Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,084 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έχουν μόνο οι γυναίκες την τάση να ταυτίζουν την ευτυχία με τον έρωτα;

dimokidis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimokidis
Ο dimokidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O dimokidis έγραψε στις 18:07, 22-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Παίζει σοβαρά η πιθανότητα του να είμαι η μόνο εδώ μέσα που πιστεύει ότι ακόμα κι αν ισχύει αυτό που λέει η μαμά της Isi, εγώ δεν το βρίσκω κακό για τις γυναίκες αλλά απεναντίας το βρίσκω κακό για τους άντρες....

Και να εξηγήσω τι εννοώ...

Για μένα ο άνθρωπος είναι πιο ολοκληρωμένος όταν βρίσκει ένα ταίρι... ένα σύντροφο... όταν βρίσκει την αγάπη κι όταν μοιράζεται τα πάντα με κάποιον άνθρωπο....
Δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι μοναχικό ον σαν τον λύκο...
Δε βρίσκω λοιπόν κακό για ποιο λόγο μια γυναίκα ή ένας άντρας να μην ταυτίζουν την ευτυχία τους μέσα από μία υγιή και όμορφη σχέση...
Για τους άντρες και τις γυναίκες που βρίσκουν την ευτυχία μέσα απ την καριέρα τους μόνο δεν μπορώ να έχω άποψη.... αν και μάλλον "στεναχωριέμαι" για λογαριασμό τους....
Χίλιες φορές να "εξαρτώμαι" από μια σχέση.... παρά να ζω μόνη μου μόνο και για την καριέρα μου
Συμφωνώ για εμένα η ολοκλήρωση έρχεται μονάχα όταν βρεις το ταίρι σου τον σύντροφο σου την πραγματική αγάπη όταν μοιράζεσαι τα πάντα με κάποιον άνθρωπο. Όσα και αν καταφέρω στην ζωή μου όσα και αν ζήσω καλά και άσχημα δεν θα ησυχάσω αν δεν τα μοιράζομαι με τον άλλο μου εαυτό χωρίς όρια, εγωισμούς απλά εγώ και αυτή, αυτή και εμείς σε ενα εγω.
Αυτό είναι ταύτιση της ευτυχίας με τον έρωτα ομως όχι ο πρίγκιπας στο άσπρο άλογο. :mad17: Δεν είναι τυχαίο ότι για τους άντρες επικρατεί το οτι ψάχνουμε την νεράιδα μας ενώ οι γυναίκες τον πρίγκιπα που έχει και ασπρο άλογο.
Ο συμβολισμός αυτών των δυο νομίζω δίνει την απάντηση. Εγω θέλω εσένα πέρα και πάνω και έξω από όλα ενω εσύ θέλεις την άνετη οικογένεια την καταξιωμένη κοινωνικά ώστε να μπορέσεις να προσφέρεις παιδιά σου ο,τι μπόρεσες καλύτερο και αφού βρεθούν αυτά, τότε μπορείς να μου προσφέρεις έρωτα και αγάπη και συντροφικότητα. Πιστεύω λοιπόν οτι τελικά οι αντρες έχουν την τάση να ταυτίσουν τον ερωτα με την ευτυχία αλλά συνειδητοποιούν απο την αρχή οτι για να το καταφέρουν πρέπει πρώτα να γίνουν πρίγκιπες ή να ψάξουν να βρουν την ευτυχία αλλού.
Τα περισσότερα φυσικά απο αυτά γίνονται ασυνείδητα απο τις εικόνες που ζούμε καθημερινά ποιος είναι ο πετυχημένος άντρας ποιόν κυνηγάνε οι γυναίκες; Μην ξεχνάμε με τι ισούται το καλό παιδί. Μπαίνουν σε αυτό το ταξίδι. Θέλω αυτή την γυναίκα για ταίρι μου; Οχι δεν μπορώ να είμαι ταίρι με κάποια που θέλει όλα αυτά που μπορεί να τα έχω η να πρόκειται να τα αποκτήσω πρώτα στη λίστα της πρέπει να είμαι εγω οπως αυτή για μένα. Μπορώ να βρω αυτή που δεν θέλει τον πρίγκιπα αλλά πρώτα εμένα; Θα το μάθω ποτέ οταν την βρώ θα μου το αποδείξεί η θα είναι αργά για μένα οταν πλεον θα μου εχει αποδείξει το αντίθετό; Οπότε τι κάνω; Αυτοσκοπός το επάγγελμα μπας και γίνω πρίγκιπας και αυτό μου προσφέρει και την δυνατότητα να περνάω καλά. Όσο πιο πετυχημένος είμαι τόσο καλύτερα περνάω γιατί να το χαλάσω τώρα που τα έχω όλα; Άσε να γλεντήσω θα βρω όποια θέλω και τα χρόνια περνάνε οι ευκαιρίες χάνονται δεν συναντάμε κάθε μέρα το ταίρι μας και καταλήγει ή να συμβιβαστούμε ή να μείνουμε μόνοι.
Δεν επικροτώ ούτε ακολουθώ τα τελευταία. Πιστεύω όμως οτι κάπως έτσι θα εξηγούνται τα οσα ζούμε γύρω μας.
Η επιτυχία είναι εργαλείο οχι ο στόχοςμας. Εγω θέλω οταν θα είμαι γεροντάκι να έχω δίπλα μου το ταίρι μου και ας είναι και σε καλύβα τι να το κάνω το κάμπριο και τους επαίνους και τις δίμετρες κουκλάρες κτλ χωρίς αυτήν καλή είναι η επιτυχία αλλά μονή της ........
Και φυσικά υπάρχουν και γυναίκες που δεν θέλουν τον πρίγκιπα, είστε είδος προς εξαφάνιση ομως βρε κορίτσια αμάν ποια...
Ασε που δεν σας αναγνωρίζουμε και εύκολα βάλτε καμια κονκάρδα ενα μαντίλι στο λαιμό κάτι χαρακτηριστικό να γλυτώνουμε χρόνο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 15:01, 23-05-07:

Πιστεύω ότι γενικότερα οι άνθρωποι κατα πολυ μεγάλο ποσοστό νομίζουν ότι βρίσκουν την ευχυχία μέσα από τη σχέση (οποιαδήποτε, με λάθος βάσεις, με έλλειψη επικοινωνίας και κριτιρίων κ.ο.κ.).. είναι ένα είδους ψευδαίσθησης.. έχω γκόμενο-α είμαι καλά.. δεν έχω είμαι για κλάμματα. Αυτό με τη σειρά του "φαίνεται" στο περιβάλλον τους, δεν προσεγγίζονται και τότε είναι που τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα. Νομίζω ότι η πραγματική ευτυχία έρχεται με μία πραγματική άψογη σχέση με τον εαυτό μας..μία εσωτερική ισορροπία θα έλεγα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 21:17, 23-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Πιστεύω ότι γενικότερα οι άνθρωποι κατα πολυ μεγάλο ποσοστό νομίζουν ότι βρίσκουν την ευχυχία μέσα από τη σχέση (οποιαδήποτε, με λάθος βάσεις, με έλλειψη επικοινωνίας και κριτιρίων κ.ο.κ.).. είναι ένα είδους ψευδαίσθησης.. έχω γκόμενο-α είμαι καλά.. δεν έχω είμαι για κλάμματα. Αυτό με τη σειρά του "φαίνεται" στο περιβάλλον τους, δεν προσεγγίζονται και τότε είναι που τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα. Νομίζω ότι η πραγματική ευτυχία έρχεται με μία πραγματική άψογη σχέση με τον εαυτό μας..μία εσωτερική ισορροπία θα έλεγα.
Θα συμφωνήσω με το τελευταίο, γιατί μόνο όταν είσαι καλά με τον εαυτό σου μπορείς να δεθείς πραγματικά με έναν άνθρωπο και να μοιραστείς τη ζωή σου και το είναι σου μαζί του. Αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου πως είναι δυνατόν να αγαπήσεις κάποιον άλλο ή να νιώσεις πως σε αγαπάει αυτός?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 07:52, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από torry
Θα συμφωνήσω με το τελευταίο, γιατί μόνο όταν είσαι καλά με τον εαυτό σου μπορείς να δεθείς πραγματικά με έναν άνθρωπο και να μοιραστείς τη ζωή σου και το είναι σου μαζί του. Αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου πως είναι δυνατόν να αγαπήσεις κάποιον άλλο ή να νιώσεις πως σε αγαπάει αυτός?
Συμφωνώ απόλυτα, όλα απο εκεί ξεκινούν και εκεί καταλήγουν. Δεν υπάρχει εσωτερική ισορροπία χωρίς αγάπη, και φυσικά αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου δεν μπορείς να αγαπήσεις κανέναν. Ισως εκεί θα πρέπει να αναζητήσουν τη λύση των περισσοτέρων προβλημάτων, όσοι έχουν.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:38, 21-08-07:

~~~Σημείωση από kajira~~~~
Έγινε συγχώνευση θέματος
με το παρόν θέμα.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Εχω παρατηρήσει πως προσωπικά δεν λειτουργώ καλά εκτός σχέσης, σε σημείο που αν δεν έχω κάποιον, να εκνευρίζομαι και να μου χαλάει πολύ εύκολα η διάθεση. Αυτό έχει ως συνέπεια να τσαντίζομαι ακόμα πιο πολύ, αυτή τη φορά με τον εαυτό μου, που δεν μπορεί να είναι αυτόφωτος και έχει ανάγκη κάποιον άλλον για να είναι ορεξάτος.

Δεν είναι πως όταν δεν έχω σχέση δεν βγαίνω ή δεν περνάω καλά ή δεν κάνω πράγματα. Αλλά σαφώς περνάω καλύτερα όταν έχω σχέση, ακόμα κι αν αυτη η σχέση έχει πάψει να είναι καλή, μόνο και μόνο γιατί νιώθω πως επιβεβαιώνεται η γυναικεία μου φύση αν είναι κάποιος δίπλα μου να με κοιτάει..

Είμαι καλά γιατρέ μου; Το παθαίνει κανένας άλλος αυτό ή να πάρω κάνα ψυχολόγο τηλέφωνο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 26-08-07 στις 00:42. Αιτία: Merge
Παράθεση

ENTY (Η εγχειρηση πετυχε, ο ασθενης απεβιωσε...)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ENTY
Ο Η εγχειρηση πετυχε, ο ασθενης απεβιωσε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O ENTY έγραψε στις 10:42, 21-08-07:

Οι μισοι πρεπει να ειναι οπως λες kajira. Απ' ο,τι ακουω δηλαδη. Δεν μπορουν χωρις σχεση. Δεν συμβαινει μονο σε σενα σιγουρα.

Απο την αλλη καλα ειναι ομως να δοκιμασεις και χωρις, να σκεφτεις και να δεις τι σου γινεται, χωρις το ''βολεμα'' μιας ''σχεση να 'ναι κι ο,τι να 'ναι''.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:48, 21-08-07:

Επειδή το εχω δοκιμάσει, ρωτάω καλέ!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:51, 21-08-07:

Tώρα θα φταίω εγώ που επαναλαμβάνομαι;
Είμαι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πριγράφει η καγίρα, δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε μια σχέση, δεν μπορώ να φανταστώ οτι ξαφνικά θα πρέπει να υποστώ κάποιους περιορισμούς, ούτε οτι θα υπάρχει κάποια η οποία θα είναι δική μου κι εγώ δικός της.
Νιώθω απίστευτα καλά έτσι όπως είμαι και δεν το αλλάζω αυτό με τίποτα.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:54, 21-08-07:

Πιστέυω ότι δν έχεις ανάγκη την σχέση σαν σχέση άλλα την τρυφερότητα, την συντροφικότητα ακόμα και το σέξ που βγαίνουν μέσα απο την σχέση, δεν είναι ότι θές απλά έναν άντρα είναι ότι έχεις ανάγκη το δέσημο και την φροντήδα απο αυτόν, όλοι το θέλουν αυτό, για αυτό το λόγο οι ποιό πολλύ κάνουν και σχέσεις, είναι φισικό να νοιώθεις έτσι, απο την άλλη πρέπει να προσέχεις μήν την πατήσεις όπως πολλοι που απο την ανάγκη να έχουν τα παραπάνω χάνουν το μέτρο

Η μοναξιά δεν αντέχετε καρδιά μου άλλα καλύτερα μόνη παρά με λάθος επιλογές, αυτό να το ξέρεις, αν αγαπήσεις και φροντήσεις τον εαυτό σου θα δείς ότι θα περνάς καλά και μόνη σου, σκέψου το, άν και καλό θα ήταν πρώτα να αγαπήσεις και να βρείς τον εαυτό σου και μετά να κάνεις σχέση γιατί καμιά φορά η φοβία της μοναξιας αναγκάζει πολούς ανθρώπους να είναι σε σχέσεις που δεν πρέπει να υπάρχουν κάν

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:58, 21-08-07:

Να επαναλάβω για άλλη μια φορά οτι δεν έχω σχέση δεν σημαίνει μοναξιά.
Το αντίθετο θα έλεγα....

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:01, 21-08-07:

Δεν μίλησα για μοναξιά Πειρατή. Είπα απλά πως νιώθω καλύτερα αν έχω κάποιον δίπλα μου.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:03, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Δεν μίλησα για μοναξιά Πειρατή. Είπα απλά πως νιώθω καλύτερα αν έχω κάποιον δίπλα μου.
Σκούζι, ήθελα να απαντήσω στη Μάνια, αλλά για μια ακόμη φορά δεν έκανα παράθεση.......

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:03, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Να επαναλάβω για άλλη μια φορά οτι δεν έχω σχέση δεν σημαίνει μοναξιά.
Το αντίθετο θα έλεγα....

Ηρέμησε τίγρη, ξέρω ότι είσαι ευτυχησμένος άλλα είσαι απο τους λίγους, εξάλου το είπα ότι πρέπει να μίνει μόνη της για να αγαπήσει και να βρεί τον εαυτό της και μετά να κάνει σχέση, εσύ τον βρήκες τον εαυτό σου κάποιοι άλλοι όμως όχι

Εξάλου μοναξιά δεν μηλάω όπως την ενοείς, μπορεί να είσαι μέσα σε τεράστια παρέα και να νοιώθεις μόνος επιδή σου λίπει η αγάπη απο έναν άνθρωπο(ερωτική αγάπη)

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:05, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ηρέμησε τίγρη, ξέρω ότι είσαι ευτυχησμένος άλλα είσαι απο τους λίγους, εξάλου το είπα ότι πρέπει να μίνει μόνη της για να αγαπήσει και να βρεί τον εαυτό της και μετά να κάνει σχέση, εσύ τον βρήκες τον εαυτό σου κάποιοι άλλοι όμως όχι

Εξάλου μοναξιά δεν μηλάω όπως την ενοείς, μπορεί να είσαι μέσα σε τεράστια παρέα και να νοιώθεις μόνος επιδή σου λίπει η αγάπη απο έναν άνθρωπο(ερωτική αγάπη)
Πρώτα απ'ολα δεν πιστεύω οτι είμαι από τους λίγους, ξέρω κι άλλους πολλούς.
Επίσης, η χειρότερη μοναξιά είναι η μοναξιά μέσα στη σχέση και ξέρουν όλοι τι θέλω να πω.
Μοναξιά μέσα στην παρέα, δεν έχω ακούσει ποτέ.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 11:06, 21-08-07:

Ίσως υποσυνείδητα να έχεις και την ανάγκη της επιβεβαίωσης, του στυλ "είμαι σε μια σχέση, άρα αξίζω την προσοχή και την τρυφερότητα κάποιου" ή να φοβάσαι οτι αν π.χ. φύγεις από μια (καλή ή κακή) σχέση δεν θα μπορέσεις να κάνεις άλλη σχέση...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:09, 21-08-07:

Πρώτα απ'ολα δεν πιστεύω οτι είμαι από τους λίγους, ξέρω κι άλλους πολλούς.
Επίσης, η χειρότερη μοναξιά είναι η μοναξιά μέσα στη σχέση και ξέρουν όλοι τι θέλω να πω.
Νομίζεις, υπάρχει και αυτή φίλε μου, κατάλαβα τι ενοείς άλλα δεν με πιάνει εμένα όμως, όταν περνάς καλύτερα σε μια σχέση απο ότι ελέυθερος είναι ένα ίδος μοναξιάς, νοιώθεις ότι κάτι σου λίπει, δεν λέω ότι είσαι δυστηχισμένος άλλα θές όταν περνάς καλά να λές σε κάποιον πώς πέρασες και το πόσο ευχαριστήθηκες και να μήν έχεις κάποιον να το πείς δεν είναι μοναξιά εσωτερικη;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:09, 21-08-07:

μου τυχαινε για καιρο στην πρωτη σχεση μου, που εξαρτιομουν πολυ απο τους αλλους.
μεσα απο εκεινους επιβεβαιωνομουν, συμπληρωνομουν, και τελικα χωρις καποιον διπλα μου δε μπορουσα.

μετα απο καποια χρονια και εχοντας φαει κανα δυο απανωτες "ομορφες" καταστασεις, δουλεψα λιγο με τον εαυτο μου και τελικα τωρα ειμαι σε φαη που μπορω και μονη μου να περναω καλα.

βεβαια, μη λεμε βλακειες, αν ειχα μια ομορφη σχεση και χωριζα, τον επομενο καιρο σιγουρα δεν θα ημουν καλα... αλλα αυτο θα ειχε ημερομηνια ληξης. θα ανεκαμπτα σιγουρα

σε βοηθαω καθόλου?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:12, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
μου τυχαινε για καιρο στην πρωτη σχεση μου, που εξαρτιομουν πολυ απο τους αλλους.
μεσα απο εκεινους επιβεβαιωνομουν, συμπληρωνομουν, και τελικα χωρις καποιον διπλα μου δε μπορουσα.

μετα απο καποια χρονια και εχοντας φαει κανα δυο απανωτες "ομορφες" καταστασεις, δουλεψα λιγο με τον εαυτο μου και τελικα τωρα ειμαι σε φαη που μπορω και μονη μου να περναω καλα.

βεβαια, μη λεμε βλακειες, αν ειχα μια ομορφη σχεση και χωριζα, τον επομενο καιρο σιγουρα δεν θα ημουν καλα... αλλα αυτο θα ειχε ημερομηνια ληξης. θα ανεκαμπτα σιγουρα

σε βοηθαω καθόλου?
Με βοηθάς, αλλά βασικά γενική συζήτηση ήθελα να ανοίξω, οχι επί προσωπικού. Και όλα ξεκινάνε από το ότι μια φίλη μου χτες με "έκραξε" που είμαι έτσι.. αν κι εγώ νιώθω πως δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Και επαναλαμβάνω δεν είναι πως δεν βγαίνω ή πως σταματά η ζωή μου όταν είμαι μόνη (για την ακρίβεια έχω υπάρξει και πολύ ευτυχισμένη ως single σε φάση), είναι πως συνήθως ..κάτι μου λείπει.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:12, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Νομίζεις, υπάρχει και αυτή φίλε μου, κατάλαβα τι ενοείς άλλα δεν με πιάνει εμένα όμως, όταν περνάς καλύτερα σε μια σχέση απο ότι ελέυθερος είναι ένα ίδος μοναξιάς, νοιώθεις ότι κάτι σου λίπει, δεν λέω ότι είσαι δυστηχισμένος άλλα θές όταν περνάς καλά να λές σε κάποιον πώς πέρασες και το πόσο ευχαριστήθηκες και να μήν έχεις κάποιον να το πείς δεν είναι μοναξιά εσωτερικη;
Μα δεν εννοούσα εσενα βρε Μάνια, δεν σε ξέρω τόσο καλά για να μιλήσω για σένα.
Μιλάω μόνο για αυτούς που ξέρω.

Παράθεση

Bugs Bunny

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bugs Bunny
H Bugs Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Bugs Bunny έγραψε στις 11:15, 21-08-07:

Συμφωνώ με τη Μάνια, ίσως πρέπει να μείνεις για λίγο μόνη σου. Για αρκετό καιρό μάλλον. Στο παρελθόν ήμουν κάπως σαν εσένα. Μέχρι που χώρισα από τον πρώην μου και θεώρησα ότι χάθηκε ο κόσμος. Τον πρώτο καιρό έλεγα ότι πρέπει οπωσδήποτε να βρω κάποιον γιατί είχα την εντύπωση ότι είχα ανάγκη από έναν σύντροφο.
Δεν είναι έτσι όμως.
Μένοντας μόνη σου θα μάθεις τον εαυτό σου και θα δεις ότι μπορείς να περνάς καλά και χωρίς σύντροφο, όσο και να λες ότι το έχεις κάνει, δεν πιστεύω ότι το προσπάθησες ή έστω ότι αφέθηκες για να δεις πόσο όμορφα περνάς και με τον εαυτό σου.
Κι όταν θα βρεις κάποιον που θα αξίζει να είναι δίπλα σου, τότε θα είσαι πραγματικά ευτυχισμένη μέσα στον δεσμό σου.
Εύχομαι να βγαίνει νόημα γιατί τα γράφω με μια ανάσα... έχω τον κέρβερο (αφεντικό) πάνω απο το κεφάλι μου!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:15, 21-08-07:

Με βοηθάς, αλλά βασικά γενική συζήτηση ήθελα να ανοίξω, οχι επί προσωπικού. Και όλα ξεκινάνε από το ότι μια φίλη μου χτες με "έκραξε" που είμαι έτσι.. αν κι εγώ νιώθω πως δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Και επαναλαμβάνω δεν είναι πως δεν βγαίνω ή πως σταματά η ζωή μου όταν είμαι μόνη (για την ακρίβεια έχω υπάρξει και πολύ ευτυχισμένη ως single σε φάση), είναι πως συνήθως ..κάτι μου λείπει.
Αν είναι έτσι θα πρέπει να προσθέσω οτι κανείς δεν έχει δικαίωμα να κράζει κανέναν για τις επιλογές του.
Οσα έχω πει λοιπόν και όσα λέω για να υποστηρίξω τις θέσεις μου, δεν σημαίνουν σε καμία περίπτωση οτι αυτό που κάνω εγώ είναι το σωστό και αυτό που κάνετε εσείς είναι λάθος, οπότε καντε κι εσείς το ίδιο.
Λάθος της φίλης σου για το κράξιμο.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:24, 21-08-07:

Πρώτων Καγίρα έχει δίκιο ο πειρατής, κακώς κράζεις κάποιον επιδή είσαι κάπως, απλά προσπαθείς να τον βοηθεισεις, είναι λογικό να νοιώθεις κάπως βγαίνοντας απο μία σχέση θές στήριξη και πολλλλλλλλληηηηηηηη κουβέντα

Και δέυτερον
Πειρατή μηλάω γενικά παιδί μου απλά πάντα έχω την τάξη να μηλάω σε πρώτο πρόσωπο σόρυ

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 11:24, 21-08-07:

Είμαι καλά γιατρέ μου; Το παθαίνει κανένας άλλος αυτό ή να πάρω κάνα ψυχολόγο τηλέφωνο;
να παρουμε μαζι ενα τηλεφωνο................

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:58, 21-08-07:

ας επαναλάβω τον εαυτό μου
για μένα δεν είναι παράλογο το ότι νιώθεις έτσι...
χωρίς να θέλω να προκαλέσω κανέναν και χωρίς να εννοώ τίποτα για κανέναν που έχει επιλέξει να είναι μόνος στη ζωή του και εκτός σχέσεων, θεωρώ ότι το υγιές είναι να θες να είσαι σε σχέση και να σε θλίβει όταν είσαι μόνος/η.
Κι αυτό γιατί όπως έχω πει πολλάκις... ο άνθρωπος δεν είναι λύκος... είναι μια οντότητα που ολοκληρώνεται μέσα απ την δυαδικότητα που προσφέρει μια σχέση με έναν άλλον άνθρωπο.

Παράθεση

tserno (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tserno
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O tserno έγραψε στις 13:49, 21-08-07:

Δεν νομιζω οτι ειναι κακό
Αλλωστε παντα σε μια σχεση μπορείς να κανεις πραματα που δεν μπορείς να κανεις με τους φίλους σου...
Τωρα το να μην μπορεις να λειτουργησεις καθόλου ειναι ενα θεμα....
Αλλωστε η επιβεβαίωση δεν ερχεται μόνο απο τον σύντροφο που έχουμε διπλα μας...Αλλα απο ενα φιλο ενα συγγενη εναν αγνωστο/η σε καποιο μερος που δεν ξεκολλαει το βλεμα απο πανω σου.....απο συναδελφους και οθτε καθεξης..

Προσωπικα ολοι περνανε τις φασεις τους....πχ θελω να εχω μια σχεση...η θελω να ειμαι μονος η θελω μονο σεξ και τετοια

Πειρατή υπαρχει ενα τραγουδι που λεει :" How can i feel abandoned even when the world surrounds me"
Η μοναξια ειναι κατι που μπορει να σου συμβαινει οπου και αν εισαι...αναμεσα σε φιλους συγγενης η σε σχεση.....
Για μένα η μοναξια πηγαζει απο μέσα μας και εχει να κανει με την σκεψη που καμια φορα μας ερχετε "μα καλα δεν με καταλαβαίνει κανεις?"

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:21, 21-08-07:

Εγώ πάντως μοναξιά μέσα στη σχέση μου δεν έχω νιώσει ποτέ. Μοναξιά μέσα σε παρέα μου έχει συμβεί αρκετές φορές να νιώσω.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:10, 21-08-07:

Πρώτον θέλω τα credits μου για τον τίτλο

Δεύτερον με κάλυψε κατά βάση η Κουέ μας....

Και τρίτον προσωπικά κι εγώ είμαι πολύ πολύ καλύτερα μέσα σε σχέση παρά εκτός... Ναι, λειτουργώ μια χαρά και χωρίς σχέση και βγαίνω και διασκεδάζω και βλακείες κάνω και είμαι και πολύ χαζοχαρούμενο και όλα τα συναφή... Επίσης έχω υπάρξει για πολύ καιρό μόνη μου χωρίς άντρα δίπλα μου αλλά....

Έχοντας αυτή την στιγμή έναν άντρα στο πλευρό μου, ζώντας μαζί του, έχοντας την αγκαλιά του, τα φιλιά του και ό,τι μπορεί να μου προσφέρει ως σχέση είμαι πολύ καλύτερα... Νιώθω και είμαι ποιο γεμάτη και νιώθω ότι έχω μεγαλύτερη δύναμη και ενέργεια... επίσης φτάνει για εμένα η αγκαλιά του για να με ηρεμήσει από ότι με αγχώνει ή με στεναχωρεί

Ζώντας στην Κόρινθο για αρκετό καιρό μόνη μου μου έλειπε να περιμένω κάποιον να δω, μου έλειπε αυτή η αγκαλιά... δεν μου άρεσε να είμαι μόνη σε ένα σπίτι και δεν μου άρεσε να κοιμάμαι μόνη μου...

Απλά είμαι καλύτερα σε σχέση, το έχω αποδεχτεί...χωρίς να σημαίνει ότι μένω σε αρρωστημένες σχέσεις ή καταστάσεις για να μην είμαι μόνη μου

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:29, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ας επαναλάβω τον εαυτό μου
για μένα δεν είναι παράλογο το ότι νιώθεις έτσι...
χωρίς να θέλω να προκαλέσω κανέναν και χωρίς να εννοώ τίποτα για κανέναν που έχει επιλέξει να είναι μόνος στη ζωή του και εκτός σχέσεων, θεωρώ ότι το υγιές είναι να θες να είσαι σε σχέση και να σε θλίβει όταν είσαι μόνος/η.
Κι αυτό γιατί όπως έχω πει πολλάκις... ο άνθρωπος δεν είναι λύκος... είναι μια οντότητα που ολοκληρώνεται μέσα απ την δυαδικότητα που προσφέρει μια σχέση με έναν άλλον άνθρωπο.
Mα ΚουΕ μου, εδώ επαναλαμβάνεις αυτό που με κάνει να εκνευρίζομαι πιο πολύ σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα. Οποιος δεν θέλει να κάνει σχέση είναι μοναχικός; Και μάλιστα σαν λύκος; Απο που στο καλό προκύπτει αυτό;
Γιατί αυτή η επιμονή οτι όποιος δεν έχει σχέση είναι μόνος;
Κι αν δεν υπονοείς κάτι τέτοιο, γιατί λοιπόν αυτός που δεν έχει σχέση είναι υγιές να θλίβεται;
Αυτό μπορώ να το δεχτώ μόνο για αυτούς που θέλουν να έχουν σχέση , αλλά δεν έχουν στην παρούσα φάση, αλλά όχι και μοναχικός λύκος ο εργένης.
Αρχική Δημοσίευση από tserno

Πειρατή υπαρχει ενα τραγουδι που λεει :" How can i feel abandoned even when the world surrounds me"
Η μοναξια ειναι κατι που μπορει να σου συμβαινει οπου και αν εισαι...αναμεσα σε φιλους συγγενης η σε σχεση.....
Για μένα η μοναξια πηγαζει απο μέσα μας και εχει να κανει με την σκεψη που καμια φορα μας ερχετε "μα καλα δεν με καταλαβαίνει κανεις?"
Δεν το γνωρίω το τραγούδι, όμως θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα λες.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ πάντως μοναξιά μέσα στη σχέση μου δεν έχω νιώσει ποτέ. Μοναξιά μέσα σε παρέα μου έχει συμβεί αρκετές φορές να νιώσω.
Μα εγώ δεν μίλησα προσωπικά για σένα, ούτε και για τη Μάνια φυσικά, διευκρίνισα μάλιστα οτι δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο αφού δεν σας γνωρίζω. Σε πολλούς που γνωρίζω όμως συμβαίνει. Και παρ' όλα αυτά δεν αποφασίζουν να ξεφύγουν από αυτή τη μοναξιά της σχέσης, αλλά επιλέγουν να μείνουν εκεί (μα είναι ζωή αυτή
Αντίθετα, αν κάποιος νιώθει μοναξιά μέσα σε μια παρέα, υποθέτω οτι εύκολα μπορεί να επιλέξει άλλο δρόμο, μια άλλη παρέα, δεν είναι δα μια παρέα τόσο δεσμευτική όσο μια σχέση.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:21, 22-08-07:

Δεν νομίζω πως η Κουε εννοεί πως όποιος δεν έχει σχέση είναι μοναχικός λύκος. Το παράδειγμα (επειδη μου το έχει εξηγήσει και κατ' ιδίαν) το έθεσε για να τονίσει πως είναι φυσιολογικό να θέλεις σχέση και να"στεναχωρεί" που δεν έχεις, επειδή οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ άνθρωποι δεν μπορούν να ζουν σαν να είναι λύκοι. Δεν νομίζω πως εννοεί πως όσοι είναι μόνοι, θλίβονται απαραίτητα απ' αυτό και νιώθουν μοναχικοί σαν λύκοι!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:37, 22-08-07:

Δεν νομίζω πως η Κουε εννοεί πως όποιος δεν έχει σχέση είναι μοναχικός λύκος. Το παράδειγμα (επειδη μου το έχει εξηγήσει και κατ' ιδίαν) το έθεσε για να τονίσει πως είναι φυσιολογικό να θέλεις σχέση και να"στεναχωρεί" που δεν έχεις, επειδή οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ άνθρωποι δεν μπορούν να ζουν σαν να είναι λύκοι. Δεν νομίζω πως εννοεί πως όσοι είναι μόνοι, θλίβονται απαραίτητα απ' αυτό και νιώθουν μοναχικοί σαν λύκοι!

tks

Ανδρέα... αυτό

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 07:41, 22-08-07:

Ok then...
κατανοητό.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:07, 08-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Είναι κάτι που ισχυρίζεται εδώ και πολλά χρόνια η μητέρα μου:

Ότι εμείς οι γυναίκες πολλές φορές χτίζουμε τη ζωή μας γύρω από έναν άντρα και η ευτυχία μας εξαρτάται αποκλειστικά από αυτό, σε αντίθεση με τους άντρες που επικεντρώνονται περισσότερο στην προσωπική τους εξέλιξη και λιγότερο στις ερωτικές τους σχέσεις για να προσεγγίσουν την ευτυχία.

Εσείς τι λέτε?
Τσικιτιγκλόν! Ξύπνα θεματάκι! Πόσο καθορίζει τη ζωή των γυναικών ο έρωτας; Συμβαίνει το ίδιο άραγε και με τους άνδρες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:06, 09-07-10:

Ωχ η ιστορία της ζωής μου....

Νομίζω οτι αυτό συμβαίνει με τις γυναίκες γιατί: 1. είναι πιο συναισθηματικές και χρειάζονται παραπάνω την αίσθηση συντροφιάς και φροντίδας, 2. η σχέση ταυτίζεται (συνειδητά ή υποσυνείδητα) με τη μητρότητα, οπότε το ένα φέρνει το άλλο.

Ήμουν έτσι για πολλά χρόνια, εξαρτούσα τη διάθεσή μου, την ευτυχία μου από ένα σύντροφο. Για κάποιο λόγο λίγες φορές ήμουν μόνη μου, χωρίς σχέση. Αλλά ακόμα και μέσα στη σχέση, αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, μου χαλούσε η διάθεση για οτιδήποτε. Την πρώτη φορά που έμεινα μόνη το έριξα σε ένα παιχνίδι. Τη δεύτερη (από το Σεπτέμβρη) είπα να το πάρω αλλιώς και να προσπαθήσω να αγαπήσω τον εαυτό μου. Προσπάθησα να γίνω λίγο πιο κοινωνική, να κάνω πράγματα που με ευχαριστούν και να μη σκέφτομαι οτι είμαι μόνη, έδειξα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου οτι αξίζει και θα βρεθεί και για μένα ένα ταίρι, αλλά πρώτα έπρεπε να περάσω καλά εγώ με μένα. Το κατάφερα ως ένα βαθμό. Όλο αυτό με βοήθησε ψυχολογικά. Αυτή τη στιγμή στη σχέση μου προσπαθώ να παλέψω για αυτό το πράγμα, δηλαδή να μην είναι η μοναδική πηγή ευτυχίας μου. Δεν ξέρω κατά πόσο το καταφέρνω. Αλλά έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου οτι αν πεθάνει μια αγάπη δεν πεθαίνει κι η ζωή...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 13:30, 09-07-10:

Πραγματικα με στεναχωρει αυτο το πραγμα... Τοσες φιλες που κλαινε τη μοιρα τους επειδη δεν εχουν αντρα... Τοσες φιλες που δεν ασχολουνται με ΤΙΠΟΤΑ αλλο στη ζωη τους ΕΠΕΙΔΗ εχουν αντρα (τερμα οι εξοδοι μονη, τερμα τα χομπυ, τερμα οι φιλοι). Τοση ενεργεια χαμενη.

Προσωπικα ολη μου την ενηλικη ζωη καπως μου τα φερε και ειχα σχεση, με λιγους μηνες κενο αναμεσα. Αυτους τους μηνες τους περασα ΤΕΛΕΙΑ και δεν ανυπομονουσα για την επομενη σχεση γιατι απλα ημουν πολυ ικανοποιημενη απο τη ζωη μου. Αλλα μετα, ερωτευομουν ξανα και νααα τη παλι η σχεση. Οι φιλες μου λενε "ναι δεν ξερεις πως ειναι να εισαι μονη εναμιση χρονο". Ναι οκ δεν ξερω, αλλα δε νομιζω πως θα τα βαφα και μαυρα πια! Ουτε και καταλαβαινω πως γινεται οταν εχεις σχεση να μην εχεις αναγκη να εχεις ΚΑΙ δικια σου ζωη. Επειδη εχεις αντρα δηλαδη τελος, δε μας νοιαζει κατι αλλο.
Μοιαζω πιο πολυ με αντρα νομιζω, καλη η σχεση, καλος ο ερωτας, ναι σε κανει ευτυχισμενο (οταν εισαι ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ, οχι οταν απλα εχεις μια σχεση για να λες οτι την εχεις) αλλα δεν ειναι και το παν. Αν δεν περνας καλα μονος σου... θα πρεπει να ανησυχεις.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 14:40, 16-09-10:

Έχουν μόνο οι γυναίκες την τάση να ταυτίζουν την ευτυχία με τον έρωτα;
όχι , την έχουν και οι ερωτευμένοι

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 18:53, 02-08-11:

εγω ναι παντως,πραγματικα ευτηχισμενη νιωθω μονο οταν ειμαι με το συντροφο μου,μπορει να τα παω καλα με τη σχολη,να εχω φιλους που να με νοιαζονται,τα επαγγελματικα μου να ειναι καλα αλλα η πραγματικη ευτυχια για μενα πηγαζει στα 2 ματια που κοιτω και με κοιτουν και ξερουμε τι εχουμε εμεις οι 2.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους