Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων

Ποια η γνώμη για το άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 36)
Θετική
27
75,00%
Αρνητική
9
25,00%

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:50, 26-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Achilles

Δεν ξέρω, πόσα σας εξασφαλίζει σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα; Αν θες πες μας.

Για ιδιωτικό τομέα-->

http://portal.tee.gr/portal/page/por...2008.05.28.pdf
Δεν είναι κρατικό μυστικό ο καθένας μπορεί να τα βρει ελεύερα στη σελίδα του τεχνικού επιμελητηρίου.

Σωστά ας στρωνόντουσαν και ας είχανε γονείς να πληρώνουν τα φροντιστήρια, τα ιδιαίτερα,τα εξωτερικά,
τους μεσάζοντες για ένα καλό πτυχίο.

Συγγνώμη, αλλά επειδή με το παραπάνω με προσβάλλεις βάναυσα καθώς και τα όσα έχω πετύχει στη ζωή μου μέχρι σήμερα δεν επιθυμώ να συνεχίσω τη συζήτηση.
Επίσης οι βασικές σπουδές μηχανικού (οι οποίες σε βάζουν στην κατηγορία αμοιβών που αναφέρονται παραπάνω) είναι 5 χρόνια, δλδ βγαίνεις στην αγορά στα 23. Καμία ανάγκη να έχεις μπάρμπα το Βαρδινογιάννη για να σε συντηρεί ως τα 35. Και γνωρίζω αρκετούς συμφοιτητές μου (που είμαι σίγουρη ότι θα προσβάλλονταν εξίσου από αυτό που έγραψες) που πέρασαν και τα 5 καλοκαίρια των σπουδών τους να μεταφέρουν δίσκους και πιάτα σε ταβέρνες για να επιβαρύνουν όσο λιγότερο τον οικογενειακό προϋπολογισμό. Για κάθε ένα "λαμόγιο" που έχεις στο μυαλό σου είναι εκεί έξω 10πλάσιοι σωστοί και αξιοπρεπείς μηχανικοί που αγωνίζονται όσο κι εσύ και ο καθένας. ΑΥΤΟΙ είναι πλειοψηφία και όχι οι "superstar" που αμοίβονται(?) χρυσάφι χωρίς λόγο τελικά.

Προστατεύεται με ποιον τρόπο και εις βάρος ποιου.
Εις βάρος του εργοδότη μου από το να με πληρώσει 600Ε μεικτά (if not less) την ώρα που αυτός κλείνει συμφωνίες εκατομμυριών από τη δική μου εργασία και από τα δικά μου προσόντα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 19:26, 26-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από worshipperjesus
Τιμή υγρού φακών επαφής σε κατάστημα οπτικών: 11 ευρώ
Τιμή του ίδιου ακριβώς προϊόντος σε φαρμακείο στο διπλανό τετράγωνο: 16 ευρώ

Παρά την υψηλότερη τιμή, η δεύτερη επιλογή είναι καλύτερη, διότι ο φαρμακοποιός εκτελεί λειτούργημα.

Σχετικά με τη διάθεση φαρμακών από supermarkets/περίπτερα, αυτό δεν είναι εφικτό, διότι οι φαρμακοποιοί έχουν εκτεταμένες επιστημονικές γνώσεις, όπως διαπίστωσα πρόσφατα διαβάζοντας για κρυσταλλοθεραπεία στη βιτρίνα φαρμακείου.
Το πολυ λιβανι καλε μου σε εχει πειραξει οπως σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι . Αυτο μας βαζει σε ενα τσουβαλι ολους αλλοι επιλεγουν να δουλευουν με το νομιμο ποσοστο κερδους και αλλοι οχι .Δεν θα μπω στην διαδικασια να ασχοληθω και να υπερασπιστω κανεναν διακρινω πολυ εμπαθεια προς καποια επαγγελματα και δεν βλεπω τον λογο εξαλλου εγω ανηκω σε αυτο που ο φοκος χαρακτηρισε νοικιασμενο φαρμακοποιο οποτε ..........

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 20:07, 26-12-10:

Σωστά ας στρωνόντουσαν και ας είχανε γονείς να πληρώνουν τα φροντιστήρια, τα ιδιαίτερα,τα εξωτερικά,
τους μεσάζοντες για ένα καλό πτυχίο.
Ξέρεις κανέναν που θα τον είχαν εξασφαλισμένο ως τα 28, 30 και 35 οι γονείς του ελέω σπουδών
και θα διάλεγε αντ'αυτού να δουλεύει απ'τα 15; Εγώ όχι.
Το φέρνω σαν παράδειγμα γιατί το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις, όπως επίσης επειδή δεν μου αρέσει να τσουβαλιάζω
πρέπει να υπάρχουν παιδιά που μπήκαν στις ανώτατες σχολές εσωτερικού και εξωτερικού χωρίς βοήθεια.
Και τέλος δεν αντιλέγω να πληρώσω τα πέντε χρόνια της φοιτητικής σου ζωής,
ποιος όμως καθορίζει πόσα θα στα πληρώσω; Εσύ! Εσύ νομοθετείς.
Και την δικιά μου την μέση γιατί δεν την σκέφτετε κανείς που πρέπει σαράντα χρόνια να κουβαλάω
τα τούβλα και την λάσπη που εσύ υπολόγισες για 30ε την μέρα και να είμαι καθημερινά αναλώσιμος
λόγω ηλικίας και ξένης υπερπληθώρας προσφοράς εργασίας.
Διάβασες 5 χρόνια και μέχρι τα γεράματά σου θα είσαι σε γραφείο και εγώ που είμαι ο υλοποιητής της εργασίας σου
θα κουβαλάω λάσπη και δεν θα καταφέρω να βγάλω ούτε 1/100 ( πρόχειρα ) απ'όσα θα βγάλεις εσύ.
Αυτό το θεωρείς ανταποδωτικό και δίκαιο;
Και γιατί να σου πληρώσω μία άδεια οικοδομής πχ 80τετ - πόσο έχει τώρα - ας πούμε 12.000ε
Με ποια κριτήρια βγαίνουν τα ποσά αυτά;

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil

Συγγνώμη, αλλά επειδή με το παραπάνω με προσβάλλεις βάναυσα καθώς και τα όσα έχω πετύχει στη ζωή μου μέχρι σήμερα δεν επιθυμώ να συνεχίσω τη συζήτηση.
Επίσης οι βασικές σπουδές μηχανικού (οι οποίες σε βάζουν στην κατηγορία αμοιβών που αναφέρονται παραπάνω) είναι 5 χρόνια, δλδ βγαίνεις στην αγορά στα 23. Καμία ανάγκη να έχεις μπάρμπα το Βαρδινογιάννη για να σε συντηρεί ως τα 35. Και γνωρίζω αρκετούς συμφοιτητές μου (που είμαι σίγουρη ότι θα προσβάλλονταν εξίσου από αυτό που έγραψες) που πέρασαν και τα 5 καλοκαίρια των σπουδών τους να μεταφέρουν δίσκους και πιάτα σε ταβέρνες για να επιβαρύνουν όσο λιγότερο τον οικογενειακό προϋπολογισμό. Για κάθε ένα "λαμόγιο" που έχεις στο μυαλό σου είναι εκεί έξω 10πλάσιοι σωστοί και αξιοπρεπείς μηχανικοί που αγωνίζονται όσο κι εσύ και ο καθένας. ΑΥΤΟΙ είναι πλειοψηφία και όχι οι "superstar" που αμοίβονται(?) χρυσάφι χωρίς λόγο τελικά.

Απομόνωσες μία πρόταση απ'όλη την παράγραφο για να βγάλεις όπως θες τα συμπεράσματά σου.

Και για κάθε ένα παιδί που ξέρεις ότι έπλενε πιάτα τα καλοκαίρια για να σπουδάσει βοηθώντας ταυτόχρονα
την οικογένειά του, ξέρω τρία που σπουδάσανε στην Αγγλία, Ελλάδα, Βουλγαρία, Ιταλία, Η.Π.Α,
μη γνωρίζοντας πόσο είναι το ενοίκιο του σπιτιού που μένανε.

Οκ. Σταματώ εδώ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 00:42, 27-12-10:

Απομόνωσες μία πρόταση απ'όλη την παράγραφο για να βγάλεις όπως θες τα συμπεράσματά σου.

Και για κάθε ένα παιδί που ξέρεις ότι έπλενε πιάτα τα καλοκαίρια για να σπουδάσει βοηθώντας ταυτόχρονα
την οικογένειά του, ξέρω τρία που σπουδάσανε στην Αγγλία, Ελλάδα, Βουλγαρία, Ιταλία, Η.Π.Α,
μη γνωρίζοντας πόσο είναι το ενοίκιο του σπιτιού που μένανε.

Οκ. Σταματώ εδώ.
Το να αναιρέσεις και να πεις "βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις" δεν είναι αρκετό για μένα σόρρυ.
άχρηστοι υπάρχουν παντού. Ακόμα και χτίστη για το σπίτι να πάρεις από αυτούς που περιμένουν σε κομβικά σημεία να τους "μαζεψει" κάποιος μπορεί να σου βγει αστέρι ή να μην ξέρει να βάλει δύο τούβλα στη σειρά.
Επίσης τσουβάλιασες ένα καρό χώρες μαζί που διαφέρουν στις σπουδές τους όσο εγώ από τη Ζιζέλ (δλδ πολύ ). Μην βγάζεις "άχτι" απέναντι σε ανθρώπους που οκ, είχαν την ευκαιρία να σπουδάσουν και την εκμεταλλεύτηκαν όταν έπρεπε, αλλά δεν είναι όλοι οι μηχανικοί/δικηγόροι/συμπληρώστε ελεύθερα όποιο επάγγελμα νομίζετε ότι ταιριάζει, κακομαθημένα πλουσιόπαιδια που βάζαν τα 500ευρα ανάμεσα τις κόλλες που παρέδιδαν στις εξετάσεις και δεν ξέρουν να σου απαντήσουν σε στοιχειώδη πράγματα για τον κλάδο τους αλλά μόνο ζητάνε λεφτά.

Επίσης οι μηχανικοί που ξέρω (φαίνεται ο γιος του Λάτση δεν συχνάζει στα λιμέρια μου) κάθε άλλο παρά σε ένα γραφείο είναι να τη βγάζουν με αραλίκι. Φαίνεται το 12ωρο που χτυπήσαμε πέρσι τα Χριστούγεννα (25/12) εγώ και ο συνάδελφος μάλλον το οραματιστήκαμε αμφότεροι από τη θαλπωρή του σαλονιού μας.

Και σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα των κλειστών επαγγελμάτων είναι η αμοιβή ενος ανθρώπου που έφαγε πολλά χρόνια από τη ζωή του (και οι περισσότεροι συνεχίζουν να τρώνε και κατά τη διάρκεια του επαγγελματικού τους βίου) να διαβάζει για να αποδώσει ή ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται ένα "αγαθό" που λέγεται "άδεια" και δεν απαιτεί ΚΑΝΕΝΟΣ είδους προσόν και ΚΑΝΕΝΟΣ είδους κόπο (οκ, ένα μήνα τα μαθήματα οδήγησης ενός ταξί/φορτηγού?) για να προικίσουν και τα δισεγγονά τους?

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 15:28, 27-12-10:

Το να αναιρέσεις και να πεις "βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις" δεν είναι αρκετό για μένα σόρρυ.
άχρηστοι υπάρχουν παντού. Ακόμα και χτίστη για το σπίτι να πάρεις από αυτούς που περιμένουν σε κομβικά σημεία να τους "μαζεψει" κάποιος μπορεί να σου βγει αστέρι ή να μην ξέρει να βάλει δύο τούβλα στη σειρά.
Επίσης τσουβάλιασες ένα καρό χώρες μαζί που διαφέρουν στις σπουδές τους όσο εγώ από τη Ζιζέλ (δλδ πολύ ). Μην βγάζεις "άχτι" απέναντι σε ανθρώπους που οκ, είχαν την ευκαιρία να σπουδάσουν και την εκμεταλλεύτηκαν όταν έπρεπε, αλλά δεν είναι όλοι οι μηχανικοί/δικηγόροι/συμπληρώστε ελεύθερα όποιο επάγγελμα νομίζετε ότι ταιριάζει, κακομαθημένα πλουσιόπαιδια που βάζαν τα 500ευρα ανάμεσα τις κόλλες που παρέδιδαν στις εξετάσεις και δεν ξέρουν να σου απαντήσουν σε στοιχειώδη πράγματα για τον κλάδο τους αλλά μόνο ζητάνε λεφτά.

Επίσης οι μηχανικοί που ξέρω (φαίνεται ο γιος του Λάτση δεν συχνάζει στα λιμέρια μου) κάθε άλλο παρά σε ένα γραφείο είναι να τη βγάζουν με αραλίκι. Φαίνεται το 12ωρο που χτυπήσαμε πέρσι τα Χριστούγεννα (25/12) εγώ και ο συνάδελφος μάλλον το οραματιστήκαμε αμφότεροι από τη θαλπωρή του σαλονιού μας.

Και σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα των κλειστών επαγγελμάτων είναι η αμοιβή ενος ανθρώπου που έφαγε πολλά χρόνια από τη ζωή του (και οι περισσότεροι συνεχίζουν να τρώνε και κατά τη διάρκεια του επαγγελματικού τους βίου) να διαβάζει για να αποδώσει ή ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται ένα "αγαθό" που λέγεται "άδεια" και δεν απαιτεί ΚΑΝΕΝΟΣ είδους προσόν και ΚΑΝΕΝΟΣ είδους κόπο (οκ, ένα μήνα τα μαθήματα οδήγησης ενός ταξί/φορτηγού?) για να προικίσουν και τα δισεγγονά τους?

Καταρχήν δεν λέω αυτά που θέλουν να ακούσουν οι άλλοι, λέω πάντα αυτά που πιστεύω και γνωρίζω εγώ
σεβόμενος τις άλλες απόψεις και αν πιστώ τις ενστερνίζομαι.
Αλλά πως να με πείσεις όταν μου μιλάς για το 10% των επαγγελματιών που συζητάμε είναι
( δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ χαρακτηρισμούς όπως και δεν έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα )
μη εντάξει στις υποχρεώσεις τους με το κράτος-πολίτη.
Το 10% έκανε σχέδια για 2.000.000 αυθαίρετα στην χώρα;
Το 10% έκλεισε όλους τους ημιυπαίθριους;
Το 10% ευθύνεται για ότι χρειαζόμαστε αμορτισέρ κάθε 2 χρόνια;

Το 10% των επαγγελμάτων αυτών κρίνουνε τις τύχες μας στην βουλή;

Ας βγει ένας επιτηδευματίας από αυτούς που γκρινιάζουν οοιοδήποτε κλάδου, ας είναι φαρμακοποιός,
ας είναι μηχανικός, ας είναι δικηγόρος.
Να μου πει ότι δεν δηλώνει άλλα ντ'άλλων στην εφορία,
ότι δεν κόβει αποδείξεις παρά μόνο όταν είναι αναγκασμένος,
ότι δεν λέει στον πελάτη ότι συμφέρει τον ίδιο
και εγώ θα ζητήσω συγνώμη και θα κλείσω τον λογαριασμό μου. ( και θα σκίσω τα πτυχία μου )

ΥΣ.1 τις χώρες τις ανέφερα μη έχοντας κατά νου συγκεκριμένη ειδικότητα, αλλά ένα μάτσο επιστημονικές ειδικότητες.
ΥΣ.2 χτύπησες δωδεκάωρο, μεθαύριο όμως θα έχεις κάποιον άλλον να στο χτυπάει για σένα.
ΥΣ.3 δεν είπα πως τα παιδιά των επιστημονικών πτυχίων είναι πλουσιόπαιδα και δεν με ενδιαφέρει αν είναι, - έδωσες ένα
επιχείρημα και απάντησα σε αυτό - εμένα με ενδιαφέρει το ότι δεν δικαιολογείται η ψαλίδα μεταξύ αυτών που ζητάνε
και αυτών που έχει να τους προσφέρει η κοινωνία.
ΥΣ.4 δεν έχω άχτι κανέναν
ΥΣ.5 το πρόβλημα είναι και εκεί και εκεί!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 20:58, 27-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
1. Είναι αρκετά λυπηρό αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με τα φαρμακεία. Ο γονέας κληροδοτεί στο παιδί του την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Το παιδί του αν δεν έχει πτυχίο φαρμακευτικής μπορεί να <<νοικιάσει>> φαρμακοποιό να δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ να του δίνονται από 600-1000 ευρώ το μήνα και τα υπόλοιπα (που είναι αρκετά λεφτά) να τα παίρνει ο ιδιοκτήτης της άδειας που μπορεί να μην είναι καν φαρμακοποιός.

2. Βρίσκω παράλογο να θεωρείται η άδεια φαρμακείου περιουσιακό στοιχείο. μια άδεια που δόθηκε αρχικά δωρεάν από το κράτος να πουλιέται σαν να ναι καταναλωτικό αγαθό. Την ίδια άποψη έχω και για τα άλλα κλειστά επαγγελματα.
1. Στρωμένη /έτοιμη /σίγουρη δουλειά δηλ. για τον απογονο....
Αλλα γιατι απορούμε με την φαρμακευτική οικογενειοκρατία? Και στους βουλευτές (σχεδον /λιγοπολυ) το ίδο ισχύει. Στελνουν τα βλασταρια τους για σπουδες (αποκλειστικά) στο εξωτερικο,ουτως ώστε να γυρίσουν ετοιμα και να καθισουν τροπον τινα κληρονομικώ διακαιώματι στη βουλευτική εδρα του μπαμπα (ή παραπλευρη)...

2. Το αθάνατο (λαμογιόρικο) ελληνικό δαιμόνιο εμπορευματοποιησε προς ίδιον όφελος ακόμα και μια κρατική παροχή...

Οτι ειναι νόμιμο,ειναι και ηθικό ενίοτε.....

Θα συμφωνήσω με τα ανοιγματα: πρέπει να σπασουν τα αποστήματα,πρεπει καποιοι να παψουν επιτελους στους χαλεπους καιρους που διανυουμε,να πλεονεκτουν εις βαρος καποιων άλλων. Επιβαλλεται να επικρατήσει μια (στοιχειώδης) ισότητα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:11, 27-12-10:

Για το 1 δεν το βρίσκω κακό κάποιος επαγγελματίας εχει κάθε δικαίωμα να μεταβιβάση την επιχειρήση του στα παιδιά του. Σε όλα τα επαγγέλματα συμβαίνει. Δηλαδή θεωρούμε άδικο το σύστημα επειδή ο γιος του κόκαλη θα κληρονομήσει την επιχείρηση του πατέρα του.

Αναθεωρώ κάποιες απόψεις που έκφρασα σε προηγούμενα post. Συγκεκριμένα:

Με την κληρονομικότητα συμφωνώ με την μεταπώληση διαφωνώ.

Αν ένας γονιός είναι φαρμακοποιός και εχει γιο φαρμακοποιό ας πάρει και το φαρμακείο του, αν είναι ταξιτζής ο γιος ας πάρει το ταξί του πατέρα του. Σε αυτό που διαφωνώ κάθετα είναι αν ο γιος έχει επιλέξει να ασχοληθεί με κάτι διαφορετικό ο δεύτερος να πουλάει την άδεια. Σε αυτή την περίτωση η άδεια θα πρέπει να γυρίζει στο κράτο και να την δίνει κατόπιν διαγωνισμού ή καταβολή κάποιου ποσού στο δημόσιο. Ούτε ανεξέλεγκτη αδειοδότηση συμφωνώ γιατί θα είναι ο οριστικός θάνατος όλου του κλάδου και λουκούμι για τις πολυεθνικές.

Ως προς το παράδειγμα με τους βουλευτές διαφωνώ. Είναι εκλεγμένοι και δεν κληρονόμησαν καμία θέση και είναι άκυρο να τους κατηγορείς για οικογενιοκρατία.

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Κι ομως τους μετρανε σε αυτα...
Με ποια λογική το μετράνε; Ο καθένας που έχει τελειώσει νομική μπορεί να γίνει δικηγόρος και κάποιος που έχει πατέρα δικηγόρο η άδεια του πατέρα του είναι άχρηστη, δεν στοιχιζει τίποτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 27-12-10 στις 21:38.
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 529 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 21:45, 27-12-10:

1. δεν το βρίσκω κακό κάποιος επαγγελματίας εχει κάθε δικαίωμα να μεταβιβάση την επιχειρήση του στα παιδιά του. Σε όλα τα επαγγέλματα συμβαίνει. Δηλαδή θεωρούμε άδικο το σύστημα επειδή ο γιος του κόκαλη θα κληρονομήσει την επιχείρηση του πατέρα του.

Αναθεωρώ κάποιες απόψεις που έκφρασα σε προηγούμενα post. Συγκεκριμένα:

2. Αν ένας γονιός είναι φαρμακοποιός και εχει γιο φαρμακοποιό ας πάρει και το φαρμακείο του, αν είναι ταξιτζής ο γιος ας πάρει το ταξί του πατέρα του. Σε αυτό που διαφωνώ κάθετα είναι αν ο γιος έχει επιλέξει να ασχοληθεί με κάτι διαφορετικό ο δεύτερος να πουλάει την άδεια. Σε αυτή την περίτωση η άδεια θα πρέπει να γυρίζει στο κράτο και να την δίνει κατόπιν διαγωνισμού. Ούτε ανεξέλεγκτη αδειοδότηση συμφωνώ γιατί θα είναι ο οριστικός θάνατος για όλου του κλάδου και λουκούμι για τις πολυεθνικές.

3. Ως προς το παράδειγμα με τους βουλευτές διαφωνώ. Είναι εκλεγμένοι και δεν κληρονόμησαν καμία θέση και είναι άκυρο να τους κατηγορείς για οικογενιοκρατία.
3. Eκλεγμένοι ειναι σαφώς (κατ επιφαση μονο),αλλα αν το δεις καλυτερα,ουσιαστικά ειναι προωθημενοι απο μπαμπαδες. Ολοι γνωριζουμε τις βουλευτικες οικογενειοκρατιες...
Ο Κυριακος Μητσοτακης πχ. σαφως και ειναι (τυποις) εκλεγμενος. Τον εξελεξε ο μπαμπας του,δια μεσου του λαου...

2. Αν ο γιος δε γινει φαρμακοποιος,σαφως και να μην εχει δικαιωμα στην αδεια. Η αδεια ειναι κρατικο αγαθο που δοθηκε προσωποποιημενα σε καποιον.Οταν λοιπον αυτος την εξαντλησε ή δε μπορει να την εξασκησει πλεον,θα πρεπει ως τετοιο αγαθο να γυριζει στο κρατος και οχι να μεταβιβαζεται - ακομη και σε συγγενεις α' βαθμου. Αν ο γιος θελει να εξασκησει το επαγγελμα του πατερα του,ας το κανει απο μηδενικης βασεως - οπως (εν γενει) κι εκεινος.

1. Για την (απλη) επιχειρηση,ο μπαμπας αδεια δεν πηρε απο κανεναν.Σοπιασε (να τη δημιουργησει) ή την κληρονομησε και ειναι θεμιτο να περνα στο παιδι.Δεν ειναι κρατικη γονικη παροχη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:02, 27-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
1. Για την (απλη) επιχειρηση,ο μπαμπας αδεια δεν πηρε απο κανεναν.Σοπιασε (να τη δημιουργησει) ή την κληρονομησε και ειναι θεμιτο να περνα στο παιδι.Δεν ειναι κρατικη γονικη παροχη.
Και στα κλειστά επαγγέλματα το ίδιο συμβαίνει με εξαίρεση ίσως τους φαρμακοποιούς και τα ταξί που έχουν eξασφαλισμένη πελατεία. Για να αποκτήσει ένας συμβολαιογράφος μια σταθερή πελατεία κουράστηκε και ρίσκαρε όπως συμβαίνει και σε έναν γιατρό και σε όλους τους επαγγελματίες.

Ο κυριακος μητσοτάκης εκλέχθηκε πρώτος σε μια δύσκολη περιφέρεια άρα μην κατηγορούμε το σύστημα σε αυτή την περίπτωση για πελατειοκρατία αλλά τον λαό. Βοηθήθηκε από τον πατέρα του όπως βοηθήθηκε ο γιατρός που κληρονόμησε το γιατρείο του. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι αυτό.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 00:49, 28-12-10:

Ας βγει ένας επιτηδευματίας από αυτούς που γκρινιάζουν οοιοδήποτε κλάδου, ας είναι φαρμακοποιός,
ας είναι μηχανικός, ας είναι δικηγόρος.
Να μου πει ότι δεν δηλώνει άλλα ντ'άλλων στην εφορία,
ότι δεν κόβει αποδείξεις παρά μόνο όταν είναι αναγκασμένος,
ότι δεν λέει στον πελάτη ότι συμφέρει τον ίδιο
και εγώ θα ζητήσω συγνώμη και θα κλείσω τον λογαριασμό μου. ( και θα σκίσω τα πτυχία μου )
Να περιμένω να δω απενεργοποιημένο τον λογαριασμό σου ή θες και τα εκκαθαριστικά της εφορίας και review των στιγμών που έκλεινα δουλειές στη ζωή μου από το 2004 (οπότε και έβγαλα την άδεια μου) μέχρι σήμερα?

Και επίσης... Είμαστε 10.000.000 κάτοικοι σε αυτή τη χώρα και μας κουμαντάρει (αποτυχημένα) το 0.003% υμών...Άντε αν σου βάλω τους μεγαλοκαρχαρίες των μεγάλων επιχειρήσεων και των τραπεζών με πολύ βία να το στείλω στο 0.1% υμών
το 10% που αναφέρεις για τα "κλειστά" επαγγέλματα ναι, είναι τρομακτικά μεγάλο ποσοστό λοιπόν, yet το 90% (να πω το 80%? θα πω το 70% για να δεις τη...κουβαρντού είμαι ) είναι στην "άλλη πλευρά".

Btw, το δικό μου θέμα με τις άδειες έγγειται στο ότι γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης. Σαφώς και ο υιός/κόρη φαρμακοποιού αν σπουδάσει ο ίδιος φαρμακοποιός θα κληρονομήσει το μαγαζί του πατέρα/μητέρα του/της. Οπως ο γιος του φούρναρη θα πάρει το μαγαζί του, ο γιος του μηχανικού, ο γιος του καταστήματος ρούχων κτλ κτλ. Αλλά όπως για τη δεύτερη "ομάδα" η κληρονομικότητα δεν αποκλείει κανένα τέκνο που ΔΕΝ ακολούθησε την ειδικότητα του γονιού του να ανοίξει το δικό του κατάστημα, δεν καταλαβαίνω γιατί ο φαρμακοποιός/ο υποψήφιος ταξιτζής/ο υποψήφιος φορτηγατζής δεν έχουν την ίδια δυνατότητα.

Ps. Η άδεια μου δεν απαγορεύει σε κανέναν να ασκήσει το ίδιο επάγγελμα με μένα, στην ίδια πόλη (στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο!) με εμένα. Δεν είναι άδεια που ορίζει ότι ανήκω σε κάποιο κλάδο που δέχεται περιορισμένο αριθμό...συμμετοχών. Πιστοποιεί, απλώς, ότι η επιστημονική και τεχνική μου κατάρτιση είναι τέτοια που έχω τις γνώσεις και τη δυνατότητα να εκτελώ κάποιες εργασίες. Και, πέραν των σπουδών μου, έδωσα εξετάσεις στο ΤΕΕ για να την αποκτήσω.
ps2. Την ημέρα που οι πολυκατοικίες (διόρθωση--τα κουτάκια που χτιζονται) ΔΕΝ θα κατασκευάζονται απο ανιδείκευτους εργολάβους με χρήση ανειδίκευτου φτηνού και ανασφάλιστου εργατικού δυναμικού για να προικίσει ο εργολάβος από ένα σπιρτόκουτο 40 τετραγωνικών τα δισέγγονα του, αλλά ο πολιτικός μηχανικός και -για μένα κυρίως!- ο αρχιτέκτονας θα έχουν ρόλο πραγματικό (και όχι, δεν θα ψάχνουμε το "λαμόγιο" που θα μας δώσει τη σφραγίδα του) ΤΟΤΕ να ξανασυζητήσουμε για τα σπίτια. Όπως συνέβαινε σε παλαιότερες δεκαετιες που και πιο όμορφα χτίζονταν τα σπίτια και μάλλον και πιο γερά (πιο λειτουργικά σίγουρα νομίζω)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 10:31, 28-12-10:

Να περιμένω να δω απενεργοποιημένο τον λογαριασμό σου ή θες και τα εκκαθαριστικά της εφορίας και review των στιγμών που έκλεινα δουλειές στη ζωή μου από το 2004 (οπότε και έβγαλα την άδεια μου) μέχρι σήμερα?

Όχι δεν χρειάζεται να μου φέρεις τα εκκαθαριστικά σου και τα review σε πιστεύω.
Πιστεύω πως έκοψες όλες τις αποδείξεις που έπρεπε στις συναλλαγές σου,
πως δήλωσες ακριβώς το ποσό που αμοίβεσαι,
πως στα σχέδια που υπέγραψες η πλάκα έγινε 12'' και όχι 11.5'',
πως έπεσε 1 κυβικό και όχι 0.980,
πως οι τόνοι από τα σίδερα ήταν 3 και όχι 2.900,
πως δεν υπέγραψες αντισεισμικά δάνεια σε αποθήκες,
πως δεν έκλεισες ημιυπαίθριους,
πως το οδόστρωμα είναι 6'' και όχι 5''
δεν έδωσες άδεια για πέργκολα και έγινε δώμα,
πως στα 2.000.000 αυθαίρετα δεν είχες καμία συμμετοχή,
πως καλά κάνετε και παίρνετε μια 12.000ε για 100μ2
πως όλα καλά δουλεύουν στις πολεοδομίες,
πως δεν τα έκανες όλα αυτά τώρα που είσαι με μπλοκάκι, αλλά δεν θα τα κάνεις και μεθαύριο που θα έχεις
δικό σου γραφείο, θα έχεις τους υπαλλήλους σου με 8ωρό και πενθήμερο με προβλεπόμενες αμοιβές
μαθαίνοντάς τους να μην κάνουν παρατυπίες όπως δεν έκανες εσύ.
Και επειδή τα πιστεύω όλα τα παραπάνω φυσικά και θα σου ζητήσω συγνώμη που σε προσέβαλα βάναυσα
σαν προσωπικότητα, σαν ειδικότητα και σαν 5 χρόνια σπουδών με τις δικές σου δυνάμεις και θυσίες
και φυσικά θα απενεργοποιήσω τον λογαριασμό μου, άλλωστε τι Αχιλλέας θα ήμουνα αν δεν κράταγα
τον λόγο μου.

- στα ποσοστά που αναφέρεις δεν συμφωνώ, πιστεύω το αντίθετο το 90% παρατυπεί και ένα 10% όχι, γιατί απλά δεν μπορεί.
- στις άδειες συμφωνώ πρέπει είναι ελεύθερες μεταβίβασης και χωρίς περιορισμένο αριθμό.
- όσο αφορά για το ποιος έχει την ευθύνη, την ευθύνη την έχει πάντα ο επιβλέπων.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:01, 28-12-10:

Η ειρωνία είναι το προτελευταίο 'όπλο' σε ένα διάλογο. Σου έχει μείνει η επίθεση που είναι το χαμηλότερο δυνατό.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:23, 28-12-10:

λολ? αναρωτιεμαι γιατι ο μηχανικος μου πηρε 3000ε για να βαλει μια υπογραφη (χωρις καν να κανει οποιαδηποτε μελετη η αυτοψια η οτιδηποτε) στο γυμναστηριο που ανοιξα...χμμμ βρε λες να εχει σχεση με το γεγονος οτι ειναι κλειστο επαγγελμα και γινεται καρτελ? ΛΕΣ?! μπαααα ο βουλευτης φταιει

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:09, 28-12-10:

Με ποια λογική το μετράνε; Ο καθένας που έχει τελειώσει νομική μπορεί να γίνει δικηγόρος και κάποιος που έχει πατέρα δικηγόρο η άδεια του πατέρα του είναι άχρηστη, δεν στοιχιζει τίποτα.
Κλειστα επαγγελματα δεν ειναι μονο αυτα που εχουν ποσοτικο περιορισμο στις αδειες, αλλα και επαγγελματα που εχουν προκαθορισμενες αμοιβες...

Αρχική Δημοσίευση από epote
λολ? αναρωτιεμαι γιατι ο μηχανικος μου πηρε 3000ε για να βαλει μια υπογραφη (χωρις καν να κανει οποιαδηποτε μελετη η αυτοψια η οτιδηποτε) στο γυμναστηριο που ανοιξα...χμμμ βρε λες να εχει σχεση με το γεγονος οτι ειναι κλειστο επαγγελμα και γινεται καρτελ? ΛΕΣ?! μπαααα ο βουλευτης φταιει
Γιατι???
Για 2 λογους...
1)Γιατι μπορει...
2)Γιατι πρεπει...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:44, 28-12-10:

there you go...ανοιξε το επαγγελμα να εχουν λιγο ανταγωνισμο οπως ΟΛΟΙ και το ξανασυζηταμε το θεμα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 14:15, 28-12-10:

there you go...ανοιξε το επαγγελμα να εχουν λιγο ανταγωνισμο οπως ΟΛΟΙ και το ξανασυζηταμε το θεμα.
Ανταγωνισμο εχουν... Αλλα επισης εχουν και προκαθορισμενες τιμες...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 16:33, 28-12-10:

νταξει τεσπα, ξερεις τι εννοω

Παράθεση

βαλερια007

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βαλερια007
H βαλερια007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H βαλερια007 έγραψε στις 22:27, 29-12-10:

πάντως παιδια ας μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι, και πάνω απ' όλα ας μην αφηνόμαστε έρμαια των ΜΜΕ. Ξεκολλήστε απο την τηλεόραση και βγείτε και μιλήστε με συνανθρώπους σας να σας πουν τι πραγματικα συμβαίνει. Λέτε και ξαναλέτε για τις δωρεαν άδειες, όμως αυτο δεν ισχύει για όλους. Ο πατερας μου είναι ιδιοκτητης φορτηγου και πλήρωσε την αδεια του το 1992 οκτω( 8 ) εκαττομύρια δραχμές. Κ δεν το λέω για κανέναν άλλο λόγο παρα μόνον πληροφοριακα. Το καλο ειναι οτι στα τόσα χρόνια δουλειάς έκανε απόσβεση και τα παιδια του ειναι όλα ενήλικα, οπότε κανένα κακό για εμάς. ΟΜΩς υπαρχουν συναδέρφοι του, νέα παιδια, που πριν 3 και 4 χρόνια απέκτησαν άδειες είτε παίρνοντας κάποιο δάνειο είτε πουλώντας κάποια περιουσιακά στοιχεία, επενδύοντας στο μέλλον τους, αναφέραιτο δικαίωμα του καθενός. Κ σε μια στιγμη όλα έρχονται άνω κάτω. Αυτα τα νέα παιδιά, σε 3 χρόνια(μάλλον κ σε λιγότερο) που θα αναγκαστουν να δουλεύοθν μισθωτοι σε εταιρεία δεν τα σκέφτηκε κανείς. Μιλ΄΄ανε μόνο για αυτους που κάποτε πήραν δωρεαν άδειες ή για αυτους που έχουν πολλά φορτηγα και δεν ξερουν τι βγάζουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη βαλερια007 : 30-12-10 στις 01:13.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 11:22, 30-12-10:

Κ σε μια στιγμη όλα έρχονται άνω κάτω. Αυτα τα νέα παιδιά, σε 3 χρόνια(μάλλον κ σε λιγότερο) που θα αναγκαστουν να δουλεύοθν μισθωτοι σε εταιρεία δεν τα σκέφτηκε κανείς.
1) Δεν θα χασουν τη δουλεια τους
2) Θα τους δωσουν καποιου ειδους αποζημιοση για το γεγονος οτι χανουν λεφτα
3) Δεν καταλαβα επειδη οι νταλικεριδες την ειδαν τσιφλικαδες και για να μην "χασουν τα παιδια τα λεφτα τους" πρεπει ολοι οι υπολοιποι να πληρωνουμε τα γα#%^@#τικα τους? Βεβαια να δουλεψουν σε εταιριες μισθοτοι, ολος ο κοσμος ετσι δουλευει.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 11:40, 30-12-10:

Αυτοί που ασχολούνται με κλειστά επαγγέλματα είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και όχι υπάλληλοι ή μισθωτοί. Έχουν κάθε δικαίωμα να κληρονομούν την επιχείρηση τους στα παιδία τους. Αν ανοίξουν ανεξέλεγκτα τα φαρμακεία ο κλάδος θα καταστραφεί και θα κάνουν party οι πολυεθνικές. Το τελευταίο όμως θα ωφελήσει τους καταναλωτές αφού οι τιμές θα παρουσιάσουν σημαντική μείωση.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:51, 30-12-10:

Έχουν κάθε δικαίωμα να κληρονομούν την επιχείρηση τους στα παιδία τους. Αν ανοίξουν ανεξέλεγκτα τα φαρμακεία ο κλάδος θα καταστραφεί και θα κάνουν party οι πολυεθνικές
τα φαρμακεια εχουν δημοσια δυναμη,,δεν ειναι απλα μαγαζια,,οποτε δεν μπορουν να δινονται ετσι,,απο γονιο σε παιδι..

εκτος αν θελουν οι φαρμακοποιοι να γινουν απλα μαγαζια,,οποτε να ανοιγουν οπου γουσταρουν χωρις περιορισμους..

αλλα όχι,,το θελουν ελεγχομενο,,ΚΑΙ να το δινουν στα παιδια τους..

Παράθεση

βαλερια007

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βαλερια007
H βαλερια007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H βαλερια007 έγραψε στις 13:03, 30-12-10:

epote, μπορεις να μου πεις εσυ που ακριβως πληρωνεις τα γ..... όπως λες των φορτηγατζήδων??

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 13:12, 30-12-10:

@βαλέρια007 Θα σου πω για τις μεταφορικές. Όποιος έχει την ατυχία και μείνει στη μέση του δρόμου και καλέσει μεταφορική για να πάρει το αμάξι συνεργείο το 100άρι δεν το γλυτώνει. Για τους καταναλωτές το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων είναι θετικό για τους ίδιους τους επαγγελματίες είναι αρνητικό και οι περισσότεροι από αυτούς δεν θα καταφέρουν να διατηρήσουν μια υγιη επιχείρηση και θα βάλουν λουκέτο.

Άλλο παράδειγμα είναι η βενζινάδες. Το δημόσιο τσεπώνει γύρω το 1 ευρώ το λίτρο. Άρα μισό ευρώ το λίτρο πάει για το κόστος παραγωγής και το κέρδος. Όταν ανοιχθεί το επάγγελμα του βενιζινά το κέρδος ανά λίτρο καυσιμου θα περιοριστεί αφού θα αυξηθει ο ανταγωνισμός. Αυτό θα είναι θετικό για τους πολίτες αλλά αρνητικό για τους επαγγελματίες.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 20:43, 31-12-10:

epote, μπορεις να μου πεις εσυ που ακριβως πληρωνεις τα γ..... όπως λες των φορτηγατζήδων??
γιατι κανουν κακη δουλεια για ακριβες τιμες, γιαυτο

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:44, 01-01-11:

Άλλο παράδειγμα είναι η βενζινάδες. Το δημόσιο τσεπώνει γύρω το 1 ευρώ το λίτρο. Άρα μισό ευρώ το λίτρο πάει για το κόστος παραγωγής και το κέρδος. Όταν ανοιχθεί το επάγγελμα του βενιζινά το κέρδος ανά λίτρο καυσιμου θα περιοριστεί αφού θα αυξηθει ο ανταγωνισμός. Αυτό θα είναι θετικό για τους πολίτες αλλά αρνητικό για τους επαγγελματίες.
Εδω μπερδευεσαι... Οι βενζιναδες δεν ειναι κλειστο επαγγελμα... Καθενας μπορει να ανοιξει οπου θελει και την τιμη μπορουν να την διαμορφωσουν και οι ιδιοι...
Ειναι αληθεια οτι εχουν πολυ μικρο περιθωριο κερδους, αλλα επισης εχουν και σημαντικο ανταγωνισμο...
Συν τις ρουφιανιες που κανουν οι εταιριες...
(Αυτα στα λεω εκ των εσω)

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:05, 01-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Ειναι αληθεια οτι εχουν πολυ μικρο περιθωριο κερδους, αλλα επισης εχουν και σημαντικο ανταγωνισμο...
Ε καλά, όχι και στα νησιά όμως και εν γένει στην επαρχία. Εκεί βλέπεις κάτι τρελές τιμές, καμία σχέση με την πόλη.

Να μου πεις για Αθήνα - Θεσσαλονίκη εκεί ναι, έχουν ανταγωνισμό.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:23, 01-01-11:

Κατσε τωρα να σου πω το εξης τραγελαφικο...
Απο το βενζιναδικο κοντα στο σπιτι μου στο κεντρο της Θεσ/νικης βλεπω διαφορες στις τιμες 10-15 λεπτα πιο πανω απ' οτι στο βενζιναδικο του θειου μου στην Χαλκιδικη... Τυχαιο??

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:59, 02-01-11:

Τι εννοείς ότι δε σου έκανε μελέτη;
Αν όχι αυτός, τότε ποιος;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:37, 02-01-11:

Τι εννοείς ότι δε σου έκανε μελέτη;
Αν όχι αυτός, τότε ποιος;
εννοω οτι του πηγαμε τα χαρτια πως διαολο τα λενε, τις κατοψεις απο το κτηριο, ουτε καν τα κοιταξε γιατι ξες, προφανως για να στεκεται ορθιο καλα ειναι και εβαλε μια υπογραφη σε μια υπευθυνη δηλωση που μας κοστισε 3000ε. Αυτο που επρεπε να κανει ειναι να δει αν μπορει να αλαξει η χρηση του κτηριου απο εμπορικο σε υγειονομικου ενδιαφεροντος, αλλα δεν κοιταξε τιποτα καν.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:06, 02-01-11:

εννοω οτι του πηγαμε τα χαρτια πως διαολο τα λενε, τις κατοψεις απο το κτηριο, ουτε καν τα κοιταξε γιατι ξες, προφανως για να στεκεται ορθιο καλα ειναι και εβαλε μια υπογραφη σε μια υπευθυνη δηλωση που μας κοστισε 3000ε. Αυτο που επρεπε να κανει ειναι να δει αν μπορει να αλαξει η χρηση του κτηριου απο εμπορικο σε υγειονομικου ενδιαφεροντος, αλλα δεν κοιταξε τιποτα καν.
Ό,τι να ΄ναι.

Για να καταλάβω όμως, εσύ ισχυρίζεσαι ότι δε θα έπρεπε να πληρώνεται τόσο ακόμα κι αν την είχε κάνει τη ρημάδα τη μελέτη ή τα ΄χεις μαζί του επειδή δεν της έριξε ούτε βλέφαρο;
Δηλαδή θέλω να πω πως αν πήγαινες σε κάποιον που έκανε αναλυτική μελέτη και σου την παρουσίαζε, θα ήσουν οκ; Γιατί πολύ εύκολα μπορεί αυτό να αλλάξει, αν πολύ απλά επιλέξεις κάποιον άλλο μηχανικό.

Και ας μιλήσω με την εμπειρία μου..
Έχω δουλέψει σε 2 τεχνικά γραφεία. Σε έναν πολιτικό μηχανικό και έναν αρχιτέκτονα. Η δουλειά τους είχε τεράστια διαφορά, χαοτική μπορώ να πω.
Ο πολιτικός μηχανικός όσο καιρό δούλευα κοντά του ανέλαβε κάτι μεζονέτες και μια πολυκατοικία αντιπαροχή. Το λοιπόν μου ζήτησε να βγάλω στις πρώτες κάποια σχέδια. Όταν του τα πήγα πως δεν έβαλε τα γέλια που καθόμουν και υπολόγιζα την "κίνηση" του ήλιου στις εποχές και κατά τη διάρκεια της ημέρας. Ισοπεδωτικός μου είπε ότι ό,τι πρότεινα δε γίνεται γιατί είχε σκοπό να τις πουλήσει και ήθελε να κάνει όσο το δυνατόν φτηνότερη οικοδομή.
Μη σου τα πολυλογώ τα σχέδια για τις μεζονέτες τα έβγαλε μέσα σε 1 λεπτό, αφού με έβαλε να αντιστρέψουμε με τη φορά του οικοπέδου κάποια ήδη έτοιμα σχέδια στο autocad, που είχε φτιάξει παλιότερα. 1 λεπτό δουλειάς για εκείνον κάποιες χιλιάδες ευρώ.

Αμέσως μετά δούλεψα σε έναν αρχιτέκτονα. Στο διάστημα αυτό δουλεύαμε πάνω σε κάτι εξοχικές κατοικίες και μια πολυκατοικία πάλι αντιπαροχή. Μας πήρε μερόνυχτα ξενυχτιού και μήνες δουλειάς να βγάλουμε μια τελική κάτοψη. Επιμονή στη λεπτομέρεια, κατασκευαστικά ζητούμενα που έπρεπε να λυθούν, αναζήτηση της σωστής ένταξης μέσα στο φυσικό περιβάλλον και άλλα τέτοια για να σπας το κεφάλι σου.
Αυτοί οι άνθρωποι πληρώθηκαν το ίδιο.
Αν εσύ (και με το "εσυ" δεν εννοώ εσένα προσωπικά) διάλεξες τον πρώτο για να σου κάνει τη δουλειά -γιατί ευτυχώς έχεις το δικαίωμα επιλογής για το που θα δώσεις τα λεφτά σου- τότε φταις κι εσύ.

Σημείωση: Το ότι με αυτό το παράδειγμα φαίνεται ότι ρίχνω τους πολιτικούς μηχανικούς και επαινώ τους αρχιτέκτονες δεν είναι σκόπιμο. Σίγουρα υπάρχουν πολιτικοί μηχανικοί που κάνουν καλά τη δουλειά τους, όπως και αρχιτέκτονες που δεν την κάνουν. Διαλέχτε αυτούς που αξίζουν τα λεφτά που παίρνουν, τόσο απλά.

Και για να είμαι και ον τοπικ..
Είμαι μάλλον θετική στο άνοιγμα και λέω "μάλλον" γιατί μπορεί να μου διαφεύγουν όροι. είμαι λοιπόν μάλλον θετική για έναν και μόνο λόγο. Σαν νέα αρχιτεκτόνισσα που είμαι μπορώ πιο εύκολα να αναλάβω δουλειές με χαμηλότερες απολαβές απ΄ό,τι θα μου αναλογούνταν νομικά σήμερα, σε σύγκριση με έναν καταξιωμένο αρχιτέκτονα. Άνθρωποι που θέλουν να δώσουν κάτι παραπάνω για το δικό τους σπίτι δεν πρόκειται να εκλείψουν, όταν γνωρίζουν ότι ο μηχανικός κάνει καλά τη δουλειά του και τα αξίζει.
Ας κερδίσει ο καλύτερος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 02-01-11 στις 15:28.
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,141 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 09:43, 01-07-11:

Ανοίγουν από αύριο Σάββατο 2 Ιουλίου τα κλειστά επαγγέλματα. Τέσσερις μήνες μετά τη δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ο νόμος τίθεται αυτομάτως σε εφαρμογή.
Καταργούνται οι περιορισμοί ως προς τον αριθμό των προσώπων που μπορούν να εξασκούν ένα επάγγελμα, οι γεωγραφικοί περιορισμοί στην άσκηση του επαγγέλματος, οι ρυθμίσεις για την επιβολή υποχρεωτικών κατώτατων ή ανώτατων τιμών ή αμοιβών και η απαίτηση χορήγησης προηγούμενης διοικητικής άδειας για την άσκηση επαγγέλματος.
Το νομοσχέδιο αφορά όλα τα επαγγέλματα εκτός από αυτά που αναφέρονται στο μνημόνιο, δηλαδή του δικηγόρου, του μηχανικού/αρχιτέκτονα, του συμβολαιογράφου και του ορκωτού ελεγκτή.

Τι ισχύει για τα επιστημονικά επαγγέλματα.
  • Για τους δικηγόρους καταργούνται οι γεωγραφικοί περιορισμοί στην άσκηση της δικηγορίας. Κάθε δικηγόρος μπορεί να ασκεί το επάγγελμά του σε οποιοδήποτε δικαστήριο της χώρας. Καταργούνται οι υποχρεωτικές ελάχιστες αμοιβές και το σύστημα προείσπραξης της αμοιβής από τον Δικηγορικό Σύλλογο. Η αμοιβή του δικηγόρου καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία. Υποχρεούται να προκαταβάλλει ο ίδιος (όχι ο πελάτης του) τις νόμιμες εισφορές και κρατήσεις υπέρ ασφαλιστικών ταμείων και τρίτων στον Δικηγορικό Σύλλογο.
  • Για τους συμβολαιογράφους προβλέπεται επανακαθορισμός της αναλογικής αμοιβής.
  • Για τους αρχιτέκτονες μηχανικούς καταργούνται οι ελάχιστες υποχρεωτικές αμοιβές στα ιδιωτικά έργα και το σύστημα είσπραξης της αμοιβής του μηχανικού μέσω του ΤΕΕ. Για τις μελέτες δημοσίων έργων οι συμμετέχοντες στους διαγωνισμούς μελετών δημοσίων έργων υποβάλλουν ελεύθερα την οικονομική προσφορά τους, η οποία μπορεί να είναι και κατώτερη της προεκτιμημένης αμοιβής.
  • Όσον αφορά του ορκωτούς λογιστές καταργείται το ελάχιστο υποχρεωτικό ωρομίσθιο που ισχύει σήμερα.
Συνολικά 400 επαγγελματα απελευθερώνονται, ενώ το υπουργείο Οικονομικών έχει δώσει στη δημοσιότητα ενδεικτικό κατάλογο 136 επαγγελμάτων που εμπίπτουν στις διατάξεις.

πηγή: http://www.newsbomb.gr/chrhma/story/...ta-epaggelmata, http://tsekouratoi.blogspot.com/2011...post_1916.html

Τι πιστεύετε; Εγώ πιστεύω πως θα οδηγηθούμε σε ένα μπάχαλο.. Και ειδικά και με το άνοιγμα του επαγγελματος του Φαρμακοποιού...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 01-07-11 στις 12:14.
Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 02:29, 12-09-11:

να ανοιξουν τα επαγγελματα συμφωνω αλλα το θεμα ειναι οτι το κρατος στην βιασυνη του να ανοιξει τα επαγγελματα κανει το λαθος να το κανει ανεξελεγκτα . ετσι αποφοιτος ιεκ αισθητικης θα εχει τα ιδια δικαιωματα με την αποφοιτο τει αισθητικης . οποτε εκει ειναι το λαθος που γινεται απο την μερια του κρατους . εκει πρεπει να προστατευθουν οι γνωσεις τους ενος αλλα και του κοινωνικου συνολου . και συμβαινει σε ολα τα επαγγελματα αυτο . βεβαια απο την αλλη το να πηγαινει μια αδεια απο το γονιο στο παιδι αυτο ειναι ολιγο παραλογο . πρεπει να πηγαινει στο κρατος και το κρατος να δινει την αδεια σε αλλον .
γενικα σε μια τετοια αποφαση πολλοι θα αδικηθουν - πολλοι θα ευνοηθουν και πολλοι θα δουν την επενδυση τους να χανεται οπως και τα προνομια τους . αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησει . ιδιαιτερα ο κλαδος των οδηγων βυτιοφορων που τις κατεχουν 400 ατομα περιπου ειναι περα για περα αδικο για μια δημοκρατικη χωρα .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:25, 22-03-12:

Όποιος έχει συγγενή ταξιτζή στις εκλογές δαγκωτό ΝΔ. Ο Βορίδης προστατεύει τα συμφέροντα των ταξιτζήδων (λογικό αφού οι περισσότεροι ιδιοκτήτες ταξί δεξιοί είναι)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 06:25, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Τάσος97
Ανοίγουν από αύριο Σάββατο 2 Ιουλίου τα κλειστά επαγγέλματα.

135. Ψυχολόγος
Wow!Impressive! Δε το ήξερα αυτό!

Ήταν κλειστό το επάγγελμα του Ψυχολόγου στο Ελλάντα και δε το ήξερα; Τι κλείσιμο είχε; Aπ' τα αριστερά,τα δεξιά ή μην ήταν από πίσω ; Ότι να ναι όμως.Το ''κλείσιμο'' στο μυαλό τους παίζει να είναι η υποχρέωση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, τώρα μάλλον θα το ανοίξουν για να παίρνει άδεια και να το παίζει Ψυχολόγος και η κουτσή μαρία με 2 σεμινάρια για τον Άντλερ που έκανε το 1821.Όχι πείτε το μου τώρα αυτό να πέσει το σαγώνι στο πάτωμα.

Για τους ταρίφες...τρομερό άνοιγμα διαβάζω γίνεται.Νιώθω σίγουρος ότι το Ελλάντα βαζίδει πλέον στο σωστό δρόμο.Διάβασα τις προτεινόμενες αλλαγές για τα Ταξί και ένιωσα Ελβετός ένα πράγμα,χτυπιόνται τα συμφέροντα κατά κράτος.Τέλος οι Ελλαδιστάν κλίκες.Απλά δε μπορώ να γράψω μεγαλύτερο πόστ τώρα γιατί κλείνω εισητήριο.Μετακομίζω Ελλάντα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 06:30, 29-03-12:

Ήταν κλειστό το επάγγελμα του Ψυχολόγου στο Ελλάντα και δε το ήξερα;
εδω δεν ειναι του τρελού θα ειναι του ψυχολογου?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 09:26, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Wow!Impressive! Δε το ήξερα αυτό!

Ήταν κλειστό το επάγγελμα του Ψυχολόγου στο Ελλάντα και δε το ήξερα; Τι κλείσιμο είχε; Aπ' τα αριστερά,τα δεξιά ή μην ήταν από πίσω ; Ότι να ναι όμως.Το ''κλείσιμο'' στο μυαλό τους παίζει να είναι η υποχρέωση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, τώρα μάλλον θα το ανοίξουν για να παίρνει άδεια και να το παίζει Ψυχολόγος και η κουτσή μαρία με 2 σεμινάρια για τον Άντλερ που έκανε το 1821.Όχι πείτε το μου τώρα αυτό να πέσει το σαγώνι στο πάτωμα.

Για τους ταρίφες...τρομερό άνοιγμα διαβάζω γίνεται.Νιώθω σίγουρος ότι το Ελλάντα βαζίδει πλέον στο σωστό δρόμο.Διάβασα τις προτεινόμενες αλλαγές για τα Ταξί και ένιωσα Ελβετός ένα πράγμα,χτυπιόνται τα συμφέροντα κατά κράτος.Τέλος οι Ελλαδιστάν κλίκες.Απλά δε μπορώ να γράψω μεγαλύτερο πόστ τώρα γιατί κλείνω εισητήριο.Μετακομίζω Ελλάντα
Το όνομα της χώρας δεν είναι Ελλάντα είναι Ελλάδα. Αυτό που υποθέτεις είναι λάθος.

Το άνοιγμα του επαγγέλματος του ψυχολόγου αφήνει το δικαίωμα σε έναν επαγγελματία να ασκήσει το επαγγελμά του σε δυο διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας. Δηλαδή μέχρι τώρα κάποιος δεν έχει το δικαίωμα να ανοίξει δυο γραφεία (π.χ. ένα στη θεσσαλονίκη και ένα στη Αθήνα). Αυτό είναι σημαντικό για την συντεχνία γιατί δυσχερένει τη δημιουργία μεγάλων εταιρειών που σχετίζονται με το επάγγελμα. Σε αντίθεση με τη Αγγλία το σύστημα της Ελλάδας βοηθάει πιο πολύ τον ψυχολόγο να εργαστεί ως ελεύθερος επαγγελματίας παρά ως υπάλληλος. Στην Ελλάδα είναι λογικό να υπάρχουν πολλές συντεχνίες κουμάντο έκανε η κεντροαριστερά (η αριστερά ευννοεί τις συντεχνίες).

Ας μιλήσω για το ταξί. Πριν λίγο καιρό το mega είχε ένα ρεπορτάζ που προπαγάνδιζε και έλεγε ότι υπάρχει κίνημα ταξιτζήδων που έρχονται στην Αυστραλία για να δουλέψουν. Καλέσαν τότε έναν εκπρόσωπο μια εταιρείας που ασχολείται με το ταξί και αυτός είπε ότι στην Αυστραλία οι ταξιτζήδες δουλεύουν 12 ώρες την ημέρα για 800 ευρώ το μήνα. Είναι κανένας που πιστεύει ότι και τώρα εν καιρώ κρίση ένας ταξιτζής αν δουλεύει τόσες ώρες την ημέρα δεν συγκεντρώνει αυτό το ποσό. Θεωρείς καλύτερο το σύστημα της Αυστραλίας από της Ελλάδας;

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 09:38, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Το όνομα της χώρας δεν είναι Ελλάντα είναι Ελλάδα. Αυτό που υποθέτεις είναι λάθος.

Το άνοιγμα του επαγγέλματος του ψυχολόγου αφήνει το δικαίωμα σε έναν επαγγελματία να ασκήσει το επαγγελμά του σε δυο διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας. Δηλαδή μέχρι τώρα κάποιος δεν έχει το δικαίωμα να ανοίξει δυο γραφεία (π.χ. ένα στη θεσσαλονίκη και ένα στη Αθήνα). Αυτό είναι σημαντικό για την συντεχνία γιατί δυσχερένει τη δημιουργία μεγάλων εταιρειών που σχετίζονται με το επάγγελμα. Σε αντίθεση με τη Αγγλία το σύστημα της Ελλάδας βοηθάει πιο πολύ τον ψυχολόγο να εργαστεί ως ελεύθερος επαγγελματίας παρά ως υπάλληλος. Στην Ελλάδα είναι λογικό να υπάρχουν πολλές συντεχνίες κουμάντο έκανε η κεντροαριστερά (η αριστερά ευννοεί τις συντεχνίες).
Αυτό συνέβαινε μέχρι τώρα στο Ελλάντα για τους Ψυχολόγους ; Περίεργο ξέρεις....πολύ περίεργο.Μάλλον εμένα η άδεια μου στο Ελλαδιστάν είναι άκυρη μιας και έχει μια μικρή τόση δα λεπτομέρεια που λέει ''για όλη την επικράτεια'' (θα πάρω μπλάνκο να το σβήσω δε μπορώ να είμαι παράνομος κιόλας) . Εντωμεταξύ για ρίξε και το σχετικό νόμο που περιγράφει τον παραπάνω περιορισμό έτσι για να επιμορφωθώ καλύτερα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 10:27, 29-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Αυτό συνέβαινε μέχρι τώρα στο Ελλάντα για τους Ψυχολόγους ; Περίεργο ξέρεις....πολύ περίεργο.Μάλλον εμένα η άδεια μου στο Ελλαδιστάν είναι άκυρη μιας και έχει μια μικρή τόση δα λεπτομέρεια που λέει ''για όλη την επικράτεια'' (θα πάρω μπλάνκο να το σβήσω δε μπορώ να είμαι παράνομος κιόλας) . Εντωμεταξύ για ρίξε και το σχετικό νόμο που περιγράφει τον παραπάνω περιορισμό έτσι για να επιμορφωθώ καλύτερα.
Κοίτα μαν δεν ξέρω τι γίνεται με τους ψυχολόγους ξέρω τι συμβαίνει με τους γιατρούς. Ένας γιατρός δεν μπορεί να ανοίξει δυο ιατρεία σε διαφορετικές περιοχές στην Ελλάδα. Μπορεί να ανοίξει μόνο στο ιατρείο μόνο εκεί που ο ιατρικός σύλλογος που είναι γραμμένος έχει ισχύ (δηλαδή για να ανοίξεις κάποιος ιατρείο στην Αθήνα πρέπει να είναι γραμμένος στο ιατρικό σύλλογος της Αθήνας + δεν μπορείς κάποιος να είναι ταυτόχρονα σε δυο συλλόγους ταυτόχρονα). Δηλαδή ο ψυχολόγος μπορείς να έχει παραρτήματα και ο ψυχίατρος δεν μπορεί;

Βέβαια και λάθος να κάνω (που δεν νομίζω να κάνω αλλά δεν βάζω και το χέρι στη φωτιά) δεν σημαίνει ότι εσύ είσαι σωστός. καθώς ανέφερες ότι κάποιος θα μπορεί να παίρνει άδεια ψυχολόγου μόνο με σεμινάρια.

Επίσης αν ισχύουν τα ίδια με τους γιατρούς με τη απελευθέρωση του επαγγέλματος μπορεί ο οποιοδήποτε να ανοίξει γραφείο ψυχολόγου υπό την προυπόθεση να απασχολεί έναν ψυχολόγο ως υπάλληλο. Τώρα για να ανοίξει κάποιος γραφείο ψυχολόγου πρέπει να να είναι ψυχολόγος. Αυτά τα λέω γιατί υποθέτω ότι ισχύουν τα ίδια με τους γιατρούς. Ακόμα και στις πολυκλινικές στην Ελλάδα το 51% των μετοχών πρέπει να τις έχει γιατρός.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 16:37, 29-03-12:

Βέβαια και λάθος να κάνω (που δεν νομίζω να κάνω αλλά δεν βάζω και το χέρι στη φωτιά) δεν σημαίνει ότι εσύ είσαι σωστός. καθώς ανέφερες ότι κάποιος θα μπορεί να παίρνει άδεια ψυχολόγου μόνο με σεμινάρια.
Ειρωνικός ήμουν.Όχι το φαντάζεσαι πόσο τρατζίκ θα ήταν να μου έρχεται κάποιος με 5 σεμινάρια ψυχολογίας και να μου το παίζει Ψυχολόγος; ffs να μη το σκέφτομαι..Το μόνο ''άνοιγμα'' στο κατά τα άλλα ''κλειστό'' επάγγελμα του Ψυχολόγου στην Ελλάδα που μπορούν να κάνουν είναι να αλλάξουν τους κανόνες αδειοδότησης.Δεν υπάρχει κάτι άλλο.Η άδεια είναι το ελάχιστο μίνιμουμ διασφάλισης αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα (και τραστ μι είναι τραγικά ανεπαρκής όπως και να έχει) γιατί μπορεί να μου δηλώνει ''σύμβουλος ψυχικής υγείας'' ακόμα και ο πιο τρατζίκ που είδε όνειρο τον Φρόυντ και τον Άντλερ.Κάτι μου λέει ότι μια τέτοια κίνηση να ''απελευθερώσουν '' τις άδειες Ψυχολόγων θα ήταν κοινωνικά ανεύθυνο και εγείρει θέματα τάξης και ασφάλειας του γενικού κοινού.Δε παίζει να περάσει.Τώρα ποιός άσχετος από το Υπουργείο Οικονομικών έβαλε στη λίστα με τα προς ''άνοιγμα'' επαγγέλματα και το επάγγελμα του Ψυχολόγου ο θεός και η ψυχή του.

Δεν υπάρχουν γεωγραφικοί περιορισμοί για το επάγγελμα του Ψυχολόγου στην Ελλάδα,ποτέ δεν υπήρχαν.Η μόνη κοινή αντιμετώπιση που έχουμε με τους γιατρούς είναι σε ορισμένα φορολογικά θέματα.Μέχρι εκεί.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:07, 29-03-12:

Η κυριότερη επιδίωξη του ανοίγματος των επαγγελμάτων έχει να κάνει με την επιχειρηματικότητα. Δηλαδή να μπορεί κάποιος να επενδύσει σε κάποιο επάγγελμα. Να δημιουργεί τις απαραίτητες άδειες και να στελεχώνει την επιχείρηση του με υπάλληλους ανάλογης ειδικότητας.

Νομίζω και ότι ο tsakos αυτό προσπάθησε να πει, ότι δηλαδή ένας π.χ. ψυχολόγος δεν μπορεί ταυτόχρονα να έχει γραφείο σε δυο ή περισσότερες περιοχές. Τώρα για θετικά ή όχι του ανοίγματος, κατά αυτών τον τρόπο, επαγγελμάτων είναι θέμα οπτικής. Πρέπει όμως να παραδεχτούμε την ύπαρξη κάποιων σημαντικών σοβαρών παραμέτρων.

Όπως οι υπάλληλοι καθηγητές φροντιστηρίων που έχουν καταλήξει να πληρώνονται εξευτελιστικούς μισθούς (2-3€ ανά ώρα), υπάρχει το ενδεχόμενο ο επιχειρηματίας να εξευτελίσει μισθούς ακαδημαϊκής μόρφωσης εργατικού δυναμικού. Και ομολογώ πρέπει να παραδεχτούμε το point ακόμη και των ταξιτζήδων που φοβούνται ότι θα καταλήξουν υπάλληλοι με μισθούς τρις και εξήντα. Για αρχή θα έλεγα ότι ένας βασικός περιορισμός που θα έπρεπε να τεθεί είναι οι επιχειρηματίες τέτοιου είδους εταιριών εκτός ότι να έχουν ανάλογη εξειδίκευση, να είναι υποχρεωμένοι να εργάζονται στο κύρια δραστηριότητα της εταιρίας έστω και με μειωμένο ωράριο. Ας παραδεχτούμε ότι ένας επιχειρηματίας, ειδικότερα δε αν είναι εκτός χώρου, που επιθυμεί να ανοίξει γραφεία ψυχολογικής υποστήριξης π.χ. σε όλα τα Βαλκάνια είναι ξεκάθαρο ότι ενδιαφέρεται για την κερδοφορία και μάλιστα από την κακοπροαίρετη πτυχή της.

Μια εταιρία και μια επιχείρηση το νόημα της είναι εκείνο το πλαίσιο όπου μπορούν να συνυπάρξουν οι κατάλληλοι άνθρωποι για την επίτευξη ενός στόχου που δεν μπορεί να γίνει από ένα άτομο, λ.χ. αυτοκινητοβιομηχανία. Δεν μπορώ, τουλάχιστον προς το παρόν, να αποδεχτώ ποίες οι προθέσεις ενός π.χ. δικηγόρου που θέλει η εταιρία του να έχει υποκαταστήματα σε όλο το κόσμο λες και είναι τα starbucks. Ας μην ξεχνάμε ότι σε ένα πλήρως ανταγωνιστικό περιβάλλον (αρά μιλάμε και για αδιαφοροποίητα προϊόντα -δηλαδή σε θεωρητικό επίπεδο ένας π.χ. ένας ψυχολόγος στα μάτια του καταναλωτή είναι όμοιος με οποιοδήποτε ψυχολόγο) η κερδοφορία σε μακροπρόθεσμο πεδίο τείνει στο μηδέν. Άρα οι διαχειριστές μιας εταιρίας, ειδικότερα δε αν δεν έχουν πραγματική επαφή με την δραστηριότητα, θα προσπαθούν συνεχώς να συμπιέζουν τα κόστη, δηλαδή τους μισθούς των υπαλλήλων.

Μην μπερδεύουμε την επιχειρηματικότητα με τον ελεύθερο επαγγελματία και κυρίως μην προσπαθούμε να τα παντρέψουμε.

Κάτι ενδιαφέρον:
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7375603727.143b_2011.07.05_Apantisi_Ypourgou_Oikonomikon_k.Ev.Venizelou_ADEIA.PSY.jpg
Εμφανίσεις:  693
Μέγεθος:  148,0 KB

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:14, 29-03-12:

Το όνομα της χώρας δεν είναι Ελλάντα είναι Ελλάδα.
Επιτελους καποιος που το ειπε.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:32, 29-03-12:

Σε σύγχηση ο Μπένι βλέπω.Λέει ότι αφενός ο νόμος δεν αγγίζει τους Ψυχολόγους όπως εξάλλου το φαντάστηκα μιας και τι μένει να ''ανοίξει'' ; Eνώ ταυτόχρονα ρίχνει την ευθύνη για να βρεί την άκρη το Υπ.Υγείας για τις άδειες την οποία ποτέ δε βρήκε έτσι (τα ίδια ισχύουν σήμερα με εκείνα που ίσχυαν το 2002).Όπως τα είπα δηλαδή, σιγά μην πέρναγε το θέμα της άδειας.Η ανάγκη για να παραμείνει η υποχρέωση αδειοδότησης Ψυχολόγων είναι θέμα προτίστως ασφάλειας του γενικού κοινού εκτός φυσικά από την τελευταία (albeit εντελώς γελοία) ασφαλιστική δικλείδα για τη προάσπιση του επαγγέλματος.

Όπως είπα ούτε γεωγραφικός περιορισμός υπήρχε ποτέ στο επάγγελμα ούτε τίποτα.Η κουλή λογική του Ελλάντα προφανώς στόχευε να κάνει τι ; Να μου βαφτίσει Ψυχολόγους απόφοιτους από κολέγια για να ρίξει και άλλους στην αγορά εργασίας ως ''Ψυχολόγους'' ; Mόνο σε ένα τέτοιο πλαίσιο βλέπω μπορούσε να αποσκοπήσει η κίνηση να μπεί στη λίστα του Υπ.Οικονομικών το επάγγελμα.Εκτός αν μιλάνε φυσικά για το συμφωνημένο 50άρι ελάχιστη αμοιβή ανά συνεδρία.Εκεί δε ξέρω.

Μέτα μου λέτε δεν είναι Ελλάντα όταν μου βάζουν στη λίστα ένα επάγγελμα καθόλα ανοιχτό και χωρίς καμία πρακτική νεποτισμού ή συμφέροντος όπως βλέπουμε στις συντεχνίες των Ταξί ενώ ταυτόχρονα το δήθεν άνοιγμα για τους ταρίφες πάει ''περίφημα''.Ψωροκώσταινα πρώτη λέμε.Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους και ανάθεμα άμα ποτέ το Ελλάντα καταφέρει να βγεί από τη λογική της λούμπας των συμφερόντων.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 20:37, 20-04-12:

Άλλαξε ο Μανωλιός και βαλε τα ρούχα αλλιώς (η όπως πάει τεσπα).

Εδώ ποιές άδειες ασκήσεως επαγγέλματων υγείας καταγούρνται από τις 23/3/2012

Μεταξύ αυτών διαβάζω και οι εξής που παραδοσιακά είχαν περιορισμούς ως προς την διοικητική άδεια προκειμένου να γίνει η άσκηση επαγγέλματος

Α/Α ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ
ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ
ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΚΑΙ
ΑΝΤΙΚΕΙΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ
ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 3 ΤΟΥ Ν. 3919/2011

1. Άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος
Α.Ν.1565/1939(ΦΕΚ 16,τ.Α΄) Άρθρο 1

2. Άδεια άσκησης οδοντιατρικού επαγγέλματος
Α.Ν.1565/1939(ΦΕΚ 16,τ.Α΄) άρθρο 1 Το από 22-4/4-5-1939 Β.Δ. (ΦΕΚ 178 τ. Α΄)

3 Άδεια άσκησης φαρμακευτικού επαγγέλματος
Ν.206/1947 (ΦΕΚ11,τ.Α΄) άρθρο 8

4. Άδεια άσκησης επαγγέλματος Ψυχολόγου
Ν.991/1979 (ΦΕΚ 278,τ.Α΄) άρθρο 1 και 3 Ν.2646/1998 (ΦΕΚ 236,τ.Α΄) άρθρο 27

5. Άδεια άσκησης επαγγέλματος Νοσηλευτή-Νοσηλεύτριας
Ν.Δ. 683/1948 (ΦΕΚ 124, τ. Α΄) άρθρα 1 & 2 Π.Δ.351/1989 (ΦΕΚ159, τ. Α΄) παρ. 5 άρθρο 1

Αντι της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος θα εκδίδεται μια ''ΒΕΒΑΙΩΣΗ'' από την οικεία ΔΟΥ όπου θα γίνεται και ταυτόχρονη έναρξη επαγγέλματος.Συγκεκριμένα:

γ) Εφόσον οι Υπηρεσίες σας διαπιστώσουν την πληρότητα των προϋποθέσεων για τη νόμιμη άσκηση του επαγγέλματος, θα εκδίδουν βεβαίωση (σύμφωνα με το επισυναπτόμενο ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 2 ) την οποία θα διαβιβάζουν στον ενδιαφερόμενο, προκειμένου αυτός να την επιδεικνύει όπου αυτή απαιτείται. Η προαναφερόμενη διαδικασία δεν πρέπει χρονικά να υπερβαίνει τους τρεις (3) μήνες από την υποβολή της αίτησης αναγγελίας.H βεβαίωση εκδίδεται σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή εντός του τριμήνου.

δ) Εάν δεν συγκεντρώνονται οι νόμιμες προϋποθέσεις ή δεν προκύπτει η συνδρομή τους από τα υποβληθέντα στοιχεία, θα ενημερώνετε εγγράφως τον ενδιαφερόμενο ότι δεν μπορεί να ασκήσει το επάγγελμα, γνωστοποιώντας και τους σχετικούς λόγους.

Ιδιαίτερα επισημαίνεται ότι η έγγραφη ενημέρωση περί απαγόρευσης άσκησης του επαγγέλματος πρέπει να γίνεται πριν την πάροδο τριών (3) μηνών από την ημερομηνία της αναγγελίας, δεδομένου ότι σύμφωνα με τη νομοθεσία, μετά παρέλευση τριμήνου το επάγγελμα ασκείται ελεύθερα, χωρίς άλλη ειδοποίηση εκ μέρους του επιτηδευματία.

Σε ότι αφορά τους Ψυχολόγους εδώ η αντίδραση του Συλλόγου Ελλήνων Ψυχολόγων.

Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 685 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 19:46, 29-04-12:

Θετική τα πάντα πρέπει να ανοίξουν!

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 22:23, 27-05-12:

Τα νεότερα...

ΣΥΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ

Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος Ψυχολόγου:

Το Υπουργείο Υγείας βλάπτει σοβαρά την Ψυχική Υγεία των Πολιτών !

Εδώ και ένα περίπου χρόνο και παρά τα γραπτά υπομνήματα και τις συναντήσεις με τους συνεργάτες του Υπουργού Υγείας Ανδρέα Λοβέρδου και την αρμόδια Διεύθυνση του Υπουργείου σχετικά με την εξαίρεση του επαγγέλματος του ψυχολόγου από τον νόμο 3919/2011, τελικά εξεδόθη πρόσφατα η σχετική εγκύκλιος του ν.3919/2011 (ΦΕΚ Α' 32) η οποία δυστυχώς δεν εξαιρεί με Προεδρικό Διάταγμα το επάγγελμα του Ψυχολόγου, όπως είχε στοιχειοθετήσει και ζητήσει επίμονα ο ΣΕΨ από το Υπουργείο Υγείας.

(βλέπε Υπόμνημα 1).

Μετά από διαβούλευση με τους νομικούς του συμβούλους, ο ΣΕΨ θεωρεί ότι η εν λόγω εγκύκλιος του ν.3919/2011 (ΦΕΚ Α' 32) αφαιρεί ουσιαστικές δικλείδες ασφαλείας ως προς το ποιος μπορεί να φέρει τον τίτλο του Ψυχολόγου, παρά τις αντίθετες διακηρύξεις του Υπουργείου ότι δήθεν δεν αλλάζει τίποτα επί της διαδικασίας χορήγησης της Άδειας. Και να γιατί:

1. Η εγκύκλιος είναι γραμμένη σε άσχημα Ελληνικά κι επιδέχεται πολλών ερμηνειών. Αυτό, είτε έγινε αθέλητα (προχειρότης γαρ...), είτε σκόπιμα, για να δημιουργείται σύγχυση κι ο καθένας να την διαβάζει όπως θέλει.

2. Από τους νόμους Ν991/79 και Ν2646/98 καταργείται η φράση «άδεια άσκησης επαγγέλματος », μπορεί όμως κάποιος, κακοπροαίρετα, να θεωρήσει ότι καταργείται ολόκληρο το άρθρο, διότι η διατύπωση είναι προβληματική.

3. Η εγκύκλιος αναφέρεται στον έλεγχο των «Επιτηδευματιών». Όμως, «Επιτηδευματίας» είναι φορολογική κατηγορία και αφορά μόνο ελεύθερους επαγγελματίες, κανέναν άλλον. Αρα όσοι υποβάλουν δικαιολογητικά για διορισμό μέσω ΑΣΕΠ στο Δημόσιο και στον ευρύτερο Δημόσιο Τομέα, στους ΟΤΑ, σε Κοινοτικά Προγράμματα, σε ΜΗΚΥΟ, κλπ..... ή προσλαμβάνονται στον ιδιωτικό τομέα υπό το καθεστώς μισθωτής εργασίας εξαιρούνται και έτσι δηλώνουν ό,τι θέλουν...

4. Εκτός από την/τον υπάλληλο της Περιφέρειας που εκδίδει την σχετική Βεβαίωση ουδείς άλλος γνωρίζει ποιος πήρε και ποιος δεν πήρε Βεβαίωση να εργαστεί ως Ψυχολόγος. Ούτε το Υπουργείο Υγείας , ούτε ο ΣΕΨ.

5. Οι νομικοί μας διαβεβαίωσαν ότι στο μέλλον θα μπορούμε να κάνουμε όσες μηνύσεις θέλουμε στις Περιφέρειες ( άλλη δουλειά δεν είχαμε...).

Πιστεύουμε ότι το προηγούμενο καθεστώς έκδοσης της Άδειας Άσκησης διασφάλιζε τόσο τους Ψυχολόγους όσο και τους Πολίτες, διότι ως επάγγελμα Ψυχικής Υγείας ευρίσκετο υπό καθεστώς σοβαρού ελέγχου των προσόντων, ενώ αντίθετα τώρα δεν διασφαλίζεται ούτε ο επαγγελματίας ψυχολόγος ούτε ο πολίτης ως καταναλωτής.

Ο ΣΕΨ θα επιμείνει στην έκδοση Προεδρικού Διατάγματος για την εξαίρεση του επαγγέλματος του Ψυχολόγου σύμφωνα με το άρθρο 3, παρ. 2 του ν 3919/2011 επειδή συντρέχουν επιτακτικοί λόγοι Δημοσίου Συμφέροντος.

Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 20:00, 25-02-17:

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 21:44, 25-02-17:

Νομιζω εισαι εχθρος της Μπολιβαριανης επαναστασης του Αλεκση. Δεν εχεις καταλαβει το μεγαλειο του σοσιαλισμου. Διατιθενται υπερενταντικα μαθηματα στη Σιβηρια, σε εξι μηνες θα εχεις καλυψει τα κενα σου.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 16:23, 26-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Νομιζω εισαι εχθρος της Μπολιβαριανης επαναστασης του Αλεκση. Δεν εχεις καταλαβει το μεγαλειο του σοσιαλισμου. Διατιθενται υπερενταντικα μαθηματα στη Σιβηρια, σε εξι μηνες θα εχεις καλυψει τα κενα σου.
Μπρρρ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους