Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,795 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χημική δίαιτα

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη phyllis
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H phyllis έγραψε στις 14:39, 10-05-07:

τι ειναι ακριβως η χημικη διαιτα? ισχυει οντως οτι αν κανεις εστω και μια μκρη παρασπονδια χαλαει ολη η διαιτα και παιρνεις κιλα αντι να χασεις? η τελικα ολοι ειμαστε ανθρωποι και δικαιουμαστε να κανουμε που και που παρασπονδιες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:45, 10-05-07:

Εγώ χωρίς παρασπονδίες δε ζω. Κανείς δεν τρώει πια τόοοοσο "σωστά" και μαθηματικά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:46, 10-05-07:

οι απαντήσεις είναι σε όλα σου τα ερωτήματα θετικές.
Ναι αν χαλάσεις έστω και λίγο την χημική δίαιτα, δεν χάνεις.
Και φυσικά είμαστε άνθρωποι και δικαιούμαστε μικρές αμαρτίες - παρασπονδίες.

όμως δεν είναι αυτός ο λόγος που αυτές οι δίαιτες δεν ενδείκνυνται....
Αυτές οι δίαιτες είναι αρκετά βλαβερές μιας που δεν έχουν μέσα όλα όσα χρειάζεται στην πραγματικότητα ο οργανισμός για τη σωστή λειτουργία του.
Όταν δλδ σε βάζει να τρως μονοφαγία επί τρεις μέρες ρύζι και μετά άλλες τρεις μέρες σκέτη μπριζόλα και στο τέλος της διατροφής σου σκάει μια τούρτα... ε καταλαβαίνει και ο ποιο αδαής ότι αυτό δεν είναι σωστή διατροφή.
Τα αποτελέσματα μιας τέτοιας δίαιτας είναι συνήθως πολύ προσωρινά κι όχι μόνιμα.

Μια σωστή δίαιτα είναι αυτή η οποία είναι ισορροπημένη σε όλα της και έχει μέσα ΑΠ ΌΛΑ! Ακόμα και το γλυκάκι σου μια στα τόσα γιατί όπως είπαμε... είμαστε άνθρωποι

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:47, 10-05-07:

Δεν ξέρω να σου πω για τη Χημική Δίαιτα, πάντως σίγουρα όλοι έχουμε δικαίωμα στην παρασπονδία! Άντε τώρα..!

Υπογραφή: Η αρκούδα του forum σας!

Με εμένα πάντως αυτή η δίαιτα, αν όντως δεν συγχωρεί το παραμικρό, δεν θα είχε καμία πιθανότητα επιτυχίας...

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 14:52, 10-05-07:

Εγω αυτο που ξερω... γιατι εχω κανει κ εγω...ειναι οτι αναλογος την διαιτα που κανεις υπαρχουν καποιοι κανονες...
Για παραδειγμα η διαιτα που εκανα εγω μπορουσες να φας οτι θες εκτος απο 'ασπρους' υδατανθρακες δηλ. κρεας οσο η παλαμη σου κ οσα λαχανικα θες αλλα οχι πατατες ρυζι η μακαρονια..
Αν ετρωγες κρεας με την καμια δεν θα επρεπε να τρως τα παραπανω,
τωρα αν ετρωγες κατι που δεν ειχε κρεας θα μπορουσες να φας αλλα μονο μαυρο σιταρι...
το αποτελεσμα εχασα 7 κιλα κ μετα που την σταματησα πηρα 10 γιατι στον οργανισμο μου ειχαν λειψει οι θδατανθρακες κ τα κρατουσε αντι να τα αποβαλει...
υπαρχουν βεβαια κ αλλες διαιετες αυτη ειναι μια απο αυτες αλλα δεν στης συνηστω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:57, 10-05-07:

Ακριβώς, εγώ όταν είχα κάνει δίαιτα έτρωγα απ' όλα.
και σοκολάτα, όταν περίμενα περίοδο, και μακαρονάδες...
Και είχα γίνει κορμάρα!!

(πουτ...α διπλωματική, τα ξαναπήρα όλα μετά... αλλά όχι λόγω της δίαιτας)

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 15:15, 10-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δεν ξέρω να σου πω για τη Χημική Δίαιτα, πάντως σίγουρα όλοι έχουμε δικαίωμα στην παρασπονδία! Άντε τώρα..!

Υπογραφή: Η αρκούδα του forum σας!

Με εμένα πάντως αυτή η δίαιτα, αν όντως δεν συγχωρεί το παραμικρό, δεν θα είχε καμία πιθανότητα επιτυχίας...
καλέ τι αρκούδα και κουραφέξαλα?! εγώ μιά χαρά αδύνατη σε θυμάμαι από το μιτινγκ του ιανουαρίου

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:18, 10-05-07:

Είμαι η Isiliel είμαι 65 κιλά και είμαι καλά!

Θέλω να πάω τουλάχιστον 53-54. Παραπάνω δεν είμαι καλή...
Από τότε που με είχες δει εσύ πήρα, γιατί έκοψα και το τσιγάρο στο μεταξύ και έπιασα τη μάσα!...

Τώρα έκοψα και τσιγάρο και μάσα...και είδωμεν...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:20, 10-05-07:

Καλέ αλλοίμονο, όλοι παίρνουν όταν πρωτοκόβουν το τσιγάρο και μετά επανέρχονται!!

Άρα να ξανααυτοειπωθείς αρκούδα μόνο αν δεν έχεις κάνει αποτρίχως, αλλιώς δε το δεχόμεθα!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:38, 10-05-07:

ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧ!!! Κάνω και διαιτούλα και αποτρίχωση...Αποτριχωμένη Αρκούδα...χάλια!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:43, 10-05-07:

Βρε παιδί μου, αν είναι να 'σαι αρκούδα, κάντο σωστά...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:00, 10-05-07:

-Σήμερα δεν έχω φάει τίποτα. Με ένα φρούτο είμαι όλη μέρα.
-Τι φρούτο;
-Καρπούζι.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:27, 10-05-07:

Χημικη διαιτα καντε μονο για 1-2 εβδομαδες, αν δεν ειστε εγκυος/θηλαζετε/ασθενης/γυμναζεστε εντατικα.

Και μονο για να σας βοηθησει να ξεκολλησετε απο καποια κιλα, και μετα να ακολουθησετε μια πιο καλη διαιτα.

Το προβλημα με πολλες διαιτες (οχι μονο χημικες) ειναι οτι ειναι αποτομες , με παρα πολυ λιγες θερμιδες, με αποτελεσμα να τα ξαναπαιρνει ο κοσμος τα κιλα μετα. Το ξερουν αυτο ολοι, και τα ινστιτουτα αδυνατισματος και ενδοκρινολογοι κλπ. Αλλα απο τη μια ο πελατης/ασθενης, βαζει τρελους στοχους (να χασω 5-10 κιλα σε 1 μηνα), και απο την αλλη, τις εταιριες και τους (εμπορους) ιατρους δε τους χαλαει και να τα ξαναπαρετε τα κιλα. Ισα ισα τους συμφερει.

Η καλυτερη διαιτα, ειναι η αργη διαιτα , που απορρεει απο αλλαγη συνηθειων και τροπου ζωης. (πολλα γευματα, με φνιθουσα περιεκτικοτητα σε ενεργεια απο πρωι προς βραδυ, ασκηση, και αποφυγη κακων φαγητων).

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:10, 10-05-07:

-Σήμερα δεν έχω φάει τίποτα. Με ένα φρούτο είμαι όλη μέρα.
-Τι φρούτο;
-Καρπούζι.
διαιτα κανεις κ εσυ?

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 21:12, 10-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
διαιτα κανεις κ εσυ?
Μας δουλεύει
Και στο θέμα μας...η σωστή δίαιτα είναι η ισορροπημένη... η χημική αν και δείχνει αμέσως αποτελέσματα δεν έχουν διάρκεια... Τα παίρνεις αμέσως μετά

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 21:45, 10-05-07:

Χημική δίαιτα είχα κάνει απόπειρες να κάνω στην εφηβεία. Δεν άντεχα πάνω από 2-3 μέρες. Να με περιορίζουν ΤΟΣΟ στεγνά στο φαγητό δεν μπορώ να το αντέξω. Και είναι και όλο κρέας ψητό και δεν είμαι πολύ του κρέατος. Ούτε το θεωρώ και υγιεινό. Αλλά μήπως φημίζονται αυτές οι δίαιτες για το πόσο υγιεινές είναι; Οπότε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Βέβαια αν κάποιος έχει πολύ κακή ψυχολογία εξαιτίας του βάρους του, πιθανώς να τον βοηθήσει μια τέτοια δίαιτα για καμιά εβδομάδα ώστε να χάσει πολύ και μετά να ξεκινήσει μια πιο ισορροπημένη. Εγώ ευχαριστώ, δεν θα πάρω!

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H phyllis έγραψε στις 07:45, 11-05-07:

Καλημερα παιδια, εγω παντως η διαιτα που κανω ειναι χημικη αυστηρη στην αρχη αλλα τωρα γινεται πιο ισορροποημενη θα φαω και τηγανητα σιγα σιγα και τυρι και σε λιγο καιρο και ζυμαρικα. δε λεω ηταν δυσκολα στην αρχη αλλα ολα ειναι θεμα θελησης και μυαλου!!

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 14:54, 22-05-07:

βρε παιδια να σας ρωτησω κατι.... με εχει πιασει αγχος γιατι σκεφτομαι οτι με τη χημικη διαιτα που κανω (που τωρα εχει εμπλουτιστει βεβαια και με αλλα φαγητα, μελιτζανες παπουτσακια, καλαμαρακια, σπανακορυζο κλπ) μηπως τα παρω διπλα!!!!!!!!!!! φανταστειτε να χασω 12 κιλα και να παρω 24???? βεβαια αυτη μου ειπε οτι θα με βαλει στη συντηρηση μετα για να κρατησω τα κιλα δε θα με αφησει ετσι ελευθερη να τρωω οτι θελω! τι λετε εσεις? μηπως αγχωνομαι τσαμπα? μιλαγα με μια συναδελφο πριν λιγο και μου ελεγε οτι αυτη τα εχασε με χημικη διαιτα και τα ξαναπηρε διπλα!!! μηπως δεν πρεπει να επηρεαζομαι απο τους αλλους?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:58, 22-05-07:

βρε καλό μου.... με παπουτσάκια και σπανακόρυζο και άλλα φαγητά, δεν είναι πλέον χημική η δίαιτα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:03, 22-05-07:

Πυρηνικη ειναι !

Οσο λιγοτερες θερμιδες παιρνεις , οσο πιο γρηγορα τα χασεις, τοσο πιο πιθανο να ξαναπαρεις μερος, ολα , ή παραπανω απο αυτα που εχασες. Η συμβουλη μου, αλλαξε συνηθειες και θα φυγουν μονα τους, σιγα αλλα σταθερα.

Παράθεση

porosis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη porosis
Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O porosis έγραψε στις 15:27, 22-05-07:

Με ποιο κριτήριο ονομάζεται χημική μια δίαιτα; Η ονομασία από που βγαίνει; Από τον τίτλο φαντάστηκα ότι ήταν δίαιτα με χάπια

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:29, 22-05-07:

από τις "χημικές" ενώσεις που κάνουν τα διάφορα φαγητά αναμεταξύ τους και κατά πόσο επιτρέπουν τις καύσεις ή όχι

οι χημικές δίαιτες είναι κατά βάσην, δίαιτες μονοφαγικές χωρίς ποικιλία τροφών

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:38, 22-05-07:

Δεν υπαρχει και ακριβης ορισμος. Αλλες φορες εννουν αυτο που ειπε η ΚΕ, αλλες φορες εννουν διαιτες με συγκεκριμενα φαγητα και πολυ λιγες θερμιδες.

Παντως συνηθως παιζουν με τις οξειδωσεις και παραγουν ουσιες βλαβερες για τον οργανισμο και γιαυτο δεν πρεπει να γινονται για πολλες μερες.

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 18:59, 22-05-07:

δε θελω να τα ξαναπαρω!!

πρωινο τρωω καλο, με φρυγανια ζαμπον και τυρι και αυγο αν θελω και χυμο πορτοκαλι...
στην αρχη ειχα μονο κοτοπουλο και ψαρι ψητο ενω τωρα τρωω και καλαμαρακια και χοιρινη μπριζολα και παπουτσακια και μπαμιες, φασολακια, φρικασε κλπ....
αχ πειτε μου! μετα μου ειπε οτι θα με βαλει σε προγραμμα σταθεροποιησης. τι στο καλο αν προσεχω θα τα παρω ολα παλι? αν μαθω να τρωω σωστα πως κινδυνευω?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:18, 22-05-07:

Αν προσεχεις και τρως σωστα, οχι δε θα τα ξαναπαρεις. Επισης αν υπαρχει και ασκηση στο προγραμμα βοηθαει.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:39, 22-05-07:

Μην αγχώνεσαι. Κοίτα να μάθεις να τρως και να αφομοιώσεις τον τρόπο διατροφής που σου μαθαίνει! Καλά θα πάνε όλα!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:29, 23-05-07:

..Δεν ξέρω γιατί το κάνουν οι άνθρωποι αυτό, αλλά μόλις δουν κάποιον να τα καταφέρνει αμέσως να του βάλουν φυτιλιές ότι θα ξαναπάρει τα κιλά, ότι θα ξαναρχίσει το κάπνισμα...
phylis μην ακούς κανέναν! Ακολούθησε τη δίαιτά σου σε συνεργασία με τη διαιτολόγο σου και μη φοβάσαι!
Άμα θέλουμε κάτι πολύ, όπως εσύ το να μην ξαναπάρεις κιλά, μπορούμε πάντα να τα καταφέρουμε.
Υπάρχουν πολλοί που τα ξαναπαίρνουν, υπάρχουν όμως και αρκετοί που τα καταφέρνουν και διατηρούν το επιθυμητό βάρος! (Έχω δύο-τρία κοντινά μου παραδείγματα).
Θέληση και υπομονή και όλα γίνονται!

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 14:16, 23-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
..Δεν ξέρω γιατί το κάνουν οι άνθρωποι αυτό, αλλά μόλις δουν κάποιον να τα καταφέρνει αμέσως να του βάλουν φυτιλιές ότι θα ξαναπάρει τα κιλά, ότι θα ξαναρχίσει το κάπνισμα...
phylis μην ακούς κανέναν! Ακολούθησε τη δίαιτά σου σε συνεργασία με τη διαιτολόγο σου και μη φοβάσαι!
Άμα θέλουμε κάτι πολύ, όπως εσύ το να μην ξαναπάρεις κιλά, μπορούμε πάντα να τα καταφέρουμε.
Υπάρχουν πολλοί που τα ξαναπαίρνουν, υπάρχουν όμως και αρκετοί που τα καταφέρνουν και διατηρούν το επιθυμητό βάρος! (Έχω δύο-τρία κοντινά μου παραδείγματα).
Θέληση και υπομονή και όλα γίνονται!
ευχαριστω βρε να σαι καλα! ναι αυτη λεει εκανε σαν και μενα τετοια διαιτα και αφου εχασε 15 κιλα τα πηρε διπλα. της λεω μπηκες σε προγραμμα συντηρησης? οχι μου λεει, εμ πηγα να της πω τοτε πως να μην τα ξαναπαρεις? ναι μωρε με αγχωσε και με αποθαρρυνε λιγο.......... αλλα πιστευω οτι ολα θα πανε καλα!

Παράθεση

MariguLa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MariguLa
H MariguLa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H MariguLa έγραψε στις 11:04, 10-03-08:

Μην κανεις αυτη τη διαιτα!Ειναι καταστροφή!Την εκανα εγω,εχασα μεσα σε 2 εβδομαδες 10 κιλα κ μετα απο 6 μηνες εβαλα 15 κιλα χωρις να τρωω υπερβολικα!Κ ενιωθα συνεχεια ζαλαδες,ο σιδηρος μου υποτετραπλασιαστηκε κ ο μεταβολισμος σχεδον να καταστραφει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

migg

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη migg
H migg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H migg έγραψε στις 01:26, 14-06-08:

εγω οτι και να πω στο θεμα δεν βρισκω ακρη μια ζωη σε διαιτες ειμαι χημικες και μη και μια ζωη χανω και βαζω βαρος..ειλικρινα δεν μπορω να δωσω λυση!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

sesilia (ράνια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sesilia
H ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H sesilia έγραψε στις 02:35, 14-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από migg
εγω οτι και να πω στο θεμα δεν βρισκω ακρη μια ζωη σε διαιτες ειμαι χημικες και μη και μια ζωη χανω και βαζω βαρος..ειλικρινα δεν μπορω να δωσω λυση!!!!!
ακριβως έτσι ειναι και χάσε βάλε οι ραγάδες πολλαπλασιάζονται

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:30, 17-06-08:

Για πόσα κιλά πάνω-κάτω μιλάτε, κορίτσια;

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:06, 08-06-09:

εχω ξεκινησει εδω και κατι μερες μια χημικη διαιτα... με σκοπο να χασω 5-6 κιλα, οχι παραπανω. ομως ενω την ξεκινησα με αυτο το σκοπο και παρολο που μπορω να πω οτι εχω πετυχει σχεδον το στοχο μου, τωρα φοβαμαι να τη σταματησω μη τα ξαναπαρω παλι και συνεχιζω ακαθεκτη.

συνεχεια ομως ζαλιζομαι και νιωθω οτι θα πεσω κατω, κουραζομαι με το παραμικρο και ειδικα οταν βγαινω εξω βολτουλα και περπαταω στον ηλιο νιωθω οτι θα πεσω κατω και ακομα και η τσαντα που εχω στον ωμο μου με κουραζει υπερβολικα.

πως θα μπορεσω ομως πλεον σταματωντας την να μη τα ξαναπαρω?
ειμαι αναγκασμενη τωρα να τρωω εφορου ζωης αυτα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:11, 08-06-09:

Αχ βρε συ... Μόνη σου την ξεκίνησες; Αν όχι, πήγαινε στο διαιτολόγο σου και πες του να σε επαναφέρει.
Αν ναι... περιττό να πω, ελπίζω, μην παίζεις έτσι με τον οργανισμό σου. Το σώμα χρειάζεται υδατάνθρακες, ενέργεια...!
Δεν ξέρω συγκεκριμένα τι να κάνεις, αλλά ίσως αν έτρωγες κάτι αμυλώδες, πρόσθετα ή στη θέση μέρους της πρωτεΐνης;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 15:13, 08-06-09:

Οταν λες χημικη διαιτα, τι περιπου ετρωγες;

Υποτιθεται οτι αυτες οι διαιτες βασιζονται σε συνδυασμους τροφων που βοηθουν στο να γινουν περισσοτερες καυσεις, αλλα παρ'ολ'αυτα σου προσφερουν την τροφη που χρειαζεσαι για να νιωθεις οτι εχεις και δυναμεις..
Μια φιλη μου εκανε χημικη διαιτα που της την εδωσε η διαιτολογος της για να ξεκολλησει το μεταβολισμο της, και αν και "ζορικη" ηταν αρκετα ισορροπημενη, και ειχε δυο βδομαδες επιπλεον "επαναφορας" στην κανονικη διατροφη που εκανε..
Εκανες κατι αντιστοιχα "ελεγχομενο";

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:14, 08-06-09:

Όσο έκανες δίαιτα, άλλο τόσο πρέπει να κάνεις συντήρηση, με σταδιακή αύξηση των θερμίδων και απαραίτητα προσθήκη υδατανθράκων. Θέλω να επεξεργαστώ τα προηγούμενα αλλά δεν μπορώ...
Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:20, 08-06-09:

ναι απο μονη μου! εκανα μεγαλη πατατα το ξερω απλα οταν ανεβηκα στη ζυγαρια και ειδα πως ειχα ξεφυγει λιγουλακι με πιασε πανικος και ηθελα κατι δραστικο
χαζη σκεψη... ξερω...

εμ.. οχι η δικια μου δεν ειναι ισορροπημενη θα ελεγα...
εχει 3 μερες(συνηθως τα ιδια γευματα) π.χ. 3 μερες κοτοπουλο βραστο, 3 μερες χορτα, τωρα ειμαι στο 2 μερες μονο φρουτα...
απο αυτα που σου εχει καθε μερα μπορεις να φας οση ποσοτητα θελεις.
αλλο ενα λαθος μου ομως ειναι οτι εγω ετρωγα και τρωω βασικα ελαχιστες ποσοτητες απο αυτα που λεει η διαιτα.

παντως να πω οτι το αγχος μου να τα χασω γρηγορα τα 5 κιλακια ειναι δικαιολογημενο γιατι απο μικρη ειχα προβλημα βαρους και πριν κατι χρονια κατορθωσα να μαι φυσιολογικη στα κιλα. ετσι καθε φορα που ξεφευγω λιγο με πιανει πανικος..

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 15:27, 08-06-09:

Καλα, αφου εισαι ορθια και απλα δε νιωθεις καλα τις δυναμεις σου, παλι καλα να λες.

Ξεκινα να τρως κανονικα και ισορροπημενα.
Ψητα-σαλατες, φρουτα, κτλ.
Περιορισμενα αλλα σωστα.
Τα κιλα που εχασες κατα πασα πιθανοτητα ειναι μονο στη ζυγαρια, γιατι απλα εξαντλησες τον οργανισμο σου δινοντας του ο,τι λιγοτερο μπορουσες. Μη σε νοιαζει αν παρεις κατι με το που αρχισεις να τρως φυσιολογικα, ειναι απλα ενα νουμερο στη ζυγαρια. Σημασια εχει να τα χασεις απο κει που πρεπει, οχι απλα να σε δειξει ενα κιλο κατω.
Αυτη ειναι η γνωμη μου :X

A, και σταματα το αυτο που κανεις ΤΩΡΑ

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:30, 08-06-09:

Ο πανικός δεν ήταν ποτέ καλός σύμβουλος.
Καλύτερα να αρχίσεις σιγά σιγά να τρως ολοκληρωμένα γεύματα, κι ας πάρεις 1-2 κιλά, παρά να πάθεις κάτι, ή να πάρεις παραπάνω απ' όσα έχασες. Πάντα υπάρχει ένας λόγος που παίρνουμε κιλάκια, και πριν οποιαδήποτε σπασμωδική κι απικίνδυνη κίνηση, καλό είναι να καταπολεμάμε το λόγο αυτό κι όχι εμάς τους ίδιους.

Φάε μία μέρα ένα μπολάκι ρύζι και λίγο κοτόπουλο με μπρόκολο, μετά λίγο ψάρι με λίγη πατάτα, να επανέλθεις...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:39, 08-06-09:

θενξ για τις συμβουλες

το γεγονος οτι ειναι μονο γυρω στις 2 βδομαδες που ακολουθω αυτη τη διατροφη δε σημαινει οτι ο μεταβολλισμος μου δεν εχει προλαβει να επηρρεαστει ακομα απο αυτο το διαιτολογιο?

επισης προσθετοντας περισσοτερα γευματα στη διατροφη μου, ισσοροπημενα παντα, υπαρχει πιθανοτητα οχι μονο να παρω τα 5 κιλα που εχασα αλλα και πολλα παραπανω και να τρεχω παλι?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:46, 08-06-09:

Ακόμα και μία μέρα "αποτοξίνωσης" επηρεάζει το μεταβολισμό.
Το ΜΟΝΟ που μπορείς να κάνεις, είναι να αρχίσεις να τρως λιτά και ισορροπημένα...

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 15:48, 08-06-09:

εμ.. οχι η δικια μου δεν ειναι ισορροπημενη θα ελεγα...
Πάλι καλά που το κατάλαβες.

εχει 3 μερες(συνηθως τα ιδια γευματα) π.χ. 3 μερες κοτοπουλο βραστο, 3 μερες χορτα, τωρα ειμαι στο 2 μερες μονο φρουτα...
Ο όργανισμός τα χρειάζεται όλα και όχι μόνο κοτόπουλο βραστο και χόρτα.Έλεος!

πως θα μπορεσω ομως πλεον σταματωντας την να μη τα ξαναπαρω?
ειμαι αναγκασμενη τωρα να τρωω εφορου ζωης αυτα?
Αντί να φοβάσαι οτι θα ξαναπάρεις τα κιλά και να ανησυχείς για αυτό καλά θα κάνεις να αρχίσεις να ανησυχείς για την υγεία σου.
Αν είναι δυνατόν να τρώς τα ίδια και τα ίδια και στις ίδιες ποσότητες για να μην πάρεις κιλά!
Αν παίρνεις τόσο εύκολα αυτά που ''έχασες'' σημαίνει οτι ξαναπήρες τα υγρά που έχασες και όχι το λίπος.
Για ξεκίνα το περπάτημα αν δεν σου αρέσει άλλο είδος γυμναστικής και τρώγε κανονικά ΟΤΙ θέλεις διότι η στέρηση δεν είναι καλό πράμα, μην πιέζεσαι αν θες να φας κάτι φάτο και μετά περπάτα όσο περισσότερο μπορείς η κολύμπα αν είσαι κοντα σε θάλασσα.
Ένα έχω να πω. Όποιος κανει δίαιτα η μαλλον διατροφή διότι η λέξη δίαιτα δεν μαρεσει, χωρίς γυμναστική η εστω περπάτημα το λιγότερο 5 km, και δεν κινείται γενικά, μια ζωή θα παίρνει τα κιλά που έχασε που στην ουσία είναι υγρά και όχι λίπος.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 16:08, 08-06-09:

Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο μεταβολισμός σου αυξήθηκε, αλλά μπορεί και να μειώθηκε, ανάλογα με τις ημερήσιες καύσεις , κι εδώ βρίσκεται το κόλπο

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:11, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο μεταβολισμός σου αυξήθηκε, αλλά μπορεί και να μειώθηκε, ανάλογα με τις ημερήσιες καύσεις , κι εδώ βρίσκεται το κόλπο
δηλαδη...?

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 16:15, 08-06-09:

Μπορεί να παρατηρήσεις απώλεια κιλών τις πρώτες εβδομάδες της δίαιτας αλλά στο μεταξύ ο οργανισμός σου θα μειώνει τον μεταβολικό ρυθμό , καθώς έτσι θα απαιτείται από την ημερήσια ποσότητα τροφής που προσλαμβάνει. Έτσι ναι μεν θα παρατηρήσεις απώλεια κιλών τις πρώτες φορές αλλά μετά αν κάνεις κάποιο στραβοπάτημα , οι καύσεις δεν θα γίνουν τόσο γρήγορα-με τον 'ιδιο ρυθμό έστω- όπως πριν την χημική δίαιτα, αλλά με μειωμένους ρυθμούς.

Τα λέω τίγκα μπακαλίστικα, ο epote νομίζω θα μπορούσε να σου δώσει μια ολοκληρωμένη απάντηση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:19, 08-06-09:

αυτο που λες μου χει συμβει πολλες φορες στο παρελθον!

οταν σταματαω μια διαιτα και αρχιζω να τρωω, ακομα και πολυ να φαω τις πρωτες μερες θα συνεχισω να χανω κιλα... στη συνεχεια βεβεια αλλαζει αυτο...
:krima:

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

H swamps έγραψε στις 16:46, 08-06-09:

οταν σταματαω μια διαιτα και αρχιζω να τρωω, ακομα και πολυ να φαω τις πρωτες μερες θα συνεχισω να χανω κιλα... στη συνεχεια βεβεια αλλαζει αυτο...
Μα και βέβαια θα χάνεις στην αρχή διότι ο οργανισμός χρειάζεται καυσιμα,λίπος δηλαδή το οποίο του το στερούσες τόσο καιρό και μόλις το πάρει το καίει αμέσως αλλά καίει και απο το λίπος που υπήρχε.
Όπως το παγάκι μόνο με νερό λιώνει,έτσι και το λίπος θέλει λίπος για να λιώσει.

Τα λέω τίγκα μπακαλίστικα, ο epote νομίζω θα μπορούσε να σου δώσει μια ολοκληρωμένη απάντηση.
Αν και είναι φίλος ο epote δεν συμφωνώ οτι συμβουλεύει σωστα στο θέμα της δίαιτας. Στο θέμα που άνοιξε και έλεγε οτι έχασε πολλά κιλά , γράφει οτι έτρωγε ενα σνιτσελ νομίζω όλη μέρα!Ψοφοπεινούσε δηλαδή!Ασε που ξεσκιζόταν στην γυμναστική και εκεί χρειάζεσαι περισσότερη τροφή για να αποδώσεις.
Παιδιά η σωστή δίαιτα είναι επιστήμη και δεν μπορεί ο καθένας να λεει οτι θέλει.Αν όλοι γνωρίζαμε την ιδανική δίαιτα για εμάς τότε δεν θα υπήρχαν διατροφολόγοι!Άλλωστε ο κάθε οργανισμός έχει άλλες ανάγκες, λειτουργεί διαφορετικά και στις καυσεις και σε όλα και πρεπει να καταλάβουμε επιτέλους οτι μια δίαιτα δεν λειτουργεί τι ίδιο για όλους.

P.S.Ενα tip. To grapefruit λιώνει το λίπος και το λεμόνι διαλυμένο μέσα σε νερό. Πότε όμως με άδειο στομάχι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη swamps : 08-06-09 στις 16:53.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:50, 08-06-09:

Μα και πολύ να φας για κάποιο καιρό, το αποτέλεσμα δε θα φανεί αμέσως...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:53, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από swamps
Μα και βέβαια θα χάνεις στην αρχή διότι ο οργανισμός χρειάζεται καυσιμα,λίπος δηλαδή το οποίο του το στερούσες τόσο καιρό και μόλις το πάρει το καίει αμέσως αλλά καίει και απο το λίπος που υπήρχε.
Όπως το παγάκι μόνο με νερό λιώνει,έτσι και το λίπος θέλει λίπος για να λιώσει.
ετσι οπως το θετεις ακουγεται ορθοτατο και λογικοτατο.
ισχυει οτι αν για πολυ καιρο κανεις την ιδια διαιτα(οποιαδηποτε διαιτα, ακομα και ισορροπημενη) καταληγεις να μη χανεις κιλα?

Αρχική Δημοσίευση από swamps
P.S.Ενα tip. To grapefruit λιώνει το λίπος και το λεμόνι διαλυμένο μέσα σε νερό. Πότε όμως με άδειο στομάχι.
και για το ξιδι το εχω ακουσει αυτο...
εχω ακουσει ομως πως ειναι και επικινδυνο να σου τρυπησει το στομαχι και να πεθανεις αν πινεις μια κουταλια ξυδι ή λεμονι καθε μερα... ισχυει?

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

H swamps έγραψε στις 17:07, 08-06-09:

ετσι οπως το θετεις ακουγεται ορθοτατο και λογικοτατο.
ισχυει οτι αν για πολυ καιρο κανεις την ιδια διαιτα(οποιαδηποτε διαιτα, ακομα και ισορροπημενη) καταληγεις να μη χανεις κιλα?
Κοίτα χωρίς να είμαι διατροφολόγος, αλλα απο προσωπική εμπειρια θα σου πω το εξής.Πρέπει να αυξομειώνεις τις θερμίδες, να μην τρώς δηλαδή τις ίδιες θερμίδες συνέχεια, και αυτό βάζει μπρός τον οργανισμό όταν έχει στεγνώσει.Δεν πρέπει να τις αυξάνεις όμως πάρα πολύ διότι όταν δίνεις απότομα στον οργανισμό καυσιμο πολύ δεν είναι οτι καλύτερο.
Θα προσπαθήσω να βρω άρθρα επιστημονικά για αυτό στο ιντερνετ και αλλού για να πάρεις καποια γνωμή επιστημονική και όχι μονο τη δική μου η των παιδιών που γράφουν εδώ.Μην ξεχνάς οτι πρέπει να πηγαίνεις τουαλέτα οταν θές να χάσεις κιλά,όταν σταματας να πηγαίνεις δεν χάνεις, άσε που κάνεις έχεις κοιλιά πρισμένη.

και για το ξιδι το εχω ακουσει αυτο...
εχω ακουσει ομως πως ειναι και επικινδυνο να σου τρυπησει το στομαχι και να πεθανεις αν πινεις μια κουταλια ξυδι ή λεμονι καθε μερα... ισχυει?
Κοίτα το ξύδι και το λεμονι έχουν οξύ και θέλει λίγο προσοχή, δεν πρέπει ποτέ με άδειο στομάχι να τα καταναλώνεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη swamps : 08-06-09 στις 21:29.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους