Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αριστεροχειρία: Ζώντας σε έναν κόσμο φτιαγμένο ανάποδα

Eίστε αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 154)
Αριστερόχειρας
56
36,36%
Δεξιόχειρας
98
63,64%

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καραγκιόζης
Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Καραγκιόζης Ε, ρε, γλέντια! έγραψε στις 15:41, 15-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από eleni.m
Και εσυ που το ξερεις οτι δεν υπαρχει καποια μελετη που να το τεκμηριωνει επιστημονικα?
Έψαξα και δεν βρήκα. Αν βρήκες εσύ, μήπως θα είχες την καλοσύνη να την παραθέσεις;

Μηπως το προβλημα σου ειναι πολυ απλα οτι εχεις κομπλεξ με τους αριστεροχειρες επειδη παρουσιαζουν καποιες ιδιαιτερες ικανοτητες που εσυ δεν μπορεις να εχεις?
Αν κρίνω από όλους τους αριστερόχειρες που γνωρίζω προσωπικά, η μόνη ιδιαίτερη ικανότητα που παρουσιάζουν και που δεν έχω εγώ είναι να γράφουν με το αριστερό.

Υπάρχουν επίσης αριστερόχειρες που δεν γνωρίζω προσωπικά και σίγουρα έχουν ιδιαίτερες ικανότητες που δεν έχω εγώ (π.χ. ο Αινστάιν είχε πολύ μεγαλύτερη ικανότητα από εμένα στα μαθηματικά και στη φυσικη), αλλά τις ίδιες ικανότητες έχουν και πλείστοι άλλοι δεξιόχειρες. Που σημαίνει, πολύ απλά ότι οι ικανότητές τους δεν είναι αποτέλεσμα της αριστεροχειρίας τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 15:48, 15-03-11:

Όταν ένας επιστήμονας, εφευρέτης, μηχανικός (δηλαδή κατά κανόνα δεξιόχειρας) σχεδιάζει ένα χρηστικό αντικείμενο, δεν σκέφτεται "θα το φτιάξω για δεξιόχειρες επειδή είμαι δεξιόχειρας", σκέφτεται "θα το φτιάξω για να είναι χρήσιμο στον κόσμο". Ο οποίος κόσμος αποτελείται κατά κανόνα από κανονικούς ανθρώπους (δηλαδή δεξιόχειρες) και μια μειοψηφία απο φρικιά και λάθη της φύσης (δηλαδή αριστερόχειρες).
Και οι άντρες είμαστε μειοψηφία, 48% με 52% γυναίκες. Δεδομένου ότι επικροτείς την κατασκευή ανδρικών τουαλετών στα δημόσια κτήρια και δεν θεωρείς τον εαυτό σου "λάθος της φύσης" θέλω να ξέρω που ανάμεσα στο 48% και στο 10% είναι το όριο μετά το οποίο πηγαίνουμε από το "μειοψηφία" στο "λάθος της φύσης". Όταν ο μηχανικός λοιπόν θα κάτσει να φτιάξει ένα ποντίκι πχ, θα σκεφτεί "κι αν ο χρήστης είναι αριστερόχειρας;". Είναι απόλυτα λογικό ότι ή το ποντίκι είναι χρήσιμο ΚΑΙ σε αριστερόχειρες ή δεν είναι οπότε πρέπει να υπάρχουν 90% ποντίκια για δεξιόχειρες και 10% ποντίκια για αριστερόχειρες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni.m

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni.m
H eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H eleni.m έγραψε στις 15:50, 15-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Καραγκιόζης
Έψαξα και δεν βρήκα. Αν βρήκες εσύ, μήπως θα είχες την καλοσύνη να την παραθέσεις;

Απλα διαβασε το my stroke of insight

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:05, 15-03-11:

Υπάρχει και κάτι καλύτερο (πιο σύντομο). Να δει την ίδια την Jill Bolte Taylor, να μιλά για την εμπειρία της:
Τι συμβαίνει στον εγκέφαλο κατά τη διάρκεια ενός εγκεφαλικού

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni.m

Νεοφερμένος

H eleni.m έγραψε στις 16:11, 15-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Υπάρχει και κάτι καλύτερο (πιο σύντομο). Να δει την ίδια την Jill Bolte Taylor, να μιλά για την εμπειρία της:

και αυτο

Παράθεση

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Καραγκιόζης Ε, ρε, γλέντια! έγραψε στις 16:25, 15-03-11:

Εντάξει, μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη του ορισμού της "επιστημονικής μελέτης".

Ένα λογοτέχνημα βασισμένο στις προσωπικές εμπειρίες ενός και μοναδικού ατόμου καταγεγραμμένες και παρουσιαζόμενες ως έχουν και με την μορφή ενός "πνευματικού ταξιδιού", είναι μεν πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν αποτελεί επιστημονική μελέτη. Το πολύ πολύ (με το ζόρι, στη συγκεκριμένη περίπτωση) να αποτελεί υπόθεση ή θεωρία προς μελέτη.

Όταν λέμε επιστημονική μελέτη εννοούμε καταγραφή παρατηρήσεων, επαναλήψιμων πειραμάτων, ελέγξιμων αποτελεσμάτων, και παρουσίαση της ερμηνείας και της τεκμηρίωσης αυτών. Και όλα αυτά σε μια δημοσίευση που να είναι διαθέσιμη στο ευρύ κοινό μαζί με τα δεδομένα που χρησιμοποιήθηκαν, και η οποία (κυρίως) να έχει περάσει από τον έλεγχο και την επικύρωση της ανάλογης επιστημονικής κοινότητας (κοινώς: peer review).

Αν ποτέ βρεθεί τέτοια δημοσίευση, εγώ θα πάω πάσο.

Μέχρι τότε, η πιο πρόσφατη (πραγματική) επιστημονική μελέτη επί του θέματος, απ'όσο γνωρίζω, είναι αυτή εδώ:

http://www.informaworld.com/smpp/content~db=jour~content=a916598347

και καταλήγει στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ αυξημένης νοημοσύνης/ικανότητας και αριστεροχειρίας/δεξιοχειρίας.

Παράθεση

eleni.m

Νεοφερμένος

H eleni.m έγραψε στις 16:41, 15-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Καραγκιόζης
Εντάξει, μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη του ορισμού της "επιστημονικής μελετης"

Λογικο δεν ειναι να μην εχουμε την ιδια αντιληψη? Εσυ εισαι ενας 36χρονος και εγω μια 16χρονη δεν μπορουμε να βλεπουμε τιποτα με τα ιδια ματια και ουτε προκειται αφου ο καθενας αντιλαμβανεται το καθε πραγμα διαφορετικα και δινει αλλη σημασια στις λεξεις. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορεις να αρνηθεις καποια γεγονοτα απο αυτα που παρουσιαζονται σε αυτο το βιβλιο γιατι πολυ απλα αυτο το βιβλιο μιλαει για το πως λειτουργει ο εγκεφαλος των ανθρωπων δεν σου πεταει καποιες λεξεις που ο καθενας τους αποδιδει αλλη σημασια ειναι γεγονοτα και απλα τα δεχεσαι.

Παράθεση

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

O Καραγκιόζης Ε, ρε, γλέντια! έγραψε στις 17:03, 15-03-11:

Λογικο δεν ειναι να μην εχουμε την ιδια αντιληψη? Εσυ εισαι ενας 36χρονος και εγω μια 16χρονη δεν μπορουμε να βλεπουμε τιποτα με τα ιδια ματια και ουτε προκειται αφου ο καθενας αντιλαμβανεται το καθε πραγμα διαφορετικα και δινει αλλη σημασια στις λεξεις. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορεις να αρνηθεις καποια γεγονοτα απο αυτα που παρουσιαζονται σε αυτο το βιβλιο γιατι πολυ απλα αυτο το βιβλιο μιλαει για το πως λειτουργει ο εγκεφαλος των ανθρωπων δεν σου πεταει καποιες λεξεις που ο καθενας τους αποδιδει αλλη σημασια ειναι γεγονοτα και απλα τα δεχεσαι.
Φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις τι είναι και πως λειτουργεί η επιστήμη. Δεν είναι κακό αυτό, και δεν το λέω υποτιμητικά. Αλλά με σκοπό να σε βοηθήσω, σου εξηγώ ότι:

1. Στην επιστημονική διαδικασία δεν υπάρχουν "γεγονότα που απλά τα δεχόμαστε". Όλα, τα πάντα, υπόκεινται σε εξέταση και μελέτη και τεκμηρίωση και εξακρίβωση πριν τα δεχτούμε. Ακόμα και οι ισχυρισμοί ενός καθιερωμένου επιστήμονα (τα "επιχειρήματα εξ'αυθεντίας" είναι άκυρα εκ προοιμίου). Ειδικά όταν ο καθιερωμένος επιστήμονας έχει υποστεί εγκεφαλική βλάβη και έχει αρχίσει να ερμηνεύει φαινόμενα υπό το πρίσμα του "πνευματικού". Που σημαίνει ότι το βιβλίο αυτό παραθέτει φαινόμενα, όχι γεγονότα, τα οποία φυσικά ο καθένας μπορεί να αρνηθεί, όχι μόνον εγώ.

2. Το τι αποτελεί "επιστημονική μελέτη" και "ερευνητική διαδικασία" είναι αυστηρά καθορισμένο και έχει με τη σειρά του υποστεί την δοκιμασία της τεκμηρίωσης και της λογικής θεμελίωσης. Δεν είναι κάτι που εξαρτάται από την υποκειμενική αντίληψη του ενός ή του άλλου ατόμου.

Με άλλα λόγια, πιο απλά, δεν αρκεί να πιστεύουμε κάτι που διαβάσαμε ή ακούσαμε, απλά επειδή κάποιος το είπε ή το έγραψε. Αν το κάνουμε αυτό, τότε μιλάμε για θρησκεία, όχι για επιστήμη.

Τα σέβη μου, να είσαι καλά.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:56, 15-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Τι κρίμα που δεν μου ανοίγει... και ήθελα να το δω.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:21, 15-03-11:

Για δοκίμασε τώρα D_G: http://www.e-steki.gr/showpost.php?p=604032&postcount=1

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 02:50, 28-04-11:

Ήμουν αριστερόχειρας αλλά με κάνανε δεξιόχειρα. Ομως δεξιοπόδαρο δεν καταφέρανε να με κάνουνε.

Για την ύπαρξη eshop για αριστερόχειρες γνωρίζατε;

Παράθεση

GoodDayToDie

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GoodDayToDie
H GoodDayToDie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H GoodDayToDie phew έγραψε στις 15:35, 13-05-11:

Μία μελέτη του 1998 βρήκε ότι το 7 ως 10 % του ενήλικου πληθυσμού ήταν αριστερόχειρες (δηλαδή 600 εκατομμύρια του παγκόσμιου πληθυσμού) και ότι η αριστεροχειρία είναι πιο συνηθισμένη στους άνδρες από ό,τι στις γυναίκες. Επίσης, σε σύγκριση με τον γενικό πληθυσμό, η αριστεροχειρία εμφανίζεται συχνότερα σε δίδυμα παιδιά, τόσο μονοωικά (μονοζυγωτικά) όσο και σε ετεροζυγωτικά, καθώς και σε αρκετές ομάδες ατόμων με νευρολογικές διαταραχές (όπως επιληψία, Σύνδρομο Down, αυτισμό, διανοητική καθυστέρηση και δυσλεξία). Από στατιστικής πλευράς, ο μονοζυγωτικός δίδυμος ενός αριστερόχειρα έχει 76% πιθανότητα να είναι αριστερόχειρας, πράγμα που αποδεικνύει ότι η αιτία για την αριστεροχειρία δεν είναι μόνο γενετική, αλλά εν μέρει και περιβαλλοντική.τι να πω.. εγω παντως ειμαι κοριτσι αριστεροχειρας, δεν εχω διδυμα αδερφια και καμια νευρολογικη διαταραχη. αρα ειμαι σπανια??
η απορια μου ειναι η εξης: ειναι αληθεια πως οι (περισσοτεροι) αριστεροχειρες χρησιμοποιουν και τα δυο εγκεφαλικα ημισφαιρια εξισου καλα?
γιατι αν ισχυει αυτο, τοτε ειναι λογικο να θεωρουνται πιο εξυπνοι, γιατι ειναι πολυπραγμονες..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:43, 13-05-11:

ειμαι δεξιοχειρας,,αλλα ασυναισθητα κανω αρκετες δουλειες και με δυναμη με το αριστερο..
ειμαι κεντρωος..

Παράθεση

friendly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη friendly
H friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H friendly έγραψε στις 16:26, 13-05-11:

ειμαι αριστεροχειρας και δεν εχουν προσπαθησει να με κανουν δεξιοχειρα..στην καθημερινοτητα μου μεχρι σημερα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα μα κανενα προβλημα..και χρησιμοποιω και το δεξι χωρις κανενα προβλημα..βεβαια το δεξι μου χερι δεν εχει πολυ δυναμη και κουραζεται σε σχεση με το αριστερο..αλλα αυτο δεν ειναι φοβερο προβλημα..χαιρομαι που ειμαι αριστεροχειρας και ενθουσιαζομαι οταν γνωριζω και αλλους γιατι ειναι σπανιο..επισης διαφωνω με το να αλλαζουν τον αριστεροχειρα σε δεξιοχειρα γιατι ειναι κατι απο τη φυση σου και δεν υπαρχει λογος να πας κοντρα

Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Juliette!
H Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Juliette! έγραψε στις 18:07, 25-05-11:

αναρωτιεμαι αν το γεγονος οτι πολλες φορες ανοιγω μια εφημεριδα η' ενα περιοδικο απο την τελευταια σελιδα, αν εχει να κανει με το οτι ειμαι αριστεροχειρας..

κανεις αλλος?

Παράθεση

toi_toi

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη toi_toi
Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 753 μηνύματα.

O toi_toi έγραψε στις 18:11, 25-05-11:

μπααα δεν εχει να κανει!! τυχαιο ειναι!

Παράθεση

Devian

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devian
Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 19:36, 25-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Juliette!
αναρωτιεμαι αν το γεγονος οτι πολλες φορες ανοιγω μια εφημεριδα η' ενα περιοδικο απο την τελευταια σελιδα, αν εχει να κανει με το οτι ειμαι αριστεροχειρας..

κανεις αλλος?
Πολλές φορές οταν γράφω σε τετράδια ξεκινάω απο το τέλος και προχωράω προς τις πρώτες σελίδες για να γράψω,πράγμα που κάνω εντελώς ασυναίσθητα και τώρα συνειδητοποιώ οτι μπορεί να συνδέεται με το οτι είμαι αριστερόχειρας!

Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Juliette! έγραψε στις 19:38, 25-05-11:

τις σελιδες τις γυρνας με το δεξι χερι?

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 19:59, 25-05-11:

ανοίγω το καπάκι από τα αναψυκτικά με το αριστερό χέρι όπως και όταν μιλάω στο τηλέφωνο το κρατάω από το αριστερό (+ μηνυματα)...πιάνει;

Παράθεση

Devian

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devian
Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 20:03, 25-05-11:

Με την καμία , πάντα με το αριστερό

Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Juliette! έγραψε στις 20:12, 25-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από theRunawayDreamer
ανοίγω το καπάκι από τα αναψυκτικά με το αριστερό χέρι όπως και όταν μιλάω στο τηλέφωνο το κρατάω από το αριστερό (+ μηνυματα)...πιάνει;
σε ποιο αυτι κρατας το ακουστικο?

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 20:13, 25-05-11:

Μα με το αριστερό φυσικά

Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Juliette! έγραψε στις 20:17, 25-05-11:

ποδοσφαιρο με ποιο ποδι παιζεις?

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 20:19, 25-05-11:

Και με τα δύο να σου πω την αλήθεια...όπως έρθει η μπάλα
Έχω όμως να παίξω πολλά χρόνια..

Παράθεση

evelynkar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 00:08, 19-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από GoodDayToDie
τι να πω.. εγω παντως ειμαι κοριτσι αριστεροχειρας, δεν εχω διδυμα αδερφια και καμια νευρολογικη διαταραχη. αρα ειμαι σπανια??
.
κι εγω το ιδιο ο μονος συγγενης που ηταν αριστεροχειρας ειναι ο αδερφος του παππου μου

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 00:43, 19-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Ήμουν αριστερόχειρας αλλά με κάνανε δεξιόχειρα
δεν ξέρω γιατί , αλλά το είχα μαντέψει διαβάζοντας τα ποστ σου

κανεις αλλος?
και εγώ , ανοίγω το Ε πάντα από την τελευταία σελίδα επειδή έχει σκίτσο Αρκά , αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση με ότι είμαι αριστερός , εξάλλου ξέρω και συντηρητικούς φιλοβασιλικούς που γελάσανε με Αρκά

Αρχική Δημοσίευση από GoodDayToDie
η αιτία για την αριστεροχειρία δεν είναι μόνο γενετική, αλλά εν μέρει και περιβαλλοντική
π.χ. μαθαίνεις να μουντζώνεις και με τα δύο χέρια αυτούς που τρώγανε τόσο χρόνια και με τα δύο χέρια με χρυσά κουτάλια
ας μην επεκταθώ στα πολιτικά , βασικά ήθελα να πω
Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
κι εγω το ιδιο ο μονος συγγενης που ηταν αριστεροχειρας ειναι ο αδερφος του παππου μου
ωραίο γατάκι

Παράθεση

Baby Lee

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Baby Lee
H Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H Baby Lee ρεμπελιαζοντας στη βροχη ^^ έγραψε στις 00:54, 19-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
π.χ. μαθαίνεις να μουντζώνεις και με τα δύο χέρια αυτούς που τρώγανε τόσο χρόνια και με τα δύο χέρια με χρυσά κουτάλια
..κοντρα στη γενετικα καθορισμενη ως λογικα συνεπη σταση μας που θα ηταν με το ενα να μουτζωνουμε την αφεντομουτσουναρα μας

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 01:00, 19-06-11:

έχω επεκταθεί σχετικά με αυτό στα πολιτικά θρεντς

δεν ξέρω αν έχεις βγει ραντεβού και συζητάτε περί ανέμων και υδάτων και ξαφνικά φτάνετε σε αυτό που θέλατε να πείτε

ε , εγώ ήθελα να σχολιάσω το γατάκι
συνεπώς , είναι σαν να μου μιλάς την επόμενη μέρα για τα περί ανέμων και υδάτων
τα είπα όντως , αλλά ήταν προιόν αμηχανίας
και γλυκειάς προσμονής
αντίο

Παράθεση

Baby Lee

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H Baby Lee ρεμπελιαζοντας στη βροχη ^^ έγραψε στις 01:16, 19-06-11:

Μμμ , καλα, αμα κυνηγας γατακια αντιο.
Τι σκατα μας νοιαζουν τα αυτια και τα ποδια, για χερια δε μιλαμε εδω?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 01:23, 19-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Baby Lee
Τι σκατα μας νοιαζουν τα αυτια και τα ποδια, για χερια δε μιλαμε εδω?
είχα την ίδια απορία για την προσβλητική αναφορά σου στα γατάκια

Παράθεση

Baby Lee

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Baby Lee ρεμπελιαζοντας στη βροχη ^^ έγραψε στις 01:31, 19-06-11:

Απο που κι ως που προσβαλεται οποιος κυνηγιεται επειδη κυνηγιεται? Ο_ο

κι εγω την ειχα για την απορια σου

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 01:38, 19-06-11:

δεν προσβλήθηκαν τα γατάκια για να έχεις νόημα να πεις
Απο που κι ως που προσβαλεται οποιος κυνηγιεται επειδη κυνηγιεται?

τώρα όσο για την απορία , εύλογη αλλά αν θα με κάνει να σταματήσω να ποστάρω σε αυτό το τόπικ αλήθεια
απορώ

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 00:00, 20-06-11:

εγω που γραφω με το δεξι αλλα κοβω παντα με το αριστερο, το τσιγαρο και με τα 2 κλπ θεωρουμαι αμφιχειρας?

Παράθεση

DOINA

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DOINA
H DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H DOINA έγραψε στις 00:05, 20-06-11:

Εγω απο μικρη κανω τα παντα με το αριστερο .ΔΕΝ νιωθω ασχημα μ'αυτο αντιθετως,ειμαι περηφανη που ξεχωριζω απο κατι κομπλεξικους δεξιοχειρες που γραψανε πιο πανω!!! Και το λεω σε ολους¨: ΠΑΙΔΕΣ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΣΚΑΣΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ!!!!!!!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 00:22, 20-06-11:

καλε!!!ηρεμησε!!!τι σχεση εχει τ επιπεδο με το χερι που χρησιμοποιεις?

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:23, 20-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Freya
εγω που γραφω με το δεξι αλλα κοβω παντα με το αριστερο, το τσιγαρο και με τα 2 κλπ θεωρουμαι αμφιχειρας?

λολζ... κάτι από τα ίδια και εδώ, διαφορετικές ασχολίες με διαφορετικό χέρι... Ευτυχώς ρώτησα παλιά έναν γιατρό
που μου απάντησε ευθέως και αναπάντεχα για το ...τι καθορίζει την ...χειρία μας, και τελικά είμαι... αριστερόχειρας

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 00:29, 20-06-11:

λοοοοοοοολ

Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 08:21, 18-08-11:

Σε έναν κόσμο όπου οι ικανοί πρέπει να έχουν «δεξιότητες», το ποδαρικό γίνεται «με το δεξί», θριαμβεύουν οι «επιδέξιοι» και ο αγγλικός όρος «right» παντρεύει το «δεξιός» με το «σωστός», μήπως οι αριστερόχειρες είναι… χαμένοι από χέρι; Οι στατιστικές συγκλίνουν στο ότι ένας στους δέκα ανθρώπους είναι αριστερόχειρας, και μπορεί πλέον το 10% από εμάς να μην αντιμετωπίζεται ως «λάθος της φύσης» όπως παλιότερα, αλλά δεν παύει να ζει στους ρυθμούς του υπόλοιπου 90%, για το οποίο μοιάζει να φτιάχτηκαν τα πάντα.

Η «κατάρα» των αριστερόχειρων

Διαβολικό σημάδι θεωρούταν στους περισσότερους πολιτισμούς της αρχαιότητας η τάση προς την χρήση των αριστερών μελών του σώματος, γι’ αυτό και «εξοστρακιζόταν» ως ένδειξη κακοτυχίας. Εξαίρεση στον κανόνα του «δεξιού», οι Ίνκας πίστευαν ότι οι αριστερόχειρες διαθέτουν μαγικές και θεραπευτικές ικανότητες, ενώ και ο ταντρικός βουδισμός τους είχε αποδώσει την ιδιότητα της σοφίας.
Παρ’ όλα αυτά, ο δυτικός κόσμος χρειάστηκε πολλούς αιώνες για να διορθώσει την αδικία προς τους αριστερόχειρες. Δεν απέχουν πολλές δεκαετίες οι πρακτικές των γονέων που πίεζαν τα αριστερόχειρα παιδιά τους να γράψουν με το δεξί με επιβολή ποινών στην αντίθετη περίπτωση. Μάλιστα, γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο συγκροτήθηκε και η βρετανική κοινότητα αριστερόχειρων με το χαρακτηριστικό όνομα «Left behind», με σκοπό την εξάλειψη απάνθρωπων φαινομένων, από την πεποίθηση ότι οι αριστερόχειρες ζουν λιγότερο μέχρι τον… ακρωτηριασμό του χεριού των αριστερόχειρων παιδιών, που συνέβαινε σε πολλά μέρη του γεμάτου προκαταλήψεις πλανήτη μας. Για να αποκατασταθεί η τάξη, έπρεπε να πάρει τον λόγο… η επιστήμη.

Η επιστημονική εξήγηση

Η αριστεροχειρία –έκπληξη!- δεν είναι σημάδι του Σατανά. Πρόκειται απλώς για την υπερίσχυση του δεξιού μέρους του εγκεφάλου έναντι του αριστερού, και επομένως –αφού ο εγκέφαλός δίνει εντολές στο σώμα μας «χιαστί»- την απόδοση των κυρίαρχων εντολών προς το αριστερό μέρος του σώματος.
Διάφορες θεωρίες έχουν διατυπωθεί σχετικά με τους παράγοντες που οδηγούν στην υπερίσχυση του δεξιού λοβού του εγκεφάλου. Μία από αυτές, που διατυπώθηκε από τον νευροβιολόγο Geschwind κατονομάζει ως υπεύθυνη την ορμόνη της τεστοστερόνης, καθώς βρίσκεται σε μεγαλύτερα ποσοστά στους αριστερόχειρες παρά στους δεξιόχειρες. Επιπλέον, η αυξημένη ορμόνη και οι διάφορες στατιστικές στις οποίες προχώρησε ο Geschwind δικαιολογούν την σύνδεση της αριστεροχειρίας με υψηλά ποσοστά αυτοάνοσων νοσημάτων, δυσλεξίας και μαθησιακών δυσκολιών.
Άλλη μία ενδιαφέρουσα –όσο και αναπόδεικτη- θεωρία, επισημαίνει πως τα δίδυμα παιδιά πολύ συχνά γεννιούνται σε ζεύγη ενός δεξιόχειρα και ενός αριστερόχειρα. Επομένως, όλα τα αριστερόχειρα βρέφη είναι στην ουσία το «αριστερό» μέλος διδύμων, εκ των οποίων το δεξιόχειρο έμβρυο έχει αποτύχει να αναπτυχθεί στα αρχικά στάδια της εμβρυακής φάσης και έτσι γεννιέται μόνο το αριστερόχειρο. Πάντως, η επιστήμη αποδεικνύει πως η αριστεροχειρία είναι θέμα γονιδίων, καθώς μπορεί να εντοπιστεί όντως από την εμβρυακή φάση, παρατηρώντας πιο χέρι φέρνει το έμβρυο κοντά στο στόμα του.

Ένας κόσμος… δεξιοτήτων

Παρά την επιστημονική εξήγηση της αριστεροχειρίας και την «επιστροφή» των μελών της από την Σπιναλόγκα των εγκεφαλικών εντολών, δεν παύουν όλα τα εξαρτήματα, οι υπηρεσίες, οι συνήθειες της κοινωνίας να εξυπηρετούν αποκλειστικά τους δεξιόχειρες. Τα κουμπιά του ποντικιού στον υπολογιστή, τα ψαλίδια, το ρολόι, οι κατασκευαστές εργαλείων, όλοι υποθέτουν πως τα παραπάνω αντικείμενα χρησιμοποιούνται μόνο από δεξιόχειρες.
Πλάι στους μύθους και στις «αδικία» των αριστερόχειρων, ωστόσο, υπάρχουν και οι άλλες «φήμες», θετικές αυτή την φορά, που συνδέουν τους αριστερόχειρες με το ταλέντο στην αρχιτεκτονική, την μουσική, τις εφαρμοσμένες επιστήμες, αλλά και την εξαιρετική μνήμη. Η τεράστια λίστα των ταλαντούχων αριστερόχειρων που όλοι γνωρίζουμε δεν διαψεύδει τον παραπάνω κανόνα: ο Leonardo DaVinci, ο Μιχαήλ Άγγελος, ο Picasso, ο Ραφαήλ, ο Μπετόβεν, ο Jimmi Hendrix, ο Kurt Cobain, ο Bob Dylan, ο David Bowie, ο Paul McCartney, ο Νεύτωνας, ο Αριστοτέλης, ο Μέγας Αλέξανδρος, μέχρι και φανταστικοί χαρακτήρες όπως ο Bart Simpson, ο Κέρμιτ ο Βάτραχος και ο Rocky Balboa αποτελούν διάσημα παραδείγματα από την μακρά λίστα αριστερόχειρων.

Αριστερόχειρες… αγορές στην Ελλάδα

Ένα κατάστημα-χώρος συνάντησης αποκλειστικά για αριστερόχειρες στην Αθήνα κάνει την διαφορά, καθώς διαθέτει μια ποικιλία προϊόντων κατασκευασμένα για το… «άλλο» χέρι. Ρολόγια, σκεύη κουζίνας, ψαλίδια, εργαλεία, στυλό, βοηθήματα γραφής και πολλά άλλα «ευρήματα» μπορείτε να ανακαλύψετε στον «Αριστερόχειρα» (Εμμ. Μπενάκη 25, τηλ: 210 3845840) ή να αγοράσετε online για εσάς ή τους αριστερόχειρες φίλους σας από το Aristeroxeiras.gr.

Αριστερόχειρα fun facts
  • Οι άνδρες έχουν μιάμιση φορά περισσότερες πιθανότητες να γεννηθούν αριστερόχειρες.
  • Οι περισσότεροι αριστερόχειρες ζωγραφίζουν φιγούρες που βλέπουν προς τα δεξιά.
  • Η δυσαρθρία και η δυσλεξία εμφανίζονται συχνότερα στους αριστερόχειρες, ειδικότερα σε όσους έχουν εξαναγκασθεί να αλλάξουν χέρι γραψίματος στην παιδική τους ηλικία.
  • Οι αριστερόχειρες τείνουν να προσαρμόζουν την όρασή τους κάτω από το νερό πιο εύκολα από τους δεξιόχειρες.
  • Οι αριστερόχειρες τείνουν συχνά να είναι… «άσοι» στο τένις, στο μπέιζμπολ, την κολύμβηση και την ξιφασκία.
  • Οι αριστερόχειρες εισέρχονται στην εφηβεία 4 με 5 μήνες νωρίτερα από τους δεξιόχειρες.
  • 4 από τους 5 σχεδιαστές των υπολογιστών Macintosh ήταν αριστερόχειρες.
  • 1 στους 4 αστροναύτες του διαστημικού προγράμματος της NASA «Απόλλων» ήταν αριστερόχειρες – 250% περισσότερο από το φυσιολογικό επίπεδο.
  • Οι αριστερόχειρες έχουν λιγότερη ανοχή στο αλκοόλ, εξαιτίας του πιο ευάλωτου στο ποτό δεξιού μέρους του εγκεφάλου.
  • Οι αριστερόχειρες είναι γενικώς πιο έξυπνοι, όμορφοι, ευφάνταστοι και πολυτάλαντοι από τους δεξιόχειρες –σύμφωνα πάντα με το Κλαμπ των Αριστερόχειρων!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 18-08-11 στις 08:23. Αιτία: μορφοποίηση
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 10:13, 18-08-11:

Οι περισσότεροι αριστερόχειρες ζωγραφίζουν φιγούρες που βλέπουν προς τα δεξιά.
Works for me.

Οι αριστερόχειρες τείνουν συχνά να είναι… «άσοι» στο τένις, στο μπέιζμπολ, την κολύμβηση και την ξιφασκία.
Το τέρμα πιάνεται;

Οι αριστερόχειρες έχουν λιγότερη ανοχή στο αλκοόλ, εξαιτίας του πιο ευάλωτου στο ποτό δεξιού μέρους του εγκεφάλου.
Αν ισχύει λέει
Οι αριστερόχειρες είναι γενικώς πιο έξυπνοι, όμορφοι, ευφάνταστοι και πολυτάλαντοι από τους δεξιόχειρες –σύμφωνα πάντα με το Κλαμπ των Αριστερόχειρων!
Αντικειμενικά πάντα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariophys
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 10:54, 18-08-11:

Οι αριστερόχειρες έχουν λιγότερη ανοχή στο αλκοόλ, εξαιτίας του πιο ευάλωτου στο ποτό δεξιού μέρους του εγκεφάλου.
Τίποτε που δεν μπορείς να ξεπεράσεις με λίγη εξάσκηση...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:03, 18-08-11:

Σας υπενθυμίζω ν' απαντάτε αν θέλετε στη δημοσκόπηση, ώστε να έχουμε ένα ενδιαφέρον στατιστικό για το φόρουμ μας.

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 11:09, 18-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από mariophys
Τίποτε που δεν μπορείς να ξεπεράσεις με λίγη εξάσκηση...
Οξω οι αριστερόχειρες που χαλάνε την πιάτσα

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 14:18, 18-12-11:

Εγώ πάντως ως αριστερόχειρας μπορώ να πω ότι γενικά 'πιάνουν τα χέρια μου' δηλ. δεν είμαι αδέξια. Κάποιες δυσκολίες σίγουρα υπάρχουν, μια πολύ κλασική που θυμάμαι αυτή τη στιγμή είναι με τη χειραψία: πάντα μα πάντα δίνω το αριστερό χέρι!

Παράθεση

Soleado Febrero ~

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 690 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 14:01, 16-04-14:

κανεις αλλος?
και νόμιζα πως ήμουν ή μόνη που το κάνω αυτό Αριστερόχειρας here!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:22, 16-04-14:

Οι αριστερόχειρες πρέπει να είναι προσεκτικοί στη Φυσική όταν βρίσκουν τη δύναμη Laplace (ή εφαρμόζουν κάποιον άλλο κανόνα δεξιού χεριού), γιατί αν ξεχαστούν και χρησιμοποιήσουν αριστερό χέρι ...they painted her.

Υ.Γ. Δεν μπορώ να μη ρωτήσω τους αριστερόχειρες:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 16-04-14 στις 14:31. Αιτία: Δεν κρατήθηκα...
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 15:49, 16-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
[COLOR=#222222]

Υ.Γ. Δεν μπορώ να μη ρωτήσω τους αριστερόχειρες:

[/CENTER]
Με το αριστερό φυσικά, εκτός και αν θέλω να το αισθάνομαι λίγο ξένο οπότε με το δεξί.

Πάντως έχει αρκετές πρακτικές εφαρμογές ο κανόνας του δεξιού χεριού για τη Laplace

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:59, 16-04-14:

Ρε παιδιά και εγώ μικρή ζήλευα τον ξάδερφο μου που είναι αριστερόχειρας και εγώ ήθελα να είμαι
Έχω προσπαθήσει να γράψω με το αριστερό. Πλήρης αποτυχία αλλά δεν πειράζει.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 12:44, 17-04-14:

Εγώ μπορώ να γράψω και με τα δύο χέρια, βέβαια με το αριστερό τα γράμματα μου μοιάζουν λίγο πολύ με τα γράμματα της 7χρονης ξαδέρφης μου που μόλις ξεκίνησε το δημοτικό.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:08, 17-04-14:

Είμαι καθαρά δεξιόχειρας. Με το αριστερό μου χέρι δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα. (Ούτε αυτό που φαντασθήκατε). Όμως, όταν πήγαινα Ε δημοτικού έσπασα άσκημα και σε πολλά σημεία το δεξί μου χέρι και το είχα σε γύψους, πλαστικούς νάρθηκες και επιδέσμους για περισσότερο από ένα μήνα. Λοιπόν το σώμα μου αυτόματα βρήκε τη λύση. Απόκτησα στο αριστερό μου χέρι δεξιότητες που ούτε τις είχα φανταστεί. Για την ακρίβεια έκανα τα πάντα τέλεια με το αριστερό μου χέρι, με εξαίρεση το γράψιμό μου που ήταν απλά ανεκτό. Είχα χαρεί και έλεγα ότι τώρα θα είναι "καλά" και τα δύο μου χέρια. Όμως, μόλις έβγαλα το γύψο και αποκαταστάθηκε πλήρως το δεξί μου χέρι, το αριστερό πολύ γρήγορα "ξέχασε" τις νέες του ικανότητες και γύρισα στην προηγούμενή μου κατάσταση του εντελώς δεξιόχειρα.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 14:27, 17-04-14:

Το αριστερό μου χέρι το ένιωθα περίπου 3kg πιο ελαφρύ από το δεξί. Δεν βασίζομουν ούτε ποτήρι με νερό να σηκώσω. Στη Γ' Λυκείου έβγαλα γάγγλιο στο δεξί και με κούραζε πολύ στο γράψιμο και για να μην πάθω καμιά "χοντρή" άρχισα να χρησιμοποιώ (με πίεση) περισσότερο το αριστερό πια. Πλέον, σίγουρα δεν μπορώ να γράψω με το αριστερό, αλλά κόβω λαχανικά/ψωμί και κάνω όλες τις δουλειές και με το αριστερό. Βέβαια, ζηλεύω λίγο τους αμφίχειρες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους