Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,308 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δύο Κορίτσια, ένα σώμα...

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:30, 11-05-07:

Video:http://www.youtube.com/watch?v=SSy9W3gIhnQ
(δεν είναι σοκαριστικό με τη στενή έννοια του όρου, είναι βέβαια κάπως στενάχωρο αν και τα κορίτσια όπως θα δείτε ζουν μια σχεδόν φυσιολογική ζωή)

Η Abigail "Abby" Loraine Hensel και η Brittany "Britty" Lee Hensel γεννηθηκαν στις 7 Μαρτίου 1990 στις ΗΠΑ και είναι dicephalic conjoined twins (δεν ξέρω πως να το μεταφράσω).

Έχουν:
2 Κεφάλια
2 χέρια (ένα τρίτο ατροφικό αφαιρέθηκε με επέμβαση)
2 σπονδυλικές στήλες και 2 νοτιαίους μυελούς.(διορθώθηκε σκολίωση με επέμβαση)
3½ πνεύμονες—(με επέβαση επεκτάθηκε η θωρακική κοιλότητα)
2 καρδιές σε ένα κοινό κυκλοφοριακό σύστημα. (εάν πάρουν φάρμακο, έχει αποτέλεσμα και τις δύο)
1 συκώτι
2 στομάχια
3 νεφρά
2 χοληδόχους κύστες.
1 ουροδόχο κύστη
1 στέρνο
1 παχύ έντερο
1 αναπαραγωγικό σύστημα
1 λεκάνη

Είναι δύο άνθρωποι, ή ένας άνθρωπος με δύο κεφάλια?
Έχουν δύο ψυχές?

Κάθε ειρωνικό ή κακόβουλο σχόλιο θα διαγράφεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:33, 11-05-07:

Οπως το γραφεις, δυο καρδιες και δυο μυαλα σε ενα σωμα.. τι αλλο να πουμε εμεις για αυτο; Πως αισθανονται και τι σκεφτονται; :S

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:49, 11-05-07:

Το εντελώς αντίθετο: http://www.youtube.com/watch?v=ikJStZcfIbk
Όπως λέει και στο videάκι, είναι δύο πολύ διαφορετικές προσωπικότητες κι ας μοιράζονται ένα μέρος του εγκεφάλου τους!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:52, 11-05-07:

Αυτο ειναι ακομα πιο φρικτο

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:54, 11-05-07:

Παρ' όλ' αυτά το θαύμα της ζωής και της επιβίωσης είναι τρομακτικά αποστομωτικό. Δεν είναι?

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 01:01, 11-05-07:

Εμενα αυτες οι περιπτωσεις μου φερνουν στο μυαλο "καταδικη", οχι "θαυμα"..δεν ξερω
Σκεφτομουν τωρα τι γινεται σε περιπτωση θανατου του ενος, αφου υποτιθεται οτι τα υπολοιπα περαν του εγκεφαλου οργανα λειτουργουν "αυτονομα", αλλα φανταζομαι οταν ειναι νεκρο το μισο σου και απλα λειτουργει μια καρδια, ειναι θεμα χρονου να πας το λιγοτερο απο σηψαιμια, ε; Πφφ, ψυχοπλακωμα!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:07, 11-05-07:

Καταδίκη είναι η πρώτη σκέψη που έρχεται στο μυαλό, αλλά όταν δεις τα video και το πως αυτοί οι άνθρωποι ζουν μέσα στην καθημερινότητά τους νομίζω είναι αφοπλιστικό.
Είναι επίσης αφοπλιστικό το ότι επιλέγουν να ζήσουν, να υπάρχουν!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 06:48, 11-05-07:

Εχω δει αλλη μια ιστορια τετεια,αλλα δεν την βρισκω
παντος εγω πιστευω οτι εχουν δικαιωμα κ αυτα για ζωη
αν ηταν παιδια σας τι θα λεγατε? καλυτερα να πεθανουν?
Σιγουρα ειναι θλιβερο...
Αλλα αν βρουν αυτοι κ οι γονεις τους της λυσεις για την καθημερινοτητα εγω πιστευω οτι ολα θα πανε καλα...
Ολοι με τον α η β τροπο πρεπει να συμβηβαστουν με της ζωες μας οπως κ αυτοι...
Απο οτι ξερω σε τετειες περιπτωσεις αν τους ρωτησεις αν θα ηθελαν να ηταν διαφορετικα τα πραγματα οχι θα σου λεγαν.
ο ενας συμπληρωνει τον αλλον.
Παντα καποιος απο τους 2 ειναι καλυτερος σε κατι κ αυτο τους διευκολληνει σε πολλα. π.χ. ο ενας ειναι καλυτερος στο σχολειο ο αλλος στην μαγειρικη...

τεσπα ολα ειναι μια συνηθεια αυτο εχω να πω....

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 06:53, 11-05-07:

εμένα μου φαίνεται λίγο ανατριχιαστική η εικόνα..

δε λέω έχουν κάθε δικαίωμα στη ζωή όπως ο καθένας..και έχουν τις ανάγκες που έχει ο καθένας..

τα κορίτσια αυτά είναι ακόμα μικρά..τι θα γίνει όταν μεγαλώσουν?

θα μπορέσουν να ζήσουν τον έρωτα?
και το συναίσθημα, αμοιβαίο, στα πλαίσια μιας σχέσης αλλά
και τη βιολογική πράξη..?

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 07:06, 11-05-07:

κ εγω το σκεφτηκα αυτο... καποια λυση θα βρουν ειμαι σιγουρη...
αντε παει κ ερχετε αυτα ειναι κοριτσια αλλα οταν ειναι ενα αγορι ενα κοριτσι τοτε πιστευω οτι σε αυτον τον τομεα θα εχουν ποιο μεγαλο προβλημα...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:50, 11-05-07:

Θα ήθελα να μπορούσαν να χωριστούν άλλα άν γίνει αυτό λογικά θα υπάρχιυν τραγικές επιπτώσεις στο ένα απο τα δύο, Πιστέυω άν και δεν ξέρω άν γίνετε να διαλέξουν εκείνες αργότερα άν θέλουν να το κάνουν αυτό( τον διαχωρισμό) με αυτοθυσία της μιας απο τις δύο, έυχομαι να γίνει κάτι να νοιώσουν καλύτερα και μια νορμάλ ζωή, ίτε μαζί ή μόνες

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:56, 11-05-07:

Δεν γίνεται να χωριστούν Μάνια, κάποια ζωτικά όργανά τους δεν είναι δυνατόν να διαχωριστούν. Δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω, αλλά σίγουρα δεν είναι δύο άνθρωποι, ίσως να έπρεπε να έχει γίνει χειρουργική αποκατάσταση σε βρεφική ηλικία και να μην έχουμε φτάσει σήμερα σε αυτό το σημείο που δεν ξέρουμε που θα μας οδηγήσει αργότερα.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 08:58, 11-05-07:

Mania, χωρίς να είμαι γιατρός (ίσως κάποιος άλλος να διαφωτίσει καλύτερα), νομίζω ότι ο διαχωρισμός είναι πρακτικά αδύνατος, ιδιαίτερα σε αυτή την ηλικία και εφόσον έχουν τόσα κοινά όργανα όπως συκώτι, ουροδόχο κύστη, αναπαραγωγικό σύστημα, αλλά και μία λεκάνη. Αν μπορούσε να γίνει διαχωρισμός, έπρεπε να γίνει τους πρώτους μήνες της ζωής τους για να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να επιζήσει μία από τις δύο.

Από τη μία είναι κρίμα που γεννήθηκαν έτσι, γιατί σίγουρα θα αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα υγείας, κοινωνικά κτλ. Από την άλλη όμως, εφόσον φαίνεται ότι έχουν μάθει να ζουν και έχουν προσαρμοστεί, αξίζουν ένα μεγάλο μπράβο και είναι σίγουρα είναι ένα σύμβολο δύναμης για όλους.

Πάντως, από ψυχολογικής απόψεως, πρέπει να έχουν πολύ περίεργη άποψη για τον "εαυτό" τους. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να κάνουν μια συζήτηση με κάποιον ειδικό ως case study.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:00, 11-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Δεν γίνεται να χωριστούν Μάνια, κάποια ζωτικά όργανά τους δεν είναι δυνατόν να διαχωριστούν. Δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω, αλλά σίγουρα δεν είναι δύο άνθρωποι, ίσως να έπρεπε να έχει γίνει χειρουργική αποκατάσταση σε βρεφική ηλικία και να μην έχουμε φτάσει σήμερα σε αυτό το σημείο που δεν ξέρουμε που θα μας οδηγήσει αργότερα.
Πιστέυω ότι π[άντα υπάρχει ελπίδα, ο κόσμος αναπτήσετε και βρήσκει νέα πράγματα, μπορεί αργότερα να μπορεί να λειτουργίσει κάποιος με ψέυτηκα όργανα κανείς δεν ξέρει, τι θα γίνει σε 20 χρόνια, τι να πώ άν χάσει πάντος η μια την άλλη δεν θα αντέξουν γιατί έχουν μάθει να είναι μαζί...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:07, 11-05-07:

Αν γινόταν αυτό Μάνια, δεν θα πεθαίναμε ποτέ........

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:10, 11-05-07:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aπό τη μία θαυμάζω τη δύναμη που έχουν τέτοιοι άνθρωποι από την άλλη δεν θέλω να σκεφτώ την περίπτωση να είμαι εγώ στην θέση του γονιού...

Ξέρω ότι θα ακουστώ σκληρή αλλά ΑΝ (χτύπα πολλά ξύλα, κουνήσου από τη θέση σου κτλ) βρισκόμουν στη θέση του γονιού θα επέλεγα επι τόπου διαχωρισμό σε βρεφική ηλικία και ας επιβίωνε ο δυνατότερος από τους 2 οργανισμούς. Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να ζουν φυσιολογική ζωή δύο άνθρωποι "καταδικασμένοι" να κουβαλούν 24/7 ο ένας τον άλλον...

Δεν ξέρω...Θαύμα μεν, τρομακτικό δε...

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 09:11, 11-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Πιστέυω ότι π[άντα υπάρχει ελπίδα, ο κόσμος αναπτήσετε και βρήσκει νέα πράγματα, μπορεί αργότερα να μπορεί να λειτουργίσει κάποιος με ψέυτηκα όργανα κανείς δεν ξέρει, τι θα γίνει σε 20 χρόνια, τι να πώ άν χάσει πάντος η μια την άλλη δεν θα αντέξουν γιατί έχουν μάθει να είναι μαζί...
αχ μανια μου...αυτο ουτε στα πιο τρελα μας ονειρα δεν θα γινει!!!!
ξερεις ποσος κοσμος θα σωνοταν αν γινοταν κατι τετοιο;

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 09:12, 11-05-07:

Μανια διαβασα οτι ενας απο τους 2 θα πρεπει να πεθανει κ λογικα να το σκεφτεις
μονο 2 κεφαλια υπαρχουν κ 2 καρδιες πως γινετε να χωριστουν?
μονο σε μια περιπτωσει εχω ακουσει που χωριστικαν αλλα ηταν απλα κολλημενοι ο καθενας ειχε τα δικα του οργανα κ παλι η 50/50 ηταν οτι θα ζησουν αλλα τελικα πετυχε η επεμβαση...
αλλα κ παλι δεν το θελουν πολυ το εχουν συνηθησει ετσι

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 09:13, 11-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aπό τη μία θαυμάζω τη δύναμη που έχουν τέτοιοι άνθρωποι από την άλλη δεν θέλω να σκεφτώ την περίπτωση να είμαι εγώ στην θέση του γονιού...

Ξέρω ότι θα ακουστώ σκληρή αλλά ΑΝ (χτύπα πολλά ξύλα, κουνήσου από τη θέση σου κτλ) βρισκόμουν στη θέση του γονιού θα επέλεγα επι τόπου διαχωρισμό σε βρεφική ηλικία και ας επιβίωνε ο δυνατότερος από τους 2 οργανισμούς. Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να ζουν φυσιολογική ζωή δύο άνθρωποι "καταδικασμένοι" να κουβαλούν 24/7 ο ένας τον άλλον...

Δεν ξέρω...Θαύμα μεν, τρομακτικό δε...
Ακριβώς αυτό

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:14, 11-05-07:

Δεν είναι θαύμα βρε παιδιά...
ΧΡΖ από που κι ως που το χαρακτηρίζεις ως θαύμα;
Αφού μόνη σου περιγράφεις την τραγικότητα του γεγονότος.
Είναι σφάλμα της φύσης, γεννετική ανωμαλία.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 09:14, 11-05-07:

κι εγω ετσι πιστευω οτι θα εβλεπα το θεμα του διαχωρισμου σε βρεφικη ηλικια...οσο σκληρο κι αν ακουγεται αυτο ετσι νομιζω οτι θα κανα...
γιατι οπως και να το κανουμε τα κοριτσια αυτα θα χουν προβλημα μετα στην επιλογη συντροφου...στην ερωτικη πραξη... και σε πολλα αλλα.
δεν θα θελα να μαι στη θεση γονιου με τετοιο προβλημα... ουτε να ημουν εγω η ιδια κολημενη με την αδερφη μου σε ενα σωμα...ουτε να το σκεφτω!!!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 09:16, 11-05-07:

Πειρατή θαύμα εννοεί προφανώς το ότι ζήσανε

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:18, 11-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Πειρατή θαύμα εννοεί προφανώς το ότι ζήσανε
Ακόμα κι αυτό δεν ξέρω αν είναι θαύμα.
Θα έπρεπε να έχει γίνει διαχωρισμός.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:20, 11-05-07:

Δεν είναι θαύμα βρε παιδιά...
ΧΡΖ από που κι ως που το χαρακτηρίζεις ως θαύμα;
Αφού μόνη σου περιγράφεις την τραγικότητα του γεγονότος.
Είναι σφάλμα της φύσης, γεννετική ανωμαλία.
ως θαύμα χαρακτηρίζω το γεγονός ότι κάτι τόσο ...αφύσικο, που κανονικά δεν θα έπρεπε να υφίσταται, όχι μόνο υπάρχει αλλά και ζει και πηγαίνει σχολείο και και και...

δεν έχω σχέση με γενετική, βιολογία ή όποια άλλη επιστήμη εμπλέκεται, αλλά μου φαίνεται θαύμα η επιβίωση του συγκεκριμένου (των συγκεκριμένων?) ανθρώπων. Αυτό.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:20, 11-05-07:

Μάλλον δεν γινόταν λόγω των πολλών κοινών οργάνων ή για κάποιο άλλο λόγο. Αλλιώς φαντάζομαι ότι θα το είχαν δοκιμάσει...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:21, 11-05-07:

Πειρατή μου το ξέρω ότι είναι δύσκολο άλλα θυμάσε πρίν 30 χρόνια που κανείς δεν πίστευε στις νέες εφεβρέσεις, εδώ βγάζουν φλέβα απο το χέρι και το πάν στην καρδιά, βάζουν μηχανήματα που σφηρήζουν σε ταχυκαρδίες και πολλά άλλα, πάντα έίμαι άνοιχτή ότι βγαίνουν νέα πράγματα, ίσως γιατί να θέλω να πιστέυω στην ελπίδα που έχουν χιλιάδες άνθρωποι πώς αυτά τα παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να ζήσουν για πολλά ακόμα χρόνια, πές με χαζή άλλα δεν πάβω να σκέυτομαι και να ελπίζω πώς κάπου κάπως κάποτε θα έχουν δικαίωμα στην ζωή οι άνθρωποι Εκείνοι που είναι νέοι και πρέπει να ζήσουν έστω λίγα χρόνια υγειείς

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:28, 11-05-07:

Δεν ξέρω τι να πω.. φοβερό!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:38, 11-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Μάλλον δεν γινόταν λόγω των πολλών κοινών οργάνων ή για κάποιο άλλο λόγο. Αλλιώς φαντάζομαι ότι θα το είχαν δοκιμάσει...
Οντως το γεγονός οτι υπάρχει ένα μόνο κυκλοφορικό σύστημα είναι αποτρεπτικό, πολύ περισότερο όταν τροφοδοτείται από δύο καρδιές και τροφοδοτεί πολλαπλά όργανα.
Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω αν θα μπορούσε να διαχωριστεί, θα υπήρχε μεγάλος κίνδυνος για τη ζωή και των δύο (αν μπορούμε να μιλάμε για δύο)

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 09:39, 11-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Πειρατή μου το ξέρω ότι είναι δύσκολο άλλα θυμάσε πρίν 30 χρόνια που κανείς δεν πίστευε στις νέες εφεβρέσεις, εδώ βγάζουν φλέβα απο το χέρι και το πάν στην καρδιά, βάζουν μηχανήματα που σφηρήζουν σε ταχυκαρδίες και πολλά άλλα, πάντα έίμαι άνοιχτή ότι βγαίνουν νέα πράγματα, ίσως γιατί να θέλω να πιστέυω στην ελπίδα που έχουν χιλιάδες άνθρωποι πώς αυτά τα παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να ζήσουν για πολλά ακόμα χρόνια, πές με χαζή άλλα δεν πάβω να σκέυτομαι και να ελπίζω πώς κάπου κάπως κάποτε θα έχουν δικαίωμα στην ζωή οι άνθρωποι Εκείνοι που είναι νέοι και πρέπει να ζήσουν έστω λίγα χρόνια υγειείς
Μα... έτσι και αλλιώς νομίζω ότι οι σιαμαίοι δίδυμοι, όπως οι κοπέλες στην συγκεκριμένη περίπτωση, ζουν πολλά χρόνια. Τα πρώτα χρόνια είναι τα κρίσιμα. Αν καταφέρουν και επιζήσουν έως κάποια ηλικία μετά οι πιθανότητές τους να πεθάνουν μειώνονται εντυπωσιακά. Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ που ήταν πάλι κάτι σιαμαίες δίδυμες αμερικάνες που ήταν 40+

Και στο θέμα του "δικαιώματος στη ζωή", το οποίο θίγεις, νομίζω ότι είναι παραπάνω θέμα κοινωνικό, παρά ιατρικό. Δηλαδή πιστεύω ότι η κοινωνία είναι αυτή που πρέπει να δεχτεί αυτά τα άτομα για να τους δώσει αυτό το "δικαίωμα στη ζωή".

Από ότι φαίνεται, στη συγκεκριμένη περίπτωση, οι κοπέλες έχουν ένα πολύ καλό βιωτικό επίπεδο, ένα σωστό και υποστηρικτικό οικογενειακό περιβάλλον και φαντάζομαι - αν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα από το βίντεο - και μια καλη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Είναι τυχερές...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:44, 11-05-07:

Στο μυαλό μου εγείρονται και άλλου είδους ερωτήματα με αφορμή αυτές τις περιπτώσεις όπως: Τελικά υπάρχει ψυχή και που βρίσκεται, και που αποθηκεύεται ο χαρακτήρας, το "είμαι" του καθενός, όταν έχουμε και την δεύτερη περίπτωση όπου μοιράζονται το ίδιο μυαλό αλλά είναι διαφορετικοί χαρακτήρες?
Όταν κάτι δεν λειτουργεί σωστά στο σώμα π.χ. χτύπημα, ποιός εγκέφαλος επεξεργάζεται την πληροφορία?

Είδατε στο video πόσο καλά έχουν ενταχτεί στο κοινωνικό περιβάλλον τους τα δύο κορίτσια?
Οι γονείς τους είπαν: Είναι πιο χαρούμενες όταν είναι με τους φίλους και φίλες τους.
Τι θα γινόταν άραγε στην Ελλάδα?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:48, 11-05-07:

Δεν ξέρω βρε Ισι, έχουν δύο εγκεφάλους, δύο νωτιαίους μυελούς, για το χτύπημα που λες, υποθέτω οτι έχει να κάνει με το ακριβές σημείο.
Αλλά σημεία ελέγχει ο ένας εγκέφαλος και άλλα ο άλλος.
Είναι ένα ιατρικώς "μαθηματικό πρόβλημα" αυτή η περίπτωση.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:49, 11-05-07:

Ωραία, εσύ μιλάς για το ιατρικό κομμάτι. Το ...μεταφυσικό κομμάτι?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:50, 11-05-07:

Μα... έτσι και αλλιώς νομίζω ότι οι σιαμαίοι δίδυμοι, όπως οι κοπέλες στην συγκεκριμένη περίπτωση, ζουν πολλά χρόνια. Τα πρώτα χρόνια είναι τα κρίσιμα. Αν καταφέρουν και επιζήσουν έως κάποια ηλικία μετά οι πιθανότητές τους να πεθάνουν μειώνονται εντυπωσιακά. Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ που ήταν πάλι κάτι σιαμαίες δίδυμες αμερικάνες που ήταν 40+

Και στο θέμα του "δικαιώματος στη ζωή", το οποίο θίγεις, νομίζω ότι είναι παραπάνω θέμα κοινωνικό, παρά ιατρικό. Δηλαδή πιστεύω ότι η κοινωνία είναι αυτή που πρέπει να δεχτεί αυτά τα άτομα για να τους δώσει αυτό το "δικαίωμα στη ζωή".
Δεν κατάλαβες αυτό που είπα μηλούσα στον πειρατή ότι πάντα υπάρχει ελπίδα για ν΄'εα πράγματα, που είπε ότι άν ήταν θα ζούσαμε για πάντα όχι συγκεκριμένα για τα κορίτσια.

όσο για το δηκαίωμα, μηλάω για την ζωή την ίδια, παιδιά που απο όταν γενιούντε έχουν προβλήματα, το κράτος ή εμείς δεν έχουμε καμία σχέση, μηλάω για αυτά τα παιδιά που δεν γεννήθηαν ελέυθερα που η ζωή δεν τους χάρησε την υγεία όπως άλλα παιδιά.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 09:52, 11-05-07:

Ωραία, εσύ μιλάς για το ιατρικό κομμάτι. Το ...μεταφυσικό κομμάτι?
Εκεί νομίζω ότι θα τα βρουνε σκούρα πάρα πολλοί!

Οι πιο πολλοί θα σου απαντούσαν όμως ότι η ψυχή=νους=εγκέφαλος. Άρα, εφόσον παρουσιάζουν διαφορετικές νοητικές λειτουργίες, αυτό σημαίνει διαφορετικές ψυχές.

@Mania... Οκ.. Δεν κατάλαβα ότι μιλάς πιο γενικά. Σόρι

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:52, 11-05-07:

Εκεί δεν μπορώ να πω πολλά. Είμαι εκτός έδρας.
Ποτέ μου δεν τα πήγαινα καλά με αυτά τα θέματα, και δεν μπορώ να υποστηρίξω κάποια συγκεκριμένη θέση.
Αλλά έχω την εντύπωση οτι μιλάμε για δύο ψυχές και δύο (διαφορετικές ; ) προσωπικότητες.

Τι θα γινόταν στην ελλάδα;

α) θα ήταν στο σύνταγμα και θα ζητιάνευε ;
β) θα ήταν σε κανένα τσίρκο ή περιφερόμενο θίασο; (ελάτε όλοι να θαυμάσετε...)
γ) θα ήταν σε καμιά μεσημεριανή εκπομπή να παρουσιάζεται ως θαύμα της φύσης;
Ειλικρινά δεν ξέρω.....

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:56, 11-05-07:

Εκεί νομίζω ότι θα τα βρουνε σκούρα πάρα πολλοί!

Οι πιο πολλοί θα σου απαντούσαν όμως ότι η ψυχή=νους=εγκέφαλος. Άρα, εφόσον παρουσιάζουν διαφορετικές νοητικές λειτουργίες, αυτό σημαίνει διαφορετικές ψυχές.
Και τι γίνεται στη δεύτερη περίπτωση με τις δύο γυναίκες που συνδέονται στο κεφάλι και τον εγκάφαλο?

Εκεί δεν μπορώ να πω πολλά. Είμαι εκτός έδρας.
Ποτέ μου δεν τα πήγαινα καλά με αυτά τα θέματα, και δεν μπορώ να υποστηρίξω κάποια συγκεκριμένη θέση.
Αλλά έχω την εντύπωση οτι μιλάμε για δύο ψυχές και δύο (διαφορετικές ; ) προσωπικότητες.
Νιώθω πως υπάρχουν ακόμα τόσα μα τόσα πολλά που δεν γνωρίζουμε για τη ζωή! Με πιάνει δέος.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 10:03, 11-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Και τι γίνεται στη δεύτερη περίπτωση με τις δύο γυναίκες που συνδέονται στο κεφάλι και τον εγκάφαλο?
χμ... αλλα και πάλι θα ειχαν διαφορετικές νοητικές λειτουργίες (π.χ. ανεξάρτητη σκέψη). Άρα και πάλι θα λεγαμε ότι είχαν δύο ψυχές...

Ειλικρινά δεν ξέρω όμως. Και εγώ εκτός έδρας παίζω. Εδώ δεν έχω αποφασίσει αν εγώ (εννοώ οι άνθρωποι) έχω ψυχή, θα ξέρω για κάτι πιο πολύπλοκο από εμένα;

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 10:14, 11-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Τι θα γινόταν άραγε στην Ελλάδα?
στην Ελλαδα γλυκεια μου δεν υπαρχει ΚΑΝ η υποδομη για να δεχτουν κατι τετοιο δυστυχως!!!!!
εδω βγαζουν στο περιθωριο ατομα που δεν εχουν τοσο εμφανη διαφορα απο τους αλλους ανθρωπους....ποσο μαλλον αν εβλεπαν τις σιαμαιες!!!! τι να λεμε τωρα!!!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,060 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:33, 11-05-07:

Πάντως απορώ πως λειτουργούν δύο άτομα σε ένα σώμα
Δηλαδή, και οι δύο εγκέφαλοι δείνουν εντολή στα δύο χέρια να κινούνται ή το ένα χέρι υπακούει στις εντολές του ενός εγκεφάλου και το άλλο αντίστοιχα στον άλλον; [Το ίδιο και για το περπάτημα]. Τις ίδιες απορίες έχω και για άλλες ''λειτουργίες'' που ίσως απαιτούν έναν εγκέφαλο όπως η ισορροπία..

-petros

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 13:22, 11-05-07:

Σε κατι αλλες κοπελες που ειχα δει εγω ακρυβος ετσι...
το ενα κοριτσι στο ενα ποδι κ χερι κ το αλλο κοριτσι το αλλο χερι κ ποδι...
αφου γραφαν στο σχολειο διαφορετικα διαγωνισματα η μια με το ενα χερι η αλλη με το αλλο
η μια παιζει βιολη η αλλη κιθαρα

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 13:23, 11-05-07:

Τι θα γινόταν στην ελλάδα;

α) θα ήταν στο σύνταγμα και θα ζητιάνευε ;
β) θα ήταν σε κανένα τσίρκο ή περιφερόμενο θίασο; (ελάτε όλοι να θαυμάσετε...)
γ) θα ήταν σε καμιά μεσημεριανή εκπομπή να παρουσιάζεται ως θαύμα της φύσης;
Ειλικρινά δεν ξέρω.....
θα αυτοκτονούσαν

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 13:28, 11-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
στην Ελλαδα γλυκεια μου δεν υπαρχει ΚΑΝ η υποδομη για να δεχτουν κατι τετοιο δυστυχως!!!!!
εδω βγαζουν στο περιθωριο ατομα που δεν εχουν τοσο εμφανη διαφορα απο τους αλλους ανθρωπους....ποσο μαλλον αν εβλεπαν τις σιαμαιες!!!! τι να λεμε τωρα!!!
ακρυβος το ιδιο σκεφτομαι κ εγω οχι μονο για αυτα τα παιδια αλλα για το καθε παιδι που θα μπορει να εχει προβλημα

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 13:49, 11-05-07:

Δε το θεωρώ θαύμα. Σιγά ρε παιδιά. Απλά είναι δύο άνθρωποι σε ένα πακέτο. Δε χρειάζεται να λυπόμαστε κάποιον επειδή είναι διαφορετικός.

Έχω άλλες απορίες όμως:

Ποιά κινεί το σώμα? Και εάν μπορούν και οι δύο να προστάξουν τα μέλη τους να κινηθούν, πρέπει να το κάνουν ταυτόχρονα ή μπορεί ανεξάρτητα κάποια να το κάνει? Ίσως μοιράζονται τον έλεγχο?

Ποια είναι η ποσότητα τροφής που χρειάζονται για να διατηρήσουν το σώμα τους? Τρώνε και οι δύο φυσιολογικά έτσι ώστε να χορταίνουν από ψυχολογική άποψη?

Σκέφτηκα περιπτώσεις επίσης που θα μπορούσαν να είναι παράξενες. Κυρίως προσωπικές στιγμές. Επίσκεψη στη τουαλέτα, εργασία, σπουδές, κλπ.

Πολλοί αναφέρθηκαν στο σεξ και τους ερωτικούς συντρόφους, έχει σκεφτεί κανείς όμως τον αυνανισμό? Πόσο παράξενο μπορεί να είναι?

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 14:02, 11-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
Δε το θεωρώ θαύμα. Σιγά ρε παιδιά. Απλά είναι δύο άνθρωποι σε ένα πακέτο. Δε χρειάζεται να λυπόμαστε κάποιον επειδή είναι διαφορετικός.

Έχω άλλες απορίες όμως:

Ποιά κινεί το σώμα? Και εάν μπορούν και οι δύο να προστάξουν τα μέλη τους να κινηθούν, πρέπει να το κάνουν ταυτόχρονα ή μπορεί ανεξάρτητα κάποια να το κάνει? Ίσως μοιράζονται τον έλεγχο?

Ποια είναι η ποσότητα τροφής που χρειάζονται για να διατηρήσουν το σώμα τους? Τρώνε και οι δύο φυσιολογικά έτσι ώστε να χορταίνουν από ψυχολογική άποψη?

Σκέφτηκα περιπτώσεις επίσης που θα μπορούσαν να είναι παράξενες. Κυρίως προσωπικές στιγμές. Επίσκεψη στη τουαλέτα, εργασία, σπουδές, κλπ.

Πολλοί αναφέρθηκαν στο σεξ και τους ερωτικούς συντρόφους, έχει σκεφτεί κανείς όμως τον αυνανισμό? Πόσο παράξενο μπορεί να είναι?
Ημια το ενα ποδι κ χερι η αλλη τΟ αλλο ποδι κ χερι Οσο τρωμε εμεις το μισο η καθε μια ενα σωμα ειναι
Απο δουλεια εγω που ειχα δει 4 ωρες δουλευει η μια την δουλεια που θελει 4 η αλλη το αντιστοιχο με της σπουδες...
Θυμαμε μια ηταν τραγουδιστρια η αλλη δημοσιογραφος
Τωρα για τα υπολλοιπα δεν ξερω να απαντησω

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:52, 11-05-07:

αυτό το είχα και εγώ απορία!!! σε καθημερινά πράγματα... πχ η μία νυστάζει και η άλλη έχει "κέφια"..τι γίνεται??? ή η μία έχει πονοκέφαλο και η άλλη θέλει να χορέψει... Αν είναι 2 διαφορετικοί εγκέφαλοι θα σκέφτονται και με διαφορετικούς ρυθμούς όχι?

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 15:01, 11-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
αυτό το είχα και εγώ απορία!!! σε καθημερινά πράγματα... πχ η μία νυστάζει και η άλλη έχει "κέφια"..τι γίνεται??? ή η μία έχει πονοκέφαλο και η άλλη θέλει να χορέψει... Αν είναι 2 διαφορετικοί εγκέφαλοι θα σκέφτονται και με διαφορετικούς ρυθμούς όχι?

οντως αυτο ειναι αξιο αποριας....
οντως... με προβληματισες τωρα ξουρουζου...

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 19:41, 11-05-07:

Δεν νομίζω οτι νιώθουν διαφορετικές. Οι μόνοι που τους το θυμίζουν συνεχώς είναι οι γύρω τους, είτε θέλουν είτε όχι. Δηλαδή κι εγώ δεν τις βλέπω ρατσιστικά αλλά αν τις συναντούσα στο δρόμο η πρώτη μου ματιά θα ήταν , έστω και στιγμιαία, κάπως περίεργη. Δεν θα μπορούσα να το περιορίσω, είναι μία σημαντική διαφορετικότητα σε αυτό που έχω συνηθίσει να βλέπω.

Ωστόσο ο άνθρωπος επιβιώνει σε όποια κατάσταση του δώσεις δεδομένη, όσο δύσκολη κι αν είναι. Αν βάλω εγώ στη θέση τους τον εαυτό μου, που 17 χρόνια τώρα ζω σε ένα σώμα μόνη μου, το θεωρώ αβάσταχτο πόνο και τεράστια ταλαιπωρία, ψυχική και σωματική. Όμως οι κοπέλες, που το ζουν εκ γεννετής, το έχουν συνηθίσει, δεν το θεωρούν πρόβλημα. Ίσως κάποια πράγματα που είναι φτιαγμένα για ένα κανονικό άνθρωπο να μην μπορούν να τα εκτελούν, αλλά τα περισσότερα τα έχουν συνιθίσει και αυτός είναι κι ο λόγος για τον οποίο δε νιώθουν διαφορετικής, κατά την άποψη μου πάντα.

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 17:46, 03-07-07:

Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε από κάποιο άτομο παραπάνω, δεν είναι σωστό να λυπόμασθε κάποιον, επειδή είναι διαφορετικός από εμάς.
Όμως σε αυτή την περίπτωση, δεν νομίζω ότι το θέμα είναι τόσο απλό...

Δεν πρόκειται για μια διαφορά..., δεν πρόκειται καν, για δύο άτομα ενομένα,
στην ουσία, πρόκειται για έναν άνθρωπο με δύο κεφάλια !!!

Βεβαίως το δικαίωμα στη ζωή, ανήκει σε όλα τα πλάσματα, αλλά το ίδιο τους ανήκει και το δικαίωμα στο θάνατο... και αυτό το πλάσμα, ούτε αυτό το δικαίωμα δεν έχει...

Αναφερθήκατε παραπάνω, στο θέμα του sex, καθώς και το δικαίωμα στον έρωτα...

Το καταλαβαίνω ότι αυτές οι δύο κοπέλες, αφού έχουν διαφορετικό εγκέφαλο και μάλιστα ο εγκέφαλός τους λειτουργεί κανονικά, σίγουρα θα ερωτευτούν και πιθανότατα και διαφορετικά πρόσωπα...
Ποιός όμως, θα ήταν αυτός, που θα ερωτευόταν μια κοπέλα με δύο κεφάλια...???
Γιατί κακά τα ψέματα βρε παιδιά, αυτό που θα αντικρίζει κάποιος, όταν
βλέπει αυτές τις δύο κοπέλες, αυτό είναι...
Δεν θα μπορούσε ποτέ, να έχει κάποια προσωπική στιγμή με την μία...

Τι να λέμε τώρα, αυτό είναι χειρώτερο από μαρτύριο..., από όποια πλευρά και να το δεις...

Τι να πω, αρρώστησα που το είδα...

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lilith : 03-07-07 στις 17:53.
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 17:49, 03-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από lilith
Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε από κάποιο άτομο παραπάνω, δεν είναι σωστό να λυπόμασθε κάποιον, επειδή είναι διαφορετικός από εμάς.
Όμως σε αυτή την περίπτωση, δεν νομίζω ότι το θέμα είναι τόσο απλό...

Δεν πρόκειται για μια διαφορά..., δεν πρόκειται καν, για δύο άτομα ενομένα,
στην ουσία, πρόκειται για έναν άνθρωπο με δύο κεφάλια !!!

Βεβαίως το δικαίωμα στη ζωή, ανήκει σε όλα τα πλάσματα, αλλά το ίδιο τους ανήκει και το δικαίωμα στο θάνατο... και αυτό το πλάσμα, ούτε αυτό το δικαίωμα δεν έχει...

Τι να πω, αρρώστησα που το είδα...
εγω θα το ελεγα 2 ανθρωποι με ενα σωμα εχει τεραστια διαφορα

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 18:16, 03-07-07:

Συμφωνώ, βεβαίως είναι δύο άνθρωποι σε ένα σώμα και επίσης ένα σώμα με δύο ψυχές...
Αυτό είναι και το τεράστιο πρόβλημα άλλωστε.

Αυτό πιστεύω, ισχύει για όλες τις περιπτώσεις Σιαμαίων...

Στην συγκεκριμένη όμως περίπτωση, η κατάστασή τους είναι πολύ ιδιαίτερη... και αυτό οπτικά... είναι πολύ χειρώτερο, από άλλες περιπτώσεις Σιαμαίων, που είναι ενομένοι σε κάποιο άλλο σημείο, οπότε έχουν πιθανότατα τη δυνατότητα να χαρούν μια πιο φυσιολογικη ζωή...

Θέλοντας να δώσω έμφαση σε αυτό..., εκφράστηκα έτσι και ζητώ συγνώμη, αλλά η πραγματικότητα που αντικρίζει κάποιος, βλέποντας αυτά τα παιδιά, είναι τραγική...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σημάδια στο σώμα - Από katerina21
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-07-17 στις 20:39.
    • Λιμενικό σώμα - Από Michaelgr2009
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 5ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-09-15 στις 21:02.
    • Το ιδανικό σώμα - Από nani_68
      Το θέμα έχει λάβει 232 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-15 στις 00:48.
    • Διπλωματικό Σώμα - Από ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ
      Το θέμα έχει λάβει 137 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σχολές-Τμήματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-03-14 στις 00:01.
    • Πρόσωπο ή σώμα; - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 181 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-10-11 στις 15:47.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους