Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,702 μέλη και 2,403,866 μηνύματα σε 74,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 484 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ομιλείτε Ελληνικά

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 11:08, 01-06-07:

Ο Μπαμπινιώτης δεν λέει τίποτα, στο google βρήκα μόνο το παραπάνω κείμενο με βότανα, που την περιέχει. Νομίζω ότι πρέπει να ρωτήσω τις γιαγιάδες μου!
Εμένα πάντως μ' άρεσε όπως τα εξήγησε και λέω να τα ενστερνιστώ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 03:04, 09-06-07:

Κάπου το είδα πάλι και γύρισε το μάτι...
για πάμε:

Ο Οκτώβββρης. Όχι Οκτώμμμβρης.
Οκτώβριος. Ναι; Βού, όχι μβου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 10:32, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Κάπου το είδα πάλι και γύρισε το μάτι...
για πάμε:

Ο Οκτώβββρης. Όχι Οκτώμμμβρης.
Οκτώβριος. Ναι; Βού, όχι μβου.
χαχαχα, Μια τάχα μεγάλη διαισθητικός που βγαίνει στα κανάλια και έχει δική της πολύωρη εκπομπή, λέει συνέχεια τέτοια όμορφα μαργαριτάρια. 'Οποιος καταλαβαίνει σε ποιά αναφέρομαι, ας παρακολουθεί καλύτερα και θα βρει πολύ υλικό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 16:24, 13-06-07:

ξύδι ή ξίδι;
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 17:00, 13-06-07:

Mε υ το γράφω. Ξέρει κανείς σε ποιές περιπτώσεις χρησιμοποιούμε την λέξη υπέχω ?
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,794 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 17:09, 13-06-07:

Το λεξικό το έχει ξίδι ΑΝ και πολλές φορές το έχω διαβάσει και με Y [όχι από καναν τυχαίο αλλά σε site εταιριών ].
Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Mε υ το γράφω. Ξέρει κανείς σε ποιές περιπτώσεις χρησιμοποιούμε την λέξη υπέχω ?
υπέχω: κρατώ κάτι από κάτω, υποβαστάζω
χρήσεις:
υπέχω ευθύνη [είμαι υπεύθυνος]
υπέχω λόγο [υπόκειμαι σε λογοδοσία, είμαι υπόλόγος (αυτός που έχει να δώσει λόγο].

Από ηλεκτρονικό λεξικό.

-petros
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε: στις 17:11, 13-06-07:

thanks Πέτρο
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε: στις 17:21, 13-06-07:

Απ'ό,τι ξέρω ξύδι γραφόταν παλιά,αλλά με την καινούρια γραφή γράφεται ξίδι
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,794 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 17:27, 13-06-07:

Αλήθεια, πώς και γιατί γίνονται αυτές οι αλλαγές με τα χρόνια; [πχ τρένο/τραίνο, ξύδι/ξίδι];

-petros
Παράθεση

*marouli* (Μαρία με τα κιτρινα!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H *marouli* έγραψε: στις 17:29, 13-06-07:

Εγώ τόσο καιρό το γράφω ξύδι....
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 18:12, 13-06-07:

Κι εγώ ξύδι το γράφω.
Ασιχτίρ με αυτές τις καινούριες γραφές
Μα όχι πείτε μου, δεν είναι πιο όμορφο το "ξύδι" απο το "ξίδι";
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 18:52, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Αλήθεια, πώς και γιατί γίνονται αυτές οι αλλαγές με τα χρόνια; [πχ τρένο/τραίνο, ξύδι/ξίδι];
απλουστεύουν την γλώσσα
η δικαιολογία
δεν χρησιμεύει πλέον σε τίποτα αυτή η ορθογραφία γιατί πλέον δεν έχει ηχητική διαφορά όπως είχε παλιά (Αλλιώς προφερόταν το υ κι αλλιώς το ι)
η πραγματικότητα
είναι ανίκανοι να διδάξουν στα παιδιά ορθογραφία και τα μαθαίνουν όσο γίνεται πιο απλά πράγματα. Σε λίγα χρόνια θα γράφουμε μόνο με ι και ο όλες τις λέξεις
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 19:01, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
απλουστεύουν την γλώσσα
η δικαιολογία
δεν χρησιμεύει πλέον σε τίποτα αυτή η ορθογραφία γιατί πλέον δεν έχει ηχητική διαφορά όπως είχε παλιά (Αλλιώς προφερόταν το υ κι αλλιώς το ι)
η πραγματικότητα
είναι ανίκανοι να διδάξουν στα παιδιά ορθογραφία και τα μαθαίνουν όσο γίνεται πιο απλά πράγματα. Σε λίγα χρόνια θα γράφουμε μόνο με ι και ο όλες τις λέξεις
Βασικά δεν είναι έτσι. Σύμφωνα με το Μπαμπινιώτη, είναι η ορθότερη ετυμολογική αποκατάσταση των εν λόγω λέξεων.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 19:04, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Βασικά δεν είναι έτσι. Σύμφωνα με το Μπαμπινιώτη, είναι η ορθότερη ετυμολογική αποκατάσταση των εν λόγω λέξεων.
το δέχομαι
όμως δεν μπορώ να φανταστώ την ετυμολογική αποκατάσταση του αυγού που έγινε αβγό! ή το ταξείδι που έγινε ταξίδι!
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 19:06, 13-06-07:

το δέχομαι
όμως δεν μπορώ να φανταστώ την ετυμολογική αποκατάσταση του αυγού που έγινε αβγό! ή το ταξείδι που έγινε ταξίδι!
Με την ίδια λογική γιατί το -η στο τέλος των ρημάτων έγινε -ει; Το -η είναι απλούστερο!
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 19:08, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Με την ίδια λογική γιατί το -η στο τέλος των ρημάτων έγινε -ει; Το -η είναι απλούστερο!
πότε έγινε αυτό? ιδέα δεν έχω
για δώσε ένα παράδειγμα Pls Να καταλάβω για ποιο πράγμα μιλάμε
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 19:10, 13-06-07:

πότε έγινε αυτό? ιδέα δεν έχω
για δώσε ένα παράδειγμα Pls Να καταλάβω για ποιο πράγμα μιλάμε
"Μια καλήμέρα είναι αυτή, πες την κι ας πέση χάμω"
"Μια καλήμέρα είναι αυτή, πες την κι ας πέσει χάμω"
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 19:17, 13-06-07:

εγώ πάντως δεν έχω διδαχτεί αυτή την ορθογραφία του πέση
το έμαθα πέσει
οι αλλαγές που αναφέρομαι εγώ, έχουν γίνει την τελευταία δεκαπενταετία
μπας και ήταν καθαρεύουσα?
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 19:21, 13-06-07:

εγώ πάντως δεν έχω διδαχτεί αυτή την ορθογραφία του πέση
το έμαθα πέσει
οι αλλαγές που αναφέρομαι εγώ, έχουν γίνει την τελευταία δεκαπενταετία
μπας και ήταν καθαρεύουσα?
Καθαρεύουσα είναι.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 19:23, 13-06-07:

η καθαρεύουσα νομίζω ότι είχε εντελώς άλλους κανόνες που δεν γνωρίζω καθόλου
δεν την πρόλαβα καν
γενικώς όσο το σκέφτομαι ίσως έχεις δίκιο (κι ο Μπαμπινιώτης βεβαίως )
δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις για να υποστηρίξω επιπλέον αυτό που έχω στο μυαλό μου
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους