Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,716 μέλη και 2,404,353 μηνύματα σε 74,736 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 514 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ομιλείτε Ελληνικά

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 15:38, 18-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
οχιιιι

είσαι σίγουρη για τους μπ, ντ, γκ?

Τόσα χρόνια βάζω δύο τόνους εάν ακολουθεί κτητική αντωνυμία και κάνω λάθος τα -ν ?

ο κανόνας που μας μαθαίνανε στην 3η δημοτικού αν δεν κάνω λάθος πάντως αυτός που λέω είναι...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε: στις 15:50, 18-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
ο κανόνας που μας μαθαίνανε στην 3η δημοτικού αν δεν κάνω λάθος πάντως αυτός που λέω είναι...
Φυλάγουν το τελικό ν, όταν η ακόλουθη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή από σύμφωνο στιγμιαία ( κ, π, τ, μπ, ντ, γκ, τσ, τζ ) ή διπλό ( ξ, ψ )
σωστά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 16:36, 21-05-07:

εις γνώσης? εις γνώσιν?

Και επίσης ήθελα να σας ρωτήσω..
Πείρα και πήρα…ποιο είναι το ρήμα και ποιο το ουσιαστικό?
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 16:42, 21-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
εις γνώσης? εις γνώσιν?

Και επίσης ήθελα να σας ρωτήσω..
Πείρα και πήρα?ποιο είναι το ρήμα και ποιο το ουσιαστικό?
Εις γνώσιν, αιτιατική. Και σημαίνει ότι κοινοποιείς, ανακοινώνεις κάτι. Αλλά λογικά χρησιμοποιείται και εκμοντερνισμένο, "εις γνώση". Αλλά δε μου κάθεται καλά...
Προς γνώσιν ή και προς γνώση, "νεοελληνικοποιημένο", σημαίνει ότι κάνεις κάτι σαν υπόδειγμα, ή και για παραδειγματισμό... "Προς γνώση και συμμόρφωση..." πχ.
Εν γνώσει (ή πλέον και εν γνώση, αν και στην αρχαία δοτική το σωστό είναι το πρώτο) είναι ότι κάτι έγινε, ενώ το αναφερόμενο άτομο το ήξερε. Πχ πήγε στο κλαμπ εν γνώσει της μαμάς της.

Η πείρα είναι το ουσιαστικό, παράγωγα και σύνθετά του είναι:
πεπειραμένος, έμπειρος, άπειρος.

Πήρα είναι ο αόριστος του παίρνω!
Αλλά άλλο παίρνω κι άλλο περνώ (το δρόμο)...

Επίσης, να ξέρεις ότι τα επίθετα των ανθρώπων δεν κλίνονται. Άρα είναι της Πάνια, της Στάη...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 16:51, 21-05-07:

Πάρε γιδάκι ένα φιλάκι γιατί και εγώ πήρα ένα ωραίο μάθημα ελληνικής γλώσσας.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 16:52, 21-05-07:

Καλέ αλλοίμονο καλέ!!!!

Ελπίζω και πιστεύω ότι είμαι σωστή...
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 09:44, 31-05-07:

το "συνηθειο" δεν μου το διορθώνει το word…πώς γράφεται?
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 09:44, 31-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
το "συνηθειο" δεν μου το διορθώνει το word…πώς γράφεται?
Εγώ "Συνήθεια" το γράφω συνήθως ().

Νομίζω ότι είναι οκ.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 10:13, 31-05-07:

http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineCombo.htm

Σύμφωνα με τον Τριανταφυλλίδη, είναι απλά η εκλαϊκευμένη εκδοχή του "συνήθεια".
Ολόσωστο δεν είναι, αλλά ούτε λάθος...
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,045 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 23:02, 31-05-07:

Αισθάνομαι πολύ κουτή... Εδώ και χρόνια άκουγα λάθος της παρακάτω φράση:

Τα σύκα-σύκα και τη σκάρφη-σκάρφη.

Η σκάρφη είναι βότανο με πλατιά πράσινα φύλλα.

Nice to meet you Σκάρφη!
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,010 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε: στις 23:23, 31-05-07:

Που ναι η σκαΦη ΟΕΟ??
Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε: στις 06:58, 01-06-07:

Καλε δηλαδη σκαρφη λεει???? Δεν εισαι η μονη κουτη then!
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 07:50, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αισθάνομαι πολύ κουτή... Εδώ και χρόνια άκουγα λάθος της παρακάτω φράση:

Τα σύκα-σύκα και τη σκάρφη-σκάρφη.

Η σκάρφη είναι βότανο με πλατιά πράσινα φύλλα.

Nice to meet you Σκάρφη!
δλδ θες να πεις ότι δεν λέει σκάφη η φράση?
το σωστό είναι σκάρφη???? είσαι σίγουρη καλέ?
δε δέχομαι ότι είμαστε τόσες χαζές μαζεμένες σε ένα μέρος
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε: στις 07:58, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δλδ θες να πεις ότι δεν λέει σκάφη η φράση?
το σωστό είναι σκάρφη???? είσαι σίγουρη καλέ?
δε δέχομαι ότι είμαστε τόσες χαζές μαζεμένες σε ένα μέρος
αλλη μια χαζη μπροστα σας ιδου... κακερλακ
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 09:10, 01-06-07:

Κι εγώ "σκάφη" έλεγα!!

Α, Ρουμάνα;
Λέμε "μεταξύ μας"... όχι με ταξί...
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε: στις 09:13, 01-06-07:

Αλλη μια χαζη εδω. Ειμαστε σιγουροι, ε? Η μηπως οχι?
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 09:16, 01-06-07:

Δε ξέρω ρε παιδιά, που να το ψάξουμε? Κι εγώ τυχαία το είδα...
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε: στις 09:17, 01-06-07:

Καλε κι εγω σκαφη ελεγα....
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 09:24, 01-06-07:

http://www.sarantakos.com/language/glosa.html

http://www.asprilexi.com/lexeis_paroimies.asp?year=2004&month=12

Σκάφη είναι...
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 09:24, 01-06-07:

Κοιτάξτε τι λέει εδώ ένας τυχαίος κυριούλης:

Αρχική Δημοσίευση από από Pathfinder Forum
Πολλακις διαπιστουμε το με ποσην ευκολιαν και ταχυτητα εξαπλουται το λαθος εις βαρος του ορθου και πως τελικως αυτο επιβαλλεται.παρακαλω θερμως τοσο τους συντακτας οσο και τους αναγνωστας της παρουσης ηλεκτρονικης ομιλιας να μην δισταζουν επισημαινοντες τα περι την γλωσσα σφαλματα, οσακις τα συναντουν, και να μην φοβουνται να τα διορθωνουν.επιτρεψατε μου λοιπον προς αυτην την κατευθυνσιν και αυτος κινουμενος να αναφερθω εις τρεις εκφρασεις αι οποιαι εχουν αλλοιωθει΄
1."να λεμε τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη "
Λιγοι βεβαιωσ επαναλαμβανοντεσ αυτην την φρασιν διερωτηθησαν το πωσ θα ητο ποτε δυνατον εχεφρων ανθρωποσ να ειπηι το συκον σκαφην.τι σχεσιν εχει το εν με το αλλον;αντιθετωσ μεγαλην σχεσιν και ομοιοτητα εχει το συκον προσ την σκαρφην (αγριοσυκον).συνεπωσ΄

-"να λεμε τα συκα συκα και την σκαρφη σκαρφη".
2."γιναμε μπατε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μην δοσετε"
Ειλικρινωσ αδυνατω να διανοηθω το ποθεν ξεκινησαν οι σκυλοι να αλεθουν και να πληρωνουν επι πλεον και αλεστικα!!!Ομολογω βεβαιωσ οτι αγνοω το μεχρι ποιου σημειου δυναται να φθασηι η εκπαιδευσισ των'παντωσ η φρασισ εχει ωσ εξησ'
-"μπατε χιλιοι αλεστε και αλεστικα μην δοσετε"
3."παν μετρον αριστον"
Και μονον η προσθηκη του "παν" αποτελει πλεονασμον και παραβασιν τησ εν λογωι ρησεωσ του κλεοβουλου του λινδιου,ωσ περισση ουσα και συνεπωσ ανευ αξιασ.οποτε'
-"μετρον αριστον"
Παρακαλω,διαδοσατε τα ωσ ανω αναφερθεντα.
Σασ ευχαριστω
Για τα τελικά ς δε φταίει αυτός, ήταν κεφαλαία και τα άλλαξα στα γρήγορα επειδή είμαι στη δουλειά

EDIT: Στην άσπρη λέξη γενικά έχω εμπιστοσύνη απ' την άλλη "σκάρφη" είναι όντως το αγριόσυκο?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους