Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,713 μέλη και 2,404,218 μηνύματα σε 74,726 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 297 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τελικά έχουμε Ανεξιθρησκεία;

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε: στις 11:55, 20-04-07:

Όταν πήγα στο περιοδεύον για στρατό και είπα ότι είμαι άθεος μου είπαν "Και τι ήρθες να κάνεις στον στρατό, πως θα υπερασπιστείς τη χώρα σου στον πόλεμο με τους Τούρκους;"

Και για όσους δεν ξέρουν ο Οδυσσέας Ανδρούτσος που τιμά η Εκκλησία μαζί με τους άλλους ήρωες του '21 ήταν μουσουλμάνος...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 12:05, 20-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από truffinho
Όταν πήγα στο περιοδεύον για στρατό και είπα ότι είμαι άθεος μου είπαν "Και τι ήρθες να κάνεις στον στρατό, πως θα υπερασπιστείς τη χώρα σου στον πόλεμο με τους Τούρκους;"

Και για όσους δεν ξέρουν ο Οδυσσέας Ανδρούτσος που τιμά η Εκκλησία μαζί με τους άλλους ήρωες του '21 ήταν μουσουλμάνος...

Μα καλά τι γίνετε τελικά; που ζώ; ποιοι είναι ρε παιδιά αυτοί που τα κάνουν; θα τρελαθώ δηλαδή, αν τελικά υπάρχουν είμαστε πολλύ πίσω και ντρέπομαι που ειμαι Ελληνίδα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε: στις 12:07, 20-04-07:

Τι να σου πω Μάνια, εγώ μπορεί να μην ντρέπομαι που είμαι Έλληνας, αλλά ντρέπομαι που είναι αυτοί Έλληνες...
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 12:08, 20-04-07:

Τι να σου πω Μάνια, εγώ μπορεί να μην ντρέπομαι που είμαι Έλληνας, αλλά ντρέπομαι που είναι αυτοί Έλληνες...
Γιατί το κάνουν αυτό; δεν καταλαβένω, τι κέρδος έχει κάποιος να προσβάλει ή να μειώνει κάποιον άθεο ή αλόθρησκο;
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,254 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 12:09, 20-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Kαι ο Χριστιανισμός το ίδιο, μη βλέπεις που σήμερα δεν ασχολείται κανείς σοβαρά με την θρησκεία.
Δεν θα διαφωνήσω καθόλου στην ουσία του σχόλιού σου, αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοούσα πριν όταν είπα πως θεωρώ πως ο μουσουλμανισμός είναι άκρως φαλλοκρατική θρησκεία (άσχετο που βασικά δεν είναι η μόνη).

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 12:22, 20-04-07:

Και αρβανίτης νομίζω (αλβανός δηλαδή)
Νομίζω ότι δεν μιλούσε σχεδόν καθόλου ελληνικά
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε: στις 12:23, 20-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Και αρβανίτης νομίζω (αλβανός δηλαδή)
Παντελώς άσχετο αλλά νομίζω άλλο αρβανίτης και άλλο αλβανός.
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O truffinho έγραψε: στις 12:25, 20-04-07:

Οι αρβανίτες εκείνης της εποχής μίλαγαν πολύ καλά ελληνικα. Το θέμα είναι ότι υπήρχαν και υπάρχουν πολλοί έλληνες μουσουλμάνοι και είναι κρίμα να τους μειώνουμε, όπως και τους εβραίους που κάποτε ήταν πραγματικά πολύ
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε: στις 12:36, 20-04-07:

Truffinho με το στρατό δε βγάζεις άκρη γενικά, όχι μόνο στο συγκεκριμένο θέμα.Οι νοοτροπίες μερικών (της πλειοψηφίας) εκεί μέσα είναι μεσαιωνικές.
Το δικό σου περιστατικό όμως, δείχνει το γενικότερο κλίμα σχετικά με τους μη χριστιανούς.Γιατί την αντιμετώπιση αυτή την έχουν σχεδόν παντού, κάτι που δείχνει ότι στην πράξη και πέρα από θεσμούς και νόμους, δεν έχουμε ούτε ανεξιθρησκία ούτε θρησκευτική ελευθερία, απλά μια ήπια μορφή σκοταδισμού.
Παράθεση

fotini666

Νεοφερμένος

Ο fotini666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O fotini666 έγραψε: στις 17:05, 19-07-09:

Αν πραγματικά είχαμε ανεξηθρεισκεία τότε το ίδιο το κράτος έπρεπε να δώσει λεφτά ώστε και οι άλλοι που δεν είναι χριστιανοί να μπορούν να λατρευουν την θρησκεία τους(τι ζητάω ε?).Επίσης θα έπρεπε στο σχολείο τα παιδία ανάλογα στο τι πιστεύουν να κανουν και το αντιστοιο μάθημα θρησκευτικών.
Παράθεση

pasxas13

Νεοφερμένος

Ο pasxas13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O pasxas13 έγραψε: στις 13:35, 10-11-09:

Μακάρι να είχαμε ανεξηθρησκεία.Όμως ζούμε σε μια εποχή που ο ρατσισμός κυριαρχεί και ο κόσμος ντρέπεται να δηλώσει θρήσκευμα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,045 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 13:53, 10-11-09:

Σφήνα ποστ:

Μια που στο θέμα πρώτη και καλύτερη το λάθος το έχω κάνει εγώ και επαναλαμβάνεται ας δούμε λίγο γιατί η λέξη ανεξιθρησκία γράφεται με ι και όχι με ει:
(για οποιοδήποτε σχολιασμό αυτού του ποστ προτιμήστε το σχετικό θέμα: Ομιλείτε Ελληνικά)

Λεξικά:

Αν ανοίξουμε οποιοδήποτε λεξικό θα παρατηρήσουμε ότι όντως οι δύο λέξεις, αν και η δεύτερη ταυτίζεται και είναι τελείως ομόηχη με το δεύτερο μέρος της άλλης, γράφονται διαφορετικά. Φυσικά δεν έχουμε κανένα λόγο να αμφισβητήσουμε τη σωστή ορθογραφία. Πού αποδίδεται όμως η διαφορά:

Προέλευση:

Ο κανόνας αναφέρει ότι η λέξεις σε -ία γράφονται με 'ι', εκτός από αυτές που προέρχονται από ρήματα σε -εύω ή -εύομαι. Η λέξη 'θρησκεία' προέρχεται από το 'θρησκεύω' και όπως και άλλες παράγωγες λέξεις σε -εία γράφεται και αυτή με 'ει', π.χ. λατρεύω - λατρεία, πολιτεύω (-ομαι) - πολιτεία, γητεύω - γητεία.
Η λέξη 'ανεξιθρησκία' όμως προέρχεται από το ανέχομαι+θρήσκος (η ιδιότητα δηλαδή του να ανέχομαι τη θρησκεία του καθενός), δεν είναι δηλαδή παράγωγο του αρχικού 'θρησκεύω', αλλά παράγωγο του 'θρήσκος', και γράφεται με 'ι' όπως και πολλά άλλα ουσιαστικά σε -ία.
πηγή
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 16:53, 03-04-13:

Πολίτης έκανε άνω-κάτω το δήμο για να ασπαστεί το «Μακαρονοτέρας»

Στα ίχνη του Niko Alm, του Αυστριακού που κατάφερε να γίνει δεκτή η φωτογραφία του διπλώματος οδήγησης, στην οποία φοράει ένα σουρωτήρι στο κεφάλι, με την αιτιολογία ότι είναι μέρος της θρησκείας του.

Άνω-κάτω έγινε ο Δήμος Αθηναίων από το επίμονο αίτημα δημότη, ο οποίος ζήτησε να αλλάξουν τα στοιχεία του, διότι άλλαξε θρησκευτικές πεποιθήσεις και ασπάστηκε την «Εκκλησία του Μακαρονοτέρατος». Σύμφωνα με τον Ελεύθερο Τύπο, όλη η ιεραρχία του δήμου αναγκάστηκε να ασχοληθεί με το αίτημα του πολίτη, ακόμη και ο Συμπαρασταστάτης του Δημότη αλλά και υπηρεσίες του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Το πρόβλημα ήταν η ερμηνεία του νόμου αφού ενώ ο πολίτης είχε πάρει το οκ από τη διεύθυνση Ετεροδόξων του υπουργείου για οποιαδήποτε μεταβολή στο θρήσκευμα του, η υπάλληλος του δήμου αρνήθηκε να τον εξυπηρετήσει. Η άρνηση αυτή οδήγησε τον πολίτη να την καταγγείλει για «εξαιρετικά εριστική συμπεριφορά» . Την υπόθεση ανέλαβε τελικό ο γραμματέας του δήμου που ξεκίνησε αλληλογραφία με το υπουργείο, σχετικά με τι σημαίνει «θρησκευτικές πεποιθήσεις» και τι «γνωστή θρησκεία», όροι που αναφέρονται στο άρθρο 13 του Συντάγματος. Οι ερμηνείες κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η θρησκευτική ελευθερία είναι θέμα αυτοκαθορισμού. Όμως σε διοικητικό επίπεδο η «Εκκλησία του Μακαρονοτέρατος» δεν μπορεί να θεωρηθεί «γνωστή θρησκεία», αφού δεν της έχει δοθεί άδεια ίδρυσης και λειτουργίας ευκτηρίου οίκου. Από την πλευρά του ο Συμπαραστάτης του Δημότη φέρεται να καταλήγει στο συμπέρασμα ότι η υπηρεσία «είναι υποχρεωμένη να προχωρήσει στη μεταβολή της αναγραφής του θρησκεύματος» Πηγή: www.lifo.gr
Μία ένδειξη ανεξιθρησκείας;;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,003 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 17:27, 03-04-13:

Η Ανεξιθρησκία ως ανεξιθρησκία δεν σημαίνει κάτι. Θέλω να πω ότι όλο το νόημα της ανεξιθρησκίας είναι ότι λύνει μια σειρά από προβλήματα που υπάρχουν από το μονοπώλιο και τον φανατισμό της όποιας θρησκείας.

Σε καμία περίπτωση δεν βοηθάει πουθενά η γελοιοποίηση του θεσμού της θρησκείας. Το νόημα της ανεξιθρησκίας είναι η έννοια θρησκεία να παίζει σημαντικό ρόλο σε όσους το επιθυμούν και να μην έχει κανένα απολύτως νόημα σε όσους δεν το επιθυμούν. Αν ένας άθεος είναι αναγκασμένος να διαλέξει μια γελοία θρησκεία μόνο και μόνο επειδή διαφωνεί με τον χριστιανισμό ή έστω γενικά με την θεολογία, είναι βλακώδες και παντελώς ανούσιο.

Η επανάσταση του κυρίου δεν έχει κανένα απολύτως νόημα για κανέναν. Το Βατοπέδι για παράδειγμα, περισσότερο βοήθησε τους άθεους παρά όλη αυτή η κίνηση.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε: στις 19:49, 03-04-13:

Έχουμε ανεξιθρησκεία, δυστυχώς όμως έχουμε και ρατσισμό. (βέβαια η θρησκεία γεννάει ρατσισμό αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 21:18, 03-04-13:

Δὲν εἶναι ῥατσισμὸς τὸ νὰ μὴ θέλουμε τὴ μουσουλμανοποίηση τῆς Ἑλλάδος...
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε: στις 21:26, 03-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
γτ καλε? εδω τοσα χρονια εχουμε αφησει τους ελληνες στην ελλαδα οι μουσουλμανοι μας πειραξαν?
Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε: στις 21:39, 03-04-13:

Το είσαι σε μια θρησκεία στο μυαλό σου σε κάνει να πιστεύεις ότι η θρησκεία σου είναι καλύτερη από όλες τις άλλες (αν κάποια άλλη είναι καλύτερη τότε γιατί πιστεύεις εκεί που πιστεύεις, αυτό σε κάνει να "διαχωρίζεις" τον κόσμο, ο ορισμός του ρατσιμού βασικά.
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 21:41, 03-04-13:

Ένδιαφέρουσα προσέγγιση.

Ἂν εἶναι ἔτσι, τότε δηλώνω περήφανα καὶ ἀνερυθρίαστα ῥατσιστὴς στὸ τετράγωνο.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 21:48, 03-04-13:

Ούτε είναι ρατσισμός να θέλουμε την αποχριστιανοποίηση της Ελλάδος
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους