Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,697 μέλη και 2,403,706 μηνύματα σε 74,697 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 213 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ομιλείτε Ελληνικά

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε: στις 19:57, 30-10-06:

Μήπως να το κάναμε και λάθη που έχουμε ακούσει?Εγώ ακούω συνέχεια που λένε ''πρώτη προτεραιότητα''.Λες και υπάρχει και δεύτερη
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 20:03, 30-10-06:

Τα προφορικα λάθη είναι συνηθισμενα και κάτα ένα μέρος δικαιολογημένα αφού πολλές φορες μπορεί να μιλάμε βιαστηκα χωρίς να σκεφτόμαστε τι λέμε(κακό συνήθειο).
Τα γραπτά είναι πιο αδικαιολόγητα γιατί έχουμε την ευκαιρία να το ελέγξουμε και να το διορθώσουμε.

Ένα ακόμη λάθος προφορικό αλλά και γραπτό που συναντώ συχνά είναι το "ξανα επαναλαμβάνω".Ή ξανά ή επαναλαμβάνω και τα δύο δεν γίνεται.

Κι ένα ακόμα πιο συνηθισμένο είναι όταν αναφερόμαστε σε γεγονός πριν την γέννηση μας και λέμε "δεν ζούσα τότε"
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 20:04, 30-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Μήπως να το κάναμε και λάθη που έχουμε ακούσει?Εγώ ακούω συνέχεια που λένε ''πρώτη προτεραιότητα''.Λες και υπάρχει και δεύτερη
Μα, κι όμως... Οι προτεραιότητες ιεραρχούνται, άρα κάποια θα είναι πρώτη!!

Κάτι για την κλίση του ρήματος "είμαι"...

Στον παρατατικό, είναι ήμαστε (όχι ήμασταν) και ήσαστε, όχι ήσασταν. Ο ενεστώτας είναι είστε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε: στις 20:13, 30-10-06:

Προτεραιότητα είναι κάτι που το θέτουμε πρώτο στην ιεραρχία μας.Οπότε...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 20:18, 30-10-06:

Προτεραιότητα είναι κάτι που το θέτουμε πρώτο στην ιεραρχία μας.Οπότε...
Αν για αύριο έχεις να πας στι γιαγιά σου στο νοσοκομείο, να ψωνίσεις ψωμί , γιατί αλλιώς δεν έχεις τι να φας, και να δώσεις αίμα, γιατί μετά σου έρχεται περίοδος και δεν μπορείς... Όλα βιαστικά και σημαντικά είναι. Και πρέπει να γίνουν αύριο. Αλλά στη γιαγιά στο τηλέφωνο θα πεις, γιαγιά για αύριο είσαι η πρώτη μου προτεραιότητα.
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε: στις 20:22, 30-10-06:

Κάνεις λάθος και σου απάντησα πιο πάνω.Είναι κάπως σα να λές ''είμαι δεύτερος πρωτάθλητης''
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 20:31, 30-10-06:

Κάνεις λάθος και σου απάντησα πιο πάνω.Είναι κάπως σα να λές ''είμαι δεύτερος πρωτάθλητης''
http://www.komvos.edu.gr/dictionarie...tOnLineTri.htm

προτεραιότητα η [protereótita] O28 : 1α. δυνατότητα που δίνεται σε κπ. να προηγείται σε μια σειρά αναμονής
η αξιολογική σειρά στην οποία τοποθετούμε διάφορες δραστηριότητες
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε: στις 20:45, 30-10-06:

Επειδή το λέει ένα λεξικό(που μπορεί να μην είναι και αξιόπιστο)δε λέει και τίποτα.Μόνο την ετυμολογία της λέξης να δεις και θα καταλάβεις το σωστό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 20:48, 30-10-06:

Τριανταφυλλίδης On-Line είναι βρε!
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε: στις 20:51, 30-10-06:

Εντάξει εγώ πάντως σου απάντησα την ετυμολογία να δεις μόνο...
ΥΓ:χωρίς παρεξήγηση!
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 21:19, 30-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Μα, κι όμως... Οι προτεραιότητες ιεραρχούνται, άρα κάποια θα είναι πρώτη!!
Έχει δίκιο το γιδάκι
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε: στις 21:22, 30-10-06:

Αφού δεν καταλαβαίνετε τι σας λεω,τι να πω...
http://www.e-steki.com/forum/showpos...&postcount=146
Με την ίδια λογική και οι πρωταθλητές ιεραρχούνται και ο 5ος στο πρωτάθλημα είναι ο 5ος πρωταθλητής
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 21:23, 30-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Έχει δίκιο το γιδάκι
+1
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 21:30, 30-10-06:

ξέρεις γιατί μπερδεύεσαι; γιατί νομίζεις ότι οι προτεραιότητες είναι πρωτεραιότητες. Δεν είναι όμως, γι αυτό δεν μπορείς να τις συγκρίνεις με τους πρωταθλητές
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 02:57, 06-11-06:

Παιδιά; Όχι "όσο αναφορά"... "όσον αφορά" είναι το σωστό!
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε: στις 20:03, 17-11-06:

Να ρωτησω..

Για γυναικα λεμε "ΙδιωτικΗ Υπαλληλος" ή ΙδιωτικΟΣ υπαλληλος"?
Ξερω οτι και τα δυο χρησιμοποιουνται.. Το δευτερο μου κανει σωστο. Ποιο ειναι ΟΝΤΩΣ σωστο ομως?
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 22:18, 17-11-06:

νομίζω ότι το σωστό είναι "ιδιωτική" υπάλληλος δεδομένου ότι η λέξη υπάλληλος έχει γέννος το οποίο απλά δεν "καθορίζεται" απ την προφορά της.

ο υπάλληλος
η υπάλληλος

αντιστοίχως
ο ιδιωτικός υπάλληλος
η ιδιωτική υπάλληλος

τώρα αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν το ξέρω... ζητώ συγγνωμη εκ των προταίρων!
Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε: στις 22:25, 17-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
νομίζω ότι το σωστό είναι "ιδιωτική" υπάλληλος δεδομένου ότι η λέξη υπάλληλος έχει γέννος το οποίο απλά δεν "καθορίζεται" απ την προφορά της.

ο υπάλληλος
η υπάλληλος

αντιστοίχως
ο ιδιωτικός υπάλληλος
η ιδιωτική υπάλληλος

τώρα αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν το ξέρω... ζητώ συγγνωμη εκ των προταίρων!
Και τα 2 είναι το ίδιο σωστά ΚΕ μην ανησυχείς
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε: στις 22:46, 17-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Κι ένα ακόμα πιο συνηθισμένο είναι όταν αναφερόμαστε σε γεγονός πριν την γέννηση μας και λέμε "δεν ζούσα τότε"
Το ξέρω ότι έχει περάσει λίγος καιρός από τότε που η κλέφτρα το πόσταρε, αλλα μιας και δεν παρακολουθώ συχνά το θέμα αυτό, το είδα τώρα..

Γιατί είναι λάθος να λέμε "δεν ζούσα τότε";

πχ.
- θυμάσαι που πέθανε η γιαγιά...
- μα... Εγώ δεν ζούσα τότε (το "τότε" αναφέρεται στο "όταν πέθανε η γιαγιά")

Χάνω κάτι;
Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε: στις 23:16, 17-11-06:

Όντως κι εγώ δε βρίσκω κάποιο λάθος...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους