Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,654 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Λονδίνο

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ζαννα
H Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Ζαννα έγραψε στις 17:11, 10-12-10:

Οποιος εχει παει,πειτε μερικα πραγματα για το ταξιδι σας,ποια μερη αξιζει να επισκευτεις,πως εινε τα μαγαζια.οι τιμες κλπ κλπ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 19:28, 29-09-12:

Ας επαναφέρω λίγο το θέμα!

Δεν μπορεί τόσος κόσμος το έχει επισκεφτεί, κάποιος θα βρεθεί να μας πει και εμάς κάτι..

Πείτε εμπειρίες, πώς ήταν, που πήγατε, τιμές, ξενοδοχεία, δρόμοι, αξιοθέατα..
Ή κάποια χρήσιμα λινκς αν έχετε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 13,225 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 19:36, 29-09-12:

Τι θέλετε να μάθετε;

Ρωτήστε συγκεκριμένα όμως, γιατί είναι χαοτικές οι πληροφορίες όπως και το ίδιο το Λονδίνο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 19:40, 29-09-12:

Καλό θα ήταν να ήξερα και συγκεκριμένα.

Ε, περιοχές, πόλεις. Προσωπικές εμπειρίες του καθενός. Καθημερινά πράγματα, τι επισκέφτηκε από αξιοθέατα, πόλεις, αγορές, ακόμα και φαγητό.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι γενικά ακριβούτσικη πόλη, αλλά με το μετρό εύκολη σε μετακίνηση. (?)

Ααα, και πόσο είχαν στοιχίσει αεροπορικά & διαμονή, για να συγκρίνω.

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 13,225 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 19:57, 29-09-12:

Λοιπόν, ένα ένα!

Αεροπορικά: Αν τα κλείσεις νωρίς υπάρχουν και φτηνά εισιτήρια, ειδικά αν δεν σε νοιάζει να πας Heathrow. Εγώ που βαριέμαι, πάω μόνο Heathrow και μια μέση τιμή εισιτηρίων είναι 200 ευρώ αλλά με πτήσεις που βολεύουν εμένα.

Διαμονή: Μπορείς να βρεις ποικιλία. Προτείνω να πας σε ένα μέσο ξενοδοχείο και όχι σε ξενώνες κλπ.

Από κει και πέρα.

Είναι ακριβή πόλη και το μετρό της είναι ακόμα πιο ακριβό. Πας παντού, είναι αλήθεια αυτό, αλλά μια ματιά στα εισιτήρια θα σε πείσει για την ακρίβεια. Το site που σου βάζω είναι το Α και το Ω για τις μετακινήσεις στο Λονδίνο. Αν πας, βάλτο στα bookmarks.

Περιοχές τώρα. Αν πας για τουρισμό, θα μείνεις κέντρο. Εγώ όταν πάω μένω ή στο Paddington ή Russel Sq που είναι πίσω από το Βρετανικό Μουσείο. Πολύ κεντρικά, δίπλα σε μεγάλες γραμμές μετρό, με λεωφορεία αλλά και αποστάσεις που περπατιούνται με τα πόδια. Γενικά το Λονδίνο θέλει περπάτημα. Όταν έμενα εκεί, έμενα δυτικό Λονδίνο, ήταν πιο χωριό, εκεί στο κέντρο είναι hardcore πόλη!

Καθημερινές συμβουλές: Έχει παντού πάρα πολύ κόσμο. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ. Προσέχεις πράγματα παντού!!!Οι Άγγλοι τρώνε πολύ junk food, τα εστιατόρια τα καλά είναι τσιμπημένα, αλλά γενικά όταν πας για τουρισμό δεν τρως και κυριλάτα. Προσέχεις τους μεθύστακες που είναι παντού. Και επίσης, τρέχεις στο δρόμο και σκουντάς όλους τους περαστικούς (θα στο κάνουν αυτοί πρώτα μην ανησυχείς!)

Μέρη τώρα...Εδώ είναι ένα θέμα..Τι τύπος είσαι; Εγώ ας πούμε πάω πάντα στο Covent Garden και στην Tate Modern. Πάω και στη Sloane str. για να πάρω μάτι τις βιτρίνες. Πάω επίσης μια βόλτα και από το LSE να δω τα παλιά μου λημέρια. Εξαρτάται λοιπόν τι θες να δεις. Σίγουρα θα πας ένα Hyde Park, μια Oxford str., μια Trafalgar...Έχει πολλά. Πες μου τι θες και θα σου πω...

(Επειδή έχω μείνει εκεί και αφού γύρισα πάω κάθε χρόνο, ξέρω πολλά. Ρώτα με να βοηθήσω...)

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anisixos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη anisixos
Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O anisixos έγραψε στις 22:07, 29-09-12:

Πήγα τα Χριστούγεννα. Χάλια ήταν. Πολύ κρύο. Και τα παππούτσια μου δεν ήταν άνετα και δεν άντεχα το περπάτημα. Οι δρόμοι είναι γεμάτο ξένους, Μουσουλμάνους, μαύρους κτλ. Είναι ψυχρή πόλη γενικά. Και το φαγητό μέτριο. Τιμές ακριβές. Γενικά χάλια.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 22:10, 29-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Λοιπόν, ένα ένα!

Αεροπορικά: Αν τα κλείσεις νωρίς υπάρχουν και φτηνά εισιτήρια, ειδικά αν δεν σε νοιάζει να πας Heathrow. Εγώ που βαριέμαι, πάω μόνο Heathrow και μια μέση τιμή εισιτηρίων είναι 200 ευρώ αλλά με πτήσεις που βολεύουν εμένα.
Ε, λέμε να κλείσουμε τέλη Σεπτεμβρίου για 26/12 περίπου.

Διαμονή: Μπορείς να βρεις ποικιλία. Προτείνω να πας σε ένα μέσο ξενοδοχείο και όχι σε ξενώνες κλπ.
Θα τα ψάξω αυτά τα δυο που έδωσες.

Από κει και πέρα.

Είναι ακριβή πόλη και το μετρό της είναι ακόμα πιο ακριβό. Πας παντού, είναι αλήθεια αυτό, αλλά μια ματιά στα εισιτήρια θα σε πείσει για την ακρίβεια. Το site που σου βάζω είναι το Α και το Ω για τις μετακινήσεις στο Λονδίνο. Αν πας, βάλτο στα bookmarks.
Το site είναι τέλειο!
Έχει και χάρτες! Θα το μελετήσω οπωσδήποτε, πολύ χρήσιμο.

Περιοχές τώρα. Αν πας για τουρισμό, θα μείνεις κέντρο. Εγώ όταν πάω μένω ή στο Paddington ή Russel Sq που είναι πίσω από το Βρετανικό Μουσείο. Πολύ κεντρικά, δίπλα σε μεγάλες γραμμές μετρό, με λεωφορεία αλλά και αποστάσεις που περπατιούνται με τα πόδια. Γενικά το Λονδίνο θέλει περπάτημα. Όταν έμενα εκεί, έμενα δυτικό Λονδίνο, ήταν πιο χωριό, εκεί στο κέντρο είναι hardcore πόλη!

Καθημερινές συμβουλές: Έχει παντού πάρα πολύ κόσμο. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ. Προσέχεις πράγματα παντού!!!Οι Άγγλοι τρώνε πολύ junk food, τα εστιατόρια τα καλά είναι τσιμπημένα, αλλά γενικά όταν πας για τουρισμό δεν τρως και κυριλάτα. Προσέχεις τους μεθύστακες που είναι παντού. Και επίσης, τρέχεις στο δρόμο και σκουντάς όλους τους περαστικούς (θα στο κάνουν αυτοί πρώτα μην ανησυχείς!)

Μέρη τώρα...Εδώ είναι ένα θέμα..Τι τύπος είσαι; Εγώ ας πούμε πάω πάντα στο Covent Garden και στην Tate Modern. Πάω και στη Sloane str. για να πάρω μάτι τις βιτρίνες. Πάω επίσης μια βόλτα και από το LSE να δω τα παλιά μου λημέρια. Εξαρτάται λοιπόν τι θες να δεις. Σίγουρα θα πας ένα Hyde Park, μια Oxford str., μια Trafalgar...Έχει πολλά. Πες μου τι θες και θα σου πω...

(Επειδή έχω μείνει εκεί και αφού γύρισα πάω κάθε χρόνο, ξέρω πολλά. Ρώτα με να βοηθήσω...)
Αρχικά, λέμε να πάμε για 4-5 μέρες, όχι παραπάνω, οπότε δεν ξέρω αν φτάνουν για να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε.

Α, μου είπαν ότι στις 26 του μήνα ξεκινάνε οι εκπτώσεις εκεί; Αν και θα'ναι κλειστά τα μαγαζιά.

Ε, θα σου πω που μου είπαν να πάμε κατά κύριο λόγο: Notting Hill, που έχει μικρά παλιά βιβλιοπωλείο και γενικά μου αρέσει πολύ το όλο στυλ, που είχα δει και στη ταινία.

Και Oxford Street είπαν, τι έχει εκεί όμως;

Soho και China Town, να μη καούμε κιόλας για να πάμε, γιατί στη 2η γίνεται ένας χαμός και δεν αξίζει και πολύ.

Govent Garden, ναι ναι! Αφού μου το λες και εσύ σίγουρα μπαίνει μέσα στη λίστα.

Ε, μετά τα κλασσικά, London Eye, Βρετανικό μουσείο, μουσείο φυσικής ιστορίας και Madame Tussauds.

Πότε θα τα προλάβουμε όλα αυτά; Δεν ξέρω.

Το κυριότερο είναι και οι αποστάσεις όλων αυτών.. Πώς θα συνδυάζονται δηλαδή.

Ρεβέκκα, η βοήθειά σου είναι πολύτιμη, ειλικρινά, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 22:40, 29-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Devina
Ε, λέμε να κλείσουμε τέλη Σεπτεμβρίου για 26/12 περίπου.

Μια χαρά είναι!
Να ξέρεις ότι τα Χριστούγεννα το Λονδίνο είναι στα καλύτερά του! Και στα ακριβότερά του!!χαχαχαχαχα!!

Οι εκπτώσεις είναι στην ουσία Γενάρη-Φλεβάρη και Ιούλιο-Αύγουστο. Αλλά έχουν και mid-season εκπτώσεις, άρα στην ουσία έχουν όλο το χρόνο!Τα μαγαζιά επίσης είναι ανοιχτά και Κυριακή, όλα!

Το site που σου έδωσα είναι στην ουσία ο ΟΑΣΑ του Λονδίνου!

Εγώ Notting Hill πήγα μία φορά και νομίζω ότι η αγοραφοβία που έπαθα θα με ακολουθεί μια ζωή. Αν έχεις πρόβλημα με τον πολύ κόσμο μη πας. Αγοραφοβία επίσης προκαλεί και το μετρό του Λονδίνου σε μέρα λονδρέζικου ντέρμπι ποδοσφαίρου...Είχαμε πέσει σε ένα τέτοιο και αναγκάστηκα και έκατσα στα πόδια ενός αγνώστου για να χωρέσω στο μετρό...

Η Oxford str. είναι η αντίστοιχη Ερμού. Έχει μόνο μαγαζιά δεξιά και αριστέρα. Ξεκινά από το Hyde park και το τέλος της (ή η αρχή της, αν τη βλέπεις ανάποδα) καταλήγει κοντά στο Βρετανικό. Στα κέρινα μην πάτε, είναι χάλια!

Οι αποστάσεις δεν είναι τόσο μεγάλες, περπατώνται άνετα. Ας πούμε Covent Garden, Βρετανικό, Oxford str είναι κοντά. Το London eye είναι από την κάτω μεριά όμως, στον Τάμεση κοντά και το Notting Hill είναι κάμποσες στάσεις με το μετρό, προς τα δυτικά.

Τι προτείνω;

παίρνεις αυτόν τον χάρτη του μετρό. Βλέπεις τις ζώνες για να δεις τι εισιτήριο θα βγάλεις. Και μετά σημειώνεις ποια στάση μετρό σε βολεύει για κάθε μέρος που θες να πας. Και έτσι βλέπεις συνδυασμούς που είναι καλύτεροι. Έχει υπόψην σου ότι μπορεί η απόσταση των στάσεων να είναι φάση Σύνταγμα-Πανεπιστήμιο, μπορεί όμως να είναι και λίγη παραπάνω απόσταση.

Αν έχεις και άλλες ερωτήσεις, πες!
Θα πάω και εγώ αρχές Δεκέμβρη!

Αρχική Δημοσίευση από anisixos
Πήγα τα Χριστούγεννα. Χάλια ήταν. Πολύ κρύο. Και τα παππούτσια μου δεν ήταν άνετα και δεν άντεχα το περπάτημα. Οι δρόμοι είναι γεμάτο ξένους, Μουσουλμάνους, μαύρους κτλ. Είναι ψυχρή πόλη γενικά. Και το φαγητό μέτριο. Τιμές ακριβές. Γενικά χάλια.
Συμφωνώ για την ψυχρή πόλη. ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ. Το φαγητό δεν είναι μέτριο, είναι χάλια.
Σε γενικές γραμμές δεν είναι για πάνω από 5 μέρες.

Απλά για μένα είναι σαν την Αθήνα πλέον....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 18:20, 30-09-12:

Μου φαίνεται πολύ δύσκολος ο χάρτης εντωμεταξύ, δεν ξέρω γιατί.
παίρνεις αυτόν τον χάρτη του μετρό. Βλέπεις τις ζώνες για να δεις τι εισιτήριο θα βγάλεις. Και μετά σημειώνεις ποια στάση μετρό σε βολεύει για κάθε μέρος που θες να πας. Και έτσι βλέπεις συνδυασμούς που είναι καλύτεροι. Έχει υπόψην σου ότι μπορεί η απόσταση των στάσεων να είναι φάση Σύνταγμα-Πανεπιστήμιο, μπορεί όμως να είναι και λίγη παραπάνω απόσταση.
Τι εννοείς με το εισιτήριο; Ότι κάθε διαδρομή (χρώμα δηλαδή) θέλει διαφορετικό εισιτήριο; :S

Βασικά για κάρτα λέγαμε π.χ εβδομαδιαία, για να μη βγάζουμε εισιτήρια.

Ρεβέκκα, με ποια αεροπορική κλείνεις εισιτήρια εσύ;

Είδα λίγο τις τιμές των ξενοδοχείων από τις περιοχές που μου είπες (Russel Square & Paddington) και είναι λίγο εώς πολύ ακριβά ή μου φαίνεται;

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 19:17, 30-09-12:

Εγώ κλείνω τα πάντα μέσω ταξιδιωτικού, αλλά είναι της εμπιστοσύνης μου.
Κλείνω με british συνήθως, γιατί θέλω μόνο heathrow και γενικά για ένα δίκλινο δίνω περίπου 60 λίρες το βράδυ, γιατί θέλω να μην του πεταματού...

Ακόμα και εβδομαδιαία κάρτα να πάρεις, παίζει ρόλο η ζώνη...Άλλα πληρώνεις για ζώνες 1-2 και άλλα για ζώνες 1-6...
Τσέκαρε τις τιμές που σου έδωσα..

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 14:50, 01-10-12:

Ταξιδιωτικό που είχε δει η μαμά μου ήταν 800 το άτομο!! Και όχι με γκρουπ και τέτοια.
Όχι δεν θέλω κάτι τέτοιο.

Τα αεροπορικά και αυτά όσο έχω βρει 600+.. Και τα ξενοδοχεία που σου είπα, στις περιοχές που μου έδωσες πολύ ακριβά, φαντάζομαι επειδή είναι κεντρικά.

Ναι δεν τα έχω καταλάβει ακόμα αυτά με το μετρό. Τα βλέπω συνέχεια όμως και θα καταλήξω κάπου.

Το βασικό είναι να βρούμε εισιτήρια και διαμονή, όλα τα άλλα είναι πιο εύκολα, άλλωστε μέχρι τον Δεκέμβριο υπάρχει χρόνος για τις λεπτομέρειες.

Το ταξιδιωτικό εσένα πόσα σου παίρνει;

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 14:53, 01-10-12:

Εισιτήρια 600+ από τώρα...;;;
Από πού τα κοιτάς...;;

Εμένα το ταξιδιωτικό δεν παίρνει αυτές τις τρελές προμήθειες. Βασικά δεν πρέπει να παίρνει τίποτα τώρα που το σκέφτομαι... Κλείνω εισιτήρια με 200-250 ευρώ (και μάλιστα με british) και δωμάτιο με τα λεφτά που σου είπα. Αλλά ξέρω που πάω, συνεργάζομαι μαζί τους χρόνια, από τότε που ήμουν στο Λονδίνο μόνιμα. Βρες κάποιον εμπιστοσύνης αν πας σε γραφείο, να σε συστήσει κάποιος.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 14:57, 01-10-12:

Από το ιντερνετ, κάποιες σελίδες που λέει για αεροπορικά. Και μάλιστα και σε μια σελίδα που με οδηγεί η british.

Δεν έχω άτομα που μπορούν να με συστήσουν σε ταξιδιωτικό γραφείο.

Αν μπορείς εσύ να μου πεις αυτό που πας. Αν δεν θες εδώ με ένα πμ...Θα ήταν καλό.
Γιατί είναι πολύ λίγα τα χρήματα που μου λες τώρα. 200 αεροπορικά και με British.

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 15:01, 01-10-12:

Επειδή εγώ θα πάω αύριο να δω για εισιτήρια, θα σου στείλω pm αύριο μήπως τυχόν έχει γίνει κάποια δραματική αλλαγή που έχω χάσει και σου λέω βλακείες τόση ώρα!!

Μου κάνει εντύπωση η διαφορά τιμής...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 15:14, 01-10-12:

Θα ρωτήσω και τη μαμά μου σε ποιο ρώτησε και της είπε 800 και θα σου πω!

Θα περιμένω, με αγωνία η αλήθεια είναι!

Σε ευχαριστώ πολύ Ρεβέκκα!

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 15:15, 01-10-12:

Τίποτα βρε συ! θα το θυμηθώ ελπίζω!!
χαχαχαχαχαχα

Αν μένεις Αθήνα θα είναι και πιο εύκολο!

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 15:23, 01-10-12:

Αθήνα είμαι ναι.

Ωραία ωραία!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:51, 01-10-12:

Nομιζα πως η Μπέκκα λέει 250 μονο για να πας. Τεσπαλολ

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Μιας και τα συζητάμε.
Εγω προτίμησα easyjet, που ειναι πιο οικονομική και πετά συχνά,
βεβαια τότε δεν είχα πολλα χρηματα, σε σχεση με τωρα που δεν εχω καθόλου.

Κατεβήκαμε χιθροου μαυρα χαράματα και κατευθείαν ακολούθησα το πολυ πληθος που έφευγε για το σαμπγουεη.
'Εβγαλα το ντεη τικετ, το έδειξα στον σεκιουριτα, και μπήκα στο χειρότερο βαγόνι που έχω μπεί ποτέ στη ζωή μ.
Μιλάμε έφαγα μεγάλη ήττα, έκτοτε η διαδρομή Μοσχάτο-Καλλιθέα μου φαίνεται βόλτα με αλογάμαξα.
Κατέβηκα στο ερλς κορτ και άλλαξα γραμμή για βικτόρια κοουτς στέησιον. Εκεί, με το που είδα το χαμό, σκέφτηκα
"τελικά το λοντον είναι σα τη χαλκίδα, μόνο λίγο καλύτερα απο κοσμο"

Πήρα το μπας και πήγα μεχρι το ντραμμερ στριτ στεησιον. Δεν είναι δύσκολο να βρισκεις τις στάσεις, έχει ηλεκτρονικές πινακίδες παντού, που αναφέρουν μέχρι και τον χρόνο που φτάνει το επομενο μπας. Εκεί, κατεβαίνοντας, μπήκα σε ένα μαγαζι της Ο2 και είπα "γκιβ σιμ καρντ μεητ, καμον σβελτα πληζ". Τη φορτωσα και με 20 κουιντ (ποτέ δεν είναι αρκετή η καρτα, ειδικά εάν πάρεις ελλάδα). Βέβαια τώρα που έχει πέσει αισθητά το κόστος του roaming ίσως δε συμφέρει, αλλά εγώ ήθελα να κανω και φαρσα σε κατι φίλους, οποτε το νεο νουμερο ηταν απαραιτητο.

Κατεβαίνοντας, ρώτησα για γιουθ χοστελ ή πλεησ το στέη δε νάητ. Είχα ψάξει βεβαια μεσω γκουγκλ αλλά οι τιμες που βρήκα για την περιοχη μου εμοιαζαν πως θα μεινω στο χιλτον ή στο σαβόι. Ένας καλός κυριούλης, με καβουράκι στο κεφάλι και τύφλα στο μεθύσι, μου έδειξε ένα μαγαζάκι που στην αθηνα θα το πλησίαζα μόνο εμβολιασμένος. Τελικά μπηκα, μου χρέωσε 40 κουιντ ένα ρουμ που μου θύμισε την ηρωική κατσαριδομαχια που είχα δώσει στο "χοτέλ Ερμής"στην Ομονοια. Τεσπα, το κρεββατι ηταν καθαρο τουλαχιστον, αν και το υπολοιπο μέρος ειχε αυτη τη χαρακτηριστική μυρωδιά της μπύρας που χύθηκε και στέγνωσε σε ξύλο. τεσπαλολ. τι ελεγα; α ναι.

Eκλεισα λοιπον στη χαμοστέρνα και βγήκα να βρω τους φίλους. Bρεθήκαμε και, ω του θαύματος, ήταν ωρα για αφτερνουν ντρινκ (μετα τις 12 ειναι αφτερνουν, τελος). Ήπια μερικά οργκάνικ σάιντερ χωρις να με απασχολει η τιμή (ειχα υποθέσει πως θα ξοδευα πολυ περισσοτερα για το ακομμοντέησιον). Το σαιντερ που λετε ειναι μπυρα απο μηλο και αποτελει την καλυτερη χρηση για ενα μηλο που μπορω να σκεφτώ, εκτός απο σκετο συνοδευτικό του ουισκι βεβαια. Το καταραμένο όμως με πείραξε και βρέθηκα να ξερνάω () σε ένα ουρητήριο που έπιανε ολοκληρο τοίχο. τεσπαλολ, ειχα λιγο χρονο να ριγκέην κομποζιερ, πριν κανω τη δουλειά για την οποία πήγα εξαρχής.

Τελειώνοντας, είχα μερικά κουιντ στην άκρη για να μαμ κατι ...οποτε πήγα για μπυρες. Εκανα πολυ ενδιαφερουσες συζητησεις στην παμπ ειναι η αληθεια, κριμα που δεν θυμάμαι τίποτα - παρά το ονομα μιας κοπελιας με πολυ εκφραστικά καστανα ματια. Να δεις πως την ελεγαν... ... ...

Ναιοκ. Επειδη ήμουν λιγο τυφλα, πήρα ένα ταξί, γνωρισα απο πολύ κοντά το πατωμα του, και ύστερα απο μια πανακριβη διαδρομη τριών λεπτών () γυρισα στο χοτέλ Ντιζαστερ, και έπεσα πανω στο (πρωτο πραγμα που) μου φανηκε σαν κρεββατι. Δεν μπορεσα να κοιμηθω ομως πολυ, τα μαζεψα (που δεν τα ειχα βγαλει καν δλδ) και γυρισα στο βικτορια κοουτς στέησιον όπου και διαπιστωσα πως, τελικά, όλα τα κτελ του πλανητη ειναι ιδια. Και έφυγα για το δευτερο βενιου του UK tour μου.

Τεσπα. Το ηθικο διδαγμα ειναι το εξής:

- Μην αγχωνεσαι που θα μεινεις. Υπάρχουν απειρα οικονομικα και ασφαλη μερη που δεν τα αναφερει το γκουγκλ, σε ολη την πολη.
- Μην πιεις το #@$@# το οργκανικ σάηντερ.
- Η διαδρομη με τη συγκοινωνία είναι απλούστατη. Εαν μπερδευεσαι, στην τελική, πάρε ένα ταξακι.
Θα σου κοστισει ακριβα βεβαια μα ειναι σιγουρο πως θα τα σκασεις σε αυτο το ταξιδι.
τεσπα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 01-10-12 στις 16:34. Αιτία: δεν ειδα κανενα αξιοθεατο περαν του πατου του πάηντ γκλαςς, και χαιρομαι γι αυτο.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 16:35, 01-10-12:

Πόσο κοστίζει ένα μέσο ταξίδι στο Λόνδον για 5-6 μέρες (τίκετς, ξενοδοχεία, φαγητά -δενειμαικαιφαγανόάτομο-, κτλ) ; Όταν λέω μέσο εννοώ όχι χλιδές και φαγητό σε εστιατόρια. Ας πούμε ότι η εποχή δεν με ενδιαφέρει, οποτεδήποτε δηλαδή.

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 16:36, 01-10-12:

800 το άτομο μέσα στο νερό..

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 16:38, 01-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
800 το άτομο μέσα στο νερό..
Ευχαριστώ.

Πάω να αγοράσω κουμπαρά. Σε 2-3 χρόνια ίσως να μαζέψω λεφτά. :p

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 06:30, 02-10-12:

αν θες να πας για 5-6 μερες βρες ενα ξενοδοχειο και μεινε καπου στο πικαντιλι, ολος ο πολιτισμος (θεατρα, σινεμα, μουσεια, stand up comedy, ψωνια) κτλ ειναι σε "περπατησημες" αποστασεις απο εκει. Παρε ανετα παπουτσια, το βρετανικο μουσιο απο μονο του θελει 2 μερες.

το london eye ειναι μια μαλακια και μιση.

δες το φαντασμα της οπερας και/η του αθλιους, πηγαινε στο ενυδριο.

το μπακινγκχαμ και το μπιγκ μπεν ειναι μαλακιες.

η τσαινα ταουν ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για να τρως φτηνα και πολυ. Δεν ξερω απο που βλεπετε οτι το φαγητο ειναι ακριβο στο λονδινο.

Αν θες να βγεις παραεξω πηγαινε μια απο windsor ειναι ενα προαστιο δυτικα απο το λονδινο (μετα το heathrow) που μενει η βασιλισα, εχει πολυ ομορφη αγορα, ενα συγκλονιστικο παρκο και σχετικα φτηνο φαγητο. Ειναι και η λεγκολαντ εκει που επισης τα σπαει.

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 08:12, 02-10-12:

Εξαρτάται το τι φαγητό σου αρέσει!
Το ίδιο και για το είδος των τουριστικών που θα πας να δεις..

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:02, 03-10-12:

Είχα πάει για τα Χριστούγεννα του 2006 με γκρουπ και για 5 μέρες όλα πληρωμένα ήταν γύρω στα 700 ευρώ (Holiday Inn Regent's Park), άρα το 250άρι για εισιτήρια μου φαίνεται λογικό. Δεν θυμάμαι πόσο καιρό πριν το έκλεισα, αλλά κάντε κι έναν κόπο να δείτε τιμές σε "παραδοσιακά" πρακτορεία, όχι μόνο internet. Εχουν κι αυτοί τις προσφορές τους ενίοτε γιατί παίρνουν πολλά.
Μην πάτε όμως Χριστούγεννα, απαίσια εποχή ειδικά αν είστε μόνοι σας. Εγώ ναι μεν ήμουν με γκρουπ αλλά ήμουν μόνη μου και δεν είχα σκοπό να γνωρίσω κανένα από τα ζευγαράκια του γκρουπ για παρέα (κάτι μου λέει ούτε κι αυτοί εμένα). Επίσης γνωριμίες εκεί είναι αρκετά δύσκολες αν δεν είστε άντρας, γιατί θα έχετε όλο κάτι γλοιώδεις γάλλους, αφρικάνους, ινδούς και οτιδήποτε εκτός από άγγλους να σαν την πέφτουν στην ψύχρα όπου και να πάτε. Πάντως τα μπαρ-κλαμπ σε ρωτάνε στην πόρτα αν τον ξέρεις έτσι και πας να μπεις με κανέναν τέτοιον. Αν πεις ναι, σε ρωτάνε προσωπικά του στοιχεία και αν δεν τα ξέρεις, δεν μπαίνει μέσα αυτός! Χιχι.
Αν πάτε στο Σοχο αργά τις γιορτινές μέρες, θα βρείτε κάτι Τζαμαικανούς που θα σας πλησιάζουν στο άσχετο και θα εγγυώνται πως η κόκα και η ηρωίνη τους είναι η καλύτερη και η φτηνότερη. Δεν το επιβεβαίωσα αυτό γιατί φοβήθηκα πως θα καταλήξω σκλάβα του σεξ ή τίποτα τέτοιο αν δεν έφευγα αμέσως από εκεί.
Γενικά εγώ πέρασα σκατά στο Λονδίνο, πεταμένα λεφτά ήταν. Πάντως είχε ζέστη για Δεκέμβριο, εγώ την έβγαλα με ένα σακάκι τύπου ταγιέρ όλες τις μέρες. Το μουσείο με τα κέρινα ήταν το καλύτερο πράγμα του ταξιδιού, όλες οι άλλες μέρες περιλάμβαναν εμένα να τριγυρνάω σε μια άδεια πόλη η οποία ενίοτε γέμιζε με μετανάστες σε επιλεγμένους δρόμους. Δεν νομίζω να είδα πάνω από 2-3 αγγλους όλες αυτές τις μέρες.

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 12:03, 03-10-12:

Εγώ δεν είδα Άγγλους σε ένα ολόκληρο μεταπτυχιακό!

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 14:06, 03-10-12:

Είναι καλύτερο για 1η φορά να πας με γκρουπ ή μόνος;

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:27, 03-10-12:

Κοπέλα μόνη σου? Με τίποτα, χάλια θα είναι. Εκτός κι αν έχεις σκοπό να πας μόνο σε μουσεία και τουριστικά μέρη και γενικά σου αρέσει να περνάς ολόκληρες μέρες μόνη σου και οι μόνες συνομιλίες που θα έχεις να είναι με υπαλλήλους καταστημάτων.

Παράθεση

Dimz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimz
Ο Dimz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O Dimz έγραψε στις 14:54, 03-10-12:

Δηλαδή βλέπεις περισσότερο μετανάστες στους δρόμους; Οι Άγγλοι δεν κυκλοφορούν;

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 14:58, 03-10-12:

Οι "μετανάστες" του Λονδίνου μπορεί να είναι 2ης και 3ης γενιάς. Το ότι είναι Ινδοί ας πούμε, στην εμφάνιση, δεν σημαίνει ότι δεν είναι Άγγλοι.

Παράθεση

Dimz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimz έγραψε στις 15:13, 03-10-12:

Κατάλαβα τι εννοείς! Γενικώς έχει πολλούς μετανάστες στο Λονδίνο; Υπάρχουν σε όλες τις περιοχές ή σε κάποιες είναι πιο έντονο το στοιχείο αυτό;

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 15:16, 03-10-12:

Στο κέντρο του Λονδίνου βλέπεις πάρα πολλούς τουρίστες. ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ. Αυτοί είναι οι ξένοι που βλέπεις σε μεγάλο ποσοστό.
Όσο προχωράς σε πιο έξω περιοχές μπορεί να βρεις συγκεντρωμένους πολλούς της ίδια εθνικότητας. Ας πούμε εγώ έμενα δυτικά, που ήταν Πολωνική συνοικία και πιο δίπλα ήταν όλοι Ινδοί.

Παράθεση

Dimz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimz έγραψε στις 15:27, 03-10-12:

Οι καλύτερες περιοχές για να μείνεις είναι έξω απο το κέντρο όπως στην Αθήνα ή είναι διαφορετικά εκεί;

Παράθεση

Revekka

Επιφανές Μέλος

H Revekka έγραψε στις 15:28, 03-10-12:

Εξαρτάται που θέλεις να κινείσαι...
Εγώ ήμουν μισή ώρα με το μετρό από το κέντρο και ήμουν παραπάνω από μια χαρά..

Παράθεση

Dimz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Dimz έγραψε στις 15:33, 03-10-12:

Οκ! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:04, 03-10-12:

Τι το θέλεις καλέ το Λονδίνο; Πήγαινε μια Λισσαβόνα, ένα Πόρτο, μια Μαδρίτη, μια Βαρκελώνη, μια Πράγα, ένα Βερολίνο, ένα Άμστερνταμ, μια Κοπεγχάγη, ένα Όσλο, πήγαινε τέλος πάντων οπουδήποτε αλλού εκτός από Λονδίνο!

Καλά έτσι τα λέω, επειδή είναι το τελευταίο μέρος στον κόσμο, το οποίο θα ήθελα να επισκεφτώ. Να πας και καλά να περάσεις!

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 20:08, 03-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Κοπέλα μόνη σου? Με τίποτα, χάλια θα είναι. Εκτός κι αν έχεις σκοπό να πας μόνο σε μουσεία και τουριστικά μέρη και γενικά σου αρέσει να περνάς ολόκληρες μέρες μόνη σου και οι μόνες συνομιλίες που θα έχεις να είναι με υπαλλήλους καταστημάτων.
Όχι τελείως μόνη βρε.

Γιατί τέτοια "αγάπη" για το Λονδίνο όλοι;

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 20:11, 03-10-12:

Αμα δεν είσαι τελείως μόνη όπου και να πάς καλά θα περάσεις...τι να το κάνεις το γκρουπ αμα εχεις καλή παρέα?

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:51, 14-02-15:

Oxford Street, τι αλλο???

Ενα απο τα ωραιοτερα ταξιδια μου στο εξωτερικο!
Ευελπιστω να ξαναπαω, αφου πρωτα επισκεφτω δυο αλλες μεγαλες πολεις που ειναι σε προτεραιοτητα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δολοφονία στο Λονδίνο - Από mixalisbarca
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ειδήσεις & Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-05-13 στις 16:25.
    • Πάμε Λονδίνο - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σημαντικές ανακοινώσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-08-09 στις 23:01.
    • Επίθεση σε λεωφορείο στο Λονδίνο - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-07-05 στις 08:28.
    • Το Λονδίνο δέχεται επίθεση!!!! - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 24 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-07-05 στις 19:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους