Τι είναι το "middle name";

aggelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
ξερει κανεισ τι ειναι το middle name?
μπορει να σκεφτει κανεις πως μπορω να βρω το πατρωνυμο καποιου στο internet?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
"Middle name" είναι ένα όνομα που πολλοί βάζουν ανάμεσα στο πρώτο τους όνομα και στο επώνυμο. Κυρίως στη Δύση χρησιμοποιείται, όπου και επιλέγεται απ' τους γονείς του παιδιού. Είναι κάτι σαν το δικό μας "πατρώνυμο". Μόνο που δεν χρησιμοποιείται σχεδόν καθόλου, απ' όσο ξέρω, στην Ελλάδα. Το αν κάποιος εδώ έχει δύο ονόματα, μετράνε και τα δύο σαν "κύρια" ονόματα. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.


ΥΓ> Ένα χρήσιμο άρθρο της wikipedia (στα Αγγλικά, γιατί δεν μπόρεσα να βρω το αντίστοιχο στα Ελληνικά) θα το βρεις εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Απο ότι ξέρω το middle name στα αγόρια είναι το πατρώνυμο και στα κορίτσια είναι κάτι άσχετο. Δεν είναι όπως έχουμε εμείς το πατρώνυμο, μόνο στα επίσημα έγγραφα δηλαδή. Στη USA περισσότερο το έχουν κανονικά μέσα στο όνομα, όπως κάποιοι έχουν δύο ονόματα, για δικούς τους λόγους, και κάποιους μπορεί να τους φωνάζουν μόνο με το middle name.

Είχα γνωρίσει ένα παιδί που το φώναζαν T.C.(ΤιΣι) και τον είχα ρωτήσει τι είναι και μου είπε οτι είναι τα αρχικά απο το first name και το middle name.

Στα κορίτσια νομίζω δεν μπαίνει ποτέ το πατρώνυμο αλλά κάτι άσχετο πχ. Άννα Μαρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το middle name ειναι απλα ενα δευτερο ονομα. Πως λεμε, Sarah Jessica Parker.:P Και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το πατρωνυμο στα αγορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Greedy bastards ! δε τους φτανει ενα ονομα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
My middle name is PSYCHO.
Πολλοί το λένε για να δηλώσουν το παρατσούκλι τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
My middle name is PSYCHO.
Πολλοί το λένε για να δηλώσουν το παρατσούκλι τους

το λένε για πλάκα όμως, και καλά οτι "πέρα απο αυτό το όνομα που ξέρεις έχω και το άλλο, αν σου λέει κάτι" :P :P δεν ισχύει οτι middle name είναι το παρατσούκλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ το ξέρω ότι είναι κτ άλλο
Ας πούμε
Βασίλης Μέγας Παπαδιαμάντης(υποτίθεται ότι Παπαδιαμάντης είναι το επίθετό μου):Plol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
το λένε για πλάκα όμως, και καλά οτι "πέρα απο αυτό το όνομα που ξέρεις έχω και το άλλο, αν σου λέει κάτι" :P :P δεν ισχύει οτι middle name είναι το παρατσούκλι

Συμφωνώ με αυτό που λες. Εγώ απλά ανέφερα μια άλλη ερμηνία του όρου. Δεν σημαίνει παρατσούκλι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top