Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,985 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρέπει ο ασθενής να γνωρίζει όλη την αλήθεια;

Πρέπει ο ασθενής να γνωρίζει όλη την αλήθεια;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
Καλύτερα να μην γνωρίζει.
0
0%
Να γνωρίζει όλη την αλήθεια.
26
66,67%
Να γνωρίζει μόνο τα απαραίτητα.
3
7,69%
Να γνωρίζει την αλήθεια με προϋποθέσεις
10
25,64%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:58, 07-11-07:

Hm, πιστεύω, Bunny μου, ότι καλο θα είναι να ξέρει ότι κάτι έχει... Τι νομίζει, αλήθεια? Αλλα όχι όλα, ειδικά αν θεωρείται ότι δε θα επιβιώσει... Γιατί πραγματικά η αισιοδοξία και καλή ψυχολογία κάνουν θαύματα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:37, 07-11-07:

Διαβάζοντας το ποστ μου ήρθε μία άλλη ερώτηση...
Σε μια ηλικία των 40 ετών μπορείς όντως να κρύψεις το τι έχει ο άλλος; Όταν μιλάμε για καρκίνο και μία σειρά εξετάσεων; Εννοώ δεν θα καταλάβει τι παίζει;
Δεν θα ζητήσει να δει τα αποτελέσματα ο ίδιος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 17:46, 07-11-07:

Οι γιατροί είναι υποχρεωμένοι να εξηγούν στον ασθενή, τί πραγματικά έχει. Επίσης, πρέπει να του προτίνει πιθανές θεραπείες, εξηγώντας του παράλληλα τις παρενέργειες από κάθε θεραπεία, και ο ασθενής είναι ελεύθερος να διαλέξει όποια θέλει ή όποια τον βολεύει περισσότερο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:01, 07-11-07:

Φίλος μου γιατρός μου έλεγε για έναν ασθενή, που είχε υποβληθεί σε αφαίρεση του ενός όρχεως, θα έχανε σύντομα και τον άλλον, και εξακολουθούσε να πιστεύει ότι είναι κάτι άλλο...

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 19:54, 07-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Φίλος μου γιατρός μου έλεγε για έναν ασθενή, που είχε υποβληθεί σε αφαίρεση του ενός όρχεως, θα έχανε σύντομα και τον άλλον, και εξακολουθούσε να πιστεύει ότι είναι κάτι άλλο...
Μάλλον στην περίπτωση αυτη, ο ασθενής δεν ήθελε να πιστέψει τι είχε!!!
Μου φαίνεται αδιανόητο να έχεις κάνει μια τόσο σοβαρή εγχείρηση και να εξακολουθείς να πιστεύεις οτι έχεις κάτι άλλο!

Παράθεση

anna_33

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna_33
H anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H anna_33 έγραψε στις 23:15, 07-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Hm, πιστεύω, Bunny μου, ότι καλο θα είναι να ξέρει ότι κάτι έχει... Τι νομίζει, αλήθεια? Αλλα όχι όλα, ειδικά αν θεωρείται ότι δε θα επιβιώσει... Γιατί πραγματικά η αισιοδοξία και καλή ψυχολογία κάνουν θαύματα...
Συμφωνώ απόλυτα...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:01, 08-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Μάλλον στην περίπτωση αυτη, ο ασθενής δεν ήθελε να πιστέψει τι είχε!!!
Μου φαίνεται αδιανόητο να έχεις κάνει μια τόσο σοβαρή εγχείρηση και να εξακολουθείς να πιστεύεις οτι έχεις κάτι άλλο!
Κι όμως, καλο μου...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:49, 04-10-10:

Αφού δέσετε μερικά σκόρδα στο λαιμουδάκι σας, κουνηθείτε από τη θέση σας, φτύσετε τον κόρφο σας και ξεθάψετε το ματάκι που σας χάρισε κάποτε η θεία σας... πείτε τη γνώμη σας:

Πρέπει ο ασθενής να γνωρίζει όλη την αλήθεια για την κατάσταση της υγείας του ακόμη κι αν έχει βγάλει εισιτήριο χωρίς επιστροφή; Μπορεί η συνειδητοποίηση της κατάστασης να βοηθήσει τη θεραπεία του;
Εσείς θα θέλατε να γνωρίζετε;
Αν ένας δικός σας άνθρωπος -κούφια η ώρα που τ' ακούει- βρισκόταν σε αυτή τη θέση, θα του λέγατε όλη την αλήθεια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 13:52, 04-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αφού δέσετε μερικά σκόρδα στο λαιμουδάκι σας, κουνηθείτε από τη θέση σας, φτύσετε τον κόρφο σας και ξεθάψετε το ματάκι που σας χάρισε κάποτε η θεία σας... πείτε τη γνώμη σας:

Πρέπει ο ασθενής να γνωρίζει όλη την αλήθεια για την κατάσταση της υγείας του ακόμη κι αν έχει βγάλει εισιτήριο χωρίς επιστροφή; Μπορεί η συνειδητοποίηση της κατάστασης να βοηθήσει τη θεραπεία του;
Εσείς θα θέλατε να γνωρίζετε;
Αν ένας δικός σας άνθρωπος -κούφια η ώρα που τ' ακούει- βρισκόταν σε αυτή τη θέση, θα του λέγατε όλη την αλήθεια;
Οι Έλληνες γιατροί έχουν αυτό θετικό σε σχέση με τους cold blood Ευρωπαίους γιατρούς (στο μέσο όρο πάντα), σπάνια λένε στον ασθενή όλη την αλήθεια εάν αυτός είναι σε εισιτήριο χωρίς επιστροφή

Είναι αυτό καλό; Φυσικά και είναι, μου φαίνεται αδιανόητο να λες σε κάποιον ότι έχει 2 μήνες ζωής και να νομίζεις ότι αυτό βοηθά στην θεραπεία του. Σε μεγάλο βαθμό είναι θέμα ψυχολογίας μια ασθένεια και είναι εντελώς άκαρδο και ανόητο να αφαιρέσεις την ελπίδα από κάποιο άνθρωπο. Το σημαντικό είναι να είσαι δίπλα του και να του δίνεις δύναμη κάνοντας τον να βλέπει την δοκιμασία λιγότερο οδυνηρή όχι να του λες την αλήθεια, αφού δεν οφελεί σε τίποτα. Απορώ πάντως πως μπορεί ένας γιατρός ή συγγενής να πει σε ένα ασθενή ότι έχει λίγο καιρό ζωής, ακούγεται τόσο ψυχοφθόρο και ανούσιο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:59, 04-10-10:

Οι Έλληνες γιατροί έχουν αυτό θετικό σε σχέση με τους cold blood Ευρωπαίους γιατρούς (στο μέσο όρο πάντα), σπάνια λένε στον ασθενή όλη την αλήθεια εάν αυτός είναι σε εισιτήριο χωρίς επιστροφή
οι Ελληνες γιατροι καταλαβαινουν καλυτερα τον ασθενη και δεν κοιτουν μονο τις εξετασεις οπως στην αμερικη πχ.
η αδελφη μου ηταν 4 χρονια Καναδα και παραλιγο να παθει ζημια απο αυτους,,γιατι δινανε φαρμακα χωρις λογο χωρις να ψαξουν..
ενω στην Ελλαδα μολις ηρθε γρηγορα ελυσε το προβλημα της..

οι Ελληνες γιατροι ειναι γενικα καλυτεροι απο τους βορειοευρωπαιους..

Παράθεση

element skate (Βρασιδας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη element skate
Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O element skate Game is over έγραψε στις 14:02, 04-10-10:

εγω πιστευω οτι α ασθενης πρεπει να γνωριζει ολη την αληθεια ασχετα με το αν θα τον πληγωσει ετσι και αλλιως ειναι δικαιωματα του.και ακομα και αν ειναι εσητηριο χωρις επιστροφη πρεπει να ξερει τι ανιμετωπιζει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mr Positive

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mr Positive
Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Mr Positive she 's freeeeeee :D ♪ ♫ έγραψε στις 14:03, 04-10-10:

Πολύ ωραίο θέμα προς συζήτηση, αλλά είναι δύσκολο να απαντήσω.

Το μόνο σίγουρο είναι πως αν ο ασθενής πιστέψει ότι είναι καλά, είναι πολύ πιθανό να γίνει. Αν όμως ο γιατρός του πει, για παράδειγμα, ότι δε μπορούν να κάνουν τίποτα άλλο και πρόκειται να πεθάνει, τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι όντως θα συμβεί (ανάλογα και με τον ασθενή πάντα). Άρα, μερικές φορές η γνώση της κατάστασής του μπορεί να βοηθήσει στη θεραπεία του, άλλες φορές όμως θα κάνει την κατάσταση χειρότερη.

Προσωπικά αν ήταν ένας συγγενής μου σε κρίσιμη κατάσταση και μάθαινα γι' αυτήν από τους γιατρούς, πολύ πιθανόν να ζητούσα να μη το μάθει και να του έλεγα ψέματα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:07, 04-10-10:

πρεπει να καταλαβει ο γιατρος ποση αληθεια μπορει να αντεξει ο ασθενης..
δυσκολο..ψυχολογια ουσιαστικα..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:11, 04-10-10:

φετος εδωσα ενα μαθημα-δεοντολογια επαγγελματος λεγοταν(το περασα και με 8)- το οποιο ειχε ενα ολοκληρο κεφαλαιο αφιερωμενο σε αυτο το θεμα.
σαν επαγγελματιες οφειλουμε να γνωστοποιουμε την ασθενεια σε καποιον συγγενη πρωτου βαθμου, και επειτα ειναι αποφαση του συγγενη το αν θα το μαθει ο ασθενης. οφειλει να γνωστοποιηθει στον ασθενη μονο σε περιπτωση που χρειαζεται καποια εγχειρηση ή καποια θεραπεια προς καλυτερευση της υγειας του, στην οποια ενημερωση πρεπει να αναφερθουν ολα τα θετικα αλλα και οι πιθανες επιπτωσεις σε περιπτωση που κατι παει στραβα. αλλωστε εχω την εντυπωση πως πρεπει να υπογραψει και ο ιδιος. εξαιρουνται μονο περιπτωσεις ανηλικων και πνευματικα καθυστερημενων ανθρωπων, οι οποιοι προφανως και δεν μπορουν να αποφασισουν μονοι τους.

αυτη τη στιγμη δε θελω να μπω στη σκεψη του αν θα ηθελα να το γνωριζει ή οχι καποιος δικος μου ανθρωπος γιατι θα ψυχοπλακωθω στην ιδεα και μονο. γενικοτερα ομως ειμαι της αποψης του να μην σκοτωνεις την ελπιδα σε καποιον, σε οποιοδηποτε θεμα, οχι απλα στο θεμα της υγειας (το οποιο βεβαια ειναι και ενα παραπανω). υγεια!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:29, 04-10-10:

Τελικά είχαμε ίδιο θεματάκι και τα ένωσα.

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Διαβάζοντας το ποστ μου ήρθε μία άλλη ερώτηση...
Σε μια ηλικία των 40 ετών μπορείς όντως να κρύψεις το τι έχει ο άλλος; Όταν μιλάμε για καρκίνο και μία σειρά εξετάσεων; Εννοώ δεν θα καταλάβει τι παίζει;
Δεν θα ζητήσει να δει τα αποτελέσματα ο ίδιος;
Ο μπαμπάς μου την τελευταία φορά που μπήκε στο νοσοκομείο με καρκίνο στο πάγκρεας, η μητέρα μου δεν θέλησε να του πει την αλήθεια και ο γιατρός της έφτιαξε ψεύτικα χαρτιά να του δείξει. Ήταν πολύ ψείρας σε όλα του και μελετούσε κάθε χαρτί που τον αφορούσε διεξοδικά, έτσι αν του έδιναν τις πραγματικές εξετάσεις...
Το κακό είναι που η μάνα μου αποφάσισε (συνεργατικά με τον πρώην άνδρα μου), να το κρύψουν και από μένα, με αποτέλεσμα να μην έχω την ευκαιρία να τον αποχαιρετήσω )

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:46, 04-10-10:

Δύσκολη ερώτηση!
Δεν είναι εύκολο να κρύψεις την αλήθεια. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο πρέπει να ξέρει το μέγεθος της κατάστασης.
Σε άλλους παίζει ρόλο, σε άλλους όχι.
Και επειδή πολλές φορές διαψεύδονται (ευτυχώς) οι "προσδοκίες" των γιατρών σχετικά με το χρόνο που απομένει και επειδή η ψυχολογία είναι το Α και το Ω σε κάποιες ασθένειες, όπως π.χ. ο καρκίνος και επειδή τελικά ο "ξεγραμμένος" ασθενής τη γλιτώνει, καλό είναι να κάνουν λίγη κράτη.
Ας εξηγούν ότι πρόκειται για δύσκολη κατάσταση, ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν για καλή εξέλιξη, ότι δεν ξέρω γω τι ... αλλά μην στερούν την ελπίδα, διότι ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.
Κατανοώ τη δύσκολη θέση στην οποία μπορεί να βρεθεί ένας γιατρός, όταν ο ασθενής δεν πάει καλά και ζητήσει από το γιατρό ευθύνες, είτε ο ίδιος, είτε οι συγγενείς, ότι δεν τους είπε πως είναι χωρίς ελπίδα.
Είναι όμως πολύ σκληρό ν' ακούς για δικό σου άνθρωπο- και ειδικά νέο- ή για τον εαυτό σου, ότι δεν υπάρχει ελπίδα.
Το τι ρόλο θα παίξει στην εξέλιξη της ασθένειας, έχει να κάνει με τόν χαρακτήρα του ασθενούς.
Ξέρω περιπτώσεις που ο γιατρός τους είπε πως έχουν λίγους μήνες ζωή, το πάλεψαν σαν λιοντάρια, δεν χαρίστηκαν στην αρρώστια και τελικά όχι μόνο έγιναν καλά, αλλά έχουν περάσει και αρκετά χρόνια (πάντα καλά να είναι οι άνθρωποι).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 15:48, 04-10-10:

Πολύ καλό θέμα και πολύ δύσκολη η απάντηση....

Είμαι περισσότερο υπέρ του να ξέρει όλη την αλήθεια, αλλά να σερβίρεται με τον σωστό τρόπο, προβάλλοντας σε περίπτωση κακών νέων και τα όποια θετικά μπορεί να υπάρχουν.

Αν και παλιό το θέμα, αφού ξαναβγήκε στην επιφάνεια, μήπως θα ήταν καλό να υπήρχε και μια δημοσκόπηση ;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:58, 04-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Αν και παλιό το θέμα, αφού ξαναβγήκε στην επιφάνεια, μήπως θα ήταν καλό να υπήρχε και μια δημοσκόπηση ;
Προστέθηκε!

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 16:17, 04-10-10:

Εξαρτάται. Τι σημαίνει "όλη η αλήθεια"; Για παράδειγμα, αν ένας ασθενής γνωρίζει τις λεπτομέρειες τις εγχείρησης στην οποία θα υποβληθεί και δει τα εργαλεία που θα χρησιμοποιήσουν πάνω του, πολύ πιθανόν να αρνηθεί!
Επίσης, ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Αν ο ασθενής έχει κάποιο πρόβλημα (π.χ. με την καρδιά του) και εσύ του πεις ότι έχει καρκίνο, θα πεθάνει από έμφραγμα (για παράδειγμα) κι όχι από τον καρκίνο. Ακόμα, ποικίλει και η ψυχολογία του ασθενή.
Αν πεις σε κάποιον ότι αν πάρει το τάδε αντικαταθλιπτικό θα πρέπει να έχει υπόψη του ότι μία από τις πιθανές παρενέργειες είναι η στυτική δυσλειτουργία, από το φόβο του και μόνο ότι μπορεί να συμβεί αυτό, δεν πρόκειται να του σηκωθεί!
Τα πράγματα δηλαδή δεν είναι άσπρο-μαύρο, θα πρέπει ο γιατρός να εξετάζει την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, όσο μπορεί βέβαια.

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 17:55, 04-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
σαν επαγγελματιες οφειλουμε να γνωστοποιουμε την ασθενεια σε καποιον συγγενη πρωτου βαθμου, και επειτα ειναι αποφαση του συγγενη το αν θα το μαθει ο ασθενης. οφειλει να γνωστοποιηθει στον ασθενη μονο σε περιπτωση που χρειαζεται καποια εγχειρηση ή καποια θεραπεια προς καλυτερευση της υγειας του, στην οποια ενημερωση πρεπει να αναφερθουν ολα τα θετικα αλλα και οι πιθανες επιπτωσεις σε περιπτωση που κατι παει στραβα. αλλωστε εχω την εντυπωση πως πρεπει να υπογραψει και ο ιδιος. εξαιρουνται μονο περιπτωσεις ανηλικων και πνευματικα καθυστερημενων ανθρωπων, οι οποιοι προφανως και δεν μπορουν να αποφασισουν μονοι τους.
Τι φασισμός είναι αυτός;
Δεν έχει δικαίωμα ο ασθενής να γνωρίζει την κατάσταση της υγείας του;
Ερώτηση : αν κάποιος έρθει μόνος του για εξετάσεις, κρυφά από τους δικούς του ώστε να μάθει πρώτος την αλήθεια, τότε τι θα του πείτε αν τα αποτελέσματα των εξετάσεων δεν είναι καλά;;
Έχει απάντηση σ' αυτό η "δεοντολογια επαγγελματος" ή είναι εκτός ύλης;;

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 17:57, 04-10-10:

Πρόσφατα το έθεσα στις ''Σκέψεις''.
Νομίζω πως και από μόνος του ο ασθενής καταλαβαίνει την κατάστασή του, νιώθει ότι ''βαραίνει'' ότι κάτι δεν πάει καλά.

Το θέμα, πιστεύω, ότι αφορά περισσότερο το ψυχολογικό κομμάτι.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:13, 04-10-10:

Νομίζω όλα εξαρτώνται από την ιδιοσυγκρασία του ασθενή. Αν πρόκειται για κάποιον νέο άνθρωπο που γενικώς θα το πάρει καλά, νομίζω πως επιβάλλεται η ενημέρωση. Τώρα σε μεγαλύτερους που δεν καταλαβαίνουν και πολλά και τρομοκρατούνται, δεν ξέρω αν αξίζει. Πάντως οπωσδήποτε ισχύει αυτό που έχει γράψει ο επότε παλιά - πως συνήθως ο ίδιος ο ασθενής το παίρνει χαλαρά και οι υπόλοιποι φρικάρουν (πιο πολύ).

Δεν ξέρω, ανάλογα την περίπτωση. Έχω δει άνθρωπο να τρελαίνεται με την υποψία και μόνο πως μπορεί να έχει κάτι, έχω δει και άνθρωπο να έχει κάτι πολύ σοβαρό και να το αντιμετωπίζει άνετα, σχεδόν σαν να είναι κρυολόγημα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:42, 04-10-10:

Πιστεύω ότι πρέπει να ξέρει.Είναι απόλυτο δικαίωμά του να ξέρει.Βέβαια,όπως είπαν και πιο πάνω,σερβιρισμένο με το σωστό τρόπο. (Δεν αναφέρομαι καθόλου σε παιδια..)Έχετε σκεφτεί ότι κάποιος μπορεί να θέλει να αποχαιρετήσει τα αγαπημένα του πρόσωπα,τα ζώα του..;;;να κάνει πράγματα που ΘΕΛΕΙ να τα κάνει,ξέροντας ότι δεν θα έχει ξανα την ευκαιρία;..ποιός έχει το δικαίωμα να του το στερήσει αυτο;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:39, 04-10-10:

Όταν αρρώστησε η μάνα μου, πήρα εγώ τις εξετάσεις στα χέρια μου. Κοίταξα το σπινθηρογράφημα και δεν χρειαζόταν να είμαι ειδικός για να καταλάβω τι έγραφε. Ήμασταν στον προθάλαμο του διαγνωστικού κέντρου και η ίδια ήταν δίπλα μου, όπως και ο πατέρας μου. Κατάλαβε κι εκείνη τι έλεγαν, από την αλλαγή της έκφρασής μου, άλλωστε το είχε ήδη υποψιαστεί. Λίγες ημέρες πριν ήταν η ονομαστική της γιορτή κι εκείνη επέμεινε να διοργανώσει βεγγέρα με γερό τσιμπούσι, όπως συνήθιζε κάθε χρόνο, παρά τους ήδη φρικτούς πόνους, οι οποίοι την κατέβαλαν. Την ρώτησα γιατί το κάνει και μου είπε "επειδή μάλλον θα είναι η τελευταία μου φορά, να το διασκεδάσω κι εγώ λίγο, να δω τους φίλους μου, να με θυμούνται έτσι"...

Είχε μια μορφή καρκίνου με τη χειρότερη δυνατή πρόγνωση. Πήγαν για να δείξουν τις εξετάσεις, σ' έναν γιατρό που συνέστησε ένας θείος μου, ιατρικός επισκέπτης, ο οποίος της είπε χωρίς ενδοιασμούς την σοβαρότητα της κατάστασης, ευτυχώς δεν γνώριζε ακριβώς περί πρόγνωσης, ήταν άλλης ειδικότητας. "Είναι της αγγλοσαξωνικής σχολής ο γιατρός, αυτοί τα λένε έτσι χύμα", μας είπε ο θείος. Καλά έκανα και δεν χώνεψα ποτέ μου κατά βάθος τους Αγγλοσάξωνες! Παρά το γεγονός ότι εκείνη ήταν σχεδόν ψυχολογικά έτοιμη, όπως σας είπα, αυτή η ωμότητα την τρομοκράτησε, την σόκαρε, της αφαίρεσε προς στιγμήν τη διάθεση να το παλέψει.

Ύστερα πήρα τα πράγματα στα χέρια μου. Βρήκα έναν παλιό φίλο γιατρό ογκολόγο που δούλευε στο Θεαγένειο της Θεσ/νίκης, με τη βοήθεια της πρώην συζύγου. Του έδειξα τις εξετάσεις και συμφώνησε να την αναλάβει εκείνος αποκλειστικά. Μου είπε όλη την αλήθεια, όπως ήθελα εγώ κι όπως όφειλε εκείνος. "Εάν είναι τυχερή, θα διηθήσει ο καρκίνος τον εγκέφαλο και θα πεθάνει χωρίς να ταλαιπωρηθεί πολύ", ήταν το καλύτερο που είχε να μου πει. "Εάν δεν είναι τυχερή γιατρέ;" ρώτησα εγώ, για να πάρω ως απάντηση μια σιωπή, συνοδευόμενη από ένα πολύ εύγλωττο κούνημα του κεφαλιού...

Αυτό το τελευταίο, ήταν το μόνο που δεν θα ήθελα και δεν θα έπρεπε να μάθει ποτέ η μάνα μου, ούτε και για μένα θα ήθελα κάτι τέτοιο, εάν ο μη γένοιτο βρισκόμουν ποτέ στην ίδια θέση. Γύρισα σπίτι, της εξήγησα τη σοβαρότητα της κατάστασης, εκτός από τα παραπάνω φυσικά, και αποφασίσαμε να το παλέψουμε μαζί, μέχρι το τέλος. Είχε πολύ κουράγιο εκείνη η γυναίκα...

Να μην πολυλογώ, καθώς χάνομαι στις παράξενες ατραπούς σκοτεινών αναμνήσεων, που χωρίς να το θέλω αναδύονται και μου σφίγγουν το στομάχι σαν τανάλια, το παλέψαμε μέχρι τελικής πτώσης. Εκείνη είχε να σηκώσει το βάρος των πόνων, των εξετάσεων, της χημειοθεραπείας και των παρενεργειών της, των ναρκωτικών. Σε μένα έμενε το βάρος της φρικτής πρόγνωσης, εκτός από το να βλέπω τον μεγαλύτερο φόβο μου να έρχεται κοντά μέρα με τη μέρα. Κάτι έπρεπε να σηκώσω κι εγώ, δεν ήταν δυνατόν να τα φορτώσω όλα επάνω της.

Ποιο ήταν άραγε το κέρδος από την μικρή αυτή απόκρυψη της άτεγκτης αλήθειας; Η ελάχιστη ελπίδα που διατηρούσε μέσα της, την οποία φρόντισα να καλλιεργώ κι εγώ, την έκανε να στέκεται στα πόδια της μέχρι την τελευταία της στιγμή, να παλεύει, με νύχια και δόντια ν' αντέξει το σταυρό της δοκιμασίας της. Στο ενδιάμεσο κι ενώ είχε ήδη πάθει μια ακράτεια ούρων, λόγω νευρολογικών βλαβών που προκαλούσε ο καρκίνος, ρώτησε έναν γιατρό του εν λόγω νοσοκομείου εάν θα της περνούσε η βλάβη αυτή, ΟΤΑΝ γινόταν καλά από τον καρκίνο (!!). Εκείνος βρέθηκε να είναι και πάλι της αγγλοσαξωνικής κατά πώς φαίνεται σχολής και της είπε ωμά πώς όχι, θα ζούσε για πάντα με τον καθετήρα. Ε, αυτό τη λύγισε. Αντέδρασε χειρότερα κι από όταν έμαθε πως πάσχει από την επάρατο. Της αφαίρεσε ο ανόητος την ισχνή κλωστή κουράγιου που την κρατούσε στη ζωή, τη θέληση για να παλέψει. "Βρε ηλίθιε", είπα μέσα μου, "δουλεύεις στο αντικαρκινικό νοσοκομείο κι αντιμετωπίζεις καθημερινά τέτοια περιστατικά. Βλέπεις μια γυναίκα που ελπίζει, σε ρωτάει τι θα γίνει παρακάτω ΟΤΑΝ θα γίνει καλά. Τι νόημα είχε να της πεις αυτήν την αλήθεια στη δεδομένη στιγμή;". Παραλίγο να μου τα καταστρέψει όλα, την ψυχολογική υποστήριξη, την παραμυθία εάν θέλετε.

Η μάνα μου έπεσε στο κρεβάτι μόλις μία ημέρα πριν φύγει για πάντα. "Πέθανε με τις μπότες της", όπως θα έλεγαν και οι Αμερικάνοι. Τελικά, συνέβη εκείνο το σενάριο που μου προέβλεψε ο φίλος γιατρός, του τι θα συνέβαινε "εάν ήταν τυχερή". Σκέφτομαι, χωρίς ωστόσο να μπορώ να το στοιχειοθετήσω, ότι εκείνο το μικρό ψέμα, το βάρος του σταυρού που κράτησα για τον εαυτό μου, έπαιξε τεράστιο ρόλο σε τούτη την εξέλιξη. Δεν πιστεύω και τόσο στην τύχη. Έτσι κι υπό το βάρος τούτων των εμπειριών, ψήφισα στη δημοσκόπηση ότι ο ασθενής πρέπει να γνωρίζει μόνο όσα χρειάζονται...

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:57, 04-10-10:

Nαι..έχεις δίκιο στο ότι την ελπίδα ΔΕΝ πρέπει να την στερούμε..σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα.Να σου πω την αλήθεια και εγώ μάλλον τα ίδια θα έκανα αν επρόκειτο για συγγενή μου.ΓΙΑ ΜΕΝΑ λέω πως θα ήθελα να ξέρω την αλήθεια.

Παράθεση

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sir dreamer
Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O Sir dreamer έγραψε στις 21:03, 04-10-10:

Διαβάζοντας αυτό το θέμα από την αρχή μου γεννήθηκε η επιθυμία να απαντήσω εκτενώς καθώς πολλοί προβληματισμοί αναδύθηκαν στο μυαλό μου, Και όχι μόνο προβληματισμοί αλλά και αναμνήσεις από εμεπιρίες που έχω ζήσει. To post όμως του Μεγάλου Χάλους, με κάλυψε επαρκώς. Νομίζω πως το παράδειγμά του συνοψίζει πολλά από αυτά που σκόπευα να τονίσω οπότε δε θα σας απασχολήσω για πολύ (τυχεροί είστε).

Ωστόσο θέλω και εγώ να ξαναπώ κάτι που έχει ειπωθεί και πιο πάνω, γιατί το θεωρώ σημαντικό. Πριν μερικά χρόνια έχασα την μητέρα μου από σπάνια μορφή καρκίνου. Εκείνη γνώριζε από την αρχή, δεν ήταν δυνατόν εξάλλου να της κρύψουν τίποτα, αφού ήταν γιατρός. Το θέμα είναι όμως ότι εγώ δεν γνώριζα, οι δικοί μου θεώρησαν καλύτερο να μην ξέρω. Εμένα όμως οι υποψίες για την αλήθεια με κατέτρωγαν συνεχώς, αν και ποτέ μου πραγματικά δε πίστεψα το χειρότερο, γιατί δεν ήθελα να το πιστέψω. Είναι λοιπόν ώρες ώρες που εύχομαι να ήξερα την αλήθεια, ώστε να την αποχαιρετίσω όπως έπρεπε, να σταθώ δίπλα της όσο έπρεπε, να είμαι εκεί όταν έφευγε, και αυτή η ανάμνηση με πνίγει. Γιαυτό είμαι κατά ένα μεγάλο μέρος υπέρμαχος της αλήθειας, γιατί έχω πληγωθεί από τα ψέμματα. Άλλες στιγμές πάλι αναρωτιέμαι πόσο εφιαλτικοί θα ήταν εκείνοι οι μήνες της ζωής μου αν γνώριζα, και αν δεν είχα φρούδες ελπίδες, εκείνες τις στιγμές ευγνομωνώ τους δικούς μου.

Γενικά θεωρώ πως κάθε περίπτωση πρέπει να αντιμετπίζεται ως ξεχωριστή, και όσον αφορά τον ασθενή και όσον αφορά τους συγγενείς του, και θα ψηφίσω κι εγω τελικά ότι ο ασθενής πρέπει να γνωρίζει μόνο όσα χρειάζονται ( καποια πραγματα είνα καταστροφικά να ταγνωρίζει από ιατρική άποψη), μια εύκολη απάντηση, γιατί πίσω της κρύβεται ένα δύσκολο ερώτημα: το θέμα είναι πώς μπορούμε να ξέρουμε πόσα είναι αυτά που χρειάζονται.Σαν μελλοντικό ιατρό με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό. Αυτό που σκοπέυω είναι να κάνω ό,τι μπορώ και στο θέμα αυτό να λειτουργώ κατά περίπτωση, ακολουθώντας το ένστικτο και τη συνείδηση, αν και νομίζω πως τελικά το μεγαλύτερο ρόλο θα παίξει η εμπειρία σε αυτό το θέμα, η οποία δυστυχώς θα αργήσει να έρθει. Ελπίζω στο μεταξύ να μην πληγώσω ανθρώπους περισσότερο από όσο χρειάζεται.

Παράθεση

harry920 (Χάρης.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη harry920
Ο Χάρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O harry920 έγραψε στις 22:08, 04-10-10:

Εγώ πιστεύω πως εξαρτάται από το χαρακτήρα του ασθενή.Σε κάθε περίπτωση τόσο ο οικογενειακός όσο και ο φιλικός κύκλος του ασθενούς γνωρίζει τον χαρακτήρα του.Αν πρόκειται για ένα άτομο το οποίο έχει μια ευάλωτη προσωπικότητα, αν νιώθει ανασφάλεια και φόβο και αν εν τέλει πρόκειται να χειροτερέψει η ήδη άσχημη κατάσταση του, θα ήταν ωφέλιμο να μην μάθει κάτι ή τουλάχιστον να μην μάθει όλη την αλήθεια.Ωστόσο , αν πρόκειται για ένα άτομο με δυνατή προσωπικότητα που ξέρει πως να διαχειρίζεται τέτοιες δύσκολες καταστάσεις , τότε πιστεύω πως η ενημέρωσή του σχετικά με την κατάσταση της υγείας του, επιβάλλεται.

Αλλά ας μην ξεχνάμε, ότι ο ασθενής όσο και να μην θέλει να το συνειδητοποιήσει , γνωρίζει καλά την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ανεξάρτητα από το αν θα τον ενημερώσουν ή όχι.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 08:55, 05-10-10:

Όταν σου λένε ότι σε λίγους μήνες θα πεθάνεις, θέλει ατσάλινη καρδιά για να το αντέξεις.
Όταν σου λένε ότι σε λίγους μήνες θα πεθάνεις, δεν ξέρω τι θέλει για να αποφασίσεις να το παλέψεις.
Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι κάποιοι τα κατάφεραν και επιβίωσαν.
Γι' αυτό δε συμφωνώ απόλυτα με την "σχολή της ολοκληρωτικής αποκάλυψης".

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 11:06, 05-10-10:

Νομίζω ότι αυτό το ερώτημα δεν πρέπει να περιοριστεί στο αν οι ασθενείς πρέπει να γνωρίζουν όλη την αλήθεια, αλλά αν πρέπει να την γνωρίζουν και οι οικείοι τους......

Πάλι....... για ακόμη μία φορά θα πω ότι είναι θέμα χαρακτήρα και ιδιοσυγκρασίας του κάθε ατόμου και ασθενούς και συγγενούς....
Είναι αυτό που λέω ότι υπάρχουν άτομα που πνίγονται σε μια κουταλιά νερό και υπάρχουν άτομα που επιβιώνουν ακόμα κι αν τους ρίξεις μέσα σε ωκεανό...... αλλά μην θεωρήσουμε ότι η κουταλιά νερό που πνίγεται κανείς είναι αμελητέα ποσότητα...όχι γι αυτό το άτομο είναι σαν να βρίσκεται σε ωκεανό....
από τη μικρή εμπειρία
Έχω δει άτομα που θέλουν να ακούσουν όλη την αλήθεια
Έχω δει άτομα...πες το διαίσθηση, ανησυχία, που αισθάνονται ότι κάτι δεν πάει με τον οργανισμό τους και με τις κατάλληλες εξετάσεις να αποφεύγουν το μοιραίο στο παρά τσακ..... άλλοι μπορεί να τους χαρακτηρίσουν κατά φαντασία ασθενείς αλλά δεν είναι έτσι
έχω δει άτομα που πριν το χειρουργείο να φέρνουν τα χειρότερα σενάρια στο μυαλό τους και δυστυχώς αντί ο γιατρός να τους καθησυχάζει να τους το ενισχύει......"δεν πάει καλά ο άνθρωπος" ...μάλλον έχει ξεχάσει ότι ασκεί λειτούργημα και δεν είναι "butcher"....
Το γεγονός είναι και σύμφωνα με τα παραπάνω post_αρίσματα ότι στον ασθενή πρέπει να δίνεις ελπίδα είτε αντέχει να ακούσει την αλήθεια είτε όχι....
Άλλωστε η ελπίδα πεθαίνει τελευταία......
Άλλωστε πάνω απ όλα πρέπει να είμαστε άνθρωποι και οι γιατροί να είναι ηθικοί με την έννοια του Ιπποκράτη....

Να σέβονται τον ασθενή, να τον κατανοούν και να του εξηγούν στο μέτρο του δυνατού αυτό που μπορεί να αντέξει και ο ίδιος αλλά και οι συγγενείς του αναλόγως την περίπτωση, χωρίς βαρβαρότητες στις κουβέντες τους και μια γενικότερη αναισθησία (που έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια στους ιατρούς) λες και μιλάνε για άψυχα όντα.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 05-10-10 στις 20:47. Αιτία: διόρθωση λέξεων και ορθογραφίας......
Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 22:57, 05-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Νομίζω ότι αυτό το ερώτημα δεν πρέπει να περιοριστεί στο αν οι ασθενείς πρέπει να γνωρίζουν όλη την αλήθεια, αλλά αν πρέπει να την γνωρίζουν και οι οικείοι τους......

Πάλι....... για ακόμη μία φορά θα πω ότι είναι θέμα χαρακτήρα και ιδιοσυγκρασίας του κάθε ατόμου και ασθενούς και συγγενούς....
+1000 σ' αυτό. Και γι αυτό διαφώνησα νωρίτερα με το ποστ της λαβ_έιντζελ, που παρουσίασε τη θεωρία ενός βιβλίου ως απόλυτη αλήθεια, επειδή έτσι λέει το μάθημα (σορυ βικ, δεν επιτίθεμαι σ' εσένα, το βιβλίο κριτικάρω).
Πιστεύω πως ένας ασθενής με πολύ σοβαρή ασθένεια έχει το απόλυτο δικαίωμα για όσο μπορεί να στέκεται στα πόδια του και να εξυπηρετείται μόνος του, αν θέλει να μη γνωστοποιήσει σε κανέναν το πρόβλημά του. Είναι θέμα εγωισμού και αξιοπρέπειας.

Τέλος πάντων, όπως είπατε και οι προηγούμενοι και όπως δείχνουν και τα παραδείγματα που παραθέσατε, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά.

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 22:48, 13-10-10:

Το θέμα, πιστεύω, ότι αφορά περισσότερο το ψυχολογικό κομμάτι.
+1 ετσι ειναι...
οταν ο ασθενης πιστευει οτι ειναι καλα υπαρχουν σιγουρα περισσοτερες πιθανοτητες να θεραπευτει...

Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 21:14, 17-08-11:

ωραιο θεμα!!!
εγω ειμαι της αποψης οτι παντα πρεπει ο ασθενης να μαθαινει την αληθεια.
Στο κατωκατω αυτον αφορα και θα πρεπει να εχει λεπτομερη αναφορα για την κατασταση του
το πιο τραγικο για μενα ειναι να το μαθαινουν πρωτοι οι συγγενεις.....ειναι απαραδεκτο
επισης γνωριζω περιπτωση οπου γιατρος ανακοινωσε σε ασθενη 45 ετων οτι εχει καρκινο στον διαδρομο (οχι στο γραφειο, ιδιωτικα οπως οφειλε ) και μπροστα στον αδελφο και τον πατερα του ασθενουν ο οποιος ηταν προσφατα εγχειρισμενος απο καρδια.
δηλαδη επαγγελματικη δεοντολογια υπο του μηδενος.......και το καλυτερο! τελικα η διαγνωση ηταν λαθος αφου οι εξετασεις του μπερδευτηκαν με εξετασεις αλλου ασθενη..........
εγω προσωπικα θα ηθελα να ξερω τα παντα για μενα ακομα και αν μου συνεβαιναν τα χειροτερα.
γεμικα πιστευω οτι ειδικα οταν προκειται για νεο ανθρωπο πρεπει ο γιατρος να τον ενημερωνει για τα παντα...πρεπει ο αλλος να ξερει ποσο και πως θα ζησει να προγραμματισει την ζωη του να κανει μια προσπαθεια εστω να αποτρεψει το χειροτερο.
μονο σε μια περιπτωση συμφωνω με την αποκρυψη, οταν προκειται για πολυ ηλικιωμενο ανθρωπο.Δεν το βρισκω καθολου σωστο να τον ταραξεις με εικασιες ειδικα στην αρχη που οι γιατροι ακομα δεν ειναι σιγουροι για το τι προκειται. Καλο θα ηταν το ιατρονοσηλευτικο προσωπικο να ηρεμησει προσωρινα τον ηλικιωμενο ασθενη μεχρι να βεβαιωθει για την κατασταση της υγειας του.....φυσικα ομως αν ο ασθενης θελει να μαθει περισσοτερα ειναι υποχρεωση των επαγγελματιων υγειας να τον ενημερωσουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 21:32, 17-08-11:

εξαρταται τον ασθενη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 21:40, 17-08-11:

Eιλικρινά πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο θέμα και δεν ξέρω αν υπάρχει ιδανική αντιμετώπιση. Σίγουρα αν ήμουν εγώ θαθελα να γνωρίζω την κρισιμότητα της κατάστασης. Όπως και οι περισσότεροι πιστεύω. Πάντως όταν ο παππούς μου ήταν πολύ άρρωστος,είχε καρκίνο σε τρία μέρη του σώματος, ήταν σίγουρος θάνατος. Απλά δεν γνωρίζαμε πότε ακριβώς θα γίνει. Δεν του είπαμε τίποτα αλλά το είχε καταλάβει, ένα μήνα ήταν μέσα στο νοσοκομείο και είχε εμφανής αλλαγές στο σώμα του σε σημείο που να μην μπορεί να μιλήσει, είχε ανοίξει το δέρμα του και άλλα πολλά. Οπότε σε τέτοιες καταστάσεις, που ο ασθενής γνωρίζει από μόνος του, τι συμβαίνει, ίσως τα λόγια ναναι περιττά.

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 14:29, 02-10-11:

ο ασθενής για μένα θα πρέπει να γνωρίζει την αλήθεια.Να ξέρει τι του γίνεται. Αλλα πιο πολυ ειναι στον άνθρωπο αν ο αλλος τα παιρνει ψυχραιμα τα πραγματα και ειναι αισιόδοξος να μαθει την αλήθεια αλλα αμα ειναι καποιος που δεν ειναι καθολου αισιοδοξος και φοβαται καλυτερα να μην του πουνε τι έχει.

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,142 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 09:36, 29-04-12:

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να μαθαίνει όλη την αλήθεια. Να ξέρει τι έπεται. Ακόμη και για το ψυχολογικό κομμάτι γιατί να μη γνωρίζει. Προσωπικά απαιτώ από τους γιατρούς να μου εξηγούν ακριβώς τι έχω. Ακόμα και να μου πουν πως πρόκειται να πεθάνω θέλω να το ξέρω. Δεν καταλαβαίνω γιατί αποφεύγουν να λένε την αλήθεια και προτιμούν να λένε ψέμματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 09:49, 29-04-12:

Σιγουρα ο ασθενης θα πρεπει να γνωριζει ολη την αληθεια με την προυποθεση ομως οτι δεν ειναι ηλικιωμενος.Ο παππους μου πχ επρεπε να κανει αφαιρεση ενςο ογκου στο παχυ εντερο.Δε του ειπαν την αληθεια φυσικα γιατι αν δε πεθαινε απο καρκινο που πιθανον ειχε θα τον χαναμε απο καρδια.Ομως τα νεα ατομα οφειλουν να γνωριζουν την ασθενεια τους και φυσικα ποσο σοβαρη ειναι και πως μπορει να αντιμετωιστει.Μονο ετσι μπορουν να την ξεπερασουν και να διαλεξουν την καλυτερη μεθοδο γι'αυτους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:44, 29-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Elena Kr
Σιγουρα ο ασθενης θα πρεπει να γνωριζει ολη την αληθεια με την προυποθεση ομως οτι δεν ειναι ηλικιωμενος.Ο παππους μου πχ επρεπε να κανει αφαιρεση ενςο ογκου στο παχυ εντερο.Δε του ειπαν την αληθεια φυσικα γιατι αν δε πεθαινε απο καρκινο που πιθανον ειχε θα τον χαναμε απο καρδια.Ομως τα νεα ατομα οφειλουν να γνωριζουν την ασθενεια τους και φυσικα ποσο σοβαρη ειναι και πως μπορει να αντιμετωιστει.Μονο ετσι μπορουν να την ξεπερασουν και να διαλεξουν την καλυτερη μεθοδο γι'αυτους.
Πιστεύω πως ένας άνθρωπος υποβάλλεται σε θεραπεία για καρκίνο το καταλαβαίνει ή το υποψιάζεται. Το βιοηθικό είναι να ενημερώνεται ο ασθενής για τα πάντα με ειδικό τρόπο το να μην ενημέρωνεται είναι απλά η εύκολη λύση. Ενας άσθενης που γνωρίζει την σοβαρότητα της κατάστασης του είναι επιμελής πιο πολύ στην θεραπεία του και έχει χρόνο να προετοιμάσει την ψυχολογία του για όλα τα ενδεχόμενα.

Οι κατηγορίες ασθενών που δεν μπορεί να μην ενημερώνονται είναι άνθρωποι

με ψυχιατρικά προβλήματα
και νέα παιδιά (στα οποία δε λέγεται όλη η αλήθεια).

Όλοι οι αλλοι πρέπει να ενημερώνονται.

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 10:51, 29-04-12:

Kοιτα Φοκο αναγνωριζω οτι εχεις δικιο αλλα μη ξεχνας οτι ο ασθενης δε παυει να ειναι και ανθρωπος με διαφορετικο χαρακτηρα και συνεπως διαφορετικες αντιδρασεις.Οσον αφορα τον παππου μου εκτος οτι ειναι ηλικιωμενος ανθρωπος θα φοβοτανε υπερβολικα για κατι που στην τελικη δεν ηταν και σιγουρο.Οποτε για εμενα καλα εκαναν και δε του ειπαν ολη την αληθεια.Τωρα ειναι μια χαρα και δεν αμφανιστηκε ξανα ο ογκος.Γενικα πιστευω οτι στους ηλικιωμενους ανθρωπους , ειδικα σε αυτους που εχουν προβληματα με την καρδια τους και δεν ειναι δυνατοι χαρακτηρες, οπως ο παππους μου, δε πρεπει να τους αποκαλυπτουμε ολη την αληθεια.Υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις.

Παράθεση

samina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη samina
H samina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H samina έγραψε στις 11:19, 29-04-12:

Σίγουρα εξαρταται απο τον ασθενή που έχει να αντιμετωπίσει κάθε φορά.Βεβαια ο καθε γιατρός δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα ψυχολόγος ωστε να κρινει απο πριν αντιδράσεις και να πραττει ανάλογα,αλλά ειναι διαφορετικά να λες "Πεθαίνεις" και αλλιώς "Η κατάσταση σου είναι σοβαρή ή κρισιμη".Πρεπει να αφηνονται περιθωρια και ελπίδες στον ασθενη.Τωρα αν ο καθε γιατρος δεν γνωρίζει αυτον τον "τροπο" που δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο στην ουσία,καλυτερα να μην λεει ολη την αληθεια..

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενη_
H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 16:17, 30-04-12:

εμ... ειναι δυσκολο θεμα αυτο. πιστευω οτι σε καμια περιπτωση δεν πρεπει ο γιατρος να του πει ψεματα ή να μην του πει καθολου. αλλα βεβαια εξαρταται και απ το τι εχει ο ασθενης. αν ειναι κατι ανιατο, που δεν μπορει να σωθει και θα πεθανει ξερω γω, δεν εχει νοημα να του πει "ξερεις, πεθαινεις". θα στενοχωρηθει χωρις λογο. ειναι προτιμοτερο να του πει οτι ειναι κρισιμη η κατασταση του.αν ομως ειναι κατι που μπορει να το παλεψει, πιστευω πρεπει να του πει ολη την αληθεια γιατι ετσι θα εχει πληρη επιγνωση του τι συμβαινει και θα μπορει να το αντιμετωπισει με ψυχραιμια

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 16:51, 30-04-12:

Ποια είναι ακριβώς όλη η αλήθεια;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:08, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Αυτή που ορίζεται στο πρώτο post, εάν το κοίταξες βέβαια.

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Θυμιζει λιγο "γιατρε μου πειτε μου, θα ζησω?" το πραγμα, αλλα περα απ'την φωσκολικη αντιμετωπιση..πιστευετε οτι ο ασθενης πρεπει να γνωριζει με καθε λεπτομερεια τι του συμβαινει? Ακομα κι αν η ασθενεια ειναι ανιατη και δε θα του κανει καθολου καλο ψυχολογικα? Το ιδανικο ειναι η ψυχολογια του να ειναι ανεβασμενη και οι τριγυρω να παιζουν το θεατρο του παραλογου, ή να γνωριζει την κατασταση του?
Και τελικα, μετα απο ενα σημειο ξερει τα παντα αλλα δε θελει καν να το ακουσει ή οντως δεν υποψιαζεται κατι?
Προσωπικες εμπειριες δεκτες και απαραιτητες!
Αν δεν συμφωνείς με τον ορισμό, κάνε άλλο topic.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 17:12, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Αυτή που ορίζεται στο πρώτο post, εάν το κοίταξες βέβαια.
Το κοίταξα. Δεν με καλύπτει.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 18:32, 30-04-12:

Το κοίταξα. Δεν με καλύπτει.
Ας κάνω ένα υποθετικό σενάριο:
Είσαι η Dr. Kalei House με τον υπέροχο διαγνωστικό team που απαρτίζεται απο την Dr.Evangeline και τον Dr.Crowley.
Και σου έρχεται ασθενής,με συμπτώματα που δεν εξηγούνται έυκολα και αν δεν δράσεις γρήγορα ο ασθενής θα πεθάνει.
Τελικά μετά απο πολλές διαφορικές καταλήγετε σε θεραπεία,αλλά είναι 50-50 το ποσοστό επιτυχίας.
Τί κάνεις λοιπόν..Το λές στον ασθενή ή/και τους συγγενείς του;;
Ή τους χρυσώνεις το χάπι και άν τελικά δεν επιζήσει λές:"Ήταν πλέον αργά/Δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι";;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:36, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Ας κάνω ένα υποθετικό σενάριο:
Είσαι η Dr. Kalei House με τον υπέροχο διαγνωστικό team που απαρτίζεται απο την Dr.Evangeline και τον Dr.Crowley.
Και σου έρχεται ασθενής,με συμπτώματα που δεν εξηγούνται έυκολα και αν δεν δράσεις γρήγορα ο ασθενής θα πεθάνει.
Τελικά μετά απο πολλές διαφορικές καταλήγετε σε θεραπεία,αλλά είναι 50-50 το ποσοστό επιτυχίας.
Τί κάνεις λοιπόν..Το λές στον ασθενή ή/και τους συγγενείς του;;
Ή τους χρυσώνεις το χάπι και άν τελικά δεν επιζήσει λές:"Ήταν πλέον αργά/Δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι";;

Βιοηθικά πρέπει να πεις την αλήθεια όχι απότομα αλλά με σεβασμό στον ασθενή και στις ιδιαιτερότητες του

(π.χ. θα κάνουμε μια θεραπεία η οποία έχει αμφίρροπα αποτελέσματα θέλετε να συνεχίσουμε ή να συνεχίσουμε με το συνηθισμένο πρωτόκολλο. Ο ασθενής και κατέπεκταση οι συγγενείς του αν δε μπορει ο ίδιος οι συγγενείς παίζουν ενεργό ρόλο στην θεραπεία δεν είναι απλά θεατές.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:14, 01-05-12:

Θεωρώ ότι ο ασθενής πρέπει να γνωρίζει την αλήθεια για να κάνει ο ίδιος τις μελλοντικές του επιλογές (τι είδους θεραπεία θα ακολουθήσει, αν θα ακολουθήσει κλπ - με το σκεπτικό ότι η ζωή δεν πρέπει να σώζεται με κάθε τίμημα αλλά η ανθρώπινη αξιοπρέπεια πρέπει).

Παράθεση

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. We found love in a hopeless place!!!!!!! έγραψε στις 00:57, 02-06-12:

Φυσικά και πρέπει να γνωρίζει τα πάντα.Είναι δικαίωμά του...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους