Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,069 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έχουν μόνο οι γυναίκες την τάση να ταυτίζουν την ευτυχία με τον έρωτα;

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:37, 02-05-07:

Είναι κάτι που ισχυρίζεται εδώ και πολλά χρόνια η μητέρα μου:

Ότι εμείς οι γυναίκες πολλές φορές χτίζουμε τη ζωή μας γύρω από έναν άντρα και η ευτυχία μας εξαρτάται αποκλειστικά από αυτό, σε αντίθεση με τους άντρες που επικεντρώνονται περισσότερο στην προσωπική τους εξέλιξη και λιγότερο στις ερωτικές τους σχέσεις για να προσεγγίσουν την ευτυχία.

Εσείς τι λέτε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:59, 03-05-07:

Εγώ λέω καμάρι μου ότι αυτό ίσχιε περισσότερο παλιότερα παρά τώρα, άλλα έχει δίκαιο σε αυτό που λέει, η γυναίκα έχει άλλη φύση, αυτή της οικογένειας της μυτρότητας και της νυκοκοιράς όσο ανεξάρτητη και να είναι, ο άντρας απο την άλλη είναι ανέσθητός πάλι απο τη δύση του, λέει ότι παλέβει σκληρά(λές και μείς καθόμαστε) και ευτυχία είναι η ελευθερία του και η μάσα ξάπλα και καμια γυναίκα να την π***ξει.

Και οι δύο πάντος εξελήσοντε, έχουν αποκτήσει έναν ίσιο δρόμο, η γυναίκα δεν κρέμετε απο το παντελόνι του άντρα της, και ο άντρας γύνετε πιο συνεσθηματικός, ευτυχία για τους ανθρώπους σήμερα είναι η υλική περισσότερο παρά συνεσθηματική, έτσι αναζητά αυτά που δέν έχει δηλαδή το συναισθημα.

Πρέπει επίσεις να πώ ότι υπάρχούν ακόμα γυναίκες και άντρες οι οποίοι ακόμα μένουν στα παλιά και αναζητούνε τα τότε δεδομένα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:14, 03-05-07:

Νομίζω πως κυρίως η μητρότητα τις κάνει να ταυτίζουν την ευτυχία με τον έρωτα. Και το ότι κατά την διάρκεια του σεξ παράγουν κάτι ορμόνες που τις κάνουν να δένονται με τον σύντροφό τους..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:52, 03-05-07:

Ε ναι βρε παιδιά, δεν είναι δυνατόν να ταυτίζονται αυτές οι δύο έννοιες απόλυτα.
Δηλαδή, ναι μεν μπορεί κάποιος που είναι ερωτευμένος να είναι ευτυχισμένος, όμως φτάνει μόνο αυτό; Αν ναι σημαίνει οτι έχει ολοκληρωθεί ως προσωπικότητα και δεν αναζητά κάτι άλλο στη ζωή του.
Εγώ που δεν πιστεύω σε έρωτες και τέτοια, ορίζω ως ευτυχία την επαγγελματική καταξίωση πρώτα από όλα, την αποδοχή ως άτομο από αυτούς που μας ενδιαφέρουν, την υγεία φυσικά, την οικογένεια και τους φίλους.
Αν τα έχεις όλα αυτά, μπορείς να περνάς ευχάριστες στιγμές, και τότε είσαι ευτυχισμένος....

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:04, 03-05-07:

Isi σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τη μητέρα σου, τουλάχιστον στην δική μου σχέση ισχύει αυτό. Αν και θα ήθελα να μην είναι έτσι, είναι μεγάλο λάθος να είναι κάποιος εξαρτημένος από κάποιον άλλο, είτε οικονομικά είτε συναισθηματικά

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:08, 03-05-07:

Εγώ πάλι δεν μπορώ να είμαι ευτυχισμένη μόνο απο μια σχέση, όσο ωραία και να είναι. Απο την άλλη, δεν μπορώ να είμαι 100% ευτυχισμένη χωρίς έρωτα. Ο έρωτας δεν είναι το παν, αλλά είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής. Ένα άλλο πολύ σημαντικό κομμάτι κατ'εμε είναι και η επαγγελματική επιτυχία. Δεν θα μπορούσα ποτέ να είμαι ευτυχισμένη με μια δουλίτσα που θα έκανα ίσα ίσα για το μισθούλη της, χωρίς καμία δημιουργικότητα και χωρίς να νιώθω κανένα πάθος γι'αυτή όσο καλή κι αν ήταν η σχέση μου ή ακόμα και η οικογένεια μου αν είχα. Τώρα ποιό βάζω πρώτο και ποιό δεύτερο δεν ξέρω. Δεν μπορώ να κρίνω και αντικειμενικά μιας και έχω το ένα και όχι το άλλο (ακόμα). Πάντως αδυνατώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να είναι ευτυχισμένος ένας άνθρωπος χωρίς φιλοδοξίες, χωρίς στόχους, όσο καλή προσωπική ζωή κι αν έχει.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:10, 03-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Isi σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τη μητέρα σου, τουλάχιστον στην δική μου σχέση ισχύει αυτό. Αν και θα ήθελα να μην είναι έτσι, είναι μεγάλο λάθος να είναι κάποιος εξαρτημένος από κάποιον άλλο, είτε οικονομικά είτε συναισθηματικά
Αν μου επιτρέπεις (αν γίνομαι αδιάκριτη πες το), πως ήταν οι σχέσεις σου με τον πατέρα σου όταν ήσουν μικρή;

(διαβάζω ένα βιβλίο ψυχανάλυσης αυτόν τον καιρό και θέλω να δω κατα πόσον ισχύουν αυτά που γράφει )

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:11, 03-05-07:

Η mommy δε εννοεί μονάχα μέσα σε MIA σχέση. Εννοεί πως οι γυναίκες βγαίνοντας από μια σχέση, γινόμαστε ξανά ευτυχισμένες μονάχα βρίσκοντας την επόμενη. Έννοεί πως έχουμε την ανάγκη να έχουμε έναν άντρα μόνιμα στο μυαλό μας.

Μην στεναχωριέσαι πάντως...κι εγώ πρόσφατα κατάφερα να ξεφύγω απ' αυτό!

Αν μου επιτρέπεις (αν γίνομαι αδιάκριτη πες το), πως ήταν οι σχέσεις σου με τον πατέρα σου όταν ήσουν μικρή;
Εγώ τον μπαμπά μου τον λάτρευα! Ήμουν πολύ προσκολημένη μαζί του αν και τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου, εργαζόταν στην Αραβία...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 03-05-07 στις 13:20.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:52, 03-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εγώ τον μπαμπά μου τον λάτρευα! Ήμουν πολύ προσκολημένη μαζί του αν και τα περισσότερα χρόνια της ζωής μου, εργαζόταν στην Αραβία...
Χμμμ επιβεβαιώνεις αυτό που έλεγε το βιβλίο:
Εσύ λάτρευες τον πατέρα σου και αυτός έλειπε οπότε κατέληξες να αναζητάς την αγάπη που αποζητούσες απο τον πατέρα σου και σου έλειψε στα πρόσωπα των σχέσεων σου, απο τις οποίες ζητούσες υπερβολική αγάπη για να καλύψεις το κενό του αρνητικού (επειδή έλειπε) πατρικού προτύπου.
(φσσσ τι είπα πάλι )

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 15:09, 03-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle

(διαβάζω ένα βιβλίο ψυχανάλυσης αυτόν τον καιρό και θέλω να δω κατα πόσον ισχύουν αυτά που γράφει )
Η σχέση μου με τον πατέρα μου ήταν και είναι πολύ καλή. Πάντως μια που το ανέφερε και η Ιζι, κι εμένα μου έλειπε σαν παιδί και σαν έφηβη (στο ίδιο σπίτι ζούσαμε, απλά δούλευε πάρα πολλές ώρες)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:21, 03-05-07:

Ξαναγυρνωντας στο θεμα, μαλλον ισχυει λιγοτερο αυτο που ανεφερε η μητερα σου.
Και γενικα αν καποιος επικεντρωνεται μονο σε ενα τομεα, νομιζω κατι χανει (απο λιγο εως πολυ).

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 23:49, 04-05-07:

Ότι εμείς οι γυναίκες πολλές φορές χτίζουμε τη ζωή μας γύρω από έναν άντρα και η ευτυχία μας εξαρτάται αποκλειστικά από αυτό, σε αντίθεση με τους άντρες που επικεντρώνονται περισσότερο στην προσωπική τους εξέλιξη και λιγότερο στις ερωτικές τους σχέσεις για να προσεγγίσουν την ευτυχία.

Εσείς τι λέτε?
ισχύει κυρίως στις γυναίκες που μεγάλωσαν με παραμύθια για τον πρίγκηπα με το άσπρο άλογο...αυτός που θα τις σώσει και they live happily ever after κτλ κτλ...φυσικά το εννοώ μεταφορικά..
αν είναι να χτίσεις τη ζωή σου γύρω από κάποιον άλλο για να είσαι ευτυχισμένος σώθηκες...είτε είσαι άντρας είτε είσαι γυναίκα..
δυστυχώς όμως οι γυναίκες το υιοθετούν περισσότερο ως αντίληψη..το γιατί δεν το ξέρω, δεν σκέφτομαι έτσι..

το καλύτερο είναι αν έχεις ισορροπία ανάμεσα σε όλους τους τομείς της ζωής σου.
προσωπικά στη φάση που βρίσκομαι τους τελευταίους μήνες το έχω ρίξει στη δουλειά και από προσωπική ζωή μηδέν..
τώρα όμως είμαι πολύ καλύτερα απ' ότι ήμουν πριν ...
και αν και δεν περίμενα ποτέ να το πω ..... συμφωνώ με όσα είπε ο πειρατής πριν

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:50, 05-05-07:

Υπάρχει γυναίκα που δεν περιμένει έναν «πρίγκιπα», έναν άντρα που να την κάνει ευτυχισμένη?

(εξαίρεση αυτές που βρήκαν ήδη και αυτές που περιμένουν πριγκίπισσες)

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:57, 05-05-07:

Ευτυχώς, υπάρχουν πολλές, όχι μόνο μια........

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:01, 05-05-07:

Έτσι σου λένε και τις πιστεύεις εσύ ε? σκέφτηκες ότι μπορεί να σου λένε αυτό που θέλεις να ακούσεις?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:03, 05-05-07:

Μα το θέμα δεν είναι τι λέει ο καθένας....
Αλλά τι κάνει.....
Και αυτές που εννοώ εγώ, δεν θα λειτουργούσαν έτσι αν περίμεναν τον πρίγκηπα.
Ασε που όταν ήρθε ο πρίγκηπας, τον έδιωξαν κακήν κακώς.....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:16, 05-05-07:

Εσείς τι λέτε?
Η mommy δε εννοεί μονάχα μέσα σε MIA σχέση. Εννοεί πως οι γυναίκες βγαίνοντας από μια σχέση, γινόμαστε ξανά ευτυχισμένες μονάχα βρίσκοντας την επόμενη. Έννοεί πως έχουμε την ανάγκη να έχουμε έναν άντρα μόνιμα στο μυαλό μας.
Νι...το είχα παλιά όταν ήμουν μικρούλα ... Τώρα φροντίζω να είμαι στο μυαλό πολλών αντρών και να μην έχω εγώ κανέναν στο κεφάλι μου

Οκ ας σοβαρευτώ... Είμαι από τους ανθρώπους που λειτουργούν καλύτερα όταν βρίσκονται σε μια σχέση... όταν έχουν σύντροφο... Δεν ξέρω γιατί... αλλά εγώ είμαι πολύ καλύτερα όταν δεν είμαι μόνη μου

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όταν είμαι single δεν είμαι ευτυχισμένη ή κλαίγομαι όλη την ώρα γιατί η ζωή μου δεν είναι μόνο ο έρωτας...είναι άλλα τόσα πράγματα γύρω μου που με γεμίζουν... Και ναι...μπορεί να είμαι ευτυχισμένη και μόνη....

Αλλά υπάρχουν στιγμές που πιάνω τον εαυτό μου να μην είναι καλά όταν ξαπλώνω μόνη μου τα βράδια... Έχω την ανάγκη να αγαπάω και να αγαπιέμαι...να φροντίζω και να με φροντίζουν... Νιώθω ότι το έχω στο dna μου Πως αλλιώς να το εξηγήσω...

Όπως ξέρω (καλά μπορεί να αλλάξει αυτό με τα χρόνια) ότι θα στεριώσω σε μία πόλη που θα βρω αυτόν που θέλω και θα δημιουργήσω εκεί την ζωή μου όλη.... Μέχρι τότε θα γυρνάω

Είμαι καλά γιατρέ;
Τι λέει αυτό για την σχέση με τον πατέρα μου Λια;

Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ghelly
H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε στις 19:29, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Υπάρχει γυναίκα που δεν περιμένει έναν «πρίγκιπα», έναν άντρα που να την κάνει ευτυχισμένη?

(εξαίρεση αυτές που βρήκαν ήδη και αυτές που περιμένουν πριγκίπισσες)
Αν ήταν μόνο έτσι να είμαστε ευτυχισμένες, είχαμε καεί

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:15, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Νι...το είχα παλιά όταν ήμουν μικρούλα ... Τώρα φροντίζω να είμαι στο μυαλό πολλών αντρών και να μην έχω εγώ κανέναν στο κεφάλι μου
Α, πολύ μου αρέσει αυτό! ..Θα το υοθετήσω!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 20:34, 05-05-07:

Α, πολύ μου αρέσει αυτό! ..Θα το υοθετήσω!
Να μην ξεχάσεις όμως το copyright

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 21:28, 05-05-07:

Χμ εγώ μπορώ να μιλήσω μόνο για το εαυτό μου και είμαι έτσι όπως λέει η μητέρα σου. Οταν είμαι μόνη νιώθω χάλια και δεν μπορώ να λειτουργήσω σε τίποτα! Οταν έχω όμως κάποιον, που τώρα πια είναι ο άντρας μου είμαι πραγματικά ευτυχησμένη, ακόμα και περιόδους που ίσως περνάμε δυσκολίες.. ξέρεις οικονομικά κτλ προβληματα που παιζουν σε μια οικογένεια. Οσο είναι κοντά μου εκείνος νιώθω ικανή για τα πάντα και πλήρης σαν άνθρωπος
Και δεν ξέρω Λια αν παίζει τόσο ρόλο που δεν είχα ποτέ σωστή σχέση με τον πατέρα μου όσο κι αν το ήθελα,αλλά σίγουρα απ' όταν μπήκε αυτός ο άνθρωπος στην ζωή μου ένιωσα πως γεννηθήκαμε ο ένας για τον άλλο και πως χωρια του δεν αξίζει τίποτα!

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 18:54, 14-05-07:

Eγώ έχω υπέροχη σχέση με τον πατέρα μου και με τη μητέρα μου. Σε σημείο να μην μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να μην έχει κάποιος καλή σχέση (υπερβάλλω φυσικά!).

Το μόνο που κάνει τη ζωή μου χαρούμενη είναι η ύπαρξη του άλλου. Σε αντίθεση με τη Μισέλ, το μόνο που δε θέλω όταν είμαι ερωτευμένη είναι επαγγελματική καταξίωση.

Αντιθέτως, έχω υπάρξει πολύ έντονα ανταγωνιστική και έχω καταφέρει πολλά σε περιόδους μοναξιάς! Ζωντανή με κάνουν ο έρωτας και τα ενδιαφέροντα μου. Θα αντάλλαζα οποιαδήποτε επιτυχία για κάποιες στιγμές και κάποια βλέματα.

Παράθεση

emotional-vampire

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη emotional-vampire
H emotional-vampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H emotional-vampire έγραψε στις 13:43, 21-05-07:

Είναι κάτι που ισχυρίζεται εδώ και πολλά χρόνια η μητέρα μου:

Εσείς τι λέτε?
Αυτό σίγουρα συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια, τώρα που η θέση της
γυναίκας στη κοινωνία είναι σχεδόν ίση, πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πλέον
τόσες πολλές εξαρτώμενες συναισθηματικά από έναν άνδρα.

Οι άνδρες πάλι , έχοντας γαλουχηθεί έτσι για εκατοντάδες χρόνια, αναπαράγουν αυτό το ίδιο πρότυπο.

Ένα είναι σίγουρο ότι η εύρεση της "αδελφής ψυχής" εξ ορισμού σε κάνει
συναισθηματικά εξαρτώμενο - και αυτό ισχύει και για τους δύο.

Άλλο όμως "κρεμιέμαι" πάνω στο σύντροφό μου κι άλλο "αγαπώ" .
Η ευτυχία, για μένα ναι εξαρτάται από μία πετυχημένη σχέση, πολύ
περισσότερο από μία πετυχημένη καριέρα ή κοινωνική ζωή.
Αυτά γεμίζουν το χρόνο μας κι όχι τη ψυχή μας.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:50, 21-05-07:

Παίζει σοβαρά η πιθανότητα του να είμαι η μόνο εδώ μέσα που πιστεύει ότι ακόμα κι αν ισχύει αυτό που λέει η μαμά της Isi, εγώ δεν το βρίσκω κακό για τις γυναίκες αλλά απεναντίας το βρίσκω κακό για τους άντρες....

Και να εξηγήσω τι εννοώ...

Για μένα ο άνθρωπος είναι πιο ολοκληρωμένος όταν βρίσκει ένα ταίρι... ένα σύντροφο... όταν βρίσκει την αγάπη κι όταν μοιράζεται τα πάντα με κάποιον άνθρωπο....
Δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι μοναχικό ον σαν τον λύκο...
Δε βρίσκω λοιπόν κακό για ποιο λόγο μια γυναίκα ή ένας άντρας να μην ταυτίζουν την ευτυχία τους μέσα από μία υγιή και όμορφη σχέση...
Για τους άντρες και τις γυναίκες που βρίσκουν την ευτυχία μέσα απ την καριέρα τους μόνο δεν μπορώ να έχω άποψη.... αν και μάλλον "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό τους....
Χίλιες φορές να "εξαρτώμαι" από μια σχέση.... παρά να ζω μόνη μου μόνο και για την καριέρα μου

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:43, 21-05-07:

Και....γιατι πιθανολογεις οτι ισως εισαι η μονη που το πιστευει αυτο εδω μεσα ;
Πχ εγω συμφωνω οτι πιο ευτυχισμενος θα νιωθει καποιος αν τα παει καλα στη σχεση του, παρα στην καριερα του. Παρολαυτα υπαρχουν ατομα που ασχολουνται σχεδον αποκλειστικα με την καριερα τους. @ τινα ισχυουν με αυτα τα ατομα : ειτε οντως βρισκουν μεγαλη ολοκληρωση μεσα απο αυτο, ειτε νομιζουν οτι θα βρουν μεσω αυτου, ...αλλα ισως το αντιληφθουν οτι κανουν λαθος οταν θα ειναι αργα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:00, 21-05-07:

Γιατί βασικά είπα επιπλέον ότι δε βρίσκω κακό να χτίζω τη ζωή μου γύρω απ τον άντρα μου (ή την "ιδανική" μου σχέση) και θεωρώ ότι κάπως έτσι θα έπρεπε να λειτουργούν και οι άντρες...
Να ζούμε ο ένας για τον άλλο, ο ένας δίπλα στον άλλον, ο ένας γύρω απ τον άλλον και μέσα από αυτό και οι δύο μαζί πολύ καλά...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:29, 21-05-07:

...τι γίνεται όμως όταν η ιδανική σχέση αργεί να έρθει?

...τι κάνεις στο μεσοδιάστημα?

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 19:30, 21-05-07:

διασκεδάζεις

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:33, 21-05-07:

απλά να συμπληρώσω....
διασκεδάζεις... μόνη σου για την ώρα

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 19:34, 21-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
απλά να συμπληρώσω....
διασκεδάζεις... μόνη σου για την ώρα
και γω απλά να συμπληρώσω : ΔΗΛΑΔΗ ΤΕΛΕΙΑ!!!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:55, 21-05-07:

Παίζει σοβαρά η πιθανότητα του να είμαι η μόνο εδώ μέσα που πιστεύει ότι ακόμα κι αν ισχύει αυτό που λέει η μαμά της Isi, εγώ δεν το βρίσκω κακό για τις γυναίκες αλλά απεναντίας το βρίσκω κακό για τους άντρες....

Για μένα ο άνθρωπος είναι πιο ολοκληρωμένος όταν βρίσκει ένα ταίρι... ένα σύντροφο... όταν βρίσκει την αγάπη κι όταν μοιράζεται τα πάντα με κάποιον άνθρωπο....
Δε βρίσκω λοιπόν κακό για ποιο λόγο μια γυναίκα ή ένας άντρας να μην ταυτίζουν την ευτυχία τους μέσα από μία υγιή και όμορφη σχέση...
Για τους άντρες και τις γυναίκες που βρίσκουν την ευτυχία μέσα απ την καριέρα τους μόνο δεν μπορώ να έχω άποψη.... αν και μάλλον "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό τους....
Χίλιες φορές να "εξαρτώμαι" από μια σχέση.... παρά να ζω μόνη μου μόνο και για την καριέρα μου
Από γυναίκες δεν ξέρω αν είσαι η μόνη, πάντως γενικότερα όχι, δεν είσαι μόνη!!!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:10, 21-05-07:

γενικος δεν ξερουμε τι θελουμε, στην σχεση τωρα δεν εχω αυτο το προβλημα γιατι πλεον ειναι ολα τελεια
αλλα σε αλλες παλοιοτερα οταν ημουν σε σχεση πιεζομουν ηθελα να ειμαι μονη ηθελα ελευθερια δεν ημουν καθολου καλα ενω οταν ημουν μονη δεν ημουν ευτυχιμενη ενιωθα μονη

βγαλτε συμπερασμα

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 20:17, 21-05-07:

περιμενεις και θα ερθει..........εχω ζωντανο παραδειγμα......

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:22, 21-05-07:

Ακόμα αδυνατώ να καταλάβω γιατί πιστεύεται οτι κάποιος που δεν έχει σχέση είναι μοναχικός, και γιατί επίσης κάποιος που δεν έχει σχέση είναι ντε και καλά αφιερωμένος αποκλειστικά στην επαγγελματική του εξέλιξη.
Αποκλείεται το ενδεχόμενο άλλων σκεπτικών;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:23, 21-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
περιμενεις και θα ερθει..........εχω ζωντανο παραδειγμα......
Isi: Ακούς αυτό που λέει ο θοδωρής.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 20:24, 21-05-07:

εγω πιστευω πως οχι Ανδρεα, δεν αποκλειεται το ενδεχομενο αλλων σκεπτικων, ο καθενας κανει της επιλογες του, και ζει την ζωη του οπως πιστευει ο ιδιος οτι πρεπει να την ζει.

εχτες το βραδυ μια φιλη ειπε μια σοφη κουβεντα - εμεις οι αιγοκεροι δεν αντεχουμε την μοναξια - ειτε αυτη ειναι χωρις συντροφο ειτε ειναι χωρις φιλιες

Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε στις 20:35, 21-05-07:

Εμείς οι αιγόκεροι είμαστε από τα πιο ζωντανά ζώδια, απλά δεν το δείχνουμε, προστατευμένοι πίσω από ένα -καμιά φορά- ψυχρό προσωπείο.

Πάντως ακόμα και υπό την σκέψη ότι κάποιος έχει άλλες προτεραιότητες και όχι τη συντροφικότητα στη ζωή του, πιστεύω ότι κάποια στιγμή απλά θα αναζητήσει μια πιο σταθερή βάση. Και δεν είναι μόνο οι γυναίκες που αποζητούν τη συντροφικότητα, αλλά και οι άνδρες οι οποίοι σιγά σιγά αποποιούνται το σκληροπυρηνικό προφίλ που καθιέρωσε η παλαιότερη γενιά

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:35, 21-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
εγω πιστευω πως οχι Ανδρεα, δεν αποκλειεται το ενδεχομενο αλλων σκεπτικων, ο καθενας κανει της επιλογες του, και ζει την ζωη του οπως πιστευει ο ιδιος οτι πρεπει να την ζει.

εχτες το βραδυ μια φιλη ειπε μια σοφη κουβεντα - εμεις οι αιγοκεροι δεν αντεχουμε την μοναξια - ειτε αυτη ειναι χωρις συντροφο ειτε ειναι χωρις φιλιες
Αυτό λοιπόν πιστεύω κι εγώ.
Οχι για τους Αιγόκαιρους, αλλά για τα bold
Γκέλυ, εγώ γύρω μου παρατηρώ ακριβώς το αντίθετο.....
Μ'αλιστα σε ένα περιοδικό κυριακάτικης εφημερίδας διάβασα οτι όλο και περισσότεροι είναι οι νέοι σήμερα (άνδρες και γυναίκες) που επιλέγουν να μην έχουν σχέση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deadhead_pirate : 21-05-07 στις 20:46.
Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

H ghelly έγραψε στις 20:39, 21-05-07:

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που όπως λες παρατηρείς και συμφωνώ είναι μόνο η επιφάνεια και όχι η σαφής πραγματικότητα. Είναι, ίσως, οι προβολές των φόβων μας πάνω στους άλλους.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:45, 21-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από ghelly
Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που όπως λες παρατηρείς και συμφωνώ είναι μόνο η επιφάνεια και όχι η σαφής πραγματικότητα. Είναι, ίσως, οι προβολές των φόβων μας πάνω στους άλλους.
Μπαρδόν;

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 21:47, 21-05-07:

Eγω συμφωνω με τον πειρατη. Αν ενας ανθρωπος, ειτε αντρας ειτε γυναικα, νιωθει γεματος και ευτυχισμενος με την καριερα του, τις φιλιες του και τα ενδιαφεροντα του η οτιδηποτε αλλο και δεν νιωθει την αναγκη να εχει εναν συντροφο διπλα του, για ποιον λογο να αμφισβητηθει η ευτυχια του η να ειπωθει οτι αυτος ο ανθρωπος πρεπει ντε και καλα να εχει μια σχεση?? Πιστευω πως η ολοκληρωση δεν ερχεται μεσω της συντροφικοτητας για ολους τους ανθρωπους.

Και οσον αφορα το θεμα, πιστευω πως οι γυναικες βασιζαν την ευτυχια τους στον ερωτα πολυ περισσοτερο σε παλιοτερες εποχες. Αν και σημερα αν πρεπει να κανω μια συγκριση, απ'ο,τι βλεπω γυρω μου ο αριθμος των γυναικων που εξακολουθουν να το κανουν ειναι μεγαλυτερος απ'αυτος των αντρων. Αυτο κατ'εμε δεν ειναι κακο, για τους ανθρωπους που νιωθουν καλυτερα μεσα σε μια σχεση, εφοσον δεν οδηγει σε αρρωστημενες καταστασεις, πχ μενω σε μια κακη σχεση απο ανασφαλεια και φοβο. Το προβλημα δημιουργειται οταν καποιος που θεωρει τον ερωτα και την υπαρξη σχεσης τον κεντρικο αξονα στη ζωη του και δεν θελει να απομακρυνθει απο αυτα ακομα και οταν ζει νοσηρες καταστασεις.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:38, 22-05-07:

Και για να απαντήσω στον Πειρατή....
Η Μάριλυ λέει
Αρχική Δημοσίευση από Μάριλυ
Πιστευω πως η ολοκληρωση δεν ερχεται μεσω της συντροφικοτητας για ολους τους ανθρωπους
και το ακριβώς αντίθετο λοιπόν λέω εγώ
όμως δεν κρίνω επικρίνω κατακρίνω όποιον πιστεύει το αντίθετο και το πράτει στη ζωή του .... δικαίωμα του καθενός είναι να κάνει τις επιλογές του.
Αν αυτός πιστεύει ότι έτσι είναι ευτυχισμένος... πασο! Δεν είναι η δική μου ζωή...
Αυτό έλεγα εξαρχής...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:05, 22-05-07:

Ναι αυτό είναι κατανοητό και αυτονόητο.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί πιστεύεις οτι κάποιος που δεν το κάνει αυτό, είναι μοναχικός;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:14, 22-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Ναι αυτό είναι κατανοητό και αυτονόητο.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί πιστεύεις οτι κάποιος που δεν το κάνει αυτό, είναι μοναχικός;
Μοναχικός.... ίσως όχι ακριβώς αυτή η έκφραση
Σίγουρα μπορεί κάποιος να έχει φίλους, κοινωνικές συναναστροφές, να έχει γεμάτη μέρα με πράγματα και δραστηριότητες.... σεξ....
ΑΛΛΑ...
Πιστεύω ότι με ένα σύντροφο μοιράζεσαι πράγματα, συναισθήματα, καταστάσεις που δε θα μοιραστείς ποτέ με ένα φίλο... με ένα συγγενή...
Πιστεύω ότι το να μοιράζεσαι την ίδια τη ζωή σου (ότι δλδ πιο πολύτιμο έχεις) με ένα άνθρωπο είναι αυτό που σε πάει και σε άλλα επίπεδα...
Δε πιστεύω ότι μπορείς να "μάθεις" απ τη ζωή τα ίδια πράγματα μόνος από σχέση απ ότι μέσα σε μια σχέση...
Πιστεύω ότι κατά βάση είναι στην ανθρώπινη φύση να μη ζει μόνος αλλά μαζί με ένα σύντροφο...
Να κάνουν παιδιά και να τα μεγαλώνουν μαζί...
έτσι νομίζω... τώρα σωστό ή λάθος... άλλο πακέτο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:09, 22-05-07:

Εμένα πάλι μου φαίνονται και τα δύο εξίσου θλιβερα. Και εγώ "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό όσων βρίσκουν την ευτυχία ΜΟΝΟ στη σχέση ή ΜΟΝΟ στην καριέρα ή ΜΟΝΟ στους φίλους κοκ. Γενικά τους ανθρώπους που βρίσκουν την ευτυχία ΜΟΝΟ σε έναν τομέα της ζωής τους και οι υπόλοιποι πάνε απο μέτρια έως χάλια.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:16, 22-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εμένα πάλι μου φαίνονται και τα δύο εξίσου θλιβερα. Και εγώ "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό όσων βρίσκουν την ευτυχία ΜΟΝΟ στη σχέση ή ΜΟΝΟ στην καριέρα ή ΜΟΝΟ στους φίλους κοκ. Γενικά τους ανθρώπους που βρίσκουν την ευτυχία ΜΟΝΟ σε έναν τομέα της ζωής τους και οι υπόλοιποι πάνε απο μέτρια έως χάλια.
είναι πρακτικώς αδύνατον να πάνε πολύ καλά όλοι οι τομείς της ζωής μας...
για να είμαστε παντού "τέλειοι" (μέσα σε εισαγωγικά φυσικά) χρειάζεται να δώσουμε όλο το δυναμικό μας σε μια κατεύθυνση....
ο χρόνος δεν επαρκεί για να είναι κάποιος, πολύ καλός σύντροφος, πολύ καλός επαγγελματίας επαγγελματίας, πολύ καλός γονιός, πολύ καλός φίλος κ.ο.κ.

Το ιδεώδες με το εφικτό δυστυχώς απέχουν, οπότε εκεί πρέπει ο καθένας να θέσει τις προτεραιότητες του και να κάνει τις επιλογές του....
Εκει ακριβώς λοιπόν.... ΕΓΩ λέω... σύντροφος - οικογένεια = Νο 1.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:25, 22-05-07:

είναι πρακτικώς αδύνατον να πάνε πολύ καλά όλοι οι τομείς της ζωής μας...
για να είμαστε παντού "τέλειοι" (μέσα σε εισαγωγικά φυσικά) χρειάζεται να δώσουμε όλο το δυναμικό μας σε μια κατεύθυνση....
ο χρόνος δεν επαρκεί για να είναι κάποιος, πολύ καλός σύντροφος, πολύ καλός επαγγελματίας επαγγελματίας, πολύ καλός γονιός, πολύ καλός φίλος κ.ο.κ.

Το ιδεώδες με το εφικτό δυστυχώς απέχουν, οπότε εκεί πρέπει ο καθένας να θέσει τις προτεραιότητες του και να κάνει τις επιλογές του....
Εκει ακριβώς λοιπόν.... ΕΓΩ λέω... σύντροφος - οικογένεια = Νο 1.
Δεν είπα να πηγαίνουν όλα τέλεια, αλλά να είναι και οι υπόλοιποι τομείς σε ένα επίπεδο άνω του μετρίου. Απο εκεί και πέρα, επιλέγει ο καθένας ποιός απο αυτούς θα είναι αυτός που θα αναπτύξει περισσότερο, με στόχο να φτάσει το τέλειο.

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 15:07, 22-05-07:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με ΚΟΥΕ! Τα λεφτά η αναγνωρησιμότητα, και η επαγκελματική καταξίωση δεν φέρνουν την ευτυχίααν δεν έχεις κάποιον να τα μοιραστείς.Κατα την ταπεινή μου γνώμη πάντα! Οσο για το αν μπορεί κάποιος να νιώσει πλήρης απλά έχοντας κοινωνική ζωή και όχι σύντροφο, μάλλον εγώ είμαι από άλλο πλανήτη, γιατι για μενα οι φίλοι, οι παρέες και το σεξ έρχονται και παρέρχονται όμως η ζωή αποκτά νόημα μόνο μέσα απο κάποιον άλλο ξεχωρηστό άνθρωπο που γίνεται το άλλο σου μισό και οικογένειά σου. Χωρίς αυτόν εγώ τουλάχιστον νιώθω άδεια, ανολοκλήρωτη! Και ειδικά τώρα που έγινα και μητέρα το νιώθω πολύ πιο έντονα όλο αυτό.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:25, 22-05-07:

Γκέλυ, εγώ γύρω μου παρατηρώ ακριβώς το αντίθετο.....
Μ'αλιστα σε ένα περιοδικό κυριακάτικης εφημερίδας διάβασα οτι όλο και περισσότεροι είναι οι νέοι σήμερα (άνδρες και γυναίκες) που επιλέγουν να μην έχουν σχέση.
To θεμα ειναι για ποιους λογους ομως. Δε νομιζω επειδη βρηκαν οτι ειναι καλυτερα να σαι χωρις σχεση , οσο επειδη λιγο ο τροπος ζωης, λιγο η βλακεια που δερνει ολο και περισσοτερους, δε βρισκεις ευκολα σοβαρα ατομα.

Συμφωνω με KE και Michelle.

Ισως να μην ειναι αδυνατο, αλλα δε θεωρω πολυ πιθανο να υπαρχουν ατομα που πραγματικα να ολοκληρωνονται μονο μεσα πχ απο επαγγελμα. Απλα δε νομιζω οτι λειτουργει ετσι ο εγκεφαλος μας.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:00, 22-05-07:

Πιστεύω ότι με ένα σύντροφο μοιράζεσαι πράγματα, συναισθήματα, καταστάσεις που δε θα μοιραστείς ποτέ με ένα φίλο... με ένα συγγενή...
Πιστεύω ότι το να μοιράζεσαι την ίδια τη ζωή σου (ότι δλδ πιο πολύτιμο έχεις) με ένα άνθρωπο είναι αυτό που σε πάει και σε άλλα επίπεδα...
Δε πιστεύω ότι μπορείς να "μάθεις" απ τη ζωή τα ίδια πράγματα μόνος από σχέση απ ότι μέσα σε μια σχέση...
Πιστεύω ότι κατά βάση είναι στην ανθρώπινη φύση να μη ζει μόνος αλλά μαζί με ένα σύντροφο...
Να κάνουν παιδιά και να τα μεγαλώνουν μαζί...
έτσι νομίζω... τώρα σωστό ή λάθος... άλλο πακέτο
Δεν τίθεται θέμα σωστού ή λάθους.
Απλά εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο από όσα ανφέρεις παραπάνω.

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
To θεμα ειναι για ποιους λογους ομως. Δε νομιζω επειδη βρηκαν οτι ειναι καλυτερα να σαι χωρις σχεση , οσο επειδη λιγο ο τροπος ζωης, λιγο η βλακεια που δερνει ολο και περισσοτερους, δε βρισκεις ευκολα σοβαρα ατομα.
Δεν συμφωνώ οτι δεν βρίσκεις εύκολα σοβαρά άτομα. Εχω την ευτυχία, την τύχη και τη χαρά, να γνωρίζω μερικά πάρα πολύ αξιόλογα άτομα, και γενικά αισθάνομαι πολύ τυχερός με τους ανθρώπους που έχω γνωρίσει στη ζωή μου...
Γιατί δεν μπορείς να δεχτείς οτι υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για να είναι κανείς ευτυχισμένος;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους