Πτώχευση ΟΕ

dimi69

Νεοφερμένος

Ο dimi69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους,

Είμαι καινούριος στο Forum και δυστυχώς έχω ένα πρόβλημα που με έχει φέρει σε πλήρη απόγνωση. Ζητώ τη βοήθειά σας για να καταλάβω πώς και τι πρέπει να κάνω για να σωθώ.

Παρέλαβα μια οικογενειακή ομόρρυθμη επιχείρηση προ 8 ετιάς η οποία είχε αρκετά μεγάλο δανεισμό κυρίως σε τράπεζες παρόλα αυτά όμως είχε συνεχή ανάπτυξη μέχρι και το 2008 όπου και άρχισε η “κρίση” . Στο διάστημα αυτό, δηλαδή από το 2002 έως και το 2008, υπήρξαν μεγάλα προβλήματα κυρίως σε έργα προς το δημόσιο. Δηλαδή απλήρωτα ολοκληρωμένα έργα, που ανάγκασαν την εταιρεία να προβεί σε νέους δανεισμούς για να καλύψει τις υποχρεώσεις τις προς τους προμηθευτές. Επειδή όμως η τράπεζα δεν ενέκρινε νέα δάνεια χωρίς προσημείωση, προχώρησα στη προσημείωση περιουσίας του πατέρα μου (ως εγγυητής) και έτσι πείρε νέα δάνεια. Το δημόσιο για να με πληρώσει με “ανάγκασε” σε εξωδικαστικό συμβιβασμό με αποτέλεσμα να μη λάβω ποτέ το 100% των συμφωνηθέντων έργων. Αυτό δημιούργησε νέα προβλήματα στη ρευστότητα της εταιρείας με αποτέλεσμα σήμερα, εν μέσο κρίσης και με 70% πτώση του τζίρου, η εταιρεία εκτός από τα χρέη που έχει στις τράπεζες να έχει και χρέη προς το δημόσιο (ΙΚΑ,ΦΠΑ,ΤΕΒΕ).
Όπως πάνε τα πράγματα στην γενική οικονομία του κράτους και αν η ύφεση κρατήσει για μερικά χρόνια ακόμα όπως λένε. Εγώ, η εταιρεία δηλαδή, δεν θα έχει τη δυνατότητα να καλύψει τα μηνιαία έξοδα προς δημόσιο - τράπεζες - υπαλλήλους κτλ.

Τα ερωτήματα που θέτω είναι τα εξής:

Σε περίπτωση πτώχευσης τι επιπτώσεις έχω?
Ο ένας έτερος (η μητέρα μου) βγαίνει στη σύνταξη. Σε περίπτωση πτώχευσης, τι γίνετε η σύνταξή της?
Η προσωποκράτηση ισχύει?
Ο πατέρας μου ως εγγυητής σε δάνεια της εταιρείας είναι δημόσιος υπάλληλος ο οποίος βγαίνει και αυτός στη σύνταξη. Έχει πρόβλημα με τη συνταξιοδότηση του?

Παρακαλώ βοηθήστε. Η κατάσταση είναι απελπιστική, κάθε μέρα που περνάει γίνετε χειρότερη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπόν, με τις συντάξεις με δεν έχεις θέμα. Η προσωποκράτηση ισχύει για χρέη άνω τον 150.000? (ή κάπου εκεί). Ελπίζω και πάλι να μην έχεις θέμα

Όμως νομίζω ξεχνάς το σημαντικότερο πρόβλημα. Το ΟΕ. Είσαι σίγουρος ότι είναι καλή ιδέα να συνεχίζεις, ξέροντας ότι κινδυνεύει ακόμη και η ατομική περιούσια σας; Ειδικότερα από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο bussiness plan, φοβάμαι ότι πράγματι μέχρι να τελειώσει η κρίση δεν θα υπάρξει άσπρη μέρα (ίσως και μετά, αφού πολλά δεδομένα θα αλλάξουν).

Δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει η πτώχευση φυσικών προσώπων , ωστόσο σκέψου σοβαρά είτε για πτώχευση, είτε για ουσιαστική και ριζική αλλαγή στο "τι κάνεις". Όποιες και να είναι επιπτώσεις, σίγουρα είναι καλύτερες από το να αυξάνετε με εκθετικό βαθμό οι ζημίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimi69

Νεοφερμένος

Ο dimi69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

Τα χρέη προς το δημόσιο είναι αυτή τη στιγμή 120.000 ευρώ. Φοβάμαι όμως ότι άμεσα θα αυξηθούν, εν όψη και της περαίωσης.
Το δημόσιο δεν είναι αυτό που πρώτα κατάσχει περιουσία? Δηλαδή η προσωποκράτηση ισχύει εφόσον γίνει κατάσχεση και δεν αποπληρώσει το σύνολο των οφειλών και υπάρχει υπόλοιπο πάνω από 150.000 ή εάν οφείλω 150.000 ούτως η άλλως πάω φυλακή?
Νομίζω, ότι από τη στιγμή που η περιουσία που έχω έχει ούτως η άλλως υποθηκευτεί, από πρόσωπο που δεν ανήκει στην εταιρεία αλλά είναι σαν εγγυητής. Η αλλαγή της μορφής της εταιρείας δεν θα μου εξασφάλιση κάποιο κέρδος. Επομένως τη θεωρώ χαμένη. Άρα μόνο την πτώχευση βλέπω σα μόνη διέξοδο. Το πρόβλημά μου είναι τι επιπτώσεις θα έχω εγώ, μιας και οι συντάξεις των γωνιών μου απʼ ότι μου λες δεν επηρεάζονται.
Το άρθρο που μου έστειλες το είχα διαβάσει. Και με βρίσκει 100% σύμφωνο.

Ευχαριστώ και πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Πρεπει να προσεξεις την ατομικη περιουσια γενικα στην οικογενεια σου για το λογο οτι εχεις βαλει εγγυητη τον πατερα σου.Σε περιπτωση που δεν πληρωσεις το δανειο τοτε αυτος που θα υποστει τις συνεπειες θα ειναι ο εγγυητης(δηλαδη η περιουσια σας).Πρεπει να εισαι συνεπης στις οφειλες σου για να μην υποστεις ασχημες συνεπειες ειδικα αυτην την δυσκολη περιοδο της οικονομικης κρισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμ, μιας και μιλάμε για αρκετά μεγάλο χρέος θεωρώ καλύτερα να μιλήσεις κάποιο φοροτεχνικό που έχει φρέσκα στην μνήμη του τα νομοσχέδια κτλ. Πχ όπως είπα προσωποκράτηση, νομίζω ότι ισχύει για πάνω από 150.000, ωστόσο μπορεί να είναι 100.000. Ωστόσο η προσωποκράτηση, ισχύει αφού εξαντληθούν οι διακανονισμοί. Για αρχή μην φρικάρεις ...

Η πτώχευση από μόνη της δεν έχει κάποια επίπτωση, απλά δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με διακανονισμό άλλων οφειλών εκτός από ΟΑΕΕ (και αυτό επειδή θεωρώ μακάβριο να είμαι 21 ετών και να με απασχολεί ποίος θα πληρώσει το νοσοκομείο). Πάντως ο ΟΑΕΕ θα σου σπάσει λίγο τα νεύρα, αν στον διακανονισμό συμφωνήσετε πχ 500 ευρώ κάθε μήνα και έναν μήνα τον αφήσεις απλήρωτο τότε ακυρώνεται ο διακανονισμός οπότε ξανά από την αρχή και αυτό ίσως είναι πρόβλημα επειδή κάθε φορά θα ισχύει η τρέχουσα πολιτική.

Πάντως όσο αφορά την περαίωση, αν ήσουν εντάξει μέχρι τώρα λογιστικά, χωρίς να αναλαμβάνω την ευθύνη, θα έλεγα να μην την κάνεις ή τουλάχιστον να θέσεις μερικά ερωτηματικά στο αν πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimi69

Νεοφερμένος

Ο dimi69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Exposed_Bone και Maria σας ευχαριστώ και τους δυο για τις συμβουλές.

Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να μιλήσω με φοροτεχνικό και δικηγόρο αλλά διαφορετικούς από αυτούς που μέχρι σήμερα είχα, μιας και πια δεν τους θεωρώ ικανούς να με συμβουλέψουν σωστά. Λίγο δύσκολο στην επαρχεία να βρεθεί κάποιος καλός αλλά είμαι σε φάση αναζήτησης.

Maria, είναι αδύνατον να πληρώνονται σωστά οι οφειλές των δανείων στη συγκεκριμένη κατάσταση. Επομένως το ερώτημα μου είναι: Αν πάρουν όλη την περιουσία μου Κράτος - Τράπεζες κτλ και δεν τους φτάσουν για να καλύψουν όλα τα χρέη μου. Τότε τι γίνετε? Τι συνέπειες έχω εγώ ή οι γονείς μου?

Exposed_Bone, όταν λες ΟΑΕΕ εννοείς ΤΕΒΕ?

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKNAT

Νεοφερμένος

Ο NIKNAT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα.
Η γυναίκα μου με την αδερφή της πριν από 3 χρόνια ανοιξαν 2 καταστήματα francise ως Ο.Ε. με δανειακες υποχρεωσεις 120.000 ευρώ και υποθήκη το σπίτι της γυναίκας μου. Αυτή τη στιγμή χρωστάνε επιπλέον 70.000 ευρώ σε πιστωτές, επιταγές, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, ΦΠΑ. Η γυναίκα μου για λόγους υγείας (καρκινος/πολυμορφο γλοιοβλάστωμα) ) καταθέσαμε τα χαρτιά της για σύνταξη.
Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς:
1. αν κυρήξουμε πτώχευση τι γίνεται (στο όνομά της έχει ακόμη 1 οικόπεδο και 50% του σπιτιού που μένουμε.
2. αν πάρει σύνταξη η γυναίκα μου τι γίνεται με την εταιρεία?
3. πρέπει να μπω εγώ στην εταιρεία? είμαι υπάλληλος ΟΤΕ.

περιμένω νέα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top