Η επικαιρότητα εν συντομία

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παίρνω αφορμή το ποστ, μιας και η υπόθεση γενικά με έχει θυμώσει ιδιαίτερα για να κάνω τις εξής γενικές παρατηρήσεις.

1. Τα παιδιά είναι παιδιά αλλά δεν είναι ...βλάκες. Και αν θέλετε να με πείσετε ότι επειδή είναι μικρά ΔΕΝ καταλαβαίνουν απλώς δεν θα με πείσετε ποτέ. Το αν μπορούν να κάνουν κάτι είναι άλλο θέμα. Αλλά από τη στιγμή που είναι ενήλικες... έχει κάθε "δικαίωμα" η Δικαιοσύνη να τα θεωρήσει συνενόχους στο ξέπλυμα μαύρου χρήματος.

2. Εξηγείστε μου τι σόι μάνα είναι αυτή που ξέρει ότι το παιδί της είναι στη φυλακή και δεν λέει που είναι ο άντρας της για να γλυτώσει το παιδί της!!!

3. Εξηγείστε μου τι σόι άνθρωπος είναι αυτός που ενώ δηλώνει (and i quote) «Ελπίζω και εύχομαι η δικαστική εξουσία να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Άλλο εγώ, που και πάλι δεν έχω κάνει τίποτα, και άλλο η εντελώς αθώα οικογένειά μου…» και παρόλαυτα αφήνει την...αθώα οικογένεια του να είναι στη φυλακή ενώ αυτές κάπου κάνει διακοπές!!! Αφου ρε (ακολυθούν μερικά γαλλικά που δεν κάνει να αναφέρω εδώ μέσα) είσαι όπως λές αθώος και δεν έχεις κάνει τπτ, γύρνα πίσω πάρε την ευθύνη και πες "τα παιδιά μου τα έβαλα εγώ στους λογαριασμούς και δεν ξέρανε" και απόδειξε ρε (κι άλλα γαλλικά) ότι οι λογαριασμοί είναι από την υπερωριακή σου εργασία!!!!
Τι σόι πατέρας δλδ είναι αυτός που από μακρυά και σε κάποια εφημερίδα κάνει δηλώσεις... Μας το παίζει και θιγμένος ο καραγκιόζης δλδ ΗΜΑΡΤΟΝ!!!! Εσύ τους έμπλεξες εσύ να τους ξεμπλέξεις ρε αφού λες ότι είναι (και εν μέρει το πιστεύω) αθώοι!!! Αν είναι δυνατόν να επιτρέπεις για τις δικές σου...εχμμμ... υπερωρίες να σέρνονται στις φυλακές τα ίδια σου τα παιδιά!!!!
Συμφωνώ με όλα τα άλλα, αλλά το παιδί, που έχει ίσα τελειώσει το σχολείο, από πού κι ως πού να ξεκινήσει έστω να υποψιάζεται το γονιό του;;;
Σόρι αλλά όταν μου έκαναν μεταβίβαση ακινήτου, αυτοκινήτου, ή μου έδωσαν ένα παλιό κολιέ της γιαγιάς, δε ρώτησα αν είναι κάτι που έχει υπεξαιρεθεί από κάπου ή "γλύφει" την κυβέρνηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συμφωνώ με όλα τα άλλα, αλλά το παιδί, που έχει ίσα τελειώσει το σχολείο, από πού κι ως πού να ξεκινήσει έστω να υποψιάζεται το γονιό του;;;
Σόρι αλλά όταν μου έκαναν μεταβίβαση ακινήτου, αυτοκινήτου, ή μου έδωσαν ένα παλιό κολιέ της γιαγιάς, δε ρώτησα αν είναι κάτι που έχει υπεξαιρεθεί από κάπου ή "γλύφει" την κυβέρνηση...
Δεκτό, αλλά νομίζω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι εδώ δεν μιλάμε για 1 ακίνητο ή για καποιο χρηματικό ποσό... Εδώ μιλάμε για "χοντρά" λεφτά. Και όχι, προφανέστατα ένα πιτσιρίκι δεν μπορεί να ξέρει αν τα χρήματα ή τα ακίνητα προέρχονται από γλύψιμο στην κυβέρνηση ή οτιδήποτε αλλά (εκεί πάει το "είναι παιδιά αλλά δεν είναι βλάκες") απλή λογική χρειάζεται για να καταλάβεις ότι δεν είναι δυνατόν να παίρνει κανείς παλαβά λεφτά που να δικαιολογούν τέτοιες κινήσεις αλλά "κάτι μάλλον παίζει". Το ότι ήταν μικρά και αδιάφορα/δεν τους απασχολούσε/προτιμούσαν να μην ξέρουν και να μη ρωτάνε/δεν είχαν περιθώριο να κάνουν και τπτ είναι άλλο θέμα (εξού και ναι, προφανώς είναι αθώα) είναι διαφορετικό από το "ναι επειδή είμαι 18-19, πιστεύω ότι στον κόσμο όλα αυτά αποκτιώνται με ... υπερωριακή εργασία". Προφανώς πιστεύω ότι είναι κίνηση "εκβιασμού" το να βάλεις τα παιδιά του σε τέτοια διαδικασία δεν αντιλέγω, το μόνο που λέω εγώ είναι ότι η δικαιοσύνη δεν...παρανόμησε και προσωπικά εξεγείρομαι με την ηθική του ανθρώπου (yet...τώρα περίμενα να τη δω?), αν και θα μου πείτε αν "γλύφει" κυβερνήσεις ή δεν ξέρω γω τι άλλο, τότε γιατί να μην "πουλήσει" και τα παιδιά του... well, i guess θεωρούσα την πατρότητα πιο ιερή από την ελευθερία ενός απατεώνα, αλλά προφανώς εκεί ψηλά σε εκείνα τα κλιμάκια και σε εκείνα τα μεγέθη οι αξίες αλλάζουν... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Φοβάμαι ότι αυτό που αλλάζει πρώτο απ' όλα είναι η αίσθηση του χρήματος...

Είναι λεπτές οι ισορροπίες, γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ήξεραν/νόμιζαν τα παιδιά. Αν "ο μπαμπάς είναι πλούσιος", τους αρκεί. Δε θέλω να εκφέρω γνώμη για κάτι που δεν ξέρω, μιας και εδώ λαμβάνουμε πολύ λιγότερες πληροφορίες. Τι λένε στην Ελλάδα;

Απλά για μένα δεν είναι απόλυτο το "αφού ενηλικιώθηκες, τίμα την υπογραφή σου", γιατί δεν πιστεύω ότι είναι μία συνειδητή, ενημερωμένη υπογραφή...
Σε κάθε περίπτωση, κρίμα και πάλι κρίμα που ο ένας τραμπούκος είναι μακριά, και ακόμα πιο κρίμα που απ' όοοολα τα προβλήματα σήμερα και με όοολους τους χρηματισμένους πολιτικούς, την πληρώνουν εν μέρει άδικα δύο νέοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
whats up cosmote?
May 8th, 2009 στις 04:00pm


Πριν απο μερικούς μήνες, ένα περίεργο post εμφανίστηκε στο ADSLGr:
Αντιγράφω τα σημαντικά σημεία:
Την 19-1-2009 έλαβα από δικαστικό επιμελητή “Πράξη Διεξαγωγής Ακρόασης” από την Ε.Ε.Τ.Τ. σχετικά με την αίτηση που κατέθεσε η Εταιρία Cosmote - Κινητές Τηλεπικοινωνίες A.E. για την διαγραφή του domain name whatsup.gr από τον σημερινό φορέα του ονόματος χώρου, εμένα δηλαδή (Βαρυτιμίδη Χρήστο) κατηγορώντας με ότι την κατοχύρωση του domain name, την έκανα κακόπιστα, παράνομα και καταχρηστικά προσβάλλοντας τα νόμιμα δικαιώματά της. Το αιτιολογικό της αίτησης διαγραφής είναι ότι επειδή η Cosmote έχει κατοχυρώσει το σήμα whatsup ώς λεκτικό και με απεικόνιση ήδη από το 2001, ως επακόλουθο αιτείται την διαγραφή του σημερινού φορέα.
Στην κατηγορία τους εναντίον μου, αναφέρουν ότι εγώ τους στερώ την φήμη τους από την χρήση του ονόματος που αυτοί φυσικά δεν θέλησαν να κατοχυρώσουν το 2001 (το domain κατοχυρώθηκε από εμένα τον Αύγουστο του 2003!! και ο καταχωρητής που ανανέωσε το domain το 2005 ήταν η Otenet!!!). Το δε όνομα whatsup δεν είναι λεκτική εφεύρεση της Cosmote όπως για παράδειγμα είναι η λέξη cosmoκάρτα, αλλά είναι έκφραση - ιδιωματισμός που χρησιμοποιείται κατά κόρον, από το 1949 σαν έκφραση από τον Bugs Bunny αλλά και από όλο τον κόσμο σε καθημερινή βάση. Η διαδικασία κατοχύρωσης έγινε από εμένα νομότυπα - όπως φυσικά και από την επιτροπή που συνεδρίασε για την έγκριση κατοχύρωσης που έγινε - και βάσει του κανονισμού λειτουργίας για την διαχείριση - έγκριση domain name ισχύει η σειρά προτεραιότητας κατάθεσης της αίτησης.
Αυτά, στις 19/1/2009
Εκτοτε, πολλές κουβέντες έγιναν, οι δύο πλευρές πήγαν στην ΕΕΤΤ, και τελικά, μόλις εχθές, η ΕΕΤΤ, έβγαλε απόφαση (οι επισημάνσεις δικές μου):
Μόλις χθες μου επιδόθηκε η απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ.
Η οποία διαγράφει το domain από εμένα, και το δίδει στην Cosmote.
Την απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ. μπορείτε να την διαβάσετε εδώ.
https://www.netfans.gr/apofasi/
Σαν ένα σχόλιο σχετικά έχω να πω ότι όλοι οι ισχυρισμοί της Cosmote βάση της απόφασης είναι αληθινοί, ενώ σε αντίθετη περίπτωση όλοι οι δικοί μου ισχυρισμοί είτε δεν χρησιμοποιήθηκαν στην απόφαση είτε θεωρήθηκαν ανακριβής.
Για παράδειγμα θα σας πω ότι μου ζητήθηκαν τα στατιστικά επισκεψιμότητας από το 2003 έως την ημέρα της ακρόασης και τους τα έδωσα και αυτοί όπως θα δείτε γράφουν στην απόφαση ότι το blog το λειτουργώ “κατ΄ απόδειξη” από τις 26-11-2008 έπειτα δηλαδή από την καταγγελία της Cosmote.
Αφού λοιπόν server files δεν είναι απόδειξη για την Ε.Ε.Τ.Τ., αφού λοιπόν ευχαριστήριο της Livepedia.gr τον Δεκέμβριο του 2007 δεν είναι απόδειξη λειτουργίας για την Ε.Ε.Τ.Τ. τότε απόδειξη είναι ο ισχυρισμός της Cosmote ότι το λειτουργησα έπειτα από την καταγγελία.
Θα τα πούμε λοιπόν στα αστικά δικαστήρια.
Και ως απάντηση στον χρήστη breadfan
Καλη τυχη φιλε μου και ευχομαι να δικαιωθεις..Οσο για την ΕΕΤΤ απλα ντροπη τους…Αν ειναι δυνατον εν ετη 2009 να μην αναγνωριζονται στοιχεια επισκεψιμοτητας μεσω file server..
ο συντάκτης απαντά:
Μα φίλε μου δεν είναι ότι δεν δέχτηκαν κάτι που είναι δικό μου απλά όπως τα server files, αλλά κείμενο το οποίο αναρτήθηκε από τους διαχειριστές του livepedia.gr ιστοσελίδα που υποστηρίζεται και από τον ΟΤΕ.
Το κείμενο μπορείτε να το δείτε εδώ
Απλά όπως ο τίτλος είμαι ένας μίκρος για το μέγεθος του OTE, αλλά δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση.
Αύριο θα έχω κάνει upload και τα πρακτικά της ακρόασης αλλά και το υπόμνημα που κατέθεσα. Ώστε να δείτε ότι κατά την διάρκεια της ακρόασης το 1 από τα 3 μέλη της επιτροπής αφού είχε ολοκληρώσει την κατάθεση της θέσης η COsmote είπε το μέλος ότι “ωραία όλα αυτά που μας είπατε αλλά δεν μας έχετε πει που ο κ. Βαρυτιμίδης ήταν κακόπιστος όταν εσείς κατοχυρώσατε ως εμπορικό σήμα μία απλή φράση της αγγλικής που την έλεγε ο Bugs Bunny”
Έλεος.
Αυτά, ιστορικά.
Το εν λόγω blog λειτουργεί ακόμα (τις στιγμές που γραφόταν αυτό το ποστ), και μπορείτε να το επισκεφθείτε εδώ: https://www.whatsup.gr - ένα πολύ πετυχημένο όνομα για blog, by the way.
Αφού έχουμε τα στοιχεία, ας πάμε και στην άποψη μου:
ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ; ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ;
Επειδή έχετε λεφτά/εξουσία/δύναμη, θα φάτε απο τον χρήστη το domain του; Γιατί; Γιατί ΕΣΕΙΣ βαρεθήκατε να τσακιστείτε και να κλείσετε ένα domain;
Αλλωστε γιατί να τρέχετε; ΟΠΟΤΕ θέλετε, ΟΠΩΣ θέλετε, θα πάτε να το κλείσετε. Τι και αν το έχει κλείσει, τρία χρόνια μετά ένας άλλος άνθρωπος; Θα του το κλέψετε, και θα κάνετε το κόμμάτι σας.
Σας πείραξε ο άνθρωπος; Σας το άρπαξε; Τόσα χρόνια είχατε κατοχυρώσει το όνομα, τώρα που το έπιασε ο άλλος σας πείραξε;
Και η πλάκα είναι οτι εχετε domain: whatsup.com.gr. Τι έγινε; Δεν είναι αρκετά trendy; δεν είναι αρκετά cool; δεν είναι αρκετά wow; έχει πολλά γράμματα και μπερδευτήκατε; Και δεν φτάνει αυτό, ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. Αδειο μένει. Αχρείαστο.
Οχι, έτσι; Μόνο .gr υπάρχει για εσάς. Τα άλλα δεν είναι domain; Ίσως δεν πουλάνε διαφημιστικά - όπως διαφημιστική και άχρηστη είναι και όλη η ύπαρξη του consept σας
Έπρεπε -λέει- ο άνθρωπος να ξέρει οτι υπάρχει trademark, και να ξέρει οτι δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσει. Πως να το ξέρει; Πως να ξέρει οτι είναι κατοχυρωμένο; Αντιθέτως, η ΕΕΤΤ θα μπορούσε να το ξέρει - και να του το κόψει εξ αρχής - αλλά αυτό θα σήμαινε έξτρα δουλειά, και δεν το θέλουμε αυτό, σωστά;
Καλύτερα να γαμήσουμε την ζωή ενός χρήστη.
Συγχαρητήρια λοιπόν. Είστε πιο δυνατοί, πιο ισχυροί - και πιο άδικοι επίσης.
Και αυτό, εγώ τουλάχιστον, θα το θυμάμαι.
Κάθε φορά που θα βλέπω whatsup, σε διαφημίσεις ή οπουδήποτε αλλού, θα θυμάμαι το blog ενός χρήστη, που του το κλέψατε χρησιμοποιώντας την δύναμη που εγώ σας έδωσα.
Και που δεν έχω καμία απολύτως πρόθεση να σας ξαναδώσω.
Πηγή
Αν είναι ποτέ δυνατόν!!! :blink: (και μετά σου λέει Ανεξάρτητες Διοικητικές Αρχές..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Επιχείρηση-σκούπα» στην Ομόνοια
11/06/09
ώρα 21:29


Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτή τη στιγμή «επιχείρηση-σκούπα», στην Ομόνοια, από ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις. Πραγματοποιούν ελέγχους σε λαθρομετανάστες και χρήστες ναρκωτικών, ενώ εισέρχονται και μέσα σε καφετέριες.

Η εν λόγω επιχείρηση συνδέεται άμεσα με τα μέτρα για την αντιμετώπιση της παράνομης μετανάστευσης που η κυβέρνηση εξήγγειλε πριν λίγες ώρες.


Ασχολίαστο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Kαι σε σχεση με αυτο που εβαλε η Μελιώ ειναι και η παρακατω ειδηση:

Επιχείρηση σκούπα μέσα στο καλοκαίρι

11 Ιουνίου 2009, 13:50



Στα σχοινιά έχει στριμωγμένη την κυβέρνηση ο Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός. Τα εντυπωσιακά εκλογικά αποτελέσματα του κόμματος του Γιώργου Καρατζαφέρη, αλλά και η ανοιχτή πρόσκληση προς βουλευτές και στελέχη της ΝΔ να τον ακολουθήσουν, έχουν σημάνει συναγερμό στο Μαξίμου που ετοιμάζει αντεπίθεση.
Το πρώτο κύμα της Νεοδημοκρατικής αντεπίθεσης έρχεται από την κυβερνητική επιτροπή, που λαμβάνει μέτρα κατ' εικόνα και ομοίωση των θέσεων του ΛΑΟΣ.
Η Κυβερνητική Επιτροπή, που συνεκλήθη σήμερα το πρωί, ασχολήθηκε αφενός με το πλαίσιο της εντατικοποίησης της νέας πολιτικής ασφάλειας, και αφετέρου με την προσπάθειά της να ανασυνταχθεί απέναντι στην σαφέστατη άνοδο του ΛΑΟΣ, που καρπώνεται σημαντικά κέρδη με την ρητορική του κατά των λαθρομεταναστών.

Η κυβέρνηση πήρε το μήνυμα ότι πρέπει να σταματήσει την αιμορραγία που προκαλεί η πολιτική θέση του ΛΑΟΣ σε θέματα κοινωνικής ασφάλειας, λαθρομετανάστευσης, αλλά και της πλήρους ταύτισης σημαντικού αριθμού πολιτών, που ταυτίζονται με τον ξενοφοβικό χαρακτήρα θέσεων του ΛΑΟΣ εξ αιτίας της δράσης μερίδας λαθρομεταναστών σε γειτονιές της Αθήνας.
Στο πλαίσιο της νέας πολιτικής- επιφανειακή ή μόνιμη θα δείξει το μέλλον- η κυβέρνηση απεργάζεται τρίπτυχο σχέδιο, που δεν αφορά μόνο την αντιμετώπιση των κατά πλειοψηφία εξαθλιωμένων λαθρομεταναστών, αλλά και των ομάδων εκείνων, που ούσες εγχώριες δρουν σαν κράτος εν κράτει στο κέντρο της Αθήνας.
Σχέδιο «Ι»
Η κυβέρνηση επαναφέρει σε πλήρη ισχύ το σχέδιο ασφάλειας που είχε τεθεί κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας. Στο πλαίσιο αυτού του σχεδίου, η κυβέρνηση αποφασίζει μαζικές επιχειρήσεις "σκούπας" στο κέντρο της Αθήνας και στα σημεία όπου επί
της ουσίας υπάρχει μεγάλη αντίδραση ημεδαπών για την παρουσία λαθρομεταναστών.
Δηλαδή στο Κέντρο της πόλης (Α' Αθηνών), στις Δυτικές Συνοικίες (πολιτικό άνδρο του ΛΑΟΣ) και την περιφέρεια της Αττικής (εντυπωσιακή άνοδος των ποσοστών του Γ. Καρατζαφέρη).
Ταυτόχρονα, η Κυβέρνηση ρίχνει στη «μάχη» περίπου 1.500 ειδικούς φρουρούς, που θα αστυνομεύουν αυτές τις περιοχές.
Σχέδιο «D»
Η κυβέρνηση μετατρέπει πλέον δύο στρατόπεδα εκτός Αττικής σε κέντρα υποδοχής και κράτησης λαθρομεταναστών και γενικότερα παράνομων αλλοδαπών.
Παρόμοιο σχέδιο εκπονείται και για τους λαθρομετανάστες που περιμένουν να επιβιβασθούν
λαθραία σε ferry boat, στο λιμάνι της Πάτρας. Ήδη παλιό στρατόπεδο έχει μετατραπεί σε χώρο «συγκέντρωσης λαθρομεταναστών».
Σχέδιο «Ε »
Το διάστημα του καλοκαιριού, ειδικά τους μήνες που η πρόσβαση για τις δυνάμεις της τάξης είναι ευκολότερη λόγω της απουσίας πολιτών για διακοπές, η κυβέρνηση επεξεργάζεται το σχέδιο «Εξάρχεια».

Μεθοδεύεται δυναμική παρέμβαση και εκκαθάριση των σημείων δράσης των γνωστών αγνώστων, που έρχονται αρωγοί στους λαθρομετανάστες και προκαλούν εκτεταμένα επεισόδια στην Αθήνα. Η χρονική περίοδος της παρέμβασης τοποθετείται μεταξύ 15 Ιουλίου και 15 Αυγούστου, όταν δηλαδή τα Εξάρχεια θα βρίσκονται... στα νησιά για μπάνια. Προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι τα σχέδια αυτά διέρρευσαν πριν ακόμη υπογραφούν τα πρωτόκολλα δράσης. Είναι ηλίου φαεινότερο πως, για να αποδειχθούν τα σχέδια επί χάρτου
αποτελεσματικά και στην πράξη, θα πρέπει τουλάχιστον να μην διαρρέονται σύμφωνα με την πάγια αστυνομική αρχή.
Σχέδιο «Κ »
Τέλος, οι καταλείψεις κτιρίων και εγκαταστάσεων από ομάδες αντιεξουσιαστών- λαθρομεταναστών, που δημιουργούν ακόμη και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές της Αθήνας συνθήκες «γκέτο», εντάσσονται στο σχέδιο «σκούπας» του Υπουργείου Εσωτερικών. Έτσι, λοιπόν, αποφασίστηκε η ανακατάληψη των εστιών αυτών (Βίλα Αμαλία, Χολαργό, Καματερό, Παλαιό Εφετείο κ.λ.π.).


Πηγή: https://www.zougla.gr/news.php?id=45986




Τελικα η ανοδος του Καρατζαφερη εχει τις αμεσες συνεπειες της..:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τελικα η ανοδος του Καρατζαφερη εχει τις αμεσες συνεπειες της..:mad:

Υπήρχε στιγμή που πίστεψες πως δε θα είχε συνέπειες μαν;:confused:



Δεξιά = Καταστολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Στο θέμα με τους μετανάστες λέμε(πολύ σωστά) ότι η βία δεν έχει σχέση με την καταγωγή των ανθρώπων.Εδώ γιατί ''η δεξιά σημαίνει καταστολή''?Ενώ η αριστερά είναι απόλυτη ελευθερία?Δηλαδή οι άνθρωποι της δεξιάς είναι κατασταλτικοί ενώ της αριστεράς δημοκρατικοί/ανεκτικοι?Είσαι αρκετά απόλυτος(borat)
Δεν υποστηρίζω τη δεξιά ούτε την αριστερά(προφανώς),αλλά αυτό που είπες ήταν απόλυτο...όπως όλοι οι αλλοεθνείς δεν είναι βίαιοι έτσι και όλοι οι δεξιοί δεν είναι κατασταλτικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Στο θέμα με τους μετανάστες λέμε(πολύ σωστά) ότι η βία δεν έχει σχέση με την καταγωγή των ανθρώπων.Εδώ γιατί ''η δεξιά σημαίνει καταστολή''?Ενώ η αριστερά είναι απόλυτη ελευθερία?Δηλαδή οι άνθρωποι της δεξιάς είναι κατασταλτικοί ενώ της αριστεράς δημοκρατικοί/ανεκτικοι?Είσαι αρκετά απόλυτος(borat)
Δεν υποστηρίζω τη δεξιά ούτε την αριστερά(προφανώς),αλλά αυτό που είπες ήταν απόλυτο...όπως όλοι οι αλλοεθνείς δεν είναι βίαιοι έτσι και όλοι οι δεξιοί δεν είναι κατασταλτικοί...
Στο πέρας της Ιστορίας, της ελληνικής και όχι μόνο, η δεξιά είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τη καταστολή.

Είμαι τόσο απόλυτος σε αυτό όσο και η δεξιά στις απόψεις της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στο πέρας της Ιστορίας, της ελληνικής και όχι μόνο, η δεξιά είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τη καταστολή.

Ε,και η αριστερα με την αναρχια..τι απο τα δυο ειναι καλυτερο?ακρα και τα δυο..γιατι το ενα ακρο ειναι καλυτερο απο το άλλο?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ε,και η αριστερα με την αναρχια..τι απο τα δυο ειναι καλυτερο?ακρα και τα δυο..γιατι το ενα ακρο ειναι καλυτερο απο το άλλο?;)

Είναι ίδιες, "αριστερή" και "δεξιά του Κυρίου";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Με ρωτάς αν η καταστολή είναι καλλίτερη από την ελευθερία;:confused:


πς: αν και βέβαια αριστερά και αναρχία, δεν είναι το ίδιο πράγμα αλλά τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ε,και η αριστερα με την αναρχια..τι απο τα δυο ειναι καλυτερο?ακρα και τα δυο..γιατι το ενα ακρο ειναι καλυτερο απο το άλλο?;)

Ενημερωτικά: αναρχία δε σημαίνει χάος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
https://www.typicallyspanish.com/news/publish/article_21781.shtml


ήταν παράνομος

δούλευε 12 ώρες τη μέρα για 23 ευρώ

προφανώς χωρίς ιδιαίτερες συνθήκες ασφαλείας

προφανώς χωρίς ασφάλιση


το μηχάνημα του έκοψε το χέρι

το αφεντικό του τον πήρε, τον πήγε στο νοσοκομείο αφήνοντας τον 200 μέτρα πιο πριν ενώ αιμορραγούσε

γύρισε στη φάμπρικα, σκούπισε τα αίματα, πήρε το χέρι του και το πέταξε στα σκουπίδια

προσπαθήσανε να του το συγκολλήσουνε αλλα ήταν αδύνατον γιατί πλέον λόγω του τρόπου που βρήκε να το ξεφορτωθεί το αφεντικό, ήταν σε κακή κατάσταση


χωρίς χαρτιά, χωρίς λεφτά, χωρίς χέρι


αυτό τριγυρίζει στο μυαλό μου όλη μέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μάλλον θα ήταν από εκείνους τους κακούς μετανάστες. :/:


Ντροπή μας.-

πς:12 ώρες για 23 ευρώ, ούτε 2 ευρώ την ώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
το άρθρο το έβαλα γιατί δεν έγινε στην ελλάδα

έγινε σε άλλη χώρα



ήθελα απλά να πω με αυτό ότι μετανάστες υπάρχουν, θα υπάρχουν σε όλες τις χώρες υπό οποιεσδήποτε συνθήκες.


δεν είναι η ελλάδα που αρμενίζει στραβά, δυστυχώς είναι όλος ο κόσμος.

μα την παναγία, το πρωί ήθελα να πάω να βρω το αφεντικό του τυπά και να του κόψω το χέρι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Με ρωτάς αν η καταστολή είναι καλλίτερη από την ελευθερία;:confused:


πς: αν και βέβαια αριστερά και αναρχία, δεν είναι το ίδιο πράγμα αλλά τέλος πάντων.
Ελευθερία δηλαδή=αναρχία?Άμα θέλω να σου κάψω το σπίτι για παράδειγμα δε θα σε πειράξει να υποθέσω...αφού είναι ελευθερία.Ε?Εκεί θα τη θέλεις την καταστολή?
Ελευθερία για μας και καταστολή για τους άλλους.Καλό ακούγεται...
εντιτ:χωρίς ποινή και τιμωρία δε γίνεται να υπάρξει συμμόρφωση...δε μιλάω για καταστολή αλλά για ποινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
@εδάδ: ναι βρε, το ξέρω.

Βέβαια το είδα από ελληνικό site: κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ελευθερία δηλαδή=αναρχία?Άμα θέλω να σου κάψω το σπίτι για παράδειγμα δε θα σε πειράξει να υποθέσω...αφού είναι ελευθερία.Ε?Εκεί θα τη θέλεις την καταστολή?
Ελευθερία για μας και καταστολή για τους άλλους.Καλό ακούγεται...

τι λες βρε..? :confused:

έχεις μπερδέψει την έννοια της ελευθερίας με αυτήν της ασυδοσίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
@εδάδ: ναι βρε, το ξέρω.

Βέβαια το είδα από ελληνικό site: κλικ

δεν το ελεγα σε σενα ρε μποραααααααααααατ

απλα ηθελα να το προσθεσω κι αυτο


αυτο που με εκπλησσει ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι δουλευουν σε ελεεινε συνθηκες, με λιγα λεφτα απο τα οποια τα περισσότερα τα στελνουν πισω στη χωρα τους για να ζει η οικογενεια τους


ειναι τρομερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top