Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ζωή στην επαρχία

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:54, 25-02-09:

Το θεμα ειναι τι εννοουμε με το να λεμε "επαρχια".
Επαρχια ειναι και μια μια πολη των 80.000 κατοικων, επαρχια ειναι και ενα χωριο των 3.000 κατοικων, επαρχια ειναι και το χωριο των 300 κατοικων.
Μεγαλωσα σε επαρχιακη πολη πολυ κοντα στην Αθηνα και για πανω απο 10 χρονια διαμενω σε αυτην. Δεν ανηκω στην κατηγορια εκεινων που παραπονιουνται και γκρινιαζουν
(μου τη δινει η γκρινια), απεναντιας εμενα μου αρεσει με τα καλα και τα ασχημα της.
Ισως βεβαια επειδη το εχω διπορτο ανα πασα στιγμη να μην ειμαι η καταλληλοτερη για να μιλησω, αλλα το σιγουρο ειναι οτι δε θα μπορουσα να μεινω σε μικρη πολη ή χωριο, οσο και να λατρευω την εξοχη και ειδικοτερα το "πρασινο".
Απαραιτητο για μενα βεβαια ειναι το υγρο στοιχειο. Μεγαλωσα διπλα σε αυτο και δεν μπορω να με φανταστω να διαμενω σε μερος που δεν υπαρχει αμεση προσβαση...
Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι εαν τελικα δημιουργησω οικογενεια στην Αττικη και η μονιμη κατοικια μου ειναι εντος λεκανοπεδιου, τοτε αυτη θα βρισκεται στα νοτια προαστια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:56, 25-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Μόνο που στην Αθήνα κάνει πολύ συμπυκνωμένες εξορμήσεις, της λείπει η φοιτητική ζωή και γι' αυτό έχει τέλειες αναμνήσεις από τη χαοτική πόλη, αλλά δε μένει πολύ καιρό. Οργανώνει θέατρα, κλαμπ, κλπ, παίρνει τη δόση της και φεύγει.
Ακριβώς αυτό. Να μπορείς να λαμβάνεις τις δυνατότητες που προσφέρει (και προσφέρει πολλές) χωρίς όμως να σε "τρώει".

Η Αθήνα μου άνοιξε ορίζοντες, μου χάρισε όμορφες αναμνήσεις, τις οποίες και θέλω να διατηρήσω. Βόλτα κάτω από την Ακρόπολη, μεθύσια στην ησυχία του λόφου του Στρέφη χαζεύοντας ανάσκελα τα φώτα και το "θόρυβο" της πόλης, λες και είσαι έξω από αυτό -αλλά τόσο κόντα στο κέντρο της- δε θα βρω, αλλά θα βρω μια γενικότερη ποιότητα ζωής χωρίς να με κηνυγάει ο χρόνος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 13:05, 25-02-09:

Δεν μεγάλωσα σε ιδιαίτερα μεγάλη πόλη, οπότε μπορώ να πω ότι δεν έζησα τρομερό χάος και βρωμιά. Επίσης, κάθε Σαββατοκύριακο επισκεπτόμασταν τον παππού και τη γιαγιά στο χωριό, οπότε έπαιρνα αρκετές δόσεις καθαρού αέρα. Δεν μου κακοφάνηκε που μετακόμισα Θεσσαλονίκη, αλλά όταν πηγαίνω Αθήνα να επισκεφτώ όλο το υπόλοιπο σόι που τα τελευταία 45 χρόνια έχει ριζώσει εκεί, μελαγχολώ. Ψυχοπλακώνομαι στην Αθήνα. Κουράζομαι να την περπατάω (ενώ τη Θεσσαλονίκη μπορώ να την περπατήσω για ατελείωτες ώρες), το Παγκράτι το σιχαίνομαι (το βλέπω από την ώρα που γεννήθηκα) και γενικά με πιάνει ένα σοκ με το που πατάω Αθήνα. Μάλλον συνήθισα Λάρισα και Θεσσαλονίκη...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:37, 25-02-09:

Η Πατρα πχ η διαφορα απο την Αθηνα είναι περπατιεται άνετα απο μια ακρη μεχρι την άλλη...5-6 χιλ να είναι...πραγματικα πρεπει να βιαζεσαι πολυ έχοντας πολλες δουλειες ή να είσαι λιγο τεμπελακος για να παρεις ταξι...ε΄ναι γραμμικη-παραλιακη και έτσι λιγοτερο χαοτικη απο την Αθηνα που είναι μια γουβα...και στο γλεντι οι Πατρινοι είναι επαγγελματιες
το καρναβαλι δεν είναι τυχαιο...αν θελει καποιος να ξεσαλωσει η Πατρα είναι ειδικη..
εγω και οι γονεις μου είμαστε απο Αθηνα που καναμε αποκεντρωση το 85 χωρις κανενα συγγενη εδω...και νομιζω ότι ήταν καλο τελικα...
στην Αθηνα όταν παω βλεπω μεγαλο πλουτο σε μερικες περιοχες αλλα και μεγαλη φτωχια,βρωμα και καταθλιψη αλλου-πως να το εξηγησω δεν ξερω..και στους ανθρωπους,σαν ρομποτ καποιες φορες..περιεργοι)
υπερτροφικο τερας εγινε και πρεπει να μειωθει...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 14:17, 26-02-09:

Ειμαι απο τη Θεσσαλονικη..Περασα 7 χρονια στην Ξανθη φοιτητης..Τωρα εχω 2 χρονια που γυρισα στη Θεσσαλονικη..Η αληθεια ειναι οτι ψαχνομαι σαν τρελος να φυγω απο εδω..Δεν αντεχω αυτο το τρελο τρεξιμο της μεγαλης πολης..Το στριμωγμα στα λεωφορεια, τις χαμενες ωρες στις μετακινησεις και στο ψαξιμο για παρκινγκ..Το οτι δεν μπορω να βλεπω τους φιλους μου οποτε γουσταρω λογω των μετακινησεων..

Χιλιες φορες λοιπον μικρη πολη για μενα..(γυρω στις 50.000)..Το μονο που θα μου ελειπε απο εδω ειναι οι φιλοι και οι γονεις..Και ειναι οι μονοι ισως λογοι που θα το σκεφτομουν..

Για χωριο σε αυτη τη φαση δεν ξερω αν θα μπορουσα να παω..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 18:33, 21-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Το ερώτημα απευθύνεται κυρίως σε όσους ζουν σε μεγάλη πόλη. Θα αποφασίζατε να μετακομίσετε και να αρχίσετε την ζωή σας από την αρχή σε μια πιο μικρή πόλη της επαρχίας ή όχι; Ποια νομίζετε είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά μιας τέτοιας απόφασης; Με ποια κριτήρια θα επιλέγατε ποια πόλη θα ήταν αυτή;
Η αλήθεια είναι πως μέχρι πρότινος δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Μα όσο μεγαλώνω, τόσο συνειδητοποιώ πόσα πολλά έχασα από την παιδική ηλικία, επειδή ζούσα σε μία μεγαλούπολη. Ναι είχα τα πάντα- σινεμά, θέατρα, εκδηλώσεις σε διάφορους χώρους τέχνης που πάντα μου άρεσαν, τα "καλά" σχολεία σε σχετικά κοντινή απόσταση, άλλαζα σχολή μπαλέτου με μεγάλη ευκολία, καθηγητές που δεν μου "κάθονταν καλά", επίσης κλπ. κλπ.- γενικά σε μία τέτοια πόλη, τα πάντα είναι εύκολα και προσβάσιμα. Είτε σε κοντινή, είτε σε λίγο πιο μακρινή απόσταση...

Αυτό όμως που ποτέ δεν είχα και που πάντα μου έλειπε, ήταν η επαφή με τους γύρω. Η "καλημέρα" με τους γείτονες ήταν πάντα στα πλαίσια της ευγένειας, ενώ ταυτόχρονα έβγαζαν το κλειδί για να τριπλοκλειδώσουν την πόρτα και έφευγαν βιαστικά ,
στα μμμ να σε κοιτάζουν περίεργοι- πόσοι θα ήθελαν να μάθουν έστω και κάτι μικρό, χαζό για τη ζωή σου, να νιώσουν ότι μένουν σε έναν κόσμο με ανθρώπους, και όχι με ρομποτ!
Έχω πιάσει τόσους ανθρώπους να κρυφοκοιτούν τα βιβλία και το εσωτερικό των εφημερίδων που κρατούν σαν ασπίδα μεταξύ του εαυτού τους και των "άλλων", άλλοι άνθρωποι, όταν χρησιμοποιούν το μετρό- ή να ακούν μία συνομιλία σου στο τηλέφωνο, να βεβαιωθούν ότι ναι, έχεις ζωή περα από το ατελείωτο τρέξιμο και τους ρυθμούς της μεγαλούπολης! Και οι τηλεφωνικές αυτές συνομιλίες συνήθως είναι σκέτη απογοήτευση- "τι ώρα θα γυρίσεις σπίτι" ή "τι να μαγειρέψω για αύριο", ή ακόμα "Τους λάβαμε τους φακέλους; Μα έπρεπε να το είχε στείλει ΧΘΕΣ!".

Ναι, μάλλον προσπερνάμε λίγο τη ζωή στη μεγαλούπολη- ή καλύτερα, εκείνη μας προσπερνάει... κι εμείς την αφήνουμε.
Θα θελα να μπορούσα να βγαίνω από το σπίτι στα 6 μου, να παίξω με τα παιδιά στη γειτονιά. Μα δεν υπήρχε such thing as "γειτονιά"- σπάνια υπάρχει αυτό τώρα πια στην Αθήνα.
Και να παίξω... πού;! Παντού τσιμέντο και αυτοκίνητα και θόρυβος και καυσαέριο... ιχ. :S

Αν θα έφευγα λοιπόν; Ναι, σίγουρα θα έφευγα ,
για κάπου που θα ήταν πιο καλά να μεγαλώσουν τα παιδιά μ
και να έχουν αυτό που δεν είχα εγώ εδώ- παιδική ηλικία, ανεμελιά, χρόνια παιχνιδιού και ξεγνοιασιάς.
Θα έχουν χρόνια μπροστά τους να κουραστούν, να αγχωθούν, να εισπνεύσουν καυσαέριο και να ακούν τον θόρυβο από την παραπλήσια κεντρική οδική αρτηρία- αλλά ας το κάνουν αργότερα... Αφού θα έχουν χορτάσει καθαρό αέρα και εξοχή.

Μπορεί να τα βλέπω λίγο ειδυλλιακά, να παραβλέπω τις όποιες τεχνικές δυσκολίες,
το κατα πόσον αυτό θα είναι εφικτό-μα εμένα αυτό μου φαίνεται το τέλειο. Και θα το προσπαθήσω...

Το πολύ πολύ, αν δω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοιο μέρος, να μεταναστεύσω! :p

...πρώτη επιλογή η Ελβετία. σιστεράκιιιιιι σου ρχομαι!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:56, 02-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Βρε παιδια τι συγκρινετε τωρα?!
Αλλο το μεγεθος της μια πολης και αλλο της αλλης...
Ζω για πολλα χρονια Αθηνα και εχω επισκεφθει για μεγαλα χρονικα διαστηματα και τη Θες...
Ναι οκ, ειναι καπως καλυτερα στην τελευταια, αλλα τι να λεει ακομα κι αυτο, οταν μια επαρχιακη πολη φανταζει παραδεισος μπροστα σε αυτες τις δυο?!

Προσωπικα μου αρεσει η Αθηνα, αλλα δεν μπορω να μη σκεφτομαι οτι σε 10 λεπτα απο το σπιτι το πατρικο, που βρισκεται σε επαρχιακη πολη, πινω ποτακι, καφεδακι ή κανω μαμ και χρειαζομαι 2 λεπτα για να κανω τις βουτιες μου το καλοκαιρι στη θαλασσα?!

Εν ολιγοις, ξεκολληστε απο την αιωνια αυτη συγκριση μεταξυ πρωτευουσας και συμπρωτευουσας...διοτι σε καθε αλλη επαρχιακη πολη, επικρατουν πολυ καλυτερες συνθηκες διαβιωσης!
Αρχική Δημοσίευση από epote
ε ενταξει εσυ εισαι βουκολικη θες αρνια και προβατα, εγω δεν μπορω να μην ζω σε πολη, μου αρεσει η ανωνυμια και η αποξενωση

αν μενεις στην κηφισια δεν ΠΡΕΠΕΙ να πας κεντρο γιατι η κηφισια εχει ακριβως οτι εχει και η θεσσαλονικη (μαλλον περισοτερα) αλλα εχεις και την επιλογη να πας κεντρο.

το κεντρο της αθηνας εχει μαζεμενο πολυ πολιτισμο και ιστορια αυτο ειναι που του δινει την μαγεια του (κακως βεβαια, αυτο ειναι συμπτωμα της αθηνοκεντρικης ελλαδας αλλα λεμε τωρα)
Καταρχας, επειδη εσυ γουσταρεις τις υπερβολες, πανε δες τι εγραψα παραπανω.
Για να γινω πιο κατανοητη, στο μυαλο μου ειχα τη Χαλκιδα (και υπαρχουν πολλες σαν κι αυτη)...
Ουδεμια σχεση λοιπον με προβατα κι αρνια, ντιαρ!

Σαφως και οταν καποιος αναφερεται στην "Αθηνα" δε εννοει Κηφισια, Πεντελη, Ερυθραια, Αγιο Στεφανο, Γερακα ή Βουλα κ.ο.κ ή τουλαχιστον οχι μονο αυτες τις περιοχες...Οκ μεχρι εδω?
Και ναι, οταν εγω θελω 2 λπετα να παω στην παραλια, ο Κηφισιωτης θελει στην καλυτερη των περιπτωσεων 45 λεπτα π.χ. για καποια παραλια κοντα στη Χαλκιδα και σιγουρα οχι σ/κ...
Ποσο μαλλον οταν θελει να παει σε κανα τυπου Βιλατζ να δει καμμια ταινια.
Για ρωτησε καποιον που μενει Καλλιθεα και θελει να παει Κυριακη μεσημερι εστω στη Γλυφαδα, που δεν ειναι και μακρια, ποση ωρα θελει (παναια μου, ουτε να το σκεφτομαι!!! Τι φρικες εχω περασει τρομαρα μου!).
Και μη μου πεις να κατσει να πιει καφε στην Καλλιθεα με θεα τα αυτοκινητα, γιατι θα σε βαρεσω!
Εγω παντως χρειαζομαι 10 λεπτα περπατημα για τα καταστηματα στην παραλια της Χαλκιδος, οπου βρισκονται ολα μαζεμενα.

Τωρα περι ανωνυμιας και αποξενωσης, αυτο ειναι αλλο θεμα, που για να ειμαι ελικρινης, το προτιμω προσωπικα απο το ακαταπαυστο κουτσομπολιο που οντως γινεται σε μικροτερες πολεις. Αυτο ειναι και ενα απο τα μειον τους, που μακαρι να μην ισχυε.
Ομως, προκειμενου να μην τρωω στη μουρη τα τοσα ασχημα μιας μεγαλουπολης, πλεον στα 32 πλας νομιζω οτι μπορω να συμβιβαστω.
Βεβαια εαν μου χαριζαν ενα σπιτακι στη Bουλα π.χ, δεν εχω προβλημα να εχω το εξοχικο μου στην Ευβοια για τα σ/κ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 13:45, 03-06-09:

Το ερώτημα απευθύνεται κυρίως σε όσους ζουν σε μεγάλη πόλη. Θα αποφασίζατε να μετακομίσετε και να αρχίσετε την ζωή σας από την αρχή σε μια πιο μικρή πόλη της επαρχίας ή όχι; Ποια νομίζετε είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά μιας τέτοιας απόφασης; Με ποια κριτήρια θα επιλέγατε ποια πόλη θα ήταν αυτή;

Είναι μερικά χρόνια που σκέφτομαι πως θα ήθελα να ζω εκτός Αθηνών, αλλά ποτέ δεν το αποφάσισα γιατί η δουλειά μου, οι γονείς μου και όλος μου ο κύκλος είναι εδώ.. μα όσο περνάει ο καιρός, τόσο σκέφτομαι πως ίσως και να έπρεπε να το κυνηγήσω πιο σοβαρά. Αγχώνομαι όμως μήπως τελικά δεν είναι τόσο ειδυλλιακό όσο ακούγεται!

(Αν παίζει παρόμοιο θέμα, κάντε ό,τι καταλαβαίνετε! )
Το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά κάποια στιγμή να ζήσω στην επαρχία μόνιμα αλλά σε μία περιοχή η οποία να πληρεί κάποιες απαραίτητες προυποθέσεις.
Πείτε με χαζή αλλά σε πόλη χωρίς κινηματογράφο δεν ζω!Χρειάζομαι κάποιες δόσεις πολιτισμού....
Επιπλέον να έχει μία επαρκή αγορά...Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι θα μπορούσα να ζήσω σε μία επαρχιακή πόλη(π.χ. Λάρισα-έχει τέλεια αγορά!). Και είσαι σε πόλη και δεν έχεις τους άγριους ρυθμούς της Αθήνας...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 18:36, 04-06-09:

χμ...

Σκεφτείτε το καλά όσοι σκέφτεστε να μετακομίσετε. Να κάνετε καλή επιλογή. Έχω ζήσει στην επαρχία. Δεν ήταν επαρχία, ήταν παραμεθώριος. Στην Κάρπαθο. Κι ακόμα ζω εκεί, αφού περνάω πολλούς μήνες το χρόνο στο νησί και κάνω ταξίδια συνέχεια για να δω φίλους/συγγενείς που μένουν μόνιμα. Είμαι δεμένη με τους ανθρώπους και με το μέρος, αλλά δεν μπορώ να πω ότι θα ήθελα να μείνω εκεί, να δουλεύω εκεί αργότερα. Ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι δε θα ξαναζήσω στο ίδιο σπίτι με τον πατέρα μου. Γιατί η κατάσταση ήταν περίεργη.

Υπήρχαν, βέβαια τα θετικά στοιχεία. Υπήρχε έντονη επικοινωνία. Παίζαμε συνέχεια ως παιδιά. Γυρνούσαμε στους δρόμους όλη μέρα, κοντά στη φύση και στους ανθρώπους. Και το βράδυ μαζευόμασταν κάτω απ'το φεγγάρι κι έλεγε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Ιστορίες και ιστορίες. Με φαντασία, δική μας. Δεν βλέπαμε τηλεόραση, ούτε παίζαμε με ηλεκτρονικά. Δεν είμασταν κλεισμένοι στους τέσσερις τοίχους. Δεν μας έλειπε η χαρά και η γνώση ευτυχώς. Είναι η πιο σημαντική μορφή παιδείας το παιχνίδι. Κι είμασταν τυχεροί.

Αλλά, μόνο του το παιχνίδι δε βοηθάει να αναπτύξεις τις δεξιότητές σου, να βρεις ευκαιρίες. Δεν είχαμε ωδείο στο χωριό μου και ούτε γήπεδο. Ερχόταν θυμάμαι ένας δάσκαλος κιθάρας μια φορά την εβδομάδα και έκανε μάθημα σε καμιά δεκαριά παιδιά διαφορετικών ηλικιών, με διαφορετικές δυνατότητες και ακούσματα. Τι να μάθεις;

Κι ύστερα, δεν είχαμε νοσοκομείο. Βλέπαμε να φεύγουν οι δικοί μας άνθρωποι στην Κρήτη ή στην Αθήνα μόνο για να κάνουν εξετάσεις. Και δεν καταλαβαίναμε γιατί έφευγαν. Ρωτούσαμε τι έχουν κι ανησυχούσαμε. Κι άλλοι πέθαιναν μέσα στα ελικόπτερα, άλλοι τρέχανε να γεννήσουν.

Για θέατρο και σινεμά ούτε λόγος. Μόνο κάποιες επιθεωρήσεις έρχονταν και διάφοροι τραγουδιστές. Τίποτα οργανωμένο. Όλα επιφανειακά. Για το καλοκαίρι, για τους τουρίστες. Όλη τη χρονιά στην απομόνωση. Να θέλεις να πας στην Αθήνα και να νομίζεις ότι είναι σ'άλλη χώρα. Μια μέρα ολόκληρη με το καράβι.

Πολλά προβλήματα. Βέβαια, δεν είναι έτσι παντού. Δυο βήματα παραπέρα η Κρήτη και η Ρόδος καμία σχέση. Γι'αυτό να προσέξετε. Μην τη δείτε πολύ εξτρίμ αποκεντρωμένοι. Ελέγξτε τα πάντα πριν αποφασίσετε.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:43, 04-06-09:

Καλά Ρηνούλα, αν εξακολουθούσες να μένεις Κάρπαθο η αρχιτεκτονική θα ήταν όνειρο ουτοπικό.
Εγώ στην Πρέβεζα έμενα και τα σαββατοκύριακά μου τα περνούσα στα Γιάννενα για τα μαθήματα σχεδίου.

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 18:57, 04-06-09:

Σίγουρα. Μια πολύ καλή μου φίλη που δίνει του χρόνου, ήθελε να κάνει σχέδιο για να περάσει αρχιτεκτονική ή κάπου αλλού και τα παράτησε. Της έκανε μαθήματα ελεύθερο η μαθηματικός της απ'το Λύκειο που κάποτε είχε παρακολουθήσει. Αλλά δε γινόταν. Ο μόνος τρόπος θα'ταν να έρθει Αθήνα για ένα χρόνο. Και δεν την άφησαν.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 22:49, 14-07-09:

Μια αλλαγη οτι ειδους και να ειναι,αποτελει παντα σοβαρη αποφαση και θελει πολλη σκεψη...Νομιζω οτι θα επελεγα να ζησω στην επαρχια μονο αφου ειχα συνταξιοδοτηθει η μονο αν ειχα φιλους και συγγενεις σε καποιο μερος..Στην πρωτη περιπτωση θα ηθελα να αποσυρθω και να γερασω ηρεμα...Στην δευτερη,θα συνδιαζα τους φιλους μου με το ευχαριστο περιβαλλον...

Παράθεση

paokman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη paokman
Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O paokman έγραψε στις 11:02, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Ημουν σ'αυτο το διλημμα μεχρι ν'αρχισω να δουλευω..Τωρα ειμαι σιγουρη οτι θελω να φυγω απο δω. Δεν αντεχονται οι ρυθμοι της Αθηνας, δεν αντεχω να κανω 3 ωρες στους δρομους για να παω στη δουλεια μου, και δεν αντεχω που ζουμε ολοι για το Σαββατοκυριακο. Δεν μπορω να βλεπω γυρω μου στραβωμενες φατσες το πρωι, και μου τη σπαει περισσοτερο που γινομαι κι εγω ετσι. Οι εκδηλωσεις κι ολες οι επιλογες σιγουρα θα μου λειψουν, αλλα προτιμω να ειμαι καλα ψυχολογικα, παρα να βλεπω 2 εκθεσεις παραπανω και στο τελος της μερας να σκεφτομαι οτι ειμαι ενα ρομποτακι που δουλευει και κοιμαται για να ναι ξεκουραστο για την επομενη μερα στη δουλεια.
Πολύ σοφά τα έγραψες...

Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα ανάμεσα από την Πλατεία Βικτωρίας και την Πλατεία Αττικής... Όσο πιο κέντρο Αθήνα γίνεται... Μέχρι και που τελείωσα το Πανεπιστήμιο θεωρούσα ότι η Αθήνα ήταν ένας επίγειος Παράδεισος, όπου όλοι ξενυχτάνε και περνάνε καλά κάθε ημέρα. Μετά έφυγα στο εξωτερικό για σπουδές. Έμεινα στην γαλλική πολίχνη Μπεζανσόν και στην ελβετική Γενεύη. Ναι, μου έλειπαν οι φίλοι μου και οι δικοί μου, αλλά εκεί γνώρισα πολυ κόσμο. Πράσινο, πάρκα... Και φέτος επέστρεψα στην Αθήνα για δουλειά... Εδώ κι έναν χρόνο δουλεύω 12 ώρες την ημέρα (και πληρώνομαι με 700 ευρώ...), δεν βλέπω κανέναν, ζω και αναπνέω για τα Σαββατοκύριακα...
Δεν είναι ζωή αυτή...
Μακάρι να μπορούσα να ανοίξω μια δουλειά σε καμμιά ωραία επαρχιακή πόλη (Ναύπλιο, Σύρο, Ρόδο, Χανιά κλπ.) ή να διορισθώ ως καθηγητής (αυτό έχω σπουδάσει) μέσω ΑΣΕΠ σε κανένα μικρό νησάκι (Κύθνο, Πλάκα Μήλου κλπ.). Έχω ανάγκη από ηρεμία κι ελέυθερο χρόνο! Να κάνω τις βόλτες μου! Να έχω χρόνο να διαβάζω τα βιβλία μου! Να μπορώ να συζητήσω για κάποιο θέμα δίχως να τρέχω να προλάβω! Να ζήσω κι όχι να ζω για να δουλεύω! Δεν με νοιάζουν τα πολλά λεφτά (καλά, αυτό βέβαια είναι ψιλοψέμμα...), απλά να ζω ελεύθερα. Να μπορώ να έχω χρόνο για εμένα...
Βέβαια, ΄ξερω πως θα μου λείψει το θέατρο κι ο κινηματογράφος, τα ψώνια, οι φίλοι μου κι οι συγγενείς μου (ε, όχι και όλοι)... Δεν ξέρω...
Πάντως 2 χρόνια σε Μπεζανσόν και Γενεύη πέρασα τέλεια! Αλλά ήμουν φοιτητής... Δεν ξέρω πως θα ήταν άμα δούλευα εκεί...

Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 10:02, 24-02-11:

Είναι μερικά χρόνια που σκέφτομαι πως θα ήθελα να ζω εκτός Αθηνών, αλλά ποτέ δεν το αποφάσισα γιατί η δουλειά μου, οι γονείς μου και όλος μου ο κύκλος είναι εδώ.. μα όσο περνάει ο καιρός, τόσο σκέφτομαι πως ίσως και να έπρεπε να το κυνηγήσω πιο σοβαρά. Αγχώνομαι όμως μήπως τελικά δεν είναι τόσο ειδυλλιακό όσο ακούγεται!

(Αν παίζει παρόμοιο θέμα, κάντε ό,τι καταλαβαίνετε! )
Σίγουρα δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ειδυλλιακό όπως ακούγεται. Και για να διακόψω το φαγητό μου τώρα και να αφήσω τις ταλιατέλες στην άκρη και να σου απαντώ, καταλαβαίνεις ότι έχω μεγάλη πείρα πάνω στο θέμα! Βασικά δεν ξέρω τον χαρακτήρα και το άτομό σου, αλλά θα μιλήσω καθαρά για φυσιολογικούς ανθρώπους που έχουν επάνω τους ακόμα ίχνη αξιοπρέπειας, νεύρα, αντοχές και σεβαστό IQ. Να πας να μείνεις στην επαρχία, να κάνεις τι...;;; Να είσαι σε έναν περιορισμένο κύκλο που θα πρέπει να ακολουθείς τα κόμπλεξ και τον μεσαίωνα των επαρχιωτών, για να μην σε κατηγορήσουν για πόρνη/σατανίστρια/μάγισσα και άλλα...;! Μάθε πως ο κόσμος τής επαρχίας είναι αφάνταστα σκληρός και κάτι αιώνες πίσω. Πάρε μια καρτ-ποστάλ με ρυάκια και προβατάκια και άραξε στην πόλη που σου προσφέρει τα πάντα και σε κρύβει όταν πρέπει. Για το καλό σου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 11:55, 24-02-11:

DriveIn μιλάμε για μια μικρή πόλη της επαρχίας και όχι για χωριά στα βάθη της ανατολής.. Σε μια μικρή πόλη μια χαρά μπορείς να είσαι όπως γουστάρεις..

Να πας να κάνεις τι; Να πας και να ζήσεις σαν άνθρωπος με φυσιολογικούς ρυθμούς και καλύτερη ποιότητα ζωής..Εκτός αν την βρίσκεις με την κίνηση,τον απίστευτα χαμένο χρόνο στις μετακινήσεις κλπ κλπ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 01:50, 10-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από DriveIn
Σίγουρα δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ειδυλλιακό όπως ακούγεται. Και για να διακόψω το φαγητό μου τώρα και να αφήσω τις ταλιατέλες στην άκρη και να σου απαντώ, καταλαβαίνεις ότι έχω μεγάλη πείρα πάνω στο θέμα! Βασικά δεν ξέρω τον χαρακτήρα και το άτομό σου, αλλά θα μιλήσω καθαρά για φυσιολογικούς ανθρώπους που έχουν επάνω τους ακόμα ίχνη αξιοπρέπειας, νεύρα, αντοχές και σεβαστό IQ. Να πας να μείνεις στην επαρχία, να κάνεις τι...;;; Να είσαι σε έναν περιορισμένο κύκλο που θα πρέπει να ακολουθείς τα κόμπλεξ και τον μεσαίωνα των επαρχιωτών, για να μην σε κατηγορήσουν για πόρνη/σατανίστρια/μάγισσα και άλλα...;! Μάθε πως ο κόσμος τής επαρχίας είναι αφάνταστα σκληρός και κάτι αιώνες πίσω. Πάρε μια καρτ-ποστάλ με ρυάκια και προβατάκια και άραξε στην πόλη που σου προσφέρει τα πάντα και σε κρύβει όταν πρέπει. Για το καλό σου...
παλιο το θεματακι!αλλα συμφωνω μαζι σου,θα μου πεις πλεον ολοι φευγουν για επαρχια,εγω εφυγα πριν 17 χρονια,και το σκεφτομαι να γυρισω πισω,οχι μονη πια,αλλα με δυο παιδια και τον αντρα μου,αν θελει να ρθει!δε την παλευω αλλο εδω!παρανοια ειναι,τι να το κανω το τοπιο,το καθαρο οξυγονο,τις γρηγορες μετακινησεις?μεσαιωνας η επαρχια,τουλαχιστον αυτη η επαρχια που ζω εγω,που δεν εχει ουτε ενα θεατρο,ουτε καν σινεμα,ουτε παιδιατρο,ουτε εναν ανθρωπο να μιλας την ιδια γλωσσα.μακαρι να αδειασει η αθηνα,να γυρισω πισω τα χω δει ολα!

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη prwteas
Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε στις 09:07, 18-10-11:

Εγώ που κατάγομαι από επαρχία έχω να επισημάνω ότι στα θετικά συγκαταλέγονται πράγματι ο καθαρός αέρας, η φύση, οι κοντινές αποστάσεις, οι ηπιότεροι ρυθμοί και γενικά η σαφώς καλύτερη ποιότητα ζωής. Όμως, μιας και ουδέν καλό αμιγές κακού, θα έχεις να αντιμετωπίσεις στενόμυαλους ανθρώπους και κλειστούς κοινωνικούς κύκλους.

Παράθεση

Rainbow Blues

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rainbow Blues
H Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Έμπορος . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H Rainbow Blues ... έγραψε στις 10:46, 18-10-11:

Οι γονείς μου έχουν ήδη φύγει και μένουν έξω από την Θεσσαλονίκη αλλά έρχονται κάθε μέρα για τις δουλειές τους στην πόλη (το χωριό ειναι 20 λεπτά με το αμάξι). Και έχω να πω πως το έχουν καταευχαριστηθεί αν και ακόμα είναι η αρχή.... Εχουν κάνει κόκκινα μαγουλάκια και το καλοκαίρι η ασχολία τους ήταν το μποστανάκι....

Εγώ από την πλευρά μου προτιμώ τις μικρές πόλεις που έχουν ζωή... και μένω Θεσσαλονίκη μεν, μακριά από το κέντρο δε...

Εχει να κάνει πόλυ με την φάση στην οποία βρίσκεσαι στη ζωή σου. Αν ποτέ θελήσω να κάνω οικογένεια και παιδιά πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερα να μεγαλώσουν πιο κοντα στη φύση. Τώρα όμως που θέλω να βγώ να τρέξω στη δουλειά και να είμαι σαν το τρελομπαλάκι μια από εδώ και μια από εκεί η πόλη βοηθάει πολύ περισότερο...

Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 21:47, 18-10-11:

γενικα ειμαι παιδι της πολης...αλλα οταν πηγαινω στο εξοχικο μου ηρεμω και νιωθω καποιες στιγμες ευτιχισμενι που επιτελους μπορω και ξεφευγω...αλλα οχι για πολυ...δηλαδη οκ να παω εκει ενα σκ αλλα μετα το να περναω εκει ολο μου τον χρονο θα εκοβα φλεβα!!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 10:38, 19-10-11:

Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στο κέντρο της Αθηνας. Με 6 χρόνια "διάλλειμα" σε προάστειο, αλλά αρκετά κεντρικό προάστειο. Μ' αρεσει η Αθηνα, η φασαρία της, τα φώτα, οι συγκοινωνίες, τα μαγαζιά, ο πολύς κόσμος...Εκει είναι οι φίλοι μου (διασκορπισμένοι σε πολλές περιοχές), ο πατέρας μου, ο αδερφός μου, οι αναμνήσεις μου και ο,τι ξέρω. Πρόσφατα μετακόμισα με τον άντρα μου που μένει Αττική μεν, αλλά σε χωριό. Δουλευει εδώ κοντά και τον βολευει (όταν τον γνώρισα έμενε Αθηνα και βαρέθηκε τις διαδρομές). Επίσης του αρέσει το γεγονόνος ότι παρκάρει έξω από το σπίτι, μένουμε σε μονοκατοικια με κήπο, μπορεί να κάνει όσο φασαρία θέλει γιατί όλοι οι γείτονες είναι μακριά και δεν ακούνε, κλπ. Εμένα πάλι με φρικάρει όλο αυτό. Δεν βλέπεις πεζό αφού νυχτώσει, έχει πολύ ησυχία, όλο χωράφια, μαγαζιά σχεδόν καθόλου (δεν μιλαμε για ρουχα. Μιλάμε για τράπεζες, δεκο, φαρμακεία, κλπ) και γενικά για να κάνεις τις δουλειές σου πρέπει να πας 12 χιλιόμετρα από εδώ. Συγκοινωνία της υπομονής που δεν εξυπηρετεί και πολύ, υγρασία φουλ και το χειρότερο (ελπίζω προσωρινά) δεν ξέρω κανέναν εδώ και δεν έχω ιδέα πως να γνωρίσω.
Κι εγώ ρομποτάκι είμαι. Δεν έχει δουλειές εδώ και αφού παραιτήθηκα από αυτή που είχα στο κέντρο, είπα να παώ να πάρω το πτυχίο που είχα παρατησει. Ε, θέλω 5 ώρες καθημερινά σε μετακίνηση, μόνο για να πάω στο μαθημα και να έρθω. Κατά μέσο όρο, λειπω 12 ώρες από το σπίτι κάθε μέρα και όταν γυρνάω, θέλω άλλες 2 για δουλειές του σπιτιου. Οπότε, σιγουρευτειτε ότι θα πάτε σε επαρχιακή ΠΟΛΗ, που θα βρείτε δουλειά, και όχι σαν εμένα. Και κατά πόσο θα σας φάνε οι διαδρομες να επισκεπτεστε άτομα ή να κάνετε δουλειες στην Αθηνα.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:10, 17-02-12:

Το έχω σκεφτεί πολλές φορές πως αν έβρησκα δουλειά στο χωριό μου ή σε κάποια άλλη επαρχιακή πόλη θα ήθελα να φύγω απο την Αθήνα. Δε μαρέσει ο γρήγορος ρυθμός ζωής, ούτε τα άγχη που προσφέρει αβέρτα η μεγαλούπολη. Ούτε Αθήνα, ούτε Θεσσαλονίκη, ούτε καν Λάρισα που τη ζω 4 χρόνια τώρα. Μικρή επαρχιακή πόλη θα την προτιμούσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:01, 17-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές πως αν έβρησκα δουλειά στο χωριό μου ή σε κάποια άλλη επαρχιακή πόλη θα ήθελα να φύγω απο την Αθήνα. Δε μαρέσει ο γρήγορος ρυθμός ζωής, ούτε τα άγχη που προσφέρει αβέρτα η μεγαλούπολη. Ούτε Αθήνα, ούτε Θεσσαλονίκη, ούτε καν Λάρισα που τη ζω 4 χρόνια τώρα. Μικρή επαρχιακή πόλη θα την προτιμούσα.
το αυτό ακριβώς... Βρίσκομαι πλέον στον 13ο χρόνο στην Αθήνα, εξακολουθώ να μην νιώθω Αθηναία (παρόλο που πλησιάζω να ζω πλέον τη μισή μου ζωή εδώ--και όλη σχεδόν την ενήλικη) και αν μπορούσα να βρω δουλειά κυρίως στο νησί μου αλλά δευτερευόντως οπουδήποτε ΠΛΗΝ μεγαλουπόλεων [ειδικά Αθήνας] θα έφευγα πραγματικά αυτό το δευτερόλεπτο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βούλα Σούφη (Βούλα Σούφη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βούλα Σούφη
H Βούλα Σούφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Βούλα Σούφη έγραψε στις 02:40, 28-03-12:

Ζωή στην πόλη ή την επαρχία ήταν η αναζήτηση μου στο google που με οδήγησε στο e-steki και σε αυτή τη συνομιλία.
Αν και blogger, δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένη με τα forum, αλλά το e-steki μου μοιάζει το πιο νοικοκυρεμένο forum που έχω δει ποτέ μου, και είπα να μείνω! Καλώς σας βρίσκω.

Πολύ θα ήθελα να διαβάσω τις σημερινές απόψεις όσων πολύ ωραία γράψατε πώς νιώθατε το '07 στο κλασικό ερώτημα "πόλη ή επαρχία?". Πριν ένα χρόνο μετακόμισα από Αθήνα Ζάκυνθο, και είναι σα να πάτησα Restart στη ζωή μου! Τόλμησε άραγε κανείς τη μεγάλη αλλαγή στο μεταξύ?

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενη_
H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 17:50, 29-04-12:

γεννημενη και μεγαλωμενη στη θεσσαλονικη, μπορω να πω οτι τη λατρευω και δε νομιζω οτι θα εφευγα ποτε. ο μονος λογος για να φυγω θα ηταν η να παω αθηνα, η να παω στο εξωτερικο.. βεβαια οι μικρες πολεις και τα χωρια εχουν πολλα θετικα. θυμαμαι οταν ειχα πρωτοπαει στην καστορια για κατι δουλειες του μπαμπα μου, και εχα μεινει σε μια φιλη μου εκει, με εξεπληξε το γεγονος οτι εβγαιναν οποτε ηθελαν, κανονιζαν να βγουν 5 λεπτα πριν, πηγαιναν παντου με τα ποδια και κυκλοφορουσαν 2 η ωρα το βραδυ χωρις φοβο...!!
στη θεσσαλονικη αν ερθεις με αυτο το σκεπτικο θα σε περασουν τουλαχιστον για τρελο(και στην αθηνα ειναι ακομα χειροτερα!!!).. ολα τα ραντεβου κλεινονται τουλαχιστον μια βδομαδα πριν, για να εισαι στην ωρα σου καπου πρεπει να ξεκινησεις τουλαχιστον μια ωρα πριν(αυτο βεβαια εξαρταται και απο το που μενεις η που θες να πας), ασε την απιστευτη κινηση και το καυσαεριο... για να πας κεντρο δεν παιρνεις αμαξι με ΤΙΠΟΤΑ.... αλλιως θα ζησεις κατι παρομοιο με τον εφιαλτη στο δρομο με τις λευκες.. τι να πω.. προς το παρον τους εχω συνηθισει αυτους τους ρυθμους. αν καποια στιγμη στο μελλον αλλαξω γνωμη και θελησω να ζησω σε καποια πιο μικρη πολη δεν το ξερω, αλλα προς το παρον ΟΧΙ..

Παράθεση

nafs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nafs
H nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H nafs έγραψε στις 19:54, 29-04-12:

Μένω όλη την μέχρι τώρα ζωή μου Θεσσαλονίκη και η απάντηση στο αν θα πήγαινα στην επαρχία είναι όχι. Απλά λατρεύω αυτή την πόλη. Βέβαια αν με ρωτούσατε αν θα ήθελα να μετακομίσω σε μια μεγαλούπολη του εξωτερικού μάλλον ναι θα έλεγα, αν και πάντα θα ήθελα να επιστρέψω Θεσσαλονίκη.
Στο θέμα μας. Έχω δύο χωριά μικρά με λίγους κατοίκους που όποτε πηγαίνω αισθάνομαι μια ηρεμία, μια γαλήνη. Αλλά αν κάτσω εκεί πολλές μέρες δεν μπορώ. Πλήττω. Απολαμβάνω πάρα πολύ περιπάτους στο δάσος, απολαμβάνω να ακούω τα τζιτζίκια και τα βατράχια να τραγουδούν τα καλοκαιρινά βράδια, την απόλυτη σιωπή και σκοτάδι στο δάσος το βράδυ και τη συμμετοχή μου στις αγροτικές εργασίες απλά μόνο για κάποιο χρονικό διάστημα. Έχω ανάγκη μια ζωή με γρήγορους ρυθμούς. Μια ζωή που να έχω πρόσβαση σε ό,τι με ενδιαφέρει ανα πάσα στιγμή, μια ζωή που όταν έχω αϋπνίες το βράδυ θα ακούγεται ένα αυτοκίνητο να περνά το δρόμο(έτσι ξεχωρίζω την πόλη απ το χωριό). Μάλλον επειδή έτσι έχω μάθει. Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να αλλάξω γνώμη κάποια στιγμή στο μέλλον.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 20:30, 29-04-12:

Επαρχία με τίποτα. Αν δεν είχα αυτοκίνητο θα ήθελα καρακέντρο. Αλλά μιας και έχω, ψηφίζω προάστειο/μεσαία πόλη.

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενη_
H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 22:04, 29-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από nafs
Μένω όλη την μέχρι τώρα ζωή μου Θεσσαλονίκη και η απάντηση στο αν θα πήγαινα στην επαρχία είναι όχι. Απλά λατρεύω αυτή την πόλη. Βέβαια αν με ρωτούσατε αν θα ήθελα να μετακομίσω σε μια μεγαλούπολη του εξωτερικού μάλλον ναι θα έλεγα, αν και πάντα θα ήθελα να επιστρέψω Θεσσαλονίκη.
Στο θέμα μας. Έχω δύο χωριά μικρά με λίγους κατοίκους που όποτε πηγαίνω αισθάνομαι μια ηρεμία, μια γαλήνη. Αλλά αν κάτσω εκεί πολλές μέρες δεν μπορώ. Πλήττω. Απολαμβάνω πάρα πολύ περιπάτους στο δάσος, απολαμβάνω να ακούω τα τζιτζίκια και τα βατράχια να τραγουδούν τα καλοκαιρινά βράδια, την απόλυτη σιωπή και σκοτάδι στο δάσος το βράδυ και τη συμμετοχή μου στις αγροτικές εργασίες απλά μόνο για κάποιο χρονικό διάστημα. Έχω ανάγκη μια ζωή με γρήγορους ρυθμούς. Μια ζωή που να έχω πρόσβαση σε ό,τι με ενδιαφέρει ανα πάσα στιγμή, μια ζωή που όταν έχω αϋπνίες το βράδυ θα ακούγεται ένα αυτοκίνητο να περνά το δρόμο(έτσι ξεχωρίζω την πόλη απ το χωριό). Μάλλον επειδή έτσι έχω μάθει. Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να αλλάξω γνώμη κάποια στιγμή στο μέλλον.
φαντασου δηλαδη κι εγω που δεν εχω χωριο,(εκτος απ την αλεξανδρουπολη, που δε θεωρειται χωριο πλεον) :Ρ και δεν ξερω αυτον τον τροπο ζωης πως θα μου φαινοταν να μετακομιζα σε ενα τετοιο μερος..

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:48, 05-05-12:

Θα ήθελα να το δοκιμάσω. Όχι τώρα, αλλά στο μέλλον. Δεν μου αρέσει η δομή της Αθήνας σαν πόλη και πιστεύω πως μπορώ να βρω καλύτερες (μικρότερες) πόλεις που να προσφέρουν καλύτερη ποιότητα ζωής.

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 13:11, 05-05-12:

Mενω σε μια επαρχιακη πολη (εεε ενταξει ειναι πρωτευουσα νομου οποτε εχει κοντα 35.000-36.000 κατοικους αλλα δεν παυει να ειμαι μικρη ) και πιστευω πως μου παρεχει μια ζωη κατι παραπανω απο ανεμελη...Εε ενταξει εχει μαγαζια,πολυκαταστηματα,πεζοδρομους ,παραλιες (πολλες),κινηση πολλες φορες και κακο αλλα για εμενα ειναι σαν ενα μεγαλο χωριο!

Ισχυει πως παιρνεις ενα τηλεφωνο και σε μιση ωρα βγαινεις οπως επισης πως μπορεις να κατσεις εξω μεχρι αργα τα καλοκαιρια..Υπαρχει μια ηρεμια και μια γαληνη.

Δεν υπαρχει αυτο το..''απροσωπο'' που κυριαρχει στην Αθηνα..Οι περισσοτεροι ξερουμε τα 3/4 της πολης...Ε ενταξει αυτο εχει τα καλα αλλα και τα κακα του...=P(π.χ Δεν γινετε να βγαινεις με το αμορε χερακι χερακι στα κεντρικα γτ σιγουρα η μανα σου θα το εχει μαθει πριν φτασεις σπιτι..)=P Καταλαβαινετε...

Οχι,εμενα μου αρεσει πολυ η ζωη στην επαρχια..Δεν εχει αυτο το αγχος της πρωτευουσας ...Και οσον αφορα τη φημη που λεει πως στις επαρχιακες πολεις δεν εχεις επιλογες για εξοδους αυτο ειναι μεγαλο ΨΕΜΑ!!!
Υπαρχουν..Αρκει να εχεις διαθεση να τα ανακαλυψεις.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. We found love in a hopeless place!!!!!!! έγραψε στις 17:44, 06-05-12:

Μένω και εγώ σε χωριό........Δεν με χαλάει αλλά θα ήθελα να μείνω δοκιμαστικά σε πόλη.....Ακούω συχνά φίλους μου που μένουν σε πόλεις ότι θα ήθελαν να μείνουν σε χωριό....Ε,όπως έχει συνηθήσει ο καθένας.

Παράθεση

Heartie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Heartie
H Heartie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Heartie Θεσσαλονίκη έγραψε στις 20:39, 06-05-12:

Πωπω παιδιά μου αυτό το θεματάκι αρκετά πικρό θα έλεγα με τις απόψεις να διίστανται.. Έχω μεγαλώσει σε μια παραθαλάσσια περιοχή των
2000(περίπου) κατοίκων η οποία ΔΕΝ εχει γυμνασιο ενιαιο η τεχνικο λυκειο τραπεζες(ουτε μια) dvd club τουριστικα γραφεια τσαγκαρη λαικη
αγορα η μια υποτυπωδη αγορα για να ψωνισεις.. Σπούδασα στην Ηγουμενίτσα η οποία δεν είναι και το hot spot απο αποψη ζωης η διασκεδασης αλλα το αντικειμενο μου μου αρεσε πάρα πολύ.Οι πιο πολλοι βεβαια ηταν φρικαρισμενοι αν οχι στην αρχη στο τελος σιγουρα.Παρολαυτα μπορω να πω οτι γνωρισα φιλους και περασα πολυ πιο καλα αποτι στην περιοχη απο οπου καταγομαι.. Αλλα αφοτου ξενοικιασα ειμαι παλι εδω στο χωριο(και στο τζαμπα πατρικο μου) στην Πελοποννησο.Θελω να κανω ενα ανοιγμα αλλα φοβαμαι μη φαω τα μουτρα μου κ καταληξω να φραγκομετράω πάλι.. Γιάτι κακά τα ψέματα είναι μέγα βάσανο να μη σου φτάνουν ποτέ τα λεφτά όπου και να είσαι.Αλλά θέλω να φύγω από εδώωωω.... !!!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Νεοφερμένος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 04:25, 27-07-12:

αχχχχχ!!!!!!!!!!!
κατι το μικρο σπιτι στο λιβαδι που εβλεπα μικρη,κατι ο πειραιας που αρχισε να βρωμαει,κατι που οι φιλοι μου ηταν μαυρα πουλια,κι εφυγαν νωρις ειπα να παω επαρχεια,και πηγα,18 χρονια πλεον σε νησι με 3000 κατοικους,κι εχω φρικαρει,με δυο παιδια πλεον,με 4 και βαλε γατονια,με 41 χρονια στην πλατη.και παρολα αυτα,αναπολω τον πειραια.με τα θερινα του σινεμαδακια(εδω δεν εχει σινεμα),με τις βολτιτσες στο πασαλιμανι,στην πειραικη και στην καστελα,με την αγορα του,με τις φωνες του,με τη βρωμα του.
με εψησε η επαρχεια,με κουρασε,κι ομως παρολο που λεω να φυγω φοβαμαι,μηπως ειναι ολα ενα ονειρο,μια ανμνηση,και παω επανω και παθω σοκ.και καλα εγω,εχω μεγαλωσει εκει,τα παιδια ουτε ποδηλατο δε θα μπορουν να κανουν εξω,ουτε να παιξουν ελευθερα οπως εδω.απλα σκεφτομαι να παμε για χειμωνα και τα καλοκαιρια να ρχομαστε εδω στο νησι.
ομως και παλι φοβαμαι η μικρη μπαινει στην εφηβεια,εδω ειναι σκατα να ζεις εφηβεια,ολα τα σχολιαζουν,ολα τα ξερουν,για ολα εχουν γνωμη.εκει παλι θα ανησυχω εγω,που θα μπλεξει το παιδι,που θα ειναι κλπ.
ο αντρας μου θα εμενε εδω,να δουλευει και θα ρχονταν να μας βλεπει πειραια,νοεμβρη-μαρτη που δεν εχει εδω δουλεια,απ την αλλη τον φοβαμαι κι αυτον,να μεινει μονος,,η 40αρα θεωρηται πουρο,ο 40αρης αντιθετως το αντιθετο,θα μου πεις αν ειναι να μου την κανει,θα την κανει,δε θα περιμενει να φυγω,απλα αν την κανει θα χει τη δικαιολογια οτι''κυρια μου εσυ εφυγες πρωτη,ανθρωπος ειμαι κι εγω''κι αλλες τετοιες ιστοριες.
ομως οταν ολοι κοιμουνται,εγω βλεπω τα καραβια να φευγουν και πνιγομαι εδω,18 χρονια και νιωθω ξενη αναμεσα τους.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξανθη Κυπραιου
H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 10:19, 27-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
αχχχχχ!!!!!!!!!!!εγω βλεπω τα καραβια να φευγουν και πνιγομαι εδω,18 χρονια και νιωθω ξενη αναμεσα τους.
Ρένα έχεις τη θάλασσα! Δεν ξέρεις πόσο σημαντικό είναι αυτό!

Το πνιγηρό είναι να βλέπεις τον τοίχο του γείτονα και το κουρτινάκι που πάει πέρα-δώθε......

Σίγουρα ο καθένας νιώθει πιο δύσκολο αυτό που βιώνει ο ίδιος, αλλά σου μιλάω ειλικρινά ότι υπάρχουν πολύ χειρότερα......

Κι εγώ μετά από 12 χρόνια νιώθω ξένη ανάμεσα σε άξεστους ανθρώπους, αλλά λέω στον εαυτό μου: Τιμή μου που νιώθω ακόμη ξένη! Τιμή μου που δεν έγινα σαν τα μούτρα τους! Αν ένιωθα οικεία μ΄αυτούς τους μικροπρεπείς θα είχα χάσει τον εαυτό μου! Διαφέρω άρα υπάρχω!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:55, 27-07-12:

αχχχχχ!!!!!!!!!!!
κατι το μικρο σπιτι στο λιβαδι που εβλεπα μικρη,κατι ο πειραιας που αρχισε να βρωμαει,κατι που οι φιλοι μου ηταν μαυρα πουλια,κι εφυγαν νωρις ειπα να παω επαρχεια,και πηγα,18 χρονια πλεον σε νησι με 3000 κατοικους,κι εχω φρικαρει,με δυο παιδια πλεον,με 4 και βαλε γατονια,με 41 χρονια στην πλατη.και παρολα αυτα,αναπολω τον πειραια.με τα θερινα του σινεμαδακια(εδω δεν εχει σινεμα),με τις βολτιτσες στο πασαλιμανι,στην πειραικη και στην καστελα,με την αγορα του,με τις φωνες του,με τη βρωμα του.
με εψησε η επαρχεια,με κουρασε,κι ομως παρολο που λεω να φυγω φοβαμαι,μηπως ειναι ολα ενα ονειρο,μια ανμνηση,και παω επανω και παθω σοκ.και καλα εγω,εχω μεγαλωσει εκει,τα παιδια ουτε ποδηλατο δε θα μπορουν να κανουν εξω,ουτε να παιξουν ελευθερα οπως εδω.απλα σκεφτομαι να παμε για χειμωνα και τα καλοκαιρια να ρχομαστε εδω στο νησι.
ομως και παλι φοβαμαι η μικρη μπαινει στην εφηβεια,εδω ειναι σκατα να ζεις εφηβεια,ολα τα σχολιαζουν,ολα τα ξερουν,για ολα εχουν γνωμη.εκει παλι θα ανησυχω εγω,που θα μπλεξει το παιδι,που θα ειναι κλπ.
ο αντρας μου θα εμενε εδω,να δουλευει και θα ρχονταν να μας βλεπει πειραια,νοεμβρη-μαρτη που δεν εχει εδω δουλεια,απ την αλλη τον φοβαμαι κι αυτον,να μεινει μονος,,η 40αρα θεωρηται πουρο,ο 40αρης αντιθετως το αντιθετο,θα μου πεις αν ειναι να μου την κανει,θα την κανει,δε θα περιμενει να φυγω,απλα αν την κανει θα χει τη δικαιολογια οτι''κυρια μου εσυ εφυγες πρωτη,ανθρωπος ειμαι κι εγω''κι αλλες τετοιες ιστοριες.
ομως οταν ολοι κοιμουνται,εγω βλεπω τα καραβια να φευγουν και πνιγομαι εδω,18 χρονια και νιωθω ξενη αναμεσα τους.
Θα έδινα πάρα πολλά για να μπορέσω να φύγω αύριο από την κωλοαθήνα... Δε θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν μες στο καυσαέριο, μέσα στα αυτοκίνητα, να μην μπορούν να παίξουν στη γειτονιά, να φοβάμαι οτι θα πάρουν ένα λεωφορείο και θα χαθούν, να φοβάμαι μήπως μπλέξουν πουθενά... Εφιάλτης μου είναι μόνο που το σκέφτομαι. Μπορεί καλή μου ο Πειραιάς να έχει σινεμαδάκια και να έχει την πλάκα της η βολτίτσα στην Καστέλλα, αν πας όμως και δεις τους αλλοδαπούς που έχει γεμίσει, τη βρωμιά, το οτι "χάνεσαι" εκεί μέσα άγνωστος μεταξύ αγνώστων, θα καταλάβεις οτι ένα σινεμά δε σου φτιάχνει τη ζωή. Ξέρω οτι ό,τι έχεις το θεωρείς δεδομένο κι αυτό που δεν έχεις αποζητάς, αλλά δες τα θετικά. Τα παιδιά σου μεγαλώνουν σε καθαρό αέρα, δίπλα στη θάλασσα και ΜΕ ΑΘΩΟΤΗΤΑ που εδώ έχει χαθεί προ πολλού. Κι αν οι γείτονες τα ξέρουν όλα και τα συζητάνε, γράψτους εκεί που δεν πιάνει μελάνι και μάθε και τα παιδιά σου αυτό να κάνουν, γιατί την ευτυχία μας εμείς την κάνουμε και κανείς δε θα μας τη χαρίσει αν τη χάσουμε. Εγώ λέω, μην αφήσεις το νησί. Υπάρχουν τόσο πολλοί άνθρωποι που έρχονται με το καράβι που εσύ κοιτάς και στεναχωριέσαι και βλέπουν τα σπιτάκια στο νησί και ζηλεύουν οικτρά εσάς που μένετε εκεί χειμώνα καλοκαίρι, που μπορείτε ανά πάσα στιγμή να πιείτε ουζάκι στην παραλία (πρέπει να κάνω 25 χλμ από το σπίτι μου για να δω θάλασσα), που από τον Απρίλη κάνετε τα μπανάκια σας, που δεν είστε χαμένοι μέσα σε χαώδεις πολυκατοικίες στην τσιμεντούπολη. Αν θες κάνε ένα ταξιδάκι στον Πειραιά φίλη μου, έλα όμως χειμώνα, 11 η ώρα το πρωί, να δεις την κίνηση στο λιμάνι, το βρισίδι των οδηγών, τα κορναρίσματα, τη μπόχα, και αποφάσισε αν προτιμάς αυτό από τη βαρεμάρα και το κουτσομπολιό που έχεις εκεί...

Σου λέω και σου υπογράφω, δίνω πολλά για να κάνω τη ζωή σου...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jason Del Piero

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Jason Del Piero
Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Jason Del Piero έγραψε στις 14:16, 27-07-12:

Εχω την εντύπωση ότι σε όποια πόλη και να ζεις κάποια στιγμή θα μπουχτίσεις...

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:28, 27-07-12:

αχχχχχ!!!!!!!!!!!
Νομίζω πως αυτό είναι το πιο "ειλικρινές" μήνυμα που έχω διαβάσει.
Και με ωραία γραφή, αν το έβρισκα σε βιβλίο, θα το χα αγοράσει.
Σου εύχομαι όπου κι αν μείνεις τελικά, αν είσαι ευτυχισμένη.
Κι εγώ στον Πειραιά μεγάλωσα και όποτε είμαι στενονωχρημένη, περπατάω στα σοκάκια του και μου περνάνε όλα.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 14:34, 27-07-12:

αχχχχχ!!!!!!!!!!!
Κάνε ένα crash test, πάνε για 1-2 βδομάδες Αθήνα, σίγουρα τις πρώτες μέρες θα το ευχαριστηθείς αλλά μετά από λίγο θα παρακαλάς να γυρίσεις πίσω....
Εμένα ποτέ μα ποτέ δεν μου άρεσε η πόλη, μουτζώστε με άλλα μισώ τη Θεσσαλονίκη δε μου αρέσει εδώ, εγώ είμαι για ήσυχα πράγματα όλη αυτή τη βαβούρα δεν την αντέχω, όποτε βρίσκω ευκαιρία να φύγω από εδώ την αρπάζω έστω και για λίγο, αλλά όταν φτάνει η ώρα της επιστροφής κατάθλιψη με πιάνει
Αφού από σκατό-μωρό το έλεγα χωριάτη θα παντρευτώ να ζω σε χωράφι, ή Κρητικό (ήταν το μόνο νησί που ήξερα)

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:43, 27-07-12:

Εγώ παιδιά το αντίθετο. Ακομα και στη Θεσσαλονίκη δεν θα μπορούσα να ζήσω, γιατί δεν έχει αρεκτά πράγματα να κάνεις. Μου αρέσει για διακοπές, αλλά μετά πίσω στην Αθήνα. Και γενικά όποτε πάμε διακοπές, μέσα σε 4 μέρες έχω κάνει τα πάντα που έχει το μέρος των διακοπών, και μετά αρχίζω και πνίγομαι που πρέπει να κάνω πάλι τα ίδια.
Μου αρέσει που όταν θέλω να πάω θερινό σινεμά έχει πάνω από 20 επιλογές, μου αρέσει που τη μια μέρα κάνω πιλάτες, την άλλη αεροβική και την άλλη ότι μου ρθει, που μπορώ να δω 30 παραστάσεις τον χρόνο. Και όποτε θέλω φύση, πάω διακοπούλες.
Άλλωστε, όπως έχω ξαναπεί, υπάρχουν και περιοχές στην Αττική που είναι μέσα στο πράσινο..

Παράθεση

rea_94 (Rea)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rea_94
H Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H rea_94 ^^ έγραψε στις 14:45, 27-07-12:

O καθένας όπως μάθει. Εγώ που μεγάλωσα και μένω σε χωριό, δε θέλω με τίποτα να ζήσω σε πόλη μεγαλύτερη από τα Γιάννενα ή το Βόλο πχ.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:47, 27-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από rea_94
O καθένας όπως μάθει. Εγώ που μεγάλωσα και μένω σε χωριό, δε θέλω με τίποτα να ζήσω σε πόλη μεγαλύτερη από τα Γιάννενα ή το Βόλο πχ.
Βέβαια, αυτό είναι μεγάλη αλήθεια, ο καθένας όπως μάθει.

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 843 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 14:54, 27-07-12:

Εργάζομαι εδώ κι ενάμιση χρόνο στην Αθήνα. Είμαι γέννημα - θρέμμα της υπέροχης Καβάλας και με βεβαιότητα σας λέω το εξής: ATHENS SUCKS...

Επαρχία: Ποιότητα ζωής, ελάχιστο στρεςς, καλλιέργεια γης (σε αρκετές περιπτώσεις), φθηνότερη ζωή, πολύ περισσότερο πράσινο, κοινωνικότεροι οι άνθρωποι, χαλαροί ρυθμοί.

Αθήνα: Ατελείωτο στρεςς, ακριβότερη ζωή, ασφάλεια (χαχαχαχαχαχα), ορδές Ούννων, απομακρυσμένοι άνθρωποι, ρυθμοί εφάμιλλοι με την ταχύτητα του φωτός, καυσαέριο, τσιμέντο.

Το ίδιο ισχύει και για τη Θεσσαλονίκη, σε μικρότερο βαθμό.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 15:50, 27-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νεογέννητος
Εργάζομαι εδώ κι ενάμιση χρόνο στην Αθήνα. Είμαι γέννημα - θρέμμα της υπέροχης Καβάλας και με βεβαιότητα σας λέω το εξής: ATHENS SUCKS...

Επαρχία: Ποιότητα ζωής, ελάχιστο στρεςς, καλλιέργεια γης (σε αρκετές περιπτώσεις), φθηνότερη ζωή, πολύ περισσότερο πράσινο, κοινωνικότεροι οι άνθρωποι, χαλαροί ρυθμοί.

Αθήνα: Ατελείωτο στρεςς, ακριβότερη ζωή, ασφάλεια (χαχαχαχαχαχα), ορδές Ούννων, απομακρυσμένοι άνθρωποι, ρυθμοί εφάμιλλοι με την ταχύτητα του φωτός, καυσαέριο, τσιμέντο.

Το ίδιο ισχύει και για τη Θεσσαλονίκη, σε μικρότερο βαθμό.
αααχ και εγώ από Καβάλα είμαι,όχι μέσα από Καβάλα από ένα χωρίο, πόσο την αγαπάω αυτή τη πόλη ρε <3

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 843 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 15:51, 27-07-12:

Συντοπίτισσα

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:57, 27-07-12:

Oι Αθηναίκοι δεν ξέρουν τίποτα από καλλιέργειες μαζεύω ελιές κοκ για αυτούς όλα είναι στο σουπερμαρκετ

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 04:23, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Oι Αθηναίκοι δεν ξέρουν τίποτα από καλλιέργειες μαζεύω ελιές κοκ για αυτούς όλα είναι στο σουπερμαρκετ

διαφωνώ.

Previously on Twitter:

@IliasKasidiaris είσθε γεωπόνος?Να περάσετε να σας δείξω ενα μποστάνι μ'αγγούρια που έχω στην αυλή.

ζωή στην επαρχία
άλλο ένα πλεονέκτημα της επαρχίας:
Είσαι στην εξοχή, περνάς κατά λάθος μέσα από ιστό αράχνης, μαθαίνεις αυτόματα καράτε.
Γυρνάς στην πόλη, τους γαμάς όλους.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Νεοφερμένος

H ρενακι 13 έγραψε στις 05:31, 28-07-12:

χαχαχαχα!!!!!!!!!μου φτιαξατε το κεφι παντως,δε ξερω τι θα γινω,πως θα μου τη δωσει η τι θα κανω,αλλα οσα διαβασα μ εκαναν να νιωσω καλλυτερα.σαφως και η επαρχεια εχει ηρεμια,ειναι ομορφα,ξεγνιαστα(οσο για αθωοτητα που ειπε καποιος,καμια σχεση ομως)θα μου πεις,που υπαρχει αθωοτητα πλεον?στα παιδια μοναχα κι αυτα σκεφτομαι και,ξανασκεφτομαι για το τι θα κανω.
δε με περνει πλεον για παρτεντζες,δεν ειμαι 20 χρονων,δεν ειμαι μονη μου να κανω οτι μου κατεβει στο κεφαλι.χαιρομαι που τοσα χρονια δεν εγινα σαν κι αυτους εδω,οπως εγραψε μια φιλη παραπανω,χαιρομαι που δεν αφομιωθηκα κι απλα εγκλιματιστηκα εδω.
και ξερω οτι καταβαθος θυμαμαι τον ωραιο εκεινο πειραια του 80-90 που αφησα και πλεον δεν ειναι ετσι.μου τα λενε οι δικοι μου επανω,ποσο δυσκολα εχουν γινει εκει τα πραγματα,το σπιτι στον πειραια ποτε δεν το νοικιασα,δεν το εγκατελειψα,μπορω να παω οποτε θελω,ειναι ολοι οι δικοι μου εκει,γονεις,αδελφια,ειναι 4 οροφοι που μενουν οι δικοι μου κι ο δικος μου αδειος παντα ζεστος και φιλοξενος απ τη μανουλα μου.
απλα μεγαλωσα κι εγω,δε την παλευω με τη κακομοιρια της μικρης κοινωνιας,καποτε το διασκεδαζα,καποτε γελαγα με ολα αυτα που τωρα μου προκαλουν αηδια,πλεον τους βαρεθηκα.
οταν ειχα πρωτοερθει ημουν τοσο ασχετη με τη μικρη κοινωνια που τοσο ευκολα επελεξα να ζησω,πλεον τα θυμαμαι κι απορω δλδ πως τους αντεξα,αλλα και πως με αντεξαν.θυσιασα τοσα χρονια εδω για να τα σκορπισω ετσι αδοξα.δε θα φυγω,δε με περνει να φυγω,ειναι σαν καποιον που λεει θα αυτοκτονησω,το λεει παντου,το ανακοινωνει,αλλα ποτε δεν το κανει,ενας που θα το κανε δε θα το λεγε,θα το κανε απλα.το λεω για να με καλοπιασετε,ολοι εσεις οι αγνωστοι σ εμενα,για να μου θυμησετε τους λογους που αφησα τη μεγαλη πολη,για να με κανετε να νιωσω οτι οκ καλα εκανα τοτε κι εφυγα.κι ευχαριστω για ολα οσα γραψατε,μου φτιαξατε το κεφι πραγματικα.
οσο για το σινεμαδακι,οντως η ζωη δε στηριζεται σ ενα σινεμα,αλλα οταν εχεις φρηκαρει και θες βρε αδελφε να κανεις ενα τσιγαρο,να κλαψεις καπου ησυχα,και δεν υπαρχει μερος να κρυφτεις,ε! τοτε θες κι αναπολεις τις μερες που χανοσουν μες στο πληθος.
αυτο που θα κανω αρχικα ειναι ενα ταξιδακι για καμια 15αρια μερες,να ξελαμπηκαρω πριν ανοιξουν τα σχολεια των παιδιων κι ευχομαι οταν γερασω να μπορω να το χω διπορτο χειμωνα πειραια,καλοκαιρι πατμο.
αν και αν με ρωτουσαν τι θα διαλεγα,θα ελεγα επαρχεια,αλλα οχι νησι,οχι με 3000 κατοικους,εναν τοπο με παιδιατρο(εδω ουτε αυτο εχει)με πιο πολυ κοσμο,με περισσοτερες επιλογες μια πατρα,ενα ναυπλιο,μια χαλκιδα βρε αδελφε,οχι τοσο απομονωμενα και τοσο μακρια απ τον πολιτισμο.
και παλι σας ευχαριστω ολες και ολους!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 16:28, 28-07-12:

ρενάκι,

πολύ αληθινά τα όσα έγραψες, πολύ ανθρώπινα.

Μου θύμισες τόσο έντονα, μια πολύ σημαντική για μένα ύπαρξη,
η οποία στο ημερολόγιό της έγραφε συχνά πυκνά όπως εσύ.

ίδια ψυχοσύνθεση, απλώς εκείνη δε ζει στην πάτμο.

Και, ειλικρινά θα σου πω, πως δεν είναι το θέμα που,
είναι πως, παντα θα είναι το πως.

μην κάνεις λοιπόν τη λάθος στόχευση, αν είσαι με τα παιδιά σου
και τον άντρα που αγάπησες κι αγαπάς.

Αν αρκεί αυτό τότε η πάτμος είναι το βασίλειό σου.

αν δεν αρκεί, τότε την ίδια ανάγκη για κλάμμα και τσιγάρο θα έχεις
και πειραιά και μουζουμπούρα και Αντίλλες.

Με το μέσα σου παλεύεις.

Είναι που απλώς μας προδίδει το μυαλό μας, μας πληγώνουν οι σκέψεις.
Και γίνομαστε κι εμείς ένα ζαμπάκι πάνω από την υδρόγειο,
φεγγάρι να βουτήξουμε στην Μεσόγειο

δεν ξέρεις αν είσαι δυστυχισμένη ή ευτυχισμένη, αλλά ξέρεις
πως ο,τι και να' ναι πρόκειται για κάτι πολύ έντονο που δε θέλεις
να καταλάβει κανένας, θέλεις να κλάψεις, θες να λυτρωθεί η ψυχή σου.
Αλλάζουν όλα τόσο ραγδαία μέσα σου που δεν ξέρεις αν προλαβαίνεις πια.

Νιώθεις ότι οι μέρες δεν σου ανήκουν, δεν τις ζεις, είσαι θεατής.
"ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΚΛΕΨΕ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ?"

Συχνά, πάντως αδειάζεις το ποτήρι γιατί ποθείς να το γεμίζεις!

Άσε να ξεχειλίζει και να τρέχει κοντά του η καρδιά σου με ορμή! ΝΑΙ.

Αυτή η καρδιά σου που μέσα της φλέγεται το θέρος σου το βραχύ, το μακάριο.

πως λαχταράει τη δροσιά του η φλογισμένησου καρδιά.
Έχει περάσει η αμφίβολη θλίψη της ανοίξεως σου,
έχει περάσει το κακό των θερινών χιονονιφάδων, έγινες όλη
καλοκαίρι και μεσημέρι θερινό και καμπανούλες του νησιού.

να πας στον αντρούλη σου και να του ψιθυρίσεις:

έλα λοιπόν αγάπη μου πιο κοντά μου,
για να νιώσω περισσότερο τη μακαριότητα της γαλήνης μου.
Είναι υπέροχο να σε έχω ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ,
είναι φανταστικό να σ' αγαπώ...
υγ. ό,τι παράτησες κι ό,τι αγάπησες είναι καιρός να κριθεί.
Η μοναξιά σε πληγώνει αλλά τουλάχιστον είναι δικιά σου,
για αυτό την επιδιώκεις τόσο έντονα.
Δεν επικοινωνείς όταν καταλάβεις ότι τα πράγματα γίνονται
πιο βαθειά, δεν είσαι και τόσο πληγωμένη, απλώς δημιουργείς
καταστάσεις για να μπορείς να φύγεις χωρίς τύψεις.
Να φτάσει ο καπνός στα στήθια σου.

όλα καλά.

υγ. μόλις έκανα αίτηση για σύμβουλος σχέσεων
σε free press.
και γαμώ?

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 17:25, 28-07-12:

χαχαχαχα!!!!!!!!!μου φτιαξατε το κεφι παντως,δε ξερω τι θα γινω,πως θα μου τη δωσει η τι θα κανω,αλλα οσα διαβασα μ εκαναν να νιωσω καλλυτερα.σαφως και η επαρχεια εχει ηρεμια,ειναι ομορφα,ξεγνιαστα(οσο για αθωοτητα που ειπε καποιος,καμια σχεση ομως)θα μου πεις,που υπαρχει αθωοτητα πλεον?στα παιδια μοναχα κι αυτα σκεφτομαι και,ξανασκεφτομαι για το τι θα κανω.
Γλυκό μου Ρενάκι όντως τα λόγια σου είναι πολύ ειλικρινής, αλλά δεν μπορώ να μιλήσω τόσο ποιητικά όπως ο Δεσμώτης
Παρ'όλα αυτά συμφωνώ σε όσα σου είπε, δεν φταίει το μέρος που βρίσκεσαι, φταίει ο ρυθμός της ζωής που εσύ επέλεξες να ακολουθήσεις...
Ανανέωσε τη σχέση με τον άντρα σου, κανόνισε να βγαίνεις έξω με μαμάδες των φίλων των παιδιών σου,βρες κάτι που γεμίζει εσένα, ζεις σε τόσο ωραίο νησί είναι κρίμα να μην το απολαμβάνεις, δεν μπορεί κάπου θα υπάρχει μια γωνίτσα του νησιού που αγαπάς, φόρτωσε τα παιδιά και παρ'τα μαζί σου εκεί πέρα,κάνε πράγματα μαζί τους, καλοκαιράκι είναι τώρα που τα παιδιά σου δεν έχουν σχολείο είναι ευκαιρία να ασχοληθείς μαζί τους, από ότι κατάλαβα είναι και μικρά, άστα να κάνουν όλα αυτά που θέλουν και το χειμώνα ακούνε όχι (μέχρι και αν βάψουν και τους τοίχους του δωματίου τους,πάρε και εσύ μαρκαδόρο και ζωγράφισε μαζί τους!),βάλε μουσική και χόρεψε με τα μικρά σου, πηγαίνετε να μαζέψετε κοχύλια, γενικά τώρα που είναι καλοκαίρι ασχολήσου όσο πιο πολύ μπορείς με τα παιδιά σου και το βράδυ με τον άντρα σου

Ρενάκι μου η ζωή είναι ωραία και απαρτίζεται από ωραίες στιγμές σε όποιο μέρος του πλανήτη και να είσαι αν έχεις οικογένεια δίπλα σου και περνάς χρόνο μαζί της όλα τα άλλα μοιάζουν τόσο μα τόσο μικρά, τι να σου κάνει το σινεμαδάκι μπροστά στα ματάκια των παιδιών σου την ώρα που παίζεται;
Άντι να ζητάς να σκέφτεσαι αυτά που πέρασαν φτιάξε αυτά που έχεις τώρα!!!

Και καλά θα κάνεις 15μέρες πριν τα σχολεία να φύγεις, να δεις που θα ηρεμήσεις!
Σε στέλνω μια αγκαλιά σε σένα και στην οικογένεια σου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 28-07-12 στις 17:38. Αιτία: προσθήκη spoiler στην παράθεση
Παράθεση

Iratus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iratus
Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 398 μηνύματα.

O Iratus έγραψε στις 17:41, 28-07-12:

Η ζωή στην επαρχία είναι πολύ καλύτερη πιστεύω.Οι άνθρωποι είναι πιο ανοιχτοί,πιο φιλόξενοι.Μιλάω για μικρές πόλεις και όχι χωριά,εκεί το στοιχείο του κουτσομπολιού είναι παντούΣτις μεγάλες πόλεις οι άνθρωποι φοβούνται να ανοιχτούν σε άλλους και αν το δούμε ακόμα και στις μικρές ηλικίες ένα παιδί που μένει σε μια μικρή πόλη έχει περισσότερα μέρη να παίξει,αυτό το κάνει από μικρό πιο κοινωνικό άτομο.Σε μεγάλες πόλεις τα παιδιά μεγαλώνουν στα μπαλκόνια τους πλέον όσο άσχημο κι αν ακούγεται..Τώρα από θέμα ζωής γενικότερα σίγουρα η μεγάλη πόλη έχει περισσότερες ανέσεις αλλά οκ,προτιμώ την γενικότερη ελευθερία παρά να έχω 10 παραπάνω καταστήματα στη πόλη μου.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:43, 28-07-12:

Παιδες αλλο επαρχια-στερια και αλλο επαρχια-νησι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους