Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,020 μέλη και 2,415,899 μηνύματα σε 75,325 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 625 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πονηριά vs ευφυία

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 12:09, 12-04-07:

Ποιό απο τα δύο θεωρείτε πιο σημαντικό και χρήσιμο; Θεωρείτε την πονηριά είδος ευφυίας ή επίκτητο τρόπο των λιγότερο ευφυών να ανταπεξέλθουν; Τι πιστευετε οτι γενικά εκτιμάται περισσότερο σήμερα; Θεωρείτε οτι εσείς έχετε μεγαλύτερη δόση πονηριάς ή ευφυίας; Υποτιμάτε έναν άνθρωπο που δεν είναι καθόλου πονηρός;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 12:17, 12-04-07:

ο ευφυής μπορεί να είναι και πονηρός. το αντίθετο δεν ισχύει απαραίτητα.
Ναι, πιστεύω ότι η πονηριά είναι επίκτητη. όσον αφορα την ευφυία, έναν άλφα ρόλο το παίζουν και τα γονίδια, σε μικρό ποσοστό όμως. Κυρίως είναι το περιβάλλον και η εμπειρία/χρόνος.

Δεν υποτιμάω κάποιον "αγαθό" στο μυαλό και στα λόγια. Σίγουρα υποτιμώ τους "κουτοπόνηρους" όμως
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,795 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 12:21, 12-04-07:

Eπειδή νομίζω οτι έτσι όπως το έχεις εκφράσει, δεν είναι πολύ σαφές, θα προσπαθήσω να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο,.
Θεωρώ ευφυή έναν άθρωπο που έχει γνώσεις γνώσεις σε ένα ή και περισσότερα αντικείμενα, που μπορεί με τις γνώσεις του αλλά και την εμεπιρία του να ανταπεξέλθει κάτω από οποιαδήποτε δυσκολία του παρουσιαστεί, και να βρίσκει λύσεις εύκολα και γρήγορα για τα πάντα.
Πονηρό θα έλεγα έναν άνθρωπο ο οποίος χωρίς να έχει κοποιάσει για να αποκτήσει γνώσεις, χωρίς να αποθηκεύει εμπειρίες, καταφέρνει και ξεγλυστρά από τις ίδιες καταστάσεις με πλάγια μέσα πολλές φορές ύπουλα, πολλές φορές σε βάρος άλλων.
Οσο κι αν η πονηρία είναι απαραίτητη, όλα έχουν κάποιο όριο.
Προσωπικά άνθρωποι που υπερυφανεύονται για την πονηριά τους δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 12:25, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Θεωρώ ευφυή έναν άθρωπο που έχει γνώσεις γνώσεις σε ένα ή και περισσότερα αντικείμενα, που μπορεί με τις γνώσεις του αλλά και την εμεπιρία του να ανταπεξέλθει κάτω από οποιαδήποτε δυσκολία του παρουσιαστεί, και να βρίσκει λύσεις εύκολα και γρήγορα για τα πάντα.
Εγώ αυτόν θα τον έλεγα "μελετηρό" ή μάλλον "ευφυή και μελετηρό". Η ευφυία όμως δεν πάει πάντα πακέτο με τη μεθοδικότητα. Υπάρχουν και ευφυείς τεμπέληδες. Δεν σημαίνει οτι κάποιος ευφυής θα έχει όλα τα καλά του κόσμου πάνω του.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,795 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 12:30, 12-04-07:

H ευφυϊα παέι με όλα. Μπορεί να είναι οτιδήποτε καλό ή κακό.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 12:34, 12-04-07:

H ευφυϊα παέι με όλα. Μπορεί να είναι οτιδήποτε καλό ή κακό.
Τι θέλει να πει ο ποιητής; Δεν κατάλαβα
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 12:40, 12-04-07:

Axxxxx....
Εννοώ οτι μπορεί κάποιος να είναι ευφυής και τεμπέλης ή αντίθετα ευφυής και μεθοδικός.......
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 12:42, 12-04-07:

Axxxxx....
Εννοώ οτι μπορεί κάποιος να είναι ευφυής και τεμπέλης ή αντίθετα ευφυής και μεθοδικός.......
Αααα άρα καλά είχα καταλάβει! Ναι αλλά αυτό έρχεται σε αντίθεση με τον ορισμό σου για την ευφυία μιας και ο ορισμός σου προυποθέτει την μη ύπαρξη τεμπελιάς.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 12:43, 12-04-07:

Για μένα έξυπνος είναι αυτός που μπορεί να αντεπεξέλθει δημιουργικά στις διαφορετικές καταστάσεις και που μπορεί την γνώση που λαμβάνει (δεν εννοώ ακαδημαϊκή αποκλειστικά) να την γενικεύει και να την χρησιμοποιεί σε πολλά πλαίσια. Επίσης ο έξυπνος έχει καλή αντίληψη των πραγμάτων.

Ο πονηρός είναι αυτός που ψάχνει να βρει λύσεις του "μάγκα" για τα προβλήματα που τον απασχολούν, πολλές φορές χρησιμοποιώντας τους άλλους. Ο κουτοπόνηρος θα τα καταφέρει σε μικροπράγματα με απλοϊκό τρόπο, αλλά όταν παίζει κάτι πιο σημαντικό θα τον πάρουν όλοι είδηση! Ο έξυπνος πονηρός θα το κάνει πιο πετυχημένα!

Εμένα οι κουτοπόνηροι με νευριάζουν. Και τους τρώω πολύ στην μάπα επειδή οι Κορίνθιοι και οι Αρκάδες (καταγωγή), αλλά και οι Πελοποννήσιοι συνολικά έχουν μεγάλο ποσοστό κουτοπόνηρων ανθρώπων. Εγώ δεν είμαι πονηρή στο να κάνω κάτι, είμαι γελοία αθώα, αλλά παρόλα αυτά με την εμπειρία κι επειδή όπως προείπα έχω πολλές επαφές αναγκαστικά με τέτοιους ανθρώπους, έχω μάθει να αναγνωρίζω την κουτοπονηριά και βιδώνω άσχημα κάθε φορά σα να είναι η πρώτη!
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 12:44, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αααα άρα καλά είχα καταλάβει! Ναι αλλά αυτό έρχεται σε αντίθεση με τον ορισμό σου για την ευφυία μιας και ο ορισμός σου προυποθέτει την μη ύπαρξη τεμπελιάς.

Που είδες τέτοιον ορισμό από μένα;
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 12:45, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
οι Κορίνθιοι και οι Αρκάδες (καταγωγή), αλλά και οι Πελοποννήσιοι συνολικά έχουν μεγάλο ποσοστό κουτοπόνηρων ανθρώπων.
θα σου φάω τα αυτάκια.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 12:46, 12-04-07:

Που είδες τέτοιον ορισμό από μένα;
Θεωρώ ευφυή έναν άθρωπο που έχει γνώσεις γνώσεις σε ένα ή και περισσότερα αντικείμενα
Αυτό απαιτεί μεθοδικότητα και μη ύπαρξη τεμπελιάς. Επίσης μην ξεχνάς οτι κάποιοι άνθρωποι είναι αναγκαστικά αποκλεισμένοι απο πολλές γνώσεις (πχ σε μικρά ορεινά χωριά).
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε: στις 12:51, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
θα σου φάω τα αυτάκια.
Από εκεί είσαι Doo; Έντάξει, εσύ (κι εγώ φυσικά! ) αποτελείς εξαίρεση.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 12:54, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αυτό απαιτεί μεθοδικότητα και μη ύπαρξη τεμπελιάς. Επίσης μην ξεχνάς οτι κάποιοι άνθρωποι είναι αναγκαστικά αποκλεισμένοι απο πολλές γνώσεις (πχ σε μικρά ορεινά χωριά).
Οχι απαραίτητα, και οι τεμπέληδες έχουν γνώσεις χωρίς να είναι μεθοδικοί.
Παίρνω για παράδειγμα τον εαυτό μου, τον οποίο θεωρώ πολύ μεγάλο τεμπέλη.
Επίσης μην συγχέεις τις γνώσεις με τις σπουδές. Ακόμα κι αυτοί που μένουν σε μικρά ορεινά χωριά (έχω ζήσει σε τέτοια), έχουν γνώσεις σε κάποιο αντικείμενο.
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε: στις 12:56, 12-04-07:

Και τους τρώω πολύ στην μάπα επειδή οι Κορίνθιοι και οι Αρκάδες (καταγωγή), αλλά και οι Πελοποννήσιοι συνολικά έχουν μεγάλο ποσοστό κουτοπόνηρων ανθρώπων. Εγώ δεν είμαι πονηρή στο να κάνω κάτι, είμαι γελοία αθώα, αλλά παρόλα αυτά με την εμπειρία κι επειδή όπως προείπα έχω πολλές επαφές αναγκαστικά με τέτοιους ανθρώπους, έχω μάθει να αναγνωρίζω την κουτοπονηριά και βιδώνω άσχημα κάθε φορά σα να είναι η πρώτη!
Eπίσης (σε μεγάλα ποσοστά)οι εβραίοι είναι παράσιτα,οι Ηπειρώτες τσιγκούνηδες,οι Μυτιλινιοί αγενείς,οι Πυργιώτες εγκληματίες,οι Καλαματιανοί σωματέμποροι και μη ξεχνάς...
πάρε ναυτάκι Συριανό,λοστρόμο Πειραιώτη...

...τι? Γενικεύω και επιτίθεμαι σε συγκεκριμένες "ομάδες"? Μπαααα...
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε: στις 13:04, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Eπίσης (σε μεγάλα ποσοστά)οι εβραίοι είναι παράσιτα,οι Ηπειρώτες τσιγκούνηδες,οι Μυτιλινιοί αγενείς,οι Πυργιώτες εγκληματίες,οι Καλαματιανοί σωματέμποροι και μη ξεχνάς...
πάρε ναυτάκι Συριανό,λοστρόμο Πειραιώτη...

...τι? Γενικεύω και επιτίθεμαι σε συγκεκριμένες "ομάδες"? Μπαααα...
Η αλήθεια είναι σκληρή...όντως!
Απλά ήθελα να δείξω πως οι "χειρουργικές" επεμβάσεις των μουσουλμάνων στα παιδιά δεν έχουν κανένα σκοπό "υγιεινής" η αλτρουϊσμού!
Απλά είναι βάρβαρα ζώα!
Εσύ γενίκευσες με πολύ πιο σκληρούς χαρακτηρισμούς.

Και στην τελική μίλησα για ένα γκρουπ στο οποίο κι εγώ ανήκω! Και δεν το παίρνω πίσω, καθώς η άποψή μου για το 60-70% του συγκεκριμένου γκρουπ είναι αυτή που ανέφερα.
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε: στις 13:14, 12-04-07:

εμένα η πονηριά μου ακουγόταν πάντα ως μειονέκτημα..την έχω ταυτίσει με την κακία να το πω?

δε λέμε "πρόσεχέ τον /την είναι πονηρός/η'' ? (ήτοι ύπουλος/η στο δικό μου λεξιλόγιο)

άλλο είναι να είσαι έξυπνος και να αποφεύγεις κακοτοπιές ή καχύποπτος και να ψάχνεις εις βάθος τα κίνητρα των άλλων και άλλο πονηρός, πόσο μάλλον κουτοπόνηρος.

η ευφυία είναι κάτι τελείως διαφορετικό και φαίνεται σε όλους τους τομείς της ζωής ενός ανθρώπου...από τις επιλογές του έως τον τρόπο που κάνει χιούμορ.

οι Ηπειρώτες τσιγκούνηδες
are u talking to me?
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 13:29, 12-04-07:

Από τον Τριανταφυλλίδη:
πονηρός -ή -ό [ponir?s] E1 : 1. που προσανατολίζει και χρησιμοποιεί την όποια ικανότητα και ευφυΐα διαθέτει στο να κάνει σκέψεις και να επινοεί τρόπους (συχνά πλάγιους και ανορθόδοξους) ή τεχνάσματα που δεν περνούν από το μυαλό των άλλων, προκειμένου να πετύχει τους σκοπούς του.
...3. που δεν εξαπατάται εύκολα, φιλύποπτος, καχύποπτος. ANT εύπιστος, αφελής: Eίναι πολύ πονηρή, δεν την ξεγελάς εύκολα. 4. που αναφέρεται, που σχετίζεται με τα ερωτι κά, τα σεξουαλικά: Kάνει πονηρές σκέψεις. Έχει πονηρό σκοπό.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε: στις 13:37, 12-04-07:

Δεν έχω ορισμό συνεπώς θα σας πω πως το αντιλαμβάνομαι εγώ.
η ευφυία δεν είναι απλά εξυπνάδα.Είναι κάτι παραπάνω.πέρα από τα μαθήματα και τις επιστήμες πάντα. Θα το βρω και θα το γράψω.

Η βασική διαφοροποιήση για μένα της πονηριάς και της ευφυίας όπως την αντιλαμβάνομαι πάντα εγώ είναι ότι η μεν ευφυία δημιουργεί (ανεξάρτήτως δίκαιου και ηθικής) για κάποιο ώφελος ενώ η πονηριά απλά κινείται μέσα στα υπάρχοντα πλαίσια για κάποιο ώφελος. Η πονηριά έχει μια στατικότητα για μένα.

Και επειδή ακριβώς η δημιουργία είναι σαφέστατα πιο δύσκολη γιαυτό και θεωρώ την ευφυία ανώτερη από την πονηριά.

Γιαυτό και ....
Τι εκτιμάω? την ευφυία
Τι εκτιμάει η κοινωνία στην Ελλάδα? Σαφέστατα την πονηριά και μάλιστα την κουτοπονηριά, αν και πάλι καλά βελτιωνόμαστε αργά αργά.
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε: στις 13:47, 12-04-07:

Εσύ γενίκευσες με πολύ πιο σκληρούς χαρακτηρισμούς.

Και στην τελική μίλησα για ένα γκρουπ στο οποίο κι εγώ ανήκω! Και δεν το παίρνω πίσω, καθώς η άποψή μου για το 60-70% του συγκεκριμένου γκρουπ είναι αυτή που ανέφερα.
Κι εμένα η άποψή μου για ΟΛΟΥΣ όσους κάνουν περιτομές και κλειτεριδεκτομές είναι αυτή αλλά εγώ δεν προσβάλλω κανένα μέλος του φορουμ!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια