Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,326 μηνύματα σε 74,664 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θετική σκέψη

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:56, 20-04-07:

Θετική Σκέψη
Μαθαίνοντας να ζούμε με ένα θετικό τρόπο σκέψης κερδίζουμε σε όλο το φάσμα των επαγγελματικών, κοινωνικών και προσωπικών μας σχέσεων και απολαμβάνουμε συναισθηματικά υγεία, ηρεμία του νου και ευτυχία, αποτρέποντας έτσι, σε μεγάλο βαθμό, ακόμη και τις ασθένειες του σώματος.

Ο εγκέφαλος του ανθρώπου «παράγει» αμέτρητες σκέψεις όλο το εικοσιτετράωρο. Οι σκέψεις πετάγονται με αφορμή οποιοδήποτε ερέθισμα από το ένα θέμα στο άλλο σαν κινηματο¬γραφική ταινία χωρίς τέλος. Το τι ακριβώς σκεφτόμαστε είναι βέβαιο ότι πολλοί από εμάς δεν το προσέχουν ποτέ. Όμως μέσα μας υπάρχουν πολλές μπερδεμένες σκέψεις οι οποίες προσελκύουν τα φαινομενικά χαοτικά γεγονότα που βιώνουμε. Για να εντοπίσουμε τις σκέψεις αυτές που κατατρύχουν το νου μας απαιτείται σοβαρή αυτοπειθαρχία και διαρκής αυτοπαρατήρηση. Σκοπός είναι να έχουμε εξ ολοκλήρου τον έλεγχο του νου ώστε να μετατρέπουμε ό,τι αρνητικό ξεπετάγεται από εκεί σε θετική αντίληψη για τον εαυτό μας και τη ζωή γενικότερα.

Θετική σκέψη σημαίνει:
• Να βλέπουμε τα εμπόδια σαν ευκαιρίες που μας δυναμώνουν και όχι σαν σημάδια αποτυχίας και κακοτυχίας.
• Να αναγνωρίζουμε και να αναπτύσσουμε τα προτερήματα μας αποκτώντας αυτοπεποίθηση.
• Να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι αποβάλλοντας τα ελαττώματα μας
και κερδίζοντας αυτοεκτίμηση.
• Να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα της καθημερινότητας «δαμάζοντας» τη στενοχώρια και την απόγνωση, αποκτώντας έτσι εσωτερική κυριαρχία ώστε να δίνουμε τη σωστή λύση σε κάθε περίπτωση.
• Να βλέπουμε πάντα το ποτήρι μισογεμάτο, απολαμβάνοντας τη χαρά των προσπαθειών μας, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.
• Να γίνουμε... αλχημιστές της ίδιας της νοοτροπίας μας μετατρέποντας το μόλυβδο σε χρυσό, αναδεικνύοντας την αγνή εσωτερική μας ομορφιά και όχι τα αρνητικά απωθημένα μας.

Ας θυμόμαστε πάντα...
«Είμαι ό,τι σκέφτομαι και σκέφτομαι ό,τι είμαι». Γι' αυτό να σκεφτόμαστε μόνο τα καλά και τα εποικοδομητικά για τον εαυτό μας και για τους άλλους. Αυτό από μόνο του είναι ένδειξη υγείας και αρμονίας. Η θετική σκέψη επιτυγχάνεται όχι με την επιφανειακή, ψεύτικη επανάληψη θετικών δηλώσεων προς κάτι, αλλά με την εσωτερική ουσιαστική θετική στάση ζωής.

Της Ζέττας Βενέτου-Δούκαρη, συμβούλου αυτοβελτίωσης-ενεργειακής θεραπεύτριας

Πηγή

Πιστεύετε στη δύναμη της θετικής σκέψης; Θεωρείτε πως είμαστε ό,τι σκεφτόμαστε; Πιστεύετε πως το μυαλό μας μπορεί να ελέγξει τι νιώθουμε και τι συμβαίνει στο κορμί μας; Πως μπορεί μέχρι και να θεραπεύσει ασθένειες χωρίς ιατρική παρέμβαση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:20, 20-04-07:

Πιστέυω ότι τα πάντα είναι στο μυαλό μας το κείμενο που μας κατέθεσες είναι σεβαστό, πρέπει να έχουμε θετική σκέψη και να προσθέσω καθαρό μυαλό σε ότι έρχετε, όσο για τις ασθένιες ειναι αλήθεια ότι τις καθυστερεί, πολλοι άνθρωποι που έμαθαν π.χ. ότι έχουν καρκίνο έπεσαν και πέθαναν νορίτερα προχωρόντας την ασθένια λόγο άγχους ένω όσο δεν το ήξεραν ήταν πιο χαλαρά.
Προσώπικά το ποτήρι το δικό μου είναι πάντα μισογεμάτο, ακόμα και στα δίσκολα προσπάθησα όσο μπορούσα να το δώ τουλάχιστον στην μέση απλά.
Ειμαστε ότι σκευτόμαστε είναι αλήθεια για μένα, άν δώσουμε στο μυαλό μας καλές ένοιές σε όλα περνάμε καλύτερα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:04, 20-04-07:

Της Ζέττας Βενέτου-Δούκαρη, συμβούλου αυτοβελτίωσης-ενεργειακής θεραπεύτριας

... ? Πες μ ότι κάνεις πλάκα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:06, 20-04-07:

Εκεί κόλλησες βρε; Ούτε καν το είδα.. απλά το άρθρο διάβασα κι επειδή τελευταία έχω αρχίσει να πιστεύω στη δύναμη της θετικής σκέψης, είπα να το προσθέσω σαν έναυσμα για την κουβέντα..

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:40, 20-04-07:

Όσο θετική σκέψη και να έχω, πρέπει να προσέχω τι μου πουλάνε για μεταξωτή κορδέλλα

Λεπόν, έναυσμα για κουβέντα περί της θετικής σκέψης. Έχει διαβάσει κανείς το...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:43, 20-04-07:

Εγώ όχι. Τι πραγματεύεται;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:11, 21-04-07:

ναι είμαι υπέρ και συμφωνώ...
γνωρίζω ανθρώπους που θεραπεύτηκαν από ανίατες ασθένειες με μόνο τους όπλο την δική τους θέληση κόντρα σε όλους τους γιατρούς που τους ήθελαν να χάνουν τη μάχη με τη ζωή σε λίγους μήνες...
Νταξ, δεν ξέρω, μπορεί να είναι και θαύμα
Παρόλο που πιστεύω σε κάτι ανώτερο από μένα, δεν πιστεύω ότι είναι θαύμα... το μόνο θαύμα είναι ο ίδιος ο άνθρωπος και οι εγκεφαλικές ικανότητες που έχει που ακόμα δεν έχει εξερευνήσει η επιστήμη και που δεν τις ξέρουμε.

άλλοι μετακινούν κουταλάκια με τη σκέψη τους... γιατί δλδ άλλοι να μην μπορούν να επιβληθούν στο σώμα τους με τη σκέψη τους?

Επαναλαμβάνω λοιπόν... ναι η θετική σκέψη είναι Α και Ω για μια, τουλάχιστον, αισιόδοξη ζωή!
Και η αισιόδοξη ζωή είναι σίγουρα, πιστεύω, πιο χαρούμενη απ την απαισιόδοξη.
Άρα με την μαθηματική μέθοδο.. η θετική σκέψη βελτιώνει την ποιότητα της ζωής μας

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 08:35, 21-04-07:

Η θετική σκέψη είναι πράγματι πολύ επιβοηθητική και κανείς δεν νομίζω να διαφωνεί μ'αυτό. Τα τελευταία χρόνια όμως, αναπτύχθηκε ιδιαίτερα στα πλαίσια της ψεύτικης υποτιθέμενης Νέας Εποχής αυτό το κίνημα της θετικής σκέψης και έγινε κι αυτό μόδα. Το όλο ζήτημα ήταν και παραμένει κυρίως εμπορικό - κοινωνικοπολιτικό. Το ''κίνημα'' της θετικής σκέψης ''πουλάει'', και αυτό που ''πουλάει'' είναι μια γλυκερή ευτυχία που τάχα αρκεί η θετική σκέψη για να την κατακτήσεις. Η αγορά έχει πλημυρίσει με βιβλία που πουλάνε συνταγές επιτυχίας και ευτυχίας με όπλο τη θετική σκέψη. Βιβλία του τύπου ''Μπορείς τα πάντα'', ''πάρε τη ζωή στα χέρια σου'', ''το μέλλον σου ανήκει'', ''Είσαι ο καλύτερος'', ''Πώς να γίνεις εκατομυριούχος'' και άλλα τέτοια, δεν καταφέρνουν τίποτα παραπάνω από το να τυλίγουν σε ροζ συννεφάκια τους αφελείς. Αυτά ''πουλάνε'' όμως τρελλά, και έτσι εξηγείται γιατί βιβλία με πολύ ουσιαστικότερα και βαθύτερα μαθήματα θετικής σκέψης και θέλησης, μένουν στα ράφια των βιβλιοπωλείων στα αζήτητα. Ο κόσμος προτιμά σήμερα να αγοράσει ένα βιβλίο που θα του προτείνει ηλίθιες τεχνικές όπως το να στέκεται μπροστά σε έναν καθρέφτη και να επαναλαμβάνει ''είμαι ο καλύτερος, είμαι ο καλύτερος'', από το να διαβάσει για παράδειγμα το ''Τάδε έφη Ζαρατούστρα'', που παραδίδει μερικά από τα συγκλονιστικότερα μαθήματα αισιοδοξίας, δύναμης και θέλησης.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 10:47, 21-04-07:

''Τάδε έφη Ζαρατούστρα'', που παραδίδει μερικά από τα συγκλονιστικότερα μαθήματα αισιοδοξίας, δύναμης και θέλησης
Nαι αμέ, όταν σκέφτομαι "Θετική Σκέψη", αυτόματα μου έρχεται ο Νίτσε στο μυαλό

Ο Καντίντ τώρα, είναι ένας ονειροπόλος νεαρός, που πιστεύει πως ζούμε στον καλύτερο δυνατό κόσμο, υπό την συνεχή παρουσία της Θεϊκής πρόνοιας. Κάπου εκεί ξεκινάει το Θαύμα που λέμε Ζωή, να τον κοπανάει αλύπητα, αλλά αυτός συνεχίζει την αισιοδοξία του απτόητος.

πσ. Αντίθετα με τα φαινόμενα (), και εγώ σκέφτομαι Θετικά, αν και το μόνο που παίρνω στο τέλος είναι τα @@ μου. Είμαι και εγώ ένας μικρός Καντίντ...?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:28, 21-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Nαι αμέ, όταν σκέφτομαι "Θετική Σκέψη", αυτόματα μου έρχεται ο Νίτσε στο μυαλό
Μα κάνει κύρηγμα θέλησης και εσωτερικής δύναμης. Δεν είναι αισιοδοξία αυτό ?
Ηρωικό πεσιμιστή τον είπαν αλλά δεν συμφωνώ.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:49, 22-04-07:

DrStrangeLove έχεις να προτείνεις κάποιο βιβλιο;

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 00:54, 22-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ο κόσμος προτιμά σήμερα να αγοράσει ένα βιβλίο που θα του προτείνει ηλίθιες τεχνικές όπως το να στέκεται μπροστά σε έναν καθρέφτη και να επαναλαμβάνει ''είμαι ο καλύτερος, είμαι ο καλύτερος'',
Kατι αναλογο προτεινε κι ο Κουε στις αρχες του 20ου αιωνα.
("καθε μερα, καθε ωρα και καθε στιγμη, γινομαι ολο και καλυτερος").

Εχει βαση αυτο αλλα δεν ειναι η λυση.
Δυστυχως, οι ρυθμοι που βιωνουμε απαιτουν "συνταγες" για την ευτυχια.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 03:17, 23-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
DrStrangeLove έχεις να προτείνεις κάποιο βιβλιο;
Αφύπνιση στις 3.30 τα ξημερώματα για μένα σήμερα και αυπνίες και γράφω, αυτή την ώρα όμως δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό αλλά έχω δίπλα μου στο γραφείο μου το ''Tomorrow - Adventures in an Uncertain World'' του Bradley Trevor Greive. Και όλα τα βιβλία του Bradley Trevor Greive είναι όλο εικόνες και λίγα αλλά σοφά λόγια, μια δυο γραμμές κάτω από την κάθε εικόνα. 10 πράγματα είναι όλο το μυστικό της ζωής αλλά άντε να τα εφαρμόσουμε, αυτό είναι το δύσκολο.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:06, 23-04-07:

Ναι, αλλά δεν μας λες ποια είναι αυτά τα δέκα πράγματα..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 09:05, 23-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Ναι, αλλά δεν μας λες ποια είναι αυτά τα δέκα πράγματα..
Θα γράψω μερικά συντόμως μανδάμ, υπόσχομαι.
Αλλά αφού λέτε περί θετικής σκέψης, από χθες δεν έχω καθόλου θετική σκέψη που χάνει η Ρουαγιάλ από αυτήν την αντιπαθητίκλα τον Σαρκοζύ στη Γαλλία.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:38, 23-04-07:

Με τόσο μικρά πράγματα επηρεάζεσαι;

Κακώς!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:04, 23-04-07:

Μπα δεν είναι μικρό, το'χα πάρει ζεστά το θέμα. Θέλω να γεμίσει η Ευρώπη και η Αμερική από γυναίκες πρωθυπουργούς και προέδρους, αλλά κάτι σε πιο σέξυ από Μέρκελ. 'Επρεπε η Σεγκολέν να'χε δείξει λίγο περισσότερο ντεκολτέ και σου΄'λεγα εγώ αν θα κέρδιζε η αντιπαθητίκλα ο μυτόγκας. Απλά η μαντάμ Σεγκολέν έκανε το λάθος να πει δημόσια ''δεν θα γονατίσουμε στην πολιτική Μπους'', οπότε να'τος ο μυτόγκας.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:55, 28-09-07:

Το επαναφέρω γιατί θα ήθελα να ακούσω κι άλλες απόψεις..

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 19:59, 28-09-07:

ειναι πολυ κακο κακα την γνωμη μου να σκεφτεσαι αρνητικα...
αλλα κ παραλληλα πολυ δυσκολο να σκεφτεσαι παντα θετικα

της περισσοτερες φορες δυστηχος σκεφτομαι αρνητικα... κ αυτο κανει πολυ μεγαλο κακο μεσα μου,στην αντιδραση μου,στην σκεψη μου... κ γενικος στα παντα στην ζωη μου

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 14:54, 30-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ναι είμαι υπέρ και συμφωνώ...
γνωρίζω ανθρώπους που θεραπεύτηκαν από ανίατες ασθένειες με μόνο τους όπλο την δική τους θέληση κόντρα σε όλους τους γιατρούς που τους ήθελαν να χάνουν τη μάχη με τη ζωή σε λίγους μήνες...
Νταξ, δεν ξέρω, μπορεί να είναι και θαύμα
Παρόλο που πιστεύω σε κάτι ανώτερο από μένα, δεν πιστεύω ότι είναι θαύμα... το μόνο θαύμα είναι ο ίδιος ο άνθρωπος και οι εγκεφαλικές ικανότητες που έχει που ακόμα δεν έχει εξερευνήσει η επιστήμη και που δεν τις ξέρουμε.

άλλοι μετακινούν κουταλάκια με τη σκέψη τους... γιατί δλδ άλλοι να μην μπορούν να επιβληθούν στο σώμα τους με τη σκέψη τους?

Επαναλαμβάνω λοιπόν... ναι η θετική σκέψη είναι Α και Ω για μια, τουλάχιστον, αισιόδοξη ζωή!
Και η αισιόδοξη ζωή είναι σίγουρα, πιστεύω, πιο χαρούμενη απ την απαισιόδοξη.
Άρα με την μαθηματική μέθοδο.. η θετική σκέψη βελτιώνει την ποιότητα της ζωής μας
H Kουέ εδώ είναι σαν να μιλάει για μένα. Συμφωνώ απόλυτα

Είναι αποδεδειγμένο ότι ασθενείς με θετική σκέψη ζούνε περισσότερο και αναρρώνουν γρηγορότερα.

Αλλά και στη ζωή μας όσο πιο θετικά αντιμετωπίζουμε τα πράγματα τόσο πιο ευτυχισμένοι είμαστε. Αντιμετωπίζοντας τις δυσκολίες με θετικότητα και αντλώντας χαρά από μικρές στιγμές της καθημερινότητας μπορούμε να αφήσουμε πίσω τα αντικαταθλιπτικά μας.
Και όταν λέω μικρές στιγμές της καθημερινότητας εννοώ την καθημερινή επαφή με αγαπημένα μας άτομα, την έστω μισάωρη ξεκούραση, την ασφάλεια του σπιτιού μας ακόμα και το ότι φάγαμε το αγαπημένο μας γλυκό.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 15:11, 30-09-07:

απόσπασμα από το βιβλίο "Συναισθηματική Νοημοσύνη" του Γκόλεμαν

...το γιατί η αισιοδοξία έχει τόση μεγάλη σημασία στις πωλήσεις σχετίζεται με το ότι αποτελεί μια συναισθηματικά ευφυή στάση. Κάθε "όχι" που δέχεται ο πωλητής είναι κ μια μικρή ήττα. Η συναισθηματική αντίδραση του πωλητή στην ήττα είναι κρίσιμη στην ικανότητά του να βρει τα απαραίτητα κίνητρα για να συνεχίσει. Καθώς τα "όχι" αυξάνονται, το ηθικό του μπορεί να πέσει... Αυτήν την απόρριψη, ο απαισιόδοξος την ερμηνεύει ως εξής: "Είμαι ένας αποτυχημένος, δεν πρόκειται ποτέ μου να κάνω μία πώληση" κ αυτή η ερμηνεία σίγουρα οδηγεί σε απάθεια κ ηττοπάθεια αν όχι σε κατάθλιψη. Ο αισιόδοξος απ'την άλλη μεριά λέει μέσα του: "Χρησιμοποιώ λάθος τακτική" ή "Αυτός ο τελευταίος πελάτης ήταν πραγματικά στις κακές του"...
Ενώ η διανοητική κατάσταση του απαισιόδοξου οδηγεί στην απελπισία, στον αισιόδοξο ξυπνάει την ελπίδα! ...

αυτό είναι το αγαπημένο μου κομμάτι από το συγκεκριμένο βιβλίο
βέβαια, δυστυχώς δε μπορώ να πω ότι ακολουθώ τη στάση του αισιόδοξου (είμαι κάπως sad εκ φύσεως) αλλά προσπαθώ γτ η θετική στάση τελικά μας βοηθά περισσότερο.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:45, 19-07-09:

Σιγουρα η θετικη σκεψη εχει μεγαλη δυναμη και μας βοηθαει πολυ...Πιστευω οτι παιζει ρολο και στην υγεια..Οταν σκεφτομαστε θετικα εχουμε λιγοτερο αγχος και η διαθεση μας ειναι συνηθως καλυτερη απο οταν μιζεριαζουμε και σκεφτομαστε παντα το χειροτερο...Και αφου το αγχος επηρεαζει πολυ την υγεια μας καθε μορφη καταπολεμησης του,ειναι σιγουρα πολυτιμη βοηθεια..Τωρα δεν νομιζω πως η θετικη σκεψη μπορει να γιατρεψει ολοκληρες ασθενειες χωρις ιατρικη επεμβαση,αλλα σιγουρα βοηθαει να δεχτουμε καλυτερα την οποιαδηποτε θεραπεια και να γινουμε καλα..Οποτε το μονο σιγουρο ειναι οτι η θετικη σκεψη ειναι θετικη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:42, 19-07-09:

Πιστεύετε στη δύναμη της θετικής σκέψης; Θεωρείτε πως είμαστε ό,τι σκεφτόμαστε; Πιστεύετε πως το μυαλό μας μπορεί να ελέγξει τι νιώθουμε και τι συμβαίνει στο κορμί μας; Πως μπορεί μέχρι και να θεραπεύσει ασθένειες χωρίς ιατρική παρέμβαση;
Πιστεύω στη δύναμη της θετικής σκέψης, όπως πιστεύω και στη δύναμη της αυθυποβολής.
Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσουμε πόσο δυνατή είναι η επιρροή των σκέψεών μας πάνω στο σώμα μας.. Παρότι δεν πιστεύω ότι ασθένειες θεραπεύονται μέσω της θετικής σκέψης μόνο -όπως πολλοί ψυχολόγοι προσπαθούν να πείσουν- μα θεωρώ ότι είναι ένα πολύ μεγάλο κομμάτι, εξίσου σημαντικό με τις φαρμακευτικές αγωγές που δίνονται για την αντιμετώπιση των ασθενειών αυτών.

Απόδειξη του πόσο επηρεάζουν οι σκέψεις το σώμα μας, είναι η εμφάνιση κάποιων συμπτωμάτων- των λεγόμενων ψυχοσωματικών, τα οποία εμφανίζονται όταν αγχωνόμαστε, στρεσαριζόμαστε υπερ το δέον, στενοχωριόμαστε, ή γενικά βιώνουμε δυσάρεστες καταστάσεις ή υποχρεούμαστε να δράσουμε υπό πίεση. Εκεί θεωρώ πως η θετική σκέψη μπορεί στ αλήθεια να κάνει θαύματα, καθώς δεν πρόκειται για ένα "φάρμακο" ή κάποια μόδα της σύγχρονης εποχής, αλλά για μία απλή θεώρηση της ζωής, κάπως διαφορετική.
Γι αυτό είναι και τόσο δύσκολο να πείσεις έναν άνθρωπο που είναι συνηθισμένος να σκέφτεται απαισιόδοξα, ή ρεαλιστικά, όπως ίσως θα το έθετε ο ίδιος, να αλλάξει τον τρόπο αυτό και να σκέφτεται "θετικά". Η θετική σκέψη προϋποθέτει θέληση- να θέλεις ο ίδιος να βγεις από αυτή την κατάσταση και να κοιτάξεις πέρα από αυτήν- και δύναμη- να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις εδώ και τώρα αυτό που συμβαίνει κατάματα.
Ωστόσο ακόμα και τα άτομα που σκέφτονται θετικά, όπως και όλοι, υπάρχουν φορές που απογοητεύονται- μιας και η θετική σκέψη δεν διορθώνει τα πράγματα. Απλά ίσως σε βοηθά λίγο περισσότερο να τα αντέξεις και τελικώς να τα ξεπεράσεις. Τίποτα άλλο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 15:38, 09-12-11:

http://player.vimeo.com/video/279209...ortrait=0href=
Όταν βλέπεις τη φύση να ανθίζει έτσι όπως φαίνεται στο παραπάνω video, δεν μπορείς να μην πιστεύεις στη θετική σκέψη...
Η ίδια η φύση σε διδάσκει ότι πρέπει να σκέφτεσαι πάντα θετικά και να εξελίσσεσαι....
Άλλωστε η ποιότητα των σκέψεων μας καθορίζει σε μεγάλο βαθμό την ποιότητα της ζωής μας....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 17:19, 07-02-12:

Θετική σκέψη!
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Smile-Wallpaper-keep-smiling.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  12,9 KB
πηγή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 06-06-12 στις 22:51. Αιτία: προσθήκη συνημμένης εικόνας
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 02:16, 06-05-12:

No, you are not.

Και για να μην εκφέρω άποψη, τσίμπα Carlin να τ' ακούσεις όπως πρέπει.
http://youtu.be/Tbe9Qrw56HQ?t=27m3s

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 12:30, 06-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από nioniosmeg
No, you are not.

Και για να μην εκφέρω άποψη, τσίμπα Carlin να τ' ακούσεις όπως πρέπει.
http://youtu.be/Tbe9Qrw56HQ?t=27m3s

Αν πραγματικά είσαι 14 ετών και παρακολουθείς George Carlin, μόνο μπράβο έχω να σου πω! Είναι ο άνθρωπος που ξεφτίλισε πολλάκις την Αμερική (και όχι μόνο) αλλά και όλα τα ιδεώδη. Και όχι! η θετική σκέψη δεν μπορεί να διαρκέσει για πολύ.

Να μερικές αλήθειες ΤΟΥ, που ΣΟΥ απαγορεύουν ΠΛΕΟΝ την θετική σκέψη:

Ενώ έχουμε οικοδομήσει ουρανοξύστες, η διάθεση μας είναι χαμηλή, όσο ένα μονόροφο σπίτι.
Ενώ έχουμε κατασκευάσει δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, είμαστε στενόμυαλοι και οι αντιλήψεις μας πιο στενές κι' από ένα σοκάκι.
Ενώ καταναλώνουμε περισσότερα, διαθέτουμε λιγότερα.
Ενώ αγοράζουμε περισσότερα, τ' απολαμβάνουμε λιγότερο.
Ενώ έχουμε μεγαλύτερα σπίτια, οι οικογένειές μας είναι μικρότερες.
Ενώ έχουμε στη διάθεσή μας περισσότερες ευκολίες, ο ελεύθερος χρόνος μας είναι ανύπαρκτος.
Ενώ υπάρχουν περισσότερα διπλώματα, και περισσότερες γνώσεις, η κοινή λογική είναι δυσεύρετη όπως λιγότερη είναι και η κρίση.
Ενώ υπάρχουν περισσότεροι ειδικοί, τα προβλήματα είναι περισσότερα.
Ενώ υπάρχουν περισσότεροι γιατροί, η υγεία τού σύγχρονου ανθρώπου (πνευματική και σωματική) είναι αρρωστημένη και εξαρτάται από κάθε είδους φάρμακα και ψυχοφάρμακα.
Πίνουμε πολύ, καπνίζουμε πολύ, ξοδεύουμε σπάταλα, αλλά τσιγκουνευόμαστε το γέλιο.
Οδηγούμε γρήγορα, αλλά σκεφτόμαστε αργά. Η κάθε είδους πείνα μας εξοργίζει και μας κάνει να οδηγάμε απερίσκεπτα με τα ηχεία στο... διαπασών.
Ξενυχτάμε, τάχα, για να χαλαρώσουμε, αλλά το πρωί ξυπνάμε πιο κουρασμένοι και με κακό- κέφι.
Δεν έχουμε χρόνο για διάβασμα, αλλά αρκετό για την τηλεόραση.
Έχουμε πολλαπλασιάσει την περιουσία μας εις βάρος των αξιών.
Πολυλογούμε ακατάπαυστα, αγαπάμε σπάνια και μισούμε.... συχνότατα.
Έχουμε μάθει πως να επιβιώνουμε, αλλά όχι να ζούμε.
Προσθέσαμε χρόνια στη ζωή, αλλά όχι ζωή στα χρόνια.
Πήγαμε -ήρθαμε στο φεγγάρι, αλλά υπάρχει πρόβλημα προκειμένου να διασχίσουμε το δρόμο για να συναντήσουμε το νέο μας γείτονα.
Κατακτήσαμε το διάστημα, αλλά δεν έχουμε καταφέρει να κατακτήσουμε τον εαυτό μας.
Κάνουμε μεγαλύτερα πράγματα, αλλά όχι καλύτερα.
Προσπαθούμε να καθαρίσουμε την ατμόσφαιρα, έχοντας δηλητηριασμένη την ψυχή μας.
Διασπάσαμε το άτομο, αλλά όχι τις προκαταλήψεις μας.
Γράφουμε περισσότερο, αλλά μαθαίνουμε λιγότερα.
Σχεδιάζουμε περισσότερα, αλλά επιτυγχάνουμε λιγότερα.
Μάθαμε να βιαζόμαστε, αλλά όχι να υπομένουμε και να... επιμένουμε.
Κατασκευάσαμε περισσότερα computers για να αποθηκεύουμε πληροφορίες, να παράγουμε περισσότερα αντίγραφα, αλλά επικοινωνούμε όλο και λιγότερο.
Είμαστε μεγαλόσωμοι, αλλά μικρόσωμοι στην προσωπικότητα. 'Εχουμε μεγάλα έσοδα και επιφανειακές σχέσεις.
Ταξιδεύουμε περισσότερο, αλλά τα ταξίδια είναι πολύ σύντομα.
Οι περισσότεροι πάσχουν από παχυσαρκία και προσπαθούν με χάπια να βρουν τη χαρά, την ησυχία, μα και τον θάνατο.
Είναι η εποχή τής επίδειξης, μα όχι της σύνεσης.
Στις μέρες μας η τεχνολογία μπορεί να σου φέρει αυτό το γράμμα στην οθόνη του υπολογιστή σου, όπου και μπορείς να επιλέξεις αν θα το κρατήσεις ή θα το πετάξεις στα σκουπίδια, διαγράφοντάς το μ' ένα "κλικ".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IL PENSIERO : 06-05-12 στις 17:56.
Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 14:06, 06-05-12:

like everyone else

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 22:53, 06-06-12:

Κάθε μέρα και μια θετική σκέψη... θα μας κάνει έστω και για ένα λεπτό ευτυχισμένους!

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 23:17, 06-06-12:

Mind Wandering May Lead to a Bad Mood
Σύμφωνα με το άρθρο, ακόμα και οι θετικές σκέψεις, δε σε κάνουν πιο ευτυχισμένο...
Και πάντα σύμφωνα με την έρευνα, το σημαντικό είναι να ζεις το παρόν και να συγκεντρώνεσαι σε αυτό που κάνεις..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • "Η Σκέψη δεν διαμορφώνει τον κόσμο πια, αλλά ο κόσμος τη σκέψη" - Από venividivici
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-01-14 στις 10:53.
    • Φόβοι και σκέψη - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ψυχολογία-Ψυχιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-10-12 στις 17:04.
    • Φυσική Φυσική σκέψη - Από Ναυσικά
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Α' Λυκείου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-03-09 στις 10:21.
    • Η αδύναμη σκέψη - Από kynofilos
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-04-07 στις 10:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους