Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,445 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,067 μηνύματα σε 92,645 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 422 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ομιλείτε Ελληνικά

katerina_s

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_s
H katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H katerina_s έγραψε στις 02:20, 09-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης
Τέλος, μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα στο μυαλό:
Έχω ακούσει πως δεν χρειάζεται, όταν τονίζεται ένα γράμμα, να βάζουμε ταυτόχρονα και διαλυτικά:
π.χ. το σωστό είναι "ταίζω, εξωραίζω κτλ

Βάζουμε δηλαδή διαλυτικά μόνο όταν δεν τονίζεται το γράμμα. (π.χ., καϋμός κτλ)

Έτσι είναι;

Το λεξικό Τεγόπουλου - Φυτράκη δε συμφωνεί με αυτό, ωστόσο παρατηρώ ότι πολλοί δε χρησιμοποιούν διαλυτικά όταν τονίζεται το γράμμα......
Αυτο που λες ειναι λαθος. Οταν τονίζεται το δευτερο γραμμα της διφθογγου πρεπει να μπαινουν διαλυτικά για να διαβαζεται η λεξη σωστα. Διαλυτικά σε μια διφθογγο δεν βαζουμε οταν τονίζεται το πρωτο της γραμμα. Δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν μου ερχεται παραδειγμα (ειναι περιεργη και η ωρα!) αλλα οταν σκεφτω θα κανω edit!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 06:48, 09-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_s
Αυτο που λες ειναι λαθος. Οταν τονίζεται το δευτερο γραμμα της διφθογγου πρεπει να μπαινουν διαλυτικά για να διαβαζεται η λεξη σωστα.
Ναι...σωστά τα λες….βλέπεις έχω κι εγώ τις "αναλαμπές" μου!
Τώρα που το είδα κατάλαβα τι μπαρούφα είπα!

Διαλυτικά σε μια διφθογγο δεν βαζουμε οταν τονίζεται το πρωτο της γραμμα. Δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν μου ερχεται παραδειγμα (ειναι περιεργη και η ωρα!) αλλα οταν σκεφτω θα κανω edit!
"άυπνη"! Πώς δεν το σκέφτηκες;!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 09-08-08 στις 07:18.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:40, 09-08-08:

Τέλος, μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα στο μυαλό:
Έχω ακούσει πως δεν χρειάζεται, όταν τονίζεται ένα γράμμα, να βάζουμε ταυτόχρονα και διαλυτικά:
π.χ. το σωστό είναι "ταίζω, εξωραίζω κτλ

Βάζουμε δηλαδή διαλυτικά μόνο όταν δεν τονίζεται το γράμμα. (π.χ., καϋμός κτλ)

Έτσι είναι;

Το λεξικό Τεγόπουλου - Φυτράκη δε συμφωνεί με αυτό, ωστόσο παρατηρώ ότι πολλοί δε χρησιμοποιούν διαλυτικά όταν τονίζεται το γράμμα......
ταΐζω, εξωραΐζω
καημός
γαϊτάνι

Τα διαλυτικά δεν μπαίνουν μόνο όταν τονίζεται το πρώτο γράμμα, πχ πλάι, ρολόι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 13:26, 09-08-08:

Το ταίζω γραμμένο έτσι (χωρίς διαλυτικά) διαβάζεται "τέζω"

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 14:45, 09-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Το ταίζω γραμμένο έτσι (χωρίς διαλυτικά) διαβάζεται "τέζω"
και το παΐδι χωρίς διαλυτικά γράφεται "πέδι"
για να μην πω για το χαΐρι….

Αγαπητή Κατερίνα
προσφέρθηκες να με βοηθήσεις νυχτιάτικα κι εγώ σαν αντάλλαγμα σου "την είπα" κι από πάνω! Ε, είμαι γάιδαρος!
----------------------------------

Thanks πίου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 09-08-08 στις 14:55.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_s

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H katerina_s έγραψε στις 14:50, 09-08-08:

Αγαπητή Κατερίνα
προσφέρθηκες να με βοηθήσεις νυχτιάτικα κι εγώ σαν αντάλλαγμα σου "την είπα" κι από πάνω! Ε, είμαι γάιδαρος!
----------------------------------

Thanks πίου!
Τι να κανουμε;;; Δεν πειραζει! Εχω συνηθισει την αχαριστια του κοσμου!!!

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 15:23, 09-08-08:

Αγαπητή Κατερίνα

Τι να κανουμε;;; Δεν πειραζει! Εχω συνηθισει την αχαριστια του κοσμου!!!
Πήγα να σβήσω το "γράφεται" να το κάνω "διαβάζεται", αλλά με πρόλαβες με την παράθεση ρε γαμώτο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 09-08-08 στις 15:34.
Παράθεση

katerina_s

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H katerina_s έγραψε στις 15:28, 09-08-08:

Σου την εφερα επειδη μου την ειπες!!!!Επιτηδες το εκανα!!!

Και τωρα τελος τα σχολια γιατι ειμαστε off!

Πειραζει που γραφω χωρις τονους στο φορουμ;

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 16:10, 09-08-08:

Καταρχάς δεν είμαστε καθόλου οff!!

Σχετικά με τους τόνους τώρα…να σου πω…
Εκ πρώτης όψεως δεν τρέχει και τίποτα…σιγά τʼ αβγά!
Μη σου πω μάλιστα ότι αυτός ο τρόπος παρουσιάζει αρκετά πλεονεκτήματα!
Για παράδειγμα, αν γράψεις μια λέξη στη γενική (π.χ πεζοδρομιου, συμβουλιου, ανηφορου) χωρίς τόνο, τότε αφήνεις τον άλλο μόνο του να επιλέξει ελεύθερα πού θα βάλει τόνο – δεν του επιβάλλεσαι! Θα έλεγα ότι είναι αρκετά φιλελεύθερη αυτή η πρακτική και τη συνιστώ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 09-08-08 στις 17:24.
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:41, 09-08-08:

Για παράδειγμα, αν γράψεις μια λέξη στη γενική (π.χ πεζοδρομιου, συμβουλιου, ανηφορου) χωρίς τόνο, τότε αφήνεις τον άλλο μόνο του να επιλέξει ελεύθερα πού θα βάλει τόνο – δεν του επιβάλλεσαι! Θα έλεγα ότι είναι αρκετά φιλελεύθερη αυτή η πρακτική και τη συνιστώ!
Το πώς τονίζεται μια λέξη όμως δεν είναι υποκειμενικό θέμα...

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 18:11, 09-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Το πώς τονίζεται μια λέξη όμως δεν είναι υποκειμενικό θέμα...
Πλάκα έκανα Βασιλακή, γι' αυτό έβαλα και το emoticon που γελάει στο τέλος! Δίκιο έχεις!

Κατερίνα
πέρα απʼ την πλάκα, θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να μάθεις "τυφλό σύστημα πληκτρολόγησης" - δεν είναι και τίποτα φοβερό… Ένας γνωστός μου που σπούδαζε σε ΙΕΚ μού έδωσε κάποιες φωτοτυπίες (το πολύ 10 σελίδες δηλαδή) που περιείχαν σωστή τοποθέτηση δακτύλων, ποιο δάκτυλο αντιστοιχεί σε ποιο πλήκτρο, διάφορες ασκήσεις για πληκτρολόγηση (ξεκινάνε από λίγα γράμματα και καταλήγουν σε λέξεις που πρέπει να πληκτρολογήσεις κάμποσες φορές την καθεμιά….) Ξεκίνησα μόνος μου την προσπάθεια. Σήμερα δε θα έλεγα ότι γράφω με αυτή την φοβερή ταχύτητα που βλέπεις σε επαγγελματίες, ενώ τις περισσότερες φορές αναγκάζομαι να βλέπω τα δάκτυλά μου όταν πληκτρολογώ γιατί στα "τυφλά" μπερδεύομαι συχνά. Ωστόσο ό, τι έμαθα με έχει διευκολύνει πολύ, ενώ οι τονισμοί είναι από τους πιο εύκολους χειρισμούς. Στην αρχή είναι κάπως δύσκολα, αλλά στη συνέχεια γίνεται έως και διασκεδαστικό! Εσύ μάλιστα δε νομίζω να δυσκολευτείς στην αρχή όπως εγώ, γιατί δε είσαι και εντελώς άσχετη στην πληκτρολόγηση – εγώ ήμουν! Σε συμβουλεύω λοιπόν να το προσπαθήσεις!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 09-08-08 στις 18:25.
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 20:47, 09-08-08:

Ή αν δεν έχεις χρόνο, τότε να φροντίζεις να τονίζεις τις πιο "επίμαχες" λέξεις.
Για παράδειγμα:

"πώς το καταφερνεις;" το "καταφερνεις" και χωρίς τόνο να τʼ αφήσεις δε νομίζω ότι είναι και τίποτα φοβερό!

να βάζεις διαλυτικά (π.χ., "εξαϋλωμένο": αφού γράψεις το "εξα" μετά πατάς ταυτόχρονα shift και άνω κάτω τελεία που βρίσκεται στο πλήκτρο κοντά στο Enter. Μετά πατάς "υ" και προκύπτει "ϋ")

"εξαΰλωση" (πατάς ταυτόχρονα shift και το πλήκτρο εκείνο που έχει το ελληνικό "ς". Το ίδιο πλήκτρο έχει συνήθως και το αγγλικό "w". Πατάς, λοιπόν, shift και "ς", μετά πατάς "υ" και προκύπτει "ΰ")

Επίσης ο τονισμός στη γενική και αιτιατική είναι καλό να γίνεται. Σʼ αυτό το σημείο καμιά φορά κάνω λάθη. Για παράδειγμα, αν μου τύχουν λέξεις όπως:
ανηφορου, δημαρχου, δημαρχων, ευγενεστερου, πεζοδρομιου, σιδερου, κτλ… υπάρχει πιθανότητα να κάνω λάθος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 09-08-08 στις 21:13.
Παράθεση

katerina_s

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H katerina_s έγραψε στις 04:06, 10-08-08:

Πλάκα έκανα Βασιλακή, γι' αυτό έβαλα και το emoticon που γελάει στο τέλος! Δίκιο έχεις!

Κατερίνα
πέρα απʼ την πλάκα, θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να μάθεις "τυφλό σύστημα πληκτρολόγησης" - δεν είναι και τίποτα φοβερό… Ένας γνωστός μου που σπούδαζε σε ΙΕΚ μού έδωσε κάποιες φωτοτυπίες (το πολύ 10 σελίδες δηλαδή) που περιείχαν σωστή τοποθέτηση δακτύλων, ποιο δάκτυλο αντιστοιχεί σε ποιο πλήκτρο, διάφορες ασκήσεις για πληκτρολόγηση (ξεκινάνε από λίγα γράμματα και καταλήγουν σε λέξεις που πρέπει να πληκτρολογήσεις κάμποσες φορές την καθεμιά….) Ξεκίνησα μόνος μου την προσπάθεια. Σήμερα δε θα έλεγα ότι γράφω με αυτή την φοβερή ταχύτητα που βλέπεις σε επαγγελματίες, ενώ τις περισσότερες φορές αναγκάζομαι να βλέπω τα δάκτυλά μου όταν πληκτρολογώ γιατί στα "τυφλά" μπερδεύομαι συχνά. Ωστόσο ό, τι έμαθα με έχει διευκολύνει πολύ, ενώ οι τονισμοί είναι από τους πιο εύκολους χειρισμούς. Στην αρχή είναι κάπως δύσκολα, αλλά στη συνέχεια γίνεται έως και διασκεδαστικό! Εσύ μάλιστα δε νομίζω να δυσκολευτείς στην αρχή όπως εγώ, γιατί δε είσαι και εντελώς άσχετη στην πληκτρολόγηση – εγώ ήμουν! Σε συμβουλεύω λοιπόν να το προσπαθήσεις!
Καλημέρα!
Αντώνη ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!! Η αλήθεια ειναι πως δεν έχω προβλημα με τη δακτυλογράφηση. Δεν ξέρω τυφλό βέβαια αλλά τα καταφέρνω μια χαρά και γραφω σχετικά γρήγορα! Ξεκίνησα να μη βάζω τόνους γιατί βαριόμουν λιγάκι. Στις σημειώσεις που γράφω για τα μαθήματά μου βάζω πάντα τόνους γιατί είναι απαραίτητο! ........
Βέβαια μόλις παρατήρησα, γράφοντας αυτό το ποστ πως έχω ξεσυνηθίσει να βάζω τόνους και από Σεπτέμβρη που θα τους χρειάζομαι θα δεινοπαθήσω για να συνηθίσω πάλι!! Οπότε όταν βλέπετε ποστ μου χωρίς τόνους να μου τη λέτε για να το διορθώνω.

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 05:41, 11-08-08:

Οπότε όταν βλέπετε ποστ μου χωρίς τόνους να μου τη λέτε για να το διορθώνω.

Πάντως, το καλύτερο είναι να "τη λέμε" ο ένας στον άλλο για να διορθωνόμαστε όλοι!

Και οι όποιες επισημάνσεις, αλλά και χιουμοριστικές παρατηρήσεις σε ορθογραφικά λάθη, θα γίνονται με τον "κατάλληλο" τρόπο λαμβάνοντας φυσικά υπόψη τα δεδομένα…της γραμματικής…

Έτσι θα αποφευχθούν μελλοντικά γλωσσικά… "ατοπήματα".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 11-08-08 στις 14:22. Αιτία: μικροαλλαγές
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:33, 13-08-08:

Θα ήθελα κάποιος να μου πει αν το να τονίζεται δύο φορές κάποια λέξη είναι ΤΟ σωστό. Πχ:
Σε πειράματα τους σε ποντίκια
ή
Σε πειράματά τους σε ποντίκια

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 20:41, 13-08-08:

Εγω τους δυο τονους εχω μαθει για σωστο.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:22, 14-08-08:

Βρήκα και μία πηγή:
2) Αν η προηγούμενη λέξη τονίζεται στην προ παραλήγουσα, ο τόνος της εγκλιτικής λέξης μεταφέρεται στη λήγουσα της προηγούμενης λέξης ως δεύτερος τόνος: φωνάζοντάς τον, το έπιπλό σου, κάλεσέ τον, Το έγγραφό σας] αναφέρει... & Το έγγραφο [σας αναφέρει]...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:34, 14-08-08:

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:41, 14-08-08:

Κοίτα, στην πράξη νομίζω συμβαίνει κάτι τέτοιο μόνο με αντωνυμίες, ειδικά προσωπικές: αν έχεις μία λέξη, της οποίας ο τόνος είναι στην προπαραλήγουσα (δηλαδή στην τρίτη συλλαβή από το τέλος) και ακολουθεί σύντομη λέξη, ο τόνος αυτής της μικρής μεταφέρεται στη λίγουσα της μεγάλης.

Έγκλιτη δηλαδή είναι αυτή, της οποίας ο τόνος χάνεται ή η οποία ενώνεται με μία άλλη. Πχ. σα να ήταν ---> σαν νά 'ταν

έγκλιση η [éŋglisi] O33 : I.(γραμμ.) 1. το φαινόμενο κατά το οποίο μερικές μονοσύλλαβες συνήθ. λέξεις προφέρονται τόσο στενά με την προηγούμενή τους, ώστε ο τόνος τους ή χάνεται εντελώς ή μετακινείται στη λήγουσα της προηγούμενης λέξης

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:50, 02-09-08:

Νυν? Σωστά το γράφω?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:51, 02-09-08:

Ναι!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:52, 02-09-08:

thanks.

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 11:53, 06-09-08:

ίδωμεν

Γράφεται με "ι" (γιώτα) και όχι με "ει". Είναι θέμα αορίστου β' του ρήματος ορώ (=βλέπω). Απλά το αναφέρω γιατί συχνά το μπερδεύουμε με το είδα που γράφεται με "ει".

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:14, 06-09-08:

Το "οτιδηποτε" δεν παιρνει κομμα. Μονο το "ο,τι" οταν σημαινει "οτιδηποτε".

Παράθεση

ioanna283 (Ιωάννα... :))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna283
H Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 12:24, 06-09-08:

να μάθεις "τυφλό σύστημα πληκτρολόγησης" - δεν είναι και τίποτα φοβερό… Ένας γνωστός μου που σπούδαζε σε ΙΕΚ μού έδωσε κάποιες φωτοτυπίες (το πολύ 10 σελίδες δηλαδή) που περιείχαν σωστή τοποθέτηση δακτύλων, ποιο δάκτυλο αντιστοιχεί σε ποιο πλήκτρο, διάφορες ασκήσεις για πληκτρολόγηση
ο καλύτερος τρόπος είναι μια εφαρμογή που λέγεται Ramtype.εγώ με αυτό έμαθα,όταν ήμουν ακόμη μικρουλάκι.μόλις τετάρτη δημοτικού το να ξέρεις τυφλό σύστημα σε βοηθάει πολύ με την ταχύτητα..σκέψου ότι πληκτρολογώ πιο γρήγορα από ότι γράφω στο χέρι

Η κορπς έχει δίκιο..το οτιδήποτε δεν θέλει κόμμα,το ό,τι παίρνει..και τόνο επίσης

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:28, 06-09-08:

Δε βαζω τονους, ειναι αποψη.

Παράθεση

ioanna283 (Ιωάννα... :))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna283
H Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 12:45, 06-09-08:

Δε βαζω τονους, ειναι αποψη
Συγγνώμη καλή μου,δεν το πρόσεξα νωρίτερα είναι η αλήθεια

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 11:17, 11-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από ioanna283
ο καλύτερος τρόπος είναι μια εφαρμογή που λέγεται Ramtype.εγώ με αυτό έμαθα,όταν ήμουν ακόμη μικρουλάκι.μόλις τετάρτη δημοτικού το να ξέρεις τυφλό σύστημα σε βοηθάει πολύ με την ταχύτητα..σκέψου ότι πληκτρολογώ πιο γρήγορα από ότι γράφω στο χέρι
Κι εγώ χρησιμοποιούσα το ramtype μικρούλα καμιά δεκαετία πριν! Αλλά σίγουρα τυφλό σύστημα έμαθα χάρη στο chat

Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stratos7
Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O Stratos7 έγραψε στις 19:04, 18-09-08:

Στην Αμερική, στις πανεπιστημιακές τάξεις τουλάχιστον, τονίζουν συνεχώς οτι αυτό που έχουν λέγεται Republic και όχι Democracy. Βρίσκω όμως οτι και οι δύο λέξεις στα ελληνικά μεταφράζονται ώς Δημοκρατία. Ξέρει κανείς την διαφορά;

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 20:32, 18-09-08:

Το σιγουρο ειναι πως δεν ειναι το ιδιο :Ρ
Απ' οτι εχω καταλαβει οι ρεπουμπλικανοι ειναι πιο συντηρητικοδεξιοι στην αμερικη, βλεπε Βush-McCain, ενω οι δημοκρατες πιο κεντρο-τετιοι (παραδειγμα δεν ξερω)

Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O Stratos7 έγραψε στις 20:46, 18-09-08:

Όχι, όχι. δεν με καταλάβατε. Εννοώ το πολίτευμά τους, όχι τα κόμματα τους. Όπως εμάς είναι προεδρευόμενη δημοκρατία. Αυτοί λένε οτι έχουν Republic και όχι Democracy. Υποτίθεται οτι άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Στα ελληνικά όμως και τα δύο σημαίνουν το ίδιο πράγμα.

Μην το μπερδεύεις με Δημοκρατικό και Ρεπουμπλικανικό κόμμα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:53, 18-09-08:

Πολύ χονδρικά, οι ρεπουμπλικανοί ονομάστηκαν έτσι από την ιταλική λέξη reppublica- το λατινικό res publica.
Ρεπούμπλικα είναι οποιοδήποτε καθεστώς, όπου δεν ηγείται κάποιος μονάρχης... Κάτι που θυμίζει τη γνωστή σε εμάς "δημοκρατία", μόνο που εν προκειμένω προέκυψε από την αποδυνάμωση των βασιλούντων ή αρχόντων (ολοκληρωτικά ή με αποτέλεσμα τη "βασιλευόμενη δημοκρατία")...

Η Δημοκρατία θεωρείται είδος ρεπούμπλικας, και η ετυμολογική ανάλυση της λέξης μάς εξηγεί ότι ηγεί ο δήμος, δηλαδή έχουμε λαϊκή κυριαρχία.

Πολιτικά οι όροι είναι πιο πολύ "ταμπέλες", απ' ό,τι κατάλαβα... Οι Ρεπουμπλικανοί θεωρούνται πιο συντηρητικοί από τους Δημοκρατικούς.
Παραθέτω ένα κομμάτι, και θέλω να το ψάξω κι άλλο...
Legal terminology

The term republic does not appear in the Declaration of Independence, but does appear in Article IV of the Constitution which "guarantee[s] to every State in this Union a Republican form of Government." What exactly the writers of the constitution felt this should mean is uncertain. The Supreme Court, in Luther v. Borden (1849), declared that the definition of republic was a "political question" in which it would not intervene. In two later cases, it did establish a basic definition. In United States v. Cruikshank (1875), the court ruled that the "equal rights of citizens" were inherent to the idea of republic. The opinion of the court from In re Duncan[29] held that the "right of the people to choose their government" is also part of the definition. It is also generally assumed that the clause prevents any state from being a monarchy — or a dictatorship.

[edit] Democracy

Over time, the pejorative connotations of "democracy" faded. By the 1830s, democracy was seen as an unmitigated positive and the term "Democratic" was assumed by the Democratic Party and the term "Democrat" was adopted by its members. A common term for the party in the later 19th century was "The Democracy." In debates on Reconstruction, Senator Charles Sumner argued that the republican "guarantee clause" in Article IV supported the introduction by force of law of democratic suffrage in the defeated South.

Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Stratos7 έγραψε στις 21:16, 18-09-08:

Δίνω παράδηγμα για το τι ακριβώς εννοώ.
Αυτό απο μέλος της Αμερικανικής Βουλής των Αντιπροσώπων, Ron Paul.
http://www.house.gov/paul/tst/tst2000/tst121200.htm

Ωπότε, πώς λεγεται το Republic στα ελληνικά;

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:27, 19-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Stratos7
Όχι, όχι. δεν με καταλάβατε. Εννοώ το πολίτευμά τους, όχι τα κόμματα τους. Όπως εμάς είναι προεδρευόμενη δημοκρατία. Αυτοί λένε οτι έχουν Republic και όχι Democracy. Υποτίθεται οτι άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Στα ελληνικά όμως και τα δύο σημαίνουν το ίδιο πράγμα.

Μην το μπερδεύεις με Δημοκρατικό και Ρεπουμπλικανικό κόμμα.
Έχω την εντύπωση ότι το πολίτευμα του είναι προεδρική δημοκρατία - ψηφίζουν πρόεδρο......όπως και οι γάλλοι και όχι όπως εμείς που ψηφίζουμε πρωθυπουργό και βουλή και έχουμε προεδρευόμενη δημοκρατία.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:35, 02-10-08:

αν μη τι άλλο ή αν μη τι άλλω ;

-petros

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 17:36, 02-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
αν μη τι άλλο ή αν μη τι άλλω ;

-petros
αν μη τι άλλο.

το άλλω από πού προκύπτει?

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:38, 02-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
αν μη τι άλλο.

το άλλω από πού προκύπτει?
Έχει τύχει να το δω από άτομα που δε θεωρώ ανορθόγραφα, μου έκανε εντύπωση και είπα να το ρωτήσω.

-petros

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 17:40, 02-10-08:

κοίτα, μπορεί και να κάνω λάθος, αν και είμαι σίγουρη

ας απαντήσει και το γίδι

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:43, 02-10-08:

Για να ήταν "άλλω" θα έπρεπε να είναι: "αν μη τη άλλω"
Μιας και θα ήταν στη δοτική.

Με μπέρδεψες και μένα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:47, 02-10-08:

Yo!

...για εναλλακτική περίπτωση: Eίχε υποσχεθεί ότι θα έρθει· από την άλλη, πού να αφήσει τα παιδιά. β. επιπλέον: Δε φτάνει που έκανες τη ζημιά· από την άλλη φωνάζεις κιόλας. αν μη τι άλλο, πάντως, με πρόταση ή όρο πρότασης, για να εκφράσει ο ομιλητής την παρήγορη διαπίστωση της παρουσίας κάποιου, τουλάχιστον θετικού, στοιχείου: Mπορέσαμε, αν μη τι άλλο, (τουλάχιστο) να ευαισθητοποιήσουμε την κοινή γνώμη. (λόγ.) συν τοις άλλοις, επιπλέον. [αρχ. ἄλλος]

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 23:43, 06-10-08:

Σορρυ ρε παιδιά, αλλά το "μακρυά" πότε άλλαξε και έγινε "μακριά";
Αρνούμαι να το δεχτώ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:03, 07-10-08:

Em, δε νομίζω ότι ήταν ποτε σωστό το "μακρυά"... Ίσως στην καθαρεύουσα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:25, 07-10-08:

Οχι ηταν σωστο, μακρυα-->μακρια...υποκειται στη νεα ορθογραφια λεξεων οπως αυγο-->αβγο, τραινο-->τρενο, καμμια-->καμια κ.λ.π

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:32, 07-10-08:

Μα το αρχικό επίθετο είναι το "μακρος"...

Σοβαρά, βρίσκω "βαθέαν, βαθείαν, βαθιάν" και το θηλυκό ήταν "μακρά", αλλα το "μακρυά" δε μου ακούγεται καθόλου σωστό.

μακρύς, επίθ.· θηλ. μακρέα· μακρία· πληθ. ουδ. μακρέα· μακρία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 07-10-08 στις 11:43.
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:55, 07-10-08:

Εγώ πάντως μακρυά το έβλεπα και μακρυά το έγραφα. Μου κάνει εντύπωση Γίδι που δεν το 'χεις δει έτσι

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:02, 07-10-08:

Τι να σου πω. Ο,τι έψαξα πάντως, με γιώτα το βγάζει. Και το βρίσκω 6 φορες περισσότερο στο internet έτσι...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:07, 07-10-08:

νέα ορθογραφία λέξεων (τις είχαμε συνηθίσει αλλιώς)

• αβγό, αλίμονο, αλλιώς, , ανιψιός, αντικρίζω, Αράχοβα,
  • βαθιά, βεζίρης, βρεμένος, βρικόλακας, βρόμα, βρόμικος
  • γαβγίζω, γαρίφαλο, γλιτώνω, γόμα, δυόμισι , ζήλια,
  • καβγάς, καημένος, καινούριος, καμιά, κόκαλο, κολόνα, κοπέλα, κρεβάτι,
  • Λάρισα, λιώνω,
  • μακριά, μαντίλι, μόλος, Μοριάς, μπίρα, μύγα
  • Ναβαρίνο, νηστίσιμος, νιώθω,
  • ξίδι, ξιπάζω,
  • παλικάρι, πρίγκιπας,
  • σάκος, σβήνω, σινάφι, σιντριβάνι, σιρίτι, στάβλος, συγνώμη, συμπάθιο,
  • τάλιρο, τρελός,
  • φιντάνι, φλιτζάνι, φτήνια,
  • χλομός, χνότο, χρεοκοπία.
http://greekquotations.googlepages.c...%CE%AF%CE%B142

Επισης:
74. Νέα ορθογραφία λέξεων: αβγό, αλίμονο, ανιψιός, αντικρίζω, Αράχοβα, αφήνω, βαθιά, βεζίρης, βρεμένος, βρικόλακας, βρόμα, γαβγίζω, γαρίφαλο, γλιτώνω, γόμα, δυόμισι κλπ., ζήλια, καβγάς, καημένος, καινούριος, καμιά, κόκαλο, κολόνα, κοπέλα, κρεβάτι, Λάρισα, λιμέρι, λιώνω, μακελιό, μακριά, Μανόλης, μαντίλι, μόλος, Μοριάς, μπίρα, Ναβαρίνο, νηστίσιμος, νιώθω, ξίδι, ξιπάζω, παλικάρι, πρίγκιπας, σάκος, σβήνω, σινάφι, σιντριβάνι, σιρίτι, Σλάβος, στάβλος, συγνώμη, συμπάθιο, τάλιρο, τρελός, Τρίκαλα, φιντάνι, φλιτζάνι, φτήνια, χλομός, χνότο, χρεοκοπία. Τα ξένα προσηγορικά και κύρια ονόματα γράφονται με τον απλούστερο τρόπο: τρένο, Σέξπιρ.

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/history/language/lingual_remarks.htm

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:10, 07-10-08:

Νεράιδα, η σελίδα σου αναφέρεται στη μεταφορά από την καθαρεύουσα...

Οι παλιότεροι εξ ημών, που δεν έχουμε διδαχθεί ποτέ σωστά και ολοκληρωμένα τη Δημοτική γλώσσα, δεν είμαστε καθόλου εξοικειωμένοι με την ορθογραφία πολλών λέξεων που διαφέρει από αυτήν της καθαρεύουσας. Στη σελίδα αυτή γίνεται μια απόπειρα να επισημάνουμε κάποιες τέτοιες λέξεις.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:13, 07-10-08:

εντ?
το θεμα ειναι οτι οντως παλαιοτερα γραφοταν με -υα...
οπως και τοσες αλλες προς εμενα τλχ λεξεις...
Απλα πολλες απο αυτες τις απλουστευσεις ειναι υπο αμφισβητηση οπως το καλυτερα πχ...ή το αβγο...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:20, 07-10-08:

Η καθαρεύουσα είναι μια τεχνίτη γλώσσα, λογιων και κρατική. Προσωπικά δεν τη δέχομαι σαν πηγή αλλα αυτό δεν έχει σημασία... Εγώ είπα ότι δεν ήταν ποτες σωστό το "μακρυά", γιατί όντως ούτε στα αρχαία ελληνικά ούτε στον Τριανταφυλλίδη υφίσταται.

Δεν πάω να πω ότι λάθος είδατε, όσοι το βλέπατε έτσι γραμμένο. Λέω ότι τα νεοελληνικά λεξικά δεν έχουν αυτό το λήμμα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους