Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,339 εγγεγραμμένα μέλη και 3,071,080 μηνύματα σε 94,364 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 728 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Όταν η κατάθλιψη παραφυλά

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:01, 05-05-07:

Καλησπέρα...
Απορία: Έχετε περάσει ποτέ φάση... περίπου- κατάθλιψης;

Εννοώ... χωρίς κάποιο προφανή ή συνειδητό λόγο στεναχώριας, να έχετε συνειδητοποιήσει ότι κάτι σας φταίει... κάτι δεν είναι "σωστό", κάτι λείπει...

...αλλά δεν ξέρετε τι...

...και παράλληλα δεν έχετε όρεξη να κάνετε άλλα πράγματα.
Ή και να έχετε, δεν μπορείτε να αντλήσετε απο αυτά τελικά την ίδια χαρά και κανοποίηση, που θα είχατε παλιότερα...

Κάτι σαν μία μισή κατάθλιψη, μία αδιαφορία, μία αδράνεια... και μία μίνι-δυστυχία, αλλά χωρίς αφορμή σαφή...

Σε μία τέτοια φάση γενικότερη, περάσατε καθόλου στιγμές, όπου η οργή για παλιά προβλήματα, "ξεπερασμένα" προβλήματα, έβγαινε πού και πού στην επιφάνεια;

Ήταν φάση και πέρασε;
Έφταιγε κάτι χαζό φαινομενικά, αλλά τελικά σημαντικό;
Κάνατε κάτι άλλο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ghelly
H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε στις 01:04, 05-05-07:

Δυστυχώς έχω περάσει τέτοια φάση και το κακό είναι πώς δεν βρήκα την αιτία.
Το μόνο που ήθελα ήταν να μη μου μιλάει κανείς, να μην ακούω τίποτα και να είμαι μονίμως ξαπλωμένη....

Το πώς πέρασε δεν το ξέρω αφού δεν έμαθα και την αιτία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:10, 05-05-07:

Είμαι μέσα σε μια τέτοια φάση εδώ και αρκετά χρόνια, είχα χάσει το κέφι μου και ένιωθα το κορμί μου πολύ ...άρρωστο. Από εκεί που ήμουν κάποτε 50 κιλα, έφτασα τα 68 μίσησα τον εαυτό μου και δεν είναι καν μια εβδομάδα που κατάλαβα πως δεν είχα συγχωρήσει τον εαυτό μου για κάποια λάθη του παρελθόντος χωρίς καν εγώ να το συνειδητοποιώ... Συσσωρευμένη αρνητική ενέργεια...Πίκρα.

Πριν μια εβδομάδα λοιπόν πήρα απόφαση να πάρω στροφή 180 μοιρών.
Να τα αλλάξω όλα! Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά ακόμα κι αν τώρα στην αρχή φαίνεται ψεύτικό...

Αυτή η κατάσταση δυστυχώς αν δεν την πολεμήσεις στη ρίζα, μοιάζει με ένα endless loop από το οποίο δε μπορείς να βγεις, παρά μονάχα με αποφασιστικά βήματα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 28-11-07 στις 17:14. Αιτία: Ορθογραφικά... γιατί δε μιλάτε ρε!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 01:13, 05-05-07:

Πέρασα πρόσφατα μια τέτοια αρκετά μεγάλη φάση, η οποία σταμάτησε κατά τις διακοπές του Πάσχα όπου ήμουν με το άλλο μου μισό. Τελικά αυτό ήταν που μου είχε λείψει περισσότερο και δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Νόμιζα πως ήταν τα μαθήματα, οι αιτήσεις για μεταπτυχιακά κτλ, αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι απλά ήμασταν πολύ καιρό χώρια.

Τώρα αρχίζω πάλι να περνάω μια τέτοια φάση, αλλά πιο ήπια. Αλλά νομίζω πως αυτή τη φορά έχω διαπιστώσει την αιτία κ θα μου περάσει

Γενικά νομίζω πως οι περισσότεροι θα έχουνε περάσει μια τέτοια φάση. Είναι φυσιολογικό να είμαστε λυπημένοι χωρίς λόγο, όπως φυσιολογικό είναι να είμαστε χαρούμενοι χωρίς λόγο. Εγώ το βλέπω και ως "γυρίσματα" του νευρικού συστήματος, απλα για να "διατηρείται σε φόρμα"

Να υποθέσω ότι περνάς κάποια τέτοια φάση εσύ, Γίδι;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ghelly
H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε στις 01:13, 05-05-07:

Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να βγαίνει κανείς βόλτες στον ήλιο. Ο ήλιος αυξάνει τα επίπεδα ενδορφινών και βοηθά στην καταπολέμηση της μελαγχολίας και της κατάθλιψης. Στην Σκανδιναβία που δεν έχουν τόσον ήλιο έχουν αυξημένα ποσοστά αυτοκτονιών

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:17, 05-05-07:

Σωστή η ghelly! Γενικά πιστεύω πως βοηθάει η επαφή με τη φύση.
Επιστροφή στις ρίζες ένα πράμα!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 01:17, 05-05-07:

Δεν μπορω να πω οτι εχω περασει καταθλιψη με τον ιατρικο ορο..
Εχω περασει μεγαλα χρονικα διαστηματα θλιψης που δικαιολογουνταν λογω απωλειων, αλλα καραμπινατη διαγνωσμενη καταθλιψη οχι.

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 02:42, 05-05-07:

Ναι, εχω περασει τετοια φαση. Ειμαι σχεδον σιγουρη πως ηταν καταθλιψη αν και δεν ηταν κατι διαγνωσμενο απο ειδικο. Συνεβη μετα απο οδυνηρο χωρισμο αλλα δεν ειχα απλα τη θλιψη που εχουν πολλοι μετα το χωρισμο.

Η διαθεση μου ηταν συνεχως χαλια, δεν ειχα ορεξη να συναναστρεφομαι κοσμο(ενω κατα βαθος το ειχα αναγκη), κοιμομουνα πολυ και ειχα και αυτοκτονικες σκεψεις(οι οποιες ηταν απλα σκεψεις, ακομα και τοτε ηξερα πως δεν επροκειτο να τις πραγματοποιησω). Γενικα, μαυρη μαυριλα και κανενα νοημα πουθενα. Θυμαμαι οτι πιεζα τον εαυτο μου να παω στο γυμναστηριο και πηγαινα και δεν αντεχα πανω απο μια ωρα με τον κοσμο τριγυρω μου, ηταν πραγματικα μαρτυριο. Το κακο ειναι οτι σ'εκεινη τη φαση δεν ειχα διπλα μου πολυ κοντινους μου ανθρωπους και φιλους, οποτε το βιωσα πιο εντονα, μην σου πω ηταν κι αυτη μια απο τις αιτιες που ημουν ετσι.

Εκανα και μια αποπειρα να παω σ'ενα κεντρο ψυχικης υγιεινης οταν η κατασταση ειχε φτασει στο απροχωρητο και ενιωθα οτι θα κανω μπαμ αλλα ειχαν κατι λιστες αναμονης πελωριες οποτε το αφησα. Πρεπει να ημουν ετσι καποιους μηνες. Μετα απο καποιο καιρο ενιωσα απο μονη μου την αναγκη να ανεβω και ετσι εφυγα σε ενα νησι για δουλεια και διακοπες. Στην αρχη η μουτρακλα μου ηταν μεχρι κατω και ολοι με λεγανε ξενερωτο αλλα με τον καιρο ξεχαστηκα, αφεθηκα και περασα υπεροχα. Ουτε που μπορουσα να φανταστω ποσο καλυτερα θα ενιωθα στην επιστροφη αυτου του ταξιδιου. Και απο τοτε δεν εχω ξανανιωσει ετσι.

Γι'αυτο Γιδακι πιστευω πως η ανανεωση ειναι καμια φορα ευεγερτικη. Ισως ειναι που βαλτωνουμε στα ιδια και μας βγαινει καμια φορα αυτη η μιζερια. Ισως μια αλλαγη σε καποιον τομεα της ζωης σου, που εσυ ξερεις ποιος θα ειναι αυτος, να βοηθησει. Αλλα καμια φορα δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα για να το πολεμησουμε αυτο το συναισθημα, μονο να το βιωσουμε και να κανουμε υπομονη μπορουμε, γιατι η ζωη καλως η κακως εχει τα πανω και τα κατω της. Εσυ εχεις στο μυαλο σου καποιες αιτιες που σε οδηγουν να νιωθεις ετσι η πραγματικα δεν μπορεις να προσδιορισεις?

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 08:19, 05-05-07:

Κι εγώ έχω περάσει τέτοια φαση, που μαλιστα κρατησε πολυ καιρο. Ενώ υπάρχουν κι αλλες αιτιες που μπορει να προκαλέσουν τετοια συμπτόματα (που μπορει να ειναι ειτε απο καταθλιψη ειται απο αλλο λογο) το κακο ειναι οτι τα ιδια τα συμπτώματα προκαλουν τα "ενδοκρινολογικα" αιτια της καταθλιψης (η καταθλιψη ειναι φαυλος κύκλος, τα συμπτώματα ενισχυουν τα αιτια).
Βοηθαει πολυ η γυμναστικη, να "προσπαθεις" να περνας καλα, και κυριως αν κρατησει πολυ μια τετοια περιπτωση δεν πρεπει να δισταζουμε να ζητησουμε βοηθεια απο καποιον ειδικο (δυστυχώς αμα δεν ξερεις υπαρχει προκαταληψη και στερεοτυπο). Εγώ που πήγα σε καποιον ειδικο τελικα το εκανα αφου το ανεφερα στον κυκλο μου και ανακαλυψα οτι 2 ατομα εκαναν και φαρμακευτικη αγωγη (η οποια επισης ειναι παρεξηγημενη) και με προετρεψαν να παω. Στατιστικα υπαρχουν κανα δυο στον κυκλο του καθενος.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:38, 05-05-07:

Εγώ έχω αισθανθεί έτσι, σε ήπια σχετικά μορφή, αλλά πάντα οι λόγοι ήταν αισθηματικοί. Γιδάκι, μήπως το πρόβλημα είναι η σχέση σου? Δεν σε καλύπτει αλλά προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι σε καλύπτει?
Επίσης να πω ότι η ομοιοπαθητική έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα και για αυτές τις περιπτώσεις.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:44, 05-05-07:

Οχι, δεν έχω περάσει ποτέ κάτι τέτοιο.
Εχω τόσο υπερβολικό και υπέρμετρο εγωισμό, που δεν θα επέτρεπα σε τίποτα και σε κανέναν να με οδηγήσει σε μια τέτοια κατάσταση. Επίσης έχω μάθει να υπερνικώ τα όποια εμπόδια παρουσιάζονται ριζικά και αποτελεσματικά και να μην αφήνω τίποτα και κανέναν να μου χαλάει την καθημερινότητά μου.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:01, 05-05-07:

Γιδάκι, εγώ είχα πάθει μια μίνι κατάθλιψη μετά από κάτι φρικτό που μου είχε τύχει και που σχετίζεται με το άγχος μου (λεπτομέρειες δεν θα ήθελα να πω, αν θέλεις στείλε pm). Αλλά η όλη αυτή φάση με έβγαλε από έναν λήθαργο που ήμουν χρόνια, που όλο κάτι μου έφταιγε, που στενοχωριόμουν συνέχεια, που δεν τα είχα βρει με τον εαυτό μου.

Μετά από μερικούς μήνες, με την υποστήριξη ενός ατόμου που με βοήθησε πολύ, αλλά και με την βοήθεια της οικογένειάς μου και των φίλων μου (που όταν σκέφτομαι πόσο με βοήθησαν θέλω να κλάψω), έγινε ένα κλικ στην ζωή μου, άρχισα να βλέπω τα πάντα θετικά και όλο αυτό είχε αντίκρυσμα. Κατάλαβα πως αυτό που έχει σημασία είναι να τα έχεις καλά με τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, και μόνο με αυτόν. Από εκεί ξεκινάνε όλα! Βοήθησε πρώτα τον εαυτό σου, και μετά όλους τους άλλους, είτε είναι οικογένεια, γκόμενος, φίλοι. Πιθανώς φαίνεται εγωιστικό, αλλά μόνο τότε, αν έχεις ισορροπήσει προσωπικά, μπορείς να δώσεις ουσιαστική βοήθεια και στους άλλους!

Το πιο ωραίο κοπλιμέντο που μου έχουν κάνει ποτέ δεν ήταν από άντρα, αλλά από μια κοπέλα, συμμαθήτρια στην φωτογραφία, η οποία σε εκείνη την φάση του κλικ μου είπε πως είμαι από τους ανθρώπους με την πιο θετική ενέργεια που έχει γνωρίσει! Ήταν τόσο σημαντικό για μένα, επειδή για χρόνια κάθε άλλο παρά θετική ενέργεια κουβαλούσα.

Βέβαια πισωγυρίσματα πάντα υπάρχουν. Όταν πρωτοήρθα Σκωτία ήταν ένα από αυτά. Τώρα που με χώρισε αυτός που ερωτεύτηκα τρελά είναι ένα ακόμα. Αλλά ξέρω πώς αργά ή γρήγορα θα λάμψω ξανά.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:04, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Κατάλαβα πως αυτό που έχει σημασία είναι να τα έχεις καλά με τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, και μόνο με αυτόν. Από εκεί ξεκινάνε όλα! Βοήθησε πρώτα τον εαυτό σου, και μετά όλους τους άλλους, είτε είναι οικογένεια, γκόμενος, φίλοι. Πιθανώς φαίνεται εγωιστικό, αλλά μόνο τότε, αν έχεις ισορροπήσει προσωπικά, μπορείς να δώσεις ουσιαστική βοήθεια και στους άλλους!
A, γεια σου.....
Κι εγώ όταν τα λέω αυτά, πέφτουν όλοι να με φάνε και μου τη λένε οτι είσαι εγωιστής και άλλα τέτοια.
Φυσικά και είμαι εγωιστής, τι θα έπρεπε να είμαι δηλαδή;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:21, 05-05-07:

Είναι άλλο πράγμα το "αγαπώ και φροντίζω τον εαυτό μου" και άλλο πράγμα το "είμαι εγωιστής"
Όταν αγαπάς αυτό που είσαι μπορείς να αγαπάς και να προσφέρεις και στους γύρω σου. In Fact, έχεις ανάγκη να νιώθεις μέρος ενός μεγαλύτερου συνόλου. Όταν όμως είσαι εγωιστής είσαι αδιάφορος για τους γύρω σου. Τουλάχιστον αυτό δε σημαίνει ο ορισμός του εγωιστή?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:22, 05-05-07:

Να πω κι εγώ...
Η δική μου "μαύρη" περίοδος ήταν πέρσι. Οι τρεις μήνες πριν (καταφέρω να) έρθω εδώ και οι περισσότεροι μήνες του πρώτου μου χρόνου...

Είχε να κάνει με όλα...
Με διάφορα σοκ που είχα περάσει, πριν έρθω. Με απανωτές απογοητεύσεις από φίλους, τη σχέση μου, άλλους ανθρώπους γυρω μου...

Κι όταν ήρθα, πιο παχιά από ποτέ, σε μία καθημερινότητα ανύπαρκτη, ήμουν ψυχικά πολύ αδύναμη. Γι' αυτό και βρήκαν δρόμο μέσα μου οι μιζέρια της παλιάς συγκατοίκου, ο φόβος για το νέο, η απογοήτευση με τη γλώσσα...
Υπερφαγίες μέχρι τελικής πτώσης, κλάμα στο ντους, καμία διάθεση για τίποτα, η αίσθηση ότι δεν ανήκω πουθενά, είχα χαθεί και με τους φίλους μου... μιλούσα ελάχιστα με την αδερφή μου, οι παρέες μου ήταν τόοοσο αλλιώς...

Πλέον όμως δεν καταλαβαίνω, γιατί με πιάνουν τέτοιες φάσεις αδράνειας.
Άλλαξαν πολλά, έχω ζωή, δουλεύω, έχω νέους φίλους, μία πολύ καλή και γλυκειά συγκάτοικο και συνάδελφο...

Ειδικά τις μέρες που δε θέλω να πάω γυμναστήριο, κάτι που πάντα λάτρευα, θέλω να αρχίσω τον εαυτό μου στα χαστούκια!! Εγώ;; Με το kung fu;; Τι έπαθα;

Και δεν μπορώ να αναγνωρίσω αν μιλάμε για κούραση απλή, ή αν έχω ακόμα τη μιζέρια την περσινή...
Και δεν καταλαβαίνω γιατί μου βγαίνει ακόμα οργή για τις περσινές δυσκολίες.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:56, 05-05-07:

Μου φαίνεται ότι αυτή την στιγμή κάνουμε γκρουπ ψυχοθεράπειας...
Είμαι η Βίκυ και έχω περάσει κατάθλιψη
Η δικιά μου μαύρη περίοδος κράτησε μμμ... 7 μήνες ( βέβαια με πιάνουν και τώρα κάποιες φάσεις που δεν θέλω να δω κανένα...δεν πάω πουθενά...αλλά κρατάνε μία ωρίτσα το πολύ )
Το τελειωτικό μπαμ το έκανα μετά τις Απόκριες όπου έπαθα και κάποιες κρίσεις πανικού Και όλα αυτά έπρεπε να τα αντιμετωπίσω μόνη μου εδώ Όλα τα αγαπημένα μου πρόσωπα ήταν μακριά.... Βέβαια μετά τις κρίσεις ήρθαν να μου κρατήσουν το χέρι ( η οικογένεια μου και η κολλητή μου ) αλλά αυτές συνεχίστηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα...
Το θέμα με εμένα ήταν ότι ήξερα τι με πείραζε και δυστυχώς δεν έβλεπα και τον τρόπο να το αλλάξω... Πως αλλάζεις τις διαπροσωπικές σου σχέσεις από την στιγμή που δεν είναι μόνο τα δικά σου θέλω αλλά και των άλλων που δεν συμπίπτουν; Και όταν ζητάς από κάποιον βοήθεια για πρώτη φορά και αυτός απλά δεν μπορεί ή δεν θέλει και σου λέει θα τα καταφέρεις μόνος σου...(νι οκ το ξέρω ότι μόνη μου θα το ξεπεράσω αλλά θέλω και κάποιον να με στηρίξει και να με σπρώξει λίγο )
Η δικιά μου φάση έκλεισε ή κλείνει... Γιατί δεν άντεχα άλλο την μιζέρια μου...γιατί δεν άντεχα να γελάω γιατί έπρεπε...γιατί στην τελική έχω μια δουλειά που λατρεύω, μια υπέροχη οικογένεια...και μία αληθινή φίλη... Και γυρνώντας εδώ ξανά είχα και ένα υπέροχο άτομο να με περιμένει...
Και έχω ακόμα τα όνειρα μου αλλά και την τύχη να ξαναρχίσω την ζωή μου κάπου αλλού... 'Εχω δηλαδή πράγματα να περιμένω και να ελπίζω...και μόνο γι' αυτό πρέπει να αρχίσω να χαμογελάω

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:45, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Είναι άλλο πράγμα το "αγαπώ και φροντίζω τον εαυτό μου" και άλλο πράγμα το "είμαι εγωιστής"
Όταν αγαπάς αυτό που είσαι μπορείς να αγαπάς και να προσφέρεις και στους γύρω σου. In Fact, έχεις ανάγκη να νιώθεις μέρος ενός μεγαλύτερου συνόλου. Όταν όμως είσαι εγωιστής είσαι αδιάφορος για τους γύρω σου. Τουλάχιστον αυτό δε σημαίνει ο ορισμός του εγωιστή?
Βασικά εγώ δεν τον εκλαμβάνω έτσι τον ορισμό του εγωιστή.
Για μένα εγωιστής είναι αυτός που βάζει σε πρώτη προταιρεότητα τα δικά το θέλω και ύστερα όλων των άλλων. Αυτό όμως δεν είναι αδιαφορία προς τους γύρω σου. Θα τήν έλεγα ισορροπία με μια ελαφριά κλίση προς τα σένα.
Και φυσικά έχω την νάγκη να νιώθω μέλος ενός συνόλου, και νιώθω ιδιαίτερα ευτυχής που είμαι.
Exω μάθει όμως στη ζωή μου να αντιμετωπίζω τα πάντα, να μην υπάρχει τίποτα, μα τίποτα που να μπορεί να με ρίξει κάτω. Και δεν έχω περάσει και λίγα, έφτασα κάποια στιγμή, μετά από πολλά χτυπήματα, να σηκώνομαι όρθιος και να φωνάζω : έλα σε προκαλώ, τι άλλο νομίζεις οτί μπορείς να μου κάνεις;
Και πάντα ήξερα οτί εγώ θα είμαι ο νικητής.
Και είμαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deadhead_pirate : 05-05-07 στις 14:51.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:55, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Exω μάθει όμως στη ζωή μου να αντιμετωπίζω τα πάντα, να μην υπάρχει τίποτα, μα τίποτα που να μπορεί να με ρίξει κάτω. Και δεν έχω περάσει και λίγα, έφτασα κάποια στιγμή, μετά από πολλά χτυπήματα, να σηκώνομαι όρθιος και να φωνάζω : έλα σε προκαλώ, τι άλλο νομίζεις οτί μπορείς να μου κάνεις;
Και πάντα ήξερα οτί εγώ θα είμαι ο νικητής.
Και είμαι.
Αυτή, κατά τη γνώμη μου, είναι μια πολύ υγιής αντιμετώπιση της ζωής, που απέχει χιλιόμετρα από το να είναι κάποιος εγωιστής.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 28-11-07 στις 17:15. Αιτία: Ορθογραφικό....
Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 17:47, 05-05-07:

Γιδάκι μου, και εγώ το έχω περάσει αυτό το στάδιο...
Αν και κατά τη γνώμη και την εμπειρία μου, πάντα υπήρχε κάτι ή κάποια πράγματα που με απασχολούσαν και με έκαναν να νιώθω έτσι όπως τα λες!
Ισως εσύ να μην τα έχεις εντοπίσει ή να αρνείσαι υποσυνείδητα να τα εντοπίσεις...γιατί για μένα μοιάζει λίγο έως αρκετά περίεργο να αισθάνεσαι έτσι(και πίστεψέ με, ξέρω ακριβώς τι εννοείς) χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:57, 05-05-07:

Μμμ, κοίτα... στη δική μου περίπτωση ήταν πάντα ένα μυστήριο.. μικρές βλακείες με έριχναν... τα κιλά που είχα πάρει, η αρνητική ενέργεια της παλιάς συγκατοίκου, το ότι δεν είχα καθημερινότητα... τώρα όμως που πέρασαν αυτά, απορώ... οκ, ανά φάσεις υπήρχε η αγωνία τι θα απογίνουμε με τον ιχλίμπεντιχ...
ή τι θέλω πραγματικά νακάνω...

αλλά, ξέρω γω...;

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

H Sunrise έγραψε στις 18:29, 05-05-07:

Μήπως σου έχουν βγει συσσωρεύμενα όλα αυτά που μας έχεις διηγηθεί περί ιχλίμπεντιχ? Πχ, αυτό που μου απάντησες πριν ήταν ότι μικρά πραγματάκια δρούσαν αθροιστικά...δηλ.δεν είναι κάτι χωρίς δικαιολογία...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sunrise : 05-05-07 στις 18:45.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:30, 05-05-07:

Παιδιά αυτό το μπιχλιμιχτιχμ τι είναι;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:32, 05-05-07:

Που σου απάντησε ποιος;

"ιχλίμπεντιχ", Ανδρέα μου, λέω το φίλο μου... γιατί είναι γερμανόφωνος και ich liebe dich είναι στα "καλά" γερμανικά το "σ' αγαπώ"...!

Ένηγουεη, δεν ξέρω... να φταίει τόσο πια η σχέση μου;;;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:35, 05-05-07:

Ρε συ Γιδάκο, αν δεν ξέρεις εσύ τι φταίει εμείς τι να σου πούμε;
Μην ξεσπάσεις πάντως άδικα στον ιμπλιμπιχτιμπ και την πληρώσει άδικα ο ανθρωπάκος.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:36, 05-05-07:

Μπα, δε σκοπεύω... αλλά γενικά, δε θέλω να ξεσπάω άδικα.

Και στην τελική, κάτι θα φταίει...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:41, 05-05-07:

Είμαι η Κακή Επιρροή και πλέον είμαι καλά (καλά λέει η Βίκυ )

Ναι κι εγώ έχω περάσει τέτοια φάση... (κι όλοι μας απ ότι βλέπω εκτός απ τον Πειρατή )
Αλλά πάντα όποτε πέρναγα τέτοιες φάσεις κάτι δεν πήγαινε καλά....
Θες αισθηματικά.. θες επαγγελματικά... θες γενικότερα κάτι πολύ άσχημο που είχε συμβεί....
Μπορεί να μην το έβλεπα εκείνη τη στιγμή τι ήταν αυτό που με χάλαγε αλλά το έβλεπα όταν το ξεπερνούσα...

Απλά επειδή εσύ έχεις μια τάση να σκέφτεσαι περισσότερο απ όσο ίσως θα έπρεπε ( για καλό σου στο λέω ) προσπάθησε να χαλαρώσεις λίγο...
Ασχολήσου περισσότερο με τον εαυτό σου.... το γυμναστήριο σου... την διατροφή σου (μήπως θες να χάσεις βάρος κι έχεις κόψει εντελώς τους υδατάνθρακες και τη ζάχαρη που είναι πηγή ενέργειας?)
Μέχρι και η δυσκοιλιότητα μπορεί να προκαλέσει "κατάθλιψη" και το λέω πολύ σοβαρά...

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

H Sunrise έγραψε στις 18:47, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Μέχρι και η δυσκοιλιότητα μπορεί να προκαλέσει "κατάθλιψη" και το λέω πολύ σοβαρά...
έλαααα μου?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:52, 05-05-07:

Ναι καλέ!! Κι εγώ το έχω παρατηρήσει...

Όχι, δεν έχω κόψει υδατάνθρακες... ούτε κάνω δίαιτα, ούτε θέλω να κάνω δίαιτα, κι ας έχω πάρει πάλι.
Απλά, απορώ... ενώ είμαι καλύτερα, γιατί δε θέλω να βγω να γνωρίσω κόσμο; Γιατί δε θέλω να πάω γυμναστήριο;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:54, 05-05-07:

ω ναι!
όχι βέβαια κατάθλιψη σε βαθμό που να χρειαστεί κάποιος γιατρό και αγωγή... αλλά ναι, να σου δημιουργεί ένα αίσθημα δυσφορίας, στεναχώριας, να μην ξέρεις τι σου φταίει ....
όταν ο ανθρώπινος οργανισμός κάπου μπλοκάρει και δεν λειτουργεί σωστά, μπορεί πολλές φορές να δώσει λανθάνοντα σήματα.... σε διάφορες κατευθύνσεις!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:55, 05-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ναι καλέ!! Κι εγώ το έχω παρατηρήσει...

Όχι, δεν έχω κόψει υδατάνθρακες... ούτε κάνω δίαιτα, ούτε θέλω να κάνω δίαιτα, κι ας έχω πάρει πάλι.
Απλά, απορώ... ενώ είμαι καλύτερα, γιατί δε θέλω να βγω να γνωρίσω κόσμο; Γιατί δε θέλω να πάω γυμναστήριο;

Γιατί κάποιες φορές θέλουμε ένα pause στη ζωή μας κι απλά να μείνουμε εμείς κι ο εαυτός μας ώστε να κάνουμε συγκεντρωτικές διεργασίες.
Αν κρατήσει πάνω από 15-20 μέρες, τότε θα είναι κάτι που θα πρέπει να κοιτάξεις περισσότερο

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:04, 05-05-07:

Να κάνω pause από τη δουλειά... τέλη Ιουλίου πια. Προς το παρόν μόνο κάτι τετραήμερα...
Να κάνω pause από τη σχέση... χμ...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:36, 05-05-07:

Το θέμα είναι από τι εσύ νιώθεις την ανάγκη να κάνεις επειγόντως pause...
Τι σε πιέζει τόσο πολύ.....

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 19:48, 05-05-07:

Γίδι για μένα το pause πρέπει να είναι όχι στην δουλειά ή την σχέση, αλλά στα μικρά που σκέφτεσαι να κάνεις και λες "Πού να τρέχω"! Είτε αυτό είναι το Kung fu, είτε είναι βόλτα, είτε οτιδήποτε σε κάνει να πιέζεσαι! Μερικές φορές χρειάζεται να μιζεριάσουμε. Αν βέβαια αυτό συνεχιστεί καλό είναι να κάνεις κάτι. Και μπορείς πολλά να κάνεις.

Υπάρχει κάτι εύκολα πραγματοποιήσημο που αν το έκανες ξέρεις πως θα χαιρόσουν πολύ;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:07, 05-05-07:

Αχ δεν ξέρω...
δεν ξέρω καν αν είναι τόσο άσχημη η κατάστασή μου, νομίζω ότι τα δύσκολα έχουν περάσει...

Απλά ήμουν πάντα το άτομο του ψυχαναγκασμού...
Πχ έπαθα κρίση πανικού στο kung fu όταν ήμουν καινούρια και ντράπηκα... όχι ρε, θα μείνω, θα δείξω ότι δεν είμαι μαμόθρεφτο. και πριν φύγω ήμουν από τις καλύτερες.
Πχ έπαθα διάσειση από το ξύλο που έφαγα από μία βλάμμενη στον πρώτο μου αγώνα semi contact... όχι ρε, θα γίνω καλή και θα την πετύχω και θα την νικήσω. Κι έγινε, πήρα το πρώτο μου χρυσό.
Πχ και με τη σχολή, όχι ρε, εγώ θα πάω σε αυτόν, τον "κακό" και δύσκολο καθηγητή και θα κάνω μόνη μου εργασία και θα πάει και καλά...
Θα μάθω γερμανικά, κι ας πνίγομαι... και να: πήρα το grundstufe στον 4ο μήνα πάνω και το mittelstufe πάνω στο 10μηνο!

Κι όμως, δεν έχω πια αυτή τη μαχητικότητα. Τον τσαμπουκά.
Και ενώ είμαι πολύ καλύτερα από πέρσι, λέω...
υποβόσκει κάτι εδώ, μέσα μου;
Ή μου λείπει η πρόκληση;

Κι αν κάποιο βράδυ δε με παίρνει ο ύπνος, δεν έχω κάτι καλό να σκέφτομαι και να ανυπομονώ για αυτό... να λέω, αχ ρε παιδί μου, αυτό θα κάνω τότε και θα 'ναι ωραία... και να ξανααποκοιμιέμαι σε ωραίες σκέψεις...
..άρα κάνω κάτι λάθος ή είμαι στο λάθος μέρος;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:23, 05-05-07:

Πάντως, ασχέτως με τη φάση που είσαι τώρα μικρό μου Γιδάκι μου συμβαίνει πολλές φορές να λέω "ώχου μωρέ, που να τρέχω τώρα με την παρέα για καφέ/σινεμά/ποτάκι, που να ντύνομαι, που να βγαίνω" και τελικά όταν πιέσω τον εαυτό μου και το κάνω νιώθω πολύ καλά και σκέφτομαι: "Είδες που δεν ήθελες να έρθεις, τι καλά νιώθεις τελικά"
Δεν ξέρω αν είσαι σε αυτού του είδους τη φάση, πάντως εμένα με έχει βοηθήσει αυτή η πίεση κατά καιρούς.

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 20:24, 05-05-07:

Ματάκια μου γιατί ταλαιπωρείσαι? Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου? Το ΞΕΡΕΙΣ ότι ΕΣΥ το κάνεις αυτό στον εαυτό σου? Γιατί? Τι σε χαλάει? Στο έχω ξαναγράψει κάπου.. ΨΑΞΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙΣ.. και ακόμα και αν δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτό.. ξέρεις κάτι? Ζήσε ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ! Απόλαυσε! Άρχισε να ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ την καθημερινότητά σου, οτιδήποτε και αν κάνεις και από εκεί θα δεις ότι σιγά σιγά όλη μα όλη η αρνητική ενέργεια θα σου φύγει από εκεί που δεν το περιμένεις! Πρέπει να το ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΟΜΩΣ!!Αν εγώ σήμερα κλειστώ σε ένα σπίτι στους τέσσερις τοίχους και δεν κάνω τίποτα ένα είναι το μόνο σίγουρο ότι ΘΑ ΠΑΘΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ. Δεν το κάνω όμως! Δεν το επιτρέπω στον εαυτό μου! Ανεβαίνω με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ! Ανεβαίνω με τον καφέ μου που θα φτιάξω το πρωί και το τσιγαράκι μου, με το να βάζω τέρμα τη μουσική, με το να χτυπιέμαι στο γυμναστήριο, με το να φοράω ότι μα ότι θέλω και να βλέπω τους άνδρες γύρω μου να λιγουρεύονται και να γελάω, με το να κουτσομπολεύω με τις φίλες μου, με το να έρχεται η αδερφούλα μου σπίτι και να καθόμαστε όλοι μαζί, με το να χτυπιέμαι στους κοιλιακούς (και κοιλιακούς να μην βλέπω, αλλά τέλος πάντων), με το να διαβάζω παλιά ημερολόγια και να θυμάμαι τις βλακείες που έχω κάνει, με ... με... μην σε κουράζω!!! Θέλω να καταλήξω ότι όλοι μας μπορούμε να ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ την ψυχική μας κατάσταση, το πόσο καλά ή άσχημα θα νιώσουμε.. ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! Θα στο πω αλλιώς! Γράψτα!! Γράψε σε ένα χαρτί τα θετικά και τα αρνητικά, ίσως το έχεις ξανακούσει, αλλά γράψε αυτά που αισθάνεσαι θετικά στη ζωή σου αυτή τη χρονική στιγμή και αυτά που αισθάνεσαι αρνητικά! Τα αρνητικά, απλά αντιμετώπισέ τα! Ποια αλλάζουν? Ποια όχι? Γιατί? Μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτά? Ναι, ναι ξέρω ότι στη θεωρία φαντάζουν όλα εύκολα.. αλλά καλό μου στα λέει ένας άνθρωπος που έχει περάσει ΠΟΛΛΑ ζόρια στη ζωή του... και πίστεψέ με,... πολλοί αναρωτιούνται.. μα είναι δυνατόν?? Ναι είναι!! Γιατί για ΚΑΝΕΝΑΝ και για ΤΙΠΟΤΑ εκτός από την οικογένειά μου δεν θα χαλάσω την ψυχική μου υγεία και ισορροπία!!!!!Σκάσε μου ένα χαμογελάκι τώρα...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:35, 05-05-07:

Να πω κάτι επειδή φοβάμαι μήπως παρεξηγηθώ. Όταν λέω κάτσε σπίτι σου και μιζέριασε, δεν εννοώ να το κάνεις σύστημα. Αλλά όταν είμαστε σε φάση τέτοια, μερικές φορές βοηθάει. Εμένα τουλάχιστον: θα κάτσω και θα σκεφτώ, θα κάνω πράγματα που με ευχαριστούν όπως κούρα ομορφιάς και διάβασμα γυναικείων περιοδικών, θα μπουχτίσω και σε μερικές μέρες το μόνο που θα θέλω θα είναι ΕΞΩ και ΔΡΑΣΗ. Αλλά και η μιζέρια συναίσθημα είναι, κι από το να το αφήνουμε "κρυμμένο" και να το αγνοούμε, καλό είναι να το βιώνουμε. Αλλά όχι να το κάνουμε σύστημα!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:48, 05-05-07:

Bρε Γιδάκο, αυτό που εσύ το ονομάζεις ψυχαναγκασμό, εγώ το λέω δύναμη και πολύ καλά κάνεις που λειτουργείς έτσι.
Ομως δεν έχει νόημα να το κάνεις για κάτι που δεν είναι και τόσο σημαντικό.
Μπορείς να το κάνεις στη δουλειά σου, αλλά στο κουνγκ φου δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνεις. Εκτός πια κι αν αυτό είναι το χόμπι της ζωής σου. Αλλά ένα χόμπι το κάνουμε για να περνάμε όμορφα και να μας διασκεδάζει, όχι για να μας καταπιέζει.
Τέλος, ξέρεις πια ειναι η γνώμη μου για τις σχέσεις και οτι δεν πιστεύω σε αυτά κλπ, κλπ, κλπ.......
Ομως από όσα μπορώ να καταλάβω διαβάζοντας τα γραπτά σου, δεν πιστεύω οτι έχει καμία σχέση ο μπιχλιμπιχτιμπιχτ με όλα αυτά.

Υποβρύχιο, αυτό που περιγράφεις, δεν το θεωρώ καθόλου μιζέρια, ίσα ίσα που χρειάζεται μια στο τόσο ένα τέτοιο διάλειμα.....

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:18, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Εγώ γιατί παθαίνω το αντίθετο;

Οκ, κι εγώ περνάω από τέτοιες φάσεις. Που βαριέμαι που ζω, ότι είμαι ρεμάλι, ότι όλα πάνε χάλια, ότι δεν θέλω να δω κόσμο, ότι τα άλλα παιδάκια δεν με παίζουν...

Αλλά περνάει γρήγορα. Χάρη στους καλούς μου φίλους.

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 02:28, 06-05-07:

Γιδακι διαβαζοντας το τελευταιο μηνυμα σου σκεφτηκα οτι συνηθως οταν εχουμε μια μεγαλη προκληση στη ζωη μας, κατι που μας απασχολει πολυ και μας πιεζει, αυτο δεν μας αφηνει ενεργεια και περιθωρια να αναλωθουμε σε αρνητικες σκεψεις, να νιωσουμε κενο και αισθημα ματαιοτητας. Και ενω εκεινη την περιοδο αναμενουμε με αγωνια τον καιρο που ολα θα φτιαξουν, οταν αυτος ερχεται και ολα ειναι καλα, τη θεση των προηγουμενων συναισθηματων ερχεται να την παρει μια ανια, ενα ανικανοποιητο, ενα "και τωρα τι?". Οπως στις εξεταστικες ενα πραγμα που οταν εχεις να διαβασεις συγχτιριζεις την ωρα και τη στιγμη και ονειρευεσαι τον καιρο που θα μπορεις να κανεις ο,τι θες. Αλλα οταν αυτος ο καιρος ερχεται και περασει η πρωτη χαρα, αρχιζεις και βαριεσαι και γκρινιαζεις που δεν εχεις να κανεις τιποτα. Ο ανθρωπος ειναι ανησυχο ον, αναζητα τις προκλησεις και τις αλλαγες, η αδρανεια σκοτωνει.

Γι'αυτο αν νομιζεις πως η ζωη σου ειναι πολυ τακτοποιημενη, ανακατωσε την λιγο Δεν ξερω τι ακριβως να κανεις, προσπαθησε να βρεις κατι καινουριο που να σε τσιτωσει λιγο. Και για να σε βοηθησω λιγο, σου λεω πως στοιχηματιζω οτι δεν μπορεις να μαθεις κιθαρα με τιποτα. Ειμαι σιγουρη γι'αυτο, δεν το 'χεις ρε παιδι μου. Τωρα εσυ δεν θες να πας να μαθεις κιθαρα για να μου αποδειξεις οτι ειμαι λαθος? ε? ε? ε?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 03:44, 06-05-07:

Χεχε, γεια σου ρε Μαρίλυ...

Ναι, φροντίζω να απολαμβάνω τις "κλεισούρες" μου, το ότι πάω μερικές φορές στο σταθμό απλά για να πάρω ένα ελεεινό περιοδικό, σοκολατάκια, ένα bretzel και μετά απλά γεμίζω τη μπανιέρα και χαλλλαρώωωωνω...

Απλά, αυτό, μου λείπει το μπούγιο, η ανακατωσούρα...
Ακόμα και κάποια πράγματα της ανοργανωσιάς στην Ελλάδα, το τρέξιμο...

Αλλά όταν έρχεται η ώρα που θα φύγω από το γραφέιο, κι ενώ έχω πριν πει "α οκ, τώρα θα πάω άρων-άρων σπίτι να πάρω την τσάντα του γυμναστηρίου, θα πλακωθώ στο ξύλο, θα κάνω γρήγορο ντουσάκι και μετά σπίτι του, να δούμε κανένα csi..." ε, τελικά με το που μπαίνω σπίτι να πάρω την τσάντα... μένω εκεί!

Βρε λες να θέλω κιθάρα;

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 03:54, 06-05-07:

Εχεις καιρο που αρχισες δουλεια; Φευγεις αργα; Κανεις ωρα να πηγαινοερθεις;
Σ'εμενα αυτο συνεβη τον πρωτο καιρο της δουλειας(μεχρι και τωρα δεν εχω βρει πληρως τους ρυθμους μου)..γυρνουσα σπιτι αργα και δεν ειχα διαθεση φυσικα για να βγω.. Η καθημερινοτητα ηταν απλα ενα ξυπνημα-δουλεια-υπνος.. Τωρα που συνηθισα λιγο φροντιζω να μη γυρισω σπιτι και να βγαινω κατευθειαν για να γλιτωσω το σταδιο της ατελειωτης βαρεμαρας και του "που να ξαναντυνομαι τωρα για να φυγω, δουλευω κι αυριο..". η οταν γυριζω σπιτι, πλακωνομαι στις δουλειες και στις εργασιες εκτος δουλειας, ωστε να κανω κατι "δημιουργικο" και να μη νιωσω αυτη τη σαπιλα του να βλεπω 3 ωρες τιβι. Πιεσε τον εαυτο σου να αρχισεις τις δραστηριοτητες που εκανες, στην αρχη ειναι η βαρεμαρα μεχρι να μπεις στη ρουτινα του "εχω στις 7 γυμναστηριο"!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 04:03, 06-05-07:

Νι, αυτό έχει βοηθήσει, όποτε το έχω κάνει...

Όντως, η πρώτη περίοδος είναι ένα σοκ, δεν άντεχα να κάνω τίποτα!!

Δουλεύω εδώ και 3 μήνες...
...και είμαι στο γραφείο από τις 8.30 μέχρι τις 6 συνήθως... αλλά πολλές φορές πάει 6.30. Με διάλειμμα ανάμεσα.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 04:09, 06-05-07:

(10ωρα και επισημως?!!..τουλαχιστον φανταζομαι σας πληρωνουν και για 10ωρα! τελος παρενθεσης ταλαιπωρης!)..

Εγω λεω δοκιμαστικα να το κανεις αυτο για μια βδομαδα εστω..κουρασμενη ξεκουρασμενη, φροντισε να κοιμασαι καλα για να χεις κουραγια τη μερα..και στις 6,30 που τελειωνεις εχεις πολλες ωρες μπροστα σου που μπορεις να αξιοποιησεις οπως θες, ειναι κριμα να πηγαινουν χαμενες! Αντε, δραση

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 04:38, 06-05-07:

Πρέπει να δουλεύω 8.5 ώρες, αλλά το διάλειμμα πάει άλλη μία ώρα συνήθως, και πολλές φορές κάνω υπερωρίες...

Νι, για να δούμε...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:57, 06-05-07:

Κιθάρα; τι κιθάρα;
Πες μου που είσαι να πάρω και τους άλλους και να έρθουμε.....

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

H Μάριλυ έγραψε στις 20:02, 06-05-07:

Ασε το κουνγκ φου και πιασε την κιθαρα λεμε

Παντως αυτο που λεει η corpse bride μου φαινεται πολυ σωστο και δεν το ειχα σκεφτει. Μαλλον η δουλεια δεν σου αφηνει πολυ ενεργεια. Και λογικο ειναι αν γυρνας στο σπιτι το νωριτερο στις 7 το μονο που θα θες να κανεις να ειναι να λιωσεις στον καναπε. ΟΜΩΣ επειδη αυτο σε ριχνει προσπαθησε καποιες μερες να καθεσαι και να λιωνεις και καποιες αλλες πιεσου λιγο να πηγαινεις κουνγκ φου και να βγαινεις.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 20:24, 06-05-07:

Βρε ποια κιθαρα?
Εγω κιθαρα διδασκω και μολις τελειωσω τη δουλεια ειμαι τελειως πτωμα...

Ουτε την πιο ηλιθια εκπομπη δε μπορω να δω απο τη ζαλουρα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:43, 06-05-07:

Δεν ξέρω, λέτε είναι λογικό, να με καταπονεί, το να γυρνάω 6.30-7 σπίτι; Γιατί οκ, αν έχω το περιθώριο να ξελαμπικάρω λίγο, μετά κάπως μαζεύω ενέργεια για κάτι ακόμα... Αλλά αν έχω μόνο μία ώρα και μετά πρέπει να πάω να δείρω κόσμο... ε, δεν...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:46, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Δεν ξέρω, λέτε είναι λογικό, να με καταπονεί, το να γυρνάω 6.30-7 σπίτι; Γιατί οκ, αν έχω το περιθώριο να ξελαμπικάρω λίγο, μετά κάπως μαζεύω ενέργεια για κάτι ακόμα... Αλλά αν έχω μόνο μία ώρα και μετά πρέπει να πάω να δείρω κόσμο... ε, δεν...
Aυτά τα πρέπει είναι που δεν καταλαβαίνω.....
Γιατί πρέπει δηλαδή.......;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    BLUE SEA

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους