Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,449 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,407 μηνύματα σε 92,661 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 514 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Όταν η κατάθλιψη παραφυλά

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 21:33, 01-09-09:

Κουραστικά να γκρινιάζω στον κολλητό μου και ειλικρινά το να μάθει για αυτην μου την κατάσταση το αποφεύγω.. δεν θέλω να πεσω στα μάτια του με τπτ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 22:16, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από St@vros
έκανα πάντα αυτο που ήθελα και είχα τους πάντες γύρω μου όπως τους ήθελα.. Μεγάλη αυτοπεποίθηση κύρια πηγή της ζωής μου..
εκανες παντα οτι ηθελες και ειχες τους παντες γυρω σου οπως ηθελες!;

Αυτο κι αν ειναι μια καλη βαση για να σε χτυπησει κατακουτελα μια μορφη καταθλιψης. Δεν κανουμε οτι θελουμε, ουτε φερνουμε τους αλλους στα μετρα μας παρα μαθαινουμε να συμβιωνουμε με τον εαυτο μας και τους αλλους ετσι οπως ειναι.

Νιώθω πως έχω χάσει τον σεβασμό ολωνων, η αυτοπεποίθηση δν γνωρίζω πια τι ακριβώς είναι και το κυριοτερό.. αυτο το χαμόγελο είναι πια ψεύτικο...
Τον εχεις χασει γιατι εσυ τους εχεις δωσει το δικαιωμα να σου τον δινουν και να τον παιρνουν οποτε αυτοι νομιζουν οτι τον αξιζεις. Ρωτησες ποτε τον εαυτο σου τι σημαινει σεβασμος για σενα, για αυτα που πιστευεις, για τις επιθυμιες σου;
Οταν εισαι τοσο εξαρτημενος απ'τους αλλους λογικο ειναι η αυτοεκτιμηση σου να εξαρταται απ'αυτους.

Πάντοτε ήμουν ένα άτομο ΠΑΡΑ πολυ ενεργό.. χωνόμουν παντού.. έκανα πάντα αυτο που ήθελα και είχα τους πάντες γύρω μου όπως τους ήθελα.. Μεγάλη αυτοπεποίθηση κύρια πηγή της ζωής μου.. Πάντα μέσα στη χαρά.. Ολοι με θυμούνται για το χαμόγελο μου.
Αυτη η χαρα και το χαμογελο που λες Σταυρο μου ηταν αλλη μια προσπαθεια να κανεις τους αλλους να σ'αγαπησουν και να σε συμπαθησουν κρυβοντας ομως τις ατελειες σου. Ηρθε μαλλον η ωρα που πρεπει να δεχτεις τον εαυτο σου με τα καλα του και τα στραβα του. Και δεν θα ηταν κακο να αποκαλυψεις στον φιλο σου τις ανασφαλειες σου, την αναγκη που εχεις να σ'αγαπανε. Εισαι ανθρωπος και επεσες, πονας και κλαις. Δεν ειμαστε καλοι σε ολα τα πραγματα. Σε καποια ειμαστε εξαιρετικοι, σε καποια ειμαστε αδεξιοι. Η ανασφαλεια μας ειναι αυτη που μας κανει πλασαρουμε τον εαυτο μας οσο πιο τελειο γινεται. Μη φας τα μουτρα σου οπως τα εχω φαει εγω. Ή μαλλον φατα για να βαλεις μυαλο.

Αυτη τη στιγμή που τα γράφω αυτά κλαίω.. χωρίς λογο.. απλά κλαίω..
Δεν πειραζει, καλο κανει. Κλαψε λιγο να καθαρισεις..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 22:48, 01-09-09:

Κουραστικά να γκρινιάζω στον κολλητό μου και ειλικρινά το να μάθει για αυτην μου την κατάσταση το αποφεύγω.. δεν θέλω να πεσω στα μάτια του με τπτ..
Το να ανοιχτείς και να μιλήσεις σε ένα φίλο σου δεν είναι αδυναμία , το αντίθετο θα λεγα, είναι πολύ δυναμικό και αποφασιστικό βήμα για να λύσεις αυτά που σε απασχολούν. Και αν ο κολλητός σου το εκλάβει ως αδυναμία σου, τότε θα πρέπει να αμφιβάλλεις για το πόσο "κολλητοί" είστε. Δεν είναι αδυναμία ούτε να κλαις ούτε να στεναχωριέσαι για προσωπικά προβλήματα. Ο φίλος άλλωστε στις δύσκολες στιγμές φαίνεται, και αν σε υποτιμήσει και σε υποβαθμίσει στη δύσκολη για σένα φάση της ζωής σου ΄τότε μην τον έχεις φίλο. Τι να κάνουμε, όπως λες και εσύ δεν μπορούμε να κυκλοφορούμε με ψεύτικα χαμόγελα προσποιούμενοι ότι είμαστε πάντα καλά μόνο και μόνο για να είμαστε αρεστοί, είμαστε άνθρωποι και έχουμε προβλήματα όπως ανέφερε και ο shiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit! (), αν ο φίλος σου δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό....
Προσωπικά πάντως το ότι μίλησα σε έναν φίλο μου ήταν πολύ σημαντικό βήμα για να ξεπεράσω τα προβλήματά μου, σε συμβουλεύω να κάνεις και εσύ το ίδιο αν μπορείς....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 22:53, 01-09-09:

Δυστυχώς περνάω κι εγώ μια μίνι κατάθλιψη αυτή την περίοδο αλλά οκ θα μου περάσει,πάντως όλη αυτή η κακή ψυχολογία που νιώθω είναι πολυ άσχημη..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 23:31, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από gatouni
Δυστυχώς περνάω κι εγώ μια μίνι κατάθλιψη αυτή την περίοδο αλλά οκ θα μου περάσει,πάντως όλη αυτή η κακή ψυχολογία που νιώθω είναι πολυ άσχημη..
Εσυ εισαι και μικρη. Πηγαινε με τις φιλες σου για κανα καφε κι ολα θα φτιαξουν.

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 23:36, 01-09-09:

Ίσως κ να έχεις δίκιο
rascal_gd , ευχαριστώ!!!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 23:45, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από gatouni
Ίσως κ να έχεις δίκιο
rascal_gd , ευχαριστώ!!!

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 20:15, 13-02-10:

πιστευετε οτι η καταθλιψη ισως να οφειλεται σε ''ουσιες'' που παραγει ο εγκεφαλος και πως ειναι κληρονομικη ή κατι τετοιο?

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη din@
H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 02:37, 14-02-10:

γεια σας!εγω περασα απο τη φαση της καταθλιψης περσι και ακομα δεν το εχω ξεπερασει εντελως...στην αρχη ξεκινησε σαν αγχος και κατεληξε σε καταθλιψη.δεν ειχα ορεξη για τιποτα,ολα μου φαινονταν αδιαφορα,αναρωτιομουν γιατι να ζω, ξεσπουσα σε κλαμματα κτλ.ηταν μερες που δεν ηθελα να παω στη δουλεια και οταν ξυπνουσα το πρωι ελεγα''οχι παλι τα ιδια και σημερα''.σκεφτομουν ασταματητα γιατι δεν ειμαι ευτυχισμενη και τα εριχνα ολα στον φιλο μου,ηταν φρικτο!απο την αρχη εγω πηγα σε ψυχολογο,ηξερα οτι υπαρχουν ειδικοι που μπορουν να βοηθησουν.μετα απο πολλες συνεδριες και αφου η κατασταση μου δεν βελτειωνοταν πηγα και σε ψυχιατρο.η ψυχολογος με συμβουλευσε να το κανω γιατι μου ειπε οτι υπαρχουν καποιες ουσιες στον εγκεφαλο που πρεπει να ρυθμιστουν με φαρμακα.βεβαια εγω ειχα απο παλια και πολλα προβληματα με την οικογενεια μου...
το θεμα ειναι οτι με την βοηθεια και των 2 σημερα ειμαι αρκετα καλα.αν ειστε σαν και μενα μην φοβαστε να ρωτησετε καποιον ειδικο!δυστυχως στην ελλαδα,αν καποια στιγμη χρειαστεις ψυχιατρο η ψυχολογο,οι αλλοι θεωρουν αυτοματως οτι εισαι ''τρελος'' η ''σαλεμενος''.λαθος!και μην φοβαστε (αν χρειαστει φυσικα)να παρετε και καποια φαρμακα που θα κρινει οτι ειναι αναγκαια καποιος ειδικος!η υγεια μας,ψυχικη και σωματικη,ειναι πανω απο ολα!οταν ποναει το σωμα σου παιρνεις φαρμακα,το ιδιο συμβαινει και με την ψυχη..ποναει...
φυσικα ειναι παρα πολυ σημαντικο να προσπαθεις και εσυ καθε μερα,να κανεις πραγματα που θα σου προσφερουν εστω και λιγη ευχαριστηση!να εχεις ανθρωπους διπλα σου που σε καταλαβαινουν και σε βοηθουν!να μην αναβαλλεις τις καθημερινες σου δραστηριοτητες οσο κι αν το θελεις!μην σε παιρνει απο κατω και να εχεις υπομονη...
ελπιζω κανεις να μην περασει οσα περασα εγω αλλα ακομα και αν γινει ετσι ολα θα διορθωθουν.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ellisland

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ellisland
H ellisland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ellisland έγραψε στις 19:40, 02-05-10:

Παιδιά καλησπέρα...

Δεν έχω κουράγιο για τιποτα...

Εν ολίγοις, έχω κατάθλιψη...και δεν ξερω πού να απευθυνθώ για βοήθεια...

Δεν έχω και χρήματα για συνεδρίες...Νιώθω ότι τίποτα δεν μου δίνει χαρά....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:43, 02-05-10:

Γιατι ετσι? Εχει συμβει κατι που θελεις να μοιραστεις μηπως?
Χωρις καπνο, φωτια δεν υπαρχει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ellisland

Νεοφερμένος

H ellisland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ellisland έγραψε στις 19:51, 02-05-10:

Στο μυαλό μου ναι αρκετά... Οι άλλοι πώς θα τα δείτε από το δικό σας πρίσμα δεν ξέρω...

Βασικά, ότι δεν έχω φίλους να με θυμούνται, δεν έχω δουλειά .. και συν όλα αυτά που έρχονται με την τωρινή οικονομική κατάσταση... Δεν έχω κουράγιο ούτε να αναλύσω τις καταστάσεις... Έχω πέσει σε πλήρη απραξία και είμαι γεμάτη νεύρα και πίκρα για την κατά τα άλλα "φοβερή" ζωή μου...
Ρε παιδιά, ξέρει μήπως κανείς κανέναν φιλότιμο ψυχίατρο να απευθυνθεί κανείς, χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψω μία περιουσία που αυτή τη στιγμή δεν έχω;
Ή μήπως κάποια υπηρεσία;
Δεν προτιμώ ψυχολόγο η αλήθεια είναι... Αλλά νομίζω ότι ήρθε η ώρα να το αντιμετωπίσω το θέμα...Νομίζω ότι αυτή η κατάσταση υποβόσκει μέσα μου κοντά 3 χρόνια, αλλά είμαι στα όριά μου...
Στους δικούς μου δεν θέλω με τίποτα να το πω, ούτε καν σε φίλους ή γνωστούς.... Ντρέπομαι...υπάρχουν ταμπού και δεν μπορώ να έχω να σκέφτομαι αργότερα ότι θα με σκέφτονται να η "καταθλιπτικιά"....
Ευχαριστώ!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:03, 02-05-10:

Κοινωνικες Υπηρεσιες στους Δημους με ψυχιατρους, παιδοψυχιατρους και ψυχολογους, διαθετει τους παντες.
Στο ΓΝΑ στο ψυχιατρικο τμημα, ειχαμε επισκεφτει παιδια με ψυχιατρικα προβληματα στο παρελθον με το Πανεπιστημιο μου και ηταν σοκ τοτε για μενα... και γιαυτο δε νομιζω να σου χρειαζεται ψυχιατρος, τουλαχιστον απο τον τροπο που γραφεις. Ανθρωπο να μιλησεις εχεις αναγκη και ανθρωπο πιο εξειδικευμενο να σου δωσει κατευθυντηριες. Σου χουν ερθει μαζεμενα και δεν μπορεις να τα βαλεις σε μια ταξη. Σε αυτες τις περιπτωσεις τα πιανεις ενα-ενα αλλιως θα χασεις τη μπαλα. Αν δε θελεις να μιλησεις στην οικογενεια σου, δε θα το κανεις. Υπο πιεση δε θα κανεις τιποτα αρχικως.
Οσο για τους φιλους, τιποτα δεν ειναι τοσο τραγικο οσο εμεις νιωθουμε. Ελκουμε ο,τι εκπεμπουμε. Αν εκπεμπεις απομονωση και μαρασμο, οι φιλοι λιγα μπορουν να κανουν(για να χουμε καλους φιλους πρεπει ναμαστε εμεις πρωτα καλα. κανεις ανθρωπος δεν αντεχει απαραπανω αποσο πρεπει τα προβληματα του αλλου, εχει κι εκεινος τα δικα του. σε αυτες τις περιπτωσεις, μοιραζομαστε και δε φορτωνομαστε. εσυ ισως το εκλαμβανεις σαν απομακρυση τους η πως δε σου δινουν σημασια. αν δε δωσεις σημασια η ιδια στον εαυτο σου πως να σου δωσουν οι φιλοι?

Τελοσπαντων θα ελεγα να παρεις εκει αφου τοσο πολυ σου χει κατσει στο μυαλο (αν και το θεωρω εσχατη λυση), διαβασμα καλων βιβλιων, καμια βολτα και γυμναστικη.

Καλη τυχη

Παράθεση

ellisland

Νεοφερμένος

H ellisland έγραψε στις 20:16, 02-05-10:

Στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών φαντάζομαι ότι δεν διατηρείται όμως η ανωνυμία...
Στους Δήμους; Σε ποιους μπορεί να απευθυνθεί κανείς; Έχεις κάποια ιδέα;
ΒΤW, είναι το γνωστικό σου αντικείμενο;
Προσωπικά νομίζω ότι ίσως χρειαστώ έστω για λίγο κάποιο φάρμακο να με βγάλει από το loop που έχω πέσει...

Έχω απογοητευτεί δε κ οικτρά από τις δύο παιδικές μου φίλες...Που μήνες ολόοοκληρους δεν τους νοιάζει αν ζω και αν πέθανα...
Σε γιορτές και βλακείες ξέρουν να σε θυμούνται...στην καθημερινότητα ποτέ...Ειδικά η μία με έχει πικράνει πολύ ειδικά τώρα και κατά το παρελθόν...
Πιο γενικά, εκλαμβάνω πλέον τις ανθρώπινες σχέσεις σαν ιδιοτελείς ...απέραντα ιδιοτελείς...Και αυτή τους η συμπεριφορά έχει συμβάλλει τα μέγιστα στην τωρινή μου ψυχολογική κατάσταση...
Δεν με νοιάζει για τους υπόλοιπους, αλλά για αυτές τις 2 με ρίχνει στα ψυχολογικά Τάρταρα αυτή η κατάσταση...

Παράθεση

armonia (χριστινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη armonia
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H armonia έγραψε στις 20:37, 02-05-10:

Κι εγώ έχω κατάθλιψη..σε ήπια μορφή ως τώρα αλλά όλο και εξαπλώνεται..Η μητέρα μου λέει θα με πάει σε ψυχολόγο..τώρα κατα πόσο θα με βοηθήσει αυτό δεν ξέρω..

Παράθεση

ellisland

Νεοφερμένος

H ellisland έγραψε στις 20:50, 02-05-10:

Χριστινάκι, σε καταλαβαίνω και συμπάσχω τα μάλλα...αλλά με τσαντίζει να λεει ένα κορίτσι 17 χρονών τέτοια πράγματα...
Εσύ τώρα αρχίζεις ουσιαστικά την πορεία σου...Μην σε παίρνει από κάτω!!! Πραγματικά, όχι ότι στο παίζω μεγαλύτερη ή κάτι, αλλά είσαι πολύ μικρή για να τα παίρνεις τόοοοσοοο σοβαρά!
Καλά κάνεις και το είπες στην μητέρα σου και σε θαυμάζω για αυτό, μακάρι να είχα το κουράγιο σου... αν και τόσο μεγαλύτερή σου...
Αν δεν είσαι σε τόσο κακή κατάσταση, προτείνω να ξεκινήσεις άμεσα γυμναστική πέρα από τον ψυχολόγο...Θα δεις θα νιώσεις καλύτερα .....πολύ.... Εγώ το ξέρω αυτό , αλλά δεν έχω το κουράγιο να το κάνω.... Κρίμα για μένα το ξέρω!

Παράθεση

athene (Αθηνά)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athene
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H athene η κατάρα του ροκά.. έγραψε στις 20:52, 02-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από armonia
Κι εγώ έχω κατάθλιψη..σε ήπια μορφή ως τώρα αλλά όλο και εξαπλώνεται..Η μητέρα μου λέει θα με πάει σε ψυχολόγο..τώρα κατα πόσο θα με βοηθήσει αυτό δεν ξέρω..
Αν θέλεις εσύ,και είσαι πρόθυμη,θα σε βοηθήσει πολύ..Απ'την στιγμή που έχετε συνειδητοποιήσει το "πρόβλημα"είστε σε καλό δρόμο..Τα περισσότερα άτομα που πάσχουν από κατάθλιψη δεν το παραδέχονται ούτε οι ίδιοι..Αισιοδοξία θέλει,και θετικές σκεψεις Και προπάντων άτομα που να ακούνε πραγματικά,κ όχι μόνο για να βγούνε απ'την "υποχρέωση"..

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 20:57, 02-05-10:

όταν διάβασα το θέμα..., αναρωτήθηκα, καλά πότε το άνοιξα αυτό το θέμα...; γιατί και εγώ είμαι ακριβώς στην κατάσταση που περιέγραψες παραπάνω....
δυστυχώς ο καθένας είναι υπεύθυνος σε μεγάλο βαθμό, για τις καταστάσεις που βιώνει.... και όσο περνάει ο καιρός και μένουμε άπραγοι, τα πράγματα γίνονται πιο περίπλοκα....
λογικά το πρόβλημα εντοπίζεται, στο οτί δεν έχουμε μπει ακόμα στην διαδικασία, να αλλάξουμε κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μας....
προσπάθησε να ξεκινήσεις με κάποιες μικροαλλαγές στην καθημερινότητά σου και σιγά σιγά θα βρεις το δρόμο....
σκέψου οτί έχεις μπροστά σου μία ζωή ολόκληρη και άρχισε να σχεδιάζεις το αύριο....
μην το βάζεις κάτω και άρχισε την αλλαγή της ζωής σου....

Παράθεση

armonia (χριστινα)

Νεοφερμένος

H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H armonia έγραψε στις 21:06, 02-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από ellisland
Χριστινάκι, σε καταλαβαίνω και συμπάσχω τα μάλλα...αλλά με τσαντίζει να λεει ένα κορίτσι 17 χρονών τέτοια πράγματα...
Εσύ τώρα αρχίζεις ουσιαστικά την πορεία σου...Μην σε παίρνει από κάτω!!! Πραγματικά, όχι ότι στο παίζω μεγαλύτερη ή κάτι, αλλά είσαι πολύ μικρή για να τα παίρνεις τόοοοσοοο σοβαρά!
Καλά κάνεις και το είπες στην μητέρα σου και σε θαυμάζω για αυτό, μακάρι να είχα το κουράγιο σου... αν και τόσο μεγαλύτερή σου...
Αν δεν είσαι σε τόσο κακή κατάσταση, προτείνω να ξεκινήσεις άμεσα γυμναστική πέρα από τον ψυχολόγο...Θα δεις θα νιώσεις καλύτερα .....πολύ.... Εγώ το ξέρω αυτό , αλλά δεν έχω το κουράγιο να το κάνω.... Κρίμα για μένα το ξέρω!
Βασικά ο χαρακτήρας μου πάντα ήταν έτσι..καταθλιπτικός..και τώρα έχουν γίνει κάποια πράγματα και έχω φτάσει στο απροχώρητο..ευτυχώς με την μητέρα μου όντως μπορώ να τα λέω όλα..πιστεύει πως και η ίδια ευθύνεται γι αυτό και θα πάμε μαζί να μας βοηθήσει..γυμναστική έκανα μέχρι τον φλεβάρη αλλά σταμάτησα λόγω μαθημάτων.θα ξανα αρχίσω το καλοκαίρι =)
εσύ γιατί δεν μπορείς να μιλήσεις στους γονείς σου; ίσως να σε βοηθούσε..

Παράθεση

armonia (χριστινα)

Νεοφερμένος

H armonia έγραψε στις 21:07, 02-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από athene
Αν θέλεις εσύ,και είσαι πρόθυμη,θα σε βοηθήσει πολύ..Απ'την στιγμή που έχετε συνειδητοποιήσει το "πρόβλημα"είστε σε καλό δρόμο..Τα περισσότερα άτομα που πάσχουν από κατάθλιψη δεν το παραδέχονται ούτε οι ίδιοι..Αισιοδοξία θέλει,και θετικές σκεψεις Και προπάντων άτομα που να ακούνε πραγματικά,κ όχι μόνο για να βγούνε απ'την "υποχρέωση"..
Ναι πράγματι..προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά τον τελευταίο καιρό και νομίζω αρχίζει και πετυχαίνει
Ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

ellisland

Νεοφερμένος

H ellisland έγραψε στις 21:23, 02-05-10:

Γιατί η μητέρα μου δεν μου μοιαζει "συναισθηματικά"... Είναι κάπως απότομος άνθρωπος σε τέτοια θέματα μιας και είναι υπέρ του δεόντος ορθολογίστρια, και δεν κατανοεί τόοοσηηη σκέψη και συναίσθημα...Αν μπορείς να με κατανοήσεις...

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 21:29, 02-05-10:

προσπάθησε να βρεις, κάποια στοιχεία μέσα σου, που χρειάζονται αλλαγές και άρχισε από εκεί....

Παράθεση

ellisland

Νεοφερμένος

H ellisland έγραψε στις 21:40, 02-05-10:

Αpro μου, ειλικρινά δεν έχω πια κουράγιο για εσωτερικές αναζητήσεις... Λύσεις άμεσα εφαρμόσιμες χρειάζομαι...

Αν κανείς που διαβάζει το θρεντ, ξέρει τίποτα για ανώνυμη βοήθεια στο πρόβλημά μας(δυστυχώς δεν είμαι μόνη) ας μας πει κάτι... Καλό θα κάνει...

Παράθεση

athene (Αθηνά)

Δραστήριο Μέλος

H athene η κατάρα του ροκά.. έγραψε στις 11:47, 03-05-10:

http://www.depressionanxiety.gr/149/.../141/index.htm

δες λίγο εδώ πέρα!!

φυσικά δεν μπορεί να γίνει θεραπεία,αλλά μπορεί να σου προτείνει λύσεις

Παράθεση

armonia (χριστινα)

Νεοφερμένος

H armonia έγραψε στις 13:16, 03-05-10:

Γιατί η μητέρα μου δεν μου μοιαζει "συναισθηματικά"... Είναι κάπως απότομος άνθρωπος σε τέτοια θέματα μιας και είναι υπέρ του δεόντος ορθολογίστρια, και δεν κατανοεί τόοοσηηη σκέψη και συναίσθημα...Αν μπορείς να με κατανοήσεις...
καταλαβαίνω
κι εμένα έτσι ακριβώς είναι το μόνο άτομο που αγαπώ περισσότερο κι από την ζωή μου κι αυτό με στεναχωρεί αφάνταστα..είναι δύσκολο να μην σε καταλαβαίνουν οι μόνοι άνθρωποι που θα ήθελες να μιλήσεις για το πρόβλημά σου..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:43, 03-05-10:

http://www.psychognosia.gr/Links_Helptelephons.htm

Παράθεση

ellisland

Νεοφερμένος

H ellisland έγραψε στις 16:56, 03-05-10:

Παιδιά ευχαριστώ για τα λινκ... Τι να πω, πήρα τηλ. στην γραμμή για την κατάθλιψη...3 ώρες προσπαθούσα και μιλούσε....

Τι να πω, δεν ξέρω....Θα το προσπαθήσω πάλι αύριο, αλλά χλωμό το κόβω!

Παράθεση

athene (Αθηνά)

Δραστήριο Μέλος

H athene η κατάρα του ροκά.. έγραψε στις 18:21, 03-05-10:

Μη σταματας..πιστευω θα σε βοηθησει

Παράθεση

ellisland

Νεοφερμένος

H ellisland έγραψε στις 20:21, 03-05-10:

Aν με το καλό το σηκώσουν καποτε!!!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:46, 03-05-10:

Στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών φαντάζομαι ότι δεν διατηρείται όμως η ανωνυμία...
Στους Δήμους; Σε ποιους μπορεί να απευθυνθεί κανείς; Έχεις κάποια ιδέα;
Λεπτομερειες να σου πω δυστυχως δε γνωριζω. Στο ΓΝΑ κι εγω αποσο ξερω ειναι επωνυμα. Ισως κανεις ενα διακανονισμο αν κι εφοσον δε θελεις να ''σταμπαριστεις''. Το συζητας αυτο. Ομως γιατι δε κανεις ενα τηλεφωνο ή στην καλυτερη περιπτωση να πας απο κει να κοψεις και προσωπα. Παιζει ρολο ναναι συμπαθης ο γιατρος που χεις απεναντι σου.

ΒΤW, είναι το γνωστικό σου αντικείμενο;
Οχι, εχω κανει ομως σεμιναρια και σχετιζεται με τις σπουδες και τη δουλεια μου. Εχω ασχοληθει με παιδια κι οχι με ενηλικες.
Γιαυτο δε γνωριζω περισσοτερες λεπτομερειες. Ψαξτο στη ριζα, πηγαινε απο κει η παρε τηλεφωνα και πες τους οσα μας λες.

Προσωπικά νομίζω ότι ίσως χρειαστώ έστω για λίγο κάποιο φάρμακο να με βγάλει από το loop που έχω πέσει...
Δεν ξερω... γενικοτερα ειμαι αρνητικη με τα φαρμακα, τα θεωρω πολυ πολυ εσχατη λυση, αλλα υπερ της κουβεντας και της αυτοαναλυσης, ρεαλισμος, δυναμη, νεα ζωη, σκεψη, δουλεια κοκ.(Ειπες εισαι ανεργη. Αυτο προσεξε το.) Γενικα εγω τα βλεπω ολαυτα σα στοιχηματα με τον Εαυτο, σαν παιχνιδακια της ζωης. Αλλα σχετικα με εσενα μπορει να κανω λαθος. Μπορει η δικη σου περιπτωση ναναι σοβαρη(δεν το πιστευω..πιστευω σου λειπουν οι φιλοι, οι καλοι ανθρωποι) Δες το ομως σε παρακαλω επισημα. Αποσο γνωριζω δεν εχουμε ψυχιατρους εδω, παρα εναν που εχει καιρο να εμφανιστει στο στεκι. Θα σου ελυνε πολλες αποριες.

Έχω απογοητευτεί δε κ οικτρά από τις δύο παιδικές μου φίλες...Που μήνες ολόοοκληρους δεν τους νοιάζει αν ζω και αν πέθανα...
Σε γιορτές και βλακείες ξέρουν να σε θυμούνται...στην καθημερινότητα ποτέ...Ειδικά η μία με έχει πικράνει πολύ ειδικά τώρα και κατά το παρελθόν...
Πιο γενικά, εκλαμβάνω πλέον τις ανθρώπινες σχέσεις σαν ιδιοτελείς ...απέραντα ιδιοτελείς...Και αυτή τους η συμπεριφορά έχει συμβάλλει τα μέγιστα στην τωρινή μου ψυχολογική κατάσταση...
Δεν με νοιάζει για τους υπόλοιπους, αλλά για αυτές τις 2 με ρίχνει στα ψυχολογικά Τάρταρα αυτή η κατάσταση...
Ενα ειναι το σιγουρο και βαλτο καλα στο μυαλο σου. Αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες σχεσεις. Εσυ τους τηλεφωνεις για τα καθημερινα? Αν ναι κι αντικειμενικα εισπραττεις αδιαφορια, τοτε ισως εχει ερθει η ωρα να αναρωτηθεις μηπως αυτες οι δυο κοπελες δεν αξιζει να βρισκονται στη ζωη σου. Δεν ειναι κακο αυτο που σου συμβαινει, ειναι αλλαγη. Κι η αλλαγη τρομαζει συνηθως. Πρεπει να το αντιμετωπισεις και τη φορμουλα θα την βρεις μονη σου. Λεω να μιλησεις πρωτα σε ψυχολογο. Γνωμη μου βεβαια. Μην ανησυχεις, ολα ανακυκλωσιμα ειναι. Τη μια ασχημα, την αλλη καλα. Ετσι ειναι η ζωη. Στο χερι σου ειναι να τη δεις με αλλο ματι. Να αποδεχεσαι τις αλλαγες, καλες και κακες, να ερχεσαι σε συνεχη επαφη με τα συναισθηματα σου.

Υπαρχει κι αυτο που ανακαλυψα τωρα πατωντας στο γκουγκλ, αν σε ενδιαφερει
φορουμ ψυχολογιας

Αυτο πιστευω ειναι καλο. Για φαντασου να ησαστε ιδιες. Ποια θα μαζευε πια.
Δεν ξερω τι σχεση εχεις σημερα και γενικα με τη μητερα σου, παντως θεωρω πως η διαφορετικοτητα μεταξυ μανας και κορης, κανουν την καλυτερη σχεση, ειδικοτερα μετα απο χρονια. Ενηλικες κι ωριμες πια και οι δυο.
Βεβαια, αυτη ειναι μια γενικη τοποθετηση δικη μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 03-05-10 στις 21:05.
Παράθεση

ellisland

Νεοφερμένος

H ellisland έγραψε στις 17:58, 04-05-10:

mindcircus μου σε ευχαριστώ για το πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον σου!
Μακάρι να ήταν πολύς κόσμος σαν και εσένα! Πραγματικά. . .

Ήθελα να σε ρωτήσω όμως...όσον αφορά στο σχόλιο σου "(Ειπες εισαι ανεργη. Αυτο προσεξε το.)"... δεν νομίζω ότι είναι υπό τον έλεγχό μου δυστυχώς...

Από την άλλη όσον αφορά στις φίλες μου, πολύ θα ήθελα να τις διέγραφα από μέσα μου, αλλά από τη μια αυτό θα μου άφηνε ένα μεγάλο κενό και επίσης θα με έκανε να νιώθω ολότελα μόνη μου....μιας και αυτές θεωρούσα πάντα σαν τα άτομα που μπορούσα να τους εκμυστηρευτώ τα προσωπικά μου προβλήματα...

Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 218 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 18:47, 04-05-10:

και εγω ειχα περασει μια τετοια ασχημη φαση..δεν εβγαινα εξω και δεν ηθελα να βλεπω κανεναν..ημουν συνηθως ωρες στο δωματιο μου..ακουγοντας απλα καταθλιπτικη μουσικη...οι γονεις μου ειχαν σοκαριστει ..το γελιο μου ,τους ελειπε..μου το ελεγαν συχνα.Σιγα σιγα ομως αλλαξα... και αυτο που με βοηθησε ηταν η νεα μου παρεα στο Λυκειο..τωρα ευτυχως δεν ειμαι πια ετσι..απολαμβανω καθε στιγμη και φροντιζω να γελαω οσο περισσοτερο μπορω,για να μην κατρακυλισω παλι..
Πιστευω, πως το προβλημα ηταν αυτο της φιλιας...δεν ειχα αρχικα σωστη παρεα...δεν ειχα ατομα διπλα μου με κοινα ενδιαφεροντα.

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη din@
H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 03:03, 10-05-10:

παιδια μην το βαζετε κατω και σας το λεω εγω που περασα βαρια καταθλιψη και τωρα,μετα απο 2 χρονια,ειμαι πολυ καλα,βεβαια ειναι μερες που με ξαναπιανει αλλα περιμενω απλα να περασουν και κανω πραγματα για να ξεχνιεμαι.
το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανετε ειναι να παραδεχτειτε οτι υπαρχει προβλημα.δεν χρειαζεται να ντρεπεστε για αυτο.ντρεπεσαι οταν ποναει το στομαχι η το κεφαλι σου?οχι!!!γιατι τωρα να ντραπεις που ποναει η ψυχη σου?οσοι γυρω σας δεν το καταλαβαινουν απλα ειναι στενοκεφαλοι και δεν χρειαζεται να ασχοληθειτε μαζι τους.θα πρεπει επισης να παρετε αποφαση οτι θα προσπαθησετε να το ξεπερασετε,ειναι πολυ σημαντικο.μετα θα πρεπει να μιλησετε σε καποιον δικο σας ωστε να εχετε εναν συμμαχο,να γινετε πιο δραστηριοι,να βρειτε καινουργια ενδιαφεροντα και γενικα να κανετε πραγματα που να σας αρεσουν εστω και λιγο.εγω διαβαζα βιβλια για να ξεχνιεμαι για παραδειγμα...αν δειτε οτι δεν γινεται τιποτα και δεν μπορειτε να τα καταφερετε μονοι σας μιληστε σε εναν ψυχολογο.αν δεν βγαινετε οικονομικα ισως να μπορεσετε να τα κανονισετε καπως μεταξυ σας.εγω πηγα και σε ψυχιατρο γιατι χρειαζομουν και φαρμακα...και μην νομιζετε οτι ειχα λεφτα,αλλα εβαλα την υγεια μου πανω απ ολα και εκοψα απο παντου!επισης με βοηθησε το οτι πηρα γατα και ασχολιομουν μαζι της και αυτο με χαλαρωνε.πριν ενα μηνα βρεθηκε στο δρομο μου ενα σκυλακι και το κρατησα και τωρα βγαινω περισσοτερο απ το σπιτι για να το πηγαινω βολτες και νιωθω πολυ καλυτερα.γενικα βοηθαει ενα ζωακι πιστευω αρκει να εισαι σε θεση να το φροντιζεις και να μην το παρατησεις μετα!εχω διπλα μου και τον φιλο μου βεβαια που εχει τραβηξει αρκετα τοσο καιρο!
ΜΗΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ!συζητηστε το και αντιμετωπιστε το!δεν ειναι κατι κακο ουτε εισαι ΄΄τρελος΄΄ οπως πιστευουν μερικοι...
ελπιζω να μην σας κουρασα και να βοηθησα εστω και λιγο...ειλικρινα μακαρι να μην περασει αλλος οσα περασα εγω.
αντε και περιμενω να διαβασω πιο αισιοδοξα μηνυματα!!!

Παράθεση

ikra

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ikra
Ο ikra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O ikra έγραψε στις 16:13, 25-01-11:

δεν ξερω αν εχω καταθλιψη,αλλα το σιγουρο ειναι οτι εχω καποια σοβαρα συμπτωματα
-απωλεια χαρας, καθημερινο αγχος,ενα διαρκες αισθημα κουρασης
-απαθεια αντιμετωπισης προβληματων-συμπτωματων,αναποφασιστικοτητα,αναβλητικοτητα
-κοιμαμαι ειτε πολλες ωρες ειτε ελαχιστες,τρεφομαι ελαχιστα ισα ισα για να συντηρουμαι,δεν εχω ορεξη να βγω εξω (η οταν εχω βγαινω με τον αδελφο μου και τους δικους του φιλους),παραμεληση εαυτου γενικως
-βασικα εχω προβλημα συναναστροφης γιατι εχω κλειστει στον εαυτο μου με αποτελεσμα αυτα τα δυο χρονια που ειμαι φοιτητης να μην εχω βρει δικους μου φιλους
-αποπειρα αυτοκτονιας δεν εχει περασει απο το μυαλο μου αλλα εχω συνειδητοποιησει οτι δε μου αρεσει η ζωη μου
οποιος εχει η ειχε παρομοια συμπτωματα η εχει γνωσεις ψυχολογιας μπορει να με συμβουλεψει

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:43, 25-01-11:

Το πιο σημαντικό είναι οτι αναγνωρίζεις οτι κάτι δεν πάει καλά - δεν είναι πρόβλημα, μην το αντιμετωπίζεις σαν τέτοιο. Εγώ νομίζω - αν και δεν γνωρίζω - οτι πρέπει να βάλεις στο μυαλό σου οτι τίποτα δεν γίνεται χωρίς προσπάθεια. Βάλε στόχους στη ζωή σου και ξεκίνα να παλεύεις για να τους υλοποιήσεις. Όσο κλείνεσαι στον εαυτό σου και λες "έχω πρόβλημα, έχω αυτό κι εκείνο" δε θα αλλάξει κάτι. Πες "ναι δεν ήμουν καλά τελευταία αλλά θέλω να το αλλάξω αυτό και θα το παλέψω". Είναι όλα στο μυαλό σου. Ξεκίνα κάποια χόμπυ που σου αρέσουν, ακόμα κι αν θεωρείς οτι δε θα περάσεις καλά κάπου που θα πας, πίεσε τον εαυτό σου να πας και βάλε στο μυαλό σου οτι θα περάσεις καλά. Καλή τύχη!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Χαρά.
H Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.

H Χαρά. έγραψε στις 17:01, 25-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από ikra

Κι εγω πριν δυο χρονια περασα μια παρομοια φαση,αν και δεν ηταν ακριβως ετσι αλλα τολμω να πω πως ηταν σαν πρωιμο σταδιο καταθλιψης.Το σημαντικο,οπως προειπωθηκε,ειναι να βρεις την πηγη του κακου,την αιτια,τι φταει για ολα αυτα.Βοηθαει το να τα πεις αυτα σε ανθρωπους δικους σου και να ξερεις οτι σε υποστηριζουν και εχεις γυρω σου ατομα που αγαπας.Αυτο σου δινει καποια αυτοπεποιθηση.Επειτα,κατανοω πολυ καλα αυτην την αναποφασιστικοτητα και αναβλητικοτητα για την οποια μιλας.Παλιοτερα,φοβομουν υπερβολικα για την καθε μου κινηση ,τι θα πω,πώς θα φερθω και τρελαινομουν στη σκεψη οτι παλια εγω δεν ημουν καν ετσι.Παρολα αυτα,δεν ελεγα να κανω κατι.Μια περιοδο αρκετα μεγαλη οπως λες και συ(που θα την ονόμαζα περίοδο ανάρρωσης,δεν ειχα καμια απολυτως ορεξηουτε να βγω,ουτε να μιλησει,ουτε και να γελασω.Και,πολλες φορες,γελαα χωρις να το νιωθω,σαν κατι προσποιητο.Πρεπει να ξεκαθαρισεις μερικα πραγματα στο μυαλο σου και να ''μιλησεις'' κατα καποιον τροπο με τον ευτο σου,ετσι ωστε να φτασεις να λες πως ειμαι αυτος που θελω και ας πανε να λενε οι αλλοι οτι θελουν.Θα μου πεις αυτα τα ακουσαμε και απο αλλου ,αλλα ειλικρινα ετσι ειναι.Και σε οσα αναφερει και η Himela εχει απολυτο δικιο.

Μην πεσεις μονο στην παγιδα του,κανω ο,τι κανουν οι περισσοτεροι,φερομαι οπως οι περισσοτεροι,ντυνομαι οπως οι περισσοτεροι κ.λπ.,κ.λπ. μονο και μονο για να ''διευκολυνεις''(υποτιθεται) τον εαυτο σου να κανεις φιλους.Γιατι,ακοαμ και αυτο να κανες,δεν θα ενιωθες ανετα,θα αισθανοσουν λες και βρισκοσουν σε ξενο σωμα και ακομα και οταν γελαγες δεν θα ενιωθες ποραγματικα χαρουμενος.Ενω οταν εσυ τα'χεις καλα με τον εαυτο σου,χωρις πια να εχεις και τρομερη αυτοπεποιθηση,απλα και μονο ξεροντας πως εισαι αυτο που θελεις να εισαι,με καποιο μαγικο τροπο το αισθανονται αυτο και οι ανθρωποι γυρω σου και δεν σου κανω πλακα,απο εμπειρια στα λεω.Σαν να νιωθουν οι γυρω σου την αυρα σου ενα πραμα.Αρκει,να κατσεις να κανεις μια κουβεντουλα με τον εαυτο σου,να συζητησεις με κοντινα σου προσωπα και μετα με λιγο θαρρος μονο να κανεις νεες γνωριμιες που πιθανον να οδηγησουν σε μεγαλες φιλιες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,600 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:20, 29-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Χαρουλινι(^^)
Μην πεσεις μονο στην παγιδα του,κανω ο,τι κανουν οι περισσοτεροι,φερομαι οπως οι περισσοτεροι,ντυνομαι οπως οι περισσοτεροι κ.λπ.,κ.λπ. μονο και μονο για να ''διευκολυνεις''(υποτιθεται) τον εαυτο σου να κανεις φιλους
Αυτό είναι πολύ σημαντικό!

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 05:12, 31-01-11:

δεν ξερω αν εχω καταθλιψη,αλλα το σιγουρο ειναι οτι εχω καποια σοβαρα συμπτωματα
-απωλεια χαρας, καθημερινο αγχος,ενα διαρκες αισθημα κουρασης
-απαθεια αντιμετωπισης προβληματων-συμπτωματων,αναποφασιστικοτητα,αναβλητικοτητα
-κοιμαμαι ειτε πολλες ωρες ειτε ελαχιστες,τρεφομαι ελαχιστα ισα ισα για να συντηρουμαι,δεν εχω ορεξη να βγω εξω (η οταν εχω βγαινω με τον αδελφο μου και τους δικους του φιλους),παραμεληση εαυτου γενικως
-βασικα εχω προβλημα συναναστροφης γιατι εχω κλειστει στον εαυτο μου με αποτελεσμα αυτα τα δυο χρονια που ειμαι φοιτητης να μην εχω βρει δικους μου φιλους
-αποπειρα αυτοκτονιας δεν εχει περασει απο το μυαλο μου αλλα εχω συνειδητοποιησει οτι δε μου αρεσει η ζωη μου
οποιος εχει η ειχε παρομοια συμπτωματα η εχει γνωσεις ψυχολογιας μπορει να με συμβουλεψει
Κοίταξε να βρεις τι είναι αυτό που σε αγχώνει,σου προκαλεί θλίψη..μπορεί να σε έχει φάει η καθημερινότητα.Βρες τις μικρές χαρές της ζωής σου και βάλε τες στο προγραμμά σου.
Όσον αφορά στην αναβλητικότητα και την αναποφασιστικότητά σου,θα σε συμβούλευα να έπαιζες με τον εαυτό σου το παιχνίδι των στόχων.Κάθε βράδυ που χαλαρώνεις από τη μέρα σου,προγραμμάτιζε την επόμενη.Βάζε μικρούς στόχους,από καθάρισμα σπιτιού μέχρι μια εργασία για τη σχολή σου,έτσι ώστε να έχεις λόγο να σηκώνεσαι κάθε πρωί από το κρεββάτι σου.
Για τις μέρες της αΰπνίας θα σου συνιστούσα,προς αποφυγήν φαρμακευτικών παρασκευασμάτων,ενα χλιαρό μπάνιο,ένα ζεστό γάλα...λογικά θα ξέρεις να ηρεμείς τον εαυτό σου.Υπάρχουν στα φαρμακεία φυσικά χαλαρωτικά,πρόσφατα αγόρα ένα σπρέυ ( αν θες λεπτομέριες στείλε μου μνμ),επιπλέον υπάρχουν φυτικά χάπια βαλεριάνας και αν δεν τα θες μπορείς απλα να βράζεις είτε βαλεριάνα,είτε μελισσόχορτο,χαμομήλι,μολόχα κλπ.Για τις μέρες την υπνηλίας,θα σου συνιστούσα να πάρεις ένα ξυπνητήρι!
Σήκω και ας μη χρειάζεται,και προσπάθησε να πείσεις τον εαυτό σου πως οι στόχοι που έθεσες την προηγουμένη,πρέπει να αποπερατωθούν!Επίσης έλεγξε πόσους καφέδες πίνεις την ημέρα ή αναλόγως αλκοόλ (αν πίνεις).
Τέλος,να βγαίνεις από το σπίτι σου...αν τα μέρη που συχνάζουν οι παρέες σου σε θλίβουν ή αν σε θλίβουν οι ίδιες οι παρέες σου,είτε άλλαξε παρέα είτε μάθε να περνάς όμορφα και δημιουργηκά χρόνο με τον εαυτο σου.Οι περίπατοι είναι πολύ βοηθητικοί,το διάβασμα βιβλίων κλπ...κοίτα απλα μην αποβλακωθείς με κανένα game ή στην tv.Μέγα λάθος!
Αλλά πάλι,θα μπορούσες να πιέσεις λίγο τον εαυτό σου ώστε να συναναστρέφεσαι με άλλους ανθρώπους.
Επίσης μην χάνεις τα μαθήματα της σχολής ..να πηγαίνεις ανελειπώς,να χαμογελάς και σιγά-σιγά θα ανοίξει ο κύκλος σου.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους οι άνθρωποι θλίβονται με τη ζωή τους
Μην ταράζεσαι

http://www.katathlipsi.gr/index.php?...id=5&Itemid=31

http://www.katathlipsi.gr/index.php?...d=18&Itemid=38

(επαναλαμβάνω πράγματα που σου είπε και η Himela,τώρα το είδα..αλλά κακό δεν είναι να τα ακούς από δυο στόματα )

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ikra

Νεοφερμένος

Ο ikra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O ikra έγραψε στις 15:27, 08-02-11:

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες
παντα ειχα στοχους στη ζωη μου,το θεμα ,αρνητικο οπως αποδειχτηκε,ειναι οτι αφου εχω κανει μια ιεραρχηση στους στοχους μου,τους συγκρινω χωριζοντας τους με βαθμο σημαντικοτητας.Πχ ορισμενους τους θεωρω για τη δεδομενη χρονικη περιοδο σημαντικους,σε αλλους δινω παραταση ή αλλους τους διαγραφω γιατι πιστευω πως θα εμποδισουν την υλοποιηση των πρωταρχικων.Διαπιστωνω οτι αυτος ο προγραμματισμος στοχων δεν ηταν ο καλυτερος πχ νομιζα οτι ενας κοινωνικος στοχος περιοριζει εναν επαγγελματικο,πραγμα που αποδειχθηκε λαθος.Συγκεκριμενα απο το λυκειο ,μην πω και απο το γυμνασιο, ειχα στοχο τη σχολη μου ,αρα δεν ημουν κοινωνικος,ελεγα φοιτητης θα κοινωνικοποιηθω,θα βρω φιλους...Κλειστηκα απο μικρος στον εαυτο μου και το θεμα ειναι οτι πετυχα τον 'επαγγελματικο' μου στοχο και φιλους ,σαν φοιτητης,δεν εκανα.Προσωπικη ζωη δεν εχω,ακομα και στο 1ο ετος, βλεπω τωρα, οτι συνεχισα να λειτουργω με τον ιδιο τροπο,κοιταζα τη σχολη μου.Με αλλα λογια εθεσα προσωρινα αυτον τον τροπο σκεψης στο λυκειο,ωστε να''με βοηθησει'' να περασω στη σχολη, και τωρα δεν μπορω να απαλλαχτω.Ανακαλυψα οτι στις αρχες του 1 ετους δεν περναω καλα γενικως χωρις φιλους με αμεσο αποτελεσμα να εχω προβλημα και με τα μαθηματα στη σχολη.Τελικα σταματησα τη σχολη προσωρινα ωστε να βαλω ταξη στη ζωη μου.Ετσι μου δημιουργηθηκαν και τα παραπανω συμπτωματα.Δεκτες ολες οι συμβουλες

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 16:16, 08-02-11:

Έχω περάσει,κι έτυχε και τη χρονιά που έδινα Πανελλήνιες.Ο λόγος αισθηματικός(ναι δε μου φαίνεται αλλά είμαι ευαισθητούλης τρομάρα μου )

Το γεγονός πως ήταν και εκείνη την χρονιά(όχι γυμναστική,όχι χαβαλές,όχι και τόσες βόλτες στον ήλιο)επιδείνωσε κάπως την κατάσταση.Έκανα 40 πυρετό για μια βδομάδα,παράτησα οτιδήποτε είχε σχέση με την προετοιμασία μου,κι όταν αυτός έπεσε,πάλι δεν είχα καμιά διάθεση να επιστρέψω.

Αν κατάφερα να το ξεπεράσω εγκαίρως για αυτό ευθύνονται αποκλειστικά οι γονείς μου,οι οποίοι εκείνο το διάστημα αναγκάστηκαν να αφήσουν τις δουλείες τους,ακόμη κι αν πολλά πράγματα έτρεχαν.Σε κάποιο βαθμό κι ένα δυο καθηγητές μου που με πείσμωσαν.Όταν δεν κλείνεσαι στον εαυτό σου αλλά έχεις περιβάλλον στο οποίο μπορείς να βασιστείς αντέχονται τα πάντα.

Κι εν τέλει η ζωή τα έφερε έτσι ώστε και σε όλους τους τομείς να είμαι καλύτερα κι από ό,τι σχεδίαζα,και να μου δοθεί η ευκαιρία να γυρίσω στα παλιά και να αρνηθώ.Κάποτε πίστευα πως το τελευταίο δε θα το έκανα ποτέ.

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες
παντα ειχα στοχους στη ζωη μου,το θεμα ,αρνητικο οπως αποδειχτηκε,ειναι οτι αφου εχω κανει μια ιεραρχηση στους στοχους μου,τους συγκρινω χωριζοντας τους με βαθμο σημαντικοτητας.Ανακαλυψα οτι στις αρχες του 1 ετους δεν περναω καλα γενικως χωρις φιλους με αμεσο αποτελεσμα να εχω προβλημα και με τα μαθηματα στη σχολη.Τελικα σταματησα τη σχολη προσωρινα ωστε να βαλω ταξη στη ζωη μου.Ετσι μου δημιουργηθηκαν και τα παραπανω συμπτωματα.Δεκτες ολες οι συμβουλες
Μια μέρα έχει 24 ώρες φίλε.Ξέρεις τι μπορείς να κάνεις σε 24 ώρες?
7 ώρες θα κοιμηθείς.
6 ώρες θα παρακολουθήσεις μαθήματα.
4 ώρες θα διαβάζεις για τη σχολή.
1 ώρα θα τρως.
1 ώρα θα ετοιμάζεσαι για έξω
1 ώρα θα σου πάρουν οι μετακινήσεις
2 ώρες θα αναρωτιέσαι τι κάνω εγώ εδώ πέρα και δεν είμαι σπίτι ενώ οι υπόλοιποι χτυπιούνται
5 λεπτά θα περάσουν από τότε που θα την πάρει το μάτι σου μέχρι να το μαζέψεις από κάτω.
55 λεπτά θα περάσουν για να βρεις αφορμή να της πεις γεια.
Και την τελευταία ώρα,αν δεν είσαι τόσο χαζός ώστε να χάσεις την ευκαιρία,θα πάρεις με κάποιο τρόπο τον αριθμό της.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chemwizard : 08-02-11 στις 16:28.
Παράθεση

ikra

Νεοφερμένος

O ikra έγραψε στις 17:07, 08-02-11:

το ξερω οτι ειμαι κλειστος,το θεμα ειναι να βρω τροπους να ανοιχτω,να κοινωνηκοποιηθω.Ειναι λιγο γενικη η συμβουλη τυπου'μην κλεινεσαι στον εαυτο σου'.Καλο το προγραμμα...

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 17:18, 08-02-11:

το ξερω οτι ειμαι κλειστος,το θεμα ειναι να βρω τροπους να ανοιχτω,να κοινωνηκοποιηθω.Ειναι λιγο γενικη η συμβουλη τυπου'μην κλεινεσαι στον εαυτο σου'.Καλο το προγραμμα...
Δεν μπορεί κάποιος να σου δώσει τη συνταγή της κοινωνικοποίησης.
Αν δεν βγαίνεις από το σπίτι σου,δε θα έρθουν να σου χτυπήσουν την πόρτα οι άνθρωποι.
Να πηγαίνεις στη σχολή σου.Έστω και αν έχεις καλές σημειώσεις μετά από μια παράδοση,ζήτα από κάποιον να κοιτάξεις τις δικές του για να δεις τάχα μου μη σου λείπει κάτι.Προσφερέ του και τις δικές σου.Πιάσε του κουβέντα για κάτι άσχετο.Προσπάθησε να βρεις τα κοινά σας σημεία.Πρότεινε έναν καφέ στο κυκλικείο.Και τέλος για τη μέρα.
Το βράδυ βγες με κάποιο γνωστό σου.Άμα έχει παρέα ακόμα καλύτερα.Βρες ένα άτομο από την παρέα που σου αρέσει (δεν εννοώ ερωτικά) και μίλα του.Και αν δεν τα βρείτε,προχώρα σε άλλο.
Τις επόμενες μέρες αμα πετύχεις το άτομο των σημειώσεων χαιρέτα το όπου το δεις.Χαμογέλα στους ανθρώπους (και ιδιαίτερα στις κοπέλες).Να είσαι φιλικός.Άνετος.Αλλά όχι χυμαδιό ή υπερβολικός.
Δώσε στους ανθρώπους για να σου δώσουν.
Μικρά καθημερινά βηματάκια.Έτσι χτίζονται οι σχέσεις.Οι φιλίες θέλουν χρόνο.Και κόπο.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 18:48, 08-02-11:

Κανείς δε χρωστά κάτι σε κανέναν,ενώ όλοι θέλουν να έχουν έστω και ελάχιστους ανθρώπους δίπλα τους,και δεν ταιριάζουν όλοι με όλους.Άρα σε κάποια φάση της ζωής τους όλοι θα ψαχτούν.Αφού δεν το έκανες τότε κάν'το τώρα.

Παράθεση

begood

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη begood
Ο begood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O begood έγραψε στις 17:17, 10-03-11:

ΜΑΖΙ. Και στο άκουσμά της μόνο αυτή η λέξη, γεννάει αισιοδοξία. Δεν είμαι
μόνος, δεν θα το περάσω μόνος, θα το περάσουμε ΜΑΖΙ. Γιατί κανείς δεν
θέλει και δεν αξίζει να είναι μόνος…

Κάπως έτσι γεννήθηκε η ιδέα. Η ιδέα τώρα γίνεται πράξη. Από ανθρώπους
που αναγνωρίζουν, κατανοούν και το κυριότερο έχουν βιώσει την κοινωνική
απομόνωση και το περιθώριο, λόγω μιας σειράς καταστάσεων που ανθίζουν
εξαιρετικά γοργά στην εποχή μας…

Γι’ αυτόν τον σκοπό ιδρύσαμε την Ελληνική Εταιρεία Διαταραχών Διάθεσης,
ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο με τον διακριτικό τίτλο ΜΑΖΙ, που συγκροτείται
κατά πλειονότητα από άτομα με προσωπική εμπειρία (ασθενείς και συγγενείς)
με τις Διαταραχές Διάθεσης (Μείζονα Καταθλιπτική Διαταραχή, Δυσθυμική
Διαταραχή, Διπολική Διαταραχή Ι και ΙΙ, Κυκλοθυμική Διαταραχή κ.α.),
από φίλους των ατόμων αυτών και από ειδικούς επαγγελματίες με ειδικό
ενδιαφέρον να συμμετέχουν στην προσπάθεια του σωματείου.

Σκοπός του Σωματείου είναι η στήριξη, η ενδυνάμωση και η ενημέρωση των
ατόμων που πάσχουν από Διαταραχή Διάθεσης καθώς και των οικογενειών
και φίλων των ατόμων αυτών. Το βασικό όχημα για την επίτευξη αυτού του
στόχου είναι η δημιουργία και η υποστήριξη ομάδων αυτοβοήθειας των
ατόμων με Διαταραχή Διάθεσης, των φίλων και των οικογενειών τους.

Το "ΜΑΖΙ" φιλοδοξεί να αναπληρώσει αυτό το κενό της ανυπαρξίας δομών
στην Ελλάδα που προωθούν την αλληλοϋποστήριξη και αναιρούν την
απομόνωση, δημιουργώντας ομάδες αυτοβοήθειας, αρχικά σε Αθήνα και
Θεσσαλονίκη και προοδευτικά και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας. Ο τελικός
στόχος είναι η δημιουργία και η υποστήριξη ενός πανελλαδικού δικτύου
περιφερειακών παραρτημάτων ενδυνάμωσης των ατόμων με Διαταραχή
Διάθεσης και προαγωγής της ψυχικής υγείας.

Θέλουμε να τα καταφέρουμε ΜΑΖΙ. Όλοι εμείς που ενώσαμε ήδη τις δυνάμεις
μας και δημιουργήσαμε το σωματείο "Μαζί" σας καλούμε να συμμετέχετε σ'
αυτή την προσπάθεια και να προχωρήσουμε ΜΑΖΙ!

Σας προσκαλούμε στον διαδικτυακό μας τόπο www.mazi.org.gr (email:
info@mazi.org.gr) όπου μπορείτε να διαβάζετε το ενημερωτικό υλικό που θα
ανεβάζουμε σταδιακά για τις διαταραχές διάθεσης, να ενημερωθείτε για τις
επόμενες δράσεις μας, να συμπληρώσετε τη φόρμα εγγραφής καθώς και να
συμμετέχετε δωρεάν στο φόρουμ μας.

Το νόημα, εξάλλου, της ζωής, δεν βρίσκεται στον τελικό προορισμό της.
Βρίσκεται στο ταξίδι…. Εκεί που είμαστε όλοι προσκεκλημένοι!

Παράθεση

begood

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη begood
Ο begood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O begood έγραψε στις 17:24, 10-03-11:

Οι ομάδες αυτό-βοήθειας έχουν τους εξής βασικούς στόχους:
1. Να ενισχύσουν και να ενθαρρύνουν τα μέλη να ανακτήσουν τον έλεγχο και να βελτιώσουν την ποιότητα της ζωής τους και των σχέσεων τους.
2. Να παρέχουν ένα σύστημα – περιβάλλον συναισθηματικής στήριξης, το οποίο μειώνει την απομόνωση και την αποξένωση, μετριάζει την απόγνωση και αυξάνει την αισιοδοξία, την προσωπική ευθύνη και την αποδοχή του εαυτού.
3. Να βοηθήσουν τα μέλη να αντλούν μεγαλύτερη χαρά και ικανοποίηση από την ζωή παρά τις δυσκολίες, τα εμπόδια, τις απογοητεύσεις και τις αναποδιές της.
4. Να βοηθήσουν τα μέλη να μάθουν και να εξασκήσουν νέους, πιο αποτελεσματικούς και ικανοποιητικούς τρόπους να σχετίζονται με τους άλλους.

www.mazi.org.gr

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 989 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 20:51, 10-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αυτή η κατάσταση δυστυχώς αν δεν την πολεμήσεις στη ρίζα, μοιάζει με ένα endless loop από το οποίο δε μπορείς να βγεις, παρά μονάχα με αποφασιστικά βήματα!
Και στη ριζα να την πολεμισεις αν δεν ειναι και το κλιμα τετοιο που να βοηθα δεν γινεται τπτ..δλδ οτι και να χεις εντοπισει οσο και να προσπαθεις να το αλλαξεις αμα δεν βοηθουν οι συνθηκες μια τρυπα στο νερο κανεις και τπτ αλλο...σε αυτη τη φαση βρισκομαι κι εγω..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:04, 10-03-11:

Δεν μπορείς να υπολογίζεις στις εξωτερικές συνθήκες για την ψυχολογική σου ισορροπία διότι πολύ απλά εκείνες δεν μπορείς να τις ελέγξεις και σπάνια είναι ευνοϊκές για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Εκείνο που είναι στο χέρι σου να διαμορφώσεις, είναι η στάση σου απέναντι στις εξωτερικές συνθήκες, γι' αυτό και ξεκινάς από εκεί.
Ο κόσμος δεν αλλάζει. Ο τρόπος που τον κοιτάζουμε αλλάζει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Danielhealthy (Δανιήλ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Danielhealthy
Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O Danielhealthy http://daniel-iamhealthy.blogspot.com/ έγραψε στις 22:44, 03-05-11:

Κοίτα να δεις.Έχω περάσει και τις 2 φάσεις.Σε αυτή που δεν ήξερα το λόγο,κατάλαβα ότι απλά δεν τον είχα συνειδητοποιήσει.Πάντα τον ξέρουμε το λόγο,απλά μερικές φορές,είναι βαθυά κρυμμένος μέσα στο υποσυνείδητό μας και τον ξεχνάμε προσωρινά με άλλα πράγματα που απασχολούμε τον εαυτό μας-καθημερινές ασχολίες καθώς και κάποιες κακές συνήθειες,που λειτουργούν ως φτηνά και βλαβερά υποκατάστατα βασικών μας ελλέιψεων.

Αν θες να βρεις γιατί νιώθεις έτσι,κάνε το εξής :

-Για μερικές μέρες,προσπάθησε να χαλαρώσεις και να ηρεμίσεις,όσο μπορείς.Κάνε λίγο στην άκρη τις υποχρεώσεις και βρες ελεύθερο χρόνο για σένα.Μείνε μόνος σου για λίγο χρονικό διάστημα,κάνε ασχολίες απλές και μοναχικές.
-Αν έχεις καποιες κακές συνήθειες και καταχρήσεις,δοκίμασε να τις ελαττώσεις,όσο μπορείς ή να τις κόψεις εντελώς για λίγες μέρες-μια μια κάθε φορά.

Θα δεις πως θα καταλάβεις τελικά γιατί αισθάνεσαι έτσι.Μόλις σταματήσεις να ξεχνάς το πρόβλημά σου με διάφορα πράγματα που κάνεις,θα βγει από το υποσυνείδητό σου και το θυμηθείς.

Σε μένα πάντως δούλεψε μια χαρά.Αν και αναγαστικά,για κάμποσες μέρες,ένιωθα κενός και είχα κακή ψιχολογία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:30, 04-05-11:

Πώς θα αντιμετωπίζατε την υποψία σας ότι κάποιο κοντινό σας πρόσωπο ενδέχεται να εμφανίζει συμπτώματα κατάθλιψης/μελαγχολίας (διάβασα τα συνήθη συμπτώματα και ομολογώ δεν μπορώ να διαχωρίσω ακριβώς την διαφορά-αν υπάρχει)?.
Αλλά όταν λέμε κοντινό εννοώ γονιός/θείος/ κοντινός και αγαπητός συγγενής τέσπα, μεγαλύτερος όμως από εσάς αλλά όχι τόσο μεγάλος ώστε να τον έχουν ... αναλάβει τα παιδιά/ανήψια τους, αλλά όχι τόσο μικρός ώστε να είναι και...παιδόπουλο.

Πώς θα λειτουργούσατε? Πώς θα τον προσεγγίζατε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 16:27, 04-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Πώς θα αντιμετωπίζατε την υποψία σας ότι κάποιο κοντινό σας πρόσωπο ενδέχεται να εμφανίζει συμπτώματα κατάθλιψης/μελαγχολίας (διάβασα τα συνήθη συμπτώματα και ομολογώ δεν μπορώ να διαχωρίσω ακριβώς την διαφορά-αν υπάρχει)?.
Αλλά όταν λέμε κοντινό εννοώ γονιός/θείος/ κοντινός και αγαπητός συγγενής τέσπα, μεγαλύτερος όμως από εσάς αλλά όχι τόσο μεγάλος ώστε να τον έχουν ... αναλάβει τα παιδιά/ανήψια τους, αλλά όχι τόσο μικρός ώστε να είναι και...παιδόπουλο.

Πώς θα λειτουργούσατε? Πώς θα τον προσεγγίζατε?
Εξαρτάται.... αν η σχέση είναι πολύ στενή και μου επιτρέπει τέτοιες προσεγγίσεις και τέτοιες συζητήσεις, ευθέως! Θα τον\την ρωτούσα αν τον\την απασχολεί κάτι, δηλώνοντας ότι η ερώτησή μου γίνεται από πραγματικό ενδιαφέρον. Ανάλογα την απάντηση θα προχωρούσα....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    BLUE SEA, meetmeinmontauk, Shade, stefaniat, Ελισσάβετ21

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους