Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο μπορείς να "επέμβεις" στη σχέση ενός φίλου;

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:21, 21-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από openopen
Μια φορά αποκάλυψα σε έναν παλιό φίλο ότι η κοπέλα του τον έχει καρακερατώσει , το οποίο το είχα αντιληφθεί – ψάξει και τεκμηριώσει. Το αποτέλεσμα ήταν να μην με πιστέψει και να με κάνει στην άκρη. Στενοχωρήθηκα βέβαια αλλά είπα στον εαυτό μου να μην αγχώνεται και ότι κάποια στιγμή θα το διαπιστώσει και ο ίδιος. Αυτά ευτυχώς ή δυστυχώς από κάποιο σημείο και μετά φανερώνονται. Το αποτέλεσμα ήταν να με πάρει τηλέφωνο μετά από έναν χρόνο περίπου και να μου πει ότι θέλει να πάμε για καφέ να συζητήσουμε, φυσικά δεν μου είπε το θέμα της συζήτησης αλλά εγώ το αντιλήφθηκα αμέσως. Πήγαμε για καφέ μου είπε ότι την ανακάλυψε και ότι χωρίσανε κτλ κτλ κτλ . Το όλο ζήτημα όμως είναι ότι σαν φιλιά απλά είχε τελειώσει πλέον. Είχα βρει νέα ενδιαφέροντα άλλες παρέες κτλ κτλ . Το ηθικό δίδαγμα από αυτό είναι ότι ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να ξανά ασχοληθώ με σχέση κάποιου φίλου ή ακόμα και γνωστού μου προσώπου. Ας ανοίξει τα μάτια του να ξεστραβωθεί οποίος και αν είναι για να καταλάβει το εάν συμβαίνει κάτι ή όχι. Τώρα θα μου πείτε ότι έτσι δεν προστατεύω τον φίλο/φίλη μου ? Δεν πειράζει ας μην τον προστατέψω σε έναν τομέα άμα τον προστατεύω σε άλλους 10 για παράδειγμα. Εξάλλου κανείς δεν είναι τέλειος
Πιστευω οτι αν η φιλια ηταν πιο δυνατη λογικα μετα τον χωρισμο θα γινοσταν και παλι οκ... Εγω εκει ριχνω το φταιξιμο οτι διαλυθηκε η φιλια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:42, 21-11-05:

Καλέ μου Exposed αν η φιλία ήταν δυνατή δεν θα είχε χαλάσει εξαρχής.....δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια.
Νομίζω ότι οφείλω να γράψω και την συνέχεια(κι ελπίζω και τέλος)αυτής της ιστορίας μιας και την άρχισα.
Λοιπόν ο φίλος μου παραμένει χωρισμένος κι απο ότι φαίνεται είναι οριστικό.Η κυρία έβαλε τα χεράκια της κι έβγαλε τα ματάκια της.Εφόσον μετά απο ένα σωρό υπερβολές και ψέματα μας είχε φέρει στο σημείο να μην μιλάμε και μέχρι εκεί τα ξέρετε διαβάστε και την συνέχεια:
Δυο-τρεις μέρες μετά ο φίλος μου άρχισε να με παίρνει τηλέφωνο,εγώ του δήλωσα πως δεν υπάρχει κατι να πούμε,πως είναι άξιος της μοίρας του και την επόμενη φορά που θα θέλει να κλαφτεί ας πάει αλλού κι απέφυγα να σηκώσω κάθε τηλ.του απο εκεί και πέρα.Εκείνος λοιπόν αφού τον είχαν κάνει και οι τελευταίοι φίλοι που του απέμειναν πέρα ξαναγύρισε στην εύκολη λύση δλδ την κυρία.Η επανασύνδεση κράτησε ακριβώς δυόμιση μέρες στην διάρκεια των οποίων εκείνη κάθε ώρα και στιγμή έθαβε όλους τους φίλους του που "προσπαθούσαμε να τον πάρουμε μακριά της","ζηλεύουμε την σχέση τους" κλπ.Με αποκορύφωμα να αρχίσει ένα παραλήρημα για την συνωμοσία εναντίον της που έχουμε κάνει εμείς και η οικογένεια του(δλδ όσοι τον νοιάζονται).Φυσικά ο φίλος μου αντέδρασε όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος,άνοιξε την πόρτα κι έφυγε αφήνοντας την να ωρύεται μόνη της.
Απο κει και πέρα ακολούθησαν σπασμωδικές κινήσεις απο την μεριά της.Ξημεροβραδιαζόταν μέρα-νύχτα στα τηλέφωνα κι επειδή ο ίδιος δεν της απαντούσε έπαιρνε τηλ.όσους γνωστούς του ήξερε και τους έβριζε(όσοι διαβάζουν κουβεντούλα χωρίς θέμα θυμούνται που είχα αναφέρει τα ενοχλητικά τηλεφωνήματα).Έφτασε στο σημείο να πάρει τηλ.στην μάνα του και να ισχυριστεί ότι το παιδί της είναι δικό του(για τέτοιο μέγεθος τρέλας μιλάμε...).
Με το φίλο μου οι σχέσεις μας δεν έχουν αποκατασταθεί πλήρως αν και μιλάμε τακτικά και τον βοηθώ να φτιάξει το νέο του σπίτι.Φαίνεται κι ελπίζω να είναι αποφασισμένος να μην γυρίσει,σίγουρα τον πληγώνει που δεν μπορεί να βλέπει το παιδάκι με το οποίο είχε δεθεί αλλά προσπαθούμε να του περάσουμε την ιδέα ότι τώρα θα έχει την ευκαιρία να κάνει μια σωστή σχέση με κάποια που δεν τον βλέπει σαν πορτοφόλι,δεν τον εκμεταλλεύεται και δεν παθαίνει κρίσεις υστερίας κάθε φορα που χτυπάει το κινητό του.
Αυτό που ξέρω να πω είναι πως κι εγώ αν θα βρεθώ ποτέ στη θέση του θα ήθελα να με ταρακουνούσε κάποιος..........

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:19, 22-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Καλέ μου Exposed αν η φιλία ήταν δυνατή δεν θα είχε χαλάσει εξαρχής.....δυστυχώς αυτή είναι η πικρή αλήθεια.
αυτο ειπα και εγω... νομιζω δλδ

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:06, 22-11-05:

κι επειδή ο ίδιος δεν της απαντούσε έπαιρνε τηλ.όσους γνωστούς του ήξερε και τους έβριζε(όσοι διαβάζουν κουβεντούλα χωρίς θέμα θυμούνται που είχα αναφέρει τα ενοχλητικά τηλεφωνήματα).
αχααααααααα αυτή ήταν που της έστειλες 7 sms περίληψη τον νόμο??
καλή φάση!!!! λολ

Έφτασε στο σημείο να πάρει τηλ.στην μάνα του και να ισχυριστεί ότι το παιδί της είναι δικό του(για τέτοιο μέγεθος τρέλας μιλάμε...)
Κάτι τέτοιες χαλάνε την πιάτσα του γυναικείου φύλου

Με το φίλο μου οι σχέσεις μας δεν έχουν αποκατασταθεί πλήρως αν και μιλάμε τακτικά και τον βοηθώ να φτιάξει το νέο του σπίτι.Φαίνεται κι ελπίζω να είναι αποφασισμένος να μην γυρίσει,σίγουρα τον πληγώνει που δεν μπορεί να βλέπει το παιδάκι με το οποίο είχε δεθεί αλλά προσπαθούμε να του περάσουμε την ιδέα ότι τώρα θα έχει την ευκαιρία να κάνει μια σωστή σχέση με κάποια που δεν τον βλέπει σαν πορτοφόλι,δεν τον εκμεταλλεύεται και δεν παθαίνει κρίσεις υστερίας κάθε φορα που χτυπάει το κινητό του.
Αυτό είναι το ευχάριστο στην όλη υπόθεση
WELL DONE!!!!

Αυτό που ξέρω να πω είναι πως κι εγώ αν θα βρεθώ ποτέ στη θέση του θα ήθελα να με ταρακουνούσε κάποιος..........
Αν και αμφιβάλω για το ότι μπορεί να βρεθείς ποτέ στη θέση του, είμαι σίγουρη ότι θα βρεθεί κάποιος καλός σου φίλος να σε μπατσίσει

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:47, 25-04-09:

δε μπορεις να επεμβεις....
δυστυχως...
μετα καταληγεις να σαι εσυ ο κακος της υποθεσης...

ο κολλητος μου, που βασικα ειναι ο αδερφος που δεν εχω-τον ξερω απο 5 χρονων,μενουμε απεναντι και μεγαλωσαμε μαζι- εδω και 2 χρονια τα χει με μια τυπισα (απο αυτες που ανετα θα λεγαμε ελαφρων ηθων) εκτος του οτι τον εχει κερατωσει απειρες φορες τον εχει κανει να τσακωθει μολους μας... δε τον αφηνει να μιλαει σε μας τις φιλες του εοειδη ειμαστε γυναικες, και τον εχει φτασει σε σημειο να τσακωθει και με τον κολλητο του...εωτ ο μονο που του χα πει(με ολη την ανεση που μπορω να χω σε καποιον που εχω ζησει τοσα μαζι του) ηταν το οτι ''τασουλιιι ξυπνα λιγοοο δε σου φερεται σωστα.. δε το βλεπεις??'' και απο τοτε εχει ξεκοψει μαζι μου και εχουμε περιοριστει στο ενα γεια(οταν ειναι μονος του) και στο γνεψιμο(οταν ειναι αυτη μπροστα)...

πραγματικα εγω θελησα να τον ταρακουνησω λιγο με ολη τη καλη μου διαθεσηκ για κανεναν αλλο λογο αλλα εκεινος προφανως το παρεξησησε...

τεσπα... ελπιζω να ναι καλα μαζι της αν εκεινος νομιζει οτι αυτο του αξιζει...
ειμαι σιγουρη οτι καποια στιγμη θα επιστεψει στη πραγματικοτητα..
αυτο ελπιζω βασικα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:46, 26-04-09:

Εγώ πιστεύω οτι ό,τι αξίζουμε έχουμε. Δεν μπορείς να σώσεις κάποιον αν δε θέλει να σωθεί. Έχει τύχει να ανακατευτώ στη ζωή της ξαδέλφης μου γιατί αυτή με ανακάτεψε όταν ήθελε να χωρίσει με το φίλο της γιατί έμεινε έγκυος κι αυτός της έκανε τη ζωή κόλαση να το ρίξει κι αυτή ήθελε να το κρατήσει. Της συμπαραστάθηκα επί μήνες, της έδινα κουράγιο, άκουγα τα ξεσπάσματά της, και στο τέλος απλά γύρισε σε αυτόν χωρίς να μου δώσει μια εξήγηση ή ένα ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Θα μου πείτε, οι φίλοι ζητούν ευχαριστώ για τη συμπαράστασή τους; Όχι αλλά θα μπορούσε με τον τρόπο της να μου το δείξει.

Προβληματικές σχέσεις υπάρχουν πάντα και πιστεύω οτι οι εμπλεκόμενοι όσο τρελαμένοι ή ερωτευμένοι κι αν είναι, σε στιγμές διαύγειας το βλέπουν. Μετά παίζουν ρόλο άλλα πράγματα για το αν θα χωρίσουν ή θα συνεχίσουν εν γνώσει τους αυτήν την προβληματική σχέση. Το να προσπαθούμε με το ζόρι να τους αποδείξουμε τα κακώς κείμενα του συντρόφου τους μόνο κακό θα μας κάνει, γιατί όπως βλέπει κάποιος το σύντροφό του, δεν τον βλέπει κανείς άλλος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 12:33, 26-04-09:

Διαφωνώ... Δεν πιστεύω ότι ό,τι αξίζουμε έχουμε. Τότε κι εμείς οι ίδιοι θα έπρεπε να απορίπτουμε φίλους μας που συνάπτουν ερωτικές σχεσεις με αναξιόπιστα άτομα που πληγώνουν τους φίλους μας αλλά και εμάς.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:37, 26-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Διαφωνώ... Δεν πιστεύω ότι ό,τι αξίζουμε έχουμε. Τότε κι εμείς οι ίδιοι θα έπρεπε να απορίπτουμε φίλους μας που συνάπτουν ερωτικές σχεσεις με αναξιόπιστα άτομα που πληγώνουν τους φίλους μας αλλά και εμάς.
Τι σχέση έχει αυτό; Μιλάω για προσωπικές μας επιλογές προφανώς, άτομα που εμείς επιλέγουμε να έχουμε δίπλα μας κι όχι αυτά που μας τυχαίνουν ερήμην μας (συγγενείς, φίλοι φίλων, συνεργάτες). Όσον αφορά λοιπόν τις προσωπικές μας επιλογές λέω πως αυτό που αξίζουμε έχουμε.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 18:41, 26-04-09:

Γιατί θα πρέπει δηλαδή να καταδικάσουμε έναν φίλο μας ή να μας καταδικάσει αυτός από τη στιγμή που δεν μπορούμε να ξέρουμε πώς θα εξελιχθεί ένα άτομο μέσα σδε μια ερωτική σχέση; Και όχι δεν πιστεύω ότι βλέπουμε ξεκάθαρα ποιον έχουμε δίπλα μας για πολύ καιρό (ακόμα και για χρόνια μερικοί και ας μην βιαστούμε να τους χαρακτηρίσουμε), τότε γιατί να μην δικαιολογήσουμε έναν καλό μας φίλο;
Οι προσωπικές επιλογές δεν είναι αποτέλεσμα μαθηματικής-λογικής σκέψης και διεργασίας πάντα, πόσο μάλλον στον τομέα των ερωτικών σχέσεων, ως εκ τούτου, όχι δεν αξίζουμε ό,τι παίρνουμε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:20, 26-04-09:

Εγώ μιλάω για μια περίπτωση που βλέπεις τα αρνητικά του άλλου κι εσύ για α-β λόγο επιμένεις να συναναστρέφεσαι μαζί του. Δε λέω να γνωρίσεις τώρα κάποιον που σε 3 χρόνια θα σου βγει σκάρτος, λέω για αυτά που ήδη βλέπεις και παραβλέπεις.

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 05:39, 27-04-09:

kleftra, είσαι ήδη μπλεγμένη στην όλη κατάσταση, εφόσον ο ίδιος ζητάει τη φιλοξενία σου και την όποια άλλη συμπαράστασή σου και εφόσον αποτελείς το καταφύγιό του. Στη θέση σου θα επενέβαινα μόνο εάν μου το επέτρεπε ο φίλος μου, αλλά θα της τα έλεγα χοντρά εάν η ίδια η κοπέλα του τολμούσε να μου απευθύνει έστω αγενώς το λόγο. Ήταν καλή αφορμή εκείνη νομίζω να "επέμβεις". Δεν θα επενέβαινα όμως για λόγους που αφορούν το άτομο μου, όπως για παράδειγμα να μπορώ να απολαμβάνω εγώ ανεμπόδιστα τη φιλία μου.

Απλά τέτοιες επεμβάσεις συνήθως γίνονται αφορμές να φταίμε εμείς για όλα. Φαντάζομαι ότι η κοπέλα του, σε περίπτωση που επέμβεις, θα ρίξει πάνω σου την τυχόν διάλυση της σχέσης της, θα πει τα χειρότερα, τουλάχιστον πρέπει να'σαι προετοιμασμένη για κάτι τέτοιο. Αυτά τα άτομα δεν έχουν συναίσθηση της δικής τους ευθύνης. Και όπως την κόβω απελπισμένη ανασφαλή μάνα που ψάχνει από κάπου να πιαστεί, σε ορισμένα θέματα μάλλον θα ενεργεί ενστικτοδώς, χωρίς σκέψη, κατά συνέπεια δυνητικά επικίνδυνα.

Μίλα αρχικά με τον φίλο σου. Πες του πώς εμπλέκεσαι καλώς ή κακώς στην υπόθεση αυτή και προσπάθησε να καταλάβεις τι θέλει αυτός ακριβώς. Αν έχει δημιουργήσει μια ωραία σχέση με το παιδί είναι όντως άσχημο να χαθεί, αλλά όλα είναι μέσα στη ζωή. Αν θέλει να θυσιάσει την ευτυχία του και τη ζωή του για ένα παιδί μπορεί να το κάνει και με άλλους τρόπους...

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 20:58, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εγώ μιλάω για μια περίπτωση που βλέπεις τα αρνητικά του άλλου κι εσύ για α-β λόγο επιμένεις να συναναστρέφεσαι μαζί του. Δε λέω να γνωρίσεις τώρα κάποιον που σε 3 χρόνια θα σου βγει σκάρτος, λέω για αυτά που ήδη βλέπεις και παραβλέπεις.
Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που σε "κάνουν" να μείνεις σε ερωτικές κυρίως αλλά και φιλικές σχέσεις μαζί με ένα άτομο που φέρεται άσχημα, είναι μονίμως νευριασμένο, αντικοινωνικό κτλ. Δεν μιλάω για ακραίες καταστάσεις, αλλά για προβλήματα καθημερινά που όμως μπορεί να είναι ψυχοφθόρα. Θες ο παράγων "έρωτας" ; Θες..χμμ.. ο φόβος της μοναξιάς ;(υποκειμενικό μιας και γνωρίζω άτομα, μέσα σε αυτά κι εγώ που προτιμώ να είμαι μόνη και καλά παρά να αναγκάζω τον εαυτό μου να είναι σε σχέση). Υπάρχουν πολλοί και διόλου ευκαταφρόνητοι λόγοι για να μείνει κάποιος σε μια σχέση που ασθενεί, δυστυχώς. Μπορεί να είναι και η ελπίδα (μπρρρ...) ότι θα αλλάξει ο άλλος (αμ δε...) ή ότι θα υπάρξει μια καθοριστική στιγμή χωρισμού ή λύσης (αμ δε) που θα αλλάξει τη στασιμότητα της σχέσης. Έχοντας προσωπική εμπειρία, όχι, δεν θα κατέκρινα ποτέ ένα άτομο που μένει για τους χ-ψ λόγους για ένα χρονικό διάστημα σε μια σχέση που "νοσεί", δεν θα έλεγα "Επ, τί να κάνουμε, τα 'θελες και τα 'παθες" ή "Κάτσε λούσου τον/την τώρα".Ποτέ.- Το να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση τότε ναι, μπορείς να χαρακτηρίσεις τον άλλο αδύναμο ή διστακτικό, αλλά δεν είναι σωστό να αποδίδουμε την κατάσταση στο.."σου άξιζε".

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 23:18, 17-07-09:

Συμβουλες πολλες και εκφραση αποψεων ναι...Αλλα απο κει και περα,ο καθενας χειριζεται τα προσωπικα του οπως θεωρει καλυτερα...Εξαρταται επισης απο την σημαντικοτητα της καταστασης...Αν ειναι κατι σοβαρο τοτε να ταρακουνησεις τον φιλο-η σου με συμβουλες,να του ανοιξεις τα ματια και αν χρειαστει να παρεις πιο δραστικα μετρα(αναλογα με την κατασταση)..Αλλα για ασημαντα θεματα καλυτερα να μην πολυ μπερδευομαστε...

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:58, 14-07-16:

Καλό είναι να αναγνωρίζουμε τους/τις φίλους/ες μας ως αυθύπαρκτες οντότητες και να μην είμαστε παρεμβατικοί/ες. Το μόνο δικαίωμα που έχουμε είναι να τους πούμε τη γνώμη μας. Μέχρι εκεί.
Κι εμένα δεν θα μου άρεσε να παρεμβαίνουν οι φίλες μου στα αισθηματικά μου. Λ.χ. Το Δεκέμβρη χώρισα με το αγόρι μου, αλλά τον Ιούνιο μου έκανε κρούση....να τα ξαναβρούμε. Εγώ βέβαια ήμουν καθέτως ανυποχώρητη. Μια πολύ καλή μου φίλη επέμενε να τα ξαναβρώ με τον Τέλη και της ξεκαθάρισα ότι αυτό το θέμα αφορά μόνο εμένα.
Υπάρχουν βέβαια και άτομα που σου ζητάνε τη συμβουλή σου για τη σχέση τους και μπορεί να σου μιλάνε για τον/την σύντροφό τους από το πρωί μέχρι το βράδυ. Ο καθένας έχει τη δική του οπτική γωνία.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:36, 14-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Υπάρχουν βέβαια και άτομα που σου ζητάνε τη συμβουλή σου για τη σχέση τους και μπορεί να σου μιλάνε για τον/την σύντροφό τους από το πρωί μέχρι το βράδυ. Ο καθένας έχει τη δική του οπτική γωνία.
Αυτό εμένα μου φαίνεται νορμάλ, μόνο αν χρησιμοποιείς τις συμβουλές που σου δίνει ο/η φίλος/η για να πάρεις feedback, να τα δεις υπό ένα πιο αντικειμενικό πρίσμα και τελικά να αποφασίσεις μόνος/η. Αν ζητάς συμβουλές για να τις εφαρμόσεις καρμπόν, ή σου δίνουν συμβουλές γι αυτόν τον λόγο, θεωρώ ότι δεν έχεις δικιά σου προσωπικότητα και θέλω και εξαρτάσαι από τους άλλους, άρα πρέπει να απογαλακτιστείς.

Φυσικά το β' ενικό δεν πάει σε σένα.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,449 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:54, 16-07-16:

Για να συνοψίσουμε, μια σοφή παροιία και μια ρήση:
α)Προς τους αποδέκτες συμβουλών:
Του χωριού τη γνώμη αγροίκα, μα του κεφαλιού σου κάνε.
β)Προς τους..συμβουλάτορες:
Η συμβουλή είναι σαν το αλάτι στο τραπέζι: δεν δίνεις, αν δε σου ζητήσουν.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 21:00, 16-07-16:

Κανονικά, καθόλου! Είναι δικιά του δουλειά και δεν πρέπει να ανακατεύομαστε.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:54, 26-07-16:

Δεν μπορεις να επεμβεις... Πρεπει να συμβαινει κατι πολυ χοντρο για να επεμβεις. Πχ κακομεταχειριση. Αν ο αλλος δε σου ζητησει συμβουλη, με ποιο δικαιωμα θα πας εσυ να δωσεις;
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 23:17, 26-07-16:

γιατί θα ζητήσεις και την άδειά του για να πεις τη γνώμη σου σε κάτι; λολ...

Ο καθένας είναι ελεύθερος να ανακατεύεται όπου θέλει κι όπου φυσικά του δίνεται η αφορμή. Βέβαια όσο μεγαλώνουν οι άνθρωποι καταλαβαίνουν πού είναι καλή ιδέα να χώσουν τη μύτη τους και πού γίνονται ενοχλητικοί. Αλλά προσωπικά δεν είμαι υπέρ του "δε δίνεις συμβουλή αν δε στη ζητήσουν". Δεν είσαι ψυχολόγος δε πληρώνεσαι με την ώρα αν θεωρείς πως κάποιος είναι foul και είναι αρκετά ξεροκέφαλος για να το καταλάβει και με δεδομένο πως μιλάμε για άτομο που το οποίο νοιάζεσαι δε περιμένεις να χαντακωθεί για να του πεις μετά "στα λεγα". Αυτό φυσικά μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα και έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες δε μπορεί να οριστεί επακριβώς. Αλλά το νόημα είναι πως αν δεν είοαι διατεθιμένος να αμφισβητήσεις τον άλλο όταν εσύ το κρίνεις απαραίτητο τότε σημαίνει πως δεν τον ξέρεις αρκετά καλά για να ξέρεις τα όριά του aka δεν είσαι αρκετά φίλος του.
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 08:58, 27-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
γιατί θα ζητήσεις και την άδειά του για να πεις τη γνώμη σου σε κάτι; λολ...

Βέβαια όσο μεγαλώνουν οι άνθρωποι καταλαβαίνουν πού είναι καλή ιδέα να χώσουν τη μύτη τους και πού γίνονται ενοχλητικοί.
Για αυτό το κομμάτι του μηνύματός σου μην είσαι και τόσο σίγουρος, γενικά μιλώντας. Τυχαία υπάρχει η έκφραση "(Κάποιος) φυτρώνει εκεί που δεν τον σπέρνουν" ; Κατά τα άλλα συμφωνώ γενικά.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:19, 27-07-16:

Εμενα παντως Βασιλη θα με ενοχλουσε να ανακατευοσουν στην προσωπικη ζωη μου αν δε σου εδινα αφορμη. Θα σε προσεβαλλα κ δε θα μου την ξαναλεγες. Προσωπικα ειμαι πολυ αυστηρη σε αυτο το κομματι κ ευτυχως οι φιλοι μου το γνωριζουν. Γιαυτο κι εγω ποτε δε λεω την αποψη μου αν δε μου ζητηθει. Αν δηλ η φιλη μου εχει προβληματα με τον συντροφο της, θα ειμαι διπλα της να την ακουσω. Οταν θα με ρωτησει ομως" τι θα εκανες στη θεση μου", τοτε θα της απαντησω. Εκτος οπως ειπα αν ηταν κατι χοντρο, αν την δερνει, μειωνει, ειναι κανενασ αληταρασ, την απατα κοκ. Το ιδιο κανω κι εγω. Μονο εαν θελω πραγματικη βοηθεια, θα την ζητησω. Οι αλλες περίτωσεις ειναι αυτο/ εναν φιλο να ακουμπησω κ να μιλησω.

Κατι επιπλεον:οι γυναικες ως επι το πλειστον, οταν ανοιγομαστε, δε ζηταμε βοηθεια. Κι ενα μεγα λαθος των ανδρων ειναι αυτο: οταν ακουνε τη γυναικα να παραπονιεται, σπευδουν να της βρουν λυση. Οχι, εμεις θελουμε καπου να τα πουμε.
Αυτο συμβαινει διοτι οι ανδρες οταν ανοιγονται, ζητουν βοηθεια. Οπερ σημαινει... σπανιως ανοιγονται...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 27-07-16 στις 18:23.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 19:26, 27-07-16:

Και τα 2 τον ίδιο αυξημένο εγωισμό κρύβουν από κάτω. Ο μεν δε ρωτά γιατί πιστεύει πως δε χρειάζεται βοήθεια, η δε πάλι είναι σίγουρη για τις επιλογές της και το μόνο που θέλει είναι να τα πει σε κάποιον για να ακούσει την επιβεβαίωση "ναι έχεις δίκιο η σχέση σου, το αφεντικό σου, οι γονείς σου, η ζωή η ίδια είναι άδικοι μαζί σου, σε καταλαβαίνω" ή κάτι σε αυτο το μήκος κύματος. Αν και δε πιστεύω σε αυτές τις γενικεύσεις αλλά οκ.

Τώρα ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Εσύ μπορεί να μη σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου οπότε κάποιος που το γνωρίζει αυτό φυσικά δε θα ανακατευτεί με τα πίτουρα. Κάποιοι άνθρωποι γενικά δε σηκώνουν κουβέντα ούτε ρωτάνε για συμβουλές, τα αντιμετωπίζουν όλα μόνοι τους. Άλλοι δέχονται ή όχι κριτική ανάλογα το θέμα. Άλλοι είναι ανοιχτοί στα πάντα. Φυσικά δε μιλάμε πάντα για το πόσο ευκολόπιστος είσαι αλλά για δεκτικότητα. Πολλοί είναι αυτοί που θα κατσουν να ακούσουν τι έχεις να τους πεις αλλά σπάνια θα σε λάβουν υπόψη τους.

Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ από τη δική μου εμπειρία είναι πως συνήθως οι συμβουλές που μετράνε είναι αυτές που βγαίνουν αυθόρμητα, αν κάποιος έχει κάτι σημαντικό να σου πει θα στο πει. Αν του το φέρεις εσύ πολλές φορές μπορείς να ακούσεις απλά αυτό που πιστεύει πως θες να ακούσεις.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:30, 01-08-16:

Λες να ναι απο εγωισμο; Δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι. Γενικα αν δε δω πως καποιος εχει προβλημα, δε θα ανακατευτω. Τις προαλλες μιλουσα με την φιλη μου κ μου παραπονιοταν για το αφεντικο της και δεν ειναι η πρωτη φορα. Εγω δεν μπορω να παρω θεση κ να της πω φυγε ή μεινε κ κανε υπομονη. Ειναι πολυ λεπτο θεμα κ αν παιρνω θεση στο τελος βρισκω κ τον διαολο μου (μου χει τυχει παλια δηλαδη πιο μικρη κ αυθορμητη οπως λες). Την ακουσα κ την παρηγορησα. Δεν μου επιτρεπεται να της πω, εφοσον δεν μου ζηταει κιολας την αποψη μου, γιατι δε θελω να επηρρεαζω..
Ή το αλλο παραδειγμα, φιλος μου αρραβωνιαστηκε μια που εγω αντιπαθησα απο την πρωτη στιγμη. Τον αλλο μηνα παντρευονται. Πως θα παω εγω, με ποιο δικαιωμα δηλαδη θα παω κ θα πω;"εσυ πως εισαι με εκεινη που ειναι ετσι κ ετσι;"
Την θελει κι οσο εκεινος την θελει, εμενα δε μου πεφτει κανενας λογος. Την αποδεχτηκα κ την κανω παρεα για χαρη του, προσπαθω να βλεπω τα καλα της. Αν εβλεπα κατι πολυ χοντρο ισως να μιλουσα κ παλι δεν ξερω.. Μαζι με τους φιλους μου χαιρομαι εφοσον χαιρονται αυτοι, οταν εχουν προβλημα κ παλι διπλα τους θα ειμαι.

Οσο για μενα, εχω μαθει πλεον να μην μιλω για την προσωπικη μου ζωη γιατι δεν θελω. Εχω φιλαρακι που μιλαω κ με ακουει πολυ προσεκτικα κι επειδη δεν εισβαλλει, γιαυτο κι ανοιγομαι. Οταν εχω χρειαστει συμβουλη κ την εχω ζητησει, ειναι εκει κ μου την εχει δωσει,

Ισως να φαινεται εγωιστικο δεν ξερω, ετσι ομως αισθανομαι καλυτερα, δεν ενοχλω κανεναν...
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 14:13, 26-03-17:

Αν και είμαι άνθρωπος δεκτικός ως προς το να ακούσω τη γνώμη μιας φίλης μου για κάποιο θέμα που με αφορά, πιστεύω ότι -σε ζητήματα επί προσωπικού- δικαιούμαι να έχω εγώ τον πρώτο λόγο για τον εαυτό μου. Εγώ είμαι πάνω από έναν χρόνο μόνη και πριν δύο εβδομάδες μου πρότεινε μια φίλη μου να μου γνωρίσει έναν άντρα από το επαγγελματικό της περιβάλλον. Εγώ άκουσα την πρότασή της δελεαστική και δέχτηκα να γίνει η γνωριμία. Ο άντρας αυτός είναι εγκληματολόγος. Βγήκαμε 2-3 φορές, αλλά τελικά δεν έκατσε. Για την ακρίβεια πήρα εγώ την απόφαση να μην συνεχίσω μαζί του. Δεν είναι κακό παιδί, αλλά δεν ταιριάζουμε στον χαρακτήρα και στο στυλ. Εγώ είμαι αυτό που λέμε "λαϊκό παιδί", δεν είμαι γόνος αστικής οικογένειας, όπως κι εκείνος. Με μια διαφορά! Εγώ τον δέχτηκα, όπως είναι, αλλά εκείνος ήθελε σε όλα να με αλλάξει. "Τέσα, είσαι πολύ αδύνατη, πρέπει να πάρεις λίγα κιλά, μην φοράς μίνι, μην φοράς κολάν, είναι κιτς, μην ρουφάς τον φραπέ σου σαν φορτηγατζής, οι πόρνες έχουν κόκκινο μαλλί, να βάψεις μαύρα τα μαλλιά σου κτλ." Αν δεν με θέλεις, ρε μεγάλε, πες το μου και βρες μια στα μέτρα σου. Ε, γι' αυτό ξενέρωσα κι έφυγα. Ίσως ακούγεται εγωιστικό, αλλά το θεωρώ το λιγότερο φασιστικό να θες να αλλάξεις τις ενδυματολογικές επιλογές του άλλου, αν μη τι άλλο. Η φίλη μου, ωστόσο, θεώρησε λανθασμένη την απόφασή μου να μην προχωρήσω με αυτόν τον άντρα (αν κι εκείνος μου στέλνει μηνύματα προσπαθωντας να με πείσει να αλλάξω γνώμη). Μου λέει μάλιστα η φίλη μου ότι πετάω στα σκουπίδια την τύχη μου, γιατί αυτός ο άντρας θα με ανεβάσει σε άλλο κοινωνικό επίπεδο. Βρε συντρόφια, δεν έχω ανάγκη από κανέναν να μου ανεβάσει το επίπεδο, μου φτάνει αυτό που έχω. Για εμένα προέχει η αξιοπρέπειά μου και δεν την πουλάω όσο μεγάλο αντίτιμο κι αν μου υποσχεθούν. Γιατί να ανεχθώ κάποιον που που μιλάει μειωτικά; Θεωρώ ότι δεν πέφτει λόγος στη φίλη μου για την προσωπική μου ζωή. Αυτή καλά κάνει και κάθεται με κάποιον που την ποδοπατάει, για να "απολαμβάνει τα αγαθά της υψηλής κοινωνίας". Εγώ λειτουργώ τελείως διαφορετικά. Θέλω να κάνω μια σχέση, για να περάσω καλά, όχι για να στίβεται η ψυχή μου. Τον Ιούνη γίνομαι 40 χρονών. Έχει φύγει η μισή μου ζωή. Πότε -λοιπόν- δεν θα πιέσω τον εαυτό μου να κάνει κάτι που δεν θέλει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 26-03-17 στις 14:19.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 494 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 14:33, 26-03-17:

Τραγικος ο τυπος αλλα και η φιλη σου δεν παει πισω. Αν ειναι να καταπιεζεσαι μεχρι και στη σχεση τι να την κανεις. Τετοια προξενια απο φιλους/φιλες ειναι ολα τα λεφτα.

Κι εσυ δεν εχεις τσιπα επανω σου, 40 χρονων με κοκκινο μαλλι? Πολυ μπας κλας για τον ιπποτη, γινε μελαχρινη
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:11, 26-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Τραγικος ο τυπος αλλα και η φιλη σου δεν παει πισω. Αν ειναι να καταπιεζεσαι μεχρι και στη σχεση τι να την κανεις. Τετοια προξενια απο φιλους/φιλες ειναι ολα τα λεφτα.

Κι εσυ δεν εχεις τσιπα επανω σου, 40 χρονων με κοκκινο μαλλι? Πολυ μπας κλας για τον ιπποτη, γινε μελαχρινη
Πολύ απλά, θεωρώ ότι δεν έχω πλέον να αποδείξω τίποτα. Είμαι ο εαυτός μου.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:45, 26-03-17:

Πολύ απλά, θεωρώ ότι δεν έχω πλέον να αποδείξω τίποτα. Είμαι ο εαυτός μου.
Και αυτός να παραμείνεις, εμάς πάντως μας αρέσεις κοριτσάκι μου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:59, 26-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Και αυτός να παραμείνεις, εμάς πάντως μας αρέσεις κοριτσάκι μου.
Να είσαι καλά, ψυχούλα μου! Τι να κεράσω;
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:01, 26-03-17:

Να είσαι καλά, ψυχούλα μου! Τι να κεράσω;
Κάτι σε σοκολάτα δεν θα με χάλαγε...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους