Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ζωή στην επαρχία

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:38, 24-05-07:

Το ερώτημα απευθύνεται κυρίως σε όσους ζουν σε μεγάλη πόλη. Θα αποφασίζατε να μετακομίσετε και να αρχίσετε την ζωή σας από την αρχή σε μια πιο μικρή πόλη της επαρχίας ή όχι; Ποια νομίζετε είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά μιας τέτοιας απόφασης; Με ποια κριτήρια θα επιλέγατε ποια πόλη θα ήταν αυτή;

Είναι μερικά χρόνια που σκέφτομαι πως θα ήθελα να ζω εκτός Αθηνών, αλλά ποτέ δεν το αποφάσισα γιατί η δουλειά μου, οι γονείς μου και όλος μου ο κύκλος είναι εδώ.. μα όσο περνάει ο καιρός, τόσο σκέφτομαι πως ίσως και να έπρεπε να το κυνηγήσω πιο σοβαρά. Αγχώνομαι όμως μήπως τελικά δεν είναι τόσο ειδυλλιακό όσο ακούγεται!

(Αν παίζει παρόμοιο θέμα, κάντε ό,τι καταλαβαίνετε! )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 08:44, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Το ερώτημα απευθύνεται κυρίως σε όσους ζουν σε μεγάλη πόλη. Θα αποφασίζατε να μετακομίσετε και να αρχίσετε την ζωή σας από την αρχή σε μια πιο μικρή πόλη της επαρχίας ή όχι; Ποια νομίζετε είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά μιας τέτοιας απόφασης; Με ποια κριτήρια θα επιλέγατε ποια πόλη θα ήταν αυτή;

Είναι μερικά χρόνια που σκέφτομαι πως θα ήθελα να ζω εκτός Αθηνών, αλλά ποτέ δεν το αποφάσισα γιατί η δουλειά μου, οι γονείς μου και όλος μου ο κύκλος είναι εδώ.. μα όσο περνάει ο καιρός, τόσο σκέφτομαι πως ίσως και να έπρεπε να το κυνηγήσω πιο σοβαρά. Αγχώνομαι όμως μήπως τελικά δεν είναι τόσο ειδυλλιακό όσο ακούγεται!

(Αν παίζει παρόμοιο θέμα, κάντε ό,τι καταλαβαίνετε! )
οχι δεν νομιζω να αφηνα τη σαλονικα για να παω να μεινω καπου αλλου
αν μιλαμε για μια μικροτερη πολη οπως κιλκις κοζανη σερρες δραμα...κλπ κλπ...ναι θα πηγαινα..αλλα αν μιλαμε για να μεινω σε χωριο οχι δεν το συζηταμε. δεν θα μπορουσα ποτε να μεινω σε χωριο...εγω θελω οτιδηποτε θελησω εκεινη την ωρα να το χω γυρω μου και μονο στην πολη μπορεις να το χεις αυτο.

καγιρα αν σου αρεσει η ηρεμια νομιζω οτι θα σου αρεσει στην επαρχια...ειδικα αν εχεις και μεσον για να μετακινησαι...νταξ δεν θα ειναι και πολυ μακρια απο αθηνα θα μπορεις να βλεπεις τους δικους σου...και να πηγαινεις και στη δουλεια σου....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 08:51, 24-05-07:

ναι θα ήθελα να φύγω από την αθήνα. δεν θα πήγαινα κάπου μακριά όμως, ούτε κάπου που δεν έχει και καθόλου ζωή. ίσως επέλεγα κάποια μεγάλη πόλη της ελλάδας.και νησί θα μου άρεσε! κέρκυρα, κρήτη, ή κάποιο κοντά στην αθήνα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:56, 24-05-07:

Αυτό που περιγράφει η Καγίρα, το έκανα 3 φορές. Οι 2 πρώτες όμως δεν είχαν το αποτέλεσμα που περίμενα, ελπίζω αυτή τη φορά να έρθουν τα πράγματα πιο ομαλά. Κατάληξα στο συμπέρασμα οτι για να ζήσεις στην Αθήνα, θα πρέπει να έχεις πολλά λεφτά και πολύ ελεύθερο χρόνο, αλλιώς δεν βρίσκω κανένα λόγο να ζεις κανείς εκεί. Πάντα είχα την αίσθηση οτι εκεί ζω λιγότερο.
Ενα πολύ μεγάλο ποσοστό από το χρόνο μου, πήγαινε στις μετακινήσεις. Το σπίτι που έμενα ήταν ένα παλιό διαμέρισμα σε μια παλιά πολυκατοικία, ενώ αν ήθελα να πάρω κάτι δικό μου θα έπρεπε να δώσω όσα χρήματα απαιτούσε μια μικρή βίλα στην Πάτρα !!!
Από την άλλη πάλι, οι μικρές επαρχιακές πόλεις (Κυπαρισσία, Καλαμάτα, Νεάπολη, Λευκάδα, Καλάβρυτα, Κόρινθος, Αρτα) μου παρείχαν την ησυχία και ηρεμία που έψαχνα, αλλά επαγγελματικά είχαν ένα ταβάνι, ένα όριο και αυτό ήταν πολύ χαμηλό.
Θέλω να πιστεύω οτι η Πάτρα, αποτελεί ένα συνδυασμό όλων των παραπάνω παραγόντων, και η απόφασή μου τελικά να εγκατασταθώ εδώ να είναι τελική.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 08:58, 24-05-07:

Ειλικρινα..;; Δεν ξερω. Εχει πολλα καλα η επαρχια και μ'αρεσουν οι ρυθμοι της, η ηρεμια, οι ομορφιες, ολα αυτα...
Αλλα δεν ξερω αν θα αντεχα πολυ καιρο χωρις την τρελα της Αθηνας. Μου αρεσει η ιδεα αλλα δεν ξερω αν θα αντεχα.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 09:02, 24-05-07:

το σκεφτομαι αρκετα κ εγω

θετικα... ηρεμη ζωη, χωρις το ανχος της πολης,καθαρο αερα,εξοχη,ποιο ελευθερη ζωη στο μελλον για τα παιδια μου,ποιο γνωριμες φατσες γυρω μου( περπαταμε στον δρομο στην πολη κ δεν ξερουμε κανενα ουτε μια καλημερα δεν ακουμε απο τον γειτονα ποια)
ποιο λιγη εγκληματικοτητα... αυτα μου ηρθαν στα γρηγορα τωρα υπαρχουν κ αλλα...

αρνητικα... μεσα μεταφορας θα πρεπει στανταρ να εχω αμαξι,γιατροι που εμπιστευομουν τοσα χρονια, ισως κ λιγοτερη εναλακτηκη επιλογη σε σουπερ μαρκετ φροντιστηρια, αλλα κ διασκεδαση

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:03, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
Ειλικρινα..;; Δεν ξερω. Εχει πολλα καλα η επαρχια και μ'αρεσουν οι ρυθμοι της, η ηρεμια, οι ομορφιες, ολα αυτα...
Αλλα δεν ξερω αν θα αντεχα πολυ καιρο χωρις την τρελα της Αθηνας. Μου αρεσει η ιδεα αλλα δεν ξερω αν θα αντεχα.
Aυτό είναι που με προβληματίζει και μένα και ποτέ δεν το πήρα πραγματικά απόφαση (καλά δεν έψαξα καν, αλλά λέμε)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 09:24, 24-05-07:

Παλιά το σκεφτόμουν διαρκώς. Η Αθήνα είναι ώρες ώρες φριχτή, αλλά με φρενάρει ένα πράγμα μόνο, η έλλειψη πολιτιστικής ζωής σε άλλες μικρότερες πόλεις. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε μια μικρή πόλη χωρίς πολλά θέατρα, κινηματογράφους, βιβλιοπωλεία, με τον ίδιο αριθμό εστιατορίων, bar, εκθέσεων που έχει η Αθήνα. Το μόνο καλό που έχει η Αθήνα είναι ότι σου προσφέρει πολλές επιλογές ψυχαγωγίας. Κατά τ'άλλα είναι οίκος ανοχής. Εξαιρώ την περιοχή κοντά στην Ακρόπολη που είναι το μόνο μέρος που θυμίζει παλιά καλή Ελλάδα, ειδικά μετά τα τελευταία έργα που φιλοτιμήθηκαν με χίλια ζόρια να κάνουν οι πολιτικοί μας. Δεν έχω σαφή κριτήρια στο μυαλό μου αλλά δεν θα μπορούσα να ζήσω σε ένα ελληνικό χωριό, ούτε σε μια κωμόπολη της Ελλάδας αν δεν είχα κάποιο αγαπημένο πρόσωπο μαζί μου. Εχω γνωρίσει και τις μικρότερες πόλεις και δεν είδα πολλά θετικά. Σκουπιδαριό βρίσκεις και σε μικρότερες πόλεις, άλλωστε κάποια από τα χαρακτηριστικά μας όπως το κουτσομπολιό, ο φθόνος και η ζήλια είναι πολύ πιο ορατά στην επαρχία και σε μικρότερες πόλεις. Το ίδιο συμβαίνει και στο εξωτερικό. Στα χωριά της Γερμανίας μπορεί να με καλημέριζαν όλοι οι κάτοικοι (έναν άγνωστο), αλλά στις μεγαλουπόλεις δεν ένοιωθα καθόλου μοναξιά. Σε μεγαλύτερη και πιο οργανωμένη πόλη θα ήθελα να ζήσω, σαν κι αυτές που έχω γνωρίσει στο εξωτερικό, όχι σε μικρότερη. Στην Ελλάδα ακόμα και η Αθήνα έχει κάποια στοιχεία μεγάλου χωριού.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 09:28, 24-05-07:

Ημουν σ'αυτο το διλημμα μεχρι ν'αρχισω να δουλευω..Τωρα ειμαι σιγουρη οτι θελω να φυγω απο δω. Δεν αντεχονται οι ρυθμοι της Αθηνας, δεν αντεχω να κανω 3 ωρες στους δρομους για να παω στη δουλεια μου, και δεν αντεχω που ζουμε ολοι για το Σαββατοκυριακο. Δεν μπορω να βλεπω γυρω μου στραβωμενες φατσες το πρωι, και μου τη σπαει περισσοτερο που γινομαι κι εγω ετσι. Οι εκδηλωσεις κι ολες οι επιλογες σιγουρα θα μου λειψουν, αλλα προτιμω να ειμαι καλα ψυχολογικα, παρα να βλεπω 2 εκθεσεις παραπανω και στο τελος της μερας να σκεφτομαι οτι ειμαι ενα ρομποτακι που δουλευει και κοιμαται για να ναι ξεκουραστο για την επομενη μερα στη δουλεια.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:37, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Ημουν σ'αυτο το διλημμα μεχρι ν'αρχισω να δουλευω..Τωρα ειμαι σιγουρη οτι θελω να φυγω απο δω. Δεν αντεχονται οι ρυθμοι της Αθηνας, δεν αντεχω να κανω 3 ωρες στους δρομους για να παω στη δουλεια μου, και δεν αντεχω που ζουμε ολοι για το Σαββατοκυριακο. Δεν μπορω να βλεπω γυρω μου στραβωμενες φατσες το πρωι, και μου τη σπαει περισσοτερο που γινομαι κι εγω ετσι. Οι εκδηλωσεις κι ολες οι επιλογες σιγουρα θα μου λειψουν, αλλα προτιμω να ειμαι καλα ψυχολογικα, παρα να βλεπω 2 εκθεσεις παραπανω και στο τελος της μερας να σκεφτομαι οτι ειμαι ενα ρομποτακι που δουλευει και κοιμαται για να ναι ξεκουραστο για την επομενη μερα στη δουλεια.
δεν θα μπορούσες να το είχες γράψει καλύτερα για να εκφράσεις αυτό που σκέφτομαι... !

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:50, 24-05-07:

Καγιράκι μου εγώ δεν έχω ζήσει αθήνα άλλα μπορώ να σου πώ ότι δεν θα είμουν ποτέ εκεί μόνημα, Η αθήνα έχει πολλα μεταφορικά και ποιο καλή μετακίνηση.

Τα θετικά όμος που έχω στην ζωή μου; είναι οτι περπατάω και δεν φοβάμε να μην με κλέψουν, είμαι ελέυθερη να περπατήσω χωρίς πολλά αμάξια, σεβασμός των ανθρώπων, χαλαρά χωρίς άγχως, δεν έχουμε μποτιλιαρίσματα, δεν έχουμε δυστηχίματα λαι αυτά που έχουμε τα μισά είναι απο πανωμερήτες, έχουμε κοντινές αποστάσεις, όλα τα σούπερ μάρκετ, τα ιδιοτικά σχολεία ήρθαν και καταδώ, αναπνέεις καθαρό αέρα, οι γείτωνες είναι πάντα γνωστοί και άν σου τείχει κάτι σε νοιάζοντε και πάρα πολλά άλλα που πρέπει να τα ζήσεις για να καταλάβεις την αξία τους

Ζω για την Ροδο, δεν ξέρω άν σε άλλα νησιά είναι έτσι άλλα έχουμε βραδυνή ζωή και καλές συνθήκες ζωής

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 09:51, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Καγιράκι μου εγώ δεν έχω ζήσει αθήνα άλλα μπορώ να σου πώ ότι δεν θα είμουν ποτέ εκεί μόνημα, Η αθήνα έχει πολλα μεταφορικά και ποιο καλή μετακίνηση.

Τα θετικά όμος που έχω στην ζωή μου; είναι οτι περπατάω και δεν φοβάμε να μην με κλέψουν, είμαι ελέυθερη να περπατήσω χωρίς πολλά αμάξια, σεβασμός των ανθρώπων, χαλαρά χωρίς άγχως, δεν έχουμε μποτιλιαρίσματα, δεν έχουμε δυστηχίματα λαι αυτά που έχουμε τα μισά είναι απο πανωμερήτες, έχουμε κοντινές αποστάσεις, όλα τα σούπερ μάρκετ, τα ιδιοτικά σχολεία ήρθαν και καταδώ, αναπνέεις καθαρό αέρα, οι γείτωνες είναι πάντα γνωστοί και άν σου τείχει κάτι σε νοιάζοντε και πάρα πολλά άλλα που πρέπει να τα ζήσεις για να καταλάβεις την αξία τους

Ζω για την Ροδο, δεν ξέρω άν σε άλλα νησιά είναι έτσι άλλα έχουμε βραδυνή ζωή και καλές συνθήκες ζωής

πανωμερητες??? τι εννοεις???

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:05, 24-05-07:

Μέχρι πριν 9 μήνες έλεγα ότι δεν θα μπορούσα να φύγω από την Αθήνα, κι ότι ο μόνος λόγος θα ήταν για να πάω σε μια ακόμα μεγαλύτερη πόλη! Μου αρέσει να περπατάω στον δρόμο και να χάνομαι, δεν με ενδιαφέρει να έχω κοινωνικές σχέσεις με τον κάθε κουτσομπόλη γείτονα (μόνο και μόνο για να μην αισθάνομαι ότι είμαι σε "μια απρόσωπη ψυχρή μεγαλούπολη" και άλλα μελό) και μου αρέσει να έχω πολιτιστικές και εκπαιδευτικές ευκαιρίες στο πιάτο μου.

Από την στιγμή που ήρθα Γλασκώβη αναθεώρησα. Είδα ότι μπορώ να μένω σε μια πόλη ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ από την Αθήνα, να μην στερούμαι τίποτα και αντίστοιχα να απολαμβάνω πολύ περισσότερα (να περπατάω για να πάω σουπερμάρκετ και το ποταμάκι να κυλάει δίπλα μου, να φεύγω για να πάω στο κέντρο 20-30' πριν το ραντεβού μου, κι όχι 1-1,5 ώρα όπως στην Αθήνα). Οπότε μου μπήκαν οι σκέψεις ότι θέλω να φύγω από την Αθήνα σε 1-2 χρόνια που σκέφτομαι να επιστρέψω κάτω. Αλλά αυστηρά για να πάω σε μια μεγάλη επαρχιακή πόλη και όχι σε χωριό. Τα χωριά για μένα είναι ανυπόφορα, ανιαρά, οι άνθρωποι λόγω έλλειψης δραστηριοτήτων αναλώνονται στο κουτσομπολιό.

Με προβληματίζουν 3 πράγματα:α) η Ελλάδα είναι αθηνοκεντρική και τα περισσότερα ενδιαφέροντα πράγματα λαμβάνουν χώρα εκεί, β) δεν ξέρω πόσες ευκαιρίες δουλειάς θα βρω στην επαρχία, γ) οι 2 μεγάλες πόλεις εκτός Αθηνών Θεσσαλονίκη και Πάτρα με απωθούν, και αγχώνομαι για τις δυνατότητες που προσφέρουν τα Γιάννενα ας πούμε που λατρεύω.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:07, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
πανωμερητες??? τι εννοεις???
Απο πού είσαι ρε απο αλού; δεν ξέρεις τους πανωμερήτες;

Είναι στρατιώτικοί και γενικά άτομα που έρχοντε για λίγο εδώ και οδηγάνε βάση του τόπου τους και όχι βάση της Ρόδου

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:09, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Με προβληματίζουν 3 πράγματα:α) η Ελλάδα είναι αθηνοκεντρική και τα περισσότερα ενδιαφέροντα πράγματα λαμβάνουν χώρα εκεί, β) δεν ξέρω πόσες ευκαιρίες δουλειάς θα βρω στην επαρχία, γ) οι 2 μεγάλες πόλεις εκτός Αθηνών Θεσσαλονίκη και Πάτρα με απωθούν, και αγχώνομαι για τις δυνατότητες που προσφέρουν τα Γιάννενα ας πούμε που λατρεύω.
Το α δεν με απασχολεί, είναι πάντα εύκολο να κανονίσεις να πας σ/κ στην Αθήνα και να κάνεις/δεις/ψωνίσεις ό,τι θέλεις. Το β είναι τρελό πακέτο, ιδίως για την Ήπειρο που λες, η οποία είναι το γεωγραφικό διαμέρισμα με την μεγαλύτερη ανεργία!

Πάντως κι εγώ δεν σκέφτομαι να πάω σε χωριό, κάτι σε μικρή πόλη είχα στο νου μου πάντα

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 10:11, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Απο πού είσαι ρε απο αλού; δεν ξέρεις τους πανωμερήτες;

Είναι στρατιώτικοί και γενικά άτομα που έρχοντε για λίγο εδώ και οδηγάνε βάση του τόπου τους και όχι βάση της Ρόδου
εγω οχι,ο αντρας μου δεν συμφωνω

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 10:14, 24-05-07:

Κάποτε είχα μία σχέση από απόσταση από εκεί που είναι η καταγωγή της μητέρας μου και έζησα πολλά Καλοκαίρια. Εφτασα στο σημείο να σκεφτώ πολύ σοβαρά να μετακομίσω. Εν τέλει δεν το έκανα ίσως γιατί δεν το επιθυμούσα 100%. Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή, σε αυτή τη φάση της ζωής μου να αφήσω ότι έχω χτίσει, δεν μπορώ να αφήσω φίλους, δουλειά, Δεν θέλω μάλλον θα έλεγα. Όμως θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά όταν θα έχω κάνει τη δική μου οικογένεια με το καλό να μένω σε ένα σπιτάκι δίπλα από τη θάλασσα σε μία επαρχιακή πόλη ή σε ένα νησάκι. Άνετα, αλλά όχι τώρα.

Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gsova
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O gsova έγραψε στις 10:23, 24-05-07:

σκεφτείτε λίγο και το θέμα της υγείας στα χωριά...

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 10:24, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από gsova
σκεφτείτε λίγο και το θέμα της υγείας στα χωριά...
στα χωρια ειδηκα εχω δει παππουδες και γιαγαδες 120 ετων, σε μεγαλη πολη πολυ σπανια θα δεις τετοιους

Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O gsova έγραψε στις 10:25, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
στα χωρια ειδηκα εχω δει παππουδες και γιαγαδες 120 ετων, σε μεγαλη πολη πολυ σπανια θα δεις τετοιους
σίγουρα... απλά εννοώ τις ελλείψεις σε νοσοκομεία και γιατρούς...

(εγώ δεν το εξέφρασα σωστα... βαριέμαι να γράψω σήμερα )

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 10:26, 24-05-07:

στα χωρια ζουνε πιο πολλα χρονια χαντερ γιατι εκει εχουν δικο τους μπαξε με τα ζαρζαβατικα τους και δικες τους κοτες και ζωα... ολα υγιεινα... χωρις φαρμακα και τα σχετικα. γι αυτο εχουν μακροζωια.

Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

O gsova έγραψε στις 10:31, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
στα χωρια ζουνε πιο πολλα χρονια χαντερ γιατι εκει εχουν δικο τους μπαξε με τα ζαρζαβατικα τους και δικες τους κοτες και ζωα... ολα υγιεινα... χωρις φαρμακα και τα σχετικα. γι αυτο εχουν μακροζωια.
κι αυτό παίζει 100%

αλλά είναι και ο καθαρός αέρα, η έλλειψη άγχους, ο σωστότερος ύπνος... πράγματα που φαίνονται μικρά αλλά αθροιστικά είναι πολύ σημαντικά για την υγεία μας.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:46, 24-05-07:

Το α δεν με απασχολεί, είναι πάντα εύκολο να κανονίσεις να πας σ/κ στην Αθήνα και να κάνεις/δεις/ψωνίσεις ό,τι θέλεις. Το β είναι τρελό πακέτο, ιδίως για την Ήπειρο που λες, η οποία είναι το γεωγραφικό διαμέρισμα με την μεγαλύτερη ανεργία!

Πάντως κι εγώ δεν σκέφτομαι να πάω σε χωριό, κάτι σε μικρή πόλη είχα στο νου μου πάντα
Αναλόγως και με τις επαγγελματικές ευκαιρίες που αναζητά κανείς.
Πρόσφατα, ένας πολύ κολητός μου και συνάδελφός σου, αποφάσισε να κλείσει το γραφείο του στην Αθήνα και να έρθει μόνιμα στην Πάτρα, ανοίγοντας γραφείο όμως σε μια πολύ μικρότερη πόλη 20 χιλιόμετρα από την Πάτρα.

Δεν υπάρχουν παντού ελλείψεις από γιατρούς και γενικότερα νοσοκομειακή περίθαλψη. Μόνο στα πολύ πολύ μικρά και απομωνομένα μέρη.
Αντιθέτως, τα απλά περιστατικά εξυπηρετούνται πολύ πιο γρήγορα και πιο ανθρώπινα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deadhead_pirate : 24-05-07 στις 12:09.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:54, 24-05-07:

Βρε Τζι, δεν σκέφτομαι να πάω και στην κάτω Ραχούλα!!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:25, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις δέκα ανθρώπους θέλετε να φύγετε από την Αθήνα, και οι δέκα θα σου πουν ναι, αλλά υπό όρους. Να πάρουμε μαζί μας ό,τι καλό έχουμε εδώ, να έχουμε δουλειά, να πηγαίνουμε στα στέκια μας, στα μπουζούκια ο άλλος και και και... Είναι φαντασίωση, όχι επιθυμία, αλλιώς η Αθήνα ήδη θα είχε αδειάσει. 'Ολοι θέλουν να φύγουν από την Αθήνα αλλά κατά βάθος κανείς δεν θα μπορέσει να προσαρμοστεί στην ζωή στην μικρή πόλη ή σε ένα χωριό. Και έγραψες ότι οι ρυθμοί της Αθήνας είναι γρήγοροι ? Δεν το βλέπω. Είναι ρυθμοί χελώνας σε σχέση με άλλες μεγαλουπόλεις. Το ότι αργεί το λεοφωρείο ή ότι θες 3 ώρες να πας στη δουλειά σου είναι μια από τις αποδείξεις ότι σ'αυτή την πόλη όλα κινούνται με αργούς ρυθμούς. Η αργοπορία σε ενοχλεί κατά βάθος, όχι η ταχύτητα. Αυτό κάνει τους ανθρώπους που ζουν εδώ να υποφέρουν. Ευγένεια και τρόπους φυσικά δεν θα τους βρεις ούτε και σε άλλες πόλεις, χοντράνθρωποι θα υπάρχουν παντού. Κι εγώ έχω πει πολλές φορές ''σ'αυτή την πόλη ποτέ πια, εγώ θα ζω στην ερημιά να ανασαίνω άγρια μέντα, μακρυά απ'τα τσιμέντα'' που λέει και το τραγουδάκι της Βιτάλη, αλλά το λέω για να γλυτώσω από την κακή κοινωνία, η πόλη δεν μου φταίει τίποτα, αυτοί που την διοικούν είναι άχρηστοι. Είμαστε όλοι τόσοι διαβρωμένοι από αυτή την πόλη που έχει καταντήσει σαν ναρκωτικό, απ'τη μια θέλουμε να απαλλαγούμε, απ'την άλλη συνεχίζουμε να ζούμε εδώ γιατί θα χάσουμε τα προνόμια που μας παρέχει. Στο αίμα μας είναι οι αργοί ρυθμοί, δεν θα αντέχαμε με τίποτα τους ρυμθούς της Νέας Υόρκης αλλά ούτε και τον θάνατο της ελληνικής επαρχίας. Γι'αυτό άλλωστε ήρθαν να ζήσουν εδώ οι προγονοί μας, εξαιτίας της φτώχιας και της νέκρας που κυριαρχεί εκτός Αθηνών. Το πείραμα της κωμόπολης το έχω κάνει πριν χρόνια και γύρισα πίσω σε 20 μέρες. Είναι εξίσου ανυπόφορη και μαρτυρική η ζωή σε κλειστές κοινωνίες.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:15, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις δέκα ανθρώπους θέλετε να φύγετε από την Αθήνα, και οι δέκα θα σου πουν ναι, αλλά υπό όρους. Να πάρουμε μαζί μας ό,τι καλό έχουμε εδώ, να έχουμε δουλειά, να πηγαίνουμε στα στέκια μας, στα μπουζούκια ο άλλος και και και... Είναι φαντασίωση, όχι επιθυμία, αλλιώς η Αθήνα ήδη θα είχε αδειάσει. 'Ολοι θέλουν να φύγουν από την Αθήνα αλλά κατά βάθος κανείς δεν θα μπορέσει να προσαρμοστεί στην ζωή στην μικρή πόλη ή σε ένα χωριό. Και έγραψες ότι οι ρυθμοί της Αθήνας είναι γρήγοροι ? Δεν το βλέπω. Είναι ρυθμοί χελώνας σε σχέση με άλλες μεγαλουπόλεις. Το ότι αργεί το λεοφωρείο ή ότι θες 3 ώρες να πας στη δουλειά σου είναι μια από τις αποδείξεις ότι σ'αυτή την πόλη όλα κινούνται με αργούς ρυθμούς. Η αργοπορία σε ενοχλεί κατά βάθος, όχι η ταχύτητα. Αυτό κάνει τους ανθρώπους που ζουν εδώ να υποφέρουν. Ευγένεια και τρόπους φυσικά δεν θα τους βρεις ούτε και σε άλλες πόλεις, χοντράνθρωποι θα υπάρχουν παντού. Κι εγώ έχω πει πολλές φορές ''σ'αυτή την πόλη ποτέ πια, εγώ θα ζω στην ερημιά να ανασαίνω άγρια μέντα, μακρυά απ'τα τσιμέντα'' που λέει και το τραγουδάκι της Βιτάλη, αλλά το λέω για να γλυτώσω από την κακή κοινωνία, η πόλη δεν μου φταίει τίποτα, αυτοί που την διοικούν είναι άχρηστοι. Είμαστε όλοι τόσοι διαβρωμένοι από αυτή την πόλη που έχει καταντήσει σαν ναρκωτικό, απ'τη μια θέλουμε να απαλλαγούμε, απ'την άλλη συνεχίζουμε να ζούμε εδώ γιατί θα χάσουμε τα προνόμια που μας παρέχει. Στο αίμα μας είναι οι αργοί ρυθμοί, δεν θα αντέχαμε με τίποτα τους ρυμθούς της Νέας Υόρκης αλλά ούτε και τον θάνατο της ελληνικής επαρχίας. Γι'αυτό άλλωστε ήρθαν να ζήσουν εδώ οι προγονοί μας, εξαιτίας της φτώχιας και της νέκρας που κυριαρχεί εκτός Αθηνών. Το πείραμα της κωμόπολης το έχω κάνει πριν χρόνια και γύρισα πίσω σε 20 μέρες. Είναι εξίσου ανυπόφορη και μαρτυρική η ζωή σε κλειστές κοινωνίες.
Οχι προς Θεού, μη φύγετε όλοι, μείνετε στην Αθήνα, μια χαρά είναι η επαρχία και χωρίς εσάς.
Αφήστε μας εμάς να ζούμε εδώ στη φτώχια και τη νέκρα μας ....

Παράθεση

tralala

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tralala
H tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H tralala έγραψε στις 13:20, 24-05-07:

Εμένα το κύριο που με ενοχλεί στις μεγαλουπόλεις είναι αυτό που αναφέρθηκε, η έλλειψη ευγένειας. Σε κάποιες άλλες μεγάλες πόλεις του εξωτερικού δεν το έχω νιώσει αυτό, ακόμη και αν θέλουν να σου φάνε τα σωθικά, θα σου πουν ευχαριστώ και παρακαλώ και ως δια μαγείας ακόμη και με αυτή τη μικρή συνεισφορά, η ζωή γίνεται λίγο πιο χαρούμενη.

Το έχω σκεφτεί και εγώ πάντως, η ζωή σε μία μικρή πόλη μπορεί να είναι χάλια από άποψη ευκαιριών, αλλά και πολύ χαριτωμένη. Αν και το πάθος μου είναι να αλλάζω τόπους κατοικίας και να εξερευνώ τις μεγαλουπόλεις του εξωτερικού παρατηρώ πλεόν ότι η ιδέα μίας επαρχιακής, ελληνικής (!!) πόλης δε μου φαίνεται τόσο άσχημη όσο στο παρελθόν, αρκεί α) να συνοδεύεται από οικονομική άνεση β) να είναι η αγάπη μου εκεί. Δε θα πήγαινα βεβαίως και στο Κιλκις (σόρρυ guys που είστε από εκεί), αλλά ένα Ναύπλιο ή μία Σύρος καθόλου δε θα μου κακοέπεφτε!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:39, 24-05-07:

Έχοντας πάρει αμπάριζα τις μεγάλες επαρχιακές πόλεις ( Βόλος -Πάτρα -Κόρινθος...καλά η τελευταία χωριό είναι για εμένα αλλά ας μην το ξανακάνω θέμα ) και έχοντας ζήσει λίγο Αθήνα (και ήμουν και νινί τότε οπότε ότι θυμάμαι είναι πολύ θολά) δεν θα τις άλλαζα....

Βρίσκεις τα πάντα....μπορεί να μην έχει 4567 μπαράκια να βγεις... 'η 500 μεγάλους κινηματογράφους αλλά έχει εν μέρει τις δυνατότητες της Αθήνας....Και μου αρέσει που μέσα σε 5 λεπτά έχω κανονίσει που θέλω να είμαι, με ποιον θέλω χωρίς να σκεφτώ πόσο θα μου πάρει και πόσα λεωφορεία θα αλλάξω Μου αρέσει που εκεί που κοιμάμαι μπορεί να σκάσει μήνυμα "έλα εκεί τώρα" και σε μισή ώρα να πίνω το ποτό μου/καφέ μου (βάζω στην ώρα ότι θέλω να ετοιμαστώ )

Συν ότι οι αποδράσεις είναι ποιο εύκολες...πας εκδρομή στις γύρω περιοχές και έχεις βγει πολύ γρήγορα από την πόλη

Πάτρα θα ζούσα άνετα ας πούμε για μια ζωή μιας και την έχω γνωρίσει και την έχω αγαπήσει σαν πόλη... Και στον τόπο μου επίσης... 'Ισως γι' αυτό δεν έχω πάρει την απόφαση να' ρθω Αθήνα για δουλειά... Νομίζω ότι είναι έξω από τους δικούς μου ρυθμούς

Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

O gsova έγραψε στις 13:41, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από tralala
Εμένα το κύριο που με ενοχλεί στις μεγαλουπόλεις είναι αυτό που αναφέρθηκε, η έλλειψη ευγένειας. Σε κάποιες άλλες μεγάλες πόλεις του εξωτερικού δεν το έχω νιώσει αυτό, ακόμη και αν θέλουν να σου φάνε τα σωθικά, θα σου πουν ευχαριστώ και παρακαλώ και ως δια μαγείας ακόμη και με αυτή τη μικρή συνεισφορά, η ζωή γίνεται λίγο πιο χαρούμενη.

όντως αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. το διαπίστωσα κι εγώ στο εξωτερικό και μου έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση. πώς γίνεται ας πούμε στο Παρίσι που έιναι μια πόλη με πληθυσμό όσο όλη η Ελλάδα και περισσότερο, να συμβιώνουν οι άνθρωποι καθημερινά χωρίς καντήλια, κόρνες και άγχος; Κι εκεί υπάρχει η κίνηση (και χειρότερα από την Αθήνα), κι εκεί υπάρχει το στριμοξίδι στο μετρό αλλά βλέπεις περισσότερες χαμογελαστές φάτσες και ευγενικότερη συμπεριφορά. μάλλον είναι θέμα κουλτούρας...

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 13:53, 24-05-07:

Το έχω σκεφτεί άπειρες φορές.
Από τη μια είναι ωραία να είσαι σε ένα μέρος ήσυχο, πιο ήρεμο, να έχεις λιγότερο άγχος, να μην πέφτεις στην κίνηση, να μη σε τρώει το καυσαέριο κλπ κλπ. Από την άλλη όμως, στην Αθήνα είναι όλοι μου οι γνωστοί, οι συγενείς, οι φίλοι. Επιπλέον στην Αθήνα έχει κανείς περισσότερες επιλογές όσον αφορά τη διασκέδαση, την εκπαίδευση, τη δουλειά. Προφανώς σε μια άλλη μεγάλη πόλη άνετα θα ζούσα (π.χ. Θεσσαλονίκη) αλλά για μικρότερες πόλεις-χωριά δεν ξέρω βρε παιδιά. Όσες φορές έχω βρεθεί σε μικρή πόλη χειμώνα και βράδυ αισθάνομαι θλίψη και εγκατάλειψη ακόμη και ως επισκέπτης...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:06, 24-05-07:

Αχ, εγώ όλο λέω μήπως "γυρίσω" στο Ρέθυμνο...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:15, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Το έχω σκεφτεί άπειρες φορές.
Από τη μια είναι ωραία να είσαι σε ένα μέρος ήσυχο, πιο ήρεμο, να έχεις λιγότερο άγχος, να μην πέφτεις στην κίνηση, να μη σε τρώει το καυσαέριο κλπ κλπ. Από την άλλη όμως, στην Αθήνα είναι όλοι μου οι γνωστοί, οι συγενείς, οι φίλοι. Επιπλέον στην Αθήνα έχει κανείς περισσότερες επιλογές όσον αφορά τη διασκέδαση, την εκπαίδευση, τη δουλειά. Προφανώς σε μια άλλη μεγάλη πόλη άνετα θα ζούσα (π.χ. Θεσσαλονίκη) αλλά για μικρότερες πόλεις-χωριά δεν ξέρω βρε παιδιά. Όσες φορές έχω βρεθεί σε μικρή πόλη χειμώνα και βράδυ αισθάνομαι θλίψη και εγκατάλειψη ακόμη και ως επισκέπτης...
Ισως γιατί δεν ήξερες που να πας.....

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 17:42, 27-05-07:

Το β είναι τρελό πακέτο, ιδίως για την Ήπειρο που λες, η οποία είναι το γεωγραφικό διαμέρισμα με την μεγαλύτερη ανεργία!
Μία μικρή παρατήρηση μόνο.Τα Γιάννενα αποτελούν εξαίρεση σχετικά με αυτό στην Ηπειρο.Ο λόγος...Είναι μεγάλη πόλη πρώτον και δεύτερον...το πανεπιστήμιο το οποίο κινεί όλη την ζωή εδώ.

Όσο για μένα,δεν θα μπορούσα να μείνω με τίποτα Αθήνα,για τους ίδιους λόγους που έχουν προαναφερθεί.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:24, 27-05-07:

Είχα φιλη Γιαννενα Άλεξ κι εκανε πανω απο εξι μήνες να βρει δουλειά κι ειχε μεγαλώσει εκει (δηλ ειχε και άκρες..)

Πάντως για την ομορφιά της, αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρηθείς λίγο

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:32, 27-05-07:

Πάντως συμφωνώ με Kajira...ο δικός μου κλάδος ο οποίος θεωρείται από τους ποιο ανοιχτούς και διαλέγω πόλη, Γιάννενα δεν με παίρνουν που να βαράω τον κ@λο μου κάτω Όπως και δεν παίρνουν άτομα με 20 χρόνια και προϋπηρεσία.... Που θα με πεις εσύ ότι εκεί δεν υπάρχει ανεργία

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 22:53, 27-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Dr στην περιπτωση μου ειναι επιθυμια πια, και οχι φαντασιωση. Μεχρι να ξεκινησω τις σπουδες μου ζουσα σε μικροτερη πολη-οχι ιδιαιτερα μικρη ωστοσο, που νομιζω οτι συνδυαζει αρκετα καλα το να προλαβαινει κανεις να κανει πραγματα για τον εαυτο σου, αλλα και δινει ευκαιριες για διαφορα απο αποψη επαγγελματικων/διασκεδασης/τεχνων κτλ. Το οτι οι ρυθμοι της Αθηνας ειναι αργοι λογω καθυστερησεων, εμενα δε με επηρεαζει στο να τη χαρακτηρισω "απανθρωπη", γιατι οι μηνες μου φευγουν πολυ γρηγορα χωρις να προλαβαινω να τους ζησω πραγματικα. Τελος παντων, εχω τον πονο μου τωρα(πως περνανε τα χρονια, πως γερναμε, ζουμε μια μερα τη βδομαδα και λοιπα φιλοσοφικα ερωτηματα) και μου φαινονται ολα δεκαπλασια, δεν το βλεπω εντελως αντικειμενικα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:01, 27-05-07:

Τι να σας πω, εγώ όλο και πιο συχνά σκέφτομαι τι ωραία που θα ήμουν κάπου εκτός Αττικής.....

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 16:37, 28-05-07:

εγω την αποψη μου στην ειπα προχτες

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 16:39, 28-05-07:

Δεν έχω χρόνο να γράψω πολλά (εργασίες γαρ ) αλλά δε θα άφηνα με τπτ την Αθήνα για μια μικρότερη πόλη ! Τη λατρεύω !

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 21:20, 28-05-07:

Είχα φιλη Γιαννενα Άλεξ κι εκανε πανω απο εξι μήνες να βρει δουλειά κι ειχε μεγαλώσει εκει (δηλ ειχε και άκρες..)

Πάντως για την ομορφιά της, αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρηθείς λίγο
Κοίτα,εξαρτάται και από το αντικείμενο της δουλειάς φυσικά,έτσι?
Πάντως η ανεργία είναι θέμα πανελλαδικό γενικότερα.Δεν είναι επαγγελματικός παράδεισος στα Γιάννενα αλλά είναι πολύ καλύτερα από άλλες πόλεις της επαρχίας,αυτό εννοούσα.

Πάντως στο τελευταίο έχεις δίκιο.Προτιμώ να ζοριστώ λίγο παραπάνω να βρω δουλειά και να βγάζω 100 ευρώ λιγότερα,αλλά να έχω καλύτερο βιοτικό επίπεδο,να αναπνέω αέρα και να μην πληρώνω 4,50 ευρώ τον καφέ!

@Βικάκι δεν θα σε σχολιάσω εσένα!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:18, 28-05-07:

Θα το ήθελα πάρα πολύ να ζω στην επαρχία, σε κάποιο μέρος σαν την Κέρκυρα που έζησα και στο παρελθόν. Όμως έχοντας το παιδί που είναι ήδη 11 χρονών και έχει εδώ φιλίες και σχολείο δεν μπορώ να πάρω τέτοια απόφαση.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:12, 29-05-07:

Μαρεσει η φυση οποτε θελω την επαρχια, αλλα θελω και τα της πολης.

Αν υπηρχε μερος που να εχει καλο συνδυασμο και απο τα 2...

Αλλιως επαρχια πολυ κοντα στην πολη. Η προαστιο.

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flyer
Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O flyer έγραψε στις 19:45, 24-02-09:

αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι παλια ολοι ντρεπονταν να πουν πως εχουν χωριο και τωρα ολοι ευχονται να ειχαν ενα πατρικο σε ενα χωριο να πηγαινουν τα σαββατοκυριακα και τις γιορτες εγω που μενω πατρα ολη μου τη ζψη εκτος απο τα τελευταια δυο χρονια που εμενα αθηνα, μπορω να πω πως δεν θα την αλλαζα με τιποτα! μεγαλη αλλα οχι τοσο ωστε να χανεσαι και να ταλαιπωρεισαι για να πας καπου, και μικρη αλλα οχι τοσο ωστε να μην εχεις σχεδον οσες επιλογες εχεις και στην αθηνα! οι καφετερειες στην αγιου νικολαου δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο αυτες της αθηνας (ασχετο αν δεν πηγαινω εγω εκει), πολλα φοιτητικα στεκια, πολλες επιλογες για φαγητο και ποτο, μπουζουκια (κι ας μην τραγουδαει κι ο Βερτης...πολλες φορες κανεις καλυτερο κεφι με καποιους που δεν ειναι φιρμες), αρκετα φτηνη σε σχεση με την αθηνα, πολλα μερη για να οργανωσεις εκδρομες...δεν εχει να ζηλεψει τιποτα πιστευω απο την αθηνα! μονο που καμια φορα οι ταινιες βγαινουν μια βδομαδα μετα την αθηνα στα δικα μας σινεμα (στην αθηνα βγαινουν και μηνες μετα τις πρεμιερες σε αλλες πολεις του εξωτερικου). γενικα μην τρελαινεστε με την αθηνα! καλη ειναι για την ελλαδα αλλα δεν πιανει μια μπροστα σε πολεις του εξωτερικου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 09:40, 25-02-09:

για εμενα το να φυγω απο την αθηνα ειναι ονειρο ζωης!τα κριτηρια για να διαλεξω την πολη θα ηταν κυριως επαγγελματικα και επειτα θα ηθελα να εχει ευκολη προσβαση σε νοσοκομεια κτλ.
την αθηνα δεν την αντεχω καθολου.ειναι λυπηρο που το λεω αλλα αυτην την πολη απλως την ανεχομαι.θεωρω οτι ειναι η πιο απανθρωπη απομακρη και βρωμικη πολη που μπορει να ζησει καποιος.δεν υπαρχει καθολου ποιοτητα ζωης και παντα καφερνει να κανει την καθημερινοτητα μου δυσκολη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:25, 25-02-09:

Χθες βράδυ έβλεπα μία ελληνική σειρά. Από αυτές που παρουσιάζουν την Αθήνα και σαν cool πόλη, αλλά και με όλο το ασύλληπτο χάος της.
Μου λείπει αυτό το χάος, και ο ήλιος, και όλα.

Αλλά ξέρω ότι όταν είμαι εκεί, είναι πολλάαααα αυτά που με κουράζουν.
Όνειρο ζωής είναι να μπορώ να πηγαίνω στην Αθήνα, όπου κι αν είμαι, αλλά η παλιότερή μου ελπίδα, να ζήσω στην επαρχία, παραμένει. Να είμαι στην Πάτρα και να χαζεύω το Ιόνιο. Ή στο Ρέθυμνο και να φυσάει θαλασσινό αεράκι από το Αιγαίο. Τι ομορφιά... Πλέον με τις λίμνες εδώ, έχω ανάγκη αυτό το υγρό στοιχείο.

Επαρχία, λοιπόν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:02, 25-02-09:

η Αθηνα έχει τη μιση Ελλαδα,υπερπληθυσμο,και πρεπει να αδειασει..1-2 εκατομυρια πρεπει να φυγουν για να γινει και η Αθηνα και η υπολοιπη Ελλαδα καλυτερη...
εγω εδω 13 χιλ απο πατρα 800 μετρα απο την εθνικη..έχω το εξαιρετικο νοσοκομειο ριου στα 5 λεπτα και την Πατρα στα 20 λεπτα ,΄έχω και καζινο κονταδεν παταω ποτε εκει εννοειται...τα μαγαζια του Ριου στα 8 λεπτα..και με την νεα εθνικη που θαγινει σε 2-3 χρονια θα έχω την εξοδο μπροστα μου..και σε 10 λεπτα θα είμαι πατρα..Τει και πανεπιστημιο κοντα
Τα προαστεια είναι η καλυτερη περιπτωση...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:20, 25-02-09:

Θεωρώ τυχερό όποιον μεγάλωσε στην επαρχία, πέρασε για λίγα χρόνια της ενήλικης ζωής του στην πρωτεύουσα και τέλος δημιούργησε οικογένεια στην επαρχία, το οποίο θα επιτρέψει στα παιδιά του να κάνουν τον ίδιο κύκλο.

Όσο κι αν έχω σιχαθεί πλέον τους ρυθμούς της Αθήνας, όσο κι αν θέλω να φύγω από δω, άλλο τόσο ξέρω πως θα την αποζητώ και θα επιδιώκω ολιγοήμερα ταξίδια με αυτήν ως προορισμό.
Τόπος διαμονής μου όταν ολοκληρωθούν οι σπουδές μου, θα προσπαθήσω να είναι κάποιο μέρος της επαρχίας με τη θάλασσα ως απαραίτητο συστατικό.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:27, 25-02-09:

Ηρώ, σε σκεφτόμουν.
Μία φίλη πατρινιά που σπούδασε Αθήνα και ζει πλέον εδώ στα ξένα, μου λέει ότι επιστρέφει με πολλή αγάπη τόσο στη μαμά της στην Πάτρα όσο και στην Αθήνα. Μόνο που στην Αθήνα κάνει πολύ συμπυκνωμένες εξορμήσεις, της λείπει η φοιτητική ζωή και γι' αυτό έχει τέλειες αναμνήσεις από τη χαοτική πόλη, αλλά δε μένει πολύ καιρό. Οργανώνει θέατρα, κλαμπ, κλπ, παίρνει τη δόση της και φεύγει.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:34, 25-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
η Αθηνα έχει τη μιση Ελλαδα,υπερπληθυσμο,και πρεπει να αδειασει..1-2 εκατομυρια πρεπει να φυγουν για να γινει και η Αθηνα και η υπολοιπη Ελλαδα καλυτερη...
Με το που γίνει η Αθήνα καλύτερη, ακόμα περισσότεροι από αυτούς που θα έχουν φύγει θα επιστρέψουν

Παράθεση

Kolokythi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kolokythi
H Kolokythi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Kolokythi έγραψε στις 12:53, 25-02-09:

Εγώ κατάγομαι απο την Καστοριά και τώρα σπουδάζω αλλού. Είναι καθαρά επαρχιακή πόλη, πολλή όμορφη με πολύ λίγους κατοίκους. Για μένα θα ήταν ιδανική λύση να γύριζα εκεί και να μπορούσα να βρω μια καλή δουλειά για να συντηρώ τον εαυτό μου. Δυστυχώς όμως η ανεργεία χτυπάει κόκκινο και επαγγελματικές προοπτικές δεν υπάρχουν.. Οπότε ο μόνος λόγος που θα με έκανε να μείνω σε μεγαλύτερη πόλη είναι ο επαγγελματικός τομέας. Και πάλι όμως δεν νομίζω πως θα επέλεγα την Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη αλλά μια λίγο μικρότερη πόλη. Δεν είμαι φαν των πολύ μεγάλων αποστάσεων, του πολύ συνωστισμού στους δρόμους, του γρήγορου και απρόσωπου τρόπου ζωής γενικως...
Οπότε προτιμώ μια μέση κατάσταση!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους