Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προορισμοί στο εξωτερικό

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 12:46, 28-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από evouli
εχει πάει κανεις στη λευκαδα? πώς ήταν? γενικα θελω ο,τι πληροφοριες μπορειτε να μου δωσετε...
Έπεσες στην περίπτωση!
Έχω καταγωγή από Λευκάδα και μεγάλη τρέλα με το νησί!!!
Καταρχήν η Λευκάδα είναι νησί μόνο στο όνομα, καθώς δε χρειάζεσαι καράβι για να πας!
Είναι ενωμένη με γέφυρα με την Αιτωλοακαρνανία...

Κατα τα άλλα είναι πανέμορφη, καταπράσινη και με απίστευτες παραλίες!

Το καλοκαίρι έχει και αρκετά έντονη νυχτερινή ζωή, κυρίως στην πόλη της Λευκάδας και στο Νυδρί... (αν και στο δεύτερο συχνάζουν κυρίως ξένοι και δεν πολυ-λέει!)

Αν πας, σε καμία περίπτωση μη μείνεις μέσα στην πόλη ή στο Νυδρί!(πολύ φασαρία!) Μπορείς να βρεις αξιοπρεπέστατα(έως και κυριλέ) ξενοδοχεία ή δωμάτια σε μικρά χωριά ή ακόμα και στη μέση του πουθενά!

Όσο για παραλίες:
Κάθισμα: Η πιο γνωστή ίσως, με την ευκολότερη πρόσβαση και τον περισσότερο κόσμο. Έχει ταβέρνες, μπαράκια κλπ...
Πόρτο Κατσίκι: Η δεύτερη ομορφότερη παραλία του νησιού. Βρίσκεται στο νοτιοδυτικό άκρο του και η πρόσβαση είναι μέτριας δυσκολίας.(μόλις 100 σκαλιά για να κατέβεις...)
Πευκούλια: Βρίσκεται πίσω από το χωριό Άγιος Νικίτας και μπορείς να πας είτε με τα πόδια από το χωριό, είτε με καραβάκι. Πολύ ομορφη και αυτή.
Εγκρεμνοι: Η ομορφότερη παραλία του νησιού για μένα!!! Αλλά είναι όνομα και πράμα! Για να πας τρώς ~4 χιλιόμετρα άσχημο χωματόρδρομο και μετά (κρατήσου!) 350 σκαλιά!!!! Αλλά θα σε αποζημιώσει!!!
Αγιοφύλι: Επίσης πανέμορφη παραλία στην οποία πας μόνο με καραβάκι από τη Βασιλική. (πας και με τα πόδια, αρκεί να έχεις πολύυυυ κουράγιο!)
Υπάρχουν αρκετές ακόμα, αλλά πιστεύω πως αυτές είναι οι πιο όμορφες...

Αν πας στη galery, και συγκεκριμένα στα άλμπουμ μελών, και πιο συγκεκριμένα στο δικό μου, θα βρεις μερικές φωτογραφίες με τοπία και παραλίες της Λευκάδας.

Υπάρχουν άφθονα ταβερνάκια με εξαιρετικό φαγητό (πάλι θα σου προτείνω να προτιμήσεις αυτά που βρίσκονται σε μικρά χωριουδάκια...)

Γενικά το νησί είναι πανέμορφο αλλά μην κάνεις το λάθος να πας χωρίς αυτοκίνητο!
Οι τοπικές συγκοινωνίες είναι από άθλιες έως ανύπαρκτες!

Ελπίζω να σε κάλυψα!
Αν θες κάποια άλλη πληροφορία, εδώ είμαστε....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:59, 28-04-06:

γιος καλόμ..............................

αυτά τα 350 σκαλιά.............................

....................... τα κατεβαίνεις μόνο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 14:01, 28-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
....................... τα κατεβαίνεις μόνο?
Ναι! Στο ανέβασμα έχει ασανσέρ!

Παράθεση

maxnikos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maxnikos
Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O maxnikos έγραψε στις 23:44, 28-04-06:

Παρασκευη 5/5/06 την κοπαναμε 3 φιλοι με τις μηχανες μας για Ιταλια (8 ημερες).Ελπιζω να μας κανει την χαρη ο καιρος αν και δε μασαμε με τιποτα.Εν αναμονη εντυπωσεων και φυσικα φωτο

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:33, 30-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Εσείς που έχετε πάει τι μου προτείνετε:Eίμαι ανάμεσα σε Πράγα,Άμστερνταμ και Βερολίνο για 10ημερο (όχι με γκρουπ) τον Νοέμβρη ή Δεκέμβρη.Τι αξίζει πιο πολύ;Και απο οικονομικής άποψης πως είναι;Και κανένα ξενοδοχείο αν μείνατε ικανοποιημένοι.Γενικά προτείνετε ότι αξίζει να επισκεφτώ σε αυτές τις πόλεις για να αποφασίσω μέχρι τότε
Δεν δυσκολεύομαι ιδιαίτερα στην επιλογή.... ΔΑΓΚΩΤΟ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ!!!!!!!!
Δε λέω... πάρα πολύ ωραία και η Πράγα... ειδικά τα Χριστούγεννα....και ειδικά αν είσαι με τον καλό σου.... Αλλά το Άμστερνταμ λέει!!!!
σαν τρόπος διασκέδασης μοιάζει πάρα πολύ με την Ελλάδα... θα βρεις συνεχως κάπου να φας ή να πιείς ή να χορέψεις.... δεν ειναι σαν τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες που στις 10 το βράδυ είναι όλα κλειστα Δεν είμαι σίγουρη όμως ότι είναι καλό μέρος να πας με τον καλό σου μόνο.... το μέρος είναι καλά να πας με παρέα.... (ας είναι μέσα και ο καλός σου, απλά να είναι κι άλλοι από κοντά )
Βερολίνο δεν έχω πάει για να σου πω δυστυχώς... και όσο για δωμάτια κλπ και τιμές επίσης δεν μπορώ να σου πω γιατί έμενα φιλοξενούμενη και ξες πως παν αυτά..... δεν πλήρωσα και πολλά..... Νομίζω δε, ότι η Πράγα είναι η ποιό οικονομική απ τα μέρη που αναφέρεις.
Τέλος πάντων, δεν ξέρω αν βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα περισσότερο εσύ για τι είδους 10ήμερο ενδιαφέρεσαι? έχει σημασία.... ξεσάλωμα? μουσεία? ξεκούραση? κουλτούρα? πολιτισμος? ανάλογα με το τι ζητάς και με ποιον/ποιούς θα πας, έχει να κάνει και το ΠΟΥ θα σου πω να πας

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 04:29, 28-07-06:

Εγώ θέλω να πάω Ισλανδία! Ξέρει κανείς κάτι για τους Βίκινγκς???

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:56, 28-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Εγώ θέλω να πάω Ισλανδία! Ξέρει κανείς κάτι για τους Βίκινγκς???
αμί αμί!
ξέρω εγώ!
κινητά βουνά που πίνουν τον άμπακο!

Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη scar.lett
H scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H scar.lett έγραψε στις 13:25, 06-12-06:

επειδή βλέπω πολλούς κοσμογυρισμένους εδώ μέσα σίγουρα κάποιος θα μου δώσει πληροφορίες για Βερολίνο -Κοπενχάγη που πάω σε ένα μήνα!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scar.lett : 07-12-06 στις 10:25.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 04:05, 08-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από scar.lett
επειδή βλέπω πολλούς κοσμογυρισμένους εδώ μέσα σίγουρα κάποιος θα μου δώσει πληροφορίες για Βερολίνο -Κοπενχάγη που πάω σε ένα μήνα!!!!!!!
Έχω πάει και στα 2 αυτά μέρη, αλλά για Βερολίνο δεν μπορώ να σου πω και πολλά, είχα κάτσει ελάχιστα και δεν με ενθουσίασε, προτιμώ Μόναχο.

Κοπεγχάγη είχα πάει πριν 9 χρόνια, οπότε και από εκεί έχω μια γενικότερη αίσθηση. Ωραία πόλη είναι, έχει γραφικά κτίρια, θάλασσα, αλλά και πάλι δεν με τράβηξε. Ακόμα θυμάμαι που πήγαμε μες στην χαρά στο άγαλμα της Μικρής Γοργόνας και ήταν μια βλακεία. Από φαγητό μέτριο και οι άνθρωποι μέτριοι κι αυτοί σαν συμπεριφορά (αλλά και εμφάνιση!). Για εμένα Σκανδιναβία λέει Νορβηγία που έχω πάει 3 φορές. Αλλά αν δεν έχεις ξαναπάει Σκανδιναβία ok, θα βρεις ενδιαφέρον Κοπεγχάγη.

Μήπως ήμουν σκληρή με το post μου;

Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H scar.lett έγραψε στις 13:32, 08-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Έχω πάει και στα 2 αυτά μέρη, αλλά για Βερολίνο δεν μπορώ να σου πω και πολλά, είχα κάτσει ελάχιστα και δεν με ενθουσίασε, προτιμώ Μόναχο.

Κοπεγχάγη είχα πάει πριν 9 χρόνια, οπότε και από εκεί έχω μια γενικότερη αίσθηση. Ωραία πόλη είναι, έχει γραφικά κτίρια, θάλασσα, αλλά και πάλι δεν με τράβηξε. Ακόμα θυμάμαι που πήγαμε μες στην χαρά στο άγαλμα της Μικρής Γοργόνας και ήταν μια βλακεία. Από φαγητό μέτριο και οι άνθρωποι μέτριοι κι αυτοί σαν συμπεριφορά (αλλά και εμφάνιση!). Για εμένα Σκανδιναβία λέει Νορβηγία που έχω πάει 3 φορές. Αλλά αν δεν έχεις ξαναπάει Σκανδιναβία ok, θα βρεις ενδιαφέρον Κοπεγχάγη.

Μήπως ήμουν σκληρή με το post μου;

ναι...... ε.......με απογοήτευσες λίγο δε λέω.

τίποτα καλό στην Κοπεγχάγη; σίγουρα κάτι θα σ' αρεσε. πες μου οτιδήποτε να με ανεβάσεις γιατί είναι λίγο αργά να αλλάξω τα εισιτήρια για Νορβηγία

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 19:19, 08-12-06:

Εδώ θα διαφωνήσω με την underwater... Η Κοπεγχάγη είναι μια υπέροχη πόλη! Βασικά ίσως και να είναι πλασματική η άποψή μου γιατί έκατσα εκεί 2 φορές από μια νύχτα και είχαμε κανονίσει ήδη για το βράδυ. Δεν ψάχτηκα δλδ ιδιαίτερα για να μπορέσω να σου προτείνω κάτι που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε. Αυτό που μπορώ να πω εγώ για την Νορβηγία είναι οτι ναι μεν είναι πανέμορφη αλλά είναι και τουλάχιστον 3 φορές πιο ακριβή απο την Ελλάδα!

ps. Travel guide για Βερολίνο σε λίγο!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:54, 09-12-06:

Βερολίνο; Τι μου θύμισες βρε Founes... Μέσα Νοεμβρίου πήγα εκεί ένα 4ήμερο. Καταπληκτική πόλη, κάναμε οικογενειακώς τα ψώνια όλης της υπόλοιπης χρονιάς (καλές τιμές δε λέω) και κάναμε το γύρο της πόλης τουλάχιστον 3-4 φορές με τα γνωστά λεωφορεία 100 και 200. Υπέροχα, έστω και τέλη φθινοπώρου
Επίσης είναι ωραίο να βλέπεις όλη την πόλη γεμάτη με πεσμένα φύλλα...

Αυτό που σας συστήνω είναι Πράγα τέλη φθινωπόρου - αρχές χειμώνα. Όνειρο! Όποιος πάει να μην παραλείψει να δοκιμάσει μία σοκολάτα βιενουά, απαραίτητη με το κρύο εκεί πέρα. Προσοχή όμως με τις θερμοκρασίες... Τέλη Οκτωρίου που είχα πάει πριν 2-3 χρόνια πέτυχα άνετα 0 (μηδέν) βαθμούς

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 10:50, 09-12-06:

Είναι γούστα αυτά. Η Κοπεγχάγη έχει σίγουρα ωραία κτίρια και ατμόσφαιρα αλλά εμένα δεν μου έκανε αίσθηση. Είναι πολύ υποκειμενικά αυτά. Εγώ ας πούμε τρελαίνομαι για το Κάιρο και πολλοί με βρίζουν γι'αυτό! Είναι τι σου αφήνει το κάθε μέρος. Σκάρλετ, εύχομαι πάντως να ενθουσιαστείς με Κοπεγχάγη!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 11:05, 09-12-06:

περσι πήγα πράγα τα χριστούγεννα και ήταν απλά απίστευτα.......οι τιμές είναι πολύ καλές... ίσως λίγο πιο φτηνά από ελλάδα.....

Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H scar.lett έγραψε στις 10:31, 11-12-06:

ps. Travel guide για Βερολίνο σε λίγο! [/quote]

αχ μπράβο. με ανέβασες αρκετά για την Κοπεγχάγη. περιμένω οδηγίες για Βερολίνο!!!!!!!!!

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 11:02, 11-12-06:

Βερολίνο πήγα πέρυσι εγω θα επανέλθω κάποια στιγμη με λεπτομέρειες πες μου τι ακριβώς θέλεις να μάθεις.
Ψ. χτες γύρισα από Κων/πολή..Απλά απίστευτη..Πολύ ιδιαίτερη πόλη..

Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H scar.lett έγραψε στις 11:32, 11-12-06:

εκτός από γενικές πληροφορίες για το Βερολίνο (αξιοθέατα) περισσότερο θέλω μέρη για διασκέδαση. αυτά δε μπορώ να βρω στο ιντερνετ. ότι συμβουλές έχετε όμως (π.χ ασφάλεια, μετακινήσεις, μέσα μαζικης μεταφοράς) είναι ευπρόσδεκτες

Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H scar.lett έγραψε στις 10:00, 14-12-06:

πάρα πολύ καλός on line ταξιδιωτικός οδηγός είναι το www.virtualtourist.com με οδηγίες από τους ίδιους τους ταξιδιώτες.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:07, 14-12-06:

Αντίστοιχα και τα lonelyplanet και fodors!!!

Παράθεση

scar.lett

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H scar.lett έγραψε στις 10:08, 14-12-06:

το lonelyplanet έχει αλλάξει. παλια ήταν σαφώς καλύτερο. τώρα είναι σαν να σου λέει "να πας να αγοράσεις τον οδηγό βρε τσιγγούνη"

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 04:24, 12-02-07:

Πείτε μου εντυπώσεις από Βαρκελώνη και πόσες μέρες είναι αρκετές να καθήσουμε με την παρέα μου για να το ευχαριστηθούμε

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:14, 12-02-07:

Βασικά στην Βαρκελώνη είχα πάει καλοκαίρι μεν, με τους γονείς μου δε. Οπότε δεν το βίωσα στο έπακρο. Επίσης δεν τρελάθηκα, κι αυτό επειδή κατά την θερινή περίοδο ο κόσμος είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολύς, περπατούσα για βόλτα απόγευμα κι αισθανόμουν ότι ήμουν σε πορεία προς Αμερικάνικη Πρεσβεία.
Το ωραίο πάντως είναι ότι συνδυάζει μοντέρνο με παραδοσιακό, από την μία είναι μια μεγάλη σύγχρονη πόλη, από την άλλη έχει υπέροχα δρομάκια και πλατείες, πλακόστρωτους πεζόδρομους και ωραία μαγαζιά. Και πολύ τζέρτζελο! Αλλά είναι και πολύ βρώμικη, πιθανώς λόγω πολυκοσμίας, με χάλασε όμως.

Αν σου αρέσει η φύση μπορείς να ανέβεις σε ένα βουνό κοντά και να δεις όλη την πόλη πανοραμικά. ΦΟΒΕΡΗ θέα! Το φαγητό σύμφωνα με τα γούστα μου χάλια, δεν μου αρέσει η ισπανική κουζίνα.

Νομίζω 4-7 μέρες είναι καλές για να κάτσετε, να δείτε πολλά και να διασκεδάσετε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:38, 17-02-07:

Εγώ, πάλι, απόλαυσα πολύ τις παέγιας και την κρέμα καταλάνα!!
Είχαμε πάει με τη σχολή και δώσαμε πολλή βάση στα αρχιτεκτονοτουριστικά, αλλά πολύ ωραία περάσαμε...

Αγγλικά δεν πολυμιλάνε, ρε γμτ...

Η Las Ramblas είναι όντως μεν γραφική αλλά πολύ χαοτική, αλλά τι να κάνεις... Όλη η πόλη μεταμορφώθηκε απίστευτα, με τους Ολυμπιακούς!
Να προσέχετε όμως, γιατί κλέβουν πολύυυ...

Η Barceloneta είναι το παλιό, γραφικό κομμάτι, επίσης καλή...
Για ψώνια είχαμε πάει πολύ στο El corte ingles.
Από επισκέψεις, park güell, sagrada familia (αν ανεβείτε στους πύργους, η θέα σου κόβει τα γόνατα), οι ολυμπιακές εγκαταστάσεις... και το Μουσείο Πικάσσο είναι πολύ καλό!!
Μάλιστα κάπου εκεί κοντά έχει μία αγορά τροφίμων, τύπου Βαρβάκειος, όπου έχω ακούσει ότι τρως πολύ καλά!!

αν θυμηθώ κι άλλα θα σου πω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 21:00, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Εγώ, πάλι, απόλαυσα πολύ τις παέγιας και την κρέμα καταλάνα!!
Είχαμε πάει με τη σχολή και δώσαμε πολλή βάση στα αρχιτεκτονοτουριστικά, αλλά πολύ ωραία περάσαμε...

Αγγλικά δεν πολυμιλάνε, ρε γμτ...

Η Las Ramblas είναι όντως μεν γραφική αλλά πολύ χαοτική, αλλά τι να κάνεις... Όλη η πόλη μεταμορφώθηκε απίστευτα, με τους Ολυμπιακούς!
Να προσέχετε όμως, γιατί κλέβουν πολύυυ...

Η Barceloneta είναι το παλιό, γραφικό κομμάτι, επίσης καλή...
Για ψώνια είχαμε πάει πολύ στο El corte ingles.
Από επισκέψεις, park güell, sagrada familia (αν ανεβείτε στους πύργους, η θέα σου κόβει τα γόνατα), οι ολυμπιακές εγκαταστάσεις... και το Μουσείο Πικάσσο είναι πολύ καλό!!
Μάλιστα κάπου εκεί κοντά έχει μία αγορά τροφίμων, τύπου Βαρβάκειος, όπου έχω ακούσει ότι τρως πολύ καλά!!

αν θυμηθώ κι άλλα θα σου πω!
Όπως το είπες... τους μιλάς Αγγλικά, δείχνουν να καταλαβαίνουν αλλά σου απαντάνε Ισπανικά ή Καταλανικά και μάλιστα τα παίρνουν που εσύ δεν τους καταλαβαίνεις...

Αυριο θα γράψω εναν μίνι οδηγό για το Βερολίνο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:03, 17-02-07:

Η Sagrada Familia είναι όντως κάτι διαφορετικό, αν και η μαμά μου που φοβάται τους κλειστούς χώρους κόντεψε να λιποθυμίσει σε αυτούς τους μικρούς διαδρόμους. Και όλα τα αξιοθέατα με την σφραγίδα Gaudi μου άρεσαν πολύ, έβγαζαν το παιδί από μέσα μου (όχι ότι χρειαζόταν προσπάθεια )!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 21:13, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Πείτε μου εντυπώσεις από Βαρκελώνη και πόσες μέρες είναι αρκετές να καθήσουμε με την παρέα μου για να το ευχαριστηθούμε

5 μερες ειναι μια χαρα νομιζω, αν πειτε οτι ΚΑΘΕ μερα θα κανετε λιγο sightseeing σε αυτα που σας ενδιαφερουν.

εχω παει δυο φορες, τη μια για 4 μερες (ηταν ο πρωτος μου σταθμος, εκατσα 1.5 μηνα περιπου τοτε ισπανια) και την αλλη πηγα μια βολτουλα αυθημερον απο μαλτα

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:18, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
εχω παει δυο φορες, τη μια για 4 μερες (ηταν ο πρωτος μου σταθμος, εκατσα 1.5 μηνα περιπου τοτε ισπανια) και την αλλη πηγα μια βολτουλα αυθημερον απο μαλτα
Μάλτα; Για πείτε δεσποινίς εντυπώσεις επειδή ψήνομαι να πάω.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 22:02, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Μάλτα; Για πείτε δεσποινίς εντυπώσεις επειδή ψήνομαι να πάω.
πω πω gmt, έγραψα ένα ολόκληρο κατεβατό κι έπεσε το ρεύμα την ώρα που άλλαζα χρώμα στη γραμματοσειρά μου!!!!

λοιπόν, τι λέγαμε?
a ναι. το πρώτο και βασικότερο είναι ότι η malta είναι ΠΑΝAΚΡΙΒΗ.

ΠΑΝAΚΡΙΒΗ ΌΜΩΣ ΛΈΜΕ!
πιο ακριβή από όλες χώρες έχω πάει μέχρι τώρα-και πιστέψτε με, είναι πολλές.
ακριβή ακόμα και για κάποιον που όλα τα έξοδα του ήταν πληρωμένα από τον ΟΗΕ.

μικρό νησάκι, μετακινείσαι εύκολα για να το δεις με εκείνα τα αστεία αστικά λεωφορεία που μοιάζουν ακόμα και στο χρώμα με εκείνα τα κίτρινα δικά μας σχολικά του 60.

δρόμοι με λακκούβες, αυτοκίνητα.. xm. μη νοικιάσεις εκτος αν ζεις σε χωρα που οδηγούν ανάποδα και το χεις συνηθίσει. δυο φορες με έσωσαν, μια η ελληνίδα και μια ένας ντόπιος από αυτοκίνητο που με έβλεπε σαν κινούμενο στόχο μάλλον.

όλη η malta μεσαιωνική. τα περισσότερα κτίρια δεν είναι καλοδιατηρημένα, κι αυτό δίνει την αίσθηση του παλιού. αλλα του ΠΟΛΎ παλιού. δε θα μπορούσα να ζήσω εκεί, ένιωθα συνεχεια ότι κινούμαι ανάμεσα σε μισογκρεμισμένα κτίρια.

κρατάνε ζωντανή την παράδοση τους (ιππότες της μάλτας και όχι μονο) και για τουριστικούς λόγους φυσικά αλλα και γιατί έτσι είναι.
(έχω φίλους μαλτέζους, πήγα σπίτια τους, ξέρω από πρώτο χέρι)

οι ακτές τις είναι δαντελωτές, ειδικά στην πρωτεύουσα βαλέτα. δανδέλα σκέτη όμως! από τον λόφο της παλιάς πόλης έχεις φοβερή θεα!
θα ποστάρω pics asap.

την γυρνάς όλη σε 3-4 μέρες,χαλαρά. αξίζει κάποιος να δει και το GOZO, το νησάκι διπλα στη malta ου είναι -λένε- παράδεισος σκέτος. εγώ δε πήγα, ήμουν εκεί χειμώνα..

νοέμβρη μηνα.. ίσως γίνει ένα meeting μέσα στον απρίλη, και μπορεί να παω -θα δείξει.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 19:40, 17-05-07:

Θα ήθελα να πάω Γαλία στην ντίσνειλαντ και να μήνω μέσα 2-3 μέρες πόσα άραγε χρήματα χριάζετε κάποιος για να πάει στη Γαλία να μήνει και να Διασκεδάσει στο πάρκο όλη την μέρα;

Νέα υόρκη θέλω να κάνω ένα 3πλο ταξίδι για 15-20 μέρες θέλω νέα υόρκη, λός άτζελες, λάς βάγγας, να τα κάνω αυτά και να φύγω απο κεί, δεν θέλω να πηγαίνω στα ίδια μέρη που έχω πάει άλλη φορά.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:15, 17-05-07:

Θα ήθελα να γυρίσω όλο τον κόσμο με ένα παλιό σκουριασμένο φορτηγό πλοίο, και στο τέλος της ζωής μου να αράξω σε ένα φάρο και να βλέπω τ πλοία να περνούν....

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 08:41, 18-05-07:

θελω να παω παρισι αρχικα και στη συνεχεια ιταλια...και επονται και αλλοι ευρωπαικοι προορισμοι. να τονισω οτι δεν εχω βγει εξωτερικο ακομη

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 08:47, 18-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
θελω να παω παρισι αρχικα και στη συνεχεια ιταλια...και επονται και αλλοι ευρωπαικοι προορισμοι. να τονισω οτι δεν εχω βγει εξωτερικο ακομη
Χάνεις!
Κάντο το συντομότερο δεν είναι ανάγκη να περιμένεις μια ζωή για να το κάνεις, άλλωστε τα λεφτά που θα χρειαστείς δεν ειναι και πάρα πολλά.
Εγώ θα ήθελα να σου προτείνω να ξεκινήσεις απο Παρίσι αλλα και Ιταλία δεν είναι άσχημα.
Απλά κάντο! Μπορείς να πάρεις ένα απο τα ομαδικά πακέτα που έχουν τα ταξιδιωτικά γραφεία και να την κάνεις για 5-6 μέρες με χαμηλό σχετικά κόστος.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 08:52, 18-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Χάνεις!
Κάντο το συντομότερο δεν είναι ανάγκη να περιμένεις μια ζωή για να το κάνεις, άλλωστε τα λεφτά που θα χρειαστείς δεν ειναι και πάρα πολλά.
Εγώ θα ήθελα να σου προτείνω να ξεκινήσεις απο Παρίσι αλλα και Ιταλία δεν είναι άσχημα.
Απλά κάντο! Μπορείς να πάρεις ένα απο τα ομαδικά πακέτα που έχουν τα ταξιδιωτικά γραφεία και να την κάνεις για 5-6 μέρες με χαμηλό σχετικά κόστος.
ναι βρε γιαννη μου... το ξερω οτι χανω που δεν εχω παει ακομη εξωτερικο. απλα οι καταστασεις μεχρι τωρα δεν συνεργουσαν στο να κανω ενα τετοιο ταξιδι...λιγο η υγεια...λιγο το οικονομικο...
φετος ειπα ομως οτι αν του χρονου θα μαι γερη θα παω παρισι αν θελει ο θεος.φετος εχω αλλους στοχους που θελω να υλοποιησω. ασε που ο αντρας μου επειδη φοβαται αεροπλανα και βαπορια δεν ακολουθει...μονη μου να παω; χωρις κανεναν μαζι; ειναι κι αυτο ενα προβληματακι...ποιος θα ρθει παρεα μαζι μου ε; ο αντρας μου δεν εχει προβλημα να παω οπου θελω εφοσον αυτος δεν ανεβαινει σε αεροπλανα και πλοια.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 09:52, 18-05-07:

παιδια τι λετε ??? που να παμε τον χειμωνα?
περσι πηγαμε αμστερνταμ φετος λεμε η παρισι η λονδινο εσεις τι λετε?

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 10:19, 18-05-07:

ΑΑαααα τι ωραίο θέμααααααααα

Θα τα βάλω σε σειρά βάσει πόσο μου άρεσαν:
Τουρκία (Πόλη κι άλλα διάφορα )
Δανία (Κοπεγχάγη)
Ρωσσία (Αγία Πετρούπολη)
Νορβηγία (Όσλο)
Εστονία (Ταλίν)
Σουηδία (Στοκχόλμη)
Γερμανία (Warnemunder, Rostock)
Πολλωνία (Γντανσκ)
Φιλανδία (Ελσίνκι)
Αγγλία (Ντόβερ)
Λιθουανία (Κλαϊπέντα)

Αυτά απο εξωτερικό. Είναι τα δύο πρώτα μου ταξίδια και ελπίζω να κάνω κι άλλα

Σίγουροι προορισμοί είναι :
Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία (Φλωρεντία όπωσδηποτε) και Ινδία

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 12:45, 18-05-07:

εγώ προς το παρόν θα είμαι ΠΑΡΟ το ερχόμενο ΠΣΚΔ, αν βρεθεί κανένας προς τα εκει να μου τηλ να παμε να πιουμε κανα ποτάκι!!!

Παράθεση

Ερωφίλη (Κομπάρσα βου)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερωφίλη
H Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H Ερωφίλη έγραψε στις 12:59, 03-04-09:

'Ονειρο ζωής είναι να πάω στην Αργεντινή!! και οχι μόνο σε μία πόλη.. θέλω να οργανώσω το καλύτερο ταξίδι μου.. ποιος μπορεί να με βοηθήσει??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lucky#Slevin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lucky#Slevin
Ο Lucky#Slevin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Lucky#Slevin Valhall awaits έγραψε στις 03:54, 20-04-09:

Α πέρυσι πήγα Σκωτία, στο Ενδιμβούργο. Δεν είναι απλά καταπληκτικά, είναι πολύ παραπάνω. Άλλοι άνθρωποι, άλλος αέρας... Στην Ελλάδα δεν είδα ποτέ κάτι παρόμοιο. Συνιστώ ανεπιφύλακτα να πάτε κάποια στιγμή. Α, και το καλοκαίρι πάω Νορβηγία, Σουηδία... Άλλο ένα όνειρο που είχα. Και το σημαντικότερο, όπως και στη Σκωτία θα πάω με φίλους!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 08:05, 20-04-09:

Ποιος έχει πάει Καναδά;

Παράθεση

guru

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guru
Ο guru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O guru έγραψε στις 22:44, 13-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από nv
Πρόσφατα επισκέφτηκα την τυνησία! (και η φώτο στο avatar *από εκεί). Μαγευτικό μέρος με πολλά να δεις. Αν αποφασίσει κανείς να πάει πρέπει οπωςδήποτε να επισκεφτεί τη Νότια Τυνησία. Να κάνει σαφάρι με 4x4 στην έρημο και να επισκεφτεί τις υπέροχες οάσεις. Και η πρωτεύουσα η Τυνιδα είναι ενδιαφέρουσα, αλλά πιο εξευρωπαισμένη. Στην νότια *Τυνησία είναι πολύ πιο φτηνά τα πάντα και παρόλα όσα λέγονται δεν είναι και τόσο επικινδυνο να φας κάτι έξω από τα ξενοδοχεία. Επείδή τον τελευταίο καιρό έχουν πολλούς έλληνες τοθρίστε κάποιοι μιλούν καλά ελληνικά και υπάρχουν ταμπέλες στα ελληνικά!!! Στις αγορές δίνετα η ευκαιρία για παζαρι και μπορείς να κατεβάσεις την τιμή στο 1/5! Οι τυνήσιοι ξεναγοί παίρνουν πολλέ3ς φορές μίζα, οπότε δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα σε πάνε στο καλυτερο μερος, γι'αυτό ρωτάς του υπόλοιπους τουρίστες και λες εσύ στους ξεναγούς που προτιμάς να πας. Επίσης όσοσ παλιομοδίτικο και να φαίνεται οι κοπέλες να έχουν πάντα μαζί τους και εναν άντρα! ¨Εκανα την χαζομαρα *να πάω βόλτα με άλλες δυο φίλες μου σαν σωστή χειραφετημενη γυναικά και με χούφτωσαν, με άρπαζαν και άκουσα τουλάχιστον 3-4 ερωτικες εξομολογήσεις!!! πολύ κολλητήρι, ιδιαίτερα στις ανοιχτόχρωμες γυναίκες με λίγα κιλάκια παραπάνω! Ακόμα και ο ξεναγος!
καλησπερα!!παροτι εγραψες το ποστ κατι αιωνες πριν ...Επειδη σκεφτομαι να παω με ενα φιλο Τυνησια ηθελα να σε ρωτησω:έχει ωραίες παραλίες εκεί; περαν δηλαδη του νοτιου τμηματος είναι και χαλαρα?με κοκτεϊλ στην αμμουδια κ ετσι....;;;η συμβιβαζεσαι γιατι ειναι οικονομικα;ή δεν ειναι και πολυ οικονομικα; ευχομαι να μη σε κουραζω με τις ερωτησεις μου απλα δεν ξερω κανενα που να εχει παει κ γιαυτο ρωταω, οποτε αν μπορεις να με βοηθησεις με οποιοδηποτε τροπο, ειναι οι πληροφοριες σου...

Παράθεση

miscka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη miscka
H miscka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H miscka έγραψε στις 11:48, 14-05-09:

Γειά σας κι από μένα!

Συστήνω να επισκεφτείτε την Πολωνία ανεπιφύλακτα.Δεν είναι δημοφιλής προορισμός καθώς οι περισσότεροι πιστεύουν ότι πρόκειται για μια μάλλον αδιάφορη χώρα αλλά εγώ την βρήκα πανέμορφη.
Ειδικά η Κρακοβία και το Πόζναν είναι υπέροχα μέρη.
Καθώς η οικονομία τους δεν είναι ακριβώς ανθηρή πρόκειται για μια οικονομικά συμφέρουσα επιλογή για τουρισμό και επίσης οι Πολωνοί είναι ίσως οι πιο ευγενικοί και εξυπηρετικοί "οικοδεσπότες" για τους τουρίστες.

Η Μαδρίτη δεν μου άρεσε καθόλου.Μου θύμιζε τόσο πολύ την Αθήνα που γυρίζοντας πίσω αισθανόμουν σαν να μην έχω φύγει καθόλου για 6 μέρες.
Εντελώς αδιάφορη μου φάνηκε.
Τα αξιοθέατα που με εντυπωσίασαν ήταν φυσικά τα Βασιλικά Ανάκτορα και το Μουσείο Πράδο(αλλά η ουρά πλησίαζε το χιλιόμετρο...)

Η Κωνσταντινούπολη μου άρεσε,έμεινα στο Σουλτάν Αχμέτ,την πιο ιστορική και γραφική συνοικία της πόλης και ένιωσα πραγματικά το ξεχωριστό κλίμα της συγκεκριμένης πόλης.
Φυσικά τα αξιοθέατα που μπορείς να επισκεφτείς είναι ατελείωτα με ελάχιστα να έχουν κανόνες ένδυσης(στο Μπλε Τζαμί απαγορεύονται τα παπούτσια και οι γυναίκες πρέπει να φορούν μαντίλα)οπότε είναι ιδανικά.
Οι Τούρκοι μου φάνηκαν απίστευτα φιλικοί,οι περισσότερες συνεννοήσεις μας γινόταν στα ελληνικά.
Προσοχή στους δρόμους και στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς διότι ναι...υπάρχουν και χειρότεροι οδηγοί από τους Έλληνες!

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 16:34, 18-05-09:

M' αρεσουν οι γαλλόφωνες χώρες γιατί ξέρω καλά την γλώσσα. Από τις 70 γαλλόφωνες χώρες έχω επισκευθεί μόνο 2. Το Βέλγιο και το Μαρόκο.

Παράθεση

Rainbow Blues

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rainbow Blues
H Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Έμπορος . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H Rainbow Blues ... έγραψε στις 17:25, 18-05-09:

Εγώ έχω πάει αρκετές φορές Ιταλία, κυρίως βόρεια. Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη, στη λίμνη Garda, Πίζα, Φλωρεντία, Καράρα, Μάσα...
Όμορφη χώρα και πολλά τα αξιοθέατα, καθεδρικοί, μουσεία, πλατείες... Αν έχειs όρεξη για sightseeing δεν θα βαρεθείς με τίποτα.
Έχει και ένα άλλο καλό, είναι σχετικά κοντά... ένα τσουπ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 13:54, 20-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rainbow Blues
Εγώ έχω πάει αρκετές φορές Ιταλία, κυρίως βόρεια. Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη, στη λίμνη Garda, Πίζα, Φλωρεντία, Καράρα, Μάσα...
Όμορφη χώρα και πολλά τα αξιοθέατα, καθεδρικοί, μουσεία, πλατείες... Αν έχειs όρεξη για sightseeing δεν θα βαρεθείς με τίποτα.
Έχει και ένα άλλο καλό, είναι σχετικά κοντά... ένα τσουπ...

Αχ Ιταλία!
Ήθελα να γράψω, αλλά μετά την Ιταλία... το χάος!

Παράθεση

peach

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη peach
Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O peach έγραψε στις 01:13, 25-05-09:

Καλησπέρα

έχω μια απορία, ελπίζω κάποιος να με βοηθήσει.
Θα επισκεφτώ το Λονδίνο το προσεχές διάστημα.
Πετάω με aegean και μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι προσγειωνόμαστε στο stansted. Μετά την αρχική κρυάδα, λέω δεν πειράζει θα πάρω τρένο, κανένα πρόβλημα.
Το θέμα είναι ότι το τρένο λέει ότι κάνει 45-60 λεπτά για το κέντρο του Λονδίνου. Αναφέρει κάπου ότι προσφέρονται αναψυκτικά κλπ αλλά δεν είδα πουθενά να γράφει για τουαλέτα. Επειδή είναι μεγααααααλο το διάστημα, αν χρειαστεί να τα... κάνεις, τι κάνεις?
Μήπως υπάρχει αλλά δεν το αναφέρει;

edit μόλις είδα, για τους ανάπηρους νομίζω έχει, αλλά για τους κανονικούς όχι??

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:13, 25-05-09:

Πιστεύω θα έχει. Αν δεις ότι δεν αντέχεις μέσα σε αυτήν την ώρα, πας στων αναπήρων, δεν είναι ντροπή.

Παράθεση

peach

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη peach
Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O peach έγραψε στις 11:18, 26-05-09:

thanks!
αν κάποιος ξέρει κάτι πιο σιγουρα, ας γράψει, ευχαριστώ και πάλι!

Παράθεση

3l3n@ (Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3l3n@
H Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H 3l3n@ έγραψε στις 12:54, 26-05-09:

Kαλησπέρα peach. Έχει σίγουρα, μην ανυσηχείς. Έχει και κυλικείο εκεί που τελειώνει η πρώτη θέση αλλά και τουαλέτες κατα μήκος των βαγονιών. Καλά να περάσεις!

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 17:23, 12-10-12:

Φίλος θα πάει στο Άμστερνταμ και ψάχνει πληροφορίες για εκεί.
-να κινείται με ΜΜΜ ή υπάρχει δυνατότητα να νοικιάσει ποδήλατο που είναι και πολύ διαδεδομένα; Θα ήταν καλύτερα έτσι; Υπάρχει κανένα site για παραπάνω πληροφορίες;
-για φαγητό και διασκέδαση, πέρα από τα μαγαζιά που πλακώνουν όλοι οι τουρίστες (όπως γίνεται πάντα) υπάρχει κάποιο άλλο μέρος λιγότερο γνωστό αλλά καλό;
-Δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν στην πόλη; Κάποια που να είναι must-do?

υπάρχουν γενικά τουριστικοί οδηγοί αλλά οι προσωπικές εμπειρίες και εντυπώσεις είναι προτιμότερες κατά πολύ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 00:47, 16-11-12:

Βαρκελώνη

Τι έχετε να προτείνετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους