Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,178 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η Σπίθα φάνηκε. Η φωτιά θ' ανάψει;

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:22, 02-12-10:

Προσωπικά χαιρετίζω το εγχείρημα του Μίκη Θεοδωράκη, να ξεκινήσει τη δημιουργία και εκδήλωση του Κινήματος Ανεξάρτητων Πολιτών, με πρωταρχικό σκοπό την ανάκαμψη του εθνικού φρονήματος της ελλαδικής κοινωνίας και την απεξάρτησή της από
-το αποτυχημένο κομματικό σύστημα του δημοκρατικού μας πολιτεύματος, 'οπως αυτό εξελήχθηκε κατά την περίοδο της Μεταπολίτευσης,

-από τις εθνομηδενιστικές δυνάμεις που λυμαίνονται την εργασία και τις προσδοκίες της ελλαδικής κοινωνίας και
-από τις "Αγορές" και την διεθνή πολιτικοχρηματιστηριακή μαφία, που καπηλεύεται την παγκοσμιοποιημένη πραγματικότητα του Πλανήτη, εις βάρος των λαϊκών δυνάμεων, του ανθρωπισμού και αυτής ακόμη της ανθρωπιάς, με κάθε τρόπο!
Ο νέος αγώνας τώρα αρχίζει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 00:45, 02-12-10:

Αυτό το ποστ είναι σοβαρό ή ειρωνικό;
Ρωτάω διότι αυτό που έγραψες πριν λίγες μέρες μόνο ως ειρωνικό μπορώ να το εκλάβω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 00:46, 02-12-10:

Για να αναψει φωτια οπως λες και στον τιτλο του θεματος πρεπει να υπαρξει σωστη ενημερωση των πολιτων επι των θεματων που αφορουν τη χωρα τους!! Δεν αρκουν τετοιες κινησεις σαν αυτη του Μικη Θεοδωρακη που στο κατω κατω δεν γνωριζω και ποιος ειναι στην ουσια ο σκοπος της
Απτην στιγμη που περιμενουμε να ενημερωθουμε απτα ΜΜΕ,το δελτιο του μεγκα με τα παπαγαλακια να ασκουν καθημερινη στυγνη προπαγανδα συγκαλυπτωντας τα μυρια οσα εκεινων που συμβαινουν στην πραγματικοτητα,διαστρεβλωνωντας καθε αληθινη πτυχη των γεγονΟτων τι να περιμενεις??
Απτην στιγμη που δεν γνωριζει ο Ελληνας πολιτης οτι εχουμε να κανουμε με προδωτες πολιτικους οι οποιοι ξεπουλανε την ιδια τους την πατριδα καθε μερα??

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ βλεπωντας αυτο το βιντεο δεν σου γεννιουντε ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΙΣΟΥΣ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ ΚΟΡΟΙΔΙΑΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΣΟΥ???? το θρασος τους να βγαινουν και να λενε ολα αυτα με προσχμα αυτην την αναθεματισμενη περιβοητη αναπτυξη και τις μεταρρυθμισεις που τοσα χρονια λενε οτι θα κανουν και στο τελος δεν γινετε τιποτα,τι αλλο χρειαζεται καποιος ετσι ωστε να ξεσηκωθει και να μην τους ξαναψηφισει μεχρι να ομολογησουν οι ιδιοι τα καμωματα τους και τις υποχθονιες πολτικες τους ολα αυτα τα χρονια????????? εκτος και αν ειμαστε μαζοχες τελικα και την βρισκουμε να μας κοβουν μισθους συνταξεις επιδοματα

Αλλα οπως εγραψα απτην στιγμη που η παραπληροφοριση συνεχιζεται σε ολο της το μεγαλειο αποκρυπτωντας ολα τα σκανδαλα του πολιτικου και οχι μονο συστηματοςι βγαζωντας στην επιφανεια σκανδαλα μαιμου τυπου βατοπεδι να χουμε κατι να ασχολουμαστε δεν προκειτε να γινει τιποτα μεχρις οτου φτασουμε στο αισχατο σημειο οπου δεν υπαρχει αλλο κατω γιατι θα εχουμε φτασει στον πατο!!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 09:37, 02-12-10:

Δεν μπορω παρα να εκφρασω τον θαυμασμο μου προσκυνω τι λεξιλογιο !!!!!!!!!ανακαμση εθνικου φρονηματος ,αποτυχημενο κομματικο συστημα,εθνομηδενιστικες δυναμεις,λυμαινονται,πολιτικοχρηματιστηριακη μαφια ,καπηλευονται την παγκοσμιοποιημενη πραγματικοτητα .Δεος δεος ουτε δελτιο ειδησεων στο μεγα ........................

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:01, 02-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από JosefK
Αυτό το ποστ είναι σοβαρό ή ειρωνικό;
Ρωτάω διότι αυτό που έγραψες πριν λίγες μέρες μόνο ως ειρωνικό μπορώ να το εκλάβω...
-Κάθε μου αναφορά στον Μίκη Θεοδωράκη έχει ως αφετηρία το σεβασμό προς κάποια σύμβολα και τα σημαινόμενά τους...
-Η αναφορά μου, σ' άλλο ποστ, στο γνωστό και μη εξαιρετέο Σόρος, γίνεται ως ένδειξη αυτοσαρκασμού, αλλά και κριτικής, για την κατάντια του ανθρώπινου πολιτισμού, να προσκυνείται σήμερα το πλέον ποταπό σύμβολο, το "Χρήμα", και όχι η αγάπη για το συνάνθρωπο. Οι "Σόροι" γεννιούνται πάντα, όταν ο ανθρώπινος πολιτισμός φθάνει στη ...νοσταλγία της ζούγκλας!
- Η "Σπίθα", ενόψει των τεκταινόμενων στη χώρα μας, ήταν προσδοκία μου! Επειδή ακριβώς διαφορετικά, "φωτιά στα μπατζάκια μας" : κι ας το μεταφράσει καθείς, σύμφωνα με τα δεδομένα του!

Δεν μπορω παρα να εκφρασω τον θαυμασμο μου προσκυνω τι λεξιλογιο !!!!!!!!!ανακαμση εθνικου φρονηματος ,αποτυχημενο κομματικο συστημα,εθνομηδενιστικες δυναμεις,λυμαινονται,πολιτικοχρηματιστηριακη μαφια ,καπηλευονται την παγκοσμιοποιημενη πραγματικοτητα .Δεος δεος ουτε δελτιο ειδησεων στο μεγα ........................
Κατερίνα μου, επειδή θέλω να είμαι πράος και ταπεινός, κοινώς "αργόστροφος": με ειρωνεύεσαι ή μου φαίνεται; Αν συμβαίνει το πρώτο, σ' ευχαριστώ, καθότι και εμένα δεν μου αρέσει να προσφεύγω σε ένα τέτοιο λεξιλόγιο καναλίσιο...αλλά σημασία έχει η ...σπίθα !

Μίκης Θεοδωράκης:«Βάζω εγώ σήμερα μια σπίθα», είπε, «και περιμένω να ακολουθήσουν κι άλλες. Μέχρι η σπίθα να φουντώσει και να γίνει η καθαρτήρια φωτιά που θα μας σώσει»
και κάλεσε τον ελληνικό λαό σε «ανυπακοή» στα όσα εφαρμόζει η κυβέρνηση, καθώς, όπως υποστήριξε, δεν έχει την ηθική νομιμοποίηση να εφαρμόζει τέτοια σκληρά μέτρα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 02-12-10 στις 10:18.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 10:27, 02-12-10:

Λαμπη ειλικρινα δεν ειχα προθεση ειρωνιας προς εσενα πιο πολυ χιουμοριστικα απαντησα .
Οι λεξεις που χρησιμοποιησες αποτελουν την βαση ενος πλουσιου (αυτο ειναι ειρωνικο) λεξηλογιου ενος μεσου ελληνα πολιτικου και πια αντιδρω αυτοματα νομιζω οτι καταλαβαινεις τι εννωω καλημερα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 02-12-10 στις 11:21.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:24, 02-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_farm
Λαμπη ειλικρινα δεν ειχα προθεση ειρωνιας προς εσενα πιο πολυ χιουμοριστικα απαντησα .
Οι λεξεις που χρησιμοποιησες αποτελουν την βαση ενος πλουσιου (αυτο ειναι ειρωνικο) λεξηλογιου ενος μεσου ελληνα πολιτικου και πια αντιδρω αυτοματα νομιζω οτι καταλαβαινεις τι εννωω καλημερα
Καλή μου, ακόμη κι αν ήταν, ειλικρινά, δεν θα με πείραζε! Πολλές φορές η ειρωνεία βγαίνει από... ευήκοα ώτα! Να 'σαι πάντα καλά, φίλη μου!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:31, 02-12-10:

Πτωχέ () μου Νωέα,
τίποτε δεν αρχίζει, όλα τελειώνουν
σε μερικά χρόνια -ο παντοδύναμος () να μας έχει καλά-
εσύ θα λες τα ίδια,
και εγώ ακόμη θα ψάχνω για καλλίτερη δουλειά.

πς: δεν είναι μόνο οι εθνικιστές μηδενιστές, είμαστε και όλοι οι άλλοι.

Και η πολύ επιτυχημένη παρομοίωση μου:
Η Σπίθα φάνηκε. Η φωτιά θ' ανάψει;
χαλασμένος αναπτήρας μάη φρεντ
50 χρόνια να τον γυρνάς σπίθα
θα βγάζει
τσιγάρο δε θα ανάψεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:21, 02-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Πτωχέ () μου Νωέα,
τίποτε δεν αρχίζει, όλα τελειώνουν
σε μερικά χρόνια -ο παντοδύναμος () να μας έχει καλά-
εσύ θα λες τα ίδια,
και εγώ ακόμη θα ψάχνω για καλλίτερη δουλειά.

πς: δεν είναι μόνο οι εθνικιστές μηδενιστές, είμαστε και όλοι οι άλλοι.

Και η πολύ επιτυχημένη παρομοίωση μου:

χαλασμένος αναπτήρας μάη φρεντ
50 χρόνια να τον γυρνάς σπίθα
θα βγάζει
τσιγάρο δε θα ανάψεις.
Κάπως έτσι αισθανόμαι και εγώ, φίλε μου Μπορατ, αλλά παραμένω ...αρειμάνιος καπνιστής!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:52, 02-12-10:

ο Σπίθας φανηκε,ο γιωργος Θαλασσης που ειναι?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:40, 02-12-10:

Δε θα κάνει κόμμα δε θα έχει πλάκα απλώς κριτική θα κάνουν

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:46, 02-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Δε θα κάνει κόμμα δε θα έχει πλάκα απλώς κριτική θα κάνουν
Το ίδιο πράγμα που κάνουν και οι μεσημεριανές εκπομπές.

ΓΚΡΟΥΒΥ

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 17:24, 02-12-10:

Ο Μίκης Θεοδωράκης το 1974 κατέβηκε υποψήφιος με το ψηφοδέλτιο της Ενωμένης Αριστεράς όμως δεν κατάφερε να εκλεγεί. Το 1978 μετά από πρόταση που δέχτηκε αποφάσισε να κατέβει υποψήφιος Δήμαρχος Αθηναίων, όμως πάλι δεν κατάφερε να εκλεγεί. Το 1981 καταφέρνει να εκλεγεί βουλευτής με το ψηφοδέλτιο του ΚΚΕ, το ίδιο επανέλαβε και το 1985. Το 1990 με τη διάσπαση του ΚΚΕ και λόγω της διαφωνίας που είχε με αυτή την κατάσταση, αποφασίζει να εκλεγεί με το ψηφοδέλτιο Επικρατείας της Νέας Δημοκρατίας και διατελεί υπουργός άνευ χαρτοφυλακίου και Επικρατείας. Την 1η Δεκεμβρίου 2010 ο Μίκης Θεοδωράκης ανακοίνωσε την ίδρυση Κινήματος Ανεξάρτητων Πολιτών με την ονομασία “Σπίθα”.
πηγή

Γενικά πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να έχει πολιτικό λόγο αλλά δεν σημαίνει ότι κάνει για πολιτικός… Μεγάλος καλλιτέχνης - αν και είμαι κατά της στρατευμένης τέχνης, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων - έχει δώσει πολλά σε όλο τον κόσμο και όχι μόνο τον ελληνικό, αλλά ωφελεί ένα κίνημα;;;;;;

Ακόμη κι αυτή η ίδρυση του κινήματος με τη λέξη Σπίθα μου φαίνεται πολύ ξεθωριασμένη και σαν λέξη και σαν έννοια…..
Ο Μίκης Θεοδωράκης ίσως έχει πέσει θύμα της ίδιας της εικόνας του και ότι δηλώνει αυτή ….κάτι σαν το κερασάκι στην τούρτα ή σαν την Ακρόπολη … Ποιος ο λόγος να τον καλούνε σε κάθε τι που γίνεται υποτίθεται για την Ελλάδα;;;;;;;

Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή η φωτογραφία με την Ακρόπολη, τον Γιώργο Παπανδρέου, τον Μίκη Θεοδωράκη και τον Ταγίπ Εντρογάν και όλοι αυτοί οι συνειρμοί και τα υπόγεια μηνύματα που ήθελαν να περάσουν… οι δημοσιοσχεσίτες της εποχής ανεξαρτήτως κόμματος….. Τι προσπαθούν, τι επιδιώκουν;;;; Θέλουν να πάρουν ένα αντιπροσωπευτικό στοιχείο ζωντανό στη μνήμη των Ελλήνων και το φορτώνουν το φορτώνουν το φορτώνουν …σαν μαριονέτα...

Όλο αυτό μου κάνει λίγο σαν μίξερ όλα τα κάνω όλα τα πολτοποιώ.....είμαι μεγάλος καλλιτέχνης, αλλά μπορώ να κάνω και κίνημα, μπορώ να γίνω και πολιτικός μπορώ να συμμετέχω σαν συνδετήριος κρίκος στα μεγάλα γεγονότα.... Αφού τη διαφθορά τη συντήρησαν, δεν θα πω τη δημιούργησαν γιατί θα ήταν άδικο, αυτοί που συμμετείχαν ενεργά στην μεταπολίτευση ...και αυτό το βλέπουμε χρόνια τώρα να γίνεται προσπαθώντας να μας πείσουν ότι είναι κάτι φυσικό....Πως να δημιουργηθεί σπίθα;;;;; Από που;;;;;; Ένας κούκος δεν φέρνει την Άνοιξη...δυστυχώς......

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:52, 02-12-10:

Ο Μίκης Θεοδωράκης ήταν πάντα μία προσωπικότητα, και κάθε κίνηση προσωπικοτήτων έχει πιστεύω βαρύνουσα σημασία για την χώρα.
Είναι άξιος συγχαρητηρίων, γιατί ακόμα και σε αυτή την ηλικία, αγωνίζεται, παίρνει πρωτοβουλίες, και άσχετα τι θα καταφέρει, είναι ευχάριστο και υγιές πιστεύω αυτό που κάνει, και προς το συμφέρον του λαού.
Μακάρι να υπήρχαν και άλλοι σαν αυτόν και να έπαιρναν παρόμοιες πρωτοβουλίες .

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:36, 02-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
...
Μακάρι να υπήρχαν και άλλοι σαν αυτόν και να έπαιρναν παρόμοιες πρωτοβουλίες .
Τότε η σπίθα ίσως και να γινόταν φωτιά...

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 00:48, 03-12-10:

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει

Πάντα μʼ απασχολούσε το γνωστό εμβατήριο όσες φορές τʼ άκουγα.
Έλεγα μέσα μου, τι άραγες εννοεί;
Σκέφτηκα, σαν κάτι να φωτίστηκε
μέσα μου, εφόσον η Ελλάδα δεν πεθαίνει ποτέ, πάει να πει πως και ποτέ
δεν θα αναστηθεί.

Μάνος Χατζιδάκις
Επίκαιρο όσο ποτέ και πολύ καλή απάντηση για την ερώτηση του θέματος...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:20, 03-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
...Ένας κούκος δεν φέρνει την Άνοιξη...δυστυχώς......
...
Ήταν μια σπίθα στην αρχή
και μιας βροχής ψιχάλα
κι έγινε η σπίθα πυρκαγιά
και πέλαγος η στάλα
...
λέει ένα τραγούδι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm έγραψε στις 10:32, 03-12-10:

Nομιζω οτι η σπιθα υπαρχει μεσα σε ολους και ειναι σπιθα οργης κυριως.Αυτο που δεν ξερω ειναι τη μορφη θα παρει οταν ξεσπασει η πυρκαγια και αν θα μεινει κατι ορθιο τελικα αυτο με τρομαζει και ποσο ετοιμοι ειμαστε και ωριμοι να την στρεψουμε στο σωστο σημειο σε αυτο που πρεπει να καει η θα τα παρει ολα η μπαλα..?

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 19:19, 03-12-10:

Εγώ με την σειρά μου, βλέπω κάτι άλλο. Βλέπω μια προσπάθεια να εκφραστεί η ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ που νοιώθει σήμερα ο μέσος Ελληνας.
Ναι, ο μέσος Ελληνας σήμερα έχει κάθε δικαίωμα να ψάχνει λέξεις. Εξ' άλλου είναι και ακίνδυνες, γιατί με λέξεις μοναχά, κάνει μια τρύπα στο νερό!
Αν μπορώ να πω και εγώ κάτι με την σειρά μου, θα έλεγα οτι το κεφάλαιο που λέγεται ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, μας κάνει να νοιώθουμε υπερηφάνεια για την μουσική παρουσία του στη διεθνή σκηνή.
Δεν λέω ως εδώ καλά, η κατάσταση όμως σήμερα έχει ανάγκη απο σύγχρονους ΤΣΕ, έχει ανάγκη απο μορφές οι οποίες όταν πουν "ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΝ".
Αλλά, το μεγαλύτερο πρόβλημα, απο την εμφάνιση ενός τέτοιου άνδρα, είναι η χρηματοδότηση.
Σήμερα είναι σχεδόν αδιανόητο να πιστέψουμε οτι κάποιος θα βγει και θα αναλάβει δράση, τέτοιας έκτασης ώστε να αποπνέει ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο.
Κίνημα και και και ... να τα βράσω όλα μαζί δεν θα βγει μια σούπα για αυτούς που έχασαν τις δουλειές τους, ούτε και μια έστω πρόβλεψη για ένα χρονοδιάγραμμα αναπλήρωσης του εισοδήματος που σήμερα ΜΕ ΛΗΣΤΡΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΧΑΝΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΛΕΝΕ
ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΔΑΜΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΔΑΝΕΙΣΜΟ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ :

ΣΗΜΕΡΑ ΥΣΤΕΡΟΥΜΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΛΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ, ΣΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, π.χ. Μ.Μ.Ε. ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...

Με ποιον τρόπο πιστεύεται οτι ένα κίνημα, μπορεί να αντισταθεί και να φέρει αποτέλεσμα; Ποια τράπεζα θα χρηματοδοτήσει την βιοσιμώτητα ενός τέτοιου κινήματος; Αλλά και γιατί να το χρηματοδοτήσει, την στιγμή που a priori η ίδρυσή του αντιτίθεται στα συμφέροντα των τραπεζών; (θεωρητικά τουλάχιστο).

Εδώ δεν έφταναν οι αλλοδαποί, ανοίγουν και τα σύνορα με ΑΛΒΑΝΙΑ. Απο 1/1/2011, η είσοδος στην χώρα μας θα γίνεται δίχως βίζα.

Για ποιο κίνημα μιλάμε; Πού βρίσκεται η ελπίδα και τί λέει ;

Ακόμα και αν ο Μίκης Θεοδωράκης ήταν σε θέση να ηγηθεί, λόγω ηλικίας, αυτοί που θα ήταν γύρω του είναι αμφίβολο αν θα ήταν σε θέση να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα πολιτικά δρώμενα της Ελλάδας, αλλά και να αντισταθούν αποτελεσματικά στην δημιουργία ενός παγκόσμιου χωριού, που θα το ονοματίσουν κάποτε όπως αυτοί θέλουν και σήμερα λέγεται ΕΛΛΑΔΑ!!!

Μου μοιάζει με μια μεγάλη φούσκα και τίποτε άλλο.
Λίγο τολμηρή ίσως να ακούγεται η άποψή μου, αλλά εύχομαι ο χρόνος να με βγάλει ψεύτη.

Θεωρώ δε, οτι κάθε χειροκρότημα λόγω βιασύνης, είναι αντίθετο στην βιωσιμότητα ενός τέτοιου κινήματος, γιατι συμβάλει στην λήθη απο μέρους των Ελλήνων και τους μαλθακοποιεί περισσότερο.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm έγραψε στις 22:02, 03-12-10:

Μαξιμε δεν συνφωνω μαζι σου .Θεωρω οτι οποιοδηποτε καινουριο κινημα ακομα και η δημιουργια κομματος απο την Κ. Μπακογιαννη ειναι κατι μαλλον θετικο καθετι καινουριο ας ειναι και απο προσωπα ανφιλεγομενα μπορει να βγει κατι θετικο . Εγω σεβομαι οχι μονο μουσικα τον Μικη αλλα και συνολικα την προσωπικοτητα του και φανταζομαι οτι για τους ιδιους λογους που εγω τον εκτιμω αλλοι τον αντιπαθουν και αναφερομαι στην παλια συνεργασια του με το κομμα της Ν.Δ. .
Εκτιμω το οτι δεν εχει στεγανα δεν εχει αναγκη απο το ακολουθει ντε και καλα την πολιτικη ενος κομματος δεν φοβαται να πει και να κανει πραγματα νομιζω που επαγγελματιας πολιτικος θα τα σκεφτοταν.Δεν ξερω τι αποτελεσματα θα εχει η κινηση του αλλα δεν θα την καταδικασω και ετσι απλα .
Το που εμπλεκεται το θεμα των αλλοδαπων δεν το καταλαβα σε σχεση με το θεμα που εθεσε ο Λαμπης
τι εννωεις ?Παντως να σου θυμισω οτι και τωρα που θελει βιζα μπαινοβγαινει οποιος θελει απο τα συνορα και μαλιστα χωρις να τον περνει κανεις ειδηση οποτε?

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:11, 04-12-10:

Αδελφέ Μάξιμε, η "σπίθα" του Μ. Θεοδωράκη προσδοκά να ενεργοποιήσει τα πλήθη του λαού μας, για αυτοοργάνωση και αυτοδιάθεση της κοινωνίας μας και όχι κάποιους ήδη υφιστάμενους μηχανισμούς εξουσίας ή κάποια προβεβλημένα από το ήδη υφιστάμενο σύστημα κονωνικής μας αντιπροσώπευσης πρόσωπα. Απευθύνεται σε "ανεξάρτητους πολίτες", όπερ σημαίνει, να γίνουμε ανεξάρτητοι πολίτες. Απαιτείται δηλαδή ανεξαρτησία από όλες τις εξαρτήσεις, που μας κάνουν μέχρι σήμερα συνενόχους για την δρώμενη κατάντια μας. Η κομματοκρατία, η οικογενειοκρατία, ο αλόγιστος καταναλωτισμός, ως παραδείγματα, αναγνωρίζουμε σήμερα στη συντριπτική μας πλειοψηφία, είναι ακριβώς εξαρτησιογόνες και εξαρτησιογενείς πραγματικότητες, που αν δεν τις υπερβούμε ως λαός και κοινωνία, δεν έχουμε αύριο. Αυτό νομίζω επισημαίνει η έκκληση του Μ. Θεοδωράκη, για τη γέννηση και ανάπτυξη ενός "κινήματος ανεξάρτητων πολιτών". Από την ιστορία γνωρίζουμε, πάντα παραδειγματικά, ότι κατά τη (στρατιωτική) Κατοχή(1941-44) η κοινωνία μας είχε χωριστεί αντικειμενικά σε δύο βασικές κατηγορίες: στους αντιστασιακούς και στους δοσίλογους. Σήμερα δυστυχώς τείνει να διαχωριστεί: στους αθεράπευτα εξαρτημένους ή "αδιάφορους" και στους υπό απεξάρτηση ή "προβληματισμένους". Η τεκταινώμενη ζύμωση θα δείξει, τελικά, τι ψωμί θα βγει από τον φούρνο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 05-12-10 στις 22:36.
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 16:12, 04-12-10:

Μαξιμε δεν συνφωνω μαζι σου .Θεωρω οτι οποιοδηποτε καινουριο κινημα ακομα και η δημιουργια κομματος απο την Κ. Μπακογιαννη ειναι κατι μαλλον θετικο καθετι καινουριο ας ειναι και απο προσωπα ανφιλεγομενα μπορει να βγει κατι θετικο . Εγω σεβομαι οχι μονο μουσικα τον Μικη αλλα και συνολικα την προσωπικοτητα του και φανταζομαι οτι για τους ιδιους λογους που εγω τον εκτιμω αλλοι τον αντιπαθουν και αναφερομαι στην παλια συνεργασια του με το κομμα της Ν.Δ. .
Εκτιμω το οτι δεν εχει στεγανα δεν εχει αναγκη απο το ακολουθει ντε και καλα την πολιτικη ενος κομματος δεν φοβαται να πει και να κανει πραγματα νομιζω που επαγγελματιας πολιτικος θα τα σκεφτοταν.Δεν ξερω τι αποτελεσματα θα εχει η κινηση του αλλα δεν θα την καταδικασω και ετσι απλα .
Το που εμπλεκεται το θεμα των αλλοδαπων δεν το καταλαβα σε σχεση με το θεμα που εθεσε ο Λαμπης
τι εννωεις ?Παντως να σου θυμισω οτι και τωρα που θελει βιζα μπαινοβγαινει οποιος θελει απο τα συνορα και μαλιστα χωρις να τον περνει κανεις ειδηση οποτε?
[quote]
Κατερίνα, στην απάντησή μου φαίνεται διάχυτη κατα κύριο λόγο η δυσπιστία. Οι γραμμές που ακολουθούν και τις έκανα αντιγραφή απο την προηγούμενη απάντησή μου φαίνεται η άποψη και η αποδοχή ή όχι απο εμένα προς τον ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ.
Αν μπορώ να πω και εγώ κάτι με την σειρά μου, θα έλεγα οτι το κεφάλαιο που λέγεται ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, μας κάνει να νοιώθουμε υπερηφάνεια για την μουσική παρουσία του στη διεθνή σκηνή.
Δεν λέω ως εδώ καλά, η κατάσταση όμως σήμερα έχει ανάγκη απο σύγχρονους ΤΣΕ, έχει ανάγκη απο μορφές οι οποίες όταν πουν "ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΝ".

Σήμερα που, οι πολιτικές εικοσαετίας και βάλε, υλοποιούνται, μιλάμε και μοναχά μιλάμε και ξανά-ξανά-ξαναμιλάμε...
Αυτό απο μόνο του είναι κουραστικό.
Κίνημα εγώ θεωρώ κάτι που συμπαρασύρει τα πάντα γύρω του.
Μου θύμισε την κατάθεση των παιδιών στην τράπεζα της Ελλάδος, για το χρέος της χώρας μας.
Οταν εφοπλιστές δήλωσαν την πρόθεση να δώσουν 4 δις, χαρακτηρίστηκε η πρόταση εξωθεσμική.
Δεν ξέρω αν εγώ έχω βάλει τον πήχη τόσο ψηλά που φαίνεται να μη συμμερίζομαι τέτοιες απόψεις, αλλά θεωρώ οτι άλλο είναι η συμπάθεια προς τον ΜΙΚΗ και την ιδέα του και άλλο είναι η απορρέουσα ελπίδα απο αυτή και η κρίση ως προς την αποτελεσματικότητά της.
ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ!
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ, ΑΣ ΓΙΝΕΙ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ.
ΔΥΣΠΙΣΤΩ και πιστεύω οτι δικαιούμαι να εκφράσω την γνώμη μου ως έχει.
Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Αδελφέ Μάξιμε, η "σπίθα" του Μ. Θεοδωράκη προσδοκά να ενεργοποιήσει τα πλήθη του λαού μας, για αυτοοργάνωση και αυτοδιάθεση της κοινωνίας μας και όχι κάποιους ήδη υφιστάμενους μηχανισμούς εξουσίας ή κάποια προβεβλημένα από το ήδη υφιστάμενο σύστημα κοινωνικής μας αντιπροσώπευσης πρόσωπα. Απευθύνεται σε "ανεξάρτητους πολίτες", όπερ σημαίνει, να γίνουμε ανεξάρτητοι πολίτες. Απαιτείται δηλαδή ανεξαρτησία από όλες τις εξαρτήσεις, που μας κάνουν μέχρι σήμερα συνενόχους για την δρώμενη κατάντια μας. Η κομματοκρατία, η οικογενειοκρατία, ο αλόγιστος καταναλωτισμός, ως παραδείγματα, αναγνωρίζουμε σήμερα στη συντριπτική μας πλειοψηφία, είναι ακριβώς εξαρτησιογενείς πραγματικότητες, που αν δεν τις υπερβούμε ως λαός και κοινωνία, δεν έχουμε αύριο. Αυτό νομίζω επισημαίνει η έκκληση του Μ. Θεοδωράκη, για τη γέννηση και ανάπτυξη ενός "κινήματος ανεξάρτητων πολιτών". Από την ιστορία γνωρίζουμε, πάντα παραδειγματικά, ότι κατά τη (στρατιωτική) Κατοχή(1941-44) η κοινωνία μας είχε χωριστεί αντικειμενικά σε δύο βασικές κατηγορίες: στους αντιστασιακούς και στους δοσίλογους. Σήμερα δυστυχώς τείνει να διαχωριστεί: στους αθεράπευτα εξαρτημένους ή "αδιάφορους" και στους υπό απεξάρτηση ή "προβληματισμένους". Η τεκταινόμενη ζύμωση θα δείξει, τελικά, τι ψωμί θα βγει από τον φούρνο[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/admin/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]!

Ναι σε όλα όσα λες, αλλά... αλλά ... αλλά.....
Επίσης, έχεις ξεχάσει μου φαίνεται τον συνδετικό κρίκο της πολιτικής με την οικογενειοκρατία και τα συγκοινωνούντα δοχεία που ονοματίζονται ως κόμματα στην Ελλάδα.

Υ.Γ.
Χρειάζεται η εκμάθηση του <<Λακωνίζειν>>.
Επίσης μοναχά ένα μέτρο φτάνει και περισεύει.

Το μέτρο είναι μια κεντρική πραγματικά κρατική τράπεζα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Οταν η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, δίναι τα χρήματα των Ευρωπαίων πολιτών, ( δηλ. μας περιλαμβάνει και εμάς τους Ελληνες), στις τράπεζες και με επιτόκιο μόλις 1%, θα έφτανε προκειμένου να ορθοποδήσει η χώρα μας.

Τι να κάνω τα κινήματα; Προτάσεις θέλω για να τις κρίνω. Αλλά και την υποστήριξη απο ανθρώπους ΜΕΓΑΛΟΥΣ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 04-12-10 στις 19:19.
Παράθεση

Loukianos (Λουκας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Loukianos
Ο Λουκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Loukianos έγραψε στις 22:07, 04-12-10:

Νομιζω πως η οργανωση αυτη των «ανεξαρτητων πολιτων» οσο και να προσδοκει να απ`εξαρτοποιησει τους πολιτες απο την κομματοκρατια και τις αλλες εξαρτησεις που ο Νωευς αναφερει, τουλαχιστον στην παρουσα συγκαιρια , θα εχει δυσκολια να υποστηριχθει και εδραιωθει, αφου το προγραμμα και οι σκοποι της δεν εχουν εκφρασθει με σαφηνεια και αξιοπιστια. Τουλαχιστον εγω μεχρι στιγμης δεν εχω δει καμμια υγκεκριμενη προταση που να με πειθει, αυτο που συνεχως ακουω να διατυμπανιζεται ειναι το παραπλανητικο συνθημα, ελατε να αντιδρασουμαι στα εποδυνα μετρα που μας εχουν επιβληθει και μετα συζηταμε το επομενο βημα μας, αυτο οχι μονον δεν ειναι κατι το καινουργιο αλλα και στερειται σοβαροτητας αφου ηδη συμβαινει.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 23:55, 04-12-10:

Προσωπικά χαιρετίζω το εγχείρημα του Μίκη Θεοδωράκη, να ξεκινήσει τη δημιουργία και εκδήλωση του Κινήματος Ανεξάρτητων Πολιτών, με πρωταρχικό σκοπό την ανάκαμψη του εθνικού φρονήματος της ελλαδικής κοινωνίας και την απεξάρτησή της από
-το αποτυχημένο κομματικό σύστημα του δημοκρατικού μας πολιτεύματος, 'οπως αυτό εξελήχθηκε κατά την περίοδο της Μεταπολίτευσης,

-από τις εθνομηδενιστικές δυνάμεις που λυμαίνονται την εργασία και τις προσδοκίες της ελλαδικής κοινωνίας και
-από τις "Αγορές" και την διεθνή πολιτικοχρηματιστηριακή μαφία, που καπηλεύεται την παγκοσμιοποιημένη πραγματικότητα του Πλανήτη, εις βάρος των λαϊκών δυνάμεων, του ανθρωπισμού και αυτής ακόμη της ανθρωπιάς, με κάθε τρόπο!
διαφωνω καθετα. δεν χρειαζομαστε και αλλες "εξεχουσες προσωπικοτητες". αυτο ειναι εκ φυσεως αντιθετο με τα δημοκρατια, καθως φτανει στα ορια του φιλελευθερισμου. δεν χρειαζομαστε αλλους 40αριδες να οριζουν την πορεια μας. χρειαζομαστε ομως τη συμμετοχη ολων στα "κοινα" του τοπου.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 00:10, 05-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
.... αν και είμαι κατά της στρατευμένης τέχνης, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων
Γιατί;
Ένας κούκος δεν φέρνει την Άνοιξη...δυστυχώς......
Πόσο μάλλον αν ο κούκος ειναι κορακας...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:33, 05-12-10:

ποια Σπιθα,,εδω εχει παρει φωτια ο κ@λος μας..
νερο υπαρχει?

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 15:16, 05-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
".

...

Το μέτρο είναι μια κεντρική πραγματικά κρατική τράπεζα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.
....

Νομίζω πως πράγματι είναι σήμερα πρωταρχικής κοινωνικοπολιτικής σημασίας η ίδρυση ενός κρατικού "Πιστωτικού Ιδρύματος", ακόμη και μόνον για την φύλαξη των χρημάτων και τιμαλφών των πολιτών της Ελλάδας, που έχουν , αλλά "δεν τα φυσάν"!
Υπάρχει, που να ποτίσει όλους τους κώλους της Ευρώπης, αλλά εμείς ακόμη επιμένουμε να κολυμπάμε σ' αυτό, σαν "ναυαγοί της ιστορίας"!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 17:52, 05-12-10:

Είδα πρίν λίγες μέρες τον Θεοδωράκη σε μια εκομπή αφιέρωμα, του Σπύρου Παπαδόπουλου. Ξέρετε αυτό το καφενείο που στήνουνε εκεί και γλεντάνε (να δουλειά να βγάζετε λεφτά). Ήταν καλεσμένοι όλοι οι συγχρονοι "τσαροι". Παγκαλος και συντροφία. Και όλοι πολύ χαρούμενοι τραγουδούσανε όλο ενθουσιασμό τα τραγούδια με τα οποία πανηγυρίσαμε κι εμείς την ... Δημοκρατία !!!! Ξέρετε, μην κάνετε ότι δεν ξέρετε. Αυτήν που έχουμε σήμερα; Αυτήν που ήρθε και έδιωξε τη Χούντα; Σύμπτωση;;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:10, 18-01-11:

y ANT1 Internet, www.ant1online.gr, Ανανεωμένο: Τρίτη, 18 Ιανουαρίου 2011Ομιλία Μ. Θεοδωράκη στην κίνηση πολιτών «Η Σπίθα»

Ο Μίκης Θεοδωράκης ξετύλιξε τον μίτο του προβληματισμού του και κατέγραψε τους τρόπους με τους οποίους κατά τη γνώμη του μπορούν να ξαναγίνουν οι Έλληνες «αφεντικά» στον τόπο τους, σε ομιλία του στην κίνηση πολιτών «Η Σπίθα».

ANT1

Με μια χειμαρρώδη ομιλία που κράτησε σχεδόν δυο ώρες, στο κατάμεστο θέατρο «ΡΕΞ» με περισσότερους από 1000 ανθρώπους να κρέμονται κυριολεκτικά από τα χείλη του ο Μίκης Θεοδωράκης ξετύλιξε τον μίτο του προβληματισμού του και κατέγραψε τους τρόπους με τους οποίους κατά τη γνώμη του μπορούν να ξαναγίνουν οι Έλληνες «αφεντικά» στον τόπο τους.

Κάλεσε τους πολίτες να «αφήσετε την παθητική στάση και να διεκδικήσουμε τη χώρα μας». Τόνισε «δεν είστε ένοικοι ή παρίες στη χώρα. Είστε τα αφεντικά» και παρέθεσε τις αρχές που κατά τη γνώμη του θα επιφέρουν «την αναγκαία ριζική στροφή στους εθνικούς προσανατολισμούς που θα εξασφαλίσουν με ισότιμους όρους την εθνική ανεξαρτησία και ασφάλεια, την οικονομική επιβίωση, την ανάπτυξη και την αυτοτέλεια».

Ο Μίκης Θεοδωράκης επέκρινε με σφοδρότητα την κυβέρνηση και την αξιωματική αντιπολίτευση που αναδείχθηκαν σε κόμματα εξουσίας «χάρη στην εύνοια των δυνάμεων της ξένης εξάρτησης». Επίσης, επέκρινε το σύνολο του πολιτικού συστήματος διότι «συνέτεινε παθητικά ή ενεργητικά στην περιθωριοποίηση του ελληνικού λαού» και στηλίτευσε το ρόλο του Κοινοβουλίου, το οποίο ευθέως κατηγόρησε για κάλυψη παράνομων διαδικασιών με καταστροφικές συνέπειες για το μέλλον της χώρας.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:23, 18-01-11:

HomeFeature, Ελλάδα, Ελλάδα Πολιτική, πολιτική, ΡοήΜίκης Θεοδωράκης: "Το ΝΑΤΟ επιβάλλει να μοιραστούμε το Αιγαίο"
Μίκης Θεοδωράκης: "Το ΝΑΤΟ επιβάλλει να μοιραστούμε το Αιγαίο"

Posted by Κωνσταντίνος Feature, Ελλάδα, Ελλάδα Πολιτική, πολιτική, Ροή 10:54 π.μ.
Το μνημόνιο είναι ένα οικονομικό πραξικόπημα

«Πρώτιστο καθήκον σήμερα σε αυτές τις επικίνδυνες και εξαιρετικά κρίσιμες στιγμές, είναι ο αγώνας για την ανεξαρτησία της πατρίδας», τόνισε ο Μίκης Θεοδωράκης μιλώντας στην εκδήλωση των επιστημονικών φορέων ενάντια στο Μνημόνιο, με τον τίτλο « Η Ελλάδα μας χρειάζεται όλους».
  • Ο κ. Θεοδωράκης εξέφρασε την έντονη αντίδρασή του στο μνημόνιο, λέγοντας ότι «η κυβέρνηση δεν έχει την ηθική νομιμοποίηση να εφαρμόζει τέτοια μέτρα». «Η κυβέρνηση, συνέχισε, με την υπογραφή του μνημονίου έχει εκχωρήσει κυριαρχικά δικαιώματα στους δανειστές μας» και χαρακτήρισε την υπογραφή του μνημονίου «οικονομικό πραξικόπημα».
  • «Μεγάλες προσπάθειες και θυσίες θα χρειαστούν για να εξουδετερώσουμε την τωρινή ξένη εξάρτηση και να κερδίσουμε την ανεξαρτησία της Πατρίδας μας» δήλωσε ο Μίκης Θεοδωράκης σε ομιλία του σε εκδήλωση της κίνησης ανεξάρτητων πολιτών που διοργάνωσαν επιστημονικοί φορείς.
«Για όλους αυτούς που ψήφισαν αυτό τον μεσαιωνικό νόμο προτείνω να στηθεί στο κέντρο της Πλατείας Συντάγματος μια μαρμάρινη πυραμίδα με όλα τα ονοματεπώνυμά τους γραμμένα με μαύρα γράμματα και να ονομαστεί ʽΣτήλη της Ντροπήςʼ» ανέφερε χαρακτηριστικά.
Διέβλεψε τον κίνδυνο, το ΝΑΤΟ να επιβάλλει στη χώρα μας να μοιραστούμε το Αιγαίο με την Τουρκία, ανησυχία την οποία συνδύασε με την επικείμενη επίσκεψη της Χίλαρι Κλίντον, που θα συνοδεύεται, όπως είπε, από Εβραϊκό λόμπι. Μάλιστα, αναφορικά με την δήλωση- βόμβα Τούρκου αξιωματούχου ο κ.Θεοδωράκης, διερωτήθηκε αν αληθεύουν, λέγοντας χαρακτηριστικά: "Tί είδους μπίζνες είναι αυτές, αποφάσισαν να παραχωρήσουν το μισό Αιγαίο στην Τουρκία, τι άλλο θέλουν;"
Η Άγκυρα, συνέχισε, έχει ''μυριστεί'' μεγάλα κοιτάσματα πετρελαίου στο τρίγωνο Καστελόριζο, Κύπρος και Κρήτη και έχει αναπτύξει μεγάλη δραστηριότητα, ώστε το Καστελόριζο να εξαιρεθεί από την Ελληνική Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη (ΑΟΖ).
Στρέφοντας τα πυρά του στην κυβέρνηση, την κατηγόρησε για αλαζονεία και προσπάθεια φίμωσής του και εκτίμησε, ότι με το άρθρο 14 του μνημονίου η Ελλάδα παραιτείται από την εθνική της κυριαρχία. «Η κυβέρνηση παραδίδει την Ελλάδα στην τρόικα», σημείωσε χαρακτηριστικά.
Χαρακτήρισε πιστούς τοποτηρητές ξένης εξάρτησης όσους υπέγραψαν και στηρίζουν το μνημόνιο ενώ αίσθηση προκάλεσε η πρότασή του για όσους ψήφισαν τις αλλαγές στα εργασιακά.
Θα πρέπει να στηθεί, υπογράμμισε, πυραμίδα στην πλατεία Συντάγματος με τα ονόματα όσων ψήφισαν το νόμο αυτό, με μαύρα γράμματα, και να ονομαστεί «Στήλη της Ντροπής».
''Παράξενη αυτή η χώρα, για να γίνεις ελεύθερος πρέπει να θυσιάζεις τη ζωή σου'', υπερτόνισε ο κ. Θεοδωράκης, που χαρακτήρισε τον αγώνα εναντίον του μνημονίου απελευθερωτικό.
Ο κ. Θεοδωράκης, ο οποίος εξέφρασε την ικανοποίησή του για το γεγονός, ότι δεκάδες επιτροπές στην Ελλάδα πήραν το όνομα «Σπίθα» (σ.σ το όνομα της κίνησής του), κατέληξε λέγοντας: «Ελεύθερος είναι ο υπεύθυνος».
Ξεδιπλώνοντας τον λόγο του γύρω από το τρίπτυχο Εθνική Ανεξαρτησία - Λαϊκή Κυριαρχία - Πατριωτική Αναγέννηση, ο παγκοσμίου φήμης μουσικο-συνθέτης τόνισε ότι «πρέπει να εγκαταλείψουμε το δόγμα Ανήκομεν εις την Δύση και να ενστερνιστούμε το δόγμα Ανήκουμε στην Ελλάδα και μόνο στην Ελλάδα». Όπως είπε «η Δύση μας ταπείνωσε και μας οδήγησε να υπογράψουμε συμφωνίες που θίγουν τα κυριαρχικά μας δικαιώματα». Κι επειδή οι ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ συνωμοτούν εδώ και δεκαετίες κατά της Ελλάδος «θα πρέπει να προχωρήσουμε σε ένα νέο αμυντικό δόγμα». Στο πλαίσιο του νέου δόγματος η Ελλάδα θα πρέπει να αναζητήσει στήριξη από τη Ρωσία και την Κίνα και στη συνέχεια να επαναδιαπραγματευθεί με τις ΗΠΑ, το ΝΑΤΟ και την ΕΕ.
Ασκώντας δριμεία κριτική στην οικονομική, κοινωνική και εξωτερική πολιτική της κυβέρνησης αναφέρθηκε στα καυτά θέματα του "μνημονίου και της πτώχευσης, του ΔΝΤ και της Ευρώπης των τραπεζών". Όπως είπε «θα πρέπει να επικεντρωθούμε στις δυνάμεις μας ώστε το οικονομικό μας πρόβλημα να λυθεί από εμάς τους ίδιους» και στο πλαίσιο αυτό πρότεινε τη δημιουργία ενός «ρεαλιστικού προγράμματος αξιοποίησης του δυναμικού της χώρας».
Κάλεσε τους πολίτες να «αφήσετε την παθητική στάση και να διεκδικήσουμε τη χώρα μας». Τόνισε «δεν είστε ένοικοι ή παρίες στη χώρα. Είστε τα αφεντικά» και παρέθεσε τις αρχές που κατά τη γνώμη του θα επιφέρουν «την αναγκαία ριζική στροφή στους εθνικούς προσανατολισμούς που θα εξασφαλίσουν με ισότιμους όρους την εθνική ανεξαρτησία και ασφάλεια, την οικονομική επιβίωση, την ανάπτυξη και την αυτοτέλεια».
Επέκρινε με σφοδρότητα την κυβέρνηση και την αξιωματική αντιπολίτευση που αναδείχθηκαν σε κόμματα εξουσίας «χάρη στην εύνοια των δυνάμεων της ξένης εξάρτησης». Επέκρινε το σύνολο του πολιτικού συστήματος διότι «συνέτεινε παθητικά ή ενεργητικά στην περιθωριοποίηση του ελληνικού λαού» και στηλίτευσε το ρόλο του Κοινοβουλίου, το οποίο ευθέως κατηγόρησε για κάλυψη παράνομων διαδικασιών με καταστροφικές συνέπειες για το μέλλον της χώρας.
Επέκρινε με σφοδρότητα τις ελληνικές κυβερνήσεις διότι μετά τη μεταπολίτευση δεν μερίμνησαν για την οριοθέτηση της Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης στο Αιγαίο με αποτέλεσμα σήμερα να έχει υποσκελισθεί η έννοια της υφαλοκρηπίδας, να κινδυνεύει να εξαιρεθεί το Καστελόριζο της ελληνικής ΑΟΖ και να διεξάγεται ένας χορός εκατομμυρίων δισεκατομμυρίων ευρώ «από αλλότρια συμφέρονται που κρύβονται πίσω από τα δύο κράτη, χωρίς να ενημερώνονται οι λαοί, χωρίς να έχει ενημερωθεί καν η Βουλή των Ελλήνων». Και κατέληξε: «Το αποκορύφωμα του μυστηρίου κρύβεται πίσω από τις πρόσφατες ελληνο-τουρκικές συνομιλίες». Γι αυτό και ο Μίκης Θεοδωράκης τόνισε την ανάγκη «να καταστήσουμε τη χώρα μας απόρθητο φρούριο για να μπορέσουμε να ξαναπούμε «Μολών Λαβέ»».
Η λύση που προτείνει ο Μίκης Θεοδωράκης είναι ανυπακοή, ώστε να ακυρώνονται στην πράξη όλες οι αντιδημοκρατικές και αντιλαϊκές αποφάσεις και ανάληψη πρωτοβουλιών από τους Έλληνες πολίτες ώστε «να στρίψουμε την πλάτη στους φανερούς και κρυφούς συνεργάτες των Αμερικανών».

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:12, 20-01-11:

Νιώθω όπως ένιωθα στη δικτατορία"
20/1/2011 12:40:00 μμ | Σωτηρόπουλος Στάθης

Πατήστε για μεγέθυνση
Αισθάνομαι μόνος. Έχω το ίδιο και χειρότερο αίσθημα όπως και επί δικτατορίας" δηλώνει στον realfm 97.8 ο Μίκης Θεοδωράκης.

Ο μεγάλος Έλληνας μουσικοσυνθέτης μέσω της παρέμβασής του από τον realfm 97.8 κάλεσε τους πολίτες να συνταχθούν με την Ανεξάρτητη Κίνηση Πολιτών που συγκρότησε πριν από περίπου δυο μήνες, χαρακτήρισε το Μνημόνιο ως «πραξικόπημα» και υποστήριξε ότι ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου θα έπρεπε να είχε δώσει εντολή σύλληψης των εκπροσώπων της τροϊκας.

«Δεν είναι δυνατόν μία τέτοια συμφωνία να μην περνάει από τη βουλή με αυξημένη πλειοψηφία ή από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και να υπογράφεται μόνο από έναν υπουργό» τόνισε ο Μίκης Θεοδωράκης.

«Νιώθω μόνος. Είμαι στην απέναντι μεριά γιατί δεν έχω θέση μέσα σε αυτό το σύστημα» είπε στον Νίκο Χατζηνικολάου και πρόσθεσε: «Έχω ακριβώς το ίδιο και χειρότερο αίσθημα όπως είχα και επί χούντας. Τότε ο κόσμος ακόμη και υπό τον φόβο της τυραννίας είχε το θάρρος να εκδηλώνει την συμπάθειά του προς τους αντιστασιακούς».

Ο κ. Θεοδωράκης τόνισε επίσης πως η χώρα αντιμετωπίζει εκτός από τα οικονομικά προβλήματα και εθνικές προκλήσεις με πολλά ανοιχτά μέτωπα και διερωτήθηκε γιατί η Ελλάδα δεν έχει προχωρήσει μέχρι σήμερα στη χάραξη της Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης. «Δεν είναι δυνατόν ο Ερντογάν να κάνει παράπονα στον κ. Παπανδρέου για το που πετάνε τα αεροσκάφη μας στον Αιγαίο» σημείωσε χαρακτηριστικά.

Παράλληλα ξεκαθάρισε ότι η Ανεξάρτητη Κίνηση Πολιτών δεν θα μετατραπεί σε πολιτικό κόμμα ενώ δεν παρέλειψε να εκφράσει την ενόχλησή του για το γεγονός ότι ο Γιάννης Δημαράς προχώρησε στην ίδρυση φορέα με τον ίδιο ακριβώς όνομα.

«Δεν είχε έμπνευση για άλλο όνομα; Δεν μπορούν να υπάρξουν αυτές οι δυο κινήσεις παράλληλα, μπορεί να το αλλάξει ο κ. Δημαράς» κατέληξε ο Μίκης Θεοδωράκης

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:11, 05-02-11:

/www.mikis-theodorakis-kinisi-ane ... s/?nid=419[/url] Είμαστε πανταχόθεν περικυκλωμένοι από ένα Κύκλωπα που το λένε Ψέμα και που περιμένει τον Οδυσσέα να του βγάλει το κτηνώδες του Μάτι. Και ο Οδυσσέας δεν είναι άλλος παρά όλοι εσείς. Εμείς όλοι, οι Ανεξάρτητοι, οι ανένταχτοι και αντίθετοι σ' αυτόν τον σάπιο κόσμο που μας πνίγει.
manolis ZEUS Δημοσιεύσεις: 8Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 11:18 amΤοποθεσία: ΑΘΗΝΑΝομικός Σύμβουλος: ΟχιΚωδικος χωρας: GR

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 16:04, 07-02-11:

Ο Χάρρυ Κλυνν διερωτάται: "Τι περιμένετε ρε παιδιά, να καλέσετε τον Ελληνικό λαό σε ένα συλλαλητήριο διαμαρτυρίας; Είδατε πουθενά κανένα λαό να ξεσηκώνεται από μόνος του;" http://citypress-gr.blogspot.com/2011/02/blog-post_2166.html

Και στον αντίποδα, οι βουλευτές μας ετοιμάζουν από κοινού πακέτο νομοθετικών μέτρων για να σταματήσουν τους "τσαμπατζήδες".... http://filologos10.wordpress.com/2011/02/06/ένας-νόμος-καταργείται-είτε-από-έναν/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:40, 09-02-11:

Τελικά Νωεύς μόνο η δική σου κίνηση είναι αγνή!

Γράφει ο Θύμιος Παπανικολάου

Είχαμε σκοπό να μη μιλήσουμε ακόμα για όλο αυτό το συνονθύλευμα της «Συμβουλευτικής Επιτροπής» της «Κίνησης Μίκη»: Κασιμάτηδες, Κούνδουροι και δε συμμαζεύεται… Περιμέναμε ακόμα και τα άλλα πρόσωπα που βρίσκονται στο παρασκήνιο…
Μας κτύπησε όμως κεραυνός όταν διαβάσαμε από την ίδια την ιστοσελίδα του Μίκη ότι στα ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΑ είναι ο «εγκέφαλος» της παρασκηνιακής δράσης του Μητσοτάκη: Ο ....
Γιάννης Δημητροκάλλης!!!!!
«Επίσης τα μέλη της Οργανωτικής Επιτροπής: Γιάννης Δημητροκάλλης, πρώην Γραμματέας Επικοινωνιών και Βαγγέλης Μπόντας, εκδότης»
http://www.mikis-theodorakis-kinisi-anexartiton-politon.gr/el/news/?nid=437
Και μόνο αυτό το γεγονός φωτίζει τα ΠΑΝΤΑ και μας δικαιώνει ΑΠΟΛΥΤΑ.
Δεν χρειάζονται άλλες αποδείξεις πλέον. Θα καταλάβετε οι πάντες τι εννοούμε αν ερευνήσετε την ιστορία του ανδρός. ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ: Ο Γιάννης Δημητροκάλλης διακρίθηκε στον τομέα της κομματικής οργάνωσης της μητσοτακικής Ν.Δ. και της τοπικής αυτοδιοίκησης. Εκλέχτηκε μέλος της Κ.Ε. και στη συνέχεια της 11μελούς εκτελεστικής επιτροπής της Ν.Δ. Διετέλεσε μέλος του Δ.Σ. της Εταιρείας Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Ανάπτυξης. Διετέλεσε μέλος του Εθνικού Ραδιοτηλεοπτικού Συμβουλίου. Διετέλεσε Γενικός Γραμματέας Επικοινωνιών του Υπουργείου Μεταφορών.
Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον δραστηριοποιήθηκε και στο χώρο των Μ.Μ.Ε. και της πολιτικής Επικοινωνίας.
Ο πανίσχυρος ελέω Μητσοτάκη κ. Γιάννης Δημητροκάλλης, γενικός διευθυντής της Νέας Δημοκρατίας, υπεύθυνος για όλες τις τοπικές οργανώσεις της Ν.Δ, αλλά και για άλλα “λεπτά” οργανωτικά θέματα και τα ΜΜΕ, ο Δημητροκάλλης ποτέ δεν πέρασε από το πολιτικό παρασκήνιο στην μάχιμη πολιτική αρένα. Αυτός, λοιπόν, ο πανίσχυρος άνδρας των κομματικών μητσοτακικών παρασκηνίων είναι «οργανωτής» της « Κίνησης των Ανεξάρτητων Πολιτών»!!!
Οι αναλύσεις πλέον περιττεύουν….

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 16:05, 09-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
...« Κίνησης των Ανεξάρτητων Πολιτών»!!!
Οι αναλύσεις πλέον περιττεύουν….
: Γιατί, καλέ μου φίλε; Προσωπικά, σχετικά με τα δρώμενα στην κοινωνία, ακολουθώ τη συμβούλη Του: "Ν΄ακούς εκείνα που λένε οι Φαρισαίοι, γιατί γνωρίζουν, αλλά μην πράττεις ό,τι και όσα αυτοί..."!

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 17:15, 09-02-11:

: Γιατί, καλέ μου φίλε; Προσωπικά, σχετικά με τα δρώμενα στην κοινωνία, ακολουθώ τη συμβούλη Του: "Ν΄ακούς εκείνα που λένε οι Φαρισαίοι, γιατί γνωρίζουν, αλλά μην πράττεις ό,τι και όσα αυτοί..."!
Έλα ρε Λάμπη! Τον έχεις τόσο αγνούλι τον Μίκη; Τον υπουργό της κυβέρνησης Μητσοτάκη του 1990, που έλεγε ότι εξαντλήθηκαν τα όρια ανοχής όταν η "επέμβαση" των ΜΑΤ στις παρυφές της πορείας για τον αδικοχαμένο Τεμπονέρα της τάξης των 75.000 διαδηλωτών οδήγησε στη ρίψη (επισήμως) 4.000 δακρυγόνων με αποτέλεσμα την εσπευσμένη τότε παραγγελία κι άλλων από το Ισραήλ, την καταστροφή του Βιβλιοπωλείου Λίβα, 3 νεκρούς στο Κτήριο Μαρούση που καταστράφηκε ολοσχερώς, πολύωρες συγκρούσεις με τα ΜΑΤ. Τα θυμάμαι γιατί με έχει σημαδέψει αυτή η χρονιά.

Τι μπορεί να πει τώρα ο Σπίθας για τα όρια ανοχής των μπάτσων στην Κερατέα;

Φίλε μου, όλα είναι ένα ψέμμα, εμείς τι κάνουμε....είναι το θέμα!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 18:14, 09-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
...

Φίλε μου, όλα είναι ένα ψέμμα, εμείς τι κάνουμε....είναι το θέμα!
Κάνουμε "επιτροπές"! Και δεν τις κάνουμε, ούτε για τον Μίκη ούτε για τον Δημητροκάλη, συναγωνιστή μου!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:45, 21-02-11:

Κείμενο της ΣΠΙΘΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ για την Απεργία στις 23/02

από Γιώργος Ρακκάς » Τρί Φεβ 15, 2011 9:28 pm
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ
Η Σπίθα Θεσσαλονίκης συμμετέχει στην Γενική Απεργία της 23ης Φεβρουαρίου και καλεί τον ελληνικό λαό να φουσκώσει το ποτάμι της οργής ενάντια στη συστηματική λεηλασία της χώρας μας. Να φωνάξουμε ένα βροντερό «ΩΣ ΕΔΩ» αναγκάζοντας τις κατοχικές δυνάμεις της τρόικας, και την ξεπουλημένη ελληνική άρχουσα τάξη να σταματήσουν ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ την εκποίηση του εθνικού μας πλούτου και στην εξαθλίωσή μας.
Ο ελληνικός λαός πρέπει να αυτο-οργανωθεί σε ένα πλειοψηφικό αμεσοδημοκρατικό κίνημα, το οποίο όχι μόνο θα προστατέψει τα κοινωνικά αγαθά, αλλά θα παλέψει και για τη μεταμόρφωση του κράτους και των θεσμών: Από αναποτελεσματικούς διεφθαρμένους μηχανισμούς που ευνοούν τις γραφειοκρατίες και τους ισχυρούς σε μηχανισμούς που προστατεύουν το λαϊκό εισόδημα μέσα στη δίνη της οικονομικής κρίσης.
Μόνο μέσω ενός πλειοψηφικού ρεύματος μπορούμε να συγκρουστούμε με τη λερναία ύδρα του κατεστημένου για να επιβάλουμε μια λογική διαφύλαξης και αναθάθμισης των κοινωνικών αγαθών, την ενίσχυση της πρόνοιας, την αναγέννηση της δημόσιας παιδείας, την υλοποίηση επενδύσεων για την ανασύσταση του παραγωγικού ιστού της χώρας μας ώστε να καταπολεμήσουμε την ανεργία και να πάψουμε να διώχνουμε τις νέες γενιές από την Ελλάδα.
Στους καιρούς της κρίσης, αυτός που μένει πρώτος απροστάτευτος είναι ο λαός. Το καθεστώς που έχουμε σήμερα, ένα καθεστώς που επιλέγει αυτή ακριβώς τη στιγμή για να χτυπήσει τα δικαιώματά του, να τον γονατίσει, να ξεπουλήσει τη χώρα, βρίζοντάς τον και ρημάζοντας καθημερινά την αξιοπρέπειά του, είναι τυρρανικό καθεστώς. Πρέπει να ξεσηκωθούμε για να το ανατρέψουμε.
Το μνημόνιο πρέπει να καταγγελθεί, όπως και κάθε μυστική ή ανοιχτή συμφωνία για το ξεπούλημα του Αιγαίου. Η Ελληνική Δημοκρατία θα πρέπει να ανασυσταθεί, και το δημόσιο συμφέρον να γίνει ξανά το δίκαιο του λαού για να πάψει πια να είναι νόμος, το συμφέρον του κάθε ντόπιου ή ξένου αφεντικού.
Μόνος δρόμος γι' αυτή την προοπτική είναι η αυτο-οργάνωσή μας. Είναι ένα μονοπάτι δύσκολο αλλά δυστυχώς δεν έχουμε άλλη λύση. Γιατί ακόμα και οι θεσμοί που υποτίθεται γεννήθηκαν για να υπηρετούν το λαό, έχουν εκφυλιστεί και ενσωματωθεί ολοκληρωτικά στο σύστημα: Τι πιο τρανή απόδειξη γι' αυτό από το γεγονός ότι οι εκπρόσωποι του εργαζόμενου λαού, κάνουν μετά καριέρες ως βουλευτές και Υπουργοί, καταντούν αυλικοί και ομοτράπεζοι των μεγαλύτερων εχθρών του; Γι' αυτό και, σ' αυτόν τον μεγάλο αγώνα θα πρέπει να παλέψουμε μόνοι μας, στηριζόμενοι αποκλειστικά στις δικές μας δυνάμεις...

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΗ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ Μ. ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 1Η ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΣΠΙΘΑΣ
ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2011, ΣΤΟ ΒΕΛΛΙΔΕΙΟ, ΣΤΙΣ 6μ.μ.

ΟΥΤΕ ΣΩΤΗΡΕΣ – ΟΥΤΕ ΠΡΟΦΗΤΕΣ: Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΑΟΣ

ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ
ΛΑΪΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ
ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
--
ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΣΠΙΘΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

email spitha.thessaloniki@gmail.com
blog http://www.spitha-thessalonikis.blogspot.com
WEBTV http://www.spitha.tv
facebook http://www.facebook.com/profile.php?id=100001411437286

Γιώργος Ρακκάς Δημοσιεύσεις: 1Εγγραφή: Τρί Φεβ 15, 2011 9:25 pmΝομικός Σύμβουλος: ΟχιΚωδικος χωρας: GR Κορυφή

Παράθεση

αρετουσα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αρετουσα
H αρετουσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H αρετουσα έγραψε στις 16:00, 24-02-11:

Μακαρι ενας 87χρονος να εχει την δυναμη να προσπαθησει να ΑΝΑΨΕΙ ΤΗΝ ΣΠΙΘΑ στις καρδιες των ΜΙΚΡΟΤΕΡΩΝ ΤΟΥ.
Μου θυμιζει τον Αντρεα Παπανδρεου που μολις αρχισαν τα προβληματα της υγειας του ΚΑΝΕΙΣ αλλος δεν προσπαθησε να διατηρησει αυτο που εκεινος αρχισε σε μικροτερη ηλικια απο τον Μικη Θεοδωρακη

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 16:10, 24-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από αρετουσα
Μακαρι ενας 87χρονος να εχει την δυναμη να προσπαθησει να ΑΝΑΨΕΙ ΤΗΝ ΣΠΙΘΑ στις καρδιες των ΜΙΚΡΟΤΕΡΩΝ ΤΟΥ.
Μου θυμιζει τον Αντρεα Παπανδρεου που μολις αρχισαν τα προβληματα της υγειας του ΚΑΝΕΙΣ αλλος δεν προσπαθησε να διατηρησει αυτο που εκεινος αρχισε σε μικροτερη ηλικια απο τον Μικη Θεοδωρακη

θέλει ο Μίκης να καταστρέψει την χώρα ;

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:30, 24-02-11:

και ποιος από όλους εκείνους που "συντηρήθηκαν" από αυτό το σύστημα αλλά και το στήριξαν δεν θέλει;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:11, 27-02-11:

«Θα δημιουργηθούν κι άλλες οργανώσεις ''ΣΠΙΘΑ''»

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 27 Φεβρουαρίου 2011, 22:41

Την αισιοδοξία του, ότι μέχρι το ερχόμενο φθινόπωρο θα έχουν δημιουργηθεί σε ολόκληρη την Ελλάδα και την Κύπρο χιλιάδες οργανώσεις «Σπίθα», εξέφρασε από τη Θεσσαλονίκη ο μουσικοσυνθέτης - ιδρυτής της Κίνησης, Μίκης Θεοδωράκης.

Ο κ. Θεοδωράκης ήταν ο κεντρικός ομιλητής σε εκδήλωση που διοργάνωσε σήμερα το βράδυ η Κίνηση Ανεξάρτητων Πολιτών «Σπίθα», στο «Βελλίδειο» συνεδριακό κέντρο της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης, που κατακλύστηκε από εκατοντάδες άτομα. «Οι αντιδράσεις των Ελλήνων απέναντι στα μέτρα που προωθεί η τρόικα θα πρέπει να έχουν τα χαρακτηριστικά παλαϊκού - απελευθερωτικού αγώνα» είπε ο μουσικοσυνθέτης, ο οποίος εξαπέλυσε επίθεση εναντίον της κυβέρνησης.

Αφού παρουσίασε τα βασικά σημεία διακήρυξης της Κίνησης, που ίδρυσε ο ίδιος την 1η Δεκεμβρίου του 2010, κατηγόρησε τα δύο μεγάλα κόμματα ότι ευθύνονται για τη δεινή, όπως είπε, κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η Ελλάδα και κάλεσε τους συγκεντρωθέντες να «αντισταθούν» και να επιδείξουν «ανυπακοή».

«Αν γίνουν σύντομα εκλογές, εμείς θα ρίξουμε λευκό» είπε ο κ. Θεοδωράκης και υπογράμμισε ότι ακόμα και στην περίπτωση που οι κινήσεις «Σπίθα» εξαπλωθούν σε ολόκληρη τη χώρα, δεν πρόκειται να συμμετάσχουν σε εκλογές.

Ο κ. Θεοδωράκης κατηγόρησε την κυβέρνηση ότι με το πρόσχημα της εξόφλησης του χρέους «εκχωρεί εθνικά κυριαρχικά δικαιώματα», ενώ εξέφρασε την άποψη ότι για την παγκόσμια οικονομική, πολιτική, κοινωνική και πολιτιστική κρίση υπεύθυνοι είναι «οι Η.Π.Α., το Ισραήλ και οι παράγοντες του αμερικανοεβραϊκού λόμπι».

Στην εκδήλωση μίλησαν εκπρόσωποι από τις οργανώσεις «Σπίθα» Κομοτηνής και Κύπρου, ενώ την ομιλία του κ. Θεοδωράκη διέκοπταν κατά διαστήματα με χειροκροτήματα και επευφημίες οι συγκεντρωθέντες.

Παράθεση

Last Stand

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Last Stand
Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Last Stand έγραψε στις 00:26, 04-03-11:

Μην εξετάζεις τόσο μονόπλευρα τον Δημητροκάλλη. Ψάξε να βρεις πως και γιατί έφυγε από τη ΝΔ, ποιά ήταν η μετέπειτα πορεία του καθώς και η γενικότερη στάση του απέναντι στο ελληνικό πολιτικό σύστημα.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:55, 04-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Last Stand
Μην εξετάζεις τόσο μονόπλευρα τον Δημητροκάλλη. Ψάξε να βρεις πως και γιατί έφυγε από τη ΝΔ, ποιά ήταν η μετέπειτα πορεία του καθώς και η γενικότερη στάση του απέναντι στο ελληνικό πολιτικό σύστημα.
Εσείς, τι έχετε και μπορείτε να πείτε περί του ανδρός; Θα ήταν χρήσιμο, μιάς και μιλάμε για αμεσοδημοκρατικό κίνημα...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:59, 21-03-11:

Δυο ατελείωτες ώρες, που άν είσαι Έλληνας, θα σε κάνουν να "αρρωστήσεις"..

Μια ανατριχιαστικά αποκαλυπτική συνέντευξη πού εξηγεί με κάθε λεπτομέρεια, την μεγαλύτερη συνομωσία που έγινε ποτέ εις βάρος ενός λαού της "σύγχρονης" Ευρώπης, των "ισότιμων" και "κυρίαρχων" κρατων-μελων της Ε.Ε. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:45, 09-05-11:

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΠΙΘΕΣ

Αγαπητοί φίλοι και φίλες, συναγωνιστές και συναγωνίστριες.

Γνωρίζω καλά τι περνάτε. Γνωρίζω τις αγωνίες σας, την οργή σας, τους φόβους αλλά και τις προσδοκίες σας. Γνωρίζω την ανάγκη σας για άμεση αλλαγή, για άμεση απαλλαγή από το οικονομικό αδιέξοδο και την ανέχεια. Όπως γνωρίζω και την ανάγκη σας να αρθρώσετε πολιτικό λόγο, να εκφράσετε την αγανάκτησή σας, να διαδώσετε στους άλλους τις ιδέες μας...

Είμαι βέβαιος, ότι ο κάθε ένας από σας θέλει να σηκώσει την σημαία της αντίστασης στο σάπιο πολιτικό σύστημα, που επί δεκαετίες προσπαθεί να καταρρακώσει τον πλέον ατίθασο, μαχητικό και ιδεαλιστή λαό, ίσως ολόκληρου του πλανήτη.

Αυτός ο τόπος που ονομάζουμε πατρίδα, έθρεψε γενιές και γενιές ανθρώπων που πλήρωσαν με ιδρώτα, πόνο και αίμα, το δικαίωμα να ζουν σε αυτό τον τόπο αυτοί, τα παιδιά τους και τα παιδιά των παιδιών τους. Μία σκυτάλη που περνά από γενιά σε γενιά, σαν δικαίωμα αλλά και σαν υποχρέωση. Αυτό σημαίνει πατρίδα. Αυτό σημαίνει Ελλάδα.

Είμαι περήφανος που σας έχω δίπλα μου, συναγωνιστές στον αγώνα που ξεκίνησα πριν πάρα πολλά χρόνια, με μοναδικό στόχο και όραμα την Ανεξαρτησία της Ελλάδας. Σε όλη αυτή την πορεία, στάθηκαν δίπλα μου πολλοί αγωνιστές, άξιοι πατριώτες και άνθρωποι. Και ο αγώνας με έκανε να τους τιμώ και να τους αναγνωρίζω, όπως με αναγνώριζαν και εκείνοι. Κι αυτό είναι το πιο σημαντικό στον αγώνα. Να τιμάς και να αναγνωρίζεις τους συναγωνιστές σου.

Κάποιοι από σας, ενθυμούμενοι στάσεις και καταστάσεις του παρελθόντος, που ερμηνεύουν από την δική τους οπτική, λένε ότι έχω μεταβολές και μεταπτώσεις. Ότι αλλάζω γνώμη και γραμμή και δικαιολογούν σε αυτό το σκεπτικό την όποια αμφιβολία ή και την αντίδραση που μπορεί να έχουν. Ξεχνούν όμως κάτι σημαντικό. Ότι στον αγώνα δεν υπάρχουν συνταγές. Και δεν υπάρχουν παντογνώστες. Γι αυτό είναι αγώνας. Γιατί ο αγώνας δεν είναι μόνο στα οδοφράγματα, αλλά είναι και στις ιδέες, τις αγωνίες, την επιμονή στην προσπάθεια. Το πείσμα κόντρα τους φόβους και την απογοήτευση. Και μπορώ να πω με την σιγουριά που μου δίνει η εμπειρία μου επί τόσες δεκαετίες, ότι ο αγώνας είναι πρώτα μέσα μας. Είναι ενάντια στην αμφιβολία, στην αδιαφορία, στο βόλεμα, στην αδιαλλαξία, στην "αυθεντία", στον δογματισμό και ειδικότερα σήμερα στον κομματισμό και τους μηχανισμούς. Όποιος παραιτείται από αυτόν τον αγώνα, δεν τον άρχισε ποτέ.

Όλα όσα έγιναν μέχρι σήμερα ήταν οι φυσικές αναταράξεις που προκαλούνται σε κάθε νέο ξεκίνημα. Είναι συμπτώματα που τα έχω ζήσει δεκάδες φορές, σε κάθε περίπτωση που αρχίζαμε ένα νέο κίνημα αντίστασης. Όσοι έχετε γνωρίσει την πορεία μου ξέρετε καλά τι εννοώ.

Έφτιαξα τρείς προσωρινές επιτροπές, που μαζί με την συμβουλευτική επιτροπή, αποτελούν το δικό μου επιτελείο, ή αν θέλετε την δική μου Σπίθα, την πρώτη Σπίθα που έβαλα και από αυτήν ξεπετάχθηκαν όλες οι άλλες. Αυτές οι επιτροπές έχουν σκοπό να συμβάλλουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, στην καλή λειτουργία της Κίνησής μας, ώστε να εξασφαλίσουν τις διαδικασίες που θα μας οδηγήσουν στον τελικό μας προορισμό. Κι αυτός ο προορισμός θα είναι το Πανελλήνιο Συνέδριο στο οποίο θα εκλέξετε τα όργανα και τους ανθρώπους που θα τα στελεχώσουν.

Για το θέμα αυτό αποφασίσαμε με την Συμβουλευτική Επιτροπή να ασχοληθούμε στην επόμενη εβδομαδιαία μας συνεδρίαση της οποίας τα συμπεράσματα (οι θέσεις και οι προτάσεις) θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα μας, ώστε να ληφθούν υπ' όψη από τις Σπίθες. Προς το παρόν προτείνουμε να γίνει στην Αθήνα το αργότερο ως τις 15 Ιουνίου μια ειδική σύσκεψη με θέμα το Συνέδριο και καλούμε την κάθε Σπίθα να στείλει διμελή εκπροσώπηση, ώστε μαζί με την Συμβουλευτική να αποφασίσουμε για όλα τα θέματα που αφορούν το Συνέδριο, από την ημερομηνία που θα γίνει ως τα κεφάλαια που θα συζητηθούν, τις διαδικασίες και τις προτάσεις για τους θεσμούς, τις λειτουργίες και τη μορφή που θα πάρει η Κίνησή μας.

Τις επόμενες μέρες θα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες αναδιάρθρωσης των επί μέρους οργανωτικών θεμάτων που αφορούν στην εγγραφή Σπιθών καθώς και την γενικότερη λειτουργία της επίσημης ιστοσελίδας, ώστε να αποτελέσει χρήσιμο εργαλείο στην δράση των Σπιθών.

Επίσης θα λειτουργήσουν τα γραφεία που κάποιοι θεώρησαν ότι αποτελούν βάση ίδρυσης κόμματος, όμως στην πραγματικότητα δεν είναι παρά ένα "στέκι" συνάντησης, όπου θα μπορούν οι εκπρόσωποι των Σπιθών να έρχονται σε επαφή μεταξύ τους αλλά και με τους συνεργάτες και έτσι θα διευθετούνται τα θέματα που προκύπτουν και τους απασχολούν.

Αθήνα, 5.5.2011
Μίκης Θεοδωράκης

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:55, 09-05-11:

Η "Σπίθα"

Ο αποδημότατος ακαδημαϊκότατος Ελληνικότατος Ελλην
Β. Μαρκεζίνης
τι ρόλο έχει όταν παίζει με την φωτιά;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 16:23, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Ο αποδημότατος ακαδημαϊκότατος Ελληνικότατος Ελλην
Β. Μαρκεζίνης
τι ρόλο έχει όταν παίζει με την φωτιά;
: Ίσως τον ρόλο του ...Κερένσκι!

Αλλά διάβασε και τούτο:
ΕΧΩ ΧΑΖΕΨΕΙ; - του Στάθη

Με συγχωρείτε για το προσωπικόν της ερώτησης (άλλωστε εύκολη η απάντηση - μεγάλο, και πάλι, το δίκιο σας), όμως όταν ένας πρωθυπουργός συλλαμβάνεται ψευδόμενος για ένα τόσο σοβαρό θέμα όπως το σχέδιο προσφυγής στο ΔΝΤ, όταν συλλαμβάνεται να έχει εξαπατήσει με τον πιο σκαστό τρόπο τον λαό του οποίου την εμπιστοσύνη ζήτησε, όταν, τέλος, ο ίδιος και το μισό του Υπουργικό Συμβούλιο συλλαμβάνονται να ψεύδονται εν τω άμα και καπάκι περί το Ελληνικό, τότε δεν τίθεται θέμα πολιτικής ευθύνης;

Τότε αυτός ο Πρωθυπουργός δεν πρέπει να απολογηθεί στο Κοινοβούλιο και στον Λαό;

Δεν πρέπει να δώσει εξηγήσεις;

Τι συμβαίνει; ισχύει το «είπαμε και καμμιά μαλακία για να περνάει η ώρα» και πάμε παρακάτω;

Οταν ένας Πρωθυπουργός προχωρά σε κατ' ευθείαν ανάθεση έργου αξίας δισεκατομμυρίων σε «φίλο του», τι γίνεται; Μένουν τα κεραμίδια στη θέση τους; Δεν τρίζουν τα μάρμαρα του Κοινοβουλίου; Τι είδους κοινοβουλευτισμό έχουμε; μια μηντιακή τυραννίδα; Ως φαίνεται, ναι!

.....................................

Ολα τα παραπάνω σε πολλές εφημερίδες- φυλλάδες ου μην και πατσαβούρες, δεν υπήρχαν ούτε ως μονόστηλα!

Πρόκειται περί τραγωδίας!

Ενα σύστημα ΜΜΕ, μύλος! Μύλος που όλα τα αλέθει, όλα τα χωνεύει αλλά κι ένας λαός που, ως επί το πλείστον Συβαρίτης και Αβδηρίτης, όλα τα μασάει - όσα, αυτοί που του τα φάγανε, του σερβίρουν. Κουτόχορτο κι άλλα τέτοια εδέσματα πράσινης ανάπτυξης...

Τι συμβαίνει πια σε αυτήν τη χώρα;

Δηλώνει ο Υπουργός (ανδρείκελο) Εξωτερικών (του Προτεκτοράτου) κ. Δρούτσας ότι η Ελλάδα δεν προχωρά στην ανακήρυξη ΑΟΖ στο Αιγαίο για να μη στενοχωρηθούν οι αγάδες της Αγκυρας, και δεν κουνιέται φύλλο!

Τι διάολο; έχουμε χαζέψει;

Μας υπέσκαψαν τόσον το στήθος;

Ποιος άλλος Ελληνας Πρωθυπουργός θα είχε κάνει τέτοια πράγματα και δεν θα τον είχε πάρει «ο κόσμος με τις πέτρες»;

Ενας χρόνος Μνημόνιο!

Ενας χρόνος Κατοχής!

Μια κυβέρνηση δωσιλόγων και ανδρεικέλων.

Δεν γνωρίζω να υπάρχει στην Ελλάδα ανάλογο ιστορικό προηγούμενο από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και μετά, τη εξαιρέσει της χούντας.

Μέσα σε έναν μόνο χρόνο επί Παπανδρέου του Γ' του Δόσωνος οι Ελληνες έχασαν στον πολιτισμό της εργασίας το πλείστον όσων οι ίδιοι και οι συνάνθρωποί τους σε όλον τον πλανήτη με αγώνες και αίμα επί εκατό έτη κατακτούσαν.

Πρόκειται περί κοινωνικής πανώλης και πολιτικής πανούκλας.

Μνέσκουμε στα σπίτια μας και στην αγορά ταπεινωμένοι.

Περιμένοντας μόνον το χειρότερο.

Με τους νέους μας χωρίς προσδοκίες, φιλοδοξίες, χωρίς ορίζοντα, χωρίς προοπτικές - με πολλούς ήδη να στρέφονται προς την ξένη...

Γιατί;

Διότι αυτοί που μας ξεχαρβάλωσαν, μας κυβερνούν ακόμη!

Διότι στην Πνύκα έχουν ανέβει Ρωμαίοι, Οθωμανοί και Γερμανοί - τους ανέβασαν ο Γιωργάκης και οι εντιμότατοι φίλοι του. Διότι οι πεμπτοφαλαγγίτες απ' τα ΜΜΕ σαρώνουν την επικράτεια με τα ραδιογωνιόμετρά τους - ποιαν επικράτεια; μια χώρα χωρίς την ιδίαν αυτής ασυλία; που ως άλλη Πέργαμο ο Ατταλός της την εκχωρεί πεσκέσι στη Ρώμη;

Τι άλλο δηλαδή πρέπει να κάνει αυτός ο μοιραίος Γιωργάκης, βαλτός ή ευήθης, για να τον πάρει ο Χορός της Τραγωδίας μας με τις Πέτρες του Αναθέματος;

ΣΤΑΘΗΣ Σ. 6.V.2011 stathis@enet.gr

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:00, 11-11-11:

ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

09.11.2011

«Όταν θα μας αδειάσουν όλους τους χυμούς, θα μας πετάξουν»

Με την κυβέρνηση Τσολάκογλου παρομοίασε χθες ο Μίκης Θεοδωράκης τη νέα μεταβατική κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας, ενώ από λεπτό σε λεπτό αναμενόταν να λήξει το θρίλερ του σχηματισμού της.

Σε δήλωσή του σε δημοσιογράφο της Ελευθεροτυπίας είχε ως εξης:
«Οταν θα μας αδειάσουν όλους τους χυμούς, θα μας πετάξουν» «Δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα με οποιαδήποτε κυβέρνηση αποκτήσουμε», προέβλεψε ο συνθέτης και ιδρυτής του κινήματος ανεξάρτητων πολιτών «Σπίθα». «Κάτω από μια κατοχή της τρόικας και των υπολοίπων είναι το πολιτικό σύστημά μας. Οπότε για τι κυβέρνηση μιλάμε; Είναι σαν την κυβέρνηση Τσολάκογλου στην Κατοχή. Εχουμε υπερπρωθυπουργό που έχει και το σημαδιακό όνομα Ράιχ-Ράιχενμπαχ! Οσο επομένως υπάρχει τρόικα και ξένη κατοχή θα πηγαίνουμε απ' το κακό στο χειρότερο. Πουλιόμαστε! Ξεπουλιόμαστε! Το καταλαβαίνετε αυτό; Κι όταν θα μας αδειάσουν όλους τους χυμούς, θα μας πετάξουν», αναφώνησε οργισμένος στο αμφιθέατρο του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης.

Τις εντάσεις και πολιτικές παλινωδίες που ζούμε εμβρόντητοι τις τελευταίες μέρες, από την ώρα που εξαγγέλθηκε το δημοψήφισμα, τις χαρακτηρίζει «μια κωμωδία, μια μπλόφα. Ο Παπανδρέου έχει γύρω του μεγάλο επιτελείο και κάθε κίνηση είναι εκ των προτέρων... ματ».

Εξ ου ο συνθέτης έβαλε στοίχημα με τη γυναίκα του ότι «θα προκύψει πάλι πρωθυπουργός. Δεν πρόκειται να μας αφήσει ποτέ. Αν μάλιστα έχω την ατυχία να ζήσω ακόμα 8 με 10 χρόνια, τον επικήδειό μου θα μου τον βγάλει ο Γιώργος Παπανδρέου, στην τετάρτη τετραετία του. Τίποτα δεν είναι τυχαίο».

Γεγονός που έχει προλάβει να κάνει κακό και στους πολίτες της χώρας. «Τους αφόπλισε», υποστηρίζει ο Μ. Θεοδωράκης. «Γιατί ο κόσμος ελπίζει σε όλα και πιάνεται από τα μαλλιά του. Ελπίζει και με τη συνεργασία των δύο μεγάλων κομμάτων. Τίποτα δεν μπορεί να γίνει. Ηδη από αύριο δρομολογούνται 30 χιλιάδες απολύσεις και αυξήσεις των φόρων. Αρχίζει και η πώληση της Ελλάδας. Η κυβέρνηση οφείλει κάθε μήνα να παρουσιάζει τρία μεγάλα φιλέτα του δημόσιου πλούτου. Ολη την Ελλάδα την έχουν εκτιμήσει σε 120 δισ. ενώ έχει 3 τρισ. Θέλουν να μας κοιμίσουν, να πουλήσουμε το δημόσιο πλούτο για 600 εκατ. Εχουμε ορυκτό πλούτο που είναι χρυσάφι. Μόλις τελειώσουν αλλού, θα έρθουν για γεωτρήσεις και στο Αιγαίο οι Αμερικάνοι. Γι' αυτό το λόγο παίζεται αυτή η κωμωδία», επανέλαβε.

Μία λύση βλέπει για να διασωθεί η χώρα απ' τον καταποντισμό. «Να ξεσηκωθεί ο λαός. Αν ένα εκατομμύριο άνθρωποι φυσήξουν μαζί, θα πέσουν όλοι αυτοί. Είμαι υπέρ της εθνικής ανεξαρτησίας», δήλωσε ο Μίκης Θεοδωράκης.

«Μόνοι μας! Είμαστε λαός έξυπνος και πολύ εργατικός. Οσάκις βρεθήκαμε ελεύθεροι κάναμε καταπληκτικά πράγματα. Οταν αποφυλακίστηκα και έκανα 1.000 συναυλίες σε όλα τα μέρη του κόσμου, αγαπούσαν και θαύμαζαν την Ελλάδα.

«Και φτάσαμε στο σημείο να μας λοιδορούν και να μη λέμε κουβέντα. Ποιοι; Ποιοι είναι αυτοί και τι ξέρουν; Αισθάνθηκα πραγματικά πολύ ταπεινωμένος ως Ελληνας απ' τη συμπεριφορά του Σαρκοζί και της Μέρκελ απέναντι στον Ελληνα πρωθυπουργό. Γιατί το μόνο που μας μένει είναι αυτή η πατρίδα. Ας με πουν και εθνικιστή και πατριδοκάπηλο. Αλλά αυτή είναι η χώρα μας και πρέπει να την υπερασπιστούμε!».

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:24, 11-11-11:

Είμαστε λαός έξυπνος και πολύ εργατικός.
Τότε πως φτάσαμε εδώ;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους