Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το παιδί μέσα στο χρόνο...

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 09:08, 25-10-10:

ποιος είναι ο ιδιαίτερος λόγος, που οδηγεί ένα παιδί στην αναζήτηση και στην έκθεσή του, σε διαφόρους και ποικίλους κινδύνους....
όταν ήμουν μικρός, όλοι πίστευαν σε εμένα και νόμιζαν ότι θα γινόμουν ένα σωστό, κοινωνικό άτομο, που θα έχει τη δύναμη να προσφέρει....
τί επιρροές έχει η ίδια η κοινωνία, πάνω σε μικρές ψυχές, που προσπαθούν να καταλάβουν τη λειτουργία του συστήματος....
τί ευθύνες έχουν οι γονείς, απέναντι στους μικρούς και ταυτοχρόνως στην ίδια τη ζωή, όπου και φέρνουν....
μήπως η πολιτεία και η Θρησκεία μας, δε συμβάλλαν πραγματικά, στη δημιουργία ενός υγιούς, κοινωνικού και αναπτυξιακού κράτους, αλλά κρύφτηκαν πίσω από συμφέροντα και μαύρες τρύπες και αφήνουν τις νέες γεννιές να βγάλουν το φίδι από την τρύπα....
και πως είναι δυνατόν να αναγεννηθεί ένα κράτος, όταν οι νέοι προσφεύγουν στα ναρκωτικά, στο ίντερνετ, στη πλύση εγκεφάλου και σε κάθε μορφή εξάρτησης....
ποιος είναι τελικά ο ρόλος του παιδιού, για την εξέλιξη και το μέλλον....
εγώ γνωρίζω, εσείς γνωρίζετε..., επιτρέψτε και στα παιδιά να μπορούν να μάθουν και να έχουν τη δύναμη να αυτοσυστήνονται στη ζωή..., σε αυτήν που τους κλέβουμε καθημερινά....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apro : 25-10-10 στις 11:00.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fatal Secretary
H Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Fatal Secretary έγραψε στις 00:24, 26-10-10:

δεν ξερω αν θα σε καλυψει κατι που εγραψα προσφατα...ριξε μια ματια αν θελεις εδω http://pens-in-disguise.blogspot.com...g-post_17.html

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 09:56, 26-10-10:

εγώ σαν παιδί, δεν είχα κάποιον δίπλα μου, να μου δείχνει έναν εύκολο δρόμο....
έτσι και εγώ, άρχισα να επιλέγω δρόμους που με έβγαζαν σε λάθος μονοπάτια....
η κοινωνία πάλι, δεν ήταν η ευπαρουσίαστη για ένα παιδί....
γι' αυτό και εγώ, την έντυνα όπως εγώ νόμιζα και φανταζόμουν....
από τους γονείς μου πάλι, δεν διδάχθηκα, γιατί έτρεχαν όλη μέρα για να έχει τα πάντα το σπίτι....
έβλεπα ότι είναι καλοί άνθρωποι, αλλά δε γνώριζα τί έχουν περάσει για να φτάσουν σε αυτό το στάδιο....
πολλοί με αγάπησαν και με συμπάθησαν και σε πολλούς έκανα τη ζωή λίγο πιο δύσκολη....
και μπαίνουμε στον 21ο....
αναρωτιέμαι πόσοι από τα 10 μύρια, αναρωτιόνται και πόσο συχνά το πραγματικό περιβάλλον, που μεγαλώνουν τα παιδιά....
και πως αυτά είναι τα κατάλληλα, για να αλλάξουν τον τόπο μας....
τόσες γεννιές κατάφεραν να διαλύσουν αυτήν τη χώρα και όμως δεν επιτρέπουν στις νέες γεννιές να την αλλάξουν....
φαίνεται πως κάθε ηλικιακή ενότητα δρα ξεχωριστά, χωρίς να σκέφτεται την άλλην....
δε μπορούμε να καταλάβουμε ίσως, ότι η χώρα μπορεί να αναγεννηθεί μόνο από μια καινούρια γεννιά..., μια γεννιά ενωμένη, χωρίς το μικρόβιο της διαφθοράς και της μονόπολης, μια γεννιά που ενδιαφέρεται και δεν αδιαφορεί....
τώρα που ξαναδιάβασα, την απάντηση, θυμίζει ιστορία για αγρίους....
όπως είναι αυτή τη στιγμή και η νεολαία....
εγώ λέω να τους ζητήσετε συγνώμη και να τους υποσχεθείτε πως θα αλλάξετε πρώτα εσείς και ότι θα κάνετε τα πάντα για να αλλάξετε τον εαυτό σας....
δεν αρκεί μια στιγμή, για να καταλάβεις τη σοβαρότητα της κατάστασης..., αλλά αρκεί από μια στιγμή, να αρχίσεις να αλλάζεις....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Παιδί-κουτάβι - Από underwater
      Το θέμα έχει λάβει 94 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γονείς και η ανατροφή των παιδιών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-01-13 στις 19:06.
    • 100 τρόποι να ξυπνήσουμε το παιδί που κρύβουμε μέσα μας - Από venividivici
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-10-11 στις 17:19.
    • Θα σπουδάσει το παιδί; - Από gilie
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-10-07 στις 09:29.
    • Παιδί, έφηβος ή ενήλικας; - Από mania
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-08-07 στις 11:58.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους