Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,087 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορούμε να αλλάξουμε τα γεγονότα;

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:37, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Εγώ τα Χριστούγεννα δεν είχα βγει το βράδυ γιατί είχα βρει το μεσημέρι ένα άρθρο για τα παιδιά απο το Chernobyl και ένιωθα άσχημα. Μου είχε χαλάσει η διάθεση απλά, σκέφτομουν συνέχεια αυτά και πόσα ακόμα πεθαίνουν σήμερα απο αμέλεια κάποιων. Δεν θεώρησα οτι αν μείνω μέσα αυτά θα αλλάξουν απλά δεν ένιωθα ωραία να βγω όπως και δεν νιώθω ωραία που κάθομαι εδώ και δεν βρίσκομαι εκεί να βοηθήσω, όσο μπορώ.
Το μόνο που θα καταφέρουμε όλοι με το να νιώθουμε άσχημα από αυτά που βλέπουμε στις ειδήσεις χωρίς να μπορούμε να κάνουμε κάτι, είναι να αρρωστήσουμε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:43, 06-05-07:

Isi, μπορώ να κατανοήσω κάποιον που βλέποντας μια τέτοια είδηση, ευαισθητοποιήται και αναλαμβάνει συγκεκριμένες πρωτοβουλίες απέναντι σε αυτό που τον προβλημάτισε.
Πόσοι όμως το κάνουμε αυτό;
Πόσοι αλλάζουμε στάση απέναντι στα γεγονότα;
Εγώ πάντως ομολογώ πως όχι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 20:50, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Isi, μπορώ να κατανοήσω κάποιον που βλέποντας μια τέτοια είδηση, ευαισθητοποιήται και αναλαμβάνει συγκεκριμένες πρωτοβουλίες απέναντι σε αυτό που τον προβλημάτισε.
Πόσοι όμως το κάνουμε αυτό;
Πόσοι αλλάζουμε στάση απέναντι στα γεγονότα;
Εγώ πάντως ομολογώ πως όχι.
Μα, τι πρωτοβουλιες μπορει να παρει καποιος για π.χ. τον πολεμο στο Ιρακ. Η σε αλλο επιπεδο, την ιστορια του Αλεξ απο τη Βεροια. Ειναι καποια πραγματα που δεν αντιμετωπιζονται, τουλαχιστον απο καποιον μονο του. Αλλα βεβαια θα μου πεις, αν βλεπεις τα παιδακια που πεθαινουν στην Αφρικη, πηγαινε να βοηθησεις. Αλλα εγω τουλαχιστον δεν ειμαι τοσο γενναια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:56, 06-05-07:

Δεν ξέρω πως μπορεί να σκεφτεί κανείς και τι μπορεί να κάνει, άρα λοιπόν εκεί δεν καταλήγουμε; Οτι η επικαιρότητα δεν επιρρεάζει την καθημερονότητά μας. Τουλαχιστόν αυτό ισχύει για μένα...

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:58, 06-05-07:

Παιδιά σίγουρα μπορούμε να σταματήσουμε ΟΛΑ τα γεγονότα ειδικά αν έχουμε την υποστήριξη της πλειοψηφίας.
Το ότι δεν μπορούμε κάποιες φόρες να οργανωθούμε ώστε να σταματήσουμε το γεγονός δεν είναι λόγος να χαϊδεύουμε τα αυτιά μας ότι δεν μπορούμε. .- Ίσως απλώς να μην μας ενδιαφέρει πραγματικά το γεγονός ώστε να το σταματήσουμε .-

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:01, 06-05-07:

"Ολες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες
τότε και μόνο όταν είναι εφικτές
μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις
άστες καλύτερα καθόλου μην τις λες "

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 21:03, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Παιδιά σίγουρα μπορούμε να σταματήσουμε ΟΛΑ τα γεγονότα ειδικά αν έχουμε την υποστήριξη της πλειοψηφίας.
Το ότι δεν μπορούμε κάποιες φόρες να οργανωθούμε ώστε να σταματήσουμε το γεγονός δεν είναι λόγος να χαϊδεύουμε τα αυτιά μας ότι δεν μπορούμε. .- Ίσως απλώς να μην μας ενδιαφέρει πραγματικά το γεγονός ώστε να το σταματήσουμε .-
Φανταζομαι μιλας για γεγονοτα μη αναστρεψιμα, π.χ. πολεμους η κατι τετοιο. Γιατι ενα ατυχημα η μια απαγωγη δεν μπορεις να τα σταματησεις. Το θεμα ειναι οτι εσυ, μονος σου, τι μπορεις να κανεις για να σταματησεις εναν πολεμο? Στη θεωρια ολα ευκολα ειναι, και εγω εχω βγει πολλες φορες στους δρομους, αλλα ας μην εχουμε ψευδαισθησεις.. αυτοι που μας κυβερνανε, αυτοι αποφασιζουν, θελουμε δεν θελουμε. "Δημοκρατια" δεν υπαρχει.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:21, 06-05-07:

Αφού το πας το θέμα στον πόλεμο, ρωτώ ... υποτίθεται ότι είναι ενάντια η πλειοψηφία στον πόλεμο ... Δεν έχω δει καμία αξιόλογη οργανωμένη και σοβαρή προσπάθεια, μόνο κάτι σπασμωδικές κινήσεις

Προσωπικά εσύ τι έκανες για να σταματήσεις τον πόλεμο; ώστε να δικαιολογεί το ότι παρατάς έτσι εύκολα τα όπλα της προσπάθειας;

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 21:23, 06-05-07:

Αφού το πας το θέμα στον πόλεμο, ρωτώ ... υποτίθεται ότι είναι ενάντια η πλειοψηφία στον πόλεμο ... Δεν έχω δει καμία αξιόλογη οργανωμένη και σοβαρή προσπάθεια, μόνο κάτι σπασμωδικές κινήσεις

Προσωπικά εσύ τι έκανες για να σταματήσεις τον πόλεμο; ώστε να δικαιολογεί το ότι παρατάς έτσι εύκολα τα όπλα της προσπάθειας;
Προσωπικα εγω, το μονο που εκανα ηταν να τρεξω στις πορειες. Αλλα να πω την αληθεια, δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσα να κανω. Δεν λεω οτι δεν υπαρχει καποια λυση, αλλα εγω δεν εχω σκεφτει καποια.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:29, 06-05-07:

Έχω παρατήρηση ότι οι πορείες δεν έχουν αποτέλεσμα, ίσως φταίει ότι στα μάτια των πολιτικών ηγετών μοιάζουν με σπασμωδικές κινήσεις. Για εμένα η λύση είναι να πιέζουμε την κυβέρνηση

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 21:30, 06-05-07:

Έχω παρατήρηση ότι οι πορείες δεν έχουν αποτέλεσμα, ίσως φταίει ότι στα μάτια των πολιτικών ηγετών μοιάζουν με σπασμωδικές κινήσεις. Για εμένα η λύση είναι να πιέζουμε την κυβέρνηση
Προφανως, αλλα πως?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:31, 06-05-07:

Καταψηφίζοντας τες......

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:33, 06-05-07:

Καταρχάς στην αρχή με μια βερμπαλιστική επιστολή που θα προτείνει την διεθνή στάση της απέναντι στον χ πόλεμο. Μέτα ίσως να ζητήσουμε βοήθεια από τους πνευματικούς μας ηγέτες και τα ΜΜE

Καταψηφίζοντας τες......
Σωστό και αυτό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 06-05-07 στις 21:33. Αιτία: merge
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:34, 06-05-07:

Μα τα ΜΜΕ, είναι η κυβέρνηση..........

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 21:35, 06-05-07:

Καταψηφίζοντας τες......
+1

Καταρχάς στην αρχή με μια βερμπαλιστική επιστολή που θα προτείνει την διεθνή στάση της απέναντι στον χ πόλεμο. Μέτα ίσως να ζητήσουμε βοήθεια από τους πνευματικούς μας ηγέτες και τα ΜΜE
Δεν νομιζω οτι μια επιστολη θα εχει αποτελεσμα, και δεν ξερω πως ακριβως θα με αντιμετωπισουν οι πνευματικοι μας ηγετες (παραδειγμα?) η τα ΜΜΕ αν παω και τους ζητησω βοηθεια να σταματησουμε τον πολεμο. Ειδικα τα ΜΜΕ αμφιβαλλω για το αν δινουν δεκαρα για το τι πιστευω εγω.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 21:43, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Δεν νομιζω οτι μια επιστολη θα εχει αποτελεσμα, και δεν ξερω πως ακριβως θα με αντιμετωπισουν οι πνευματικοι μας ηγετες (παραδειγμα?) η τα ΜΜΕ αν παω και τους ζητησω βοηθεια να σταματησουμε τον πολεμο. Ειδικα τα ΜΜΕ αμφιβαλλω για το αν δινουν δεκαρα για το τι πιστευω εγω.
Όταν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι(γενικά) παίζει ρόλο πάντα ο αριθμός και η επιρροή αυτών που θέλουν την αλλαγή…
Τα πάντα μπορεί να αλλάξει όταν το θέλουν αρκετοί…

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:44, 06-05-07:

Σ' αυτό που 'πε ο Πάνος για πίεση στις κυβερνήσεις... Μία κυβέρνηση ναι, θα κάνει πίσω σε κάποια πράγματα, αν καταλάβει ότι η τάδε πράξη της θα έχει πολιτικό κόστος. (λέξη-κλειδί)

Ένας τρόπος; Mass e-mail στην κυβέρνηση. Μπορεί να μη λέει κάτι, αλλά κατ' εμέ αρκεί να συνειδητοποιήσει (η εκάστοτε κυβέρνηση) ότι η Χ πράξη της θα επιφέρει ένα Ψ πολιτικό κόστος (αξιοσημείωτο κόστος).

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 21:45, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Όταν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι(γενικά) παίζει ρόλο πάντα ο αριθμός και η επιρροή αυτών που θέλουν την αλλαγή…
Τα πάντα μπορεί να αλλάξει όταν το θέλουν αρκετοί…
Ναι βρε παιδια, αλλα μιλαμε για το τι μπορουμε να κανουμε σε προσωπικο επιπεδο. Προφανως, αν υπαρξει ενα μαζικο οργανωμενο κινημα, κατι μπορει να γινει. Αλλα το θεμα ειναι πως φτανεις εκει.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:51, 06-05-07:

Τα MME θέλουν να είναι με το μέρος μας, ειδικά αν δεν ζητάμε κάτι υπερβολικό π.χ. σε όλους τουλάχιστον 1500? σύνταξη.

Επίσης το internet είναι ότι πρέπει για την δημιουργία οργανωμένων προσπαθειών

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:57, 06-05-07:

Τα ΜΜΕ είναι μόνο με το δικό τους μέρος.
Μην ξεχνάς οτι τα περισσότερα ανήκουν στους πιο διαπλεκόμενους μεγαλοεπιχειρηματίες.....

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:36, 07-05-07:

Διαβάζω προσεκτικά όσα λέτε και έχετε δικαιο σε όλα απλά εγώ με το φτωχό μου μυαλό σκέυτομαι όταν ξέρουν π.χ κάποιοι για τον άλεξ και σιωπούν όταν κάποιοι βλέπουν το κακό και φοβούντε να το πουν στο δικαστήριο, όταν βλέπουμε κάποιον πεσμένο και δεν βοηθάμε να σηκωθεί τότε πώς θα κάνουμε κάτι μεγαλήτερο; όταν κάποιοι ζητάνε βοήθεια για απλά μικρά καθημερινά πράγματα και δεν βοηθάμε και απλά βλέπουμε πώς θα πάρουμε την δύναμη για κάτι μεγάλο;, σήμερά άκουσα για γυναίκα που πολεμούσε για ένα σκαλί, όλοι κοιτούσαν κανένας δεν έκατσέ δίπλα της να πεί θα βοηθήσω και εγώ την γυναίκα και θα σηκώσουμε μπαίρι στα μεγάλα;

Πάντα ρωτάω με το φτωχό μυαλό μου έτσι;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:31, 07-05-07:

mania είναι αυτό που είπα και στην αρχή.

Μήπως τελικά το θέμα είναι ότι δεν θέλουμε να βοηθήσουμε και ΌΧΙ ότι δεν μπορούμε;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:12, 08-05-07:

mania είναι αυτό που είπα και στην αρχή.

Μήπως τελικά το θέμα είναι ότι δεν θέλουμε να βοηθήσουμε και ΌΧΙ ότι δεν μπορούμε;

Αυτό είναι στάνταρ καμαρι μου, ενοείτε ότι δεν θέλουμε για τα ποιο μικρά, πόσο μάλλων για τα μεγάλα, δεν θέλουμε να χάσουμε χρόνο για τον δίπλα μας δυστηχώς...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:28, 08-05-07:

Θεωρητικα όλα μπορουν να αλλαξουν και η δύναμη της μάζας είναι πολύ μεγάλη. Αλλά μη ξεχνάτε πως η μάζα συνήθως έχει άλλα καθημερινά προβλήματα να αντιμετωπίσει (που είναι σαφέστατα πιο επιτακτικά, αν και όχι απαραίτητα σοβαρα) και δεν μπορεί να ασχοληθεί με το κοινό καλό. Επιπλέον οι περισσότεροι δεν έχουν καν συναίσθηση της ολιστικότητας αυτών των πραγμάτων - δεν καταλαβαίνουν δηλ πως ό,τι κάνουν σήμερα, επηρεάζει και το αύριο. Άντε βγάλε άκρη λοιπόν..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:46, 08-05-07:

Κυρίως αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι πως το γενικότερο καλό μας επιρρεάζει πολύ πιο άμεσα απ΄ότι νομίζουμε.
Η αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη π.χ. είναι κάτι που σίγουρα μας αφορά όλους, αλλά μοιάζει πολύ μακρινό για να ασχοληθούμε...Κι όμως σε πολύ λίγα-τελικά- χρόνια αυτό το πρόβλημα θα είναι πολύ πιο σοβαρό από οποιοδήποτε καθημερινό μας πρόβλημα...
Όποιος είδε το εξώφυλλο του Έψιλον της Ελευθεροτυπίας έχει μια ιδέα για τι μιλάω

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:45, 08-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Κυρίως αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι πως το γενικότερο καλό μας επιρρεάζει πολύ πιο άμεσα απ΄ότι νομίζουμε.
Η αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη π.χ. είναι κάτι που σίγουρα μας αφορά όλους, αλλά μοιάζει πολύ μακρινό για να ασχοληθούμε...Κι όμως σε πολύ λίγα-τελικά- χρόνια αυτό το πρόβλημα θα είναι πολύ πιο σοβαρό από οποιοδήποτε καθημερινό μας πρόβλημα...
Όποιος είδε το εξώφυλλο του Έψιλον της Ελευθεροτυπίας έχει μια ιδέα για τι μιλάω

Τώρα άν πώ καλά να πάθουμε θα έχω άδικό; όταν μας λένε οικονομεία στο ρέυμα στο νερό και σε πράγματα που μπορούμε να μοιώσουμες τα κάνουμε στο μέγηστό τι φτέει η γή, άσε που όλοι μπορούμε να βοηθήσουμε και δεν κάνουμε τίποτα, ζώα παρατημένα ή υπο εξαφάνηση, δάση καιγοντε, σκουπίδια παντού, κανένας δεν νοιάζετε, καλά να πάθουμε...

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 23:50, 14-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Θεωρητικα όλα μπορουν να αλλαξουν και η δύναμη της μάζας είναι πολύ μεγάλη. Αλλά μη ξεχνάτε πως η μάζα συνήθως έχει άλλα καθημερινά προβλήματα να αντιμετωπίσει (που είναι σαφέστατα πιο επιτακτικά, αν και όχι απαραίτητα σοβαρα) και δεν μπορεί να ασχοληθεί με το κοινό καλό.
Ακριβώς. Νομίζω ότι το επιχείρημα για τη δύναμη του πλήθους (δε χρησιμοποιώ τη λέξη μάζα για να μην προϊδεάσω αρνητικά) είναι άκυρο. Και αυτό γιατί βασίζεται στη λογική του "αν ΟΛΟΙ έπρατταν αυτό...τότε", πράγμα που βρίσκω εντελώς θεωρητικό και ουτοπικό. Σκεφτείτε το σύνολο των προβλημάτων που μαστίζουν τούτο το μάταιο κόσμο. Με τι από όλα αυτά να απασχολήσουμε τη σκέψη μας; Πού να πρωτοεπενδύσουμε; Ποιος θέτει τις προτεραιότητες; Από πού να αντλήσουμε πάθος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 14:26, 17-11-08:

Εγώ λέω απλά να σταματήσουμε να ψάχνουμε δικαιολογίες για το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε αλλά για τον α), β), γ) λόγο δεν το κάνουμε και είτε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε και όπως μπορούμε, είτε να παραδεχτούμε το ότι ναι, αυτή τη στιγμή δε γίνεται να βοηθήσω, γιατί οι προτεραιότητές μου είναι άλλες, όμως θα το κάνω όταν μπορέσω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:57, 17-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Ακριβώς. Νομίζω ότι το επιχείρημα για τη δύναμη του πλήθους (δε χρησιμοποιώ τη λέξη μάζα για να μην προϊδεάσω αρνητικά) είναι άκυρο. Και αυτό γιατί βασίζεται στη λογική του "αν ΟΛΟΙ έπρατταν αυτό...τότε", πράγμα που βρίσκω εντελώς θεωρητικό και ουτοπικό. Σκεφτείτε το σύνολο των προβλημάτων που μαστίζουν τούτο το μάταιο κόσμο. Με τι από όλα αυτά να απασχολήσουμε τη σκέψη μας; Πού να πρωτοεπενδύσουμε; Ποιος θέτει τις προτεραιότητες; Από πού να αντλήσουμε πάθος;
-Κι όμως, για κάθε αλλαγή(μεταβολή κλπ). απαιτείται πάντα μία κάποια "κρίσιμη μάζα"("κρίσιμο πλήθος").

-Αν είχαμε "πίστιν έως κόκκου σινάπεως", ίσως ;;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 18-11-08 στις 14:29. Αιτία: διόρθωση quote
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 14:02, 18-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
-Κι όμως, για κάθε αλλαγή(μεταβολή κλπ). απαιτείται πάντα μία κάποια "κρίσιμη μάζα"("κρίσιμο πλήθος").

-Αν είχαμε "πίστιν έως κόκκου σινάπεως", ίσως ;;;
Το οποίο σημαίνει;

Παράθεση

SkyFox

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SkyFox
Ο SkyFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O SkyFox έγραψε στις 15:23, 18-11-08:

Εγώ θα δώσω ένα παράδειγμα αν στην Ελλάδα λέγαμε δεν ξαναπαίρνουμε coca cola για ένα μίνα τότε η εταιρία θα έριχνε 20 λεπτά κάτω το αναψυκτικό όποτε αν ήμασταν σωστή και δίκαιη πολίτες τότε δεν θα χιαζόταν να βοηθήσουμε γιατί κανονικά θα ήταν εκεί το κράτος για να τον βοηθήσει όπως έπρεπε να κάνει . Πρέπει επιτέλους να μάθουμε να παίζουμε ομαδικά .

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους