Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κόστος τεστ Παπανικολάου (test pap)

Katia4ever

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katia4ever
H Katia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Katia4ever έγραψε στις 02:00, 11-12-10:

Γεια σας,θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις ποσο κοστιζει περιπου το test pap..

(συγγνωμη αν εβαλα λαθος την δημοσιευση)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 08:47, 11-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Katia4ever
Γεια σας,θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις ποσο κοστιζει περιπου το test pap..

(συγγνωμη αν εβαλα λαθος την δημοσιευση)
κάπου στα 20 ευρώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Katia4ever

Νεοφερμένος

H Katia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Katia4ever έγραψε στις 18:14, 11-12-10:

ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 20:00, 11-12-10:

βασικα εγω δεν εχω κανει ακομα αλλα εχω ακουσει γ πολυ πολυ περισσοτερα λεφτα...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:39, 11-12-10:

Υπάρχουν και διάφορα ταμεία που μπορείς να το κάνεις. Επίσης και το ΠΙΚΠΑ δωρεάν.

Παράθεση

Katia4ever

Νεοφερμένος

H Katia4ever έγραψε στις 22:15, 11-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
βασικα εγω δεν εχω κανει ακομα αλλα εχω ακουσει γ πολυ πολυ περισσοτερα λεφτα...
ουτε εγω εχω κανει για αυτο ρωταω.. και πιστευω οτι ειναι ακριβο..

Παράθεση

Katia4ever

Νεοφερμένος

H Katia4ever έγραψε στις 22:17, 11-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Υπάρχουν και διάφορα ταμεία που μπορείς να το κάνεις. Επίσης και το ΠΙΚΠΑ δωρεάν.

εχω δημοσιο ταμειο.. αλλα πηγαινω σε ιδιωτικο γιατρο..
και δεν θελω να το κανω σε νοσοκομειο.

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 02:41, 12-12-10:

Περυσι που ειχα φυγει απο το ταμειο του δημοσιου και μπηκα στο ΙΚΑ, δεν ηθελα να αλλαξω γυναικολογο που πηγαινα σε εξωτερικο ιατρειο δωρεαν μεχρι τοτε. Μου ειχε πει πως αν μου επαιρνε η ιδια το δειγμα και το εστελνε σε συνεργαζομενο μικροβιολογικο εργαστηριο, μαζι με την επισκεψη θα μου επαιρνε 60 ευρω. Δεν ξερω αν ρωτας ποσο κανει απο μονο του, τα ταμεια παντως (σχεδον ολα) το καλυπτουν

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 08:18, 12-12-10:

Bασικά έχετε δίκιο, εγώ αναφερόμουνα στο test (που από ότι ξέρω κάνει 20ευρώ) χωρίς το κόστος επίσκεψης

Λογικό είναι κάθε ιατρός να χρεώνει και επίσκεψη περίπου 40-50 ευρώ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 10:06, 12-12-10:

Εγώ μαζί με υπερήχους πλήρωσα σύνολο 90 ευρώ...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:16, 12-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Katia4ever
εχω δημοσιο ταμειο.. αλλα πηγαινω σε ιδιωτικο γιατρο..
και δεν θελω να το κανω σε νοσοκομειο.
Γιατί; Δεν είναι κι αστροφυσική. Τζάμπα λεφτά δίνεις. Μιλάω μόνο για το τεστ παπ κι όχι για εξέταση από γυναικολόγο ας πούμε.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:11, 12-12-10:

Όταν θέλω να πάω σε ιατρό ακόμα πάω στην παιδίατρο μου

Παράθεση

Katia4ever

Νεοφερμένος

H Katia4ever έγραψε στις 02:42, 14-12-10:

σας ευχαριστω ολους

Παράθεση

giotapn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giotapn
H giotapn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H giotapn i m wondering... i m just curious.... έγραψε στις 14:48, 09-04-12:

όταν λες πικπα?? που εννοείς??? ευχαριστώ και καλό πάσχα!! Γιώτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:56, 09-04-12:

'Οχι, όχι, όχι, δίνεις τζάμπα λεφτά έτσι. Πας στην Βιοιατρική/Euromedica και με τον ΕΟΠΥΥ πληρώνεις κάπου 2 ευρώ. Ασε που το δείγμα κατά πάσα πιθανότητα θα το πάρει γυναίκα.
Σε δημόσιο νοσοκομείο είναι 5 ευρώ, που αν πας σε πανεπιστημιακό ειδικά, είναι εγγυημένη η ποιότητα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giotapn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giotapn
H giotapn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H giotapn i m wondering... i m just curious.... έγραψε στις 15:43, 09-04-12:

κοίτα να σου πω.,,. ψάχνω να πάω να κάνω κάπου την εξέταση χωρίς χαρτιά και ασφάλειες.... ξέρεις να μου πεις να πάω κάπου??

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:24, 09-04-12:

Σε οποιονδήποτε γυναικολόγο και θα σου κοστίσει κάπου 60 ή 70 ευρώ μαζί με εξέταση στήθους, υπέρηχο και επίσκεψη ιατρού - τουλάχιστον εγώ στον δικό μου ιατρό στην Γλυφάδα τόσα πλήρωσα.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 20:17, 09-04-12:

E, τότε θα σκάσεις όσα λέει η Oralee, αν όχι παραπάνω.
Απλά το θεωρώ χαζό να δώσεις τόσα λεφτά, πόσο μάλλον σε έναν άσχετο γιατρό που δεν τον ξέρεις καν.

Παράθεση

ele'na

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ele'na
H ele'na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ele'na έγραψε στις 16:07, 02-10-12:

Γεια σας....θα ηθελα και γω να ρωτησω κατι αν μπορει καποιος να μου απαντησει,οταν θα παμε να παρουμε τα αποτελεσματα του τεστ παπ απο τον γυναικολογο,πληρωνουμε παλι..??

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:33, 02-10-12:

Ανάλογα με τον γιατρό, αν πας με βιβλιάριο μάλλον θα σου κόψει χαρτάκι ή θα σου πάρει 10 ευρώ, αν όμως είναι ο γιατρός σου και σε ξέρει λογικά όχι. Μου έχουν τύχει και τα δύο και δεν πάω πάντα στον ίδιο.

Παράθεση

ele'na

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ele'na
H ele'na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ele'na έγραψε στις 14:17, 04-10-12:

Ευχαριστώ πολύ..

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 14:22, 04-10-12:

Καλησπέρα!
Δεν ξέρω άμα γράφω στο σωστό θέμα αλλά θα την κάνω την προσπάθεια μου!
Επειδή χρειάζεται να αλλάξω γυναικολόγο έχετε να προτείνετε κάποιον καλό σε περιοχές κοντά του Πειραιά?
Περιμένω π.μ.!!

Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη artemaki
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 14:35, 04-10-12:

Σε εξεταστικο κεντρο κανει 30 ευρω.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:59, 04-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
'Οχι, όχι, όχι, δίνεις τζάμπα λεφτά έτσι. Πας στην Βιοιατρική/Euromedica και με τον ΕΟΠΥΥ πληρώνεις κάπου 2 ευρώ. Ασε που το δείγμα κατά πάσα πιθανότητα θα το πάρει γυναίκα.
Σε δημόσιο νοσοκομείο είναι 5 ευρώ, που αν πας σε πανεπιστημιακό ειδικά, είναι εγγυημένη η ποιότητα.
Αληθεια μπορεις να πας στην Βιοιατρική ως ασφαλισμένος του ΕΟΠΥΥ?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:24, 04-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Αληθεια μπορεις να πας στην Βιοιατρική ως ασφαλισμένος του ΕΟΠΥΥ?
Ναι αλλά πρέπει να έχεις παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚΑ. Προσοχή όμως: αν κάποιο ΙΚΑ κάνει τεστ παπ εκεί, ο γιατρός δε σου δίνει παραπεμπτικό, σου λέει "κλείσε ραντεβού να το κάνεις εδώ". Κόντεψα να δείρω έναν γιατρό που δε μου έδινε το χαρτί αφού του είπα οτι δε θέλω να περιμένω το ραντεβού στο ικα αφού στη βιοιατρική το κάνω με 2 ευρώ, μου φέρονται σαν άνθρωπο και έχω αποτελέσματα σε 2 μέρες. Αυτός ανένδοτος, είπε οτι απαγορεύεται να μου δώσει χαρτί. Με τα πολλά πήγα σε ένα ιδιωτικό γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ και μου έγραψε ο άνθρωπος το χαρτί και το πήγα στη Βιοϊατρική. Αλλά προσέξτε! Στις 8 του μηνός η Βιοϊατρική δε θα δέχεται πια παραπεμπτικά του ΙΚΑ για μια βδομάδα είναι η ανακοίνωση γιατί τους χρωστάνε λεφτά. Οπότε ή βιαστείτε ή περιμένετε να επανέλθει αυτό.

Γενικό σχόλιο: να ψάχνεστε όταν θέλετε κάτι να κάνετε. Εγώ πρόσφατα έμαθα οτι με κάρτα ανεργίας του ΟΑΕΔ έχω μισή τιμή στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια (μπορεί και σε άλλα, δεν το έψαξα). Να ρωτάτε και να μαθαίνετε τι δικαιούστε γιατί κανείς δεν τα λέει χωρίς να τον ρωτήσετε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:37, 04-10-12:

Ναι αλλά πρέπει να έχεις παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚΑ. Προσοχή όμως: αν κάποιο ΙΚΑ κάνει τεστ παπ εκεί, ο γιατρός δε σου δίνει παραπεμπτικό, σου λέει "κλείσε ραντεβού να το κάνεις εδώ". Κόντεψα να δείρω έναν γιατρό που δε μου έδινε το χαρτί αφού του είπα οτι δε θέλω να περιμένω το ραντεβού στο ικα αφού στη βιοιατρική το κάνω με 2 ευρώ, μου φέρονται σαν άνθρωπο και έχω αποτελέσματα σε 2 μέρες. Αυτός ανένδοτος, είπε οτι απαγορεύεται να μου δώσει χαρτί. Με τα πολλά πήγα σε ένα ιδιωτικό γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ και μου έγραψε ο άνθρωπος το χαρτί και το πήγα στη Βιοϊατρική. Αλλά προσέξτε! Στις 8 του μηνός η Βιοϊατρική δε θα δέχεται πια παραπεμπτικά του ΙΚΑ για μια βδομάδα είναι η ανακοίνωση γιατί τους χρωστάνε λεφτά. Οπότε ή βιαστείτε ή περιμένετε να επανέλθει αυτό.

Γενικό σχόλιο: να ψάχνεστε όταν θέλετε κάτι να κάνετε. Εγώ πρόσφατα έμαθα οτι με κάρτα ανεργίας του ΟΑΕΔ έχω μισή τιμή στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια (μπορεί και σε άλλα, δεν το έψαξα). Να ρωτάτε και να μαθαίνετε τι δικαιούστε γιατί κανείς δεν τα λέει χωρίς να τον ρωτήσετε.
Μπράβο βρε Χιμέλα. Ωραίες πληροφορίες.

Παράθεση

eleni_k

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni_k
H eleni_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H eleni_k έγραψε στις 21:26, 27-11-12:

Σε νοσοκομειο δινεις συνηθως 5€, αν πας σε γιατρο του εοππυ ομως δε πληρώνεις τιποτα.... Και γενικοτερα αν ψαξετε το σωστο φορεα θα το κανετε δωρεαν. Τα 90 και 50€ που λετε, ειναι σε ιδιωτικά ιατρεία που πλεον δε πιστευω πως εχουν και δουλεια....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλκίμαχος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αλκίμαχος
Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

O Αλκίμαχος Παν μέτρον άνθρωπος έγραψε στις 09:19, 28-11-12:

Αν έχεις ασφάλιση μπορείς να πας σε εξωτερικά ιατρεία με ραντεβού και δεν θα πληρώσεις τίποτα. Να θυμάστε ότι το τεστ Παπανικολάου πρέπει να γίνεται σε κάθε γυναίκα με την αρχή της σεξουαλικής της ζωής και θα ήταν καλύτερο να γίνεται κάθε χρόνο στα νεαρά κορίτσια. Μην το αφήνετε ποτέ! Αν δεν υπάρχουν χρήματα, υπάρχουν πολλές λύσεις όπου μία γυναίκα μπορεί να εξεταστεί. Σε πανεπιστημιακά νοσοκομεία η εξέταση είναι δωρεάν, σε ειδικά κέντρα που προσφέρουν δωρεάν τεστ κλπ κλπ. Να ξέρετε ότι κανονικά το τεστ δεν περιλαμβάνει μόνο την λήψη δείγματος αλλά και την αμφίχειρη γυναικολογική εξέταση, και την ψηλάφηση μαστών! Ειδικά εσείς που πληρώνετε ιδιωτικούς γιατρούς να το ζητάτε πάντα! Οι μεγαλύτερες γυναίκες, μην αφήνετε το τεστ παπ, μου έτυχε ως φοιτητής μαιευτικής που είμαι, να μας έρθει γυναίκα για τεστ παπ με το ζόρι μετά από προτροπή φίλης της και το τελευταίο τεστ ήταν πριν 10 χρόνια! Αν κάνεις τεστ κάθε 3, 4, 5 χρόνια πραγματικά δεν έχει κανένα απολύτως νόημα και είναι σαν να μην το κάνεις καθόλου.

Παράθεση

eleni_k

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni_k
H eleni_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H eleni_k έγραψε στις 14:51, 28-11-12:

Η αμφίχειρη και η εξεταση μαστων δεν ειναι υποχρεωτικά συνοδευόμενα στο τεστ παπ... Απλα ενας σωστος γιατρός η μαια μπορει να το κανει μαζι με το τεστ... Παντως πλεον και στα πανεπιστημιακά νοσοκομεια πληρώνεις 5€ , δεν ειναι δωρεαν... Για την επισκεψη στον γιατρο δηλαδη..

Παράθεση

violina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη violina
H violina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H violina έγραψε στις 15:04, 13-12-12:

γεια σας, θα ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι. δεν εχω ικα και ουτε εχω την οικονομικη δυνατοτητα να πληρωνω... διαβασα για κατι κεντρα που μπορεις να κανεις δωρεαν την εξεταση... θα ηθελα να μου πειτε μερικα για αθηνα...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:56, 13-12-12:

Εδώ μπορείς να κάνεις τεστ παπ δωρεάν. Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα για άλλες περιοχές αν θες.

Παράθεση

violina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη violina
H violina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H violina έγραψε στις 21:16, 13-12-12:

ευχαριστω πολυ...

Παράθεση

vtgian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vtgian
H vtgian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H vtgian έγραψε στις 11:17, 03-04-13:

Στις 01/04 είχα ραντεβού με γυναικολόγο (όποιος θέλει, μπορώ να δώσω το όνομά του), στις υποδομές του ΕΟΠΥΥ Αργυρούπολης. Ο λόγος ήταν ότι έχοντας κάποιες ενοχλήσεις για παραπάνω από μία εβδομάδα (περιμένοντας για να βρω ραντεβού) και μη έχοντας κάνει Τεστ ΠΑΠ εδώ και 4 χρόνια, ήθελα να μου δώσει ένα αντίστοιχο παραπεμπτικό (το οποίο καλύπτει 100% ο ΕΟΠΥΥ και παροτρύνει τις ασφαλισμένες να το κάνουν προληπτικά). Μου έκανε άσχημη εντύπωση ότι το ιατρείο μύριζε έντονα καπνό τσιγάρου και ο γιατρός εμφανώς κάπνιζε εντός του ιατρείου. Ο γιατρός μου είπε ότι θα μου γράψει καλλιέργεια, όχι τεστ ΠΑΠ, του είπα εντάξει, και απόμα μου λέει "Όχι εντάξει! Εσύ ήρθες εδω και μου ζήτησες τεστ ΠΑΠ". Συγκαταβατικά, του είπα, "ό,τι νομίζετε εσείς". Μου είπε ότι το σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης δεν λειτουργεί και ότι θα πρέπει να περάσω άλλη μέρα από τον ελεγκτή για να θεωρήσει το χειρόγραφο, καθώς τέτοια ώρα δεν υπάρχει ελεγκτής στα γραφεία. Σήμερα 08:30 πήγα στην ελέγκτρια, η οποία αρνήθηκε να μου θεωρήσει το παραπεμπτικό, εξηγώντας μου ότι α)είναι ελλιπές β) όταν πρόκειται για χειρόγραφα λόγω βλάβης της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, θα πρέπει να θεωρείται την ίδια μέρα από τον ελεγκτή. Δεν μπορεί η ίδια να ξέρει αν λειτουργούσε ή όχι εκείνη την ημέρα το σύστημα. Της εξήγησα ότι εκείνη την ώρα δεν υπήρχε ελεγκτής, ωστόσο μου είπε ότι εξακολουθεί και υπάρχει το πρόβλημα των ελλιπών στοιχείων. Με τη βοήθεια μίας υπαλλήλου πήγα και πάλι στο γραφείο του γιατρού όπου ρωτήθηκα από τη υπάλληλο αν με πειράζει που αυτή τη στιγμή ο γιατρός καπνίζει εντός του γραφείου! Εξηγήσαμε στον γιατρό τι συνέβη, ο γιατρός θεώρησε ασήμαντο ότι είναι ελλιπές το παραπεμπτικό, αν θέλω να μου γράψει νέο παραπεμπτικό να κλείσω άλλο ραντεβού ή να περιμένω κάποια (απροσδιόριστη) ώρα (ενώ εμφανώς δεν είχε δουλειά) πράγμα αδύνατο αφού ήδη απουσίαζα αδικαιολόγητα από τη εργασία μου, το οποίο και του εξήγησα. Τέλος (και ως υποχώρηση!) όταν του είπα ότι θα αναγκαστώ να το κάνω ιδιωτικά, μου είπε να περάσω και πάλι Παρασκευή απόγευμα και να ελπίζω να λειτουργεί η ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Φεύγοντας (έχοντας πλέον 2 εβδομάδες με ιατρικό πρόβλημα), στην παρατήρησή μου ότι είναι απαράδεκτο γιατρός να καπνίζει εντός δημόσιας υπηρεσίας, η υπάλληλος μου είπε "ναι, είναι περίπτωση, τι να κάνουμε..." και ότι έχουν αναγκαστεί!!! να τον καλύψουν σε ελέγχους που έχουν γίνει! Της είπα ότι αυτοί φταίνει που αφήνουν να υπάρχουν τέτοια φαινόμενα. Επιπλέον, μετά από διασταύρωση και με άλλες ασφαλισμένες, ο συγκεκριμένος γιατρός ποτέ δε συμπληρώνει σωστά τα παραπεμπτικά, δημιουργώντας επανειλημμένα προβλήματα (κάτι που αναγνώρισε και η υπάλληλος!). Σκοπεύω να στείλω παράπονα στην υπηρεσία του και θεωρώ καθήκον μας να ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο για τέτοια περιστατικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:47, 03-04-13:

Λοιπόν άκου: 1η λύση: μπορείς να κλείσεις ραντεβού σε ιδιωτικό γιατρό συμβεβλημένο με το ΙΚΑ (νομίζω πληρώνεις κάποιο ασήμαντο ποσό). 2η λύση: μπορείς να πας στο ΙΑΚ (Ιατροκοινωνικό κέντρο Αγίου Δημητρίου) και να κάνεις τεστ παπ δωρεάν.

Πάντως αυτό που πρέπει να θυμόμαστε είναι οτι είμαστε οι δικαιούχοι, εμείς πληρώνουμε αυτούς τους γιατρούς, και έχουν ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να μας εξυπηρετήσουν σωστά. Αν θες χαρτί για τεστ παπ, αυτό να πάρεις και να το απαιτείς. Αν το σύστημα δε δουλεύει να περιμένεις ώσπου να φτιάξει. Άντε με τους ηλίθιους!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:48, 03-04-13:

Α επίσης: δες κι αυτό το ποστ μου, είχα ξεχάσει οτι το είχα γράψει!

Παράθεση

vtgian

Νεοφερμένος

H vtgian έγραψε στις 12:55, 03-04-13:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι. Ήδη έστειλα καταγγελία στον ΕΟΠΥΥ. Πραγματικά δε με πείραξε τόσο ότι δεν μου έγραψε το τεστ ΠΑΠ, όσο το γεγονός ότι καπνίζει μέσα σε Δημόσια Υπηρεσία και ότι οι υπόλοιποι συνάδελφοί του το ξέρουν και τον δικαιολογούν! Όσο για τις διαγνωστικές, ήδη έκλεισα σε γνωστό μικροβιολογικό που έχει προσφορά τεστ ΠΑΠ, καρκινικό αντιγόνο και κολπικό υπέρηχο.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:20, 03-04-13:

Αφού τον είδες πως είναι έτσι, γιατί ξαναπήγες? Τόσοι γυναικολόγοι είναι στον ΕΟΠΥΥ, ψάξε λίγο και θα βρεις κάποιον καλό. Μετά θα πηγαίνεις να στα γράφει και θα τα κάνεις όλα με ελάχιστη συμμετοχή σε ιδιωτικά εργαστήρια (π.χ. Βιοιατρική που το τεστ παπ έχει 2 ευρώ). Αυτός που πάω εγώ (μέσω ΕΟΠΥΥ) δεν μου έχει κρατήσει ποτέ λεφτά και επειδή έχει 2 ρεσεψιονιστ, πηγαίνω, μου γράφουν οι κοπέλες τις εξετάσεις και μετά απλά κλείνω ραντεβού για να τις δει.

Παράθεση

vtgian

Νεοφερμένος

H vtgian έγραψε στις 14:27, 03-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Αφού τον είδες πως είναι έτσι, γιατί ξαναπήγες? Τόσοι γυναικολόγοι είναι στον ΕΟΠΥΥ, ψάξε λίγο και θα βρεις κάποιον καλό. Μετά θα πηγαίνεις να στα γράφει και θα τα κάνεις όλα με ελάχιστη συμμετοχή σε ιδιωτικά εργαστήρια (π.χ. Βιοιατρική που το τεστ παπ έχει 2 ευρώ). Αυτός που πάω εγώ (μέσω ΕΟΠΥΥ) δεν μου έχει κρατήσει ποτέ λεφτά και επειδή έχει 2 ρεσεψιονιστ, πηγαίνω, μου γράφουν οι κοπέλες τις εξετάσεις και μετά απλά κλείνω ραντεβού για να τις δει.
Christinelle, δεν πήγα σε ιδιώτη γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ. Πήγα σε πολυιατρείο του ΕΟΠΥΥ με ραντεβού μέσω του 14784. Το γιατρό αυτόν, τον είδα πρώτη φορά τη Δευτέρα και σήμερα αναγκαστικά μήπως και διορθώσει το λάθος του. Δεν πρόκειται να τον επιλέξω ξανά. Επιμένω στο να επιλέγω πρώτα τους δημόσιους φορείς γιατί πιστεύω ότι η υγεία θα έπρεπε να είναι δωρεάν αγαθό που προσφέρεται σε όλους τους πολίτες. Και θα συνεχίζω να πιέζω τουλάχιστον για ανθρώπινη εξυπηρέτηση. Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν μου έχει τύχει κάτι σοβαρό. Φυσικά δεν είναι όλος ο δημόσιος τομέας σε τέτοια χάλια. Π.χ. σε εφημερεία του ΚΑΤ της Βούλας που χρειάστηκε να νοσηλευτώ, ξημερώματα Σαββάτου, οι γιατροί και οι νοσοκόμες ήταν καταπληκτικοί. Θεωρώ όμως υποχρέωσή μας να καταγγέλουμε οποιαδήποτε παρατυπία αν θέλουμε να αλλάξουμε έστω και ελάχιστα τα πράγματα.

Παράθεση

marion90

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marion90
H marion90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H marion90 έγραψε στις 16:14, 03-06-13:

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.. Μου έγραψε ιδιώτης γιατρός συμβεβλημένος με τον εοππυ ΤΕΣΤ ΠΑΠ και μου είπε πως το κάνω σε κάποιο κέντρο συμβεβλημένο με τον εοππυ και μετά του πάω τα αποτελέσματα.. Πού να πάω να το κάνω? Γνωρίζει κανείς κάποια καλή βιοιατρική?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:17, 03-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από marion90
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.. Μου έγραψε ιδιώτης γιατρός συμβεβλημένος με τον εοππυ ΤΕΣΤ ΠΑΠ και μου είπε πως το κάνω σε κάποιο κέντρο συμβεβλημένο με τον εοππυ και μετά του πάω τα αποτελέσματα.. Πού να πάω να το κάνω? Γνωρίζει κανείς κάποια καλή βιοιατρική?
Όλες οι βιοϊατρικές καλές είναι. Αναλόγως σε ποια περιοχή είσαι.

Έχω την εντύπωση πάντως οτι θα μπορούσε κι ο ίδιος να το κάνει το τεστ παπ...

Παράθεση

marion90

Νεοφερμένος

H marion90 έγραψε στις 16:19, 03-06-13:

Όλες οι βιοϊατρικές καλές είναι. Αναλόγως σε ποια περιοχή είσαι.

Έχω την εντύπωση πάντως οτι θα μπορούσε κι ο ίδιος να το κάνει το τεστ παπ...

Και εγώ αυτό νόμιζα.. Αλλά μιλήσαμε τηλεφωνικά πριν πάω και μου είπε αυτό που προανέφερα.. Αθήνα μένω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 03-06-13 στις 16:22. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:21, 03-06-13:

Και εγώ αυτό νόμιζα.. Αλλά μιλήσαμε τηλεφωνικά πριν πάω και μου είπε αυτό που προανέφερα.. Αθήνα μένω..
Μπες στο σάιτ της Βιοϊατρικής και δες ποια σε βολεύει καλύτερα. Νομίζω πληρώνεις 2 ευρώ ή κάτι τέτοιο.

Παράθεση

marion90

Νεοφερμένος

H marion90 έγραψε στις 16:25, 03-06-13:

Μπες στο σάιτ της Βιοϊατρικής και δες ποια σε βολεύει καλύτερα. Νομίζω πληρώνεις 2 ευρώ ή κάτι τέτοιο.
11,32 λέει ότι θα πληρώσω στο παραπεμπτικό.. Αλλά και πάλι μικρό το ποσό.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:28, 03-06-13:

11,32 λέει ότι θα πληρώσω στο παραπεμπτικό.. Αλλά και πάλι μικρό το ποσό.
Εγώ το Σεπτέμβρη είχα πληρώσει 2 ευρώ...

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:55, 03-06-13:

2 ευρώ αν έχεις παραπεμπτικό από ΙΚΑ?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:58, 03-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Noisette
2 ευρώ αν έχεις παραπεμπτικό από ΙΚΑ?
Ναι, και από γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 17:00, 03-06-13:

Επειδή δεν τα γνωρίζω καθόλου αυτά και μου καρφώθηκε να μάθω τώρα και η μάνα μου θα κοιμάται, μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πόσο πάνε πάνω-κάτω οι εξετάσεις του τεστ Παπ και ενός υπερήχου σε εξωτερικό γιατρό (αυτός πόσο πάει; ); Είμαι του δημοσίου, δεν ξέρω που κι αν μετράει. Είμαι τελείως άσχετη με τα ιατρικά, γιατί μέχρι τώρα η μήτηρ μου με κανόνιζε να πηγαίνω σε γνωστούς μας στη Θεσσαλονίκη.

Παράθεση

silverdog

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη silverdog
Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 374 μηνύματα.

O silverdog έγραψε στις 19:52, 03-06-13:

Θαλου αλλαζει απο γιατρο σε γιατρο αλλα το μεγιστο να ειναι 20 ευρω το τεστ και υπερηχος με επισκεψη απο 40 μεχρι 70 ευρω αναλογα το γιατρο κ την πολη.Ολα αυτα τα γραφεις εαν εισαι στο δημοσιο και πληρωνεις 25% απο το κοστος χωρις να πληρωσεις επισκεψη,μονο σε γιατρο συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΠΥ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silverdog : 03-06-13 στις 19:57.
Παράθεση

marion90

Νεοφερμένος

H marion90 έγραψε στις 22:25, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από lycaon
Θαλου αλλαζει απο γιατρο σε γιατρο αλλα το μεγιστο να ειναι 20 ευρω το τεστ και υπερηχος με επισκεψη απο 40 μεχρι 70 ευρω αναλογα το γιατρο κ την πολη.Ολα αυτα τα γραφεις εαν εισαι στο δημοσιο και πληρωνεις 25% απο το κοστος χωρις να πληρωσεις επισκεψη,μονο σε γιατρο συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΠΥ
Ξέρετε αν έχει ημερομηνία "λήξης" το παραπεμπτικό που μ έγραψε ο γιατρός του εοππύ για το τεστ παπ?? Γιατί έχουν περάσει 2 βδομάδες και θέλω να κλείσω ραντεβού την επόμενη...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 17-06-13 στις 22:55. Αιτία: διόρθωση quote
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους