Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,744 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πονηριά vs ευφυία

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:09, 12-04-07:

Ποιό απο τα δύο θεωρείτε πιο σημαντικό και χρήσιμο; Θεωρείτε την πονηριά είδος ευφυίας ή επίκτητο τρόπο των λιγότερο ευφυών να ανταπεξέλθουν; Τι πιστευετε οτι γενικά εκτιμάται περισσότερο σήμερα; Θεωρείτε οτι εσείς έχετε μεγαλύτερη δόση πονηριάς ή ευφυίας; Υποτιμάτε έναν άνθρωπο που δεν είναι καθόλου πονηρός;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 12:17, 12-04-07:

ο ευφυής μπορεί να είναι και πονηρός. το αντίθετο δεν ισχύει απαραίτητα.
Ναι, πιστεύω ότι η πονηριά είναι επίκτητη. όσον αφορα την ευφυία, έναν άλφα ρόλο το παίζουν και τα γονίδια, σε μικρό ποσοστό όμως. Κυρίως είναι το περιβάλλον και η εμπειρία/χρόνος.

Δεν υποτιμάω κάποιον "αγαθό" στο μυαλό και στα λόγια. Σίγουρα υποτιμώ τους "κουτοπόνηρους" όμως

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:21, 12-04-07:

Eπειδή νομίζω οτι έτσι όπως το έχεις εκφράσει, δεν είναι πολύ σαφές, θα προσπαθήσω να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο,.
Θεωρώ ευφυή έναν άθρωπο που έχει γνώσεις γνώσεις σε ένα ή και περισσότερα αντικείμενα, που μπορεί με τις γνώσεις του αλλά και την εμεπιρία του να ανταπεξέλθει κάτω από οποιαδήποτε δυσκολία του παρουσιαστεί, και να βρίσκει λύσεις εύκολα και γρήγορα για τα πάντα.
Πονηρό θα έλεγα έναν άνθρωπο ο οποίος χωρίς να έχει κοποιάσει για να αποκτήσει γνώσεις, χωρίς να αποθηκεύει εμπειρίες, καταφέρνει και ξεγλυστρά από τις ίδιες καταστάσεις με πλάγια μέσα πολλές φορές ύπουλα, πολλές φορές σε βάρος άλλων.
Οσο κι αν η πονηρία είναι απαραίτητη, όλα έχουν κάποιο όριο.
Προσωπικά άνθρωποι που υπερυφανεύονται για την πονηριά τους δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:25, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Θεωρώ ευφυή έναν άθρωπο που έχει γνώσεις γνώσεις σε ένα ή και περισσότερα αντικείμενα, που μπορεί με τις γνώσεις του αλλά και την εμεπιρία του να ανταπεξέλθει κάτω από οποιαδήποτε δυσκολία του παρουσιαστεί, και να βρίσκει λύσεις εύκολα και γρήγορα για τα πάντα.
Εγώ αυτόν θα τον έλεγα "μελετηρό" ή μάλλον "ευφυή και μελετηρό". Η ευφυία όμως δεν πάει πάντα πακέτο με τη μεθοδικότητα. Υπάρχουν και ευφυείς τεμπέληδες. Δεν σημαίνει οτι κάποιος ευφυής θα έχει όλα τα καλά του κόσμου πάνω του.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:30, 12-04-07:

H ευφυϊα παέι με όλα. Μπορεί να είναι οτιδήποτε καλό ή κακό.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:34, 12-04-07:

H ευφυϊα παέι με όλα. Μπορεί να είναι οτιδήποτε καλό ή κακό.
Τι θέλει να πει ο ποιητής; Δεν κατάλαβα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:40, 12-04-07:

Axxxxx....
Εννοώ οτι μπορεί κάποιος να είναι ευφυής και τεμπέλης ή αντίθετα ευφυής και μεθοδικός.......

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:42, 12-04-07:

Axxxxx....
Εννοώ οτι μπορεί κάποιος να είναι ευφυής και τεμπέλης ή αντίθετα ευφυής και μεθοδικός.......
Αααα άρα καλά είχα καταλάβει! Ναι αλλά αυτό έρχεται σε αντίθεση με τον ορισμό σου για την ευφυία μιας και ο ορισμός σου προυποθέτει την μη ύπαρξη τεμπελιάς.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:43, 12-04-07:

Για μένα έξυπνος είναι αυτός που μπορεί να αντεπεξέλθει δημιουργικά στις διαφορετικές καταστάσεις και που μπορεί την γνώση που λαμβάνει (δεν εννοώ ακαδημαϊκή αποκλειστικά) να την γενικεύει και να την χρησιμοποιεί σε πολλά πλαίσια. Επίσης ο έξυπνος έχει καλή αντίληψη των πραγμάτων.

Ο πονηρός είναι αυτός που ψάχνει να βρει λύσεις του "μάγκα" για τα προβλήματα που τον απασχολούν, πολλές φορές χρησιμοποιώντας τους άλλους. Ο κουτοπόνηρος θα τα καταφέρει σε μικροπράγματα με απλοϊκό τρόπο, αλλά όταν παίζει κάτι πιο σημαντικό θα τον πάρουν όλοι είδηση! Ο έξυπνος πονηρός θα το κάνει πιο πετυχημένα!

Εμένα οι κουτοπόνηροι με νευριάζουν. Και τους τρώω πολύ στην μάπα επειδή οι Κορίνθιοι και οι Αρκάδες (καταγωγή), αλλά και οι Πελοποννήσιοι συνολικά έχουν μεγάλο ποσοστό κουτοπόνηρων ανθρώπων. Εγώ δεν είμαι πονηρή στο να κάνω κάτι, είμαι γελοία αθώα, αλλά παρόλα αυτά με την εμπειρία κι επειδή όπως προείπα έχω πολλές επαφές αναγκαστικά με τέτοιους ανθρώπους, έχω μάθει να αναγνωρίζω την κουτοπονηριά και βιδώνω άσχημα κάθε φορά σα να είναι η πρώτη!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:44, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αααα άρα καλά είχα καταλάβει! Ναι αλλά αυτό έρχεται σε αντίθεση με τον ορισμό σου για την ευφυία μιας και ο ορισμός σου προυποθέτει την μη ύπαρξη τεμπελιάς.

Που είδες τέτοιον ορισμό από μένα;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 12:45, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
οι Κορίνθιοι και οι Αρκάδες (καταγωγή), αλλά και οι Πελοποννήσιοι συνολικά έχουν μεγάλο ποσοστό κουτοπόνηρων ανθρώπων.
θα σου φάω τα αυτάκια.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:46, 12-04-07:

Που είδες τέτοιον ορισμό από μένα;
Θεωρώ ευφυή έναν άθρωπο που έχει γνώσεις γνώσεις σε ένα ή και περισσότερα αντικείμενα
Αυτό απαιτεί μεθοδικότητα και μη ύπαρξη τεμπελιάς. Επίσης μην ξεχνάς οτι κάποιοι άνθρωποι είναι αναγκαστικά αποκλεισμένοι απο πολλές γνώσεις (πχ σε μικρά ορεινά χωριά).

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 12:51, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
θα σου φάω τα αυτάκια.
Από εκεί είσαι Doo; Έντάξει, εσύ (κι εγώ φυσικά! ) αποτελείς εξαίρεση.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:54, 12-04-07:

Αυτό απαιτεί μεθοδικότητα και μη ύπαρξη τεμπελιάς. Επίσης μην ξεχνάς οτι κάποιοι άνθρωποι είναι αναγκαστικά αποκλεισμένοι απο πολλές γνώσεις (πχ σε μικρά ορεινά χωριά).
Οχι απαραίτητα, και οι τεμπέληδες έχουν γνώσεις χωρίς να είναι μεθοδικοί.
Παίρνω για παράδειγμα τον εαυτό μου, τον οποίο θεωρώ πολύ μεγάλο τεμπέλη.
Επίσης μην συγχέεις τις γνώσεις με τις σπουδές. Ακόμα κι αυτοί που μένουν σε μικρά ορεινά χωριά (έχω ζήσει σε τέτοια), έχουν γνώσεις σε κάποιο αντικείμενο.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 12:56, 12-04-07:

Και τους τρώω πολύ στην μάπα επειδή οι Κορίνθιοι και οι Αρκάδες (καταγωγή), αλλά και οι Πελοποννήσιοι συνολικά έχουν μεγάλο ποσοστό κουτοπόνηρων ανθρώπων. Εγώ δεν είμαι πονηρή στο να κάνω κάτι, είμαι γελοία αθώα, αλλά παρόλα αυτά με την εμπειρία κι επειδή όπως προείπα έχω πολλές επαφές αναγκαστικά με τέτοιους ανθρώπους, έχω μάθει να αναγνωρίζω την κουτοπονηριά και βιδώνω άσχημα κάθε φορά σα να είναι η πρώτη!
Eπίσης (σε μεγάλα ποσοστά)οι εβραίοι είναι παράσιτα,οι Ηπειρώτες τσιγκούνηδες,οι Μυτιλινιοί αγενείς,οι Πυργιώτες εγκληματίες,οι Καλαματιανοί σωματέμποροι και μη ξεχνάς...
πάρε ναυτάκι Συριανό,λοστρόμο Πειραιώτη...

...τι? Γενικεύω και επιτίθεμαι σε συγκεκριμένες "ομάδες"? Μπαααα...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:04, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Eπίσης (σε μεγάλα ποσοστά)οι εβραίοι είναι παράσιτα,οι Ηπειρώτες τσιγκούνηδες,οι Μυτιλινιοί αγενείς,οι Πυργιώτες εγκληματίες,οι Καλαματιανοί σωματέμποροι και μη ξεχνάς...
πάρε ναυτάκι Συριανό,λοστρόμο Πειραιώτη...

...τι? Γενικεύω και επιτίθεμαι σε συγκεκριμένες "ομάδες"? Μπαααα...
Η αλήθεια είναι σκληρή...όντως!
Απλά ήθελα να δείξω πως οι "χειρουργικές" επεμβάσεις των μουσουλμάνων στα παιδιά δεν έχουν κανένα σκοπό "υγιεινής" η αλτρουϊσμού!
Απλά είναι βάρβαρα ζώα!
Εσύ γενίκευσες με πολύ πιο σκληρούς χαρακτηρισμούς.

Και στην τελική μίλησα για ένα γκρουπ στο οποίο κι εγώ ανήκω! Και δεν το παίρνω πίσω, καθώς η άποψή μου για το 60-70% του συγκεκριμένου γκρουπ είναι αυτή που ανέφερα.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 13:14, 12-04-07:

εμένα η πονηριά μου ακουγόταν πάντα ως μειονέκτημα..την έχω ταυτίσει με την κακία να το πω?

δε λέμε "πρόσεχέ τον /την είναι πονηρός/η'' ? (ήτοι ύπουλος/η στο δικό μου λεξιλόγιο)

άλλο είναι να είσαι έξυπνος και να αποφεύγεις κακοτοπιές ή καχύποπτος και να ψάχνεις εις βάθος τα κίνητρα των άλλων και άλλο πονηρός, πόσο μάλλον κουτοπόνηρος.

η ευφυία είναι κάτι τελείως διαφορετικό και φαίνεται σε όλους τους τομείς της ζωής ενός ανθρώπου...από τις επιλογές του έως τον τρόπο που κάνει χιούμορ.

οι Ηπειρώτες τσιγκούνηδες
are u talking to me?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:29, 12-04-07:

Από τον Τριανταφυλλίδη:
πονηρός -ή -ό [ponir?s] E1 : 1. που προσανατολίζει και χρησιμοποιεί την όποια ικανότητα και ευφυΐα διαθέτει στο να κάνει σκέψεις και να επινοεί τρόπους (συχνά πλάγιους και ανορθόδοξους) ή τεχνάσματα που δεν περνούν από το μυαλό των άλλων, προκειμένου να πετύχει τους σκοπούς του.
...3. που δεν εξαπατάται εύκολα, φιλύποπτος, καχύποπτος. ANT εύπιστος, αφελής: Eίναι πολύ πονηρή, δεν την ξεγελάς εύκολα. 4. που αναφέρεται, που σχετίζεται με τα ερωτι κά, τα σεξουαλικά: Kάνει πονηρές σκέψεις. Έχει πονηρό σκοπό.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:37, 12-04-07:

Δεν έχω ορισμό συνεπώς θα σας πω πως το αντιλαμβάνομαι εγώ.
η ευφυία δεν είναι απλά εξυπνάδα.Είναι κάτι παραπάνω.πέρα από τα μαθήματα και τις επιστήμες πάντα. Θα το βρω και θα το γράψω.

Η βασική διαφοροποιήση για μένα της πονηριάς και της ευφυίας όπως την αντιλαμβάνομαι πάντα εγώ είναι ότι η μεν ευφυία δημιουργεί (ανεξάρτήτως δίκαιου και ηθικής) για κάποιο ώφελος ενώ η πονηριά απλά κινείται μέσα στα υπάρχοντα πλαίσια για κάποιο ώφελος. Η πονηριά έχει μια στατικότητα για μένα.

Και επειδή ακριβώς η δημιουργία είναι σαφέστατα πιο δύσκολη γιαυτό και θεωρώ την ευφυία ανώτερη από την πονηριά.

Γιαυτό και ....
Τι εκτιμάω? την ευφυία
Τι εκτιμάει η κοινωνία στην Ελλάδα? Σαφέστατα την πονηριά και μάλιστα την κουτοπονηριά, αν και πάλι καλά βελτιωνόμαστε αργά αργά.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 13:47, 12-04-07:

Εσύ γενίκευσες με πολύ πιο σκληρούς χαρακτηρισμούς.

Και στην τελική μίλησα για ένα γκρουπ στο οποίο κι εγώ ανήκω! Και δεν το παίρνω πίσω, καθώς η άποψή μου για το 60-70% του συγκεκριμένου γκρουπ είναι αυτή που ανέφερα.
Κι εμένα η άποψή μου για ΟΛΟΥΣ όσους κάνουν περιτομές και κλειτεριδεκτομές είναι αυτή αλλά εγώ δεν προσβάλλω κανένα μέλος του φορουμ!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:02, 12-04-07:

Ο Γιώργος είναι πονηρός κι αυτά που λέει μην τα τρως.

Σοζ, δεν άντεξα.

Οκ, σοβαρά τώρα. Για μένα η διαφορά του έξυπνου από του πονηρού είναι ότι ο δεύτερος χρησιμοποιεί την "εξυπνάδα" του κακόβουλα. Έχουν την ίδια διαφορά που έχουν οι λέξεις "εκμεταλλεύομαι" και "αξιοποιώ". Στη λέξη "πονηρός" έχουμε αποδώσει μία αρνητική χροιά.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 14:06, 12-04-07:

Κι εμένα η άποψή μου για ΟΛΟΥΣ όσους κάνουν περιτομές και κλειτεριδεκτομές είναι αυτή αλλά εγώ δεν προσβάλλω κανένα μέλος του φορουμ!
Δηλαδή αν κάποιο μέλος του forum ήταν μέλος αυτής της ομάδας θα έπαιρνες πίσω τον χαρακτηρισμό για να μην το προσβάλεις;

Και όπως ανέφερα παραπάνω ο χαρακτηρισμός που έκανα ήταν για ένα γκρουπ στο οποίο ανήκω κι η ίδια. Δηλαδή θα λέω το λάθος σωστό για να ευλογώ τα γένια μου; Και στην τελική άποψή μου, δεν σε αναγκάζω να την ασπαστείς, αν θες πίστευε ότι νομίζεις. Άλλωστε δεν έκανα καμιά προσωπική προσβολή. Αν είσαι τόσο ευαίσθητος με την καταγωγή σου είναι προσωπικό σου θέμα.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:34, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Από τον Τριανταφυλλίδη:
πονηρός -ή -ό [ponir?s] E1 : 1. που προσανατολίζει και χρησιμοποιεί την όποια ικανότητα και ευφυΐα διαθέτει στο να κάνει σκέψεις και να επινοεί τρόπους (συχνά πλάγιους και ανορθόδοξους) ή τεχνάσματα που δεν περνούν από το μυαλό των άλλων, προκειμένου να πετύχει τους σκοπούς του.
Μα καλά αυτός ο Τριανταφυλλίδης, ότι λέω εγώ, πάει και το γράφει στα λεξικά του;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 18:39, 12-04-07:

Ποιό απο τα δύο θεωρείτε πιο σημαντικό και χρήσιμο; Θεωρείτε την πονηριά είδος ευφυίας ή επίκτητο τρόπο των λιγότερο ευφυών να ανταπεξέλθουν; Τι πιστευετε οτι γενικά εκτιμάται περισσότερο σήμερα; Θεωρείτε οτι εσείς έχετε μεγαλύτερη δόση πονηριάς ή ευφυίας; Υποτιμάτε έναν άνθρωπο που δεν είναι καθόλου πονηρός;

Σημαντικό είναι η έξυπνάδα, σε βοηθάει να ξεπερνάς πιο έυκολα προβλήματα που προκείπτουν ένω η πονηριά είναι κάτι που με αγχώνει στούς ανθρώπους πιστέυω ότι οι πονηροί καμιά φορά είναι ύπουλοι και καμιά φορά χρησιμοποιουν την πονηριά για να πληγώσουν. Εγώ πιστέυω ότι έχω και τα δύο πονηριά για να ξεγληστράω άπο αυτούς που θέλουν το κάκό μου και εξυπνάδα στο να ελέγχω και να διορθώνω τα λάθη μου, Η πονηριά μου χρησίμευσε πολλύ και γενήθηκε άπο τις πιέσεις του πατέρα μου, τώρα πιά την χρησιμοποιώ σπάνια μόνο για καλό σκοπό

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 17:32, 16-04-07:

Η πονηριά μου τη δίνει στα νεύρα.. απεχθάνομαι τους πονηρούς ανθρώπους (με την έννοια του κουτοπόνηρου πάντα..!)

Πιστεύω ότι αν ένας άνθρωπος είναι ευφυής,δεν έχει ανάγκη την πονηριά..μπορεί να καταφέρει ό,τι θέλει με μόνο όπλο του το μυαλό του..!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 19:11, 16-04-07:

Από ότι βλέπω όλη τίνεται να συγχέεται την πονηριά με την κουτοπονηριά? Για μένα πάντως η πονηριά προυποθέτει μια καλή δόση ευφυίας. Το ζήτημα είναι πως την αξιοποιείς.

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 19:27, 16-04-07:

Νομίζω ότι συγχέουμε την πονηριά με την κουτοπονηριά γιατί σχεδόν πάντα έχει μία δόση γελοιότητας.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 21:32, 16-04-07:

Και εγώ τα θεωρώ σχεδόν ταυτόσημα στα πλαίσια της ελληνικής κοινωνίας, αλλά υπενθυμίζω στον εαυτό μου ότι δεν είναι έτσι γενικά.Μπορεί η πονηριά να χρησιμέψει προς να βγούμε από μια δύσκολη κατάσταση, να ελιχθούμε στα δύσκολα.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 02:05, 17-04-07:

Πονηρος μπορει να ειναι και ενας χαζος... Εχει μεγαλη διαφορα το ενα απο το αλλο.

Αν ηθελα να δωσω εναν ορισμο της πονηριας και να την διαχωρησω απο την ευφυια θα ελεγα οτι... "Πονηρια ειναι αυτο που εχουν οι γυναικες και το περνανε για ευφυια".

Μην ορμησετε να με φατε. Δεν εννοω ολες τις γυναικες.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 07:41, 17-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Πονηρος μπορει να ειναι και ενας χαζος... Εχει μεγαλη διαφορα το ενα απο το αλλο.
Ακριβώς..!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 09:52, 17-04-07:

Πονηρος ειναι ο ευφυης που αφηνει τους αλλους να τον περνανε για ηλιθιο.

Παράθεση

s_PAO_piata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη s_PAO_piata
Ο s_PAO_piata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O s_PAO_piata έγραψε στις 10:21, 17-04-07:

Ευφυια ειναι η εξυπναδα και η και η ικανοτητα να βρισκουμε λύσεις μαζι.Η πονηρια ειναι απαραιτητη στο να πετυχουμε κατι οποτε αμμεσως γινεται μερος της ευφυιας.Σε αυτη την περιπτωση η πονηρια δεν εχει αρνητικο ρολο, αρνητικο ρολο αποκταει οταν χρησιμοποιείται ως κυριο μεσω για να πετυχουμε κατι.Πχ για αρνητικη πονηρια: μια πονηρη γυναικα θα χρησιμοποιουσε το κλαμα για να της κανει ο αντρας της μια χαρη.Πχ για θετική μια γυναίκα ικανη επιχειρηματιας θα χρησιμοποιουσε τη θηλυκότητα της για να κλεισει μια καλη συμφωνια την οποία θα είχε μελετησει η ιδια με το ευφυιες μυαλο της.Ωραιο θεμα πειτε μου αν συμφωνειτε με αυτα που ειπα παρακαλω

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 15:50, 18-04-07:

Κατηγορηματικά θεωρώ την "πονηριά" αναπόσπαστο μέρος ή αλλιώς ένα από τα ζωτικά στοιχεία της βλακείας.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 15:52, 18-04-07:

....κι όπως έχουμε ξαναπεί, η βλακεία είναι επιλογή.

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 15:55, 18-04-07:

άντε γειά σου!....
...(αν και τώρα τελευταία έχω αρχίσει να αμφιβάλλω και γί' αυτο! πλάκα κάνω!)

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 18:08, 19-04-07:

Καποιος ειπε οτι...
"Ευφυης ειναι αυτος που αντιλαμβανεται τον κοσμο καλυτερα.
Πονηρος ειναι αυτος που νομιζει οτι αντιλαμβανεται τον κοσμο καλυτερα."

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manouela (μανουελα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη manouela
H μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H manouela γειαααααα σε όλους έγραψε στις 16:08, 07-12-08:

θα λεγα ότι η πονηριά είναι χρήσμη σε μια γυναίκα. αρκεί να ξέρει να τη χρησιμοποιεί με το σωστό τρόπο . παρ όλα αυτά και η ευφυία είναι χρήσιμη σε πολλούς τομείς.δεν ξέρω πιστεύω ότι και τα δύο είναι χρήσιμα στον άνθρωπο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimigik

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimigik
Ο dimigik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O dimigik έγραψε στις 17:40, 24-12-08:

Κατά τη γνώμη μου δε μπορεί να είναι πονηρός ένας άνθρωπος αν δεν είναι ευφυής. Η εξυπνάδα είναι απλά μία δύναμη που εμείς αποφασίζουμε αν θα χρησιμοποιηθεί για καλούς ή κακούς σκοπούς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:14, 28-12-08:

Νομίζω ότι άλλο είναι η ευφυΐα και άλλο η πονηριά.
Εξ' ού και ο όρος "κουτοπόνηρος".

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

A_myrto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη A_myrto
H A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H A_myrto έγραψε στις 19:59, 10-04-10:

δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον πραγματικά πονηρό που να μην έχει κάποια δόση εξυπνάδας,ωστόσο πιστεύω ότι έχουμε την τάση να ταυτίζουμε την πονηριά με την εξαπάτηση και τη χρησιμοποίηση όλων των τρόπων για την επίτευξη ενός σκοπού.εγ'ω πιστεύω ότι η ευφυία είναι πολύ πιο χρήσιμη.........................δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να είμαστε "πονηροί" για να πετύχουμε έναν στόχο μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 20:25, 10-04-10:

η ευφυία χρεώνεται στις δυνατότητες του μυαλού και είναι καθαρά λειτουργικό κομμάτι....
η πονηριά έχει σχέση με τον χαρακτήρα του ατόμου και με τους λόγους που θα χρησιμοποιήσεις τη δύναμη του νου....
το ιδανικότερο είναι, όταν χρησιμοποιήσεις την ευφυία σαν ζυγαριά και προσπαθήσεις να ισοζυγίσεις τον εαυτό σου με τον συνάνθρωπό σου....
συνήθως η πονηριά συνοδεύεται από αρκετά αρνητικά στοιχεία, όπως η ζήλεια, το μίσος κ.ά....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους