Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,032 μέλη και 2,416,471 μηνύματα σε 75,354 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 571 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ομιλείτε Ελληνικά

Burp

Δραστήριο Μέλος

H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp έγραψε: στις 19:37, 11-04-07:

thanx!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,875 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 08:13, 24-04-07:

Το μύθος? Ο μύθος ? είναι ουδέτερο ή αρσενικό ουσιαστικό παιδιά?(μην πάω στα λεξικά τώρα###8230;)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,727 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 08:16, 24-04-07:

Ο μύθος, αρσενικό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,875 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 08:19, 24-04-07:

merci...
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 09:44, 05-05-07:

"ουτοσιαλλως" πώς γράφεται?
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 10:17, 05-05-07:

"ούτως ή άλλως" Είναι τρεις λέξεις
Σημαίνει "έτσι κι αλλιώς" απλά είναι στην καθαρεύουσα
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 16:44, 05-05-07:

ευχαριστω.
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε: στις 19:04, 13-05-07:

Ρε παιδια εχω μια απορεια που με ρωτησε μια πελατησα κ δεν ηξερα τι να πω...
ειμαι λιγο ασχετη αλλοστε το ξερετε στην ορθογραφια κ το συντακτικο
αλλα πειτε μου...
ποιος εχει καθορησει την ορθογραφια? (αυτο νομιζω το εχουμε ξανα αναφερει)
αλλα δεν υπαρχουν παντου νομοι...
κ δευτερον τα αρθρα πχ(αυτο με ρωτησε η πελατησα)γιατι το αφεντικο αφου ειναι αρσενικο κ δεν ειναι ο αφεντικος (ακουγετε περιεργα γιατι το εχουμε συνηθησει)αλλα σκεφτητε το λιγο .... εγω εμεινα καγκελο στην αρχη οταν με ρωτησε
Παράθεση

Light

Νεοφερμένος

Ο Light αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Light έγραψε: στις 00:50, 14-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Ρε παιδια εχω μια απορεια που με ρωτησε μια πελατησα κ δεν ηξερα τι να πω...
ειμαι λιγο ασχετη αλλοστε το ξερετε στην ορθογραφια κ το συντακτικο
αλλα πειτε μου...
ποιος εχει καθορησει την ορθογραφια? (αυτο νομιζω το εχουμε ξανα αναφερει)
αλλα δεν υπαρχουν παντου νομοι...
κ δευτερον τα αρθρα πχ(αυτο με ρωτησε η πελατησα)γιατι το αφεντικο αφου ειναι αρσενικο κ δεν ειναι ο αφεντικος (ακουγετε περιεργα γιατι το εχουμε συνηθησει)αλλα σκεφτητε το λιγο .... εγω εμεινα καγκελο στην αρχη οταν με ρωτησε
Κοίταξε, σίγουρα ξεκίνησε σαν αρσενικό. Η λέξη προέρχεται απ' το "αφέντης" πού είναι κλασική περίπτωση αντιδανείου (αυθέντης -> efent (τούρκικα) -> αφέντης).

Τώρα, για την αλλαγή γένους, δεν ξέρω να σου πω ακριβώς. Πάντως, υπάρχει μια γενικότερη τάση στην νεοελληνική γλώσσα, να μετατρέπονται διάφορες αρχαίες λέξεις σε ουδέτερα, ενώ το αρχικό τους γένος ήταν θηλυκό ή αρσενικό.

για παράδειγμα :
τράπεζα -> τραπέζι
οίκος/οικία -> σπίτι
μάχαιρα -> μαχαίρι
κύων -> σκυλί (και σκύλος, βέβαια...)
σινδών -> σεντόνι

....

και πάει λέγοντας....
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 4,045 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 11:03, 18-05-07:

Απορία :
Πότε βάζουμε το ν στο τέλος κάθε άρθρου;
τη /την
στη /στην
κτλ

πχ τη Δευτέρα ή την Δευτέρα ; (αν ψάξετε στο Google θα βρείτε αριθμό αποτελεσμάτων: με ν = 1.380.000 & χωρίς ν = 1.440.000 ].
[το ν πάντα το έβαζα ανάλογα με το αν μου κολλάει ακουστικά, αλλά υπάρχουν φορές που το χρησιμοποιώ λάνθασμένα ].

Γενικά, υπενθυμίστε μου τον εν λόγο κανόνα [από τι πρέπει να αρχίζει το ουσιαστικό που ακολουθεί και οτιδήποτε σχετικό που πρέπει να έχω υπόψην μου].

thanks
-petros
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε: στις 11:06, 18-05-07:

Αν θυμαμαι καλα βαζεις "ν" οταν η επομενη λεξη αρχιζει απο π,κ,τ ή απο φωνηεντο.
Κι εγω ακουστικά το παω αν θα βαλω ή οχι
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε: στις 12:23, 18-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Αν θυμαμαι καλα βαζεις "ν" οταν η επομενη λεξη αρχιζει απο π,κ,τ ή απο φωνηεντο.
αυτο!
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 13:34, 18-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Κι εγω ακουστικά το παω αν θα βαλω ή οχι
κι αν ξεχνάς τα π κ τ, άλλαξε τους την σειρά στο μυαλό σου και θα τα θυμάσαι πάντα (ΤΠΚ) if you know what i mean.... Για Τον Π.... Καβάλα
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 4,045 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 14:41, 18-05-07:

Μάλιστα!
Thanks!
[αύριο γράφω έκθεση, δε λέει να κάνω κανα τέτοιο λάθος ]

Εμένα η λέξη που μου έρχετε για να τα θυμάμαι είναι: ΤυΠιΚα

-petros
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 14:55, 18-05-07:

o κανόνας είναι για τα: κ,π,τ,ξ,ψ,μπ,ντ,γκ.τσ,τζ (τα κ,π,τ και τα διπλά συμφωνα δλδ)... α, ναι και για τα φωνήεντα προφανώς!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 14:56, 18-05-07:

ουχ... μας τη χάλασε τώρα αυτή
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 14:58, 18-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ουχ... μας τη χάλασε τώρα αυτή

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε: στις 15:07, 18-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
κι αν ξεχνάς τα π κ τ, άλλαξε τους την σειρά στο μυαλό σου και θα τα θυμάσαι πάντα (ΤΠΚ) if you know what i mean.... Για Τον Π.... Καβάλα
Ελιωσα λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 15:27, 18-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
o κανόνας είναι για τα: κ,π,τ,ξ,ψ,μπ,ντ,γκ.τσ,τζ (τα κ,π,τ και τα διπλά συμφωνα δλδ)... α, ναι και για τα φωνήεντα προφανώς!
όντως αυτό είναι
Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε: στις 15:34, 18-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
οχιιιι

είσαι σίγουρη για τους μπ, ντ, γκ?

Τόσα χρόνια βάζω δύο τόνους εάν ακολουθεί κτητική αντωνυμία και κάνω λάθος τα -ν ?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια