Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μονογαμία Vs Πολυγαμία

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:04, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Δεσμεύεται η πολυγαμική γυναίκα με έναν, αλλά πάει και με άλλους ταυτόχρονα, αυτό ξέρω τουλάχιστον. Σε μυαλά και πνευματικό επίπεδο κάνω καλύτερη παρέα μαζί τους, δυστυχώς όμως δεν τους κάνω για σύντροφος. Αν κρίνω από τις μονογαμικές που γνώρισα, οι περισσότερες ήταν των σπηλαίων σε όλες τις απόψεις και σε όλες τις συνήθειες.
οι πολυγαμικές γυναίκες είναι πολύ λιγότερο ανασφαλείς από τις μονογαμικές, πιστεύω και αρκετά ηθικότερες και ντόμπρες σε πολλές περιπτώσεις.
τι να εννοώ βρε Λόριεν ; Δεν είναι θέμα "γάμων" (παράλληλων σοβαρών δεσμεύσεων άνευ της ευλογίας της εκκλησίας) αν και συμβαίνει κι αυτό σε σπάνιες κοινότητες. Η πολυγαμική γυναίκα του μέσου όρου όμως κατά κανόνα κάνει σχέσεις με περισσότερους από έναν άντρες ταυτόχρονα. 'Εχει έναν, έχει κι άλλον, άμα θέλει έχει και τρίτο και όσους θέλει. 'Αλλο κεράτωμα, άλλο πολυγαμία. Το κεράτωμα είναι απάτη, η πολυγαμία είναι επιλογή και τρόπος ζωής. Δεν ισχύει πάντα ότι ΔΕΝ γνωρίζει ο άντρας ή η γυναίκα αντίστοιχα τι κάνει το ταίρι του, και γι'αυτό αντέδρασα όταν έγραψες ότι είναι απάτη.

'Οσο για την τιμιότητα τους, θα το πω ευθέως για να τελειώνουμε. Ποτέ δεν μου έκανε πρόταση ή φλερτ μια πολυγαμική γυναίκα, χωρίς να μου πει ότι από την αρχή ότι έχει ήδη και κάποιον άλλον, και κάποιες που ήταν ελεύθερες όταν τις γνώρισα μου είπαν από την αρχή ότι είναι πολυγαμικές και αυτό πρέπει να λάβω σοβαρά υπόψην ότι αν ξεκινήσουμε σχέση, το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να κάνουν ταυτόχρονα και δεύτερη παράλληλη σχέση και δεν θέλουν ζήλιες και προσκολήσεις, ούτε οράματα για σοβαρές δεσμεύσεις (γάμους κλπ). Και δεν ήταν μία και δυο, και ούτε το έλεγαν για πλάκα πίστεψε με.
Μάλιστα. Εμένα αυτό που εσύ τόσο το θαυμάζεις μου φαίνεται τεράστια κοροϊδία κι υποτίμηση και το θεωρώ επίσης απόρροια ενός "ψευδοφεμινισμού" (λέξη δικής μου δημιουργίας). Η πολυγαμία για μένα δεν είναι πρόοδος, δεν είναι απελευθέρωση του γυναικείου φύλου, δεν είναι μη συντηρητισμός, αλλά υποβίβαση της έννοιας της αγάπης και της θηλυκότητας γενικότερα.

Και πιο πολύ μου κάνει εντύπωση που εσύ υποστηρίζεις τις πολυγαμικές γυναίκες ενώ ξέρω οτι είσαι μονογαμικός.

Τελικά τους εξιτάρουν τους άντρες οι πολυγαμικές γυναίκες αλλά για σοβαρή σχέση επιλέγουν τις μονογαμικές... (???)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:11, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Τελικά τους εξιτάρουν τους άντρες οι πολυγαμικές γυναίκες αλλά για σοβαρή σχέση επιλέγουν τις μονογαμικές... (???)
Παραξενο σου φαινεται???

Εμενα παλι οχι...

Ποσοι δεν θελουν να περηφανευονται οτι πηραν εκεινη, την αλλη, την παραλλη, ειδικα κι αν ηταν δεσμευμενες???

Ποσοι θελουν να λενε ή να ακουγεται οτι οι γυναικες τους ή οι κοπελες τους πανε και με αλλους???

Ουτε ενας, τολμω να πω με σιγουρια...

Ολα μιλωντας στα πλαισια "σοβαρων" σχεσεων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:24, 24-09-10:

Μάλιστα. Εμένα αυτό που εσύ τόσο το θαυμάζεις μου φαίνεται τεράστια κοροϊδία κι υποτίμηση και το θεωρώ επίσης απόρροια ενός "ψευδοφεμινισμού" (λέξη δικής μου δημιουργίας). Η πολυγαμία για μένα δεν είναι πρόοδος, δεν είναι απελευθέρωση του γυναικείου φύλου, δεν είναι μη συντηρητισμός, αλλά υποβίβαση της έννοιας της αγάπης και της θηλυκότητας γενικότερα.

Και πιο πολύ μου κάνει εντύπωση που εσύ υποστηρίζεις τις πολυγαμικές γυναίκες ενώ ξέρω οτι είσαι μονογαμικός.

Ως προσωπικότητες με εξιτάρουν οι γυναίκες που δεν είναι στενοκέφαλες και σκουριασμένες γενικότερα, είτε πολυγαμικές είτε μονογαμικές. Τυχαίνει να έχω απογοητευθεί περισσότερο από ανειλικρίνεια μονογαμικών παρά από ανειλικρίνεια πολυγαμικών. Το έγραψα και πριν, οι πολυγαμικές μου το έλεγαν από την αρχή, δεν κρύβονταν. Τώρα αν αυτό έτυχε, και μου το λέγανε μόνο εμένα, δεν ευθύνομαι εγώ που εμπνέω εμπιστοσύνη στις πολυγαμικές, σε όλους τους ανθρώπους γενικότερα εμπνέω μεγάλη εμπιστοσύνη και μου ανοίγονται (και όταν μου ανοίγονται, δεν λέω τα μυστικά τους όπως άλλοι....)Επιλέγω μονογαμικές όχι από ανάγκη, αλλά επειδή έχω πλούσιο συναισθηματισμό και τάσεις προσκόλησης και ξέρω τι ζητάω. Θα προτιμούσα να είμαι πολυγαμικός, αλλά δεν είμαι, το έχω πει και δημόσια και ιδιωτικά, δεν βλέπω καμμιά ασυνέπεια στα λεγόμενα μου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:02, 24-09-10:

Ως προσωπικότητες με εξιτάρουν οι γυναίκες που δεν είναι στενοκέφαλες και σκουριασμένες γενικότερα, είτε πολυγαμικές είτε μονογαμικές.
Αυτό όμως είναι διαφορετικό από πριν που είπες "οι πολυγαμικές γυναίκες είναι πολύ λιγότερο ανασφαλείς από τις μονογαμικές, πιστεύω και αρκετά ηθικότερες και ντόμπρες σε πολλές περιπτώσεις". Τώρα είσαι πιο δίκαιος και δεν τσουβαλιάζεις.

Τυχαίνει να έχω απογοητευθεί περισσότερο από ανειλικρίνεια μονογαμικών παρά από ανειλικρίνεια πολυγαμικών. Το έγραψα και πριν, οι πολυγαμικές μου το έλεγαν από την αρχή, δεν κρύβονταν. Τώρα αν αυτό έτυχε, και μου το λέγανε μόνο εμένα, δεν ευθύνομαι εγώ που εμπνέω εμπιστοσύνη στις πολυγαμικές, σε όλους τους ανθρώπους γενικότερα εμπνέω μεγάλη εμπιστοσύνη και μου ανοίγονται (και όταν μου ανοίγονται, δεν λέω τα μυστικά τους όπως άλλοι....)
Φαίνεται λοιπόν οτι δεν είναι θέμα σεξουαλικής συμπεριφοράς η (αν)ειλικρίνεια αλλά χαρακτήρα κι ανθρώπου.

Εμένα με χαλάει πάρα πολύ αυτό το "μου το έλεγαν από την αρχή". Όσο ειλικρινές κι αν είναι, μου θυμίζει το "είμαστε ό,τι δηλώσουμε". Τελικά όμως δε φταίνε αυτές που το λένε αλλά αυτοί που το δέχονται.

Ποια είναι τελικά η αιτία που έχει κάποιος ανάγκη την πολυγαμία;;; Για μένα οι πολυγαμικοί άνθρωποι δεν έχουν τη δυνατότητα ή τη θέληση να δεθούν και να δοθούν σε έναν άνθρωπο, είναι πιο εγωκεντρικοί και προτιμούν να περνούν καλά χωρίς να δίνουν. Δεν απευθύνομαι ούτε υπονοώ κανέναν από εδώ που (ίσως) δήλωσε πολυγαμικός, μιλάω γενικά.

Επιλέγω μονογαμικές όχι από ανάγκη, αλλά επειδή έχω πλούσιο συναισθηματισμό και τάσεις προσκόλησης και ξέρω τι ζητάω. Θα προτιμούσα να είμαι πολυγαμικός, αλλά δεν είμαι, το έχω πει και δημόσια και ιδιωτικά, δεν βλέπω καμμιά ασυνέπεια στα λεγόμενα μου.
Γιατί θα προτιμούσες να είναι πολυγαμικός; Πώς μεταφράζεται στην πράξη η πολυγαμία;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:16, 24-09-10:

Ποια είναι τελικά η αιτία που έχει κάποιος ανάγκη την πολυγαμία;;; Για μένα οι πολυγαμικοί άνθρωποι δεν έχουν τη δυνατότητα ή τη θέληση να δεθούν και να δοθούν σε έναν άνθρωπο, είναι πιο εγωκεντρικοί και προτιμούν να περνούν καλά χωρίς να δίνουν. Δεν απευθύνομαι ούτε υπονοώ κανέναν από εδώ που (ίσως) δήλωσε πολυγαμικός, μιλάω γενικά.
συμφωνω....

και περισσοτεροι πολυγαμικοι ανδρες πχ..οι ορκισμενοι εργενηδες που λενε..
στην πραξη ειναι φοβισμενοι και πληγωμενοι..ουσιαστικα ανωριμοι..

και οταν παντρευτουν ειναι το πιο πιθανο να παρουν μια πολυ καταπιεστικη γυναικα και να γινουν υπερβολικα κολλημενοι-εξαρτωμενοι στο γαμο..

απο το ενα ακρο στο αλλο.
και το τελευταιο το ακουσα σοβαρα στην τηλεοραση,,απο ψυχολογο,,οτι οντως αυτο παρατηρειται..και ειναι μεσα στα ψυχολογικα προτυπα των επιστημονων..

με αλλα λογια αυτα που το παιζουν υπερβολικα ελευθερα πουλια,,οταν παντρευτουν,,μπαινει πολυ πιο ασχημα ο χαλκας,,

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:18, 24-09-10:

Γιατί θα προτιμούσες να είναι πολυγαμικός; Πώς μεταφράζεται στην πράξη η πολυγαμία;
πρέπει να το έγραψα ήδη 2-3 φορές σε διαφορετικά posts παραπάνω : Μη προσκόλληση. Προσωπικά θεωρώ πολύ ειλικρινείς όσες μου το είπαν από την αρχή και τους υποκλίνομαι με μεγάλο σεβασμό. Επίσης το ότι εγώ δεν είμαι πολυγαμικός, δεν σημαίνει ότι δεν θα πάω ποτέ με πολυγαμική γυναίκα, ούτε ότι θεωρώ μη σοβαρές τις πολυγαμικές γυναίκες. Δεν παίρνω όρκο, ούτε φυσικά δέχομαι ότι δεν κάνουν σοβαρές σχέσεις ή ότι μια προσωρινή σχέση λίγων μηνών δεν είναι σοβαρή. Η τελευταία περίπτωση δεν ήταν και κακή, ίσα ίσα η κυρία σοβαρότατη και καθόλου εγωίστρια δεν μου έδειχνε συγκριτικά με την αμέσως προηγούμενη που ήταν μονογαμική και ήταν παθολογικά εγωίστρια. Μόνο που δεν δέχθηκα γιατί είχα μόλις βγει από σχέση και ήμουν πολύ πληγωμένος, ήθελα κάτι πιο προσωπικό, οπότε έστριψα. 'Εχεις αναρωτηθεί μήπως η δική σου επιθυμία για αποκλειστικότητα είναι πιο εγωιστική και σκληρή από την δική της επιθυμία να έχει πάνω από έναν άντρα μαζί ; γιατί εμένα μόνο που δεν με ντάντεψε πολυγαμική γυναίκα. Το'πες και μόνη σου, είναι ζήτημα χαρακτήρα,όχι σεξουαλικής επιλογής. Επίσης να ξανατονίσω άλλο κεράτωμα άλλο πολυγαμία.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:41, 24-09-10:

πρέπει να το έγραψα ήδη 2-3 φορές σε διαφορετικά posts παραπάνω : Μη προσκόλληση.
Και είναι κακό πράγμα η προσκόλληση; Είναι κακό να «ανήκεις» στον άλλον ψυχικά και σωματικά και να μη μοιράζεστε τα κορμιά σας με άλλους; Είναι κακό να αποδεικνύεις την αγάπη σου με την αποκλειστικότητα;
Προσωπικά θεωρώ πολύ ειλικρινείς όσες μου το είπαν από την αρχή και τους υποκλίνομαι με μεγάλο σεβασμό.
Για την ειλικρίνεια κι εγώ υποκλίνομαι αλλά νομίζω ότι οι συγκεκριμένες δε νομίζω ότι σκοπός τους ήταν να είναι ειλικρινείς αλλά να μην έχουν παρατράγουδα αργότερα και αυτό το θεωρώ εγωκεντρικό, δείχνει ότι τελικά σε δέχεται με δικούς της όρους («κοίτα να δεις μάγκα μου εγώ θα πηδιέμαι και μʼ άλλους, αν σʼ αρέσει καλώς, αν όχι σκασίλα μου». Εγώ αυτήν την ιδέα δεν τη σέβομαι, αντιθέτως μου φέρνει ανατριχίλα και με κάνει να θέλω να φύγω τρέχοντας.
'Εχεις αναρωτηθεί μήπως η δική σου επιθυμία για αποκλειστικότητα είναι πιο εγωιστική και σκληρή από την δική της επιθυμία να έχει πάνω από έναν άντρα μαζί ;
Δε θέλω να μου είναι κάποιος πιστός από εγωισμό αλλά γιατί για μένα πίστη = αγάπη.
Επίσης να ξανατονίσω άλλο κεράτωμα άλλο πολυγαμία.
Σαφώς.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:47, 24-09-10:

Και είναι κακό πράγμα η προσκόλληση; Είναι κακό να «ανήκεις» στον άλλον ψυχικά και σωματικά και να μη μοιράζεστε τα κορμιά σας με άλλους; Είναι κακό να αποδεικνύεις την αγάπη σου με την αποκλειστικότητα;
'Αν σου ανήκει ένα μπουκέτο λουλούδια, είναι κακό να θες να σου ανήκει και άλλο ένα ακόμα ; Εγώ έχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους που θέλουν πάνω από έναν άλλον άνθρωπο "περιουσία" τους. Δεν βρίσκω κάτι κακό σ'αυτό.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:57, 24-09-10:

'Αν σου ανήκει ένα μπουκέτο λουλούδια, είναι κακό να θες να σου ανήκει και άλλο ένα ακόμα ; Εγώ έχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους που θέλουν πάνω από έναν άλλον άνθρωπο "περιουσία" τους. Δεν βρίσκω κάτι κακό σ'αυτό.
Καταρχάς άστοχη η σύγκριση με τα λουλούδια γιατί οι άνθρωποι έχουν κι αισθήματα.

Αν λοιπόν είμαι πλήρως ικανοποιημένη κι αγαπώ έναν άνθρωπο, γιατί να θέλω κι άλλον;

Εξάλλου αμφίδρομα είναι αυτά, ό,τι δίνεις παίρνεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:05, 24-09-10:

Καταρχάς άστοχη η σύγκριση με τα λουλούδια γιατί οι άνθρωποι έχουν κι αισθήματα.

Αν λοιπόν είμαι πλήρως ικανοποιημένη κι αγαπώ έναν άνθρωπο, γιατί να θέλω κι άλλον;

Εξάλλου αμφίδρομα είναι αυτά, ό,τι δίνεις παίρνεις.
Που είναι η ποίηση μέσα σου ; Δεν μπορείς να δεις έναν άντρα σαν λουλούδι ; Τα λουλούδια νομίζεις δεν αισθάνονται όταν τους τραγουδάς ; Αν έχεις δυο γατάκια δεν μπορείς να νοιώσεις αγάπη και για τα δυο ; Μπορεί να νοιώθεις περισσότερη αγάπη για το ένα γατάκι, ή ακομα μπορεί να έχεις ένα σκύλο και ένα γάτο ή μια γάτα, ένα καναρίνι και ένα γουρουνάκι, που ξέρεις, απίθανοι συνδυασμοί. Αν πάλι μιλάμε για ανθρώπινες σχέσεις, μπορείς να έχεις έναν βασικό και έναν αναπληρωματικό άντρα, όπως στο ποδόσφαιρο ή στα υπουργεία. Ανάγκες είναι αυτές, αφού έτσι νοιώθουν ευτυχισμένες, ποιός είμαι γω να τους στερήσω τα μοντέλα διαβίωσης ;

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:09, 24-09-10:

Που είναι η ποίηση μέσα σου ; Δεν μπορείς να δεις έναν άντρα σαν λουλούδι ; Τα λουλούδια νομίζεις δεν αισθάνονται όταν τους τραγουδάς ; Αν έχεις δυο γατάκια δεν μπορείς να νοιώσεις αγάπη και για τα δυο ; Μπορεί να νοιώθεις περισσότερη αγάπη για το ένα γατάκι, ή ακομα μπορεί να έχεις ένα σκύλο και ένα γάτο ή μια γάτα, ένα καναρίνι και ένα γουρουνάκι, που ξέρεις, απίθανοι συνδυασμοί. Αν πάλι μιλάμε για ανθρώπινες σχέσεις, μπορείς να έχεις έναν βασικό και έναν αναπληρωματικό άντρα, όπως στο ποδόσφαιρο ή στα υπουργεία. Ανάγκες είναι αυτές, αφού έτσι νοιώθουν ευτυχισμένες, ποιός είμαι γω να τους στερήσω τα μοντέλα διαβίωσης ;
Καλά δε θέλουμε να αλλάξουμε γνώμη σε κανέναν. Εγώ σου είπα οτι συνδέω την πίστη με την αγάπη, αποδεικνύω λοιπόν την αγάπη μου με την πίστη μου και το αυτό ζητάω κι από το φίλο μου. Αυτό τι σημαίνει; Οτι αν πάει με άλλη δε με αγαπάει. Αυτή η σχέση λοιπόν δεν υπάρχει (λογικά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις) με κάποιο ζώο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:31, 24-09-10:

Καλά δε θέλουμε να αλλάξουμε γνώμη σε κανέναν. Εγώ σου είπα οτι συνδέω την πίστη με την αγάπη, αποδεικνύω λοιπόν την αγάπη μου με την πίστη μου και το αυτό ζητάω κι από το φίλο μου. Αυτό τι σημαίνει; Οτι αν πάει με άλλη δε με αγαπάει. Αυτή η σχέση λοιπόν δεν υπάρχει (λογικά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις) με κάποιο ζώο.
μα κι εγώ πιστός είμαι. Αν πάει κρυφά, τότε ναι, δεν με αγαπάει, θα πληγωθώ. Αλλά οι πολυγαμικές δεν πάνε κρυφά, τουλάχιστον αυτές που γνώρισα, τώρα γιατί γνωρίζω ειλικρινείς πολυγαμικές είναι άλλο θέμα.....Είναι σαν να'χεις ένα αυτοκίνητο παρκαρισμένο εδώ κάτω, και ένα άλλο πιο πέρα. Το ότι οδηγείς και τα δυο δεν λέει τίποτα, ίσα ίσα πρέπει να φροντίζεις και τα δυο, να αλλάζεις λάδια, λάστιχα, να τα πλένεις, να τα δηλώνεις στην εφορία κλπ Ξέρεις , εκτός από 2-3 πολυγαμικές που έχω γνωρίσει, είχα και μια πολύ καλή φίλη πολυγαμική και ο πρώην άντρας της ήταν δίγαμος. Στην κηδεία ήρθαν δυο κυρίες. Πώς σου φαίνεται αυτό ;

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 17:59, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Παραξενο σου φαινεται???

Εμενα παλι οχι...

Ποσοι δεν θελουν να περηφανευονται οτι πηραν εκεινη, την αλλη, την παραλλη, ειδικα κι αν ηταν δεσμευμενες???

Ποσοι θελουν να λενε ή να ακουγεται οτι οι γυναικες τους ή οι κοπελες τους πανε και με αλλους???

Ουτε ενας, τολμω να πω με σιγουρια...

Ολα μιλωντας στα πλαισια "σοβαρων" σχεσεων...
Δεν καταλαβα τι παει να πει πηραν εκεινη η πηρα εκεινον? Τι ειναι ο ερωτας βρε παιδια τσιγαρα στο περιπτερο? Για ανθρωπους μιλαμε για ανθρωπους που κανουν sex ερωτα πεστε το οπως θελετε . Περηφανευονται για ποιο πραγμα μεταλιο πηραν? Οσο για την μονογαμια ειναι κατι που το επιβαλεις στον ευατο σου οικειοθελως γιατι ετσι νιωθεις απλα ετσι αισθανεσαι στην συγκεκριμενη σχεση και φαση της ζωης σου.
Δεν ειναι κανονας και δεν ειναι κατι που θα σε χαρακτηρισει ως ηθικη η καλη η σωστη.Ουτε η πολυγαμια ειναι ντε φακτο κατασταση μπορει πολυ ευκολα να σου προκυψει ειδικα αν εισαι χρονια με εναν ανθρωπο το αν πως θα το χειριστεις ειναι θεμα χαρακτηρα ,επιλογων κτλ δεν ειναι παντα ανηθικοτητα . Για αυτο δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος σε ποια κατηγορια ανηκει εκει που νομιζει οτι ειναι μονογαμικος ερχεται η ζωη και του το ανατρεπει. Τοτε το μονο που σου μενει ειναι απλα να κανεις ντομπρες εξηγησεις τιποτα αλλο.........

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:25, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_farm
Δεν καταλαβα τι παει να πει πηραν εκεινη η πηρα εκεινον? Τι ειναι ο ερωτας βρε παιδια τσιγαρα στο περιπτερο? Για ανθρωπους μιλαμε για ανθρωπους που κανουν sex ερωτα πεστε το οπως θελετε .
Δεν ακουγεται ωραια ε?? Συμφωνω... Αλλα λεγεται...

Περηφανευονται για ποιο πραγμα μεταλιο πηραν? Οσο για την μονογαμια ειναι κατι που το επιβαλεις στον ευατο σου οικειοθελως γιατι ετσι νιωθεις απλα ετσι αισθανεσαι στην συγκεκριμενη σχεση και φαση της ζωης σου.
Δεν ειναι κανονας και δεν ειναι κατι που θα σε χαρακτηρισει ως ηθικη η καλη η σωστη.Ουτε η πολυγαμια ειναι ντε φακτο κατασταση μπορει πολυ ευκολα να σου προκυψει ειδικα αν εισαι χρονια με εναν ανθρωπο το αν πως θα το χειριστεις ειναι θεμα χαρακτηρα ,επιλογων κτλ δεν ειναι παντα ανηθικοτητα . Για αυτο δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος σε ποια κατηγορια ανηκει εκει που νομιζει οτι ειναι μονογαμικος ερχεται η ζωη και του το ανατρεπει. Τοτε το μονο που σου μενει ειναι απλα να κανεις ντομπρες εξηγησεις τιποτα αλλο.........

Αμφιβαλλεις δηλαδη οτι πολλοι ειναι πολυγαμικοι/μονογαμικοι για ολη τους την ζωη?? Οτι ειναι και μια σταση ζωης???
Παντα υπαρχουν βεβαια και ατομα που αλλαζουν στην πορεια... Αλλα δεν ειναι κανονας αυτο...

Σαφως και δεν μιλαμε για ανηθικοτητα... Εξαλλου μια ελευθερη σχεση δεν ειναι ανηθικη... Ειναι απλως ενας αλλος τροπος αντιμετωπισης...

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 18:34, 24-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Δεν ακουγεται ωραια ε?? Συμφωνω... Αλλα λεγεται...

Αμφιβαλλεις δηλαδη οτι πολλοι ειναι πολυγαμικοι/μονογαμικοι για ολη τους την ζωη?? Οτι ειναι και μια σταση ζωης???
Παντα υπαρχουν βεβαια και ατομα που αλλαζουν στην πορεια... Αλλα δεν ειναι κανονας αυτο...

Σαφως και δεν μιλαμε για ανηθικοτητα... Εξαλλου μια ελευθερη σχεση δεν ειναι ανηθικη... Ειναι απλως ενας αλλος τροπος αντιμετωπισης...
Ναι ανφιβαλλω οκ στα δεκαοκτω μου ειχα ντε φακτο αποψεις ελα ομως που περναν τα χρονια και αυτα που ηταν αδιανοητα σε καποια φαση ειναι γεγονοτα τωρα

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:03, 24-09-10:

Ναι ανφιβαλλω οκ στα δεκαοκτω μου ειχα ντε φακτο αποψεις ελα ομως που περναν τα χρονια και αυτα που ηταν αδιανοητα σε καποια φαση ειναι γεγονοτα τωρα
Οκ, σεβαστον...

Τα αδιανοητα που γινονται γεγονοτα σημαινει οτι δεν ηταν ποτε αδιανοητα...

Αλλα, ενας ανθρωπος που μενει πολυγαμικος/ μονογαμικος σ' ολη του την ζωη, ειναι τοσο αδιανοητο, οσο κι ενας ανθρωπος που δεν μενει πολυγαμικος/ μονογαμικος σ' ολη του την ζωη...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:56, 25-09-10:

Οι ανθρωποι παρομοιαζονται στις σχεσεις με λουλουδια...με γατακια...καναρινακια..γουρουνακια...ποδοσφαιρο..υπουργεια...αυτοκινητα...

Αν πάλι μιλάμε για ανθρώπινες σχέσεις, μπορείς να έχεις έναν βασικό και έναν αναπληρωματικό άντρα, όπως στο ποδόσφαιρο ή στα υπουργεία. Ανάγκες είναι αυτές, αφού έτσι νοιώθουν ευτυχισμένες, ποιός είμαι γω να τους στερήσω τα μοντέλα διαβίωσης ;
Δεν συζηταμε ποιος να σρτερησει τι απο ποιον. Συζηταμε πως κρινει ο καθενας το καθετι, και να μην παραμυθιαζομαστε.

μα κι εγώ πιστός είμαι. Αν πάει κρυφά, τότε ναι, δεν με αγαπάει, θα πληγωθώ. Αλλά οι πολυγαμικές δεν πάνε κρυφά, τουλάχιστον αυτές που γνώρισα, τώρα γιατί γνωρίζω ειλικρινείς πολυγαμικές είναι άλλο θέμα.....
Δλδ ξαναρωταω, αν στο λενε εσενα, πχ "εχω και τον ταδε και βγαζω τα ματια μου". εσυ εισαι οκ. Και υποτιθεται οτι μιλαμε για σοβαρες σχεσεις τωρα ;

Δεν καταλαβα τι παει να πει πηραν εκεινη η πηρα εκεινον? Τι ειναι ο ερωτας βρε παιδια τσιγαρα στο περιπτερο? Για ανθρωπους μιλαμε για ανθρωπους που κανουν sex ερωτα πεστε το οπως θελετε . Περηφανευονται για ποιο πραγμα μεταλιο πηραν? Οσο για την μονογαμια ειναι κατι που το επιβαλεις στον ευατο σου οικειοθελως γιατι ετσι νιωθεις απλα ετσι αισθανεσαι στην συγκεκριμενη σχεση και φαση της ζωης σου.
Aν "ετσι αισθανεσαι", τοτε δεν επιβαλλεις τιποτα στον εαυτο σου...

Το ανηθικο ειναι οταν δεν υπαρχει ειλικρινεια, οταν υπαρχει εκμεταλλευση, οταν δεν φερομαστε στον αλλον οπως εκεινος.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:25, 25-09-10:

ο ανθρωπος δεν ειναι κτημα ή συσκευη για να παιρνεις πολλους για να εχεις..
εκει εφτασε η εποχη μας. να θεωρει τον αλλον πραγμα..που αν τον ικανοποιει τον κραταει,,και αν οχι τον πεταει..

απλ'α προιοντα..ολα ειναι προιοντα..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:58, 25-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ο ανθρωπος δεν ειναι κτημα ή συσκευη για να παιρνεις πολλους για να εχεις..
εκει εφτασε η εποχη μας. να θεωρει τον αλλον πραγμα..που αν τον ικανοποιει τον κραταει,,και αν οχι τον πεταει..

απλ'α προιοντα..ολα ειναι προιοντα..
αν δεν θα μπορούμε να αστειευόμαστε κιόλας να μας το πείτε 'Αγγελε, γιατί φυσικά δεν εξισώνω το αυτοκίνητο με τον άντρα ή την γυναίκα, απλά ένα αστειάκι ήταν. Τα υπόλοιπα περί γατιών και λουλουδιών δεν τα παίρνω πίσω. 'Ισα ίσα το να αγαπάς δυο ανθρώπους δεν είναι πρωτοφανές, όσο κι αν σου φαίνεται ανήκουστο και απαράδεκτο. Οφείλω να τους υπερασπιστώ λοιπόν ακόμα και αν εγώ δεν είμαι πολυγαμικός. Σε εσένα απαντώ επειδή μπορώ να συνομιλώ έστω κι αν διαφωνούμε στα περισσότερα, όπως απάντησα και στην Himela στο άλλο topic, όπως θα απαντήσω κάθε έναν που σέβεται μια άλλη άποψη. Αυτοί που δεν σέβονται το παραμικρό και παίρνουν κάθε λέξη μας και την κάνουν ό,τι θέλουν, ας μονολογούνε στο εξής, μας έχουν συνηθίσει από το παρελθόν. Ξέρουν όλοι την ευαισθησία μου και ότι δεν θεωρώ αντικείμενα τους ανθρώπους, το λέω με άλλο νόημα. Και συ 'Αγγελε μην κάνεις τον προοδευτικο ανθρωπιστή, έχει γεμίσει από φαλοκρατικές σου απόψεις το φόρουμ, τώρα σ'επιασε ο πόνος για την "ιδιοκτησία" ; Ουαί υμίν φαρισαίοι και υποκριταί όπως θα'λεγε και ο worshipperjesus.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:39, 25-09-10:

Και συ 'Αγγελε μην κάνεις τον προοδευτικο ανθρωπιστή, έχει γεμίσει από φαλοκρατικές σου απόψεις το φόρουμ, τώρα σ'επιασε ο πόνος για την "ιδιοκτησία" ; Ουαί υμίν φαρισαίοι και υποκριταί όπως θα'λεγε και ο worshipperjesus.
πρωτον,,την τελευταια φραση την λεω εγω περισσοτερο και οχι ο worshipperjesus υπαρχει clopyright..εδω..

δευτερον δεν επιτεθηκα προσωπικα σε σενα Παραξενε εραστη..απλα ειπα μια γενικη αποψη..
και ναι,,οταν η γυναικα ή ο ανδρας αναφερεται ως πραγμα που κατεχεις σε μια σχεση με ενοχλει..
και δεν εχω δειξει κατι διαφορετικο στο φορουμ..

μπορει να ειμαι φαλλοκρατης οπως λες..αλλα τη γυναικα τη θεωρω ανθρωπο και οχι κτημα..

(σε αντιθεση με αυτους που κυνικα αλλαζουν τις γυναικες σαν τα αυτοκινητα ή τα πουκαμισα πουλωντας τους φιλελευθερα και προοδευτικα παραμυθια ενω κατα βαθος θελουν απλα να πηδηξουν ..)

(και δειξε αμα θες ,καποιο λογο μου που δειχνει διαφορετικα ..)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 25-09-10 στις 11:50.
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 11:40, 25-09-10:

η μονογαμια (που συνεπαγεται αληθινη αγαπη, οχι φοβο για μοναξια κτλ, αγαπη) ειναι κατι αθανατο, η πολυγαμια δε μικρο και θνητο
μοιαζει με την ηδονη που ειναι θνητη και κρατα λιγο και την αρετη που ειναι αθανατη και αιωνια...

η πολυγαμια διχνει ανωριμοτητα ως προς την κατανοηση της αγαπης, της αφωσιωσης, της εμπιστοσυνης....με λιγα λογια δειχνει ενα ατομο με πολυ ρηχη σκεψη και αδυναμη ψυχη...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:46, 25-09-10:

η πολυγαμια διχνει ανωριμοτητα ως προς την κατανοηση της αγαπης, της αφωσιωσης, της εμπιστοσυνης....με λιγα λογια δειχνει ενα ατομο με πολυ ρηχη σκεψη και αδυναμη ψυχη...
αψογος..
δειχνει ενα ον που δεν εχει εξελιχθει αρκετα απο τα κατωτερα ζωα..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:57, 25-09-10:

μπορει να ειμαι φαλλοκρατης οπως λες..αλλα τη γυναικα τη θεωρω ανθρωπο και οχι κτημα..

(σε αντιθεση με αυτους που κυνικα αλλαζουν τις γυναικες σαν τα αυτοκινητα ή τα πουκαμισα πουλωντας τους φιλελευθερα και προοδευτικα παραμυθια ενω κατα βαθος θελουν απλα να πηδηξουν ..)
Αυτοί δηλαδή που θέλουν να κατέχουν κάποιον κατ' αποκλειστικότητα, δεν τον θεωρούν κτήμα; Που βασίζεται αυτή η λογική;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:59, 25-09-10:

Αυτοί δηλαδή που θέλουν να κατέχουν κάποιον κατ' αποκλειστικότητα, δεν τον θεωρούν κτήμα; Που βασίζεται αυτή η λογική;
θες να εχει μονιμα παρεα εναν αλλον,,δεν σου ανηκει..συμφωνια ειναι...
εξισου και απο τις 2 μεριες..

κατέχουν κάποιον κατ' αποκλειστικότητα,
λαθος λεξη εξαρχης...
δεν μπορει να σου ανηκει..

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 12:02, 25-09-10:

αψογος..
δειχνει ενα ον που δεν εχει εξελιχθει αρκετα απο τα κατωτερα ζωα..
χμμ...βασικα αν προσεξεις τα ζωα δειχνουν συναισθηματα, ο σκυλος πχ και αλλα.....απλα δειχνουν μια καποια μεγαλυτερη "υποταγη" ας πουμε στις ηδονες οποτε εκει συμφωνω......απλα ηθελα να σου πω πως ουτε καν τα ζωα δν ειναι ετσι μην τα διαχωριζεις τοσο

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm έγραψε στις 12:06, 25-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από SICX
η μονογαμια (που συνεπαγεται αληθινη αγαπη, οχι φοβο για μοναξια κτλ, αγαπη) ειναι κατι αθανατο, η πολυγαμια δε μικρο και θνητο
μοιαζει με την ηδονη που ειναι θνητη και κρατα λιγο και την αρετη που ειναι αθανατη και αιωνια...

Mηπως εισαι λιγο απολυτος? Δεν σημαινει οτι αυτο που εσυ ξερεις σαν πολυγαμια οτι ισχυει παντα (ρηχες επιφανειακες σχεσης μονο για σεχ, ελειψη σεβασμου κτλ).Ειναι κατασταση πολυ προσωπικη οποτε και η διαχειρηση της διαφορετικη απο ανθρωπο σε ανθρωπο

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 12:08, 25-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
τσουκου! δν ειναι κτηση, ειναι κατι σαν ενωση...λεμε πως εγω δινω ορκο αφωσιωσης, αυτη κανει το ιδιο και ειμαστε σαν συνδεδεμενοι, πως να το πω, αλλωστε ειπαμε κι αλλη φορα πως το οτι η μονογαμια ειναι καλυτερο ισχυει οταν υπαρχει αγαπη, αλλιως δν εχει αξια. αγαπιομαστε δν το κανουνμε με το ζορι και ειναι προφανες πως αν αγαπας τον αλλον δε σε νοιαζει να τον κανεις κτημα σου ή να τον ελεγχεις, τον αγαπας απλα και θες να εισαι μαζι του.

Mηπως εισαι λιγο απολυτος? Δεν σημαινει οτι αυτο που εσυ ξερεις σαν πολυγαμια οτι ισχυει παντα (ρηχες επιφανειακες σχεσης μονο για σεχ, ελειψη σεβασμου κτλ).Ειναι κατασταση πολυ προσωπικη οποτε και η διαχειρηση της διαφορετικη απο ανθρωπο σε ανθρωπο
ωραια τοτε ορισε μου την πολυγαμια με την αλλη εννοια που εσυ βλεπεις γτ μπορει να ειμαι λαθος και αν υπαρχει τροπος να δω το καλο στην πολυγαμια, θα το ηθελα πολυ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 25-09-10 στις 12:17. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων.
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:13, 25-09-10:

πρωτον,,την τελευταια φραση την λεω εγω περισσοτερο και οχι ο worshipperjesus υπαρχει clopyright..εδω..

δευτερον δεν επιτεθηκα προσωπικα σε σενα Παραξενε εραστη..απλα ειπα μια γενικη αποψη..
και ναι,,οταν η γυναικα ή ο ανδρας αναφερεται ως πραγμα που κατεχεις σε μια σχεση με ενοχλει..
και δεν εχω δειξει κατι διαφορετικο στο φορουμ..

(και δειξε αμα θες ,καποιο λογο μου που δειχνει διαφορετικα ..)
δεν ξέρω τι μου λες, εγώ δεν πάω με άντρες για να ξέρω πως είναι οι πολυγαμικοί άντρες. Για τις γυναίκες μίλησα, που τις ξέρω, και δεν τις θεωρώ σε καμμία περίπτωση ΖΩΑ όπως εσύ. Εξαιρετικά καλλιεργημένες κυρίες, με πτυχία, με καλούς τρόπους, με αισθητική, με χιούμορ και ανοιχτά μυαλά και που δεν μιλάνε σαν νταλικέρηδες ούτε ζουν έτσι για να πηδιούνται, απλά από χαρακτήρα δεν μπορούν καν την συμβίωση, ούτε τον έναν και μόνο δεσμό. Και δεν είμαι πολυγαμικός, φιλελεύθερος είμαι όμως στα πάντα σχεδόν και το εννοώ, δεν υποκρίνομαι, αφού δεν έχω να κερδίσω κάτι, δεν είμαι πολυγαμικός, απλά δεν αντέχω τα σκουριασμένα μυαλά που θεωρούν ΖΩΑ όλους τους άλλους εκτός τους εαυτούς τους.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 12:23, 25-09-10:

δεν ξέρω τι μου λες, εγώ δεν πάω με άντρες για να ξέρω πως είναι οι πολυγαμικοί άντρες. Για τις γυναίκες μίλησα, που τις ξέρω, και δεν τις θεωρώ σε καμμία περίπτωση ΖΩΑ όπως εσύ. Εξαιρετικά καλλιεργημένες κυρίες, με πτυχία, με καλούς τρόπους, με αισθητική, με χιούμορ και ανοιχτά μυαλά και που δεν μιλάνε σαν νταλικέρηδες ούτε ζουν έτσι για να πηδιούνται, απλά από χαρακτήρα δεν μπορούν καν την συμβίωση, ούτε τον έναν και μόνο δεσμό. Και δεν είμαι πολυγαμικός, φιλελεύθερος είμαι όμως στα πάντα σχεδόν και το εννοώ, δεν υποκρίνομαι, αφού δεν έχω να κερδίσω κάτι, δεν είμαι πολυγαμικός, απλά δεν αντέχω τα σκουριασμένα μυαλά που θεωρούν ΖΩΑ όλους τους άλλους εκτός τους εαυτούς τους.
του ειπα πως η ταυτιση με τα ζωα ηταν λανθασμενη....κι εσυ ομως αν εισαι ετσι οπως λες δν ταυτιζεσαι με την περιπτωση που ανεφερε ο αγγελος οποτε γτ θιχτηκες????

δεκτη φυσικα η φιλεελευθερια εμεις απλα αναφεραμε πως ειναι ειδος ανωριμοτητας η αδυναμια να κατανοησεις την εννοια της αφωσιωσης.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:30, 25-09-10:

του ειπα πως η ταυτιση με τα ζωα ηταν λανθασμενη....κι εσυ ομως αν εισαι ετσι οπως λες δν ταυτιζεσαι με την περιπτωση που ανεφερε ο αγγελος οποτε γτ θιχτηκες????

δεκτη φυσικα η φιλεελευθερια εμεις απλα αναφεραμε πως ειναι ειδος ανωριμοτητας η αδυναμια να κατανοησεις την εννοια της αφωσιωσης.
εσύ πιστεύεις ότι είμαι σαν και σας και δεν με νοιάζουν τα δικαιώματα των άλλων ; απλά τα πράγματα, δεν μου αρέσει να βρίζουν γυναίκες που δεν θεωρώ ζώα γιατί έχω γνωρίσει και εκτιμώ ιδιαίτερα και σε καμμιά περίπτωση δεν είναι ζώα, και πόσες φορές ακόμα πρέπει να γράψω ότι έχω γνωρίσει πολύ περισσότερες μονογαμικές "ζώα" ; Πιο αναλυτικά δεν μπορώ να τα εξηγήσω, αρκετά έγραψα, κι ένα παιδάκι θα καταλάβαινε καλύτερα ότι άλλο κεράτωμα άλλο πολυγαμία, άλλο αλλάζει μια γυναίκα κάθε τρεις και λίγο παρτενέρ και δεν δένεται και ειναι αναίσθητη, άλλο κάνει παράλληλους δεσμούς. Η πρώτη είναι τσούλα, η δεύτερη πολυγαμική.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm έγραψε στις 12:39, 25-09-10:

Να σου πω λοιπον sicx την δικη μου αποψη που δεν ειναι απαραιτητα οων των γυναικων.Γνωριζεις καποιον που σε ελκυει σου αρεσει περνας καλα γελας βγαινεις μιλας κανεις σεχ οκ? Του εχεις πει ομως οταν περνας το σταδιο που απλα φλερταρεις οτι δεν αντεχεις την ιδεα της σχεσης οπως οριζεται συνηθως .Οτι εσυ για τους δικου σου λογους που δεν αφορουν κανεναν αλλο παρα μονο εσενα μπορεις να δωσεις και να λαβεις συγκεκριμενα πραγματα οποτε δεν μπορει να ζητησει πιο πολλα ουτε ο ενας ουτε ο αλλος .
Συνεχιζεις λοιπον αυτη την συγκεκριμενη σχεση στα ορια που εχετε θεση απο κοινου και καποια στιγμη γνωριζεις καποιον ο οποιος μπορει να σου αρεσει το ιδιο να νιωσεις τα ιδια η αναλογα συναισθηματα οποτε μπορει να εισαι με τους ιδιους ορους και μαζι του .Αυτο μπορει να συμβει μπορει και οχι δηλ να εισαι σε μια ανοικτη σχεση για χρονο και να μην βρεθει καποιος που να σε ελκυσει οι οροι ομως ισχυουν.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 12:46, 25-09-10:

εσύ πιστεύεις ότι είμαι σαν και σας και δεν με νοιάζουν τα δικαιώματα των άλλων ; απλά τα πράγματα, δεν μου αρέσει να βρίζουν γυναίκες που δεν θεωρώ ζώα γιατί έχω γνωρίσει και εκτιμώ ιδιαίτερα και σε καμμιά περίπτωση δεν είναι ζώα, και πόσες φορές ακόμα πρέπει να γράψω ότι έχω γνωρίσει πολύ περισσότερες μονογαμικές "ζώα" ; Πιο αναλυτικά δεν μπορώ να τα εξηγήσω, αρκετά έγραψα, κι ένα παιδάκι θα καταλάβαινε καλύτερα ότι άλλο κεράτωμα άλλο πολυγαμία, άλλο αλλάζει μια γυναίκα κάθε τρεις και λίγο παρτενέρ και δεν δένεται και ειναι αναίσθητη, άλλο κάνει παράλληλους δεσμούς. Η πρώτη είναι τσούλα, η δεύτερη πολυγαμική.
εγω δν ειπα καμια γυναικα ζωο....γαι αφωσιωση μιλησα, δν ταυτισα κανενεναν με ζωο και με τον αγγελο συμφωνησα μονο σε ενα μερος το οποιο μαλλον αλλο εννοουσε και για αλοο το περασα. οποτε δν διαφωνω με εσενα πουθενα. γτ αντιπαρατηθεσαι?

Να σου πω λοιπον sicx την δικη μου αποψη που δεν ειναι απαραιτητα οων των γυναικων.Γνωριζεις καποιον που σε ελκυει σου αρεσει περνας καλα γελας βγαινεις μιλας κανεις σεχ οκ? Του εχεις πει ομως οταν περνας το σταδιο που απλα φλερταρεις οτι δεν αντεχεις την ιδεα της σχεσης οπως οριζεται συνηθως .Οτι εσυ για τους δικου σου λογους που δεν αφορουν κανεναν αλλο παρα μονο εσενα μπορεις να δωσεις και να λαβεις συγκεκριμενα πραγματα οποτε δεν μπορει να ζητησει πιο πολλα ουτε ο ενας ουτε ο αλλος .
Συνεχιζεις λοιπον αυτη την συγκεκριμενη σχεση στα ορια που εχετε θεση απο κοινου και καποια στιγμη γνωριζεις καποιον ο οποιος μπορει να σου αρεσει το ιδιο να νιωσεις τα ιδια η αναλογα συναισθηματα οποτε μπορει να εισαι με τους ιδιους ορους και μαζι του .Αυτο μπορει να συμβει μπορει και οχι δηλ να εισαι σε μια ανοικτη σχεση για χρονο και να μην βρεθει καποιος που να σε ελκυσει οι οροι ομως ισχυουν.
δν εχω καμια μα καμια αντιρρησε επ'αυτου, σωστα τα λες και χαιρομια που διασκεδαζεται και ειναι μια εξισου ομορφη μορφη σχεσης.

εγω ειπα πως αφου δν αντεχεις την ιδεα της σχεσης οπως λες, τη δεσμευση δλδ, αυτο ειναι αδυναμια ως προς την αφωσιωση, αφου δν μπορεις και το λες και μονη σου...εγω απλα αυτο επισημανα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 25-09-10 στις 13:33. Αιτία: merging
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:49, 25-09-10:

Για τις γυναίκες μίλησα, που τις ξέρω, και δεν τις θεωρώ σε καμμία περίπτωση ΖΩΑ όπως εσύ. Εξαιρετικά καλλιεργημένες κυρίες, με πτυχία, με καλούς τρόπους, με αισθητική, με χιούμορ και ανοιχτά μυαλά και που δεν μιλάνε σαν νταλικέρηδες ούτε ζουν έτσι για να πηδιούνται, απλά από χαρακτήρα δεν μπορούν καν την συμβίωση, ούτε τον έναν και μόνο δεσμό.
τι να σου κανουν τα πτυχια.. η ψυχολογικη και συναισθηματικη ανωριμοτητα..ειναι αλλο πραγμα..και μακαρι να την εδιναν τα πτυχια..και οι τυπικοι καλοι τροποι..ολες τετοιες κυριες καλων τροπων και υπερανω πασης υποψιας ειναι η πελατισσες των ζιγκολο και αγοριων επι πληρωμη..να ναι καλα η καλη και "μορφωμενη" κοινωνια..

και πληροφοριακα,,όλοι ζώα ειμαστε,,τα ανωτερα σε αυτον τον πλανητη αλλα ζωα..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:56, 25-09-10:

τι να σου κανουν τα πτυχια.. η ψυχολογικη και συναισθηματικη ανωριμοτητα..ειναι αλλο πραγμα..και μακαρι να την εδιναν τα πτυχια..και οι τυπικοι καλοι τροποι..ολες τετοιες κυριες καλων τροπων και υπερανω πασης υποψιας ειναι η πελατισσες των ζιγκολο και αγοριων επι πληρωμη..να ναι καλα η καλη και "μορφωμενη" κοινωνια..

και πληροφοριακα,,όλοι ζώα ειμαστε,,τα ανωτερα σε αυτον τον πλανητη αλλα ζωα..
oι πολυγαμικές έχουν καμμιά σχέση με τους ζιγκολό ; αχαχαχα μ'εκανες και γέλασα βρε 'Αγγελε, όλα σαλάτα τα'χεις στο μυαλό σου, καλά ξεμπερδέματα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:58, 25-09-10:

εγω ειπα για ψυχολογικη ανωριμοτητα..
αυτη ειναι η ουσια,,και φοβος.
και ολεςκαι ολους αυτους αν τους μιλησεις θα δεις κατι τετοιο μεσα τους..

oι πολυγαμικές έχουν καμμιά σχέση με τους ζιγκολό ;
εσυ λες οτι δεν εχουν καμία σχεση?

αχαχαχα μ'εκανες και γέλασα βρε 'Αγγελε, όλα σαλάτα τα'χεις στο μυαλό σου, καλά ξεμπερδέματα.
συνεχιζεις να εισαι επιθετικος...

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 13:00, 25-09-10:

αυτο δν μας κανει ανωτερους απο τα ζωα, ειμαστε ισοι γτ ζουμε στον ιδιο πλανητη, δν πρεπει να τα υποτιμας ετσι...

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm έγραψε στις 13:06, 25-09-10:

δν εχω καμια μα καμια αντιρρησε επ'αυτου, σωστα τα λες και χαιρομια που διασκεδαζεται και ειναι μια εξισου ομορφη μορφη σχεσης.

εγω ειπα πως αφου δν αντεχεις την ιδεα της σχεσης οπως λες, τη δεσμευση δλδ, αυτο ειναι αδυναμια ως προς την αφωσιωση, αφου δν μπορεις και το λες και μονη σου...εγω απλα αυτο επισημανα
Γιατι απλα καμια φορα η ζωη τα φερνει ετσι που απλα δεν αντεχεις δεν μπορεις η φοβασαι να δωσεις οποτε λογικα και να παρεις . Οποτε διαλεγεις αυτες τις σχεσεις που σε διαβεβαιω τουλαχιστον για μενα δεν ειναι καθολου προστυχες. Αγγελε τελειως φιλικα στο λεω δεν υπαρχει χυδαιο sex μονο χυδαιοι ανθρωποι.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:10, 25-09-10:

εσυ λες οτι δεν εχουν καμία σχεση?
εγώ εδώ πάω βόλτα και σε αφήνω να τα ξεμπερδέψεις. Ναι, καμμία σχέση δεν έχει η αντρική πορνεία με αυτό, και ναι, με την ορκισμένη συντήρηση και το ΜΙΣΟΣ εναντίον κάθε τι διαφορετικού είμαι επιθετικός, όπως και με την άγνοια. Αν δεν έχεις γνωρίσει κάποιες γυναίκες ή έναν τρόπο ζωής μην τις μισείς ούτε τις λυπάσαι, αυτό μόνο, είναι πολύ περισσότερο κυρίες απ΄'οτι φαντάζεσαι μερικές και σίγουρα οι καταστροφές που έχω υποστεί από διάφορες "σοβαρές" μονογαμικές (έτυχε να ναι και χριστιανές τρομάρα τους), ήταν τεράστιες, αντίθετα από τις άλλες όχι. Κάποια είναι και πολύ φίλη μου. Γεμάτος από προκαταλήψεις είσαι.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:11, 25-09-10:

Αγγελε τελειως φιλικα στο λεω δεν υπαρχει χυδαιο sex μονο χυδαιοι ανθρωποι.
αν στο σεξ αυτο χαρακωνεσαι,πινεις ουρα ή τρως κοπρανα,,ή πεθαινεις λογω πνιγμου,,δεν ειναι χυδαιο ή κακο?

οι χυδαιοι ανθρωποι κανουν και χυδαιο σεξ,,ετσι απλα,,οτι εχεις μεσα στο μυαλο σου κανεις..
σε ολες τις πραξεις του ανθρωπου υπαρχουν ορια,,ετσι και στο σεξ..

Γεμάτος από προκαταλήψεις είσαι.
και συ δεν θελεις να δεις σκληρες αληθειες..
η πολιτικη ορθοτητα του να μη θιξουμε κανενα μας εφαγε ως κοινωνια..
ισως καποτε πρεπει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους..

με την ορκισμένη συντήρηση και το ΜΙΣΟΣ εναντίον κάθε τι διαφορετικού είμαι επιθετικός,
μεγαλυτερη προκαταληψη και αυτη δεν εχω ακουσει..
ακους εκει μισος , το δικο σου θα εννοεις..
οι γυναικες ειναι διαφορετικες και γιαυτο ακριβως τις αγαπαω,,και δεν θελω να γινουν ιδιες με μας οπως διαφοροι "προοδευτικοι" σαν και σενα λενε..

ακους εκει ορκισμενη συντηρηση...μιλαμε σοβαρα?
σαν διαγγελμα του συριζα ακουγεται,,πολυ ανοιχτομυαλο..

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 13:11, 25-09-10:

Γιατι απλα καμια φορα η ζωη τα φερνει ετσι που απλα δεν αντεχεις δεν μπορεις η φοβασαι να δωσεις οποτε λογικα και να παρεις . Οποτε διαλεγεις αυτες τις σχεσεις που σε διαβεβαιω τουλαχιστον για μενα δεν ειναι καθολου προστυχες. Αγγελε τελειως φιλικα στο λεω δεν υπαρχει χυδαιο sex μονο χυδαιοι ανθρωποι.
δν σου μιλησα για προστυχια, ξαναλεω ανεφερα την αδυναμια να δωσεις, την οποια κι εσυ παραδεχεσαι, που διαφωνεις δν καταλαβαινω...το ιδιο λεμε!

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm έγραψε στις 13:52, 25-09-10:

δν σου μιλησα για προστυχια, ξαναλεω ανεφερα την αδυναμια να δωσεις, την οποια κι εσυ παραδεχεσαι, που διαφωνεις δν καταλαβαινω...το ιδιο λεμε!
Στην ρηχη πλευρα που ανεφερες σε προηγουμενο ποστ εκει διαφωνησα και απλα εξηγω μια αλλη πλευρα που εγω θεωρω οτι ειναι και η πλειοψηφια των πολυγαμικων σχεσεων .

αν στο σεξ αυτο χαρακωνεσαι,πινεις ουρα ή τρως κοπρανα,,ή πεθαινεις λογω πνιγμου,,δεν ειναι χυδαιο ή κακο?
Aγγελε νομιζω οτι εισαι σε θεση να καταλαβεις τι εννοω με το δεν υπαρχει χυδαιο σεξ αλλα χυδαιοι ανθρωποι οποτε τα παραδειγματα που εφερες τα θεωρω ατοπα ............

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 27-09-10 στις 17:43. Αιτία: συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:33, 25-09-10:

εγω απλα απαντησα κυριολεκτικα.. σε αυτο που ειπες..
αν εννοουσες κατι αλλο,ενταξει..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:25, 25-09-10:

αν δεν θα μπορούμε να αστειευόμαστε κιόλας να μας το πείτε 'Αγγελε, γιατί φυσικά δεν εξισώνω το αυτοκίνητο με τον άντρα ή την γυναίκα, απλά ένα αστειάκι ήταν. Τα υπόλοιπα περί γατιών και λουλουδιών δεν τα παίρνω πίσω.
Α ενταξει. Τοτε διορθωνω το προηγουμενο σχολιο. Δεν εξισωνεις τους ανθρωπους με αυτοκινητα...μονο με γατακια και λουλουδακια. Νταξ. Το σωσες τωρα. Ελπιζω να μην χρειαζεται να επιχειρηματολογισω γιατι η συγκριση ειναι αστοχη ; Να μη χρειαστει να απαντησω οτι το και τα λουλουδακια αισθανονται την αγαπη μας, δε τα εξισωνει με ανθρωπους...Οτι επειδη ο τροχονομος ειναι οργανο και το μπουζουκι επισης, ο τροχονομος δεν ειναι μπουζουκι..

'Ισα ίσα το να αγαπάς δυο ανθρώπους δεν είναι πρωτοφανές, όσο κι αν σου φαίνεται ανήκουστο και απαράδεκτο. Οφείλω να τους υπερασπιστώ λοιπόν ακόμα και αν εγώ δεν είμαι πολυγαμικός
Eσυ δλδ συναντας συχνα πραγματικο ερωτα ταυτοχρονα προς 2 ατομα ;...Και εισαι και απολυτως σιγουρος οτι δεν ειναι το ενα ενθουσιασμος,ευφορια,ορμονες κ.ο.κ. Η και τα 2. Μαλιστα...εγω θα προτιμησω θα αμφιβαλλω, γιατι πολυς κοσμος τα βαφτιζει ολα ερωτα και μετα απορει πως φευγει σαν αερας απο τρυπιο μπαλονι. Περιμενα καποιος με εντονες ευαισθησιες οπως εσυ λες οτι εχεις, να μην πιστευει ευκολα δηλωσεις περι ερωτα.

'Σε εσένα απαντώ επειδή μπορώ να συνομιλώ έστω κι αν διαφωνούμε στα περισσότερα, όπως απάντησα και στην Himela στο άλλο topic, όπως θα απαντήσω κάθε έναν που σέβεται μια άλλη άποψη. Αυτοί που δεν σέβονται το παραμικρό και παίρνουν κάθε λέξη μας και την κάνουν ό,τι θέλουν, ας μονολογούνε στο εξής, μας έχουν συνηθίσει από το παρελθόν.
Δε βαρεθηκατε (οσοι το κανετε) να γκρινιαζετε σα κακομαθημενα παιδακια "αα μου πηρε τη φραση μου και μου τη σχολιασε και τωρα δε ξερω τι να απαντησω και ουουουαααα !!".

Ξέρουν όλοι την ευαισθησία μου
Θα αστειευεσαι. Δεν την ξερουν ολοι, δε σε ξερουμε ολοι, ουτε και οφειλουμε.

Και επειδη δεν εχω ορεξη να μας τρελανεις εσυ και να με συκοφαντεις οτι σου αλλαζω τα λεγομενα, δες επιτελους τι εχεις πει συγκεντρωμενα, για να καταλαβεις εσυ πρωτα τι θελεις να πεις και μετα να μας ενημερωσεις και μας :

Δεσμεύεται η πολυγαμική γυναίκα με έναν, αλλά πάει και με άλλους ταυτόχρονα, αυτό ξέρω τουλάχιστον. Σε μυαλά και πνευματικό επίπεδο κάνω καλύτερη παρέα μαζί τους, δυστυχώς όμως δεν τους κάνω για σύντροφος.
Η πολυγαμική γυναίκα του μέσου όρου όμως κατά κανόνα κάνει σχέσεις με περισσότερους από έναν άντρες ταυτόχρονα. 'Εχει έναν, έχει κι άλλον, άμα θέλει έχει και τρίτο και όσους θέλει.
Αλλο κεράτωμα, άλλο πολυγαμία. Το κεράτωμα είναι απάτη, η πολυγαμία είναι επιλογή και τρόπος ζωής. Δεν ισχύει πάντα ότι ΔΕΝ γνωρίζει ο άντρας ή η γυναίκα αντίστοιχα τι κάνει το ταίρι του
Το έγραψα και πριν, οι πολυγαμικές μου το έλεγαν από την αρχή, δεν κρύβονταν.
Πιο αναλυτικά δεν μπορώ να τα εξηγήσω, αρκετά έγραψα, κι ένα παιδάκι θα καταλάβαινε καλύτερα ότι άλλο κεράτωμα άλλο πολυγαμία, άλλο αλλάζει μια γυναίκα κάθε τρεις και λίγο παρτενέρ και δεν δένεται και ειναι αναίσθητη, άλλο κάνει παράλληλους δεσμούς. Η πρώτη είναι τσούλα, η δεύτερη πολυγαμική.
δεν βλέπω καμμιά ασυνέπεια στα λεγόμενα μου.
Επιλέγω μονογαμικές όχι από ανάγκη, αλλά επειδή έχω πλούσιο συναισθηματισμό και τάσεις προσκόλησης και ξέρω τι ζητάω.
Εδω στο τελευταιο quote, εμμεσως μοιαζει να λες οτι οι πολυγαμικες δεν εχουν πλουσιο συναισθηματισμο και δε δενονται...ομως σε άλλο σημειο, λες οτι τις θεωρεις σοβαρες και οτι κανουν σοβαρες σχεσεις..Αραγε πανε αυτα μαζι ;

Συμφωνα με το οτι κατ εσε οι πολυγαμικες κανουν σχεσεις με αλλους ταυτοχρονα..σε ρωτησα λοιπον 2 φορες πολυ απλα "αρα αν εσενα δε στο κρυψει, και σου πει οτι θα στε μαζι αλλα θα χει κι αλλον και θα κανει και σεξ μαζι του κλπ, εσυ το δεχεσαι; ".
Και τις 2 φορες νευριασες και αρχισες να μου επιτιθεσαι και να λες οτι παραποιω τα γραπτα σου! Πορισμα απο τα λεγομενα σου αυτο βγαινει. Αν τωρα τα χεις πει ανακατεμενα ή οχι οπως ειναι πραγματικα, κατηγορησε τον εαυτο σου, οχι εμενα.

Συνοπτικα εχεις πει :

1. Οι τσουλες ειναι αυτες που κερατωνουν στα κρυφα. (το "κρυφα" δλδ ειναι το μεμπτο, οχι το κερατωμα...)
2. Οι πολυγαμικες εχουν πανω απο εναν εραστη-παρτενερ-συντροφο ταυτοχρονα. Οχι κρυφα ομως.
3. Οι πολυγαμικες δενονται με εναν..και ταυτοχρονα εχουν αλλον/αλλους για σεξ και χαβαλε.
4. Οι πολυγαμικες δεν εχουν πλουσιο συναισθηματικο κοσμο και δε δενονται.
5. Οι πολυγαμικες ειναι αξιες θαυμασμου σου γιατι σε ενημερωνουν για το κερατο εκ των προταιρων. (αυτο δλδ ηταν το προβλημα.. ).

Οπως καταλαβαινεις το 3 και το 4 δεν γινεται να ισχυουν ταυτοχρονα.
Ουτε το οτι μια γυναικα δε φερεται εγωιστικα σε ελευθερη σχεση με εντυπωσιαζει. Αυτο ελειπε να εδειχνε και εγωισμο και να ζητουσε πραγματα αποκλειστικοτητας και ζηλοτυπιας, ενω "δε την παιρνει" !

*Τελικα πολυγαμικη για σενα ειναι αυτη που αλλαζει συχνα παρτενερ και δε δενεται (αρα αφου αλλαζει, αντικαθιστα, αρα δεν εχει ταυτοχρονα πανω απο εναν), ή αυτη που εχει ταυτοχρονα πανω απο εναν ;
*Ή δεν εχει σχεση αν εχει ταυτοχρονα πανω απο εναν, και ο ορισμος μπαινει αν εχει δεθει εστω με εναν, ενω με τους υπολοιπους κανει μονο σεξ ;
*Τελικα δενονται ή δεν εχουν πλουσιο συναισθηματικο κοσμο και επιθυμια για να δεθουν, και δε δενονται ;
*Εσυ που εκανες τετοια σχεση, η πολυγαμικη αυτη γυναικα, σου ειπε οτι απλα δε θελει κατι μακροχρονιο ή σου ειπε και οτι εχει κι αλλον ; Ή σου ειπε οτι δεν εχει μεν αλλον, αλλά αν την γυαλισει κανενας, εστω για μια βραδια, θα παει και δε σου πεφτει λογος και το ιδιο "σε αφηνει" να κανεις κι εσυ ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 27-09-10 στις 17:23. Αιτία: προσαρμογη στους ορους χρησης!
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:48, 25-09-10:

Μονογαμια Τικ
Πολυγαμια Χ
Με την πολυγαμια χανομαι προσωπικα γιατι χτυπουν τα πουριτανικα μου υποσυνειδητα, αυτα της μονογαμιας.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:41, 25-09-10:

Επειδη ομως το "σεξ με πολλους" στο life span του ανθρωπου δε λεει τιποτα, γιατι τοτε σχεδον ολοι ειμαστε πολυγαμικοι....ολοι σχεδον θα κανουμε σεξ με πανω απο 1 ατομο.....υποτιθεται οτι η λεξη εχει εννοια αν το σεξ/ευκαιριακη σχεση γινεται παραλληλα με παραπανω απο ενα ατομο. Αν καποιος δε το ερμηνευε ετσι, ας εναρμονιστει με τους υπολοιπους για να μπορεσουμε να συννενοηθουμε.

Αλλο το : εχω πολλες μικρες/ρηχες/συντομες/ευκαιριακες σχεσεις στη ζωη μου γιατι ετσι θελω/δε μπορω να δεσμευτω/δεν νιωθω...

και αλλο το : εχω παραλληλες σχεσεις/σεξ με 2+ ατομα.

Η 2η περιπτωση, χωριζεται σε εκεινες που το κανουν κρυφα, και εκεινες που το κανουν δηλωμενα.

Εσεις πως κρινετε τις 3 αυτες περιπτωσεις ανθρωπων ;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:38, 26-09-10:

Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα να πω αρχικα.
Θα απαντησω στο τελευταιο κομματι σου.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien

Εσεις πως κρινετε τις 3 αυτες περιπτωσεις ανθρωπων ;
Ανθρωπινες επιλογες. Τοσο απλο ειναι για μενα.

Την πρωτη επιλογη που γραφεις τη θεωρω την πιο επικινδυνη για αυτον που την εχει επιλεξει. Γιατι ισως κατ αυτον τον τροπο χαθουν καλες ευκαιρίες που αθελα του καποιος τις διωχνει, ανθρωπους που αξιζουν διπλα του.

Στη δευτερη αν σταθω λιγακι, ειδικα στο κομματι του ''κρυφου'', εκει εχει να κανει με χαρακτηρα ασταθη και μη εμπιστο, μαθημενος να εξαπατα τους αλλους. Επικινδυνη κυριως γι αυτον που βρισκεται απεναντι του. Αν ομως ηθελημενα και ειλικρινως επιλεγει παραλληλες σχεσεις και το γνωριζουν αυτες οι σχεσεις, δε βρισκω προβλημα, παρα επικινδυνοτητα της πρωτης επιλογης.

Επισης, με τη σειρα της η μονογαμια ενεχει κινδυνους, οποτε ολοι σε κινδυνο βρισκομαστε, οποτε relax, take it easy με καθε επιλογη. Η ζωη ειναι ωραια.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:24, 27-09-10:

Εγώ σου είπα οτι συνδέω την πίστη με την αγάπη, αποδεικνύω λοιπόν την αγάπη μου με την πίστη μου και το αυτό ζητάω κι από το φίλο μου. Αυτό τι σημαίνει; Οτι αν πάει με άλλη δε με αγαπάει.
Είναι πολύ διαφορετικό να επιθυμείς να προσφέρεις τον εαυτό σου στο αγαπημένο πρόσωπο, από το να απαιτείς από αυτό να σου προσφέρει με τον ίδιο τρόπο τον εαυτό του. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Στην πρώτη περίπτωση αποφασίζεις για σένα (διατηρώντας το δικαίωμα να αναθεωρήσεις ανά πάσα στιγμή), ενώ στη δεύτερη αποφασίζεις για κάποιον άλλον.
Στην πρώτη περίπτωση προσφέρεις, στη δεύτερη ζητάς, ...απαιτείς, ...απαιτείς επειδή προσφέρεις.

Φυσικά δεν είναι παράλογο να ποθείς και να τιμάς μια τέτοια προσφορά όταν σου δίνεται, όμως δεν ξέρω αν είναι λογικό να την απαιτείς, επειδή την προσφέρεις κι εσύ. Αυτό το αλισβερίσι μοιάζει με άτυπη συναλλαγή - σου δίνει αυτό άρα περιμένω το ίδιο- πράγμα που δεν θυμίζει απαραίτητα αγάπη... Όταν μάλιστα αυτή η προσφορά λαμβάνει τη μορφή της θυσίας, (απαρνούμαι την ελευθερία μου για σένα), τότε είναι που προσωπικά μου θυμίζει αρρώστια, παρά έρωτα.

Όντας μέχρι σήμερα μονογαμική, μπορώ να ταυτιστώ με το πρώτο σκέλος της προσφοράς προς το αγαπημένο πρόσωπο, έχω πάντως αποφύγει επιμελώς το δεύτερο, αφού προτιμώ η προσφορά αυτή να συμβαίνει πηγαία από μόνη της.

Είναι άλλωστε η αποκλειστικότητα ή μόνη δυνατή απόδειξη αγάπης και τι νόημα έχει μια προσφορά όταν επιβάλλεται;

Τα παραπάνω δεν τα απευθύνω σε σένα προσωπικά, εκμεταλλεύομαι όμως τις απόψεις σου έτσι ώστε να εκφράσω τους προβληματισμούς μου.

Ωστόσο στην παρακάτω δήλωση:
Δε θέλω να μου είναι κάποιος πιστός από εγωισμό αλλά γιατί για μένα πίστη = αγάπη.
διακρίνω μια έντονη αντίφαση.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:39, 27-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Είναι πολύ διαφορετικό να επιθυμείς να προσφέρεις τον εαυτό σου στο αγαπημένο πρόσωπο, από το να απαιτείς από αυτό να σου προσφέρει με τον ίδιο τρόπο τον εαυτό του. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Στην πρώτη περίπτωση αποφασίζεις για σένα (διατηρώντας το δικαίωμα να αναθεωρήσεις ανά πάσα στιγμή), ενώ στη δεύτερη αποφασίζεις για κάποιον άλλον.
Στην πρώτη περίπτωση προσφέρεις, στη δεύτερη ζητάς, ...απαιτείς, ...απαιτείς επειδή προσφέρεις.

Φυσικά δεν είναι παράλογο να ποθείς και να τιμάς μια τέτοια προσφορά όταν σου δίνεται, όμως δεν ξέρω αν είναι λογικό να την απαιτείς, επειδή την προσφέρεις κι εσύ. Αυτό το αλισβερίσι μοιάζει με άτυπη συναλλαγή - σου δίνει αυτό άρα περιμένω το ίδιο- πράγμα που δεν θυμίζει απαραίτητα αγάπη... Όταν μάλιστα αυτή η προσφορά λαμβάνει τη μορφή της θυσίας, (απαρνούμαι την ελευθερία μου για σένα), τότε είναι που προσωπικά μου θυμίζει αρρώστια, παρά έρωτα.

Όντας μέχρι σήμερα μονογαμική, μπορώ να ταυτιστώ με το πρώτο σκέλος της προσφοράς προς το αγαπημένο πρόσωπο, έχω πάντως αποφύγει επιμελώς το δεύτερο, αφού προτιμώ η προσφορά αυτή να συμβαίνει πηγαία από μόνη της.

Είναι άλλωστε η αποκλειστικότητα ή μόνη δυνατή απόδειξη αγάπης και τι νόημα έχει μια προσφορά όταν επιβάλλεται;

Τα παραπάνω δεν τα απευθύνω σε σένα προσωπικά, εκμεταλλεύομαι όμως τις απόψεις σου έτσι ώστε να εκφράσω τους προβληματισμούς μου.
Καθόλου δεν απαιτώ από κάποιον να μου είναι πιστός. Το θέλω βέβαια γιατί αλλιώς δε θα υπήρχε και σχέση εκ των προτέρων. Και αν τελικά μείνει πιστός σε μένα δε θέλω να το κάνει για κανέναν άλλο λόγο παρά γιατί είμαι εγώ η μόνη που αγαπά, θέλει, που τον ολοκληρώνει και δε θέλει κάποια άλλη. Αν καταπιέζεται τόσο πολύ για μείνει πιστός προφανώς δεν είναι αυτό που ζητάω γιατί δε με αγαπάει και τόσο.

Δεν απαιτώ πίστη επειδή προσφέρω πίστη αλλά γιατί για μένα πίστη = αγάπη και η μόνη απαίτηση που έχω είναι να με αγαπάει αρκετά ώστε να τον καλύπτω σε όλους τους τομείς.

(γράφω πολύ συγκεχυμμένα, θα επανέλθω )

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:54, 27-09-10:

Εμένα με χαλάει πάρα πολύ αυτό το "μου το έλεγαν από την αρχή". Όσο ειλικρινές κι αν είναι, μου θυμίζει το "είμαστε ό,τι δηλώσουμε". Τελικά όμως δε φταίνε αυτές που το λένε αλλά αυτοί που το δέχονται.

Η αλήθεια είναι ότι ένας πολυγαμικός άνθρωπος μπορεί επίσης να δίνεται όπως δίνεσαι και σε περισσότερους του ενός φίλου αλλά συνήθως είναι πιο δύσκολο γιατί ο έρωτας και η ερωτική αγάπη δεν μας αρκεί να ξέρουμε ότι είναι εκεί για μας... θέλουμε και να τον γευόμαστε όσο πιο συχνά μπορούμε... οπότε σκάει πιο συχνά μύτη η ζήλεια.
Η ερώτηση είναι αν εγώ/εσύ δεν νοιώθω/εις πραγματικά κενό από τον πολυγαμικό σύντροφο μου/σου, αν μου/σου δίνει όσα νομίζω/εις ότι χρειάζομαι/εσαι συναισθηματικά και ερωτικά γιατί να με/σε πειράζει το να δίνει κι άλλα σε άλλους. Είναι ανασφάλεια (δεν είμαι αρκετή/ός), είναι φόβος (τελικά θα τον/την κερδίσει κάποιος άλλος?) ή είναι η αποκλειστικότητα ένα απαραίτητο συστατικό για να βιώσεις το πλήρες βάθος μιας σχέσης?

Για την ειλικρίνεια κι εγώ υποκλίνομαι αλλά νομίζω ότι οι συγκεκριμένες δε νομίζω ότι σκοπός τους ήταν να είναι ειλικρινείς αλλά να μην έχουν παρατράγουδα αργότερα και αυτό το θεωρώ εγωκεντρικό, δείχνει ότι τελικά σε δέχεται με δικούς της όρους («κοίτα να δεις μάγκα μου εγώ θα πηδιέμαι και μʼ άλλους, αν σʼ αρέσει καλώς, αν όχι σκασίλα μου». Εγώ αυτήν την ιδέα δεν τη σέβομαι, αντιθέτως μου φέρνει ανατριχίλα και με κάνει να θέλω να φύγω τρέχοντας.
Ποιός μίλησε για κακό και για καλό?
Όμως η φράση "πηδιέμαι και μ'άλλους" δηλώνει ότι την πολυγαμία μπορείς να την δεις μόνο σαν πήδημα/ κάτι χωρίς βάθος οπότε εσύτην ορίζεις "κακιά".
Έτσι κι αλλοιώς δεν μας ανήκει τίποτα........
Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Δλδ ξαναρωταω, αν στο λενε εσενα, πχ "εχω και τον ταδε και βγαζω τα ματια μου". εσυ εισαι οκ. Και υποτιθεται οτι μιλαμε για σοβαρες σχεσεις τωρα ;
Η επιλογή των λέξεων δεν είναι ποτέ τυχαία και καθορίζει την άποψη σου. Όμως δεν μιλούσαμε γι'αυτό.

Το γεγονός ότι "δανειζόμαστε" την λέξη πολυγαμία από καθεστώτα που την εννοούν κυριολεκτικώς ίσως θα έπρεπε να μας παραπέμπει στην ύπαρξη παράλληλων ουσιαστικών σχέσεων. Τα απλά συνειδητά ξενοπηδήματα για ποικιλία φτηναίνουν τις έννοιες που συζητάμε και υποβιβάζουν κατά ένα τρόπο το θέμα στο "θέλετε να ξενοπηδάει ο φίλος/ φίλη σας?" που δεν νομίζω ότι κάποιος θα απαντήσει ναι..........

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:02, 27-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Η αλήθεια είναι ότι ένας πολυγαμικός άνθρωπος μπορεί επίσης να δίνεται όπως δίνεσαι και σε περισσότερους του ενός φίλου αλλά συνήθως είναι πιο δύσκολο γιατί ο έρωτας και η ερωτική αγάπη δεν μας αρκεί να ξέρουμε ότι είναι εκεί για μας... θέλουμε και να τον γευόμαστε όσο πιο συχνά μπορούμε... οπότε σκάει πιο συχνά μύτη η ζήλεια.
Εγω τωρα γιατι δεν καταλαβα τι θελεις να πεις...?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους