Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,985 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ενοικίαση σπιτιού: τι να προσέξουμε

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 15:12, 14-09-10:

Μιας και είναι της εποχής (φοιτητές έρχονται, φοιτητές φεύγουν κτλ) αλλά και όχι μόνο, ας ανοίξουμε μια συζήτηση σχετικά με το τί πρέπει να προσέχουμε αναφορικά με ενοικιάσεις σπιτιών, παντός είδους! Να προειδοποιήσουμε όσους ψάχνονται σχετικά με ενοίκια, ιστοσελίδες που παρέχουν αγγελίες και μικρομερεμέτια στο νέο σπίτι, ακόμα και τις υποχρεώσεις των ενοίκων αλλά και των σπιτονοικοκύρηδων. Μιας και κατοικώ τρία χρόνια στο σπίτι απ το οποίο σας γράφω αυτή τη στιγμή μπορώ να επισημάνω αρκετές ατέλειες που έκαναν την ζωή μου πατίνι (έλα γκρίνιαα...) και δεν τις είχα προσέξει από την αρχή. Πολλές φορές έχει σημασία η περιοχή που επιλέγουμε, το κτίριο, μικρές λεπτομέρειες σε υδραυλικά, πόρτες ασφαλείας και άλλα παρόμοια.

Παρατηρήσεις μου ως τώρα για σπίτια στο κέντρο της Θεσσαλονίκης :
  1. Σε πολλά λείπει πόρτα ασφαλείας και στην θέση της έχουν μια πόρτα από γκοφρέτα που με μια καρατιά την ρίχνεις.
  2. Πολλές πόρτες εισόδου χαλασμένες με αποτέλεσμα να γυρνάς σπίτι και να βλέπεις την είσοδο κατουρημένη/χεσμένη κτλ.
  3. Πολλά σπίτια έχουν ένα παράθυρο σαν πορδή για να παίρνεις αέρα και ένα μπαλκόνι ίσα ίσα για να βγάζεις τις παντόφλες σου να βλέπουν το ηλιοβασίλεμα, αν δεν βλέπουν σε ντουβάρια και σωβρακομπουγάδες των γειτόνων.
  4. Σόμπα πετρελαίου. Ρε, μήπως να σκάβαμε το πάτωμα να βάζαμε μια πέτρινη εστία και να καίγαμε ξύλα; Με σωλήνες στο ταβάνι παρακαλώ, λες και είσαι σε ταβέρνα στο βουνό.
  5. Το χειρότερο. Για να κάνεις μπάνιο, ένα λάστιχο ("Μα τι λέτε, μπορείτε να βάλετε και ντουζοτηλεφωνάκι στην υποδοχή απ το λάστιχο") σε βρύση δίπλα απ τον καμπινέ. Ενώ κάνεις μπάνιο τραβιέται και η κουράδα από δίπλα με το νερό που πέφτει.
  6. Μεσοτοιχία με διαχωριστικό φτιαγμένο από καλαμποκάλευρο. Κάθε φορά που πηγαίνω στην τουαλέτα φίλης με μεσοτοιχία, μόνο που δεν μου πασάρει χαρτί η διπλανή, μπερδεύουμε ποιος κλάνει εκεί μέσα.
  7. Σίτες. Σε πρώτο όροφο, ισόγειο ή μονοκατοικία, ειδικά όταν είσαι κοντά σε δεντράκια ή παλιά σπίτια, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΕΠΕΙ να έχει σίτες το σπίτι. Αλλιώς θα μπει μέσα ο ταρζάν, η τσίτα, η λιλιπούπολη, η τενεκεδούπολη, ο μίκυ μάους και όλο του το σοϊ απ την λιμνούπολη, και το καλοκαίρι ένα ΣΜΑΡΙ από κουνούπια. ΣΙΤΕΣ!ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΕΣ!
  8. Ούτε παράθυρο ούτε μηχανηματάκι εξαερισμού στο μπάνιο; Αλήθεια ρε; Είχατε κάνει Άουσβιτς;
  9. Ελέγχουμε με την ματιά του και καλά έμπειρου πλην ανίδεου τα υδραυλικά. Αν βλέπουμε μούχλες, ρούχλες, χλέπες γύρω γύρω, να είμαστε σίγουροι ότι τον χειμώνα θα γίνει πάρτυ κατσαρίδας, μπορεί να βγει και το τέρας του λοχ νες από κει μέσα.
  10. Θέρμανση με ερ κοντίσιον. Είπαμε, η ΔΕΗ ακρίβυνε.
  11. Παππούδες γείτονες. Είναι πιο επικίνδυνοι από τα χαλασμένα υδραυλικά.
  12. Στάσεις λεωφορείου. Εκτός κι αν είστε πολύ σπορτίΦ.
  13. Συμβόλαιο βραχυπρόθεσμο.
  14. Να μην σκάει κανένας απορροφητήρας από γειτονική κουζίνα σε κανένα παράθυρό σας, εμένα κάθε μεσημέρι στο γραφείο γίνεται της κρεμμυδίλας από δίπλα.

Υπάρχουν σαφώς χειρότερα, για πείτε κανένα. Επίσης τί πρέπει να προσέξει κανείς στο συμβόλαιο ως ένοικος; Όσο για τιμές, για ένα ευρύχωρο φοιτητικό σπίτι έως και 70 τετραγωνικά βρίσκεις (δεν μιλάμε για Καμάρα τώρα) και με 320 ευρώ μεγάλο και αξιοπρεπές και γκαρσονιέρες ανακαινισμένες με 250. Μιας και είναι η εποχή, ρίξτε καμιά ιδέα. Τί να προσέξει κανείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 16:01, 14-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
  1. Συμβόλαιο βραχυπρόθεσμο.
Εχω την εντυπωση οτι η διαρκεια του συμβολαιου αφορα μονο την προστασια αυτου που νοικιαζει για να μην τον διωξουν πιο πριν..Αν αυτος θελει να φυγει φευγει οποτε θελει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 16:03, 14-09-10:

Είναι όμως και μια δικλείδα ασφαλείας γιατί πολλοί στριμμένοι σπιτονοικοκύρηδες θα αρχίσουν το μπίρι μπίρι "Ααα και δεν μου το είπες νωρίτερα κτλ κτλ". Είχα την εντύπωση ότι αφορά και τον σπιτονοικοκύρη από την άποψη ότι πρέπει να κάνει κάποιες προετοιμασίες ώστε να το νοικιάσει πάλι, να είναι ενήμερος εν πάσει περιπτώσει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 13:38, 15-09-10:

Επίσης, ένας πολύ καλός ιστότοπος για αναζήτηση κατοικίας είναι το spiti24.gr, το καλό είναι ότι έχει φίλτρο ημερομηνίας ανάρτησης για την αγγελία και φωτογραφίες του σπιτιού.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 14:18, 15-09-10:

Όταν πάρεις το συμβόλαιο πρέπει να διαβάσεις όλους τους όρους προσεχτικά ακόμα και τα μικρά γράμματα.Επίσης να ελέγξεις αν λέει πουθενά οτί ο ιδιοκτήτης μπορεί να σε διώξει από το σπίτι όποτε θέλει εκείνος.Αυτό είναι το κυριότερο διάβασε προσεχτικά τι λένε οι όροι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:25, 15-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
[/list]Εχω την εντυπωση οτι η διαρκεια του συμβολαιου αφορα μονο την προστασια αυτου που νοικιαζει για να μην τον διωξουν πιο πριν..Αν αυτος θελει να φυγει φευγει οποτε θελει..
Όχι δεν ισχύει αυτό.
Αν έχεις υπογράψει 12μήνο και εσύ φύγεις πιο νωρίς ο ιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να μην σου δώσει την εγγύηση. Τέλος, αν ο ιδιοκτήτης έχει ορέξεις μπορεί να σε πάει νομικά και να απαιτεί τα πληρώσεις και τα άλλα ενοίκια.

Το κυριότερο, το συμφωνητικό πάντα να πηγαίνει στην ΔΟΥ. Ακόμη και αν ο τύπος δεν θέλει να δηλώνει, φτιάξτε ένα όμοιο καταστατικό με ένα συμβολικό ενοίκιο (π.χ. 100?).

Πότε να μην δέχεστε να πληρώνετε με μετρητά τον ιδιοκτήτη. ΠΑΝΤΑ σε κατάθεση λογαριασμού. Θα σας γλυτώσει από παρά πολλούς μπελάδες.

Ένας ιδιωκτήτης πρέπει να περιμένει τουλάχιστον 72 ημέρες (σίγουρα πολύ πάνω από 30 ημέρες) μέχρι να μπορεί να κινηθεί νομικά ή να σας ζητάει τόκους. Μην δέχεστε μαλακίες του τύπου τα λεφτά την πρώτη ημέρα του μήνα. Βέβαια αν στο συμφωνητικό γράφει κάτι διαφορετικό, τότε ισχύει αυτό.

Το θέμα των ενοικιάσεων στην Ελλάδα είναι η μεγαλύτερη κομπίνα που υπήρξε πότε, τι Siemens και Βατοπέδια. Μην παίζετε το βλάχικο παιχνίδι τους. Επίσης αν θυμάμαι σωστά, οτιδήποτε χαλάσει εντός της οικίας και θεωρείτε κάτι που δεν χαλάει από την χρήση (π.χ. ένας τοίχος ή σωλήνες) τότε το πληρώνει εξολοκλήρου ο ιδιοκτήτης.

Τέλος, οι νόμιμες υποχρεώσεις ενός ιδιοκτήτη είναι φορολόγηση περίπου το 40% των εσόδων. Αν δεχτείτε να μην δηλώνετε στην εφορία, απαιτήστε τουλάχιστον 20% έκπτωση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 15:26, 15-09-10:

Επίσης, ένας πολύ καλός ιστότοπος για αναζήτηση κατοικίας είναι το spiti24.gr, το καλό είναι ότι έχει φίλτρο ημερομηνίας ανάρτησης για την αγγελία και φωτογραφίες του σπιτιού.
Και το spitogatos.gr ειναι καλο site..

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Όχι δεν ισχύει αυτό.
Αν έχεις υπογράψει 12μήνο και εσύ φύγεις πιο νωρίς ο ιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να μην σου δώσει την εγγύηση. Τέλος, αν ο ιδιοκτήτης έχει ορέξεις μπορεί να σε πάει νομικά και να απαιτεί τα πληρώσεις και τα άλλα ενοίκια.
Eισαι σιγουρος για αυτο?Υπαρχει καποιο λινκ να το σιγουρεψουμε,γιατι εχω ακουσει τα χιλια μιρια με αυτο το θεμα..

Επισης προσοχη στο να ξεκαθαρισετε τι αυξηση θα εχει το νοικι καθε χρονο..Αν ας πουμε δεχτει να μην εχει αυξηση να το γραψετε στο συμβολαιο γιατι στα λογια δεν ισχυει τιποτα..

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 15:31, 15-09-10:

Εγω παλι ημουν αρκετα τυχερος μπορω να πω...

Βρηκα σπιτακι κοντα στο Τουρκικο Προξενειο, μεγαλουτσικο(πανω απο 70 τετραγωνικα, ακριβως τωρα δεν θυμαμαι)...

Ε ενταξει... Καινουριο δεν ειναι φυσικα, αλλα αρκετα περιποιημενο...

Το προβληματακι που εχει, αν και σε οσα σπιτια που ειδα ηταν σε παρομοια κατασταση... Ειναι το πολυ μικρο μπαλκονι...

Κατα τ' αλλα μια χαρα!!

Ααααα... Και ενοικιο στα 300 ευρα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 01:24, 10-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Εγω παλι ημουν αρκετα τυχερος μπορω να πω...

Βρηκα σπιτακι κοντα στο Τουρκικο Προξενειο, μεγαλουτσικο(πανω απο 70 τετραγωνικα, ακριβως τωρα δεν θυμαμαι)...

Ε ενταξει... Καινουριο δεν ειναι φυσικα, αλλα αρκετα περιποιημενο...

Το προβληματακι που εχει, αν και σε οσα σπιτια που ειδα ηταν σε παρομοια κατασταση... Ειναι το πολυ μικρο μπαλκονι...

Κατα τ' αλλα μια χαρα!!

πού μικρό μπαλκόνι λέει χααχαχααχααα,όχι ρε ,
έσκασα στα γέλια,σοβαρό πρόβλημα ,αν είναι αυτά προβλήματα ......τι να πώ?

Παράθεση

Rainbow Blues

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rainbow Blues
H Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Έμπορος . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H Rainbow Blues ... έγραψε στις 09:19, 10-11-10:

Είναι όμως και μια δικλείδα ασφαλείας γιατί πολλοί στριμμένοι σπιτονοικοκύρηδες θα αρχίσουν το μπίρι μπίρι "Ααα και δεν μου το είπες νωρίτερα κτλ κτλ". Είχα την εντύπωση ότι αφορά και τον σπιτονοικοκύρη από την άποψη ότι πρέπει να κάνει κάποιες προετοιμασίες ώστε να το νοικιάσει πάλι, να είναι ενήμερος εν πάσει περιπτώσει.
Παιδιά αυτό να το προσέξετε γιατί εγώ την πάτησα. Όλα καλά και ανθιρά μέχρι που είπα οτι θα φύγω. Τρείς μήνες πιο πριν ενημέρωσα και ενώ με διαβεβαίωσε οτι το συμβόλαιο το κάνουμε για την δικία μου προστασία μου το έτριψε στη μούρη... Από Dr. Jekyll έγινε Mr. Hyde, μέχρι και εξώδικα έστειλε.

Αλλά έπαθα μια φορά και τώρα έμαθα...

Παράθεση

Rainbow Blues

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rainbow Blues
H Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Έμπορος . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H Rainbow Blues ... έγραψε στις 09:54, 10-11-10:

1. Παππούδες γείτονες. Είναι πιο επικίνδυνοι από τα χαλασμένα υδραυλικά.
Ειδικά αν ακούσετε "Μια γιαγιούλα μένει δίπλα, ούτε που θα την καταλάβεις...", αρχίστε να τρέχετε πριν τελειώσει η πρόταση. Την έχει πατήσει πολύς κόσμος έτσι.... Καλό θα ήταν και οι γείτονες να είναι κι αυτοί φοιτητές, τουλάχιστον κανα δυο. Είναι πιο πρακτικό...

Για κάποιες πόλεις ένα θεματάκι ειναι και η εύκολη πρόσβαση στη σχολή. Ε να μη χρειάζεται να αλάξεις δυο λεοφορεία το πρωί για να πας!! Ή όπως την έπαθα εγώ, να περπατήσεις ένα τέταρτο μέχρι τη στάση... Όλα τα κουλά εγώ!! Και σπορτίφ να είσαι, αν τη προηγούμενη μέρα είχε party...

Είπαμε όμως έπαθα κι έμαθα...

Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη rina45
H rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H rina45 click!! έγραψε στις 17:10, 27-12-10:

70 τετραγώνικα μονο 300 ευρααα???

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:17, 27-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από rina45
70 τετραγώνικα μονο 300 ευρααα???
Ναι!!!

Κι εμενα μου φανηκε πολυ παραξενο, αλλα δεν με χαλασε καθολου...

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 18:21, 27-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Ναι!!!

Κι εμενα μου φανηκε πολυ παραξενο, αλλα δεν με χαλασε καθολου...
να προσέξεις επίσης να είναι ευάερο, ευήλιο και ευάνετο....

Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H rina45 click!! έγραψε στις 21:50, 27-12-10:

να προσέξεις επίσης να είναι ευάερο, ευήλιο και ευάνετο
σωστο αυτο!! εγώ όταν εκλεισα το δικο μου..μετα συνειδητοποιησα οτι δεν εχει και πολυ φως!!!αλλα ενταξει καααλο ειναι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 21:54, 27-12-10:

σωστο αυτο!! εγώ όταν εκλεισα το δικο μου..μετα συνειδητοποιησα οτι δεν εχει και πολυ φως!!!αλλα ενταξει καααλο ειναι!
σίγουρα είναι σωστό..., το έχω δει από διαφήμιση..., βέβαια το ευάνετο είναι δικιά μου πινελιά....
καλό ε;

Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H rina45 click!! έγραψε στις 22:10, 27-12-10:

σίγουρα είναι σωστό..., το έχω δει από διαφήμιση..., βέβαια το ευάνετο είναι δικιά μου πινελιά....
καλό ε;
χαχα φανηκε οτι ηταν δικο σου!

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 22:31, 27-12-10:

tsarachaf μονος σου μενεις? 70τμ για 1 ατομο εμενα μου φενοντε υπεραρκετα παντως, η τιμη πολυ καλη για δεδομενα Αθηνας τουλαχιστον
Στην Αθηνα εγω για 40τμ εινα 350e αλλα ειναι νεοκτιστη πολυκατοικια,για φοιτητες παρεχει και δωρεαν ιντερνετ και χωρις κοινοχρηστα! Ειναι και κοντα στο πανεπιστημιο

Οταν το πρωτοειδα δεν ημουν πολυ παρατηρητικος,μπηκαμε το ειδα και το κλεισαμε σε 5 λεπτα,τον ιδιοκτητη ρωτησα για τα βασικα αλλα ευτυχως στο τελος δικαιωθηκα για την επιλογη γιατι ειναι ολα σε αριστη κατασταση :-)

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 23:06, 27-12-10:

χαχα φανηκε οτι ηταν δικο σου!
άκου τώρα και κάτι καθαρά δικό μου....

να προσέξεις τα χρώματά του....

τα χρώματα παίζουν σημαντικό ρόλο στην ψυχολογία του ανθρώπου....
αν έχει πολύ σκοτεινά και άγρια χρώματα, πολύ πιθανό να επηρρεάζει αρνητικά την ψυχολογία σου....
αν έχει έντονα και φωτεινά χρώματα θα σε επηρρεάσει θετικά....
ανάλογα και το χαρακτήρα σου βέβαια....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apro : 27-12-10 στις 23:07. Αιτία: το χρήμα έγινε χρώμα
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 23:10, 27-12-10:

Το χρώμα του σπιτιού δε λαμβάνεται υπόψη καθώς μπορείς να το βάψεις.
Αν λες πάλι για την πολυκατοικία, προσωπικά δεν έχω δει ούτε μαύρη ούτε φουξ πολυκατοικία.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 23:16, 27-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Αν λες πάλι για την πολυκατοικία, προσωπικά δεν έχω δει ούτε μαύρη ούτε φουξ πολυκατοικία.
άτσε λε....

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:50, 28-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
να προσέξεις επίσης να είναι ευάερο, ευήλιο και ευάνετο....
Ειναι και απ' αυτα....

Αρχική Δημοσίευση από Morelo
tsarachaf μονος σου μενεις? 70τμ για 1 ατομο εμενα μου φενοντε υπεραρκετα παντως, η τιμη πολυ καλη για δεδομενα Αθηνας τουλαχιστον
Στην Αθηνα εγω για 40τμ εινα 350e αλλα ειναι νεοκτιστη πολυκατοικια,για φοιτητες παρεχει και δωρεαν ιντερνετ και χωρις κοινοχρηστα! Ειναι και κοντα στο πανεπιστημιο

Οταν το πρωτοειδα δεν ημουν πολυ παρατηρητικος,μπηκαμε το ειδα και το κλεισαμε σε 5 λεπτα,τον ιδιοκτητη ρωτησα για τα βασικα αλλα ευτυχως στο τελος δικαιωθηκα για την επιλογη γιατι ειναι ολα σε αριστη κατασταση :-)
Δες και για Θεσ/νικη ειναι και μεγαλο και φτηνο...

Ναι μονος μου μενω, αλλα χωραει ανετα και 2ο ατομο...

Εγω δεν το εκλεισα τοσο γρηγορα, αλλα ηταν το μονο που μου εκανε κλικ απο την αρχη... Και μου εκατσε πολυ καλα...

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Καλα μπορει να υπαρχει και κανενας κατεστραμενος που να την βαψει τετοιο χρωμα... Αλλα ενταξει δεν εχει και τρελη σημασια...

Παράθεση

zervos82

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zervos82
Ο zervos82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O zervos82 έγραψε στις 21:37, 08-05-14:

Παιδιά, η ασφάλεια πλέον είναι πολύ σημαντικό πράγμα για το σπίτι που θα επιλέξετε... Πόρτες ασφαλείας, σύγχρονα κουφώματα, καλοί γείτονες κτλ είναι πολύ σημαντικά κριτήρια πιστεύω για να επιλέξεις ένα σπίτι σήμερα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 12:16, 26-01-16:

Γεια σας !!!

Εχω μια απορια και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει....

Σκοπευω να νοικιασω ενα διαμερισμα σε λιγες μερες και πολυ πιθανον να θελει σχεδιο απο ηλεκτρολογο. Αποσο ξερω κοστιζει αρκετά..... Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν τα εξοδα αυτα επιβαρινουν τον ιδιοκτητη ή εμενα που θα το νοικιασω.....
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 12:23, 26-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από catgirlbarbara
Γεια σας !!!

Εχω μια απορια και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει....

Σκοπευω να νοικιασω ενα διαμερισμα σε λιγες μερες και πολυ πιθανον να θελει σχεδιο απο ηλεκτρολογο. Αποσο ξερω κοστιζει αρκετά..... Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν τα εξοδα αυτα επιβαρινουν τον ιδιοκτητη ή εμενα που θα το νοικιασω.....
Τον ιδιοκτήτη
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 12:25, 26-01-16:

Ηλεκτρολογικο σχεδιο εχει το σπιτι απο την αρχη που κατασκευαστηκε. Ο ιδιοκτητης οφειλει να το εχει για παν ενδεχομενο.
Παράθεση

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 12:26, 26-01-16:

Ωραια!! Σε ευχαριστω πολυ

Αποσο γνωρίζω αν έχουν περάσει 14 χρόνια χρειάζεται καινούργιο.

Μια φίλη μου που της ζήτησαν σχέδιο στη ΔΕΗ τα πλήρωσε όλα μόνη της.... Ο ιδιοκτήτης έκανε τον Κινέζο!! Για αυτό ρωτάω... Να είμαι σίγουρη.... μη μου την φέρει :-P
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 26-01-16 στις 12:53. Αιτία: Merge
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 12:41, 26-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από catgirlbarbara
Αποσο γνωρίζω αν έχουν περάσει 14 χρόνια χρειάζεται καινούργιο.

Μια φίλη μου που της ζήτησαν σχέδιο στη ΔΕΗ τα πλήρωσε όλα μόνη της.... Ο ιδιοκτήτης έκανε τον Κινέζο!! Για αυτό ρωτάω... Να είμαι σίγουρη.... μη μου την φέρει :-P
Καλά εννοείται πως θα του το ζητήσεις πρώτα πριν ξεκινήσεις την οποιαδήποτε διαδικασία.
Παράθεση

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 12:45, 26-01-16:

Αυτό θα κάνω!!!
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:13, 26-01-16:

Μόνο αν είναι δικό σου το σπίτι επιβαρύνεσαι με αυτό το έξοδο που είναι γύρω στα 85-90 ευρώ, ανάλογα τον ηλεκτρολόγο. Σε περίπτωση ενοικίασης, σαφώς και επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη.
Παράθεση

me.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη me.
Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O me. έγραψε στις 00:29, 28-01-16:

Ελέγχουμε τις συσκευές, υδραυλικά κτλ πριν νοικιάσουμε.
Βέβαια, το απρόσμενο πάντα ελλοχεύει: π.χ. το πλυντήριο να λειτουργεί χαρά και, λίγο μετα αφού το βάλεις μπρος, να αντικρίσεις τα απόνερά του να αναβλύζουν απ’το σχαράκι του πατώματος τουαλέτας και να αρχίσεις τα μπινελίκια τσαλαβουτώντας στην γκαρσονιέρα με τη σφουγγαρίστρα στο χέρι.

Καλό είναι να υπάρχει πιστοποιητικό για το πόσο ενεργοβόρο είναι το ακίνητο :
http://www.econews.gr/2015/12/08/ene...iitika-127352/
http://www.econews.gr/2012/01/09/ene...itiko-enoikia/

Ο θερμοσίφωνας πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση, με καλό θερμοστάτη και να είναι εγκατεστημένος σε κάνα πατάρι. Όχι καμιά μπακατέλα με ελαττωματικό θερμοστάτη και μέσα στην τουαλέτα. Διότι έτσι και τον ξεχάσεις για πολλή ώρα αναμμένο… μπορεί να γίνει κάνα μπαμ, να σου’ρθει ο θερμοσίφωνας στο κεφάλι και να πέσεις απ’την λεκάνη τραυματισμένος, χεσμένος, τρομοκρατημένος, κι απο σπασμένο σωλήνα του νερού βρεγμένος.
Επιδίωξε να έχει ηλιακό θερμοσίφωνα, εξοικονομείς ενέργεια και χρήματα.

Το ακίνητο πρέπει να έχει (το δικό του) μετρητή KWh. Απ’την πρώτη μέρα που το νοικιάζεις να σημειώσεις την ένδειξη του μετρητή ώστε να την έχεις ως αφετηριακή και να κάνεις στο όνομά σου τον λογαριασμό της ΔΕΗ, να ξέρεις τι σου γίνεται.
Παράθεση

ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ
H ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ έγραψε στις 20:56, 14-06-16:

Καλησπέρα σας,

Παρακαλώ θα ήθελα την βοηθειά σας:
Από το 2009 μένω με ενοίκιο σε ένα δυάρι είχα δώσει εγγύηση ένα μήνα και ανανέωνα το συμβόλαιο κάθε δύο χρόνια γιατί δεν ήξερα πόσο θα μείνω.Απλώς προβληματίζομαι τώρα για το λόγο ότι το συμβόλαιο λήγει στις 31/08/16 έχω κάποια οικονομικά ΄προβλήματα και ενημέρωσα τον σπιτονοικοκύρη μου από τον Μάϊο ότι θέλω να φύγω γιατί δεν έχω την δυνατότητα να τον πληρώσω και μου είπε να μείνω μεχρι να λήξει το συμβόλαιο κ μετά ν φύγω ,το καλότις υπόθεσης είναι ότι του βρήκα νέο ενοικιαστή και μου είπε εντάξει και στις 30 ιουνίου θα το ξενοικιάσω.Το ερωτημά μου είναι ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ Η΄ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ?
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 21:29, 14-06-16:

Κανονικα θα το δει πρωτα και αν εχεις κανει ζημιες θα στην κρατησει. Συνηθως οταν δεν υπαρχουν προβληματα στο σπιτι, την εγγυηση την κλεινεις στο τελευταιο νοικι. Αντι να του δωσεις πρωτη Ιουνιου νοικι και να στο δωσει πισω οταν φυγεις, δεν του δινεις καθολου. Αλλα αυτο θα το εχετε συννενοηθει μεταξυ σας
Παράθεση

ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ

Νεοφερμένος

H ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ έγραψε στις 21:36, 14-06-16:

Ζημιές δεν έχει μόνο ένα βάψιμο χρειάζεται...Απλώς επειδή φεύγω νωρίτερα φοβόμουν αλλά πάλι καλά βρήκα μια φίλη μου και το νοικιάζει επί τόπου οπότε κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τη πάρω πίσω.Σιγά ένα βάψιμο πόσο να κάνει;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 15-06-16 στις 22:21. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης (κεφαλαία)
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 21:43, 14-06-16:

Μη γραφεις με κεφαλαια ειναι σα να φωναζεις. Αν μπει η φιλη σου καρφι μετα απο σενα μπορειτε να το βαψετε εσεις. Το ποσο κανει εξαρταται απο πολλους παραγοντες (επιφανεια, ποσες γωνιες εχει, τι χρωμα θα παρεις, αν θα ζητησει ο μαστορας φιξ ποσο ή μεροκαματο κ.ο.κ.)

Τωρα ειδα οτι τελικα εχουμε Ιουνιο

Οποτε θα την παρεις πισω αν ειναι...
Παράθεση

ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ

Νεοφερμένος

H ΜΑΡΙΑΚΤΣΚ έγραψε στις 21:53, 14-06-16:

οκκκκκ με μικρα λοιπον,προσπαθησα να βρω ατομο για να μην εχω θεματα μεχρι τον αυγουστο γιατι το ταμειον ειναι μειον και για να παρω την εγγυση αν ισχυει τελικα
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 22:30, 14-06-16:

Δεν χρειάζεται να βάψεις το σπίτι για να πάρεις την εγγύηση εκτός και αν έχεις βάψει τους τοίχους με άλλα χρώματα από αυτά που είχε ο ιδιοκτήτης όταν νοίκιασες, ή αν οι τοίχοι έχουν φανερές φθορές στο χρώμα τους, βρωμιές κτλ. Το βάψιμο πάει συνήθως με το δωμάτιο, όχι με το μεροκάματο, επειδή ένα δυάρι διαμέρισμα βάφεται σε λιγότερο από μέρα.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 23:11, 14-06-16:

Αν το πηρε φρεσκοβαμμενο θα πρεπει να το παραδωσει ετσι αλλα επειδη μπαινει φιλη της μπορουν να το παρακαμψουν.
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,289 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 00:51, 15-06-16:

δεν είναι υποχρεωμένη να βάψει το σπίτι..αυτο πρώτη φορα εδω το ακούω.
δεν λέω για σοβαρές ζημιές, αλλά η συντήρηση φυσικών φθορών του σπιτιού αφορά τον ιδιοκτήτη.
ακόμα και αν αρνηθεί να σου δώσει την εγγύηση δεν θέλει πολλά πολλά...πιστολιάζεις από μόνη σου το τελευταίο νοίκι και την κάνεις με ελαφρά.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 08:40, 15-06-16:

Εξαρταται τι εχει συμφωνησει με τον ιδιοκτητη. Επισης αν εχει ζημιες που τις προκαλλεσε η ιδια τοτε θα πρεπει να πληρωσει. Δεν λεμε για φθορα λογω χρησης.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους