Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:36, 29-06-05:

Gilie ξερω αναγνωση. Τι 'μισοξερω' σε ρωταω.

Michelle, δεκτο. Ακομη κι αν δεν εγραφε ομως παλι κανεις δε θα ελεγε οτι δεν ειναι καλλιτεχνης με οσες κομματαρες εχει ερμηνευσει. Και δεν λεω οτι ο Ρεμος και ο καθε Ρεμος εχει ερμηνευσει κομματαρες, αλλα τα παντα ειναι θεμα γουστου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 17:42, 29-06-05:

δεν ξερεις οσα χτρειαζεται για τον Παπακωνσταντινου γιαυτο και δεν γνωριζεις οτι αφενώς εχει γραψει και στοιχους και μουσικη αφετερου παιζει μουσικη.
Επεισης δεν γνωριζεις οσα χρειαζεται για την μεταλ και τα διαφορετικα ειδη που περιλαμβανει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:49, 29-06-05:

Gilie την πατατα (ω ναι, συγγνωμη Βασιλη) για τον Παπακωνσταντινου την εγραψα αφου ποσταρες την απαντηση σου. Το οτι παιζει μουσικη το ξερω πολυ καλα(πηγαινω σε συναυλιες του απο 10 χρονων.)

Για τη μεταλ..Ισα ισα, εγω ειπα οτι η μεταλ εχει απο ατμοσφαιρικη που εχει ΤΙΣ μελωδιες, μεχρι thrash που δεν εχει αρμονια!

Παράθεση

frosw_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frosw_
H frosw_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H frosw_ έγραψε στις 18:48, 29-06-05:

Και που κατόρθωσε να σας κάνει όλους να ασχοληθείτε τόσο πολύ μαζί του και να αναφέρετε όλοι έστω και μια φορά στο ποστ σας το όνομά του,ο Ρέμος είναι# star#

(Εννοείται ότι κάνω πλάκα τώρα παιδιά)

Μάκια σε όλους

(Αντώνηδες ενωμένοι,ποτέ νικημένοι Κουμπάρα,εσυ ξέρεις# )

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 19:22, 29-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Μου φαινεται ηλιθιο να "την πεφτει" καποιος στον αλλο με μοναδικο του πατημα τη μουσικη που ακουει ο αλλος. Γουστα ειναι αυτα. Δε δειχνει κανεις την ποιοτητα του με το αν ακουει Ρεμο η Pink floyd. Τα κολληματα και τα κομπλεξ του αντιθετα, τα δειχνει. Η κοπελα γουσταρει Ρεμο και το λεει, τι πεσατε ολοι λες και θα σας δωσουν βραβειο καλυτερου ακροατη αν δεν ακουτε λαικα? Ανοιξτε το μυαλο σας και τα αυτια σας.
(Ακουω ροκ/μεταλ, αλλα στον Ρεμο frosw_ τα σπασαμε! Αψογα και ο Ρεμος φωναρα!!)
O καθένας ακούει ότι μουσική γουστάρει και αυτό έιναι αποδεκτό απο όλους και κανένας δεν κρίνετε για αυτό και ροκ/μέταλ να άκούς και ταμπάκι και τερλέγκα εμένα το ίδιο μου κάνει, γούστα είναι αυτά. Το όλο θέμα έγινε γιατί μπερδέυτικαν κάτι ένοιες όπως ποιότητα, επανάσταση κτλ. Η Φρόσω γουστάρει τον Ρέμο και καλά κάνει εγώ με το κομμάτι επανάσταση αντέδρασα και απο ότι βλέπει λήθηκε άμεσα.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 19:28, 29-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από frosw_
Και που κατόρθωσε να σας κάνει όλους να ασχοληθείτε τόσο πολύ μαζί του και να αναφέρετε όλοι έστω και μια φορά στο ποστ σας το όνομά του,ο Ρέμος είναι star
Και με την αντισύληψη ασχοληθήκαμε περισσότερο μήπως το μαγικό χάπι είναι μεγαλύτερος σταρ απο τον Ρέμο ?
Και εγώ κάνω πλάκα froso

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 00:40, 30-06-05:

Κιόμως, κάτι κάνει. Όταν ένα άτομο ακούει π.χ. Ταμπάκη, αυτομάτως δεν ακούει κάποιον άλλο που πιθανόν να άξιζε να τον ακούσεις. Ο Ταμπάκης αυτή τη στιγμή βγάζει όσα λεφτά βγάζει ένας νορμάλ άνθρωπος το μήνα σε μια μέρα, ενώ υπάρχει πληθώρα συγκροτημάτων εκει έξω που παίζουν ποιοτική μουσική και δεν έχουν την υποστήριξη που θα έπρεπε ώστε να προσωρίσουν.

Αυτα... Δεν ξέρω αν το θεωρείς σημαντικό, αλλά αυτό το "όλα είναι θέμα γούστου" δεν το δέχομαι. Είναι πολύ εγωιστικό. Θέμα επιπέδου και καλλιτεχνηκής αντίληψης είναι καθαρά. Δεν έχω δει άτομο που να ασχολείται σοβαρά με τη μουσική και να ακούει Ρέμο και μάλιστα να τον παίρνει στα σοβαρά και να τον θεωρεί και καλλιτέχνη... Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Frosw_ οι Έλληνες είναι γνωστό ότι δεν έχουν γούστο. Και μιλάω για το μεγαλύτερο τους ποσοστό. Αυτό φαίνεται και στο ποιός μας κυβερνά και σε πολλά άλλα. Ένας "καλλιτέχνης που τρώει applause από το 75% των Ελλήνων δε σημαίνει τίποτα απολύτως και τα νούμερα δεν έχουν σημασία. Και ο Bin Laden ακούγεται (ή τέλως πάντων συζητιόταν) πολύ. Star ήταν;

Παράθεση

frosw_

Νεοφερμένος

H frosw_ έγραψε στις 01:45, 30-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn
Frosw_ οι Έλληνες είναι γνωστό ότι δεν έχουν γούστο. Και μιλάω για το μεγαλύτερο τους ποσοστό. Αυτό φαίνεται και στο ποιός μας κυβερνά και σε πολλά άλλα. Ένας "καλλιτέχνης που τρώει applause από το 75% των Ελλήνων δε σημαίνει τίποτα απολύτως και τα νούμερα δεν έχουν σημασία. Και ο Bin Laden ακούγεται (ή τέλως πάντων συζητιόταν) πολύ. Star ήταν;
Βρε YoMaNaTiOn, έλεος δηλαδή,οκ για τους δικούς σου λόγους προφανώς δεν με έχεις συμπαθήσει,μην απευ8ύνεσαι σε εμένα όμως με τόσο εριστικό ύφος Ξέρω καλά οτι στα πρώτα μου ποστς σε αυτό το θέμα δεν ήμουν καθόλου διακριτική και ειρωνεύτηκα σε λάθος περιπτώσεις,αλλά προσπαθώ να το κόψω,επειδή δεν παίρνω ποσοστά απο κανένα Ρέμο και νιώθω άσχημα όταν αρχίσω να ξεκατινιάζομαι# :/ Γιαυτο δες μια γραμμούλα κάτω κάτω στο ποστ# μου που σχολίασες,στην οποία λεω οτι κάνω ΠΛΑΚΑ! Εντάξει,πες με κακόγουστη,πες μου οτι δεν ακούω μουσική αλλα απόπειρες σφοδρής# ηχορρύπανσης,αλλά δεν σκότωσα και κανένα#

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 01:53, 30-06-05:

Καταρχάς δεν είπα πως δε σε συμπαθώ. Αντιθέτως μάλιστα γουστάρω πολύ τις κοπέλες που μπαίνουν σε forum. Επιπλέον δε μπορούν όλοι να έχουν μουσικές γνώσεις αρκετές για να κρίνουν τα πάντα. Απλά σου προτείνω να ρίξεις και μια ματιά σε metal/rock και να μην είσαι προκατειλλημένη επειδή σου πλασσάρουν ότι μούφα κυκλοφορεί στην Ελλάδα.

ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΩ!!! Το ύφος μου δεν ήταν εριστικό, απλά ήταν αυτό που λέμε "η αλήθεια χωρίς όρια". Μια χαρά ήταν τα πρώτα σου ποστ στο θέμα. Μην ξεκατινιάζεσαι γιατί η Μισέλω είναι αυστηρή.

Δεν είπα ότι σκότωσες κανέναν. Να σε βοηθήσω να ακούσεις σοβαρή μουσική προσπαθώ. Αν δε μπορώ να σε πείσω τα παρατάω όμως. Όπως προανέφερα δεν έχεις να χάσεις τίποτα ακούγοντας metal. Μόνο να ακούσεις θείες μελωδίες. Εντάξει είναι ορισμένα metal σχήματα που ασχολούνται κυρίως με τη δύναμη παρά τη μελωδία, αλλά αν ακούσεις π.χ. Stratovarius... Ε τι να πω άμα ο Ρεμος πιάνει 1 μπροστά τους, μάλλον κάτι δεν πάει καλά με σένα... :Ρ Ακουσε και πες μου.

Παράθεση

frosw_

Νεοφερμένος

H frosw_ έγραψε στις 02:02, 30-06-05:

Καταρχάς δεν είπα πως δε σε συμπαθώ. Αντιθέτως μάλιστα γουστάρω πολύ τις κοπέλες που μπαίνουν σε forum. Επιπλέον δε μπορούν όλοι να έχουν μουσικές γνώσεις αρκετές για να κρίνουν τα πάντα. Απλά σου προτείνω να ρίξεις και μια ματιά σε metal/rock και να μην είσαι προκατειλλημένη επειδή σου πλασσάρουν ότι μούφα κυκλοφορεί στην Ελλάδα.

ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΩ!!! Το ύφος μου δεν ήταν εριστικό, απλά ήταν αυτό που λέμε "η αλήθεια χωρίς όρια". Μια χαρά ήταν τα πρώτα σου ποστ στο θέμα. Μην ξεκατινιάζεσαι γιατί η Μισέλω είναι αυστηρή.

Δεν είπα ότι σκότωσες κανέναν. Να σε βοηθήσω να ακούσεις σοβαρή μουσική προσπαθώ. Αν δε μπορώ να σε πείσω τα παρατάω όμως. Όπως προανέφερα δεν έχεις να χάσεις τίποτα ακούγοντας metal. Μόνο να ακούσεις θείες μελωδίες. Εντάξει είναι ορισμένα metal σχήματα που ασχολούνται κυρίως με τη δύναμη παρά τη μελωδία, αλλά αν ακούσεις π.χ. Stratovarius... Ε τι να πω άμα ο Ρεμος πιάνει 1 μπροστά τους, μάλλον κάτι δεν πάει καλά με σένα... :Ρ Ακουσε και πες μου.
Χε χε,κάτι έχω υπόψην μου,μη νομίζεις# Γενικά ψάχνομαι και είμαι πάντα ανοιχτή σε όλα τα είδη μουσικής!Αν με ρωτήσεις τί μουσική ακούω,δεν έχω τι άκριβώς να απαντήσω,επειδή γενικά τα ψάχνω όλα Θα το ψάξω όμως λίγο περισσότερο και θα σου πω# Θα έχω στα υπόψην όσα μου είπες#

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 09:07, 30-06-05:

Στο ότι η ποιότητα είναι αντικειμενική αξία είναι σίγουρο. Από εκεί και πέρα είναι το γούστο όμως.

Και γιαυτό που λες για τους Pink Floyd δεν το καταλαβαίνω... Συγκρίνοντάς τους με τους Scorpions βρέθηκαν ελλειπείς.
Μήπως ήθελες να πεις υποκειμενικό??
γιατί πιστεύω είναι τελείως υποκειμενική η ποιότητα,άλλο θεωρώ εγώ ποιοτικό κομμάτι και άλλο εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 10:18, 30-06-05:

Καλά μην προσπαθήσουμε να αλλάξουμε και τα γούστα την κοπέλα. Δεν υπάρχει και λόγος να την κάνουμε να αλλάξει τα γούστα της στην μουσική. Της αρέσει ο Ρέμος καλά κάνει, δεν ενοχλεί κανένα με το να τον ακούει (εκτός απο του γείτονες αν το βάζει δυνατά ) Σίγουρα κάπιοι είναι πιό πιοτικοί απο τον Ρέμο αλλα πιός είπαι ότι ότι κάνουμε πρέπει να είναι βασισμένο στην ποιότητα. Και ο plassico domingo είναι πιό ποιοτικός και απο το Metal αλλα σε καμία περίπτωση δεν θα προτιμούσε κάπιοιος να πάει στην συναυλία του και όχι στους Scorpions. Αν επιλέγαμε να έχουμε πάντα ποιότητα στην ζωή μας, τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά και καθόλου διασκεδαστικά.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 11:52, 30-06-05:

περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

ρε γιομανέισον, λύσε μου μια απορία. ειλικρινά χωρίς ίχνος ειρωνίας, απλά όταν το δα πραγματικά κουφάθηκα! πως γίνεται να έχεις βάλει δίσκο των manowar στο δικό σου τοπ 20 και αυτός να είναι το (τουλάχιστον) κατάπτυστο fighting the world;

Παράθεση

frosw_

Νεοφερμένος

H frosw_ έγραψε στις 12:05, 30-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
. Αν επιλέγαμε να έχουμε πάντα ποιότητα στην ζωή μας, τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά και καθόλου διασκεδαστικά.
Aυτό είναι απο τα πιο σωστά πράγματα που έχω ακούσει τελευταία Ανεξάρτητα απο μουσική κλπ!

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 20:52, 30-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

ρε γιομανέισον, λύσε μου μια απορία. ειλικρινά χωρίς ίχνος ειρωνίας, απλά όταν το δα πραγματικά κουφάθηκα! πως γίνεται να έχεις βάλει δίσκο των manowar στο δικό σου τοπ 20 και αυτός να είναι το (τουλάχιστον) κατάπτυστο fighting the world;
Καλά ντε, μη με δείρεις. Εμένα το Fighting The World μου αρέσει. Έχει δύναμη. Ήταν δύσκολη η επιλογή... ΟΚ ίσως να ήταν καλύτερο ένα Into Glory Ride...

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianakin
Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε στις 11:01, 01-07-05:

Ολοι οσοι λενε οτι η ποιοτητα ειναι αντικειμενικη αλλα τα γουστα υποκειμενικα,ας μου ορισουν την ποιοτητα.Διοτι εγω απο οτι ξερω ολα ειναι υποκειμενικα.Ακομα κ την μερα την ονομασε καποιος ετσι κ απο τυχη δεν την λεμε τωρα μπανανα.Για οριστε μου την ποιοτητα.
ΥΓ:Προσωπικα δεν μου αρεσει ο Ρεμος,αλλα για πειτε μου επιστημονικα κ με ορισμο γιατι δεν ειναι ποιοτικος.Εχω συνηθισει να λεω απλα "εγω τον Ρεμο δεν τον ακουω γιατι δεν μου αρεσει" κ οχι "μα καλα,τι ποιοτητα εχει ο Ρεμος?".
ΥΓ2: Σορυ αν ακουγομαι επιθετικος,δεν ηθελα να μου βγει ετσι.Οχι σορυ αν ακουγομαι αποτομος,ηθελα να ειμαι λιγο.

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 21:33, 01-07-05:

Γιατί πολύ απλά τα τραγούδια του (να ήταν και του...) δεν έχουν ίχνος έμπνευσης σε μουσική και στίχους. Σε κάλυψα;

Παράθεση

gianakin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianakin
Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gianakin έγραψε στις 10:41, 03-07-05:

Προφανως οχι,και μαλιστα μου απεδειξες οτι εχω δικιο,διοτι μου ειπες προσωπικη σου γνωμη.Πες μου κατι το καθολικο,κατι το απολυτο για την ποιοτητα κ με βαση αυτο απαντα μου για τον Ρεμο.Για να σε γλιτωσω απο τον κοπο,μην το κανεις.Δεν υπαρχει.Ολα,μα ΟΛΑ ειναι θεμα αντιληψης.

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 14:49, 03-07-05:

Φυσικά και κάνεις λάθος. Είναι προφανές όταν ένα τραγούδι δεν έχει ίχνος έμπνευσης. Μπορείς να το καταλάβεις στους στίχους (όλα τα ελληνικά τους ίδιους έχουν πλέον). από τη μουσική που είναι κλεμμένη ή δεν έχει καθόλου φαντασία και παίζει ένα riffάκι συνέχεια και πολλά άλλα.

Και εμένα υπάρχουν κάποια συγκροτήματα/καλλιτέχνες που δε μου αρέσουν, αλλά άμα έχουν ποιότητα δεν την αμφισβητώ. Ειλικρινά πιστεύεις πως έχω προηγούμενα με το Ρέμο ή οποιονδήποτε άλλο;

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 16:59, 03-07-05:

από τη μουσική που είναι κλεμμένη ή δεν έχει καθόλου φαντασία και παίζει ένα riffάκι συνέχεια και πολλά άλλα.
Αυτο είναι κριτήριο τραγουδιού που δέν είναι πρωτοτυπο. Μην λές οτι ενα τέτοιο κριτήριο αυτομάτως καταδικάζει ένα τραγούδι ώς "χωρίς έμπνευση" γιατι τότε έχεις καταδικάσει όλες τις διασκευές που έχουν γίνει ποτε. Και ναι μεν είναι κακό ηθικά απο άποψη του συνθέτη των τραγουδιών του Ρέμου (νομίζω έχουμε φύγει απο κριτική του Ρέμου σάν ερμηνευτή) αλλά δεν μπορείς να αποκλείσεις την ύπαρξη έμπνευσης σε ενα τραγούδι που έχει τέτοια στοιχεία.

Για την ιστορία ούτε εμένα μου αρέσει ο Ρεμος.

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 18:21, 03-07-05:

Φυσικά και δε μιλάω για διασκευές. Μιλάω για κλεμμένα riffάκια που περνάνε απαρατήρητα επειδή είτε τα έχουν αλλάξει ελαφρώς είτε χρησιμοποιούνται για άλλους σκοπούς (σε άλλο μέρος) του κομματιού σε σύγκριση με το κανονικό.

Τρανό παράδειγμα:

Dio - Rainbow In The Dark
Ξύλινα Σπαθιά - Λιωμένο Παγωτό

Πάντα μιλάω για κλέψιμο μέρος κομματιού που μετά πλασσάρεται ως νέο δημιούργημα, χωρίς να αναφέρεται ο πρώην ερμηνευτής και κυρίως συνθέτης και αναφέρεται ως συνθέτης ο κλέφτης :/

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 22:11, 03-07-05:

Να πώ και εγώ την γνώμη μου σχετικά ?

Λοιπόν... Θεωρώ οτι το θέμα ποιότητας στην μουσική είναι καθαρά υποκειμενικό και αφορά τον καθένα προσωπικά!
κάτι που μπορεί να αρέσει σε εμένα, κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρεί σκουπίδι! και το αντίθετο βέβαια! όσο για τις διασκευες ή αλλιώς remix να σας πώ οτι ορισμένα είναι καλύτερα απο τα original κομμάτια(πάντα κατα τη γνώμη μου)

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 23:13, 03-07-05:

Φυσικά και δε μιλάω για διασκευές. Μιλάω για κλεμμένα riffάκια που περνάνε απαρατήρητα επειδή είτε τα έχουν αλλάξει ελαφρώς είτε χρησιμοποιούνται για άλλους σκοπούς (σε άλλο μέρος) του κομματιού σε σύγκριση με το κανονικό.
Ναι, αυτο είναι "ηθική" η "νομική" διαφορά. Απο άποψη όμως δημιουργικότητας είναι διαφορετικές οι 2 καταστάσεις;

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 01:17, 04-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Ναι, αυτο είναι "ηθική" η "νομική" διαφορά. Απο άποψη όμως δημιουργικότητας είναι διαφορετικές οι 2 καταστάσεις;
Μα οι διασκευές δε γίνονται για δημιουργιμούς σκοπούς. Απλά θέλεις να τιμήσεις μια μπάντα που αγαπάς. Στην άλλη περίπτωση όμως έχεις καθαρό κλέψιμο που το πλασσάρεις για δικό σου δημιούργημα.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 09:04, 04-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
Να πώ και εγώ την γνώμη μου σχετικά ?

Λοιπόν... Θεωρώ οτι το θέμα ποιότητας στην μουσική είναι καθαρά υποκειμενικό και αφορά τον καθένα προσωπικά!
κάτι που μπορεί να αρέσει σε εμένα, κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρεί σκουπίδι! και το αντίθετο βέβαια! όσο για τις διασκευες ή αλλιώς remix να σας πώ οτι ορισμένα είναι καλύτερα απο τα original κομμάτια(πάντα κατα τη γνώμη μου)

Συμφωνώ απολύτως

Παράθεση

modelos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη modelos
Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O modelos έγραψε στις 19:49, 11-07-05:

δεν εχω δει κοριτσι που να ακουει μεταλ.ειναι φυσιολογικο να ακουν κοριτσια μεταλ(πολυ τεστοστερονη :thumbsdown:? )οσο για το ρεμο καλος αλλα σαν τον πλουταρχο δεν ειναι. νομιζω οτι ο πλουταρχος εχει πει τραγουδια που πραγματικα αγγιζουν τον κοσμο.και ο κιαμος εχει πει καλα τραγουδια...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 20:27, 15-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από modelos
δεν εχω δει κοριτσι που να ακουει μεταλ.ειναι φυσιολογικο να ακουν κοριτσια μεταλ(πολυ τεστοστερονη# :thumbsdown:? )οσο για το ρεμο καλος αλλα σαν τον πλουταρχο δεν ειναι. νομιζω οτι ο πλουταρχος εχει πει τραγουδια που πραγματικα αγγιζουν τον κοσμο.και ο κιαμος εχει πει καλα τραγουδια...
Εγω έχω δει αρκετές!!
Γιατ΄να μην είναι φυσιολογικό καλέ???
μουσική είναι!!

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 04:40, 18-07-05:

Έλα ντε! modelos περιμένουμε εξηγήσεις...

(Βασικά δεν πολυβγάζω νόημα από το μήνυμα σου... Αν θα μπορούσες να το ξαναγράψεις λίγο πιο λιανά...)

Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 17:18, 15-11-05:

TXC ακούω.

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 18:30, 15-11-05:

Ας πω και εγω τη γνωμη μου...

Η ποιοτητα δεν ειναι καθολου υποκειμενικη. Η pop κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ποιοτικη μουσικη. Σκουπιδια ειναι... εχω βαρεθει να ακουω τις λιγες στιγμες που ψαχνω στο ραδιοφωνο για κανα ποιοτικο σταθμο (ναι γιατι δυστυχως οι περισσοτεροι ελληνικοι σταθμοι βαζουν σκουπιδια...) ελληνικα ποπ τραγουδια να μιλανε για παλιες αγαπες, χαμενους ερωτες και στιχους του στυλ "αν με αφησεις θα πεθανω, τι να κανω; ή "μεινε διπλα μου" και λοιπες μαμακιες. ΕΛΕΟΣ! Μπουχτισαμε. Και να μην ηταν ετσι, παλι η pop υστερει σε ποιοτητα απο αλλα ειδη μουσικης οπως η Rock και η Metal τα οποια ειναι τα μοναδικα που ακουω.
Τωρα θα πειτε μερικοι, καλα αφου ακουω Rock και Metal τι αλλο θα ελεγα; Οχι, δεν ειναι ετσι. Για παραδειγμα, Jazz και κλασσικη μουσικη δεν ακουω, παρολα αυτα, θεωρω οτι ειναι ποιοτικα ειδη μουσικης.

Επισης, για να φτασω στο σημειο να ακουω Rock και Metal, εχω ακουσει στην κυριολεξια απο ολα τα ειδη μουσικης οπως hip-hop, rap, tracne, pop και αλλα, οποτε πιστευω πως μπορω να κρινω αντικειμενικα αυτο το θεμα. Ακομα θυμαμαι τον ευατο μου πριν καμποσα χρονια και σκαω στα γελια με αυτα τα ειδη μουσικης που ακουγα...

Για να αποφυγω τις παρεξηγησεις, δεν αναφερομαι αλλα ουτε επιτιθομαι σε κανεναν. Απλως σε ενα τετοιο θεμα ηθελα εδω και καιρο να απαντησω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hetfield : 15-11-05 στις 18:35.
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 18:42, 15-11-05:

pop = popural.

δεν γράφουν σκουπίδια όλοι οι δημοφιλείς .

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 18:42, 15-11-05:

Έγω πιστεύω ότι η ποιότητα υπάρχει σε κάθε είδος μουσικής, ανεξάρτητα από τα προσωπικά μας γούστα...
Η προσωπική μου άποψη είναι πως το γούστο καλλιεργήτε ήτε στην μουσική ήτε σε οποίαδήποτε άλλη τέχνη, αρκεί να μην παρασυρόμαστε από παιχνίδια marketing και "δήθεν" συμπεριφορές.

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 18:49, 15-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
pop = popural.

δεν γράφουν σκουπίδια όλοι οι δημοφιλείς .
Εξηγησε το λιγο καλυτερα γιατι δεν το 'πιασα.

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Έγω πιστεύω ότι η ποιότητα υπάρχει σε κάθε είδος μουσικής, ανεξάρτητα από τα προσωπικά μας γούστα...

Δεν συμφωνω γιατι ειδη μουσικης οπως η pop δεν νομιζω πως προσφερουν τιποτα παραπανω απο εμπορικοτητα και καθολου ποιοτητα.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 19:00, 15-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield

Δεν συμφωνω γιατι ειδη μουσικης οπως η pop δεν νομιζω πως προσφερουν τιποτα παραπανω απο εμπορικοτητα και καθολου ποιοτητα.
Αποψή σου και την δέχομαι μην ξέχνας όμως ότι το ίδιο μπορεί να πεί κάποιος για το είδος μουσικής που ακούς.

Υ.Γ: Kαι εντελώς φιλικά ξέρεις πως ο λαός μας λέει "μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλο λόγο μη πείς" και για να στο εξηγήσω εννοώ πως πολλοί από αυτούς που ξέρω στα δεκαέξι τους ακούγαν μουσική τυπού μέταλ και γενικότερα rock και τέτοια στα τριάντα τους όμως ακούγαν στην καλύτερη περίπτωση pop (για να μην σου αναφέρω τα σκυλάδικα) άλλα stadarts βλέπεις...κάποιο όμως απλώς γίναν ποιο δεκτικοί σε άλλα είδη μουσικής διατηρώντας πάντα την ποιότητα στα ακούσματα τους.

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 19:07, 15-11-05:

Και να το πει, δεν με νοιαζει και πολυ. Ειναι αλλωστε αποδεδειγμενο οτι η Rock και η Metal ειναι ποιοτικα ειδη μουσικης.
Οσον αφορα αυτο που λες στο υστερογραφο σου, πολυ απλα τετοιες περιπτωσεις φανερωνουν καθαρα ποιοι αγαπανε το ειδος της μουσικης που ακουνε και ποιοι οχι.
Επισης, το μεγεθος της γραμματοσειρας σου στο υστερογραφο μου εβγαλε τα ματια!

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

O weak and powerless έγραψε στις 19:13, 15-11-05:

τι δεν κατάλαβες βρε κουτό ; το pop έχει βγει από την λέξη popular . pop είναι και οι beatles, μην ακούσω κουβέντα περικαλώ .

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 19:22, 15-11-05:

Να κάνω μια ερώτηση;
Πώς ορίζουμε την ποιότητα στη μουσική;
Να μου πεις ποιότητα στη φέτα, να σου πω ναι, είναι κάτι που ορίζεται εύκολα...
αλλά στη μουσική;

Πώς θα την ορίσουμε;
Ότι έχει ηλεκτρική κιθάρα, μπάσο και ντράμς και δεν αναφέρει φράσεις όπως "μου 'λειψες, δεν ξέρεις πόσο μου 'λειψες", "μη μ' αφήνεις μόνο πονάω" κλπ είναι ποιοτικό, ενώ ότι έχει μπουζούκι και μιλάει για έρωτες και τέτοια σαχλά είναι σκουπίδια...
χμμμμμ... κάτι δεν μου πάει καλά...

Και μάλιστα Hetfield λές ότι "έχει αποδειχτεί"... μαθηματικά είναι; Μήπως βγήκε κανένας καινούριος τύπος που υπολογίζει την ποιότητα ενός τραγουδιού;;
Δε νομίζω...

Και εγώ στην ηλικία σου άκουγα Metal και έλεγα ότι τα ελληνικά είναι σκουπίδια και δεν πρόκειται να τα ακούσω ποτέ και άλλα τέτοια ωραία... Τώρα όμως ακούω κυρίως ελληνική μουσική (ναι σκυλάδικα λέω) χωρίς όμως να απορρίπτω κανένα είδος... κάθε είδος μουσικής έχει την ομορφιά του και την ποιότητά του... και φυσικά δεν είναι κάθε είδος μουσικής για κάθε άνθρωπο ή για όλες τις ώρες...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 19:22, 15-11-05:

Καλα hatfield μην παρεις και ορκο οτι δεν προσφερει τιποτα η pop....
Τωρα πια ισως,αλλα καποτε ηταν διαφορετικα τα πραγματα!
Kαι το "la isla bonita" ποπ θεωρειται και ακουγεται ακομα 19 χρονια μετα την κυκλοφορια του...
Υπαρχουν και μπαλαντες που ανηκουν στην κατηγορια του "ποπ" οι οποιες ειναι απιστευτες.
Ακομα και συγκροτηματα "βλεπε Roxette" που εχουν αφησει εποχη.
Δεν λεω εσενα μπορει να σου αρεσει ενα αλλο ειδος μουσικης και χιλια δικια εχεις, αλλα αυτο δεν εκμηδενιζει αλλα(ειδη).
Τωρα θα μου πεις οτι μιλας για εσενα, οποτε περι ορεξεως...

Και μην ξεχναμε οτι στην Ελλαδα ουσιαστικα το "ποπ" ειναι τα λαϊκα!
Οποτε...Πασχαλης και ξερο ψωμι!
"Να σου θυμιιιιισω....Ειχε παλιοκαιρο την μερα που σε γνωωωωωρισα..."

P.S-Giostau...τετοιος συχρονισμος πια;

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 23:33, 15-11-05:

ΟΚ, μαλλον εχεις δικιο οσον αφορα οτι αυτη την παρουσα φαση η ποπ δεν προσφερει τιποτα. Roxette μου αρεσαν και εμενα καποτε (και τωρα λιγο), αλλα βεβαια δεν μπορεις να συγκρινεις Roxette και Ρεμο.
Πολυ σωστη η διαπιστωση σου

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 23:42, 15-11-05:

Πολύ απόλυτο το pop=σκουπίδια ε?
κάθε είδος μουσικής έχει να δώσει κάτι σε κάποιον που του αρέσει, οι υπόλοιποι ας μην ασχολούνται κι εγώ μέταλ ακούω αλλά δεν μπορώ να απορρίπτω κάτι διαφορετικό αμέσως (ειδικά μέσω των ραδιοφωνικών!!) και just for the record το '80 η pop μια χαρά προσέφερε

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 23:51, 15-11-05:

Να διαβαζεις αλλη φορα καλυτερα τα μηνυματα.
την παρουσα φαση η ποπ δεν προσφερει τιποτα
Μιλησα για τωρα, οχι για τη δεκαετια του '80.
Για μενα η σημερινη ποπ δεν προσφερει τιποτα, κυριως δε η ελληνικη, οποτε επειμενω στο χαρακτηρισμο μου οτι προκειται για σκουπιδια και ας ειναι απολυτο.

Αρχική Δημοσίευση από ifrit
κάθε είδος μουσικής έχει να δώσει κάτι σε κάποιον που του αρέσει, οι υπόλοιποι ας μην ασχολούνται
Μα δεν ασχολουμαι, απλως εκφραζω η γνωμη μου.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 23:52, 15-11-05:

Βρε παιδιά τα ενδιαφέροντα όσον αφορά την μουσικη ποικίλουν και έχουν να κάνουν με την αισθητική του κάθε ανθρώπου και όχι μόνο..Κάτι που κάποιος απαραιτητα αντιλαμβάνεται ως ωραίο από κάποιον για άλλον δεν θα είναι..Αλλά δεν μπορούμε με το έτσι θέλω να βγάζουμε άχρηστο ένα είδος μουσικής,γιατί μην ξεχνάμε αποτελεί μορφή καλλιτεχνικής έκφρασης η οποία πρέπει να είναι σεβαστη άσχετα αν μας αρέσει ή όχι..

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 00:00, 16-11-05:

Θα το πω αλλιως... Για μενα η ελληνικη ποπ ειναι αχρηστη! Εμενα προσωπικα δεν μου προσφερει απολυτως τιποτα...

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 00:03, 16-11-05:

Θα το πω αλλιως... Για μενα η ελληνικη ποπ ειναι αχρηστη! Εμενα προσωπικα δεν μου προσφερει απολυτως τιποτα...
Εφόσον όμως προσφέρει σε άλλους, δεν είναι άχρηστη.

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 00:08, 16-11-05:

Σε εμενα ομως δεν προσφερει, αρα σε μενα μου ειναι αχρηστη.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 00:10, 16-11-05:

Σαν προσωπική σου άποψη δεκτή και σεβαστή..Να μην προσφέρει τίποτα σε σένα δεκτό από την στιγμή που δεν γενικεύεις καταστάσεις

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:10, 16-11-05:

Τα off-topic βρίσκονται εδώ

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 12:38, 17-11-05:

Εγω ειμαι πολυ ανοιχτος. Ακουω απο heavy μεχρι metal

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- έγραψε στις 19:31, 17-11-05:

Σε εμενα ομως δεν προσφερει, αρα σε μενα μου ειναι αχρηστη.
Με αυτό τον τρόπο διάκρινεις την ποιότητα??? Με βασικό άξονα τον εαυτό σου και πόσο χρήσιμο σου είναι κάτι??? Και σε μένα δεν είναι χρήσιμα και δεν μου αρέσουν πολλά πράγματα (και δεν μιλάω μόνο για μουσική) αυτό σημαίνει ότι είναι σκουπίδια? Σε πόλλά από αυτά αναγνωρίζω ότι έχουν ποιότητα και λόγο ύπαρξης ακόμη και όταν δεν μου "κάνουν".

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 20:34, 25-09-10:

Τι σημαινει παιδια για εσας ποιοτικη μουσικη???ορισμος,τραγουδια κλπ...τα παντα περι μουσικης.....
!!!!! ΕΔΩ!!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 25-09-10 στις 20:36. Αιτία: μορφοποιηση
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους