Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 20:38, 25-09-10:

να εκφράζει συναισθήματα, αλλά και να γεννάει συναισθήματα...να είναι καλοδουλεμένη και όχι πρόχειρη και βιαστική....:-) (αν και δεν μπορώ να ορίσω ολοκληρωμένα την ποιοτική μουσική...είναι κατι αφηρημένο στο μυαλό μου...εντούτοις περιλαμβάνει και αυτά που είπα )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 22:51, 25-09-10:

πιστευεις οτι υπαρχει στην ελλαδα ποιοτικη μουσικη διοτι εκτος απο πανο μουζουρακη μεχρι παπακωνσταντινου,μαχαιριτσα,κοτσιρα κλπ ολα τα αλλα (για εμενα) ειναι ......αστα να πανε

εσεις τι λετε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 25-09-10 στις 23:00. Αιτία: merging
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 13,225 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 23:02, 25-09-10:

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει στενά με αυτό που λέμε έντεχνο...
Το ποιοτικό ίσως είναι και στην ευχέρεια του καθενός. Δηλαδή για μένα, ποιοτικά είναι τα παραδοσιακά...
Πολυφωνικά, περίεργα μουσικά όργανα, καταπληκτικές φωνές και ακόμα πιο καταπληκτικοί στίχοι...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 23:07, 25-09-10:

τα οποια ομως ειναι αρκετα ελειπη στην ελλαδα..εκτος και αν θεωρουμε ποιοτικη την βανδη και την παπαριζου που δεν λεω οτι δεν κανουν σωστα την ''δουλεια'' τους αλλα δεν προσφερουν αυτο που λεμε νοημα στους στιχους......αυτα τα τραγουδια εχουν τοσο βαθυ νοημα οσο το πιατακι του ελληνικου κααφε..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evangeline (Εύη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evangeline
H Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.

H evangeline . έγραψε στις 23:09, 25-09-10:

θα έλεγα ότι είναι η μουσική που σε κάνει να ταξιδεύεις και έχει κάποιο νόημα (όχι το κωλοχτύπημα κατά τη γνώμη μου)

είναι αυτή που αντέχει στο χρόνο
που την ακούς μετά από 10, 20,30,40 χρόνια και λες
ΤΙ ΟΜΟΡΦΗ ΜΕΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΧΟΙ και σ κάνει να νοσταλγείς

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 23:24, 25-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από living_doll
να εκφράζει συναισθήματα, αλλά και να γεννάει συναισθήματα...να είναι καλοδουλεμένη και όχι πρόχειρη και βιαστική....:-) (αν και δεν μπορώ να ορίσω ολοκληρωμένα την ποιοτική μουσική...είναι κατι αφηρημένο στο μυαλό μου...εντούτοις περιλαμβάνει και αυτά που είπα )
Συμφωνώ με την προλαλήσασα...Ποιοτική μουσική μπορεί να είναι πολλά και διαφορετικά πράγματα.
Να προσθέσω ότι αγαπώ τα τραγούδια που έχουν κάτι με διδάξουν, να μου θυμήσουν, να με προβληματίσουν, να φέρουν εικόνες στο μυαλό μου...
Μου αρέσουν τραγούδια με ποιητικό στίχο και ενίοτε αλληγορικό. Αν δεν είναι ξεκάθαρο το νόημα τότε κάθε άνθρωπος το βλέπει διαφορετικά...
Φυσικά παιζει ρόλο και η μουσική επένδυση...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 23:30, 25-09-10:

φυσικά και υπάρχει και στην ελλάδα ποιοτική μουσική,αλίμονο.Πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει .Δεν ξέρω αλλά δυσκολεύομαι να δώσω τον ορισμό της ποιοτικής μουσικής,ίσως και να μην γίνεται.
Τελοσπάντων, για να σας δώσω να καταλάβετε τι θεωρώ ποιοτική μουσική θα γράψω ονόματα.
  • παπακωνσταντίνου
    θηβαίος
    μαχαιρίτσας
    πασχαλίδης
    μικρούτσικος(τρελαίνομαι για μελοποιημένο καββαδία)
    χάρούλα αλεξίου
    τσακνής
    αλκίνοος ιωαννίδης
    και άλλοι φυσικά...
    και τέλος δεν θα μπορούσα να παραλείψω τον καλύτερο για μένα έλληνα συνθέτη και ερμηνευτή ΝΙΚΟΛΑΣ ΑΣΙΜΟΣ

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evangeline (Εύη)

Δραστήριο Μέλος

H Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.

H evangeline . έγραψε στις 23:31, 25-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από christos0987
φυσικά και υπάρχει και στην ελλάδα ποιοτική μουσική,αλίμονο.Πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει .Δεν ξέρω αλλά δυσκολεύομαι να δώσω τον ορισμό της ποιοτικής μουσικής,ίσως και να μην γίνεται.
Τελοσπάντων, για να σας δώσω να καταλάβετε τι θεωρώ ποιοτική μουσική θα γράψω ονόματα.
  • παπακωνσταντίνου
    θηβαίος
    μαχαιρίτσας
    πασχαλίδης
    μικρούτσικος(τρελαίνομαι για μελοποιημένο καββαδία)
    χάρούλα αλεξίου
    τσακνής
    αλκίνοος ιωαννίδης
    και άλλοι φυσικά...
    και τέλος δεν θα μπορούσα να παραλείψω τον καλύτερο για μένα έλληνα συνθέτη και ερμηνευτή ΝΙΚΟΛΑΣ ΑΣΙΜΟΣ

βάλε και τη Monika )μπορεί να είναι νέα, αλλά το κορίτσι δείχνει ότι ήρθε για να μείνει με ποιότητα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 23:36, 25-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από evangeline
βάλε και τη Monika )μπορεί να είναι νέα, αλλά το κορίτσι δείχνει ότι ήρθε για να μείνει με ποιότητα
τι πράμα?δεν το κατάλαβα.τι εννοείς?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evangeline (Εύη)

Δραστήριο Μέλος

H evangeline . έγραψε στις 23:38, 25-09-10:

τι πράμα?δεν το κατάλαβα.τι εννοείς?
Monika
http://www.youtube.com/watch?v=Htm8Gb5gNQA

εννοώ οτι αν και είναι λίγο νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα
αυτή η κοπέλα δείχνει ότι θα εδραιωθεί γιατί έχει ποιότητα....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ioanna1993 (Ποιο άλλο;)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna1993
H Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H ioanna1993 έγραψε στις 23:42, 25-09-10:

Έχεις ακούσει τραγούδια της;Αν όχι,πρέπει να ακούσεις για να σχηματίσεις γνώμη.Και όχι μόνο τα γνωστά,αλλά σχεδόν όλα από τα δυο άλμπουμ της!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 23:54, 25-09-10:

Ποιοτική μουσική? Αυτή που μπορεί να "μιλήσει" στην ψυχή μου και να μου δημιουργεί συναισθήματα και όμορφες εικόνες.
Που με ταξιδεύει.

Από darkwave μέχρι και trip-hop. Metal,αλλά και rock. =)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akiroskirios

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη akiroskirios
Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 00:24, 26-09-10:

Η μουσική κατ' εμέ είναι εξ' ορισμού ποιοτική...Ακόμα και τα τραγούδια που ακούγονται στα νυχτερινά μαγαζιά κάνουν ανθρώπους να ξεχνούν τα πρβλήματα της καθημερινότητάς τους και να διασκεδάζουν...Άλλα είδη μουσικής σε ταξιδεύουν, σου θυμίζουν διάφορες καταστάσεις, σε συγκινούν κ.ά. Συνεπώς, θεωρώ αδόκιμο να ψάχνουμε να βρούμε ποιο είδος και ποιο τραγούδι είναι ποιοτικά...

Παράθεση

Αμπελοφιλόσοφος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αμπελοφιλόσοφος
Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 353 μηνύματα.

O Αμπελοφιλόσοφος δεν έγραψε στις 00:49, 26-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από akiroskirios
Η μουσική κατ' εμέ είναι εξ' ορισμού ποιοτική...Ακόμα και τα τραγούδια που ακούγονται στα νυχτερινά μαγαζιά κάνουν ανθρώπους να ξεχνούν τα πρβλήματα της καθημερινότητάς τους και να διασκεδάζουν...Άλλα είδη μουσικής σε ταξιδεύουν, σου θυμίζουν διάφορες καταστάσεις, σε συγκινούν κ.ά. Συνεπώς, θεωρώ αδόκιμο να ψάχνουμε να βρούμε ποιο είδος και ποιο τραγούδι είναι ποιοτικά...
Δηλαδη θα θεωρουσες ποιοτικο ενα κομματι που δημιουργειται στιχουργικα απο "επαγγελματιες" στιχουργους που εχουν βρει ποια θεματα και ποιες φρασεις "πουλανε", παραγοντας με βιομηχανικο ρυθμο αχρηστους στιχους, και μουσικα απο "επαγγελματιες" μουσικους που εχουν βρει πεντε-εξι πιασαρικους ρυθμους και """""δημιουργουνε""""" ολα τα υπολοιπα με βαση αυτους, ενω ερμηνευονται απο τραγουδισταδες που τους νοιαζει το πώς θα κανουν δισκο και το ποσα βραβεια θα παρουν;

Εγω προσωπικα παντως δεν θα εβαζα τον Μυτακιδη, τον Κουρμενταλα, τον Ασιμο ή τον Θ. Παπακωνσταντινου στο ιδιο τσουβαλι με τον φοιβο, τη βανδη, την καλομοιρα και τον κιαμο...

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 00:52, 26-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Αμπελοφιλόσοφος
Εγω προσωπικα παντως δεν θα εβαζα τον Μυτακιδη, τον Κουρμενταλα, τον Ασιμο ή τον Θ. Παπακωνσταντινου στο ιδιο τσουβαλι με τον φοιβο, τη βανδη, την καλομοιρα και τον κιαμο...

+1...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 00:59, 26-09-10:

σωστός
υγ: μου έκανε εντύπωση που αναφέρθηκες μόνο στον Θ,τον Β τον παρέλειψες σκόπιμα?

Παράθεση

fly (Μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 01:00, 26-09-10:

συνηθως οταν εγω μιλαω για ποιοτικη μουσικη αναφερομαι σε οσους καλλιτεχνες αναφερθηκαν παραπανω!
+την νατασσα μποφιλιου και τον μαραβεγια που οσοι τους ξερετε θα συμφωνησετε οτι κανουν καταπληκτικα βηματα!
παντως για μενα ποιοτικη μουσικη=αλκινοος ιωαννιδης για πολλους λογους....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akiroskirios

Διάσημο Μέλος

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 01:05, 26-09-10:

Δηλαδη θα θεωρουσες ποιοτικο ενα κομματι που δημιουργειται στιχουργικα απο "επαγγελματιες" στιχουργους που εχουν βρει ποια θεματα και ποιες φρασεις "πουλανε", παραγοντας με βιομηχανικο ρυθμο αχρηστους στιχους, και μουσικα απο "επαγγελματιες" μουσικους που εχουν βρει πεντε-εξι πιασαρικους ρυθμους και """""δημιουργουνε""""" ολα τα υπολοιπα με βαση αυτους, ενω ερμηνευονται απο τραγουδισταδες που τους νοιαζει το πώς θα κανουν δισκο και το ποσα βραβεια θα παρουν;

Φυσικά και θα το θεωρούσα ποιοτικό εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που ακούν το κομμάτι, τους αρέσει, συγκινούνται κ.ά. Γιατί δεν υπολογίζεις τους ανθρώπους που ακούνε αυτή τη μουσική που "πουλάει" (που στην τελική αποτελούν πλειοψηφία) ; Για εσένα, ίσως "πουλάει" ένας άλλος ερμηνευτής...Αυτό είναι υποκειμενικό...

ΥΓ: κανένα δε βάζω σε τσουβάλι...ο κάθε ερμηνευτής είναι ξεχωριστός...όπως και κάθε άνθρωπος άλλωστε...

Παράθεση

pepper ann (Έλενα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper ann
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H pepper ann έγραψε στις 01:10, 26-09-10:

μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που τέτοιου είδους μουσική τους αγγίζει,τους γεμίζει,τους προκαλεί συγκίνηση και συναισθήματα...

Παράθεση

akiroskirios

Διάσημο Μέλος

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 01:27, 26-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από pepper ann
μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που τέτοιου είδους μουσική τους αγγίζει,τους γεμίζει,τους προκαλεί συγκίνηση και συναισθήματα...
και φυσικά υπάρχουν...δεν καταλαβαίνω γιατί είστε τόσο αρνητικοί...ίσως δεν έχετε ακούσει ποτέ τέτοια μουσική...τότε μιλάμε για προκατάληψη

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 01:30, 26-09-10:

Φυσικά και θα το θεωρούσα ποιοτικό εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που ακούν το κομμάτι, τους αρέσει, συγκινούνται κ.ά. Γιατί δεν υπολογίζεις τους ανθρώπους που ακούνε αυτή τη μουσική που "πουλάει" (που στην τελική αποτελούν πλειοψηφία) ; Για εσένα, ίσως "πουλάει" ένας άλλος ερμηνευτής...Αυτό είναι υποκειμενικό...

ΥΓ: κανένα δε βάζω σε τσουβάλι...ο κάθε ερμηνευτής είναι ξεχωριστός...όπως και κάθε άνθρωπος άλλωστε...
συγνώμη ρε φίλε,αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ρουβάς και παπαρίζου είναι ποιοτική μουσική.

ακριβώς

Παράθεση

fly (Μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 01:38, 26-09-10:

αυτη η συζητηση συνηθως καταληγει σε καβγα....το περναω καθημερινα....γιατι ισως ουτε και εγω μπορω να βαλω στο ιδιο τσουβαλι τον κιαμο με τον αλκινοο!! και ζουμε σε μια χωρα που αν δεν ακους λαικα και αν δεν πηγαινες στα μπουζουκια εισαι ο σνομπ και ο ψευτοκουλτουριαρης!και το λεω γιατι κατα καιρους εχω δεχτει τετοιους χαρακτηρισμους χωρις ποτε να εχω κρινει την μουσικη που ακουνε οι αλλοι.

Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 01:39, 26-09-10:

Βρες μου ένα ίχνος ποιότητας εδώ http://www.youtube.com/watch?v=0g_tP9kYb6Y και αν κάποιος συγκινηθεί θα του δώσω τζάμπα χαρτομάντηλα !

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 01:40, 26-09-10:

Ποιοτική μουσική για μένα,(μάλλον αυτή που χρειάζομαι να ακούσω εγώ, σαν Δέσποινα...γιατί ο ψ άλλος, χρειάζεται κάτι άλλο) είναι όταν την ακούω να τη νιώθω...πολύ όμως... να νιώθω το ρίγος της και τη φωνή του καλλιτέχνη να με καλύπτει και να με ξεσκεπάζει συγχρόνως...

Όπως είπε και η _elena_ είτε αυτό είναι rock, είτε είναι metal, είτε ο Μαχαιρίτσας...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akiroskirios

Διάσημο Μέλος

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 01:40, 26-09-10:

συγνώμη ρε φίλε,αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ρουβάς και παπαρίζου είναι ποιοτική μουσική.
δικαίωμά σου...ίσως και οι άνθρωποι που τους ακούν να μην έχουν ποιότητα ενώ όλοι οι υπόλοιποι να σφύζουν...

Αρχική Δημοσίευση από lowbaper92
Βρες μου ένα ίχνος ποιότητας εδώ http://www.youtube.com/watch?v=0g_tP9kYb6Y και αν κάποιος συγκινηθεί θα του δώσω τζάμπα χαρτομάντηλα !
Τι να σου πω...ίσως κάποιοι ακούνε και τέτοια κομμάτια στο τσακίρ κέφι...ποιος είμαι εγώ που θα τους κρίνω? η ποιότητα δεν ταυτίζεται με το ρίγος συγκίνησης...καλή είναι και η συγκίνηση αλλά κάποιες φορές απαιτείται και φθηνή διασκέδαση

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 26-09-10 στις 05:26. Αιτία: Merging..
Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 01:44, 26-09-10:

Εμένα στα τραγούδια που ακούω με ενδιαφέρουν πρώτα οι στίχοι, η μελωδία, η ερμηνεία κτλ για να τα χαρακτιρήσω ποιοτικά.Ο λόγος που τραγουδάνε είναι σε δεύτερη μοίρα..Δεν έχει τύχει ποτέ να κολλήσεις ή έστω να σου αρέσει κάποιο τραγούδι τους?

Παράθεση

pepper ann (Έλενα)

Δραστήριο Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H pepper ann έγραψε στις 01:56, 26-09-10:

ναι,επειδή έχει πιασάρικους στίχους,απλή,συνηθισμένη μουσική και σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου βάζοντας σε να το ακούσεις κάθε μέρα.
Αυτό σημαίνει ότι ειναι ποιοτικό?

Παράθεση

fly (Μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fly

H fly έγραψε στις 02:01, 26-09-10:

ναι,επειδή έχει πιασάρικους στίχους,απλή,συνηθισμένη μουσική και σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου βάζοντας σε να το ακούσεις κάθε μέρα.
συμφωνω.εδω δεν κρινουμε τις μουσικες επιλογες του καθενα,δικαιωμα του.
αλλα πιστευω οτι υπαρχουν καποια στανταρ για να θεωρηθει μια μουσικη καλη,ποιοτικη δλδ

Παράθεση

akiroskirios

Διάσημο Μέλος

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 02:03, 26-09-10:

Τι πάει να πει "πιασάρικος στίχος" ; Και τους στίχους των τραγουδιών που σ' αρέσουν μπορώ να τους χαρακτηρίσω "πιασάρικους". Θα ήθελα κι εγώ να μάθω πως γίνεται αυτή η πλύση εγκεφάλου...να βγάζεις ένα τραγούδι για τα μπάζα και να το κάνεις να πουλάει χιλιάδες δίσκους...ας μιλήσουμε με ορθά επιχειρήματα...

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 02:05, 26-09-10:

Εμένα στα τραγούδια που ακούω με ενδιαφέρουν πρώτα οι στίχοι, η μελωδία, η ερμηνεία κτλ για να τα χαρακτιρήσω ποιοτικά.Ο λόγος που τραγουδάνε είναι σε δεύτερη μοίρα..Δεν έχει τύχει ποτέ να κολλήσεις ή έστω να σου αρέσει κάποιο τραγούδι τους?
όχι,μόνο που τους ακούω, μόνο που τους βλέπω αηδιάζω και εξοργίζομαι.
θα συμφωνήσω σε αυτό "Εμένα στα τραγούδια που ακούω με ενδιαφέρουν πρώτα οι στίχοι, η μελωδία, η ερμηνεία κτλ για να τα χαρακτιρήσω ποιοτικά",αλλά στα τραγούδια τους τίποτα από τα 3 δεν με συγκινεί.

χαχαχα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 26-09-10 στις 10:19. Αιτία: merging
Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

O lowbaper92 έγραψε στις 02:08, 26-09-10:

Δεν αναφέρομαι στη πλειοψηφία των τραγουδιών τους. Ούτε εμένα μου αρέσει η εμπορευματοποίηση της μουσικής, η αδούλευτοι και χωρίς νόημα στίχοι, τα τραγούδια του ποδαριού για να γεμίζουν οι δίσκοι. Αναφέρομαι σε ορισμένα μόνο..Ούτε κι εγώ ακούω Ρουβά και Παπαρίζου αλλά υπάρχουν τραγούδια που πραγματικά να μου αρέσουν.. Δύο παραδείγματα είναι το Υπάρχει λόγος της Παπαρίζου και το Δεν έχει σίδερα η καρδιά σου του Ρουβά.

ΥΓ.Ακούω κυρίως έντεχνο ροκ και low bap

Παράθεση

Αμπελοφιλόσοφος

Δραστήριο Μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 353 μηνύματα.

O Αμπελοφιλόσοφος δεν έγραψε στις 02:10, 26-09-10:

σωστός
υγ: μου έκανε εντύπωση που αναφέρθηκες μόνο στον Θ,τον Β τον παρέλειψες σκόπιμα?
Τον Β. τον παρελειψα σκοπιμα, οχι επειδη δεν τον θεωρω καλη τη μουσικη του αλλα επειδη δεν εχω ακουσει αρκετα τραγουδια του, οποτε... Τα μονα δικα του που εχω ακουσει ολοκληρα ειναι τα:
"Χαιρετισματα στην εξουσια" (καλο)
"Πρεβεζα" (πολυ ωραιο αν και προτιμω την ερμηνια του λεττονου)
"Μαυρος γατος" (που το εχει γραψει ο Θ. Παπακωνσταντινου )
(και ειναι και τα κομματια του Ασιμου που τραγουδησε τα οποια φυσικα θεωρουνται του Ασιμου και οχι του Β. Παπακωνσταντιου)

Το οτι την ακουνε δεν σημαινει ανακαστικα οτι ειναι καλη μουσικη.
Και ουτε ειναι λογος η ποσοτητα των θαυμαστων για να αποδεχτεις την ποιοτητα του αντικειμενου θαυμασμου.
Και επισης η πλειοψηφια αυτη που αναφερεις οφειλεται στο οτι πολλοι δεν μπαινουν καν στον κοπο να ψαξουν τη μουσικη που τους εκφραζει. Τηλεοραση, ραδιοφωνο, παντου αυτα παιζουν, λογικο δεν ειναι να ακογονται και πολυ λοιπον; Μη μπερδευτεις, δεν παιζουν στο ραδιοφωνο επειδη ακουγονται, αλλα ακουγονται επειδη παιζουν στο ραδιοφωνο. Πλεον εκει εχουμε φτασει...
Επιπλεον, ανεφερες και τη διασκεδαση. Αυτη ομως εχει μεγαλη διαφορα απο την ψυχαγωγια

Επισης, συγκρινε αν θελεις αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=WSebP56wJ0I
με αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=IlF1lDZjyP8

και αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=OwhcC-_7Z4w
με αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=GGu0DDgqwIY

Δεν ειναι εμφανεις οι διαφορες;

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 02:11, 26-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από fly
αυτη η συζητηση συνηθως καταληγει σε καβγα....το περναω καθημερινα....γιατι ισως ουτε και εγω μπορω να βαλω στο ιδιο τσουβαλι τον κιαμο με τον αλκινοο!! και ζουμε σε μια χωρα που αν δεν ακους λαικα και αν δεν πηγαινες στα μπουζουκια εισαι ο σνομπ και ο ψευτοκουλτουριαρης!και το λεω γιατι κατα καιρους εχω δεχτει τετοιους χαρακτηρισμους χωρις ποτε να εχω κρινει την μουσικη που ακουνε οι αλλοι.
χαχα, μια από τα ίδια,μόνο που εγώ δε κρατιέμαι, σχολιάζω

Παράθεση

akiroskirios

Διάσημο Μέλος

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 02:13, 26-09-10:

όχι,μόνο που τους ακούω, μόνο που τους βλέπω αηδιάζω και εξοργίζομαι.
θα συμφωνήσω σε αυτό "Εμένα στα τραγούδια που ακούω με ενδιαφέρουν πρώτα οι στίχοι, η μελωδία, η ερμηνεία κτλ για να τα χαρακτιρήσω ποιοτικά",αλλά στα τραγούδια τους τίποτα από τα 3 δεν με συγκινεί.
Για ποιο λόγο "αηδιάζεις" και γιατί "εξοργίζεσαι" ? Δε σέβεσαι την πλειονότητα των ανθρώπων που ακούν αυτό το είδος της μουσικής? Μήπως οι άνθρωποι αυτοί είναι κατώτεροι ή δεν έχουν κρίση ή..ή...ή...; Είμαι σίγουρος πως πολλά από τα κομμάτια τέτοιων καλλιτεχνών θα σου άρεζαν αν απλώς ερμηνεύονταν από άλλο πρόσωπο με την ίδια φωνή (σε ένα φανταστικό σενάριο)...Πιστεύω πως απλά θέλεις να πας κόντρα στο ρεύμα και στην πλειονότητα...δν σε κατηγορώ...το έχει η ηλικία

πάρε κι ένα τραγουδάκι που μ' αρέσει (δν το αφιερώνω σε 'σενα )

http://www.youtube.com/watch?v=xAiApN5Y_xs

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

O lowbaper92 έγραψε στις 02:14, 26-09-10:

Πω ρε φίλε το ακούω αυτό το τραγούδι 3 χρόνια χωρίς να μπορώ να βρω ποιος το τραγουδάει..Να' σαι καλά

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 02:19, 26-09-10:

Για ποιο λόγο "αηδιάζεις" και γιατί "εξοργίζεσαι" ? Δε σέβεσαι την πλειονότητα των ανθρώπων που ακούν αυτό το είδος της μουσικής? Μήπως οι άνθρωποι αυτοί είναι κατώτεροι ή δεν έχουν κρίση ή..ή...ή...; Είμαι σίγουρος πως πολλά από τα κομμάτια τέτοιων καλλιτεχνών θα σου άρεζαν αν απλώς ερμηνεύονταν από άλλο πρόσωπο με την ίδια φωνή (σε ένα φανταστικό σενάριο)...Πιστεύω πως απλά θέλεις να πας κόντρα στο ρεύμα και στην πλειονότητα...δν σε κατηγορώ...το έχει η ηλικία

πάρε κι ένα τραγουδάκι που μ' αρέσει (δν το αφιερώνω σε 'σενα )

αυτό μας έλειπε

Παράθεση

akiroskirios

Διάσημο Μέλος

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 02:20, 26-09-10:

Δεν ειναι εμφανεις οι διαφορες;
δν είπα πουθενά πως τα κομμάτια είναι ίδια . Καλή η ψυχαγωγία αλλά ορισμένες φορές απαιτείται και η διασκέδαση (σκοπίμως ανέφερα τη λέξη)..Είσαι σε θέση να γνωρίζεις τα συμφέροντα που έχουν οι ραδιοφωνικοί σταθμοί όταν παίζουν ένα κομμάτι ; Μήπως είσαι υπέρ του δέοντος καχύπτοτος ; Η ισχύς του ραδιοφώνου στις μέρες μας είναι πολύ μικρή...Περισσότερο επηρεάζει η τηλεόραση...Αλλά πιστεύω πως όσες περισσότερες φορές ακούς ένα κομμάτι, τόσο περισσότερο το βαριέσαι...Οπότε το να παίζει συνεχώς σε μία μουσική εκπομπή (και όχι μόνο) δεν είναι θετικό για τον ακροατή...Ίσως το ακούσει 2 φορές ακόμη στο νετ αλλά μέχρι εκεί...δε θα αγοράσει δίσκο

Παράθεση

pepper ann (Έλενα)

Δραστήριο Μέλος

H pepper ann έγραψε στις 02:25, 26-09-10:

Τι πάει να πει "πιασάρικος στίχος" ; Και τους στίχους των τραγουδιών που σ' αρέσουν μπορώ να τους χαρακτηρίσω "πιασάρικους". Θα ήθελα κι εγώ να μάθω πως γίνεται αυτή η πλύση εγκεφάλου...να βγάζεις ένα τραγούδι για τα μπάζα και να το κάνεις να πουλάει χιλιάδες δίσκους...ας μιλήσουμε με ορθά επιχειρήματα...
ο πιασάρικος στίχος δεν είναι απαραίτητα κακός.Και σαφώς μπορεί να'ναι ποιοτικός.

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 02:27, 26-09-10:

Παρακολουθώ εδώ και ώρα τη συζήτηση αυτή και προσπαθώ να βρω πως να απαντήσω σ' αυτά που γράφετε αλλά δε μου βγαίνει. Τέλος πάντων...

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια
Τι σημαινει παιδια για εσας ποιοτικη μουσικη???
Είναι μία έννοια που εδώ και χρόνια έχει πάψει εντελώς να με απασχολεί. Ακούω οποιοδήποτε τραγούδι μου αρέσει και ταιριάζει με τη διάθεση που έχω την κάθε στιγμή.

Τυχαία παραδείγματα τραγουδιών που μου αρέσουν:

http://www.youtube.com/watch?v=V66v0...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Rw_nF...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=jTU1JygCM0E

Τυχαία παραδείγματα τραγουδιών που δε μου αρέσουν:

http://www.youtube.com/watch?v=1cXpP...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=5F9xr1OnbZI
http://www.youtube.com/watch?v=XBZ-M7Axuac
http://www.youtube.com/watch?v=eq6xC...eature=related

Παράθεση

Αμπελοφιλόσοφος

Δραστήριο Μέλος

O Αμπελοφιλόσοφος δεν έγραψε στις 02:35, 26-09-10:

δν είπα πουθενά πως τα κομμάτια είναι ίδια . Καλή η ψυχαγωγία αλλά ορισμένες φορές απαιτείται και η διασκέδαση (σκοπίμως ανέφερα τη λέξη)..Είσαι σε θέση να γνωρίζεις τα συμφέροντα που έχουν οι ραδιοφωνικοί σταθμοί όταν παίζουν ένα κομμάτι ; Μήπως είσαι υπέρ του δέοντος καχύπτοτος ; Η ισχύς του ραδιοφώνου στις μέρες μας είναι πολύ μικρή...Περισσότερο επηρεάζει η τηλεόραση...Αλλά πιστεύω πως όσες περισσότερες φορές ακούς ένα κομμάτι, τόσο περισσότερο το βαριέσαι...Οπότε το να παίζει συνεχώς σε μία μουσική εκπομπή (και όχι μόνο) δεν είναι θετικό για τον ακροατή...Ίσως το ακούσει 2 φορές ακόμη στο νετ αλλά μέχρι εκεί...δε θα αγοράσει δίσκο
Αυτο που ειπα ισχυει και για την τηλεοραση... Πιστευεις οτι στο MAD π.χ. παιζουν τα τραγουδια που τους αρεσουν; Οχι φυσικα... Πληρωνει η εταιρια και παιζουν τα τραγουδια των καλλιτεχνων της. Πλεον "δεν κερδιζεις επειδη αξιζεις, αλλα αξιζεις επειδη κερδιζεις" (που ελεγε και ο Καστοριαδης)

Επισης, οταν ακους ενα τραγουδι πολλες φορες, οταν αυτο εχει "πιασαρικη" μελωδια και κανενα στιχακι του στυλ "α πα πα πα πα πα παπαπα" το πιο πιθανο ειναι να κολλησεις και οχι να το βαρεθεις.

Και για να αποφευγονται οι παρεξηγησεις: εγω προσωπικα δεν μιλαω για ποιοτικη μουσικη θεωρωντας οτι οι δισκοι του ρουβα π.χ. πρεπει να καουν. Ολες οι μουσικες ειναι καλο να ακουγονται, απλως καλο ειναι να ξερουμε ποιες απο αυτες μενουν στο "ακουγομαι" και ποιες προχωρουν στο "προσφερω/λεω/εκφραζω κατι"

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 02:42, 26-09-10:

Θεωρω ποιοτικη την μουσικη που προσπαθει να μου περασει ενα νοημα... Που να με αγγιζει...

Οποτε παρολο που το γενικο μου μουσικο υποβαθρο ειναι, ροκ, μεταλ, και διαφορα ελληνικα ροκ και εντεχνα, δεν το αποκλειω ποτε να ακουσω και ενα λαικο κομματι ή κατι παρομοιο, εφοσον με αγγιζει...

Η αληθεια ειναι πως δεν αντεχω τα ψευτικα τραγουδακια που βγαινουν μονο για πωλησεις... Καθως και δεν μπορω με τιποτα τα χιπ χοπ, ραπ και δεν συμμαζευεται...

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 02:42, 26-09-10:

Και για να αποφευγονται οι παρεξηγησεις: εγω προσωπικα δεν μιλαω για ποιοτικη μουσικη θεωρωντας οτι οι δισκοι του ρουβα π.χ. πρεπει να καούν
γιατί ρε? ας καούν, τι πειράζει?

Παράθεση

akiroskirios

Διάσημο Μέλος

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 02:49, 26-09-10:

Αυτο που ειπα ισχυει και για την τηλεοραση... Πιστευεις οτι στο MAD π.χ. παιζουν τα τραγουδια που τους αρεσουν; Οχι φυσικα... Πληρωνει η εταιρια και παιζουν τα τραγουδια των καλλιτεχνων της. Πλεον "δεν κερδιζεις επειδη αξιζεις, αλλα αξιζεις επειδη κερδιζεις" (που ελεγε και ο Καστοριαδης)

Επισης, οταν ακους ενα τραγουδι πολλες φορες, οταν αυτο εχει "πιασαρικη" μελωδια και κανενα στιχακι του στυλ "α πα πα πα πα πα παπαπα" το πιο πιθανο ειναι να κολλησεις και οχι να το βαρεθεις.

Και για να αποφευγονται οι παρεξηγησεις: εγω προσωπικα δεν μιλαω για ποιοτικη μουσικη θεωρωντας οτι οι δισκοι του ρουβα π.χ. πρεπει να καουν. Ολες οι μουσικες ειναι καλο να ακουγονται, απλως καλο ειναι να ξερουμε ποιες απο αυτες μενουν στο "ακουγομαι" και ποιες προχωρουν στο "προσφερω/λεω/εκφραζω κατι"
στο MAD παίζουν αυτά που πουλάνε για να κάνουν τηλεθέαση (βασικά συνδρομητικό είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν, οπότε το παράδειγμα δν είναι και πολύ έγκυρο)...Συμφωνώ πως είναι καλό το "προσφέρω, συγκινώ, εκφράζω κάτι βαθύτερο" αλλά κάποιες στιγμές είναι απαραίτητη και η διασκέδαση (διασκόρπιση) έτσι ώστε να ξεχνάμε τα όποια προβλήματα μας ταλαιπωρούν και το μυαλό μας γενικά να ξεγεύγει...οπότε βρίσκω βλακώδες την πλειοψηφία αυτών που ακούνε μη "εμπορικά" τραγούδια να τα καταδικάζουν, λες κι αυτοί που ακούν κάτι άλλο είναι άνθρωποι ανώτεροι, με άλλη νοοτροπία και διαφορετική ηθική υπόσταση από τη "μάζα"...

ΥΓ: καληνύχτα

Παράθεση

pepper ann (Έλενα)

Δραστήριο Μέλος

H pepper ann έγραψε στις 02:57, 26-09-10:

στο MAD παίζουν αυτά που πουλάνε για να κάνουν τηλεθέαση (βασικά συνδρομητικό είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν, οπότε το παράδειγμα δν είναι και πολύ έγκυρο)...Συμφωνώ πως είναι καλό το "προσφέρω, συγκινώ, εκφράζω κάτι βαθύτερο" αλλά κάποιες στιγμές είναι απαραίτητη και η διασκέδαση (διασκόρπιση) έτσι ώστε να ξεχνάμε τα όποια προβλήματα μας ταλαιπωρούν και το μυαλό μας γενικά να ξεγεύγει...οπότε βρίσκω βλακώδες την πλειοψηφία αυτών που ακούνε μη "εμπορικά" τραγούδια να τα καταδικάζουν, λες κι αυτοί που ακούν κάτι άλλο είναι άνθρωποι ανώτεροι, με άλλη νοοτροπία και διαφορετική ηθική υπόσταση από τη "μάζα"...

ΥΓ: καληνύχτα
Έχεις απόλυτο δίκιο στα περί διασκέδασης.Φυσικα και δεν γίνεται να ακούμε σοβαρά (συγκινητικά-με προσεγμένους στίχους-βαθύ νόημα-ιδιαίτερη μουσική) τραγούδια συνεχώς.Φυσικά και η διασκέδαση είναι απαραίτητη.Αλλά και συ ο ίδιος το λες : κάποιες στιγμές.
Τα άτομα που τη βρίσκουν με αυτή τη μουσική,ακούνε μονο τέτοια.Και στις καλές τους,και στις κακές τους,και για να ξεσκάσουν,και για να μελαγχολήσουν.
Χωρίς να ψαχτούν έστω και λίγο.Νιώθω ότι απλά κάθονται και δέχονται ότι τους πουλάνε τα μέσα...

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 03:06, 26-09-10:

Δεν αντεχω να μην κανω κι εγω μια παρατηρησουλα...

Μπορει ενα να πληρει τις προυποθεσεις(τις διαφορετικες για τον καθενα) του ποιοτικου και να ειναι και διασκεδαστικο συναμμα... Μην τα διαχωριζετε τελειως...

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 03:21, 26-09-10:

λοιπόν θα σας καληνυχτίσω με τον μηχανισμό του Άσιμου που ταιριάζει με το θέμα μας.
http://www.youtube.com/watch?v=zehudxzNKkc

Ο Μηχανισμός

Με πείσανε να γίνω ρεβιζιονιστής
Και να γυρίσω δίσκο
Θα ʽρθει όμως καιρός που κι εσύ θε να πειστείς
Πως έτσι δεν τη βρίσκω.

Τι θα κάνω ήτανε γραφτό
Θέλω δεν το θέλω ότι τραγουδώ
Να το πουλώ να ζήσω
Όταν πάω στον παραγωγό
Πρέπει να βολέψω έτσι το γραφτό
Να του γυαλίσει, για να το πουλήσει
Να ʽχει σαλέπι, για να σας αρέσει
Να έχει θέμα με έρωτα και αίμα
Να είναι λόγια, λόγια κομπολόγια
Να σας καλοκαρδίσω
Για να σας γαλουχήσω.

Κι από χρέος συναδελφικό
Να χαμογελάω στο κοινό
Να του σαλεύω για να το μερεύω
Να του σφυρίζω να το νανουρίζω
Να το φουντώνω να το ξεφουσκώνω
Και στην κομμούνα να είμαι οπορτούνα
Για να σας εκτονώνω
Με πλαίσιο το νόμο.

Δουλειά σου είναι μούπανε να κρύβεις τα τρωτά
Των καθιερωμένων
Για να διατηρήσουμε τα οικονομικά
Των ευαρεστημένων.

Σιγουριά και δόξα το θεώ
Τα καλά στον καπιταλισμό
Είναι πως έχει βίδα.

Άμα πιάσεις το μηχανισμό
Από τʼ αυτιά τον πιάνεις το λαγό
Τον Πελοπίδα τρως με μια τσιμπίδα
Στην Παρθενόπη χαρίζεις ένα τόπι
Και με τα χρόνια γυρνάς μες στα σαλόνια
Ξεχνάς ποια μάνα σε γένναε στο κλάμα
Και του εργάτη καβάλλησες την πλάτη.
Μα θε να πει Αμάν πια
Και πας ες τα κομμάτια
Και άει στα κομμάτια.

Παράθεση

Σελήνη (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Σελήνη
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Σελήνη έγραψε στις 10:00, 26-09-10:

Τι θεωρώ ποιοτική μουσική; Χμμ... Μουσική απροσδιόριστου είδους, θα έλεγα, αρκεί να αγγίζει κάτι μέσα μου.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 12:44, 26-09-10:

για εμενα η μουσικη ειναι εκεινη η οποια σε εκφραζει,σε κανει να ερωτευτεις την ζωη ,και σε βοηθα να γεννας συναισθηματα....δυσκολο ?μπορει...ακατορθωτο μαλλον οχι..αλλα γενικα δεν θεωρω πως ο οικονομοπουλος 'η η βανδη μπορουν να γεννησουν συναισθηματα....δηλαδη με το να ακους π.χ ενα τραγουδι να λεει π.χ φορα αποψε τα καλα σου και για γλεντι ετοιμασου κλπ ΔΕΝ ειναι μουσικη!!!!!!αντιθετα ενα τετοιο τραγουδι σε βοηθα να γεννησεις συναισθηματα ,να εκφραστεις βρε αδελφε

http://www.youtube.com/watch?v=f8oUNgDpRWc
http://www.youtube.com/watch?v=Vaha0_2D6Hk
υ.γ-->δεν κρινω κανεναν ..ολοι εχετε την μοναδικη γνωμη σας..

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Σίμος53101
Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O Σίμος53101 έγραψε στις 14:36, 26-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από fly
Έγραψες ακριβώς αυτό που ήθελα να αναφέρω!!! Θυμάμαι τον εαυτό μου τόοοοοοοοοοσες φορές να βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση, να προσπαθώ δηλαδή να συζητώ με οπαδο΄ς του Χατζηγιάννη ή της Παπαρίζου και στο τέλος να βγαίνω εγώ ο "δήθεν" που τα ξέρει όλα για την μουσική και ειρωνεύεται συνέχεια....Άλλα και εγώ πως να μην ειρωνευτώ, όταν ακούω ότι ο Βασίλης( ελπίζω όλοι να καταλαβαίνουμε για ποιό Βασίλη μιλάω) δεν είναι ροκ, ή ότι ο Χατζηγιάννης είναι έντεχνος!!!!!!! Για την φιαφωνία που είχε ο akiroskirios με τους άλλους θέλω να πω ότι όντως δεν μπορεί να θεωρηθεί η μουσική της πίστας ποιοτική. Αλλά παρ' όλα αυτά είναι ικανή και να συγκινήσει και να διασκεδάσει............. Οπότε ας κάνουμε αυτό το διαχωρισμό και να βάλουμε Κιάμο και Κελεκίδου στους "τραγουδιστές της διασκέδασης" που θα τους ακούσεις κάπου-κάπου για να κάνεις το κέφι σου και Βασίλη ή Τσακνή(...) στους "καλλιτέχνες του πνεύματος" με βαθύτατο νόημα στους στίχους και με ευρύ φάσμα θεμάτων στα τραγούδια τους που προκαλεί τα συναισθήματα. Και εγώ που είμαι φανατικός οπαδός των Βασίλη-Μαχαιρίτσα-Τσακνή θέλω πολύ να πάω στα μπουζούκια να περάσω καλά για ένα βράδυ.Επίσης κάποιος πιο πάνω είπε ότι και τα παραδοσιακά τραγούδια μπορούν να θεωρηθούν ποιοτικά και εμένα μου φαίνεται πολύ σωστό γιατί έθιγαν έξυπνα πάρα πολλά ανθρώπινα θέματα και δικαίως ακούγονται μέχρι σήμερα.

Παράθεση

sotilag

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sotilag
H sotilag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H sotilag έγραψε στις 14:49, 26-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια
Τι σημαινει παιδια για εσας ποιοτικη μουσικη???ορισμος,τραγουδια κλπ...τα παντα περι μουσικης.....
!!!!! ΕΔΩ!!!!!!!!
Πολυ ενδιαφερον θεμα!

Δεν μπορω να δωσω καποιον ακριβη ορισμο για την ποιοτικη μουσικη αφου ειναι κατι τελειως υποκειμενικο οπως και η τεχνη ή το καλλος.
Γενικως πιστευω πως δεν μπορουμε να κατηγοριοποιησουμε εννοιες οπως η μουσικη που σχετιζεται κυριως με το συναισθημα. Ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος τι θα επιλεξει να ακουσει Ακομα, και http://www.youtube.com/watch?v=0g_tP9kYb6Y οπως εγραψαν παραπανω (χιχιχι οντως πετυχημενο σχολιο! ) Τετοιου ειδους μουσικη δεν λεγεται σε καμια περιπτωση ποιοτικη ( δεν ξερω ομως αν λεγεται καν μουσικη ) Προσωπικα ακουω απο ολα! Βεβαια κοιταω αυτο που ακουω να εχει στιχο με νοημα που να με εκφραζει.. ( μπερδεμενος συλλογισμος το ξερω )

Για μενα ΜΟΥΣΙΚΗ ειναι τροπος εκφρασης συναισθηματων..! Και τα ακουσματα του καθε ανθρωπου επηρεαζονται απο διαφορους παραγοντες.. π.χ τα βιωματα του...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους