Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με την υγεία στην Ελλάδα

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:37, 08-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Από πολλούς πήρα την αίσθηση ότι προσπάθησαν να υποτιμήσουν την προσπάθεια με έμμεσο τρόπο
ελπίζω να μην εννοείς εμένα... γιατί δεν είδα βασικά και κανέναν άλλον να "Διαμαρτύρεται" για αυτή την πράξη....
Σαφώς και δεν υποτιμώ τις προσπάθειες του κόσμου ... ειδικά όταν ο βασικός μισθός είναι 550ευρώ και υπάρχει άτομο που δίνει από αυτά τα 550 του, ΕΣΤΩ κι ένα 5ευρω!
Εμένα η διαμαρτυρία μου αφορά το ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ΧΡΕΟΣ της πολιτείας να έχει ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ αυτά τα παιδιά ώστε να μην χρειάζονται απ τους ιδιώτες τέτοιες πρωτοβουλίες!
Και ειλικρινά δε βρίσκω που είναι το κακό!!!
Και εγώ έβαλα το δικό μου λιθαράκι σε αυτή την αλυσίδα αγάπης όπως την λένε με αυτά που διέθετα αλλά... μου τη δίνει που θα πρέπει ΠΑΛΙ εγώ κι εσύ κι ΕΜΕΙΣ να πληρώνουμε κι όχι ΑΥΤΟΙ που τα παίρνουν ΗΔΗ από ΕΜΑΣ για αυτό ακριβώς το λόγο!
Για να έχουμε ΠΑΙΔΕΙΑ, ΥΓΕΙΑ και όλα τα σχετικά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:41, 08-05-07:

Από πολλούς πήρα την αίσθηση ότι προσπάθησαν να υποτιμήσουν την προσπάθεια με έμμεσο τρόπο
O,τι και να πούμε εμείς δεν μπορεί να σταθεί ικανό να υποβαθμίσει μια τέτοια προσπαθεια.
Βέβαια, εγώ κάποια ερωτήματα τα έχω, τα οποία όμως δεν αποτελούν αμφισβήτηση του έργου αυτού.
Και εξηγούμαι:
Θυμάμαι τέτοιους τηλεμαραθώνιους και άλλες παρόμοιες προσπάθιες να γίνονται εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Δεν θα ήταν δίκαιο προς τους συμμετέχοντες να υπάρχει μια ενημέρωση για το συνολικό ποσό όλων αυτών των χρόνων καθώς επίσης και σε ποιο στάδιο βρίσκεται η κατασκευή του εν λόγω Νοσοκομείου;
Ποιος φορέας θα αναλάβει τη διοίκηση και λειτουργία του Νοσοκομείου;
Αν είναι ιδιωτικός φορέας, μιλάμε για μια κερδοσκοπική εταιρία τύπου "Ιατρικό Κέντρο, Μετροπόλιταν" ή θα λειτουργεί σαν κοινοφελές ίδρυμα δωρεάν προς τον κόσμο. Γνωρίζεται όλοι υποθέτω οτι τα έξοδα λειτουργίας ενός τέτοιου Νοσοκομείου είναι αμύθυτα ( θεραπείες, μισθοδοσία, προμήθεια υλικών)
Αν παλι είναι το δημόσιο που θα αναλάβει όλα τα παραπάνω, είναι τουλάχιστον ντροπή να περιμένει από το φτωχό κοσμάκη να καταθέσει το ευρώ του, ενώ θα μπορούσε (ναι θα μπορούσε) να το έχει λειτουργήσει ήδη.
Βέβαια, υπάρχει και το προηγούμενο παράδειγμα της πρότυπης μονάδας εγκαυμάτων στο Θρειάσιο, η οποία έγινε αποκλειστικά έπειτα από χορηγία κάποιου μεγαλοεπιχειρηματία, ύστερα από το ατύχημα στα διϋλιστήρια του στην Ελευσίνα.
Τονίζω και πάλι οτι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να υποβαθμίσω το έργο που γίνεται, όμως επειδή ζούμε σε μια χώρα που το σαράκι της γραφειοκρατείας καταστρέφει πολλές αξιέπαινες προσπάθειες, δεν θα έπρεπε όλα τα παραάνω να έχουν αποσαφηνηστεί;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:33, 08-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ελπίζω να μην εννοείς εμένα... γιατί δεν είδα βασικά και κανέναν άλλον να "Διαμαρτύρεται" για αυτή την πράξη....
Σαφώς και δεν υποτιμώ τις προσπάθειες του κόσμου ... ειδικά όταν ο βασικός μισθός είναι 550ευρώ και υπάρχει άτομο που δίνει από αυτά τα 550 του, ΕΣΤΩ κι ένα 5ευρω!
Εμένα η διαμαρτυρία μου αφορά το ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ΧΡΕΟΣ της πολιτείας να έχει ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ αυτά τα παιδιά ώστε να μην χρειάζονται απ τους ιδιώτες τέτοιες πρωτοβουλίες!
Και ειλικρινά δε βρίσκω που είναι το κακό!!!
Και εγώ έβαλα το δικό μου λιθαράκι σε αυτή την αλυσίδα αγάπης όπως την λένε με αυτά που διέθετα αλλά... μου τη δίνει που θα πρέπει ΠΑΛΙ εγώ κι εσύ κι ΕΜΕΙΣ να πληρώνουμε κι όχι ΑΥΤΟΙ που τα παίρνουν ΗΔΗ από ΕΜΑΣ για αυτό ακριβώς το λόγο!
Για να έχουμε ΠΑΙΔΕΙΑ, ΥΓΕΙΑ και όλα τα σχετικά...
Αγαπητή μου κουε, το κράτος έχει να λύσει πολύ πιο σημαντικά προβλήματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς (για εμένα ευτυχώς) τα προβλήματα ενός κράτους πρέπει να έχουν κάποια ιεραρχία και επειδή τέτοια προβλήματα δεν καταλαμβάνουν της πρώτες θέσεις, το ελληνικό κράτος δεν έχει την πολυτέλεια να ασχοληθεί με αυτά

Φαντάσου το ελληνικό κράτος σαν τον χαμηλόμισθο των 500?. Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι η Ελλάδα απέχει πολύ από την παραπάνω υπόθεση.
Τι βοήθεια μπορεί να δώσει; Το πολύ πολύ 5?. Πιστεύεις δλδ ότι αυτά τα 5? είναι ικανά να δώσουν λύσει; Αν ναι, έχεις σκεφτεί πόσο πίσω θα πάει την ελληνική πραγματικότητα;

Για αυτό η σκυτάλη έρχεται με συνοπτικές διαδικασίες σε αυτούς που αποκαλείς ματσωμένους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-05-07 στις 19:27. Αιτία: Συντακτικό λάθος
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:46, 08-05-07:

Αγαπητή μου κουε, το κράτος έχει να λύσει πολύ πιο σημαντικά προβλήματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς (για εμένα ευτυχώς) τα προβλήματα ενός κράτους πρέπει να έχουν κάποια ιεραρχία και επειδή τέτοια προβλήματα δεν καταλαμβάνουν της πρώτες θέσεις, το ελληνικό κράτος δεν έχει την πολυτέλεια να ασχοληθεί με αυτά

Φαντάσου το ελληνικό κράτος σαν τον χαμηλόμισθο των 500?. Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι η Ελλάδα απέχει πολύ από την παραπάνω υπόθεση.
Τι βοήθεια μπορεί να δώσει; Το πολύ πολύ 5?. Πιστεύεις δλδ ότι αυτά τα 5? είναι ικανά να δώσουν λύσει; Αν ναι, έχεις σκεφτεί πόσο πίσω θα πάει την ελληνική πραγματικότητα;

Για αυτό η σκυτάλη έρχεται με συνοπτικές διαδικασίες σε αυτούς που αποκαλείς ματωμένους.
δηλαδή βρε Πάνο μου, ποιο είναι ποιο σημαντικό απ την υγεία για ένα κράτος?
ο προϋπολογισμός για την άμυνα και τα όπλα? ή το τι μισθό θα παίρνουν οι βουλευτές?
Η Ελλάδα είναι χειρότερη κι απ τον χαμηλόμισθο των 500ευρώ... όχι όμως γιατί έχει τόσο μισθό.... αλλά γιατί ενώ έχει μισθό των 2000 τρώει τα 1500 στο μπαρμπούτι!

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:19, 08-05-07:

δηλαδή βρε Πάνο μου, ποιο είναι ποιο σημαντικό απ την υγεία για ένα κράτος?
ο προϋπολογισμός για την άμυνα και τα όπλα? ή το τι μισθό θα παίρνουν οι βουλευτές?
Η Ελλάδα είναι χειρότερη κι απ τον χαμηλόμισθο των 500ευρώ... όχι όμως γιατί έχει τόσο μισθό.... αλλά γιατί ενώ έχει μισθό των 2000 τρώει τα 1500 στο μπαρμπούτι!
1. Ναι άμυνα. Φαντάζεσαι να φτιάχναμε ένα τέλειο πολιτισμό και μέσα σε μια νύχτα από μια απλή επιδρομή όλα καπουτ?
2. Ο βουλευτής δεν χρειάζεται να ασχολείται με την επιβίωσή του, επειδή αν το θέμα το δούμε υπό την πρίσμα των ιδανικών συνθηκών όλο του το είναι πρέπει να το αφιερώνει στην βουλή.
3. Οικονομία, χωρίς ισχυρές οικονομικές δομές γιατί να κάνουμε επενδύσεις στην υγεία; Φαντάζεσαι το κράτος να έδινε χ ευρώ για την υγεία και μετά από 10 χρόνια να χρειάζονταν να ξανά δώσει; Αν δεν είχε εξασφαλίσει οικονομικές δομές που θα έβρισκε πάλι από τις φορολογίες; Και ποίος θα μας εξασφάλιζε ότι οι πολίτες θα μπορούσαν να το αντέξουν. Και στην τελική φαντάζεσαι το εξής γελοίο σενάριο. Φαντάσου να είχαμε εξασφαλίσει για όλους πλήρη υγεία αλλά να μην είχαμε εξασφαλίσει για κανέναν παιδιά, θέση εργασίας, χώρο για επενδύσεις, χώρο για εξέλιξη;

Προσοχή δεν υπονοώ ότι η δημόσια υγεία είναι οκ. Προσωπικά τρέμω μήπως χρειαστεί πότε χρειαστεί να επισκεφτώ δημόσιο νοσοκομείο έστω και σαν επισκέπτης.

Αλλά για εμένα θα ήταν προτιμότερο να είχαμε την δυνατότητα όλοι οι πολίτες την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε την υγεία άλλων κρατών. Ευτυχώς που έχουμε καπιταλισμό

Πάντως θέλω να πιστεύω ότι αν υπήρχε επαγγελματική διοίκηση στα δημοσία νοσοκομεία τα λεφτά θα επαρκούσαν.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:22, 08-05-07:

Πάντως θέλω να πιστεύω ότι αν υπήρχε επαγγελματική διοίκηση στα δημοσία νοσοκομεία τα λεφτά θα επαρκούσαν.
Τι εννοείς ;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:25, 08-05-07:

Ότι τα δημόσια νοσοκομεία θα μπορούσαν να ήταν σε ένα πολύ πιο ικανοποιητικό επίπεδο αν συνδύαζαν σωστή διοίκηση και σωστή διαχείριση του budget που δίνει το κράτος.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:27, 08-05-07:

Μα τα νοσοκομεία οικονομικά στέκονται πάρα πολύ καλά.
Μάλιστα έχουν να λαμβάνουν κιόλας.
Το κράτος είναι αυτό που χρωστάει.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:29, 08-05-07:

Το θέμα δεν είναι να έχουν οικονομική άνεση, αλλά και σωστή λειτουργία.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:30, 08-05-07:

1. Ναι άμυνα. Φαντάζεσαι να φτιάχναμε ένα τέλειο πολιτισμό και μέσα σε μια νύχτα από μια απλή επιδρομή όλα καπουτ?
2. Ο βουλευτής δεν χρειάζεται να ασχολείται με την επιβίωσή του, επειδή αν το θέμα το δούμε υπό την πρίσμα των ιδανικών συνθηκών όλο του το είναι πρέπει να το αφιερώνει στην βουλή.
3. Οικονομία, χωρίς ισχυρές οικονομικές δομές γιατί να κάνουμε επενδύσεις στην υγεία; Φαντάζεσαι το κράτος να έδινε χ ευρώ για την υγεία και μετά από 10 χρόνια να χρειάζονταν να ξανά δώσει; Αν δεν είχε εξασφαλίσει οικονομικές δομές που θα έβρισκε πάλι από τις φορολογίες; Και ποίος θα μας εξασφάλιζε ότι οι πολίτες θα μπορούσαν να το αντέξουν. Και στην τελική φαντάζεσαι το εξής γελοίο σενάριο. Φαντάσου να είχαμε εξασφαλίσει για όλους πλήρη υγεία αλλά να μην είχαμε εξασφαλίσει για κανέναν παιδιά, θέση εργασίας, χώρο για επενδύσεις, χώρο για εξέλιξη;

Προσοχή δεν υπονοώ ότι η δημόσια υγεία είναι οκ. Προσωπικά τρέμω μήπως χρειαστεί πότε χρειαστεί να επισκεφτώ δημόσιο νοσοκομείο έστω και σαν επισκέπτης.

Αλλά για εμένα θα ήταν προτιμότερο να είχαμε την δυνατότητα όλοι οι πολίτες την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε την υγεία άλλων κρατών. Ευτυχώς που έχουμε καπιταλισμό

1) τα ποσά που δίνουμε για την άμυνα αυτή τη στιγμή είναι πολύ μεγαλύτερα από αυτά που πραγματικά χρειαζόμαστε σαν κράτος. Το θέμα έχει άμεση σχέση με το γεγονός ότι είμαστε χώρα μέλος του ΝΑΤΟ και "υποχρεούμαστε" να έχουμε τον Χ εξοπλισμό απ τους φίλους μας τους Αμερικάνους. Ναι πιστεύω ότι αυτό θα μπορούσε να είναι κατά πολύ λιγότερο.
2) έχεις παρακολουθήσει ποτέ βουλή? έχεις δει πόσοι βουλευτές είναι στα έδρανα τους? ξέρεις ποιος είναι μισθός τους και επιπλέον έχουν όλοι τα γραφειάκια τους? ξέρεις από ποιου μισθό βγαίνει ο μισθός τους?
3) Το κράτος κρατάει από κάθε εργαζόμενο - φορολογούμενο κοντά στα 250 ευρώ για την "υγεία" ΤΟ ΜΗΝΑ. Άλλα τόσα πληρώνει κι ο κάθε εργοδότης για τον κάθε υπάλληλο του. Ήτοι, κοντά 500 ευρώ το μήνα στο κράτος απ τον ΚΑΘΕ εργαζόμενο. Αυτή τη στιγμή το δυναμικό της Ελλάδας στον τομέα εργασία είναι τουλάχιστον 4.000.000 ασφαλισμένοι.
Θες να τον κάνεις μόνος σου τον πολλαπλασιασμό απ τα έσοδα του κράτους για την ΥΓΕΙΑ τον ΜΗΝΑ?

4) κάνε split

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:33, 08-05-07:

Το θέμα δεν είναι να έχουν οικονομική άνεση, αλλά και σωστή λειτουργία.
Exoυν όσο σωστή λειτουργία τους επιτρέπει το βραδυκίνητο κράτος της γραφειοκρατίας μας.....
Χωρίς αυτή τη γραφειοκρατία, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:40, 08-05-07:

Κουε:
1) αν απαντήσω θα χρειαζόμαστε και άλλο σπλιτ όποτε άστο.
2) Μίλησα για ιδανικές συνθήκες.
3) Για αυτό λέω ότι τα νοσοκομεία χρειάζονται διοίκηση από επαγγελματίες.

Πειρατή:
Αυτό όμως δεν δικαιολογεί τίποτα, το θέμα για εμένα είναι ότι η εικόνα των δημόσιων νοσοκομείων προκαλεί φόβο.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:48, 08-05-07:

Ναι συμφωνώ, όμως δεν φταίει η διοίκηση του νοσοκομείου γι αυτο, αλλά το ίδιο το κράτος.
Τα νοσοκομεία με τις δυνατότητες που τους παρέχονται λειτουργούν καλύτερα και από όσο θα μπορούσε κανείς να περιμένει.
Οταν δουλεύουν με λιγότερο από το μισό προσωπικό, χωρίς ρεπό και άδειες, όταν δουλεύουν σε άθλιους χώρους και χωρίς την κατάλληλη υποδομή, για όλα αυτά δεν ευθύνεται το νοσοκομείο γιατί δεν έχει αυτοδιάθεση, αλλά το κράτος, το υπουργείο.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 06:46, 09-05-07:

2) έχεις παρακολουθήσει ποτέ βουλή? έχεις δει πόσοι βουλευτές είναι στα έδρανα τους? ξέρεις ποιος είναι μισθός τους και επιπλέον έχουν όλοι τα γραφειάκια τους? ξέρεις από ποιου μισθό βγαίνει ο μισθός τους?
Να πω την κακία μου, ε;

Εγώ προσωπικά βλέπω ολομέλεια σε θέματα σχετικά με την βουλευτική αποζημίωση, το ασυμβίβαστο και τέτοια. Στα υπόλοιπα... τρεις κι ο κούκος.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 06:55, 09-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Να πω την κακία μου, ε;

Εγώ προσωπικά βλέπω ολομέλεια σε θέματα σχετικά με την βουλευτική αποζημίωση, το ασυμβίβαστο και τέτοια. Στα υπόλοιπα... τρεις κι ο κούκος.
δεν είναι κακία... είναι γεγονός... είναι πραγματικότητα....
ο μισθός τους κατά μέσο όρο είναι περί τα 6.700 ευρώ μηνιαίως γιατί έχουν να προσφέρουν και πολλά κοκτέιλ πάρτυ για να υποσχεθούν στους φίλους τους διάφορα ρουσφετάκια.

"Το 2005 ο συνολικός προϋπολογισμός της Βουλής, αποτυπωμένος πλέον μόνο σε ευρώ, έφθασε τα 158,27 εκατ. ευρώ, εκ των οποίων για τη βουλευτική αποζημίωση και τα διάφορα επιδόματα (οργάνωσης γραφείου, οικογενειακό, έξοδα κίνησης και κάλυψη των ασφαλιστικών εισφορών για όσους υποχρεώθηκαν να εγκαταλείψουν το επάγγελμά τους, λόγω του ασυμβιβάστου που στο μεταξύ εφαρμόστηκε), διατέθηκε το ποσό των 40,5 εκατ. ευρώ."

Δηλαδή το 1/3 του προϋπολογισμού της βουλής!!!!!"Στη διάρκεια των τελευταίων 22 ετών η αμοιβή των βουλευτών αυξήθηκε κατά 12,9 φορές, όταν την ίδια περίοδο ο βασικός μισθός ενός υπαλλήλου αυξήθηκε μόλις κατά 7,6 φορές"

και επειδή δεν τα λέω απ την κοιλιά μου όλα αυτα τα νούμερα...
ήταν μια πολύ απλή έρευνα στο google

απ όλους αυτούς λοιπόν, δεν είδα ΠΟΤΕ να κόπτεται κανένας για το αν εγώ έσκασα 250 ευρώ στο ΙΑΣΩ για να κάνω βασικές εξετάσεις αίματος και ούρων κι ότι άλλο χρειαζόταν για την εγκυμοσύνη μου μιας που με το ΙΚΑ χρειαζόμουν ένα ολόκληρο μήνα!!!!
Εδωσα άλλα 650 ευρώ για τη λήψη τροφοβλάστη που για το ΙΚΑ είναι είδος πολυτελείας που δεν μου την επιτρέπει καν!!!
Για ποια υγεία και ποιο ΕΣΥ μιλάμε?
Και είναι σημαντικότερο να εξοπλιζόμαστε για το ΝΑΤΟ όταν εγώ θα έχω σκάσει ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ για να γεννήσω τον γιό που θα πάει φαντάρος ή την κόρη που θα στηρίζει αυτό τον φαντάρο να μην αυτοκτονήσει στα φυλάκια της Ορεστιάδας!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 07:54, 09-05-07:

Συμφωνώ απολύτως με την Κακή Επιρροή, δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:42, 09-05-07:

Δυστιχώς το σύστημα πάει χάλια, τα νοσοκομεία έχουν και εκεί ρουσφέτια, τα δημόσια νοσοκομεία πέρνουν για στάνταρ προσωπικό γυναίκες που απλά άλλαζαν μια πάνα σε έναν παπού και τώρα είναι νοσοκόμες σε δημόσια, παραπονιούντε ότι δεν έχουν τ΄ποτα εκείνοιέμείς δεν έχουμε καλή περίθαλψη, και το κράτος ενδιαφέρετε για την τζέπη την δική του, όταν αρρωστένουν εκείνοι γιατί δεν πάνε σε δημόσιο και πάνε σε ιδιοτικό; γιατί δεεν τους βάζουν και εκείνους στο ικα να δούνε την γλύκα;.
Ο κάθε άνθρωπός ζεί με ψίχουλα και δεν έχει τα απαρέτητα να προχωρήσει σωστά, όλα περνάνε απο μάς δυστηχώς και θα αργήσει πολλύ η στιγμη που θα γίνει κάτι σωστό σε αυτό τον τόπο...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:52, 09-05-07:

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω αλλά ξαναλέω ότι όλα αυτά δεν είναι ευθύνη των ίδιων των νοσοκομείων αλλά του κράτους. Το προσωπικό των νοσοκομείων (ιατρικό, νοσηλευτικό, διοικητικό) καταβάλει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να λειτουργήσει το κάθε νοσοκομείο.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:11, 09-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω αλλά ξαναλέω ότι όλα αυτά δεν είναι ευθύνη των ίδιων των νοσοκομείων αλλά του κράτους. Το προσωπικό των νοσοκομείων (ιατρικό, νοσηλευτικό, διοικητικό) καταβάλει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να λειτουργήσει το κάθε νοσοκομείο.
Καλά μην είσαι και απόλυτος σε αυτό, ξέρω ότι υπάρχουν προβλήματα άλλα και εκείνοι μας ψηλογράφουν, έλα τώρα δεν είναι όλοι ίδιοι, κάνουν και βλακειες, έμείς έχουμε ένα υπέροχο νοσοκομείο, απο την μια δεν δίνει το κράτος και απο την άλλη μερικοί είναι να μην πώ τώρα, απο την μια θές να τους βρήσεις και απο την άλλη να πείς μπράβο

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:26, 09-05-07:

Eίμαι απόλυτος γιατί είμαι στα Νοσοκομεία 16 χρόνια.
Μην παίρνεις παραδείγατα από μεμονωμένα περιστατικά, παντού υπάρχουν άνθρωποι που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους ή είναι αγενείς ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δεν χαρακτηρίζουν αυτοί όμως το νοσοκομείο.
Σε πολλά από τα Νοσοκομεία σήμερα το προσωπικό καλείται να καλύψει ανάγκες για υπερπολλαπλάσιο προσωπικό. Στην Ευρώπη αντιστοιχεί ένας νοσηλευτής για 2 ή 3 ασθενής, και στην Ελλάδα η αντιστοιχία είναι 1προς 11 !!!
Οι νοσηλευτές δουλεύουν χωρίς ρεπό εδώ και αρκετούς μήνες στο ΠΠΝΠ στο Ρίο μάλιστα, έχουν φτάσει να χρωστούν πάνω από 50 ρεπό σε κάθε εργαζόμενο.
Σε άλλο νοσοκομείο της περιφέρειας μου, επειδή τα χρωστούμενα ρεπό δεν μπορούν να δωθούν στο προσωπικό, η διοίκηση ανακάζεται να τους τα πληρώνει.
Θα αναφέρω δύο χαρακτιστικά παραδείγματα δύο φίλων νοσηλευτριών όπου η μία βάφτιζε τοπαιδί της Κυριακή και δούλευε Σάββατο κανονικά πρωί, Κυριακή απόγευμα και δευτέρα πρωί.!!!!!
Η άλλη παντρευόταν Παρασκευή βράδυ, και δούλευε Παρασκευή πρωί και Σάββατο απόγευμα!!!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:34, 09-05-07:

Δεν αντιλέω καμάρι μου, είπα άπο την αρχή ότι σε άλλους λές μπράβο και σε άλλους ρήχνεις βρησίδι, το θέμα είναι ότι κάτι οι γιατροί με τα φακελάκια κάτι η νοσοκόμα ψιλόανέυθυνη, κάτι οι άσθενείς πολλύ κάτι το κράτος δεν πληρώνει χάος είμαστε καταλαβένεις τι ενοώ; ακόμα και άν φτιαχτει το σύστιμα άν και δεν το πιστέυω πάντα θα γίνετε πανικός

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:39, 09-05-07:

Αν φτιαχτεί το σύστημα Μάνια μου θα σημαίνει οτι δεν θα επιτρέπει να συμβαίνουν όλα αυτά που λες. Θα τα πετάξει έξω.
Ο γιατρός με το φακελάκι είναι πολύ μεγάλη ιστορία, και θα λέω πάντα οτι η ευθύνη είναι μοιρασμένη και στο γιατρό, και στο κράτος, αλλά και στον κόσμο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:01, 09-05-07:

Το κάθε νοσοκομείο παιδιά δεν είναι μόνο του... δεν λειτουργεί αυτοκέφαλα!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ! Μακάρι να τα έτρωγαν οι γιατροί και οι νοσηλευτές! Τότε δεν θα είχαμε το φαινόμενο "φακελάκι" τουλάχιστον!
Το θέμα είναι ότι το κράτος θα έπρεπε να φροντίζει για ΟΛΑ αυτά....
Το κάθε νοσοκομείο είναι ευθύνη του κράτους.

Το νοσοκομείο φταίει που δεν έχει προσωπικό? Το νοσοκομείο φταίει που δεν έχει εντατική μονάδα? Το νοσοκομείο φταίει που παίρνεις να κλείσεις ραντεβού μέσω του ΙΚΑ για αιμοληψία και σου κλείνουν μετά από 10 μέρες?!?! (Σκέψου δλδ να έχεις κάτι σοβαρό)

Κι έστω... ΔΕΧΟΜΑΙ ότι για όοοοοολα αυτά φταίει το νοσοκομείο! ΝΑΙ! ας το ρίξουμε στο νοσοκομείο!!
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΨΕΙ ΤΟΥΣ Κ@ΛΟΥΣ?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:05, 09-05-07:

Εγώ έχω μια απορεία ό παπούλης έκανε εγχήρηση στο μάτι πρίν 2 μήνες και του ξέχασαν το ένα ράμα καταλάθος, το έλεγαν χτές στις ειδήσεις, κάνει 2 μήνες αγόνα με το ίκα για να κανονίσει να το βγάλει και δεν μπορεί λόγο γραφειοκρατείας, ποιος φτέει για αυτό; ποιος έχει ευθύνη και πιάνου τον πισινό να κόψουμε;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:12, 09-05-07:

Οχι όχι ΚουΕ μην τα ισοπεδώνουμε.
Αφού καλά το άρχισες. Δεν φταίει το νοσοκομείο.
Τι άλλο να κάνουμε δηλαδή;
Μιλάμε για υπεράνθρωπες προσπάθειες.
Ποιος άλλος θα έκανε όλα αυτά που περιγράφω ποιο πάνω αδιαμαρτύρητα;
Εχω άπειρα παραδείγματα να παραθέσω.
Να πω για νοσοκομείο που προκύρηξε θέσεις νοσηλευτών τον Αύγουστο του 2003 και ακόμα δεν έχουν προσληφθεί; Ξέρετε πόσοι φορείς εμπλέκονται στην πρόσληψη; ΑΣΕΠ, υπουργείου υγείας, υπουργείο οικονομικών, Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, ΔΥΠΕ.
Να μιλήσω για κέντρο υγείας σε βουνό δίπλα σε χιονοδρομικό κέντρο, που δεν είχε ποτέ του ορθοπεδικό και χειρουργό και όταν ζητήσαμε για να καλύψουμε τις ανάγκες του χιονοδρομικού, μας έστειλαν μετά από 3 χρόνια μαιευτήρα!!!!! Τι να κάνει ο μαιευτήρας στο χωριό με τις γριές;;;;;;
Φταίει το νοσοκομείο που έρχονται από το χιονοδρομικό με σπασμένα χέρια και πόδια στην καλύτερη, και προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να τους πούμε οτι ο ποιο κοντινός ορθοπεδικός είναι 100 χιλιόμετρα μακριά;
Βιβλίο μπορώ να γράψω...
Αν αρχίσω να λέω δεν θα πιστεύετε στα αυτιά σας.

Μάνια, μην πιστεύεις απόλυτα όσα βλέπεις στην τιβί.
Που είναι δηλαδή αυτός ο παπούλης και 2 μήνες δεν μπορεί να κόψει ένα ράμα;
Σε όποιο εξωτερικό ιατρείο κι αν πάει θα του το κόψουν, δεν χρειάζεται να κλεέισει ραντεβού για έκτκατο περιστατικό.
Ο γιατρός που ξέχασε το ράμα είναι φυσικά κατακριτέος.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:14, 09-05-07:

Οχι όχι ΚουΕ μην τα ισοπεδώνουμε.
Αφού καλά το άρχισες. Δεν φταίει το νοσοκομείο.
το σκέλος που "κατηγορώ" το νοσοκομείο είναι φυσικά ειρωνικό
αλλά για να καταλήξω ότι ακόμα κι έτσι να είναι... και πάλι ευθύνη του κράτους είναι να μην υπάρχουν "κακά" νοσοκομεία

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:16, 09-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Εγώ έχω μια απορεία ό παπούλης έκανε εγχήρηση στο μάτι πρίν 2 μήνες και του ξέχασαν το ένα ράμα καταλάθος, το έλεγαν χτές στις ειδήσεις, κάνει 2 μήνες αγόνα με το ίκα για να κανονίσει να το βγάλει και δεν μπορεί λόγο γραφειοκρατείας, ποιος φτέει για αυτό; ποιος έχει ευθύνη και πιάνου τον πισινό να κόψουμε;

Μάνια μου.... όταν για να κλείσεις ραντεβού με οπτικό, ο μέσος όρος είναι να περιμένει 20-30 μέρες.... λογικό δεν είναι να συμβαίνει κάτι τέτοιο?
Και για την γραφειοκρατία ποιος φταίει? Το ΙΚΑ? Και το ΙΚΑ ποιανού μηχανισμός είναι?
Το ΙΚΑ κλέβει απ την τσέπη σου κάθε μήνα περί τα 500 ευρώ.... για να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ΠΟΤΕ όταν το χρειάζεσαι

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:21, 09-05-07:

Πειρατή δεν δικαιολογήτε στο ίκα άν πάς στο έτσι, άν πάς σε εξωτερικό γιατρό νομίζω ότι δεν πέρνεις κάποιο ποσό πίσω απο το ίκα, εσύ τα βλέπεις απο την μία και εγώ απο την άλλη, εσύ βλέπεις απο μέσα εγώ όμως απο αυτά που έζησα εγώ απο έξω, δεν είναι όλοι σωστοί μην τους κάνουμε τώρα και σούπερμαν όλους

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:27, 09-05-07:

Μα ακόμα και γι αυτό που λες δεν φταίει το Νοσοκομείο.
Βεβαίως και έχει ευθύνη ο γιατρός και βεβαιώς αν θέλει ο παπούς μπορεί να κινηθεί δικαστικά εναντίον του.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν πάει σε ένα δημόσιο νοσοκομείο, δεν μίλησα για ιδιώτη γιατρό.
Αν δεις πως δουλεύουν σε μερικά νοσοκομεία, θα πιστέψεις και στον Σούπερμαν.
Το ανώτερο που έχει τύχει να μείνω στο νοσοκομείο (Λαϊκό) είναι είναι 3 μέρες συνεχόμενες!!!!!! Με μικρά δεκάλεπτα ύπνου πάνω στο γραφείο μετά το μεσημέρι της δεύτερης μέρας...... !!!!!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:32, 09-05-07:

Ρε παιδάκι μου το ξέρω ότι παλέβουν άλλα δεν είναι όλοι ίδιοι, εμείς κάτω στο δικό μας το νοσοκομείο έχουμε μόνο φυτητές γιατρούς που πάνε για την πήρα και άν πάς για σκουλοκοιδήτη είναι έτοιμοι να δώσουν εξητήριο, υπάρχει ένας γιατρός που τους ελέγχει και εκείνος κάνει συνεχώς φραπεδιές και είναι με τόνα πόδι πάνω στο άλλο, ποτέ δεν τον βρήσκεις στο πόστο του πάντα κάπου θα είναι και θα κουτσομπολέβει, δεν λέω ότι δεν παλέβουν οι γιατροί δεν λέω ότι δεν τρέχουν άλλα δεν είναι όλα αγνά και ξάστερα και εκεί στο θέμα καλής θέλησης

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:40, 09-05-07:

Μπορεί στη Ρόδο να μην δέχεται την πίεση που δέχονται άλλοι γιατροί σε άλλα νοσοκομεία, ίσως να έχει λίγα περιστατικά, όμως αυτός είναι ένας, δεν χαρακτηρίζει όλους τους άλλους.
Στα μεγάλα νοσοκομεία ή αλλού που δέχονται πολλά περιστατικά δεν υπάρχει χρόνος για τέτοια πράγματα.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:46, 09-05-07:

Μπορεί στη Ρόδο να μην δέχεται την πίεση που δέχονται άλλοι γιατροί σε άλλα νοσοκομεία, ίσως να έχει λίγα περιστατικά, όμως αυτός είναι ένας, δεν χαρακτηρίζει όλους τους άλλους.
Στα μεγάλα νοσοκομεία ή αλλού που δέχονται πολλά περιστατικά δεν υπάρχει χρόνος για τέτοια πράγματα.
Τι λές πειρατή μου, το νοσοκομείο μας εξηπηρετεί όλα τα δωδεκάνησα, άσε που έχουμε τους τρελούς τουρίστες δεξια και αριστερα να χτυπάνε, ξέρεις πόσο κόσμος περιμένει απέξω την σειρά του και τους γράφουν;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:51, 09-05-07:

Τότε Μάνια έχετε κι εσείς ευθύνη, που δεν τον καταγγέλετε.
Εμείς κάθε μέρα όλο και κάποιος είναι στο γραφείο του διοικητή από παράπονα του κόσμου, δεν μπορεί να αδιαφορεί ο διοικητής του νοσοκομείου γι αυτό το θέμα.
Αλλά ακόμα κι αυτός αν αδιαφορεί υπάρχουν κι άλλα άνώτερα όργανα από αυτόν να το καταγγείλετε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:54, 09-05-07:

Τότε Μάνια έχετε κι εσείς ευθύνη, που δεν τον καταγγέλετε.
Εμείς κάθε μέρα όλο και κάποιος είναι στο γραφείο του διοικητή από παράπονα του κόσμου, δεν μπορεί να αδιαφορεί ο διοικητής του νοσοκομείου γι αυτό το θέμα.
Αλλά ακόμα κι αυτός αν αδιαφορεί υπάρχουν κι άλλα άνώτερα όργανα από αυτόν να το καταγγείλετε.
Πώς να το καταγγίλεις και πού; πώς θα το κάνεις ζήτημα και σε ποιών όταν ο διευθυντής είναι γιατρός και μέλιστα πέρνει τα πιό χοντρά φακελάκια απο όλους;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:57, 09-05-07:

Στον διοικητή του Νοσοκομείου Μάνια, όχι στον διευθυντή.
Κι αν αδρανήσει κι αυτός πας στον Διοικητή της ΔΥΠΕ.
Είναι πολύ πιο εύκολο από όσο νομίζεις.
Αν πάει κάποιος με συγκεκριμένες καταγγελίες και στοιχεία θα τον ταρακουνήσουν για τα καλά.
Υπάρχουν ανάλογα παραδείγματα που μπορώ να σου παραθέσω αν θέλεις.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:02, 09-05-07:

Δώσε μας να ξέρουμε όλοι μας τι μπορούμε να κάνουμε, 4 γιατροί περάσανε απο πάνω μου και δέν έβρησκαν τι είχα ήταν έτοιμοι για εξητήριο μέχρι που είπε ο άντρας μου να καλέσει τον χρυσό μου γιατρό κατέβηκε ο άνθρωπός και άρχησε να τους βρήζει με το που με άγγιξε, είχα σκουλοκοιδήτη έτοιμο να σπάσει και εκείνοι ετοίμαζαν εξητήριο, πές μου τώρα άν κάνω καταγγελία για το ΑΝ έσπαγε όταν έφευγα δεν θα γελάνε μαζί μου; πές μου; ποιος θα με πάρει σοβαρα; μόνο άν πέθαινα θα έβρησκα δικαιο, έχω άδικο; πές μου; όταν εγώ πάω με πόνους και μου λένε πάρε ντεπόν και ξάπλωσε να ξεκουραστείς ποιον θα καταγγίλω εγώ;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:12, 09-05-07:

Oχι περίμενε. Αν κατάλαβα καλά οι 4 γιατροί σε είδαν ήταν ειδικευόμενοι.
Εξιτήριο δεν σου ετοίμαζαν γιατί δεν είχες κάνει εισαγωγή. Πρφανώς εννοείς οτι ήταν έτοιμοι να σε αφήσουν να φύγεις. Ακόμα κι αυτο όμως δεν θα γινόταν αν δεν σε έβλεπε κάποιος μεγάλος γιατρός. Οι ειδικευόμενοι δεν πέρνουν τέτοιες πρωτοβουλίες αν δεν ενημερώσουν κάποιον επιμλητή τουλάχιστον.
Αλλά ακόμα κι αν στάθηκαν ανίκανοι να διαγνώσουν μια σκωληκοειδίτιδα, πράγμα που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, είπα παραπάνω τι μπορείς να κάνεις.
Στο δικό μας νοσοκομείο, 2 γιατροί υποχρεώθηκαν να μην εξετάζουν περιστατικά, ο ένας αποπέμφθηκε και ο άλλος έμεινε αλλά με άλλα καθήκοντα, έπειτα από διαμαρτυρίες πολιτών.
Αλλη μια συνάδελφος καθαιρέθηκε και μάλιστα από τη θέση της διευθύντριας.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:19, 09-05-07:

@deadhead_pirate: Ωρες-ώρες αισθάνομαι άσχημα γιατί νιώθω πως νιώθεις να σε έχουμε βάλει στη γωνία και να σου ζητάμε να απολογηθείς για όλο το ιατρικό σύστημα και όλους τους γιατρούς της Ελλάδας.
Δεν είναι (και δεν πρέπει να είναι) έτσι. Απλά έχουμε πολλά κι εμείς μαζεμένα και κάπου πρέπει να τα πούμε. Μη νιώσεις όμως υπόλογος για όλη την Ιατρική επιστήμη pls.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:25, 09-05-07:

Οχι βέβαια, ουδέποτε ένιωσα έτσι.
Ισα ίσα που είμαι πρόθυμος να βοηθήσω σε όσες απορίες έχετε και να τονίσω οτι σιγά σιγά οι εποχή που ο κάθε ένας δημόσιος υπάλληλος (γιατρός στην προκειμένη περίπτωση) έκανε του κεφαλιού του, νομίζοντας οτι είναι ο άρχοντας του πύργου, τείνουν να αποτελέσουν παρελθόν.
Βέβαια όλοι πρέπει να βοηθήσουμε σε αυτό.
Για μένα δεν τίθεται θέμα καμίας υπεράσπισης, προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. Αλλωστε ο γιατρός που δεν κάνει σωστά τη δουλειά του προσβάλλει το ίδιο κι εμένα, γιατί να τον υπερασπιστώ.
Δεν θα σταματήσω όμως να λέω οτι δεν είναι αυτός ο γιατρός που χαρακτηρίζει τα νοσοκομεία μας.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:35, 09-05-07:

Oχι περίμενε. Αν κατάλαβα καλά οι 4 γιατροί σε είδαν ήταν ειδικευόμενοι.
Εξιτήριο δεν σου ετοίμαζαν γιατί δεν είχες κάνει εισαγωγή. Πρφανώς εννοείς οτι ήταν έτοιμοι να σε αφήσουν να φύγεις. Ακόμα κι αυτο όμως δεν θα γινόταν αν δεν σε έβλεπε κάποιος μεγάλος γιατρός. Οι ειδικευόμενοι δεν πέρνουν τέτοιες πρωτοβουλίες αν δεν ενημερώσουν κάποιον επιμλητή τουλάχιστον.
Αλλά ακόμα κι αν στάθηκαν ανίκανοι να διαγνώσουν μια σκωληκοειδίτιδα, πράγμα που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, είπα παραπάνω τι μπορείς να κάνεις.
Στο δικό μας νοσοκομείο, 2 γιατροί υποχρεώθηκαν να μην εξετάζουν περιστατικά, ο ένας αποπέμφθηκε και ο άλλος έμεινε αλλά με άλλα καθήκοντα, έπειτα από διαμαρτυρίες πολιτών.
Αλλη μια συνάδελφος καθαιρέθηκε και μάλιστα από τη θέση της διευθύντριας.
Ιδικευόμενοι είπαν στον γιατρό που έπινε καφεδάκι ότι πονάω την κοιλιά μου ρώτησε που πονάω είπαν χαμηλά και διέκρινε ότι μάλλον θέλω γυναικολόγο επιδή πονούσα πιο χαμηλά απο την σκουλοκοιδήτη, δεν ενδειαφέρθηκε να κοιτάξει ο ίδιος άσε που μόνο όταν κατέβηκε ο γιατρός μου και φώναζε είπε να κοιτάξει και ο άλλος άλλα δεν τον άφησε με έχωσε απευθείας μέσα χωρίς δέυτερη σκέψη, να με έτοιμάσουν.

Εδώ δεν γίνοντε αυτά καμάρι μου εδώ τους σφάζουν και δεν καταλαβένουν τίποτα, όλοι είναι μια κλίκα και δεν πρόκειτε να βρείς το δικιο σου. εξάλου τον ιδικευόμενο τι θα τον κάνεις; για όλα ευθύνετε ο γιατρός που είναι μαζί τους...

Isiliel δεν απολογήτε και δεν τον κολησε κανείς στον τοίχο, έχει πέιρα και πρέπει να την μυράζετε για να ξέρουμε τι γίνετε, είναι καλό να μαθαίνουμε πράγματα απο κάποιον που (δεν μπορώ να ξέρω άλλα θεωρώ ότι θα είναι καλός)ειναι γιατρός

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:36, 09-05-07:

Τουλάχιστον βρε πειρατή δε μας λες και την ειδικότητα σου να ξέρουμε τι να σε ρωτήσουμε (αχρείαστος να είσαι )

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:48, 09-05-07:

Τουλάχιστον βρε πειρατή δε μας λες και την ειδικότητα σου να ξέρουμε τι να σε ρωτήσουμε (αχρείαστος να είσαι )
Γενική χειρουργική και πάω για εντατικολογία.......
(αχρείαστος να' μαι)

Αρχική Δημοσίευση από mania
Εδώ δεν γίνοντε αυτά καμάρι μου εδώ τους σφάζουν και δεν καταλαβένουν τίποτα, όλοι είναι μια κλίκα και δεν πρόκειτε να βρείς το δικιο σου. εξάλου τον ιδικευόμενο τι θα τον κάνεις; για όλα ευθύνετε ο γιατρός που είναι μαζί τους...
Μάνια, με τέτοιες νοοτροπίες δεν κάνουμε τίποτα. Αυτοί λειτουργούν έτσι επειδή εσύ και όλοι οι υπόλοιποι σκέφτεστε έτσι.
Πρέπει να μάθει ο κόσμος να υπερασπίζεται το δίκιο του. Δοκίμασε τν επόμενη φορά να καταγγείλεις κάτι. Είμαι βέβαιος οτι δεν θα είναι έτσι τα πράγματα όπως τα περιγράφεις.
Απλά έχουν την τάση να περνούν στον κόσμο τη νοοτροπία οτι εμείς δεν φοβόμαστε τίποτα, αλλά να είσαι σίγουρη οτι όλοι φοβούνται, όπως φοβάαι κι εγώ.
Δεν μπορεί στη Ρόδο να ισχύουν άλλοι νόμοι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 09-05-07 στις 14:29. Αιτία: Merge
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:54, 09-05-07:

Μάνια, με τέτοιες νοοτροπίες δεν κάνουμε τίποτα. Αυτοί λειτουργούν έτσι επειδή εσύ και όλοι οι υπόλοιποι σκέφτεστε έτσι.
Πρέπει να μάθει ο κόσμος να υπερασπίζεται το δίκιο του. Δοκίμασε τν επόμενη φορά να καταγγείλεις κάτι. Είμαι βέβαιος οτι δεν θα είναι έτσι τα πράγματα όπως τα περιγράφεις.
Απλά έχουν την τάση να περνούν στον κόσμο τη νοοτροπία οτι εμείς δεν φοβόμαστε τίποτα, αλλά να είσαι σίγουρη οτι όλοι φοβούνται, όπως φοβάαι κι εγώ.
Δεν μπορεί στη Ρόδο να ισχύουν άλλοι νόμοι.
Πρέπει να βρούμε ένα Ροδίτη που να πήγε για κάποιον λόγο και να σου πεί ότι χρεςιαστείς, ξέρεις τι έχω δεί έκει μέσα; 2 φορές κύστη κόκιδώς του άντρα και μια περίεργη σκουλοκοηδίτη δική μου όταν λέω περίεργη πρέπει να σου εξυγήσω για να καταλάβεις, μια ευδομάδα είμουν και κάτι μέσα για κάτι που για άλλους διαρκεί 3 μέρες, άκουμε που σου μηλώ, έχω δεί πολλά που άν ανοίγαμε θέμα θα καταλάβενες

Λέω πάντα όπως είναι και όχι όπως θέλω, πρέπει να πιστέψεις, έχουν σίγουρη καρέκλα καμάρι μου άλλα ακόμα και άν δεν έχουν όλοι τους έχουν και ένα μάυρο ιατρίο κάπου στην Ρόδο και δέχοντε κόσμο και αυτό μπορώ να σου το αποδείξω με ότι θές

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:03, 09-05-07:

Δεν χρειάζεται να μου το αποδείξεις αυτό το ξέρω, όμως όλα αυτά γίνονται με την δική μας ανοχή.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:05, 09-05-07:

Αυτό το ξέρω και ο λόγος είναι γιατί δυστηχώς ευτυχώς τους έχουμε ανάγκη πειρατή μου, πολές φορές παραπονιούντε ότι δεν έρχοντε γιατροί και ότι δεν θέλουν να έρθουν, ξέρεις τι πόνος είναι για μας αν χάσουμε έστω αυτόν τον άχρηστό;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:09, 09-05-07:

Kι αυτό το ξέρω, και είναι κάτι που με κάνει να νιώθω τύψεις γιατί την τελευταία στιγμή έκανα πίσω για μια θέη στην Σύρο και προτίμησα να πάω σε άλλο μέρος. Ξέρω τι ανάγκες έχουν τα νησιά μας.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:19, 09-05-07:

Kι αυτό το ξέρω, και είναι κάτι που με κάνει να νιώθω τύψεις γιατί την τελευταία στιγμή έκανα πίσω για μια θέη στην Σύρο και προτίμησα να πάω σε άλλο μέρος. Ξέρω τι ανάγκες έχουν τα νησιά μας.

Αστα πειρατή δεν κάνεις κάτι λόγο ανάγκης δεν κάνουν κάτι να βάλουν γιατρούς και τελικά όλα τα ίδια μένουν

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:03, 10-05-09:

Σε αποσύνθεση το δημόσιο σύστημα περίθαλψης

ʽΦακελάκιʼ, λίστες αναμονής και πλασματική ζήτηση υπηρεσιών, αποτελούν τα χρόνια προβλήματα του ΕΣΥ. Οι ασθενείς ταλαιπωρούνται, αναζητώντας μάταια ανθρώπινες συνθήκες την ώρα της ανάγκης. Σε απόγνωση είναι γιατροί και νοσηλευτές. Ελάχιστοι, με εξευτελιστικούς μισθούς, προσπαθούν να αντεπεξέλθουν στο χάος της καθημερινότητας των νοσοκομείων. Το ΙΑΤΡΟΝΕΤ παρουσιάζει τις 10 ʽπληγέςʼ του Εθνικού Συστήματος Υγείας, οι οποίες αποτελούν και τα βασικά αίτια για την απογοήτευση των ασθενών.
1. Παραοικονομία: Δεν υπάρχει Έλληνας που να μην έχει δώσει ʽφακελάκιʼ σε γιατρό νοσοκομείου, προκειμένου να χειρουργηθεί ο ίδιος ή κάποιος συγγενής του. Δεν υπάρχει, επίσης, Έλληνας που να έχει υποβληθεί σε μία εξέταση ή ιατρική πράξη, για την οποία δεν του δόθηκε απόδειξη. Η παραοικονομία στο χώρο της Υγείας εκτιμάται ότι ανέρχεται (με στοιχεία του 2006) στο 1,8 δισεκατομμύριο ευρώ.
Το μεγαλύτερο μέρος του ποσού αυτού, οφείλεται στη φοροδιαφυγή (δεν δίνονται αποδείξεις) ή στις λεγόμενες ʽάτυπες πρόσθετες πληρωμέςʼ που κάνουν οι ασθενείς προς τους επαγγελματίες Υγείας.
Το πρόβλημα δεν αφορά μόνον τα νοσοκομεία. Αφορά το σύνολο του συστήματος παροχής υπηρεσιών Υγείας. Λειτουργεί, τελικά, σε βάρος του ασθενούς και του κράτους, το οποίο χάνει πόρους (από τη μη φορολόγηση). Δεν είναι καθόλου τυχαίο, ότι η Ελλάδα εμφανίζεται ως ʽπρωταθλήτριαʼ στις ιδιωτικές δαπάνες Υγείας.
2. Λίστες αναμονής: Το ΕΣΥ…σπρώχνει τους ασθενείς προς τον ιδιωτικό τομέα. Η διαπίστωση γίνεται εύκολα, αν μελετήσει κανείς τον τρόπο υποδοχής και νοσηλείας των ασθενών στα δημόσια νοσοκομεία. Στα επείγοντα των νοσοκομείων, η κατάσταση είναι αφόρητη. Για να βγουν αποτελέσματα εξετάσεων, μπορεί να περιμένει κανείς έως και ένα μήνα.
Τραγικές είναι οι καθυστερήσεις στους καρκινοπαθείς. Για να υποβληθεί κάποιος σε ακτινοθεραπεία ή χημειοθεραπεία, μπορεί να χρειαστεί να περιμένει έως και περισσότερους από τρεις μήνες! Τρεις μήνες ή και περισσότερο, περιμένουν να χειρουργηθούν ορισμένοι χρόνιοι ογκολογικοί ασθενείς. Μικρότεροι είναι οι χρόνοι αναμονής για τα γενικά χειρουργικά περιστατικά, με την παραοικονομία να παίζει το ρόλο της…
3. Ελλείψεις προσωπικού: Τα τελευταία χρόνια, βελτιώθηκε σημαντικά η εικόνα των δημόσιων νοσοκομείων στον ξενοδοχειακό τομέα. Διαμορφώθηκαν καλύτεροι θάλαμοι και δημιουργήθηκαν καλύτερες υποδομές, κυρίως λόγω του πακτωλού των χρημάτων που εισέρευσαν στη χώρα μας από τα κοινοτικά ταμεία.
Δεν υπήρξε, όμως, παράλληλη βελτίωση στον τομέα της στελέχωσης, προκειμένου να αξιοποιηθούν οι βελτιώσεις προς όφελος των ασθενών. Τουλάχιστον 25.000 οργανικές θέσεις νοσηλευτών είναι σήμερα κενές στο ΕΣΥ, ενώ απαιτούνται ακόμη 3.000 γιατροί, ώστε να λειτουργούν επαρκώς τα νοσοκομεία.
Στην εφημερία, μία νοσηλεύτρια καλείται να φροντίσει τους ασθενείς ολόκληρης της κλινικής, ενώ οι γιατροί καλούνται να εργαστούν σε δύσκολες συνθήκες και περισσότερες από 24 ώρες, με μισθούς πείνας.
Το υπουργείο Υγείας έχει εξαγγείλει 4.500 προσλήψεις γιατρών και 5.500 νοσηλευτών, αλλά οι σχετικές διαδικασίες δεν έχουν αποδώσει καρπούς. Την ίδια ώρα, χιλιάδες γιατροί και νοσηλευτές παραιτούνται ή συνταξιοδοτούνται…
4. Ελλείμματα – χρέη: Αυτό που κάνει άριστα το ΕΣΥ, είναι να ʽπαράγειʼ ελλείμματα και χρέη. Από το 2004 μέχρι σήμερα, έχει δημιουργηθεί νοσοκομειακό χρέος, ύψους 6 δισεκατομμυρίων ευρώ, το οποίο η κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι θα προσπαθήσει να ρυθμίσει. Το χρέος των νοσοκομείων δείχνει δύο βασικά, πολιτικά προβλήματα:
Το πρώτο είναι ότι το κράτος επιθυμεί να αποσυρθεί από τη διαδικασία της δωρεάν παροχής υπηρεσιών Υγείας. Την πρόθεση αυτή, επιδεικνύει σταθερά και απαρέγκλιτα τις τελευταίες δεκαετίες, μετακυλύοντας το κόστος λειτουργίας των νοσοκομείων, όλο και περισσότερο, στα ασφαλιστικά Ταμεία. Άρα, στους πολίτες.
Η φράση ʽδωρεάν Υγείαʼ, τείνει να γίνει το πιο σύντομο ανέκδοτο στην Ελλάδα. Οι πολίτες ακούν, κάθε τόσο, τις πολιτικές ηγεσίες του υπουργείου Υγείας να μιλούν για ελλειμματικά νοσοκομεία. Το νοσοκομείο δεν είναι επιχείρηση για να λειτουργεί με όρους ʽελλείμματοςʼ ή ʽπλεονάσματοςʼ. Τα σύγχρονα κράτη καλύπτουν τα ελλείμματα που παράγει η κοινωνική τους πολιτική. Το νοσοκομείο, εξάλλου, δεν μπορεί να έχει κέρδη, καθώς δεν είναι σε θέση να διαμορφώσει την τιμή του ʽπροϊόντοςʼ που ʽπουλάειʼ.
Το δεύτερο πρόβλημα, είναι η αδιαφάνεια στις προμήθειες. Η κατάσταση αυτή διογκώνει το κόστος των νοσοκομείων και ευνοεί την κυκλοφορία ʽμαύρουʼ χρήματος. Η ενόχληση των πολιτικών ηγεσιών στο θέμα αυτό, είναι μάλλον υποτονική. Θα έλεγε κανείς ότι δεν ενοχλούνται καν, επιτρέποντας την κατάσταση να διαιωνίζεται…
Συχνά – πυκνά, ωστόσο, σπεύδουν να καταγγείλουν προς τα ΜΜΕ τα ʽπιράνχαςʼ, αφήνοντας σε άλλους (μάλλον στους πολίτες) το έργο της αντιμετώπισής τους!
5. Ανανέωση εξοπλισμού: Η απουσία ενδιαφέροντος από την πολιτεία για το ΕΣΥ, οδήγησε σε σταδιακή απαξίωση του εξοπλισμού του. Την ώρα που ο ιδιωτικός τομέας επενδύει σε μηχανήματα τελευταίας τεχνολογίας, ο δημόσιος βραδυπορεί. Τα ιδιωτικά νοσοκομεία διαθέτουν μαγνητικούς τομογράφους και ό,τι άλλο μπορεί να χρειαστεί ο γιατρός, ενώ για παράδειγμα, το ʽΙπποκράτειοʼ της Αθήνας απέκτησε πριν από λίγες μέρες…. αξονικό τομογράφο!
6. Έλλειψη πρωτοβάθμιας φροντίδας: Η δημιουργία πρωτοβάθμιας φροντίδας, θα έδινε ανάσα στα νοσοκομεία και υπηρεσίες ποιότητας στους ασθενείς. Σκεφθείτε το εξής: Πόσο συχνά νοσηλεύεται ένας πολίτης κατά τη διάρκεια της ζωής του; Ελάχιστες φορές, εκτός αν έχει χρόνιο πρόβλημα υγείας. Πόσες φορές, όμως, πηγαίνει στο γιατρό; Δεκάδες, αν όχι εκατοντάδες.
Με τη δημιουργία πρωτοβάθμιας φροντίδας, το ΕΣΥ θα είχε μία καταπληκτική ʽβιτρίναʼ. Εξωτερικές μονάδες, με τον βασικό εξοπλισμό, θα μπορούσαν να παρέχουν στον πολίτη εξωνοσοκομειακή φροντίδα, χωρίς πολύωρες αναμονές στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων. Την ίδια ώρα, τα νοσοκομεία δεν θα ʽφορτώνοντανʼ με εκατοντάδες περιστατικά σε κάθε εφημερία και θα μπορούσαν να διαθέσουν πιο αποτελεσματικά το δυναμικό τους.
Η δημιουργία πρωτοβάθμιας φροντίδας Υγείας δεν μπορεί να γίνει από το υπουργείο Υγείας. Προϋποθέτει κεντρική πολιτική απόφαση, επαρκή χρηματοδότηση και συμμετοχή πολλών υπουργείων, τα οποία είναι συναρμόδια σε ένα τέτοιο εγχείρημα.
Και δυστυχώς τίποτε δεν γίνεται...
7. Νοσοκομεία ʽδύο ταχυτήτωνʼ: Είναι γνωστό, ότι τα περισσότερα περιφερειακά νοσοκομεία δεν είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν μεγάλο μέρος των περιστατικών. Η αδυναμία τους οφείλεται στην έλλειψη εξειδικευμένου προσωπικού και σε απουσία βασικών μονάδων. Η κατάσταση αυτή δημιουργεί μία συνεχή ροή ασθενών από τα μικρότερα στα μεγαλύτερα νοσοκομεία. Είναι λογικό να μην είναι όλα τα νοσοκομεία τριτοβάθμιας περίθαλψης. Πόσο λογικό είναι, όμως, να μην μπορεί να δεχθεί παιδιατρικά περιστατικά το νοσοκομείο Μεσολογγίου, λόγω έλλειψης ειδικών γιατρών;
8. Ανεπαρκείς διοικήσεις: Πληθαίνουν οι φωνές διαμαρτυρίας για την ποιότητα των στελεχών που διοικούν τα δημόσια νοσοκομεία. Λίγοι είναι οι διοικητές που διέθεταν ανάλογη εμπειρία, πριν αναλάβουν τη θέση τους. Το υπουργείο Υγείας ʽχαλάρωσεʼ κι άλλο τα κριτήρια επιλογής τους, καταργώντας τη διάταξη, σύμφωνα με την οποία οι υποψήφιοι διοικητές του ΕΣΥ έπρεπε να αξιολογηθούν από ειδική επιτροπή της Βουλής. Ο εκάστοτε υπουργός Υγείας, μπορεί να διορίζει διοικητή νοσοκομείου όποιον θεωρεί ο ίδιος κατάλληλο, χωρίς να λογοδοτεί πια σε κανέναν.
9. Ειδικές μονάδες: Είναι χιλιάδες οι ελληνικές οικογένειες που καταστράφηκαν οικονομικά από πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε κάποιο μέλος τους. Ερευνητικά δεδομένα αναδεικνύουν ότι το 2,4% των ελληνικών νοικοκυριών αντιμετωπίζουν καταστροφικές δαπάνες υγείας, οι οποίες ξεπερνούν το 40% του διαθέσιμου εισοδήματός τους.
Η καταστροφή αυτή έχει τις ρίζες της και στην ανεπάρκεια του δημόσιου συστήματος Υγείας. Οι ελλείψεις θέσεων νοσηλείας σε μονάδες εντατικής θεραπείας (ΜΕΘ), είναι ένας από τους παράγοντες που οδηγούν σε οικονομική εξουθένωση. Δεν είναι λίγα τα νοικοκυριά που επιλέγουν τη νοσηλεία σε ΜΕΘ ιδιωτικού νοσοκομείου, καταβάλλοντας ημερησίως 2.000 ή και 3.000 ευρώ.
Το ΕΣΥ είναι ʽγυμνόʼ και από μονάδες αποκατάστασης. Χιλιάδες ασθενείς ή τραυματίες χρειάζονται πολύμηνη νοσηλεία σε τέτοιες μονάδες. Η έλλειψη δημόσιων μονάδων, υποχρεώνει τις οικογένειές τους να αναζητούν λύση στον ιδιωτικό τομέα ή στο εξωτερικό.
10. Πλασματική ζήτηση: η Ελλάδα διαθέτει σήμερα δυσανάλογα μεγάλο αριθμό γιατρών, σε σύγκριση με τον πληθυσμό της. Διαθέτει, επίσης, χιλιάδες μικρά ή μεγαλύτερα διαγνωστικά κέντρα, τα οποία αυξάνονται συνεχώς και καλούνται να επιβιώσουν σε μία χώρα με σταθερό πληθυσμό. Η υπερπαραγωγή γιατρών και η άναρχη ανάπτυξη ιδιωτικών μονάδων πρωτοβάθμιας φροντίδας Υγείας, οδηγεί σε ʽέκρηξηʼ της πλασματικής ζήτησης υπηρεσιών, την οποία πληρώνουν τα ασφαλιστικά Ταμεία. Οι πόροι αυτοί λείπουν, τελικά, από το δημόσιο σύστημα παροχής υπηρεσιών Υγείας και τους ασφαλισμένους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους