Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,691 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,517 μηνύματα σε 91,617 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 207 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Τελικά έχουμε Ανεξιθρησκεία;

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:27, 09-02-14:

μην φτασουμε στα γελοια της τουρκιας οπου οι προοδευτικοι απαγορευουν τη μαντηλα,,και οι ισλαμιστες την υποχρεωνουν..

η δικτατορια μπορει να ειναι αθεη ή ενθεη..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,151 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 11:00, 09-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
μην φτασουμε στα γελοια της τουρκιας οπου οι προοδευτικοι απαγορευουν τη μαντηλα,,και οι ισλαμιστες την υποχρεωνουν..

η δικτατορια μπορει να ειναι αθεη ή ενθεη..

κάτι τέτοιες ατάκες με τρελαίνουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:12, 09-02-14:

δες τη βορεια κορεα,,ή και τα αλλα κομμουνιστικα καθεστωτα παλια..

στην τουρκια ο στρατος ειναι κατα των ισλαμιστων και υπερ του κοσμικου κρατους..

η αρχη και επιβολη του ενος..χωρις δημοκρατια δεν ειναι θεμα θρησκειας..
ο χιτλερ ηταν ενθεος?

η απαγορευση θρησκειας ειναι το ιδιο εγκλημα οσο και η επιβολη μιας..

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,151 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 11:41, 09-02-14:

Κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει να πιστέψεις σε κάτι ή όχι. Από εσένα εξαρτάται σε κάθε περίπτωση. Αυτό που μπορεί όμως να κάνει είναι να σου απαγορεύσει να εκδηλώνεσαι ανάλογα με το τι προστάζει ή κάθε θρησκεία, ή αντίστοιχα να τα ακολουθείς.

Η θρησκεία όμως δεν καθορίζει το αν ένα πολίτευμα είναι δημοκρατικό ή όχι. Αυτό είναι απλά μια συνέπεια. η Β. Κορέα είναι ένα αυταρχικό κράτος για πολλούς λόγους. Λογικό είναι να επιβάλλεται στο μέσο πολίτη, και εδώ η θρησκεία είναι απλά μια πτυχή αυτού. Δεν εξαρτάται από αυτή όμως, είναι άλλοι οι λόγοι που το οδήγησαν εκεί. Και το ίδιο ισχύει και για θεοκρατούμενα ακόμη κράτη όπως το Ιράν. Για να φτάσει η θρησκεία να έχει επηρροή σε ένα κράτος σημαίνει πως είναι ήδη ευάλωτο σε πολλούς άλλους τομείς.

Για το λόγο αυτό ένα κράτος δεν ορίζεται από τη θρησκεία, κι αν ορίζεται κακώς ορίζεται. Και αντίστροφα με αυτά που είπα πριν δεν υπάρχουν άθεα κράτη, υπάρχουν κοσμικά κράτη. Το κοσμικό κράτος έπεται του προοδευτισμού ( όπως και πολλά άλλα επίσης ). Μου λες για την Τουρκία που είναι ένα ημιδημοκρατικό κράτος στο οποίο από πίσω κάνει κουμάντο ο στρατός. Δεν αναφέρεις όμως ολόκληρη τη δυτική Ευρώπη, την Ιαπωνία, τη Ν. Κορέα, ή ακόμη και τις ΗΠΑ.

Όταν μια κοινωνία έχει σταθερές βάσεις και δομές, και έχει ωριμάσει αρκετά ώστε να μη χειραγωγείται από τον καθένα αποτέλεσμα είναι και η όποια ελευθερία σε αυτά τα θέματα. Γιατί το θέμα της θρησκείας έχει διαχωριστεί από την πολιτική και δεν έχει πρακτικά μεγάλη επηρροή κάπου.
Σε χώρες πάλι όπου υπάρχει διαφθορά, ο κόσμος υπακούει σε προκαταλήψεις, και είναι κατά κύριο λόγο αμόρφωτος υπάρχει γόνιμο έδαφος για να εξελιχθεί πάνω το οτιδήποτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 46,164 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:15, 12-04-14:

Μα και βεβαια εχουμε Ανεξιθρησκεια.Το συζηταμε;Ουτε κρατικο προσυλητισμο βεβαια.
Πρωτοφανές:Σχολείο ζητάει υπεύθυνη δήλωση νηστείας απο κηδεμόνες για τους μαθητές
Όπως αναφέρει το
Ράδιο Λασίθι
, μαθητές του δημοτικού σχολείου στο Χωριό Κεντρί του Δήμου της Ιεράπετρας, γύρισαν στο σπίτι με ένα έγγραφο, στο οποίο καλείται ο κηδεμόνας να υπογράψει δήλωση η οποία αναφέρει ότι ο μαθητής έχει προετοιμαστεί για να μεταλάβει λίγο πριν την Μ. Εβδομάδα

Το κωμικό-τραγικό γεγονός το οποίο δεν έχει καταγραφεί σε άλλο σχολείο, πραγματικά γεννά ένα σωρό από ερωτηματικά για την λειτουργία των θεσμών και των προσώπων που τα στελεχώνουν.
Το Ράδιο Λασίθι επικοινώνησε με την Μητρόπολη Ιεραπύτνης και Σητείας, και ενημερώθηκε πως δεν εχει ζητηθεί τέτοιο χαρτί απο την πλευρά της Εκκλησίας και του Ιερέα.
Εγινε προσπάθεια επικοινωνίας με την Διεύθυνση της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, όμως αυτό δεν επιτευχθη.
Ο Πρόεδρος της σχολικής επιτροπής και αντιδήμαρχος Ιεράπετρας κ. Κουγιουμτζάκης, δικαιολόγησε το γεγονός σαν μη προκλητικό και φυσικό και ανακοίνωσε ότι ακόμα και αν δεν υπάρχει υπογεγραμμένη δήλωση του γονέα, τα παιδιά θα μεταλάβουν.
Πηγη:www.alfavita.gr
Καλωσηρθες Μεσαιωνα!
Καταρχην δεν εχει καμια δουλεια το σχολειο να πηγαινει τα παιδια στην εκκλησια να μεταλαβουν.Ειναι αυτο που ελεγα παραπανω
Ειναι δυνατον να διδασκονται τα παιδια απο το νηπιαγωγειο ηδη,οτι μια ειναι η αληθινη θρησκεια και μετα να λεμε οτι δεν κανει το κρατος προσυλητισμο;
Οποτε,εφοσον το ιδιο το κρατος προσυλητιζει,σαφως και δεν υπαρχει ανεξιθρησκεια.Διοτι αν σε εχουν γαλουχισει απο την κουνια σου για καποια πραγματα,δεν εχεις την ελευθερια να πιστευεις όπου θες ή και καθολου,καθως με υπουλο τροπο σε εχουν καθοδιγησει σε αυτο που θελουν.Αυτη η ελευθερια ειναι πλαστη,οχι αληθινη.
Βεβαιως τον εκκλησιασμο τον επιβαλλει το Υπουργειο Παιδειας.Μην ξεχναμε...Υπουργειο Παιδειας και Θρησκευματων ειναι,μονο που δεν ειναι σωστος ο τιτλος.Αντι για Θρησκευματων,Χριστιανισμου επρεπε να γραφει.
Κατα δευτερον,ακομα πιο τραγελαφικο και γελοιο...εμ που τα πανε στην εκκλησια για να μεταλαβουν,ζητανε και υπευθυνη δηλωση αν εχουν νηστεψει..μπας και γινει καμια εκρηξη την ωρα της μεταλαβης,ή αμαρτησουν θανασιμα τα παιδακια επειδη δεν νηστεψαν.
Σα δεν ντρεπομαστε λεω εγω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 12:34, 12-04-14:

Χαχαχαχαχαχα αν είναι δυνατόν τι άλλο θα δουμε σε αυτήν την χώρα.
Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να νηστεύει ούτε να πάει εκκλησία με το σχολείο και γενικά να ακολουθεί οποιαδήποτε θρησκευτική τελετουργία σε αυτό.. Έχω φάει παρατήρηση από καθηγητές τύπου γιατί δεν μπαίνεις στην εκκλησία ή γιατί δεν έκανες το σταυρό σου στην προσευχή.
Άντε και καλό μεσαίωνα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 01:30, 13-04-14:

ο χιτλερ ηταν ενθεος?
Η απαντηση ειναι πιθανων, παντως το γεγονος οτι σταλιν και η συμορια των ιλ δεν εχουν καποια θρησκεια ειναι γιατι αυτη η θρησκεια μπορει να παρεμβει στην πραγματικη θρησκεια αυτων των καθεστοτων που ειναι τα ιδια τα ατομα.

Ειναι πολυ ενδιαφερων το ποσο ΚΟΙΝΗ προπαγανδα εχουν οι δικτατορες με τους θεους...

Παράθεση

Andypro (Απόλυτο Μηδέν)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andypro
Ο Απόλυτο Μηδέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 13 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O Andypro δε θα σας τα πρηξει, μη φοβαστε έγραψε στις 09:58, 11-04-15:

Με την πλύση εγκεφάλου που γίνεται στα σχολεία και τον κατηχισμό (μάθημα Θρησκευτικών, επίσκεψη εκκλησίας για εκδρομή ή εκκλησιασμό, εικόνες πάνω από τον πίνακα, θρήσκοι καθηγητές, κάθε πρωί προσευχή, βίντεο σε εκδηλώσεις... κ.ά. πολλά) δεν νομίζω να αφήνουν να επικρατήσει α) η ελευθερία γνώμης και άποψης, β) η άνεση για τις ιδεολογίες του μυαλού σου γ) η ανεξιθρησκεία... Αν το διάταγμα των Μεδιολάνων το αποφάσισε, να το βράσω 2.000 χρόνια μετά... Το κακό είναι ότι ο άνθρωπος σε αυτήν την ηλικία δεν μπορεί να αποφασίσει τη θρησκεία του και δέχεται επιρροές από τους άλλους, λογικό να έχουμε 9/10 Ο.Χ., 9,5/10 βαφτισμένους Ο.Χ. ...! ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ...! Χθες όλη η Κωμόπολη στην εκκλησία ήτανε!

Α και για να ξέρετε, Η Ελλάς είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χώρα, που έχει ΥΠ.ΠΑΙ.Θ. ! Όχι απλώς είναι, αλλά είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ...!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sommerfeld
Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε στις 10:15, 11-04-15:

^Εδώ όλοι είχαν σηκωθεί και κράξανε τον Τσίπρα επειδή έκανε πολιτικό όρκο(κάτι απολύτως φυσιολογικό στην Ευρώπη)και όχι θρησκευτικό(όπως θρησκευτικό όρκο έκαναν πόσοι και πόσοι "σωτήρες" και "ειληκρινέστατοι" άνθρωποι της χώρας μας), μετά απορούμε κιόλας που είναι όλα σκάρτα σε αυτήν την χώρα...Μα αν ένας ολόκληρος λαός έχει σκάρτες αντιλήψεις(όχι μόνο στο θέμα της θρησκείας αλλά σε όποιο μα όποιο θέμα και αν πιάσεις)τι να περιμένεις...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andypro (Απόλυτο Μηδέν)

Δραστήριο Μέλος

Ο Απόλυτο Μηδέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 13 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O Andypro δε θα σας τα πρηξει, μη φοβαστε έγραψε στις 10:27, 11-04-15:

Το θέμα είναι ότι όλοι οι πολίτες Ο.Χ., δεν είναι επειδή πιστεύουν, είναι επειδή ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ να πιστεύουν μέσω του κατηχισμού και του σχολείου.
Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε στις 10:59, 11-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Andypro
Το θέμα είναι ότι όλοι οι πολίτες Ο.Χ., δεν είναι επειδή πιστεύουν, είναι επειδή ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ να πιστεύουν μέσω του κατηχισμού και του σχολείου.
Noμίζω ότι υπερβάλετε και μάλιστα σε ακραίο βαθμό σε αυτό το τόπικ(και όχι μόνο)...Τα θρησκευτικά και άρα και το σχολείο δεν μπορούν να αποτελέσουν σε καμία περίπτωση προσπάθεια κατηχισμού(έστω και ακούσια)γιατί πολύ απλά είναι η <<ώρα του παιδιού>>, κανείς δεν θα ασχοληθεί με αυτά παρά μόνον για τις εξετάσεις και όποιος θέλει μπορεί να πάρει και απαλλαγή από αυτό το μάθημα(έχω ζωντανό παράδειγμα από το σχολείο μου)...Σαφώς και υπάρχουν και πειραγμένοι/ηλίθιοι/θρησκόπληκτοι που θέλουν σαν σωστοί <<Φαρισαίοι>> να βλέπουν όλους να είναι Ο.Χ. και κατά τα άλλα ας είναι και ψεύτες ας είναι εκμεταλευτές ας είναι και κλέφτες(φτάνει να κάνουν που και που τον σταυρό τους για ξεκάρφωμα), αλλά δεν βγήκε και κανένας στους δρόμους να σφάξει όποιον άπιστο έβλεπε μπροστά του όπως κάνουν οι Ισλαμιστές ούτε δικάστηκε κανένας με βάση την θρησκεία όπως πχ στην Τουρκία ή σε άλλα θεοκρατικά κράτη... Δεν είμαι και περήφανος για την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα ακόμη και στο θέμα των αντιλήψεων και ιδεολογιών αλλά μου φαίνεται τρομερά δύσκολο εώς ακατόρθωτο να υπάρξει κατήχηση σήμερα που δεχόμαστε πληροφοριές κυριολεχτικά από όλες τις γωνιές του πλανήτη(ΜΜΕ, ίντερνετ, βιβλία-και ούτε κατά διάνοια βέβαια τα σχολικά κοκ), my personal view...

Δεν είμαι και περήφανος για την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα ακόμη και στο θέμα των αντιλήψεων και ιδεολογιών αλλά μου φαίνεται τρομερά δύσκολο εώς ακατόρθωτο να υπάρξει κατήχηση σήμερα που δεχόμαστε πληροφοριές κυριολεχτικά από όλες τις γωνιές του πλανήτη(ΜΜΕ, ίντερνετ, βιβλία-και ούτε κατά διάνοια βέβαια τα σχολικά κοκ), για εμένα μόνον οι παθητικοί χαρακτήρες(αυτοί που θα ήταν τζιχαδιστές αν γεννιόντουσαν σε αραβική χώρα και ραβίνοι αν γεννιόντουσαν στο Ισραήλ κοκ)μπορούν πλέον(στον 21ο αιώνα) στα αλήθεια να επηρεαστούν από την δήθεν κατήχηση που γίνεται στην χώρα μας, my personal view...Δεν είμαι και περήφανος για την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα ακόμη και στο θέμα των αντιλήψεων και ιδεολογιών αλλά μου φαίνεται τρομερά δύσκολο εώς ακατόρθωτο να υπάρξει κατήχηση σήμερα που δεχόμαστε πληροφοριές κυριολεχτικά από όλες τις γωνιές του πλανήτη(ΜΜΕ, ίντερνετ, βιβλία-και ούτε κατά διάνοια βέβαια τα σχολικά κοκ), για εμένα μόνον οι παθητικοί χαρακτήρες(αυτοί που θα ήταν τζιχαδιστές αν γεννιόντουσαν σε αραβική χώρα και ραβίνοι αν γεννιόντουσαν στο Ισραήλ κοκ)μπορούν πλέον(στον 21ο αιώνα) στα αλήθεια να επηρεαστούν από την δήθεν κατήχηση που γίνεται στην χώρα μας, my personal view...

ΥΓ: Κατά λάθος μπερδεύτηκα και το πόσταρα δύο φορές....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 13-04-15 στις 09:31. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Andypro (Απόλυτο Μηδέν)

Δραστήριο Μέλος

O Andypro δε θα σας τα πρηξει, μη φοβαστε έγραψε στις 11:03, 11-04-15:

Καλά, ότι πειτε... Αλλά αν θελετε να δώσω παράδειγμα, θα δώσω εμένα...
Εγώ λοιπόν είμαι εσωτερικά άθεος, αλλά δεν μπορώ να το δηλώσω. Με το θρησκευτικό σύμβολο πακεταρισμένο γύρω μου στις 6/6 πλευρές, δε νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο υφίσταται ελευθερία. Απαλλαγή να πάρω, δεν πρόκειται (δε θέλω να με κοιτάνε σαν τέρας, όπως προαναφέρθηκε), εκκλησία μια φορά μόνο δεν πήγα, αλλά βοήθησα το 15μελές να στήσει τα θρανία και τα πράγματα..., όποτε το λέω η μάνα μου λέει "Καλά, μέχρι να φτάσεις στα 18 σου, δεν μπορείς να κρίνεις!" , όλοι γύρω μου είναι Ο.Χ. ...

Ε τι στο * δηλαδή που είναι η ανεξιθρησκεία, η ελευθερία. Εγώ μόνο πλύση εγκεφάλου και προπαγάνδα βλέπω. Εσείς που το διαβάζετε δεν ξέρω τι σκέφτεστε, αλλά εγώ πιστεύω ΑΥΤΟ.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 11:35, 11-04-15:

Φυσικα και στην Ελλαδα εχουμε ανεξιθρησκεια. Εχουμε την απολυτη ελευθερια να ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι. Το μονο κακο ειναι οτι δεν μας αφηνουν πια να το γραφουμε στις ταυτοτητες μας. Ειμαστε ελευθεροι να πληρωνουμε τους μισθους παπαδων και δεσποταδων της ορθοδοξιας μας, καθως και τα εξοδα της μεταφορας της καντηλας που ειναι αρχηγος του κρατους μας. Κανενας δεν μας εμποδιζει να διδασκουμε στα μικρα παιδακια τα θρησκευτικα μας και να τα υποχρεωνουμε να κανουν την προσευχουλα τους. Εμεις οι χ.ο. αποφασιζουμε αν θα επιτρεψουμε σε αλλες θρησκειες ή δογματα να ιδρυσουν τους ναους τους. Ειμαστε ελευθεροι να κρεμαμε τις εικονες μας στα σχολεια και τα αλλα δημοσια κτιρια. Μπορουμε να ονομαζουμε αγιο τον οποιο γερακο λεει ασυναρτησιες. Κανενας δεν μας εμποδιζει να πλαθουμε παραμυθακια για θαυματα, λειψανα που περπατανε και κρυφα σχολειά. Τα ΜΜΕ μας μπορουν ελευθερα να διαφημιζουν τις θρησκευτικες μας εκδηλωσεις και τις δηλωσεις των σοφων μας ιεραρχων. Εχουμε καθε δικαιωμα να απαγορευουμε θεατρικες παραστασεις που δεν ειναι συμφωνες με την ορθοδοξια μας και να στελνουμε στη φυλακη οσους μας κανουν αρνητικη κριτικη. Και πολλα αλλα ακομα. Αν καποιος μετα απο αυτα δεν πεισθηκε οτι εμεις οι χ.ο. εχουμε ανεξιθρησκεια, ο καλος θεουλης θα ριξει φωτια και θα τον καψει.
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 11:57, 11-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Το μονο κακο ειναι οτι δεν μας αφηνουν πια να το γραφουμε στις ταυτοτητες μας.
Ευτυχώς που το γράφει στο Απολυτήριο Γενικού Λυκείου. Είναι κι αυτό μια παρηγοριά, μετά το πλήγμα που δεχθήκαμε από την αφαίρεση του θρησκεύματος από την ταυτότητα.
Προσωπικά, παρά την απαλλαγή από το μάθημα που είχα στις τρεις τάξεις του Λυκείου (για την οποία υπήρξαν αντιδράσεις από τη διεύθυνση), μάλλον πρέπει να είμαι ευγνώμων που δεν ήθελαν να με τιμωρήσουν και να μην αναγράψουν την τιτανομέγιστη θρησκεία Χ.Ο. στο απολυτήριό μου.

Καλή Ανάσταση να έχουμε (εμείς; - μακάβρια ευχή).
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:50, 11-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Ευτυχώς που το γράφει στο Απολυτήριο Γενικού Λυκείου.
Πείτε μου ότι δεν ισχύει αυτό. Θα ξεθάψω το απολυτήριό μου για να τσεκάρω. Τέλειωσα το 2005, γραφόταν το θρήσκευμα τότε;

Μπορεί να ξεφύγει σε οφφ τόπικ μονοπάτια αν πλατειάσουμε, αλλά θα το θέσω γιατί έχει να κάνει με το θέμα του θρεντ: πίεση από γονείς/ευρύτερη οικογένεια για βάφτιση μωρού, ενώ οι γονείς του μωρού δεν πιστεύουν, δεν είναι χριστιανοί και δε θέλουν να βαφτίσουν το μωρό. Discuss. Τι θα κάνατε; Θα το αποφεύγατε; Αν ναι, πώς; Αν όχι, δεν είναι άλλο ένα λιθαράκι στη διατήρηση του ψιλοακραίου προσηλυτισμού και του ψιλομεσαίωνα; Ελαφρώς διαφορετικό/όχι πολύ διαφορετικό: πίεση από γονείς/ευρύτερη οικογένεια για θρησκευτικό γάμο ενώ το ζευγάρι θέλει πολιτικό γάμο. Πόσοι το βιώσατε και πώς το αντιμετωπίσατε τελικά;

edit: Για Θρησκευτικά και απαλλαγή. Εγώ δεν είχα πάρει ποτέ, στο Γυμνάσιο ήμουν η πιο γαμάτη μαθήτρια Θρησκευτικών έβερ, θυμόμουν απ' έξω όλες τις ιστοριούλες με απίστευτη λεπτομέρεια και θυμάμαι μια φορά ο καθηγητής με ρώτησε μια "ερώτηση κρίσεως" (προσέξτε, ερώτηση κρίσεως για μεταφυσικά πράματα, αλλά οκ αγνοείστε το οξύμωρο) στην οποία θυμάμαι ακόμα και τώρα πολύ πολύ έντονα ότι ούτε κατάλαβα τι ρώτησε, ούτε τι ήθελε να του απαντήσω ούτε και κατάλαβα τι αρλούμπες αράδιασα, αλλά του φάνηκε τόσο μα τόσο γαμάτο αυτό που απάντησα που είπε ότι στο εξής θα ρωτάει την ερώτηση και θα περιμένει αυτήν την απάντηση. Θυμάμαι ότι είχε να κάνει με το "δέντρο της ζωής".

Α ναι για απαλλαγή ήθελα να πω, παρένθεση τέλος. Η αδερφή μου έκανε χαρτιά για να πάρει απαλλαγή στο Λύκειο και έφαγε και η ίδια αλλά κυρίως οι γονείς μου τόσο πρήξιμο που στο τέλος της είπαν "δεν μπορείς απλά να κάθεσαι μέσα και να μην ασχολείσαι καν, να μην προσέχεις καθόλου;" και τελικά ο διευθυντής συμφώνησε ότι μπορούσε να πάρει μια "άτυπη απαλλαγή" και να ασχολείται με κάποιο άλλο μάθημα εκείνη την ώρα. Οπότε για τα Θρησκευτικά, άλλαζε θρανίο, πήγαινε πίσω-πίσω, και διάβαζε Μαθηματικά ή Φυσική ή κάτι. Όλα αυτά περί το 2008 λολ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 11-04-15 στις 15:56.
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 16:21, 11-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Πείτε μου ότι δεν ισχύει αυτό. Θα ξεθάψω το απολυτήριό μου για να τσεκάρω. Τέλειωσα το 2005, γραφόταν το θρήσκευμα τότε;

Μπορεί να ξεφύγει σε οφφ τόπικ μονοπάτια αν πλατειάσουμε, αλλά θα το θέσω γιατί έχει να κάνει με το θέμα του θρεντ: πίεση από γονείς/ευρύτερη οικογένεια για βάφτιση μωρού, ενώ οι γονείς του μωρού δεν πιστεύουν, δεν είναι χριστιανοί και δε θέλουν να βαφτίσουν το μωρό. Discuss. Τι θα κάνατε; Θα το αποφεύγατε; Αν ναι, πώς; Αν όχι, δεν είναι άλλο ένα λιθαράκι στη διατήρηση του ψιλοακραίου προσηλυτισμού και του ψιλομεσαίωνα; Ελαφρώς διαφορετικό/όχι πολύ διαφορετικό: πίεση από γονείς/ευρύτερη οικογένεια για θρησκευτικό γάμο ενώ το ζευγάρι θέλει πολιτικό γάμο. Πόσοι το βιώσατε και πώς το αντιμετωπίσατε τελικά;

Προσωπικα μου ακουγεται ζω για τους αλλους η ζω τη ζωη των αλλων...θεωρω δεδομενο αν δεν θελουμε θρησκευτικο δν θα τ κανουμε...τι θα πει τι θελουν οι αλλοι...απο που κ ως που θα τς ρωτησουμε ...σε οποιον δν αρεσει ας κοψει τη καλημερα. Η φιλη μου πχ παντρευτηκε κ το εκανε οπως ηθελε η οικογενεια του ωστε να μην μιλαει το σοι οπως μου ελεγε...αυτα μ φαινονται υπερβαση...να καταπιεστω εγω και ο αλλος για να μην μιλανε...
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 16:55, 11-04-15:

Δυστυχώς είναι εύκολο να το λες, όμως αν η άρνησή σου για θρησκευτικό γάμο/βάφτιση ξεσηκώνει τσακωμούς, αντιδράσεις, φωνές και τέτοια, τότε είναι εύκολο να αρχίσεις να ενδίδεις και να λες "έλα μωρέ, ας το κάνουμε, σιγά, ούτως ή άλλως για μας δεν αλλάζει κάτι, δεν πιστεύουμε, απλά το κάνουμε για να μη χαλάσουμε την καρδιά της πεθεράς/μαμάς/μπαμπά/κάποιου". Απ' τη μια ακούγεται ανώδυνο ("να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας"), απ' την άλλη πιστεύω ότι δεν είναι. Δεν είναι μόνο κοινωνικό θέμα, έχει προεκτάσεις που όντως θεωρητικά αγγίζουν τον προσηλυτισμό. Ακριβώς με την πίεση του "θα μας σχολιάζουν στη γειτονιά" ή "μα η θεία Μαρίκα μας είχε καλέσει στη βάφτιση, πρέπει να κάνουμε κι εμείς βάφτιση", συνεχίζεται η νοοτροπία ότι είναι απαράδεκτο να είσαι άθεος/άθρησκος και ότι το μόνο αποδεκτό και φυσιολογικό είναι το να είσαι θρησκευόμενος και φυσικά αποκλειστικά και μόνο χριστιανός ορθόδοξος. Οι πολιτικές τελετές, πχ πολιτικός γάμος, απαξιώνονται ως ανούσιες και έχουν και ένα άρωμα "μη πραγματικού γάμου", έχω ακούσει πάμπολλες φορές την εξιστόρηση κουτσομπολιών ως "αρχικά παντρεύτηκαν με πολιτικό και μετά από λίγο καιρό παντρεύτηκαν και κανονικά".

Τέλος πάντων, θεωρητικολογία απ' τη μια, απ' την άλλη το βρίσκω όντως ύπουλο και συγκαλυμμένο προσηλυτισμό που καλά καλά ούτε οι θύτες (οικογένεια που γκρινιάζει) δεν το καταλαβαίνει ότι τον κάνει, ακριβώς λόγω αυτής της νοοτροπίας ότι αν δεν κάνεις θρησκευτική τελετή στην εκκλησία, τότε σα να μην έκανες τίποτα.
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 18:08, 11-04-15:

Δυστυχώς είναι εύκολο να το λες, όμως αν η άρνησή σου για θρησκευτικό γάμο/βάφτιση ξεσηκώνει τσακωμούς, αντιδράσεις, φωνές και τέτοια, τότε είναι εύκολο να αρχίσεις να ενδίδεις και να λες "έλα μωρέ, ας το κάνουμε, σιγά, ούτως ή άλλως για μας δεν αλλάζει κάτι, δεν πιστεύουμε, απλά το κάνουμε για να μη χαλάσουμε την καρδιά της πεθεράς/μαμάς/μπαμπά/κάποιου". Απ' τη μια ακούγεται ανώδυνο ("να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας"), απ' την άλλη πιστεύω ότι δεν είναι. Δεν είναι μόνο κοινωνικό θέμα, έχει προεκτάσεις που όντως θεωρητικά αγγίζουν τον προσηλυτισμό. Ακριβώς με την πίεση του "θα μας σχολιάζουν στη γειτονιά" ή "μα η θεία Μαρίκα μας είχε καλέσει στη βάφτιση, πρέπει να κάνουμε κι εμείς βάφτιση", συνεχίζεται η νοοτροπία ότι είναι απαράδεκτο να είσαι άθεος/άθρησκος και ότι το μόνο αποδεκτό και φυσιολογικό είναι το να είσαι θρησκευόμενος και φυσικά αποκλειστικά και μόνο χριστιανός ορθόδοξος. Οι πολιτικές τελετές, πχ πολιτικός γάμος, απαξιώνονται ως ανούσιες και έχουν και ένα άρωμα "μη πραγματικού γάμου", έχω ακούσει πάμπολλες φορές την εξιστόρηση κουτσομπολιών ως "αρχικά παντρεύτηκαν με πολιτικό και μετά από λίγο καιρό παντρεύτηκαν και κανονικά".

Τέλος πάντων, θεωρητικολογία απ' τη μια, απ' την άλλη το βρίσκω όντως ύπουλο και συγκαλυμμένο προσηλυτισμό που καλά καλά ούτε οι θύτες (οικογένεια που γκρινιάζει) δεν το καταλαβαίνει ότι τον κάνει, ακριβώς λόγω αυτής της νοοτροπίας ότι αν δεν κάνεις θρησκευτική τελετή στην εκκλησία, τότε σα να μην έκανες τίποτα.
Μου φαινεται ειλικρινα υπερβολικο το να πηγαινω οπου θελουν οι αλλοι...δν τ κανω...βεβαια εδω ανοιγει αλλο θεμα κατα ποσο αφηνουμε αλλους να επηρεαζουν τη ζωη μας? Κατα ποσο κανουμε αυτο που θελουμε η καταπιεζουμε τους εαυτους μας μη χαλασει η καρδια τς γειτονισσας ...
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 18:28, 11-04-15:

Ναι στο απολυτήριο γράφουν θρήσκευμα. Πραγματικά τραγικό και γω όταν το είδα είπα "πλάκα μας κάνεις τώρα..".

Για το δεύτερο πλέον δε νομίζω ότι έχουν πολλοί τόσο θέμα με το να μη γίνει θρησκευτικός γάμος όσο το να μη γίνει βάφτηση. Εννοώ ότι μπορεί ένα ζευγάρι να πει ότι δεν υπάρχουν λεφτά για θρησκευτικό γάμο, νυφικά και δεν συμαζεύεται και να μη τους πρήξουν παραπάνω. Αλλά αν πεις σε παππούδες/γιαγιάδες ότι δεν βαφτίζω παιδί δεν θα σε αφήσουν σε ησυχία μέχρι να το κάνεις. Τόσο τρελός είναι ο κόσμος. Προσωπικά αν ποτέ αποφασίσω να παντρευτώ/κάνω παιδιά θέλω να αποφύγω αυτές τις δύο διαδικασίες που έχουν σχέση με την εκκλησία.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 18:34, 11-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από merry poppins
Μου φαινεται ειλικρινα υπερβολικο το να πηγαινω οπου θελουν οι αλλοι...δν τ κανω...βεβαια εδω ανοιγει αλλο θεμα κατα ποσο αφηνουμε αλλους να επηρεαζουν τη ζωη μας? Κατα ποσο κανουμε αυτο που θελουμε η καταπιεζουμε τους εαυτους μας μη χαλασει η καρδια τς γειτονισσας ...
Ναι ακριβώς, γι' αυτό είπα ότι μπορούμε να φύγουμε εύκολα οφφ τοπικ.

Το θέμα πάντως του "έκανα θρησκευτικό γάμο/βάφτιση παρόλο που δεν ήθελα" το βλέπω ΠΟΛΥ συχνά σε γνωστούς, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Φυσικά και οι δικοί μου γονείς είναι σε παρόμοια φάση, "ε μα φυσικά θα κάνεις θρησκευτικό γάμο" και "ε εννοείται θα βαφτίσεις το παιδί σου, τι, αβάφτιστο θα το αφήσεις;!". Όταν βέβαια προσπάθησα να πω ότι δεν έχω καμια ιδιαίτερη πρεμούρα να παντρευτώ, ότι αν παντρευόμουν θα το έκανα μόνο με πολιτικό γάμο και ότι δε θέλω να κάνω παιδιά (οπότε οκ με τη βάφτιση δεν είχαμε τόσο θέμα), άρχισαν τα γνωστά "θα με πεθάνεις", οπότε φαντάζομαι ότι είναι όντως εύκολο, ευκολότατο μάλιστα, να ενδώσεις. Μου φαίνεται κι εμένα απαράδεκτο, λάθος και αρρωστημένο το να προσπαθούν οι γονείς και ο περίγυρος να παρέμβουν, ωστόσο βρίσκω κατανοητό το να ενδίδουν κάποιοι: άμα αρχίσουν οι καυγάδες εκατέρωθεν και οι φωνές και οι τραγικότητες της ελληνίδας μάνας, είναι εύκολο να μπεις στο τριπάκι να πεις "προκειμένου να αποφύγω τη λύσσα, θα το κάνω.

edit:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Για το δεύτερο πλέον δε νομίζω ότι έχουν πολλοί τόσο θέμα με το να μη γίνει θρησκευτικός γάμος όσο το να μη γίνει βάφτηση. Εννοώ ότι μπορεί ένα ζευγάρι να πει ότι δεν υπάρχουν λεφτά για θρησκευτικό γάμο, νυφικά και δεν συμαζεύεται και να μη τους πρήξουν παραπάνω.
Στη θεωρητική κουβέντα που κάναμε με τους δικούς μου για γάμους και τέτοια, καταφέραμε να κοντέψουμε να τσακωθούμε για τα καλά ακριβώς επειδή εγώ έλεγα υπέρ του πολιτικού γάμου. Πρόσεξε, στη θεωρητική κουβέντα, δεν παίζει γάμος τώρα στα κοντά ή κάτι. Ούτε το επιχείρημα των χρημάτων τους έπεισε και δεν είμαστε πλούσιοι λολ. Δεν είναι καν κανονικά πιστοί οι δικοί μου, κάθε Μ. Παρασκευή και Ανάσταση πάνε εκκλησία. Είναι απλά θέμα παράδοσης και ριζωμένης αντίληψης περισσότερο: αν δεν είναι στην Εκκλησία η τελετή, ο γάμος είναι όχι_κανονικός. Όσο κι αν αυτές οι αντιλήψεις μοιάζουν άκακες/ανώδυνες, δεν είναι: είναι απόδειξη του πόσο έχει πιάσει ο ψυχολογικός/ενοχικός προσηλυτισμός στη θρησκεία και την παράδοση.

Όταν νέοι, μορφωμένοι άνθρωποι σαν τους δικούς μου, ουσιαστικά παραδέχονται ότι ντρέπονται/φοβούνται να κάνει το παιδί τους πολιτικό γάμο, όταν δηλαδή αυτό έχει περάσει στο μυαλό τους σαν κάτι παράξενο, που το κάνουν οι εκκεντρικοί και οι περίεργοι, και ότι το μόνο κανονικό είναι ο θρησκευτικός γάμος, τότε φοβάμαι να σκεφτώ τι υποστηρίζουν οι κανονικοί πιστοί, οι πιστοί-πιστοί χριστιανοί, για σημερινά θέματα (2015) της ζωής.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 11-04-15 στις 18:45.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 19:57, 11-04-15:

Το θέμα πάντως του "έκανα θρησκευτικό γάμο/βάφτιση παρόλο που δεν ήθελα" το βλέπω ΠΟΛΥ συχνά σε γνωστούς, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Φυσικά και οι δικοί μου γονείς είναι σε παρόμοια φάση, "ε μα φυσικά θα κάνεις θρησκευτικό γάμο" και "ε εννοείται θα βαφτίσεις το παιδί σου, τι, αβάφτιστο θα το αφήσεις;!". Όταν βέβαια προσπάθησα να πω ότι δεν έχω καμια ιδιαίτερη πρεμούρα να παντρευτώ, ότι αν παντρευόμουν θα το έκανα μόνο με πολιτικό γάμο και ότι δε θέλω να κάνω παιδιά (οπότε οκ με τη βάφτιση δεν είχαμε τόσο θέμα), άρχισαν τα γνωστά "θα με πεθάνεις", οπότε φαντάζομαι ότι είναι όντως εύκολο, ευκολότατο μάλιστα, να ενδώσεις. Μου φαίνεται κι εμένα απαράδεκτο, λάθος και αρρωστημένο το να προσπαθούν οι γονείς και ο περίγυρος να παρέμβουν, ωστόσο βρίσκω κατανοητό το να ενδίδουν κάποιοι: άμα αρχίσουν οι καυγάδες εκατέρωθεν και οι φωνές και οι τραγικότητες της ελληνίδας μάνας, είναι εύκολο να μπεις στο τριπάκι να πεις "προκειμένου να αποφύγω τη λύσσα, θα το κάνω.

edit:

Στη θεωρητική κουβέντα που κάναμε με τους δικούς μου για γάμους και τέτοια, καταφέραμε να κοντέψουμε να τσακωθούμε για τα καλά ακριβώς επειδή εγώ έλεγα υπέρ του πολιτικού γάμου. Πρόσεξε, στη θεωρητική κουβέντα, δεν παίζει γάμος τώρα στα κοντά ή κάτι. Ούτε το επιχείρημα των χρημάτων τους έπεισε και δεν είμαστε πλούσιοι λολ. Δεν είναι καν κανονικά πιστοί οι δικοί μου, κάθε Μ. Παρασκευή και Ανάσταση πάνε εκκλησία. Είναι απλά θέμα παράδοσης και ριζωμένης αντίληψης περισσότερο: αν δεν είναι στην Εκκλησία η τελετή, ο γάμος είναι όχι_κανονικός. Όσο κι αν αυτές οι αντιλήψεις μοιάζουν άκακες/ανώδυνες, δεν είναι: είναι απόδειξη του πόσο έχει πιάσει ο ψυχολογικός/ενοχικός προσηλυτισμός στη θρησκεία και την παράδοση.

Όταν νέοι, μορφωμένοι άνθρωποι σαν τους δικούς μου, ουσιαστικά παραδέχονται ότι ντρέπονται/φοβούνται να κάνει το παιδί τους πολιτικό γάμο, όταν δηλαδή αυτό έχει περάσει στο μυαλό τους σαν κάτι παράξενο, που το κάνουν οι εκκεντρικοί και οι περίεργοι, και ότι το μόνο κανονικό είναι ο θρησκευτικός γάμος, τότε φοβάμαι να σκεφτώ τι υποστηρίζουν οι κανονικοί πιστοί, οι πιστοί-πιστοί χριστιανοί, για σημερινά θέματα (2015) της ζωής.
Χμμ τι να σε πω. Έχω γνωστούς που δεν έκαναν θρησκευτικό γάμο (εν μέσω κρίσης) επειδή δεν τους περίσευαν για πανιγύρια εκείνη τη χρονική στιγμή. Οκ δεν το πήραν άσχημα οι γονείς άλλωστε αυτοί θα βοηθούσαν στο να γίνει ο γάμος. Και γω με την θεούσα μάνα μου έχω κάνει τη συζήτηση για το θέμα του γάμου δεν συμφώνησε μαζί μου όμως είπε στο τέλος ο καθένας όπως καταλαβαίνει. Αλλά νομίζω ότι στο να μη βαφτήσεις ένα παιδί έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα ειδικά οι πιο μεγάλοι άνθρωποι. Σε φάση το θεωρούν "αφύσικο" αυτό. Ναι έχω κάνει και για αυτό κουβέντα σε θρήσκο άνθρωπο..
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

H merry poppins έγραψε στις 20:18, 11-04-15:

edit:

Ευτυχως οι δικοι μου δεν εχουν τετοιες αντιληψεις στ συγκεκριμενα θεματα, ουτε με πιεσαν ν πιστευω καπου...ναι οκ με βαφτησαν αλλα δν μου παν θα κανεις νηστεια, η θα πας εκκλησια η θα παντρευτεις...τετοιες αποψεις εχω ακουσει απο φιλες απλα αδιαφορω γιατι σημασια εχει τι θελω εγω και αυτος που ειμαι. Στη τελικη γιατι πρεπει εγω να δεχτω τι θελουν οι αλλοι κ οχι αυτοι τι θελω εγω...
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,920 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 20:42, 11-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Andypro
Εγώ λοιπόν είμαι εσωτερικά άθεος, αλλά δεν μπορώ να το δηλώσω. Με το θρησκευτικό σύμβολο πακεταρισμένο γύρω μου στις 6/6 πλευρές, δε νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο υφίσταται ελευθερία. Απαλλαγή να πάρω, δεν πρόκειται (δε θέλω να με κοιτάνε σαν τέρας, όπως προαναφέρθηκε), εκκλησία μια φορά μόνο δεν πήγα, αλλά βοήθησα το 15μελές να στήσει τα θρανία και τα πράγματα..., όποτε το λέω η μάνα μου λέει "Καλά, μέχρι να φτάσεις στα 18 σου, δεν μπορείς να κρίνεις!" , όλοι γύρω μου είναι Ο.Χ. ...
Εάν φοβάσαι ή ντρέπεσαι να δηλώσεις το γεγονός ότι είσαι άθεος, αυτό είναι κυρίως δικό σου πρόβλημα και όχι της κοινωνίας.
Εγώ ποτέ δεν έχω φοβηθεί ή ντραπεί να δηλώσω το ότι είμαι άθεος όπου και αν είμαι, το έχω κάνει και σε παπά μέσα σε εκκλησία και δεν έγινε και κάτι. Νομίζω ότι σκέψεις όπως "θα με κοιτάνε σαν το τέρας" είναι λίγο υπερβολικές.

Και εγώ εσωτερικά είμαι άθεος και θα σου εξηγήσω γιατί δεν με ενοχλούν όλα αυτά τα θρησκευτικά (προσευχές στο σχολείο, εκδρομές στην εκκλησία, εικόνες, μάθημα θρησκευτικών). Είναι γιατί δεν πιστεύω πως μπορούν να προκαλέσουν κατήχηση σε νοήμονα όντα. Από τους ανθρώπους στη χώρα μας μόνο το 30% έχουν κάτσει να στοχαστούν πάνω σε βαθύτερα θέματα όπως το θέμα τη θρησκείας. Το 80% από αυτούς είναι άθεοι και το το 20% Χ.Ο. Γιαυτό το 20% δεν φταίει η εκκλησιαστική κατήχηση καθώς αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν ανεπτυγμένη κριτική σκέψη και απλά αναπαραγάγουν αυτά που διδάχτηκαν σε μικρή ηλικία (μιλώ για τους θρησκόληπτους, όχι για όσους πιστεύουν συνειδητά χωρίς προκαταλήψεις, αν και δεν έχω γνωρίσει ακόμη κάποιον τέτοιο). Το υπόλοιπο 70% αντιμετωπίζει τη θρησκεία ως έθιμο και δεν έχει πραγματικά καμία ουσιαστική σχέση μαζί της. Άρα οι πραγματικοί πιστοί (και χριστιανοταλιμπάν) είναι γύρω στο 10% του πληθυσμού και οι περισσότεροι υπερήλικες. Τα παραπάνω ποσοστά είναι δικά μου και πηγάζουν από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στην Ελλάδα.

Άρα όπως καταλαβαίνεις μπορεί στα χαρτιά να είμαστε μια θρήσκα χώρα αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Από τη στιγμή που δεν διωκόμαστε για τις θρησκευτικές μας πεποιθήσεις και είμαστε ελεύθεροι να πιστεύουμε ότι θέλουμε, τότε έχουμε ανεξιθρησκεία. Το ότι η εκκλησία είναι ένα με το κράτος δεν είναι πρόβλημα, είναι ένα από τα συμπτώματα των πολλών προβλημάτων της Ελλάδας.

Εχουμε καθε δικαιωμα να απαγορευουμε θεατρικες παραστασεις που δεν ειναι συμφωνες με την ορθοδοξια μας και να στελνουμε στη φυλακη οσους μας κανουν αρνητικη κριτικη. Και πολλα αλλα ακομα.
Έχεις κάποιο παράδειγμα γι αυτά?
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:19, 11-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
1. Θεατρο "χυτηριο" 2012 εργο "corpus christi": Θεουσοι μαζι με χρυσαυγιτες ματαιωσαν τις παραστασεις.
2. Μπλογκερ με σελιδα "γεροντας παστιτσιος" καταδικαστηκε (2014) σε 10 μηνες φυλακη.
(Αυτα προσφατα. Υπαρχουν και πολλα αλλα πιο παλια)
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 23:19, 11-04-15:

Κάψιμο στην πυρά (!!!) του βιβλίου του Ανδρουλάκη, πριν κάποια χρόνια. Αγαστή συνεργασία εκκλησίας και Ψωμιάδη, λολ. Πότε ήταν αυτό, το 2000;

Το 1988 με τον Τελευταίο Πειρασμό του Σκορσεζε. Οκ θα μου πεις ήταν 1988, αρκετά παλιά.

ΜΠΟΥΜ -> 2004 Ματαίωση παράστασης Αριστοφάνη στις Σέρρες

ΜΠΟΥΜ -> 2009 Βίντεο Γαβρά απαγορεύεται να παιχτεί στο Μουσείο της Ακρόπολης

ΜΠΟΥΜ -> 2013 Ο Σεραφείμ Πειραιώς κάνει δηλώσεις για τους "κίναιδους" και δηλώνει αντίθετος στο σύμφωνο συμβίωσης. Κουότ:

επιχειρείται το φοβερό αυτό αμάρτημα της ομοφυλοφιλίας, του κιναιδισμού, του σοδομισμού, της αρσενοκοιτίας, της παρά φύσιν ασέλγειας, που προεκτείνεται στην παιδεραστία και παιδοφιλία, να παρουσιασθεί ως φυσιολογική κατάσταση, ως απλή διαφορετικότητα. Η πανανθρώπινη όμως συνείδηση ανά τους αιώνες γνωρίζει ως φυσιολογική συμπεριφορά τις σχέσεις ανάμεσα στον άνδρα και τη γυναίκα
αφιέρωμα, πολλά απ' αυτά δεν τα θυμόμουν

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:32, 11-04-15:

Και τα μυαλά στα κάγγελα..
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,920 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:04, 12-04-15:

Στην Ελλάδα να απαγορεύουν παράσταση του Αριστοφάνη... γελάνε και οι κότες. Τελικά ο πιο σίγουρος δρόμος για να γίνει κάποιος άθεος είναι μέσω της εκκλησίας.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 21:29, 12-04-15:

Στην Ελλάδα να απαγορεύουν παράσταση του Αριστοφάνη... γελάνε και οι κότες.
Δεν είναι η μοναδική φορά που στην Ελλάδα απαγορεύεται ο Αριστοφάνης. Η πιο ...διάσημη απαγόρευση ήταν το 1959 (δεν άλλαξαν και πολλά από τότε) που ο τότε υπουργός (της κυβέρνησης Καραμανλή) Τσάτσος (ο οποίος αργότερα έγινε πρόεδρος δημοκρατίας), απαγόρευσε την κωμωδία "Όρνιθες" σε σκηνοθεσία του Κάρολου Κουν. Αιτία της απαγόρευσης ήταν ότι η παράσταση "αποτελούσε απόπειρα διασυρμού της θρησκείας του ελληνικού λαού". (Έλεος!!!). Από τότε, οι γελοιογράφοι της εποχής παρίσταναν τον Τσάτσο πάντα παρέα με μια κότα.
ΠΗΓΗ: http://www.constitutionalism.gr/site...n-ornitwn-toy/

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,511 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 14:22, 19-04-15:

Στην Ελλάδα να απαγορεύουν παράσταση του Αριστοφάνη... γελάνε και οι κότες. Τελικά ο πιο σίγουρος δρόμος για να γίνει κάποιος άθεος είναι μέσω της εκκλησίας.
Μπορεί να συνυπάρξει η ορθόδοξη θρησκεία (ή και οποιαδήποτε άλλη θρησκεία) με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Γιατί να απορρίψουμε το ένα ή το άλλο; Όλα χρειάζονται.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 19-04-15 στις 14:32.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 14:54, 19-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Μπορεί να συνυπάρξει η ορθόδοξη θρησκεία (ή και οποιαδήποτε άλλη θρησκεία) με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Γιατί να απορρίψουμε το ένα ή το άλλο; Όλα χρειάζονται.
Προφανώς και έχεις δίκιο. Το απαράδεκτο όμως είναι κάποιοι να επιβάλλουν τα δικά τους στους υπόλοιπους.

Παράθεση

Didimos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Didimos
Ο Didimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Didimos έγραψε στις 17:08, 19-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Δικά μας δημιουργήματα είναι όλα νομίζουμε οτι δεν ταιριάζουνε αλλά αν θέλουμε μπορούμε να το κάνουμε.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 46,164 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:37, 19-04-15:

Οταν ημουν στη Ζακυνθο,ημουν σε μια θεατρικη ομαδα..πολυ καλη μαλιστα.
Η θεατρικη αυτη ομαδα βασικα ανηκε στον πολιτιστικο συλλογο ενος χωριου της ζακυνθου.
Καποια στιγμη,ηρθε ενας σκηνοθετης επαγγελματιας και μας προτεινε να ανεβασουμε τις εκλλησιαζουσες του Αριστοφανη.Ενα θα σας πω.Μονο εγω και αλλο ενα παιδι..αμεσως συμφωνησαμε και ειπαμε...ουαου..αριστοφανη ΝΑΙ!
Αν σας πω οτι οι υπολοιποι ειχαν ενδοιασμους,διοτι φοβοντουσαν μην παρεξηγηθουμε απο το χωριο,που δεν ειχε συνηθισει σε τετοιες παραστασεις..τι εχετε να πειτε;
Το εχουμε πει πολλες φορε απο εδω.
Δεν υπαρχει ανεξιθρησκεια στην Ελλαδα ουσιαστικη αλλα μονο τυπικη.
Τα μυαλα στα καγκελα..στον μεσαιωνα ακομα ζουμε.
ΥΓ.Τελικα παιξαμε τον Αριστοφανη και με πολυ μεγαλη επιτυχια..και το χωριο καθολου δεν επαναστατησε..ισα ισα.Και απο τοτε παιξαμε πολλα....αντιχριστα εργα..
Παράθεση

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6
Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 έγραψε στις 00:25, 07-07-15:

-Τελικά έχουμε Ανεξιθρησκεία;
-στην χώρα μας ναι.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 10:21, 07-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6
-στην χώρα μας ναι.
Ποια είπες ότι είναι η χώρα σου;
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6
Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 έγραψε στις 00:43, 10-07-15:

Ποια είπες ότι είναι η χώρα σου;
Η Ελλάδα.Ο καθένας μπορεί να δηλώνει ότι είναι χριστιανός ή βουδιστής ή οτιδήποτε.
Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 00:52, 10-07-15:

-στην χώρα μας ναι.
De facto ή de jure λες; Διότι για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος.
Παράθεση

Ερινύς (Meeko)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Meeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,539 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 08:57, 10-07-15:

Η Ελλάδα.Ο καθένας μπορεί να δηλώνει ότι είναι χριστιανός ή βουδιστής ή οτιδήποτε.
Στα χαρτιά, ναι.
Στην πράξη, δεν είναι τόσο απλά.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 11:01, 10-07-15:

1) Πρώτα - πρώτα, η ανεξιθρησκία γράφεται με γιώτα (ι) και όχι έψιλον-γιώτα (ει). Την εξήγηση θα τη βρείτε εύκολα, θα αναφέρω μόνον ένα αντίστοιχο: πορεία - αεροπορία.
2) Για να λέμε την αλήθεια, δεν είμαστε Πακιστάν, κάποια μορφή ανεξιθρησκίας την έχουμε. Όμως αυτό που έχουμε δεν είναι πραγματική και πλήρης ανεξαρτησία, όπως αυτή ισχύει σε άλλα κράτη, (π.χ. Γαλλία, Ηνωμένο Βασίλειο).
3) Ναι, σύμφωνα με το Σύνταγμά μας: "Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός". Όμως, το ίδιο το Σύνταγμα αυτοαναιρείται όταν:
-- α) Αρχίζει με τη φράση: "Εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος".
-- β) Ορίζει την "ορθόδοξη χριστιανική" ως "επικρατούσα" θρησκεία.
-- γ) Ασχολείται με τους "κανόνες" της Ο.Χ. θρησκείας.
-- δ) Αναφέρει ότι "κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη", χωρίς να εξηγεί τι σημαίνει "γνωστή" και αγνοεί άθεους και άθρησκους.
-- ε) Απαγορεύει τον "προσηλυτισμό" σε όλους πλην των Χ.Ο.
-- στ) Δίνει το δικαίωμα δίωξης για "προσβολή της χριστιανικής ή άλλης γνωστής θρησκείας".
-- ζ) Θεωρεί σκοπό της Παιδείας την ανάπτυξη της θρησκευτικής συνείδησης.
-- η) Καθορίζει ειδικό καθεστώς για το "άγιο όρος", όπου δεν ισχύουν νόμοι του κράτους.
4) Πέρα από το Σύνταγμα, υπάρχουν καθόλου λίγες καταστρατηγήσεις της ανεξιθρησκείας όπως: Προσηλυτισμός των παιδιών στη Χ.Ο. από το νηπιαγωγείο ακόμα, προσευχές σε σχολεία και στρατώνες, θρησκευτικοί όρκοι σε δικαστήρια ή στρατό ή δημόσιων υπαλλήλων, ανάρτηση εικόνων σε σχολεία και άλλα δημόσια κτίρια, υποχρεωτική διδασκαλία "θρησκευτικών", αναγραφή "θρησκεύματος" σε απολυτήρια, επίσημη συμμετοχή της Πολιτείας σε "χριστιανικές" εκδηλώσεις, ανάμιξη του κράτους σε μεταφορές "αγίου" φωτός και "ιερών λειψάνων", πληρωμή μισθών ιερέων από το κράτος και πολλά άλλα ακόμα.
5) Πραγματική ανεξιθρησκεία σημαίνει: πλήρης διαχωρισμός της εκκλησίας από το κράτος, το θρήσκευμα να αποτελεί απόλυτα προσωπικό δεδομένο του καθενός, απεξάρτηση της Παιδείας από κάθε "θρησκευτικότητα" και γενικά η Πολιτεία να μην έχει σχέση με τίποτα που σχετίζεται με θρησκείες.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andypro (Απόλυτο Μηδέν)

Δραστήριο Μέλος

O Andypro δε θα σας τα πρηξει, μη φοβαστε έγραψε στις 14:22, 10-07-15:

Τελικά η ατάκα που λέει "Αν δεν έχεις tumblr δεν έχεις μέλλον, κουκλίτσα μου!" πρέπει να γίνει "Αν δεν είσαι Ο.Χ. δεν έχεις μέλλον στην Ελλάδα, κουκλίτσα μου!".
Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

O Sommerfeld . έγραψε στις 05:49, 22-07-15:

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΙΘΗΚΑ
Ήταν κάποτε ένας φοιτητής θεολογικής σχολής ο οποίος μελετούσε την Γένεση μαζι με τον καθηγητη του! <<Γιε μου>> λέει ο καθηγητης <<όλος ο κόσμος μαζί και ο άνθρωπος δημιουργηθηκε απο τον Θεό! Ο άνθρωπος καταγεται απο εκείνους τους πρωτόπλαστους τον Αδαμ και την Εύα..>>...<<Μα κύριε καθηγητά>> τον διακόπτει ο φοιτητης <<ο πατέρας μου πάντα μου έλεγε ότι ο άνθρωπος καταγεται απο τον πίθηκο>>...Ο καθηγητης χωρίς δισταγμό του απαντάει <<Ο άνθρωπος, παιδί μου, δημιουργηθηκε απο τον Θεο! Τώρα απο εκει και πέρα, τα δικά σας οικογενειακά δεν με αφορούν!>>...Μα πώς είναι δυνατόν στον 21ο αιώνα ο άνθρωπος να πιστεύει ακόμη ότι καταγεται απο τον πίθηκο?? Πώς είναι δυνατόν να αρνείται κατα αυτόν τον τρόπο τον επουράνιο δημιουργό και να γίνεται ισάξιος με τον πίθηκο??

(όλο αυτό ήταν μια άκρως <<επιμορφωτικοτατη>> και <<παιδαγωγική>> ιστοριουλα απο ένα θρησκευτικό βιβλιαρακι που διάβασα και κυκλοφορει ακομη στο εμποριο, έτσι βρε για τα νεα μας παιδια, μην τυχον παρουν τον λαθος δρομο και τους συμβει καμια πλυση εγκεφαλου)
Και η Ελλάδα δεν έχει ανεξιθρησκια σε καμια των περιπτωσεων, εδώ ένα τζαμί πήγε να ανοίξει στην Θεσσαλονικη και έγινε ολοκληρος χαμός, δημοσιογραφικες ανακρισεις στον Μπουταρη, ειδησεις, η συντελεια του κοσμου...Γελάνε και οι κλώσσες μαζί μας βρεεεεεε!! Ακούς εκεί να γίνεται πολιτικός όρκος ενώπιον ιερέα(θρησκευτικος) και να το θεωρουμε και κάτι το φυσολογικό....Ακούς εκεί να τρέχει και η τελευταία γρια του χωριού επειδη θα έρθει ένα <<άγιο>> φως με λεφτα των φορολογουμενων(ειτε πιστευουμε ειτε οχι, ποιος χεστηκε??)...Ακούς εκει να δημιουργουνται ουρες χιλιομετρων εξω απο εκκλησιες(με το αζημιωτο φυσικα) για να δουμε κατι ιερα λειψανα με δηεν θεραπευτικες ιδιοτητες(και παραδοξως ειναι και οι μονες ουρες που δεν ακους το παραμικρο βρυσιδη λες και θα χαλασει η ιεροτελεστια :p)...Ακούς εκει η εκκλησια να ειναι ενα με το κρατος και να μην φορολογειται και να βλεπεις κάτι παπαδαρια να κολυμπουν στους χρυσους σταυρους, τα πλουτη κλπ...Ανεξιθρησκια δεν υπάρχει, είναι μόνο ένα αραχνιασμενο και κακώς διατυπωμενο άρθρο του συνταγματος το οποίο αυτοαναιρειται κιολας όπως πολυ΄ορθα είπε ο Dias...Το βλέπουμε και στα δικαστηρια που ντε και καλά πρεπει να ορκιστουμε σε ευαγγελιο αλλιως δεν πιανει...
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 08:46, 22-07-15:

Οι Έλληνες είναι αρκετά φανατικοί σε αυτά που πιστεύουν και σχεδόν απαιτούν να πιστεύουν και οι άλλοι το ίδιο, απλά έχουν χαλαρώσει τα τελευταία χρόνια στον θρησκευτικό τομέα επειδή έγιναν πιο ορθολογιστές βλέποντας οτι δεν υπάρχουν σοβαρές αποδείξεις σχετικά με την ύπαρξη ή όχι του χριστιανικού θεού.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 09:35, 22-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Sommerfeld
...Ακούς εκει να δημιουργουνται ουρες χιλιομετρων εξω απο εκκλησιες(με το αζημιωτο φυσικα) για να δουμε κατι ιερα λειψανα με δηεν θεραπευτικες ιδιοτητες(και παραδοξως ειναι και οι μονες ουρες που δεν ακους το παραμικρο βρισίδι λες και θα χαλασει η ιεροτελεστια
Εδώ κάνεις λάθος. Δεν μπορείς να φανταστείς τι σπρώξιμο, στρίμωγμα, βρισίδι, τράβηγμα, κουτοπονηριά, τρικλοποδιά και ...bullying, πέφτει στις ουρές αυτές ανάμεσα στις γριές για το ποια θα προσκυνήσει (και θα βγάλει σέλφι με τα λείψανα) πιο γρήγορα. Μια φορά ένας παπάς, καλούσε τους πιστούς από την τηλεόραση να τηρούν τη σειρά τους, διότι διαφορετικά δεν θα πάρουν ολόκληρη την ευλογία. Μάλιστα καθόρισε και ...ποσοστά ποινής ευλογίας σε περίπτωση παραπτώματος (π.χ. αν μπεις στην ουρά από το πλάι -20%, αν σπρώξεις -40% κλπ).

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:16, 26-07-15:

Εδώ κάνεις λάθος. Δεν μπορείς να φανταστείς τι σπρώξιμο, στρίμωγμα, βρισίδι, τράβηγμα, κουτοπονηριά, τρικλοποδιά και ...bullying, πέφτει στις ουρές αυτές ανάμεσα στις γριές για το ποια θα προσκυνήσει (και θα βγάλει σέλφι με τα λείψανα) πιο γρήγορα. Μια φορά ένας παπάς, καλούσε τους πιστούς από την τηλεόραση να τηρούν τη σειρά τους, διότι διαφορετικά δεν θα πάρουν ολόκληρη την ευλογία. Μάλιστα καθόρισε και ...ποσοστά ποινής ευλογίας σε περίπτωση παραπτώματος (π.χ. αν μπεις στην ουρά από το πλάι -20%, αν σπρώξεις -40% κλπ).

Κάτι παρόμοιο γίνεται και στον επιτάφειο. Το τι κοτσομπολιό θυμούντε να πουν εκείνη την ώρα είναι αξιοθαύμαστο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους