Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,953 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι γνωρίζετε για τη Βίβλο;

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:22, 28-01-09:

Αγαπητέ Στηβ74, αξιοπρόσεχτη η προσπάθειά σου, αλλά:

«αγαπητε ΝΩΕΥΣ η περσικη αυτοκρατορια επεσε το 537 π.χ…»:

Δηλαδή, το 336 πΧ οι Έλληνες βρήκαν τους Πέρσες χωρίς «αυτοκρατορία»; Δεν νομίζω…

«υπαρχουν χιλιαδες αποδειξεις οτι υπηρχε ο εβραικος λαος πριν απο τον 4ο αιωνα π.χ…»:

Όπως;

«…αλλα μου δινεις την εντυπωση οτι δεν θες να πιστεψεις οτι υπαρχει θεος και οτι υπηρχε ο αρχαιος λαος ισραηλ ακομα και αν ο θεος κατεβενε στην γη παλι θα εβρισκες κατι να αμφισβητησεις, μηπως κανω λαθος;»:

Ναι, μάλλον κάνεις λάθος. Επιδιώκω μάλιστα να είμαι συνεπής στο πνεύμα της Αʼ Καθολικής Επιστολής του Ιωάννη (κεφ.δ΄, 1-3)…

«…Μερικές φορές, η αρχαιολογία έχει δικαιώσει μάλιστα την Αγία Γραφή κατά των κριτικών της.»:

Π.χ. ; (Εξάλλου, η Αγία Γραφή δεν είναι εγχειρίδιο Ιστορίας κάποιου λαού! ).

«…σύμφωνα με το βιβλίο του Δανιήλ, ο τελευταίος κυβερνήτης της Βαβυλώνας, πριν την κυριεύσουν οι Πέρσες, λεγόταν Βαλτάσαρ. (Δανιήλ 5:130)…»:

το συγκεκριμένο βιβλίο γράφτηκε μόλις κατά τον 2ο πΧ αιώνα και ήταν ένας λίβελος κατά των Ελλήνων, που έναν αιώνα πριν είχα απελευθερώσει τη Βαβυλώνα από το δεσποτισμό: των Σατραπών, των επίορκων Μάγων και των Τοκογλύφων(Αργυραμοιβών).

«…Προς υποστήριξη αυτής της δήλωσης διαβάζουμε: «Οι αρχαιολογικές αποδείξεις αποκαλύπτουν ότι υπήρχε μια πληθυσμιακή έκρηξη στον Ιούδα στη διάρκεια του δέκατου αιώνα Π.Κ.Χ., καθώς και μετά απʼ αυτόν, όταν η ειρήνη και η ευημερία που έφερε ο Δαβίδ κατέστησε δυνατό να χτιστούν πολλές νέες πόλεις»:

Μήπως πρόκειται για «αρχαιολογία τύπου Κάμερον»; Βρέθηκε έστω μία αρχαιολογική μαρτυρία, για την ιστορικότητα του Δαβίδ και του Σολομώντα; Δεν νομίζω…

«…Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι το 1868 ανακαλύφτηκε στον Ιορδάνη μια στήλη (σκαλιστή λίθινη πλάκα) που είχε επιγραφές στη μωαβιτική γλώσσα και περιείχε την προσωπική αφήγηση του Μησά γιʼ αυτή τη σύγκρουση.»:

Που αναφέρεται η συγκεκριμένη πληροφορία; Αφού δεν υπάρχει καν κάποια τέτοια μαρτυρία, για αυτούς καθεαυτούς τους Εβραίους, πριν την «επανάσταση των Μακκαβαίων»(2ος πΧ αι)…

«…Η Αγία Γραφή Αποτελεί Γνήσια Ιστορία» :

Εδώ θα ωχριούσε(από αμηχανία), ακόμη και ο πιο φανατικός Ραββίνος!

«…Ο Ουίλιαμ Φόξγουελ Όλμπραϊτ εκπροσωπούσε…»:

Τι εκπροσωπούσε άραγε η κυρία Μαντλίν Ολμπράιτ;

«…Αυτή η ευθύτητα συστήνει τις Εβραϊκές Γραφές ως αληθινές…»:

Έχεις κατά νου κάποια «εβραίκή γραφή», πριν από τον 3 πΧ. αιώνα;

«…και δίνει βαρύτητα στα λόγια του Ιησού, ο οποίος, όταν προσευχόταν στον Θεό, είπε: «Ο λόγος ο ιδικός σου είναι αλήθεια».—Ιωάννης 17:17….»:

Νομίζω πως ο Ιησούς Χριστός, δεν είναι και τόσο «γραφικο-λάτρης», για να συνηγορεί με τους πάσης φύσεως Προτεστάντες, που ταυτίσουν τον «λόγο του Θεού» με την «Βίβλο»(Αγία Γραφή)!

«…Ο Όλμπραϊτ συνέχισε λέγοντας: «Όπως και να έχουν τα πράγματα…»:

Προσθέτω, «…δικαίως ρημάξαμε τους Παλαιστήνιους, για να φτιαχτεί το Ισραήλ(1948 μ.Χ.)!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους