Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,961 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,899 μηνύματα σε 95,630 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 982 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ομιλείτε Ελληνικά

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:17, 16-04-09:

παρ΄ όλα αυτά...

Όλο μαζί ενωμένο δεν το έχω δει ποτε, πουθενά. Τα αλλα είναι λαϊκισμοί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:42, 16-04-09:

αφού η λέξη "παρόλο" υπάρχει (σύμφωνα με εδώ τουλ ) γιατί δεν είναι "παρολ'αυτά" ή κάπως έτσι τέσπα?

(αιώνιο πρόβλημα για μένα αυτή(-ες?) η (οι) λέξη(-εις)!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:44, 16-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Τα αλλα είναι λαϊκισμοί.
Μαλιστα

(Παρ'ολ'αυτα η κυρια Σοφια ειχε διαφορετικη αποψη παντως )

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,884 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:01, 16-04-09:

παρόλα, παρόλες : κουβέντες, λόγια κ.λπ.
παρόλο (που) : αν και, μολονότι.
παρ' όλα αυτά, παρ' όλ' αυτά (ΟΧΙ παρόλα αυτά ή παρόλ' αυτά, δεν υπάρχει λόγος να ενωθούν' όπως λέμε «παρ' όλες τις προσπάθειες», «παρ' όλη την αγάπη που σου έχω», «παρ' όλο το πλύσιμο» κ.τ.ό.)
Πηγή

-petros

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:22, 16-04-09:

Εγω παλι δεν μπορω να ακουω ή να διαβαζω συνεχεια λεωφορος Κηφισίας, ενω το σωστο ειναι Κηφισιάς.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:31, 16-04-09:

Μια που το ανέφερες Νέρι:
Αρχική Δημοσίευση από Wiki και γιαγιά μου
Το όνομά της, Κηφισιά, που προέρχεται από τον Κηφισό ποταμό, είναι αρχαιότατη, ήταν μια από τις αρχαίες 12 πόλεις της Αττικής. Από την εποχή του Kλεισθένη αποτελούσε τον δήμο της Ερεχθηίδας φυλής. Λαογραφικό λογοπαίγνιο της νεοελληνικής, θεωρεί πως το όνομα Κηφισιά προέρχεται από την έκφραση "Εκεί φυσά" - "Κεί Φυσά" - "Κηφισά" - "Κηφισιά"!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:50, 16-04-09:

Α και κατι αλλο που μολις θυμηθηκα...
Με αυτες τις στηλες του Ολυμπιου Διος, ελεος πια...στυλοι ειναι...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:01, 16-04-09:

Εκτός από την άποψη αυτή για την Κηφισιά έχω ακούσει και την άποψη ότι προέρχεται από τα πολλά κηφίσια που υπήρχαν κάποτε εκεί (με επιφύλαξη το γράφω, έχω ακούσει και τις δύο απόψεις και μάλιστα από Κηφισιώτες).

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:17, 16-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
αφού η λέξη "παρόλο" υπάρχει (σύμφωνα με εδώ τουλ ) γιατί δεν είναι "παρολ'αυτά" ή κάπως έτσι τέσπα?

(αιώνιο πρόβλημα για μένα αυτή(-ες?) η (οι) λέξη(-εις)!)
Ααα γεια σου, και έψαχνα "παρόλα" εγώ, και να μου βγάζει το parole parole parole και να σπάω το κεφάλι μου.

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Μαλιστα

(Παρ'ολ'αυτα η κυρια Σοφια ειχε διαφορετικη αποψη παντως )
Εν κατέω ήντα 'πε, ζε σουί σοφιστικέ.
(οκ, και τώρα θα διορθώσει ο Φαν τα κρητικά μου)

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εγω παλι δεν μπορω να ακουω ή να διαβαζω συνεχεια λεωφορος Κηφισίας, ενω το σωστο ειναι Κηφισιάς.
Άσε, αυτή η καθα- ρεύουσα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 23:17, 16-04-09:

Ας μου πει καποιος πως γραφεται "τοις μετρητοις";

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 23:27, 16-04-09:

Ετσι οπως το γραψες

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 23:54, 22-04-09:

Καλέ αυτό πρώτη φορά το βλέπω- ακούω- διαβάζω! Τόσα χρόνια λάθος το λέω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:40, 23-04-09:

Κάτσε αυτό που το 'χεις δει;

Κι αν είναι έτσι πώς θα ξεχωρίζουμε την στάση "Κηφισίας" του προαστιακού από την στάση "Κηφισιά" του ΗΣΑΠ; Θα την πούμε "δαχτυλίδι";

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:57, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Κάτσε αυτό που το 'χεις δει;

Κι αν είναι έτσι πώς θα ξεχωρίζουμε την στάση "Κηφισίας" του προαστιακού από την στάση "Κηφισιά" του ΗΣΑΠ; Θα την πούμε "δαχτυλίδι";
Καθισμενη ειμαι ντε!
Διοτι ειναι η Κηφισιά, της Κηφισιάς. Και οχι της Κηφισίας. Τωρα, εαν λογω ορθοφωνιας το εκφερουν "Κηφισίας" και το εχουμε μαθει λαθος, οπως και ενα σωρο αλλα, δε σημαινει οτι ειναι και σωστο.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 09:12, 23-04-09:

Διοτι ειναι η Κηφισιά, της Κηφισιάς. Και οχι της Κηφισίας. Τωρα, εαν λογω ορθοφωνιας το εκφερουν "Κηφισίας" και το εχουμε μαθει λαθος, οπως και ενα σωρο αλλα, δε σημαινει οτι ειναι και σωστο.
Πάντως ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις θεωρώ σωστό αυτό που έχει επικρατήσει.
Η γλώσσα δεν είναι μόνο συντακτικό και κανόνες γραμματικής.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:20, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Πάντως ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις θεωρώ σωστό αυτό που έχει επικρατήσει.
Η γλώσσα δεν είναι μόνο συντακτικό και κανόνες γραμματικής.
Αλλά...?
Ειναι σα να μου λες πως ο Χαλκιδαιος που στον προφορικο λογο χρησιμοποιει τη λεξη "θα βριξω, εβριξα κ.ο.κ.", επειδη ετσι το εχει μαθει και του ηχει καλυτερα, αφου ετσι εχει επικρατησει σε εκεινον τον τοπο, ειναι και το σωστο.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 09:30, 23-04-09:

Όχι βρε Neraida είπα "ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις"

Για παράδειγμα στην Πατησίων το "σωστό" είναι 28ης Οκτωβρίου, αλλά πόσοι τη λένε έτσι;
Στην Καλλιθέα η Θησέως είναι η Ελευθερίου Βενιζέλου πλέον και το δεύτερο είναι το σωστό, αλλά όλοι Θησέως τη λένε.

Λέω πως έχει επικρατήσει αυτό το όνομα από τότε που δημιουργήθηκε και ονομάστηκε αυτός ο δρόμος και πως και να αλλάξει ο τόνος στο Κηφισίας σε Κηφισιάς, Κηφισίας θα συνεχίσει να λέγεται.

Δε σημαίνει ότι κάτι είναι πιο σωστό από κάτι άλλο γιατί είναι απλά ένα όνομα.

Με τον ίδιο τρόπο δε θα έπρεπε να θεωρείς και σωστό το "τοις μετρητοίς" για παράδειγμα που είπε και ο rascal πιο πίσω.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:37, 23-04-09:

Ηρώ ναι μεν αλλά...
Όταν πριν 2-3 χρόνια [μπορεί και περισσότερο μπορέι και λιγότερο δεν θυμάμαι] το "Γουδί" άλλαξε και έγινε "Γουδή" (γιατί προς τιμήν αυτού του Γουδή ονομάστηκε έτσι η περιοχή -όπως η περιοχή Ζωγράφου από τον Γ.Ζωγράφο κοκ- και όχι από το...γουδί) στην αρχή όλοι "ξινίσαμε" (όλοι==όσοι είμαστε εδώ γύρω και χρησιμοποιούμε συχνά το όνομα της περιοχής) αλλά σιγά σιγά συνηθίζουμε να λέμε "στου Γουδή" (ή ακόμα και αν λέμε "στο Γουδή" έχουμε στο μυαλό μας ότι είναι η "η" και όχι με "ι").

Κάτι αντίστοιχο έγινε και με τα "Νέα Λιόσια" όταν μετονομάστηκαν σε "Ίλιον".

Είναι και θέμα συνήθειας.

[Τώρα βέβαια η κηφησιας (χα, το ότι δεν έβαλα τόνο δεν είναι τυχαίο ) είναι στο διάβα ... όλης της Αττικής μάλλον κάνει πιο δύσκολο ένα πιθανό transition αλλά λέμε τώρα!]

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 09:46, 23-04-09:

Με τον ίδιο τρόπο δε θα έπρεπε να θεωρείς και σωστό το "τοις μετρητοίς" για παράδειγμα που είπε και ο rascal πιο πίσω.
Ούτε και αυτό είναι σωστό; Πώς πρέπει να το λέμε-γράφουμε;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:48, 23-04-09:

εμένα πάντως, ένα υστερικό γκομενάκι με φιλόλογο μαμά () μου έμαθε ότι δεν υπάρχει αυτό που τόσα χρόνια έλεγα "κοινότυπο" αλλά το σωστό είναι "κοινότοπο"

το μοιράζομαι μαζί σας γιατί μου έκανε κι εντύπωση και γιατί είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι το λέτε λάθος σαν εμένα
αν πάλι δεν το λέτε λάθος, μη μου το πείτε ότι μόνο εγώ έκανα λάθος γιατί θα με πληγώσετε

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
αν κι αυτό είναι λάθος, τα τελευταία δέκα χρόνια γράφω λάθος προσφορές σε πελάτες

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:01, 23-04-09:

κοινότοπος -η -ο [<k>inótopos] E5 : για σκέψεις ή λόγια που δεν τα χαρακτηρίζει καμία πρωτοτυπία, καθώς έχουν λεχθεί ή χρησιμοποιηθεί κατά κόρον: Kοινότοπες εκφράσεις. [λόγ. κοινοτοπ(ία) -ος (αναδρ. σχημ.)]

Indeed...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:01, 23-04-09:

γιατί?
"τοις μετρητοίς" είναι δοτική μια πτώση (έτσι δεν την λένε?!?! ) που έχει καταργηθεί και δεν υπάρχει αντίστοιχη "μετατροπή" της στην δημοτική, οπότε μας έχει μείνει "πεσκέσι" απλώς μια φράση από την καθαρεύουσα. Αφού δεν υπάρχει αντίστοιχο στη δημοτική την κρατάμε ως έχει.
Αντίθετα, η γενική είναι μια πτώση που διατηρήθηκε και μετεξελίχθηκε οπότε όλες οι λέξεις θα έπρεπε να ακολουθούν τη νέα γραμματική
[αν και ομολογώ ότι αν μου πεις αύριο να αρχίσω να λέω "Ε, θα πάρω την Κηφησιάς και θα φτάσω" θα μου δένεται η γλώσσα κόμπο κάθε φορά ]

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:03, 23-04-09:

Όχι βρε Neraida είπα "ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις"

Για παράδειγμα στην Πατησίων το "σωστό" είναι 28ης Οκτωβρίου, αλλά πόσοι τη λένε έτσι;
Στην Καλλιθέα η Θησέως είναι η Ελευθερίου Βενιζέλου πλέον και το δεύτερο είναι το σωστό, αλλά όλοι Θησέως τη λένε.

Λέω πως έχει επικρατήσει αυτό το όνομα από τότε που δημιουργήθηκε και ονομάστηκε αυτός ο δρόμος και πως και να αλλάξει ο τόνος στο Κηφισίας σε Κηφισιάς, Κηφισίας θα συνεχίσει να λέγεται.

Δε σημαίνει ότι κάτι είναι πιο σωστό από κάτι άλλο γιατί είναι απλά ένα όνομα.

Οι περιπτωσεις που αναφερεις δεν εχουν να κανουν με αλλοιωση καποιας λεξης.
Εχουν να κανουν με παλιες και νεες ονομασιες. Στην περιπτωση της Λεωφορου Κηφισιας, δε μιλαμε για μετονομασια, αλλα για παρατονισμενη λεξη. Συνεπως ειναι λαθος.
Περι "τοις μετρητοις" τι θελεις να πεις? Ειναι δοτικη, που ναι μεν εχει επισημα καταργηθει, αλλα καλως ή κακως χρησιμοποιειται κατα κορον η πτωση αυτη σε συγκεκριμενες εκφρασεις ακομα και σημερα. Απο θεμα γραμματικης δεν ειναι λαθος.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:03, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
αν κι αυτό είναι λάθος, τα τελευταία δέκα χρόνια γράφω λάθος προσφορές σε πελάτες
Δεν είπα ότι είναι λάθος βρε!
Είπα ότι με τη λογική της Νεράιδας θα έπρεπε να είναι λάθος
Όπως είναι λάθος το "της Κηφισίας" έτσι θα έπρεπε να μη χρησιμοποιούμε το "τοις μετρητοίς" αλλά το "με μετρητά" (?) και το "γνώθι σ΄αυτόν" να λέγαμε ότι είναι λάθος και σωστό να ήταν μόνο το "αυτογνωσία" και τόοοοοοσα άλλα.

Αθηνά σε αυτό που ανέφερες για την περιοχή του Γουδή έχεις δίκιο, μάλιστα αυτή η αλλαγή οφείλεται στην επιμονή ενός κατοίκου της.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:06, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
κοινότοπος -η -ο [<k>inótopos] E5 : για σκέψεις ή λόγια που δεν τα χαρακτηρίζει καμία πρωτοτυπία, καθώς έχουν λεχθεί ή χρησιμοποιηθεί κατά κόρον: Kοινότοπες εκφράσεις. [λόγ. κοινοτοπ(ία) -ος (αναδρ. σχημ.)]

Indeed...
Κι ομως αντι αυτου ακους και διαβαζεις συνεχεια το "κοινοτυπος" που σαν ορος ειναι αδοκιμος!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:07, 23-04-09:

Αθηνά σε αυτό που ανέφερες για την περιοχή του Γουδή έχεις δίκιο, μάλιστα αυτή η αλλαγή οφείλεται στην επιμονή ενός κατοίκου της.
Το παρασκήνιο δεν το ήξερα! Θυμάμαι μόνο ότι είχε γίνει ολόκληρη ...εκστρατεία ενημέρωσης τότε
Για τα υπόλοιπα δες πιο πάνω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:09, 23-04-09:

Πολλά αδόκιμα έχον επικρατήσει...
Όσο για τη σύγκριση "τοις μετρητοίς" και "Κηφισίας", θεωρώ ότι από τη μία έχουμε μία έκφραση, από την άλλη έναν όρο, όνομα.
Επίσης το πρώτο (και άλλες παρόμοιες εκφράσεις, βλ διυλίζω τον κώνωπα κλπ) έχουν μείνει από τα αρχαία ελληνικά και προσωπικά τα διαχωρίζω από όρους σαν το "Κηφισίας", που μας έμειναν από την καθαρεύουσα...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:24, 23-04-09:

Μα και στα αρχαία ελληνικά "της Κηφισίας" δε λέγεται;

Δεν το βάζω κάτω, δε θα μου αλλάξετε εσείς όλα τα ονόματα!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:31, 23-04-09:

Οκ γράψτε λάθος μίλησα με τη μάνα μου και μου είπε πως και στη νέα και στην αρχαία ελληνική είναι της Κηφισιάς.
η μετατροπή του σε "της Κηφισίας" είναι σολοικισμός.

Μάθαμε και καινούργιες λεξούλες σήμερα, από δω και πέρα θα το χρησιμοποιώ. ( για τον εαυτό μου ενίοτε)
"Μη μιλάς σα σόλοικος"

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:55, 23-04-09:

Οκ γράψτε λάθος μίλησα με τη μάνα μου και μου είπε πως και στη νέα και στην αρχαία ελληνική είναι της Κηφισιάς.
η μετατροπή του σε "της Κηφισίας" είναι σολοικισμός.

Μάθαμε και καινούργιες λεξούλες σήμερα, από δω και πέρα θα το χρησιμοποιώ. ( για τον εαυτό μου ενίοτε)
"Μη μιλάς σα σόλοικος"

A, τη μαμα σου την παιρνεις στα σοβαρα ε?!
Τωρα, με προσβαλλεις!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 23-04-09 στις 11:03.
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:03, 23-04-09:

Εμ η μάνα μου μου το ανέλυσε.
Μου είχε κολλήσει ότι στα αρχαία είναι της Κηφισίας, γιαυτό

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 13:24, 27-04-09:

Υπαρχει η λεξη "αγνόηση"; Ξερω υπαρχει η "αγνοια" αλλα εγω θελω κατι ποιο κοντα στην "αδιαφορια";

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 13:28, 27-04-09:

Παραμέληση?

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,884 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:54, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Υπαρχει η λεξη "αγνόηση"; Ξερω υπαρχει η "αγνοια" αλλα εγω θελω κατι ποιο κοντα στην "αδιαφορια";
Ναι, υπάρχει η "αγνόηση".
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη λέξη αμεριμνησία (λεξικό Τεγόπουλος - Φυτράκης).

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 27-04-09 στις 14:30.
Παράθεση

backup

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη backup
H backup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H backup έγραψε στις 15:08, 05-05-09:

Καλησπέρα παιδιά,
η αλήθεια είναι πως μέχρι τώρα χρησιμοποίούσα το "μέτρον άριστον" και όχι το "παν μέτρον άριστον" διότι
δεν είναι το οποιοδήποτε μέτρο άριστο, αλλά το μέτρο (ως έννοια) είναι άριστο!!! Κοιτάξτε όμως τι διάβασα πριν λίγο και πραγματικά.....έχασα τα αβγά και τα πασχάλια!!!!

" είδα ότι ο καλός μου ο δασκαλάκος καθόλου δεν με είχε παραπλανήσει όταν μου έλεγε «Παν μέτρον άριστον»! Είδα ότι όλοι οι σπουδαιοφανείς λαθοθήρες που πιπιλάνε την καραμέλα ότι είναι λάθος το «παν μέτρον άριστον» είναι απλώς ημιμαθείς· και πολύ άσκημα κάνει ο Στάθης και ο κάθε καλοπροαίρετος ανήσυχος χρήστης της γλώσσας και καταπίνει ανεξέταστα τα φιρμάνια του καθενός ότι «αυτό είναι λάθος επειδή το λέω εγώ». Τι θέλω να πω;
Έκατσα και έψαξα όλες τις εμφανίσεις της έκφρασης «μέτρον άριστον» στην αρχαία ελληνική γραμματεία. Και εκεί είδα, όπως το υποψιαζόμουνα άλλωστε, ότι και οι αρχαίοι, τουλάχιστον από κάποια χρονική στιγμή και μετά, χρησιμοποιούσαν τον τύπο «παν μέτρον άριστον», πράγμα που μας έχουν αποκρύψει επιμελώς όλοι οι λαθοθήρες!

Να τα πάρουμε με τη σειρά.
Πρώτη εμφάνιση της φράσης είναι στα γνωμικά που αποδίδονται στους επτά σοφούς, όπου πρώτο-πρώτο ανάμεσα στα γνωμικά που αποδίδονται στον Κλεόβουλο τον Λίνδιο έχουμε πράγματι το «μέτρον άριστον».
Όμως, στη μεταγενέστερη εποχή, βλέπουμε να χρησιμοποιείται, όλο και περισσότερο, το «παν μέτρον άριστον».

Παραδείγματα: Ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός, στο επιτάφιο κήρυγμά του σε μνήμη του Μεγάλου Βασιλείου λέει: Δέδοικα μὲν οὖν μὴ ῥᾳθυμίας ἔγκλημα φεύγων͵ παρὰ τοῖς τὰ ἐκείνου πάντα ἐπιζητοῦσιν͵ ἀπληστίας περι πέσω γραφῇ͵ παρὰ τοῖς ἐπαινοῦσι τὸ μέτριον͵ ὃ μηδὲ ἐκεῖνος ἠτίμαζε͵ τὸ πᾶν μέτρον ἄριστον͵ ἐν τοῖς μάλιστα ἐπαινῶν͵ καὶ παρὰ πάντα τὸν ἑαυτοῦ βίον φυλάξας.

Αλλά και ο ίδιος ο Μέγας Βασίλειος, σε επιστολή του, τελειώνει ως εξής: Ἀλλ΄ εὐχαριστήσαντες Πατρὶ καὶ Υἱῷ καὶ Ἁγίῳ Πνεύματι πέρας ἐπιθῶμεν τῷ γράμματι͵ ἐπειδὴ πᾶν μέτρον ἄριστον͵ καὶ ἡ παροιμία φησίν."

τι έχετε να πείτε πάνω σ΄αυτό???

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:27, 05-05-09:

Είναι λογικό επιχείρημα να άλλαξε η φράση κάποια στιγμή με το πέρασμα των χρόνων αλλά το ότι συνέβη πριν αρκετούς αιώνες αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αυτόματα σωστό να το λέμε και εμείς. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το "μέτρον άριστον" είναι η σωστή διατύπωση τόσο από άποψη ακρίβειας της σημασίας όσο και μη διαστρέβλωσης της φράσης των αρχαίων. Εξάλλου, την φράση αυτή την χρησιμοποιούμε σαν δάνειο από τους αρχαίους φιλοσόφους και όχι σαν δάνειο από τον Μέγα Βασίλειο και καλό θα ήταν όταν την επικαλούμαστε να την διατυπώνουμε σωστά οπως εκείνοι ή να την μετατρέπουμε στην δημοτική. Το "παν μέτρον άριστον" ακούγεται απλώς σαν μια κακή καθαρεύουσα.

Παράθεση

backup

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη backup
H backup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H backup έγραψε στις 14:04, 06-05-09:

όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει το άρθρο στο παρακάτω link:
http://www.sarantakos.com/language/p...onariston.html

δεν λέει μόνο για τον Μέγα Βασίλειο αλλά και για πολλούς άλλους....τα συμπεράσματα δικά σας

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:29, 27-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Εγώ άμα έχω καμιά ορθογραφική απορία πάντως βάζω τις 2 εκδοχές στο google και κοιτάω το count.
Είχα απο μικρός πρόβλημα με την ορθογραφία και τα άτιμα τα greeklish δε βοηθάνε. Επίσης μου φαίνεται οτι με το πληκτρολόγιο κάνω πολύ περισσότερα λάθη απο ότι με το στυλό. Το έχει παρατηρήσει κανεις άλλος αυτό;
ναι και εγω με το πληκτρολογιο κατι παθαινω...ενω γραφω γρηγορα κλπ κανω κατι χαζα λαθη που με το στυλο δεν θα τα εκανα ποτε....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:23, 31-05-09:

Για οποιεσδήποτε απορίες, κλικ στον Τριανταφυλλίδη.

Παράθεση

orfeas11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη orfeas11
Ο orfeas11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O orfeas11 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: www.ell-an.tk έγραψε στις 07:01, 05-06-09:

Πώς γράφεται το "μη χείρον βέλτιστον"; Μήπως: "μη χείρων βέλτιστον";

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:59, 05-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από orfeas11
Πώς γράφεται το "μη χείρον βέλτιστον"; Μήπως: "μη χείρων βέλτιστον";
Μη χείρον βέλτιστον

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 01:57, 15-06-09:

Η έκφραση "Εξ απαλών ονύχων", σημαίνει "από πολύ μικρή ηλικία"
αλλά πολύ συχνά μπερδεύεται και χρησιμοποιείται με την έννοια του "επιφανειακώς", με την οποία όμως δεν έχει σχέση.

πς. η παρέμβαση επειδή το είδα σε ποστ στο στέκι
με κάθε καλή διάθεση φυσικά..

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:20, 15-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Η έκφραση "Εξ απαλών ονύχων", σημαίνει "από πολύ μικρή ηλικία"
αλλά πολύ συχνά μπερδεύεται και χρησιμοποιείται με την έννοια του "επιφανειακώς", με την οποία όμως δεν έχει σχέση.

...
Στην καθομιλουμένη (παλιά, "λαϊκή" ή "ποιητική") όμως, υπάρχουν, η "παραβολή", η "μεταφορά", η ¨παρομοίωση" κλπ κλπ, για να είναι η "γλώσσα ζωντανή"...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:12, 15-06-09:

Δε νομίζω ότι πρόκειται για ποιητική αδεία, αλλά για παρεξήγηση. Κοινώς, βρίσκεις αρκετές πηγές που αναφέρουν τη χρήση της έκφρασης με σκοπό τροπικού προσδιορισμού σα λάθος, σαν παρερμηνεία, ενώ είναι χρονική επεξήγηση.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:52, 15-06-09:

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, σε όποιον ξέρει και θέλει να απαντήσει:

Το ύπαιθρο, ή Η ύπαιθρος;
Μήπως σημαίνουν κάτι διαφορετικό το καθένα, ή μήπως το ένα από τα δύο είναι λάθος;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:55, 15-06-09:

Απ οσο γνωριζω και εαν θυμαμαι καλα, εχουν την ιδια σημασια και ειναι και τα δυο σωστα...
Μονο που το υπαιθρο εχει και την εννοια του ανοιχτου χωρου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 15-06-09 στις 21:01.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:56, 15-06-09:

ύπαιθρος η [ípeθros] O36 : οι εκτός των αστικών κέντρων περιοχές: H ελληνική ~. Oι κάτοικοι της υπαίθρου. || (ως επίθ.): H ~ χώρα. [λόγ. < αρχ. ὕπαιθρος]

ύπαιθρο το [ípeθro] O41 : κάθε ανοιχτός, ελεύθερος, μη στεγασμένος χώρος: Eργάζεται στο ~. Kοιμάται στο ~. [λόγ. < ελνστ. ὕπαιθρον ουσιαστικοπ. ουδ. του αρχ. επιθ. ὕπαιθρος]

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:52, 15-06-09:

Έτσι μπράβο ρε Γίδι, αυτό είχα κι εγώ αμυδρά στο μυαλό μου, αλλά κάποιος με έκανε και μπερδεύτηκα. Ευχαριστώ!!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:42, 15-06-09:

Ουσιαστικό

ύπαιθρος θηλυκό
  1. οι μη αστικές περιοχές στη μεγάλη πείνα της Κατοχής η ύπαιθρος δεν υπέφερε τόσο όσο η Αθήνα
  2. περιοχή με βλάστηση, το ύπαιθρο, η εξοχή

Ουσιαστικό

ύπαιθρο ουδέτερο
  1. περιοχή με βλάστηση, μακριά από κατοικημένες περιοχές, ιδίως μακριά από πόλεις, η ύπαιθρος, η εξοχή
  2. οποιοσδήποτε μη στεγασμένος χώρος
απο Βικιλεξικο

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:20, 23-06-09:

Οκτώβρης.
οΚτώΒρης.
Ούτε μ ούτε χ ούτε τίποτα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους