Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,050 μέλη και 2,411,988 μηνύματα σε 75,408 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 595 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ομιλείτε Ελληνικά

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,534 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 23:00, 05-03-07:

Το πληροφορησις ειναι αρχαιος τυπος...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστάρας

Νεοφερμένος

Ο Χριστάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Χριστάρας έγραψε: στις 23:21, 05-03-07:

Ευχαριστώ io-io!!

Το ίδιο και με το ###8220;κατάστασις###8221; και με πολλά άλλα. Μήπως το ίδιο ισχύει και με το "της τάξεως", που το γράφουμε ###8220;της τάξης###8221; αν δεν κάνω λάθος;

Ευχαριστώ πολύ!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O koz έγραψε: στις 01:45, 06-03-07:

Πολλοί παλιοί τύποι λέξεων έχουν διατηρηθεί μέχρι σήμερα στη γλώσσα μας και πολλοί άλλοι έχουν αντικατασταθεί από νέους. Δεν είναι λάθος να χρησιμοποιούμε τον παλιό τύπο μίας λέξης, όμως συνήθως ο νέος είναι προτιμότερος όταν έχει καθιερωθεί. Πάντως υπάρχουν λέξεις και εκφράσεις που χρησιμοποιούνται στον παλιό τους τύπο και είναι λάθος να χρησιμοποιούμε αυθαίρετα κάποιο νέο. Μπορούμε βέβαια να πούμε «για παράδειγμα» αλλά όχι «χάρη στο παράδειγμα» αντί για «παραδείγματος χάριν». Τώρα το «της τάξης» είναι σωστό όταν αναφέρεσαι στη σχολική τάξη, για παράδειγμα. Είναι λάθος να αναφερθείς σε «ποσό της τάξης κ.λ.π.», γιατί εδώ δεν έχει καθιερωθεί ο νέος τύπος (αν και είναι λάθος που γίνεται από πολλούς).
Παράθεση

Χριστάρας

Νεοφερμένος

Ο Χριστάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Χριστάρας έγραψε: στις 02:37, 06-03-07:

Ευχαριστώ πολύ koz. Υπέροχες πληροφορίες!
Παράθεση

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O koz έγραψε: στις 03:08, 06-03-07:

Παρακαλω!
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 474 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε: στις 18:12, 06-03-07:

"Νά'στε" και "σ'εσένα". Σωστά τα γράφω?
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,364 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 18:17, 06-03-07:

μια ερώτηση τα κλασικα"έχω καμό να αγοράσω αυτό" ειναι σωστές; τα λένε χρόνια πως οι λέξης βγένουν απο κάπου, μπορούμε να την χρησιμοποιούμε;
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,639 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 18:25, 06-03-07:

η λέξη Καμός είναι ιδιοματισμός τοπικής διαλέκτου....
στο λεξικό δεν υπάρχει..

η σωστή λέξη είναι καημός....
τώρα βέβαια αν θες τη χρησιμοποιείς είτε έτσι είτε αλλιώς
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,639 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 18:27, 06-03-07:

γιαυτό έχουμε κάποιες διαφωνίες
αν είναι σε 'σένα ή σ΄εσένα
(όσο τα βλέπω μου κάνουν και τα δύο για σωστά )
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,364 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 18:28, 06-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
η λέξη Καμός είναι ιδιοματισμός τοπικής διαλέκτου....
στο λεξικό δεν υπάρχει..

η σωστή λέξη είναι καημός....
τώρα βέβαια αν θες τη χρησιμοποιείς είτε έτσι είτε αλλιώς
άρα δεν ειμαι λάθος; ευχαριστώ ψυχή μου
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,908 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 22:38, 06-03-07:

αν είναι σε 'σένα ή σ'εσένα
Το "σ' εσένα" νομίζω.
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,627 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 22:47, 06-03-07:

αν είναι σε 'σένα ή σ΄εσένα
Έτσι όπως το λες.Και τα δύο σωστά είναι, στην πρώτη περίπτωση έχουμε αφαίρεση και στην δεύτερη έκθλιψη.Η δεύτερη όμως χρησιμοποιείται πιο συχνά.

@Άσχετο μου άρεσε αυτό με τις τοπικές διαλέκτους, πάω να ανοίξω θέμα
@Μια φορά δεν μπορείς να συμφωνήσεις μαζί μου;Εσύ ο απο πάνω
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,956 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 15:35, 07-03-07:

Aπό τα δύο αυτά σωστό είναι το σ'εσένα. Εξίσου σωστά είναι τα
1.σ'εσένα
2.σε σενα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,450 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 15:39, 07-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
1.σ'εσένα
2.σε σενα

Indeed
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,627 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 21:22, 07-03-07:

1.σ'εσένα
2.σε σενα

Ποια είναι η διαφορά απο αυτό που είπε η Κουέ;Γιατί μάλλον κάτι μου διαφεύγει
Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H Molka έγραψε: στις 03:01, 08-03-07:

Έxω μια υποψία ότι είναι φερ'ειπείν. Μην μου δίνετε σημασία, συνεχίστε, εγώ δεν μπορώ να βρω λέξη..
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 03:45, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Molka
Έxω μια υποψία ότι είναι φερ'ειπείν. Μην μου δίνετε σημασία, συνεχίστε, εγώ δεν μπορώ να βρω λέξη..
Όχι δίκιο έχεις είναι δύο λέξεις αλλά το έχω δει να γράφεται κι έτσι.Δεν είναι σωστό έτσι;Υπέθεσα πως είναι απο αυτές τις απλοποιήσεις στην δημοτική, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.Όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει κι εμένα.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,956 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 09:59, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Ποια είναι η διαφορά απο αυτό που είπε η Κουέ;Γιατί μάλλον κάτι μου διαφεύγει
εγώ λέω "σε σένα"

Η ΚουΕ είπε "σε 'σένα"

>diff σε σένα σε 'σένα
'

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,450 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 10:18, 08-03-07:

λινκ

Τα εμένα, εσένα εμάς και εσάς μετά από τις προθέσεις απο, σε, γιά και με, γίνονται αντίστοιχ; Μένα, σένα, μάς και σάς.

Aρα το "σένα" δε θέλει απόστροφο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 09-03-07 στις 00:51. Αιτία: Έβαλα το σύνδεσμο σε λέξη γιατί μας ξεχείλωσες τη σελίδα, βρε κοπελιά :p
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 15:42, 08-03-07:

εγώ λέω "σε σένα"

Η ΚουΕ είπε "σε 'σένα"

>diff σε σένα σε 'σένα
'

Α καλά την απόστροφο εκεί ούτε που την είχα προσέξει
Και λέω μα τι γράφει το χρζ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια