Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αριστεροχειρία: Ζώντας σε έναν κόσμο φτιαγμένο ανάποδα

Eίστε αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 154)
Αριστερόχειρας
56
36,36%
Δεξιόχειρας
98
63,64%

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 17:00, 17-04-14:

Δεν παθαίνεις τπτ με το γάγγλειο, μόνο πόνο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 18:56, 17-04-14:

Δεξιόχειρας αλλά μόνο στο γράψιμο τα υπόλοιπα τα κάνω εξίσου καλά και με τα δύο χέρια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

notis_19 (Παναγιώτης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη notis_19
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,090 μηνύματα.

O notis_19 έγραψε στις 19:03, 17-04-14:

Αριστερόχειρας είμαι, κατά 99% χρησιμοποιώ το αριστερό μου χέρι σε όλα, εκτός όμως από το τένις. Εκεί παίζω με το δεξί.!! Αυτό πως γίνεται, ένας θεός ξέρει..!
Δεν είναι και το καλύτερο πράγμα πάντως να είσαι αριστερόχειρας..πολλές φορές δυσκολεύομαι με το ψαλίδι, ή και όταν γράφω..γεμίζει μελάνι το αριστερό μου χέρι..

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 12:58, 18-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Fast
Δεν παθαίνεις τπτ με το γάγγλειο, μόνο πόνο.
Ναι εμένα ήταν μπλεγμένο με τα νεύρα και πολλές φορές διογκωνόταν και μούδιαζε ο δείκτης και ο αντίχειρας. Γι'αυτό έπρεπε να το ξεκουράζω.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 13:08, 18-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από notis_19
Αριστερόχειρας είμαι, κατά 99% χρησιμοποιώ το αριστερό μου χέρι σε όλα, εκτός όμως από το τένις. Εκεί παίζω με το δεξί.!! Αυτό πως γίνεται, ένας θεός ξέρει..!
Εισαι ενας μικρος Ναδαλ, απο την αναποδη βεβαια. Δεξιοχειρας στα παντα αλλα παιζει με το αριστερο. Και αυτο του εχει δωσει πολυ μεγαλο πλεονεκτημα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

notis_19 (Παναγιώτης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,090 μηνύματα.

O notis_19 έγραψε στις 14:06, 19-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Εισαι ενας μικρος Ναδαλ, απο την αναποδη βεβαια. Δεξιοχειρας στα παντα αλλα παιζει με το αριστερο. Και αυτο του εχει δωσει πολυ μεγαλο πλεονεκτημα
Χαχα, μάλιστα..

Παράθεση

VeeM (Βασιλικη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη VeeM
H Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H VeeM έγραψε στις 14:06, 19-04-14:

Εγω ως αριστεροχειρας δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα, το μονο που πραγματικα με ενοχλει ειναι πως οταν γραφω το χερι μου γεμιζει με μελανι και ειδικα τωρα που ολη ημερα γραφω το μελανι εχει απορροφηθει και δε φευγει . Το μονο πραγμα που κανω με ανεση με το δεξι ειναι το ποντικι του υπολογιστη. Πραγματικα με το αριστερο δεν μπορω ουτε καν να το κουνησω. Ααα και επισης οταν τρωω το μαχαιρι δεν το χρησιμοποιω με το αριστερο αλλα με το δεξι , με το αριστερο δεν με βολευει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

notis_19 (Παναγιώτης)

Αποκλεισμένος χρήστης

O notis_19 έγραψε στις 14:10, 19-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από VeeM
Εγω ως αριστεροχειρας δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα, το μονο που πραγματικα με ενοχλει ειναι πως οταν γραφω το χερι μου γεμιζει με μελανι και ειδικα τωρα που ολη ημερα γραφω το μελανι εχει απορροφηθει και δε φευγει . Το μονο πραγμα που κανω με ανεση με το δεξι ειναι το ποντικι του υπολογιστη. Πραγματικα με το αριστερο δεν μπορω ουτε καν να το κουνησω. Ααα και επισης οταν τρωω το μαχαιρι δεν το χρησιμοποιω με το αριστερο αλλα με το δεξι , με το αριστερο δεν με βολευει
Τα ίδια ακριβώς, lol

Παράθεση

Hephaestus

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,427 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 12:24, 21-06-14:

εγω, ενω γραφω με το αριστερο, στις καθημερινες μου ασχολιες, εκτος απο το αριστερο,χρησιμοποιω αρκετες φορες και το δεξι χερι

Παράθεση

totentanz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη totentanz
Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O totentanz έγραψε στις 14:39, 21-06-14:

παιδιά αριστερόχειρες είμαστε, όχι αμφιδέξιοι. χαλαρώστε. δεν μας αξίζει και μετάλλιο. ώρες ώρες ντρέπομαι που είμαι αριστερόχειρας μόνο και μόνο γι'αυτούς που το καυχιούνται λες και νομίζουν ότι είναι πιο σπάνιοι. είναι αυτοί που λένε πως είμαστε πιο έξυπνοι ως αριστερόχειρες, αγνοώντας ότι είναι απλώς ένα στατιστικό στοιχείο.

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 23:43, 21-06-14:

Αριστεροχειρας εδώ

Παράθεση

8theo1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 8theo1
Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O 8theo1 έγραψε στις 00:09, 22-06-14:

Εγώ γράφω με το αριστερό αλλά όλες τις άλλες ασχολίες τις κάνω με το δεξί

Παράθεση

Soleado Febrero ~

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 690 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 15:56, 13-08-14:

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris_Väinämöinen (Δημητρης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris_Väinämöinen
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 966 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 16:09, 13-08-14:

Eιμαστε λιγοι και εκλεκτοι

Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,167 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 16:35, 13-08-14:

Δεξιόχειρας. Δεν μπορώ να γράψω με το αριστερό μου χέρι ωστόσο επειδή απο το γυμνάσιο ήθελα να έχω την δυνατότητα να χρησιμοποιώ και το αριστερό μου χέρι στις υπόλοιπες δουλειές είχα αρχίσει να προσπαθώ να χρησιμοποιώ αρκετά το αριστερό αντί το δεξί. Στο μόνο που δεν τα κατάφερα είναι το γράψιμο. Αλλιώς και ψωμί κόβω , κρατάω το πιρούνι κλπ και με το αριστερό! Όχι μόνο με το αριστερό...κυρίως χρησιμοποιώ το δεξί αλλα αν θελω μπορω ρε παιδι μου να χρησιμοποιήσω και το αριστερό χωρις πρόβλημα
Αρχική Δημοσίευση από Dias
Οι αριστερόχειρες πρέπει να είναι προσεκτικοί στη Φυσική όταν βρίσκουν τη δύναμη Laplace (ή εφαρμόζουν κάποιον άλλο κανόνα δεξιού χεριού), γιατί αν ξεχαστούν και χρησιμοποιήσουν αριστερό χέρι ...they painted her.

Νομίζω βασικά ότι οι αριστερόχειρες είναι οι πιο τυχεροί στο θέμα της Φυσικής και των κανόνων του δεξιού χεριού και αυτό διότι όταν θα γράφουν σε χαρτί την επίλυση της άσκησης και θα χρειαστεί το δεξί χέρι, θα το έχουν ελεύθερο για να το χρησιμοποιήσουν σε αντίθεση με εμάς τους δεξιόχειρες που πρέπει κάθε φορά να αφήνουμε το μολύβι/στυλό κάτω και στη συνέχεια να εφαρμόσουμε τον κανόνα.

Αυτοί συνδιάζουν 2 σε ένα...γράφουν και εφαρμόζουν κανονα δεξιού χεριού ταυτόχρονα

Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 974 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 16:59, 13-08-14:

Ο εφιάλτης των σχολικών μου χρόνων ως αριστερόχειρας ήταν τα τετράδια σπιράλ
Επίσης είχε πλάκα όταν έπρεπε (99 στις 100 φορές) να κάτσω στο θρανίο με δεξιόχειρα από την δεξιά πλευρά
Γενικά δε με ενόχλησε τόσο το όλο θέμα μόνο όταν έπρεπε να αγοράσω κιθάρα δεν μπορούσαν να βρουν ειδική και αναγκαστικά έπαιξα από την άλλη πλευρά, την "κανονική".
Πάντως το πιστεύω ότι οι αριστερόχειρες είναι πιο δημιουργικά μυαλά, πιο ιδιαίτερα ας το πούμε και με αρκετά υψηλό δείκτη ευφυίας (μη με φάτε, μιλάω ως εκπρόσωπος πολλών παιδιών, όχι μόνο εμένα )

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tumblr_m8pqupJNUj1ry7hoto1_1280.jpg
Εμφανίσεις:  42
Μέγεθος:  53,4 KB  
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niek

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη niek
H niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H niek :) !!! έγραψε στις 17:33, 13-08-14:

Μάλλον δεξιόχειρας, αν και μπορώ να κάνω σχεδόν τα πάντα με το αριστερό (έπαθα τενοντίτιδα 6 φορές φέτος, οπότε συνήθισα).Κατάφερα 1 φορά να γράψω έκθεση με το αριστερό και διαβάζεται καλύτερα από αυτές που γράφω με το δεξί Τα μαχαιροπίρουνα τα χρησιμοποιώ ανάποδα και γενικά προσπαθώ να χρησιμοποιώ και τα δύο χέρια.
Το κακό είναι ότι οι αριστερόχειρες ζουν κατά μέσο όρο 5 χρόνια λιγότερο

Παράθεση

notis_19 (Παναγιώτης)

Αποκλεισμένος χρήστης

O notis_19 έγραψε στις 18:21, 13-08-14:

Παγκόσμια Ημέρα Αριστερόχειρων σήμερα, να μας χαιρόμαστε

Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 974 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 22:00, 13-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από notis_19
Παγκόσμια Ημέρα Αριστερόχειρων σήμερα, να μας χαιρόμαστε

Χαχα κι εσύ αριστερόχειρας; Να που δεν ήξερα ότι μας γιορτάζουμε κιόλας...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 22:43, 13-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από niek
Μάλλον δεξιόχειρας, αν και μπορώ να κάνω σχεδόν τα πάντα με το αριστερό (έπαθα τενοντίτιδα 6 φορές φέτος, οπότε συνήθισα).Κατάφερα 1 φορά να γράψω έκθεση με το αριστερό και διαβάζεται καλύτερα από αυτές που γράφω με το δεξί Τα μαχαιροπίρουνα τα χρησιμοποιώ ανάποδα και γενικά προσπαθώ να χρησιμοποιώ και τα δύο χέρια.
Το κακό είναι ότι οι αριστερόχειρες ζουν κατά μέσο όρο 5 χρόνια λιγότερο
E ναι αφού τους τα πρήζουν 70 χρόνια οι δεξιόχειρες.

Παράθεση

notis_19 (Παναγιώτης)

Αποκλεισμένος χρήστης

O notis_19 έγραψε στις 22:45, 13-08-14:

Χαχαχ,εννοείται ότι μας γιορτάζουν Alireza

Είμαστε ξεχωριστοί

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους