Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,455 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,531 μηνύματα σε 92,665 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 923 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ομιλείτε Ελληνικά

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,032 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:13, 05-11-08:

Κάνω επίμονη προσπάθεια να τα διδάξω στην κόρη μου. Στο σχολείο μούγκα φυσικά. Πηγαίνει βέβαια σε μικρή τάξη, ωστόσο και σε μεγαλύτερες τάξεις δεν τα μαθαίνουν σωστά. Εδώ δεν τα λένε καλά οι δασκάλες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 10:12, 13-11-08:

Προστακτική πληθυντικού, πότε γράφεται -είστε και πότε -ήστε; Συνήθως δεν τα κάνω λάθος -διαίσθηση!- αλλά πρέπει να μάθω τον κανόνα επιτέλους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:51, 14-11-08:

με -ειστε ειναι προστακτικη ενεστωτα παθητικης φωνης, πχ. οριστικη --> προσποιουμαι, προστακτικη --> να προσποιειστε
&
με -ηστε ειναι προστακτικη αοριστου ενεργητικης φωνης πχ. οριστικη --> προσπαθησα, προστακτικη --> προσπαθηστε

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:17, 14-11-08:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι βρε γκάιζ, επειδή έχω την απορία...

Έλεγε μέσα σε ένα βιβλίο
"Αν σε κανένα άκρο του πλοίου, ασκούνται συγκεντρωμένες δυνάμεις τότε στα άκρα η διατμητική δύναμη είναι μηδέν."

Εννοεί ότι αν δεν ασκούνται στα άκρα, η δύναμη είναι μηδέν
ή αν σε κάποιο άκρο ασκούνται, η δύναμη είναι μηδέν- και αντί για κάποιο έβαλε κανένα

Λίγο χαζή απορία, αλλά επειδή αλλάζει τελείως το νόημα και είναι σημαντικό, θέλω να είμαι σίγουρη. Αφήστε που έχω διαβάσει τόσα πολλά ελεεινά βιβλία, που δεν θα μου έκανε εντύπωση να το έχει γράψει λάθος (κανένα-->κάποιο)

Πώς το λέμε σωστά;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalypso : 14-11-08 στις 19:47. Αιτία: ξέχασα ένα ε :X
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:41, 14-11-08:

το "αν σε κανενα..., ασκουνται.., τοτε...." ειναι σιγουρα λαθος....
το σωστο θα ηταν "αν σε κανενα...δεν ασκουνται.., τοτε...." ειναι το σωστο...
τα "κανενας, καμμια, κανενα" ακολουθουνται απο ρηματα που συνοδευονται απο αρνητικο μοριο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:45, 14-11-08:

...σίγουρα λάθος είναι; γιατί η αδελφή μου η θεωρητικΙΑ μου είπε ότι αν έβαζε "δεν" μετά, θα ήταν λάθος, επειδή δύο αρνήσεις ισούνται με μία κατάφαση

Πφφφ... ας γράψουν εκεί το βιβλίο σε απλά Ελληνικά, μου θέλουν και φιλολογίες...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:52, 14-11-08:

Για ρωτησε την τοτε καθαρα πρακτικα, χωρις κανονες..εκεινη τι ακριβως λεει..?
"Κανενας δεν απαντησε σημερα σε αυτο το θεμα" ή Κανενας απαντησε σημερα σε αυτο το θεμα" ?
Εγω ξερω οτι παντα ακολουθειται απο ρημα που συνοδευεται απο αρνητικο μοριο...Και γω θεωρητιKΙΑ ειμαι

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 19:54, 14-11-08:

Μωρε ναι, αλλά πολλά από αυτά που "λέμε" είναι λάθος
Κι εγώ με δεν θα το έλεγα

Λοιπόν μάλλον θα πάρω τηλ κανέναν που ξέρει από το μάθημα να μου πει πότε είναι μηδέν , γιατί με τα φιλολογικά δε θα βγάλω άκρη!

Ευχαριστώ!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:59, 14-11-08:

Αυτο που εννοει η αδερφη σου νομιζω οτι ειναι το εξης: Δε θελω να μην προσπαθω --> Θελω να προσπαθω...
Αυτο ειναι 2 αρνησεις= μια καταφαση...
Και αυτο δεν εχει να κανει με τη χρηση των αρνητικων αοριστων αντωνυμιων...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 14-11-08 στις 20:08.
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 20:04, 14-11-08:

Εγώ κατάλαβα ότι εννοεί το εξής

δεν δεν έγραψε= έγραψε

άρα ασκούνται σε καμία= δεν ασκούνται

...

εδιτ. αν φυσικά το καμία δεν είναι κάποια και ο καθηγητής χαζός :p

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:12, 14-11-08:

Το σιγουρο ειναι, οτι υπαρχει τυπογραφικο λαθος..ειτε εχει ξεχαστει το "δεν", ειτε αντι για "κανενα" θα επρεπε να βρισκεται στη θεση του το "καποιο"...
Κατα τα υπολοιπα...εσεις ξερετε

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 20:19, 14-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Το σιγουρο ειναι, οτι υπαρχει τυπογραφικο λαθος..ειτε εχει ξεχαστει το "δεν", ειτε αντι για "κανενα" θα επρεπε να βρισκεται στη θεση του το "καποιο"...
Κατα τα υπολοιπα...εσεις ξερετε

ναι αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αλλά ήθελα να δω αν στέκει η πρόταση ως έχει, χωρίς το δεν

πς. αμα ξέραμε δεν θα ψαχνόμασταν τώρα... ατ λιστ στην εξεταστική θα ξέεεερουμε

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 22:15, 14-11-08:

με -ηστε ειναι προστακτικη αοριστου ενεργητικης φωνης πχ. οριστικη --> προσπαθησα, προστακτικη --> προσπαθηστε
Μπορεί κάποιος να μου κάνει μία πρόταση με προστακτική αορίστου;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:58, 15-11-08:

Για να ειμαι ακριβης..η προστακτικη αοριστου ενεργητικη φωνης σχηματιζεται με το θεματικο χαρακτηρα της οριστικης του αοριστου και την καταληξη -(σ)τε ειτε ειναι εσβησα--> σβηστε, προσπαθησα--> προσπαθηστε, ειτε εκλεισα --> κλειστε, ελυσα -->λυστε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 15-11-08 στις 02:12.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 18:45, 15-11-08:

Το 'πιασα επιτέλους, να 'σαι καλά!

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 00:18, 24-11-08:

Πως είναι οι χρόνοι του απαυδώ; Στον αόριστο είναι απήυδησα. στον δεν_θυμάμαι_πως_λέγεται χρόνο είναι θα είχα ..........;

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 00:33, 24-11-08:

θα είχα απηυδήσει

αλλά το ρήμα δεν το ξέρω στον ενεστώτα οριστικής για να είμαι ειλικρινής...

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 00:36, 24-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
θα είχα απηυδήσει

αλλά το ρήμα δεν το ξέρω στον ενεστώτα οριστικής για να είμαι ειλικρινής...
Χαχαχα!!! Ούτε και εγώ, είναι και λίγο γελοίο, αλλά στο λεξικό έτσι το έχει!

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 04:06, 24-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Πως είναι οι χρόνοι του απαυδώ; Στον αόριστο είναι απήυδησα. στον δεν_θυμάμαι_πως_λέγεται χρόνο είναι θα είχα ..........;
απαυδω
απηυδησα
εχω απαυδησει
ειχα απαυδησει
θα ειχα απαυδησει....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 10:23, 24-11-08:

απαυδω
απηυδησα
εχω απαυδησει
ειχα απαυδησει
θα ειχα απαυδησει....

Υποθέτω οτι το δικό σου είναι πιο σωστό και τώρα που το βλέπω πιο σωστό μου κάνει!

Ευχαριστώ και εσένα!

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 11:07, 24-11-08:

Πώς είχα την αίσθηση όμως ότι στον υπερσυντέλικο και τον παρακείμενο το "α" γίνεται "η"...
///
Καλύτερα από ό,τι ήμουν πριν ή καλύτερα από ότι ήμουν πριν;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:36, 24-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Πώς είχα την αίσθηση όμως ότι στον υπερσυντέλικο και τον παρακείμενο το "α" γίνεται "η"...
///
Καλύτερα από ό,τι ήμουν πριν ή καλύτερα από ότι ήμουν πριν;
Όχι, δεν έχει αύξηση. Βλ. αντίστοιχα "είχα λύσει" και όχι "είχα ελύσει".

Το άλλο είναι "καλύτερα απ' ό,τι ήμουν, δηλαδή από οτιδήποτε ήμουν κι είναι αναφορική αντωνυμία. Το ότι είναι σύνδεσμος, συνώνυμο του πως.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 25-11-08 στις 00:22. Αιτία: σύνδεσμος vs αντωνυμία
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:22, 27-11-08:

Κόμμα ( , )

Το κόμμα χρησιμεύει συνήθως για να σημειώσουμε λογικό χωρισμό και μικρό σταμάτημα στο εσωτερικό της περιόδου, ή σε μεγάλες φράσεις για να δώσομε ευκαιρία σε αναπνοή, είτε για να κάνουμε το κείμενο να διαβάζετε ευκολότερα (λ.χ. σε θεατρικά κείμενα, διδακτικά βιβλία) ή για να προκαλέσουμε προσδοκία. Το κόμμα είναι το πιο συχνό σημείο της στίξης και η χρήση του είναι απαραίτητη προκειμένου ν' αποφεύγονται παρανοήσεις και η ανάγνωση, ή η απαγγελία, να γίνεται ευκολότερη. Αν και δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες για τη χρήση του κόμματος, σε γενικές γραμμές χρησιμεύει για να χωρίζουμε:
Μέσα στην πρόταση του όμοιους αναμεταξύ τους όρους, όταν του παραθέτουμε ασύνδετους, π.χ.: Η θάλασσα ήταν ήρεμη, γαλήνια, καθαρή.

Στην απαρίθμηση επιθέτων μπρος από ένα ουσιαστικό το κόμμα μπαίνει και πριν το τελευταίο επίθετο, όταν αυτό προσδιορίζει το ουσιαστικό ακριβώς όπως και τ' άλλα: Με αργά, βαριά, κουρασμένα βήματα. Αλλά δεν μπαίνει όταν το τελευταίο επίθετο αποτελεί με το ουσιαστικό έννοια που την προσδιορίζουν τα προηγούμενα επίθετα: Με κέρασε άσπρο παλιό κρασί.
Την παράθεση και κάθε είδους επεξήγηση: Άρχισε μια βροχή, κατακλυσμός.Ο Όλυμπος, το ψηλότερο βουνό της Ελλάδας, ήταν κατοικία των θεών.
Την κλητική: Νίκο, σου στέλνω σήμερα το γράμμα.Πήρα το γράμμα σου, κύριε Γιώργο, και χαίρομαι που είσαι καλά.
Ένα μόριο ή ένα βεβαιωτικό (ή αρνητικό) επίρρημα στην αρχή της περιόδου, που χρησιμεύει για τη σύνδεση με τα προηγούμενα: Ναι, θα φύγω.Όχι, δε θέλω.– Τότε, θα συμφωνήσουμε (δηλ. αφού είναι έτσι).
Τις κύριες από δευτερεύουσες προτάσεις – τις αιτιολογικές, τελικές (εκτός όταν εισάγονται με το να), αποτελεσματικές, υποθετικές, εναντιωματικές, χρονικές ή που εισάγονται με το χωρίς να, ιδίως όταν αυτές προηγούνται ή όταν είναι μεγάλες, π.χ.: Δεν πρέπει να ξεκινήσουμε, γιατί ο καιρός άρχισε να χάλια.Αν θέλεις, έλα.– Χωρίς να το καταλάβω, μου πήραν το πορτοφόλι.
Τις πλάγιες ερωτηματικές προτάσεις όταν προηγούνται του ρήματος: Το τι έκρυβε η στάση της, ήταν δύσκολο να διαπιστωθεί. Αλλά: Ήταν δύσκολο να διαπιστωθεί το τι έκρυβε η στάση της..
Το ρήμα και τον αμέσως κατόπι του εμπρόθετο προσδιορισμό που φανερώνει αντίθεση, π.χ.: Περισσότερο έβλαψε, παρά ωφέλησε.
Τις συμπλεκτικές προτάσεις, π.χ.: Δε θα πάω στα Χανιά, ούτε στο Ρέθυμνο.Και γενναίοι άνθρωποι ήταν, και τον εαυτό τους πρόσεχαν.
Τις διαζευκτικές προτάσεις, π.χ.: Ή θα σωθούμε, ή θα χαθούμε.
Τις αντιθετικές προτάσεις, π.χ.: Δεν έχομε εμείς, μα κάτι θα γίνει.Ναι μεν είναι ακριβότερο, αλλά είναι το καλύτερο για τη δουλειά μου.
Τις συμπερασματικές προτάσεις: Να ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα, ώστε...Δεν είναι κακός, να (=ώστε να) μη μας δώσει νερό.
Το σύνδεσμο και, όταν αυτός έχει σημασία συνδέσμου που χρειάζεται κόμμα, π.χ.: Εσύ μαζεύεις, και (= ενώ) αυτός σκορπά.Πήγαινε στο καλό, και (= γιατί) δε σ' έχω ανάγκη.
Τους όρους μιας πρότασης που συνδέονται με τους συνδέσμους ή, είτε, μήτε, ούτε, όταν είναι περισσότεροι των δυο: Ούτε ο Κώστας, ούτε ο Γιώργος, ούτε Μαρία κατάφεραν να λύσουν το γρίφο. Αλλά: Ούτε ο Μπάμπης ούτε ο Θωμάς είπαν την αλήθεια.

Η δυσκολότερη περίπτωση είναι η θέση ή μη του κόμματος πριν από αναφορική πρόταση που ακολουθεί το υποκείμενο, επειδή η λανθασμένη χρήση του κόμματος έχει ως αποτέλεσμα την αλλαγή του νοήματος της πρότασης:

Τα δέντρα του κήπου που είναι καρποφόρα χρειάζονται λίπασμα.
( Η αναφορική πρόταση εδώ προσδιορίζει άμεσα το υποκείμενο. Καθορίζει ποια δέντρα του κήπου χρειάζονται λίπασμα, δηλαδή όσα δέντρα είναι καρποφόρα και όχι όλα.
Πέταξαν τα ροδάκινα που είχαν σαπίσει. (= Πέταξαν μόνο εκείνα από τα ροδάκινα που είχαν σαπίσει).

Τα δέντρα του κήπου, που είναι καρποφόρα, χρειάζονται λίπασμα.
(Εδώ μπορεί να παραλειφθεί η αναφορική πρόταση χωρίς να προκύψει αλλοίωση του νοήματος· δηλαδή τα δέντρα του κήπου, που όπως γνωρίζουμε είναι όλα καρποφόρα, χρειάζονται λίπασμα.)
Πέταξαν τα ροδάκινα, που είχαν σαπίσει. (= Πέταξαν όλα τα ροδάκινα τα οποία είχαν σαπίσει).

Το κόμμα και τα άλλα σημεία της στίξης:

Όταν παραθέτουμε τα λόγια κάποιου άλλου σε εισαγωγικά, σημειώνουμε το κόμμα έξω από τα εισαγωγικά μόνο όταν το απαιτεί η πρόταση: Κατορθώσαμε να πει «παραδίνομαι», γιατί τον κουράσαμε πάρα πολύ.
Αντίθετα, δεν χωρίζουμε με κόμμα τις παρένθετες προτάσεις, μικρές ή μεγάλες, που δηλώνουν ποιος είπε τα λόγια που βρίσκονται στα εισαγωγικά: «Είμαστε έθνος ανάδελφο» είπε ο Πρόεδρος.
Αν, όμως, αυτού του είδους οι προτάσεις υπάρχουν σε διαλόγους χωρίς εισαγωγικά (εισάγονται δηλαδή με παύλες), χρησιμοποιούνται πάντα με κόμμα:
– Μπορείτε να πιείτε νερό, μας είπε ο περβολάρης.
Δεν σημειώνουμε κόμμα αμέσως μετά το ερωτηματικό και το θαυμαστικό.

πηγή

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:54, 28-11-08:

γλειφω και γλυφω

γλειφω (αρχ. εκλειχω)
  1. εφαρμοζω τη γλωσσα μου πανω σε κατι.
  2. πλησιαζω να αγγιξω.(μεταφορικα)
  3. κολακευω
γλυφω (αρχ. γλυφω)
λαξευω, σμιλευω, χαρασσω

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 00:00, 29-11-08:

Τα σημεία στίξης τα βάζω ενστικτωδώς αλλά από ό,τι βλέπω είμαι μέσα σε αρκετά. Έχω όμως δύο ελαφρώς πιο προχωρημένες ερωτήσεις του τύπου:
1. Υπάρχει κανόνας που απαγορεύει το και μετά από άνω τελεία;
2. Μέσα σε παρένθεση μπορούμε να βάζουμε πάυλες (κάπως έτσι δηλαδή -τρελαίνομαι για παρενθέσεις και παύλες που λειτουργούν επεξηγηματικά-);

γλειφω και γλυφω

γλειφω (αρχ. εκλειχω)
  1. εφαρμοζω τη γλωσσα μου πανω σε κατι.
  2. πλησιαζω να αγγιξω.(μεταφορικα)
  3. κολακευω
γλυφω (αρχ. γλυφω)
λαξευω, σμιλευω, χαρασσω
Εξ'ου και ο γλύπτης, δεν έτυχε να το σκεφτώ ποτέ

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:17, 29-11-08:

1. Υπάρχει κανόνας που απαγορεύει το και μετά από άνω τελεία;
2. Μέσα σε παρένθεση μπορούμε να βάζουμε πάυλες (κάπως έτσι δηλαδή -τρελαίνομαι για παρενθέσεις και παύλες που λειτουργούν επεξηγηματικά-);
1. Η "ανω τελεια" δηλωνει ενα ιδιαιτερα στενο νοηματικο συνδεσμο με τα προηγουμενα και η χρηση της γινεται για να σημειωσουμε μικροτερη διακοπη απο οτι με την τελεια και μεγαλυτερη απο οτι με το κόμμα. Οποτε θεωρω πως η χρηση του συνδεσμου "και" δεν εχει λογο υπαρξης.
2. Περι αυτου δε γνωριζω καποιον κανονα για το εαν επιτρεπεται η χρηση αυτων εντος παρενθεσεων....φανταζομαι πως ειναι σωστο, εφοσον δικαιολογουν τη χρηση τους.
Η οποια ειναι:
Η παύλα δηλώνει αλλαγή του συνομιλητή σ' ένα γραπτό κείμενο διαλόγου όταν δεν χρησιμοποιούνται εισαγωγικά.Επίσης χρησιμοποιείται για να φανεί μεγαλύτερη η αντίθεση των προηγούμενων με τ' ακόλουθα, π.χ.: Ξεκίνησαν – μα δε θα φτάσουν ποτέ!
Η χρήση της παύλας δείχνει απότομη αλλαγή ή ανακολουθία στη φράση, π.χ.: Είδα το Μιχάλη προχθές – ο Γιάννης ήταν στο τηλέφωνο.
Η παύλα είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί στο τέλος μιας παραγράφου, αμέσως μετά την τελεία, δηλώνοντας ότι έχει ολοκληρωθεί ένα θέμα, μια νοηματική ενότητα. (Σημείωση: Από εδώ βγήκε και η φράση: «τελεία και παύλα», δηλαδή τελείωσε τελείως το ζήτημα.)
Επίσης, η παύλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε διάλογο, όταν διακόπτεται απότομα ο λόγος, σε αντίθεση με τα αποσιωπητικά, που δηλώνουν κυρίως: παύση, αποσιώπηση, αμηχανία κτλ.:
– Μπορώ να σας μιλή–
– Σταμάτα! Δεν σου επιτρέπω να μιλάς!

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 00:21, 29-11-08:

Όχι, όχι σκέτη παύλα! Πώς λέγετε -ουπς ορθογραφικό!- αυτή η διπλή παύλα που είναι κάτι σαν παρένθεση;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:37, 29-11-08:

Όχι, όχι σκέτη παύλα! Πώς λέγετε -ουπς ορθογραφικό!- αυτή η διπλή παύλα που είναι κάτι σαν παρένθεση;
Ααααα...καταλαβα..που εχουν σχεδον την ιδια χρηση...
(κομματι απο τη σελιδα που εχει παραθεσει λιγο πιο πανω η Ιζι...)
Η διπλή παύλα χρησιμοποιείται για να απομονωθεί μέρος της φράσης, όπως γίνεται και στην παρένθεση. Αυτό γίνεται ιδίως όταν όταν το μέρος αυτό δεν είναι τόσο δευτερότερο ώστε να κλειστεί σε παρένθεση. Το κλείσιμό του μέσα σε κόμματα θα μπορούσε να προκαλέσει ασάφεια, π.χ.: «Ο πατέρας μου –ελαφρύ το χώμα που τον σκέπασε– δεν ήθελε να με κάνει βοσκό.»
Οποτε, δε βρισκω ιδιαιτερο λογο να μην μπορει να χρησιμοποιηθει γι αυτον ακριβως το λογο μεσα σε παρενθεση...χωρις να ειμαι σιγουρη...Δλδ, εαν θελεις να αναφερεις κατι που εχει λιγοτερο ενδιαφερον και το βαλεις μεσα σε παρενθεση και εντος αυτης κατι που δεν ειναι και τοσο δευτεροτερο σε σχεση με το υπολοιπο (της παρενθεσεως) , ισως να μπορεις να το θεσεις εντος διπλης παυλας....αλλα και παλι γιατι να το κανεις τοσο περιπλοκο...προσωπικα το θεωρω υπερβολικο...
Ε μα εχεις κι εσυ κατι αποριες ωρες-ωρες!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 00:12, 11-12-08:

Τρία μόλις χρόνια μετά την ευλογημένη ώρα που αποφοίτησα από το σχολείο και τα αρχαία μου με έχουν εγκαταλείψει...

Εν πάση περιπτώσει;
Εν τη γενέση;

Μία βοήθεια για τη σωστή ορθογραφία και μία υπενθύμιση των κανόνων της τρίτης κλίσης παρακαλώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 11-12-08 στις 00:36.
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 00:17, 11-12-08:

Τρία μόλις χρόνια μετά την ευλογημένη ώρα που αποφοίτησα από το σχολείο και τα αρχαία μου με έχουν εγκαταλείψει...

Εν πάση περιπτώσει;
Εν τη γεννέση;

Μία βοήθεια για τη σωστή ορθογραφία και μία υπενθύμιση των κανόνων της τρίτης κλίσης παρακαλώ
εν πάση περιπτώσει
εν τη γενέσει

η περίπτωσις, η γένεσις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalypso : 11-12-08 στις 00:20. Αιτία: ώπα, ένα ν έχει η γένεσις :S
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 00:22, 11-12-08:

Χρειάζομαι επειγόντως μία γραμματική

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:25, 11-12-08:

Exω την εντυπωση οτι ειναι "εν πασΕΙ περιπτωσει"..αλλα το χερι μου δεν το κοβω

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 00:31, 11-12-08:

Η πάσα κλίνεται με τους κανόνες της δεύτερης κλίσης (πάσα, πάσης, πάση, πάσαν, πάσα) νομίζω γι'αυτό γράφεται με -η.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 00:31, 11-12-08:

η πάσα (όχι του μπάσκετ :p), της πάσης, τη πάση κλπ. βρε κορπσίδι

εγώ για τον ακριβή αριθμό των ν στη γένεση δεν είμαι σίγουρη :S

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 00:36, 11-12-08:

Ένα -ν έχει, θεέ και κύριε, πάω να κάνω εντίτ :X

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:26, 04-01-09:

Με αφορμη ενα λαθακι που παρατηρησα:

Η προθεση "υπερ" συντασσεται ειτε με γενικη ειτε με αιτιατικη αναλογα με την εκαστοτε ερμηνεια.
Υπερ + γενικη δηλωνει υπερασπιση, ενω υπερ + αιτιατικη περα απο π.χ υπερ το δεον.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 00:07, 07-01-09:

Να ρωτήσω κάτι, επειδή το άκουσα από διάφορες μεριές και με ξενίζει λίγο

είναι "συγκίνησα"ή ..."συνεκίνησα";

εγώ το πρώτο λέω
χμ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:37, 07-01-09:

Κι εγώ έτσι λέω. Το άλλο αρχαία είναι.

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 15:02, 20-01-09:

Έχω μια απορία! Πως λέγεται αυτός που είναι από το Ντουμπάι;

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 15:06, 20-01-09:

πλούσιος

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:06, 20-01-09:

"...από το Ντουμπάι".
Δεν υπάρχει επίθετο...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 15:18, 20-01-09:

Αν και η απάντηση της Εδαδ με καλύπτει...
Άραβας;

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 02:09, 21-01-09:

Ντουμπανός
μπααα...όχι...

Ντουμπανιασμένος;; ...

......

Ντουμπανέζος;
όπως λέμε Χαβανέζος...
χμμμ...
γιατί όχι;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 21-01-09 στις 03:07. Αιτία: είναι και προχωρημένη η ώρα....
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3l3n@ (Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3l3n@
H Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H 3l3n@ έγραψε στις 23:20, 22-01-09:

Καλησπέρα . Άκουσα πως δεν ειναι σωστή η έκφραση ¨σε τελική ανάλυση¨ αλλά είναι ¨σε τελευταία ανάλυση¨. Ισχύει και γιατί;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:23, 22-01-09:

Δε νομίζω ότι ισχύει, ο Τριανταφυλλίδης έχει και τα δύο. Άλλωστε τελικός και τελευταίος είναι συνώνυμα.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 19:20, 22-03-09:

Κουκούλα : το καπέλο, κατά την ορολογία των επανιδρυτών της Ελλάδας( σεμνά και ταπεινά, από 2005 και έπ.).

Εέλληνες: οι κάτοικοι της επανιδρυμένης Ελλάδας, αδιακρίτως βαθμού ταπεινότητας-σεμνότητας( από 2009 και…., που φοράνε καπέλο.(Οι υπόλοιποι παραμένουν «Νεοέλληνες», διατηρώντας και το «Ν-ο»!).

Καπέλο:
α) το ποσοστό έκπτωσης που δίνουν οι έμποροί( ειδικότερα, στην Ελλάδα!), σε (νόμιμες) περιόδους εκπτώσεων.
β) το φέσι που φορούσαν αδιακρίτως οι υπήκοοι της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
γ) το κάλυμμα που βάζουν οι Εβραίοι στο κεφάλι τους.
δ) το σκουφί του Αλ Καπόνε κλπ.

Κουκουλοφόροι: ;;; ( σα να ψάχνεις καρφίτσα σʼ αχυρώνα!) …

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:24, 12-04-09:

1. Σαρδάμ είναι το μπέρδεμα των συλλαβών κατά την ώρα που μιλάμε. Από που όμως προέρχεται; Η λέξη δεν έχει ετυμολογική ρίζα αλλά προέρχεται από αναγραμματισμό της λέξης...

Μάδρας. Ο Αχιλλέας Μάδρας ήταν ηθοποιός-σκηνοθέτης και ήταν ο πρώτος που γύρισε ελληνική κινηματογραφική ταινία. Επειδή έκανε πολλά μπερδέματα την ώρα που έπαζε, σκέφτηκε να τα ονοματίσει. Έτσι αναγραμμάτισε το επώνυμό του και μας έδωσε μια καινούργια λέξη "ΣΑΡΔΑΜ".

2.
Έφαγα Χυλόπιτα
Γύρω στα 1815 υπήρχε κάποιος κομπογιαννίτης, ο Παρθένης Νένιμος, ο οποίος ισχυριζόταν πως είχε βρει το φάρμακο για τους ερωτευμένους. Επρόκειτο για ένα παρασκεύασμα από σιταρένιο χυλό ψημένο στο φούρνο. Όσοι λοιπόν αγαπούσαν χωρίς ανταπόκριση, θα έλυναν το πρόβλημά τους τρώγοντας αυτή τη θαυματουργή πίτα - και μάλιστα επί τρεις ημέρες, κάθε πρωί,τελέιως νηστικοί!!!

3. ΧΑΙΡΕΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΟ
Η φράση αυτή παλαιότερα είχε εντελώς διαφορετική σημασία και τη χρησιμοποιούσαν όλοι σχεδόν οι αρματολοί της Επανάστασης. Όταν στις 25 Μαρτίου 1821, ο Παλαιών Πατρών Γερμανός έδωσε το σύνθημα της εθνικής εξέγερσης μετά από την ολονυκτία που έγινε στην Άγια Λαύρα, κρέμασε το λάβαρο σ' ένα μεγάλο πλάτανο, που βρισκότανε στον περίβολο της αυλής της Μονής. Κατόπιν άρχισαν να περνούν ένας - ένας κάτω από την πυκνή φυλλωσιά του δένδρου, για να κοινωνήσουν. Από τότε, όταν κανείς απ' αυτούς, πήγαινε να πάρει εντολές ή να δώσει μηνύματα στον ηρωικό δεσπότη, οι σύντροφοι του έλεγαν: -Χαιρέτα μας τον πλάτανο. Με το «πλάτανο» εννοούσαν τον Παλαιών Πατρών Γερμανό ή τον πλάτανο το δέντρο, που κοντά του κοινώνησαν.

4. ΜΑΛΛΙΑΣΕ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ
Στη Βυζαντινή εποχή υπήρχαν διάφορες τιμωρίες, ανάλογες, βέβαια με το παράπτωμα. Όταν π.χ. ένας έλεγε πολλά, δηλαδή έλεγε λόγια που δεν έπρεπε να ειπωθούν, τότε τον τιμωρούσαν με έναν τρομερό τρόπο. Του έδιναν ένα ειδικό χόρτο που ήταν υποχρεωμένος, με το μάσημα, να το κάνει πολτό μέσα στο στόμα του. Το χόρτο, όμως, αυτό ήταν αγκαθωτό στυφό και αρκετά σκληρό, τόσο που κατά το μάσημα το στόμα του πρηζόταν και η γλώσσα, μάτωνε και γινόταν ίνες - ίνες, κλωστές-κλωστές δηλαδή, όπως τα μαλλιά.
Απο την απάνθρωπη τιμωρία βγήκε και η παροιμιώδη έκφραση:"Μάλλιασε η γλώσσα μου", που τη λέμε μέχρι και σήμερα, όταν προσπαθούμε με τα λόγια μας να πείσουμε κάποιον και του το λέμε πολλές φορές.

5. ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΚΑΦΑΣΙ..
Στα Τούρκικα καφάς θα πει κεφάλι, κρανίο. Όταν, λοιπόν, η καρπαζιά, που έριξαν σε κάποιον είναι δυνατή λέμε :" του έφυγε το καφάσι", δηλαδή, του έφυγε το κεφάλι από τη δύναμη του κτυπήματος. Το ίδιο και όταν αντιληφθούμε κάτι σπουδαίο, λέμε :"μου έφυγε το καφάσι" , δηλαδή, μου έφυγε το κεφάλι από τη σπουδαιότητα

6. Χωριό που φαίνεται, κολαούζο δεν θέλει

Η λέξη 'Κολαούζος' προέρχεται από την Τουρκική Kilavuz και σημαίνει τον οδηγητή, τον οδηγό.

Χωριό λοιπόν που φαίνεται δεν χρειάζεται οδηγό για να σε πάει. Σε κάτι δηλαδή που είναι φανερό και αυταπόδειχτο δεν χρειάζεται κολαούζος.

Η ομοιότητα της λέξης με την κόλα και το ρήμα κολλάω οδήγησε στη λανθασμένη χρήση της: 'Τί μου κόλλησες έτσι σαν τον κολαούζο. Πήγαινε παραπέρα.' ή 'Η Δέσποινα δεν πάει πουθενά χωρίς τον κολαούζο της'.

7. Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε
Πιθανόν προέρχεται απο τα λόγια του Κολοκοτρώνη.Ο Νικηταράς απο την Τρίπολη, είπε κάποτε στον Κολοκοτρώνη να κατέβει στο χωριό για να βαφτίσει το παιδί του. Ο Κολοκοτρώνης δέχτηκε αλλάτου είπε θα κατέβει όταν κλέψει λίγο χρόνο απο τις μάχες.Κάπιοα στιγμή μπόρεσε και κατέβηκε στο χωριό και πήγε στο σπίτι του Νικηταρά.Όμως εκεί δεν βρήκε ούτε μωρό ούτε μητέρα. Τότε ο Νικηταράς του είπε ότι επειδή γνώριζε ότι θα αργήσει να κατέβει για την βάφτιση, το΄είχε παραγγείλει πριν την γέννα. Τότε ο Κολοκοτρώνης φώναξε: ..ακόμα δεν τον είδαμε και Γιάννη τον εβαφτίσαμε.

8. "πήρε το κρίμα στο λαιμό του".
Κατά τη βυζαντινή εποχή, όταν κάποιος πλούσιος καταδικαζόταν να μείνει στη φυλακή, είχε δικαίωμα να βάλει κάποιον άλλον στην θέση του, τον οποίο, βέβαια πλήρωνε πλουσιοπάροχα. Φυσικά, το δικαίωμα αυτό το είχαν μόνο όσοι καταδικάζονταν λιγότερο απο ένα χρόνο. Οι άνθρωποι αυτοί, που δέχονταν να μπουν στη φυλακή, ονομάζονταν "κριματάρηδες", επειδή έπαιρναν τα αμαρτήματα των άλλων πάνω τους. Από τότε έμεινε και η φράση: "πήρε το κρίμα στο λαιμό του".

9."Αλλαξε ο Μανολιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς"
Στην Αθήνα στα τέλη του 19ου αιώνα, υπήρχε ένας τύπος κουρελιάρης που γύριζε στους δρόμους αλλά δεν ήτανε ζητιάνος.Αυτός ο τύπος λοιπόν μια μέρα θέλησε να πάει στην βουλή και να ζητήσει να βγάλει λόγο. Εκεί λοιπόν του ζήτησαν να αλλάξει τα κουρελιάρικα ρούχα και θα τον αφήσουν να μιλήσει.Την άλλη μέρα λοιπόν ο Μανώλης που έτσι λεγότανε ο τύπος πήγε στην βουλή να βγάλει λόγο, όπως του είχαν υποσχεθεί. Έκπληκτος τότε ο κόσμος τον είδε να είχε βγάλει τα μέσα του ρούχα έξω και τα έξω μέσα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:50, 12-04-09:

Πολυ καλα Νεραιδα!

Δε ξερω αν το χουμε :

"εφαγε τον αγκλέουρα" : που το λεμε για δηλωσουμε υπερβολη. Βγαινει απο τον "ελέβορο", ενα βοτανο που στην αρχαιοτητα δινανε στους τρελους.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:11, 16-04-09:

Παρ' όλα αυτά ή παρ' όλ' αυτά; Ή ακόμη και παρολαυτά;

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:52, 16-04-09:

Παρά όλα αυτά

Για καποιο λογο μου χει μεινει καρφωμενη η εικονα "παρ'ολ'αυτα" απο κατι φυλλαδια του δημοτικου για τις λεξεις που παιρνουν αποστροφο και κοβονται (πως λεγεται αυτο γμτ? :X).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους