Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,337 εγγεγραμμένα μέλη και 3,071,038 μηνύματα σε 94,364 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 886 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Μήπως ξέρετε; - Διάφορες, σκόρπιες απορίες

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 19:14, 27-11-10:

Άνοιξα αυτό το νήμα, για να συζητούμε εδώ διάφορες απορίες από διάφορα θέματα που δεν ανήκουν σε άλλες κατηγορίες και όποιος-όποια θέλει να κάνει εδώ τις ερωτήσεις και όποιος-όποια ξέρει να απαντά.

Ας το εγκαινιάσω λοιπόν εγώ με μία ερώτηση αν ξέρετε να μου απαντήσετε:

Έλαβα από το ταχυδρομείο ένα πακέτο με αρκετές χριστουγεννιάτικες κάρτες και φακέλους με ταχυπληρωμή στα ΕΛΤΑ στην τιμή των 9,80 ευρώ.
Γράφει επάνω ότι είναι από άτομα με ειδικές ανάγκες και με τίτλο: "ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ Ε.Π.Ε."

Το έχετε ακουστά;

Το θέμα είναι ότι αν είναι έτσι τα πράγματα πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω αυτά τα άτομα και με οικονομική ενίσχυση πιο πάνω από αυτό που γράφει, εξάλλου Χριστούγεννα έρχονται.

Το κακό είναι ότι τα ΕΛΤΑ είναι μακριά από το σπίτι μου και εργάζομαι τα πρωινά, ας είχε τουλάχιστον κάποιον λογαριασμό τράπεζας για να καταθέσω περισσότερα, ή άλλον τρόπο πληρωμής, να ενισχύσω αν είναι έτσι, παρόλο που τα χρόνια πολλά τα στέλνω τα τελευταία χρόνια μόνο με SMS.

Όπως καταλαβαίνετε η ερώτησή μου είναι καλοπροαίρετη και θέλω να ενισχύσω, απλώς δεν έχω λάβει στο παρελθόν ποτέ κάτι παρόμοιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 19:18, 27-11-10:

Ναι ισχύει, σχεδόν κάθε χρόνο μας έρχονται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 19:20, 27-11-10:

Ωραία.
Απλώς με ξένισε λίγο το "ΕΠΕ", αν είναι έτσι θα ενισχύσω!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LongTom
Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O LongTom έγραψε στις 19:21, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Άνοιξα αυτό το νήμα, για να συζητούμε εδώ διάφορες απορίες από διάφορα θέματα που δεν ανήκουν σε άλλες κατηγορίες και όποιος-όποια θέλει να κάνει εδώ τις ερωτήσεις και όποιος-όποια ξέρει να απαντά.
Ας το εγκαινιάσω λοιπόν γώ με μία ερώτηση αν ξέρετε να μου απαντήσετε:
Έλαβα από το ταχυδρομείο ένα πακέτο με αρκετές χριστουγεννιάτικες κάρτες και φακέλους με ταχυπληρωμή στα ΕΛΤΑ στην τιμή των 9,80 ευρώ.
Γράφει επάνω ότι είναι από άτομα με ειδικές ανάγκες και με τίτλο: "ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ Ε.Π.Ε."
Το έχετε ακουστά;
Το θέμα είναι ότι αν είναι έτσι τα πράγματα πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω αυτά τα άτομα και με οικονομική ενίσχυση πιο πάνω από αυτό που γράφει, εξάλλου Χριστούγεννα έρχονται.
Το κακό είναι ότι τα ΕΛΤΑ είναι μακριά από το σπίτι μου και εργάζομαι τα πρωινά, ας είχε τουλάχιστον κάποιον λογαριασμό τράπεζας για να καταθέσω περισσότερα, ή άλλον τρόπο πληρωμής, να ενισχύσω αν είναι έτσι, παρόλο που τα χρόνια πολλά τα στέλνω τα τελευταία χρόνια μόνο με SMS.
Όπως καταλαβαίνετε η ερώτησή μου είναι καλοπροαίρετη και θέλω να ενισχύσω, απλώς δεν έχω λάβει στο παρελθόν ποτέ κάτι παρόμοιο.
Μου έχει έρθει αλλά και στον πατέρα μου πριν κάποια χρόνια.

Δεν ξέρω εάν ισχύει ή όχι και για αυτό προσωπικά δεν παίρνω το ρίσκο.Τόσα γίνονται στην Ελλάδα.

Έτσι και αλλιώς δεν μου αρέσει να γίνονται έτσι τα πράγματα(νταβατζιλίκι) και μου θυμίζει πρακτικές τραπεζών.
Εάν θέλω να δώσω πάω μόνος μου στα γραφεία ή επικοινωνώ με άλλον τρόπο.Αυτό που κάνουν μου θυμίζει παγίδα(ιδίως το ΕΠΕ).

Από εκεί και πέρα ο καθένας διαθέτει τα χρήματα του όπως θέλει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 19:26, 27-11-10:

Γιατί να βλέπουμε παντού συνωμοσίες;
Ok, μας ενοχλούν πολλά θέματα στην Ελλάδα αλλά το να κατακρίνουμε κάθε κίνηση δε μου αρέσει.

Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O LongTom έγραψε στις 19:45, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Γιατί να βλέπουμε παντού συνωμοσίες;
Ok, μας ενοχλούν πολλά θέματα στην Ελλάδα αλλά το να κατακρίνουμε κάθε κίνηση δε μου αρέσει.
Γιατί όπως είπα τόσα γίνονται.

Το ότι ήρθε έτσι στο άσχετο ένα γράμμα που ζητούσε 10ε και μάλιστα από μια ΕΠΕ

Ε εμένα πως να το κάνουμε κάτι δεν μου έκατσε καλά.

Τώρα από εκεί και πέρα όπως είπα ο καθένας διαθέτει τα χρήματα του όπως θέλει.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 19:57, 27-11-10:

Δε σας έχει τύχει να έρθουν να σας πουλήσουν λαμπάδες, ημερολόγια που έχουν κάνει τα άτομα με ειδικές ανάγκες;
Πιστεύω ότι ελάχιστοι θα πήγαιναν στα εργαστήριά τους για να αγοράσουν και να βοηθήσουν.
Κάπως δεν πρέπει να βοηθήσουμε όμως;
Και αν είναι απάτη η ντροπή είναι δική τους, εγώ για άλλο λόγο στέλνω τα χρήματα.

Κάπως έτσι το βλέπω.

Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O LongTom έγραψε στις 20:19, 27-11-10:

Δε σας έχει τύχει να έρθουν να σας πουλήσουν λαμπάδες, ημερολόγια που έχουν κάνει τα άτομα με ειδικές ανάγκες;
Πιστεύω ότι ελάχιστοι θα πήγαιναν στα εργαστήριά τους για να αγοράσουν και να βοηθήσουν.
Και αν είναι απάτη η ντροπή είναι δική τους, εγώ για άλλο λόγο στέλνω τα χρήματα.
Κάπως έτσι το βλέπω.
Προσωπικά έχω πάρει παλαιότερα λαμπάδες και κεριά από εκδήλωση ατόμων με ειδικές ανάγκες.
Σε πολλές αίθουσες/χώρους εκδηλώσεων ανά την Ελλάδα κάνουν εκθέσεις.

Όσο για το θέμα της απάτης δεν θα ήθελα να πιαστώ κορόιδο ιδίως σε τέτοιο ευαίσθητο θέμα διότι νιώθω ότι αναιρεί ότι καλές προθέσεις είχα.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 20:27, 27-11-10:

Nαι και σε μένα έρχονται πάρα πολύ συχνά... Ωραία δουλειά και ευγενής σκοπός.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:48, 27-11-10:

Να βοηθήσουμε, αλλά να κόψουν και καμιά απόδειξη.

Γιατί βοήθα απο 'δω, βοήθα από εκεί, μαζεύεται στο τέλος ένα 100άρικο το οποίο και μαύρο είναι και δεν εκπίπτει από την εφορία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,032 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 21:01, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G

Το έχετε ακουστά;.
Δεν ξέρω αν είναι απάτη ή όχι. Η αλήθεια είναι ότι έρχονται σχεδόν κάθε χρόνο τέτοιου είδους ημερολόγια στο σπίτι κι εμείς πάντα στέλναμε τα χρήματα. Αυτό που σκέφτομαι σχετικά με το αν είναι παγίδα ή όχι είναι το εξής: Αν ήταν παγίδα θα τα έστελναν στο σπίτι με το ταχυδρομείο (όπου κάποιος μπορεί κάλλιστα να το κρατήσει χωρίς να στείλει πίσω τα χρήματα) ή θα έρχονταν οι ίδιοι να τα φέρουν και να στα δίνουν μόνο αν πληρώσεις το συγκεκριμένο ποσό, όπως κάνουν και πολλές άλλες εταιρείες;

Αρχική Δημοσίευση από LongTom
Εάν θέλω να δώσω πάω μόνος μου στα γραφεία ή επικοινωνώ με άλλον τρόπο.
Σωστότατο! Αλήθεια, πόσες φορές το έχεις κάνει αυτό;

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 21:03, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Να βοηθήσουμε, αλλά να κόψουν και καμιά απόδειξη.

Γιατί βοήθα απο 'δω, βοήθα από εκεί, μαζεύεται στο τέλος ένα 100άρικο το οποίο και μαύρο είναι και δεν εκπίπτει από την εφορία.
Xax.
Τόσα και τόσα δεν πιάνονται στη δήλωση, εσύ σε αυτό κολλάς;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 21:12, 27-11-10:

μηπως ξερετε αν βρασω σοκολατα γαλακτος σε λιγο ψιλη θερμοκρασια και δεν λιωνει αλλα γινεται παχυρευστη πολυ μηπως μπορει να παθει κατι η σοκολατα? χαλαει? εννοω μπορει να μας πειραξει αν την φαμε?

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 21:25, 27-11-10:

Σε μπεν μαρί την κάνεις;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 21:30, 27-11-10:

βρε ηρουλινι μου βιαζομουνα και εβαλα το σκευος ουσιαστικα μεσα στο νερο που εβραζε απο κατω. αντι να λιωσει εγινε πηχτη και καπου διαβασα οτι δεν πρεπει λεει την σοκολατα γαλακτος να την βαζουμε σε ψηλη θερμοκρασια γιατι παθαινει θρομβωση το γαλα. τωρα αυτο τι ειναι δεν ξερω, ευτυχως εκανα λιγη ποσοτητα. αλλα το χαζο δεν αντεξα και εγλυψα το κουταλι που την ανακατευα και γω ειμαι φοβιτσιαρα μ'αυτα

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 21:37, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
βρε ηρουλινι μου βιαζομουνα και εβαλα το σκευος ουσιαστικα μεσα στο νερο που εβραζε απο κατω. αντι να λιωσει εγινε πηχτη και καπου διαβασα οτι δεν πρεπει λεει την σοκολατα γαλακτος να την βαζουμε σε ψηλη θερμοκρασια γιατι παθαινει θρομβωση το γαλα. τωρα αυτο τι ειναι δεν ξερω, ευτυχως εκανα λιγη ποσοτητα. αλλα το χαζο δεν αντεξα και εγλυψα το κουταλι που την ανακατευα και γω ειμαι φοβιτσιαρα μ'αυτα
Kαλέ για αυτό φοβάσαι; Δεν έφαγες ποσότητα απλά έγλυψες.
Εγώ γλύφω το μείγμα από το κέικ, που είναι μούρλια, και ακόμα ζω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Boom : 27-11-10 στις 22:03.
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 21:41, 27-11-10:

βρε φοβαμαι μπας και εκανα τη σοκολατα σαν τα μουτρα μου και την κατεβασα κιολας πηγα να κανω τον ζαχαροπλαστη τρομαρα μου οσο ξερω απο πισι τοσο ξερω και απο γλυκα!!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:46, 27-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
... οσο ξερω απο πισι τοσο ξερω και απο γλυκα!!
Σημασία όμως έχει ότι θα 'ναι απ' τα χέρια μίας ολόγλυκης ύπαρξης!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 21:55, 27-11-10:

μικρουληηηηηηηηηη μου
ειδες η φεγγαρω σου τα κανει μανταρα με τα γλυκα. εφυγες και μ'αφησες μοναχη να φτιαχνω σοκολατακια και τα κανα και μανταρα!!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:02, 27-11-10:

Έψαξα λίγο στο internet και βρήκα αυτό που λέει για θρόμβωση όταν την υπερθερμαίνουμε. http://www.vergos.net/VergosNet/Choc...mboyles_gr.htm
Θρόμβωση λέει, http://lyk-n-epivat.thess.sch.gr/kol...BF%CF%85%CF%82, είναι το κόψιμο του γάλακτος.
Άρα καλύτερα μην το βάλεις στο γλυκό, πάντως δεν παθαίνεις κάτι που δοκίμασες.
Οι πρωτεΐνες με ορισμένες διαδικασίες, όπως με θέρμανση, με προσθήκη οξέων ή αλκοόλης, με την επίδραση ενζύμων, συσσωματώνονται και καθιζάνουν. Το φαινόμενο αυτό ονομάζεται θρόμβωση ή κροκίδωση. Στο θρόμβωμα των πρωτεϊνών οφείλεται το κόψιμο του γάλακτος και η πήξη του αυγού όταν βράσει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 22:10, 27-11-10:

ωχχχχ καλα το καταλαβα εγω οτι τα σοκολατακια θα πανε στα σκουπιδια. ευτυχως δεν εκανα πολλα! ευχαριστω θοδωρουλα μου που εψαξες!
ναι εγω να μην παθω τιποτα και τα σοκολατακια δεν μας νοιαζουν!!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 23:37, 17-12-10:

Το έχω καιρό απορία.
Έχουν πέσει στα χέρια μου κάποια φυλλάδια με αρώματα και γράφουν ''Τρίψε εδώ για να το δοκιμάσεις''.
Μυρίζουν όντως.
Ξέρει κανείς πώς γίνεται αυτό; Θα σκάσω.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 23:41, 24-12-10:

Μου έλυσα, μάλλον, την απορία.
Στο σημείο που λέει να τρίψουμε το χαρτί δεν είναι τόσο γυαλιστερό όσο στο υπόλοιπο φύλλο (φαίνεται η διαφορά στο φως). Οπότε μάλλον είναι ειδικό εμποτισμένο χαρτάκι με το άρωμα.

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 16:38, 25-12-10:

κατι τελειως ασχετο.ποσες θεριμιδες πρεπει να καταναλωνει μια μεση εφηβος καθε μερα?και ποσα γευματα να εχει?

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:32, 25-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια
κατι τελειως ασχετο.ποσες θεριμιδες πρεπει να καταναλωνει μια μεση εφηβος καθε μερα?και ποσα γευματα να εχει?
Εξαρτάται αν η μέση έφηβος θέλει να φτιάξει μέση ή να κάνει κάτι ποδάρες χοιρομέρια σα του Lionel Messi. Μην αγχώνεσαι συντοπίτισσα, άμα εσύ σου αρέσεις όταν κοιτάζεσαι στον καθρέφτη, τότε όλα καλά.

Οι άνθρωποι κάθε ηλικίας, ξεκινούν με ένα καλό πρωινό, ένα πλήρες μεσημεριανό, και κάτι ελαφρύ το βράδυ. Τώρα άμα το ανωμαλέψεις το διατροφικό πρόγραμμα, ή αν ο οργανισμός σου έχει άλλες απαιτήσεις, δεν ξέρω, δεν είμαι διατροφολόγος, ούτε παντο-λόγος, ξέρεις, από δαυτους που τελειώσαν μια επιστήμη αλλά ξέρουν κι άλλες 40 εμπειρικά έτσι να χουμε να ασχολούμαστε.

Ένας Χρηματούλης είμαι μόνο. Ας πάμε να φάμε τώρα τίποτα.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 19:16, 25-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Εξαρτάται αν η μέση έφηβος θέλει να φτιάξει μέση ή να κάνει κάτι ποδάρες χοιρομέρια σα του Lionel Messi. Μην αγχώνεσαι συντοπίτισσα, άμα εσύ σου αρέσεις όταν κοιτάζεσαι στον καθρέφτη, τότε όλα καλά.

Οι άνθρωποι κάθε ηλικίας, ξεκινούν με ένα καλό πρωινό, ένα πλήρες μεσημεριανό, και κάτι ελαφρύ το βράδυ. Τώρα άμα το ανωμαλέψεις το διατροφικό πρόγραμμα, ή αν ο οργανισμός σου έχει άλλες απαιτήσεις, δεν ξέρω, δεν είμαι διατροφολόγος, ούτε παντο-λόγος, ξέρεις, από δαυτους που τελειώσαν μια επιστήμη αλλά ξέρουν κι άλλες 40 εμπειρικά έτσι να χουμε να ασχολούμαστε.

Ένας Χρηματούλης είμαι μόνο. Ας πάμε να φάμε τώρα τίποτα.
χαχαχ....το τελειωμα ηταν ολα τ λεφτα.απλα αναρωτιομουν.οχι μια χαρα μου αρεσω

Παράθεση

gatoulla

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatoulla
H gatoulla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H gatoulla έγραψε στις 09:57, 04-03-11:

Γεια σε όλους σας!
Είμαι πολύ καινούργια εδώ και χρειάζομαι επειγόντως τα φώτα σας γιατί έχω κολλήσει.
Θα διοργανώσω ένα event όπου θα λαμβάνουν μέρος περίπτερα από διάφορες χώρες και
ψάχνω ονομασία και σλογκανς οπώς π.χ International Day - Συνάντηση Πολιτισμών.
Έχει κανείς καμμιά καλύτερη ιδέα;
Ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 00:34, 05-03-11:

Τι εννοείς περίπτερα;
Τσίχλες, τσιγάρα, προφυλακτικά και εφημερίδες;

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:00, 06-03-11:

Hello!

Τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει περιέργεια να μάθω σχετικά με το Μάρτη.
Συγκεκριμένα, για πιο λόγο οι κλωστές είναι άσπρο-κόκκινο;
Ξέρει κανείς;

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 22:02, 06-03-11:

Κι εγώ το αναρωτιόμουν αυτό...

Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 22:18, 06-03-11:

Τον Μάρτη τον φοράμε κυρίως στα μικρά παιδιά, για να «μην τα πιάνει το μάτι», ή κατά μια άλλη εκδοχή, για να «μην τα μαυρίζει ο ήλιος». Συμβολικά το λευκό και το κόκκινο χρώμα το συναντάμε συχνά στην δεισιδαιμονία όταν είναι να αποτρέψουμε κάποιο κακό. Αυτό μνημονεύεται και από τους αρχαίους Έλληνες συγγραφείς. Ο Αρτεμίδωρος στα «Ονειροκριτικά»[1] συσχετίζει τους διάφορους στεφάνους των μαγισσών, ο Βιργίλιος στα «Βουκολικά»[2] αναφέρει πολύχρωμους μίτους περιδεμένους τρις φορές σε εικόνα ερωμένου για να τον σαγηνέψουμε. Ο Πετρώνιος αναφέρει όμοιες μαγγανείες, όπου δένουμε πολύχρωμο στήμονα στον τράχηλο. Οι Βυζαντινοί αναφέρουν την χρήση βαμμένης κλωστής κατά της βασκανίας. Στα Ελευσίνια μυστήρια κατά την αρχαιότητα οι νεαροί μύστες φόραγαν κρόκους στο δεξί χέρι και στο πόδι. Πρόκειται λοιπόν για έθιμο πανάρχαιο, ή όμοιο πανάρχαιων εθίμων.
Από http://el.wikipedia.org/wiki/Μάρτης

Έφτιαξα κι εγώ φέτος.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:47, 06-03-11:

Hello!

Τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει περιέργεια να μάθω σχετικά με το Μάρτη.
Συγκεκριμένα, για πιο λόγο οι κλωστές είναι άσπρο-κόκκινο;

Γιατί, μέχρι Μάρτη βαριά, ο Θρύλος το έχει καβατζώσει το πρωτάθλημα

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:33, 08-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από gatoulla
Γεια σε όλους σας!
Είμαι πολύ καινούργια εδώ και χρειάζομαι επειγόντως τα φώτα σας γιατί έχω κολλήσει.
Θα διοργανώσω ένα event όπου θα λαμβάνουν μέρος περίπτερα από διάφορες χώρες και
Ευχαριστώ πολύ

Ελα ρε τρολλανθρωπε μπόρατ... τι είναι αυτά που λες....
διεθνής έκθεση θα είναι, ξέρεις τι λέω,
τα περίπτερα θα είναι ανοιχτά να μπαίνεις, μα δυστυχώς δεν θα πουλάνε τσίχλες και τσιγάρα
αλλά κάτι αηδίες του στυλ "επιδοτούμενη λογοτεχνία", "επιδοτούμενη αγροτική παραγωγή"...

Χμ, πάμε στο θέμα τώρα.
International Day - Συνάντηση Πολιτισμών ε;

Να μερικές ιδέες...

"Synanthsh Politismwn - Διεθνής Μέρα!"
"International Πολιτισμών - Συνάντηση Day!"
"International Συνάντηση - Day Πολιτισμών!"

άντε και καλή σας τύχη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 08-03-11 στις 16:14. Αιτία: ωρθωγραφεια
Παράθεση

lady31ath

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lady31ath
H lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H lady31ath έγραψε στις 22:36, 08-03-11:

World expo culture
World exhibition 2011
World culture show
λογικα καλυτερο το world απο το European culture show
World international cultural gongress
Cultural congress and expo

δεν υπαρχουν τα δεδομενα για να συνθεσω....οποτε η συνθεση ειναι ασταθης.....

Παράθεση

geor1979

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geor1979
H geor1979 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H geor1979 Μόλις απέκτησα φοντί σοκολάτας! έγραψε στις 22:53, 08-03-11:

"International cultures crossroad" πώς σου φαίνεται;

Παράθεση

gatoulla

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatoulla
H gatoulla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H gatoulla έγραψε στις 10:51, 09-03-11:

Σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες σας. Απλά να διευκρινίσω στα περίπτερα θα πουλάνε φαγητά διαφόρων χωρών και θα υπάρχουν αντικείμενα της χώρας δεν θα είναι "λογοτεχνικά".
Στόχος είναι μια υπέροχη μέρα διασκέδασης με μουσική και χορό και ταυτόχρονα επικοινωνία με τον κόσμο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 09-03-11 στις 11:16. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 11:24, 09-03-11:

μπορεις να το ονομασεις ....ο γυρος του κοσμου σε μια μερα......(fail?)
για να καταλαβω θα υπαρχουν κιοσκια με φαγητα αρα θα πρεπει να ειναι κατι που θα κεντριζει στον αλλον την προσοχη...χμμμμγειτονια του κοσμου....χμμμ αυτο σαν γενικο....

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,112 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 15:13, 09-03-11:

Cultural Fair 2011 or Cultural Fair Day 2011 :an international festival of civilisations

Παράθεση

katalinos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 476 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 17:32, 09-03-11:

Γεια σε όλους σας!
Ευχαριστώ πολύ
μήπως θα ήταν χρήσιμο να μας πεις τι προΐόν/κλάδο υπηρεσιών αφορά ;
όχι τίποτα άλλο αλλά έχω όρεξη για brainstorming μαζί με τον μπόρατ (εγώ θα είμαι η storm και ο μπόρατ το brain)

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:59, 09-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από katalinos
μήπως θα ήταν χρήσιμο να μας πεις τι προΐόν/κλάδο υπηρεσιών αφορά ;
όχι τίποτα άλλο αλλά έχω όρεξη για brainstorming μαζί με τον μπόρατ (εγώ θα είμαι η storm και ο μπόρατ το brain)
Κοίτα τώρα τι μπρέην στόρμινγκ μου ήρθε σα φάσκελο στο κεφάλι.
Ανάγουμε όλα τα δεδομένα που πήραμε από τον συμφορουμίτη μας
σε ένα πίνακα 3 επί 3

World expo culture
World exhibition 2011
World culture show

αποκλείουμε τον μεταξύ συνδυασμό των στοιχείων της πρώτης γραμμής
και προτείνουμε συνδυασμούς
οριζόντιους ή κάθετους
ή και διαγώνιους (πάντα εντός των μέτρων του λογικού)
προκειμένου να εξάγουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Ε; Ε;
Ζηλεύεις καταλίνε;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 23:18, 09-03-11:

Σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες σας. Απλά να διευκρινίσω στα περίπτερα θα πουλάνε φαγητά διαφόρων χωρών και θα υπάρχουν αντικείμενα της χώρας δεν θα είναι "λογοτεχνικά".
Στόχος είναι μια υπέροχη μέρα διασκέδασης με μουσική και χορό και ταυτόχρονα επικοινωνία με τον κόσμο.

...Θα είναι το φαί τζάμπα;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 19:29, 01-05-11:

Λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάποιο θέμα για να γράψω εκεί.
Για το στομαχόπονο πέρα της σούπας τι άλλο βοηθάει;

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 22:07, 01-05-11:

Λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάποιο θέμα για να γράψω εκεί.
Για το στομαχόπονο πέρα της σούπας τι άλλο βοηθάει;
Έτσι από περιέργεια, ποιος σου είπε ότι κάνει καλό η σούπα;
Και τι ακριβώς σούπα εννοείς; Κοτόσουπα, φιδέ, κάτι άλλο;

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 892 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 09:56, 27-05-11:

Καλημέρα παιδιά!
Μήπως ξέρει κανεις πως μπορω να πάω Ίλιον, στη καταληψη Αγρός από Πειραιά;; Στη σελιδα της καταληψης λέει κατι λεωφορεια αλλά το θεμα είναι οτι δεν ξερω καν που ειναι η αφετηρια τους και πως θα πάω εκεί. Από εδώ να πάρω το 049 ή το 040 ;;
http://eleftherosagros.blogspot.com/

Κανείς δε ξέρει ρε παιδιά ;;; Καλά αμα χαθω εσεις θα φταίτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 27-05-11 στις 12:32. Αιτία: merge
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 17:52, 28-05-11:

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω υλικό για ουσιοκρατικές και συμπεριφοριστικές προσεγγίσεις για τη μάθηση;
Λίγο που είδα στο google δε βρήκα κάτι και το θέμα είναι ότι έτσι όπως είναι γραμμένα στο βιβλίο, πέρα από παπαγαλία, δεν τα κατέχω.
Θα ήθελα λοιπόν να διαβάσω κάτι παραπάνω ώστε να μπω στο πνεύμα.

Ζητάω πολλά ε;

Κανείς δεν γνωρίζει για αυτό το θέμα, ε;
Aμόρφωτοι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 29-05-11 στις 13:51. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων. Ζητήθηκε.
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 12:07, 01-06-11:

Νοικοκυρές του στεκιού βοήθεια!

Θέλω να αρχίσω πλέξιμο (don't ask ), μήπως ξέρετε πού μπορώ να αγοράσω μαλλί στο κέντρο της Αθήνας;

Παράθεση

arkadimos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη arkadimos
Ο arkadimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O arkadimos έγραψε στις 12:04, 02-06-11:

Γεια σας παιδιά, ξέρει κανένας που μπορώ να βρω καιμιά συλλογή με καραόκε στο internet και να την κατεβάσω (εννοείται free)??

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:11, 02-06-11:

μήπως ξέρετε πού μπορώ να αγοράσω μαλλί στο κέντρο της Αθήνας;
δυστυχως εγω δεν ειμαι Αθηνα να σου δωσω το δικο μου..

Παράθεση

catgirlbarbara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 428 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 18:27, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από arkadimos
Γεια σας παιδιά, ξέρει κανένας που μπορώ να βρω καιμιά συλλογή με καραόκε στο internet και να την κατεβάσω (εννοείται free)??
εγω καραοκε βρισκω στο youtube

Παράθεση

Sofaki@

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sofaki@
H Sofaki@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Sofaki@ έγραψε στις 12:07, 04-06-11:

Γεια, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει να μ πει πως μπορώ να γίνω ομαδάρχισσα σε κατασκήνωση...Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους