Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,697 μέλη και 2,403,706 μηνύματα σε 74,697 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 216 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ομιλείτε Ελληνικά

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 10:14, 21-09-06:

Μπερδευω το παρατατικο με τον αοριστο...ξερω την θεωρια...αλλα οταν μιλαω δεν μου βγιαινει
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 10:55, 21-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Μπερδευω το παρατατικο με τον αοριστο...ξερω την θεωρια...αλλα οταν μιλαω δεν μου βγιαινει
Καλέ μην αγχώνεσαι καλέ!! Τα ελληνικά σου, όσο μπορώ να τα κρίνω από εδώ, είναι πολύ καλά!!!!! Δεν ξέρω αν έχεις λεξικό από δίπλα ή σου παίρνει πολλή ώρα να γράψεις κάτι, αλλά αν μιλάς όπως γράφεις, είσαι φοβερή!!

Και, ναι, κάποια πράγματα απλά τα μπερδεύεις για καιρό... μέχρι να φας ξε-κόλλημα! Απλά έτσι είναι... Κι εγώ τα κάνω με τα γερμανικά...!

Παιδάκια; Κάτι άλλο...

Δεύτερο πρόσωπο πληθυντικού: κάνετε. θέλετε.
Το -αι είναι παθητική φωνή τρίτου προσώπου ενικού. (αυτός γίνεται).

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 12:55, 21-09-06:

Καλα τα παω...με το λεξικο διπλα ... και την κορυ μου ...
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 13:47, 21-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Καλα τα παω...με το λεξικο διπλα ... και την κορυ μου ...
κόρη με "η"

Όλα τα θηλυκά τελειώνουν σε "α" ή "η"
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 23:08, 21-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
κόρη με "η"

Όλα τα θηλυκά τελειώνουν σε "α" ή "η"
Εκτός απο μερικές ξένες λέξεις και ονόματα, πχ "Βίκυ".
Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε: στις 00:35, 22-09-06:

Παράθεση:Mea culpa.

Ευγενικά σου μίλησαν, μη βρίζεις.
χαχαχαχα.Εδω κ.ανουμε μάθημα ελληνικής γραμματικης τα λατινικα μας λειψανε
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 01:45, 22-09-06:

κορη... οκ Απουσιαζε οταν εγραψα..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 22-09-06 στις 01:48.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 00:35, 26-09-06:

Παιδιά; Ο μυς, οι μύες. Του μυός.
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 08:56, 26-09-06:

Τώρα που θυμήθηκα κι εγώ κάτι:
Λέμε ο επικεφαλής,του επικεφαλής, οι επικεφαλής.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 08:57, 26-09-06:

το δάσος - τα δάση
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 16:53, 28-09-06:

Οκτώββββββριος, όχι Οκτώμμμβριος. Προφορά, δηλαδή.
Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H dimidola έγραψε: στις 13:16, 30-09-06:

Επειδή το ακούω πολύ τελευταία: "Μέτρον άριστον" το παν δεν υφίσταται.
Εγώ έχω απορίες προφοράς(κι όμως ελληνίδα είμαι):
1) γαλάζιο : γαλάζΙο ή γαλάζγιο;
2) ράμπα: ράmπα, ράmbα, ή ράba;
και γενικά για ξένες λέξεις που ελληνικοποιούνται εφόσον υπάρχει ο αντίστοιχος ελληνικός φθόγγος η προφορά διατηρείται ή λέμε ό,τι διαβάζουμε;
πχ: ballad: μπαλάΝda, μπαλάDα;

Α! και όταν λέμε οτιδήποτε και γράφουμε ό,τι με κόμμα παρακαλώ...
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 19:02, 30-09-06:

ε!!! Η μπαλάντα είναι από το γαλλικό Ballade, άρα γιατί να γίνει μπαλάνννντα?

Και ειδικά αν προφέρεται εμφατικά και με στόμφο...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 30-09-06 στις 19:03. Αιτία: add
Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimidola έγραψε: στις 19:04, 30-09-06:

Γιατί η ομάδα της Αγγλίας Leeds διαβάζεται Lints κι όχι Lids?
Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 462 μηνύματα.

H burbuja έγραψε: στις 19:30, 30-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από dimidola
Γιατί η ομάδα της Αγγλίας Leeds διαβάζεται Lints κι όχι Lids?
αν ορθογραφικά το Leeds είναι σωστό (είμαι κι ελαφρώς άσχετη με τα αθλητικά ),τότε η σωστή προφορά είναι Lids..
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 08:41, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja
αν ορθογραφικά το Leeds είναι σωστό (είμαι κι ελαφρώς άσχετη με τα αθλητικά ),τότε η σωστή προφορά είναι Lids..
Επειδή έχει πάει μία από τις καλύτερές μου φίλες εκεί τώρα...
Μην ακούτε τους αθλητικογράφους, βιάζονται να ανακοινώσουν γκολ και τους έχει μείνει ο πανικός να προφέρουν Μακμάναμαν...

Lids είναι!
Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimidola έγραψε: στις 14:24, 01-10-06:

τελικά γαλαζγιο ή γαλάζιιιιιο;;;
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 14:33, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Επειδή έχει πάει μία από τις καλύτερές μου φίλες εκεί τώρα...
Μην ακούτε τους αθλητικογράφους, βιάζονται να ανακοινώσουν γκολ και τους έχει μείνει ο πανικός να προφέρουν Μακμάναμαν...

Lids είναι!
και το ι μακρυ!
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 14:35, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από dimidola
τελικά γαλαζγιο ή γαλάζιιιιιο;;;
γαλαζιο!!

Να επαναφερω τη συζητηση για τους ασθενεις και οδοιπορους. Καποιος ειπε οτι δεν ειναι οδοιποροι αλλα κατι αλλο που δεν θυμαμαι και σημαινει εγγυος?? Ισχυει? Γιατι εβλεπα Ποιος θελει να γινει εκατομμυριουχος (σοβαρη πηγη) και το ειχαν οδοιποροι....
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,010 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε: στις 00:14, 02-10-06:

Ασθενεις και οδοιποροι ειναι η εκφραση.
Επισης, δεν ειναι "εγγυος" αλλα εγΚυος
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους