Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,817 εγγεγραμμένα μέλη και 3,055,339 μηνύματα σε 93,264 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 345 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Όταν η κατάθλιψη παραφυλά

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:52, 06-05-07:

Πρέπει γιατί απλά εκείνη την ώρα έχει προπόνηση! Και έχω πληρώσει 400 ευρά και αν δεν πάω "χάνω" τα λεφτά μου και θα ξαναπάω σε 3-4 μερες... αν πάω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:53, 06-05-07:

Μην πας καθόλου, αν είναι να σε χαλάει κόφτο ρε συ.......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:59, 06-05-07:

Μα αυτή είναι η πλάκα, άπαξ και πάω, νιώθω καλά κια χαίρομαι...
Απλά δεν είναι σαν αυτό που είχα στην Ελλάδα. Και δεν μπορεί να είναι.
Και πολλές φορές είμαι απλά ΠΟΛΥ κουρασμένη και δε λέει να πάω και να βγαίνω στη μέση, για να πάρω ανάσα...
Άσε που μετά πάω σπίτι του ιχλίμπεντιχ, είναι λίγο κάπως: βιαστικά ντουσάκι στο gym, πριν κλείσουν, τρέξιμο σπίτι του...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:14, 06-05-07:

Σταματα το λιγο και βγαλε το "πρεπει" απ'το μυαλο σου..Ξεκινα το οταν θα χεις την ορεξη και το κουραγιο να το κανεις..Αν σ'ευχαριστει σ'αυτη τη φαση να πηγαινεις στο σπιτι του φιλου σου και να λιωνετε, γιατι να πρεπει να πιεστεις για κατι που υποτιθεται κανεις επειδη θες;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:58, 06-05-07:

Ναι, πέρσι το έκανα αυτό... Είχα γραφτεί με το που έφτασα στην πόλη σε μία σχολή... αλλά δεν μπορούσα να πηγαίνω. Ήταν μισή ώρα μακριά, δεν καταλάβαινα τι μου έλεγαν και τι έλεγαν μεταξύ τους, δυσκολευόμουν να κινούμαι λόγω της απότομης αύξησης βάρους, και ψυχολογικά... το έκανα πιο πολύ γιατί... έκανα και στην Ελλάδα... αλλά τελικά μου έβγαινε ένα "ε, να σου", προς τον πρώην και έκοψα.

Απλά μου φαίνεται περίεργο, νόμζα ότι μ' άρεσε.

Underwater μου, σου χρωστάω πμ!

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 22:54, 17-06-07:

Τι να πρωτοπει κανεις γι αυτο το θεμα....? ΔΕΝ εχω απλα περασει καταθλιψη ΑΛΛΑ περναω ακομα! Μεσα απ'την καρδια μου το λεω αυτο, δεν θα το ευχομουν ΟΥΤΕ στον "εχθρο μου." Δεν περασα απλα μια φαση για λιγο κ μετα συνηλθα,ειναι κατι που αλλες φορες με ριχνει στο κρεββατι για μερες ολοκληρες, μετα νοιωθω καλυτερα ,αργοτερα παλι τα ιδια....Δεν ειναι δυνατον να περιγραψω ολα αυτα που νοιωθω βεβαια,απλα μια μικρη αναφορα θελω να κανω προς το παρον!!! Περναω καταθλιπτικα "επεισοδια" κι εχω απιστευτες ψυχολογικες διακυμανσεις. Ο ιατρικος ορος,αν δεν κανω λαθος,ειναι "γενικευμενη ανγχωδεις διαταραχη." 12 ολοκληρα χρονια το παλευω,το παλευω,το παλευω" κι ομως ειμαι ακομα εδω...κι αυτο το καλοκαιρι..." Δεν θα ειμουν βεβαια,αν δεν ειχα εγκαιρως ζητησει την βοηθεια ενος ειδικου και φυσικα εννοω ψυχιατρου (οπως κι αν ακουγεται αυτο σε καποιους που δεν γνωριζουν ΧΩΡΙΣ να θελω σε καμμια περιπτωση να προσβαλλω-μειωσω-υποβιβασω κανεναν σχετικο 'η ασχετο με το θεμα,ψυχολογο,συμβουλο 'η οπως αλλιως λεγεται! ) Αν με ρωτησεις: "Παιρνεις χαπια?" θα σου πω ΝΑΙ,δεν γινεται χωρις αυτα! Ειναι θεραπεια.Φαντασου να ψηνεσαι στον πυρετο κ να μην παιρνεις φαρμακο...!!! ΝΑΙ εχω κανει αποπειρα αυτοκτονιας και ντρεπομαι γι αυτο,αλλα ομως δεν μπορω να τ'αλλαξω, ΝΑΙ περναει απ'το μυαλο μου πολλες φορες ,ακομα!!! Ο Χ Ι δεν θα το ξανακανω !!! Τιποτε απ'οσα μας συμβαινουν δεν ειναι τυχαια! Ολοι,λιγο-πολυ εχουμε κανει ενα σεναριο για την ζωη μας! Ο doctor λεει οτι και η ευτυχια αλλα και η δυστυχια δεν "μπαινουν μεσα μας αλλα βγαινουν ΑΠΟ μεσα μας." Τι θεωρει ευτυχια και τι δυστυχια ο καθενας μας, ειναι ενα αλλο τεραστιο θεμα προς συζητηση. Καποτε ειμουν δυστυχισμενη πραγματικα επειδη ειχα καποια κιλα παραπανω...!!! Εχασα στιγμες απ'την ζωη μου που δεν γυριζουν πισω πια (εκδρομες-θαλασσα-παρτυ-διασκεδαση-ερωτα-ανεμελια...κι αλλα πολλα! ) ΓΙΑΤΙ??? Γιατι τα οπισθια μου ηταν μεγαλυτερα του κανονικου ( αληθεια ποιος οριζει το κανονικο? ) , γιατι ειχα κοιλια....με καταλαβαινετε φανταζομαι! Πριν απο 15 ημερες ομως επρεπε να κανω κατι που ποτε δεν το φανταζομουν !!!!!!!!!!! Επρεπε να κανουμε εκταφη της μαμας μου,η οποια εφυγε απο κοντα μας πριν απο 9 χρονια,σε ηλικια 55 χρονων απο καρκινο μεσα σε 10 μολις μηνες! Ετσι λοιπον, μαζι με την θεια μου(αδελφη της) βρεθηκα να πλενω τα οστα της ,να μαζευω τα μικοτερα μελη της για να μην χαθουν,να βγαζω τα δοντια που δεν ηταν δικα της....κι ας μην πω 'αλλα καλυτερα! Οση ωρα κρατησε αυτη η διαδικασια σκεφτομουν: "Καλααα....συνηδητοποιεις τι κανεις αυτη την στιγμη? Τι κρατας μεσα στα χερια σου? Τι πλενεις απ'τις λασπες? " Οταν γυρισα σπιτι μου,τα παιδια μου ετρεξαν στην αγκαλια μου γιατι τους ειχα λειψει......Κι αυτη, ειναι η ευτυχια που βγαινει απο μεσα μας!!!

ΥΓ. Ζητω ειλικρινα συγγνωμη αν βγηκα απ'το θεμα,εαν αυτα που εγραψα ηταν λιγο μακαβρια,αν χαλασα την διαθεση καποιων,αν ειπα πολλα τελικα και δεν εκανα απλα μιαν αναφορα! Ηταν ενας χειμμαρος ομως που δεν μπορουσε να σταματησει....αλλα αναγκαζεται να το κανει λογω ανωτερας βιας!

"Ολα οσα μας αγγιξαν και μας επλασαν...ειναι ακομα μαζι μας"

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:26, 18-06-07:

Βασικά περνούσα παλιά πολλές φορές άλλα γνώριζα ακρίβώς τον λόγο,ήξερα γιατί μου συνέβενε αυτό, πενούσα μέρες χωρίς τροφή και νερό στο ελάχιστο, έτυχα φορά να χάσω και 7 κιλα απο αυτό, πιστέυω ότι η κατάθληψη είναι κάτι που μπορεί να σε ρέψει, να σε λιώσει άλλα απο την άλλη σου δίνει περισσότερη δύναμη όταν βγείς απο αυτήν

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:58, 18-06-07:

@PYLH Δεν ξέρω τι να πω... Μπράβο σου για την ευθύτητα με την οποία μιλάς και με το σθένος με το οποίο αντιμετωπίζεις την ζωή, παρόλα τα σκαμπανεβάσματα!

Πραγματικά με άγγιξες με το κείμενό σου!

Παράθεση

*marouli* (Μαρία με τα κιτρινα!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *marouli*
H Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H *marouli* έγραψε στις 13:59, 18-06-07:

+1 απο μένα για σένα PYLH!Με αγγιξε απιστευτα το ποστ σου..Μπράβο σου!

Τώρα όσο αφορά στη κατάθλιψη,δεν ξέρω αν είναι ακριβως κατάθλιψη αυτό που περνάω σε ορισμένες φάσεις της ζωής μου..Παντως αρκετες φορες έχω νιώσει απογοητευμένη,οτι δεν υπάρχει τίποτα που να δίνει νόημα στη ζωή μου,ότι δεν είμαι καλή σε τίποτα κτλ..Δεν ξέρω αν ήταν και είναι αυτό που λένε "εφηβεία",εγω πάντως ενιωθα και νιώθω έτσι αρκετές φορες..Μετά είμαι πάλι καλά και μετά ξανα τα ίδια και μετά πάλι καλά και μετα τα ίδια κτλ κτλ κτλ...

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 18:07, 18-06-07:

Φαίνεται και από τις απαντήσεις ότι οι περισσότεροι κάποια στιγμή αντιμετωπίζουν πρόβλημα κατάθλιψης. Πότε πρέπει να ζητήσει κανείς βοήθεια από ειδικό? Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί έναν ο οποίος έχει σοβαρό πρόβλημα από έναν άλλο?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:10, 18-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Φαίνεται και από τις απαντήσεις ότι οι περισσότεροι κάποια στιγμή αντιμετωπίζουν πρόβλημα κατάθλιψης. Πότε πρέπει να ζητήσει κανείς βοήθεια από ειδικό? Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί έναν ο οποίος έχει σοβαρό πρόβλημα από έναν άλλο?
η διάρκεια ίσως... οι γύρω συνθήκες καταστάσεις (απώλεια προσώπων κλπ) και σίγουρα το πως νιώθει το ίδιο το άτομο...
δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνάμεις αντοχές αντιστάσεις στα προβλήματα που τους τσακίζουν

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 18:45, 18-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Το βασικότερο σύμπτωμα για οποιαδήποτε συμπεριφορά το οποίο διαφοροποιεί την "φυσιολογική" από την "αποκλίνουσα" είναι η δυσλειτουργικότητα. Δηλαδή κατά πόσο το άτομο δυσκολεύεται να αντεπεξέλθει στις ανάγκες/επιθυμίες της καθημερινότητάς του (αυτοσυντήριση, δουλειά, ερωτική ζωή κ.α.).

Βασικά, εντελώς ενημερωτικά τα 3 βασικά "συμπτώματα" για οποιαδήποτε συμπεριφορά που χρήζει βοήθειας (άμεσης ή έμμεσης) είναι:
1. Ψυχολογική δυσλειτουργία (αυτό που είπα πιο πάνω) - το βασικότερο
2. Έκδηλη ενόχληση του ατόμου (ή του περιβάλλοντός του σε περίπτωση που το άτομο δεν έχει συναίσθηση του τι του συμβαίνει)
3. Οι αντιδράσεις του ατόμου δεν είναι αναμενόμενες για την κουλτούρα από την οποία προέρχεται (στην περίπτωση της κατάθλιψης άλλες κουλτούρες είναι πιο "έξω καρδιά" και άλλες πιο "μουντές")

(sorry αν μερικές φορές απαντάω σαν σπασικλάκι, δεν το κάνω επίτηδες! )

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:35, 18-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS

(sorry αν μερικές φορές απαντάω σαν σπασικλάκι, δεν το κάνω επίτηδες! )
Μοναχέ δεν ξέρω, εμένα μου αρέσει όταν σε πιάνει το σπασικλέ σου. Δίνεις πολύ κατατοπιστικές πληροφορίες. Και κάνεις την επανάληψή σου κι εσύ βρε αδερφέ!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 19:45, 18-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Μοναχέ δεν ξέρω, εμένα μου αρέσει όταν σε πιάνει το σπασικλέ σου. Δίνεις πολύ κατατοπιστικές πληροφορίες. Και κάνεις την επανάληψή σου κι εσύ βρε αδερφέ!
Γιούχου! Λέγε τέτοια! Λέγε τέτοια! Χαίρομαι που δεν καταντώ κουραστικός

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 02:48, 19-06-07:

@ΜοnaXos - @Marouli

" Καθως οι ανθρωποι μοιραζονται τις ιστοριες τους με τους αλλους,δινουν ονομα κ σχημα στα νοηματα της μοναδικης εμπειριας ζωης τους."
John Harvey

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 14:37, 15-07-07:

Το βασικότερο σύμπτωμα για οποιαδήποτε συμπεριφορά το οποίο διαφοροποιεί την "φυσιολογική" από την "αποκλίνουσα" είναι η δυσλειτουργικότητα. Δηλαδή κατά πόσο το άτομο δυσκολεύεται να αντεπεξέλθει στις ανάγκες/επιθυμίες της καθημερινότητάς του (αυτοσυντήριση, δουλειά, ερωτική ζωή κ.α.).
Ο ψυχολόγος μπορεί σαφώς να αντιμετωπίσει διάφορες ψυχικές ασθένειες. Αν δει όμως κάποιος τις υπηρεσίες τις οποίες αναφέρουν ότι προσφέρουν πολλοί ψυχολόγοι, θα δει ανάμεσα στα άλλα και τη συμβουλευτική σε θέματα σχέσεων, θέματα αυτογνωσίας , τη δημιουργία θεραπευτικών ομάδων και άλλα πολλά.
Στην πράξη πόσο διαδεδομένος και αποδεκτός είναι ωστόσο αυτός ο συμβουλευτικός ρόλος του ψυχολόγου?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη princess : 15-07-07 στις 14:43.
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:21, 16-07-07:

με έπιασε κατάθλιψη τον αυγουστο του 2004
συγκεκριμένα με έπιανε μόνο όταν ήμουν στο σπίτι

οι γονείς μου είχαν πάει διακοπές και ήμουν μόνο.

ευτυχώς εκείνη την περιοδο ήμουν εθελόντρια και δούλευα κάθε μέρα 8 ώρες.
μπορώ να πώ πως ήταν οι πιο ευτυχισμένες ώρες εκείνης της περιόδου, γιαυτό και πολλές φορές καθόμουν στο κλειστό του μπάσκετ πάνω από 8 ώρες και δουλευα

ήταν τέλεια, παρόλη την κούραση

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 13:22, 16-07-07:

Εμένα δεν με πιάνει κατάθλιψη, μόνο μια διαρκής μελαγχολία. Έχω να το νιώσω από την εποχή που μου άρεσε η Ζανίν και έτρωγα τη μί χυλόπιτα πίσω από την άλλη. Και τότε η λύση ήταν ένα ποτήρι ρούμι, μουσική και βλέμμα στο κενό

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:25, 16-07-07:

Μιλάμε όλοι για παθολογική κατάθλιψη; Γιατί άλλο να σε παίρνει από κάτω για κάποιο λόγο, κι άλλο να είσαι φαινομενικά καλά, αλλά να έχεις μία ψυχική αδυναμία, να μη σου αρέσει τίποτα, να μη θέλεις τίποτα, να μην περιμένεις τίποτα.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:33, 16-07-07:

α δεν ξέρω, εγώ απλά ανέφερα πότε ένιωσα κατάθλιψη

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

H PYLH έγραψε στις 23:26, 17-07-07:

Ευτυχώς @Zanin μου,γιατί αυτό πού ένοιωθες δεν ήταν κατάθλιψη. Πίστεψέ με...,άν πέρναγες κάποιο καταθλιπτικό επεισόδιο δεν θα μπορούσες,καν να πας στην δουλειά!
Ίσως αισθανόσουν μοναξιά χωρίς τους δικούς σου,ίσως κάποιες στιγμές να ήσουν μελαγχολική,όμως άλλο πράγμα η κατάθλιψη,κι εύχομαι ποτέ να "μην σού χτυπήσει την πόρτα" ...ποτέ και σε κανέναν...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 11:52, 18-07-07:

Βασικά εγώ δεν τον εκλαμβάνω έτσι τον ορισμό του εγωιστή.
Για μένα εγωιστής είναι αυτός που βάζει σε πρώτη προταιρεότητα τα δικά το θέλω και ύστερα όλων των άλλων. Αυτό όμως δεν είναι αδιαφορία προς τους γύρω σου. Θα τήν έλεγα ισορροπία με μια ελαφριά κλίση προς τα σένα.
Συμφωνοι, αλλα αν αρχισει ο καθενας να εκλαμβανει τις λεξεις οπως θελει, τοτε δεν εχει νοημα να εχουμε μια γλωσσα με λεξεις που εχουν συγκεκριμενο νοημα στο οποιο εχουμε συμφωνησει ολοι, προκειμενου να συννενοουμαστε.

Απο λεξικο λοιπον :
εγωιστής : αυτός που αγα πά υπέρμετρα και αποκλειστικά τον εαυτό του, και γι΄ αυτό αδιαφορεί και περιφρονεί τους άλλους·
-----------

Μέχρι και η δυσκοιλιότητα μπορεί να προκαλέσει "κατάθλιψη" και το λέω πολύ σοβαρά...
Συχνοτερα, κατι που μας στενοχωρει μπορει να επηρεασει το πεπτικο.

Γενικα παντως ολοι μιλατε για μελαγχολια και στεναχωρια ή για πενθος. Αν ειχατε καταθλιψη πιθανοτατα ουτε στο ιντερνετ θα μπαινατε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 13:41, 18-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από PYLH
Ευτυχώς @Zanin μου,γιατί αυτό πού ένοιωθες δεν ήταν κατάθλιψη. Πίστεψέ με...,άν πέρναγες κάποιο καταθλιπτικό επεισόδιο δεν θα μπορούσες,καν να πας στην δουλειά!
Ίσως αισθανόσουν μοναξιά χωρίς τους δικούς σου,ίσως κάποιες στιγμές να ήσουν μελαγχολική,όμως άλλο πράγμα η κατάθλιψη,κι εύχομαι ποτέ να "μην σού χτυπήσει την πόρτα" ...ποτέ και σε κανέναν...
ναι έχεις δίκιο.... μοναξιά ένιωθα, απλά δεν το σκέφτηκα σωστά και για αυτό δεν το έγραψα και σωστά

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 13:43, 18-07-07:

[quote=zanin;297220]α δεν ξέρω, εγώ απλά ανέφερα πότε ένιωσα κατάθλιψη.... μάλλον μοναξιά και μελαγχολία*

υχαριστώ πυλη[/quote]

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:13, 18-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από PYLH
Διαβάζοντας και το προηγούμενο post σου, θέλω να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για το κουράγιο και τη δύναμή σου.
Έχω περάσει από τον γολγοθά που περιγράφεις και έχω ευχηθεί και εγώ να μην τύχει τέτοιο πράγμα ούτε στον εχθρό μου. Επί σχεδόν τρία χρόνια ακολουθούσα θεραπεία με χάπια για να μπορέσω να καταπολεμήσω την αγοράφοβία μου, η οποία (αν δεν κάνω λάθος) είναι μορφή κατάθλιψης.
Θυμάμαι ότι υπήρχαν μέρες που δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι, κάποιες άλλες φορές και κατά τη διάρκεια κρίσεων πανικού ένιωθα ότι δεν υπάρχει οξυγόνο να αναπνεύσω πουθενά και έψαχνα απεγνωσμένα λίγο αέρα να μου φυσήξει το πρόσωπο, δεν μπορούσα να φάω τίποτα, είχα τάση για εμετό όχι απλά μυρίζοντας φαγητό, αλλά και βλέποντας διαφημίσεις στην τηλεόραση με φαγητά και φυσικά 24ωρη ταχυπαλμία σε βαθμό τρέλας.

Σήμερα, σχεδόν 2 χρόνια μετά, έχω σταματήσει τα χάπια και μπορώ να πω ότι είμαι καλά. Το βασικότερο όμως απ'όλα είναι ότι έχω μάθει τον εαυτό μου να κοντρολλάρει αυτή τη κατάσταση. Μόλις νιώσω δυσάρεστα (αν βρεθώ μέσα σε πολύ κόσμο, στριμωγμένη κ.λ.π.) προσπαθώ να κατευθύνω τη σκέψη μου σε κάτι άλλο, πιο ευχάριστο και εννοείται πως προσπαθώ να βγω στον αέρα για να νιώσω καλύτερα. Για τυχόν τέτοιες δυσάρεστες καταστάσεις, αποφεύγω τον συνωστισμό και προσπαθώ να μην αγχώνομαι υπερβολικά.

Νομίζω πως όποιος νιώσει τόσο έντονα συμπτώματα, θα πρέπει να καταφεύγει άμεσα στον γιατρό και να του χορηγείται φαρμακευτική αγωγή. Δεν σημαδευόμαστε όσοι έχουμε πάρει αντικαταθλιπτικά χάπια στη ζωή μας. Το αντίθετο θα λεγα....Κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να συνεχίσουμε τη ζωή μας με υγεία. Και πιστέψτε με....Η ψυχική υγεία είναι το ίδιο σημαντική!

PYLH μου, αν θες μπορούμε να συζητήσουμε το θέμα στέλνοντας pm.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:17, 18-07-07:

Νομίζω το σημαντικό είναι να κάνουμε κάτι για τον εαυτό μας. Θα 'ναι ψυχολόγος; Έστω. Ψυχίατρος; Έστω. Ένα ταξίδι; Έστω... Σημασία έχει να ανοίγει ένα παραθυράκι με φως...

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:20, 18-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Νομίζω το σημαντικό είναι να κάνουμε κάτι για τον εαυτό μας. Θα 'ναι ψυχολόγος; Έστω. Ψυχίατρος; Έστω. Ένα ταξίδι; Έστω... Σημασία έχει να ανοίγει ένα παραθυράκι με φως...
Συμφωνώ. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που πρέπει να σε σπρώξει και λίγο το περιβάλλον σου, διότι εσύ αρνείσαι να κάνεις το παραμικρό για να βοηθηθείς.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:22, 18-07-07:

Ναι. Όντως. Αλλά αυτό... θέλει τύχη...

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:32, 18-07-07:

Ναι. Όντως. Αλλά αυτό... θέλει τύχη...
Ή σωστές επιλογές (όσον αφορά το φιλικό περιβάλλον, γιατί για το συγγενολόι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα).
Πιθανό βέβαια και κάποιοι να σε απογοητεύσουν, αλλά οι άνθρωποι που σ'αγαπούν πραγματικά, δεν σε αφήνουν. Σου μιλάω εκ πείρας.

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 14:42, 26-11-07:

Πάσχω από ιατρικώς επιβεβαιωμένη κατάθλιψη εδώ και 2 χρόνια και κάτι μήνες. Ο λόγος που χρησιμοποίησα τη λέξη "ιατρικώς", είναι διότι είναι κάτι που έχει επιβεβαιωθεί από 2 ψυχολόγους που είχα επισκεφθεί στο παρελθόν, ο ένας εκ των 2 μου έκανε και κάποιες συνεδρίες για να το αντιμετωπίσω αλλά, πέρα από το γεγονός ότι ήτανε πανάκριβος και ξόδεψα αρκετές χιλιάδες ευρώ, θεώρησα ότι δε μου πρόσφερε καμμία θεραπεία. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι καλός σε αυτό που κάνει, αλλά μπορεί να έφταιγε και το γεγονός ότι εγώ έβλεπα όλη αυτή τη διαδικασία περί ψυχολόγων με πολύ αρνητικό μάτι, επομένως είναι λογικό να μην μπορώ να βοηθηθώ.
Η γενεσιουργός αιτία της κατάθλιψης ξενίκησε, όπως έχω ξαναγράψει, από τις χρόνιες διατροφικές διαταράχες που είχα (και έχω), όπου στην αρχή παλιά δηλαδή, ήτανε βουλιμία και πλέον είναι μόνο ανορεξία. Είναι ένα θέμα που δεν έχει ξεπεραστεί ακόμη αλλά η κατάθλιψη μου χτύπησε την πόρτα πολύ σύντομα και πλέον τα συμπτώματα είναι πάνω κάτω αυτά που περιγράφονται και σε άλλα σχόλια πιο πάνω. Δεν έχω διάθεση για τίποτα, κλαίω χωρίς λόγο, φοβάμαι χωρίς λόγο - ευτυχώς είμαι φύση ψύχραιμος χαρακτήρας και δεν παθαίνω εύκολα κρίσεις πανικού-, τάσεις αυτοκτονίας, δεν με ενδιαφέρει τίποτα (σε ουσιαστικό επίπεδο), πάσχω από αγοραφοβία, βρίσκομαι σε μία συνεχή αδράνεια και δεν βρίσκω νόημα ούτε σε πράγματα ούτε σε διαπροσωπικές-προσωπικές-οικογενειακές-ερωτικές- φιλικές-επαγγελματικές σχέσεις. Αυτό όπως αντιλαμβάνεστε είχε τις αναμενόμενες συνέπειες. Ευτυχώς ως τώρα, το μόνο πράγμα το οποίο με κράτα στον πλανήτη γη, είναι η δουλειά μου, γι'αυτό και μπορώ - προς το παρόν- και ανταπεξέρχομαι. Όλα τα παραπάνω, με το πέρασμα του χρόνου, ίσως και με τις συνεδρίες που προηγήθηκαν, μπορεί να μην έχουν θεραπευτεί αλλά έχουν, κατά ένα βαθμό "χαλιναγωγηθεί", επομένως - εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον- δε μπορεί να καταλάβει κανείς ότι είμαι mental case.
Εύχομαι και ελπίζω να το ξεπεράσω - όχι τελείως αλλά ως ένα σημαντικό βαθμό- κάποια στιγμή, όχι μόνο για 'μένα αλλά και για την οικογένεια μου που βλέπω πόσο ανησυχεί για 'μένα. Και τέλος εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν σας, είναι μαρτύριο να περπατάς και να νιώθεις "άδειος" σαν σακκούλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη briki : 26-11-07 στις 14:50.
Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 14:47, 26-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από briki
είναι μαρτύριο να περπατάς και να νιώθεις "άδειος" σας σακκούλα.
Κι εγώ έτσι νιώθω. Ειδικά, υπάρχουν στιγμές που αμφισβητώ τον εαυτό μου και αναρωτιέμαι: "Που βαδίζω;"...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

H briki έγραψε στις 14:49, 26-11-07:

"Που βαδίζομεν;" που έλεγε και ο παλιός ο Καραμανλής!

(σόρυ, απλά είπα να το ελαφρύνω λίγο)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:08, 26-11-07:

Αχ βρε Μπρίκι μου...
Οι ανθρώπινες σχέσεις σου πώς είναι;
Χόμπι έχεις προσπαθήσει να αποκτήσεις;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:12, 26-11-07:

Το ιντερνετ...

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

H briki έγραψε στις 15:22, 26-11-07:

Σε γενικές γραμμές είναι καλές, αλλά είμαι εξαιρετικά μοναχικός τύπος ανθρώπου έτσι κι αλλιώς.
Χόμπυ, λίγο δύσκολο, λόγω έλλειψης χρόνου, έκανα αρκετά χρόνια μπαλέτο και μετά μοντέρνο χορό, μετά είχα ένα τραυματισμό στο δεξί μου πόδι και από τότε κάνω ελάχιστα χορό. Κατά τα άλλα, όταν δε βρίσκεις ενδιαφέρον σε τίποτα, ότι χόμπυ και να σου προτείνουν...δεν..δεν..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:24, 26-11-07:

Ναι... απλά... ίσως ακούγεται πολύ απλοϊκή η σκέψη μου αλλά και τρώγοντας έρχεται η όρεξη... κι από την άλλη, ο αθλητισμός κάνει καλό στο state of mind μας...

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 15:55, 26-11-07:

Είχα (κ έχω) κ εγώ κάποια από τα συμπτώματα που ανέφερε η briki (κ πολλά ακόμη επίσης), ωστόσο με το που πήγα σε γιατρό, η πρώτη του ερώτηση ήταν "Κλαις?"...κ του είπα "ναι, κ μάλιστα πολύ εύκολα κ πολλές φορές κ χωρίς λόγο". Μου είπε, λοιπόν, ότι η κατάθλιψη είναι μια πολύ σοβαρή ασθένεια κ ότι δεν θα έπρεπε να καταλήγω τόσο εύκολα σε χαρακτηρισμούς του στυλ "είμαι καταθλιπτική". Επίσης, μου επισήμανε ότι τα άτομα που πάσχουν από κατάθλιψη δεν κλαίνε, καταβάλλονται από απάθεια, κ ακριβώς επειδή το συναίσθημα λείπει από τα άτομα αυτά, προσπαθούν με άλλους τρόπους (π.χ. ακραίες συμπεριφορές) να "ερεθίσουν" συναισθήματα μέσα τους προκειμένου να νιώσουν. Η διάγνωση για μένα ήταν αρνητική... Αλλά τελικά έχω διχαστεί. Είμαστε όλοι μας κάπως μελαγχολικοί? Είναι οι ρυθμοί κ ο τρόπος ζωής μας? Η αίσθηση του ανικανοποίητου που νιώθουμε? Ή όντως πάσχουμε από κάποια μορφή κατάθλιψης? Αλλά, έχει η κατάθλιψη επίπεδα?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:15, 26-11-07:

Σαν ιατρικος ορος εχει επιπεδα με την εννοια του ποσα πολλα και ποσο βαρια εχει καποιος τα συμπτωματα. Αν δε τα εχει, δεν εχει καταθλιψη. Εχει στεναχωρια, μελαγχολια κλπ. Γιαυτο εχω πει και πολλες φορες να μην χρησημοποιουμε ευκολ ααυτη τη λεξη, που και λαθος ειναι , αλλα και ισως μας στενοχωρει κι αλλο και μονο που την ακουμε. Βεβαια, να μην ξεχναμε οτι ενα συμπτωμα απο μονο του δεν θετει μια διαγνωση, ουτε την αναιρει.Παντως ετσι οπως τα περιγραφει το briki εμενα δε μου ακουγεται για καταθλιψη.

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

H briki έγραψε στις 17:01, 26-11-07:

Lorien: αν είναι έτσι, θα τους κάνω αγωγή και μήνυση (και τους 2 ψυχολόγους).

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:13, 26-11-07:

Όντως, αυτό με το κλάμα δε μου κάνει κατάθλιψη...
Τα συμπτώματα της κλινικής κατάθλιψης
Αισθήματα λύπης, άγχους, ψυχικού κενού, που επιμένουν.
Το άτομο κοιμάται είτε πάρα πολύ είτε πολύ λίγο, ξυπνάει στη μέση της νύχτας και δεν το ξαναπαίρνει ο ύπνος ή ξυπνάει τα χαράματα.
Μειωμένη όρεξη και απώλεια βάρους ή, αντίστροφα, αυξημένη όρεξη και αύξηση βάρους.
Εκνευρισμός, ανησυχία.
Συνεχιζόμενα φυσικά συμπτώματα που δεν περνούν με ιατρική θεραπεία (π.χ. χρόνιος πόνος, ή στομαχικά προβλήματα).
Δυσκολία συγκέντρωσης, δυσκολία μνήμης, δυσκολία λήψης αποφάσεων.
Κούραση ή απώλεια ενέργειας.
Αίσθημα ενοχής, απαισιοδοξία, αίσθημα ότι ο εαυτός δεν αξίζει.
Δείτε κι εδώ...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:35, 26-11-07:

Συμπληρώνοντας το Λόρι (ελπίζω δηλαδή) φάσεις " κατάθλιψης" (και το βάζω μέσα σε εισαγωγικά υποδηλώνοντας τα συμπτώματα όπως υπνηλία ή αϋπνία, έλλειψη διάθεσης, σκέψεις θανάτου κλπ) είναι λογικό να έχουμε περάσει όλοι αλλά αυτός δεν μας κάνει σε καμία μα καμία περίπτωση καταθληπτικούς...

Το να πούμε ότι πάσχουμε από κατάθλιψη πρέπει:

1. Η χρονική περίοδος να είναι μεγάλη και συνεχόμενη ή να έχουμε έναν φαύλο κύκλο ( όπου υπάρχουν φάσεις ηρεμίας και μετά ξανακυλάμε, όπως επίσης πρέπει να προσέξουμε μήπως υπάρχει εναλλαγή φάσης όπου συνυπάρχει και μανία όπου έχουμε διπολική διαταραχή που με απλά λόγια εναλλαγή περιόδων ανάμεσα σε πολύυυυυυυυυυ ανεβασμένη διάθεση και έπειτα κατάθλιψη και το λέω με πολύ απλά λόγια και το τονίζω μην αρχίζουμε να λέμε αχ αυτό έχωωωωωωωωω...το βρήκα )
2. Η κατάσταση εμποδίζει την λειτουργικότητα του ατόμου και του δημιουργεί πολλά σοβαρά προβλήματα...
3. Να τηρούνται τα κριτήρια από τα DSM (όπου μόνο ένας ειδικός τα έχει και μπορεί να τα χρησιμοποιήσει)

Τα παραπάνω τα έχω διδαχθεί στην σχολή αλλά επειδή πλέον δεν έχω καλή επαφή μπορεί να έχουν αλλάξει τα κριτήρια που μας κάνουν για να ψαχτούμε όσο και τα κριτήρια διάγνωσης οπότε τα αναφέρω με κάθε επιφύλαξη

Αυτό που θέλω να πω και να τονίσω είναι ότι το να περνάμε τέτοιες φάσεις είτε επειδή μας φταίει κάτι συνειδητά ή ασυνείδητα είναι φυσιολογικότατο και σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να δηλώσουμε ότι έχουμε περάσει- περνάμε κατάθλιψη

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

H briki έγραψε στις 15:45, 27-11-07:

Παιδιά slow down λίγο... αν όχι όλα, τα περισσότερα των συμπτωμάτων που αναφέρετε, τα έχω. Το ότι είπα ότι πάσχω από αυτή τη νόσο, δε το είπα ούτε επειδή έτσι μου 'ρθε στο κεφάλι εκείνη τη στιγμή, ούτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο πέραν του διαλόγου και της ενημέρωσης. Επομένως το να αναφέρετε κάτι του στυλ "δε μου φαίνεται να είναι κατάθλιψη" μάλλον είναι ανεύθυνο συμπέρασμα, καθώς τουλάχιστον η δική μου δήλωση είναι ιατρικά τεκμηριωμένη από ψυχολόγο (2 στο σύνολο).

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:54, 27-11-07:

Briki ο,τι έγραψα σε καμία περίπτωση δεν αφορούσε εσένα... το έκανα για να διαχωρίσουμε την κατάθλιψη ως ασθένεια από τις φάσεις που γενικά περνάμε

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:01, 27-11-07:

Ομοίως κι εδώ, Μπρίκι, κανείς μας δεν αμφισβήτησε τους γιατρούς σου.
Δεν αναφέρθηκα σε σένα, όταν παρέθεσα τις περιγραφές της κατάθλιψης, αλλά ήσουν η αφορμή. θεώρησα ότι αφού το κλάμα είναι γενικά μία κοινή αντίδραση, καλό είναι να μην μπερδεύονται όσοι δε γνωρίζουν πολλά για ψυχικές ασθένειες. Το κλάμα δεν είναι τυπική ένδειξη κατάθλιψης.-

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:01, 28-11-07:

Επομένως το να αναφέρετε κάτι του στυλ "δε μου φαίνεται να είναι κατάθλιψη" μάλλον είναι ανεύθυνο συμπέρασμα, καθώς τουλάχιστον η δική μου δήλωση είναι ιατρικά τεκμηριωμένη από ψυχολόγο (2 στο σύνολο).
Ανευθυνο για ποιό λόγο ; Δεν ζητηθηκε να σου πουμε εμεις αν εχεις και τι εχεις, και άρα βαση της γνωμης μας να αναλαβεις ή οχι δραση. Ουτε ειπε κανείς "ναι εχεις, οχι δεν εχεις", ή προτεινε μεθοδους αντιμετωπισης ή φαρμακα. Ανευθυνο θα ήταν να ζητουσες απο εμας να σου πουμε αν εχεις και τι να κάνεις, και καποιος να σου μιλουσε με σιγουριά, ενω ουτε ειναι ειναι ειδικός, ουτε σε εχει δει καν. Οπως ειπαν και τα παιδια, τα σχόλια εγιναν για την αποφυγή τυχόν συγχησης από οσους διαβαζουν, για το πως ειναι αυτη η νόσος. Ουτε μηνυση στους ψυχολογους να κανεις, αλλωστε ο καθενας κρινει βαση εμπειριας, γνωσεων και ενστικτου του. Σιγουρα αυτοι που σε ειδαν απο κοντα, ξερουν καλυτερα απο εμας. Χωρις αυτο να σημαινει οτι ενας ειδικός δε κάνει λαθη, ετσι ; Ειδικα για μια νοσο οπως η καταθλιψη, που εχει πολλες μορφές. Μπορεις να δεις και ενα ψυχίατρο να σου πει κι αυτος μια γνωμη. Εδω σιγουρα παντως θα βρεις οση υποστηριξη μπορει να δωσει ο καθενας

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 11:29, 28-11-07:

... θεώρησα ότι αφού το κλάμα είναι γενικά μία κοινή αντίδραση, καλό είναι να μην μπερδεύονται όσοι δε γνωρίζουν πολλά για ψυχικές ασθένειες. Το κλάμα δεν είναι τυπική ένδειξη κατάθλιψης.-
Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα εγώ με αυτά που μου είπε ο δικός μου ο γιατρός. Λυπάμαι αν τα λόγια μου παρερμηνεύτηκαν (ως γνωστόν, ο γραπτός λόγος είναι λιγότερο άμεσος από τον προφορικό), ωστόσο θέλω να πώ πως σε καμία περίπτωση δεν θα μιλούσα αρνητικά/ειρωνικά/επικριτικά για κανένα άτομο που "πάσχει" ή ταλαιπωρείται από οποιαδήποτε μορφή "ασθένειας" κ θέματα υγείας, κ κυρίως όταν κ εγώ η ίδια έχω περάσει (εν μέρει) την ίδια ασθένεια.

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Είχα (κ έχω) κ εγώ κάποια από τα συμπτώματα που ανέφερε η briki (κ πολλά ακόμη επίσης), ωστόσο με το που πήγα σε γιατρό, ...
Η απορία μου ήταν μονάχα στο κατά πόσο το "κλάμμα" μπορεί να συνυπάρξει με τα υπόλοιπα συμπτώματα της κατάθλιψης, καθώς ο γιατρός μου μου ανέφερε το ακριβώς αντίθετο. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου πει.

Όπως κ να έχει, briki, όπως είπε κ ο Lorein, εδώ θα βρείς όση υποστήριξη μπορούμε να σου δώσουμε.

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

H briki έγραψε στις 13:14, 28-11-07:

@Lorien,
1ον το θέμα αγωγής κλπ προς ψυχολόγους, ήτανε αστείο, black humor πως το λένε... ίσως να μην το κατάλαβες, οπότε σου το εξηγώ.
2ον, είναι ανέυθυνο να "ακυρώνεις" δηλώνοντας ως φαινομενικά ειδήμων και όχι γράφοντας με το περιθώριο της αμφιβολίας εφόσον δεν είσαι ούτε ψυχολόγος ούτε ψυχίατρος μία κατάσταση (η οποία ομολογουμένως επιθυμεί διακαώς να ακυρωθεί) γράφοντας ότι π.χ. το κλάμα ή το γέλιο ή το οτιδήποτε δε συνιστά ή δεν αποτελεί επουδενί σύμπτωμα της συγκεκριμένης νόσου, επομένως δεν είναι και δε θα πρέπε να βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα ότι κάτι είναι ή δεν είναι.
Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να πεις αυτολεξεί σε κάποιον "κάνε αυτό ή μην κάνεις το άλλο" για να θεωρείσαι υπεύθυνος ή ανεύθυνος για κάτι. Και εν πάσει περιπτώσει, εγώ προσωπικά θεωρώ "ανεύθυνο" να δέχομαι ιατρικά συμπεράσματα ή επικρίσεις ή διαγνώσεις ή ακυρώσεις όσων έχω πει (βασιζόμενες σε ιατρούς) από κάποιον που μπορεί μεν να γνωρίζει πολύ καλά αλλά δεν είναι ο ίδιος π.χ. γιατρός.
Η ελεύθερη έκφραση και βούληση είναι συνταγματικό δικαίωμα όλων, αρκεί να μην γίνεται κατάχρησή του.
Και επειδή ξέρω ότι μπορεί να φαίνεται κάπως αυστηρό ή επιθετικό το ποστ μου, θέλω να ξεκαθαρίσω ότι μπορεί ο καθένας να το εκλάβει όπως θέλει, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι, γιατί όταν μεταφέρω μία ιατρική άποψη και έρχεται μετά ο καθένας (που δεν είναι γιατρός) και γράφει ότι "ΔΕΝ είναι έτσι κλπ" αντί του "πιστεύω ή νομίζω ή έχω την άποψη" ή οτιδήποτε αυτού του πνεύματος, δεν είναι κάτι που χρήζει αποδοχής, αλλά αντιθέτως αντίδρασης.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:29, 28-11-07:

Επίσης, μου επισήμανε ότι τα άτομα που πάσχουν από κατάθλιψη δεν κλαίνε, καταβάλλονται από απάθεια, κ ακριβώς επειδή το συναίσθημα λείπει από τα άτομα αυτά, προσπαθούν με άλλους τρόπους (π.χ. ακραίες συμπεριφορές) να "ερεθίσουν" συναισθήματα μέσα τους προκειμένου να νιώσουν. Η διάγνωση για μένα ήταν αρνητική... Αλλά τελικά έχω διχαστεί. Είμαστε όλοι μας κάπως μελαγχολικοί?

Είναι οι ρυθμοί κ ο τρόπος ζωής μας? Η αίσθηση του ανικανοποίητου που νιώθουμε? Ή όντως πάσχουμε από κάποια μορφή κατάθλιψης? Αλλά, έχει η κατάθλιψη επίπεδα?
Διαβάζοντας το θέμα, παρατήρησα ότι πολύς κόσμος νιώθει στα πρόθυρα της κατάθλιψης, ακόμη κι όταν οι ειδικοί απορρίπτουν αυτήν τη διάγνωση. Πολλοί άλλοι έχουν διαγνωσμένη κατάθλιψη και παίρνουν χάπια. Ποιος είναι άραγε ο λόγος που η ασθένεια αυτή τείνει ν' αποκτήσει διαστάσεις πανδημίας στο Δυτικό κόσμο; Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα πρέπει ν' αποδοθεί στην όλο και αυξανόμενη απομάκρυνση απ' οτιδήποτε φυσικό, αλλά και σε άλλα δομικά στοιχεία του πολιτισμού μας, αφού πλέον δεν αποτελεί ατομικό αλλά πληθυσμιακό φαινόμενο.

Ο καταναλωτικός πολιτισμός στηρίζεται στην καλλιέργεια του εγωκεντρισμού, ώστε να διευκολύνεται η κατανάλωση. Μαζί καλλιεργεί και τη μόνιμη αίσθηση του ανικανοποίητου, όπως μας έγραψε η Niyia. Επίσης υποδαυλίζει την αδρανοποίηση των συναισθηματικών μας εκδηλώσεων, ταυτόχρονα με την έλλειψη πραγματικής επικοινωνίας και την απομόνωση, ώστε οι συναισθηματικές μας ανάγκες να διοχετεύονται στην κατανάλωση αγαθών. Η καλλιέργεια φοβικών συναισθημάτων και συνεχούς ανασφάλειας είναι ακόμη ένα συστατικό του κοινωνικού μας γίγνεσθαι, που σχετίζεται άμεσα με τα παραπάνω. Η πώληση υπηρεσιών ασφαλείας θα είναι ο ταχύτερα αναπτυσσόμενος κλάδος της οικονομίας τον 21ο αιώνα.

Πόσο μας θυμίζει άραγε η αναφορά της Niyia για έλλειψη συναισθήματος και αναζήτηση ακραίων συμπεριφορών με σκοπό τη διέγερση πρόσκαιρων συναισθημάτων, την σύγχρονη τάση προς οτιδήποτε το "extreme"; Ακόμη, ο σκληρός ανταγωνισμός σε όλα τα επίπεδα, από το Δημοτικό σχολείο κιόλας, η μη δημιουργική, άχαρη, καταπιεστική και υπερεντατικοποιημένη εργασία, με τις εξουσιαστικές δομές και την τρομοκρατία της απόλυσης υπό το βάρος του μπαμπούλα της ανεργίας, η κονσερβαρισμένη διασκέδαση και η ψυχαγωγία της αφασίας, η με νοσηρό κι υπερβολικό τρόπο παρουσίαση από την τηλεόραση κάθε μικρού ή μεγάλου δράματος, πιστεύω ότι συμβάλλουν στην ολοένα αυξανόμενη επίπτωση της κατάθλιψης.

Πολλά απ' αυτά που γράφετε μου θυμίζουν την ταινία Fight Club, όπου ο πρωταγωνιστής έπασχε από αϋπνία κι αδιαφορία, έτσι ώστε αρχικά για ν' ανταπεξέλθει πήγαινε στις συναντήσεις διαφόρων "Ανώνυμων καρκινοπαθών, τοξικομανών, αλκοολικών" κλπ, για να διεγείρει το απρόσφορο συναίσθημά του και να τον πιάσουν τα κλάματα. Μόνο έτσι κατάφερνε να κοιμηθεί.

Στο βιβλίο του Άλντους Χάξλεϋ "Brave New World" ("Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος" ήταν η κλασική μετάφραση στα Ελληνικά), ο συγγραφέας προβλέπει μια δυστοπική κοινωνία του μέλλοντος (από το 1914), η οποία προσεγγίζει κατά πολύ τη σημερινή μας κοινωνία καθώς κι αυτήν που προδιαγράφεται για το προσεχές μέλλον. Η ζωή σ' αυτήν την κοινωνία ήταν κενή οποιουδήποτε νοήματος, οι άνθρωποι ζούσαν για να δουλεύουν και να καταναλώνουν, οι ερωτικές σχέσεις αποθαρρύνονταν, ενώ ενθαρρύνονταν μόνο οι πρόσκαιρες σεξουαλικές, η οικογένεια είχε εκλείψει ως έννοια κλπ. Σ' αυτήν την κοινωνία, είχε προβλέψει ο συγγραφέας, δεν ήταν δυνατή η επιβίωση χωρίς κάποιου είδους ναρκωτικό. Είχαν λοιπόν κατασκευάσει ένα χημικό, το λεγόμενο Σόμα, που συνδύαζε όλα τα θετικά ενός ευφορικού-παραισθησιογόνου χωρίς τις παρενέργειες που συνήθως η χρήση του συνεπάγεται, το οποίο μέσω της υπνοπαιδείας (λέγε με διαφήμιση) διέδωσαν κι επέβαλαν στο κοινωνικό σύνολο. "Πιες Σόμα, για να μην είσαι χώμα" ήταν το σλόγκαν που εμφύτευαν στους ανθρώπους. Μπορείτε να το παραβάλετε με τη συνεχή αύξηση της χρήσης ναρκωτικών, παραισθησιογόνων και ψυχοφαρμάκων στη σύγχρονη εποχή. Αν λοιπόν όλα αυτά είχαν προβλεφτεί και τα βλέπουμε να συμβαίνουν με μαθηματική ακρίβεια, μήπως αυτό αποτελεί ένδειξη ότι ο πολιτισμός μας καταλήγει σε αδιέξοδο και μια καλή αιτία ν' αμφισβητίσουμε τα θέσφατα του σύγχρονου τρόπου ζωής;

Αρχική Δημοσίευση από Briki
Εύχομαι και ελπίζω να το ξεπεράσω - όχι τελείως αλλά ως ένα σημαντικό βαθμό- κάποια στιγμή
Προσέχω ότι δεν εύχεσαι να το ξεπεράσεις τελείως. Γιατί; Στα όνειρα δε ζει ντροπή. Μήπως τελικά η περιχαράκωση πίσω από μια ιατρική γνωμάτευση αποτελεί βολικό καταφύγιο για όσους απλά θέλουν να διατηρήσουν μια ερμηνεία της ζωής η οποία τους είναι κατανοητή; Δεν βλέπω το σπέρμα της αλλαγής μέσα σε μια τέτοια δήλωση. Το έχω ξαναγράψει, ότι για να ξεπεράσει κανείς ένα ψυχολογικό πρόβλημα θα πρέπει απαραιτήτως να το θέλει πολύ.

Τώρα για μένα τι να πω... Αν οι Suicidal Tendencies ήταν ένα από τ' αγαπημένα μου συγκροτήματα και το τελευταίο στου οποίου τη συναυλία έχω πάει, ε καταλαβαίνετε

EDIT: Και για του λόγου το αληθές, το παρακάτω δημοσιεύτηκε ενώ έγραφα το παρόν ποστ:

Και επειδή ξέρω ότι μπορεί να φαίνεται κάπως αυστηρό ή επιθετικό το ποστ μου, θέλω να ξεκαθαρίσω ότι μπορεί ο καθένας να το εκλάβει όπως θέλει, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι, γιατί όταν μεταφέρω μία ιατρική άποψη και έρχεται μετά ο καθένας (που δεν είναι γιατρός) και γράφει ότι "ΔΕΝ είναι έτσι κλπ" αντί του "πιστεύω ή νομίζω ή έχω την άποψη" ή οτιδήποτε αυτού του πνεύματος, δεν είναι κάτι που χρήζει αποδοχής, αλλά αντιθέτως αντίδρασης.
Το να σου πει κανείς πως δεν πάσχεις από κατάθλιψη είναι επαρκής λόγος για αντίδραση και μάλιστα με επιθετικό πράγματι τρόπο. Αν πεις άλλες 100 φορές "Έχω κατάθλιψη, έχω κατάθλιψη, έχω κατάθλιψη" δεν θα γιατρευτείς ποτέ, ίσως και να μην το επιθυμείς σε τελική ανάλυση. Στην εποχή του Μεσοπολέμου, την εποχή της Πολυδούρη και του Καρυωτάκη, ήταν της μόδας να πάσχεις από μια ελαφρά φυματίωση, το ωχρό χρώμα στο πρόσωπο ήταν λέει πολύ ρομαντικό. Μήπως το ίδιο ισχύει και στις μέρες μας με την κατάθλιψη;

Άλλωστε, όπως έλεγε ο Α. Χάξλεϋ, "Τι είναι μια αλήθεια; 1000 επαναλήψεις ενός συνθήματος". Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να μιλάς έτσι σε ανθρώπους που ενδιαφέρονται για σένα και θέλουν, με το έστω φτωχό μυαλό τους, να σε βοηθήσουν.

Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 28-11-07 στις 15:02.
Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

H briki έγραψε στις 14:43, 28-11-07:

@Great Chaos,
σ'ευχαριστώ πολύ για την παρέμβασή σου αλλά:
1ον, δεν μίλησα "κάπως" αν το εννοείς με άσχημο τρόπο, σε κανέναν, απλώς προσασπίζομαι τη γνώμη 2 ειδικών από τη δήλωση κάποιων μη-ειδικών και σαφώς όπως έγραψα πιο πάνω ο καθένας είναι ελεύθερος να διατυπώνει την άποψή του, αρκεί αυτή να γίνεται σε πλαίσια λογικής και ρεαλισμού και το ότι ο καθένας διατυπώνει μία απόψη, αυτό σημαίνει ότι ναι μεν είναι σεβαστή αλλά δεν μπορεί απαραίτητα να είναι και αποδεκτή, όταν σε αντιδιαστολή με αυτή, έρχεται να τη διαψεύσει ή έστω να την αντικρούσει μία γνώμη ειδικών.
2ον, ο λόγος που έγραψα ότι εύχομαι να το ξεπεράσω "όχι τελείως", δεν είναι γιατί με "βολεύει" να πάσχω από κάτι τέτοιο (ίσα ίσα που γράφω, ότι επιθυμώ διακαώς όπως γράφω πιο πάνω, να εξαληφθεί αυτό) αλλά το γράφω γιατί προσπαθώ να είμαι ρεαλίστρια και να μην ονειρεβατώ (όσο γίνεται.

Και μία τελευταία παρατήρηση που διάβασα ότι έγραψε (επίσης ανεύθυνα) κάποιος πιο πάνω, ότι όταν γίνεται διάγνωση σε κάποιον με τη νόσο της κατάθλιψης τότε του χορηγούνται φάρμακα. ΜΕΓΑΛΟ λάθος, οι ψυχιάτροι μόνο μπορούν - αν θεωρούνται ότι χρήζει άμεσης ανάγκης ο ασθενής, και μόνο- να χορηγήσουν φάρμακα. Οι ψυχολόγοι ΔΕΝ χορηγούν ΠΟΤΕ φάρμακα.

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 15:15, 28-11-07:

να "ερεθίσουν" συναισθήματα μέσα τους προκειμένου να νιώσουν. Είμαστε όλοι μας κάπως μελαγχολικοί? Είναι οι ρυθμοί κ ο τρόπος ζωής μας? Η αίσθηση του ανικανοποίητου που νιώθουμε? Ή όντως πάσχουμε από κάποια μορφή κατάθλιψης? Αλλά, έχει η κατάθλιψη επίπεδα?
Αυτό κάνω εγώ... Προσπαθώ να νιώσω. Πιέζω τον εαυτό μου να νιώσει!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους