Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,832 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η φανταστική δίκη του Μπόμπ Μπήμον

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 12:25, 23-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_farm
Οκ λοιπον να ρωτησω κατι συνοψηζοντας ο Μπομπ κατηγορειται για συκοφαντικη δυσφημιση, για να υπερασπισει τον εαυτο του και ελειψη στοιχειων μετα απο τριαντα χρονια δεν θα προσφυγη στην μαρτυρια καποιων ανθρωπων που θα μιλησουν για εκεινων για τις προσπαθειες του,την αγωνια του? Και η αντιπαλη πλευρα δεν θα κανει το ιδιο?
Δεν ξερω πως το εχετε φανταστει οποτε απλα ειμαι ανοικτη σε συμμετοχη παιρνωντας οποιον ρολο βρεθει αν βρεθει
Είπαμε εσύ και ο τσαρατσαφ είστε η υπεράσπιση. Θα πρέπει, σε μυστική συνεργασία με το Μπόμπ, να κανονίσετε πώς θα τον υπερασπιστείτε. Ομως τα στοιχεία πυ θα παρουσιάζονται στο βιβλίο του, δηλαδή η βάση πάνω στην οποία θα στηρίζεται η μήνυση για συκοφαντία, δεν θα αλλαξουν. οκ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:25, 23-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs

Σιμπυλ ξεκολα, ο Μπόμπ δεν είναι κατήγορος, κατηγορούμενος είναι !
Ξεκόλλησα .... διάβασε τα ποστ μου! ....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 12:36, 23-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Θα έλεγα να το εμπλουτίσουμε λίγο..... π.χ. οικογενειακοί φίλοι, σχέσεις του Μπομπ, κανένας κυνηγός/περιπατητής/ορειβάτης στην περιοχή, που δεν είδε (αφού σε άλλο ποστ λες ότι δεν υπήρχαν αυτόπτες μάρτυρες), αλλά κάτι άκουσε;

Λοιπόν στην πορεία θα βγαίνουν ανάγκες γεγονότων. Η κατηγορούσα αρχή θα θέλέι γεγονότα για να στηρίξει τα επιχειρήματα της, και οι δικηγόροι επίσης. Εχεις δίκιο Σύμπιλ θα γίνει και πιο πλούσιο έτσι.

Προτείνω λοιπόν, όποτε κατήγοροι και δικηγόροι θέλουν να παρουσιάσουν ένα γεγονός, με μάρτυρες ή χωρίς, να γίνεται ένα συμβούλιο όλων των πρωταγωνιστών, μακριά απο τους ενόρκους φυσικά, και να αποφασίζουν, αν το εν λόγω γεγονός είχε ή δεν είχε συμβεί στην οικξογένεια του Μπόμπ, και να συμφωνούν ποιούς και πόσους μάρτυρες θα παρουσιάσουν. Πάνω στα συμφωνημένα γεγονότα οι αντίδικες πλευρές θα μπορούν να παρουσιάσουν μάρτυρες - έκπληξη, όμως τους ίδιους μάρτυρες υπόψη θα μπορεί να τους χρησιμοποιήσει στη συνέχεια και η άλλη πλευρά

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 12:43, 23-09-10:

Είπαμε εσύ και ο τσαρατσαφ είστε η υπεράσπιση. Θα πρέπει, σε μυστική συνεργασία με το Μπόμπ, να κανονίσετε πώς θα τον υπερασπιστείτε. Ομως τα στοιχεία πυ θα παρουσιάζονται στο βιβλίο του, δηλαδή η βάση πάνω στην οποία θα στηρίζεται η μήνυση για συκοφαντία, δεν θα αλλαξουν. οκ;
Οτι πεις Μπομπ

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:00, 23-09-10:

Ούτε να τους πλήρωνα δε θα μου ήταν τόσο πιστοί (οι δικηγόροι του Μπομπ, τσαρατσαφ και κατερίνα, όπως αυτός είναι φτωχός, είναι αυτοί που του παραχωρεί το δικαστήριο)

Το θέμα είναι, θα έρθουν οι κατήγοροι; Οσο για δικαστή ας βάλουμε τη Σιμπυλ. Τώρα που κατάλαβε ποιός είναι ο κατηγορούμενος λολ

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 15:11, 23-09-10:

Δεν θα ειναι η Ισι δικαστης???

Επισης... Δηλαδη τις μαρτυριες θα τις παρουσιαζουμε οι δικηγοροι(τρομαρα να μας ερθει) καθως θα τις φτιαχνουμε εμεις και στην αντεξεταση θα απανταμε εμεις ως μαρτυρες???

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:14, 23-09-10:

Να είμαι εγώ ο αδερφός του Bob; Ισοβία θα τον στείλω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:37, 23-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Δεν θα ειναι η Ισι δικαστης???

Απ'ότι είπε δεν θέλει μάλλον γιατί τότε θα είχαμε εισαγγελέα τον Χαος. Ομως ο Χαος τώρα που σοβάρεψε το πράμα μάλλον δεν θα πάει για εισαγγελέας οπότε ακόμη παίζει η Ισι για δικαστίνα

Επισης... Δηλαδη τις μαρτυριες θα τις παρουσιαζουμε οι δικηγοροι(τρομαρα να μας ερθει) καθως θα τις φτιαχνουμε εμεις και στην αντεξεταση θα απανταμε εμεις ως μαρτυρες???
Ας πούμε ότι ο Μπόμπ στο βιβλίο του παρουσιάζει τον μεγάλο του αδερφό σαν νταή. Σίγουρα το κάνει με ορισμένα γεγονότα. Επειδή εμείς εδώ δεν έχουμε όλο το βιβλίο μπροστά μας, αλλα μόνο την περίληψη, αν ο κατήγορος αναφερθεί σ'αυτά τα γεγονότα, θα πρέπει να συμφωνηθεί ποιό ακριβώς είναι το γεγονός.

Παραδείγματος χάρη. Ο μεγάλος αδερφός του Μπόμπ, γράφει στο βιβλίο, λέει στο Μπόμπ που τοτε δεν είναι ακόμη υπεραθλητής, να πάει να του φέρει τσιγάρα. (όλες αυτές τις λεπτομέρειες δεν θα τις έχουμε προφανώς στην περίληψη). Ο Μπόμπ αρντείται και ο μεγάλος αδερφός, γράφει ο Μπόμπ, ότι τον πέταξε απο το μπαλκόνι, που ευτυχώς ήταν στον πρώτο όροφο.

Αν συμφωνηθεί να παρουσιαστεί σαν στοιχείο του βιβλίου ο κατήγορος μπορεί να το χρησιμοποιήσει και να αντικρούσει επι του συγκεκριμένου γεγονότος.

Αρχική Δημοσίευση από Edmund
Να είμαι εγώ ο αδερφός του Bob; Ισοβία θα τον στείλω.
Δεν έχει παρει άλλος το ρόλο οπότε γιατί όχι. Νομίζω ότι θα είσαι ιδανικός !

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 15:39, 23-09-10:

Δεν το καταλαβα αλλα θα το αντιληφθω στην πορεια...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 16:11, 23-09-10:

Δεν το καταλαβα αλλα θα το αντιληφθω στην πορεια...
Η μήνυση γίνεται εξ αιτίας του βιβλίου που δημοσίευσε ο Μπόμπ και αυτοί ισχυρίζονται ότι τους συκοφαντεί. Το βιβλίο παραθέτει όλη την προηγούμενη ζωή της οικογένειας Μπήμον, ειδωμένη φυσικά απο την σκοπιά του Μπόμπ, μέχρι το έγκλημα τους. Μέσα απο τη σκοπιά του Μπόμπ εμφανίζονται σκληροί αναίσθητοι αδίστακτοι και ανήθικοι, αλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο. Οι 4 ισχυρίζονται ότι ολα αυτά είναι συκοφαντία. Στο τέλος ο μεγάλος αδερφός, απο τον τερατώδη ανταγωνισμό του και τη ζήλεια του, κάνει το έγκλημα.

Το παρασκήνιο όλων αυτών είναι γεγονόταν που αναγράφονται σε ολόκληρο το βιβλίο του Μπόμπ. Στην περίληψη θα αναφέρουμε τα κεντρικά σημεία στα οποία θα βασίζεται και η μήνυση αλλά όχι τα γεγονότα γύρω απο αυτά αφού τότε θα έπρεπε να έχουμε ήδη γραμμένο το βιβλίο. Ο Μπόμπ π.χ. υπαινίσεται στο βιβλίο του ότι ο πατέρας κακοποιούσε σεξουαλικά τον μικρό Γουρσιπ. Εκει μπορεί να γίνει συμφωνία περί του τί ακριβώς αναφέρει το βιβλίο σχετικά με αυτό .

Περισσότερες πληροφορίες στους κύριους πρωταγωνιστές όταν σχηματιστεί η ομάδα. Οι κύριοι πρωταγωνιστές προφανώς θα γνωρίζουν με ΡΜ λεπτομέρεις που οι ένορκοι θα μάθουν στην διαδικασία. Εδώ θα αναγράφονται μόνο όσα πρέπει να παρακολουθήσουν οι ένορκοι σαν ακροαματική διαδικασία.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 17:11, 23-09-10:

Δεν έχει παρει άλλος το ρόλο οπότε γιατί όχι. Νομίζω ότι θα είσαι ιδανικός !
Ευχαριστώ πολύ. Και εγώ το πιστεύω. Ο ρόλος αυτός του σκληρόκαρδου και ζηλόφθονου αδερφού θα μου δώσει το όσκαρ ιντερνετικής διπροσωπίας και κυνισμού που πάντα ονειρευόμουν να κατακτήσω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:14, 23-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Edmund
Ευχαριστώ πολύ. Και εγώ το πιστεύω. Ο ρόλος αυτός του σκληρόκαρδου και ζηλόφθονου αδερφού θα μου δώσει το όσκαρ ιντερνετικής διπροσωπίας και κυνισμού που πάντα ονειρευόμουν να κατακτήσω.
Κάτσε πρώτα να σου βρούμε εισαγγελέα μεγάλε αδερφε γιατί αλλιώς όχι όσκαρ δεν θα δείς αλλα ούτε την ταινία καν

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 17:17, 23-09-10:

Δεν χρειάζεται εισαγγελέας, η δικιά μου μαρτυρία θα είναι καταπέλτης ενάντια σε αυτό το υπάνθρωπο υποκείμενο τον Bob τον Συκοφάντη. Μετά τον Bob Σφουγγαράκη και τον Bob τον Μάστορα σειρά έχει να δεχτεί την οργή μου ο τρίτος Bob.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:26, 23-09-10:

Ax... Ποσο περιμενω την στιγμη που θα σε καθισω στο σκαμνι και θα σε κανω να ομολογησεις τα στυγερα σου εγκληματα κατα του Μπομπ, τρισαθλιο, κυνικο κι ανθρωπομορφο γουρουνι!!!!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 21:00, 23-09-10:

Ax... Ποσο περιμενω την στιγμη που θα σε καθισω στο σκαμνι και θα σε κανω να ομολογησεις τα στυγερα σου εγκληματα κατα του Μπομπ, τρισαθλιο, κυνικο κι ανθρωπομορφο γουρουνι!!!!

Όμως οι κατήγοροι, φαντάστικ 4 και εισαγγελέας, φοβούνται ήδη τόσο πολύ που [ισως πρεπει να θεωρήσουμε το διλλημα του Μπομπ Μπημον ανύπαρκτο για οποιονδήποτε αλλο εκτος απο τους 4 που εσκεμμένα θα ήθελαν να το δημιουργήσουν για να καλύψουν το έγκλημα τους. Αν είχαν την ελάχιστη πιθανότητα να κερδίσουν !

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:41, 23-09-10:

Ας έρθει λοιπόν ο Μπομπ να μας εξιστορήσει τα γεγονότα προ του ατυχήματος, ένα ένα και να του γίνουν ερωτήσεις από την πλευρά του εισαγγελέα και των συνηγόρων του. Ας μας πει λοιπόν ο κατηγορούμενος σε ποια δεδομένα και αποδείξεις στηρίζει τους ισχυρισμούς του, ειδάλλως θα περάσει στην ιστορία ως ένας κοινός συκοφάντης και προσωπικά προτίθεμαι να ζητήσω τη μέγιστη ποινή που προβλέπει ο ποινικός κώδικας για τέτοιους άθλιους αργυρώνητους συκοφάντες...

Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariophys
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 23:51, 23-09-10:

Διευκρίνηση: ΔΕν μπορύν να συμμετάσχουν οι ένορκοι κατά την εξέλιξη της δίκης. Μπορούν να ακούν και να αξιολογούν τα δεδομένα.
Επίσης, ο Μπόμπ δεν έχει το δικαίωμα να κληθεί ως μάρτυρας υπεράσπισης του εαυτού του. Ο κατηγορούμενος έχει από τον ποινικό κώδικα το δικαίωμα να ΜΗΝ πει την αλήθεια. Είναι ένα απο τα πλεονεκτήματα του να είσαι κατηγορούμενος

Μπορώ να είμαι ο δικαστής; Δεν μπορώ να πω οτι είμαι με καμία πλευρά στην ιστορία οπότε διαλέγω το ουδέτερο μέρος

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 05:01, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Ας έρθει λοιπόν ο Μπομπ να μας εξιστορήσει τα γεγονότα προ του ατυχήματος, ένα ένα και να του γίνουν ερωτήσεις από την πλευρά του εισαγγελέα και των συνηγόρων του. Ας μας πει λοιπόν ο κατηγορούμενος σε ποια δεδομένα και αποδείξεις στηρίζει τους ισχυρισμούς του, ειδάλλως θα περάσει στην ιστορία ως ένας κοινός συκοφάντης και προσωπικά προτίθεμαι να ζητήσω τη μέγιστη ποινή που προβλέπει ο ποινικός κώδικας για τέτοιους άθλιους αργυρώνητους συκοφάντες...
Αυτό σημαίνει ότι αναλαμβάνεις εισαγγελέας ;;

Αρχική Δημοσίευση από mariophys
Διευκρίνηση: ΔΕν μπορύν να συμμετάσχουν οι ένορκοι κατά την εξέλιξη της δίκης. Μπορούν να ακούν και να αξιολογούν τα δεδομένα. Επίσης, ο Μπόμπ δεν έχει το δικαίωμα να κληθεί ως μάρτυρας υπεράσπισης του εαυτού του. Ο κατηγορούμενος έχει από τον ποινικό κώδικα το δικαίωμα να ΜΗΝ πει την αλήθεια. Είναι ένα απο τα πλεονεκτήματα του να είσαι κατηγορούμενος Μπορώ να είμαι ο δικαστής; Δεν μπορώ να πω οτι είμαι με καμία πλευρά στην ιστορία οπότε διαλέγω το ουδέτερο μέρος
Εγω δέχομαι τους περιορισμούς αν τους δέχονται και οι άλλοι. Επίσης δεν έχω αντίρρηση να είσαι ο δικαστής. Πρέπει κάποια να κάνει τη μάνα (νεράιδα νεράιδα πως πάς; ) και ο Γουορσιπ τελικά θα είναι ο μικρός αδερφός; Και κλείσαμε το καστ

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 08:21, 24-09-10:

Ούτε να τους πλήρωνα δε θα μου ήταν τόσο πιστοί (οι δικηγόροι του Μπομπ, τσαρατσαφ και κατερίνα, όπως αυτός είναι φτωχός, είναι αυτοί που του παραχωρεί το δικαστήριο)

Το θέμα είναι, θα έρθουν οι κατήγοροι; Οσο για δικαστή ας βάλουμε τη Σιμπυλ. Τώρα που κατάλαβε ποιός είναι ο κατηγορούμενος λολ
Άντι να εκτιμήσεις, που δεν κάνω καμία διάκριση ανάμεσα σε κατήγορο και κατηγορούμενο, πράγμα που διασφαλίζει την αμεροληψία μου .... μου τη λες κι από πάνω.
Δε φταίω εγώ, το σενάριο έχει τρύπες και μπάζει......

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 08:33, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από mariophys
Διευκρίνηση: ΔΕν μπορύν να συμμετάσχουν οι ένορκοι κατά την εξέλιξη της δίκης. Μπορούν να ακούν και να αξιολογούν τα δεδομένα.
Επίσης, ο Μπόμπ δεν έχει το δικαίωμα να κληθεί ως μάρτυρας υπεράσπισης του εαυτού του. Ο κατηγορούμενος έχει από τον ποινικό κώδικα το δικαίωμα να ΜΗΝ πει την αλήθεια. Είναι ένα απο τα πλεονεκτήματα του να είσαι κατηγορούμενος

Μπορώ να είμαι ο δικαστής; Δεν μπορώ να πω οτι είμαι με καμία πλευρά στην ιστορία οπότε διαλέγω το ουδέτερο μέρος
Δεν συνφωνω νομιζω οτι ο Μπομπ πρεπει να καταθεσει οποτε χρειαζεται η οποτε τον καλουν και τα δυο μερη.
Ειναι ο μονος που μπορει να ριξει φως και ολα τα μελη της οικογενειας πρεπει να εχουν το δικαιωμα της καταθεσης οποτε χρειαζεται . Αλλιως θα φτασουμε στο σημειο να διαβαστει η υποθεση απο τον εισαγγελεα να αγορευσουν οι δικηγοροι και να ψηφισουν οι ενορκοι . Φτωχο παιδια πολυ φτωχο (θελω πιο πλουσια παραγωγη πιο μεγαλο ρολο οσκαρικες ερμηνειες λεμε!!!)

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 09:19, 24-09-10:

Παιδες μην μπερδευεστε... Ο Μπομπ θα εξιστορησει στην αρχη ΜΟΝΟ τα λεγομενα του βιβλιου...

Και στο τελος ολης της ακροαματικης διαδικασιας θα κληθει, οπως καθε κατηγορουμενος, για να εξεταστει και απο την κατηγορουσα αρχη και απο την υπερασπιση...

Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariophys
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 11:21, 24-09-10:

Ο κατηγορούμενος σε ποινική δίκη, (και στην Ελλάδα, όπως στις περισσότερες ανεπτυγμένες με νομικό πολιτισμό χώρες), είναι ιερό πρόσωπο, κατά την έννοια ότι, πρώτον, θεωρείται αθώος μέχρις αποδείξεως την ενοχής του και, δεύτερον, για να καταδικασθεί πρέπει να τηρηθούν ευλαβικώς σειρά διαδικασιών που εξασφαλίζουν την δίκαιη δίκη και την τήρηση των δικαιωμάτων του στην υπεράσπιση.
Μία από τις προϋποθέσεις που πρέπει να τηρηθούν είναι η απόδειξη της ενοχής του στην ακροαματική διαδικασία με αποδεικτικά στοιχεία. Στα αποδεικτικά στοιχεία περιλαμβάνονται και οι καταθέσεις των μαρτύρων κατηγορίας. Οι μάρτυρες κατηγορίας εξετάζονται αρχικώς στην προδικασία, δηλαδή όταν αρχίζει η εξέταση της υποθέσεως από την δικαιοσύνη πολύ πριν γίνει το δικαστήριο. Η κατάθεση των μαρτύρων καταγράφεται από τον ανακριτή στην ένορκη κατάθεση, που αποτελεί μέρος της δικογραφίας.
Όταν έρθει η ώρα της δίκης, το ποινικό δικαστήριο λαμβάνει υπόψη του την κατάθεση του μάρτυρα, εφόσον αποτελεί μέρος της δικογραφίας. Ωστόσο, ο κατηγορούμενος έχει δικαίωμα να ζητήσει ο μάρτυρας κατηγορίας να εμφανισθεί στο ακροατήριο του δικαστηρίου για να του υποβληθούν ερωτήσεις τόσο από τους δικαστές και τον εισαγγελέα, όσο και, κυρίως, από τον κατηγορούμενο και τον συνήγορο υπερασπίσεως.
Εάν ο κατηγορούμενος ζητήσει να έρθει στο ακροατήριο του δικαστηρίου ο μάρτυρας κατηγορίας που είχε στην προδικασία καταθέσει εναντίον του και το αίτημα αυτό του κατηγορουμένου δεν ικανοποιηθεί από το δικαστήριο, με αποτέλεσμα ο μάρτυρας κατηγορίας να μην εξετασθεί στο δικαστήριο, αλλά μόνο να αναγνωσθεί η ένορκη κατάθεσή του που είχε ληφθεί μήνες ή χρόνια πριν κατά την προδικασία, τότε η τυχόν καταδικαστική απόφαση που θα εκδοθεί από το δικαστήριο θα πάσχει ακυρότητα και ο κατηγορούμενος θα μπορεί να ασκήσει έφεση ή αναίρεση στον Άρειο Πάγο, για παραβίαση των δικαιωμάτων του.
Ασφαλώς, η ανάγκη αυτοπρόσωπης παρουσίας του μάρτυρος κατηγορίας στο δικαστήριο επιβάλλεται από το δικαίωμα του κατηγορουμένου να υποβάλει τον μάρτυρα κατηγορίας στην βάσανο των ερωτήσεων από την πλευρά της υπερασπίσεως. Ο μάρτυρας κατηγορίας μπορεί να έχει καταθέσει επιβαρυντικά για τον κατηγορούμενο γεγονότα μήνες ή χρόνια πριν, κατά την αρχική έρευνα της υποθέσεως από την δικαιοσύνη, στο γραφείο του ανακριτή, χωρίς την παρουσία του συνηγόρου υπερασπίσεως, ο οποίος θα μπορούσε να του υποβάλει σημαντικές ερωτήσεις για την διαλεύκανση της υποθέσεως.
Αυτές τις ερωτήσεις δικαιούνται, ο κατηγορούμενος και η υπεράσπισή του, να υποβάλουν στον μάρτυρα κατηγορίας στο ακροατήριο του δικαστηρίου, ώστε οι δικαστές να διαμορφώσουν ιδίαν αντίληψη περί των απαντήσεων και της γενικής αξιοπιστίας του εν λόγω μάρτυρος. Ουδείς δύναται να αρνηθεί ότι άλλο είναι να διαβάζεις την στεγνή κατάθεση ενός μάρτυρος από το έγγραφο της ενόρκου καταθέσεως του και άλλο είναι να τον έχεις ενώπιόν σου, να κρίνεις συνολικώς την αξιοπιστία του και τον τρόπο που απαντά στις ερωτήσεις, την ευθύτητα ή την διστακτικότητά του, τόν τόνο της φωνής του, το πόσο κατηγορηματικός είναι, ή εάν αντιθέτως από τις απαντήσεις του συνάγεται αβεβαιότητα ή έλλειψη σιγουριάς για όσα καταθέτει εις βάρος του κατηγορουμένου.
Άλλωστε, το δικαίωμα του κατηγορουμένου να υποβάλει ερωτήσεις στους μάρτυρες κατηγορίας παρέχει το άρθρο 6 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για την Προστασία των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, που αποτελεί ελληνικό δίκαιο και εφαρμόζεται από όλα τα δικαστήρια στην Ελλάδα. (Απόφαση Αρείου Πάγου υπʼ αριθ. 1953/2007).
Κατʼ εξαίρεση, η κατάθεση του μάρτυρος κατηγορίας αναγιγνώσκεται στο δικαστήριο και δεν απαιτείται η αυτοπρόσωπη εμφάνισή του στο ακροατήριο μόνο όταν είναι αδύνατη η εμφάνιση εξαιτίας θανάτου, γήρατος, μακράς και σοβαρής ασθένειας, διαμονής στο εξωτερικό ή άλλου εξαιρετικά σοβαρού κωλύματος.

. *Ο Χρήστος Ηλιόπουλος είναι
Δικηγόρος παρʼ Αρείω Πάγω,
MasterofLaws.
Αυτό αποσαφηνίζει ορισμένες πτυχές του ρόλου του κατηγορουμένου, δε συμφωνείτε;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:40, 24-09-10:

Σαφως... Αλλα δεν πρεπει να τεθει ενα καυτο ερωτημα αυτη την στιγμη??

Θα δικασουμε τον Μπομπ σε ελληνικο δικαστηριο, με Ελληνες δικαστες και ενορκους, με ελληνικους νομους... Ενω ο Μπομπ ουτε Ελληνας ειναι, οτι στην "διεπραξε" το εγκλημα για το οποιο κατηγορειται...

Ποσο δικαιο ειναι αυτο?

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm έγραψε στις 09:48, 25-09-10:

Σαφως... Αλλα δεν πρεπει να τεθει ενα καυτο ερωτημα αυτη την στιγμη??

Θα δικασουμε τον Μπομπ σε ελληνικο δικαστηριο, με Ελληνες δικαστες και ενορκους, με ελληνικους νομους... Ενω ο Μπομπ ουτε Ελληνας ειναι, οτι στην "διεπραξε" το εγκλημα για το οποιο κατηγορειται...

Ποσο δικαιο ειναι αυτο?
Συναδελφε ας ξεκινησουμε τη δικη (χλωμο το κοβω ετσι οπως παμε) και ας ειναι και δικαστηριο της Νεας Υορκης δεν μας χαλαει καθολου

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 11:27, 25-09-10:

Παιδες μην μπερδευεστε... Ο Μπομπ θα εξιστορησει στην αρχη ΜΟΝΟ τα λεγομενα του βιβλιου...
Και στο τελος ολης της ακροαματικης διαδικασιας θα κληθει, οπως καθε κατηγορουμενος, για να εξεταστει και απο την κατηγορουσα αρχη και απο την υπερασπιση...
Ακριβώς έτσι είναι. Μόλις (και αν) κλείσει το κάστ θα βγάλουμε εδώ την περίληψη του βιβλίου και τα σημεία όπου είναι πιθανόν να υπάρξουν μηνύσεις.Εκεί θα πατησει η κατηγορούσα αρχή και θα αρχίσει το δικαστήριο.

Αρχική Δημοσίευση από katerina_farm
Συναδελφε ας ξεκινησουμε τη δικη (χλωμο το κοβω ετσι οπως παμε) και ας ειναι και δικαστηριο της Νεας Υορκης δεν μας χαλαει καθολου

Κι εγώ έτσι το βλέπω, αφού είναι δυσκολο να στήσουμε τη δίκη όπως δεν έχουμε το βιβλίο, που υποτίθεται συκοφαντεί τους 4. Καλό το κόνσεπτ, της διαδικτυακής δίκης, όμως αυτό είναι μια μεγάλη έλλειψη. Άλλο π.χ. να λέει ο μεγάλος αδερφός "ο Μπόμπ με εμφανίζει κάθαρμα γιατί στην τάδε και στην τάδε σελίδα λέει αυτό και το άλλο" και άλλο εμείς να έχουμε κάνει απλά μια περιληπτικη παραδοχή οτι ας πούμε, το βιβλίο του Μπομπ εμφανίζει σκληρό και ανήθικο τον μεγάλο αδερφό.

Προτείνω συνεδρίαση με ΡΜ με το υπόλοιπο καστινγκ για μια ιδέα που εχω. Χαοουλα, μιας και είσαι και αντμίν, θα μπορούσε να γίνει κάποιο πριβέ δωμάτιο συζήτησης όπου χωρίς να αντλλάσουμε διαρκώς ΡΜ μεταξύ μας να δούμε οι πρωταγωνιστές πως θα στήσουμε τελικά την δίκη;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:08, 25-09-10:

Προτείνω συνεδρίαση με ΡΜ με το υπόλοιπο καστινγκ για μια ιδέα που εχω. Χαοουλα, μιας και είσαι και αντμίν, θα μπορούσε να γίνει κάποιο πριβέ δωμάτιο συζήτησης όπου χωρίς να αντλλάσουμε διαρκώς ΡΜ μεταξύ μας να δούμε οι πρωταγωνιστές πως θα στήσουμε τελικά την δίκη;
Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Μπορείτε όμως να φτιάξετε ένα πριβέ δωμάτιο στο chat και να τα συζητήσετε εκεί.

Η γραμματέας του κ. Χάουλα

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:06, 25-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Η γραμματέας του κ. Χάουλα
χαχαχαχαχαχαχα

Λοιπόν ομάδα καστ, ας συννενοηθούμε όλοι για να παμε στο τσατ ρουμ να τα πουμε αλλιώς ταινία, εννοώ δίκη, δεν βλέπουμε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:57, 25-09-10:

Δυστυχως, για τις επομενες μερες, θα βασανιζομαι απο τραγικη ελλειψη χρονου... Οποτε δυστυχως, ο πολυς ογκος της δουλειας θα πεσει στην αγαπητη συναδελφο... Φυσικα, οσο μπορω κι εγω θα βοηθησω, καθως μου αρεσε πολυ η ιδεα εξ' αρχης...

ΥΓ. Αν τελικα βγει καλο το concept, μπορουμε να σκεφτουμε, να το κανουμε σε μεγαλυτερη κλιμακα και με αλλες διαδικτυακες "δικες"

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους