Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:25, 26-04-07:

Δεν κατάλαβα να απάντησες την ερώτηση μου.
Αν πχ υποφέρεις από φριχτούς πόνους στο υπογάστριο, έχεις υψηλό πυρετό (40+) που δεν ευποχωρεί, οξεία κοιλία, αυξημένα λευκά αιμοσφαίρια (κλασσικές ενδείξεις οξείας σκωληκοειδίτιδας), αντί να πας άμεσα να χειρουργηθείς, θα πας να ψάχνεις τα βιβλία και τα ίντερνετ;
Συγνώμη που επιμένω, δεν θα διαφωνήσω οτι υπάρχουν "κακοί" γιατροί, όπως δεν απορρίπτω εντελώς και κάποιες εναλλακτικές θεραπείες, όμως δυστυχώς χάνονται ζωές πολύ συχνά, μόνο και μόνο από κακοπιστία των ασθενών ή ακόμα χειρότερα συγγενών τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

porosis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη porosis
Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O porosis έγραψε στις 17:40, 26-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Δεν κατάλαβα να απάντησες την ερώτηση μου.
Αν πχ υποφέρεις από φριχτούς πόνους στο υπογάστριο, έχεις υψηλό πυρετό (40+) που δεν ευποχωρεί, οξεία κοιλία, αυξημένα λευκά αιμοσφαίρια (κλασσικές ενδείξεις οξείας σκωληκοειδίτιδας), αντί να πας άμεσα να χειρουργηθείς, θα πας να ψάχνεις τα βιβλία και τα ίντερνετ;
Όχι. Δεν υπάρχει χρόνος σε αυτή την περίπτωση.

Όταν μου προτείνουν φαρμακευτική αγωγή εφ'όρου ζωής, νομίζω έχω το δικαίωμα να ψάξω για μακροπρόθεσμες παρενέργιες κ.λπ. Ok?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:42, 26-04-07:

Φυσικά, εκεί έχεις υποχρέωση να διερευνήσεις όλες τις εναλλακτικές περιπτώσεις.
Ομως η ιατρική δεν είναι μόνο φάρμακα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:03, 26-04-07:

Mα δεν είναι δυνατόν κάποιοι "κακοί" γιατροί να χαρακτηρίσουν όλο το σύστημα υγείας. Δεν μπορεί επειδή έτυχε να επισκεφθείς κάποιον γιατρό που δεν σε άφησε ικανοποιημένη, να σημαίνει αυτό οτι η παραδοσιακή (αν θέλετε ) ιατρική είναι καταδικαστέα.
Καλέ μου πειρατή, εγώ δεν καταδίκασα την παραδοσιακή ιατρική. Όμως μοιραία όταν μιλάμε για κάτι εναλλακτικό, το συγκρίνουμε με το συνηθισμένο. Όπως σου ξαναείπα ο ομοιοπαθητικός μου είναι και γιατρός. Ούτε ο ίδιος δεν καταδικάζει την παραδοσιακή ιατρική θα το κάνω εγώ που δεν έχω μέτρο σύγκρισης μια που δεν έχω ιατρικές γνώσεις;
Εγώ το μόνο που υποστηρίζω είναι να μην καταδικάζουμε χωρίς έρευνα, οτιδήποτε το εναλλακτικό (σε όλους τους τομείς της ζωής μας).

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:09, 26-04-07:

Ωραία, πέσαμε σε θέμα της ειδικότητάς μου. Παρακαλώ να διαβάσετε με προσοχή, αυτά που θα γράψω είναι καρατσεκαρισμένα.

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Ετοιμαζόμαστε να σας στείλουμε κι εμείς απο Χίο τη μαστίχα Κάτι καψούλες για το στομάχι ακούγονται.
Κατά σύμπτωση την έρευνα για τις ευεργετικές δράσεις της μαστίχας στο στομάχι την έχει κάνει η καθηγήτριά μου στο ΑΠΘ και τυχαίνει να την έχω διαβάσει. Η έρευνα, που αποτελεί τη διδακτορική διατριβή συναδέλφου, απέδειξε ότι συγκεκριμένες και καταγεγραμμένες ουσίες που περιέχονται στην μαστίχα, έχουν δράση έναντι στο Ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού (Elicobacter pylori), το οποίο είναι το αίτιο που προκαλεί από έλκος του στομάχου ή του δωδεκαδακτύλου, μέχρι καρκίνωμα του στομάχου. Είναι πολύ ανθεκτικό στο ισχυρά όξινο περιβάλλον του στομάχου και το ενδιαφέρον γι' αυτό παγκοσμίως είναι τόσο μεγάλο, που αυτός ο οποίος το ανακάλυψε κέρδισε βραβείο Νόμπελ.
Δεν είναι παπαριά το θέμα της μαστίχας, προσέξτε το καλά, γιατί είσαστε οι μοναδικοί παραγωγοί στον κόσμο. Έχει ψωμί η δουλειά αν την ψάξεις.

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Δλδ αν αρχισω να γραφω για τα ανθοιαματα, θα πεσετε ολοι να με φατε ε?

Ψαχτε τα λιγο. Στην Αγγλια υπαρχουν ολοκληρες κλινικες που τα χρησιμοποιουν και (επιτελους) στην Ελλαδα τα δινουν και φαρμακοποιοι.
Στη Γερμανια χρησιμοποιουνται απο το '80...

Λοιπον, 2 παραδειγματα:
1) Ο πατερας μου εχει ενοικιαζομενα δωματια στη Χαλκιδικη.
Για 6 συνεχομενα χρονια, ερχοταν ενας γιατρος με την οικογενεια του και εμενε στο καλυτερο διαμερισμα.
Λογαριασμοι 600.000 με 800.000 δραχμες (εμενε ο γιατρος για 25-35 μερες) και ο πατερας μου πληρωνοταν απο γνωστη φαρμακευτικη εταιρεια (δλδ, για να του κανει τετοιο δωρο ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ η εταιρεια, ποσα κερδη εδινε ο γιατρος στην εταιρεια? Ε?)
2) Μαθητης μου που η μανα του ηταν υπευθυνη της πνευμονολογικης σε νοσοκομειο, εφευγε για ταξιδακια 2-3 φορες το χρονο (ντισνευλαντ, Αγγλια κτλ κτλ) με ολα τα εξοδα πληρωμενα απο γνωστη εταιρεια (ο ιδιος μου ελεγε οτι ηταν ντεμεκ* για επιμορφωτικους σκοπους αλλα ολες τις μερες γυρναγαν)
Ξέρω καλά και από πρώτο χέρι, από συναδέλφους που δουλεύουν σε φαρμακευτικές εταιρείες, ότι πληρώνουν στους γιατρούς μέχρι και το ιδιωτικό σχολείο του παιδιού. Ακόμη κι εγώ έχω καρπωθεί τα οφέλη του "συνεδριακού τουρισμού", όπως λέγεται αυτό που αναφέρετε πολλοί για τα συνέδρια. Έχω κάνει κάποια ταξίδια, εντός Ελλάδος μόνο, με έξοδα εταιρειών. Ξέρω διευθύντρια του ΕΣΥ, που περηφανεύεται για τα ταξίδια σε όλο τον κόσμο και τις κρουαζιέρες που έκανε με έξοδα εταιρειών. Το ότι το λέει δημόσια χωρίς να ντρέπεται, σημαίνει ότι αυτή η πρακτική είναι πολύ διαδεδομένη και δεν θεωρείται στον ιατρικό χώρο επιλήψιμη.
Επίσης θα ήθελα να καταθέσω την προσωπική μου μαρτυρία στο εξής: Έχω δει πολλές φορές με τα ίδια μου τα μάτια, μου το έχουν ανενδοίαστα ομολογήσει και όλοι οι γιατροί που ξέρω και πιστέψτε με γνωρίζω πάρα πολλούς (μάλλον περισσότερους απ' ότι θα ήθελα) ότι κατά την περίοδο που κάνουν το αγροτικό τους, δέχονται επισκέψεις από εκπροσώπους εταιρειών (των λεγόμενων φασονατζήδων) οι οποίοι ωμά υπόσχονται συγκεκριμένα χρηματικά ποσά στους γιατρούς για να συνταγογραφούν τα δικά τους φάρμακα. Έχω δει τα λεφτά να αλλάζουν χέρια, δεν σας λέω υποθέσεις και φήμες. Μάλιστα υπήρξε περίπτωση (ενδεικτικά, όχι η μόνη) ασθενούς ο οποίος συνέχισε να παίρνει αντιβιοτικά επί δύο (2!!) χρόνια ενώ η λοίμωξή του είχε περάσει προ πολλού (χρειαζόταν δυο βδομάδες θεραπεία), μόνο και μόνο για να κονομάει ο αγροτικός. Το αστείο είναι ότι άλλαξαν δυο γιατροί σε αυτό το χρονικό διάστημα και οι δυο συνέχισαν την αντιβιοτική αγωγή του προκατόχου τους(πυροβολήστε τους, δεν αξίζουνε! Αν κάνουν αυτά στην αρχή της καριέρας τους, που υποτίθεται ότι είναι ακόμη νέοι και "αγνοί" σκέψου τι κάνουν αργότερα).

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Θέλεις να κάνουμε ένα γκάλοπ και να ρωτήσουμε εδώ τον κόσμο εάν έχει πάρει έστω και μια φορά κάτι δυνατότερο της ασπιρίνης/panadol/depon (κι αυτά ακόμα δέν έχουν λίγες παρενέργειες) χωρίς συνταγή ιατρού?
Δυστυχώς αγαπητή μου, οι περισσότεροι έχουν πάρει αντιφλεγμονώδη και, ακόμη χειρότερα, αντιβιοτικά χωρίς συνταγή γιατρού. Αν ρωτήσεις θα πάρεις τις απαντήσεις που αναφέρεις, απλά και μόνο γιατί στη συνείδηση του μέσου Έλληνα έχει εντέχνως ταυτιστεί το αντιβιοτικό και το αντιφλεγμονώδες με το αντιπυρετικό/παυσίπονο. Περί αντιβιοτικών και των τρομερών κινδύνων που κρύβει η αλόγιστη χρήση τους, θα επανέλθω.

Αρχική Δημοσίευση από porosis
Είναι επικίνδυνο να αντιμετώπιζουμε τους γιατρούς σαν αυθεντίες. Δεν είμαστε κατώτερα όντα() ούτε κατώτερης νοημοσύνης από τους γιατρούς. Χάρη στα βιβλία, internet η γνώση είναι διαθέσιμη και στους κοινούς θνητούς.
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
Καλά θα κάνεις ν' ακούς τους επιστήμονες, γιατί η ιατρική δεν είναι για τον καθένα. Είναι περίπλοκη επιστήμη και όχι ακριβώς θετική, αφού 1+1 όχι μόνο δεν κάνουν πάντα 2, αλλά το χειρότερο είναι ότι κανείς δεν ξέρει πόσο κάνουν. Θέλω να πω ότι οι γνώσεις της ιατρικής είναι ελλιπείς, όπως και όλων των επιστημών, και το φαινόμενο της ζωής τόσο χαοτικό που δεν είναι εύκολα κατανοητά όλα τα φαινόμενα, πόσο μάλλον για τους μη ειδικούς. Η σχετικά ασφαλής εξάσκηση της ιατρικής απαιτεί πολλά χρόνια τριβής κι εμπειρίας και ατέλειωτο διάβασμα. Ξέρω συγγενικό μου άτομο που, ενώ δεν είχε τις απαιτούμενες γνώσεις, αγόρασε μια ιατρική εγκυκλοπαίδεια και ξαφνικά καταλήφθηκε από φοβίες, έμμονες ιδέες και άλλα τρομερά πράγματα. Σήμερα την παρακολουθεί ψυχίατρος, του οποίου η πρώτη συμβουλή ήταν "Πετάξτε την εγκυκλοπαίδεια". Προσοχή: Εγώ δεν είμαι γιατρός, ούτε το βλέπω συντεχνιακά, ούτε καν τους συμπαθώ τους άτιμους. Απλά σου αναφέρω την τίμια επιστημονική μου γνώμη για το θέμα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με βάση τη λογική σου και τις όποιες γνώσεις σου είναι να αξιολογήσεις τον καλό γιατρό από τον άσχετο (υπάρχουν πολλοί, δυστυχώς κυκλοφορούν και πολλά πλαστά πτυχία ιατρικής) και να εμπιστευτείς αυτόν που πρέπει. Προσοχή!!! (Σοβαρολογώ απόλυτα)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 27-04-07 στις 10:31.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:22, 26-04-07:

Ζητώ συγνώμη που μονοπολώ τον χώρο, όμως το θέμα είναι ιδιαίτερα σοβαρό και τυχαίνει να το γνωρίζω από μέσα. Αγαπητέ γιατρέ, σε συγχαίρω για το θέμα που ξεκίνησες και σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ μαζί σου.

Λοιπόν...
Ξέρετε πόσες ασθένειες εκτός λοιμώξεων (δηλαδή ασθενειών που προκαλούνται από βακτήρια ιούς και άλλους μικροοργανισμούς) έχουν θεραπευτεί από τα φάρμακα που φτιάχνουν οι βιομηχανίες;......Μηδέν!! (Καμία). Αυτό δεν είναι εξυπνάδα του Χάους.
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που φαρμακευτικές βιομηχανίες σταμάτησαν τις έρευνες και απέλυσαν τους επιστήμονες-ερευνητές, ακριβώς τη στιγμή που κατασκεύασαν εμβόλιο για την αντιμετώπιση ασθενειών όπως η δυσεντερία κλπ, οι οποίες σκοτώνουν μερικές δεκάδες ως εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους κάθε χρόνο στον τρίτο κόσμο, και ήταν έτοιμοι ν' αρχίσουν τις κλινικές δοκιμές. Ο λόγος ήταν ότι οι εταιρείες έκριναν πως τις συμφέρει περισσότερο να πουλάνε διαρκώς αντιβιοτικά, παρά να καταπολεμήσουν οριστικά την ασθένεια με τη χρήση εμβολίου.
Λοιπόν, για την ώρα ο χρόνος μου τελείωσε, θα επανέλθω...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:14, 26-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Λοιπόν...
Ξέρετε πόσες ασθένειες εκτός λοιμώξεων (δηλαδή ασθενειών που προκαλούνται από βακτήρια ιούς και άλλους μικροοργανισμούς) έχουν θεραπευτεί από τα φάρμακα που φτιάχνουν οι βιομηχανίες;......Μηδέν!! (Καμία). Αυτό δεν είναι εξυπνάδα του Χάους.
Σίγουρα όχι, και σε πολλές περιπτώσεις ο οργανισμός καταστρέφεται από τα φάρμακα. Δυστυχώς δεν βρίσκω στο σπίτι ένα γερμανικό βιβλίο που είχα σχετικό με το θέμα. Πρέπει να 'ναι από αυτά τα δανεικά και αγύριστα αντικείμενα που δανείζω από δω κι από εκεί. Λοιπόν ο συγγραφέας του λέγεται Hans Ruesch και το βιβλίο λέγεται ''Die Pharma Story - η μεγάλη απάτη''. Παρουσιάζει συγκλονιστικά στοιχεία και ντοκουμέντα για τα καρτέλ των ιατρών και των φαρμακοβιομηχανιών. Σ'αυτό το βιβλίο ο συγγραφέας είχε παρουσιάσει ακόμα και στατιστικές που αποδείκνυαν ότι τα ποσοστά θνησιμότητας του πληθυσμού δεν έχουν επηρρεαστεί καθόλου θετικά παρά την τεράστια πρόοδο της ιατρικής. Επίσης ο Ruesch αποκάλυπτε τα αποτρόπαια εγκλήματα της επιστήμης με τα ζώα και αναρωτιόταν αν τελικά αξίζει τον κόπο να χρησιμοποιούνται με τέτοιο τρόπο τα ζώα με ουσιαστικό αποτέλεσμα μηδέν όπως πολύ σωστά έγραψες Great Chaos, ενώ τα τεράστια αυτά ποσά θα μπορούσαν να επενδύονται αναίμακτα για να εκπαιδεύονται οι μάζες έτσι ώστε να ζουν μια φυσική ζωή και να προλαμβάνουν την νόσο. Σε κάποιο σημείο έγραφε ότι τρεις τρόποι υπάρχουν για να κάνεις έναν άνθρωπο να αρρωστήσει από καρκίνο : Mεγάλη χειρουργική επέμβαση, έντονες ακτινοβολίες και μαζική χημειοθεραπεία. Και οι τρεις αυτές ''θεραπείες'' χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα σήμερα από την επίσημη ιατρική όταν είναι πια πολύ αργά για τον οργανισμό, όσο για πρόληψη και εκπαίδευση πληθυσμών δεν γίνεται κουβέντα. Πρέπει να το καταλάβουμε, η ασθένεια εξυπηρετεί το σύστημα και το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 02:09, 27-04-07:

Συνεχίζω λοιπόν…
Θα πρέπει να διευκρινίσω ότι η ιατρική έχει προοδεύσει πολύ, κατά τις τελευταίες δεκαετίες στη διαγνωστική και στη χειρουργική, ορθοπεδική (αποκατάσταση) κλπ. Έχει επίσης κάνει προόδους στην τεχνητή γονιμοποίηση, όμως προσωπικά αμφισβητώ ότι είναι για το καλό της ανθρωπότητας (παρακαλώ ας μη σχολιαστεί αυτό, η απάντηση θα είναι πολύ δυσνόητη).
Εδώ μιλάμε για τις φαρμακοβιομηχανίες.
Οι περισσότεροι από εσάς γνωρίζουν ότι η Αφρική, εκτός των άλλων, μαστίζεται από το AIDS. Μάλιστα υπάρχουν περιοχές με ποσοστό φορέων που αγγίζει το 80%. Πάρα πολλοί θα έχουν ακούσει ακόμη ότι η ασθένεια μεταδόθηκε στον άνθρωπο από τον πράσινο πίθηκο. Πόσοι όμως από σας γνωρίζουν ότι η απάντηση στο πώς ακριβώς συνέβη να μεταδοθεί τόσο μαζικά, έχει δοθεί και μάλιστα επισήμως; Γνωρίζετε ότι έχουν βρεθεί και "δικαστεί" (σε αυτό δεν είμαι απολύτως βέβαιος, μπορεί απλώς να εξετάστηκαν από μία εκ των γνωστών "επιτροπών", ξέρετε) οι υπαίτιοι και βέβαια ούτε πράσινοι ήταν ούτε πίθηκοι; Μια εταιρεία με έδρα τη Φιλαδέλφεια των ΗΠΑ, διεθνών συμφερόντων (βελγικών και άλλων) είχε στήσει εργαστήρια στο λεγόμενο Βελγικό Κονγκό με σκοπό να παρασκευάσει εμβόλια έναντι της πολιομυελίτιδας. Για την καλλιέργεια των ιών Polio χρησιμοποιήθηκαν κυτταροκαλλιέργειες από πράσινο πίθηκο, οι οποίες ήταν επιμολυσμένες από τον ιό HIV. Οι υπεύθυνοι της εταιρείας διαπίστωσαν το γεγονός όμως, όπως κατέθεσαν επισήμως, αποφάσισαν να μην καταστρέψουν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες εμβόλια που είχαν ήδη παρασκευάσει, με τη δικαιολογία ότι δεν γνώριζαν την επικινδυνότητα του ιού που θα μετέδιδαν στα παιδάκια που θα εμβολιάζονταν. Προσοχή: Αυτή είναι η ΕΠΙΣΗΜΗ εκδοχή του ζητήματος και μέχρι εδώ το έγκλημα είναι πλήρως στοιχειοθετημένο. Φυσικά κανείς δεν πήγε φυλακή, ποιος νοιάζεται άλλωστε για τα «αραπάκια». Βεβαίως το παρασκήνιο πίσω από αυτήν τη φρικτή ιστορία έχει αποτελέσει αντικείμενο, μάλλον δικαιολογημένα, πολλών θεωριών συνομωσίας, όμως εγώ δεν θα υπεισέλθω σε αυτές.

Οι μεγάλες αλήθειες στις μέρες μας δεν κρύβονται, απλά αναφέρονται μόνο μια φορά και μετά καλύπτονται από τόνους βιομάζας (για να μη πω κοπριάς και απολέσω την επιστημονική μου αξιοπιστία). Εγώ προσωπικά το άκουσα πριν κάποια χρόνια στα δελτία ειδήσεων του κρατικού καναλιού. Έκτοτε δεν ξαναπαίχτηκε ποτέ. Ευτυχώς το βρήκα αργότερα σε ένα βιβλίο του Γιώργου Στάμκου για τα μυστικά όπλα κι το διασταύρωσα. Στο πανεπιστήμιο βρήκα κι άλλους που γνώριζαν το θέμα.

Λεπτομέρεια: Λόγω της ασιτίας που μαστίζει αυτά τα παιδιά, το ανοσοποιητικό τους σύστημα δεν αντιδρά επαρκώς (ας πούμε πως δεν έχει τις δυνάμεις) κι έτσι τις περισσότερες φορές τα εμβόλια που τους γίνονται, όπως αυτό της πολιομυελίτιδας για παράδειγμα, δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Τα συμπεράσματα δικά σας…

Θα επανέλθω στο θέμα, με μια συναφή ιστορία, που περιγράφει τα κέρδη που είχαν οι εταιρείες από τις συνέπειες του παραπάνω εγκλήματος και πώς έσυραν στα δικαστήρια τη Νότιο Αφρική επειδή δεν είχε τη δυνατότητα να τους πληρώσει. Η ιστορία της δίκης των φαρμακευτικών εταιρειών εναντίον της Νοτιοαφρικανικής κυβέρνησης είναι πιο γνωστή από αυτήν που ανέφερα σήμερα. Μέχρι τότε, πάρτε το φάρμακό σας και περιμένετε. Αν κάποιος τη γνωρίζει, μπορεί να τη γράψει για να με ξεκουράσει, αφού έχω κι άλλα να πω επί του θέματος, έτσι κι αλλιώς. (Αν και νομίζω, αγαπητέ Δόκτορα, ότι μόνο οι δυο μας το διαβάζουμε το θέμα).

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 02:52, 27-04-07:

Συνεχίζω λοιπόν…
Θα πρέπει να διευκρινίσω ότι η ιατρική έχει προοδεύσει πολύ, κατά τις τελευταίες δεκαετίες στη διαγνωστική και στη χειρουργική, ορθοπεδική (αποκατάσταση) κλπ. Έχει επίσης κάνει προόδους στην τεχνητή γονιμοποίηση, όμως προσωπικά αμφισβητώ ότι είναι για το καλό της ανθρωπότητας (παρακαλώ ας μη σχολιαστεί αυτό, η απάντηση θα είναι πολύ δυσνόητη).
Εδώ μιλάμε για τις φαρμακοβιομηχανίες.
Οι περισσότεροι από εσάς γνωρίζουν ότι η Αφρική, εκτός των άλλων, μαστίζεται από το AIDS. Μάλιστα υπάρχουν περιοχές με ποσοστό φορέων που αγγίζει το 80%. Πάρα πολλοί θα έχουν ακούσει ακόμη ότι η ασθένεια μεταδόθηκε στον άνθρωπο από τον πράσινο πίθηκο. Πόσοι όμως από σας γνωρίζουν ότι η απάντηση στο πώς ακριβώς συνέβη να μεταδοθεί τόσο μαζικά, έχει δοθεί και μάλιστα επισήμως; Γνωρίζετε ότι έχουν βρεθεί και "δικαστεί" (σε αυτό δεν είμαι απολύτως βέβαιος, μπορεί απλώς να εξετάστηκαν από μία εκ των γνωστών "επιτροπών", ξέρετε) οι υπαίτιοι και βέβαια ούτε πράσινοι ήταν ούτε πίθηκοι; Μια εταιρεία με έδρα τη Φιλαδέλφεια των ΗΠΑ, διεθνών συμφερόντων (βελγικών και άλλων) είχε στήσει εργαστήρια στο λεγόμενο Βελγικό Κονγκό με σκοπό να παρασκευάσει εμβόλια έναντι της πολιομυελίτιδας. Για την καλλιέργεια των ιών Polio χρησιμοποιήθηκαν κυτταροκαλλιέργειες από πράσινο πίθηκο, οι οποίες ήταν επιμολυσμένες από τον ιό HIV. Οι υπεύθυνοι της εταιρείας διαπίστωσαν το γεγονός όμως, όπως κατέθεσαν επισήμως, αποφάσισαν να μην καταστρέψουν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες εμβόλια που είχαν ήδη παρασκευάσει, με τη δικαιολογία ότι δεν γνώριζαν την επικινδυνότητα του ιού που θα μετέδιδαν στα παιδάκια που θα εμβολιάζονταν. Προσοχή: Αυτή είναι η ΕΠΙΣΗΜΗ εκδοχή του ζητήματος και μέχρι εδώ το έγκλημα είναι πλήρως στοιχειοθετημένο. Φυσικά κανείς δεν πήγε φυλακή, ποιος νοιάζεται άλλωστε για τα «αραπάκια». Βεβαίως το παρασκήνιο πίσω από αυτήν τη φρικτή ιστορία έχει αποτελέσει αντικείμενο, μάλλον δικαιολογημένα, πολλών θεωριών συνομωσίας, όμως εγώ δεν θα υπεισέλθω σε αυτές.

Οι μεγάλες αλήθειες στις μέρες μας δεν κρύβονται, απλά αναφέρονται μόνο μια φορά και μετά καλύπτονται από τόνους βιομάζας (για να μη πω κοπριάς και απολέσω την επιστημονική μου αξιοπιστία). Εγώ προσωπικά το άκουσα πριν κάποια χρόνια στα δελτία ειδήσεων του κρατικού καναλιού. Έκτοτε δεν ξαναπαίχτηκε ποτέ. Ευτυχώς το βρήκα αργότερα σε ένα βιβλίο του Γιώργου Στάμκου για τα μυστικά όπλα κι το διασταύρωσα. Στο πανεπιστήμιο βρήκα κι άλλους που γνώριζαν το θέμα.

Λεπτομέρεια: Λόγω της ασιτίας που μαστίζει αυτά τα παιδιά, το ανοσοποιητικό τους σύστημα δεν αντιδρά επαρκώς (ας πούμε πως δεν έχει τις δυνάμεις) κι έτσι τις περισσότερες φορές τα εμβόλια που τους γίνονται, όπως αυτό της πολιομυελίτιδας για παράδειγμα, δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Τα συμπεράσματα δικά σας…

Θα επανέλθω στο θέμα, με μια συναφή ιστορία, που περιγράφει τα κέρδη που είχαν οι εταιρείες από τις συνέπειες του παραπάνω εγκλήματος και πώς έσυραν στα δικαστήρια τη Νότιο Αφρική επειδή δεν είχε τη δυνατότητα να τους πληρώσει. Η ιστορία της δίκης των φαρμακευτικών εταιρειών εναντίον της Νοτιοαφρικανικής κυβέρνησης είναι πιο γνωστή από αυτήν που ανέφερα σήμερα. Μέχρι τότε, πάρτε το φάρμακό σας και περιμένετε. Αν κάποιος τη γνωρίζει, μπορεί να τη γράψει για να με ξεκουράσει, αφού έχω κι άλλα να πω επί του θέματος, έτσι κι αλλιώς. (Αν και νομίζω, αγαπητέ Δόκτορα, ότι μόνο οι δυο μας το διαβάζουμε το θέμα).
Δεν ξερω για τους υπολοιπους, αλλα τουλαχιστον εγω το διαβαζω.

Για αυτο που λες παντως για το AIDS, μπορω να σου πω οτι - αν οχι οτι ειναι θεωρια συνωμοσιας- δεν εχει επιβεβαιωθει μεχρι στιγμης. Το αντιθετο μαλιστα. Εχουν εμφανιστει ερευνες που λενε οτι δεν θα μπορουσε να ειχε συμβει οπως το αναφερεις. Αν θες παντως, αναφερε καποιες πηγες που καταδεικνυουν την προελευση της μεταφορας του HIV απο χιμπατζηδες σε ανθρωπους.

Παράθεση

Wolfina (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Wolfina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Wolfina έγραψε στις 05:04, 27-04-07:

Υπάρχει γενικότερα μια τάση να προσδίδουμε ιατρικό περιεχόμενο σε διάφορα που συμβαίνουν στο σώμα μας (tendency of medicalization). Είναι και το γεγονός ότι ζούμε σε μια εποχή που όλα πωλούνται και αγοράζονται - τάση να προσδίδουμε στα αγαθά κάθε είδους εμπορική αξία - όπως υπάρχει παράλληλα και το σύνδρομο του καταναλωτή. Έπειτα σε συνδυασμό και με το κυνήγι της βολικότερης, ευκολότερης λύσης χωρίς αναστολές που να πηγάζουν από κάποια εγκατεστημένη ηθική ή με εύκολα ξεπεράσιμες αναστολές, όλα αυτά να συνυπάρχουν γίνεται ένα περίεργο κοκτέϊλ από το οποίο δεν θα μπορούσε να λείπει η διαφήμιση και πώληση φαρμάκων μέσω διαδικτύου και άλλα συναφή, η προώθηση ψυχοφαρμάκων από την κυρία Λίλα ή η πώληση γυαλών πρεσβυωπίας από τον περιπτερά.

Από την άλλη όλες αυτές οι κινήσεις μας, η εύκολη και άμεση καταφυγή στα φάρμακα, μπορεί να ενδεικνύουν και ανασφάλειες μας. Έπειτα το ότι θεωρούμε πως έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις να ξέρουμε τι παίρνουμε και γιατί το παίρνουμε χωρίς συνταγή γιατρού, κάνοντας τους γιατρούς του εαυτού μας, συμβαίνει γιατί γενικότερα είμαστε αλαζονικές οντότητες ή γιατί έχουμε τάσεις αυτοκαταστροφής.

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 10:26, 27-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Για αυτο που λες παντως για το AIDS, μπορω να σου πω οτι - αν οχι οτι ειναι θεωρια συνωμοσιας- δεν εχει επιβεβαιωθει μεχρι στιγμης. Το αντιθετο μαλιστα. Εχουν εμφανιστει ερευνες που λενε οτι δεν θα μπορουσε να ειχε συμβει οπως το αναφερεις. Αν θες παντως, αναφερε καποιες πηγες που καταδεικνυουν την προελευση της μεταφορας του HIV απο χιμπατζηδες σε ανθρωπους.
Οι έρευνες πολλάκις λένε αυτό που θέλει εκείνος που πληρώνει τα κονδύλια. Υπάρχουν μεγάλα συμφέροντα πίσω από αυτήν την ιστορία. "Η προπαγάνδα, έλεγε ο θείος Αδόλφος, έχει πάρει διαζύγιο από την αλήθεια και την ηθική". Το βιβλίο είναι το "Μυστικά Όπλα" (ή κάπως έτσι, δεν το έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου) του Γιώργου Στάμκου, εκδόσεις Αρχέτυπο. Επαναλαμβάνω ότι το έπαιξε και η επίσημη τηλεόραση και ότι το ξέρουν κι άλλοι συνάδελφοι και καθηγητές του βιολογικού και φυσικού με τους οποίους το έχω συζητήσει. Το βιβλίο του Στάμκου, όσον αφορά το κεφάλαιο βιοτρομοκρατία, έχει σωστές πηγές, τις έχω ελέγξει. Εγώ δεν είμαι προπαγανδιστής. Όποιος ενδιαφέρεται ψάχνει. Όταν βρω το βιβλίο, κάπου εδώ το έχω που να πάρει, θα σας δώσω κι άλλες λεπτομέρειες.

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Το λες χαριτολογώντας, ξέρω, αλλά το στέκι μας έχει πάνω από 2000 μέλη και τα γραπτά σου διαβάζονται (με ένα google search)από πολλούς άλλους που ενδιαφέρονται.
Θεωρώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα. …και ίσως…επικίνδυνο?
Δεν γλιτώνω το Γκουαντάναμο, δεν γλιτώνω. Ελπίζω να κάνετε ένα φόρουμ διαμαρτυρίας για τη σωτηρία του Μεγάλου Χάους, αν χρειαστεί.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 21:34, 27-04-07:

Επεσε συρμα....
ΜΗΝ ΣΤΡΙΜΩΧΝΕΣΤΕ

Λοιπον, πλακα πλακα,
διαβαζα πριν λιγο καιρο για την FDA και την Αμερικανικη Ψυχιατρικη Εταιρεια.
Εχουν ξεφυγει λιγο.
Ολοι αυτοι που αναρωτιουνται αν ισχυουν αυτα που λεει ο Great Chaos, ας μαθουν οτι ο αντιστοιχος αμερικανικος ΕΟΦ (FDA) εχει προεδρο μεγαλοστελεχος φαρμακευτικης εταιρειας.
Δλδ πως θα σας φαινοταν αν ο ΕΟΦ ειχε προεδρο τον Γιαννακοπουλο? (τον ασπιρινη ντε, τον προεδρο του ΠΑΟ)

Κατι για διαπλεκομενα, διαφθορα κτλ κτλ μου'ρχεται στο μυαλο (ΧΩΡΙΣ να περναει μεσα απ'το μυαλο...καλα? να λειπουν τα υπονοουμενα )

Παράθεση

Wolfina (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Wolfina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Wolfina έγραψε στις 06:48, 28-04-07:

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
Καλά θα κάνεις ν' ακούς τους επιστήμονες, γιατί η ιατρική δεν είναι για τον καθένα. Είναι περίπλοκη επιστήμη και όχι ακριβώς θετική, αφού 1+1 όχι μόνο δεν κάνουν πάντα 2, αλλά το χειρότερο είναι ότι κανείς δεν ξέρει πόσο κάνουν. Θέλω να πω ότι οι γνώσεις της ιατρικής είναι ελλιπείς, όπως και όλων των επιστημών, και το φαινόμενο της ζωής τόσο χαοτικό που δεν είναι εύκολα κατανοητά όλα τα φαινόμενα, πόσο μάλλον για τους μη ειδικούς. Η σχετικά ασφαλής εξάσκηση της ιατρικής απαιτεί πολλά χρόνια τριβής κι εμπειρίας και ατέλειωτο διάβασμα. Ξέρω συγγενικό μου άτομο που, ενώ δεν είχε τις απαιτούμενες γνώσεις, αγόρασε μια ιατρική εγκυκλοπαίδεια και ξαφνικά καταλήφθηκε από φοβίες, έμμονες ιδέες και άλλα τρομερά πράγματα. Σήμερα την παρακολουθεί ψυχίατρος, του οποίου η πρώτη συμβουλή ήταν "Πετάξτε την εγκυκλοπαίδεια". Προσοχή: Εγώ δεν είμαι γιατρός, ούτε το βλέπω συντεχνιακά, ούτε καν τους συμπαθώ τους άτιμους. Απλά σου αναφέρω την τίμια επιστημονική μου γνώμη για το θέμα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με βάση τη λογική σου και τις όποιες γνώσεις σου είναι να αξιολογήσεις τον καλό γιατρό από τον άσχετο (υπάρχουν πολλοί, δυστυχώς κυκλοφορούν και πολλά πλαστά πτυχία ιατρικής) και να εμπιστευτείς αυτόν που πρέπει. Προσοχή!!! (Σοβαρολογώ απόλυτα)
Μεγάλη αλήθεια.

Η αξιολόγηση του καλού γιατρού από τον άσχετο είναι πολύ δύσκολο κομμάτι όμως. Μπορεί να στοιχίσει τη ζωή ενός ανθρώπου και μετά; Τι σημασία έχουν τα περί ιατρικής αμέλειας; Κάποια στιγμή θα γράψω μια μικρή προσωπική ιστοριούλα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:48, 28-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Wolfina
Μεγάλη αλήθεια.
Η αξιολόγηση του καλού γιατρού από τον άσχετο είναι πολύ δύσκολο κομμάτι όμως. Μπορεί να στοιχίσει τη ζωή ενός ανθρώπου και μετά; Τι σημασία έχουν τα περί ιατρικής αμέλειας; Κάποια στιγμή θα γράψω μια μικρή προσωπική ιστοριούλα.
Κατ' αρχήν θα ήθελα, πριν συνεχίσω τη διήγησή μου, να κάνω μια απαραίτητη διευκρίνηση. Όταν μίλησα για την ιστορία των αγροτικών γιατρών και των φασονατζήδων αντιπροσώπων φαρμακευτικών εταιρειών, χωρίς να το θέλω το γενίκευσα. Δεν δέχονταν όλοι οι νεαροί γιατροί αυτήν τη συναλλαγή. Παρολαυτά, το φαινόμενο, όπως διαπίστωσα ήταν αρκετά γενικευμένο.
Καλή μου λύκαινα, θα πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι ασθενείς, κι ένας τρόπος για να το κάνουμε αυτό είναι αυτά που έλεγε ο Porosis για μελέτη, διαδίκτυο κλπ. Μέχρι εκεί όμως. Κανείς δεν μπορεί να κάνει το γιατρό και η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Καλό είναι να έχουμε έναν γιατρό που έχει αποδείξει ότι είναι επιστήμονας κι όχι έμπορος και εκμεταλλευτής και να ξαναπηγαίνουμε σ' αυτόν.
Θέλω όμως να τονίσω κάτι
: Το ιατρικό λάθος είναι συστατικό και αναπόφευκτο μέρος του συστήματος. Οι διεθνείς μελέτες αναφέρουν ότι δεν μπορεί να εξαλειφθεί. Οι γιατροί δεν είναι θεοί, όσο κι αν είναι αναγκασμένοι να περιβάλλουν τον εαυτό τους με ένα μύθο, για να κάνουν τον ασθενή να πιστέψει και να έχει θετική προδιάθεση απέναντι στη θεραπεία. Ο μύθος του γιατρού είναι απαραίτητος για να δουλέψει το φαινόμενο placebo (όχι το συγκρότημα), από την άλλη μεριά οι γιατροί είναι αιχμάλωτοι του μύθου τους και δεν τους συγχωρείται κανένα λάθος. Αν δει κανείς την ιατρική επιστήμη από μέσα, θα καταλάβει πόσο εύκολο και πιθανό είναι το λάθος. God be with us λοιπόν!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:06, 28-04-07:

Κατ' αρχήν θα ήθελα, πριν συνεχίσω τη διήγησή μου, να κάνω μια απαραίτητη διευκρίνηση. Όταν μίλησα για την ιστορία των αγροτικών γιατρών και των φασονατζήδων αντιπροσώπων φαρμακευτικών εταιρειών, χωρίς να το θέλω το γενίκευσα. Δεν δέχονταν όλοι οι νεαροί γιατροί αυτήν τη συναλλαγή. Παρολαυτά, το φαινόμενο, όπως διαπίστωσα ήταν αρκετά γενικευμένο.
Καλή μου λύκαινα, θα πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι ασθενείς, κι ένας τρόπος για να το κάνουμε αυτό είναι αυτά που έλεγε ο Porosis για μελέτη, διαδίκτυο κλπ. Μέχρι εκεί όμως. Κανείς δεν μπορεί να κάνει το γιατρό και η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Καλό είναι να έχουμε έναν γιατρό που έχει αποδείξει ότι είναι επιστήμονας κι όχι έμπορος και εκμεταλλευτής και να ξαναπηγαίνουμε σ' αυτόν.
Θέλω όμως να τονίσω κάτι: Το ιατρικό λάθος είναι συστατικό και αναπόφευκτο μέρος του συστήματος. Οι διεθνείς μελέτες αναφέρουν ότι δεν μπορεί να εξαλειφθεί. Οι γιατροί δεν είναι θεοί, όσο κι αν είναι αναγκασμένοι να περιβάλλουν τον εαυτό τους με ένα μύθο, για να κάνουν τον ασθενή να πιστέψει και να έχει θετική προδιάθεση απέναντι στη θεραπεία. Ο μύθος του γιατρού είναι απαραίτητος για να δουλέψει το φαινόμενο placebo (όχι το συγκρότημα), από την άλλη μεριά οι γιατροί είναι αιχμάλωτοι του μύθου τους και δεν τους συγχωρείται κανένα λάθος. Αν δει κανείς την ιατρική επιστήμη από μέσα, θα καταλάβει πόσο εύκολο και πιθανό είναι το λάθος. God be with us λοιπόν!
Επιτέλους, διάβασα κάτι από σένα με το οποίο συμφωνώ απόλυτα.
Μόνο που θα έπρεπε να έχεις ξεκινήσει την κουβέντα, από αυτό το ποστ, και μετά να αναφέρεις όλα τα προηγούμενα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:11, 28-04-07:

Όλοι -ακόμα και η κοινή λογική- λένε πως πρέπει να διαλέγουμε με πολύ προσοχή το γιατρό μας.
Πώς όμως θα το κάνουμε αυτό χωρίς να έχουμε ιατρικές γνώσεις?
Δεν είναι και καρπούζι να πωλείται με το μαχαίρι...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:16, 28-04-07:

Χωρίς αυτό να είναι απόλυτο, ο γιατρός θα πρέπει να σου εμπνεύσει εμπιστοσύνη. Θα καταλάβεις πολλά πράγματα από τον τρόπο που θα ακούσει αυτά που θα του πεις, από τον τρόπο που θα σου μιλήσει, και από την γενικότερη συμπεριφορά απέναντι σε σένα και το πρόβλημά σου.
Αφού δεν μπορείς να κρίνεις από το αποτέλεσμα, τα παραπάνω πολλές φορές θα σε οδηγήσουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:18, 28-04-07:

Όλοι -ακόμα και η κοινή λογική- λένε πως πρέπει να διαλέγουμε με πολύ προσοχή το γιατρό μας.
Πώς όμως θα το κάνουμε αυτό χωρίς να έχουμε ιατρικές γνώσεις?
Δεν είναι και καρπούζι να πωλείται με το μαχαίρι...
Μπορείς όμως να προσπαθείς να είσαι ρεαλιστής και να κοιτάζεις αν σε βλέπει σαν άνθρωπο ή σαν πορτοφόλι.
Μπορείς να παίρνεις και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη πριν προχωρήσεις σε κάτι σοβαρό.
Μπορείς να εμπιστευτείς κι ένα φίλο ή γνωστό που στον έχει συστήσει

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:53, 28-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Μπορείς όμως να προσπαθείς να είσαι ρεαλιστής και να κοιτάζεις αν σε βλέπει σαν άνθρωπο ή σαν πορτοφόλι.
Μπορείς να παίρνεις και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη πριν προχωρήσεις σε κάτι σοβαρό. Μπορείς να εμπιστευτείς κι ένα φίλο ή γνωστό που στον έχει συστήσει
Επιτέλους, διάβασα κάτι από σένα με το οποίο συμφωνώ απόλυτα.
Μόνο που θα έπρεπε να έχεις ξεκινήσει την κουβέντα, από αυτό το ποστ, και μετά να αναφέρεις όλα τα προηγούμενα.
Απολογούμαι αγαπητέ Πειρατά. Πράγματι έπρεπε να διευκρινίσω νωρίτερα, όμως μάλλον με παρέσυρε ένας Χαοτικός άνεμος ενθουσιασμού. Δεν έχω τη συνήθεια να ισοπεδώνω τα πάντα κι αυτός είναι και ο λόγος που αντιδρώ κάπως όταν κατηγορούν συλλήβδην τους Έλληνες προσπαθώντας να μιλήσουν για τους τύπους που γενικά μας τη δίνουν. (Από άλλο θέμα μεν, επίκαιρο δε). Το Μέγα Χάος περιέχει ανεκδήλωτες όλες τις potentialities κι έτσι τίποτε δεν αποκλείεται, όχι μόνο να συμφωνήσεις εσύ μαζί μου αλλά ακόμη ακόμη να συμφωνήσω κι εγώ με την Κ.Ε. (no shit)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:01, 29-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Μπορείς να παίρνεις και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη πριν προχωρήσεις σε κάτι σοβαρό.
Μπορείς να εμπιστευτείς κι ένα φίλο ή γνωστό που στον έχει συστήσει
Μπορεί να μη σε βλέπει σαν πορτοφόλι, να είναι απλά κακός/ανεπαρκής γιατρός.
Εάν πάρεις δεύτερη γνώμη και είναι διαφορετική από την πρώτη τότε έχεις δύο γνώμες και χρειάζεσαι και μια τρίτη! Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε?
Αν είναι και η τρίτη δε, διαφορετική...

Είναι και λίγο Lotto, μη μου πείτε όχι... Γιατί και γιατρός φίλου να είναι, ποτέ δεν ξέρεις...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:25, 29-04-07:

Στην Ελλάδα, δεν ξέρω για παραέξω, οι γιατροί είναι πάντα ο εύκολος στόχος επιθέσεων, μάλλον γιατί φοβόμαστε τόσο πολύ για το τομαράκι μας, που απαιτούμε να έχουν τα χαρίσματα του Ιησού και των 12 αποστόλων και νά' ρθουν να μας σώσουν. Το εμπόριο της ιατρικής δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Θα τονίσω ότι σε μεγάλο βαθμό είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι, αφού ανεχόμαστε το άθλιο ΕΣΥ (Τώρα επί Αβραμόπουλου μετονομάστηκε σε ΕΓΩ), με τους κάκιστους μισθούς, δεχόμαστε ένας επιμελητής του ΕΣΥ να παίρνει λιγότερα από έναν μπάτσο ή έναν δάσκαλο, ανεχόμαστε το άθλιο καθεστώς των εφημεριών γιατί εμάς έτσι μας βολεύει, χωρίς να σκεφτούμε ότι ένας παθολόγος που εργάζεται επί 32 ώρες συνεχώς και έχει εξετάσει καμιά εκατοστή ασθενών, ή ακόμη χειρότερα ένας χειρουργός, ε στον εκατοστό πρώτο είναι πιθανότατο να κάνει το λάθος, αφού μάλλον δεν βλέπει πια μπροστά του. Δεχόμαστε τα ελάχιστα κονδύλια που διαθέτει η πολιτεία για την υγεία μας, τα οποία σε μεγάλο βαθμό αρπάζονται (με τη συνενοχή των διευθυντών του ΕΣΥ) από τις εταιρείες φαρμάκων και διαγνωστικών), πληρώνουμε περισσότερα απ' όλους τους Ευρωπαίους για ιδιωτική περίθαλψη, άρα οι έμποροι-γιατροί έχουν πρόσφορο έδαφος ν' αναπτυχθούν, κι όταν τελικά βρούμε μοιραία μπροστά μας την ατέλειωτη λίστα αναμονής του ΕΣΥ, δεν βαριέσαι αδερφέ, θα λαδώσουμε τον κακοπληρωμένο και καταπιεσμένο γιατρό και θα φάμε τη σειρά αυτού που δεν έχει να πληρώσει.
Απόδειξη αυτού που λέω είναι ότι ενώ το θέμα μας είναι "Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας" εμείς το ρίξαμε στους γιατρούς και αφήσαμε την ιατρική και την φαρμακοβιομηχανία. Τώρα θα μου πείτε "ρε Χάος, αφού το θέμα είναι το κατεστημένο της ιατρικής, είναι άσχετο να μιλάμε για τους γιατρούς;" Δεν ευθύνονται οι γιατροί για την ιατρική που διδάσκονται, οι περισσότεροι Δόκτορα, πιστεύουν στ' αλήθεια ότι αυτή είναι η ιατρική και ότι κάνουν το καλύτερο για τους ασθενείς τους, όσο αν εσύ ή εγώ πιστεύουμε ότι υπάρχουν κι άλλοι πιθανοί τρόποι να θεραπεύσεις κάποιον, με μεθόδους λιγότερο επεμβατικές. Καπετάνιο τι έχεις να πεις γι' αυτά, νομίζω ότι κι εσένα σε απασχολούν, ή όχι;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:49, 29-04-07:

Πάντως μέχρι σήμερα δεν έτυχε να γνωρίσω κανένα γιατρό που να παραδεχτεί το λάθος του, ή ακόμα καλύτερα να παραδεχτεί πως δεν μπορεί να σε βοηθήσει πριν σε κάνει πειραματόζωο και σε χρεώσει κι από πάνω.

Ένας γυναικολόγος που παραλίγο να μου στερήσει τη ζωή με μια "μισή" έκτρωση που μου έκανε, είπε κατόπιν στον τότε συζυγό μου, πως η ευθύνη ήταν δική μου, γιατί αυτός είχε δουλέψει με τις τσιγγάνες στην Πάτρα και δεν είχε αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, επειδή εκείνες όταν έκαναν έκτρωση ήξεραν τι ήθελαν ενώ εγώ ήθελα να το κρατήσω το μωρό και γι' αυτό δεν πέτυχε η επέμβαση... (τεσπα, τα έχω πει σε άλλο thread, ας μην επαναλαμβάνομαι)

Όσο για τους μισθούς των γιατρών, ...τι να σου πω...Έχω να παλέψω για το δικό μου μισθό που μεγαλώνω ένα παιδί με 900 ευρώ το μήνα και χωρίς τη συμπαράσταση του πατέρα. Και τρέμω μη χρειαστεί να τα δώσω σε κανέναν από αυτούς τους γιατρούς για να μου υποσχεθεί πως θα με κάνει καλά.... Όταν είναι η σειρά σου στο κρεβάτι του πόνου, πιστεύεις πως θα ασχοληθείς με το σάπιο σύστημα και το πως δεν θα συμβάλλεις κι εσύ στη σαπίλα του, ή θα κοιτάξεις να γίνεις καλά? Εσύ ή πολύ χειρότερα το παιδί σου, ή κάποιος δικός σου?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:33, 30-04-07:

Eτάξει, δεν θα υποχρεωθώ εγώ να υπερασπιστώ όλους τους γιατρούς τους κόσμου, όμως νομίζω οτι είμαστε 1000% υπερβολικοί σε όλα.
Γιατί ασχολούμαστε μόνο με τον "κακό" γιατρό που θα κάνει λάθος, ή θα πάρει φακελάκι ή δεν θα κάνει σωστά τη δουλειά του, και όχι με όλες τις άλλες εργασιακές ομάδες; Μήπως ο γιατρός διαφέρει σε κάτι ή μήπως κινείτε σε άλλη σφαίρα από όλους τους άλλους; Δεν σας έτυχε ποτέ να ¨λαδώσετε¨κανέναν άλλον δημόσιο λειτουργό, ή μήπως δεν είναι οι πολεοδομίες οι ναοί της διαφθοράς;
Και γιατί ποτέ δεν αναφέρθηκε μια περίπωση από κάποιον όπου να συγχέρει το γιαρό του για τη σωστή αντιμετώπιση σε κάτι;
Μα ακόμα και τα εμβόλια που κάναμε μωρά στο γιατρό δεν τα χρωστάμε;
Γιατί θεωρούμε μια σωστή αντιμετώπιση ως δεδομένη, και κατηγορούμε τους πάντες αν κάτι δεν πάει καλά;
Ολοι έχουμε την απαίτηση από το γιατρό να μας κάνει καλά, πόσοι από εμάς όμως έχουμε το κουράγιο να ακούσουν μια αλήθεια;
"Φίλε μου δεν μπορείς να γίνεις καλά, η ασθένειά σου εξελίσεται δυσάρεστα"
Αυτό δεν είναι παραδοχή λάθους του γιατρού, είναι παραδοχή οτι η επιστήμη της ιατρικής δεν έχει φτάσει σε σημείο να κάνει θαύματα, εδώ ο άνθρωπος επιστήμονας, έχει όρια και τα όρια του φτάνουν μέχρι εκεί.
Αν εσύ (π.χ.) πίνεις, καπνίζεις, τρως ό,τι θέλεις, και ό,τι να'ναι, έρχεσαι στα 50 σου μισό βήμα πριν το έμφραγμα, και δεν είσαι διαθετειμένος να αλλάξεις συμπεριφορά, εγώ τι μπορώ να κάνω;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:05, 30-04-07:

Eτάξει, δεν θα υποχρεωθώ εγώ να υπερασπιστώ όλους τους γιατρούς τους κόσμου, όμως νομίζω οτι είμαστε 1000% υπερβολικοί σε όλα.
Κανένας λόγος να υπερασπιστείς όλους τους γιατρούς... Το "όλους" είναι "τσουβάλιασμα" και δε νομίζω πως χρειάζεται να μιλάμε για όοολους...
Γιατί ασχολούμαστε μόνο με τον "κακό" γιατρό που θα κάνει λάθος, ή θα πάρει φακελάκι ή δεν θα κάνει σωστά τη δουλειά του, και όχι με όλες τις άλλες εργασιακές ομάδες; Μήπως ο γιατρός διαφέρει σε κάτι ή μήπως κινείτε σε άλλη σφαίρα από όλους τους άλλους; Δεν σας έτυχε ποτέ να ¨λαδώσετε¨κανέναν άλλον δημόσιο λειτουργό, ή μήπως δεν είναι οι πολεοδομίες οι ναοί της διαφθοράς;
Η απάντηση είναι πολύ απλή: Γιατί το τόπικ είναι σχετικό με την ιατρική
Και γιατί ποτέ δεν αναφέρθηκε μια περίπωση από κάποιον όπου να συγχέρει το γιαρό του για τη σωστή αντιμετώπιση σε κάτι;
Εμένα ο γιατρός μου με έσωσε από βέβαιο θάνατο. Δεν το έχω πει, μια και δύο...οκτακόσιες φορές το έχω πει Συνηθίζουμε να μιλάμε για τα άσχημα γιατί αυτά είναι που μας τρομάζουν και μας απασχολούν και νιώθουμε την ανάγκη να τα αλλάξουμε.
Αλοίμονο, δεν έχουμε (έχω) κανένα αποθυμένο με τους γιατρούς, κάθε άλλο! αλλά να μην κουβεντιάσουμε για τα άσχημα του συστήματος?
Μα ακόμα και τα εμβόλια που κάναμε μωρά στο γιατρό δεν τα χρωστάμε;
Don't get me started με τα εμβόλια...
Γιατί θεωρούμε μια σωστή αντιμετώπιση ως δεδομένη, και κατηγορούμε τους πάντες αν κάτι δεν πάει καλά;
Δεν τη θεωρούμε δεδομένη αλλά την ποθούμε! Ε κακό είναι να πηγαίνεις στο γιατρό με τον πόθο να σε κάνει καλά? Άλλο πάλι κι αυτό!
Ολοι έχουμε την απαίτηση από το γιατρό να μας κάνει καλά, πόσοι από εμάς όμως έχουμε το κουράγιο να ακούσουν μια αλήθεια;
"Φίλε μου δεν μπορείς να γίνεις καλά, η ασθένειά σου εξελίσεται δυσάρεστα"
Είναι καλύτερα δηλαδή να σε βάλει στο νοσοκομείο και να δοκιμάσει επάνω σου ότι περνάει απ΄το μορφωμένο κεφάλι του, να σε χρεώσει αντίστοιχα και μετά να πεθάνεις? Δε σας καταλαβαίνω...
Μακάρι να είχαμε γιατρούς που να έλεγαν "Φίλε μου εγώ δεν ξέρω να σε κάνω καλά, η ασθένειά σου εξελίσεται δυσάρεστα και δεν θέλω να σε ταλαιπωρώ τσάμπα..."
Στο κάτω-κάτω καλύτερα να περάσεις τις τελαυταίες σου ώρες στο σπίτι κοντά στους δικούς σου και όχι σε κάποιο απρόσωπο δωμάτιο κάποιου αφιλόξενου νοσοκομείου...
Αν εσύ (π.χ.) πίνεις, καπνίζεις, τρως ό,τι θέλεις, και ό,τι να'ναι, έρχεσαι στα 50 σου μισό βήμα πριν το έμφραγμα, και δεν είσαι διαθετειμένος να αλλάξεις συμπεριφορά, εγώ τι μπορώ να κάνω;
Επιτέλους συμφωνούμε!

Να τι διάβαζα σήμερα το πρωί καθώς ερχόμουν στη δουλειά:

Ενας στους τρεις Ελληνες καταναλώνει καθημερινά φάρμακα

Επειδή αρχίζω να νιώθω ότι μονοπωλώ το θέμα και επειδή δεν έχω γινάτι απέναντι στους γιατρούς και στην ιατρική επιστήμη, σταμάω εδώ.

Υπάρχουν άριστοι επιστήμονες που πραγματικά προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο, όπως σε όλα τα επαγγέλματα. Υπάρχουν όμως και κακοί επαγγελματίες και επειδή μιλάμε για ΙΑΤΡΙΚΗ (για την υγεία μας δηλαδή) μας πειράζει κομματάκι περισσότερο. (Όπως μας πειράζει πολύ και ο κακός ΔΑΣΚΑΛΟΣ).

Αυτό που γράφει το άρθρο είναι το σημαντικό. Πως θα εκπαιδευτούμε όλοι να καταναλώνουμε λιγότερα φάρμακα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 30-04-07 στις 09:12.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:12, 30-04-07:

Υπάρχουν άριστοι επιστήμονες που πραγματικά προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο, όπως σε όλα τα επαγγέλματα. Υπάρχουν όμως και κακοί επαγγελματίες και επειδή μιλάμε για ΙΑΤΡΙΚΗ (για την υγεία μας δηλαδή) μας πειράζει κομματάκι περισσότερο. (Όπως μας πειράζει πολύ και ο κακός ΔΑΣΚΑΛΟΣ).

Αυτό που γράφει το άρθρο είναι το σημαντικό. Πως θα εκπαιδευτούμε όλοι να πίνουμε λιγότερα φάρμακα...
Κατ΄αρχάς έχω ξαναπεί οτι αν θέλουμε να προσάψουμε ευθύνες σε κάποιους, αυτό που όλοι αναφέρουμε τελευταίο, και το έχω μαρκάρει, θα έπρεπε να το αναφέρουμε πρώτο, έτσι για να κάνουμε μια μικρή προσπάθεια να ξεχωρίσουμε κάποιους που κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Είναι τουλάχιστον άδικο να χαρακτηρίζουμε μια ολόκληρη επιστήμη χρησιμοποιώντας σαν κριτήριο αποκλειστικά και μόνο προσωπικά μας παραδείγματα. Και επιμένω στο θέμα των εμβολίων, γιατί όλοι θεωρούμε τα πάντα δεδομένα, σαν κάποιος δηλαδή να μας χρωστάει υποχρέωση και να ζούμε υγιείς.
Ε, δεν είναι έτσι.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:18, 30-04-07:

Για το άρθρο που παρέθεσα, σαν γιατρός, δεν έχεις να σχολιάσεις τίποτα?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:31, 30-04-07:

Χρειάζεται να σχολιάσω;
Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από ότι αναφέρει η έρευνα.
Κάθε μέρα συνοστίζωνται εκατοντάδες ηλικιωμένοι έξω από το γραφείο μόνο για να γράψουν φάρμακα!!!
Βλέπουμε δεκάδες φορές παραπάνω ανθρώπους για συνταγογράφηση παρά για επίσκεψη.
Το υπουργείο μας έχει θέσει συγκεκριμένο όριο στη συνταγογράφηση, δεν μπορείς πλέον να γράφεις απεριόριστα και ανεξέλεγκτα, πλέον υπάρχουν σαφή όρια.
Αντε όμως να το εξηγήσεις στον παπού και τη γιαγιά που 20 χρόνια τώρα έπαιρναν αυτά τα φάρμακα χωρίς να έχουν επανεξεταστεί ποτέ.
Ο κόσμος είναι εξαρτημένος από τα χάπια του, νομίζει οτι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτά.
Αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζυμε κάθε μέρα σχεδόν, και δεν είναι λίγοι αυτοί που είχαν το θάρρος να παραπονεθούν και στη διοίκηση του νοσοκομείου γιατί δεν τους γράφουμε φάρμακα.
Αλλά δεν θα πάω εγώ φυλακή (όπως πήγαν κάποιοι συνάδελφοι γιατροί και φαρμακοποιοί) επειδή ο παπούς δεν καταλαβαίνει.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 16:38, 30-04-07:

Ξέρω συγγενικό μου άτομο που, ενώ δεν είχε τις απαιτούμενες γνώσεις, αγόρασε μια ιατρική εγκυκλοπαίδεια και ξαφνικά καταλήφθηκε από φοβίες, έμμονες ιδέες και άλλα τρομερά πράγματα. Σήμερα την παρακολουθεί ψυχίατρος, του οποίου η πρώτη συμβουλή ήταν "Πετάξτε την εγκυκλοπαίδεια".
Παρέμβαση:
Κι εγώ ξέρω προσωπικά άτομο που το έπαθε αυτό! Πιο προσωπικά δε γίνεται...
Βεβαίως δε χρειάστηκε η βοήθεια κάποιου ειδικού, πόσο μάλλον ψυχίατρου.

Απλά πήρα την απόφαση ότι ο καθένας στην επιστήμη του, ή στην τέχνη του κοκ. Όταν δεν έχεις το απαραίτητο υπόβαθρο να κατανοήσεις κάποιες ενδείξεις, το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου είναι να τις αξιολογείς στηριζόμενος σε προσωπική ημιμάθεια. Και μαντέψτε, από τότε που σταμάτησα να διαβάζω σχετικά άρθρα και μετά δεν έχω ξανααρρωστήσει ποτέ!

(Αν και παρεμπιπτόντως έχω ακούσει πολλές φορές για γιατρούς, οι οποίοι ειδικά στη διάρκεια των σπουδών τους, όλο και από καμία λευχαιμία και κανέναν AIDS πίστεψαν ότι υποφέρουν ).

Great Chaos u rock!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:01, 30-04-07:

Χρειάζεται να σχολιάσω;
Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από ότι αναφέρει η έρευνα.
Κάθε μέρα συνοστίζωνται εκατοντάδες ηλικιωμένοι έξω από το γραφείο μόνο για να γράψουν φάρμακα!!!
Βλέπουμε δεκάδες φορές παραπάνω ανθρώπους για συνταγογράφηση παρά για επίσκεψη.
Το υπουργείο μας έχει θέσει συγκεκριμένο όριο στη συνταγογράφηση, δεν μπορείς πλέον να γράφεις απεριόριστα και ανεξέλεγκτα, πλέον υπάρχουν σαφή όρια.
Αντε όμως να το εξηγήσεις στον παπού και τη γιαγιά που 20 χρόνια τώρα έπαιρναν αυτά τα φάρμακα χωρίς να έχουν επανεξεταστεί ποτέ.
Ο κόσμος είναι εξαρτημένος από τα χάπια του, νομίζει οτι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτά.
Αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζυμε κάθε μέρα σχεδόν, και δεν είναι λίγοι αυτοί που είχαν το θάρρος να παραπονεθούν και στη διοίκηση του νοσοκομείου γιατί δεν τους γράφουμε φάρμακα.
Αλλά δεν θα πάω εγώ φυλακή (όπως πήγαν κάποιοι συνάδελφοι γιατροί και φαρμακοποιοί) επειδή ο παπούς δεν καταλαβαίνει.
Αυτό που αναφέρει ο καπετάνιος (και γιατρός, my captain?) είναι ένα από τα σημεία για τα οποία οι επικριτές των φαρμακευτικών εταιρειών τις έχουν συχνά κατηγορήσει. Υποτίθεται ότι σε μεγάλο βαθμό οι φαρμακευτικές εταιρείες ευθύνονται για την καλλιέργεια αυτής της νοοτροπίας. Από τις προσωπικές εμπειρίες που παρέθεσα νωρίτερα στο θέμα αυτό, μάλλον κι εγώ κλίνω προς αυτήν την άποψη

Αρχική Δημοσίευση από edad_nueva
(Αν και παρεμπιπτόντως έχω ακούσει πολλές φορές για γιατρούς, οι οποίοι ειδικά στη διάρκεια των σπουδών τους, όλο και από καμία λευχαιμία και κανέναν AIDS πίστεψαν ότι υποφέρουν ).

Great Chaos u rock!
Καταρχήν σ' ευχαριστώ!
Έχω γνωρίσει κι εγώ γιατρούς αρρωστομανείς, είναι ένα από τα πιο κωμικοτραγικά πράγματα που μπορείς να δεις. Πάντως, ίσως και ο καπετάνιος να ξέρει περισσότερα, έχει καταγραφεί μια "σύμπτωση", πολλοί γιατροί να πάσχουν (ή ακόμη και να πεθαίνουν) από την ασθένεια με την οποία ασχολούνται. Και άντε για τα λοιμώδη νοσήματα είναι κατανοητό, για άλλες ασθένειες όμως;

@ Isiliel: Έπεσες σε χασάπη δυστυχώς, ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Οι γυναικολόγοι (και ειδικά οι ιδιώτες) έχουν κακή φήμη στο χώρο. Αλήθεια Isi, ήταν ιδιώτης ή νοσοκομειακός; Θεωρώ ότι οι γιατροί παίρνουν λίγα λεφτά σε σχέση με τα πάρα πολλά χρόνια σπουδών που χρειάζεται (το λιγότερο 12) για να γίνει κανείς γιατρός, την ευθύνη που έχουν στις πλάτες τους, το ατέλειωτο διάβασμα και την αφοσίωση που κάνει έναν γιατρό καλό όπως τον θέλουμε, τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν κατά την άσκηση του επαγγέλματος και τις πολλές απαιτήσεις που εμείς οι υπόλοιποι δικαιολογημένα έχουμε. Το καλό πρέπει να πληρώνεται, η ιατρική είναι ανθρωπιστικό επάγγελμα, αλλά όχι μόνο από τη μια μεριά.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:27, 30-04-07:

Αυτό που αναφέρει ο καπετάνιος (και γιατρός, my captain?) είναι ένα από τα σημεία για τα οποία οι επικριτές των φαρμακευτικών εταιρειών τις έχουν συχνά κατηγορήσει. Υποτίθεται ότι σε μεγάλο βαθμό οι φαρμακευτικές εταιρείες ευθύνονται για την καλλιέργεια αυτής της νοοτροπίας. Από τις προσωπικές εμπειρίες που παρέθεσα νωρίτερα στο θέμα αυτό, μάλλον κι εγώ κλίνω προς αυτήν την άποψη

Καταρχήν σ' ευχαριστώ!
Έχω γνωρίσει κι εγώ γιατρούς αρρωστομανείς, είναι ένα από τα πιο κωμικοτραγικά πράγματα που μπορείς να δεις. Πάντως, ίσως και ο καπετάνιος να ξέρει περισσότερα, έχει καταγραφεί μια "σύμπτωση", πολλοί γιατροί να πάσχουν (ή ακόμη και να πεθαίνουν) από την ασθένεια με την οποία ασχολούνται. Και άντε για τα λοιμώδη νοσήματα είναι κατανοητό, για άλλες ασθένειες όμως;

@ Isiliel: Έπεσες σε χασάπη δυστυχώς, ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Οι γυναικολόγοι (και ειδικά οι ιδιώτες) έχουν κακή φήμη στο χώρο. Αλήθεια Isi, ήταν ιδιώτης ή νοσοκομειακός; Θεωρώ ότι οι γιατροί παίρνουν λίγα λεφτά σε σχέση με τα πάρα πολλά χρόνια σπουδών που χρειάζεται (το λιγότερο 12) για να γίνει κανείς γιατρός, την ευθύνη που έχουν στις πλάτες τους, το ατέλειωτο διάβασμα και την αφοσίωση που κάνει έναν γιατρό καλό όπως τον θέλουμε, τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν κατά την άσκηση του επαγγέλματος και τις πολλές απαιτήσεις που εμείς οι υπόλοιποι δικαιολογημένα έχουμε. Το καλό πρέπει να πληρώνεται, η ιατρική είναι ανθρωπιστικό επάγγελμα, αλλά όχι μόνο από τη μια μεριά.
Δεν ξέρω πως σου κόλλησε να με λες καπετάνιο, αλλά μου αρέσει πολύ. Θα ήθελα πάρα πολύ να δουλεύω σε ένα παλιό φορτηγό, σε μια άλλη εποχή αυτό δεν σημαίνει βέβαια οτι δεν μου αρέσει και αυτό που κάνω.
Δυσκολεύομαι να συνδέσω την υπέρμετρη ανάγκη του παπού για τα φάρμακα, με την επιθετική πολιτική πωλήσεων των φαρμακευτικών εταιριών. Πως μια τέτοια εταιρία θα πείσει αυτούς τους ανθρώπους οτι δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς φάρμακα; Θα έλεγα ως πιθανότερο παράγοντα την ανάγκη που έχουμε όλοι μας να εναποθέτουμε την τύχη μας σε κάτι μαγικό ή θεϊκό.
Περιπτώσεις γιατρών που ασθαινούν από την ασθένεια με την οποία ασχολούνται δεν γνωρίζω σε σημεό που αυτό να αποτελεί στατιστική ένδειξη.
Δεν είναι πάντα απόλυτο οτι ο ιδιώτης γιατρός, δεν θα είναι τόσο καλός όσο ο νοσοκομειακός, αν και προσωπικά θα προτιμούσα έναν νοσοκομειακό γιατρό λόγω εμπειρίας περιστατικών αλλά και λόγω των μέσων συνεργασίας.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:21, 30-04-07:

@ Isiliel: Έπεσες σε χασάπη δυστυχώς, ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Οι γυναικολόγοι (και ειδικά οι ιδιώτες) έχουν κακή φήμη στο χώρο. Αλήθεια Isi, ήταν ιδιώτης ή νοσοκομειακός;
Η επίσκεψη έγινε στον Άγιο Σάββα και η επέμβαση στο Ιασώ. Συστημένος από ομάδα γυναικών που τον είχαν γιατρό και ήταν όλες πολύ ευχαριστημένες. Ε, όταν είναι μια απλή εξέταση ή η συνταγογράφηση αντισυλληπτικών φαίνεται όλοι καλοί είναι,...

Πάντως δεν έχω μονάχα το δικό μου περιστατικό από το οποίο βγάζω συμπεράσματα. Θα μπορούσα να σας απαριθμήσω τουλάχιστον δέκα-δεκαπέντε περιστατικά στο οικογενειακό και φιλικό μου περιβάλλον. Τι στο καλό, είμαστε όλοι μαζί γκαντέμηδες?

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 23:53, 30-04-07:

Γιατι οχι? Τα εμβολια δεν ανηκουν στο αδιστακτο κατεστημενο της συγχρονης ιατρικης?

Και για να πω την κακια μου, τα περισσοτερα εμβολια εχουν ως συντηρητικο μια ενωση του μολυβδου...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 01:18, 01-05-07:

Ε, όταν είναι μια απλή εξέταση ή η συνταγογράφηση αντισυλληπτικών φαίνεται όλοι καλοί είναι,...
Σήμερα έφτιαξα από περιέργεια ένα προφίλ στο επίσημο site της Ψυχολογίας και έχω μείνει άναυδος από αυτά που γράφονται σ'αυτό το forum από κάποιους ασθενείς. Υπάρχει δόξα τω Θεώ και ο αντίλογος των αιρετικών. Τί στο διάολο συνταγογραφούν συνταγές με κόκκινη γραμμή τόσο εύκολα οι τρελλογιατροί ? Ναρκωτικά εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ προς αντιμετώπιση μιας πρόσκαιρης αυπνίας, αρκεί ένας μήνας για να εθίσουν τον οργανισμό και να τον κάνουν ένα άβουλο υποχείριο. Λες και θα πάθει κάτι η κυρά Μαριγούλα 70 ετών αν μείνει ξάγρυπνη μια νύχτα μέχρι τις 2.00 τα ξημερώματα. Δεν τους νοιάζει ο επαναπρογραμματισμός της προσωπικότητας πολύ απλά γιατί δεν πιστεύουν ότι η προσωπικότητα επαναπρογραμματίζεται ολοκληρωτικά. Η στάση τους στην αντιμετώπιση της νόσου είναι παθητική και εκτός από το να συνταγογραφούν χαπάκια είναι άχρηστοι για οτιδήποτε άλλο. Η ελληνική κοινωνία σε μια προγενέστερη φάση ήταν πολύ υγιής και ανθρώπινη και δεν είχε ανάγκη τους ψυχίατρους σε τέτοια έκταση, γιάυτό και οι ψυχίατροι ήταν αντικείμενα σάτυρας στον παλιό καλό ελληνικό κινηματογράφο, τότε που οι άνθρωποι είχαν αρκετές άμυνες για να καταλάβουν ότι η εμπειρία θεραπεύει το ψυχικό τραύμα και όχι τα χαπάκια.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 09:42, 01-05-07:

Δεν ξέρω πως σου κόλλησε να με λες καπετάνιο, αλλά μου αρέσει πολύ. Θα ήθελα πάρα πολύ να δουλεύω σε ένα παλιό φορτηγό, σε μια άλλη εποχή αυτό δεν σημαίνει βέβαια οτι δεν μου αρέσει και αυτό που κάνω.
Δυσκολεύομαι να συνδέσω την υπέρμετρη ανάγκη του παπού για τα φάρμακα, με την επιθετική πολιτική πωλήσεων των φαρμακευτικών εταιριών. Πως μια τέτοια εταιρία θα πείσει αυτούς τους ανθρώπους οτι δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς φάρμακα; Θα έλεγα ως πιθανότερο παράγοντα την ανάγκη που έχουμε όλοι μας να εναποθέτουμε την τύχη μας σε κάτι μαγικό ή θεϊκό.
Περιπτώσεις γιατρών που ασθαινούν από την ασθένεια με την οποία ασχολούνται δεν γνωρίζω σε σημεό που αυτό να αποτελεί στατιστική ένδειξη.
Δεν είναι πάντα απόλυτο οτι ο ιδιώτης γιατρός, δεν θα είναι τόσο καλός όσο ο νοσοκομειακός, αν και προσωπικά θα προτιμούσα έναν νοσοκομειακό γιατρό λόγω εμπειρίας περιστατικών αλλά και λόγω των μέσων συνεργασίας.
Το "Καπετάνιε" είναι από τον Πειρατή. Από την επιλογή ψευδωνύμου φαίνεται
ότι έχεις τέτοιες τάσεις
Αυτό για την ανάγκη του παππού, υποτίθεται ότι συνδέεται με αυτά που έγραψαν και νωρίτερα άλλοι για διαφήμιση και προπαγάνδα των εταιρειών κλπ. Θα μιλήσω αργότερα για μια τέτοια θέση.
Φυσικά δεν είναι απόλυτο, μίλησα μόνο για φήμη γιατρών συγκεκριμένης ειδικότητας. Υπάρχουν και πολλοί καλοί ιδιώτες γιατροί, και δυστυχώς χασάπηδες και εκμεταλλευτές νοσοκομειακοί

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:50, 01-05-07:

Μόλις ήρθε στο μυαλό μου ένα περιστατικό που μου συνέβει πριν από 3 μήνες:

Λίγο μετά την Πρωτοχρονιά, ήμουν πολύ κοντά στο να πάρω την απόφαση να κόψω το κάπνισμα.
Ένα βράδυ καθώς έβλεπα τηλεόραση, τσουπ, να τη μπροστά μου μια διαφήμιση για τις γνωστές τσίχλες που σε βοηθούν να κόψεις το κάπνισμα.
Τσίχλες λεω μέσα μου, διαφημίζονται ...σαν τσίχλες, ε, δε χάνω τίποτα να δοκιμάσω.
Την άλλη μέρα πάω στο Φαρμακείο και ρωτάω το Φαρμακοποιό: "Επειδή έχω προβλήματα με το στομάχι μου -ένας από τους λόγους που έκοψα το κάπνισμα- θα με ενοχλήσουν αυτές οι τσίχλες"?
Απάντηση: "Μπαα όχι,...κανένα πρόβλημα"
Τις αγοράζω, πηγαίνω σπίτι, διαβάζω το σχετικό έντυπο και ....καταλήγω να πετάξω τις τσίχλες και να κόψω το κάπνισμα μαχαίρι, μόνη μου, από την επόμενη κιόλας μέρα.
Γράφει δεκάδες παρενέργειες και προφυλάξεις! Απορώ πως διαφημίζεται σαν κάτι τόσο κοινό, όσο μια τσίχλα...
Δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου, κακώς τις αγόρασα χωρίς να μου τις συστήσει κάποιος γιατρός, αλλά σίγουρα η διαφήμιση βοήθησε στο να τις μαθω, να ξέρω να τις ζητήσω...κτλ

Αυτό που μου τη δίνει πιο πολύ είναι που έδωσα τα ωραία μου λεφτά Άσε που τελικά ήταν πανεύκολο να κόψω το κάπνισμα μόνο με τη Θέλησή μου!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:14, 01-05-07:

Η επίσκεψη έγινε στον Άγιο Σάββα και η επέμβαση στο Ιασώ. Συστημένος από ομάδα γυναικών που τον είχαν γιατρό και ήταν όλες πολύ ευχαριστημένες. Ε, όταν είναι μια απλή εξέταση ή η συνταγογράφηση αντισυλληπτικών φαίνεται όλοι καλοί είναι,...

Πάντως δεν έχω μονάχα το δικό μου περιστατικό από το οποίο βγάζω συμπεράσματα. Θα μπορούσα να σας απαριθμήσω τουλάχιστον δέκα-δεκαπέντε περιστατικά στο οικογενειακό και φιλικό μου περιβάλλον. Τι στο καλό, είμαστε όλοι μαζί γκαντέμηδες?
Ολοι οι γιατροί μπορεί κάποια στιγμή να έχουν ένα άτυχο περιστατικό, το οποίο μπορεί να μην πάει καλά για διάφορους λόγους όχι πάντα σχετικούς με την ικανότητα του γιατρού.

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Γιατι οχι? Τα εμβολια δεν ανηκουν στο αδιστακτο κατεστημενο της συγχρονης ιατρικης?

Και για να πω την κακια μου, τα περισσοτερα εμβολια εχουν ως συντηρητικο μια ενωση του μολυβδου...
Θα μου επιτρέψεις να εξαιρέσω τα εμβόλια (τα παιδικά τουλάχιστον και όχι τα τύπου αντιγριππικά) από τα όσα έχω αναφέρει περί κατεστημένου.

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Σήμερα έφτιαξα από περιέργεια ένα προφίλ στο επίσημο site της Ψυχολογίας και έχω μείνει άναυδος από αυτά που γράφονται σ'αυτό το forum από κάποιους ασθενείς. Υπάρχει δόξα τω Θεώ και ο αντίλογος των αιρετικών. Τί στο διάολο συνταγογραφούν συνταγές με κόκκινη γραμμή τόσο εύκολα οι τρελλογιατροί ? Ναρκωτικά εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ προς αντιμετώπιση μιας πρόσκαιρης αυπνίας, αρκεί ένας μήνας για να εθίσουν τον οργανισμό και να τον κάνουν ένα άβουλο υποχείριο. Λες και θα πάθει κάτι η κυρά Μαριγούλα 70 ετών αν μείνει ξάγρυπνη μια νύχτα μέχρι τις 2.00 τα ξημερώματα. Δεν τους νοιάζει ο επαναπρογραμματισμός της προσωπικότητας πολύ απλά γιατί δεν πιστεύουν ότι η προσωπικότητα επαναπρογραμματίζεται ολοκληρωτικά. Η στάση τους στην αντιμετώπιση της νόσου είναι παθητική και εκτός από το να συνταγογραφούν χαπάκια είναι άχρηστοι για οτιδήποτε άλλο. Η ελληνική κοινωνία σε μια προγενέστερη φάση ήταν πολύ υγιής και ανθρώπινη και δεν είχε ανάγκη τους ψυχίατρους σε τέτοια έκταση, γιάυτό και οι ψυχίατροι ήταν αντικείμενα σάτυρας στον παλιό καλό ελληνικό κινηματογράφο, τότε που οι άνθρωποι είχαν αρκετές άμυνες για να καταλάβουν ότι η εμπειρία θεραπεύει το ψυχικό τραύμα και όχι τα χαπάκια.
Αχχχ, πόσες φορές έχω αναρωτηθεί, και έχω πει σε ασθενείς μου αυτή ακριβώς τη φράση που έχω μαρκάρει......
Δεν γνωρίζω τι κάνουν οι ψυχολόγοι με τις διπλές κόκκινες γραμμές, στους γιατρούς όμως έχει μπει φρένο. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν τρόποι παράκαμψης, και παρ' όλα αυτά θα επιμένω να λέω οτι ο παππούς που έχει μάθει να κοιμάται με Lexotanil 3mg δεν θα πεισθεί με τίποτα οτι δεν του είναι απαραίτητο.

Λίγο μετά την Πρωτοχρονιά, ήμουν πολύ κοντά στο να πάρω την απόφαση να κόψω το κάπνισμα.
Ένα βράδυ καθώς έβλεπα τηλεόραση, τσουπ, να τη μπροστά μου μια διαφήμιση για τις γνωστές τσίχλες που σε βοηθούν να κόψεις το κάπνισμα.
Τσίχλες λεω μέσα μου, διαφημίζονται ...σαν τσίχλες, ε, δε χάνω τίποτα να δοκιμάσω.
Την άλλη μέρα πάω στο Φαρμακείο και ρωτάω το Φαρμακοποιό: "Επειδή έχω προβλήματα με το στομάχι μου -ένας από τους λόγους που έκοψα το κάπνισμα- θα με ενοχλήσουν αυτές οι τσίχλες"?
Τις αγοράζω, πηγαίνω σπίτι, διαβάζω το σχετικό έντυπο και ....καταλήγω να πετάξω τις τσίχλες και να κόψω το κάπνισμα μαχαίρι, μόνη μου, από την επόμενη κιόλας μέρα.
Γράφει δεκάδες παρενέργειες και προφυλάξεις! Απορώ πως διαφημίζεται σαν κάτι τόσο κοινό, όσο μια τσίχλα...
Δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου, κακώς τις αγόρασα χωρίς να μου τις συστήσει κάποιος γιατρός, αλλά σίγουρα η διαφήμιση βοήθησε στο να τις μαθω, να ξέρω να τις ζητήσω...κτλ

Αυτό που μου τη δίνει πιο πολύ είναι που έδωσα τα ωραία μου λεφτά Άσε που τελικά ήταν πανεύκολο να κόψω το κάπνισμα μόνο με τη Θέλησή μου!
Πρόσφατα, αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με μια φίλη μου.
Την υποχρέωσα να πετάξει τις τσίχλες αυτές, αφού είναι σαφές οτι είναι ο πιο εύκολος δρόμος για το έμφραγμα. Μάλιστα είδα και τη διαφήμιση στην τηλεόραση και δεν πίστευα στα αυτιά μου. Παρακινεί τον ανυποψίαστο καπνιστή να μασάει τσίχλα και παράλληλα να καπνίζει....!!!!!!!!
Θανατηφόρος δόση

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deadhead_pirate : 01-05-07 στις 22:48.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:40, 01-05-07:

είπε κατόπιν στον τότε συζυγό μου, πως η ευθύνη ήταν δική μου, γιατί αυτός είχε δουλέψει με τις τσιγγάνες στην Πάτρα και δεν είχε αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, επειδή εκείνες όταν έκαναν έκτρωση ήξεραν τι ήθελαν ενώ εγώ ήθελα να το κρατήσω το μωρό και γι' αυτό δεν πέτυχε η επέμβαση...
Ολοι οι γιατροί μπορεί κάποια στιγμή να έχουν ένα άτυχο περιστατικό, το οποίο μπορεί να μην πάει καλά για διάφορους λόγους όχι πάντα σχετικούς με την ικανότητα του γιατρού.
Δηλαδή συμφωνείς μαζί του πως έφταιγα κι από πάνω?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:47, 01-05-07:

Δεν μπορώ ούτε να συμφωνήσω, ούτε να διαφωνήσω μαζί του πρώτον γιατί η ειδικότητά μου δεν είναι η γυναικολογία και δεύτερον γιατί δεν γνωρίζω όσα θα έπρεπε να γνωρίζω, που και να ταγνώριζα ίσως να μην μπορούσα να τα αξιολογήσω.
Το οτι επιμένω όμως οτι
Ολοι οι γιατροί μπορεί κάποια στιγμή να έχουν ένα άτυχο περιστατικό, το οποίο μπορεί να μην πάει καλά για διάφορους λόγους όχι πάντα σχετικούς με την ικανότητα του γιατρού, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι συμφωνώ μαζί του.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 22:51, 01-05-07:

Δυστυχως, το "ατυχο" περιστατικο για εναν γιατρο μπορει να ειναι ο θανατος του "ατυχου".
Δεν νομιζω οτι θα'πρεπε απλα να βαφτιζουμε κατι ατυχο κι εκει να τελειωνει το ολο θεμα...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:53, 01-05-07:

Δεν ήταν μόνο το λάθος! Ηταν και η μετέπειτα αντίδραση που όχι μόνο δεν αρμόζει σε γιατρό, αλλά σε κανένα επαγγελματία!!... Καλύτερα να μην το συνεχίσουμε γιατί θα πρέπει να μου ρίζω warning για offtopic...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:55, 01-05-07:

Δυστυχώς ναι, μπορεί να είναι και θάνατος.
Ο γιατρός όπως δεν είναι θεός, δεν μπορεί να σώσει από το θάνατο που πολλές φορές μπορεί να είναι προδιαγεγραμένος.
Mα σου είπα Ιζι, οτι δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω αν δεν γνωρίζω τι έγινε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:57, 01-05-07:

Σαν συνομιλητή Καπετάνιε, σε συμπαθώ ιδιαίτερα, σαν γιατρός όμως πρέπει να σου πω πως με τρομάζεις...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:02, 01-05-07:

Δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση σε διαβεβαιώ, προσωπικά δεν έχει τύχει να χάσω ασθενή παρά μόνο σε περιπτώσεις που αν ζούσε θα μιλούσαμε για θαύμα. Μόνο γι' αυτό τον λόγο επιμένω.
Προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντεικιμενικός, και σου απαντώ οτι δεν παίρνω θέση γιατί δεν γνωρίζω. Τι σε τρομάζει πανω σε αυτό; Δεν είναι αρκετά δίκαιο;
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ οτι υπάρχουν "κακοί" γιατροί, το έχουμε ξαναπεί αυτό. Αλλά δεν μπορώ να πάρω θέση για το συγκεκριμένο περιστατικό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deadhead_pirate : 01-05-07 στις 23:10.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:08, 01-05-07:

Προς Θεού δε σου ζητώ να πάρεις θέση για την προσωπική μου περίπτωση!!

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 00:15, 02-05-07:

Please do! Για τα εμβολια ομολογω οτι δεν εχω ακουσει τιποτα, οποτε αν θες αναφερε την αποψη σου εδω ή ανοιξε ενα νεο θεμα, εν αναγκη!

Key words being:

Διαφημιζεται => ωραιοποιημενο ψεμμα, προκειμενου να πουληθει κατι. Αρα δεν το πιστευουμε τοσο απλα.

Δεν αποποιούμαι => Και καλα κανεις. Αν εσυ πειστηκες απο μια διαφημιση, τι σου φταιει το προιον. Σε αυτο αναγραφονται οι (πιθανες) παρενεργειες.

Παρενεργειες => Ειναι πιθανες παρενεργειες, οχι απλα παρενεργειες. Επομενως το οτι μπορει να εχει 2049 πιθανες παρενεργειες δεν σημαινει οτι καποια απο αυτες θα σου συμβει. Απλα αντισταθμιζεις την αναγκη που υπαρχει να παρεις το εκαστοτε φαρμακο, τις ωφειλειες που θα εχεις απο αυτο (και την πιθανοτητα δρασης του), με τις πιθανες παρενεργειες του...

Υ.Γ: Αν και κατ' εμε εξαιρετικα υπευθυνος ειναι ο φαρμακοποιος ο οποιος προφανως αδιαφορησε για το να μη στα δωσει χωρις συνταγη γιατρου ή εστω να σε προειδοποιησει για καποια πραγματα...

Υ.Γ 2: Α και νομιζω οτι ειναι σαφες οτι θα επρεπε πρωτα να δοκιμασεις να κοψεις το καπνισμα μονη σου και μετα να δοκιμασεις φαρμακευτικες λυσεις...

Δυστυχώς ναι, μπορεί να είναι και θάνατος.
Ο γιατρός όπως δεν είναι θεός, δεν μπορεί να σώσει από το θάνατο που πολλές φορές μπορεί να είναι προδιαγεγραμένος.
Mα σου είπα Ιζι, οτι δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω αν δεν γνωρίζω τι έγινε.
Σαν συνομιλητή Καπετάνιε, σε συμπαθώ ιδιαίτερα, σαν γιατρός όμως πρέπει να σου πω πως με τρομάζεις...
Γιατι;

Το μονο που ειπε ειναι μια προφανης αληθεια...Ο γιατρος δεν μπορει να ειναι ουτε παντοδυναμος, ουτε αλανθαστος, οποτε οσο οδυνηρο και αν ειναι σε καποιες περιπτωσεις, πρεπει να γινεται κατανοητο. Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να μενει και ατιμωρητος (σε περιπτωση λαθους) αλλα ουτε και οτι δεν θα εμπιστευομαστε τους γιατρους εν γενει.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:21, 02-05-07:

Αν εσυ πειστηκες απο μια διαφημιση, τι σου φταιει το προιον. Σε αυτο αναγραφονται οι (πιθανες) παρενεργειες.

Παρενεργειες => Ειναι πιθανες παρενεργειες, οχι απλα παρενεργειες. Επομενως το οτι μπορει να εχει 2049 πιθανες παρενεργειες δεν σημαινει οτι καποια απο αυτες θα σου συμβει. Απλα αντισταθμιζεις την αναγκη που υπαρχει να παρεις το εκαστοτε φαρμακο, τις ωφειλειες που θα εχεις απο αυτο (και την πιθανοτητα δρασης του), με τις πιθανες παρενεργειες του...
Αυτό που με ξεγέλασε είναι ότι μιλάμε για μια τσίχλα! Πουθενά στη διαφήμιση δεν αναφέρεται η λέξη ΦΑΡΜΑΚΟ. Πουθενά στη διαφήμιση δεν υπάρχει έστω ένα DISCLAIMER.
Χάνεις την κεντρική ιδέα εδώ που είναι -αν εχω καταλάβει- ο λόγος που άνοιξε το thread ο Dr.
και είναι το γεγονός ότι τα φάρμακα ΔΕΝ χρειάζονται διαφήμιση.(Η μήπως χρειάζονται? )

Ας έχει όσες παρενέργειες ή μη θέλει. Εγώ κάνω ομοιοπαθητική...

Υ.Γ 2: Α και νομιζω οτι ειναι σαφες οτι θα επρεπε πρωτα να δοκιμασεις να κοψεις το καπνισμα μονη σου και μετα να δοκιμασεις φαρμακευτικες λυσεις...
Γιατί είναι τόσο σαφές? Εδώ μια φίλη που έμαθε πως έκοψα το κάπνισμα μόνη μου, μου είπε πως το πιθανότερο είναι να το ξαναρχίσω γιατί είδε σε ένα ντοκυμαντέρ πως όσοι το κόβουν μόνοι τους χωρίς βελονισμό ή υποκατάστατα, σύντομα το ξαναρχίζουν
Το χειρότερο όμως είναι όπως είπε και ο Καπιταν πως κάποιοι χρησιμοποιούν τσίχλες και τσιγάρο μαζί. Leathal Combination... Δε διαβάζουν όλοι το leaflet των φαρμάκων. Δυστυχώς...

Γιατι;

Το μονο που ειπε ειναι μια προφανης αληθεια...Ο γιατρος δεν μπορει να ειναι ουτε παντοδυναμος, ουτε αλανθαστος, οποτε οσο οδυνηρο και αν ειναι σε καποιες περιπτωσεις, πρεπει να γινεται κατανοητο. Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να μενει και ατιμωρητος (σε περιπτωση λαθους) αλλα ουτε και οτι δεν θα εμπιστευομαστε τους γιατρους εν γενει.
Αυτό που είπα δεν είχε καμία σχέση με το προσωπικό μου θέμα... Είχε σχέση με κάτι που είπε σε άλλο θέμα αλλά είναι μεταξύ εμένα και του Καπετάνιου και θα του τα πω κάποια στιγμή PM..

Υ.Γ. Αλήθεια με τι ασχολείσαι?

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 23:57, 02-05-07:

Αυτό που με ξεγέλασε είναι ότι μιλάμε για μια τσίχλα! Πουθενά στη διαφήμιση δεν αναφέρεται η λέξη ΦΑΡΜΑΚΟ. Πουθενά στη διαφήμιση δεν υπάρχει έστω ένα DISCLAIMER.
Χάνεις την κεντρική ιδέα εδώ που είναι -αν εχω καταλάβει- ο λόγος που άνοιξε το thread ο Dr.
και είναι το γεγονός ότι τα φάρμακα ΔΕΝ χρειάζονται διαφήμιση.(Η μήπως χρειάζονται? )

Ας έχει όσες παρενέργειες ή μη θέλει. Εγώ κάνω ομοιοπαθητική...
Δεν αναφερει ουτε "φαρμακευτικο προιον", ουτε τιποτα; Αν οχι, τοτε οντως κακως! Αλλα αν δεν θεωρειται φαρμακευτικο προιον τοτε δεν ειχε (νομιμη) υποχρεωση και ο φαρμακοποιος να μη στω δωσει. Τα φαρμακα χρειαζονται διαφημιση, εφοσον ειναι και αυτα προιοντα, σε ενα καπιταλιστικο συστημα. Δεν θα επρεπε ομως να διαφημιζονται, εφοσον το μονο ατομο το οποιο εχει τις γνωσεις να στα χορηγησει ειναι ο γιατρος, και οχι να του ζητησεις εσυ ενα συγκεκριμενο φαρμακο.

Γιατί είναι τόσο σαφές? Εδώ μια φίλη που έμαθε πως έκοψα το κάπνισμα μόνη μου, μου είπε πως το πιθανότερο είναι να το ξαναρχίσω γιατί είδε σε ένα ντοκυμαντέρ πως όσοι το κόβουν μόνοι τους χωρίς βελονισμό ή υποκατάστατα, σύντομα το ξαναρχίζουν
Το χειρότερο όμως είναι όπως είπε και ο Καπιταν πως κάποιοι χρησιμοποιούν τσίχλες και τσιγάρο μαζί. Leathal Combination... Δε διαβάζουν όλοι το leaflet των φαρμάκων. Δυστυχώς...
Ε καλα, οποιοδηποτε προιον ομως και αν χρησιμοποιεις, αν δεν διαβασεις τις οδηγιες χρησης του (ποσο μαλλον αν αυτο αφορα την υγεια σου) δεν ευθυνεται ο κατασκευαστης ή ο προμηθευτης σου, αλλα εσυ ο ιδιος, αν κατι παει στραβα.

Οσο για το αλλο, νομιζω (...) η λογικη ιδεα ειναι να προσπαθησεις μονος σου να κανεις κατι, και μετα να στηριχθες και σε βοηθηματα, αν νομιζεις οτι δεν αποδιδει η προσπαθεια σου. Και παντα νομιζω ισχυει η αρχη του μικροτερου ρισκου. Αν πχ εγω εχω λιγη μυωπια, και δω οτι βλεπω σχεδον αριστα χωρις γυαλια, δεν θα παω να κανω εγχειριση laser! Αν, ομως, ακομα και με γυαλια δεν εχω καλη ποιοτητα ζωης, μπορει να το σκεφτω!

Αυτό που είπα δεν είχε καμία σχέση με το προσωπικό μου θέμα... Είχε σχέση με κάτι που είπε σε άλλο θέμα αλλά είναι μεταξύ εμένα και του Καπετάνιου και θα του τα πω κάποια στιγμή PM..
Α, οκ. Απλα ετσι οπως το εθεσες (ή εστω, ετσι οπως το διαβασα) νομιζα οτι εβγαλες αυτο το συμπερασμα απο τα λεγομενα του σε αυτο το thread!
Υ.Γ. Αλήθεια με τι ασχολείσαι?
Εχω τελειωσει σχολη πληροφορικης, και τωρα κανω μεταπτυχιακο. Γιατι;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:04, 03-05-07:

Α, οκ. Απλα ετσι οπως το εθεσες (ή εστω, ετσι οπως το διαβασα) νομιζα οτι εβγαλες αυτο το συμπερασμα απο τα λεγομενα του σε αυτο το thread!
Δεν έχεις άδικο, έτσι όπως το έχω διατυπώσει μπερδεύει όντως!

Εχω τελειωσει σχολη πληροφορικης, και τωρα κανω μεταπτυχιακο. Γιατι;
Λέω, έχει γούστο να έχουμε κι άλλο γιατρό στο forum και να μην το ξέρουμε!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:45, 03-05-07:

Υ.Γ: Αν και κατ' εμε εξαιρετικα υπευθυνος ειναι ο φαρμακοποιος ο οποιος προφανως αδιαφορησε για το να μη στα δωσει χωρις συνταγη γιατρου ή εστω να σε προειδοποιησει για καποια πραγματα...

Tν αντιστάθμιση όμως που αναφέρεις θα πρέπει να την κάνει ο γιατρός και όχι ο καταναλωτής γιατί ακόμα κι αν γνωρίζει όλες τις συνέπειες μιας παρενέργειας (ανεπιθύμητης ενέργειας δηλαδή), πράγμα απίθανο, αποκλείεται να γνωρίζει τα ποσοστά πιθανότητας που έχουν αναφερθεί.
Ολοι όσοι συμμετέχουν σε αυτήν την ιστορία είναι υπεύθυνοι....:
-Το κράτος που επιτρέπει τη διαφήμιση
-Η κατασκευάστρια εταιρία που το διαφημίζει και μάλιστα παραπλανητικά
-Ο καταναλωτής που το αγοράζει
-Ο φαρμακοποιός που το πουλάει....
Από τη διαφήμιζει δεν θυμάμαι να υπάρχει σαφής ένδειξη να δοκιμάσει κανείς να κόψει μόνος του του κάπνισμα και μετά να προχωρήσει στην αγορά.
Αλλωστε άλλος είναι ο κίνδυνος και όχι αυτός.

Δεν αναφερει ουτε "φαρμακευτικο προιον", ουτε τιποτα; Αν οχι, τοτε οντως κακως! Αλλα αν δεν θεωρειται φαρμακευτικο προιον τοτε δεν ειχε (νομιμη) υποχρεωση και ο φαρμακοποιος να μη στω δωσει. Τα φαρμακα χρειαζονται διαφημιση, εφοσον ειναι και αυτα προιοντα, σε ενα καπιταλιστικο συστημα. Δεν θα επρεπε ομως να διαφημιζονται, εφοσον το μονο ατομο το οποιο εχει τις γνωσεις να στα χορηγησει ειναι ο γιατρος, και οχι να του ζητησεις εσυ ενα συγκεκριμενο φαρμακο.
Φυσικά και δεν χρειάζονται. Δεν είναι καταναλωτικά αγαθά που απευθύνονται στο ευρύ κοινό. Είναι δηλητήρια με λανθάνουσα συμπεριφορά για συγκεκριμένες και μόνο περιπτώσεις.
Ε καλα, οποιοδηποτε προιον ομως και αν χρησιμοποιεις, αν δεν διαβασεις τις οδηγιες χρησης του (ποσο μαλλον αν αυτο αφορα την υγεια σου) δεν ευθυνεται ο κατασκευαστης ή ο προμηθευτης σου, αλλα εσυ ο ιδιος, αν κατι παει στραβα.

Οσο για το αλλο, νομιζω (...) η λογικη ιδεα ειναι να προσπαθησεις μονος σου να κανεις κατι, και μετα να στηριχθες και σε βοηθηματα, αν νομιζεις οτι δεν αποδιδει η προσπαθεια σου. Και παντα νομιζω ισχυει η αρχη του μικροτερου ρισκου. Αν πχ εγω εχω λιγη μυωπια, και δω οτι βλεπω σχεδον αριστα χωρις γυαλια, δεν θα παω να κανω εγχειριση laser! Αν, ομως, ακομα και με γυαλια δεν εχω καλη ποιοτητα ζωης, μπορει να το σκεφτω!
Μα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα βρε παιδιά.
Εδώ μιλάμε για δηλητήρια που εισέχονται στον οργανισμό και αποδομούνται στο ήπαρ......
Για σκεφτείτε το λίγο......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 01-08-09 στις 09:47. Αιτία: Διόρθωση quote
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:04, 05-05-07:

Νά' μαι και πάλι εδώωωω (ωωωωχ θα πείτε ξέρω).

Είχα σκοπό να γράψω για κάτι που έχω προαναγγείλει και το χρωστάω, όμως αφού έχετε πιάσει το θέμα των εμβολίων θα αλλάξω ελαφρώς το πρόγραμμά μου. Προηγουμένως θα ήθελα να μιλήσω ακόμη λίγο για τους γιατρούς.

Συμφωνώ με τον Captain ότι σε κάθε γιατρό κάτι μπορεί να μην πάει καλά. Μάλιστα, η κακή στιγμή του γιατρού ή η αδυναμία της επιστήμης του να κατανοήσει τις πραγματικές αιτίες της ασθένειάς του, επίσης οι συνηθισμένες επιπλοκές, όπως οι μολύνσεις στα χειρουργεία κλπ, δεν μπορούν, όπως έχω ξαναπεί, να αποκλειστούν μιας και είναι αναπόσπαστο κομμάτι του συστήματος, άρα ο "άτυχος" που λέει ο μπισμπιρίκος, είναι πραγματικά άτυχος σε μια τέτοια περίπτωση, όσο κι αν αυτό δεν μπορεί να παρηγορήσει ως απάντηση τον ασθενή και τους οικείους του (Γιατί εμένα Θεέ μου; ρώτησε ο Ιώβ. Δεν ξέρω ρε Ιώβ άλλα έχεις κάτι που μου τη δίνει, απάντησε ο Θεός).
Όμως από την άλλη, ο κάθε πικραμένος έχει γίνει γιατρός. Βουλγαρίες, Ρουμανίες, Ιταλίες, Ρωσίες και άλλες χώρες, έχουν βγάλει συνολικά περισσότερους γιατρούς στην Ελλάδα από τα ελληνικά πανεπιστήμια (που λέει ο λόγος). Αν σκεφτούμε το ευρύτατα γνωστό γεγονός ότι αυτά τα πανεπιστήμια πουλούσαν πτυχία επί χρήμασι και ότι το αμαρτωλό ΔΙΚΑΤΣΑ (το οποίο διαλύθηκε και αντικαταστάθηκε από άλλο φορέα επειδή πιάστηκαν όλοι μαζί να λαδώνονται) μοίραζε τις αναγνωρίσεις αφειδώς και με το αζημίωτο, καταλαβαίνετε ότι μπορείτε να πέσετε στον οποιονδήποτε. Κανείς από το ιατρικό κατεστημένο της χώρας δεν διαμαρτυρήθηκε ποτέ γι' αυτό, ούτε οι φοιτητές τόλμησαν να το αγγίξουν τόσα χρόνια και τ' αποτελέσματα τα βλέπετε. Το χειρότερο είναι ότι ενώ υπάρχουν πράγματι άριστοι γιατροί, κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει αν αυτός που έχει μπροστά του είναι από αυτούς ή από τους άλλους. Αυτό πάντα θα γεμίζει τον κόσμο με επιφυλάξεις καπετάνιο.

Τα εμβόλια τώρα. Προηγουμένως έχω αναφέρει ότι, σε κάποιες περιπτώσεις, οι εταιρείες έχουν διακόψει τις έρευνες περί εμβολίων, κρίνοντας ότι είναι οικονομικά πιο συμφέρον να πουλάνε αντιβιοτικά αντί να θωρακίζουν τους ασθενείς. Αυτό ισχύει κυρίως για ασθένειες που μαστίζουν τον τρίτο κόσμο. Ως προς τον δυτικό κόσμο τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά. Έχω διαβάσει άρθρα που αμφισβητούν στα σοβαρά τη χρησιμότητα των τόσο πολλών εμβολίων που οι εταιρείες πλασάρουν στην αγορά, υποχρεώνοντας τα "πολιτισμένα" κράτη να εμβολιάζουν μαζικά τους πληθυσμούς τους, με αποτέλεσμα να αποκομίζουν αυτές τεράστια κέρδη. Προσοχή: Δεν εννοώ ότι τα εμβόλια δεν έχουν προσφέρει στην ανθρωπότητα. Κάποιοι όμως πιστεύουν ότι οι εταιρείες πατούν πάνω στις πρώτες σημαντικές επιτυχίες (ευλογιά, διφθερίτιδα, πολιομυελίτιδα κλπ), για να "φορτώσουν" τον κόσμο με εμβόλια. Ε και πού είναι το κακό ρε Χάος, θ' αναρωτηθεί κανείς. Στο κάτω κάτω, άχρηστα ξεάχρηστα τους προφυλάσουν από ασθένειες, άρα για το καλό τους είναι. Εδώ θα ήθελα να προσφέρω λίγες πληροφορίες, γιατί αυτό είναι ένα πολύ εύλογο ερώτημα: Πολλοί πιστεύουν, ότι η υπερβολική χρήση εμβολίων διαταρράσει την εύρυθμη λειτουργία του ανοσοποιητικού μας συστήματος, το κάνει να λειτουργεί υπερβολικά και δεν το αφήνουν να δοκιμαστεί σε πραγματικές συνθήκες, για να μάθει να συντονίζει σωστά τη λειτουργία του. Κατά συνέπεια, όλο και περισσότερες φωνές (από τον ιατρικό κόσμο, εκτός των άλλων) θεωρούν τους υπερβολικούς εμβολιασμούς ως πιθανό αίτιο της συνεχούς αύξησης των αλλεργιών και των αυτοάνοσων νοσημάτων, καταστάσεις που συνδέονται με λανθασμένη λειτουργία του ανοσοποιητικού. Υπάρχουν δυστυχώς και παιδίατροι που φτάνουν στο άλλο άκρο και συνιστούν στους γονείς να μην κάνουν κανένα εμβόλιο στα παιδιά τους. Κανείς δεν ξέρει που βρίσκεται το μέτρο σε αυτήν την κατάσταση. Ένα στοιχείο που είναι πολύ καλύτερα τεκμηριωμένο και θα ήθελα να δώσετε προσοχή, είναι ότι τα πολυδύναμα εμβόλια (δηλαδή εμβόλια που σε ανοσοποιούν ταυτόχρονα έναντι πολλών παθογόνων μικροοργανισμών) έχουν αρκετά μεγάλες πιθανότητες να προκαλέσουν ανεπιθύμητες δράσεις και καλό θα είναι να αποφεύγονται. Καλύτερα ένα ένα (δηλαδή όχι σε κάτι πενταπλά κλπ όπως τα λένε), ως μέτρο μερικής προφύλαξης.
Ακόμη θα ήθελα να καταγγείλω το εξής:
Το εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας που κυκλοφορεί στην Ελλάδα, έχει δράση κατά ενός στελέχους του μηνιγγιτιδόκοκκου το οποίο δεν υπάρχει στην Ελλάδα, και κατά συνέπεια, είναι παντελώς άχρηστο!!!, αφού δεν προστατεύει από το στέλεχος που κυριαρχεί στη χώρα μας. Παρολαυτά, οι παιδίατροι το γράφουν στα παιδάκια, τα ταμεία πληρώνουν (διορθώστε με αν κάνω λάθος σε αυτό δεν είμαι σίγουρος αν γράφεται στα βιβλιάρια), οι βιομήχανοι κερδίζουν φράγκα. Λίγη ντροπή δεν βλάπτει ρε παιδιά.
Σε αυτό το σημείο θέλω να αναφέρω κάτι, το οποίο με εντυπωσίασε ιδιαίτερα όταν το έμαθα. Το ανέφερε ένας καθηγητής ανοσολογίας της βιολογικής σχολής του ΑΠΘ, σε ένα του μάθημα σε μεταπτυχιακούς φοιτητές. Δεν το έχω διασταυρώσει, όμως του έκανα επίμονες και πιεστικές ερωτήσεις εκείνη τη στιγμή, όπου και με έπεισε με τις απαντήσεις του. Επίσης τον γνωρίζω ως ένα σοβαρό και έγκυρο επιστήμονα, που δεν θα έλεγε δημόσια κάτι το οποίο θα τον εξέθετε. Έχετε ακούσει για το σύνδρομο του Κόλπου; (όχι αυτό που παθαίνω εγώ όταν βλέπω γυναίκα, για τον Περσικό Κόλπο ομιλώ). Λοιπόν το σύνδρομο αυτό οφείλεται στους μαζικούς εμβολιασμούς που έκαναν οι Αμερικανοί στους στρατιώτες τους, φοβούμενοι τα υποτιθέμενα βιολογικά όπλα του Σαντάμ. Τα εμβόλια αυτά ήταν πολυδύναμα, όμως το μεγαλύτερο πρόβλημα το προκάλεσε κάποιο "ανοσοενισχυτικό" (δηλαδή ουσία που περιέχουν τα εμβόλια, με σκοπό την ενίσχυση της απόκρισης του ανοσοποιητικού συστήματος, ώστε τα εμβόλια να είναι αποτελεσματικά), το οποίο μέσω των εμβολιασμών τους χορηγήθηκε σε πολύ μεγάλες ποσότητες. Με λίγα λόγια το περιβόητο σύνδρομο του κόλπου οφείλεται σε πλήρη απορρύθμιση και αποδιοργάνωση του ανοσοποιητικού συστήματος, λόγω των υπερβολικών εμβολιασμών (τρελλό ε; ).
Και θα τελειώσω με μια ιστορία του Μεγάλου Χάους, από αυτές που μόνο αυτό ξέρει να επιφυλάσσει στους ανίδεους θνητούς: Κάποια καθηγήτρια της παιδιατρικής κατά τις δεκαετίες του '60 και '70, έδωσε μεγάλο αγώνα για να καθιερωθεί στην Ελλάδα ο υποχρεωτικός και μαζικός εμβολιασμός των βρεφών κατά της πολιομυελίτιδας. Τελικά το κατάφερε. Όμως το τίμημα που πλήρωσε ήταν εξαιρετικά σκληρό: Το δικό της παιδί προσβλήθηκε από πολιομυελίτιδα ως επιπλοκή του εμβολίου (πιθανότητα 1:100000!!!) και έμεινε ανάπηρο. Αυτό για ν' αποδειχθεί για ακόμη μια φορά ότι οι πρωτοπόροι πάντα πληρώνουν το βαρύ τους φόρο. Η ιστορία είναι αληθινή και γνωστή στους ιατρικούς κύκλους της Σαλλονίκης, εγώ μάλιστα έχω προσωπική γνώση, αφού ο σύζυγος της καθηγήτριας και πατέρας του παιδιού, ήταν ο παιδίατρος που με παρακολουθούσε όταν ήμουν κι εγώ παιδί (περίπου στην ύστερη αρχαιότητα). Έχεις κάτι που μου τη δίνει τελικά ρε Ιώβ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 05-05-07 στις 21:17.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους