Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,713 μέλη και 2,404,273 μηνύματα σε 74,729 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 566 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ομιλείτε Ελληνικά

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε: στις 13:07, 05-03-07:

Να'στε, σ'εσενα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστάρας

Νεοφερμένος

Ο Χριστάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Χριστάρας έγραψε: στις 13:12, 05-03-07:

Ευχαριστώ!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 19:48, 05-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστάρας
Η απόστροφος με μπερδεύει πολύ.
Για να το θυμάσαι... από εκεί που "κόβεις" τα γράμματα... εκεί χώνεις την απόστροφο για να καλύψεις το "κενό"

Να 'στε (κόπηκε το ει )
Σε 'σένα (κόπηκε το ε)

Να ρωτήσω τώρα κάτι και γω η υπερτάτου ανορθόγραφη....
θέλω όμως τον κανόνα και πως να το θυμάμαι για να το μάθω
Υπάρχει το πολύ και το πολλή....
Πολλή δουλειά ή πολύ δουλειά?
Πότε χρησιμοποιούμε το ένα και πότε το άλλο? Γιατί εγώ χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ το "πολύ" και ξέρω ότι κάνω λάθος
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 19:59, 05-03-07:

Το "πολύ" είναι επίρρημα. Συνδυάζεται με ρήμα (σε αγαπάω πολύ), κοινώς! Άρα; Δεν κλίνεται!!

Το "πολλή" είναι επίθετο. Ακολουθεί ουσιαστικό! Πολλή ζέστη, πολλή αγάπη...
Κλίνεται, άρα πολύς κόσμος, πολλή ζέστη, πολύ μεράκι(εδώ είναι το επίθετο, απλά γράφεται όμοια με το επίρρημα).

Για να το διασταυρώνεις και να 'σαι σίγουρη, ψάχνε τον πληθυντικό!! Πολλές ζέστες (λέμε τώρα), πολλές κουταλιές ζάχαρη!

παράδειγμα, ο τίτλος του θέματος
Πώς καταλαβαίνετε ότι είστε στο στέκι πολλ-ή ώρα είναι γραμμένος λάθος, λέει "πολύ"!! (φανταστικοί μοντς, θα το αλλάξετε εεε
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 05-03-07 στις 20:06.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 20:20, 05-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Το "πολύ" είναι επίρρημα. Συνδυάζεται με ρήμα (σε αγαπάω πολύ), κοινώς! Άρα; Δεν κλίνεται!!

Κλίνεται, άρα πολύς κόσμος, πολλή ζέστη, πολύ μεράκι(εδώ είναι το επίθετο, απλά γράφεται όμοια με το επίρρημα).

Για να το διασταυρώνεις και να 'σαι σίγουρη, ψάχνε τον πληθυντικό!! Πολλές ζέστες (λέμε τώρα), πολλές κουταλιές ζάχαρη!
Κατατοπιστικότατο το ποστ σου Γιδάκι.

παράδειγμα, ο τίτλος του θέματος Πώς καταλαβαίνετε ότι είστε στο στέκι πολλ-ή ώρα είναι γραμμένος λάθος, λέει "πολύ"!! (φανταστικοί μοντς, θα το αλλάξετε εεε;)
Αμάν και το 'βλεπα τόση ώρα το ζώον...

Done.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 20:31, 05-03-07:

παράδειγμα, ο τίτλος του θέματος
Πώς καταλαβαίνετε ότι είστε στο στέκι πολλ-ή ώρα είναι γραμμένος λάθος, λέει "πολύ"!! (φανταστικοί μοντς, θα το αλλάξετε εεε
ευχαριστωωωωωωωωωωω
ελπίζω πλέον να τα μάθω και να τα γράφω σωστά η μουλάρα γιατι μας πήρε πολύ καιρό αλλά μάλλον το καταλάβαμε ότι η πολλή ασχετοσύνη βλάπτει...εεε? το πιασα?
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 20:33, 05-03-07:

Ποιο καλέ να 'πιασες;; Δε βλάπτει, δε βλάπτει... ίσως βλάπτει τα νεύρα σου, να 'χεις για e-φίλη μία υστερικιά με την ορθογραφία...
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 20:38, 05-03-07:

Εγώ πάντως που έχω ένα Χ-Ψ κόλλημα σκεφτόμουν αυτές τις μέρες αυτή τη διαφορά των δύο λέξεων.

Πες μας κι άλλαααα...
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 21:07, 05-03-07:

Νομιζω οτι ειναι ειτε σ'εσένα η σε σένα.
Το δευτερο δεν θελει αποστροφο γιατι το σενα στεκει και μονο του ως λεξη.

Αν λεω βλακειες ας με διορθωσει καποιος!
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 21:10, 05-03-07:

που είναι οι δάσκαλοι όταν τους θες εεεε?
ίσως ξέρει το γίδι όμως!
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 21:11, 05-03-07:

Βασικα, τωρα που το σκεφτομαι, ειναι στανταρ σ'εσενα. Αν κοψουμε το ε απο το εσενα, δεν χρειαζεται αποστροφο!
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 21:14, 05-03-07:

google....

σε 'σένα 548.000 αποτελέσματα
σ'εσένα 247.000
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 21:17, 05-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
google....

σε 'σένα 548.000 αποτελέσματα
σ'εσένα 247.000
Χαχα!

σε σενα 534.000
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 21:18, 05-03-07:

μάλλον έχω δίκιο

ρε συ αυτό τον "κανόνα" θυμάμαι απ τα παιδικά μου χρόνια....
αυτό που κόβουμε εκεί βάζουμε απόστροφο...
βέβαια τότε γράφαμε και τραίνο.. αυγό.. κι όχι τρένο κι αβγό
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 21:20, 05-03-07:

Ναι βρε io-io, εφόσον βαριόμαστε (κι εγώ ενίοτε ) να βάλουμε απόστροφο.

Νομίζω ότι είμαι "σε 'σένα".
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 21:22, 05-03-07:

Συμφωνω με τον κανονα! Απλα νομιζω οτι η λεξη εσενα υπαρχει και ως σενα. Φανταζομαι οτι καθιερωθηκε ετσι με τα χρονια...

Δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια βεβαια!
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 21:23, 05-03-07:

Μαρη, μην κλεβεις!!!! Εκανα σερτς το σε'σενα, και ναι, βγαζει τοσα αποτελεσματα, αλλα ειναι σχεδον ολα γραμμενα σε σενα! Απλα αγνοει την αποστροφο!
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 21:24, 05-03-07:

αααααααααα δεν το πρόσεξα!!! είδα μόνο τα αποτελέσματα ρε! δεν το έκανα επίτηδες!
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 21:26, 05-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
αααααααααα δεν το πρόσεξα!!! είδα μόνο τα αποτελέσματα ρε! δεν το έκανα επίτηδες!
Ναι μωρε, σε πειραζω! Αφου και εγω με τη δευτερη το καταλαβα!
Παράθεση

Χριστάρας

Νεοφερμένος

Ο Χριστάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Χριστάρας έγραψε: στις 22:58, 05-03-07:

Ενδιαφέρον! Ευχαριστώ πολύ!

Το “πληροφόρηση” παιδιά γράφεται και “πληροφόρησις” έτσι; Ποιο είναι πιο σωστό;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους