Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες μαγειρικής

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MaryVeg
H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 19:15, 05-10-11:

Πάντως εγώ ξέρω έναν πιο απλό τρόπο...

χτυπάς τα αυγά, σε ένα μπολ βάζεις πρώτα ζωμό από το φαγητό - όχι πολύ καθτό, μετά λεμόνι και τέλος τα αυγά. ανακατεύείς γρηγορα και καλά να μην κόψει το αυγό και το βάζεις εκεί που θες !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:21, 05-10-11:

Εγώ δεν βάζω τους κρόκους ΑΜΑ ποτέ φτιάξω αυγολέμονο (δλδ μισή φορά στην ζωή μου και παίζει).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:32, 06-10-11:

εγω απο τη μανα μου που ξερω ,απλα χτυπαω τα ασπραδια..

αφριζουν,,και αμα θες ριχνεις μετα τα κροκαδια-για πιο βαρυ αυγολεμονο και καλυτερη συντηρηση για μετα ζεσταμα ,,για φρικασε πχ-,,και λιγο λεμονι..

και το σημαντικοτερο -θελει δυο καλυτερα οπως βοηθαω εγω- η μανα μου βαραει το αυγολεμονο,,και εγω ριχνω με μια κουταλα σιγα σιγαζεστο ζουμι απο το φαι,,ελαχιστο αρχικα-μην κοψει ,,ψηθει δηλαδη το αυγο και μετα πολυ,,και τελος πεφτει ολο στο φαι και ανακατευουμε..

ποτέ δεν μας εχει κοψει αυγολεμονο,,

Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Avicii
Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε στις 03:21, 16-10-11:

Σε πόση ώρα θεωρείται ότι προθερμάνθηκε ο φούρνος ;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:19, 16-10-11:

οταν σβησει το λαμπακι του θερμοστατη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:04, 16-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οταν σβησει το λαμπακι του θερμοστατη.
Δεν έχουν όλες οι κουζίνες τέτοιο λαμπάκι.

Αρχική Δημοσίευση από Avicii
Σε πόση ώρα θεωρείται ότι προθερμάνθηκε ο φούρνος ;
Αναλόγως την κουζίνα.. αλλά νομίζω ότι το τέταρτο είναι εντάξει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 13:22, 16-10-11:

Όλες οι κουζίνες έχουν λαμπάκι θερμοστάτη φούρνου... και οι παλιές και οι σύγχρονες.... οπότε όταν σβήσει σημαίνει ότι έχει φτάσει στη θερμοκρασία που έχεις βάλει το φούρνο 150 ή 180 ή 200 βαθμούς....

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:22, 16-10-11:

quick one:
Αν έχω ενα φλιτζάνι του τσαγιού φακές, σε πόσο νερό περίπου πρέπει να τις βράσω???
Μα δεν έχω καταφέρει να βρω σε 800000000 σάιτ μαγειρικής έναν άνθρωπο να λέει την αναλογία

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 13:34, 16-10-11:

Για βράσιμο απλό ή να φτιάξεις σούπα φακές με κρεμμύδι και ντομάτα;;;;
Γιατί κάποιοι τις προβράζουν..... στη περίπτωση του προ-βρασίματος ρίχνεις μπόλικο νεράκι σε 10 λεπτά το πετάς βάζεις όλα τα υλικά και προσθέτεις στο τέλος τις φακές με τόσο νερό όσο να καλυφθούν ...στη διάρκεια του βρασίματος προσθέτεις νερό αν δεν έχουν ψηθεί...
Στην άλλη περίπτωση βάζεις παραπάνω νερό όχι μόνο μέχρι να καλυφθούν οι φακές....
Οι φακές δεν είναι ρύζι ... αλλά μια αναλογία είναι 1 φλιτζάνι φακή 4 φλιτζάνια νερό γιατί το πότε θα ψηθούν οι φακές εξαρτάται από τη σοδειά, τη ποιότητα τους, αν είναι χοντρές ή ψιλές....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:54, 16-10-11:

ξέρω γω τι είναι??? 3Α σε σακουλάκι των 500gr

χωρίς να τις προβράσω, τη μαμά μου δεν την θυμάμαι ποτέ να τις προβράζει... αλλά ... η περηφάνια μου με αποτρέπει από το να την πάρω τηλ.

mille merci

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:09, 16-10-11:

στις φακες πετατε το πρωτο-μαυρο- νερο του βρασιματος ή το κρατατε?

δεν μαυριζει ή γινεται βαρυ?

επειδη εχω ακουσει διαφορες αποψεις.
ποια ειναι η διαφορα στη γευση?

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _Morticia_
H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,245 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 16:05, 16-10-11:

Το πετάς.
Το πρώτο βράσιμο είναι για να τις "ξαφρίσεις" (να τις καθαρίσεις δηλαδή).

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 05:45, 17-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zucker
Το πετάς.
Το πρώτο βράσιμο είναι για να τις "ξαφρίσεις" (να τις καθαρίσεις δηλαδή).

και βέβαια πετάς και ένα μεγάλο μέρος εκχυλισμένου σιδήρου,
ναι γίνονται πιο ελαφριές αλλά αν θες να τις καθαρίσεις, το κάνεις ενώ είναι ωμές
με λίγο πλύσιμο κάτω απο τρεχούμενο νερό για λίγα δευτερόλεπτα.

Κι όσο για το ξάφρισμα, φακές είναι φορ γκαντ σέηκ, δεν είναι αρνάκι βραστό.

Η φράση "σε γαμώ αντί πινακίου φακής" κρίνεται ως ιστορική?

ον τόπικ: ξέρει κανείς καμιά εναλλακτική συνταγή για μπιφτέκια?
Βαρέθηκα όλο τα ίδια.

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _Morticia_
H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,245 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 11:03, 17-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
και βέβαια πετάς και ένα μεγάλο μέρος εκχυλισμένου σιδήρου,
ναι γίνονται πιο ελαφριές αλλά αν θες να τις καθαρίσεις, το κάνεις ενώ είναι ωμές
με λίγο πλύσιμο κάτω απο τρεχούμενο νερό για λίγα δευτερόλεπτα.

Κι όσο για το ξάφρισμα, φακές είναι φορ γκαντ σέηκ, δεν είναι αρνάκι βραστό.
Την έχω ακουστά τη συνέπεια αυτή. Ευχαριστώ που με συμπλήρωσες. Όσο για το σχόλιο για το ξάφρισμα: .

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:26, 17-10-11:

Ούτε τα ρεβύθια και τα φασόλια είναι αρνάκι αλλά πολλές φορές βγάζουν εντυπωσιακά πολύ αφρό. Από την άλλη με τις φακές δεν μου'χει τύχει.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:23, 17-10-11:

ον τόπικ: ξέρει κανείς καμιά εναλλακτική συνταγή για μπιφτέκια?
Βαρέθηκα όλο τα ίδια.
με χοιρινο κιμα..

με κριθινο παξιμαδι μεσα,,με μουσταρδα μπολικη μεσα και απο πανω..

με τυρι φετα ή κιτρινο μεσα τους αφου τα πλασεις..

ή κοκκινιστα στην κατσαρολα,,και μετα ψητα,,γιουβετσι

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:44, 23-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Όλες οι κουζίνες έχουν λαμπάκι θερμοστάτη φούρνου... και οι παλιές και οι σύγχρονες.... οπότε όταν σβήσει σημαίνει ότι έχει φτάσει στη θερμοκρασία που έχεις βάλει το φούρνο 150 ή 180 ή 200 βαθμούς....
Eπιμένω ότι δεν έχουν όλες, τουλάχιστον από τις σύγχρονες που ξέρω, της μητέρας μου και η δική μου. Το λαμπάκι είναι μονίμως αναμμένο όταν λειτουργεί ο φούρνος.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 00:21, 24-10-11:

Πάσο....

Θα μιλήσει η πείρα της Βέφας.....
Ο φούρνος προθερμαίνεται πάντα στη θερμοκρασία που απαιτεί η συνταγή, εκτός κι αν συνιστάται αλλιώς. Η θερμοκρασία στο εσωτερικό του φούρνου, πρέπει να είναι ακριβώς αυτή που δείχνει ο θερμοστάτης. Μπορείτε να ελέγξετε το θερμοστάτη, βάζοντας ένα μεταλλικό θερμόμετρο μέσα στο φούρνο. Το θερμόμετρο πρέπει να δείχνει την ίδια θερμοκρασία με το θερμοστάτη, όταν το φωτάκι του σβήνει. Αν υπάρχει διαφορά προς τα πάνω ή προς τα κάτω, ο θερμοστάτης δε λειτουργεί σωστά. Φρόνιμο είναι να φωνάξετε τον ειδικό, για να διορθώσει ή ν' αλλάξει το θερμοστάτη της κουζίνας. Ως τότε, ψήστε τα διάφορα παρασκευάσματα υπολογίζοντας τη διαφορά και βάζοντας το διακόπτη του φούρνου επάνω ή κάτω, όση είναι η διαφορά που έδειξε το μεταλλικό θερμόμετρο που χρησιμοποιήσατε για τον έλεγχο.
πηγή

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:27, 29-02-12:

Γιατι οταν μαγειρευω μακαρονια , μετα απο λιγες ωρες ξεραινονται απο πανω και γινονται σκληρα? Σαν κριτσινια γινονται...Ρωτησα την αδερφη μου και μου ειπε οτι δεν τα βραζω αρκετα.Ε ποσο να τα αφησω?Δεν μπορω να τα φαω και λαπα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 17:32, 29-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Γιατι οταν μαγειρευω μακαρονια , μετα απο λιγες ωρες ξεραινονται απο πανω και γινονται σκληρα? Σαν κριτσινια γινονται...Ρωτησα την αδερφη μου και μου ειπε οτι δεν τα βραζω αρκετα.Ε ποσο να τα αφησω?Δεν μπορω να τα φαω και λαπα..

Εκεί που βράζουν, πιάνεις ένα μακαρόνι και το πετάς στον τοίχο.
Έ όταν κολλήσει επάνω, είναι έτοιμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:38, 29-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Εκεί που βράζουν, πιάνεις ένα μακαρόνι και το πετάς στον τοίχο.
Έ όταν κολλήσει επάνω, είναι έτοιμα.
Δλδ ειναι θεμα χρονου βρασιματος? Μηπως φταιει οτι βαζω πολυ λαδι και στο τελος καιγονται ? Αλλα απο την αλλη αυτο δεν παιζει γιατι ξεραινονται τα απο πανω και οχι τα κατω που ειναι βουτηγμενα στο λαδι...Αλλωστε δεν αφηνω το λαδι να καψει σχεδον καθολου. Αμεσως τα ριχνω τα μακαρονια αφου τα σουρωσω...Πφφφ

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 17:38, 29-02-12:

Δεν τα καις με λάδι και αφήνεις την κατσαρόλα ξεσκέπαστη μάλλον και γι αυτο γινονται έτσι...

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:40, 29-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Δεν τα καις με λάδι και αφήνεις την κατσαρόλα ξεσκέπαστη μάλλον και γι αυτο γινονται έτσι...
Τι εννοεις δεν τα καιω με λαδι? Λαδι βαζω στο τελος , οχι βουτυρο...αν εννοεις αυτο
Οσο για την ξεσκεπαστη κατσαρολα, μαλλον παιζει και αυτο. Θα δοκιμασω την επομενη φορα να την κλεισω τελειως. Αν και παλι γινουν ετσι...ε τοτε παραιτουμαι...δεν μπορω να τρωω μια μεριδα και μετα το υπολοιπο πακετο να καταληγει στα σκουπιδια...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:55, 29-02-12:

Καλά σου λέει το αδέσποτο. Μάλλον τα αφήνεις ξεσκέπαστα και ξεραίνονται.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 17:57, 29-02-12:

Παρεμπιπτόντως, το λάδι πρέπει να το αφήνεις να κάψει λίγο πριν βάλεις μέσα τα μακαρόνια, γιατί αλλιώς είναι σαν να τα ανακατεύεις με ωμό λάδι

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:04, 29-02-12:

Παρεμπιπτόντως, το λάδι πρέπει να το αφήνεις να κάψει λίγο πριν βάλεις μέσα τα μακαρόνια, γιατί αλλιώς είναι σαν να τα ανακατεύεις με ωμό λάδι
Σειρά μου να ρωτήσω: Και γιατί πειράζει να ανακατεύεις με ωμό λάδι; Το καψαλισμένο είναι πιο νόστιμο -και πιο ανθυγιεινό- αλλά και το ωμό καλό είναι. Προσφέρει κάτι περισσότερο;
(Προτιμώ λίγο βουτηράκι για πω την αλήθεια )

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:11, 29-02-12:

Ναι? Εγω εχω ακουσει το αντιθετο...Παλια το εκαιγα τοσο, μεχρι που τσιτσιριζε και στο τελος οταν εριχνα τα μακαρονια κολλουσαν τα μισα στον πατο...Καλα πού να μαγειρεψω και κανα πιο δυσκολο φα'ι'...Μια φορα δοκιμασα να φτιαξω γιουβαρλακια και στο τελος αυτα γιναν κατι σιχαμερες , σκληρες κιμαδομπαλες ενω το ζουμι ηταν ενα απιστευτα πηχτο υγρο σαν ξερατο , ως το χειλος της κατσαρολας. Μαλλον εβαλα πολυ νερο.Πραγματικα εψαχνα να βρω τα μπαλακια απο κιμα μεσα στην κατσαρολα. Εν τω μεταξυ με ειχαν συμβουλεψει να βαλω και πιπερι και αυτο δεν ανακατευτηκε καλα και φαινοταν παντου κατι μαυρακια σαν βρωμια. Πωωω ειχα αηδιασει. Δεν ξαναεφαγα γιουβαρλακια εκτοτε...Τεσπα , μαλλον το οτι δεν κλεινω το καπακι της κατσαρολας τελειως φταιει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 29-02-12 στις 19:43.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:20, 29-02-12:

Παντως εγω,οταν φτιαχνω μακαρονια μεσα στο νερο ήδη εχω ριξει 1-2 κουταλιες λαδι.Μετα τα ξεπλενω λιγο με κρυο νερο,για να σταματησει ο βρασμος(αν και οι ειδικοι λενε οτι αυτο τα κανει ανοστα),αλλα ετσι δεν λασπωνουν καθολου,δεν κολλανε μεχρι να γινει η σαλτσα,και δεν μου εχουν ξεραθει και μετα.
ΥΓ.Βασικα εγω δεν τα καιω ουτε με βουτυρο ουτε με λαδι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 19:08, 29-02-12:

Γιατί βρε δεν βάζεις ελάχιστο βούτυρο στο σουρωτήρι και να τα ανακατευεις εκεί όσο είναι καυτά να λιώσει? Εγώ που το κάνω έτσι βγαίνουν τόσο ωραία που και μόνο με λίγο τυρί τρώω άνετα όλη την κατσαρόλα. Με λάδι δεν έχω δοκιμάσει έτσι όπως λες αλλά μου ακούγεται λίγο μπλιεξ. Εχω δοκιμάσει με λάδι στην κατσαρόλα, αλλά πάλι δεν μου αρεσε. Δεν νομίζω ότι πάει και πολύ.
Οσο για τα γιουβαρλάκια, πες μας τι έκανες ακριβώς γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:12, 29-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Γιατί βρε δεν βάζεις ελάχιστο βούτυρο στο σουρωτήρι και να τα ανακατευεις εκεί όσο είναι καυτά να λιώσει? Εγώ που το κάνω έτσι βγαίνουν τόσο ωραία που και μόνο με λίγο τυρί τρώω άνετα όλη την κατσαρόλα. Με λάδι δεν έχω δοκιμάσει έτσι όπως λες αλλά μου ακούγεται λίγο μπλιεξ. Εχω δοκιμάσει με λάδι στην κατσαρόλα, αλλά πάλι δεν μου αρεσε. Δεν νομίζω ότι πάει και πολύ.
Δεν ειναι κακη η ιδεα σου,θα την δοκιμασω.Απλα το λαδι ειναι πιο υγιεινο,και το προτιμω.Ομως ετσι στο βρασιμο,οταν ριχνεις 2 κουταλιες,δεν μυριζουν καθολου λαδιλας,και με σαλτσα απο πανω,ουτε κατα διαννοια.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 19:32, 29-02-12:

Δὲ θέλω νὰ περιαυτολογήσω, ἀλλὰ πιστεύω ὅτι στὸ βράσιμο τῶν μακαρονιῶν ἔχω διδακτορικό. Ὁπότε ὀφείλετε ὅλοι νὰ μὲ ἀκούσετε καὶ νὰ μὴ φέρετε ἀντίρρηση.

Ἡ συζήτηση θὰ ἐπιτρέψω νὰ γίνῃ μόνο σὲ ἀκαδημαϊκὸ ἐπίπεδο.

Λοιπόν, ἀρχίζουμε τὸ μάθημα. Μετὰ θὰ γράψετε καὶ διαγώνισμα.

Παίρνουμε μιὰ κατσαρόλα. Βάζουμε νερὸ καὶ τὸ βράζουμε σκέτο. Ἁλάτι ῥίχνουμε μόνο ὅταν πλέον ἔχῃ βράσει τὸ νερό.Γιὰ τὸ ἁλάτι ὑπολογίζουμε μιάμιση κουταλιὰ τῆς σούπας ἁλάτι ἀνὰ πακέτο μακαρόνια ποὺ χρησιμοποιοῦμε. Τουλάχιστον αὐτὴ εἶναι ἡ δική μου ἀναλογία. Ἂν θέλῃ κάποιος νὰ βάλῃ λιγότερο, ἂς τὸ κάνῃ. Προσωπικὰ πάντως, τὰ ἀνάλατα ἢ τὰ λίγο ἁλατισμένα μακαρόνια δὲν τὰ μπορῶ ἂν καὶ γενικὰ δὲ βάζω πολὺ ἁλάτι στὰ φαγητά. Ῥίχνουμε τὰ μακαρόνια ὁλόκληρα. Ποτὲ μὰ ποτὲ μὰ ποτὲ δὲν τὰ σπᾶμε. Καὶ ἀνακατεύουμε καλὰ νὰ μὴν κολλήσουν. Ἂν παρατηροῦμε ὅτι στὴ συγκεκριμένη κατσαρόλα τὰ μακαρόνια κολλᾶνε, μποροῦμε νὰ ῥίξουμε λίγες σταγόνες ἐλαιόλαδο μέσα στὸ νερὸ γιὰ νὰ τὸ ἀποφύγουμε.

Μιὰ συμβουλὴ ἐδῶ: Ἂν φτιάξουμε μιὰ σάλτσα, μποροῦμε, τὴν ὥρα ποὺ βράζουν τὰ μακαρόνια νὰ πάρουμε λίγο ἀπὸ τὸ ζωμὸ καὶ νὰ τὸν προσθέσουμε στὴ σάλτσα, ἀλλὰ τότε θὰ προσέξουμε πολὺ τὸ ἁλάτι στὴ σάλτσα γιατὶ ὁ ζωμὸς εἶναι ἤδη ἁλατισμένος

Γιὰ νὰ δοῦμε πότε ἔγιναν τὰ μακαρόνια, σὲ καμμία περίπτωση δὲν ἀρκούμαστε στὸ χρόνο βρασμοῦ ποὺ γράφει τὸ πακέτο. Μετὰ ἀπὸ 5-6 λεπτὰ τὰ δοκιμάζουμε συνεχῶς ὥστε νὰ ἐπιτύχουμε ἀκριβῶς τὴν ὑφὴ ποὺ θέλουμε. Προσωπικὰ τὰ θέλω ὅσο γίνεται al dente ἂν καὶ πολλὲς φορὲς στὸ σπίτι ἔχω ἀντιδράσεις γι' αὐτό. Τὸ ἰδανικὸ εἶναι ἀπ' ἔξω τὸ μακαρόνι νὰ εἶναι μαλακό καὶ ἀπὸ μέσα νὰ κρατάει στὸ δόντι. Τὸ «κόλπο» μὲ τὸν τοῖχο πλέον δὲν ἰσχύει καθὼς ὁ τοῖχος ποὺ εἶχαν παλιὰ στὰ σπίτια δὲν εἶχε πλαστικὴ ἐπικάλυψη καὶ γι' αὐτὸ μποροῦσαν νὰ ἐλέγξουν ἔτσι τὸ βρασμὸ τοῦ μακαρονιοῦ.

Στὸ σούρωμα τώρα. Ἂν τὰ μακαρόνια τὰ σερβίρουμε μὲ κάποια σάλτσα ἢ στεγνά, ἀλλὰ καὶ γιὰ εὐκολία, μποροῦμε νὰ τὰ σουρώσουμε μὲ τὸν πιὸ «βολικὸ» τρόπο, νὰ βάλουμε δηλαδὴ τὸ καπάκι τῆς κατσαρόλας ἀπὸ πάνω καὶ νὰ ἀφήσουμε μιὰ μικρὴ σχισμὴ ὥστε νὰ φύγῃ τὸ νερό. Ἔτσι τὰ μακαρόνια θὰ κρατήσουν λίγο ἀπὸ τὸ νερό τους καὶ θὰ δέσουν καλύτερα μὲ τὴ σάλτσα. Ἂν πάλι δὲν μποροῦμε ἔτσι ἢ θέλουμε νὰ χρησιμοποιήσουμε τὰ μακαρόνια εἴτε σὲ κάποια σαλάτα εἴτε σὲ παστίτσιο κλπ, τότε τὰ σουρώνουμε καλὰ σὲ σουρωτῆρι καὶ ποτέ, ποτὲ ὅμως δὲν τὰ βρέχουμε μὲ κρύο νερό. Τὸ θεωρῶ ἔγκλημα. Χάνεται ἡ μισὴ γεύση.

Σχετικὰ τώρα μὲ τὸ τί θὰ περιχύσουμε ἀπὸ πάνω, ὑπάρχουν πολλὲς ἐπιλογές. Μποροῦμε νὰ κάψουμε φρέσκο βούτυρο ἢ φυτίνη (ὁ πιὸ «ἁμαρτωλός» τρόπος), νὰ βάλουμε λίγο βούτυρο (αὐτὸ ποὺ ἀλείφουμε στὸ ψωμὶ) ἀπὸ πάνω χωρὶς νὰ τὸ κάψουμε καὶ νὰ λιώσῃ μόνο του, νὰ κάψουμε λάδι ἢ ἁπλῶς νὰ περιχύσουμε ὠμὸ ἐλαιόλαδο. Πλέον στὸ σπίτι ἀκολουθοῦμε τὶς περισσότερες φορὲς τὴν τελευταία πρακτικὴ ἡ ὁποῖα, ἐκτὸς τοῦ ὅτι εἶναι καὶ ἡ πλέον ὑγιεινή, τὸ ὠμὸ ἐλαιόλαδο τὸ ὁποῖο ἔρχεται σὲ ἐπαφὴ μὲ τὰ ζεστὰ μακαρόνια, ἀπελευθερώνει ὅλα αὐτὰ τὰ ἀρώματα τῆς ἑλληνικῆς φύσης ποὺ περικλείει. ]

Τὸ ἰδανικὸ εἶναι νὰ φᾶμε τὰ μακαρόνια ἐκείνη τὴ στιγμή. Ἂν πάλι θέλουμε νὰ τὰ φυλάξουμε γιὰ τὸ βράδυ, τοποθετοῦμε πάνω στὴν κατσαρόλα μιὰ καθαρὴ πετσέτα καὶ ἀπὸ πάνω βάζουμε τὸ καπάκι προκειμένου νὰ μὴν ξεραθοῦν καὶ νὰ μὴν κολλήσουν. Ἐπίσης, τὰ μακαρόνια δὲν εἶναι ὅ,τι καλύτερο νὰ κρατηθοῦν γιὰ τὴν ἑπόμενη ἡμέρα (ἄσχετο ποὺ πολλὲς φορὲς τὸ κάνουμε καὶ τότε πρέπει πάντα νὰ τὰ βάζουμε στὸ ψυγεῖο.) Ἂν ἔχουμε φτιάξει μιὰ σάλτσα καὶ θέλουμε νὰ κρατήσουμε τὰ μακαρόνια (π.χ. κιμᾶ κλπ), δὲν ἀναμιγνύουμε τὰ μακαρόνια μὲ τὴ σάλτσα στὴν κατσαρόλα γιατί, ἂν αὐτὰ μείνουν πολὺ ὥρα, τότε μαλακώνουν πολὺ καὶ δὲν εἶναι ὡραῖα.

Αὐτὰ ἀπὸ μένα γιὰ τὰ μακαρόνια καὶ δὲ θέλω ἀντίρρηση στὸν master.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 19:35, 29-02-12:

Θεωρητικά είναι πιό υγιεινό το λάδι, αλλά χωρίς να είμαι διατροφολόγος έχω την εντύπωση ότι μια κουταλιά φρέσκο βούτυρο (ή υποκατάστατο για αυτούς που κάνουν διατροφή ή έχουν χοληστερίνη) και μάλιστα ωμό, δεν επιβαρύνουν σχεδόν καθόλου. Ασε που με τα μακαρόνια είναι σούπερ μιαμ, τα αναδεικνύει βρε παιδί μου!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:39, 29-02-12:

@Πατρέας: Όλα αυτά είναι συνομοσιολογίες...

Ok, είσαι Θεός στη μακαρονάδα. Σε παραδέχομαι!

Μόνο σε ένα σημείο έχω πρόβλημα:
Στὸ σούρωμα τώρα. Ἂν τὰ μακαρόνια τὰ σερβίρουμε μὲ κάποια σάλτσα ἢ στεγνά, ἀλλὰ καὶ γιὰ εὐκολία, μποροῦμε νὰ τὰ σουρώσουμε μὲ τὸν πιὸ «βολικὸ» τρόπο, νὰ βάλουμε δηλαδὴ τὸ καπάκι τῆς κατσαρόλας ἀπὸ πάνω καὶ νὰ ἀφήσουμε μιὰ μικρὴ σχισμὴ ὥστε νὰ φύγῃ τὸ νερό.
Βολικός για σένα που είσαι άντρας και έχεις στιβαρά μπράτσα. Με ρωτάς εμένα αν μπορώ να συγκρατήσω την κατσαρόλα σε αυτή τη θέση, με το καπάκι μισόκλειστο; Δεν μπορώ. Μακαρόνια από το πάτωμα θα φάμε αν το κάνω αυτό εγώ...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:53, 29-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Οσο για τα γιουβαρλάκια, πες μας τι έκανες ακριβώς γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό.
Καλα μην τη ψαχνεις...Ουτε θυμαμαι τι εκανα. Γενικα οταν θελω να φτιαξω ενα φαγητο
1. παιρνω τηλ καποιον εκεινη την ωρα
2. μου λεει πώς να το κανω
3.το κανω
4. (το πεταω στα σκουπιδια)
5. μετα delete απο το μυαλο μου.
Δε θυμαμαι να το ξανακανω. Οποτε ξαναξεκιναω απο την αρχη. Παιρνω καποιον τηλ , μου ξαναλεει πώς να το κανω κοκ...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 19:56, 29-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
@Πατρέας: Όλα αυτά είναι συνομοσιολογίες...

Συγγνώμη Δήμητρα, ἀλλὰ τὸ ἔχω καημὸ νὰ δῶ μιὰ φορὰ γραμμένη αὐτὴν τὴ λέξη σωστά.

Εἶναι συνωμοσία καὶ ὡς ἐκ τούτου συνωμοσιολογία.

Βέβαια δὲ σᾶς παρεξηγῶ γιατὶ σχεδὸν οἱ πάντες μπερδεύονται μὲ τὴ συγκεκριμένη λέξη κι ἐγὼ τὴν ἔχω πατήσει πολλὲς φορές. Ἀρκεῖ πάντως νὰ θυμόμαστε τὴν ὁρκωμοσία. Ἀλλὰ εἴπαμε, ἐμεῖς δὲν ἀσχολούμαστε μὲ συνωμοσιολογίες

Ok, είσαι Θεός στη μακαρονάδα. Σε παραδέχομαι!
Πές το καὶ σὲ καμμιὰ μικρή σου ξαδέλφη νὰ μοῦ κάνῃς διαφήμιση

Μόνο σε ένα σημείο έχω πρόβλημα:
Βολικός για σένα που είσαι άντρας και έχεις στιβαρά μπράτσα. Με ρωτάς εμένα αν μπορώ να συγκρατήσω την κατσαρόλα σε αυτή τη θέση, με το καπάκι μισόκλειστο; Δεν μπορώ. Μακαρόνια από το πάτωμα θα φάμε αν το κάνω αυτό εγώ...
Τότε μπορεῖς νὰ ζητήσῃς βοήθεια. Γιατί ἄλλωστε εἴμαστε ἐμεῖς οἱ ἄνδρες;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:16, 29-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Πές το καὶ σὲ καμμιὰ μικρή σου ξαδέλφη νὰ μοῦ κάνῃς διαφήμιση
Αχ ρε συ δεν πρόλαβες! Δύο έχω και είναι και οι δύο παντρεμένες!
Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Το εκτιμώ!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:24, 29-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
1. παιρνω τηλ καποιον εκεινη την ωρα
Μάλλον παίρνεις λάθος νούμερα.

Κοίταζε online καλύτερα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:40, 29-02-12:

Εγώ πάντως επειδή πλέον δεν τρώω μαγειρεμένο λάδι πουθενά (για βούτυρο ή φυτίνη ή κάτι παρόμοιο ούτε λόγος), μόλις βράσουν τα μακαρόνια τα σουρώνω και μετά τα ξαναρίχνω στην κατσαρόλα που ΔΕΝ είναι στη φωτιά πλέον και ρίχνω λίγο φρέσκο ελαιόλαδο αποπάνω και είναι μια χαρά.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 23:49, 29-02-12:

Μπορείς πριν σουρώσεις τα μακαρόνια και έχεις κλείσει το μάτι να ρίξεις μέσα στο νερο λάδι να ανακατέψεις δυο τρεις φορές και μετα να σουρώσεις... για ενα πακετο μακαρόνια 2 κουταλιες της σουπας ελαιόλαδο αρκούν....

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 16:59, 01-03-12:

α)Οταν βραζετε απλο , ασπρο ρυζακι ριχνετε καθολου λαδι ή απλα αφηνετε να εξατμιστει το νερο και τρωτε οπως ειναι?Και αν βαζετε σε ποια φαση το βαζετε?

β)Υπαρχει καποιο κολπακι το κριθαρακι να παραμενει σπυρωτο και την επομενη μερα? Γιατι εμενα μου αρεσει να το τρωω φρεσκομαγειρεμενο, την επομενη μερα γινεται αηδια.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 19:36, 01-03-12:

To ρύζι το έκανα με την κλασσική μέθοδο 2 νερό προς 1 ρύζι και μετά χαμηλή φωτιά μέχρι να εξατμιστεί. Αλλά από τότε που έβγαλαν τα σακουλάκια, παίρνω μόνο αυτά και απλά τα ρίχνω σε πολύ νερό που βράζει στο φουλ. Λάδι πρέπει να έχω βάλει μια φορά (προς το τέλος) αλλά δεν μου άρεσε. Εκτός και αν είναι να το περάσω στο γουοκ μετά μαζί με λαχανικά, εκεί έχω ήδη βάλει λάδι στα λαχανικά που τσιγαρίζω. Αλλιώς, αν προορίζεται για συνοδευτικό ή με σάλτσα, το αφήνω σκέτο.
Κριθαράκι έχω να φτιάξω πάρα πολύ καιρό και δεν έχω ιδέα.

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 14:38, 21-01-15:

Παιδια καλησπερα να σας ρωτησω : για 20 ατομα ποσα κιλα τουρτα πρεπει να αγορασω ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 14:40, 21-01-15:

Γιατί δεν ρωτάς τον ζαχαροπλάστη; Aυτός θα ξέρει καλύτερα από εμάς αφού είναι και η δουλειά του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 15:35, 21-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Εχέμυθη
Παιδια καλησπερα να σας ρωτησω : για 20 ατομα ποσα κιλα τουρτα πρεπει να αγορασω ;
Προφανώς εξαρτάται και από το πόσο μεγάλα κομμάτια θα κόψεις. Αν πάρουμε υπόψη ότι ένα κομμάτι πάστας ή τούρτας ζυγίζει από 100 ως 150g, μια τούρτα των 3kg είναι λογική και όχι τσιγγούνικη.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:22, 22-01-15:

3 κιλα πιστευω θα στε οκ..

Παράθεση

Markos1999

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Markos1999
Ο Markos1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Markos1999 έγραψε στις 13:48, 13-10-17:

Καμιά καλή συνταγή για νέους σπουδαστές που θα μένουν μόνοι τους;
Θα σπουδάσω Μαγειρική επομένως, κάθε συνταγή καλοδεχούμενη!!!!! Θα εξασκούμαι στο σπίτι :-)
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 14:08, 13-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Markos1999
Καμιά καλή συνταγή για νέους σπουδαστές που θα μένουν μόνοι τους;
Θα σπουδάσω Μαγειρική επομένως, κάθε συνταγή καλοδεχούμενη!!!!! Θα εξασκούμαι στο σπίτι :-)
Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει η οτ κουιζίν...

Προτείνω αυτό...
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 14:26, 13-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει η οτ κουιζίν...

Προτείνω αυτό...
Τι όνομα site είναι αυτό
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 14:32, 13-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Τι όνομα site είναι αυτό
Σίγουρα δεν είναι ωτ κουιζίν...
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 15:05, 13-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Σίγουρα δεν είναι ωτ κουιζίν...
Από σένα περίμενα να γράψεις haute cuisine!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιδιωτικό ΙΕΚ μαγειρικής - Από alekos123asd
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-10-17 στις 09:16.
    • Tips Μαγειρικής - Από Γίδι
      Το θέμα έχει λάβει 74 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-06-15 στις 01:35.
    • ΙΕΚ Μαγειρικής Praxis - Από Bilikas
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-12 στις 15:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους