Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι γίνεται τελικά με τα τρόφιμα;

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:17, 18-05-07:

Είχε γίνει πάταγος κάποτε για τα γάλατα και για την ακρίβια που υπάρχει, εγώ έχω λοιπόν το εξής ζήτημα:

Οι υπάληλοι στο δήμο που δουλέυει ο πατέρας μου τους δίνουν γάλα γνωστής μάρκας κάθε ευδομάδα 7 μπουκάλια του λίτρου, όταν ρώτησα κάποιον μου είπε ότι τα πέρνουν σε οικονομική τιμή οι δήμοι επιδή είναι του δήμου.

Μα καλά οι συνταξιούχοι οι μανάδες οι καθηερινοι άνθρωποι που τα πέρνουν ακριβά δεν τα πέρνουν σε ποσότητες; όλοι αυτοί που δήνουν τόσα χρήματα για να πάρουν γάλα κάθε μέρα δεν έχουν ποσότητες; γιατί ο δήμος έχει το προνόμιο να τα πέρνει φτηνά για να τα μοιράσει(και μπράβο του) στους υπαλληλους και δεν δήνει η βιομηχανία και σε μάς ποιο οικονομικά το γάλα ή ακομα και άλλα τρόφημα;

Γιατί ενώ πάς σε εργοστάσια να ζητήσεις σου λένε να πάς στο μαγαζί αφού πουλάει το ίδιο γιατί δεν το κάνει; Και γιατί αυτοί που πουλάνε άμεσα απο το έργοστάσιο σε "κοινούς θνητούς" τα πουλάει όσο η άγορά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:02, 18-05-07:

Βρε Μάνια μου, στον δήμο δίνει 50 μπουκάλια τη μέρα ΚΙ ΑΝ!
Στα σούπερ μάρκετ όμως.... δίνει πολλάααααααααααα περισσότερα
ΣΙΓΑ και να μην χάσουν αυτοί από το κέρδος τους!

άσε που, έχω την υποψία ότι το γάλα που "χαρίζουν" έχει πιο άμεση ημερομηνία λήξεως από αυτά που βρίσκονται στα ράφια του σούπερ μάρκετ....
δλδ μπορεί να είναι ήδη μια δύο ημερών από επιστροφές που απλά δεν έχει λήξει ακόμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:06, 18-05-07:

Δεν ξέρω για ποιο λόγο γίνεται αυτό, αλλά κι εμάς από το Νοσοκομείο μας δίνουν γάλατα (ΝΟΥΝΟΥ όμως) και σε άλλο νοσοκομείο που ήμουν πριν μας έδιναν.
Επίσης ξέρω πολύ καλά οτι δίνουν και σε αξιωματικούς - υπαξιωματικούς της αεροπορίας....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:09, 18-05-07:

Γάλα δίνουν σε "βαραία" επαγγέλματα που η υγεία τους καταπονείται απ τη δουλειά τους (με όποιο τρόπο)

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 20:15, 18-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Βρε Μάνια μου, στον δήμο δίνει 50 μπουκάλια τη μέρα ΚΙ ΑΝ!
Στα σούπερ μάρκετ όμως.... δίνει πολλάααααααααααα περισσότερα
ΣΙΓΑ και να μην χάσουν αυτοί από το κέρδος τους!

άσε που, έχω την υποψία ότι το γάλα που "χαρίζουν" έχει πιο άμεση ημερομηνία λήξεως από αυτά που βρίσκονται στα ράφια του σούπερ μάρκετ....
δλδ μπορεί να είναι ήδη μια δύο ημερών από επιστροφές που απλά δεν έχει λήξει ακόμα
οχι κουε δεν εχει πιο αμεση ημερομηνια ληξης το γαλα που δινουν σε δημους. σε μας τουλαχιστον αυτο που δινουν ειναι φρεσκοτατο οπως αυτο που παιρνουμε απο το σουπερ μαρκετ.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:55, 19-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
οχι κουε δεν εχει πιο αμεση ημερομηνια ληξης το γαλα που δινουν σε δημους. σε μας τουλαχιστον αυτο που δινουν ειναι φρεσκοτατο οπως αυτο που παιρνουμε απο το σουπερ μαρκετ.

δεν ήμουν σίγουρη γιαυτό είπα ότι έχω μια υποψία
το έχω δει να συμβαίνει.... αλλά δεν ήμουν σίγουρη ότι συμβαίνει παντού....
κι ευτυχώς δλδ αφού δεν συμβαίνει

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 16:00, 19-05-07:

Το ζήτημα είναι ότι πολλοι πουλάνε πανάκριβα σε μάς που έχουμε την κατανάλωση απο έναν δήμο που δίνει μια μίζα και καθάρισε, χιλιάδες γάλατα παιτιούντε κάθε μέρα, γιατί να μην τα έχουν ποιο οικονομικά για όλο τον κόσμο; γιατί πληρώνουμε τα πάντα έτσι;

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 16:13, 19-05-07:

γιατι στον βωμο του κερδους μανια μου... δεν δισταζουν να θυσιασουν τπτ οι μεγαλοβιομηχανοι....(πως τα λεω η ατιμη)

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 16:53, 19-05-07:

Γιατι δεν δουλευουμε τζαμπα;
Γιατι δεν βρεχει λεφτα;
Γιατι ο ανθρωπος εχει αυτοσκοπο το χρημα;
Γιατι τιποτα δεν γινεται αν δεν υπαρχει κερδος;
Γιατι μπαμπα, και αλλα αγωνιωδη και ρητορικα ερωτηματα..

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 16:59, 19-05-07:

Κανένας δεν ζήτησε να μην δουλέυουμε άλλα όταν κάποιος άνθρωπος 80 χρονών που δουλευε όλη του την ζωή, πολέμησε κάποτε για μάς μεγάλωσε τέκνα, δεν έκλεψε δεν πήραξε κανέναν να είναι μίον μπροστά σε ένα δήμο που σήμερα πέρνει όσα μπορεί μέχρι να έρθει ο έπόμενος και να φάει περισσότερα.

Εξάλου πές ότι το κέρδος είναι μεγάλο, γιατί δεν αφήνουν τον κοσμάκι να πάρει απο το εργοστάσιο στην τιμή χονδρική να γλυτώσει και τα πέρα δώθε τους πωλητές και επιτέλους να δούμε κάτι οικονομικό;

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:02, 19-05-07:

Σορι αλλα μου φαινεται οτι μιλαμε για να μιλαμε.
Ναι οκ, μια κοινωνια με παροχες γενικοτερες και ιδιες για ολους θα ηταν η ιδανικη, αλλα δεν ειναι πραγματικη, τι να κανουμε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους