Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρέπει ο ασθενής να γνωρίζει όλη την αλήθεια;

Πρέπει ο ασθενής να γνωρίζει όλη την αλήθεια;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
Καλύτερα να μην γνωρίζει.
0
0%
Να γνωρίζει όλη την αλήθεια.
26
66,67%
Να γνωρίζει μόνο τα απαραίτητα.
3
7,69%
Να γνωρίζει την αλήθεια με προϋποθέσεις
10
25,64%

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 16:41, 08-08-06:

Θυμιζει λιγο "γιατρε μου πειτε μου, θα ζησω?" το πραγμα, αλλα περα απ'την φωσκολικη αντιμετωπιση..πιστευετε οτι ο ασθενης πρεπει να γνωριζει με καθε λεπτομερεια τι του συμβαινει? Ακομα κι αν η ασθενεια ειναι ανιατη και δε θα του κανει καθολου καλο ψυχολογικα? Το ιδανικο ειναι η ψυχολογια του να ειναι ανεβασμενη και οι τριγυρω να παιζουν το θεατρο του παραλογου, ή να γνωριζει την κατασταση του?
Και τελικα, μετα απο ενα σημειο ξερει τα παντα αλλα δε θελει καν να το ακουσει ή οντως δεν υποψιαζεται κατι?
Προσωπικες εμπειριες δεκτες και απαραιτητες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:46, 08-08-06:

Προτιμώ πάντα την αλήθεια, όσο κι αν πονάει. Μόνο αν ξέρεις την αλήθεια μπορείς να την αντιμετωπίσεις (ακόμα και ψυχολογικά).
Ωραίο θέμα btw!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 17:08, 08-08-06:

ναι ειναι καλυτερη η αληθεια απο το να ταξιδευει το μυαλο σου συνεχεια στο τι μπορει να εχεις.εν ολιγεις συμφωνω με μισελ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 17:31, 08-08-06:

Προσωπικα, αν ποτε παθω κατι σοβαρο (χτυπα ξυλο, φτου φτου, μακρυα απο εμας) θα ηθελα να ξερω.. Ισως οχι, με ολες τις λεπτομερειες (πχ ποσο θα ζησω ακομα) αλλα θα ηθελα να ξερω.
Θεωρω χαζο το να προσπαθουν να σου κρυψουν την αληθεια.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 17:34, 08-08-06:

Έχοντας κάποια ελάχιστη εμπειρία πάνω στο θέμα αλλά έχοντας συζητήσει με ανθρώπους με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία, δε μπορείς να πεις ένα ναι ή ένα όχι.
Εξαρτάται 100% από το σε ποιον ασθενή θα απευθυνθείς.Και συνήθως, επειδή ο γιατρός δεν ξέρει καλά τον ασθενή και τί άνθρωπος είναι, βοηθάει να το μαθαίνουν οι συγγενείς πρώτα και μετά να σου λένε αν είναι καλό να το μάθει και ο ίδιος.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:59, 09-08-06:

Πάντως faithplus αυτό δεν είναι και ο,τι σωστότερο γιατί ο γιατρός δεν ξέρει και με τι συγγενείς έχει να κάνει και πόσο πραγματικά τον νοιάζονται τον ασθενή. Έχω ακούσει περίπτωση όπου ο ασθενής είχε καρκίνο, το είπαν στη γυναίκα του η οποία είπε να μην γίνει θεραπεία (είχε μικρή πιθανότητα να πετύχει και κόστιζε πάρα πολύ) για ...ευνόητους λόγους.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:04, 09-08-06:

να το λένε τότε σε συγγενείς εξ αίματος

εγώ είμαι με τον φέηθ πάντως.
Γιατρέ μου, προχώρα

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 12:48, 09-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πάντως faithplus αυτό δεν είναι και ο,τι σωστότερο γιατί ο γιατρός δεν ξέρει και με τι συγγενείς έχει να κάνει και πόσο πραγματικά τον νοιάζονται τον ασθενή. Έχω ακούσει περίπτωση όπου ο ασθενής είχε καρκίνο, το είπαν στη γυναίκα του η οποία είπε να μην γίνει θεραπεία (είχε μικρή πιθανότητα να πετύχει και κόστιζε πάρα πολύ) για ...ευνόητους λόγους.
Συμβαίνουν κι αυτά είναι η αλήθεια.
Πάντως, καθηγητές μου που ήρθαν από την Αμερική και όταν ήρθαν ήταν 100% υπέρ του να λέμε στον ασθενή την αλήθεια, μετά από κάποια χρόνια εδώ έχουν αλλάξει γνώμη.Είναι πολύ διαφορετικοί η νοοτροπία του Έλληνα ασθενή και ειδικά στην επαρχία.Στην παθολογική κλινική, που είναι στον 5ο όροφο στο νοσοκομείο του Ρίου, 5 ασθενείς έχουν πηδήξει από το παράθυρο μόλις έμαθαν κάποια άσχημα νέα.Δε θα ήταν καλύτερο να μην το είχαν μάθει?

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:17, 09-08-06:

Προσωπικά όσον αφορά εμένα θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς έχω να αντιμετωπίσω...Όταν αφορά ένα αγαπημένο πρόσωπο θα ήθελα να ενημερωθώ πρώτα εγώ και κρίνοντας την κατάσταση να αναλάβω την ευθύνη αν πρέπει να ξέρει τα πάντα ή όχι

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 13:22, 09-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Στην παθολογική κλινική, που είναι στον 5ο όροφο στο νοσοκομείο του Ρίου, 5 ασθενείς έχουν πηδήξει από το παράθυρο μόλις έμαθαν κάποια άσχημα νέα.Δε θα ήταν καλύτερο να μην το είχαν μάθει?
νταξ, θα μπορούσαν να τους είχαν κατεβάσει στο ισόγειο ξέρεις.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:24, 09-08-06:

XAAXXAXAXAXAXAAAXAXXAAXAAX, φέηθ τους δικούς σου ασθενείς να τους κατεβάζεις υπόγειο:

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:40, 09-08-06:

Εγω ειμαι κομματακι μπερδεμενη.
Αν ο ασθενης ειναι νεος ανθρωπος που πρεπει να αντιμετωπισει καποιες καταστασεις, ειναι απαραιτητο να ξερει ακριβως τι του συμβαινει.
Αν μιλαμε για τελειωμενες καταστασεις χωρις ελπιδα, μου φαινεται πως μονο κακο θα του κανει η αληθεια. :S

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:26, 09-08-06:

εγώ είμαι στην μέση
δηλαδή θα ήθελα να ξερω όλες τις λεπτομέρειες αλλά αν είχα λίγο χρόνο ζωής ακόμα θα ήθελα να μου που τί ασθένεια είναι, αν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης, αλλά θα ήθελα να μην μου έλεγε σε πόσο καιρό θα πεθάνω
σκεφτείται να πουν σε κάποιον οτι σε μια εβδομάδα πεθαίνεις σκεφτείται πως θα νιώθει τις τελευταίες μέρες του

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 15:43, 09-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Εγω ειμαι κομματακι μπερδεμενη.
Αν ο ασθενης ειναι νεος ανθρωπος που πρεπει να αντιμετωπισει καποιες καταστασεις, ειναι απαραιτητο να ξερει ακριβως τι του συμβαινει.
Αν μιλαμε για τελειωμενες καταστασεις χωρις ελπιδα, μου φαινεται πως μονο κακο θα του κανει η αληθεια. :S
αυτο ακριβως.

φεηθ, ειναι ενας γνωστος μου τωρα εκει στην παθολογικη!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 16:24, 09-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna

φεηθ, ειναι ενας γνωστος μου τωρα εκει στην παθολογικη!
κλείστε τα παράθυρα!!!!

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 16:48, 09-08-06:

Weak...στο ισόγειο έχει ογκολογία και ψυχιατρική που σίγουρα δεν πάνε πιο πάνω.Όπως και να'χει, πάντα κάποια κλινική θα είναι στον 5ο.
Προσωπικά, δεν ξέρω αν θα ήθελα να ξέρω.Μπορεί ναι, μπορεί και όχι.
Είναι εντελώς εξατομικευμένο και μάλιστα εξαρτάται από την ψυχολογία του αρρώστου τη συγκεκριμένη στιγμή.

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 10:38, 26-11-06:

Εγώ πάντως θα ήθελα όλη την αλήθεια. Την προτιμώ από τα υπονοούμενα. Έτσι κι αλλιώς όταν έχεις ζήσει σοβαρές καταστάσεις ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις οπότε η αλήθεια είναι καλύτερη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 26-11-06 στις 11:37. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία σε όλο το ποστ
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 12:19, 26-11-06:

αναλογα με το χαρακτηρα του ασθενη.. αν ξερεις οτι θα τον κανει χειροτερα δεν το λες.. ή το λες απ'εξω απ'εξω.. τι εννοω... οταν ο μπαμπας μου αρρωστησε ο γιατρος μας ειπε οτι του δινει 6 μηνες με 1 χρονο... ωστοσο, στον μπαμπα μου ειπαμε οτι ο ογκος ηταν καλοηθης, γεγονος που ναι μεν δεν εστειλε την ψυχολογια του στα υψη, αλλα σιγουρα γλιτώσαμε τα τάρταρα.. γιατι ο μπαμπας μου ηταν τετοιος ανθρωπος που αν ηξερε ΟΛΗ πραγματικα την αληθεια, θα τον χαναμε μια ωρα αρχυτερα.. το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο, αλλα τουλαχιστον εφυγε ηρεμα, ξεροντας οτι ειχε νικησει την ασθενεια του..
αρα, for me, ανάλογα με τον ανθρωπο που εχεις απεναντι σου επιλεγεις τη σωστοτερη αντιμετωπιση..

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 12:46, 26-11-06:

ναι ρε παιδια αλλα πχ στην περιπτωση της evouli ο ασθενης το υποψιαζεται.Το καταλαβαινει απο το βλεμα των κοντινων του προσωπων, απο τη συμπεριφορα τους και αυτο τον 'τρωει'..

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 13:42, 26-11-06:

Η αλήθεια είναι πως έχουμε να κάνουμε με ένα πολύπλοκο θέμα που εξαρτάται κυρίως από τον ασθενή. Πχ ο πεθερός μου δεν ήξερε υποψιαζόταν. Του είχαν πεί κι εκείνου πως είναι καλοήθης και πως με την επέμβαση και ακτινοθεραπίες θα ήταν όλα οκ. Εκείνος κάθε μέρα πήγαινε μπρος στον καθρέφτη και τράβαγε τα μαλλιά του να δει αν πέφτουν για να σιγουρευτεί πως τα φάρμακα που του έδιναν δεν ήταν κάποιου είδους χημειοθεραπεία. Οσο έβλεπε τα μαλλιά απτώητα ένιωθε υγειής. Οταν άρχισε να έχει άλλα συμπτώματα τον προλάβαμε στο τσακ, πήγε να αυτοκτωνήσει. Παίζαμε θέατρο για 3 μήνες, όσο άντεξε δλδ. Τις τελευταίες μέρες επειδή ήξερε πως κανείς δεν θα του έλεγε την αλήθεια ρώτησε εμένα να του πω αν έχει καρκίνο. Ακόμα αναρωτιέμαι μήπως θα ήταν καλήτερο να ήμουν ειλικρηνής μαζί του?
Πάντως σε άλλη περίπτωση που γνωρίζω (μια γειτώνησα) γύρω στα 47 ξαφνικά μπήκε στο νοσοκωμείο για ένα γρομπαλάκι και κατέληξε να υποβληθεί σε μαστεκτωμή . Το έχει πάρει όμως τόσο καλά που αν και ταλεπωρείται με χημειοθεραπείες κτλ λέει
γώ θα το νικήσω όχι αυτό εμένα! Δεν με ξέρει καλά εμένα!"
Εχει τρομερή δύναμη μέσα της και είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρει γιατί θέλει πάρα πολύ να ζήσει!
Προσωπικά αν ήταν κάτι ραγδαίο και δεν είχα πολύ καιρό μπροστά μου θα ήθελα να μην το ξέρω και να μην προσπαθήσει κανείς τις 10μέρες πχ να τις κάνει 12 (τσάμπα ταλεπορία) απλά θα ήθελα τις τελευταίες μέρες να τις περάσω με αγαπημένα πρόσωπα και ευχάριστες στιγμές όχι σε ένα ψυχρό θάλαμο νοσοκωμείου! Τώρα αν είναι κάτι που θεραπεύεται θα ήθελα να το ξέρω και να το αντιμετωπίσω!

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:56, 26-11-06:

Πως μπορείς να πολεμήσεις κατί αν δεν ξέρεις με τι ακριβώς έχεις να κάνεις;

Και φυσικά μην ξεχνάμε αυτο που λεει ο διαβολάκος, όλοι σου λενε πως είσαι μια χαρά αλλά το ύφος τους τα λεει όλα.
Βέβαια η δύσκολη πλευρά είναι του γιατρού, γιατί οκ εγώ μπορεί να θέλω να μάθω αλλά πόσοι ακόμη σκέφτονται σαν εμένα;Η λύση των συγγενων είναι η καλύτερη.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 20:50, 26-11-06:

Όταν αφορά ένα αγαπημένο πρόσωπο θα ήθελα να ενημερωθώ πρώτα εγώ και κρίνοντας την κατάσταση να αναλάβω την ευθύνη αν πρέπει να ξέρει τα πάντα ή όχι
εχμ...να αναλαβεις την ευθυνη για να του πεις τι εχει η οχι? Και ποια εισαι εσυ για να το κανεις αυτο? Ξερεις κατι παραπανω η κατι καλυτερο? Ελεος. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αυτο που κανουν οι γιατροι και λενε τι εχει ο παθων πρωτα στους συγκενεις ειναι ΕΓΓΛΗΜΑ.

πρεπει να το λενε στον ιδιο και αυτος να αποφασιζει αν θελει να γνοστοποιησει τη κατασταση του.

btw η γιαγια μου επαθε καρκινο, και το πηρε πιο ψυχραιμα απο ολους. Οταν το παθαινεις εσυ, εισαι ψυχραιμος, οι αλλοι φρικαρουν

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:56, 26-11-06:

Μεγάλη κουβέντα ανοίγετε, παιδιά...!

Ένας φίλος μου είναι γιατρός... και μου έλεγε για τρελούς καυγάδες στο Πανεπιστήμιο...

Και για έναν ασθενή, που θα πέθαινε σύντομα από καρκίνο... και νόμιζε ότι τον κρατούσαν για τυπικές εξετάσεις...

Παράθεση

crazy lover

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazy lover
H crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H crazy lover έγραψε στις 21:29, 26-11-06:

Ο ασθενης πιστευω οτι πρεπει να μαθει την αληθεια πρωτος απ ολους....Αναλογα κ με τον χαρακτηρα του βεβαια αλλα πιστευω οτι αυτος ειναι που θα το αντιμετωπισει πιο ψυχραιμα...Πχ εγω θα στεναχωρηθω πολυ περισσοτερο αν μαθω κατι ασχημο για καποιον απο την οικογενεια μου παρα για εμενα...Για μενα δεν θα νοιαστω κ πολυ κ θα προσπαθησω να ζησω οσο πιο extreme μπορω τις μερες ή τους μηνες που μου απομενουν...

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 21:43, 26-11-06:

Θεωρητικά ο ασθενής πρέπει να ξέρει τα πάντα.

Πρακτικά όμως...

Αν ληφθούν υπ'όψην όμως μεσογειακές ιδιοσυγκρασίες, προκαταλήψεις κοινωνικές, άσχημη αντιμετώπιση, ευαίσθητα άτομα... Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και θα είναι τρομερά δύσκολο να απολυτοποιηθεί η ποιότητα πληροφόρησης του ασθενούς. Ένας ασθενής πιθανώς να έχει πχ. (τρανταχτό παράδειγμα) καρκίνο, με πολλές όμως πιθανότητες να ζήσει μεγάλο διάστημα. Ο γιατρός όμως διαβλέπει πως ο ασθενής έχει ετοιμόρροπο ηθικό και ευπρόσβλητη ιδιοσυγκρασία. Τον ενημερώνει πλήρως, οδηγώντας τον σε πιθανή συναισθηματική κατάρρευση ή τον αφήνει σε μια ομιχλώδη κατάσταση με την ευτυχία της άγνοιας?

Έχει τύχει συνάδελφος του πατέρα μου (γιατρός λολ) να έχει καρκίνο, και να λέει, ψέμματα στον εαυτό του: "Τι έχω μωρέ, ένα καρκινοματάκι... όχι καρκίνο..."

Επομένως το καταλληλότερο ίσως είναι η μέση οδός. Ό,τι είναι καλύτερο για τον ασθενή και όχι ό,τι είναι καλύτερο επειδή το λέει ο νόμος...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 22:03, 26-11-06:

Πιστεύω, πως ναι, θα πρέπει να ξέρει τα πάντα, άλλωστε είναι ο άμεσα ενδιαφερόμενος...,
για την κατάσταση της υγείας του...
Δεν νομίζετε λοιπόν, πως έχει αυτό το δικαίωμα..., περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον... ???

Αυτή όμως, είναι και εμένα η άποψή μου θεωρητικά...!!!

Γιατί ενώ για τον εαυτό μου, θα απαιτούσα να μάθω όλη την αλήθεια,
δεν ξέρω, αν θα είχα το κουράγιο..., να ενημερώσω αντίστοιχα κάποιο αγαπημένο μου άτομο...,
σε περίπτωση που τα έφερνε η τύχη... και ερχόντουσαν τα πράγματα έτσι, ώστε να έπρεπε να μάθει από μένα,
μια πολύ σοβαρή, ανίατη κατάσταση, ή γενικά κάποια άσχημη κατάσταση, η οποία δεν θα ήταν αναστρέψιμη...

Νομίζω πάντως, πως δεν θα μου ήταν εύκολο, να του πω όλη την αλήθεια...
Θα προσπαθούσα βέβαια,
να του πω, όσα περισσότερα μπορούσα..., αλλά θα φρόντιζα τουλάχιστον, να μην χάσει την ελπίδα του...

.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 22:29, 26-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι

Και για έναν ασθενή, που θα πέθαινε σύντομα από καρκίνο... και νόμιζε ότι τον κρατούσαν για τυπικές εξετάσεις...
Aν είναι δυνατόν.
Είναι γεγονός πως ποτέ δεν θα συμφιλιωθούμε απόλυτα με την ιδέα της αρρώστειας (μας) όμως το να ζούμε στην άγνοια μπορει να μας προφυλλάσει αλλά δεν είναι η πιο τίμια και ενδεδειγμένη τακτική.
Αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο θα ήθελα να το γνωρίζω μπορεί να ήταν τρομαχτική η γνώση αλλα θα ήθελα να την έχω.
Μην ξεχνάτε πως ουδέν κρυπτό υπο τον ήλιο.
Και να το μάθεις σε μια ανύποπτη στιγμή είναι ακόμη πιο τραγικό.

Στην γειτονιά μου πριν χρονια είχε γίνει το εξής.Παληκάρι που ήταν φορέας(όχι ασθενής) του έητζ του το κρατούσαν κρυφό οι γονεις του(άλλοι εγκληματίες και αυτοί, λάβετε τώρα υπόψην σας ότι μιλάω για δεκαετιά 80 που επικρατούσε άγνοια πάνω στο θέμα).Το έμαθε τυχαία μερικά χρόνια αργότερα όταν είχε ένα τροχαίο.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 02:34, 27-11-06:

Αυτη η αντιμετωπιση "θα το βαλω κατω και θα το πατησω", ειναι νομιζω μονο αντιδραση νεων ανθρωπων που μαθαινουν κατι δυσαρεστο..νεους εννοω και γυρω στα 50, που νιωθουν οτι εχουν ακομη να ζησουν πραγματα.. Μια γιαγια η ενας παππους στα 80, που εχουν ετσι κι αλλιως "μονοπλευρη" ενημερωση, και μολις ακουνε για καρκινο κανουν 28 μετανοιες και 56 σταυρους για τι ψυχραιμη αντιδραση και πεισμα τους λες; Ειδικα σε ασθενειες που η ψυχολογια παιζει ρολο, αν δεν ειναι ο αλλος σε θεση να δει το πραγμα απ'την πιο αισιοδοξη οσο γινεται πλευρα, ε τι να πεις εκει.:X

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 12:18, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Αυτη η αντιμετωπιση "θα το βαλω κατω και θα το πατησω", ειναι νομιζω μονο αντιδραση νεων ανθρωπων που μαθαινουν κατι δυσαρεστο..νεους εννοω και γυρω στα 50, που νιωθουν οτι εχουν ακομη να ζησουν πραγματα.. Μια γιαγια η ενας παππους στα 80, που εχουν ετσι κι αλλιως "μονοπλευρη" ενημερωση, και μολις ακουνε για καρκινο κανουν 28 μετανοιες και 56 σταυρους για τι ψυχραιμη αντιδραση και πεισμα τους λες; Ειδικα σε ασθενειες που η ψυχολογια παιζει ρολο, αν δεν ειναι ο αλλος σε θεση να δει το πραγμα απ'την πιο αισιοδοξη οσο γινεται πλευρα, ε τι να πεις εκει.:X
Κοίτα τώρα σε παππουδο-γιαγιάδες στα 80 δεν υπάρχει λόγος ούτε να τους το πείς και να τους ταράξεις ούτε να τους υποβάλεις σε βαριές θεραπείες. Γιατι θα μου πείς? Πολύ απλά είναι σε μια ηλικία που ξέρουν και οι ίδιοι πως το μοιραίο δεν αργεί. Οπότε αν τους πεις οτι θα πάνε από καρκίνο πχ, θα τους πάρει από κάτω ενώ αν νομίζουν πως είναι η φθορά των χρώνων δεν θα απογωητευτούν τόσο. Και από την άλλη σε αυτές τις ηλικίες ακριβώς επειδή η ανάπλαση κυττάρων είναι στον χαμηλότερο δυνατό βαθμό ,μια τέτοια ασθένεια δεν μπορεί να είναι ιδιαίτερα ραγδαία. Οπότε κάθε προσπάθεια να την τρενάρεις κι άλλο θα είναι πιο επίπονη και ψυχοφθώρα για τον ασθενή.
Υπόψην πως μια επέμβαση αφαίρεσης καρκινόματος από βασικά όργανα και η διαδικασία της χημειοθεραπείας που είναι το πιο επίπονο κωμμάτι, απαιτούν οργανισμό όσο το δυνατών πιο ανθεκτικό(και νέο)και ηθικό ακμαιότατο!!

Παράθεση

Puff_Daddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Puff_Daddy
Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Puff_Daddy έγραψε στις 20:10, 04-12-06:

Και όταν είσαι γιατρός, η φοιτητής Ιατρικής, και έχεις κάτι σοβαρό; Εκεί τι κάνεις; Όταν ο γιατρός συμπίπτει με τον ασθενή;

Όταν φοιτητής Ιατρικής 26χρ μπήκε σε μαγν. τομογράφο "για ζαλαδούλες από το διάβασμα", και ο όγκος που είχε στο κεφάλι ήταν σαν πορτοκάλι, τι έπρεπε να κάνουμε; Να τον αφήσουμε να δει τις πλάκες όταν το ζήταγε επίμονα με την ιδιότητα του γιατρού;

Απαντήστε μου....

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 21:07, 04-12-06:

επειδη δεν ξερω αν πηρες απαντηση οσοι ασχολουνται με την ιατρικη ξερουν την αληθεια ασχετα αν δεν το παραδεχτουν εγω ειμαι σιγουρη οτι ηξερε την αληθεια πριν την μαθετε εσεις απλα η αληθεια ειναι σκληρη του δινεις κουραγιο να το παλεψει και τον εμψυχωνεις και το συζητας σαν απλη ασθενεια στα λεω απο εμπειρια οι δικοι μου ολοι νεοι πεθαινουν απο 30χρ μεχρι 80χρ το εζησα με την μανα μου 48χρ με την ξαδελφη μου 47 χρ και ολοι το συζητουσαμε σαν την απλη ασθενεια ξεροντας ολοι οτι το τελος πλησιαζει και ξεραμε ακριβως ποτε θα φυγουν απο την ζωη αλλα ειχαμε ελπιδα ''ψευτικη'' ολοι οι καρκινοπαθεις το παλευουν που ξερουν τι τους περιμενει πιστευουν στην ζωη .παλευουν.εχουν ελπιδα. αρκει να μην βλκεπουν την απαισιοδοξια στους αλλους το μονο που μπορω να σου πω σιγουρα οτι λυπαμαι που ηταν ατυχο το παλληκαρι μεσα σε 2 χρονια εχασα 3 ατομα απο το ιδιο πραγμα και εχουν δει πολλα τα ματια μου

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 01:21, 05-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Puff_Daddy
Και όταν είσαι γιατρός, η φοιτητής Ιατρικής, και έχεις κάτι σοβαρό; Εκεί τι κάνεις; Όταν ο γιατρός συμπίπτει με τον ασθενή;

Όταν φοιτητής Ιατρικής 26χρ μπήκε σε μαγν. τομογράφο "για ζαλαδούλες από το διάβασμα", και ο όγκος που είχε στο κεφάλι ήταν σαν πορτοκάλι, τι έπρεπε να κάνουμε; Να τον αφήσουμε να δει τις πλάκες όταν το ζήταγε επίμονα με την ιδιότητα του γιατρού;

Απαντήστε μου....
Πολυ ζορικο αυτο.. Δεν ξερω, ανεξαρτητως γνωσεων/επαγγελματος κτλ, ειμαι της γνωμης οτι νεα ατομα που εξ'ορισμου θα το παλεψουν, πρεπει να ξερουν ακριβως την κατασταση τους. Αλλωστε ενα ατομο σ'αυτη την ηλικια αποκλειεται να παραιτηθει ετσι απλα, και σε χημειοθεραπειες θα υποβληθει, και σε επεμβαση αν χρειαστει, και οτιδηποτε. Για ολα αυτα πρεπει να χει επιγνωση της καταστασης του.. Ο παππους το "περιμενει" ετσι κι αλλιως απο καπου, και πολυ συχνα δεν υποβαλλεται καν σε θεραπεια, γιατι ειναι σκετη ταλαιπωρια χωρις νοημα..
(Βεβαια δεν ξερουμε πως θα αντιδρουσαν αν ηξεραν οτι με την ταδε αμφιβολλου αποτελεσματος θεραπεια θα επαιρναν "παραταση" λιγων μηνων.. Εκει εχω ενα θεμα, απο την αποψη οτι ο καθενας πρεπει να αποφασιζει μονος του για τη ζωη του και τη διαρκεια της σ'αυτη την περιπτωση, αλλα απ'την αλλη τσαμπα ταλαιπωρια για το τιποτα? Χμφ!!)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:25, 05-12-06:

Katerina απ όσο ξέρω ο καρκίνος του εγκεφάλου είναι πρακτικά μη θεραπεύσιμος (δηλαδή είναι πολύυυυυ δύσκολο να θεραπευτεί), πόσο μάλλον όταν ο όγκος είναι σαν ...πορτοκάλι
Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 01:27, 05-12-06:

Ο ογκος μπορει να ειναι καλοηθης η κακοηθης.. Αν ειναι καλοηθης μπορει να γινει επεμβαση, και πιθανον με καλο αποτελεσμα. Για κακοηθη δεν εχω ιδεα :S

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:30, 05-12-06:

Σε κακοήθη αναφέρομαι... Είχα μια σχετικά κοντινή περίπτωση τέτοιου καρκίνου (καλός φίλος της μητέρας μου) και όπως μου τα περιέργαψε η μητέρα μου η κατάσταση ήταν τραγική Απ'ότι κατάλβα είναι απο τους χειρότερους καρκίνους, αν όχι ο χειρότερος

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 05:45, 05-12-06:

Παιδια καλυτερα να τα λεει ο γιατρος σε αυτες τις περιπτωσεις πιο μετριοπαθως γιατι αλλιως παθαινουν κι σοκ οσοι τα ακουνε.Φιλικο μου προσωπο στην Γερμανια πηγε τις εξετασεις των γονιων του στο γιατρο τον καλει λοιπον ο γιατροσ κι του λεει η μητερα σου ειναι σε προχωρημενο σταδιο καρκινου σε λιγο καιρο την χανεται , ο πατερας σου εχει κι αυτος προβλημα κι θελει θεραπεια εσυ κι τα αδερφια σου με αυτο το ιστορικο δεν ξερω ποσο θα ζησετε.Πραγματι η μητερα του πεθανε , ο πατερας του ξεπερασε τον καρκινο ομως του χει προκαλεσει ο γιατρος του παιδιου αυτου ψυχολογικο προβλημα κι κουβαλαει μαζι του οπου παει χαπια,αντικαταθλιπτικα κι οτι μπορειτε να φανταστειτε.Απο οτι ξερω μερχι τωρα ειναιι υγιεστατος ομως ζει με την ιδεα οτι μπορει οποιαδηποτε στιγμη να αρρωστησει.Ετσι απο το να ξερεις κι να βασανιζεσαι πολλες φορες καλυτερα να μην ξερεις.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:36, 11-12-06:

Χριστινάκι, δεν ξέρω αν το παράδειγμά σου είναι το καλύτερο, γιατί δε μιλάμε για ασθενή...
Δε διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά άλλο να αναρωτιόμαστε τι πρέπει να ξέρει η μαμά του παιδιού, που ανέφερες, κι άλλο οι υπόλοιποι.

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 10:34, 11-12-06:

γιδι ναι τωρα που το βλεπω εχεις δικιο μαλλον παρασυρθηκα απο το προσωπικο μου βιωμα κι δεν εδωσα να καταλαβετε αυτο που ηθελα να πω πιστευω οτι τοσο στον ασθενη τοσο κι στους συγγενεις ο γιατρος ακομη κι να ναι πολυ σοβαρη η περιπτωση κι να ειναι ολα μελανα πρεπει να αφηνει μια ελπιδα.Δεν λεω να μην ξερουν τπτ αλλα αυτος ο τροπος ξερεις εσυ η το αγαπηενο σου προσωπο πεθαινει κι ειναι σιγουρο μπορει να σε τρελανει κι ας ειναι ετσι αρα ας εξηγουν οτι υπαρχει προβλημα χωρις να τρομαζουν ομως τον ασθενη η κι τους συγγενεις.Εδω συγγενικο σου προσωπο να ειναι κι τρελενεσαι φανταζεσαι πως αισθανεται καποιος που προκειται για τον ιδιο.Αρα η απαντηση ειναι οχι δεν χρειαζεται να ξερουν τα παντα ουτε ο ασθενης ουτε οι συγγενεις.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:36, 11-12-06:

Εγώ συμφωνώ, να μην ξέρουν τα πάντα... ΓΙατί πολλές φορές η ψυχική μετάπτωση... έως και κατάπτωση του ασθενή, μπορεί να επηρεάσει πολύυυ τη σωματική του υγεία...

Παράθεση

Bugs Bunny

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bugs Bunny
H Bugs Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Bugs Bunny έγραψε στις 08:56, 26-10-07:

Συγνώμη για το βαρύ κλίμα πρωινιάτικα, αλλά ειλικρινά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ από εχθές. Αντιμετωπίζουμε στο στενό μας οικογενειακό περιβάλλον μια πολύ σοβαρή κατάσταση υγείας και οι απόψεις σχετικά με το αν πρέπει ο άνθρωπος που πάσχει από καρκίνο να το μάθει ή όχι, διίστανται.
Κάποιοι λένε ότι πρέπει να ξέρει τι του συμβαίνει και κάποιοι άλλοι ότι θα πέσει πολύ ψυχολογικά και αν υπάρχει μία περίπτωση να πάει κατι καλά, δε θα το παλέψει καθόλου.

Τι πιστεύετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 09:02, 26-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bugs Bunny
ι ότι θα πέσει πολύ ψυχολογικά και αν υπάρχει μία περίπτωση να πάει κατι καλά, δε θα το παλέψει καθόλου.

Τι πιστεύετε;
αυτο ακριβως καλη μου τουλαχιστον αν δεν το ξερει μπορει να παει λιγο περισσοτερο και πιστεψε με θα το καταλαβει απο μονος του οταν ερθει η ωρα
εγω ειμαι της αποψης να μη του πειτε τπτ απολυτως και να μη δειχνετε οτι τον λυπαστε...να ειστε μπροστα του οπως παντα..χαμογελαστοι.
βεβαια αυτο απαιτει μεγαλη ψυχικη δυναμη και προσπαθεια για να το κανεις οταν ξερεις οτι ο αλλος πεθαινει...αλλα ετσι πρεπει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 09:05, 26-10-07:

Ένωσα το θέμα μ' ένα ίδιο (παρόμοιο ) που προϋπήρχε. Οπότε Bugs μπορείς να δεις και κάποιες παλιότερες απαντήσεις κι απόψεις επί του θέματος.

Καλή δύναμη.

Αρχική Δημοσίευση από Bugs Bunny
Συγνώμη για το βαρύ κλίμα πρωινιάτικα, αλλά ειλικρινά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ από εχθές. Αντιμετωπίζουμε στο στενό μας οικογενειακό περιβάλλον μια πολύ σοβαρή κατάσταση υγείας και οι απόψεις σχετικά με το αν πρέπει ο άνθρωπος που πάσχει από καρκίνο να το μάθει ή όχι, διίστανται.
Κάποιοι λένε ότι πρέπει να ξέρει τι του συμβαίνει και κάποιοι άλλοι ότι θα πέσει πολύ ψυχολογικά και αν υπάρχει μία περίπτωση να πάει κατι καλά, δε θα το παλέψει καθόλου.

Τι πιστεύετε;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:12, 26-10-07:

Δεν μπορώ να πώ στόν άλλο την γνώμη μου για κάτι τόσο σοβαρό αλλα μπορώ να πώ εγώ τι θα ήθελα, να μην μάθω τίποτα, αν φτιάχνετε φσικά αλλα άν είναι τελειωμένο το ζήτημα προτιμώ να μην μάθω ποτέ τι εγινε, έτσι θα είμαι ηρεμη και όχι να φύγω τρομαγμένη, μπορεί να ακουστεί δειλό όπως το λέω αλλα δεν θέλω να ξέρω..

μπάνι λυπάμε πολλύ για αυτό το δύλημα, όχι για το άγχως αλλα για το ότι πρέπεςι να έχεις ένα τέτοιο δύλημα στην ζωή σου, λυπάμε πολλύ...

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια να έχετε ότι κιαν αποφασήσετε

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:18, 26-10-07:

Eμείς πάντως όταν ο παππούς μου ήταν στην εντατική και μας είχαν πει θα πεθάνει οπωσδήποτε, θυμάμαι έκλαιγα ασταμάτητα, αλλά σε εκείνον δεν έδειξα ποτέ τίποτα και μάλιστα ορκίστηκα στη ζωή μου (με τα δάχτυλα σταυρωμένα πίσω) πως οι ιατροί είχαν πει πως θα το ξεπεράσει .. και έζησε όντως. Ήταν ό,τι πιο δύσκολο έχω κάνει, αλλά αργότερα μου είπε εκείνος πως το ήξερε πως οι ιατροί δεν έδιναν καμία ελπίδα, αλλά επειδή του είπα εγώ με βεβαιότητα πως θα ζήσει ..έγινε το θαύμα! (μου είχε φοβερή αδυναμία και μ' άκουγε πολύ.. α ρε παππούλη μου.. ) Κανείς δεν το πίστεψε, αλλά συνέβη..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 26-10-07 στις 09:27.
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:33, 26-10-07:

Ισως και να μην ειναι οτι καλυτερο το παραδειγμα που θα πω..
Εμεις χασαμε το θειο μου (49 ετων) πριν 20 μερες απο καρκινο..
Απο την στιγμη που αρχισε να μπαινοβγαινει στα νοσοκομεια, ειχαν επιλεξει να μην του πουν ξεκαθαρα τι εχει.. Υποψιαζοταν, αλλα μονο αυτο. Δεν ηξερε σιγουρα.
3 μερες πριν φυγει, και αφου μπηκε εκτακτως στο νοσοκομειο (σε αλλο, οχι σε αυτο που ηταν απο την αρχη) μολις τον ειδε ο γιατρος του ειπε " Εισαι γεματος καρκινο. Δεν σε σωζει τιποτα, θα πεθανεις." Τοσο αποτομα. ΠΙΣΤΕΥΩ, οτι αυτο του εκανε κακο. Οχι πως αν δεν το μαθαινε θα ζουσε.. Αλλα νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να μην γνωριζει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη misslittledevil : 26-10-07 στις 09:43.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:35, 26-10-07:

Φοβερός ιατρός!

Παράθεση

Bugs Bunny

Νεοφερμένος

H Bugs Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Bugs Bunny έγραψε στις 09:37, 26-10-07:

Γιώργο, ευχαριστώ για την ένωση του θέματος, διάβασα όλες τις απαντήσεις, παλιές και καινούργιες.
Αν ήταν μεγάλος άνθρωπος, έχω την εντύπωση ότι κανείς μας δε θα είχε μπει σε δίλημμα. Δεν υπάρχει περίπτωση ένας άνθρωπος, που έτσι και αλλιώς είναι στη δύση του να ξέρει όλη την αλήθεια.
Εδώ όμως μιλάω για έναν άνθρωπο 40 χρονών, που μετά από άπειρες προσπάθειες κατάφερε με τη γυναίκα του μετά από 15 χρονιά και με εξωσωματική να κάνουν ένα παιδάκι.
Πριν 9 μήνες ο Θεός του έδωσε το καλύτερο δώρο και τώρα έρχεται να του πει: Φτανει φιλαράκο, ως εδώ!

Πιστεύω πως έχει καταλάβει τι τρέχει, αλλά περιμένει από εμάς να του το πούμε. Να του το επιβεβαιώσουμε.
Αν ήταν στο χέρι μου, θα του το έλεγα, ακριβώς γιατί έχει αυτό το παιδί και για το παιδί του θα πάλευε. Άλλοι πιστεύουν ότι θα τον τσακίσουμε έτσι.... Δεν ξέρω, σας ευχαριστώ πάντως.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 10:25, 26-10-07:

Bugs το προβλημα υγειας του ειναι πολυ σοβαρο και αμεσο? Εγω αν ημουν στα 40 η αν ειχα ανθρωπο γυρω στα 40 που εχει τετοιο θεμα, νομιζω θα θελα να ξερω και να ξερει.. Δεν ειναι μεγαλος για να παραιτηθει, ειναι στην ηλικια για να πεισμωσει και να το παλεψει..Βεβαια εσεις ξερετε τι χαρακτηρας ειναι και αν θα το παρει ετσι η αλλιως. Καλη δυναμη

Παράθεση

Bugs Bunny

Νεοφερμένος

H Bugs Bunny έγραψε στις 10:33, 26-10-07:

Το πρόβλημά του είναι είναι πολύ σοβαρό, σήμερα θα μάθουμε αν θα μπορέσει να κάνει χημειοθεραπείες ή αν είναι πλέον αργά.
Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι, ότι ακριβώς επειδή είναι νέος ίσως και να πρέπει να το μάθει. Αν ήταν στο χέρι μου θα του το έλεγα (νομίζω), δεν είναι όμως δική μου η απόφαση. Μου ζητήθηκε απλά η γνώμη μου κι ήμουν η μόνη που είπα ότι εγώ θα του το έλεγα.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 14:44, 07-11-07:

απλα θα πω καλη δυναμη και καλο κουραγιο..
η απαντηση στην ερωτηση σου εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο τον χαρακτηρα του ανθρωπου αυτου.. αν ειστε σιγουροι οτι θα πεισμωσει και θα το παλεψει, καλως.. αν ομως εχετε εστω και μια μικρη αμφιβολια για την αντιδραση του, η αποψη μου θα ηταν να μην το πειτε.. σε αυτες τις περιπτωσεις βεβαια, ποτε δεν μπορει να εισαι απολυτος, δεν ειναι μια συνηθισμενη δυσκολη κατασταση που λες "θα βαλει τα δυνατα του"..εδω παιζεται η ζωη του ανθρωπου..και γι'αυτο δεν μπορει κανεις μας να ξερει πώς θα αντιδρασει ο αλλος..
εμεις, for the record, στον μπαμπα μου δεν του ειχαμε πει ολοκληρη την αληθεια γιατι ξεραμε οτι θα τον παρει απο κατω.. ηξερε οτι ο ογκος που ειχε ηταν καλοηθης και την τελευταια φορα που μπηκε στο νοσοκομειο του ειπαμε οτι τον ειχε νικησει.. το πιστεψε μεν, δεν ξαναβγηκε απο το νοσοκομειο δε, ωστοσο το προσωπο του ηταν τοσο ηρεμο που φαινοταν οτι μας ειχε πιστεψει και ηταν ευτυχισμενος τις τελευταιες του στιγμες..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους