Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ανθοΐαμα, ποιo και γιατί;

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 10:23, 19-10-07:

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει φαρμακείο με ανθοιάματα στην Πλατεία Σκρα στην Καλαμάρια ένα στενό πιο πάνω δίπλα στο σχολείο.

Kajira χαίρομαι που είσαι καλύτερα. Έχω δοκιμάσει και εγώ και πιστεύω ότι είναι εξαγνιστικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 19-10-07 στις 10:33.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:30, 19-10-07:

Ευχαριστώ κορίτσια
Να ρωτήσω και κάτι άλλο τον θεματοθέτη: Υπάρχει κάποιο ανθοϊαμα που θεραπεύει την ακμή; (κοινώς σπυράκια της εφηβείας σε μια γαϊδούρα 25 ετών);

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 12:41, 19-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Υπάρχει κάποιο ανθοϊαμα που θεραπεύει την ακμή; (κοινώς σπυράκια της εφηβείας σε μια γαϊδούρα 25 ετών);
Δοκιμασε Crab Apple και Pine.
Αλλιως, δεν ειναι θεμα συναισθηματικο.
(Οπως ειπα, μην περιμενετε θαυματα. Τα ιαματα βοηθαν σε δυσκολες συναισθηματικες καταστασεις - που μπορει να εχουν και σωματικο αντικτυπο - αλλα οχι σωματικα. Δλδ αμα χτυπησεις το ποδι, μη περιμενεις απο ανθοιαμα να το γιατρεψει. Ισως βοηθησει στον πονο ή στο να μη πανικοβληθεις αλλα οχι να το γιατρεψει).

Επισης, στην Καλαμαρια εχει και στην Ποντου με Αιγαιου το φαρμακειο.
Στο κεντρο στη Σβωλου, εχει το Βοτανικα (σορυ, αλλα δεν το συνιστω) και καποια φαρμακεια στην Εγνατια - δε θυμαμαι νουμερο.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:52, 19-10-07:

Ευχαριστώ

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 18:11, 19-10-07:

Μολις το δοκιμασεις,
γραψε μας και τι εγινε...
Ντα? (ρωσσικα στο κειμενο)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:43, 14-01-08:

Να ρωτήσω.. υπάρχει κάποιο ανθοϊαμα που να σου αυξάνει την αυτοπεποίθηση και την πίστη στον εαυτό σου; Να σου δίνει εσωτερική δύναμη δλδ.. Δες εδώ για να καταλάβεις το πρόβλημα.

Και πως μου είχες πει το άλλο που υποτίθεται πως σε κάνει να μη πεινάς τόσο πολύ; (είμαι ξεχασιάρα, νι )

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 13:05, 14-01-08:

Να σου πω την αληθεια,
πιστευω οτι μαλλον η μανα σου χρειαζεται ανθοιαμα.

Το rescue ειναι πολυ καλο αποτοξινωτικο.
Μαζι με Purity (αποσταγμα σπορων γκρειπφρουτ) θα βοηθησουν αρκετα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:35, 14-01-08:

(για την μαμά μου)
Θενκς για την υπενθύμιση για το άλλο

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 00:19, 15-01-08:

Εχμ,
δεν κανω πλακα.
Αν θες, πες 2-3 πραγματακια για την μητερα σου.
(Η στειλε κανα μειλ)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:25, 15-01-08:

Ποιο κόβει την όρεξη, ποιο κόβει την όρεξη;;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:54, 15-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Το rescue ειναι πολυ καλο αποτοξινωτικο.
Μαζι με Purity (αποσταγμα σπορων γκρειπφρουτ) θα βοηθησουν αρκετα.
Γιδάκι αυτό κυρίως

Εχμ,
δεν κανω πλακα.
Αν θες, πες 2-3 πραγματακια για την μητερα σου.
(Η στειλε κανα μειλ)
Σου μίλησα μσν, αλλά μάλλον δεν σου ήρθε το μνμ. Αν θες μίλα μου εσύ, όταν εχεις χρόνο, δημοσίως δεν νομίζω πως είναι καλή ιδέα να πω κάτι, άσε που δεν ξέρω και τι ακριβώς θες να μάθεις

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:03, 17-01-08:

Το Purity σαν ονομασία δεν υπάρχει στο εμπόριο bisbi. Θα δοκιμάσω να το ζητήσω σαν απόσταγμα σπόρων γκρειπφρουτ πάντως..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:47, 17-01-08:

Αυτά τα προμηθεύεται κανείς από τα φαρμακεία;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:55, 17-01-08:

Nαι Γιδάκι

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:01, 17-01-08:

Σεεενκ γιού!

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 23:47, 17-01-08:

http://www.maternatura.com/

Δειτε το Natural answer

Aυτη η εταιρεια το κατασκευαζει.
Εδω Θεσ/νικη παντως το εχω δει σε πολλα φαρμακεια.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:28, 18-01-08:

Δεν έχω βρει πουθένα τέτοια στα φαρμακεία που έχω πάει (και είναι δύο, τρία, αρκετά μεγάλα και κεντρικά, αν και όχι στο κέντρο της Αθήνας)
Μήπως μπορείς να ρωτήσεις εκεί που τα βρισκεις εσύ αν εχουν υποκατάστημα ή συνεργάτη (κάποιο φαρμακείο εννοώ) στην Αθήνα;

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 21:07, 26-12-08:

Πριν ανακαλύψω τυχαία αυτό το θέμα δεν ήξερα καν ότι υφίσταται η λέξη "ανθοΐαμα". Διάβασα λοιπόν κάποια άρθρα και παρόλο που έχω πολλές επιφυλάξεις, κάτι μου λέει να πειραματιστώ με αυτά τα πράγματα -άλλωστε έχω μεγάλο ενδιαφέρον για ό,τι υπόσχεται να αλλάξει τη νοητικοσυναισθηματική κατάσταση.- Placebo ήταν το πρώτο πράγμα που σκέπτηκα αλλά δεν το λέω υποτιμητικά καθότι πρόκειται για ένα εντυπωσιακό φαινόμενο και από τη στιγμή που επιφέρει αλλαγές, γιατί να μην παίξουμε λίγο μαζί του; Έχει κανείς άλλος να μοιραστεί κάποια εμπειρία;

Ξεχασα να πω οτι δεν χρειαζεται να αγοραστουν ολα τα ανθοιαματα που καποιος χρειαζεται.
Σε σταγονομετρικο 30ml μπουκαλακι, γεμιζεις το μισο με Metaxa 5* και το αλλο μισο νερο μεταλλικο (αν ειναι απο πηγη, ακομα καλυτερα) και προσθετεις 2 σταγονες απο το καθε πυκνο ανθοιαμα. (Μονο με το rescue χρειαζονται 10 σταγονες γιατι ειναι στην ουσια 5 ανθοιαματα).
Δλδ, μπορειτε να ζητησετε απ'αυτον που τα πουλαει να σας κανει το μιγμα οπως περιεγραψα κι οχι να σας δωσει 3-4-5 διαφορετικα μπουκαλακια απο ανθοιαματα...

Επισης, το κοστος για τα πυκνα ανθοιαματα ειναι περιπου 20 ευρω (και συνηθως κρατανε για 3-4 χρονια) ενω για τα αραιωμενα απο 6-15 ευρω (εξαρταται ποιος τα πουλαει ...οι φαρμακοποιοι ειναι συνηθως και οι πιο φτηνοι)
Ο bisbirikos έχει σταματήσει να γράφει δυστυχώς αλλά ελπίζω ότι θα βρεθεί κάποιος να μου λύσει την απορία. Δεν κατάλαβα τι διαφορά έχουν τα πυκνά από τα αραιωμένα ανθοϊάματα. Κι επιπλέον, γνωρίζει κανείς πόσο θα μου κοστίσει να φτιάξω ένα mix όπως περιγράφεται στην παράθεση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 04:07, 27-12-08:

Βασικα καλύτερα να τα αγοράσεις έτοιμα από κάποιο φαρμακείο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 14:33, 27-12-08:

καλα, απλα στην περιπτωση που ΟΝΤΩΣ εχεις κατι θα πας σε γιατρο ε?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:36, 27-12-08:

Δεν νομίζω επότε πως παρουσιάζονται τα ανθοϊάματα εδώ ως πανάκεια για τις διάφορες ασθένειες.. περισσότερο επικεντρώνονται όλοι στις θετικές τους επιδράσεις στην ψυχολογία όσων τα λαμβάνουν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 17:01, 27-12-08:

ναι ρε παιδι μου απλα λεω εγω οτι ενταξει οταν αποφασισεις οτι η αυθυποβολη δεν θεραπευει τη γκροτεσκα, αηδιαστικη νεοπλασια που εχει βγει στο λαιμο σου καλο θα ηταν να μν την ραντιζεις με λουλουδια αλλο αλλα να πας σε γιατρο, ξες

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 18:17, 27-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από epote
καλα, απλα στην περιπτωση που ΟΝΤΩΣ εχεις κατι θα πας σε γιατρο ε?
Σαφέστατα epote, αν υπήρχε ζήτημα παθολογίας δε θα έψαχνα έτσι να βρω τη μαγική λύση. Στην προκειμένη περίπτωση απλώς θέλω να πειραματιστώ με το placebo effect.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 14:13, 05-01-09:

Προσωπικό πείραμα λοιπόν!

Έχω εντοπίσει επακριβώς τους τομείς που θα ήθελα να δω βελτίωση και πειραματίζομαι με διάφορες τεχνικές, κρατώντας στο μυαλό μου βεβαίως το placebo effect. Μία εβδομάδα δοκίμασα meditation με autosuggestion σε συνδυασμό με ανάλογη μουσική (brainsync) και τα αποτελέσματα αυτής (έχω θέσει κριτήρια) θα συγκρίνω με τη χρήση σκέτου ανθοϊάματος.

Συγκεκριμένα, σε φαρμακείο της ανατολικής Θεσσαλονίκης, με ποικιλία προϊόντων εναλλακτικής ιατρικής, ζήτησα να μου φτιάξουν ένα mix με τρία ανθοϊάματα (πλήρωσα 7 ευρώ). Θα διαβάσω λίγο ακόμα να σιγουρευτώ ότι δεν κάνω κάτι λάθος και προχωράω στη φάση του πειραματισμού.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 02:18, 12-01-09:

Δεν έπιασε ούτε στο ελάχιστο.

Παράθεση

nadiagr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nadiagr
H nadiagr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H nadiagr έγραψε στις 02:31, 04-10-10:

Γεια χαρα σε ολους...Ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας σχετικα με τα ανθοιαματα του μπαχ.. ειμαι και εγω απο τις "τυχερες" που βασανιζονται εδω και 6 χρονια με διαφορα ψυχολογικα 8εματα,,,στην αρχη ηταν μια βαρβατη κριση πανικου που με εκανε οχι μονο να χασω την γη κατω απο τα ποδια μου αλλα και να τρεξω σε ψυχιατρο γιατι νομιζα πως τρελαινομουνα..εκανα 8υμαμαι 8εραπεια με efexor παραλληλα με ψυχο8εραπεια και για καποιο χρονικο διαστημα ολα ηταν καλα...μετα ξανα παλι τα ιδια με αποτελεσμα να παθω καταθλιψη,,,αντε την πολεμησα και αυτη.. μετα...σκετη ψυχο8εραπεια με απανωτους πανικους οι οποιοι εγιναν φοβιες...για να μην τα πολυλογω...πηρα παλι efexor ...παλι ημουνα καλα.. και ξανα τα ιδια... τωρα οταν στρεσσαρομαι πολυ παιρνω λεξοτανιλ.. ισως μια φορα τον μηνα...αρρωστοφοβια.. επισκεψεις σε γιατρους κα8ε λιγο και λιγακι.. οι οποιοι φυσικα μου ελεγαν πως ειμαι μια χαρα και πως το αγχος και ο φοβος μου το γυρνανε σε ψυχοσωματικα...ωσπου βαρεθηκα ρε παιδια.. φαυλος κυκλος..ακουσα για τα ανθοιαματα μπαχ...πηρα πληροφοριες μεσω ιντερνετ.. αλλα ...οντως ειναι αποτελεσματικα??? σιγουρα δεν εχουν παρενεργειες?? ( 8α μου πειτε .. εδω εκανα την χημεια δευτερη μου φυση...) διαβασα αποψεις αυτων που ειναι υπερ και αυτων που ειναι κατα...αλλα ειλικρινα μπερδευτηκα... δεν 8ελω ομως αλλα φαρμακα...το μονο που 8ελω ειναι να ζησω φυσιολογικα ( χωρις ολα τα ψυχολαλα εννοω...) θα ηθελα πολυ την γνωμη οσων εχουν προσωπικη πειρα με αυτο το 8εμα.. αλλα και γενικα οποια γνωμη μπορει να βοη8ησει..
ευχαριστω εκ των προτερων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γιατί γυρεύουμε πάντα το "Γιατί"; - Από venividivici
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-16 στις 00:36.
    • Γιατί υπάρχει το "γιατί"; - Από Μαρουλάκι
      Το θέμα έχει λάβει 45 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-06-12 στις 14:38.
    • Γιατί; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 957 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τα δικά σας παιχνίδια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-06-12 στις 09:08.
    • ΑΕΙ ή TEI; Και γιατί; - Από manouno
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-07-10 στις 12:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους