Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,814 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είστε ευχαριστημένοι από τα windows 7;

Είστε ευχαριστημένοι από τα windows 7;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
Καθόλου (Ο ανταγωνισμός είναι πολύ καλύτερος)
3
11,54%
Ελάχιστα (Πολλά προβλήματα)
2
7,69%
Αρκετά (Απλά ακολουθούν τις εξελίξεις, δεν έχουν κάποια καινοτομία)
5
19,23%
Πολύ (Δεν έχω κάποιο παράπονο)
7
26,92%
Τέλεια (Το καλύτερο λειτουργικό στην αγορά)
9
34,62%

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 17:17, 11-11-10:

Με άριστα το 10 πόσο θα βάζατε στα Windows 7 ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 17:21, 11-11-10:

Εγώ λέω 10 !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 21:12, 15-11-10:

10! Ειναι καλυτερα απο xp!

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 21:28, 15-11-10:

Έβαλα 10, γιατί πρώτον είναι τα καλύτερα εως τώρα και δεύτερον όπως και να χει δεν έχω κανένα κόλλημα στο να τα χρησιμοποιώ.Είναι πολύ εύχρηστα!

Παράθεση

stroumfotragoudw

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stroumfotragoudw
H stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H stroumfotragoudw variemai έγραψε στις 22:30, 15-11-10:

ερώτηση....γιατί είναι καλύτερα; θέλω λόγους πχ 1)ταδε ταδε ταδε 2)τουτο τουτο και τουτο

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 22:34, 15-11-10:

1.Ειναι πιο γρηγορα. 2.Δεν κολλανε. 3.Ειναι πιο ομορφο το συστημα τους.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:39, 15-11-10:

• Καλύτερο UI (interface, περιβάλλον)
  • Πολύ πιο ελαφριά από τα vista (τα XP ναι μεν είναι ελαφριά αλλά είναι απαρχαιωμένα)
  • Υποστηρίζουν touchscreen
  • Λίγο καλύτερο defrag σύστημα
  • Υποστηρίζουν καλύτερα νέες τεχνολογίες όπως SSD

Γενικότερα η αλήθεια είναι ότι τα windows 7 δεν είναι υπερβολικά καλύτερα τα vista. Απλά είναι πιο γρήγορα, ελαφριά και λίγο πιο σταθερά από vista.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

H maria_lulu έγραψε στις 07:51, 27-11-10:

Γενικα, εχουν πιο ευχαριστο συστημα.

Παράθεση

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fatal Secretary
H Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Fatal Secretary έγραψε στις 08:39, 27-11-10:

10!!Μεγαλυτερο πλεονεκτημα η σταθεροτητα. Τα vista τα ειχα αντιπαθησει απο την πρωτη στιγμη,παραηταν ευαισθητα και αρνιομουν πεισματικα να τα τρεξω στο λαπτοπ...οποτε αυτο εκανε ενα αλμα απο τα xp στα W7 και σε συνδυασμο με εναν πιο γρηγορο επεξεργαστη απολαμβανω ταχυτητα,μηδεν κολληματα και το μακραν καλυτερο interface.Τα ΧP οχι οτι ειχα κανενα παραπονο,ισα ισα που δυσκολευτηκα να τα αποχωριστω απλως ηταν θα ελεγα πιο ακαμπτα και δυσκολα προσαρμοζονταν με τα καινουρια προγραμματα.Τα W7 δεν εχουν παρουσιασει μεχρι στιγμης κανενα τετοιο προβλημα, ειναι αντιθετα αρκετα ευελικτα και ευπροσαρμοστα σαν λογισμικο.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:40, 27-11-10:

3 (και πολυ εβαλα)

1. δεν μπορεις να τα περασεις σε 2ο pc (τα xp μπορουσα να τα εχω σε 2 χωρις να χρειαστει να αγορασω license)
2. κενα ασφαλειας
3. αργουν (παρα πολυ σε σχεση πχ με το ubuntu)
4. file preview: χαλια (ειδικα οταν το συγκρινεις με το quick look του macOSX snow leopard)
5. windows backup... καπου κρυμμενο στο maintenance folder, καθολου φιλικο
6. system performance: τραγικο
7. κοστος: πολυ ακριβα σε σχεση με αλλα λειτουργικα. (το upgrade του macOSX κοστιζει μολις $29, των windows πανω απο $100)

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 11:36, 27-11-10:

Θα έβαζα άριστα 10, γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι έχω κάποια προγράμματα, και μάλιστα αγορασμένα από το διαδίκτυο, και δεν δουλεύουν σωστά στα 7 όπως δούλευαν στα ΧΡ.
Γι αυτό ψήφισα την προ-τελευταία επιλογή.

Παράθεση

**mar**

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη **mar**
H **mar** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H **mar** Κουνελάκια, τα καλύτερα ζωάκια!!! έγραψε στις 18:33, 27-11-10:

Θα εβαζα 10, γιατι ειναι τελεια!!!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:42, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
1. δεν μπορεις να τα περασεις σε 2ο pc (τα xp μπορουσα να τα εχω σε 2 χωρις να χρειαστει να αγορασω license)
Καλά, μεταξύ μας αυτό με τα XP μπορούσες να το κάνεις επειδή δεν το είχαν προβλέψει. Κανονικά για 2ο PC χρειαζόσουν και στα XP 2ο license, hence ήσουν παράνομη.

Έτσι υπαγορεύεται άλλωστε από το EULA της Microsoft. Άλλο PC, άλλο license. Επίσης αν τύχει κάτι και αλλάξεις μητρική πρέπει πάλι να πάρεις άλλο license.

Αυτό δεν θα το έβαζα στα αρνητικά των Vista/7, αλλά στα "θετικά", από την άποψη του ότι καταπολεμάται η καταπάτηση του EULA. "Θετικό" από την άποψη του ότι ευνοεί την Microsoft και τα διάφορα legal issues, για τους ... "άτακτους" καταναλωτές προφανώς και δεν είναι θετικό. :Ρ

But then again, +1 στο post σου, ειδικά στο performance. Αυτή τη στιγμή που έχω firefox και τόσα άλλα πράγματα ανοιχτά, με idle σύστημα καταναλώνω ~280 MB στην RAM. Τα δε Windows θέλουν 1+ GB από μόνα τους, δεν ξέρω τι κάνουν και θέλουν τόσο πολύ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:46, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Έτσι υπαγορεύεται άλλωστε από το EULA της Microsoft. Άλλο PC, άλλο license. Επίσης αν τύχει κάτι και αλλάξεις μητρική πρέπει πάλι να πάρεις άλλο license.
Δεν ισχύει αυτό με την μητρική, επειδή σε retail έκδοση η άδεια είναι για ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ χρήση σε ένα PC. Άρα αν αλλάξεις μητρική, είσαι OK.
Σε OEM έκδοση, ΙΣΩΣ χρειαστεί να κάνεις ένα τηλέφωνο

Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,387 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 16:30, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από KingFox
Με άριστα το 10 πόσο θα βάζατε στα Windows 7 ;
10, γιατί απλά είναι τέλεια, σε όλα.-

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:47, 29-11-10:

ναι,,και στην πραξη δεν θα σου κανουν προβλημα..

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:44, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny Cash
Δεν ισχύει αυτό με την μητρική, επειδή σε retail έκδοση η άδεια είναι για ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ χρήση σε ένα PC. Άρα αν αλλάξεις μητρική, είσαι OK.
Ναι, δεν διευκρίνησα ότι μιλούσα για OEM έκδοση, γιατί είθισται να είναι η έκδοση που έχουν οι περισσότεροι (ως προεγκατεστημένη).

Στο OEM EULA είχα διαβάσει αυτό το πράγμα, ότι ουσιαστικά το λειτουργικό είναι binded with your motherboard. Εάν αλλάξεις motherboard πρέπει να πάρεις νέα license, αλλά δεν χρειάζεται εάν αλλάξεις πραγματάκια τύπου RAM ξέρω 'γω.

Ενδιαφέρον έχει πάντως στο ότι όταν σε OEM version των XP άλλαξα RAM, μου απενεργοποιήθηκαν τα Windows (ύστερα από 3 μήνες ) οπότε έπρεπε να τα επανενεργοποιήσω. Σε Vista ή 7άρια εκεί ναι θα έπρεπε να κάνεις ένα τηλεφωνάκι αλλά θα στο ενεργοποιούσαν. Απλά σε περίπτωση motherboard νομίζω ότι δεν καλύπτεσαι. Δεν έχω και πρόχειρο το EULA πάνω μου να δω - και είμαι και πτώμα για να το ψάξω right now.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:01, 30-11-10:

Ενδιαφέρον έχει πάντως στο ότι όταν σε OEM version των XP άλλαξα RAM, μου απενεργοποιήθηκαν τα Windows
εγω εχω αλλαξει τα παντα στα xp μου,, και δεν ειχα προβλημα..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:53, 01-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
εγω εχω αλλαξει τα παντα στα xp μου,, και δεν ειχα προβλημα..
ποια προγραμματα δεν παιζουν καλα σε win 7 64bit κλπ?πρακτικα,,τι βλεπετε?

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 19:32, 12-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από stroumfotragoudw
ερώτηση....γιατί είναι καλύτερα; θέλω λόγους πχ 1)ταδε ταδε ταδε 2)τουτο τουτο και τουτο
Επίσης είναι τα πιο δημοφιλείς, π.χ. άμα πας σε ένα μαγαζί και τους ζητήσεις ένα πρόγραμμα θα σου το φέρουνε αυτό το πρόγραμμα για windows για windows

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

miro2

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη miro2
H miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H miro2 έγραψε στις 21:36, 12-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από KingFox
Επίσης είναι τα πιο δημοφιλείς, π.χ. άμα πας σε ένα μαγαζί και τους ζητήσεις ένα πρόγραμμα θα σου το φέρουνε αυτό το πρόγραμμα για windows για windows
αυτο τωρα ειναι επιχειρημα??

σε 7 δεν περασα-προτιμησα linux-γιατι δε γουσταρω να δωσω ουτε ευρω στη MS μετα απο το φιασκο των (s)vista...απατεωνες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 11:12, 13-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από miro2
αυτο τωρα ειναι επιχειρημα??

σε 7 δεν περασα-προτιμησα linux-γιατι δε γουσταρω να δωσω ουτε ευρω στη MS μετα απο το φιασκο των (s)vista...απατεωνες
εε.. σε αυτό τώρα έχεις δίκιο... τα vista είταν η πιο αηδία που έχει βγει από την microsoft..

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 11:21, 13-06-11:

Πολύ πιο εύχρηστα από τα βιστα, και μάλλον είμαι υπερευχαριστημένος.

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:10, 13-06-11:

Πολύ συμπαθητικά...

Και το μηχάνημα φαίνεται να πηγαίνει πιο γρήγορα απ' ότι με τα xp, τα οποία ακόμη χρησιμοποιώ, αλλά έχουν παλιώσει αρκετά πλέον...

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 13:17, 07-06-12:

επισης τα windows εχουν και την φιρμα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isom1312

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Isom1312
Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Public Relations . Έχει γράψει 207 μηνύματα.

O Isom1312 έγραψε στις 00:56, 20-01-13:

Ότι καλύτερο έχει βγάλει η Microsoft,Windows 7 Ultimate

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους