Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων

Ποια η γνώμη για το άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 36)
Θετική
27
75,00%
Αρνητική
9
25,00%

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:43, 23-12-10:

Είστε κατά ή υπερ;

επεξήγηση:
Στα κλειστά επαγγέλματα δεν εκδίδεται η άδεια από το κράτος. Ο μόνος τρόπος για να αποκτήσεις άδεια για να ασκήσεις ένα κλειστό επάγγελμα είναι είτε να κληρονομησεις την άδεια είτε να την αγοράσεις από κάποιον ιδιώτη που την έχει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 23-12-10 στις 19:05. Αιτία: προσθήκη επεξήγησης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 18:05, 23-12-10:

Ποια επαγγέλματα είναι αυτά;
Εξαρτάται βασικά. Αν δεν ικανοποιούν κάποια ανάγκη ή υπάρχουν κάποια άλλα όμοια επαγγέλματα που εξυπηρετούν καλύτερα/ποιτικότερα/γρηγορότερα τις ανάγκες θέλουμε δε θέλουμε παραμένουν κλειστά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:34, 23-12-10:

Ίσως έπρεπε να εξηγήσεις δύο-τρία πράγματα πάνω στο δημοψήφισμα και τη συζήτηση που άνοιξες.
Παρ' όλα αυτά, χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, σήμερα που ισοπεδώνονται τα πάντα, με κάνουν να είμαι αντίθετος και να βλέπω εκ του πονηρού κάθε τέτοια κίνηση.
Εξάλλου, αν θέλω να αγοράσω π.χ. φάρμακα, θα τα πάρω και από τα σούπερ-μάρκετς; Δεν θα το έκανα βέβαια..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:57, 23-12-10:

Πρόσθεσα επεξήγηση στο αρχικό post.

Κλειστά επαγγελματα δεν είναι αυτό που λες.

Γενικά κλειστά επαγγέλματα είναι αυτά που η άδεια για να ασκηθούν δεν εκδίδονται από το κράτος αλλά πρέπει να την αγοράσεις από κάποιον ιδιώτη που την έχει. Π.χ Όταν ένας φαρμακοποιός θέλει να ανοίξει φαρμακείο πρέπει να αγοράσει την άδεια από κάποιον άλλον φαρμακοποιό. Δεν μπορεί να του δωσει η νομαρχία τέτοια άδεια. Επίσης στην περίπτωση που ανοιχτούν δεν σημαίνει ότι επειδή θα τις εκδίδει το κράτος θα είναι δωρεάν όπως παλιότερα .

Αυτές οι άδειες δόθηκαν τζάμπα από την πολιτεία σε κάποιους πολίτες και αυτοί είτε την μεταβίβαζουν στα παιδιά τους είτε την πουλούν έναντι μεγάλου χρηματικού ποσού.

Εγώ είμαι θετικός στο άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων δηλαδή θεωρώ ότι το κράτος πρέπει να δίνει αυτές τις άδειες και όχι να είναι αντικείμενο αγοροπωλήσεων μεταξύ ιδωτών και να μεταβιβάζονται μεταξύ γεννεών. Από την άλλη κάποιοι που δεν κληρονόμησαν την άδεια έδωσαν μια περιούσια για να τις προμηθευτούν και χάνουν τη δυνατότητα να την μεταπωλήσουν όταν πάρουν σύνταξη. Ίσως σε αυτούς πρέπει να δωθεί κάποια γεναιόδωρη αποζημίωση. Αυτοί που κληρονόμησαν τις άδειες δεν πρέπει να τους δωθεί καμιά αποζημίωση γιατί την άδεια τους την έδωσε το κράτος δωρεάν.

Γενικά είμαι θετικό στο άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 23-12-10 στις 19:08.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:11, 23-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Γενικά είμαι κατά των κλειστών επαγγελμάτων.
Αυτό πες το στον πατέρα μου που έχει ταξί σε νησί,κι αν ανοίξουν τώρα το επαγγελμα θα μπορεί να πάρει ο καθένας.Το πρώτο πράγμα που θα γίνει είναι να πεινάσουν όλοι,στο υπογράφω.Το δεύτερο πράγμα είναι ολοι οσοι εχουν ταξι να σφαχτουν μεταξύ τους.

1)Μην κοιτας που στην Αθηνα είναι χαοτικα τα πραγματα και μπορειτε να στηριξετε ενδεχομενως μερικα ατομα ακομα.
2)Στα ταξι ειδικα δεν υπαρχει το κριτηριο,"ας επιβιωσει ο καλυτερος".Απο τη στιγμη που οι πιατσες,ο τροπος πληρωμης,και λοιπα και λοιπα,είναι ενιαία.
3)Μη βλέπεις συνεχως το καναλι που οι περισσοτεροι βάλαν στον αριθμο 4 στη λιστα με τα καναλια σε αλλο τοπικ,το οποιο προσκειται απο κτισεως Ρωμης τρελα στην τωρινη κυβέρνηση. (Χωρις αυτο να υπονοεί κομματική προτίμηση δική μου)

Ειδικά εκείνος ο κυριος γκριζομάλλης-ονομα δε θυμαμαι-που καθεται διπλα στην... (ονομα δημοσιογραφου),με εξοργισε παρα πολυ οταν στριμωξε τον προεδρο των οδηγων βυριοφορων,επειδη η οξυδέρκεια του του εδειξε πως ο συνομιλητης του ηταν αμόρφωτος,κι ευκολα θα αφηνόταν έρμαιο στις ελεεινά κατευθυνόμενες ερωτήσεις του.

Επισης μην εχεις την ψευδαίσθηση πως τα κλειστα επαγγέλματα είναι παράδεισος.Δεν ξέρεις πόσο εχει μειωθεί ο τζιρος τα τελευταία χρόνια σε μερικά από αυτά.Για καποιο λόγο ηταν κλειστά

Και προς Θεου,μην τα παρομοιάσεις με το δημόσιο,δεν εμπνεουν την ιδια αισθηση σιγουριάς ούτε για πλάκα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 19:30, 23-12-10:

@Chemwizard
Δεν έχω συγγενή ή γνωστό ταξιτζή αλλά γνωρίζω ότι υπάρχουν δυο κατηγορίες ταξιτζήδων. Αυτοί που έχουν άδεια και έχουν πρακτικά το δικό τους ταξί που βγάζουν αρκετούτσιακα (έχουν πρακτικά την δικιά τους επιχείρηση) και οι δεύτεροι που είναι υπάλληλοι σε κάποιες εταιρίες δεν έχουν δικιάτους άδεια και δουλεύουν μισθωτοί.

Στην Αθήνα οι ταξιτζήδες οι παραπάνω είναι της δεύτερης κατηγορίας και λόγω των καλών ΜΜΜ που έχει η Αθήνα και του μεγάλου αριθμού τους δεν βγάζουν πολλά. Στην επαρχία συγκεκριμένα Κόρινθο που γνωρίζω βγάζουν αρκετά αυτοί που έχουν δικιά τους άδεια.

Την άδεια του πατέρα σου είτε την κληρονόμησε είτε την αγόρασε. Στην δεύτερη περίπτωση παίζει ένα θέμα για αποζημίωση όχι όμως την πρώτη. Όταν ανοιχτεί το επάγγελμα του ταξιτζή δεν σημαίνει ότι θα γεμίσει ο τόπος ταξιτζήδες (που στην Αθήνα έχει γεμίσει) αλλά ότι θα δίνονται οι άδειες από το κράτος. Όταν κάποιος εγκαταλείπει το επάγγελμα την άδεια θα την δίνει στο κράτος και όχι στο γιο του. Αν δεν χρειάζεται δεν θα εκδίδει το κράτος καινούριες άδειες. Αν οι άδειες που μπορεί να διαθέσει το κράτος είναι λίγες και η ζήτηση πολύ τότε το κόστος των αδειών θα ανεβαίνει για να περιοριστεί η ζήτηση.

Πρακτικά με το άνοιγμα το επεγγεμάτων θα σταματησει η άδεια να είναι προσωπικό περιουσιακό στοιχείο που επαναλαμβάνω δεν πρέπει να είναι γιατί το κράτος αρχικά τις έδινε δωρεάν στους ενδιαφερόμενους.

Προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν ταξιτζήδες με δικιά τους άδεια που πεινάνε..... Μη ξεχνάμε ότι όσα παίρνουν τα παίρνουν μαύρα γιατί εξακολουθούν να μην δίνουν οι περισσότεροι αποδείξεις.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:42, 23-12-10:

@Focko,την αδεια ο πατέρας μου την πήρε όταν ο πεθερός του σκοτώθηκε απο λεωφορείο μέσα στο δικό του ταξί,αλλά αυτό είναι μια αλλη ιστορία.

Το ξέρω οτι δεν παίζει αποζημίωση,αλλα κι αυτό να ηταν διαφορετικο,δεν αλλάζει το πραγμα.

Ο πατέρας μου έχει τη δική του αδεια,αλλά ετσι οπως είναι η κατάσταση,ο μεσος Ελληνας προτιμα να παει με τα ποδια στη βροχη,αντι να πάρει ταξί,και τον δικαιολογώ,κι εγώ το ίδιο κάνω.

Οσο για το οτι τις αδειες θα τις δινει το κρατος,αυτό ειναι το νοημα φιλε.Μιας και ιδιωτικοποίησαν την Ολυμπιακή,εψαχναν καποιες αλλες αναλογες δεξαμενές.

Καταλαβαίνεις τι εννοώ?

(ΥΓ:Η Ολυμπιακή φαλίρησε και τωρα με την ιδιωτικοποίηση τους απολύουν ολους,η τους κανουν μεταταξη,ή ιδέα μου?Στα κλειστα επαγγελματα θα τους αφησουν ,αλλα με τον υπερκορεσμό στη μοίρα τους.)

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:02, 23-12-10:

Δεν ξέρω τι γίνεται από Ρόδο αλλά φαντάζομαι το καλοκαίρι τουλάχιστον αρκετοί τουρίστες χρησιμοποιούν ταξί. Οι πολίτες στην επαρχία έχουν οι περισσότεροι αυτοκίνητο γιατί δεν γίνεται διαφορετικά. Στην Αθήνα αρκετοί ζουν και χωρίς αυτοκίνητο.

Αυτή την περίοδο λόγο των απεργιών έχω χρειαστεί να πάρω πολλές φορές ταξί. Για μισή ώρα πληρώνω 13 ευρώ. Σε σημεία κλειδιά (νοσοκομεία, αεροδρόμια, λιμάνια) βρίσκουν με το καλημέρα πελάτες.

Δεν μπορώ να καταλάβω που διαφωνείς στο άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων. Το ότι θα τις δίνει το κράτος δεν σημαίνει ότι θα δίνονται άδειες απεριόριστα ούτε θα παίρνονται οι άδειες από αυτούς που τις έχουν απλώς θα σταματήσει να αποτελεί η άδεια περιουσιακό στοιχείο και δεν θα μπορεί να μεταβιβαστεί από το πατέρα στο γιο. Όταν ο γιος θέλει να συνεχίσει το επάγγελμα του πατέρα του πρέπει να διεκδικήσει την άδεια ισότιμα με τους άλλους ενδιαφερόμενους.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:26, 23-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Ίσως ... σήμερα που ισοπεδώνονται τα πάντα, με κάνουν να είμαι αντίθετος και να βλέπω εκ του πονηρού κάθε τέτοια κίνηση.
Εξάλλου, αν θέλω να αγοράσω π.χ. φάρμακα, θα τα πάρω και από τα σούπερ-μάρκετς; Δεν θα το έκανα βέβαια..
Ναι, εκτιμώ, ότι στα πλαίσια ολοσχερούς κατεδάφισης της ελλαδικής πραγματικότητας(κοινωνίας και εθνοκρατικής της αυτοπεριχαράκωσης), από την προτελευταία πολιτική συμμορία που την κυβερνάει και τη διαχειρίζεται, και το λεγόμενο "άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων" συντελεί, όπως μία "φαγάνα" στα θεμέλεια ενός ερειπίου!
Είναι ζήτημα του άμεσου και σχετικά κοντινού μέλλοντος, με τι είδους έκρηξη, θα ολοκληρωθεί η τελική κατεδάφιση. Γιατί την κατεδάφιση, αδέλφια μου, δυστυχώς δεν την αποφεύγουμε! Προσεύχομαι, για το ενδεχόμενο αδικοχαμένου αίματος...

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:01, 23-12-10:

Ρε παιδιά τι κουφά είναι αυτά που λέτε... Πιστεύετε τους συνδικαλιστές των κλειστών επαγγελμάτων και δεν σκέφτεστε καθόλου. Αυτοί τα συμφέροντα τους εξυπηρετούν. Ο κλάδος τους έχει μια άδεια που στην αγορά στοιχίζει 200.000 - 500.000 και σε πολλούς από αυτούς παραχωρήθηκε δωρεάν. Αυτοί διααρτύρονται γιατί χάνουν περιουσιακό στοιχείο που ηθικά δεν τους ανήκει. Δηλαδή οι υπολοίποι πουδεν τους παραχωρήθηκε τίποτα δεν αδικούνται;

Ο γιος του φαρμακοποιού ακόμα και αν δεν είναι φαρμακοποιός πουλάει την άδεια του πατέρα του και μπορεί τσεπώσει πάνω από 500.000. Δηλαδή συμφωνείται με αυτή την κατάσταση

Επίσης δεν μπορώ να κατάλάβω με ποια λογική κάποιος να ψάχνει στην μαύρη αγορά για να πάρει μια άδεια ταξί, περιπτέρου ή φαρμακείου... Αυτά πρέπει να δίνονται από το κράτος όπως συμβαίνει και στις άδειες των υπόλοιπων επαγγέλματων. Οι ιατροί π.χ. δεν κληρονομούν άδειες από τους γονείς τους πρέπει να πάρουν καινούρια άδεια από την νομαρχία.

Με την ίδια λογική ας κληρωνομούνται και οι θέσεις του δημοσίων υπαλλήλων.....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 21:30, 23-12-10:

Φοκο,εγω δεν ακούω τους συνδικαλιστές.Εγώ βλέπω την οιογενεια μου.Πιστεψε με τον πατερα μου οι συνδικαλιστες τον ζημιωνουν,γιατι τον υποχρεωνουν να κανει απεργεια ενω οι λογαριασμοι τρεχουν.

Αλλα μη μου λες τωρα πως το κρατος θα ειναι προσεκτικο στις αδειες.Και την Ολυμπιακή γιατι την κατεστρεψαν?

Στην ιδια χώρα ζουμε?

PS:Ο πατέρας μου οταν αποσυρθει ναι θα τσεπώσει οσα θα τσεπωσει οπως λες,αλλα πρωτον,συγκρινε τις συνταξεις σας,δευτερον,τους κινδυνους του καθε επαγγελματος,και τριτον τα εξοδα που εχει καθε επαγγελμα.Τα σκεφτεσαι καπως μονοπλευρα.

(Αν χαλασει πχ το αμαξι,η ζημια ειναι και πανακριβη,και ξεχνας και το μεροκαματο.Και σκεψου πως το αντικειμενο του ειναι οι ελληνικοι δρομοι,ο παππους σκοτώθηκε οπως σου ειπα.Και να σε ρωτησω,οποιος εχει ενα μαγαζι,μπορει να το πουλησει και να παρουν τα παιδια του τα χρηματα.Με το ταξι γιατι να μην κανει το ιδιο?Το αντικειμενο αξιας δεν ειναι το αμαξι,αλλα η αδεια.)

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:58, 23-12-10:

Ρε παιδιά τι κουφά είναι αυτά που λέτε... ....
Τα σχετικά τεκταινόμενα, φίλε μας Γιώργο, δεν έχουν μόνον την οικονομίστική πλευρά τους, αλλά και την κοινωνικοπολιτική. Τα επιχειρήματά σου(σας) φαίνονται εύλογα, όταν κοιτάμε το ...δένδρο, αλλά εν προκειμένω κινδυνεύει ...το δάσος, συγκυρία που 'ναι!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:07, 23-12-10:

Η ολυμπιακή καταστράφηκε για τον ίδιο λόγο που καταστράφεται τώρα ο ΟΑΣΑ εξαιτίας της νοοτροπία του δημοσίου και της νομιμότητας. Προσωπικά προτιμώ μια εταιρία να είναι ιδιωτική από ότι δημόσια και να την πληρώνουμε πολλαπλάσια από όσο αξίζει. Τρανό παράδειγμα τα ΚΤΕΛ.

Τα μαγαζιά δεν δόθηκαν δωρεάν από το κράτος και δεν κληρονομούνται oi άδειες τους από το κράτος όταν πεθάνει ο δικαιούχος αυτός που κληρωνομεί το μαγαζί πρέπει να βγάλει δικιά του. Για τις άδειες των περιπτέρων που δόθηκαν δωρεάν ηάποψη μου είναι ίδια με τις άδειες των φαρμακίων/ταξί. Το φαρμακείο ως κτήριο κληρονομείται, τα αυτοκίνητα κληρονομούνται οι άδειες δεν πρέπει να κληρονουμούνται γιατί παραχωρήθηκαν δωρεάν από το κράτος και κακώς θεωρούνται περιουσιακό στοιχείο. Οι άδειες των ιατρείων δεν κληρονομούνται.

Δες και την άλλη πλευρά. Στην Αθήνα κάποιοι εκμεταλεύονται αυτή την κατάσταση. Κάποιοι έχουν συγκεντρώσει αυτές τις άδειες έχουν δημιουργήσει εταιρείες ταξί, πληρώνουν ταξιτζήδες με πενιχρά ποσά και αυτοί το παίζουν επιχειρηματίες. Το ίδιο γίνεται και στα φορτηγά.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 22:21, 23-12-10:

Η ολυμπιακή καταστράφηκε για τον ίδιο λόγο που καταστράφεται τώρα ο ΟΑΣΑ εξαιτίας της νοοτροπία του δημοσίου και της νομιμότητας. Προσωπικά προτιμώ μια εταιρία να είναι ιδιωτική από ότι δημόσια και να την πληρώνουμε πολλαπλάσια από όσο αξίζει. Τρανό παράδειγμα τα ΚΤΕΛ.

Τα μαγαζιά δεν δόθηκαν δωρεάν από το κράτος και δεν κληρονομούνται oi άδειες τους από το κράτος όταν πεθάνει ο δικαιούχος αυτός που κληρωνομεί το μαγαζί πρέπει να βγάλει δικιά του. Για τις άδειες των περιπτέρων που δόθηκαν δωρεάν ηάποψη μου είναι ίδια με τις άδειες των φαρμακίων/ταξί. Το φαρμακείο ως κτήριο κληρονομείται, τα αυτοκίνητα κληρονομούνται οι άδειες δεν πρέπει να κληρονουμούνται γιατί παραχωρήθηκαν δωρεάν από το κράτος και κακώς θεωρούνται περιουσιακό στοιχείο. Οι άδειες των ιατρείων δεν κληρονομούνται.

Δες και την άλλη πλευρά. Στην Αθήνα κάποιοι εκμεταλεύονται αυτή την κατάσταση. Κάποιοι έχουν συγκεντρώσει αυτές τις άδειες έχουν δημιουργήσει εταιρείες ταξί, πληρώνουν ταξιτζήδες με πενιχρά ποσά και αυτοί το παίζουν επιχειρηματίες. Το ίδιο γίνεται και στα φορτηγά.

Μη σκέφτεσαι όμως το τι γινεται στις μεγαλουπόλεις μόνο.Εγώ πχ σου λέω πως μέσα σε μια πόλη θα είναι επιζήμιο για εναν μικροεπαγγελματία,δεν μιλάω για συνδικαλιστές,γιατί δε με αφορά το τι κανουν.

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 23:58, 23-12-10:

Είστε κατά ή υπερ;

επεξήγηση:
Στα κλειστά επαγγέλματα δεν εκδίδεται η άδεια από το κράτος. Ο μόνος τρόπος για να αποκτήσεις άδεια για να ασκήσεις ένα κλειστό επάγγελμα είναι είτε να κληρονομησεις την άδεια είτε να την αγοράσεις από κάποιον ιδιώτη που την έχει.

Φυσικά ( και λογικά ) υπέρ.

Τι πάει να πει κλειστό επάγγελμα, "απ'το χωριό σου τό'φερες";

Ας κάνουμε και του μισθωτού τότε κλειστό το επάγγελμα,
α,ναι, ξέχασα, οι μισθωτοί δεν νομοθετούν. ( ούτε επηρεάζουν τους νομοθέτες )

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 00:35, 24-12-10:

κι εγω φυσικα υπερ....για ποιο λογο δηλαδη να χρειαζεσαι αδεια να ασκησεις ενα επαγγελμα??????οπως υπαρχει ανταγωνισμος και στους αλλους κλαδους ας υπαρξει και σε αυτα τα επαγγελματα....τωρα βεβαια οι ανθρωποι που χανουν τις περιουσιες τους, τι να πω...πρεπει να δωθι καποιου ειδους αποζημιωση(αν και συζητηται πολλαααααααα χρονια η κατασταση αυτη)

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:23, 24-12-10:

Αναλογικα μερικα επαγγελματα πρεπει να μενουν το πολυ μεχρι μιας αναλογιας επαγγελματιας/πολιτες,για να παραμενει ο κλαδος υγιής.Διαφορετικα,και οι παλιοι και οι νεοδιοριστοι θα χουν προβλημα.Λετε οι επαγγελματιες να μη θελουν να βρουν συνανθρωοι τους δουλεια?Αλλα ετσι στελνουν κλαδους στο φουντο!

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 02:03, 24-12-10:

ναι αλλα δεν καταλαβαινω το γιατι.
εγω πχ αν τελειωσω φαρμακευτικη γιατι να μην μπορω να ανοιξω φαρμακειο?
αν τελειωσω φυσικοθεραπεια γιατι να χρειαζεται να πληρωσω ενα σκασμο λεφτα για ν ανοιξω φυσικοθεραπευτηριο?
να ισχυουν τα ιδια για ολους τους κλαδους, ετσι ειναι δικαιο.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 04:08, 24-12-10:

Το θεμα δεν ειναι οτι θα πληρωσεις τα λεφτα.Αλλα το οτι πρεπει να φυγει ενας για να μπεις εσυ,ωστε να μην υπαρξει υπερκορεσμος.Απλα εσυ την πληρωνεις γιατι η αδεια ειναι ουσιαστικα η αξια της επιχειρησης,και εσενα θα σου την πληρωσει αυτος που θα σου την παρει.

Να ισχυουν τα ιδια για ολους τους κλαδους?

Μηπως φαρμακεια δεν εχουμε ηδη υπερβολικα πολλά???

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 10:00, 24-12-10:

Δέχομαι το επιχείρημα για υπερκορεσμός γι αυτό θεωρώ ότι τα κλειστά επαγγέλματα πρέπει να ανοίξουν αλλά όχι να δίνονται άδειες ανεξέλεγκτα.

Όταν δοθούν άδειες ανεξέλεγκτα αυτό θα ζημιώσει τους επαγγελματίες του κλάδου αλλά θα ωφελήσει του καταναλωτές γιατί θα πέσουν οι τιμές. Πολλοί έχουν την εντύπωση ότι όταν κάποιο επάγγελμα ανοίγει ανεξέλεγκτα θα ευνοηθούν αυτοί πο υ έχουν τα προσόντα αλλά όχι της άδεια (π.χ. φαρμακοποιοί χωρίς φαρμακεία). Αντίθετα συμφωνώ με τον Chemwizard ότι όταν γίνει κάτι τέτοιο πολλά φαρμακεία θα βάλουν λουκέτο και πολλά ταξί θα ανεβάσουν χειρόφρενο. Στο παιχνίδι θα μπουν οι πολυεθνικές και θα καταπιούν τους ανεξάρτητους επαγγελματίες επειδή οι δεύτεροι δεν θα μπορούν να βρουν τόσο φθηνούς προμηθευτές σαν τους πρώτους. Θα πάθουν τα ίδια με τα καταστήματα ρούχων και τα πολυκαταστήματα. Τα κλειστά επαγγέλματα έδωσαν σε κάποιους που αρχικά δεν είχαν μεγάλη οικονομική δύναμη να γίνουν επιχειραματίες και να μπορούν να βγάλουν κάποιο σίγουρο κέρδος εις βάρος του καταναλωτή αφούδεν υπάρχει αυξημένος ανταγωνισμός. Φυσικά υπάρχουν επαγγελματίες που δεν βγάζουν πολλά αλλά αυτός δεν είναι ο κανόνας.

Αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι να μπουν στο παιχνίδι των κλειστών επαγγελμάτων οι πολυεθνικές. Προσωπικά πιστεύω ότι αν και δύσκολα από τις αντιδράσεις όλα τα κλειστά επαγγέλματα θα ανοίξουν αλλά δυστυχώς είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα ανοίξουν τα φαρμακεία γιατί αυτός ο κλάδος βγάζει τα πιο πολλά και όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και μεγαλύτερη αντίδραση που θα γοντίσει την κυβέρνηση.

Το να παραμένουν κλειστά κάποια επαγγέλματα το θεωρώ αναχρονιστικό. Θεωρώ ότι πρέπει να ανοίξουν (δηλαδή τις άδειες να τις δίνει το κράτος) αλλά ο αριθμός των αδειών να παραμείνει ο ίδιος. Αποζημιώσεις δεν πρέπει να δωθούν γιατί τις άδειες το κράτος τις έδωσε δωρεάν και το ότι κάποιοι τις αγόρασαν από κάποιους άλλους δεν ευθύνεται το κράτος (είναι ζήτημα μεταξύ ιδιωτών). Είναι αντίστοιχο με αυτούς που δεν πληρώνουν διώδια στους ιδιωτικους δρόμους και δεν μεσολαβεί ούτε η αστυνομία ούτε η εφορία. Γενικά ΄έχουμε μια τάση να απευθυνόμαστε στο σύνταγμα όποτε μας συμφέρει. Συμφωνώ ότι κάποιοι επαγγελματίες δεν έχουν βγάλει πολλά όμως το κράτος δεν μπορεί να καταλάβει ποιοι βγάζουν τα πολλά γιατί η πλειοψηφία των ταξιτήδων δεν δίνουν αποδείξεις και έτσι τιμωρείται ο νόμιμος. Επίσης είναι μεγάλη αδικεία κάποιος φαρμακοποιός (αυτοί έχουν το μεγαλύτερο κέρδος) που έχει την άδεια 30 χρόνια και έχει κάνει απόσβεση και από τα δυτικά προάστια ανέβηκε στα βόρεια επειδή τον ωφέλησε το σύστημα να ζητά από το κράτος αποζημίωση για την άδεια που του την έδωσε δωρεάν.

Σέβομαι κάποιους επαγγελματίες κλειστών επαγγελμάτων που οι δουλειές τους δεν πάνε καλά αλλά εξίσου υπάρχουν και επαγγελματίες ανοιχτών επαγγελμάτων που έχουν χρεωκοπήσει και δεν έχουν το προνόμιο να πουλήσουν την άδεια για να μειώσουν την χασούρα.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:18, 24-12-10:

Αντί να τα βάζουμε κατά της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων και κατά των λεγόμενων "κλειστών επαγγελμάτων", γιατί δεν ρίχουμε όλο το παθιασμένο σκεπτικό μας, κατά του συνταγματικού πραξικοπήματος, με τις πολιτικές που γεννούν την ανεργεία σ' όλες τις πλευρές της κοινωνικής μας υπόστασης;

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:02, 24-12-10:

Είστε κατά ή υπερ;

επεξήγηση:
Υπερ...
Μια παρατηρηση... Οσον αφορα τα φαρμακεια αδειες εκδιδονται και απο το κρατος... Μιας και υπαρχει μια συγκεκριμενη αναλογια κατοικων ανα φαρμακειο σε καθε πολη, χωριο κλπ...

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
(Αν χαλασει πχ το αμαξι,η ζημια ειναι και πανακριβη,και ξεχνας και το μεροκαματο.Και σκεψου πως το αντικειμενο του ειναι οι ελληνικοι δρομοι,ο παππους σκοτώθηκε οπως σου ειπα.Και να σε ρωτησω,οποιος εχει ενα μαγαζι,μπορει να το πουλησει και να παρουν τα παιδια του τα χρηματα.Με το ταξι γιατι να μην κανει το ιδιο?Το αντικειμενο αξιας δεν ειναι το αμαξι,αλλα η αδεια.)
Και το μαγαζι καποιου αν παρει φωτια η ζημια θα ναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτην στο αυτοκινητο... Αλλα δεν ειδα να περιοριζουμε τα μαγαζια που ανοιγουν... Αν και δεν ειναι καθολου εκει το θεμα...

Βλεπεις, οταν καποιος πουλαει το μαγαζι, πουλαει μονο τον χωρο, ο νεος ιδιοκτητης πρεπει να βγαλει νεα αδεια για να ανοιξει το μαγαζι... Αν και πρεπει να παιζει και κατι στην περιπτωση που θελει να το ανοιξει με την ιδια επωνυμια, αλλα και παλι... Αγοραζοντας το μαγαζι ειναι σαν να αγοραζει καποιος το ταξι χωρις την αδεια...

Εκτος απο τα ΚΤΕΛ... Χθες το πρωι ημουν στην Θεσ/νικη μ' εναν φιλο που απο την Αθηνα και πηραμε αστικο και μου ελεγε οτι ειχε παθει πλακα με το πως λειτουργουν τα λεωφορεια εδω... Κι αυτο ισχυει γιατι ουτε ο ΟΑΣΘ ειναι δημοσιος...

Και στο bold συγκεντρωνεται η ουσια του γιατι πρεπει να ανοιξουν τα κλειστα επαγγελματα... Γιατι υπαρχουν κατι τετοια αλανια, παντου, κι οχι μονο στις πολεις, που εχουν καμια 10αρια και βαλε αδειες και θησαυριζουν και ειναι αυτοι που κινουν και τα νηματα και υπαρχουν και ανθρωποι σαν τον πατερα του Γιαννη που τρεχει με μια αδεια και παιδευεται... Για να μην συζητησουμε για τους αλλους που ειναι απλως οδηγοι και δεν εχουν και την παραμικρη εξασφαλιση... Αυτο ειναι που πρεπει να σταματησει και γι' αυτο πρεπει να χασουν την τρελη αξια που εχουν σημερα οι αδειες...
Οχι φυσικα να δινονται ανεξελεγκτα... Απλως να μην εχουμε τετοια φαινομενα...

Αρχική Δημοσίευση από LunaDark
κι εγω φυσικα υπερ....για ποιο λογο δηλαδη να χρειαζεσαι αδεια να ασκησεις ενα επαγγελμα??????οπως υπαρχει ανταγωνισμος και στους αλλους κλαδους ας υπαρξει και σε αυτα τα επαγγελματα....τωρα βεβαια οι ανθρωποι που χανουν τις περιουσιες τους, τι να πω...πρεπει να δωθι καποιου ειδους αποζημιωση(αν και συζητηται πολλαααααααα χρονια η κατασταση αυτη)
Για οποιοδηποτε επαγγελμα χρειαζεσαι αδεια βασικα... Απλως σε καποια ειναι πολυ πολυ δυσκολο να την αποκτησεις...

ναι αλλα δεν καταλαβαινω το γιατι.
εγω πχ αν τελειωσω φαρμακευτικη γιατι να μην μπορω να ανοιξω φαρμακειο?
αν τελειωσω φυσικοθεραπεια γιατι να χρειαζεται να πληρωσω ενα σκασμο λεφτα για ν ανοιξω φυσικοθεραπευτηριο?
να ισχυουν τα ιδια για ολους τους κλαδους, ετσι ειναι δικαιο.
Α, εδω υπαρχει απαντηση και σωστη... Γιατι δεν γινεται να υπαρχουν παρα πολλα φαρμακεια και για να μπορει να εξασφαλιστει η βιωσιμοτητα του κλαδου...Δεν μπορουν ξαφνικα να εμφανιστουν 20 φαρμακεια σ' ενα μερος 10000 κατοικων... Κανενα δεν θα λειτουργει σωστα...

Οποτε ναι πρεπει να δινονται οι αδειες αλλα με φειδω... Και πρεπει να μην γινονται ολα αυτα που παιζονται με τις αδειες...

Βασικα πρεπει να πληρωσεις εναν σκασμο λεφτα, για τις εγκαταστασεις... Κι αυτο ισχυει σε παρα πολλους κλαδους...

Και δεν γινεται να ισχυουν παντου τα ιδια, γιατι δεν ειναι ολες οι καταστασεις ομοιες και δεν ειναι ιδιες οι αναγκες και οι κινδυνοι...

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 11:13, 24-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Υπερ...
Μια παρατηρηση... Οσον αφορα τα φαρμακεια αδειες εκδιδονται και απο το κρατος... Μιας και υπαρχει μια συγκεκριμενη αναλογια κατοικων ανα φαρμακειο σε καθε πολη, χωριο κλπ...
Αν έκδιδε άδειες το κράτος τότε δεν θα ήταν κλειστό επάγγελμα. Θεωρητικά δίνεται η δυνατότητα αλλά λόγω των χωροταξιακών περιορισμών πρακτικά ο μοναδικός τρόπος για να πάρεις άδεια φαρμακείου είναι είτε να την κληρονομήσεις είτε να την αγοράσει από άλλον που δεν την θέλει. Το επάγγελμα του φαρμακοποιού αν και θεωρητικά είναι ανοιχτό πρακτικά είναι κλειστό. Αυτά που με ενδιαφέρει είναι να απαγορεύονται οι αγοροπωλησίες αδειών που οι δικαιούχοι τις πήραν δωρεάν από το κράτος πριν 30 χρόνια. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Διάβασε και αυτό

“Φεύγεις από το φαρμακείο; Η άδεια γυρίζει στο κράτος!”

web only

20/12/2010 21:45
7

http://img.protothema.gr/455419D3F72...CB3EB4A0E5.jpg
Νέο «αγκάθι» ανέκυψε στις σχέσεις υπουργείου Υγείας και Πανελλήνιου Φαρμακευτικού Συλλόγου (ΠΦΣ), έπειτα από το ζήτημα της επέκτασης του ωραρίου των φαρμακείων που είχε τεθεί στους εκπροσώπους των φαρμακοποιών από τον υπουργό κ. Ανδρέα Λοβέρδο πριν από περίπου πέντε εβδομάδες.

Κατά τη διάρκεια της νέας συνάντησης που είχαν οι δύο πλευρές το απόγευμα της Δευτέρας ο υπουργός Υγείας έθεσε το θέμα της μεταβίβασης της άδειας φαρμακείων κατά τη συνταξιοδότηση φαρμακοποιών –σημειώνεται ότι το σημερινό καθεστώς επιτρέπει την κληρονομική μεταβίβαση της άδειας για την ίδρυση και τη λειτουργία φαρμακείου.

Παράλληλα, ο υπουργός Υγείας επέμεινε στις αρχικές θέσεις του σε ό, τι αφορά τη λειτουργία όλων των φαρμακείων και το Σάββατο στο ωράριο των καταστημάτων καθώς και σε ό, τι αφορά το κλιμακούμενο ποσοστό έκπτωσης των φαρμακοποιών προς τα ασφαλιστικά ταμεία (γνωστό και ως rebate, κυμαίνεται από 0,5% έως και 8%, ανάλογα με τα κέρδη των φαρμακοποιών).

Ο κ. Λοβέρδος επικαλέσθηκε τις ασφυκτικές πιέσεις του υπουργικού συμβουλίου και της τρόικας που ζητούν απελευθέρωση του επαγγέλματος του φαρμακοποιού και κάλεσε τα μέλη του ΔΣ του ΠΦΣ να προτείνουν άμεσα εναλλακτική λύση στην ίδια κατεύθυνση.

Το γερμανικό μοντέλο αδειοδότησης φαρμακείων

Εξηγώντας ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Υγείας κ. Αντώνης Δημόπουλος στους φαρμακοποιούς την πρόταση του υπουργείου Υγείας ανέφερε ότι βασίζεται στο σύστημα αδειοδότησης φαρμακείων που ισχύει στη Γερμανία.

Σύμφωνα με αυτό, η άδεια κάθε φαρμακοποιού που αποσύρεται από το επάγγελμα επιστρέφει στην κρατική αδειοδοτούσα αρχή, η οποία στη συνέχεια παραχωρεί την άδεια στους φαρμακοποιούς βάσει λίστας αναμονής. Ο κ. Λοβέρδος συμπλήρωσε χαρακτηριστικά ότι «εάν γίνει αυτό ολοκληρώνουμε την απελευθέρωση του επαγγέλματός σας και δεν πρόκειται πλέον να σας ενοχλήσει κανείς».

Από την πλευρά τους, οι φαρμακοποιοί εξετάζουν το ενδεχόμενο για κινητοποιήσεις – η τελική απόφαση θα ληφθεί την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου σε έκτακτη γενική συνέλευση του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αττικής. Η πρόταση που θα συζητηθεί θα είναι η πραγματοποίηση 48ωρων επαναλαμβανόμενων κινητοποιήσεων.

Αξίζει, μάλιστα, να σημειωθεί ότι την ώρα της συνάντησης είχαν συγκεντρωθεί έξω από το Υπουργείο Υγείας δεκάδες φαρμακοποιοί της Αθήνας και του Πειραιά. Ο υπουργός Υγείας δε προειδοποίησε τους συνομιλητές του ότι διαβούλευση υπό πίεση δεν μπορεί να γίνει και πως αν επαναληφθεί αυτό το σκηνικό θα αποχωρήσει από το διάλογο και θα παραπέμψει το θέμα στο Υπουργείο Οικονομικών.
πηγή: http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=96150

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 24-12-10 στις 11:46.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:35, 24-12-10:

Αν έκδιδε άδειες το κράτος τότε δεν θα ήταν κλειστό επάγγελμα. Θεωρητικά δίνεται η δυνατότητα αλλά λόγω των χωροταξιακών περιορισμών πρακτικά ο μοναδικός τρόπος για να πάρεις άδεια φαρμακείου είναι είτε να την κληρονομήσεις είτε να την αγοράσει από άλλον που δεν την θέλει. Το επάγγελμα του φαρμακοποιού αν και θεωρητικά είναι ανοιχτό πρακτικά είναι κλειστό. Αυτά που με ενδιαφέρει είναι να απαγορεύονται οι αγοροπωλησίες αδειών που οι δικαιούχοι τις πήραν δωρεάν από το κράτος πριν 30 χρόνια. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Διάβασε και αυτό
Αποκλειεται να μην εκδιδει γιατι ο αριθμος των φαρμακειων αυξανεται... Και στο λεω γιατι το χω κοιταξει...

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 12:57, 24-12-10:

Δεν διαφωνώ μαζί σου για να το έχεις κοιτάξει ισχύει. Λογικά μόνο σε κάποια απομακρυσμένα χωριά θα δίνεται αυτή η δυνατότητα γιατί οι άλλες τοποθεσίες έχουν γεμίσει. Στην ουσία αυτοί που θέλεουν να ανοίχθεί το επάγγελμα του φαρμακοποιούθέλουν να σταματήσουν αυτοί οι χωροταξιακοί περιορισμοί και να χτίσουν στις πόλεις που πέφτει το πολύ χρήμα. Απλώς θεωρώ απαράδεκτο να επιτρέπονται οι αγοροπωλησείς αδειών.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:22, 24-12-10:

Δεν διαφωνώ μαζί σου για να το έχεις κοιτάξει ισχύει. Λογικά μόνο σε κάποια απομακρυσμένα χωριά θα δίνεται αυτή η δυνατότητα γιατί οι άλλες τοποθεσίες έχουν γεμίσει. Στην ουσία αυτοί που θέλεουν να ανοίχθεί το επάγγελμα του φαρμακοποιούθέλουν να σταματήσουν αυτοί οι χωροταξιακοί περιορισμοί και να χτίσουν στις πόλεις που πέφτει το πολύ χρήμα. Απλώς θεωρώ απαράδεκτο να επιτρέπονται οι αγοροπωλησείς αδειών.
Μαζι σου σ'αυτο...

Βασικα απ' οσο ξερω υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος φαρμακειων σε σχεση με τον πληθυσμο συγκεκριμενα...

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 14:50, 24-12-10:

μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει σωστα.
Γιατι το κρατος να προσττευει απο τον ανταγωνισμο πχ λεω τωρα τον λογιστη κι οχι τον μικροβιολογο?
η τον φαρμακοποιο κι οχι τον ιδιοκτητη ανθοπωλειου?

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 15:05, 24-12-10:

Τι λέτε ρε παιδιά, θα τρελαθούμε τελείως.

Το πρόβλημά μας είναι αν θα βρεθούν όλοι αυτοί,

αρχιτέκτονες,
φαρμακοποιοί,
δικηγόροι,
συμβολαιογράφοι,
μηχανικοί κοκ, στην ελεύθερη αγορά;
Είδατε κανέναν από αυτούς να δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα;

Τι φοβάστε μην χάσουν το μονοπώλιο;

Είδατε κανέναν από αυτούς συμπαρασταθούν στους έλληνες εργαζόμενους όταν ήρθαν

τα καράβια των μεταναστών, όταν πέσαν οι μισθοί και τα μεροκάματα,
όταν η πλειοψηφία των εργαζομένων είναι υποαπασχολούμενοι με ελαστικές σχέσεις εργασίας,
όταν οι μισή ελλάδα είναι άνεργοι, σας ενδιαφέρει αν ο συμβολαιογράφος χάσει το μονοπώλιο στο χωριό του,
ή αν κάνουμε φθηνότερα συμβόλαια.

Και γιατί να είναι κλειστά τα επαγγέλματα αυτά, γιατί οι μίσοι από τους κλάδους αυτούς νομοθετούν
και οι άλλοι μισοί είναι διαπλεκόμενοι;

Να κλείσουν όλα τα επαγγέλματα τότε και του μηχανικού συνεργείου και του ηλεκτρολόγου και του υδραυλικού

και του σοβατζή και του καλουπατζή, του φούρναρη, του καφετζή κοκ.
Αυτούς τους ρώτησε κανείς πως τα βγάζουν πέρα στην ελεύθερη αγορά;

Ή πρέπει να ασκήτε κλειστό επάγγελμα, ή πρέπει να το κάνει κάποιος από την οικογένειά σας,
αλλιώς δεν εξηγείται.

- δεν είμαι υπέρ της εξίσωσης των αμοιβών προς τα κάτω, αλλά δεν είμαι και υπέρ αυτού που συμβαίνει,

προνομιακές ομάδες συνανθρώπων μας, να ζούνε εις βάρος των υπολοίπων.
Ή όλοι η κανένας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Achilles : 24-12-10 στις 21:31. Αιτία: Το Οι σε Η ( σωστά το έκανα ε; )
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 15:30, 24-12-10:

σωστος ο αποπανω

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:19, 24-12-10:

Μήπως, λέω μήπως, αντί να κοιτάμε με κακό βλέμμα εκείνους που είναι σε καλύτερη οικονομική μοίρα από εμάς, και αντί να θέλουμε να κατέβουν εκείνοι πιο κάτω και να γίνουν σαν εμάς, θα ήταν καλύτερα να κοιτάμε εμείς πως να φθάσουμε αυτούς και να τους έχουμε σαν επιχείρημα για να ανέβουμε εμείς λιγάκι παραπάνω;

Μήπως γι αυτό περνάνε τα μέτρα έτσι και δεν αντιδρούμε, και μας κάνουν πλύση εγκεφάλου τα μέσα μαζικής ενημέρωσης για δήθεν εξωφρενικούς μισθούς, φέροντας παράδειγμα μερικούς μεμονωμένους με παχουλούς πράγματι μισθούς που βεβαίως κακώς παίρνουν, χωρίς όμως να αντιπροσωπεύουν τον μέσο μισθωτό, και δημιουργούν εργασιακή διχόνοια αντί για ενότητα και περνούν αυτά που θέλουν;

Πρώτα έκοψαν από το μισθό των δημοσίων, λέγοντάς μας διάφορα για τους δημόσιους, τώρα κόβουν σιγά-σιγά από τον ιδιωτικό τομέα, και με το "διαίρει και βασίλευε" σπέρνοντας κάθε είδους διχόνοια μας κάνουν αυτό που θέλουν χωρίς να αντιδρούμε καθόλου.

Δεν έχω αυτή τη φιλοσοφία, δεν "ζηλεύω" κάποιον που είναι σε καλύτερη μοίρα από εμένα και δεν θέλω να τον κατεβάσω, αλλά θέλω εγώ να ανέβω και να γίνω σαν και αυτόν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:54, 24-12-10:

Γιατι το κρατος να προσττευει απο τον ανταγωνισμο πχ λεω τωρα τον λογιστη κι οχι τον μικροβιολογο?
Θεωρητικα, γιατι πρεπει να ελεγχει τον "πληθυσμο" καποιων κλαδων οι οποιοι ειναι απαραιτητοι για την κοινωνια και πρεπει να ειναι βιωσιμη??? Γιατι ενα ανθοπωλειο πχ. ειναι πολυ λιγοτερο απαραιτητο απο ενα φαρμακειο...

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Μήπως, λέω μήπως, αντί να κοιτάμε με κακό βλέμμα εκείνους που είναι σε καλύτερη οικονομική μοίρα από εμάς, και αντί να θέλουμε να κατέβουν εκείνοι πιο κάτω και να γίνουν σαν εμάς, θα ήταν καλύτερα να κοιτάμε εμείς πως να φθάσουμε αυτούς και να τους έχουμε σαν επιχείρημα για να ανέβουμε εμείς λιγάκι παραπάνω;

Μήπως γι αυτό περνάνε τα μέτρα έτσι και δεν αντιδρούμε, και μας κάνουν πλύση εγκεφάλου τα μέσα μαζικής ενημέρωσης για δήθεν εξωφρενικούς μισθούς, φέροντας παράδειγμα μερικούς μεμονωμένους με παχουλούς πράγματι μισθούς που βεβαίως κακώς παίρνουν, χωρίς όμως να αντιπροσωπεύουν τον μέσο μισθωτό, και δημιουργούν εργασιακή διχόνοια αντί για ενότητα και περνούν αυτά που θέλουν;

Πρώτα έκοψαν από το μισθό των δημοσίων, λέγοντάς μας διάφορα για τους δημόσιους, τώρα κόβουν σιγά-σιγά από τον ιδιωτικό τομέα, και με το "διαίρει και βασίλευε" σπέρνοντας κάθε είδους διχόνοια μας κάνουν αυτό που θέλουν χωρίς να αντιδρούμε καθόλου.

Δεν έχω αυτή τη φιλοσοφία, δεν "ζηλεύω" κάποιον που είναι σε καλύτερη μοίρα από εμένα και δεν θέλω να τον κατεβάσω, αλλά θέλω εγώ να ανέβω και να γίνω σαν και αυτόν.
Μηπως ομως, σ' αυτους τους κλαδους πρεπει να επελθει μια ισορροπια?? Και για να γινει αυτο, δεν πρεπει αυτοι που βγαζουν τρελα λεφτα λογω του κλειστου επαγγελματος πρεπει να κατεβουν χαμηλοτερα στην οικονομικη κλιμακα, ωστε να καταφερουν να ανεβουν οι υπολοιποι του κλαδου???

Λεω γω τωρα...

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 21:32, 24-12-10:

Σε φχαριστώ από κάτω.

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 03:15, 25-12-10:

Είμαι υπέρ του ανοίγματος των κλειστών επαγγελμάτων.
Αρκετά τόσα χρόνια με τις συντεχνίες που μας δουλεύουν...
Ισχυρίζονται πχ ότι δεν θα μπορούν οι φαρμακοποιοί να μεταβιβάζουν την άδεια στα παιδιά τους.
Και για τα υπόλοιπα παιδιά ποιος θα νοιαστεί δηλαδή;
Απορώ πώς τολμάνε ακόμη να υπερασπίζονται τα συμφέροντα τους με ανόητα επιχειρήματα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:26, 25-12-10:

Ψάχνοντας να βρω περισσότερες πληροφορίες για το ποια θεωρούνται κλειστά επαγγέλματα, διότι πχ για να πάρεις άδεια δικηγορίας, απλώς κάνεις άσκηση και δίνεις εξετάσεις (και για αυτό είμαστε τόσοι πολλοί οι δικηγόροι), ανακάλυψα πως οι δικηγόροι ανήκουν δήθεν στα κλειστά "Με το σκεπτικό ότι η πολιτεία ορίζει τις τιμές των δικαστικών παραστάσεων και εγγυάται τη προείσπραξη των σχετικών αμοιβών, ενώ δημιουργούνται και συνθήκες τεχνητής ζήτησης με την υποχρεωτική παράσταση δικηγόρων και την υποχρεωτική οικονομική επιβάρυνση πολλών πράξεων.". Εντάξει, ό,τι να 'ναι! Επειδή δεν θα υπάρχει προείσπραξη, ο δικηγόρος θα σας ζητά λιγότερο από 300 ευρώ για να παρασταθεί στο δικαστήριο (τόσο είναι στο περίπου η προείσπραξη για "απλά" δικαστήρια), μη σας πω πως τις μισές πράξεις θα τις κάνει τζάμπα, έτσι επειδή σας συμπάθησε.

Συγνώμη για την ειρωνεία μου, αλλά ειδικά στην δικηγορία, η κατάσταση είναι απελπίσια για τους πιο πολλούς και είναι λίγο εξοργιστικό να βλέπω πως ο περισσότερος κόσμος ακόμα νομίζει πως "δεν έχουμε ανάγκη" επειδή το 10% του συνολικού πληθυσμού δικηγόρων είναι γνωστοί και τα βγάζουν αβέρτα, εκμεταλλευόμενοι μάλιστα στις περισσότερες περιπτώσεις την εργασία "συναδέλφων" τους για ψίχουλα!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 13:39, 25-12-10:

Να δούμε τα ταξί θα τα ανοίξουνε ή θα ανοίξουν όποια και όπως τους βολεύει;

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 17:54, 25-12-10:

ζηλια???????ποιος μιλησε για ζηλια????????????ρε D_G ειμαστε σοβαροι?
ασε ν αρχισει λιγο ο ανταγωνισμος να βγει και κανα φορτηγο της προκοπης στο δρομο, οχι μονο τα παμπαλαια με τα χαλια λαστιχα που βγαζουν ντουμανια και να αρχισουν λιγο οι ταξιτζιδες να ειναι πιο ευγενικοι και πιο καθαροι....
Και δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει η χρησιμοτητα των προιοντων που ειπε καποιος με το αν ειναι κλειστο επαγγελμα η οχι...ισα ισα αν ειναι πιο χρησιμα τα φαρμακα ν ανοιξουν περισσοτερα φαρμακεια.
Τι θα πει κλειστο επαγγελμα? Γιατι δηλαδη να γινεται τετοιος διαχωρισμος αναμεσα στα επαγγελματα?????
Δηλαδη τι διαφορα εχει ο φιλολογος απο τον αρχιτεκτονα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Freya : 25-12-10 στις 18:05.
Παράθεση

worshipperjesus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη worshipperjesus
Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O worshipperjesus έγραψε στις 20:05, 25-12-10:

Τα φαρμακεία και τα περίπτερα πωλούν προφυλακτικά, συνεπώς ο αριθμός τους πρέπει να είναι ελεγχόμενος για να αποφύγουμε διαφθορά της νεολαίας.

Συγκεκριμένα για τα φαρμακεία, τυχόν ελεύθερη ίδρυση φαρμακείων από κάθε πτυχιούχο φαρμακευτικής, θα είχε πιθανόν μείωση της τιμής των φαρμάκων. Ο καταναλωτής έχει σημαντικά οφέλη από αυξημένες τιμές φαρμάκων, διότι πολλά φάρμακα οδηγούν στο κυνήγι της ηδονής. Για παράδειγμα, αντί να πάρει παυσίπονο, ο καταναλωτής θα διδαχθεί από τον πονοκέφαλο.

Επιπλέον, οι φαρμακοποιοί, παρά την επιστημονική τους εκπαίδευση, αναγνωρίζουν τις θεραπευτικές ιδιότητες της Ορθοδοξίας και πλέον με χαρά διαπιστώνω ότι πάρα πολλά φαρμακεία διαθέτουν θαυματουργά θεραπευτικά προϊόντα του Αγίου Όρους, π.χ. κομποσχοίνια.

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 20:52, 25-12-10:

Ρε παιδιά τι κουφά είναι αυτά που λέτε... Πιστεύετε τους συνδικαλιστές των κλειστών επαγγελμάτων και δεν σκέφτεστε καθόλου. Αυτοί τα συμφέροντα τους εξυπηρετούν. Ο κλάδος τους έχει μια άδεια που στην αγορά στοιχίζει 200.000 - 500.000 και σε πολλούς από αυτούς παραχωρήθηκε δωρεάν. Αυτοί διααρτύρονται γιατί χάνουν περιουσιακό στοιχείο που ηθικά δεν τους ανήκει. Δηλαδή οι υπολοίποι πουδεν τους παραχωρήθηκε τίποτα δεν αδικούνται;

Ο γιος του φαρμακοποιού ακόμα και αν δεν είναι φαρμακοποιός πουλάει την άδεια του πατέρα του και μπορεί τσεπώσει πάνω από 500.000. Δηλαδή συμφωνείται με αυτή την κατάσταση

Επίσης δεν μπορώ να κατάλάβω με ποια λογική κάποιος να ψάχνει στην μαύρη αγορά για να πάρει μια άδεια ταξί, περιπτέρου ή φαρμακείου... Αυτά πρέπει να δίνονται από το κράτος όπως συμβαίνει και στις άδειες των υπόλοιπων επαγγέλματων. Οι ιατροί π.χ. δεν κληρονομούν άδειες από τους γονείς τους πρέπει να πάρουν καινούρια άδεια από την νομαρχία.

Με την ίδια λογική ας κληρωνομούνται και οι θέσεις του δημοσίων υπαλλήλων.....
Δεν ξερω τι γινεται με αλλα επαγγελματα αλλα με τα φαρμακεια δεν ισχυουν τα οσα λες το μονο προνομιο ειναι οτι παιδια φαρμακοποιων και αν εχουν τελειωσει και εκεινα την φαρμακευτικη μπορουν να συνεχισουν το επαγγελμα με την δικο τους πτυχιο ομως και μετα την συνταξιοδοτιση του πατερα .Το μονο προνομιο ειναι οτι δεν βγαινουν στην αναζητηση περιοχης με τους περιορισμους που υπαρχουν αποστασεις απο αλλο φαρμακειο πλυθησμο κτλ . Ο φαρμακοποιος για μενα ασκει λειτουργημα και ετσι εγω προσωπικα το ασκω . Εσυ βεβαια εχεις καθε δικαιωμα να εχεις αλλη αποψη οπως και δικαιωμα να ψωνισεις τα φαρμακα σου απο τον βεροπουλο διπλα απο τον παγκο με τα τυρια ................. καλα ψωνια!!!!!!!!!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:55, 25-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Ψάχνοντας να βρω περισσότερες πληροφορίες για το ποια θεωρούνται κλειστά επαγγέλματα, διότι πχ για να πάρεις άδεια δικηγορίας, απλώς κάνεις άσκηση και δίνεις εξετάσεις (και για αυτό είμαστε τόσοι πολλοί οι δικηγόροι), ανακάλυψα πως οι δικηγόροι ανήκουν δήθεν στα κλειστά "Με το σκεπτικό ότι η πολιτεία ορίζει τις τιμές των δικαστικών παραστάσεων και εγγυάται τη προείσπραξη των σχετικών αμοιβών, ενώ δημιουργούνται και συνθήκες τεχνητής ζήτησης με την υποχρεωτική παράσταση δικηγόρων και την υποχρεωτική οικονομική επιβάρυνση πολλών πράξεων.". Εντάξει, ό,τι να 'ναι! Επειδή δεν θα υπάρχει προείσπραξη, ο δικηγόρος θα σας ζητά λιγότερο από 300 ευρώ για να παρασταθεί στο δικαστήριο (τόσο είναι στο περίπου η προείσπραξη για "απλά" δικαστήρια), μη σας πω πως τις μισές πράξεις θα τις κάνει τζάμπα, έτσι επειδή σας συμπάθησε.

Συγνώμη για την ειρωνεία μου, αλλά ειδικά στην δικηγορία, η κατάσταση είναι απελπίσια για τους πιο πολλούς και είναι λίγο εξοργιστικό να βλέπω πως ο περισσότερος κόσμος ακόμα νομίζει πως "δεν έχουμε ανάγκη" επειδή το 10% του συνολικού πληθυσμού δικηγόρων είναι γνωστοί και τα βγάζουν αβέρτα, εκμεταλλευόμενοι μάλιστα στις περισσότερες περιπτώσεις την εργασία "συναδέλφων" τους για ψίχουλα!
Δεν νομίζω ότι οι δικηγόροι θεωρούνται κλειστό επάγγελμα αλλά οι συμβολαιογράφοι που είναι ένα υποσύνολο των δικηγόρων.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 21:27, 25-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Achilles

αρχιτέκτονες,
φαρμακοποιοί,
δικηγόροι,
συμβολαιογράφοι,

Τι φοβάστε μην χάσουν το μονοπώλιο;

Είδατε κανέναν από αυτούς συμπαρασταθούν στους έλληνες εργαζόμενους όταν ήρθαν

τα καράβια των μεταναστών, όταν πέσαν οι μισθοί και τα μεροκάματα,
όταν η πλειοψηφία των εργαζομένων είναι υποαπασχολούμενοι με ελαστικές σχέσεις εργασίας

Οι δικηγόροι δεν ανήκουν στα κλειστά επαγγλεματα υπό την στενή έννοια, μην μπερδεύεστε.
Το δικό μας επάγγελμα θεωρείται ''κλειστό'' για συντεχνιακούς και μόνο λογους, ήτοι δεν μπορεί να παρίσταται δικηγόρος ενός Πρωτοδικείου σε αστική δίκη σε άλλο Πρωτοδικείο χωρίς τη συμπαράσταση τοπικού δικηγόρου και παραπέρα δεν μπορείς να έχεις υποκατασταστήματα του γραφείου σου σε περισσότερα Πρωτοδικεία.
Κατά τ' άλλα μια χαρα ΥΠΕΡ-πληθώρα δικηγόρων έχουμε στην Ελλάδα, ζωή να έχουμε όλοι μας...

Στο δεύτερο κόκκινο δεν θα απαντήσω καν.. και μιλάω πάντα για δικηγόρους, όχι για τους άλλους κλάδους που αναφέρεις.
Θα σου πω μόνο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των νέων δικηγόρων ανήκουν στην γενιά των 600 ευρώ.

Σχετικά με το τελευταίο κομμάτι να σου πω ότι εκτός άλλων ενεργειών στο παρελθόν ο Σύλλογος στον οποιο ανήκω αποφάσισε με Γ.Σ. 4 μήνες συνεχόμενης αποχής (απεργίας) μέσα στο 2010 και συμμετοχές σε όλες τις πορείες με λοιπούς εργαζομένους και φυσικά μην ξεχνάμε και την περιβόητη προσφυγή του Δ.Σ.Αθηνών κατά του μνημονίου.
Παραπέρα ο μέσος δικηγορος που δεν είναι δικηγόρος εταιριών η τραπεζών εξαρτάται άμεσα από τον ιδιώτη εργαζόμενο/δημόσιο υπάλληλο κτλ ΑΡΑ τα συμφέροντα μας είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με αυτά της υπόλοιπης κοινωνίας της οποίας αποτελούμε αναπόσπαστο κομμάτι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 21:46, 25-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_farm
Δεν ξερω τι γινεται με αλλα επαγγελματα αλλα με τα φαρμακεια δεν ισχυουν τα οσα λες το μονο προνομιο ειναι οτι παιδια φαρμακοποιων και αν εχουν τελειωσει και εκεινα την φαρμακευτικη μπορουν να συνεχισουν το επαγγελμα με την δικο τους πτυχιο ομως και μετα την συνταξιοδοτιση του πατερα .Το μονο προνομιο ειναι οτι δεν βγαινουν στην αναζητηση περιοχης με τους περιορισμους που υπαρχουν αποστασεις απο αλλο φαρμακειο πλυθησμο κτλ . Ο φαρμακοποιος για μενα ασκει λειτουργημα και ετσι εγω προσωπικα το ασκω . Εσυ βεβαια εχεις καθε δικαιωμα να εχεις αλλη αποψη οπως και δικαιωμα να ψωνισεις τα φαρμακα σου απο τον βεροπουλο διπλα απο τον παγκο με τα τυρια ................. καλα ψωνια!!!!!!!!!
Βασικα το μονο πραγματικο προβλημα ειναι η κληρονομικοτητα του επαγγελματος και τιποτε αλλο... Κι ακριβως αυτο λεει ο fockos...

Δεν νομίζω ότι οι δικηγόροι θεωρούνται κλειστό επάγγελμα αλλά οι συμβολαιογράφοι που είναι ένα υποσύνολο των δικηγόρων.
Κι ομως τους μετρανε σε αυτα...

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 21:56, 25-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Οι δικηγόροι δεν ανήκουν στα κλειστά επαγγλεματα υπό την στενή έννοια, μην μπερδεύεστε.
Το δικό μας επάγγελμα θεωρείται ''κλειστό'' για συντεχνιακούς και μόνο λογους, ήτοι δεν μπορεί να παρίσταται δικηγόρος ενός Πρωτοδικείου σε αστική δίκη σε άλλο Πρωτοδικείο χωρίς τη συμπαράσταση τοπικού δικηγόρου και παραπέρα δεν μπορείς να έχεις υποκατασταστήματα του γραφείου σου σε περισσότερα Πρωτοδικεία.

Όπως επίσης και κατώτατο όριο αμοιβής με το οποίο συμφωνώ αρκεί να είναι ανάλογη του πελάτη,
εργάτης ο πελάτης; 3ε την ώρα, χριστοφοράκος ο πελάτης; 300ε την ώρα.

Κατά τ' άλλα μια χαρα ΥΠΕΡ-πληθώρα δικηγόρων έχουμε στην Ελλάδα, ζωή να έχουμε όλοι μας...

Να'χετε γιατί όχι;

Στο δεύτερο κόκκινο δεν θα απαντήσω καν.. και μιλάω πάντα για δικηγόρους, όχι για τους άλλους κλάδους που αναφέρεις.
Θα σου πω μόνο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των νέων δικηγόρων ανήκουν στην γενιά των 600 ευρώ.
Το κόκκινο μιλάει από μόνο του.
Σχετικά με το τελευταίο κομμάτι να σου πω ότι εκτός άλλων ενεργειών στο παρελθόν ο Σύλλογος στον οποιο ανήκω αποφάσισε με Γ.Σ. 4 μήνες συνεχόμενης αποχής (απεργίας) μέσα στο 2010 και συμμετοχές σε όλες τις πορείες με λοιπούς εργαζομένους και φυσικά μην ξεχνάμε και την περιβόητη προσφυγή του Δ.Σ.Αθηνών κατά του μνημονίου.
Παραπέρα ο μέσος δικηγορος που δεν είναι δικηγόρος εταιριών η τραπεζών εξαρτάται άμεσα από τον ιδιώτη εργαζόμενο/δημόσιο υπάλληλο κτλ ΑΡΑ τα συμφέροντα μας είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με αυτά της υπόλοιπης κοινωνίας της οποίας αποτελούμε αναπόσπαστο κομμάτι.

Συνδεδεμένα είναι, εφάμιλα δεν είναι.

Συνδίκτια, κοντεύω τα σαράντα, δικηγόρο και γιατρό "καλό" δεν έχω δει ως τώρα.
Και μάλλον ούτε πρόκειται, τυχαίο; Δεν νομίζω.

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 22:09, 25-12-10:

Δεν ξερω τι γινεται με αλλα επαγγελματα αλλα με τα φαρμακεια δεν ισχυουν τα οσα λες το μονο προνομιο ειναι οτι παιδια φαρμακοποιων και αν εχουν τελειωσει και εκεινα την φαρμακευτικη μπορουν να συνεχισουν το επαγγελμα με την δικο τους πτυχιο ομως και μετα την συνταξιοδοτιση του πατερα .
Όμως για να μπει στο επάγγελμα κάποιος από τους πτυχιούχους που δεν είναι παιδί τους πρέπει να πληρώσει 200.000 ευρώ.

Το μονο προνομιο ειναι οτι δεν βγαινουν στην αναζητηση περιοχης με τους περιορισμους που υπαρχουν αποστασεις απο αλλο φαρμακειο πλυθησμο κτλ .
Αυτό δεν είναι λίγο...Όπως επίσης και το ότι έχουν σταθερό ποσοστό κέρδους.

Ο φαρμακοποιος για μενα ασκει λειτουργημα και ετσι εγω προσωπικα το ασκω . Εσυ βεβαια εχεις καθε δικαιωμα να εχεις αλλη αποψη οπως και δικαιωμα να ψωνισεις τα φαρμακα σου απο τον βεροπουλο διπλα απο τον παγκο με τα τυρια ................. καλα ψωνια!!!!!!!!!
Φυσικά, και ασκεί λειτούργημα. Και δεν πρόκειται να αγοράζουμε από το Βερόπουλο.
Όμως θα πρέπει να αμείβεται αναλογικά με τις υπηρεσίες που προσφέρει.
Γιατί με αυτή τη λογική υπάρχουν αρκετά επαγγέλματα στην κοινωνία που ασκούν λειτούργημα, αλλά δεν αμείβονται και τόσο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 22:36, 25-12-10:

παντως στην αμερικη τα πουλανε τα φαρμακα και σε μαγαζια τυπου hondos....βεβαια εκει υπαρχει ελεγχος στις συνθηκες αποθηκευσης κλπ
τωρα το αν ασκει λειτουργημα η οχι εξαρταται στον φαρμακοποιο....

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 23:00, 25-12-10:

Είναι αρκετά λυπηρό αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με τα φαρμακεία. Ο γονέας κληροδοτεί στο παιδί του την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Το παιδί του αν δεν έχει πτυχίο φαρμακευτικής μπορεί να <<νοικιάσει>> φαρμακοποιό να δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ να του δίνονται από 600-1000 ευρώ το μήνα και τα υπόλοιπα (που είναι αρκετά λεφτά) να τα παίρνει ο ιδιοκτήτης της άδειας που μπορεί να μην είναι καν φαρμακοποιός.

Αυτό που λέω δεν έχει καμία σχέση με τα supermarket.
Aν και προσωπικά δε βρίσκω παράλογο ορισμένα φάρμακα από αυτά που δίνονται χωρίς συνταγή ιατρού στο supermarket. Στην Κύπρο που πήγα στρατό αγόρασα κάποια μη καταγραφούμε φάρμακα από το supermarket.

Δέχομαι ότι τα φαρμακεία πρέπει να λειτουργούν φαρμακοποιοί που είναι εξειδικευμένοι αφού σε οριμένα χρειάζοτναι κάποιες παρασκευές και προετοιμασια αλλά διαφωνώ στο γεγονός ότι ένα παιδί που έχει τελειώσει φαρμακευτική να πρέπει να δώσει ένα σωρό λεφτά για να αγοράσει μια άδεια (η οποία αρχικά δόθηκε σε κάποιον από το κράτος χωρίς λεφτά).

Δυστυχώς πολλοί φαρμακοποιοί εκμεταλλεύονται (όπως και πολλοί ιατροί) την κατάσταση των ασφαλιστικών ταμείων για να βγάλουν κέρδη. Θεωρώ απαραίτητο για να σταματήσει αυτό να γίνει αυτό που γίνεται σε πολλές χωρές του κόσμου. Να μειωθεί το μηνιαιο ποσοστό που δίνουμε κάθε μήνα στις σφάλειες και να συνεισφέρουμε με ένα μικρό ποσοστό 20% στα φάρμακα που αγοράζουμε για να σταματήσει αυτό το γεγονός.

Επίσης ο φαρμακοποιός εξ ορισμού ..φτιάχνει φάρμακα.... Δεν είναι απαραίτητο να τα πουλάει. αλλιώς θα τον λέγαμε φαρμακοπώλη. Παλαιότερα θυμάμαι όταν πήγαινα σε έναν παλιό φαρμακοποιό πωλούσε και δικές του πατέντες (δυστυχώς σήμερα εξ αιτίας των εταιριών αυτό δεν υπάρχει και οι περισσότεροι πιστεύουν πως ο φαρμακοποιός μόνο πουλάει )

Δέχομαι ότι το επάγγελμα ότι είναι λειτούργημα αλλά νομίζω ότι σε λίγο πως οι ίδιοι φαρμακοποιοί αυτό το λειτούργημα δε θα το σεβαστούν. Προβλέπω πως θα αρχίζουν μαζικά απεργίες και θα δημιουργήσουν σοβαρό πρόβλημα σε ανθρώπους που τους έχουν ανάγκη γιατί απλά έχουν το μονοπώλιο. Ο κλάδος των φαρμακοποιών δεν περνάει κρίση (Δεν υπάρχουν και πολλά φαρμακεία που να κλείνουν λόγω πτώχευσης) αλλά θα απεργήσουν για τον ίδιο λόγο που απέργουν τα ΜΜΜ για να σπασουν τα νεύρα στον απλό πολίτη.

Βρίσκω παράλογο να θεωρείται η άδεια φαρμακείου περιουσιακό στοιχείο. μια άδεια που δόθηκε αρχικά δωρεάν από το κράτος να πουλιέται σαν να ναι καταναλωτικό αγαθό. Την ίδια άποψη έχω και για τα άλλα κλειστά επαγγελματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 25-12-10 στις 23:24.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 23:25, 25-12-10:

αρχιτέκτονες,
φαρμακοποιοί,
δικηγόροι,
συμβολαιογράφοι,
Συγγνώμη βρε Achilles ΠΟΣΑ δλδ νομίζεις ότι βγάζουμε οι μηχανικοί που ΔΕΝ έχουμε το μπαμπά μας/τη μαμά μας φτασμένο μηχανικό να μας "μεταφέρει" το γραφείο και την πελατεία του? Και πόσα δλδ νομίζεις ότι μας εξασφαλίζει το ΤEE ως κατώτατο μισθό αν δουλεύουμε ως μισθωτοί στον ιδιωτικό τομέα?
Και στην τελική, παρόλο που δεν ξέρω πώς θα ακουστεί, πιθανόν άσχημα σε πολλούς, αλλά οκ, αν οι μηχανικοί είμαστε τόόόσο καλοπληρωμένοι πια (που δεν είμαστε), ας στρωνόντουσαν όλοι να βγάλουν πολυτεχνείο όταν έπρεπε.
Btw, και οι αρχιτέκτονες, μηχανικοί είναι. Πλεονασμός να αναφέρονται χωριστά.

Επίσης μου φαίνεται κάπως αστείο να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι την έννοια του μηχανικού επειδή ανήκει στο ΤΕΕ (και "προστατεύται" από τη συλλογική σύμβαση) ή του δικηγόρου (που "προστατεύεται" από το αντίστοιχο επιμελητήριο) με την έννοια της μεταβίβασης άδειας φορτηγού/φαρμακείου.

Πρώτον γιατί στην πράξη και στην ελεύθερη αγορά (ιδιωτικός τομέας/ελεύθεροι επαγγελματίες) τα πάντα είναι προσφορά/ζήτηση και δεύτερον γιατί η άδεια άσκησης ενός επαγγέλματος είναι τελείως διαφορετικό από το να μην μπορείς να ανοιξεις γραφείο.
Είμαι μηχανικός (κλειστό επάγγελμα--χαχα ας γελάσω!) και μπορώ να ανοίξω γραφείο όπου θέλω κι ας υπάρχουν άλλοι 800 μηχανικοί δίπλα μου. Ας "νικήσει" ο καλύτερος.
Να είμαι όμως πχ. πτυχιούχος φαρμακευτικής και να μην έχω το δικαίωμα να ανοίξω κατάστημα στην περιοχή που θέλω, παρά μόνο αν δώσω ...χρυσάφι για αντάλλαγμα (as if δεν έδωσα τα νιάτα μου πάνω από τα βιβλία για να πάρω το πτυχίο της φαρμακευτικής) νομίζω ότι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.
Το πρώτο είναι οκ για μένα στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς. Με το δεύτερο όμως είμαι κι εγώ αντίθετη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 25-12-10 στις 23:48.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

worshipperjesus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη worshipperjesus
Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O worshipperjesus έγραψε στις 01:51, 26-12-10:

Τιμή υγρού φακών επαφής σε κατάστημα οπτικών: 11 ευρώ
Τιμή του ίδιου ακριβώς προϊόντος σε φαρμακείο στο διπλανό τετράγωνο: 16 ευρώ

Παρά την υψηλότερη τιμή, η δεύτερη επιλογή είναι καλύτερη, διότι ο φαρμακοποιός εκτελεί λειτούργημα.

Σχετικά με τη διάθεση φαρμακών από supermarkets/περίπτερα, αυτό δεν είναι εφικτό, διότι οι φαρμακοποιοί έχουν εκτεταμένες επιστημονικές γνώσεις, όπως διαπίστωσα πρόσφατα διαβάζοντας για κρυσταλλοθεραπεία στη βιτρίνα φαρμακείου.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 03:05, 26-12-10:

1.Όπως επίσης και κατώτατο όριο αμοιβής με το οποίο συμφωνώ αρκεί να είναι ανάλογη του πελάτη,
εργάτης ο πελάτης; 3ε την ώρα, χριστοφοράκος ο πελάτης; 300ε την ώρα.

2.Να'χετε γιατί όχι;

3.Το κόκκινο μιλάει από μόνο του.

4.Συνδεδεμένα είναι, εφάμιλα δεν είναι.

5.Συνδίκτια, κοντεύω τα σαράντα, δικηγόρο και γιατρό "καλό" δεν έχω δει ως τώρα.
Και μάλλον ούτε πρόκειται, τυχαίο; Δεν νομίζω.

1.Οκ, τότε αναλόγως θα πρέπει ΟΛΑ τα αγαθά και οι υπηρεσίες να κοστολογούνται ανάλογα και με την οικονομική δύναμη έκαστου (ατόμου -κλάδου?)...
νοικιάζεις σπίτι στον εργάτη? 50 ευρώ το μήνα....νοικιάζεις σπίτι στον δημόσιο υπάλληλο? 350 ευρώ κλπ.
Για κάποιον πάντως που υποστηρίζει την ελεύθερη αγορά, πολύ προοδευτικός μου βγήκες..

υγ.Θα ήταν ιδεατό φυσικά να παρείχαμε δωρέαν τις υπηρεσίες μας δεν αντιλέγω αλλά δεν σπούδασα τζάμπα u know ούτε ζω τζάμπα.

2. Πολ'υ μεγάλη κουβέντα...ΟΧΙ να μην έχουμε και δεν το λέω γιατί ανήκω στους ''λίγους και εκλεκτούς'', καμία σχέση...
Για μένα σε ΟΛΑ τα επαγγέλματα θα πρέπει το Κράτος για να λειτουργεί εύρρυθμα να βγάζει τόσους πτυχιούχους/εργάτες/τεχνίτες/επαγγελματίες κλπ όσους πραγματικά χρειάζεται και όχι μπάτε σκύλοι αλέστε όπως ισχύει τώρα.
Δεν χρειάζονται 1800 νέοι εισακτέοι στις Νομικές στην Ελλάδα κάθε χρόνο, ΤΕΛΟΣ.-
Αν βάλεις και αυτούς που έρχονται και από εξωτερικό, κατατακτήριες πάμε +500 επιπλέον.
Πού θα απορροφηθούν όλοι αυτοί και πώς θα ζήσουν αξιοπρεπώς?

3-4.όταν λέω νέοι δικηγόροι εννοώ τουλάχιστον 5ετίας, δεν εννοώ τους ασκούμενους που στην επαρχία δουλεύουν τζάμπα και ανασφάλιστοι..Α! και φυσικά δε σημαίνει ότι με το που τελείωσαν τα πρώτα πέντε χρόνια μετά πιάσανε μην πω ποιον από τι..
Οι εποχές που τα επαγγέλματα δικηγόρου/μηχανικού βγάζανε λεφτά τελείωσαν ανεπιστρεπτί...
ΑΛΛΟ πριν 20-30 χρόνια...ΤΟΤΕ είχαν ΟΛΟΙ λεφτά και κυλούσε διαφορετικά η οικονομία.
Και μετά ταύτα ερωτώ....ποια η διαφορά ανάμεσα σε έναν δικηγόρο που δουλεύει ως είλωτας 10 ώρες τη μερά ως ''συνεργάτης'' σε ένα γραφείο και παίρνει στην καλύτερη των καλυτέρων 1000-1500 ευρώ και ο οποίος πληρώνει την ασφάλειά του από την τσέπη του από έναν ιδιωτικό υπάλληλο οπουδήποτε αλλού?
Η διαφορά είναι ότι η κοινωνία δεν έχει ξεπεράσει τα στερεότυπα που αναφέρει η Ρες παραπάνω και τίποτα άλλο.
Γι' αυτό σου λέω ότι δεν υπάρχουν 2 στρατόπεδα.

5. Τι εννοείς ''καλό''? Διευκρίνησέ το αν θες.

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 12:44, 26-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Συγγνώμη βρε Achilles ΠΟΣΑ δλδ νομίζεις ότι βγάζουμε οι μηχανικοί που ΔΕΝ έχουμε το μπαμπά μας/τη μαμά μας φτασμένο μηχανικό να μας "μεταφέρει" το γραφείο και την πελατεία του? Και πόσα δλδ νομίζεις ότι μας εξασφαλίζει το ΤEE ως κατώτατο μισθό αν δουλεύουμε ως μισθωτοί στον ιδιωτικό τομέα?

Δεν ξέρω, πόσα σας εξασφαλίζει σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα; Αν θες πες μας.

Και στην τελική, παρόλο που δεν ξέρω πώς θα ακουστεί, πιθανόν άσχημα σε πολλούς, αλλά οκ, αν οι μηχανικοί είμαστε τόόόσο καλοπληρωμένοι πια (που δεν είμαστε), ας στρωνόντουσαν όλοι να βγάλουν πολυτεχνείο όταν έπρεπε.
Btw, και οι αρχιτέκτονες, μηχανικοί είναι. Πλεονασμός να αναφέρονται χωριστά.

Σωστά ας στρωνόντουσαν και ας είχανε γονείς να πληρώνουν τα φροντιστήρια, τα ιδιαίτερα,τα εξωτερικά,
τους μεσάζοντες για ένα καλό πτυχίο.
Ξέρεις κανέναν που θα τον είχαν εξασφαλισμένο ως τα 28, 30 και 35 οι γονείς του ελέω σπουδών
και θα διάλεγε αντ'αυτού να δουλεύει απ'τα 15; Εγώ όχι.
Το φέρνω σαν παράδειγμα γιατί το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις, όπως επίσης επειδή δεν μου αρέσει να τσουβαλιάζω
πρέπει να υπάρχουν παιδιά που μπήκαν στις ανώτατες σχολές εσωτερικού και εξωτερικού χωρίς βοήθεια.
Και τέλος δεν αντιλέγω να πληρώσω τα πέντε χρόνια της φοιτητικής σου ζωής,
ποιος όμως καθορίζει πόσα θα στα πληρώσω; Εσύ! Εσύ νομοθετείς.
Και την δικιά μου την μέση γιατί δεν την σκέφτετε κανείς που πρέπει σαράντα χρόνια να κουβαλάω
τα τούβλα και την λάσπη που εσύ υπολόγισες για 30ε την μέρα και να είμαι καθημερινά αναλώσιμος
λόγω ηλικίας και ξένης υπερπληθώρας προσφοράς εργασίας.
Διάβασες 5 χρόνια και μέχρι τα γεράματά σου θα είσαι σε γραφείο και εγώ που είμαι ο υλοποιητής της εργασίας σου
θα κουβαλάω λάσπη και δεν θα καταφέρω να βγάλω ούτε 1/100 ( πρόχειρα ) απ'όσα θα βγάλεις εσύ.
Αυτό το θεωρείς ανταποδωτικό και δίκαιο;
Και γιατί να σου πληρώσω μία άδεια οικοδομής πχ 80τετ - πόσο έχει τώρα - ας πούμε 12.000ε
Με ποια κριτήρια βγαίνουν τα ποσά αυτά;

Επίσης μου φαίνεται κάπως αστείο να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι την έννοια του μηχανικού επειδή ανήκει στο ΤΕΕ (και "προστατεύται" από τη συλλογική σύμβαση) ή του δικηγόρου (που "προστατεύεται" από το αντίστοιχο επιμελητήριο) με την έννοια της μεταβίβασης άδειας φορτηγού/φαρμακείου.

Προστατεύεται με ποιον τρόπο και εις βάρος ποιου.

Πρώτον γιατί στην πράξη και στην ελεύθερη αγορά (ιδιωτικός τομέας/ελεύθεροι επαγγελματίες) τα πάντα είναι προσφορά/ζήτηση και δεύτερον γιατί η άδεια άσκησης ενός επαγγέλματος είναι τελείως διαφορετικό από το να μην μπορείς να ανοιξεις γραφείο.
Είμαι μηχανικός (κλειστό επάγγελμα--χαχα ας γελάσω!) και μπορώ να ανοίξω γραφείο όπου θέλω κι ας υπάρχουν άλλοι 800 μηχανικοί δίπλα μου. Ας "νικήσει" ο καλύτερος.
Να είμαι όμως πχ. πτυχιούχος φαρμακευτικής και να μην έχω το δικαίωμα να ανοίξω κατάστημα στην περιοχή που θέλω, παρά μόνο αν δώσω ...χρυσάφι για αντάλλαγμα (as if δεν έδωσα τα νιάτα μου πάνω από τα βιβλία για να πάρω το πτυχίο της φαρμακευτικής) νομίζω ότι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.
Το πρώτο είναι οκ για μένα στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς. Με το δεύτερο όμως είμαι κι εγώ αντίθετη.

Το κλειστό στο επάγγελμά σου νομίζω πως τοποθετείται στο κατώτατο όριο αμοιβής, γιατί;
Γιατί να έχεις κατώτατο όριο αμοιβής, που οφελεί το κοινωνικό σύνολο αυτό.

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 13:13, 26-12-10:

1.Οκ, τότε αναλόγως θα πρέπει ΟΛΑ τα αγαθά και οι υπηρεσίες να κοστολογούνται ανάλογα και με την οικονομική δύναμη έκαστου (ατόμου -κλάδου?)...
νοικιάζεις σπίτι στον εργάτη? 50 ευρώ το μήνα....νοικιάζεις σπίτι στον δημόσιο υπάλληλο? 350 ευρώ κλπ.

Ας πιάσω εσένα τώρα.

Καλά τα λες αλλά το πρόβλημά μου είναι εκεί, το ότι το ενοίκιο είναι ελεύθερο διαπραγμάτευσης (θεωρητικά)
ενώ εσύ μου κοτσάρεις κατώτατο όριο αμοιβής.

Για κάποιον πάντως που υποστηρίζει την ελεύθερη αγορά, πολύ προοδευτικός μου βγήκες..

Προσπαθώ να πέρνω από το κάθε σύστημα τα καλλίτερα. ( και να φτιάξω ένα δικό μου
)

υγ.Θα ήταν ιδεατό φυσικά να παρείχαμε δωρέαν τις υπηρεσίες μας δεν αντιλέγω αλλά δεν σπούδασα τζάμπα u know ούτε ζω τζάμπα.

Δεν σου είπα να τα κάνεις τζάμπα, αλλά να υπάρχει μία ισοροπία τουλάχιστον με αυτούς που δεν σπούδασαν
τα λεγόμενα επιστημονικά επαγγέλματα.

2. Πολ'υ μεγάλη κουβέντα...ΟΧΙ να μην έχουμε και δεν το λέω γιατί ανήκω στους ''λίγους και εκλεκτούς'', καμία σχέση...
Για μένα σε ΟΛΑ τα επαγγέλματα θα πρέπει το Κράτος για να λειτουργεί εύρρυθμα να βγάζει τόσους πτυχιούχους/εργάτες/τεχνίτες/επαγγελματίες κλπ όσους πραγματικά χρειάζεται και όχι μπάτε σκύλοι αλέστε όπως ισχύει τώρα.
Δεν χρειάζονται 1800 νέοι εισακτέοι στις Νομικές στην Ελλάδα κάθε χρόνο, ΤΕΛΟΣ.-
Αν βάλεις και αυτούς που έρχονται και από εξωτερικό, κατατακτήριες πάμε +500 επιπλέον.
Πού θα απορροφηθούν όλοι αυτοί και πώς θα ζήσουν αξιοπρεπώς?

Σωστά, μέχρι τότε όμως;

3-4.όταν λέω νέοι δικηγόροι εννοώ τουλάχιστον 5ετίας, δεν εννοώ τους ασκούμενους που στην επαρχία δουλεύουν τζάμπα και ανασφάλιστοι..Α! και φυσικά δε σημαίνει ότι με το που τελείωσαν τα πρώτα πέντε χρόνια μετά πιάσανε μην πω ποιον από τι..

Και όταν μάθουν την δουλειά, θα έχουν οι ίδιοι ασκούμενους τζάμπα και ανασφάλιστους παίρνοντας εντω'μεταξύ
επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης δηλώνωντας 8.000ε τον χρόνο στην εφορία ( όχι όλοι )

Οι εποχές που τα επαγγέλματα δικηγόρου/μηχανικού βγάζανε λεφτά τελείωσαν ανεπιστρεπτί...
ΑΛΛΟ πριν 20-30 χρόνια...ΤΟΤΕ είχαν ΟΛΟΙ λεφτά και κυλούσε διαφορετικά η οικονομία.

Εγώ δεν είχα, αλλά μάλλον είμαι η εξαίρεση.

Και μετά ταύτα ερωτώ....ποια η διαφορά ανάμεσα σε έναν δικηγόρο που δουλεύει ως είλωτας 10 ώρες τη μερά ως ''συνεργάτης'' σε ένα γραφείο και παίρνει στην καλύτερη των καλυτέρων 1000-1500 ευρώ και ο οποίος πληρώνει την ασφάλειά του από την τσέπη του από έναν ιδιωτικό υπάλληλο οπουδήποτε αλλού?
Η διαφορά είναι ότι η κοινωνία δεν έχει ξεπεράσει τα στερεότυπα που αναφέρει η Ρες παραπάνω και τίποτα άλλο.
Γι' αυτό σου λέω ότι δεν υπάρχουν 2 στρατόπεδα.

Γιατί δουλεύει σαν είλωτας για να γίνει αύριο ο ίδιος αφεντικό του εαυτού του, βγάζοντας τα δεκαπλάσια,
αντίθετα με τον υπάλληλο που δουλεύει σας είλωτας και θα παραμείνει μια ζωή είλωτας.

5. Τι εννοείς ''καλό''? Διευκρίνησέ το αν θες.

Καλό εννοώ στις συναλλαγές του με το κράτος και τους πολίτες και στον τρόπο
που τους διαχειρίζετε.

Λυπάμαι αλλά δεν θα ενστερνιστώ την αγωνία των διαφόρων ειδών επιτηδευματιών

τωρινών και μελλοντικών καθότι αυτοί και τα γκόλντεν μπόϊς του δημοσίου ευθύνονται κατ'εμέ
για την κατάντια της χώρας.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους