Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

'Εχετε πέσει ποτέ θύμα κλοπής;

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Juliette!
H Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Juliette! έγραψε στις 00:04, 26-05-11:

2 φορες εχω πεσει θυμα κλοπης...

και τις 2 ειχε αισιο τελος η ιστορια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 00:34, 26-05-11:

Πιθανώς να με έχουν κλέψει κάποιες φορές γιατί έχω χάσει κάποια αντικείμενα με περίεργο τρόπο (δεν το έχω διασταυρώσει όμως για να μιλήσω με σιγουριά).

Εκεί όμως που πραγματικά οργίσθηκα είναι όταν μου άνοιξαν το αυτοκίνητο και πήραν το ραδιόφωνο... Η οργή δεν ήταν τόσο για την κλοπή αυτή καθ' εαυτή όσο για την εικόνα που αντίκρυσα... Σπασμένο το τζάμι και τα καλώδια με τα οποία ήταν συνδεδεμένο το ραδιόφωνο ήταν ξερριζωμένα...

Νομίζω ότι όταν κάποιος μπαίνει μες στο σπίτι σου ή ανοίγει το αυτοκίνητό σου, ο θυμός που αισθάνεσαι δεν είναι τόσο λόγω της κλοπής όσο λόγω της αίσθησης ότι παραβίασαν τον προσωπικό σου ή οικογενειακό σου χώρο, ότι «μαγάρισαν» τα αντικείμενα με τα οποία λίγο ή πολύ έχει ταυτισθεί η ζωή σου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 20:52, 26-05-11:

3 φορες:

1 κινητο
1 χρηματα ναρκομανεις σε φαση στερησης με μαχαιρι στο δρομο μεσημερι, Παλερμο. Αν φωναζα βοηθεια μαλλον θα χα φαει μαχαιριά.
1 καρδια

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:11, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
3 φορες:

1 κινητο
1 χρηματα ναρκομανεις σε φαση στερησης με μαχαιρι στο δρομο μεσημερι, Παλερμο. Αν φωναζα βοηθεια μαλλον θα χα φαει μαχαιριά.
1 καρδια

χαχ

στο χα πει να μην τριγυρνάς στις πλατείες όπου συχνάζουν τα πάσης φύσεως πρεζόνια

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:19, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
3 φορες:

1 κινητο
1 καρδια
οι ληστές σου ζητάνε ή τα χρήματα ή την ζωή σου , οι γυναίκες απαιτούν και τα δύο
-αγνώστου

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 21:36, 26-05-11:

Μία φορά κάποιος προσπάθησε να μου πάρει το κινητό.

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 21:48, 26-05-11:

πωωωωωωωωωωωω ...έχω πέσει και εγώ θύμα κλοπής ...αλλά η κλοπή που μου συνέβη ήταν ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΉ!!!!!
καθόμουν για καφέ με τις φίλες μου και πέρασε δίπλα πό το τραπέζι μας μια κ@λ@γρια η οποία με απίστευτη δεξιοτεχνία άρπάξε το πορτοφολάκι μου από το τραπέζι που είχα αφήσει όχι για να μου κλέψει αλλά για να πληρώσω τη σερβιτόρα που πλησίαζε...και το χειρότερο είναι ότι : σκέφτηκα ότι γριά είναι άρα θα τρέξω και θα την πιάσω ...δεν 8α μπορέσει να ξεφύγει ...κι όμως η απίστευτη γριά έτρεξε ...Σήκωσε τη φούστα της -η οποία ήταν θεόμακρη- και άρχισε να τρέχει με ιλλιγγιώδη ταχύτητα...δεν πίστευα αυτό που έβλεπα...ούτε εγώ ούτε οι φίλες μου ...όσο και αν την ψάχναμε είχε χαθεί μέσα σε μια λαϊκή αγορά ...ήταν άσχημη εμπειρία και να φανταστείτε ότι το πορτοφολάκι το εγκαινίαζα εκείνη την ημέρα -ήταν ολοκαίνουριο

Παράθεση

Erida (Αρτεμις)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Erida
H Αρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Erida Melancholia έγραψε στις 23:18, 26-05-11:

Τσαντα.. Ημουν σε μαγαζι της Αθηνας. Ουτε που το καταλαβα πως εγινε κι ας προσεχω παντα Μετα στο αστυνομικο τμημα, ο αστυνομικος μαζεψε 3 υποπτους και τους αρχισε στα μπουκετα -αλλα Θεοχαρης- προστα στα ματια μου! Στο τελος με κοιταει με υφος ''κοιτα τι εκανα, δεν θα παρω δωρακι?'' με ενα γλοιωδες βλεμμα... Πιο πολυ αυτον φοβηθηκα

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 09:16, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς

Νομίζω ότι όταν κάποιος μπαίνει μες στο σπίτι σου ή ανοίγει το αυτοκίνητό σου, ο θυμός που αισθάνεσαι δεν είναι τόσο λόγω της κλοπής όσο λόγω της αίσθησης ότι παραβίασαν τον προσωπικό σου ή οικογενειακό σου χώρο, ότι «μαγάρισαν» τα αντικείμενα με τα οποία λίγο ή πολύ έχει ταυτισθεί η ζωή σου...
Aκριβως αυτο το απαισιο αισθημα βιασμου και παραβιασης της ιδιοτηκοτητας σου αισθανθηκα και εγω,οταν καποτε μου παραβιασαν το σπιτι...Δεν ηταν η αξια αυτων που πηραν ( ..μηδαμινη)ή οι ζημιες που προκαλεσαν(...ελαχχιστες)....αλλα η αισθηση της βρωμας ,του μαγαρισματος των προσωπικων μου αντικειμενων ,της ιδιας μου της ζωης...Εκανα καιρο να συνελθω απο το ψυχολογικο σοκ..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:38, 27-05-11:

Δεν έχω πέσει θύμα κλοπής από άγνωστο, όμως φαντάζομαι πόσο έντονο είναι το συναίσθημα ¨βιασμού¨ από την εισβολή και παραβίαση του χώρου σου...Σαν λεηλασία μέσα σου -εκτός του χώρου- το νιώθεις φαντάζομαι...
Έχω να παραθέσω μια άλλη παράμετρο που πονάει πολύ, με διαφορετικό τρόπο... Το να σε κλέβει άνθρωπος που θεωρείς ¨δικός σου¨... Διαφορετικό συναίσθημα, επώδυνο με άλλο τρόπο...

Είχα πάει να βγάλω τον μισθό μου, μαζί με φίλο μου... Όχι χρόνια , δοκιμασμένη φιλία, αλλά θεωρούσα ¨φίλος¨ μου...Οκ, πείτε με αφελή, δεν έκρυψα το pin, so what;;; Εκτός του ότι τον εμπιστευόμουν, αν δεν είχε την κάρτα, δεν πα να ήξερε το pin;;

Μην τα πολυγράφω, μετά από 10 μέρες έπρεπε να ξαναπάω στην τράπεζα, ψάχνω την κάρτα από το πορτοφόλι μου, πουθενά η κάρτα... Τες παν, μπήκα μέσα με το βιβλιάριο, και μαθαίνω ότι έλειπαν τα 3.500 ευρώ που είχα στον λογαριασμό.............Όσα είχα μέσα δηλαδή...
Οκ, το παραδέχτηκε όχι εύκολα και αβίαστα...μετά από προσπάθεια αρκετή του το απέσπασα...

Το να σε κλέβει άνθρωπος ¨δικός σου¨ πονάει πολύ....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 19:11, 27-05-11:

Σου τα έδωσε τα χρήματα; Σου είπε γιατί το έκανε;

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:23, 27-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Σου τα έδωσε τα χρήματα; Σου είπε γιατί το έκανε;
Να σου πω την αλήθεια, ένιωθα τόσο πληγωμένη από την πράξη, από έναν άνθρωπο που του είχα απόλυτη εμπιστοσύνη, που δεν με ένοιαζε να μάθω το γιατί και δεν τον ρώτησα καν... Θα μου ακουγόταν σαν δικαιολογία και όχι αρκετό σαν λόγος οτιδήποτε και αν άκουγα.... Από μόνος του μου είπε ότι χρωστούσε και δεχόταν απίστευτες πιέσεις...

Τα χρήματα δεν με ένοιαζε να τα πάρω, θα με πεις αφελή... Αλλά είχα καταρρεύσει από το όλο σκηνικό , το πήρα λίγο βαριά, και ήθελα απλά να εξαφανιστώ από τη ζωή του, και να εξαφανιστεί από την δική μου... Σημειωτεόν, δεν μου περίσσευαν ΚΑΘΟΛΟΥ... Άνεργη γαρ και με έξοδα άπειρα να τρέχουν. Αλλά είμαι λίγο εώς πολύ φυγόπονη, και αν είχε να κάνει μόνο με μένα , θα ήταν τυχερός , γιατί θα εξαφανιζόμουν και δεν θα ζητούσα τίποτα... Αλλά ευτυχώς ο άντρας μου έχει πιο τσαγανό από μένα, τα διεκδίκησε χωρίς να τον πιέσει για το πότε και χωρίς να του βάλει χρονικά τελεσίγραφα και όρια, και τελικά βάζει κάθε μήνα κάτι λίγα. Πάντως βάζει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 02:55, 28-05-11:

Μπορεί να είχε μπλέξει κάπου και να μην ήξερε τι έκανε. Δεν είναι πάντα τα πράγματα όπως φαίνονται.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 06:31, 28-05-11:

ναι, πριν κάτι μήνες στην φιλοσοφική σχολή..ήμουν στο φωτοτυπείο για να βγάλω αντίγραφα από κάτι σημειώσεις και είχα αφήσει το κινητό μου πάνω στον πάγκο. Μέσα σε 10 λεπτά είχε κάνει φτερά..πήρα τηλ. τον αριθμό μου από μια φίλη μου αμέσως και έλεγε απενεργοποιημένο... δηλαδή έλεος! και από τους συμφοιτητές πρέπει να φυλαγόμαστε!;;;;

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 01:19, 29-05-11:

Την πρώτη βδομάδα στο καινούριο σχολείο όταν μετακόμισα Αθήνα με κλέψανε...Ποιον να εμπιστευτείς μετά;

Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,387 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 01:20, 29-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από nv
Έχετε πέσει ποτέ θύμα κλοπής? προσωπικά αρκετές φορές..
Ελάτε να μοιραστούμε ,τις όχι και τόσο ευχάριστες,εμπειρίες μας....
Ευτυχώς δεν έχω πέσει θύμα κλοπής μέχρι τώρα.

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 01:36, 29-05-11:

Μια φορά παραλίγο να πέσω θύμα κλοπής! Ήμουν στο ανσασέρ της δουλειάς μου μαζί με άλλα 3 άτομα, ο ένας μου μιλούσε στα αγγλικά, ο άλλος κοιτούσε δεξιά και αριστερά και η άλλη προσπαθούσε να βάλει το χέρι της στην τσάντα μου! Το κατάλαβα εγκαίρως, σταμάτησα να μιλάω στον πρώτο και κοιτούσα την άλλη επίμονα! Μάλλον δεν περίμεναν οτι θα τους καταλάβω, φορούσα και ακουστικά, και δεν ήταν προετοιμασμένοι για δεύτερη προσπάθεια! Ήμουν τυχερή γιατί είχα λεφτά πάνω μου, που δεν ήταν δικά μου, και δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να τα επιστρέψω, και, λίγο καιρό μετά, επιτέθηκαν στο ίδιο ανσασερ σε ένα παππού, τον χτύπησαν και του πήραν τα λεφτά του...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 09:51, 29-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Την πρώτη βδομάδα στο καινούριο σχολείο όταν μετακόμισα Αθήνα με κλέψανε...Ποιον να εμπιστευτείς μετά;
Mεσα στο σχολειο σε κλεψανε ;

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 14:00, 29-05-11:

μια φορά μόνο μου έκλεψαν μια...ομπρέλα! ώσπου να πάω σπίτι είχα γίνει--

Παράθεση

Sofia Black (Sofia)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sofia Black
H Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Sofia Black έγραψε στις 22:42, 24-07-11:

Ναι έκλεψαν το ποδηλατάκι μου... Πήρα καινούριο αλλά δεν έχω ξεπεράσει ακόμα το παλιό.

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 23:23, 24-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
Mεσα στο σχολειο σε κλεψανε ;
Πού το περίεργο;

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 04:44, 12-09-11:

Ναι, μια φορά. Περπατούσα στο πεζοδρόμιο με τη σχολική στην πλάτη και φαίνεται από πίσω επειδή το φερμουάρ δεν είχε κλείσει καλά ένας πέρασε το χέρι του και άρπαξε το κινητό μου ... εντωμεταξύ εγώ χαμπάριι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,028 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 05:07, 12-09-11:

Μου άνοιξαν στο τραίνο με ξυράφι μια Longchamp που είχα αλλά γινόταν τέτοιος πανικός μέσα στην τσάντα (κασετίνα, 2-3 πορτοφόλια, μπλόκ ζωγραφικής και βιβλίο) που δεν μου πήραν τίποτα. Ακόμα την κλαίω την τσάντα. Έκλεψαν χθες την κοπέλα του θείου μου (μηχανάκιας) κι ευτυχώς της έκοψε το λουρί της τσάντας και δεν την τράβηξε, γιατί είναι έγκυος.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 17:48, 16-09-11:

Μια φορά και ευτυχώς χωρίς να καταλάβω τίποτα και χωρίς να με τραμπουκίσουν. Σαν καλός τσοπαναρέος καθόμουν με τα ακουστικά και την τσάντα στην πλάτη, την άνοιξαν ως κύριοι, πήραν πορτοφόλι και εγώ χαμπάρι. Στο λεωφορείο προς ΟΣΕ όλα αυτά.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 18:45, 16-09-11:

μια φορα πριν κανα 2 χρονια μου εκλεψαν το κινητρο μεσα σε ενα σπορτ καφε

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 19:11, 16-09-11:

Ένα απόγευμα, ενώ περπατούσα στο δρόμο, περνά από τη λεωφόρο ένα αυτοκίνητο, σταματά, και βγαίνει από το παράθυρο μια κοπέλα και φωνάζει ένα δυνατό "Εϊ"
Τρόμαξα από τη φωνή, γυρίζω, και βλέπω πίσω μου κάποιον που αθόρυβα προσπαθούσε να μου πάρει το πορτοφόλι από την κωλότσεπη.
Ήταν τόσο αθόρυβος που δεν πήρα τίποτε χαμπάρι.
Μετά, είδα ότι εξακολουθούσε να με ακολουθεί, έκανα ένα γύρο σε ένα περίπτερο και κοίταζα δήθεν τα περιοδικά, αυτός έκανε το ίδιο, μέχρι που πέρασα απέναντι ξαφνικά και με άφησε.

Να είναι καλά η κοπέλα, όποια και αν ήταν, και κουβαλούσα πάνω από 100 ευρώ, ίσως και πάνω από 200 επάνω μου.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 21:21, 16-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Ένα απόγευμα, ενώ περπατούσα στο δρόμο, περνά από τη λεωφόρο ένα αυτοκίνητο, σταματά, και βγαίνει από το παράθυρο μια κοπέλα και φωνάζει ένα δυνατό "Εϊ"
Τρόμαξα από τη φωνή, γυρίζω, και βλέπω πίσω μου κάποιον που αθόρυβα προσπαθούσε να μου πάρει το πορτοφόλι από την κωλότσεπη.
Ήταν τόσο αθόρυβος που δεν πήρα τίποτε χαμπάρι.
Μετά, είδα ότι εξακολουθούσε να με ακολουθεί, έκανα ένα γύρο σε ένα περίπτερο και κοίταζα δήθεν τα περιοδικά, αυτός έκανε το ίδιο, μέχρι που πέρασα απέναντι ξαφνικά και με άφησε.

Να είναι καλά η κοπέλα, όποια και αν ήταν, και κουβαλούσα πάνω από 100 ευρώ, ίσως και πάνω από 200 επάνω μου.
Δημητρη,ποτε μα ποτε πορτοφολι στην κωλοτσεπη...ειναι ο ποιο σιγουρος τροπος να χασεις τα λεφτα σου ...(και το πορτοφολι φυσικα...)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 14:02, 17-09-11:

Δημητρη,ποτε μα ποτε πορτοφολι στην κωλοτσεπη...ειναι ο ποιο σιγουρος τροπος να χασεις τα λεφτα σου ...(και το πορτοφολι φυσικα...)

Το τελευταίο πορτοφόλι πάντως, ίσως επειδή είναι από την κατασκευή του μικρό και δεν κλείνει εύκολα, όταν το έχω στην κωλότσεπη ανοίγει εκεί μέσα, και τρομάζω κι εγώ να το βγάλω όταν θέλω να ψωνίσω κάτι, ελπίζω να μην μπορεί και ο κάθε επίδοξος κλέφτης να το βγάλει από εκεί, αφού κι εγώ ο ίδιος παιδεύομαι κάθε φορά

Παράθεση

steki365

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη steki365
Ο steki365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O steki365 έγραψε στις 16:06, 17-09-11:

Εμένα πάντως μέσα από την κωλότσεπη μου το πήραν και όταν το πήρα χαμπάρι, ήταν ήδη πολύ αργά. Προσοχή.

Το τελευταίο πορτοφόλι πάντως, ίσως επειδή είναι από την κατασκευή του μικρό και δεν κλείνει εύκολα, όταν το έχω στην κωλότσεπη ανοίγει εκεί μέσα, και τρομάζω κι εγώ να το βγάλω όταν θέλω να ψωνίσω κάτι, ελπίζω να μην μπορεί και ο κάθε επίδοξος κλέφτης να το βγάλει από εκεί, αφού κι εγώ ο ίδιος παιδεύομαι κάθε φορά

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 18:47, 17-09-11:

Αυτοι ειναι σπεσιαλιστες καλε μου....αερας.....,ουτε που θα το καταλαβεις...οτι μεγεθος και να εχει....προσεχε...

Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη γεωργια33
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H γεωργια33 έγραψε στις 19:33, 29-09-11:

μια φορα στην θεια μου.καπιος της ζητησε ωρα εκεινη εσκηψε και ο αλλος τσουπ!εκανε φταιρα η τσαντα!

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 20:05, 29-09-11:

Δυστυχώς ναι, μία και φαρμακερή αφού μου δημιούργησε φοβία.
Συνέβη πρίν απο 4,5 χρόνια περίπου, ήταν τρείς το πρωί και εγώ με μία φίλη τα χαμε πιεί και γυρνούσαμε σπίτι. Πάντα μα πάντα απο τότε που πήρα το δίπλωμα οδήγησης το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις έμπαινα στο αυτοκίνητο ήταν να κλειδώνω, και πάντα όλες μου οι φίλες με κορόιδευαν. Ήμασταν με το δικό της αυτοκίνητο και είχαμε φτάσει έξω απο το σπίτι μου. Κρατούσα στο χέρι κλειδιά σπιτιού και κινητό. Είχαμε παρκάρει έξω απο το γκαράζ μου και συζητούσαμε. Ξαφνικά ένα μηχανάκι σταματάει μπροστά απο το παράθυρό του συνοδηγού( το δικό μου), υπέθεσα πως είναι ο Βασίλης και ήθελα να μπεί στο γκαράζ, "Ποιός είναι αυτός ο Βασίλης και θέλει να μπεί μέσα?", δυστυχώς δεν πρόλαβα να τελειώσω τη φράση μου και ξάφνου ένας άλλος έρχεται και μου ανοίγει την ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΗ πόρτα μου. Βγήκα έξω μαζί του και ουρλιάζοντας προσπαθούσα με νύχια και με δόντι να κρατήσω την τσάντα μου. Ο τύπος εκτός απο πρεζάκιας 1 μέτρο άνθρωπος, μου έφτανε στο στήθος και γι αυτό δεν κατάφερε να μου χώσει καμμία παρόλο που προσπάθησε αρκετές φορές. " Παλιοπού...η δεν πρόκειτε να την αφήσω, δεν πρόκειται να μου την πάρεις", καθόλη τη διάρκεια της μάχης το μόνο που φώναζα ήταν αυτό. Η φίλη μου κόκκαλο, δεν έβγαλε άχνα. Τελικά, σκίστηκε το χερούλι της τσάντας και την πήρε. Αφού συνειδητοποίησα οτι πηγαν σε δρόμο με αδιέξοδο, πήρα ένα μαχαίρι απο τον κολλητό μου γείτονα και έτρεξα να τους βρώ, μαζί μου και οι άλλοι. Τους έχασα όμως, άργησα πολύ και είχαν φύγει.
Μην πω και τι έγινε στην αστυνομία που πήγα και επειδή ήταν βράδυ δεν μπορούσα να καταθέσω, οπότε και να ψάξουν.
Απο τότε έχω φοβία, δεν μπορώ να γυρνάω μόνη τα βράδια στο σπίτι.

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 01:44, 03-10-11:

Ολοι λίγο πολύ έχουμε αντιμετωπίσει διάφορες καταστάσεις αλλά δεν είναι να μας πιάνει φοβία. Και πίστεψέ με, έχω ζήσει πολλά, και στο γήπεδο και με κλοπές και αλλού...
Απλά, μην πέρνεις τσάντα μαζί σου, λίγα χρήματα ή αν έχεις αναγκαστικά πολλά κρύψτα κάπου και ένα φθηνό κινητό των 50-100€. Και να στο πάρει δεν θα πεθάνεις κιόλας από τη στενοχώρια σου...

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 03:19, 03-10-11:

ναι μου ριμαξαν το σπιτι και με πηγαν πισω κανα χρονο οικονομικαι και περιπου κανα μηνα δεν μπορουσα να κοιμηθω . ακομα και τωρα το μυαλο μου ειναι εκει . το βραδυ

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 04:22, 03-10-11:

Να σε χουν κλέψει, τραπεζικούς λογαριασμούς, τηλεοράσεις, τα πάντα, και να είσαι στο στρατό και να μην σε αφήνουν ούτε στην τράπεζα να τηλεφωνήσεις, ούτε να στείλεις fax από το στρατόπεδο γιατί χρησιμοποιείται μόνο για υπηρεσιακούς σκοπούς, ούτε να σου δίνουν άδεια να λήψεις εκτός στρατοπέδου για να λύσεις το πρόβλημα και να μιλήσεις με τους δικούς σου να να μάθεις αν όλα είναι καλά. Α, και οι δικοί σου να είναι 3 ώρες μακρυά από το σπίτι...

Παράθεση

kunela

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kunela
H kunela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H kunela έγραψε στις 21:12, 05-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Πιθανώς να με έχουν κλέψει κάποιες φορές γιατί έχω χάσει κάποια αντικείμενα με περίεργο τρόπο (δεν το έχω διασταυρώσει όμως για να μιλήσω με σιγουριά).

Εκεί όμως που πραγματικά οργίσθηκα είναι όταν μου άνοιξαν το αυτοκίνητο και πήραν το ραδιόφωνο... Η οργή δεν ήταν τόσο για την κλοπή αυτή καθ' εαυτή όσο για την εικόνα που αντίκρυσα... Σπασμένο το τζάμι και τα καλώδια με τα οποία ήταν συνδεδεμένο το ραδιόφωνο ήταν ξερριζωμένα...

αν θυμωσες επειδη σου ανοιξαν το αυτοκινητο που να στο κλεβαν και ολοκληρο
γυρισα μια μερα απο αραχωβα και το ψαχνα..δεν το βρηκα φυσικα ποτε

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 02:33, 26-06-16:

Bump!

Έκατσα και διάβασα όλες τις απαντήσεις από την υπερένταση για το τραγελαφικό σκηνικό που συνέβη. Σε μαγαζί στο κέντρο είχα την τσάντα κρεμασμένη στην καρέκλα. Περνάει τύπος από πίσω, την παίρνει και την κρύβει κάτω από το μπουφάν, αλλά παραδόξως τον κατάλαβα. Πετάγομαι και τρέχω να τον κυνηγήσω, πάλι καλά φοβήθηκε και την πέταξε κατευθείαν. Στο μεταξύ τον πήρε στο κατόπι όλη η παρέα μου (και κάνα δυο άσχετοι) κι ο τύπος φρίκαρε και την κοπάνησε νομίζω φωνάζοντας συγγνώμη. Ούτε και ξέρω πώς αντέδρασα τόσο γρήγορα, πάλι καλά γιατί είχα μέσα χρεωστική, ταυτότητα, κινητό, κλειδιά...

Πείτε τις ιστορίες σας.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 20:38, 26-06-16:

Ποτέ!Φτου φτου,μακριά από μας.Είναι περίεργο πάντως γιατί είμαι τρομερά αφηρημένη,θα ήμουν το πιο εύκολο θύμα του κόσμου.
Παράθεση

Kleisthenis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kleisthenis
Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Kleisthenis http://www.ischool.gr/search.php?do= έγραψε στις 23:03, 26-06-16:

Δυο φορές κινητό. Την πρώτη ως αθώο πρωτοετο μεσα στο λεωοφορειο της σχολής μου το ψύρισε τυπας ενω μιλαγα με την παρεα μου (βρισκοταν στην τσεπη μου). Μετα απο καμια βδομαδα παιρνω αλλο. Παω λοιπον γυμναστηριο μεσα στον ιδιο μηνα, το ακουμπάω λιγο διπλα σε ενα μηχανημα οπως ειχα κανει επανειλημμένες φορές για να πιω λιγο νερο και οπως γυρναω ειχε γινει καπνος. Ενιωσα πραγματικα ηλίθιος και αφελής που εχασα με τοσο χαζο τροπο δυο κινητα σε ενα μηνα. Ευτυχώς στην περιπτωση του γυμναστηριου υπηρχαν καμερες και μου επιστραφηκε απο τον ιδιοκτητη. Δεν εμαθα τι επαθε ο κλεφτης αλλα ο ηλίθιος ειχε μεσα συνδεδεμενα facebook κλπ. Σκεφτηκα να του παιξω καμια πλακα πριν το logout αλλα σταθηκα ανωτερος
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:55, 26-06-16:

Νομιζω εχω ξαναγραψει την ιστορια και ειχα σοκαριστει τοτε
Στο μετρο που ηταν φισκα, πιτσιρικα πολυ κρατουσα τσαντακι χωρις φερμουαρ- ξερετε αυτα τα του μοναστηριακιου- και ενιωσα ενα χερι να βαζει χερι στο τσαντακι μου. Βασικα εκεινη τη στιγμη το βαζα εγω το χερι μου να παρω το κιν μου κι ενα αλλο χερι βρεθηκε στο χερι μου. Δεν καταλαβα ποτε ποιος ηταν, ηταν ενα σωρο κοσμος διπλα μου κολλημενος κι ολοι γραβατωμενοι. Το ειπα δυνατα και κανεις δεν απαντησε, τους κοιτουσα ολους με μισο ματι μεχρι που κατεβηκε ενα σωρο κοσμος στην επομενη σταση.

Στο τρενο παλι αλλη ιστορια αλλα οχι με κλοπη, παλι πιτσιρικα ημουν φισκα παλι με μια φιλη μου, ενιωσα καποιον να τριβεται. Λεω μπα λαθος κανω. Λεω στη φιλη μου ψιθυριστα ''ελα λιγο στη θεση μου'' ΄΄γιατι?'' '' ετσι, ελα λιγακι εδω που ειμαι''. Ερχεται, μενει στη θεση μου και γυρναει με κοιταει με γουρλωμενα ματια κ μου λεει ''μαλακααα'' Μολις ανοιξε σταση, κατεβηκαμε ουρλιαζοντας. Ηταν ενας βρωμογερος. Ημασταν μικρες, δεν ξεραμε τι ακριβως να κανουμε οποτε συμπεριφορα οτι ναναι. Μολις κατεβηκαμε ειχαμε ταχυκαρδια. Αν μου το καναν τωρα δηλαδη θα τον ειχα λιωσει θα του πετουσα οτι εβρισκα μπροστα μου και θα φωναζα τους σεκιουριτι.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 01:32, 27-06-16:

Καλά από πορτοφολάδες άλλο τίποτα. Κι εγώ έτσι έλεγα αν πιάσω κανέναν θα τον κάνω ρόμπα αλλά πιθανότατα μάλλον το αντιθετο πρόκειται να γίνει. Συνήθως είναι πολλοί μαζί κάποιοι κάθονται και κρατάνε τσίλιες άλλοι σε στιρμώχνουν και 1-2 άτομα κάνουν πως κρατάνε κάτι ( παλτό ) στο ένα χέρι όσο σε αδειάζουν.

Έτυχε πρόσφατα να μου βουτήξουν κινητό που έκανα τη μαλακία να αφήσω στο τραπέζι καφετέριας ( συνήθως το χω πάντα στη τσέπη αλλά αν δε χωράει ξεχνιέσαι και το αφήνεις μπροστά σου ). Σηκώθηκα να πάρω κάτι μέχρι να το πάρω χαμπάρι είχε κάνει φτερά. Ευτυχώς ο τύπος ήταν αρκετά ηλίθιος ώστε να το κρατήσει για τη πάρτη του και τον βρήκα μέσω γνωστών.
Παράθεση

logica

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη logica
H logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H logica έγραψε στις 10:45, 27-06-16:

Πριν μια εβδομάδα, 20 ευρώ ενω ήμουν καθ οδόν για το super market. Το συνειδητοποίησα όταν ήμουν ήδη στο ταμείο και για να παρηγορηθώ αγόρασα μια σοκολάτα με τα ψιλά που βρήκα στην τσάντα μου
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 20:28, 27-06-16:

Το 2014, θα πηγαίναμε να αφήσουμε το λάπτοπ στον Γερμανό για κάτι μικροεπισκευές που χρειαζόταν. Ο Γερμανός ήταν κλειστός. Έτσι, πήγαμε ευθεία στην παραλία. Ήταν από αυτές που αφήνεις το αυτοκίνητο πάνω και κατεβαίνεις κανένα 5λεπτο για να φτάσεις στη θάλασσα. Εγώ, δεν ήθελα να αφήσω το λάπτοπ έτσι, οπότε το έβαλα κάτω από τη θέση του οδηγού με μία άδεια σακούλα από πάνω. Όταν γυρνάμε, βρίσκω τη σακούλα μόνο. Έπαθα ένα σοκ, η μαμά μου όμως τρελάθηκε κυριολεκτικά. Έκλαιγε για κανένα μισάωρο στο σπίτι, επειδή είχε εργασίες του μεταπτυχιακού μέσα. Χέστηκε για το λάπτοπ, στεναχωρέθηκε για τη δουλειά που έριξε παραπάνω. Πάλι καλά όμως που δεν πήραν κανένα δίπλωμα ή άδεια οδήγησης

Αλλιώς το εξοχικό μας το έχουν ανοίξει άπειρες φορές. Πλέον δεν παραξενεύεται κανείς όταν μαθαίνουμε ότι μπήκαν επειδή έχουμε συνηθίσει. Δεν υπάρχει τίποτα αξίας μέσα, αλλά ούτε κι αυτοί θέλουν τίποτα. Απλά ανοίγουν για να φανεί ότι σε λήστεψαν. Υπάρχει σοβαρή υποψία ότι είναι από εταιρεία security, που κατά κάποιο τρόπο σε υποχρεώνουν να βάλεις φύλαξη. Πού και πού κρεμούν καμια πετσέτα σε κάνα κλαδί, ή ανοίγουν τις μαρμελάδες τις γιαγιάς και τις αφήνουν στο τραπέζι με ένα κουτάλι εκεί. Χαχαχα
Ααα μπαίνουν και κατσίβελοι καμια φορά και ψάχνουν για σίδερα. Αυτοί οι παλιατζήδες πρέπει να είναι.
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 20:35, 27-06-16:

Δεν με έχουν κλέψει ποτέ.

Το καλοκαίρι όμως ήμουν με την παρέα μου στα κρασάδικα στην Ροτόντα. Μία φίλη μου είχε αφήσει την τσάντα της σε μία καρέκλα δίπλα μας. Ένας τύπος από το δίπλα τραπέζι την ανοίγει, βλέπω την φάση και της το λέω και εκείνη την στιγμή ρίχνει κάτω το πορτοφόλι της. Φωνάζουμε την σερβιτόρα και της το λέμε και λέει η απίστευτη "Ε κι εσείς προσέχετε τα πράγματα σας.", αντί να τον διώξει τουλάχιστον. Μετά από 10 λεπτά, ο τύπος κανονικά κάθεται δίπλα μας, ΞΑΝΑΨΑΧΟΥΛΕΥΕΙ την τσάντα μιας κοπέλας από άλλο τραπέζι. Της το λέμε και πάλι τα ίδια με την σερβιτόρα. Κανονικά έπρεπε να καλέσουμε αστυνομία, αλλά όποιος είναι από Θεσσαλονίκη ξέρει τι σημαίνει Ροτόντα.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:03, 27-06-16:

Φάση θα 'χει τώρα όλοι εμείς που γράφουμε ότι δεν μας έκλεψαν/την γλιτώσαμε στο παρατσάκ, να μας κλέψουν irl άμεσα ξέρω γω
Τέλος πάντων, εμένα προσωπικά δεν με έχουν κλέψει, αλλά έχει τύχει να είμαι σε λεωφορείο (ΟΑΣΘ ftw), όχι πολύ γεμάτο αλλά με αρκετούτσικο κόσμο όρθιο, να είναι μια κοπελίτσα μπροστά μου με αυτές τις τσάντες που ναι μεν έχουν φερμουάρ αλλά αφήνουν ένα μικρό "κενό" μεταξύ φερμουάρ και υφάσματος και ένας έμπειρος άνετα βάζει χέρι. Είδα λοιπόν να την προσεγγίζει αθόρυβα ένας τυπάς ο οποίος έχωσε το χέρι μες στην τσάντα και το έβγαλε κρατώντας το κινητό της, και να πηγαίνει προς την πόρτα. Την σκούντηξα, της έδειξα τον τύπο, αυτή έβαλε τις φωνές και αυτός πέταξε το κινητό και κατέβηκε μόλις σταμάτησε το λεωφορείο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όσο "παρατηρούσα" τον τύπο για να βεβαιωθώ ότι όντως σουφρώνει, είδα κι άλλα βλέμματα πάνω του, αλλά μόλις έβγαλε το κινητό όλοι κοίταξαν αλλού. Μου έχουν διηγηθεί και ένα άλλο περιστατικό, που ένας σούφρωσε κανονικά το πορτοφόλι μιας κυρίας, και την σκούντηξαν για να της το πουν όταν αυτός είχε ήδη κατέβει από το λεωφορείο και οι πόρτες ετοιμάζονταν να κλείσουν. Φυσικά είχε κι αυτή την εύλογη απορία γιατί δεν της το είπαν όσο ήταν ακόμα μέσα, αλλά έκαναν τις πάπιες και τελικά αυτή πάτησε τα κλάματα (είχε μόλις πάρει την σύνταξη απ' όσο καταλάβαμε μετά, οπότε μάλλον την είχαν σταμπάρει από έξω απ' το λεωφορείο...)
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 23:23, 27-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Φάση θα 'χει τώρα όλοι εμείς που γράφουμε ότι δεν μας έκλεψαν/την γλιτώσαμε στο παρατσάκ, να μας κλέψουν irl άμεσα ξέρω γω
Τέλος πάντων, εμένα προσωπικά δεν με έχουν κλέψει, αλλά έχει τύχει να είμαι σε λεωφορείο (ΟΑΣΘ ftw), όχι πολύ γεμάτο αλλά με αρκετούτσικο κόσμο όρθιο, να είναι μια κοπελίτσα μπροστά μου με αυτές τις τσάντες που ναι μεν έχουν φερμουάρ αλλά αφήνουν ένα μικρό "κενό" μεταξύ φερμουάρ και υφάσματος και ένας έμπειρος άνετα βάζει χέρι. Είδα λοιπόν να την προσεγγίζει αθόρυβα ένας τυπάς ο οποίος έχωσε το χέρι μες στην τσάντα και το έβγαλε κρατώντας το κινητό της, και να πηγαίνει προς την πόρτα. Την σκούντηξα, της έδειξα τον τύπο, αυτή έβαλε τις φωνές και αυτός πέταξε το κινητό και κατέβηκε μόλις σταμάτησε το λεωφορείο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όσο "παρατηρούσα" τον τύπο για να βεβαιωθώ ότι όντως σουφρώνει, είδα κι άλλα βλέμματα πάνω του, αλλά μόλις έβγαλε το κινητό όλοι κοίταξαν αλλού. Μου έχουν διηγηθεί και ένα άλλο περιστατικό, που ένας σούφρωσε κανονικά το πορτοφόλι μιας κυρίας, και την σκούντηξαν για να της το πουν όταν αυτός είχε ήδη κατέβει από το λεωφορείο και οι πόρτες ετοιμάζονταν να κλείσουν. Φυσικά είχε κι αυτή την εύλογη απορία γιατί δεν της το είπαν όσο ήταν ακόμα μέσα, αλλά έκαναν τις πάπιες και τελικά αυτή πάτησε τα κλάματα (είχε μόλις πάρει την σύνταξη απ' όσο καταλάβαμε μετά, οπότε μάλλον την είχαν σταμπάρει από έξω απ' το λεωφορείο...)
Είναι τόσο λυπηρό που ο κόσμος παραμένει αδρανής σε τέτοιες περιπτώσεις. Είναι σαν να ενθαρρύνουν τους μπαγαπόντες να κάνουν ήσυχοι τη δουλειά τους, επειδή όλοι θα κάνουν τους χαζούς κοιτώντας τον εαυτούλη τους. Κανονικά θα έπρεπε όλοι να τον πλακώσουν και να το κρατήσουν μέχρι να έρθει η αστυνομία. Γενικά, φοβήθηκα λίγο με όσα διάβασα σε αυτό το τόπικ, διότι εγώ μένω σε επαρχιακή πόλη και δεν υπάρχουν αυτά εδώ. Φαντάζομαι πως και η κυκλοφορία το βράδυ στους δρόμους δεν είναι καθόλου ασφαλής. Εγώ, ανέκαθεν, είχα μια υπερπροστασία με τα πράγματά μου. Όταν π.χ. κουβαλούσα το λάπτοπ το είχα στην αγκαλιά μου δεν το άφησα ποτέ από τα χέρια μου. Όταν έχω λεφτά τα βάζω στην τσέπη και το χέρι δεν κινείται από την τσέπη αν δε φτάσω κάπου που να είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ασφάλεια. Και της αδερφής μου της έκλεψαν το πορτοφόλι, χωρίς να καταλάβει τίποτα και είχε μέσα μόνο κόκκινα νομίσματα και μία κάρτα pink.
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 08:27, 28-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όσο "παρατηρούσα" τον τύπο για να βεβαιωθώ ότι όντως σουφρώνει, είδα κι άλλα βλέμματα πάνω του, αλλά μόλις έβγαλε το κινητό όλοι κοίταξαν αλλού.
Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Είναι τόσο λυπηρό που ο κόσμος παραμένει αδρανής σε τέτοιες περιπτώσεις. Είναι σαν να ενθαρρύνουν τους μπαγαπόντες να κάνουν ήσυχοι τη δουλειά τους, επειδή όλοι θα κάνουν τους χαζούς κοιτώντας τον εαυτούλη τους.
Είναι καθαρά ψυχολογικό ζήτημα. Από κάτι λίγα που έχω διαβάσει, όσο πιο πολλά άτομα σε ένα άσχημο περιστατικό (πχ κλοπή, φόνος κλπ) τόσο χειρότερο για το θύμα. Ο καθένας που παρατηρεί το συμβάν σκέφτεται "σιγά, θα φωνάξει ο άλλος, γιατί να το κάνω εγώ?" και τελικά δεν μιλάει κανείς. Είναι βέβαια και ο φόβος ότι εκείνη τη στιγμή, αν αντιδράσεις, ο θύτης μπορεί να σου επιτεθεί κι εσένα. Είναι λίγο περίεργη κατάσταση.

Ούτε κι εμένα με έχουν κλέψει ακόμα αλλά ας πω κι εγώ την ιστορία μιας φίλης Συνέβη πριν μερικούς μήνες το βράδυ έξω από το μετρό. Η κοπέλα είχε ανέβει και περίμενε τον πατέρα της για να γυρίσουν σπίτι. Ενώ περίμενε, ένα αγόρι την ρωτάει τι ώρα είναι, αυτή βγάζει το κινητό κι ο τύπος άρχισε να το τραβάει από τα χέρια της. Το τράβαγε και η φίλη μου αλλά τελικά το άφησε γιατί φοβήθηκε μήπως γίνει τίποτα χειρότερο. Το περίεργο στη δική της ιστορία είναι ότι ο κλέφτης ήταν ένα γλυκύτατο 17χρονο αγόρι με baby face και καλά ντυμένο. Ούτε που πήγαινε το μυαλό σου ότι θα έκανε κάτι τέτοιο. Όπως έμαθαν μετά μέσω της αστυνομίας, είχε κάνει το ίδιο σε μια άλλη κοπέλα το ίδιο βράδυ κι ότι γενικώς είχε ιστορικό σε κάτι τέτοια.
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 11:16, 28-06-16:

Μία γνωστή μου περπάταγε το βράδυ έξω μιλώντας στο κινητό και της το πήραν απο τα χέρια τρέχοντας...
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 16:19, 28-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από nymphet
Μία γνωστή μου περπάταγε το βράδυ έξω μιλώντας στο κινητό και της το πήραν απο τα χέρια τρέχοντας...
Στο Παρίσι; Αυτό είναι ό,τι πιο συνηθισμένο για Παρίσι...
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:45, 30-07-16:

5 χιλιαρικα χθες στην πιστωτικη μου. Με το που ειδα οτι το credit limit μου ειχε μειωθει κατα 5 χιλιαρικα, με ελουσε κρυος ιδρωτας! Πηρα αμεσα την πιστωτικη τηλεφωνο, μου την ακυρωσαν, μου εβγαλαν αλλη και μου ειπαν οτι δεν θα πληρωσω. Αντε να δουμε. Στην καινουρια θα κατεβασω κατα πολυ το οριο για να μη παθω τα ιδια.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους